Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box) - Interpretacja - 0112-KDSL1-2.4011.413.2024.3.PS

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 8 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.413.2024.3.PS

Temat interpretacji

Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box)

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 25 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami z: brak daty sporządzenia (wpływ 7 września 2024 r.), z 16 września 2024 r. (wpływ 16 września 2024 r.) oraz z 23 września 2024 r. (wpływ 23 września 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzeń przyszłych

(…) prowadzi od 2 listopada 2021 r. jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce (przeważająca działalność gospodarcza z PKD to 62.01 – działalność związana z oprogramowaniem), gdzie posiada on rezydencję podatkową oraz spoczywa na nim nieograniczony obowiązek podatkowy. Obecnie rozlicza się on z podatku dochodowego w formie zryczałtowanej, ale od przyszłego roku (2025) planuje zmienić formę opodatkowania na „ogólną”, tj. na podstawie art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub liniową na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podatnik posiada głównie jednego kontrahenta (dalej również jako zleceniodawca lub usługodawca), od którego dostaje zlecenia do realizacji konkretnych zadań. Polegają one głównie na:

1.Wprowadzaniu modyfikacji do istniejącej funkcjonalności (poprawa nieprawidłowego działania komponentów, zwiększenie wydajności, mogą to być zarówno drobne, jak i duże zmiany).

2.Opracowywaniu zupełnie nowych funkcjonalności w oprogramowaniu.

3.Tworzeniu infrastruktury testowej dla wprowadzonych modyfikacji

– dalej łącznie jako „Oprogramowanie”.

Tak stworzone Oprogramowanie stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej) i jest utworem w rozumieniu prawa autorskiego.

Realizacje zadań przez Wnioskodawcę, zgodnie z zawartą umową, nie są wykonywane pod kierownictwem oraz nie są wykonywane w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności. W trakcie realizacji zadania (zlecenia) Wnioskodawca dokonuje następujących czynności:

1.Doprecyzowanie szczegółów zadania z klientem i zespołem za pomocą (…).

2.Ocena zakresu i trudności zadania z zespołem klienta.

3.Wykonanie zadania, pisanie kodu.

(…).

Po napisaniu kodu mają miejsce następujące czynności:

1.Debugowanie i testowanie wprowadzonych modyfikacji za pomocą opracowania i pisania testów w wyżej wymienionych językach. Testy jednostkowe (sprawdzają działanie pojedynczych funkcji lub metod w izolacji od innych części kodu). Testy integracyjne (sprawdzają, jak różne części aplikacji współpracują ze sobą).

2.Następnie następuje wysyłanie wprowadzonych zmian do zdalnego repozytorium klienta za pomocą (…). To właśnie tutaj rejestrowane jest, co zrobił Wnioskodawca, i kod trafia od Wnioskodawcy do infrastruktury klienta.

3.Na końcu ma miejsce tworzenie żądania scalenia zmian Wnioskodawcy z kodem projektu klienta. Przechodzenie przez (…) i poprawianie uwag od zespołu klienta. Scalanie zmian, kompilacja i uruchomienie na środowiskach klienta. (…).

W rezultacie, mając na względzie definicje programu komputerowego z Objaśnień podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP BOX (dalej również jako Objaśnienia MF) o treści:

1)program komputerowy to w szczególności zestaw instrukcji przeznaczonych do wykonywania bezpośrednio lub pośrednio w komputerze czynności w celu osiągnięcia określonego rezultatu. W konsekwencji żaden wytwór nie jest programem komputerowym, jeżeli nie służy do wyrażania w sposób pośredni lub bezpośredni algorytmów lub logicznych relacji pomiędzy funkcjami, które mają zostać wykonane, fizycznymi możliwościami urządzeń używanych do digitalizacji,

2)ze specjalistycznej literatury i praktyki budowania i stosowania programów komputerowych, można również wywnioskować, że za program komputerowy często uważany jest za zestaw instrukcji (rozkazów) przeznaczonych do użycia bezpośrednio lub pośrednio na komputerze w celu osiągnięcia określonego rezultatu. Zbiór wspomnianych instrukcji może być wyrażony znakiem językowym, symbolami matematycznymi lub nawet znakami graficznymi (...),

3)„Rolą programu komputerowego jest wejście w kontakt i wspólne funkcjonowanie z innymi częściami składowymi systemu komputerowego i użytkownikami, w tym celu wymagane są logiczne i tam, gdzie to właściwe, fizyczne wzajemne połączenia i wzajemne oddziaływanie, tak aby pozwolić wszystkim elementom oprogramowania i sprzętu komputerowego funkcjonować z innym oprogramowaniem, sprzętem komputerowym i użytkownikami we wszelkich formach działania, do jakich są przeznaczone. Części programu umożliwiające takie wzajemne połączenia i wzajemne oddziaływanie między elementami oprogramowania i sprzętu komputerowego są ogólnie znane pod nazwą »interfejsów«. To funkcjonalne wzajemne połączenie i wzajemne oddziaływanie jest ogólnie znane pod nazwą »interoperacyjności«; podczas gdy sama »interoperacyjność« może być zdefiniowana jako zdolność do wymiany informacji oraz wszechstronnego wykorzystania informacji już wymienionych”.

Należy stwierdzić, że tworzone Oprogramowania spełniają wyżej opisane definicje. W rezultacie więc działalność Wnioskodawcy dotyczy tworzenia, ulepszania i modyfikacji programów komputerowych lub ich części.

Warto wspomnieć, że twórczą działalność Wnioskodawcy odnosić należy nie do praktyki gospodarczej sensu largo, a do praktyki gospodarczej danego podmiotu. Jak wskazano w Objaśnieniu Ministerstwa Finansów z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczącym preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej IP BOX: „wystarczające jest działanie na skalę przedsiębiorstwa (...) nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot” oraz „(...) Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika”.

Wobec czego Wnioskodawca w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, na rzecz danego przedsiębiorstwa opracowuje nowe i ulepsza istniejące już funkcjonalności i czyni to z wykorzystaniem aktualnie posiadanej wiedzy i umiejętności, ale nie tworzy innowacyjnych rozwiązań w skali światowej. Tak więc Wnioskodawca bez wątpienia w ramach działalności gospodarczej prowadzi w sposób systematyczny prace twórcze w celu tworzenia nowych zastosowań przy wykorzystaniu zasobów wiedzy. Bez wątpienia działalność na rzecz wskazanego zleceniodawcy polega na tworzeniu nowych zastosowań, które wcześniej w ramach działalności prowadzonych przez niego nie miały miejsca. Oprogramowanie stworzone na jego rzecz ulepszy/ulepszyło i rozwinie/rozwinęło działanie starych programów czy rozwiązań lub też spowoduje/powodowało stworzenie zupełnie nowych funkcjonalności nie występujących dotychczas w praktyce gospodarczej podmiotu.

Wnioskodawca tworzy Oprogramowania, które są odrębnym przedmiotem ochrony na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Chwilowo więc (do momentu przeniesienia) jest jego właścicielem i następnie przeniesienie własność owych części (podlegających osobnej ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych) na zleceniodawcę. Znajduje to odzwierciedlenie w umowie pomiędzy Wnioskodawcą a zleceniodawcą. Na jej mocy zobowiązuje się on do przeniesienia w całości praw autorskich do wszystkich utworów powstałych w ramach lub przy realizacji umowy. Przeniesienie praw autorskich następuje każdorazowo z chwilą przeniesienia utworu.

Końcowo więc, Wnioskodawca bez wątpienia w ramach działalności gospodarczej prowadzi w sposób systematyczny prace twórcze w celu tworzenia nowych zastosowań przy wykorzystaniu zasobów wiedzy. Bez wątpienia działalność na rzecz każdego ze wskazanych podmiotów polega na tworzeniu nowych zastosowań, które wcześniej w ramach działalności prowadzonych przez podmioty nie miały miejsca. Oprogramowanie stworzone na rzecz każdego z podmiotów powoduje stworzenie zupełnie nowych funkcjonalności.

Mając na względzie powyższe Wnioskodawca w roku 2025 ma zamiar prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, szczegółową ewidencję w sposób zapewniający wyodrębnienie poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz ustalenie przychodu, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz w sposób pozwalający na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu, a bardziej precyzyjnie prowadzić – odrębną ewidencję, w której uwzględnia informacje o zbywanym w danym okresie prawie własności intelektualnej, tj. określonym Oprogramowaniu – przychodach uzyskiwanych ze zbycia Oprogramowania w danym okresie, tj.:

1)wynagrodzeniu za przeniesienie autorskich praw majątkowych do Oprogramowania;

2)kosztach faktycznie poniesionych w danym okresie przez Wnioskodawcę na prowadzoną bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalność związaną z wytworzeniem Oprogramowania – dochodzie ze zbycia Oprogramowania obliczonym jako różnica pomiędzy przychodami i kosztami opisanymi powyżej. W przypadku braku możliwości alokowania konkretnego kosztu poniesionego przez Wnioskodawcę w ramach działalności gospodarczej do przychodów ze zbycia Oprogramowania Wnioskodawca przyporządkowuje Wydatki do przychodów ze zbycia Oprogramowania według proporcji. Proporcja ustalona jest jako stosunek przychodów ze zbycia Oprogramowania do przychodów ogółem Wnioskodawcy z prowadzonej działalności gospodarczej w danym okresie. Za koszty faktycznie poniesione związane z wytworzeniem Oprogramowania Wnioskodawca uważa koszty paliwa i eksploatacji samochodu osobowego, koszty wynagrodzenia biura rachunkowego, zakup sprzętu elektronicznego i komputerowego, opłaty leasingowe za samochód osobowy, koszt sieci Internet, abonament telefoniczny. Wszystkie ww. wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatki dochodowym od osób fizycznych.

Wszelkie prace świadczone są w sposób uporządkowany oraz są należycie udokumentowane i wykonywane zgodnie z oczekiwaniami zleceniodawcy. W trakcie tworzenia Oprogramowania wykorzystywana jest wiedza i doświadczenie Wnioskodawcy. Ponadto, zgodnie z umową Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność za szkody wynikłe z nienależytego wykonania zobowiązań podjętych na podstawie niniejszej umowy.

W pismach, które wpłynęło do organu 7 września 2024 r. oraz 23 września 2024 r., stanowiących uzupełnienia wniosku, udzielił Pan następujących odpowiedzi na zadane w wezwaniach pytania:

1.W związku z tym, że z przedstawionego opisu sytuacji faktycznej, tj.:

Podatnik posiada głównie jednego kontrahenta (dalej również jako Zleceniodawca lub Usługodawca), od którego dostaje zlecenia do realizacji konkretnych zadań. Polegają one głównie na:

1)Wprowadzaniu modyfikacji do istniejącej funkcjonalności (poprawa nieprawidłowego działania komponentów, zwiększenie wydajności, mogą to być zarówno drobne, jak i duże zmiany).

2)Opracowywaniu zupełnie nowych funkcjonalności w oprogramowaniu

3)Tworzeniu infrastruktury testowej dla wprowadzonych modyfikacji.

– dalej łącznie jako „Oprogramowanie”.

Tak stworzone Oprogramowanie stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej) i jest utworem w rozumieniu prawa autorskiego. Realizacja zadań przez Wnioskodawcę, zgodnie z zawartą umową, nie są wykonywane pod kierownictwem oraz nie są wykonywane w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności.

W trakcie realizacji zadania (zlecenia) Wnioskodawca dokonuje następujących czynności:

1)Doprecyzowanie szczegółów zadania z klientem i zespołem za pomocą (…).

2)Ocena zakresu i trudności zadania z zespołem klienta,

3)Wykonanie zadania. Pisanie kodu. (…).

Do pisania kodu Wnioskodawca posługuje się następującym oprogramowaniem:

(…).

Po napisaniu kodu mają miejsce następujące czynności:

1)Debugowanie i testowanie wprowadzonych modyfikacji za pomocą opracowania i pisania testów w wyżej wymienionych językach. Testy jednostkowe (Sprawdzają działanie pojedynczych funkcji lub metod w izolacji od innych części kodu). Testy integracyjne (Sprawdzają, jak różne części aplikacji współpracują ze sobą).

2)Następnie następuje wysyłanie wprowadzonych zmian do zdalnego repozytorium klienta za pomocą (…). To właśnie tutaj rejestrowane jest, co zrobiłem, i kod trafia ode mnie do infrastruktury klienta.

3)Na końcu ma miejsce tworzenie żądania scalenia moich zmian z kodem projektu klienta. Przechodzenie przez (…) i poprawianie uwag od zespołu klienta. Scalanie zmian, kompilacja i uruchomienie na środowiskach klienta. Wszystko to odbywa się z użyciem (…).

nie wynika w jednoznaczny i zrozumiały sposób jakie konkretne zlecenia programistyczne będzie Pan realizował na rzecz swoich kontrahentów i tym samym jakie konkretne programy komputerowe będzie Pan tworzył/ulepszał/modyfikował, proszę wyjaśnić: jakie konkretne programy komputerowe (prawa autorskie do tych programów komputerowych) są przedmiotem wniosku?

Proszę przedstawić szczegółowy opis będących przedmiotem zapytania programów komputerowych (konkretne nazwy, przeznaczenie, funkcje oraz na czym polega ich innowacyjność) wraz ze wskazaniem, czy zostaną stworzone/ulepszone/zmodyfikowane w okresie, którego dotyczy wniosek.

Odpowiedź: (…).

2.W czym będzie przejawiał się twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do „Oprogramowania”, którego dotyczy wniosek?

Odpowiedź: Rozwiązywanie złożonych problemów, tworzenie czegoś nowego, innowacyjne podejście, estetyka kodu, projektowanie interfejsu.

Należy ponadto wyjaśnić, jakie konkretne działania będzie Pan podejmować w celu opracowania nowego „Oprogramowania” lub ulepszenia/modyfikacji istniejącego, a w szczególności:

a)jakie konkretne działania zmierzające do rozwijania (jakiego „Oprogramowania”?) zostaną podjęte w celu realizacji projektu, w ramach którego będzie Pan tworzył i ulepszał oraz modyfikował Pan „Oprogramowanie”?

Odpowiedź:

1)wprowadzaniu modyfikacji do istniejącej funkcjonalności (poprawa nieprawidłowego działania komponentów, zwiększenie wydajności, mogą to być zarówno drobne, jak i duże zmiany);

2)opracowywaniu zupełnie nowych funkcjonalności w oprogramowaniu;

3)tworzeniu infrastruktury testowej dla wprowadzonych modyfikacji;

– dalej łącznie jako „Oprogramowanie”.

Tak stworzone Oprogramowanie stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej) i jest utworem w rozumieniu prawa autorskiego. Realizacje zadań przez Wnioskodawcę, zgodnie z zawartą umową, nie są wykonywane pod kierownictwem oraz nie są wykonywane w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności.

W trakcie realizacji zadania (zlecenia) Wnioskodawca dokonuje następujących czynności:

1.Doprecyzowanie szczegółów zadania z klientem i zespołem za pomocą (…).

2.Ocena zakresu i trudności zadania z zespołem klienta,

3.Wykonanie zadania. Pisanie kodu. (…).

Do pisania kodu Wnioskodawca posługuje się następującym oprogramowaniem:

(…).

Po napisaniu kodu mają miejsce następujące czynności:

1.Debugowanie i testowanie wprowadzonych modyfikacji za pomocą opracowania i pisania testów w wyżej wymienionych językach. Testy jednostkowe (Sprawdzają działanie pojedynczych funkcji lub metod w izolacji od innych części kodu). Testy integracyjne (sprawdzają, jak różne części aplikacji współpracują ze sobą).

2.Następnie następuje wysyłanie wprowadzonych zmian do zdalnego repozytorium klienta za pomocą (…). To właśnie tutaj rejestrowane jest, co zrobił Wnioskodawca i kod trafia od Wnioskodawcy do infrastruktury klienta.

3.Na końcu ma miejsce tworzenie żądania scalenia zmian Wnioskodawcy z kodem projektu klienta. Przechodzenie przez (…) i poprawianie uwag od zespołu klienta. Scalanie zmian, kompilacja i uruchomienie na środowiskach klienta. Wszystko to odbywa się z użyciem (…).

b)w oparciu o jakie technologie informatyczne zostanie wytworzone i ulepszone oraz zmodyfikowane przez Pana „Oprogramowanie”?

Odpowiedź: (…).

Czego będzie dotyczyło tworzenie i ulepszanie oraz modyfikacja przez Pana „Oprogramowania”?

Odpowiedź: Modyfikacja interfejsu użytkownika, modyfikacja/tworzenie metod wizualizacji, przetwarzanie danych, obliczenia, wprowadzenie nowych typów danych, modyfikacja (...), modyfikacja (…), optymalizacja wydajności.

Jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Pana praktyce gospodarczej Pan zastosuje?

Odpowiedź: (…).

c)co powoduje, że wytworzone nowe „Oprogramowanie” lub ulepszone oraz zmodyfikowane w znacznym stopniu będzie różnił się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana?

Odpowiedź: Wymagania klienta powodują konieczność modyfikacji aplikacji. Zmodyfikowane oprogramowanie różni się znacznie od oryginału większą stabilnością, nową funkcjonalnością i zoptymalizowaną wydajnością. Klient otrzymuje zaktualizowany produkt, bardziej stabilny i przyjemny w użyciu.

d)na czym będzie polegała oryginalność tego „Oprogramowania”?

Odpowiedź: Dodano nowe logiczne części kodu, funkcje i algorytmy.

e)zastosowanie jakich technologii informatycznych (rozwiązań, narzędzi) spowoduje, iż „Oprogramowanie” po jego wytworzeniu lub ulepszeniu oraz modyfikacji będzie różnić się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana?

Odpowiedź: (…).

3.W związku ze wskazaniem we wniosku, że:

Tak więc Wnioskodawca bez wątpienia w ramach działalności gospodarczej prowadzi w sposób systematyczny prace twórcze w celu tworzenia nowych zastosowań przy wykorzystaniu zasobów wiedzy.

proszę wyjaśnić:

a)czy Pana działalność, w ramach której będzie Pan tworzył, ulepszał, modyfikował „Oprogramowanie” prowadzona będzie w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia?

Odpowiedź: Tak.

b)na czym będzie polegała systematyczność w odniesieniu do podejmowanych przez Pana działań w zakresie opisanych we wniosku czynności?

Odpowiedź: Na zadaniach opisanych w systemie (…).

c)jakie cele na wstępie Pan sobie postawi w celu wytworzenia nowego i ulepszenia oraz modyfikacji istniejącego „Oprogramowania” w poszczególnych latach oraz źródeł finansowania zaplanowanych prac?

Odpowiedź: Wnioskodawca dostaje zadanie od klienta. Jak również płatność. Wszystko jest zapisane w umowie.

d)jakie konkretnie cele zostaną osiągnięte w poszczególnych latach, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych nastąpi opracowanie konkretnego rozwiązania praktycznego problemu lub innowacyjnego rozwiązania?

Odpowiedź: Główne cele wprowadzonych modyfikacji:

1)stabilizacja aplikacji,

2)tworzenie nowej funkcjonalności,

3)aktualizacja aplikacji.

Cele te są niezbędne do opracowania aplikacji i pomocy firmom z branży (…) w zwiększaniu efektywności na rynkach, zrozumieniu trendów rynkowych.

Rezultatem będą konkretne aplikacje lub jej elementy pozwalające na dogłębną analizę funkcjonowania branży (…).

e)jakie harmonogramy w związku z tym zostaną opracowane w poszczególnych latach?

Odpowiedź: Planowanie prowadzone jest na rok, na rok 2025 nastąpi to pod koniec 2024 roku.

2024 – stabilizacja pracy serwerów, redukcja długu technicznego, utworzenie nowej funkcjonalności, rozpoczęcie przejścia na (…).

4.W odniesieniu do Pana działalności, w ramach której będzie Pan tworzył i ulepszał oraz modyfikował „Oprogramowanie” proszę wyjaśnić:

a)jakimi zasobami wiedzy będzie Pan dysponował przed rozpoczęciem realizacji poszczególnego „Oprogramowania”?

Odpowiedź: Wnioskodawca ma ponad 5-letnie doświadczenie komercyjne w tworzeniu aplikacji korporacyjnych typu (…).

b)jaki rodzaj wiedzy i umiejętności będzie Pan wykorzystywał i będzie Pan rozwijał w ramach tej działalności?

Odpowiedź: W ramach tej działalności Wnioskodawca będzie wykorzystywał i rozwijał następujące rodzaje wiedzy i umiejętności:

(…).

c)przy użyciu jakich „innowacyjnych technologii” będą powstawały poszczególne innowacyjne rozwiązania, jakie nowe zastosowania i usprawnienia będą odróżniały tworzone i ulepszane oraz modyfikowane „Oprogramowania” od już istniejących?

Odpowiedź: W procesie tworzenia i modyfikacji innowacyjnych narzędzia (…).

d)jakie produkty, usługi, procesy oferował/oferuje Pan dotychczas w swojej działalności i jakie będzie Pan oferował?

Odpowiedź: Wnioskodawca oferował swoje usługi jako programista (…).

e)co Pan zaplanuje i jakie cele Pan postawi?

Odpowiedź: Wnioskodawca planuje rozwijać się w kierunku programisty (…).

f)co będzie efektem działań, tj. jakie nowe zastosowanie powstanie przy realizacji opisanego projektu?

Odpowiedź: Poszerzanie wiedzy technicznej zapewni Wnioskodawcy możliwość doskonalenia swoich umiejętności, rozwiązywania bardziej złożonych i zakrojonych na szeroką skalę problemów klientów Wnioskodawcy, a także znacząco zwiększy dochody Wnioskodawcy.

g)w jaki sposób będzie Pan realizował zaplanowane przedsięwzięcie?

Odpowiedź: Wnioskodawca planuje w swoim projekcie rozwiązywać bardziej złożone problemy, zwiększając tym samym swoje doświadczenie, oraz przejść specjalistyczną certyfikację firmy (…).

h)na jakich rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych, czy programistycznych oparte będą tworzone i ulepszane oraz modyfikowane produkty, usługi, procesy?

Odpowiedź: (…).

5.Z jakiego tytułu określonego w art. 30ca ust. 7 pkt 1-4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie Pan osiągał dochód, który zamierza opodatkować preferencyjną stawką podatkową, tj.:

-z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy prawa własności intelektualnej,

-ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

-z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu,

-z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu?

Odpowiedź: Przychody będą pochodzić ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (sprzedaż oprogramowania lub jej części).

6.Czy wobec zaznaczenia w opisie sprawy, że

Wnioskodawca tworzy Oprogramowanie, które są odrębnym przedmiotem ochrony na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Chwilowo więc (do momentu przeniesienia) jest jego właścicielem i następnie przeniesienie własność owych części (podlegających osobnej ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych) na Zleceniodawcę.

należy rozumieć, że w każdym przypadku – tj. zarówno w przypadku tworzenia, jak i w przypadku ulepszania oraz modyfikowania utworów – efekty Pana samodzielnej pracy będą odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych? Czy będą przysługiwały Panu osobiste i majątkowe prawa autorskie do tych „Oprogramowań”?

Odpowiedź: Tak, Wnioskodawca do momentu sprzedaży jest właścicielem oprogramowania lub jego części i w ramach umowy sprzedaży przenosi tą własność na kontrahenta. Są to efekty samodzielnej pracy Wnioskodawcy podlegające ochronie prawnej.

7.Czy w przypadku, gdy będzie Pan ulepsza/modyfikował „Oprogramowanie”:

a)będzie Pan właścicielem lub współwłaścicielem oprogramowania, które będzie Pan ulepszał/modyfikował, jeżeli nie – to czy w stosunku do tego oprogramowania będzie Pan posiadał wyłączną licencję, tj. umowę, w której zastrzeżono wyłączność korzystania przez Pana z tego prawa,

Odpowiedź: Wnioskodawca nie będzie właścicielem oprogramowania, które będzie modyfikował. Sprzedaż ww. praw autorskich będzie dotyczyła tylko nowych elementów oprogramowania, które Wnioskodawca będzie tworzył.

b)czy zmiany wprowadzane przez Pana do ulepszanego/modyfikowanego oprogramowania będą miały charakter rutynowych/okresowych zmian,

Odpowiedź: Zmiany będą zależeć od konkretnego zadania na projekcie. Niektóre będą miały charakter zmian okresowych lub rutynowych i takie zmiany nie będą ujmowane w ramach ulgi IP BOX, a inne będą miały charakter innowacyjny i w stosunku do tych zadań Wnioskodawca chce zastosować ulgę IP BOX.

c)Pana działania będą zmierzały do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tego oprogramowania,

Odpowiedź: Tak.

d)w wyniku podjętych przez Pana czynności będzie powstawał odrębny od tego oprogramowania utwór (nowe kwalifikowane prawo własności intelektualnej w postaci nowego autorskiego prawa do programu komputerowego), podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

-jeżeli tak ‒ czy będzie Pana przenosił całość autorskich praw majątkowych, otrzymując w zamian wynagrodzenie za sprzedaż tego prawa,

-jeżeli nie – czy wynagrodzenie Pana będzie tylko wynagrodzeniem za efekty swoich prac badawczo-rozwojowych.

Odpowiedź: W stosunku do czynności, co do których będzie powstawał nowy utwór będzie nastąpiło przeniesienie praw autorskich.

8.Czy w przypadku, gdy będzie Pan ulepszał/modyfikował Oprogramowanie”, a w wyniku jego ulepszenia/modyfikacji nie będzie powstało nowe prawo własności intelektualnej, to będzie Pan właścicielem, współwłaścicielem lub użytkownikiem tego oprogramowania na podstawie licencji wyłącznej?

Odpowiedź: Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo autorskie do części Oprogramowania, które on stworzy i będzie je sprzedawał. Ta część Oprogramowania będzie dodana do innego Oprogramowania, do którego Wnioskodawcy nie będą przysługiwały prawa autorskie.

9.Czy w sytuacji, gdy „Oprogramowanie” będzie wytwarzane w zespole, to efektem prac prowadzonych samodzielnie przez Pana będzie program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, czy też część oprogramowania, która dopiero w połączeniu z innymi częściami – wytworzonymi przez inne osoby – będzie stanowić program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?

Odpowiedź: Wnioskodawca tworzy elementy Oprogramowania samodzielnie i one podlegają ochronie na podstawie prawa autorskiego. Zgodnie z Przewodnikiem MF do IP BOX do sprzedaży części Oprogramowania można również zastosować ulgę IP BOX.

W momencie sprzedaży tych części Oprogramowania traci on nad nimi władztwo, a kupujący może nimi swobodnie dysponować. Oprogramowanie stworzone z poszczególnych części będzie stanowiło nowe dzieło – Program, które będzie stworzone z poszczególnych części – dzieł w postaci części oprogramowania.

 10.Czy w sytuacji, gdy w efekcie prac prowadzonych przez Pana będzie powstawać część oprogramowania, która dopiero w połączeniu z innymi częściami – wytworzonymi przez inne osoby – będzie stanowić program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, to ww. osoby (współtwórcy, w tym Pan) będą przenosić razem (łącznie) na rzecz Zleceniodawcy (jako współwłaściciele) na podstawie odrębnej, wspólnie zawartej umowy prawo do stworzonego przez nich łącznie programu komputerowego podlegającego ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i Pan z tego tytułu otrzyma wynagrodzenie?

Odpowiedź: Tak, ale część Oprogramowania, którą tworzy Wnioskodawca również podlega ochronie tytułem praw autorskich.

 11.Co w kontekście przedstawionego opisu sytuacji faktycznej – należy rozumieć pod pojęciem „część Oprogramowania”, w szczególności proszę wskazać:

a)czy autorskie prawo do oprogramowania podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych będzie przysługiwało Panu w zakresie wytworzonej części takiego oprogramowania, czy raczej będzie przysługiwało Panu niepodzielnie w stosunku do całości wytworzonego wspólnie oprogramowania wszystkim współautorom?

b)jeśli autorskie prawo do oprogramowania będzie przysługiwało niepodzielnie wszystkim twórcom, w jaki sposób ustali Pan dochód z przeniesienia praw autorskich w stosunku do swojego udziału/wkładu w tym prawie?

Odpowiedź: Prawo do oprogramowania podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych będzie przysługiwało Wnioskodawcy w zakresie wytworzonej części takiego oprogramowania.

 12.Czy efekty Pana pracy, które nazywa Pan „Oprogramowaniem” zawsze, tj. zarówno w przypadku ich tworzenia, jak i ulepszania oraz modyfikacji, będą utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:

·będą odznaczać się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze będą kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;

Odpowiedź: Tak. Oprogramowanie inne niż mające ww. charakter Wnioskodawca ma zamiar opodatkowywać na zasadach ogólnych.

·nie będą efektem pracy która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;

Odpowiedź: Tego rodzaju Oprogramowanie nie będzie ujmowane w uldze IP BOX.

·nie będą jedynie „techniczną”, a „twórczą” realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez kontrahentów?

Odpowiedź: Tego rodzaju Oprogramowanie nie będzie ujmowane w uldze IP BOX.

 13.Czy ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością?

Odpowiedź: Tak.

 14.Czy ponosi Pan odpowiedzialność za efekty swojej pracy w stosunku do osób trzecich (innych niż kontrahent)?

Odpowiedź: Nie.

 15.W jaki sposób umowy z kontrahentami będą regulowały kwestię Pana wynagrodzenia? Czy będzie Pan otrzymywał wynagrodzenie:

·wyłącznie z tytułu przenoszenia na kontrahenta praw do „Oprogramowania” (jeśli tak, proszę wskazać, jakie to prawa);

·także z tytułu innych czynności (jeśli tak, proszę wskazać jakich).

Odpowiedź: Do ulgi IP BOX będą uwzględniane przychody wyłącznie z tytułu przenoszenia na kontrahenta praw do „Oprogramowania” (przeniesienie praw autorskich do części oprogramowania).

 16.Czy sposób „przenoszenia” ww. praw będzie każdorazowo spełniać warunki przewidziane w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności następuje z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 tejże ustawy?

Odpowiedź: Tak.

 17.Czy w związku z wykonywaną umową zawartą z kontrahentami będzie wystawiał Pan faktury, jeśli tak, to czy będą one wyodrębniały wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów Pana prac na kontrahentów? Jeśli nie, proszę wskazać dlaczego i w jaki sposób określi Pan wartość wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich?

Odpowiedź: Tak, faktury będą wyodrębniały wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów prac Wnioskodawcy na kontrahentów.

 18.W jaki sposób poszczególne umowy z kontrahentami będą regulować kwestię sposobu (trybu, zasad) przenoszenia przez Pana na kontrahenta praw do konkretnych stworzonych przez Pana „programów komputerowych”? W jaki sposób będzie odbywać się wyodrębnienie konkretnego „Oprogramowania”, „części oprogramowania” i przeniesienie praw do tego efektu Pana pracy na kontrahenta (jakie czynności będzie realizował odpowiednio Pan i kontrahent)? Co będzie potwierdzać przeniesienie tych praw?

Odpowiedź: Po napisaniu części Oprogramowania mają miejsce następujące czynności:

1.Debugowanie i testowanie wprowadzonych modyfikacji za pomocą opracowania i pisania testów w wyżej wymienionych językach. Testy jednostkowe (Sprawdzają działanie pojedynczych funkcji lub metod w izolacji od innych części kodu). Testy integracyjne (sprawdzają, jak różne części aplikacji współpracują ze sobą).

2.Następnie następuje wysyłanie wprowadzonych zmian do zdalnego repozytorium klienta za pomocą (…). To właśnie tutaj rejestrowane jest, co zostało stworzone, i kod trafia od Wnioskodawcy do infrastruktury klienta.

3.Na końcu ma miejsce tworzenie żądania scalenia zmian Wnioskodawcy z kodem projektu klienta. Przechodzenie przez (…) i poprawianie uwag od zespołu klienta. Scalanie zmian, kompilacja i uruchomienie na środowiskach klienta. Wszystko to odbywa się z użyciem (…).

4.Na koniec miesiąca wystawiana jest faktura tytułem przeniesienia praw autorskich.

 19.O jakich konkretnie wydatkach mowa jeśli wskazuje Pan, że będzie ponosił Pan koszty eksploatacji samochodu? Proszę o wskazanie, w formie katalogu zamkniętego, wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej kategorii wydatków.

Odpowiedź: Leasing, ubezpieczenie, paliwo, naprawa, przegląd.

 20.O jakich konkretnie wydatkach mowa jeśli wskazuje Pan, że będzie Pan ponosił koszt zakupu sprzętu elektronicznego? Proszę o wskazanie, w formie katalogu zamkniętego, wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej kategorii wydatków.

Odpowiedź: Zakup komputera, monitora, myszki, klawiatury, pamięci komputerowej, karty graficznej.

 21.O jakich konkretnie wydatkach mowa jeśli wskazuje Pan, że będzie Pan ponosił koszt zakupu sprzętu komputerowego? Proszę o wskazanie, w formie katalogu zamkniętego, wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej kategorii wydatków.

Odpowiedź: Odpowiedź jest w pytaniu 20.

 22.Jaki jest funkcjonalny związek poszczególnych wydatków z Pana trzeciego pytania z poszczególnymi działaniami polegającymi na tworzeniu i ulepszaniu oraz modyfikacji „Oprogramowania”?

Odpowiedź: Na sprzęcie elektronicznym i komputerowym będą opracowywane sprzedawane elementy Oprogramowania. Wydatki związane z samochodem są związane z tego rodzaju działalnością w ten sposób, że będzie on służył do dojazdów na spotkania.

 23.Czy którekolwiek z opisanych wydatków, których dotyczy Pana trzecie pytanie będą ponoszone wyłącznie w celu prowadzenia przez Pana działań polegających na tworzeniu i ulepszaniu oraz modyfikacji „Oprogramowania”?

Odpowiedź: Tak, wszystkie wymienione wydatki będą dotyczyć działań związanych z tworzeniem, ulepszaniem i modyfikacją oprogramowania.

 24.W jaki sposób, według jakich kryteriów będzie Pan przyporządkowywał poszczególne wydatki z Pana trzeciego pytania do działań polegających na tworzeniu i ulepszaniu oraz modyfikacji przez Pana „Oprogramowania”? Czy zawsze będzie zaliczał Pan do wskaźnika nexus wszystkie wydatki, jakie będzie przypisywał Pan do kosztów uzyskania przychodów z konkretnego „Oprogramowania”? Czy będzie Pan stosował inne zasady przyporządkowania wydatków do wskaźników nexus? (jeśli tak, proszę wyjaśnić te zasady).

Odpowiedź: Podatnik będzie stosował proporcję na koniec roku.

IP BOX będzie naliczany w następujący sposób:

(a + b) * 1,3/a + b +c +d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3, z tym że Wnioskodawca nie planuje tego rodzaju nabyć,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4, z tym że Wnioskodawca nie planuje tego rodzaju nabyć,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, z tym że Wnioskodawca nie planuje tego rodzaju nabyć.

 25.Od kiedy dokładnie (dd-mm-rrrr) zamierza Pan prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, szczegółową ewidencję? We wniosku wskazał Pan jedynie, że będzie to w 2025 r.

Odpowiedź: Od 1 stycznia 2025 r.

 26.Czy odrębna ewidencja będzie prowadzona w sposób umożliwiający prawidłowe i terminowe ustalenie kwalifikowanego dochodu w celu złożenia stosownego zeznania podatkowego za lata podatkowe będące przedmiotem wniosku, w przewidzianym dla tej czynności terminie?

Odpowiedź: Tak.

 27.Czy i w jaki sposób oblicza Pan tzw. wskaźnik nexus?

Odpowiedź: Wskaźnik nexus będzie obliczany (będzie wynosił on 1) zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 28.Wskazał Pan, czy wniosek dotyczy 5 zdarzeń przyszłych, tj. 2025 r. i lat kolejnych.

Odpowiedź: Wniosek dotyczy roku 2025.

Ponadto w piśmie, które wpłynęło do organu 23 września 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, doprecyzował Pan opis sprawy udzielając następujących odpowiedzi na zadane w wezwaniu z 17 września 2024 r. pytania:

1.Należy ponownie jednoznacznie wskazać:

a)czy w każdym przypadku – tj. zarówno w przypadku tworzenia, jak i w przypadku ulepszania oraz modyfikowania utworów – efekty Pana samodzielnej pracy będą odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?

Odpowiedź: Tak, będą odrębnymi programami komputerowymi, podlegającymi ochronie na podstawie art. 74 ww. ustawy.

b)czy będą przysługiwały Panu osobiste i majątkowe prawa autorskie do tych „Oprogramowań?

Odpowiedź: Tak, takie prawa będą przysługiwały.

2.Należy ponownie jednoznacznie wskazać:

1) czy w sytuacji, gdy „Oprogramowanie” będzie wytwarzane w zespole, to efektem prac prowadzonych samodzielnie przez Pana będzie program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, czy część oprogramowania, która dopiero w połączeniu z innymi częściami – wytworzonymi przez inne osoby – będzie stanowić program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?

Odpowiedź: Wytworzone przez Wnioskodawcę Oprogramowanie podlega ochronie w rozumieniu ww. ustawy. Natomiast wytworzone oprogramowanie przez zleceniodawcę pochodzące z połączenia poszczególnych programów stanowi osobny przedmiot praw autorskich.

2) w przypadku odpowiedzi, że w efekcie prac prowadzonych przez Pana będzie powstawać część oprogramowania, która dopiero w połączeniu z innymi częściami – wytworzonymi przez inne osoby – będzie stanowić program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, to czy ww. osoby (współtwórcy, w tym Pan) będą przenosić razem (łącznie) na rzecz Zleceniodawcy (jako współwłaściciele) na podstawie odrębnej, wspólnie zawartej umowy prawo do stworzonego przez nich łącznie programu komputerowego podlegającego ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i Pan z tego tytułu otrzyma wynagrodzenie?

Odpowiedź: Zarówno Oprogramowanie wytworzone przez Wnioskodawcę oraz Oprogramowanie wytworzone przez Zleceniodawcę stanowią osobne przedmioty prawa autorskiego.

Wnioskodawca sprzedaje prawa autorskie i nie ma żadnych praw do stworzonego przez Zleceniodawcę prawa oprogramowania. Wnioskodawca nie ma wiedzy na temat tego, w jaki sposób Zleceniodawca użytkuje i jakie czerpie pożytki z wytworzonego przez niego Oprogramowania.

3.Jaki jest funkcjonalny związek:

a) kosztów wynagrodzenia biura rachunkowego,

b) kosztów sieci Internet,

c) kosztów abonamentu telefonicznego

z poszczególnymi działaniami polegającymi na tworzeniu i ulepszaniu oraz modyfikacji „Oprogramowania”?

Odpowiedź: Związek kosztów wynagrodzenia biura rachunkowego: koszty wynagrodzenia biura rachunkowego są związane z koniecznością prawidłowego prowadzenia księgowości przy działalności związanej z tworzeniem oprogramowania, w szczególności w zakresie rozliczania wydatków związanych z tworzeniem, sprzedażą i ulepszaniem produktów programowych.

Związek kosztów sieci Internet: Internet jest niezbędny do dostępu do usług chmurowych, repozytoriów kodu źródłowego, pracy zdalnej z zespołem oraz wymiany danych podczas tworzenia i modyfikacji oprogramowania. Jest również potrzebny do konsultacji online i pracy z klientami.

Związek kosztów abonamentu telefonicznego: koszty abonamentu telefonicznego są niezbędne do komunikacji z klientami, zleceniodawcami oraz w celu omawiania szczegółów tworzenia i modyfikacji oprogramowania. To kluczowe narzędzie do komunikacji w działalności projektowej.

Pytania (pytania nr 3, 4, 5 ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku, które wpłynęło do organu 7 września 2024 r.)

1.Czy prawo autorskie do oprogramowania komputerowego lub jego części wytwarzanych samodzielnie przez Wnioskodawcę (Oprogramowanie) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

2.Czy podejmowana przez Wnioskodawcę działalność polegająca na tworzeniu oprogramowania komputerowego (Oprogramowanie) stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 30ca ust. 2 w zw. z art. 5a pkt 38-40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

3.Czy wydatki opisane w stanie faktycznym w części w jakiej będą proporcjonalnie przypisane do przychodów przypadających ze zbycia Oprogramowania, gdzie proporcja zostanie ustalona jako stosunek przychodów ze zbycia Oprogramowania do przychodów ogółem Wnioskodawcy z prowadzonej działalności gospodarczej w danym okresie, można uznać za koszty prowadzonej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 2025?

4.Czy dochód ze zbycia prawa autorskiego do oprogramowania komputerowego (Oprogramowanie) będzie kwalifikowanym dochodem w rozumieniu art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 7 ustawy o PIT w roku 2025?

5.Czy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym oraz stanowiskach Wnioskodawcy do pytań 1-4 możliwe jest zastosowanie stawki opodatkowania 5% od dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w roku 2025?

Pana stanowisko w sprawie (stanowiska do pytań nr 1 i 2 ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku, które wpłynęło do organu 7 września 2024 r.)

Ad 1.

Należy uznać, że Oprogramowanie komputerowe lub jego część stanowią przedmiot ochrony praw autorskich. Artykuł 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: ustawa o PAIPP) kwalifikuje programy komputerowe jako utwory będące przedmiotem jego ochrony i to już z momentem ich wytworzenia, bez konieczności spełnienia jakichkolwiek wymogów formalnych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny można stwierdzić, że przedmiotem ochrony prawa autorskiego jest oprogramowanie wytwarzane przez Wnioskodawcę w ramach Umowy o współpracy pomiędzy nim, a kontrahentem.

Zdaniem Wnioskodawcy, prawo autorskie do Oprogramowania wytwarzanego przez niego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w kontekście przedstawionej działalności na rzecz kontrahenta, zalicza się do kwalifikowanych praw własności w rozumieniu art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż jest ono wymienione w zamkniętym katalogu praw własności intelektualnych sprecyzowanych w tym przepisie. W związku z powyższym podlega ono ochronie na podstawie ustawy o PAIPP i zostało wytworzone przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Ad 2.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, niezbędne jest wyodrębnienie pewnych cech dotyczących możliwości zakwalifikowania przedmiotowego Oprogramowania tworzonego przez Wnioskodawcę jako prac badawczo-rozwojowych.

Odnosząc się do interpretacji indywidualnej o sygnaturze 0114-KDIP3-1.4011.318.2019.3.MG i stanowiska Wnioskodawcy, które zostało w niej przedstawione i zaaprobowane przez Organ podatkowy działalność badawczo-rozwojowa powinna: obejmować badania naukowe lub prace rozwojowe, mieć twórczy charakter, być podejmowana w sposób systematyczny, oraz być podejmowana w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Oprócz tego w Objaśnieniu podatkowym z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczącym preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP BOX w definiowaniu działalności B+R następuje odniesienie do kryteriów z tzw. Podręcznika Frascati (OECD (2018), Podręcznik Frascati 2015 Zalecenia dotyczące pozyskiwania i prezentowania danych z zakresu działalności badawczej i rozwojowej. Pomiar działalności naukowo-technicznej i innowacyjnej. OECD Publishing, Pans/GUS, Warsaw, ...).

Według podręcznika działalność badawczo-rozwojowa musi być: nowatorska, twórcza, nieprzewidywalna, metodyczna, możliwa do przeniesienia lub odtworzenia. Działalność podejmowana przez Wnioskodawcę polega na tworzeniu Oprogramowania komputerowego w odpowiedzi na zapotrzebowanie biznesowe Podmiotów. Działania te stanowią prace rozwojowe w rozumieniu przedmiotowych ustaw. Polegają one bowiem na wykorzystaniu nowej i istniejącej wiedzy, tj. wiedzy i narzędzi programistycznych, języków programowania, znanych algorytmów, do zaprojektowania nowych i ulepszonych rozwiązań.

Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, jak i kryteria niezbędne do uznania działalności za działalność badawczo-rozwojową, jego działalność spełnia cechy takowej:

a.nowatorskość i twórczość: Wnioskodawca tworzy oprogramowanie, w zależności od potrzeb Zleceniodawcy, który dąży do zwiększenia innowacyjności archaicznych rozwiązań programistycznych, w zależności od swoich potrzeb,

b.nieprzewidywalność: Zleceniodawca oczekuje od niego wykonywania prac, których skutek co prawda jest określony, natomiast proces tworzenia danych rozwiązań (oprogramowania), pomimo korzystania z istniejących metod informatycznych i języków programistycznych, powoduje wytworzenie całkowicie nowego rozwiązania, lub znaczną modyfikację archaicznych rozwiązań,

c.metodyczność: Wnioskodawca zobowiązany jest w ramach umowy ze Zleceniodawcą do ścisłej, zgodnej z harmonogramem współpracy, którą zobowiązany jest należycie udokumentować i wykonywać zgodnie z oczekiwaniami Podmiotów i przedstawionym przez nie planem,

d.możliwość przeniesienia lub odtworzenia: celem Wnioskodawcy, w ramach wykonywanej przez niego działalności na rzecz Zleceniodawcy jest przeniesienie autorskich praw majątkowych z oprogramowania na Zleceniodawcę, co nierozerwalnie wiąże się z koniecznością jego odtworzenia przez niego.

Biorąc powyższe pod uwagę można stwierdzić zdaniem Wnioskodawcy, że tworzenie przez niego Oprogramowania spełnia kryteria działalności badawczo-rozwojowej zawarte w Podręczniku Frascati oraz w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ad 3.

W przypadku braku możliwości alokowania konkretnego kosztu poniesionego przez Wnioskodawcę w ramach działalności gospodarczej do przychodów ze zbycia Oprogramowania. Wnioskodawca ustali faktyczny koszt poniesiony w danym okresie na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność związaną z wytworzeniem Oprogramowania według odpowiedniej proporcji. Proporcja zostanie ustalona jako stosunek przychodów ze zbycia Oprogramowania do przychodów ogółem Wnioskodawcy z prowadzonej działalności gospodarczej w danym okresie. Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy ponoszone wydatki w zakresie w jakim przeznaczane na wytworzenie Oprogramowania, w tym obliczone według powyższej proporcji przychodów ze zbycia Oprogramowania do przychodów ogółem, należy uznać za koszty prowadzonej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT.

Można tu przytoczyć tezy z pozytywnej interpretacji indywidualnej z 21 czerwca 2022 r. o sygn. 0111-KDIB3-1.4011.18.2022.3.WN: „Wobec powyższego wydatki poniesione przez Wnioskodawczynię – na zakup sprzętu komputerowego i peryferii komputerowych (obudowa do komputera, klawiatura, okablowanie, zasilacz do komputera, procesor, koszty serwisów (naprawy)), usługi księgowe, dojazd do klienta (bilety pociągowe) – przy zachowaniu właściwej proporcji, mogą stanowić koszty, o których mowa w literze a wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako koszty prowadzonej bezpośrednio przez Wnioskodawczynię działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej”. Podobnie interpretacja indywidualna z 19 lipca 2022 r. o sygn. 0112-KDWL.4011.361.2022.2.KS, gdzie dodatkowo pozytywnie odniesiono się do kwalifikacji kosztów paliwa, jako wydatków związanych z IP BOX-em. Podobnie Dyrektor KIS w interpretacji z 15 czerwca 2022 r. o sygn. 0113-KDIPT1-3.4011.70.2022.2.MWJ, gdzie dodatkowo pozytywnie odniesiono się do uznania kosztów księgowości jako związanych z IP BOX-em. Tak samo Dyrektor KIS w interpretacjach indywidualnych z 10 maja 2022 r. o sygn. 0111-KDIB2-1.4011.66.2022.2.AZ, z 30 marca 2022 r. o sygn. 0113-KDIPT1-3.4011.3.2022.2.MK.

Ad 4.

Zdaniem Wnioskodawcy, dochód otrzymany ze zbycia Oprogramowania w ramach świadczenia usług na podstawie Umowy ze Zleceniodawcą, stanowi kwalifikowany dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stanowi on bowiem dochód z Oprogramowania będącego kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, wyliczony zgodnie z formułą wyrażoną w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ad 5.

Zdaniem Wnioskodawcy, spełnia on wszystkie wymagania ustawowe dotyczące możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5% od dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W myśl art. 30ca ust. 2 ustawy, kwalifikowanym prawem własności intelektualnej jest autorskie prawo do programu komputerowego (podlegające ochronie prawnej). Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym ustalona jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej i obliczanego wg wzoru z art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy przy tym zwrócić uwagę, że stawka preferencyjna znajdzie zastosowanie tylko do dochodów dotyczących stworzenia Oprogramowania.

Uwagi końcowe

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej również jako: Dyrektor KIS): uznał w interpretacji indywidualnej za prawidłowe stanowisko podatnika, w którym zastosował on IP BOX do tworzenia stron internetowych: z 21 czerwca 2022 r. o sygn. 0111-KDIB3-1.4011.18.2022.3.WN. Wnioskodawczyni za przykład tworzonego Oprogramowania wskazuje:

a.Tworzenie stron internetowych W. od podstaw.

b.Tworzenie sklepów internetowych W. od podstaw.

c.Tworzenie aplikacji webowych w oparciu o R., G., N.

d.Rozwijanie frameworka C.

Podobnie Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 13 czerwca 2022 r. Dyrektor KIS o sygn. 0114-KDIP2-2.4011.222.2022.2.MŻA w sprawie możliwości zastosowania IP BOX do usług tworzenia stron internetowych.

Ponadto, w interpretacji indywidualnej z 8 czerwca 2022 r. o sygn. 0112-KDWL.4011.339.2022.2.AF Dyrektor KIS pozytywnie odniósł się do zastosowaniu IP BOX do web-developmentu. W interpretacji indywidualnej z 8 czerwca 2022 r. o sygn. 0112-KDWL.4011.339.2022.2.AF Dyrektor KIS pozytywnie odniósł się do kwestii rozliczenia podatku dochodowego w formie IP BOX począwszy od roku 2020: „Rozpatrując z kolei możliwość skorzystania przez Pana z tzw. ulgi Innovation Box, należy zauważyć, że przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym. Na podstawie art. 1 pkt 25 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2193), w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dodano art. 30ca i art. 30cb”.

Podobnie Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 28 lutego 2022 r. o sygn. 0111-KDIB1-2.4011.13.2022.2.LS.

Należy stwierdzić, że Dyrektor KIS w podobnych stanach faktycznych wydawał pozytywne interpretacje indywidualne, np. o sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.471.2019.1.AP z 20 listopada 2019 r., 0114-KDIP3-1.4011.66.2020.2.MZ z 27 marca 2020 r., 0114 KDIP3-1.4011.594.2019.4.MZ z 23 marca 2020 r., 0111-KDIB1-2.4011.19.2020.1.DP z 26 marca 2020 r.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.) stanowi, że:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 tej ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że prowadzi Pan od 2 listopada 2021 r. jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce (przeważająca działalność gospodarcza z PKD to 62.01 – działalność związana z oprogramowaniem), przy czym z preferencyjnego opodatkowania stawką 5% w odniesieniu do kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP Box), uregulowanego w art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zamierza Pan skorzystać za 2025 r. Przedmiotem Pan zapytania jest program komputerowy o nazwie (…).

Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena czy prowadzone przez Pana prace programistyczne stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Pana efektów tych prac (oprogramowania komputerowego opisanego we wniosku).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy.

Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Jak wynika z wniosku posiada Pan głównie jednego kontrahenta, od którego dostaje zlecenia do realizacji konkretnych zadań. Polegają one głównie na:

1. Wprowadzaniu modyfikacji do istniejącej funkcjonalności (poprawa nieprawidłowego działania komponentów, zwiększenie wydajności, mogą to być zarówno drobne, jak i duże zmiany).

2. Opracowywaniu zupełnie nowych funkcjonalności w oprogramowaniu.

3. Tworzeniu infrastruktury testowej dla wprowadzonych modyfikacji.

Tak stworzone Oprogramowanie stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej) i jest utworem w rozumieniu prawa autorskiego. Jak wskazuje Pan we wniosku, bez wątpienia działalność na rzecz wskazanego Zleceniodawcy polega na tworzeniu nowych zastosowań, które wcześniej w ramach działalności prowadzonych przez niego nie miały miejsca. W trakcie realizacji zadania dokonuje Pan następujących czynności:

1. Doprecyzowanie szczegółów zadania z klientem i zespołem za pomocą (…).

2. Ocena zakresu i trudności zadania z zespołem klienta.

3. Wykonanie zadania, pisanie kodu.

(…).

Po napisaniu kodu mają miejsce następujące czynności:

1. Debugowanie i testowanie wprowadzonych modyfikacji za pomocą opracowania i pisania testów w wyżej wymienionych językach. Testy jednostkowe (sprawdzają działanie pojedynczych funkcji lub metod w izolacji od innych części kodu). Testy integracyjne (sprawdzają, jak różne części aplikacji współpracują ze sobą).

2. Następnie następuje wysyłanie wprowadzonych zmian do zdalnego repozytorium klienta za pomocą (…). To właśnie tutaj rejestrowane jest, co Pan zrobił i kod trafia od Pana do infrastruktury klienta.

3. Na końcu ma miejsce tworzenie żądania scalenia Pana zmian z kodem projektu klienta. Przechodzenie przez (…) i poprawianie uwag od zespołu klienta. Scalanie zmian, kompilacja i uruchomienie na środowiskach klienta. Wszystko to odbywa się z użyciem (…).

Oprogramowanie stworzone na rzecz zleceniodawcy ulepszy/ulepszyło i rozwinie/rozwinęło działanie starych programów czy rozwiązań lub też spowoduje/powodowało stworzenie zupełnie nowych funkcjonalności nie występujących dotychczas w praktyce gospodarczej podmiotu. W trakcie tworzenia Oprogramowania wykorzystywana jest Pana wiedza i doświadczenie.

W uzupełnieniach wniosku doprecyzował Pan, że twórczy charakter działalności opisanej we wniosku będzie przejawiał się rozwiązywaniem złożonych problemów, tworzeniem czegoś nowego, innowacyjnym podejściem, estetyką kodu, projektowaniem interfejsu. W oparciu o takie technologie informatyczne jak: (…) zostanie wytworzone i ulepszone oraz zmodyfikowane przez Pana Oprogramowanie. Tworzenie i ulepszanie oraz modyfikacja przez Pana Oprogramowania będzie dotyczyło modyfikacji interfejsu użytkownika, modyfikacji/tworzenia metod wizualizacji, przetwarzania danych, obliczeń, wprowadzenia nowych typów danych, modyfikacji silnika formuł, modyfikacji (…), optymalizacji wydajności. Zastosuje Pan następujące narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Pana praktyce gospodarczej:

(…).

Wymagania klienta powodują konieczność modyfikacji aplikacji. Zmodyfikowane oprogramowanie różni się znacznie od oryginału większą stabilnością, nową funkcjonalnością i zoptymalizowaną wydajnością. Klient otrzymuje zaktualizowany produkt, bardziej stabilny i przyjemny w użyciu. Oryginalność Oprogramowania będzie polegała na dodaniu nowych logicznych części kodu, funkcji i algorytmów. Zastosowanie takich technologii informatycznych (rozwiązań, narzędzi) jak (…) spowoduje, iż Oprogramowanie po jego wytworzeniu lub ulepszeniu oraz modyfikacji będzie różnić się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana.

Zatem, prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia, ulepszenia, modyfikacji wymienionego oprogramowania komputerowego lub jego części będzie mieć twórczy charakter.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny.

Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań: planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Wskazał Pan w opisie sprawy, że bez wątpienia w ramach działalności gospodarczej prowadzi Pan w sposób systematyczny prace twórcze w celu tworzenia nowych zastosowań przy wykorzystaniu zasobów wiedzy. Wszelkie prace świadczone są w sposób uporządkowany oraz są należycie udokumentowane i wykonywane zgodnie z oczekiwaniami zleceniodawcy. Natomiast w uzupełnieniach wniosku doprecyzował Pan, że Pana działalność, w ramach której będzie Pan tworzył, ulepszał, modyfikował Oprogramowanie prowadzona będzie w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia. Systematyczność w odniesieniu do podejmowanych przez Pana działań w zakresie opisanych we wniosku czynności będzie polegała na zadaniach opisanych w systemie (…). Główne cele wprowadzonych modyfikacji to:

1)stabilizacja aplikacji,

2)tworzenie nowej funkcjonalności,

3)aktualizacja aplikacji.

Cele te są niezbędne do opracowania aplikacji i pomocy firmom z branży (…) w zwiększaniu efektywności na rynkach, zrozumieniu trendów rynkowych. Rezultatem będą konkretne aplikacje lub jej elementy pozwalające na dogłębną analizę funkcjonowania branży (…). Planowanie prowadzone jest na rok, na rok 2025 nastąpi to pod koniec 2024 roku. Na 2024 rok była to stabilizacja pracy serwerów, redukcja długu technicznego, utworzenie nowej funkcjonalności, rozpoczęcie przejścia na (…).

Zatem, kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej, tj. prowadzenie działalności w sposób systematyczny, w odniesieniu do wskazanego przez Pana oprogramowania komputerowego lub jego części jest spełnione.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.

Z opisu sprawy wynika, że (…).

Po napisaniu kodu mają miejsce następujące czynności:

1.Debugowanie i testowanie wprowadzonych modyfikacji za pomocą opracowania i pisania testów w wyżej wymienionych językach. Testy jednostkowe (sprawdzają działanie pojedynczych funkcji lub metod w izolacji od innych części kodu). Testy integracyjne (sprawdzają, jak różne części aplikacji współpracują ze sobą).

2.Następnie następuje wysyłanie wprowadzonych zmian do zdalnego repozytorium klienta za pomocą (…). To właśnie tutaj rejestrowane jest, co Pan zrobił, i kod trafia od Pana do infrastruktury klienta.

3.Na końcu ma miejsce tworzenie żądania scalenia Pana zmian z kodem projektu klienta. Przechodzenie przez (…) i poprawianie uwag od zespołu klienta. Scalanie zmian, kompilacja i uruchomienie na środowiskach klienta. Wszystko to odbywa się z użyciem (…).

W uzupełnieniach wniosku doprecyzował Pan, że ma Pan ponad 5-letnie doświadczenie komercyjne w tworzeniu aplikacji korporacyjnych typu (…). W ramach tej działalności będzie Pan wykorzystywał i rozwijał następujące rodzaje wiedzy i umiejętności:

(…).

Oferował Pan swoje usługi jako programista (…). Planuje Pan rozwijać się w kierunku programisty (…). Poszerzanie wiedzy technicznej zapewni Panu możliwość doskonalenia swoich umiejętności, rozwiązywania bardziej złożonych i zakrojonych na szeroką skalę problemów Pana klientów, a także znacząco zwiększy Pana dochody. Planuje Pan w swoim projekcie rozwiązywać bardziej złożone problemy, zwiększając tym samym swoje doświadczenie, oraz przejść specjalistyczną certyfikację firmy (…). Tworzone i ulepszane oraz modyfikowane produkty, usługi, procesy będą oparte na takich rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych, czy programistycznych jak: (…).

Zatem, powyższe pozwala uznać, że będzie wykorzystywał Pan istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:

·badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz

·prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

·nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;

·łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badań rozwojowych;

·kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;

·wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

·planowaniu produkcji oraz

·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Jak wskazuje Pan we wniosku, stworzone przez Pana Oprogramowanie stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej) i jest utworem w rozumieniu prawa autorskiego. W ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, na rzecz danego przedsiębiorstwa opracowuje Pan nowe i ulepsza istniejące już funkcjonalności i czyni to z wykorzystaniem aktualnie posiadanej wiedzy i umiejętności, ale nie tworzy innowacyjnych rozwiązań w skali światowej. Wskazuje Pan również, że bez wątpienia w ramach działalności gospodarczej prowadzi Pan w sposób systematyczny prace twórcze w celu tworzenia nowych zastosowań przy wykorzystaniu zasobów wiedzy. Działalność na rzecz wskazanego zleceniodawcy polega na tworzeniu nowych zastosowań, które wcześniej w ramach działalności prowadzonych przez niego nie miały miejsca. Oprogramowanie stworzone na jego rzecz ulepszy/ulepszyło i rozwinie/rozwinęło działanie starych programów czy rozwiązań lub też spowoduje/powodowało stworzenie zupełnie nowych funkcjonalności nie występujących dotychczas w praktyce gospodarczej podmiotu. Wszelkie prace świadczone są w sposób uporządkowany oraz są należycie udokumentowane i wykonywane zgodnie z oczekiwaniami zleceniodawcy. W trakcie tworzenia Oprogramowania wykorzystywana jest Pana wiedza i doświadczenie. W uzupełnieniach wniosku wskazał Pan, że twórczy charakter działalności opisanej we wniosku będzie przejawiał się rozwiązywaniem złożonych problemów, tworzeniem czegoś nowego, innowacyjnym podejściem, estetyką kodu, projektowaniem interfejsu. W oparciu o takie technologie informatyczne jak: (…) zostanie wytworzone i ulepszone oraz zmodyfikowane przez Pana Oprogramowanie. Zastosuje Pan narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Pana praktyce gospodarczej. Pana działalność, w ramach której będzie Pan tworzył, ulepszał, modyfikował Oprogramowanie prowadzona będzie w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia. Systematyczność w odniesieniu do podejmowanych przez Pana działań w zakresie opisanych we wniosku czynności będzie polegała na zadaniach opisanych w systemie (…). Poszerzanie wiedzy technicznej zapewni Panu możliwość doskonalenia swoich umiejętności, rozwiązywania bardziej złożonych i zakrojonych na szeroką skalę problemów Pana klientów, a także znacząco zwiększy Pana dochody. Planuje Pan w swoim projekcie rozwiązywać bardziej złożone problemy, zwiększając tym samym swoje doświadczenie, oraz przejść specjalistyczną certyfikację firmy (…). Zmiany będą zależeć od konkretnego zadania na projekcie. Niektóre będą miały charakter zmian okresowych lub rutynowych i takie zmiany nie będą ujmowane w ramach ulgi IP BOX, a inne będą miały charakter innowacyjny i w stosunku do tych zadań chce Pan zastosować ulgę IP BOX.

Zatem powyższe pozwala uznać, że opisana działalność w zakresie tworzenia, ulepszania oraz modyfikacji wymienionego oprogramowania komputerowego lub jego części będzie spełniać warunki do uznania jej za prace rozwojowe.

W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy stwierdzić należy, że Pana działalność polegająca na tworzeniu, ulepszaniu oraz modyfikacji Oprogramowania lub jego części, spełniała definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Pana ani też całość prowadzonej przez Pana działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu – takiego jak ten, który został wymieniony we wniosku i jego uzupełnieniu i w warunkach działalności wynikających z wniosku i jego uzupełnienia.

Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.

Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Na mocy art. 30ca ust. 11 ww. ustawy:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma obowiązek prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję. Przepisy o IP BOX nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

Zgodnie bowiem z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Należy podkreślić, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Podatnik będzie miał możliwość stosowania niniejszej ulgi przez cały okres trwania ochrony prawnej kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W przypadku tych aktywów, które podlegają procedurze zgłoszenia/rejestracji, podatnik będzie mógł skorzystać z preferencji podatkowej od momentu zgłoszenia lub złożenia wniosku o rejestrację (obowiązek zwrotu kwoty ulgi w przypadku wycofania wniosku, odmowy udzielenia prawa lub odrzucenia wniosku o rejestrację).

Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509 ze zm.).

Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozwinięcie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Jak wcześniej rozstrzygnięto, będzie Pan tworzył, ulepszał i modyfikował Oprogramowanie lub jego części w ramach prowadzonej bezpośrednio działalności badawczo-rozwojowej, spełniającej definicję wskazaną w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. W uzupełnieniu wskazał Pan, że w każdym przypadku – tj. zarówno w przypadku tworzenia, jak i w przypadku ulepszaniu i modyfikacji utworów – efekty Pana pracy będą odrębnymi programami komputerowymi, podlegającymi ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Będą przysługiwały Panu osobiste i majątkowe prawa autorskie do Oprogramowań. Część Oprogramowania, którą Pan tworzy również podlega ochronie tytułem praw autorskich. Z uzupełnień do wniosku wynika, że do momentu sprzedaży jest Pan właścicielem oprogramowania lub jego części i w ramach umowy sprzedaży przenosi tą własność na kontrahenta. Sposób przenoszenia praw będzie każdorazowo spełniać warunki przewidziane w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności następuje z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy. Przychody będą pochodzić ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (sprzedaż oprogramowania lub jej części). Od 1 stycznia 2025 r. ma Pan zamiar prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, szczegółową ewidencję w sposób zapewniający wyodrębnienie poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz ustalenie przychodu, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz w sposób pozwalający na wyodrębnienie kosztów o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu. Odrębna ewidencja będzie prowadzona w sposób umożliwiający prawidłowe i terminowe ustalenie kwalifikowanego dochodu w celu złożenia stosownego zeznania podatkowego za lata podatkowe będące przedmiotem wniosku, w przewidzianym dla tej czynności terminie.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że prawo autorskie do oprogramowania komputerowego lub jego części wytwarzanych samodzielnie przez Pana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – w zakresie, w jakim będzie stanowić nowe i indywidualne rozwiązanie będące bezpośrednim efektem prac badawczo-rozwojowych – będzie kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do Oprogramowania w ramach wykonywanej przez Pana działalności będzie stanowiło sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochód ten będzie stanowił kwalifikowany dochód w rozumieniu art. 30ca ust. 4 w związku z art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym, będzie Pan mógł zastosować stawkę opodatkowania 5% do kwalifikowanego dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, na podstawie art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w zeznaniu rocznym za 2025 rok.

Przy tym, o ile podstawą opodatkowania preferencyjną stawką podatkową jest suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych IP osiągniętych w roku podatkowym, to wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika nexus obliczonego według wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Co istotne, podatnik ma obowiązek ustalenia odrębnych wskaźników nexus dla poszczególnych kwalifikowanych IP. Zaznaczenia przy tym wymaga, że w Pana sytuacji, opodatkowaniu 5% stawką będzie podlegała suma przemnożonych przez wskaźniki nexus dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej, tj. autorskich praw do programów komputerowych.

Przechodząc do kwestii, które z wydatków ponoszonych przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej są kosztami poniesionymi na prowadzoną bezpośrednio przez Pana działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej wyjaśniam, co następuje.

Jak wynika z treści wniosku oraz uzupełnień do wniosku, będzie Pan ponosił następujące koszty związane z wytworzeniem Oprogramowania, tj.:

1)koszty paliwa i eksploatacji samochodu osobowego (leasing, ubezpieczenie, paliwo, naprawa, przegląd), opłaty leasingowe za samochód osobowy – związane z Pana działalnością w ten sposób, że samochód będzie służył do dojazdów na spotkania,

2)koszty wynagrodzenia biura rachunkowego – związane z koniecznością prawidłowego prowadzenia księgowości przy działalności związanej z tworzeniem oprogramowania, w szczególności w zakresie rozliczania wydatków związanych z tworzeniem, sprzedażą i ulepszaniem produktów programowych,

3)zakup sprzętu elektronicznego i komputerowego (zakup komputera, monitora, myszki, klawiatury, pamięci komputerowej, karty graficznej) – na sprzęcie elektronicznym i komputerowym będą opracowywane sprzedawane elementy Oprogramowania,

4)koszt sieci Internet – Internet jest niezbędny do dostępu do usług chmurowych, repozytoriów kodu źródłowego, pracy zdalnej z zespołem oraz wymiany danych podczas tworzenia i modyfikacji oprogramowania. Jest również potrzebny do konsultacji online i pracy z klientami,

5)abonament telefoniczny – niezbędny do komunikacji z klientami, zleceniodawcami oraz w celu omawiania szczegółów tworzenia i modyfikacji oprogramowania. To kluczowe narzędzie do komunikacji w działalności projektowej.

Należy przede wszystkim podkreślić, że wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn:

-dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym oraz

-wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem dla potrzeb obliczenia podstawy opodatkowania podlegającej preferencyjnemu opodatkowaniu stawką 5% podatnik jest zobowiązany do wyliczenia dwóch podstawowych wartości:

-dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym oraz

-wskaźnika, którym zostanie przemnożony powyższy dochód.

Z objaśnień podatkowych Ministra Finansów z 15 lipca 2019 r. wynika bowiem, że „Obliczając wysokość dochodu z kwalifikowanego IP, który w dalszej kolejności zostanie przemnożony przez wskaźnik nexus w celu obliczenia końcowego dochodu podlegającego 5% stawce podatku, niezbędne jest określenie związanych z kwalifikowanym IP przychodów oraz kosztów. Konieczne jest więc wskazanie przez podatnika przychodów osiąganych z danego kwalifikowanego IP oraz alokowanie do tych przychodów funkcjonalnie związanych z nimi kosztów, które w sposób bezpośredni i pośredni przyczyniły się do powstania tego przychodu. Zatem, dochodem z kwalifikowanego IP jest nadwyżka sumy przychodów osiągnięta z tego kwalifikowanego IP nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą z kwalifikowanego IP”.

Objaśnienia podatkowe wskazują zatem na możliwość uwzględnienia w kalkulacji dochodu (który następnie zostanie przemnożony przez wskaźnik nexus) również kosztów pośrednich. Nie wskazują natomiast, w jaki sposób koszty pośrednie należy przyporządkować do przychodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej i do pozostałych przychodów.

W celu alokowania kosztów pośrednich do przychodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej można w drodze analogii zastosować zasadę wynikającą z treści art. 22 ust. 3 i ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 22 ust. 3 i 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów.

Zasadę, o której mowa w ust. 3, stosuje się również w przypadku, gdy część dochodów z tego samego źródła przychodów podlega opodatkowaniu, a część jest wolna od opodatkowania, z wyłączeniem źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz przychodów, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 152 lit. c, pkt 153 lit. c i pkt 154 w zakresie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zatem w przypadku braku możliwości alokowania konkretnego kosztu poniesionego przez podatnika w ramach działalności gospodarczej do przychodów ze zbycia oprogramowania, można przyporządkować wydatki do przychodów ze zbycia oprogramowania według proporcji ustalonej jako stosunek przychodów ze zbycia oprogramowania do przychodów ogółem z prowadzonej działalności gospodarczej w danym okresie.

Przechodząc do Pana wątpliwości dotyczących uznania ponoszonych przez Pana wydatków za koszty konieczne do wyliczenia wskaźnika, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy zauważyć, że istotne jest to, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem i rozwinięciem konkretnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:

-wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

-kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz

-dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.

Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym powinien Pan również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.

Należy zatem przyjąć, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez Niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez Niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy także zauważyć, że w przypadku poniesienia wydatku na zakup środka trwałego, który podlega amortyzacji podatkowej oraz ma związek z wytworzeniem i rozwojem kwalifikowanego IP, cały wydatek nie może zostać uwzględniony we wskaźniku nexus. Uwzględnić można jedynie odpisy amortyzacyjne dokonane przez podatnika w roku podatkowym, w którym będzie korzystał z preferencyjnej stawki podatkowej.

Zdaniem organu, informacje wskazane we wniosku potwierdzają istnienie przesłanek świadczących o bezpośrednim powiązaniu ww. wydatków z działalnością badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Wobec tego, wszystkie z ponoszonych przez Pana wydatków, opisanych we wniosku, w części w jakiej będą proporcjonalnie przypisane do przychodów przypadających ze zbycia Oprogramowania, gdzie proporcja zostanie ustalona jako stosunek przychodów ze zbycia Oprogramowania do Pana przychodów ogółem z prowadzonej działalności gospodarczej w danym okresie, będzie można uznać za koszty prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 4 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego, stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.

Należy dodać, że mimo uznania za adekwatną, tj. znajdującą uzasadnienie w opisie sprawy, „proporcję” zaproponowaną przez Pana, nie jest wykluczona możliwość zastosowania innych metod ustalania tej proporcji w przypadku jej weryfikacji w postępowaniu dowodowym przez właściwy organ podatkowy. Wybór metody ustalania odpowiedniej proporcji zależy bowiem od okoliczności faktycznych konkretnej sprawy. Pełna weryfikacja stanowiska może być dokonana jedynie w toku ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej będącej poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej, do której mają zastosowanie przepisy określone w art. 14h ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji indywidualnych wskazać należy, że rozstrzygnięcia w nich zawarte dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzeń przyszłych i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).