Interpretacja indywidualna z dnia 10 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.390.2024.3.DS
Temat interpretacji
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 3 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 23 września 2024 r. (wpływ 27 września 2024 r.) oraz dodatkową należną opłatą 8 października 2024 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Pan (…) (dalej: Wnioskodawca) jest obywatelem Polski, który prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest w szczególności:
·33.20.Z Instalowanie maszyn przemysłowych, sprzętu i wyposażenia,
·33.20.Z Instalowanie maszyn przemysłowych, sprzętu i wyposażenia,
·25.21.Z Produkcja grzejników i kotłów centralnego ogrzewania,
·26.51.Z Produkcja instrumentów i przyrządów pomiarowych, kontrolnych i nawigacyjnych,
·28.21.Z Produkcja pieców, palenisk i palników piecowych,
·33.11.Z Naprawa i konserwacja metalowych wyrobów gotowych,
·33.12.Z Naprawa i konserwacja maszyn,
·33.13.Z Naprawa i konserwacja urządzeń elektronicznych i optycznych.
Wnioskodawca posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium RP w rozumieniu art. 3 ust. 1 i ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej „ustawa o PIT”).
Wnioskodawca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów wobec tego zgodnie z art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych prowadzi także odrębną ewidencję, w której wykazuje dane określone w art. 30cb ust. 1 pkt 1-5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a w szczególności:
1)wyodrębnia w niej każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej,
2) prowadzi ewidencję w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
3)wyodrębnia koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
4)dokonuje zapisów w prowadzonej ewidencji w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
5)dokonuje zapisów w prowadzonej ewidencji w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.
W ramach działalności gospodarczej Wnioskodawca prowadzi również działalność badawczo-rozwojową, w wyniku której opracował i zarejestrował w Urzędzie Patentowym:
1)patenty pt.:
·kocioł grzewczy na paliwa stałe,
·kocioł grzewczy na paliwa stałe z zasobnikiem paliwa,
2)wzory użytkowe pt.:
·palnik retortowy kotła grzewczego,
·palnik kotła,
·kocioł grzewczy.
Wykorzystując powyższe patenty i wzory przemysłowe Wnioskodawca sprzedaje produkty o nazwie: kotły, regulatory, palniki, sterowniki, a także licencje.
Mając na uwadze to, że kotły, regulatory, palniki, sterowniki, a także licencje funkcjonują w oparciu o kwalifikowane IP w postaci patentu oraz wzorów przemysłowych, Wnioskodawca może skorzystać z preferencyjnego 5% opodatkowania odpowiednio obliczonego dochodu pochodzącego ze sprzedaży kotłów, regulatorów, palników, sterowników, a także licencji.
Wnioskodawca nie nabywa wyników prac badawczo-rozwojowych (dalej: „B+R”) prowadzonych przez inne podmioty ani praw autorskich innych podmiotów.
Jednocześnie wskazać należy, że Wnioskodawca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz odrębną ewidencję, w której wykazuje dane określone w art. 30cb ust. 1 pkt 1-5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o czym była mowa wyżej. Ustalenie przychodu oraz kosztów uzyskania przychodu pozwoli także na ustalenie jednostkowego dochodu ze sprzedaży kotłów, regulatorów, palników, sterowników, a także licencji w skali miesiąca, a także roku.
W związku z obowiązującymi regulacjami dotyczącymi tzw. ulgi z tytułu IP Box Wnioskodawca chciałby skorzystać z przepisów art. 30ca w związku z art. 30cb ustawy o PIT, które umożliwiają zastosowanie 5% stawki opodatkowania odnośnie do dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, którym w analizowanej sprawie będą patenty i wzory przemysłowe, dotyczące sprzedaży: kotłów, regulatorów, palników, sterowników, a także licencji. Wnioskodawca osiągał będzie dochody z tytułu sprzedaży: kotłów, regulatorów, palników, sterowników, a także licencji, które zarejestrowane zostały w Urzędzie Patentowym.
Dochody te Wnioskodawca chciałby rozliczyć, korzystając z IP Box.
Jednocześnie Wnioskodawca oświadcza, że na potrzeby skorzystania z IP Box prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz dodatkową ewidencję, która spełnia wymogi określone w art. 30cb ust. 1 pkt 1 - 5 ustawy o PIT, co pozwala na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde wyprodukowane i sprzedane: kotły, regulatory, palniki, sterowniki, a także licencje.
Podkreślić także należy, że wytworzenie: kotłów, regulatorów, palników, sterowników, a także licencji odbywa się w ramach działalności podejmowanej w sposób systematyczny (tj. w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany), a jej celem jest zarówno zwiększenie zasobów wiedzy jak i wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Ponadto wytworzenie: kotłów, regulatorów, palników, sterowników, a także licencji odbywa się w ramach prac rozwojowych, tj. działalności obejmującej nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych, oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych produktów, procesów i usług z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzone do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Wytworzenie kotłów, regulatorów, palników, sterowników, a także licencji stanowi bezsprzecznie przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze i jest wyrazem własnej twórczości intelektualnej, którego efektem jest stworzenie unikatowego urządzenia. Kotły, regulatory, palniki, sterowniki, a także licencje zostały przez Wnioskodawcę wytworzone.
Podkreślić także należy, że efektem prowadzonych prac przez Wnioskodawcę jest projektowanie i tworzenie produktów, które w stosunku zarówno do działalności Wnioskodawcy, jak i działalności innych podmiotów działających na rynku mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony czy wręcz nowatorski charakter przez co w znacznym stopniu odróżniają się od tych dotychczas funkcjonujących w praktyce gospodarczej.
W cenie sprzedawanych kotłów, regulatorów, palników, sterowników, a także licencji uwzględniona zostanie wartość patentu i/lub wzoru przemysłowego.
W piśmie z 23 września 2024 r. uzupełnił Pan opis okoliczności sprawy o następujące informacje:
1) Dochodów za jaki okres albo okresy dotyczy Pana wniosek oraz jaka w tym okresie jest/będzie forma opodatkowania (według skali podatkowej, tzw. podatkiem „liniowym”, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, w formie karty podatkowej)?
Odpowiedź:
Wniosek dotyczy dochodów za lata 2019 i następne, w okresie tym uzyskane dochody były i są opodatkowane tzw. podatkiem „liniowym”.
2) Wobec wskazania we wniosku, że:
(…) wytworzenie: kotłów, regulatorów, palników, sterowników a także licencji odbywa się w ramach działalności podejmowanej w sposób systematyczny (tj. w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany), a jej celem jest zarówno zwiększenie zasobów wiedzy jak i wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
proszę wyjaśnić:
a) na czym polega/będzie polegać systematyczność w odniesieniu do Pana działań w zakresie wykonywanych przez Pana czynności?
Odpowiedź:
Systematyczność w odniesieniu do działań w zakresie wykonywanych przez Stronę czynności polega na produkcji: pieców, palników, regulatorów w oparciu o posiadane patenty, wzory przemysłowe i wzory użytkowe na podstawie bieżących zamówień, poprzez systematyczność Strona rozumie w szczególności świadczenie swych usług każdego dnia. Strona nie traktuje swojej działalności jako dorywczej.
b) jakie harmonogramy w związku z tym zostały opracowane (w jakim okresie), a które z nich zostały faktycznie zrealizowane w stosunku do jakiego prawa własności intelektualnej?
Odpowiedź:
Harmonogramy oparte są o bieżące zamówienia, a wszystkie posiadane prawa własności intelektualnej zostały faktycznie zrealizowane. Wnioskodawca tworzył wewnętrzne harmonogramy w okresie tworzenia poszczególnych wynalazków, które umożliwiały mu zaplanowanie deadlinów i pilnowanie terminów.
c) jakie cele na wstępie postawił Pan sobie w zakresie poszczególnych realizowanych kwalifikowanych IP, objętych zakresem wniosku oraz źródeł finansowania zaplanowanych prac?
Odpowiedź:
Cele jakie zostały postawione na wstępie w zakresie poszczególnych realizowanych kwalifikowanych IP, objętych zakresem wniosku to w przypadku regulatorów minimalizacja obsługi urządzeń, a w przypadku piecy i palników to poprawa jakości procesu spalania. Źródłem finansowania zaplanowanych prac były własne środki Strony.
d) jakie konkretnie cele zostały osiągnięte, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych nastąpiło opracowanie konkretnego rozwiązania praktycznego problemu lub innowacyjnego rozwiązania?
Odpowiedź:
W wyniku wdrożenia do prowadzonej produkcji patentów i wzorów przemysłowych osiągnięte zostały konkretne cele to jest wdrożenie ich w produkcji, osiągnięcie przewagi konkurencyjnej na rynku, pozyskanie licencjobiorców, a także stały wzrost sprzedaży, a przez to osiąganie większej dochodowości i poprzez dywersyfikację produktów na rynku. Patenty i wzory przemysłowe opracowywane są w prowadzonej przez Stronę firmie w ramach zespołu składającego się z osób posiadających odpowiednie kwalifikacje zarówno w sferze teoretycznej jak i praktycznej. Przy czym rozwiązania poszczególnych problemów często wynikają z prowadzonych na co dzień obserwacji, a także związane są z coraz większymi wymogami zarówno prawnymi jak i środowiskowymi w tym dotyczącymi ochrony środowiska czy kwestii rozwiązywania problemów ekologicznych. Strona posiada wyspecjalizowany zakład, w którym ma do dyspozycji zarówno niezbędny zestaw narzędzi, urządzeń w tym urządzeń pomiarowych, które pozwalają na dokonywanie niezbędnych wdrożeń, a także badań uzyskiwanych w związku z nimi rezultatów. Do przygotowania patentów, wzorów przemysłowych i wzorów użytkowych wykorzystywane są także materiały te same, które są niezbędne do realizacji późniejszej produkcji, a więc blachy, nity, druty spawalnicze, powłoki, materiały ścierne i inne.
3) W czym przejawia się twórczy charakter działalności opisanej we wniosku? Należy wyjaśnić jakie konkretne działania podejmuje/będzie Pan podejmować w celu opracowania patentu i wzoru przemysłowego/użytkowego, a w szczególności:
a) Co powoduje, że stworzony nowy patent i wzór przemysłowy/użytkowy w znacznym stopniu różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana? Na czym polega oryginalność Pana patentu i wzoru przemysłowego/użytkowego?
Odpowiedź:
Twórczy charakter działalności opisanej we wniosku wiąże się z tym, że wytwarzane w oparciu o uzyskane patenty, wzory przemysłowe i wzory użytkowe urządzenia znacznie poprawiły jakość procesu spalania, co bezpośrednio wpływa na ochronę środowiska i obniżenie emisji CO2. Strona posiada certyfikaty i raporty z badań w Państwowym Instytucie (…). Strona także opracowała autorski algorytm sterowania palnikiem i kotłem (piecem).
b) Zastosowanie jakich technologii (rozwiązań, narzędzi) powoduje, że Pana patent i wzór przemysłowy/użytkowy po jego opracowaniu różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana?
Odpowiedź:
Autorskie rozwiązania techniczne tzn. regulatory polegają na tym, że regulacja temperatury wyznacza algorytm pid, dodatkowo następuje automatyczna korekta dawki spalanego opału (w zależności od wartości energetycznej opału).
c) W oparciu o jakie technologie został opracowany przez Pana patent i wzór przemysłowy/użytkowy? Jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Pana praktyce gospodarczej zastosowano?
Odpowiedź:
Wprowadzone rozwiązania pozwalają na dostosowanie się produkowanych urządzeń do rosnących wymagań klientów oraz norm Unii Europejskiej, wyroby przeszły gruntowną modernizację. Konstrukcje wszystkich produkowanych urządzeń zostały zmodernizowane z zastosowaniem najnowszych podzespołów elektronicznych, ponadto wykonano badania na kompatybilność elektromagnetyczną. Zastosowano wielowarstwowe płytki drukowane, a montaż odbywa się na automatycznych liniach produkcyjnych z zachowaniem najwyższych norm jakości. Montowany panel (…) jest bardzo prosty w obsłudze, ponieważ duży czytelny 7-calowy, kolorowy dotykowy ekran posiada nieograniczone możliwości graficzne, na którym można przedstawiać całe procesy technologiczne za pomocą burgrafów i ikon itp.
4) W odniesieniu do Pana działalności, w ramach której tworzy Pan patent i wzór przemysłowy/użytkowy proszę wyjaśnić:
a) jakimi zasobami wiedzy dysponuje Pan przed rozpoczęciem opracowania poszczególnego patentu i wzoru przemysłowego/użytkowego?
Odpowiedź:
Strona dysponuje własnymi zdolnościami (umiejętnościami) oraz niezbędną wiedzą techniczną opartą o doświadczenie zawodowe, oraz o wiedzę teoretyczną z zakresy fizyki, mechaniki, technologii budowy urządzeń, elektroniki, informatyki, ekologii, ochrony środowiska etc.
b) jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystuje Pan w ramach tej działalności? Przy użyciu jakich „innowacyjnych technologii” powstają poszczególne innowacyjne rozwiązania, jakie nowe zastosowania i usprawnienia odróżniają stworzony patent i wzór przemysłowy/użytkowy od już istniejących?
Odpowiedź:
Strona w ramach działalności wykorzystuje zasoby wiedzy z wielu dziedzin w tym: fizyki, chemii, mechaniki, metalurgii, obróbki skrawaniem, spawalnictwa, materiałoznawstwa, wytrzymałości materiałowej, informatyki robotyki etc.
c) jakie produkty, usługi, procesy oferował Pan dotychczas w swojej działalności?
Odpowiedź:
Strona w swojej działalności oferowała i oferuje nadal urządzenia elektroniczne oparte o proste algorytmy sterowania, których wdrożenie było możliwe dzięki prowadzonym pracom badawczo-rozwojowym przez Wnioskodawcę w swej firmie.
d) na jakich rozwiązaniach wiedzy, technicznych, technologicznych oparte były te produkty, usługi, procesy?
Odpowiedź:
Strona sprzedaje produkty oparte są o własne doświadczenia i obserwacje procesów spalania w kotłach c.o. oraz wdrożonym systemom regulowania tym spalaniem, a wszystko po to aby uzyskać jak największy efekt obniżający emisję CO2 (co jest jednocześnie zgodnie z dyrektywami UE).
e) co Pan zaplanował? Jakie cele Pan postawił?
Odpowiedź:
Strona wśród głównych zaplanowanych i wdrożonych celów przyjęła, aby zautomatyzować proces spalania dbając jednocześnie o środowisko oraz poprawę jakości obsługi urządzeń.
f) w jaki sposób realizował Pan zaplanowane przedsięwzięcie?
Odpowiedź:
Strona zaplanowane przedsięwzięcia realizowała poprzez ciągłe udoskonalanie swoich produktów.
g) co jest efektem działań, tj. jakie nowe zastosowanie powstało przy realizacji opisanego projektu?
Odpowiedź:
Strona w wyniku tych działań osiągnęła efekt w postaci stworzenia innowacyjnych urządzeń, które są obecnie bezkonkurencyjne na rynku.
5) Na podstawie jakich przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska podlegają ochronie prawnej opracowane i zarejestrowane wymienione we wniosku patenty i wzory przemysłowe/użytkowe? Proszę podać dokładną podstawę prawną, odrębnie w odniesieniu do każdego patentu i wzoru przemysłowego/użytkowego.
Odpowiedź:
Podstawę prawną kwalifikowanych własności intelektualnej, do patentów, wzorów przemysłowych i wzorów użytkowych przedstawia poniższa tabela:
Lp. |
Prawo ochronne nr |
Przedmiot |
Podstawa prawna |
Produkt |
1. |
(…) |
Wzór użytkowy (…) |
art. 94 ust. 1 ustawy Prawo własności przemysłowej |
(…) |
2. |
(…) |
Wzór użytkowy (…) |
art. 94 ust. 1 ustawy Prawo własności przemysłowej |
(…) |
3. |
(…) |
Patent na wynalazek (…) |
art. 63 ust. 1 ustawy Prawo własności przemysłowej |
1. Licencja na (…) |
4. |
(…) |
Patent (…) |
art. 63 ust. 1 ustawy Prawo własności przemysłowej |
(…) |
5. |
(…) |
Wspólnotowy wzór przemysłowy (…) |
art. 102 ust. 1 ustawy Prawo własności przemysłowej oraz rozporządzenie Rady (WE) nr 1891/2006 z dnia 18 grudnia 2006 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 6/2002 i (WE) nr 40/94 w celu nadania skuteczności przystąpieniu Wspólnoty Europejskiej do Aktu genewskiego Porozumienia haskiego dotyczącego międzynarodowej rejestracji wzorów przemysłowych |
1. Licencja (…) |
6. |
(…) |
Wspólnotowy wzór przemysłowy (…) |
art. 102 ust. 1 ustawy Prawo własności przemysłowej oraz rozporządzenie Rady (WE) nr 1891/2006 z dnia 18 grudnia 2006 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 6/2002 i (WE) nr 40/94 w celu nadania skuteczności przystąpieniu Wspólnoty Europejskiej do z\ktu genewskiego Porozumienia haskiego dotyczącego międzynarodowej rejestracji wzorów przemysłowych |
(…) |
6) Czy jest/będzie Pan wyłącznym twórcą patentu i wzoru przemysłowego/użytkowego, który powstał w efekcie podejmowanych przez Pana prac badawczo-rozwojowych, a opracowanie ma miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności gospodarczej?
Odpowiedź:
Strona jest wyłącznym twórcą patentów, wzorów przemysłowych i wzorów użytkowych, które powstały w efekcie podejmowanych prac badawczo-rozwojowych i ich opracowanie miało miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio działalności gospodarczej.
7) Z jakiego tytułu określonego w art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskuje Pan dochody? Wobec powyższego należy jednoznacznie wskazać, czy są to dochody:
- z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
- ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
- z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
- z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu?
Proszę udzielić odpowiedzi do każdego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Strona uzyskuje dochody z:
·należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
·sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
·kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu.
8) Czy i w jaki sposób oblicza Pan (a jeżeli nie, to czy zamierza Pan obliczać i w jaki sposób) tzw. wskaźnik nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Odpowiedź:
Wskaźnik Nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od
osób fizycznych Strona oblicza dla:
·kotłów (piecy) uwzględniając wszystkie koszty mające charakter kosztów bezpośrednich.
Ustawodawca w art. 30ca ust. 4 uPIT wskazuje, że podatnik chcący skorzystać z preferencyjnej stawki podatkowej, zobowiązany jest obliczyć tzw. wskaźnik nexus. Jedną ze składowych mających zastosowanie w przedmiotowym wskaźniku, są koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.
Zastrzeżono przy tym, że nie wszystkie koszty uznać można za kwalifikowane. Nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej wartość odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami. Ustawodawca posłużył się tu katalogiem otwartym takich kosztów. Jednak, wykładnia tego przepisu powinna prowadzić do uznania, że mowa tu o tzw. kosztach pasywnych i to w części finansowej oraz takich, które dotyczą miejsca powstawania prawa własności intelektualnej.
Głównymi kosztami Wnioskodawcy w prowadzonej działalności są koszty bezpośrednio związane z działalnością polegającą na realizacji praw autorskich, tj.:
a)sprzęt - niezbędny do tworzenia i badania uzyskanych rezultatów, w tym obrabiarki, sprzęt komputerowy, urządzenia pomiarów, obrabiarki spawarki wiertaki, etc.,
b)koszty usług księgowych - związane z prowadzoną przez Stronę działalnością badawczo-rozwojową. Księgowość wskazuje jakie koszty są kosztami poniesionymi w danym okresie, wskazuje prawidłowość przyporządkowania ze strony księgowej danych kosztów do IP oraz umożliwia rozdział faktury za usługi, ponadto wskazuje pod którą pozycją dany koszt znajduje się w KPiR,
c)koszty związane z opłatą zgłoszeniową za wynalazek,
d)programy komputerowe w tym internet - niezbędne w celu tworzenia aplikacji oraz weryfikacji ich działania, co pozwała wykonywać pracę programistyczną, gdyż bez intemetu nie było by możliwe podłączenie do serwerów, urządzeń, repozytoriów kodu oraz pracowników zaangażowanych w projekty po stronie Kontrahenta. Internet jest także niezbędny do pogłębiania wiedzy w zakresie najnowszych dobrych praktyk programistycznych i rozwiązywania problemów,
e)koszty telekomunikacyjne - niezbędne w celu kontaktu ze Zleceniodawcą,
f)paliwo i koszty eksploatacyjne - niezbędny do przemieszczania się w celu spotkania ze Zleceniodawcą i omówienia postępów zlecenia,
g)sprzęt biurowy - niezbędny w celu organizacji miejsca pracy i wykonania zlecenia,
h)koszty pracowników,
i)koszty zakupu materiałów,
j)koszty usług obcych w tym ślusarskich związanych z obróbki materiałów, kosztów usług spawalniczych, usług malarskich, usług reklamowych, usług transportowych etc.
Są to koszty bezpośrednie, a więc takie, których wartość powinna zostać zaliczona przy obliczaniu wskaźnika Nexus.
Jednocześnie podkreślić należy, iż Strona nie ponosi kosztów związanych z:
a)nabyciem wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3;
b)nabyciem wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;
c)nabyciem przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
•palników uwzględniając wszystkie koszty mające charakter kosztów bezpośrednich.
Ustawodawca w art. 30ca ust. 4 uPIT wskazuje, że podatnik chcący skorzystać z preferencyjnej stawki podatkowej, zobowiązany jest obliczyć tzw. wskaźnik nexus.
Jedną ze składowych mających zastosowanie w przedmiotowym wskaźniku, są koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.
Zastrzeżono przy tym, że nie wszystkie koszty uznać można za kwalifikowane. Nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej wartość odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Ustawodawca posłużył się tu katalogiem otwartym takich kosztów. Jednak, wykładnia tego przepisu powinna prowadzić do uznania, że mowa tu o tzw. kosztach pasywnych i to w części finansowej oraz takich, które dotyczą miejsca powstawania prawa własności intelektualnej.
Głównymi kosztami Wnioskodawcy w prowadzonej działalności są koszty bezpośrednio związane z działalnością polegającą na realizacji praw autorskich, tj.:
a)sprzęt - niezbędny do tworzenia i badania uzyskanych rezultatów, w tym obrabiarki, sprzęt komputerowy, urządzenia pomiarów, obrabiarki spawarki wiertaki, etc.,
b) koszty usług księgowych - związane z prowadzoną przez Stronę działalnością badawczo-rozwojową. Księgowość wskazuje jakie koszty są kosztami poniesionymi w danym okresie, wskazuje prawidłowość przyporządkowania ze strony księgowej danych kosztów do IP oraz umożliwia rozdział faktury za usługi, ponadto wskazuje pod którą pozycją dany koszt znajduje się w KPiR,
c)koszty związane z opłatą zgłoszeniową za wynalazek,
d)programy komputerowe w tym internet – niezbędne w celu tworzenia aplikacji oraz weryfikacji ich działania, co pozwala wykonywać pracę programistyczną, gdyż bez intenetu nie było by możliwe podłączenie do serwerów, urządzeń, repozytoriów kodu oraz pracowników zaangażowanych w projekty po stronie Kontrahenta. Internet jest także niezbędny do pogłębiania wiedzy w zakresie najnowszych dobrych praktyk programistycznych i rozwiązywania problemów,
e)koszty telekomunikacyjne - niezbędne w celu kontaktu ze Zleceniodawcą,
f)paliwo i koszty eksploatacyjne - niezbędny do przemieszczania się w celu spotkania ze Zleceniodawcą i omówienia postępów zlecenia,
g) sprzęt biurowy - niezbędny w celu organizacji miejsca pracy i wykonania zlecenia,
h)koszty pracowników,
i)koszty zakupu materiałów,
j)koszty usług obcych w tym ślusarskich związanych z obróbki materiałów, kosztów usług spawalniczych, usług malarskich, usług reklamowych, usług transportowych etc.
Są to koszty bezpośrednie, a więc takie, których wartość powinna zostać zaliczona przy obliczaniu wskaźnika Nexus.
Jednocześnie podkreślić należy, iż Strona nie ponosi kosztów związanych z
a)nabyciem wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3;
b)nabyciem wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wy mienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;
c)nabyciem przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
·regulatorów (sterowników) uwzględniając wszystkie koszty mające charakter kosztów bezpośrednich.
Ustawodawca w art. 30ca ust. 4 uPIT wskazuje, że podatnik chcący skorzystać z preferencyjnej stawki podatkowej, zobowiązany jest obliczyć tzw. wskaźnik nexus.
Jedną ze składowych mających zastosowanie w przedmiotowym wskaźniku, są koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.
Zastrzeżono przy tym, że nie wszystkie koszty uznać można za kwalifikowane. Nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej wartość odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Ustawodawca posłużył się tu katalogiem otwartym takich kosztów. Jednak, wykładnia tego przepisu powinna prowadzić do uznania, że mowa tu o tzw. kosztach pasywnych i to w części finansowej oraz takich, które dotyczą miejsca powstawania prawa własności intelektualnej.
Głównymi kosztami Wnioskodawcy w prowadzonej działalności są koszty bezpośrednio związane z działalnością polegającą na realizacji praw autorskich, tj.:
a)sprzęt - niezbędny do tworzenia i badania uzyskanych rezultatów, w tym obrabiarki, sprzęt komputerowy, urządzenia pomiarów, obrabiarki spawarki wiertaki, etc.,
b)koszty usług księgowych - związane z prowadzoną przez Stronę działalnością badawczo-rozwojową. Księgowość wskazuje jakie koszty są kosztami poniesionymi w danym okresie, wskazuje prawidłowość przyporządkowania ze strony księgowej danych kosztów do IP oraz umożliwia rozdział faktury za usługi, ponadto wskazuje pod którą pozycją dany koszt znajduje się w KPiR,
c) koszty związane z opłatą zgłoszeniową za wynalazek,
d)programy komputerowe w tym internet - niezbędne w celu tworzenia aplikacji oraz weryfikacji ich działania, co pozwala wykonywać pracę programistyczną, gdyż bez internetu nie było by możliwe podłączenie do serwerów, urządzeń, repozytoriów kodu oraz pracowników zaangażowanych w projekty po stronie Kontrahenta. Internet jest także niezbędny do pogłębiania wiedzy w zakresie najnowszych dobrych praktyk programistycznych i rozwiązywania problemów,
e)koszty telekomunikacyjne - niezbędne w celu kontaktu ze Zleceniodawcą,
f)paliwo i koszty eksploatacyjne - niezbędny do przemieszczania się w celu spotkania ze Zleceniodawcą i omówienia postępów zlecenia,
g)sprzęt biurowy - niezbędny w celu organizacji miejsca pracy i wykonania zlecenia,
h)koszty pracowników,
i)koszty zakupu materiałów,
j)koszty usług obcych w tym ślusarskich związanych z obróbki materiałów, kosztów usług spawalniczych, usług malarskich, usług reklamowych, usług transportowych etc.
Są to koszty bezpośrednie, a więc takie, których wartość powinna zostać zaliczona przy obliczaniu wskaźnika Nexus.
Jednocześnie podkreślić należy, iż Strona nie ponosi kosztów związanych z:
a) nabyciem wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3;
d) nabyciem wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;
e) nabyciem przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
·licencji uwzględniając wszystkie koszty mające charakter kosztów bezpośrednich.
Ustawodawca w art. 30ca ust. 4 uPIT wskazuje, że podatnik chcący skorzystać z preferencyjnej stawki podatkowej, zobowiązany jest obliczyć tzw. wskaźnik nexus.
Jedną ze składowych mających zastosowanie w przedmiotowym wskaźniku, są koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.
Zastrzeżono przy tym, że nie wszystkie koszty uznać można za kwalifikowane. Nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej wartość odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Ustawodawca posłużył się tu katalogiem otwartym takich kosztów. Jednak, wykładnia tego przepisu powinna prowadzić do uznania, że mowa tu o tzw. kosztach pasywnych i to w części finansowej oraz takich, które dotyczą miejsca powstawania prawa własności intelektualnej.
Głównymi kosztami Wnioskodawcy w prowadzonej działalności są koszty bezpośrednio związane z działalnością polegającą na realizacji praw autorskich, tj.:
a)sprzęt - niezbędny do tworzenia i badania uzyskanych rezultatów, w tym obrabiarki, sprzęt komputerowy, urządzenia pomiarów, obrabiarki spawarki wiertaki, etc.,
b)koszty usług księgowych - związane z prowadzoną przez Stronę działalnością badawczo-rozwojową. Księgowość wskazuje jakie koszty są kosztami poniesionymi w danym okresie, wskazuje prawidłowość przyporządkowania ze strony księgowej danych kosztów do IP oraz umożliwia rozdział faktury za usługi, ponadto wskazuje pod którą pozycją dany koszt znajduje się w KPiR,
c)koszty związane z opłatą zgłoszeniową za wynalazek,
d)programy komputerowe w tym internet - niezbędne w celu tworzenia aplikacji oraz weryfikacji ich działania, co pozwala wykonywać pracę programistyczną, gdyż bez internetu nie było by możliwe podłączenie do serwerów, urządzeń, repozytoriów kodu oraz pracowników zaangażowanych w projekty po stronie Kontrahenta. Internet jest także niezbędny do pogłębiania wiedzy w zakresie najnowszych dobrych praktyk programistycznych i rozwiązywania problemów,
e)koszty telekomunikacyjne - niezbędne w celu kontaktu ze Zleceniodawcą,
f)paliwo i koszty eksploatacyjne - niezbędny do przemieszczania się w celu spotkania ze Zleceniodawcą i omówienia postępów zlecenia,
g) sprzęt biurowy - niezbędny w celu organizacji miejsca pracy i wykonania zlecenia,
h)koszty pracowników,
i)koszty zakupu materiałów,
j)koszty usług obcych w tym ślusarskich związanych z obróbki materiałów, kosztów usług spawalniczych, usług malarskich, usług reklamowych, usług transportowych etc.
Są to koszty bezpośrednie, a więc takie, których wartość powinna zostać zaliczona przy obliczaniu wskaźnika Nexus.
Jednocześnie podkreślić należy, iż Strona nie ponosi kosztów związanych z:
a)nabyciem wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3;
b)nabyciem wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;
c)nabyciem przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
9) Czy odrębna ewidencja jest prowadzona w sposób umożliwiający prawidłowe i terminowe ustalenie kwalifikowanego dochodu w celu złożenia stosownego zeznania podatkowego za lata podatkowe będące przedmiotem wniosku, w przewidzianym dla tej czynności terminie?
Odpowiedź:
Strona prowadzi odrębną ewidencję, dla każdego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej czyli patentu, wzoru przemysłowego i wzoru użytkowego, ewidencja ta jest prowadzona w sposób umożliwiający prawidłowe i terminowe ustalenie kwalifikowanego dochodu w celu złożenia stosownego zeznania podatkowego za lata podatkowe będące przedmiotem wniosku, w przewidzianym dla tej czynności terminie.
W prowadzonej ewidencji Strona wyodrębnia każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej czyli każdy patent, każdy wzór przemysłowy i każdy wzór użytkowy. Na podstawie prowadzonych ewidencje możliwe jest ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. W ewidencjach tych wyodrębnione są koszty, o których mowa w - art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu. Jednocześnie prowadzone ewidencje zapewniają ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Pytanie
Czy w opisanym wyżej zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca będzie mógł zastosować 5% stawkę podatku w stosunku do dochodu uzyskiwanego z tytułu sprzedaży kotłów, regulatorów, palników, sterowników, a także licencji, na które posiada zarejestrowane w Urzędzie Patentowym patenty i/lub wzory przemysłowe?
Pana stanowisko w sprawie.
Zdaniem Wnioskodawcy, pierwszej kolejności wskazać należy, że na podstawie art. 24 ustawy prawo własności przemysłowej (dalej: Ustawa PWP) patenty oraz wzory przemysłowe są udzielane – bez względu na dziedzinę techniki – na wynalazki, które są nowe, posiadają poziom wynalazczy i nadają się do przemysłowego stosowania. Dodatkowo zgodnie z art. 63 Ustawy PWP przez uzyskanie patentu nabywa się prawo wyłącznego korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
Zasady przyznawania ochrony prawnej dla poszczególnych kategorii kwalifikowanych IP wynikają z postanowień właściwych krajowych ustaw szczególnych - w przypadku patentu, organem odpowiedzialnym za wydawanie decyzji jest Urząd Patentowy RP. Co ważne, podatnik może również korzystać z ulgi IP Box na patent, który uzyskał poza granicami kraju (pod warunkiem, że ochrona jest również przyznana za pośrednictwem Urzędu Patentowego RP zgodnie z umowami międzynarodowymi).
W wyniku podjętych prac powstały urządzenia (maszyna), które spełniły wszystkie przesłanki, aby uzyskać na nie patent oraz wzory przemysłowe. Biorąc pod uwagę dotychczasowe rozważania uznać należy, że Wnioskodawca spełnia wszystkie wymagania ustawowe dotyczące możliwości skorzystania z 5% stawki opodatkowania dochodu osiągniętego z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w związku z uzyskaniem rejestracji w Urzędzie Patentowym RP:
1)patentów pt.:
·kocioł grzewczy na paliwa stałe,
· kocioł grzewczy na paliwa stałe z zasobnikiem paliwa,
2)wzorów użytkowych pt.:
·palnik retortowy kotła grzewczego,
· palnik kotła,
·kocioł grzewczy.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT, podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
Z kolei zgodnie z art. 30ca ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, kwalifikowanym prawem własności intelektualnej jest między innymi patent, podlegający ochronie prawnej na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, którego przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Działalność badawczo-rozwojowa została zdefiniowana w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT i oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Z kolei badania naukowe (badania podstawowe i badania aplikacyjne) oraz prace rozwojowe winny być, zgodnie z art. 5a pkt 39 i 40 ustawy o PIT, rozumiane zgodnie z art. 4 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl tych przepisów prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zdaniem Wnioskodawcy, prowadzi on działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38 w zw. z art. 30ca ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, a dokładniej prace rozwojowe, które obejmują: projektowanie inżynierskie, gdzie wykorzystuje się prawa fizyczne i zasady inżynierskie w projektowaniu maszyn, materiałów, instrumentów, konstrukcji, procesów i systemów.
A zatem prace prowadzone przez Wnioskodawcę polegają na tworzeniu i rozwijaniu nowych urządzeń, którymi są: kotły, regulatory, palniki, sterowniki, a także licencje.
Prace wykonywane przez Wnioskodawcę obejmują zdobywanie, poszerzanie oraz wykorzystywanie wiedzy i umiejętności w zakresie zasad funkcjonowania maszyn i urządzeń.
Działalność Wnioskodawcy przyczynia się do tworzenia, rozwoju i ulepszania maszyn i urządzeń przy wykorzystaniu wiedzy Wnioskodawcy z zakresu szeroko pojętego projektowania maszyn i urządzeń. Prace nad projektowaniem nowych maszyn i urządzeń mają systematyczny charakter, ponieważ nie mają charakteru jednorazowego, lecz są prowadzone w sposób zorganizowany, z nastawieniem na ciągły rozwój i ulepszanie w przyszłości, a także tworzenie kolejnych urządzeń (maszyn).
Zdaniem Wnioskodawcy, spełnia on wszystkie kryteria określone w art. 5a pkt 38-40 w zw. z art. 30ca ust. 1, ust. 2 pkt 1 i ust. 7 pkt 7 ustawy o PIT, a tym samym w rozliczeniu rocznym będzie mógł zastosować stawkę 5% podatku od dochodu uzyskiwanego z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu.
Reasumując należy wskazać, że Wnioskodawca ma prawo do korzystania z ulgi IP Box w stosunku do patentów i wzorów przemysłowych, które podlegają ochronie dla danego prawa własności intelektualnej (patentu, wzoru przemysłowego).
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy:
jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
W myśl art. 5a pkt 6 tejże ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
a)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
b)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
c)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
W związku z tym, że przepisy dotyczące IP Box odnoszą się do działalności badawczo-rozwojowej, należy także przytoczyć definicje, które wynikają w tym zakresie z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.).
Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:
Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych oznacza to: prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Na podstawie art. 4 ust. 2 tej ustawy:
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
1) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Natomiast zgodnie art. 4 ust. 3 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że w ramach działalności gospodarczej prowadzi Pan m.in. działalność badawczo-rozwojową, w wyniku której opracował i zarejestrował w Urzędzie Patentowym: patenty pt.: kocioł grzewczy na paliwa stałe, kocioł grzewczy na paliwa stałe z zasobnikiem paliwa oraz wzory użytkowe pt.: palnik retortowy kotła grzewczego, palnik kotła i kocioł grzewczy. Wykorzystując powyższe patenty, wzory przemysłowe i wzory użytkowe sprzedaje Pan produkty o nazwie: kotły, regulatory, palniki, sterowniki, a także licencje. Nie nabywa Pan wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty ani praw autorskich innych podmiotów. Kotły, regulatory, palniki, sterowniki, a także licencje zostały przez Pana wytworzone. Efektem prowadzonych prac przez Pana jest projektowanie i tworzenie produktów, które w stosunku zarówno do Pana działalności, jak i działalności innych podmiotów działających na rynku mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony czy wręcz nowatorski charakter, przez co w znacznym stopniu odróżniają się od tych dotychczas funkcjonujących w praktyce gospodarczej. W cenie sprzedawanych kotłów, regulatorów, palników, sterowników, a także licencji uwzględniona zostanie wartość patentu i/lub wzoru przemysłowego. Patenty i wzory przemysłowe opracowywane są w prowadzonej przez Pana firmie w ramach zespołu składającego się z osób posiadających odpowiednie kwalifikacje zarówno w sferze teoretycznej, jak i praktycznej. Przy czym rozwiązania poszczególnych problemów często wynikają z prowadzonych na co dzień obserwacji, a także związane są z coraz większymi wymogami zarówno prawnymi, jak i środowiskowymi, w tym dotyczącymi ochrony środowiska, czy kwestii rozwiązywania problemów ekologicznych. Posiada Pan wyspecjalizowany zakład, w którym ma do dyspozycji zarówno niezbędny zestaw narzędzi, urządzeń w tym urządzeń pomiarowych, które pozwalają na dokonywanie niezbędnych wdrożeń, a także badań uzyskiwanych w związku z nimi rezultatów. Do przygotowania patentów, wzorów przemysłowych i wzorów użytkowych wykorzystywane są także materiały te same, które są niezbędne do realizacji późniejszej produkcji, a więc blachy, nity, druty spawalnicze, powłoki, materiały ścierne i inne. Jest Pan wyłącznym twórcą patentów, wzorów przemysłowych i wzorów użytkowych, które powstały w efekcie podejmowanych prac badawczo-rozwojowych i ich opracowanie miało miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio działalności gospodarczej.
Podstawę prawną kwalifikowanych własności intelektualnej do patentów, wzorów przemysłowych i wzorów użytkowych przedstawia poniższa tabela:
Lp. |
Prawo ochronne nr |
Przedmiot |
Podstawa prawna |
Produkt |
1. |
(…) |
Wzór użytkowy (…) |
art. 94 ust. 1 ustawy Prawo własności przemysłowej |
(…) |
2. |
(…) |
Wzór użytkowy (…) |
art. 94 ust. 1 ustawy Prawo własności przemysłowej |
Licencja (…) |
3. |
(…) |
Patent na wynalazek (…) |
art. 63 ust. 1 ustawy Prawo własności przemysłowej |
1. Licencja (…) |
4. |
(…) |
Patent na wynalazek (…) |
art. 63 ust. 1 ustawy Prawo własności przemysłowej |
(…) |
5. |
(…) |
Wspólnotowy wzór przemysłowy (…) |
art. 102 ust. 1 ustawy Prawo własności przemysłowej oraz rozporządzenie Rady (WE) nr 1891/2006 z dnia 18 grudnia 2006 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 6/2002 i (WE) nr 40/94 w celu nadania skuteczności przystąpieniu Wspólnoty Europejskiej do Aktu genewskiego Porozumienia haskiego dotyczącego międzynarodowej rejestracji wzorów przemysłowych |
1. Licencja (…) |
6. |
(…) |
Wspólnotowy wzór przemysłowy (…) |
art. 102 ust. 1 ustawy Prawo własności przemysłowej oraz rozporządzenie Rady (WE) nr 1891/2006 z dnia 18 grudnia 2006 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 6/2002 i (WE) nr 40/94 w celu nadania skuteczności przystąpieniu Wspólnoty Europejskiej do z\ktu genewskiego Porozumienia haskiego dotyczącego międzynarodowej rejestracji wzorów przemysłowych |
(…) |
Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena czy prowadzone przez Pana prace stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Pana efektów tych prac (patentów, wzorów przemysłowych i wzorów użytkowych opisanych we wniosku).
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy.
Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Jak wynika z wniosku, w ramach działalności gospodarczej prowadzi Pan m.in. działalność, w wyniku której opracował i zarejestrował w Urzędzie Patentowym patenty pt.: kocioł grzewczy na paliwa stałe, kocioł grzewczy na paliwa stałe z zasobnikiem paliwa oraz wzory użytkowe pt.: palnik retortowy kotła grzewczego, palnik kotła i kocioł grzewczy. Wykorzystując powyższe patenty, wzory przemysłowe i wzory użytkowe sprzedaje Pan produkty o nazwie: kotły, regulatory, palniki, sterowniki, a także licencje. Kotły, regulatory, palniki, sterowniki, a także licencje zostały przez Pana wytworzone. Efektem prowadzonych przez Pana prac jest projektowanie i tworzenie produktów, które w stosunku zarówno do Pana działalności, jak i działalności innych podmiotów działających na rynku mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony czy wręcz nowatorski charakter przez co w znacznym stopniu odróżniają się od tych dotychczas funkcjonujących w praktyce gospodarczej. W wyniku wdrożenia do prowadzonej produkcji patentów i wzorów przemysłowych osiągnięte zostały konkretne cele to jest wdrożenie ich w produkcji, osiągnięcie przewagi konkurencyjnej na rynku, pozyskanie licencjobiorców, a także stały wzrost sprzedaży, a przez to osiąganie większej dochodowości poprzez dywersyfikację produktów na rynku. Patenty i wzory przemysłowe opracowywane są w prowadzonej przez Pana firmie w ramach zespołu składającego się z osób posiadających odpowiednie kwalifikacje zarówno w sferze teoretycznej, jak i praktycznej. Przy czym rozwiązania poszczególnych problemów często wynikają z prowadzonych na co dzień obserwacji, a także związane są z coraz większymi wymogami zarówno prawnymi, jak i środowiskowymi, w tym dotyczącymi ochrony środowiska, czy kwestii rozwiązywania problemów ekologicznych. Posiada Pan wyspecjalizowany zakład, w którym ma do dyspozycji zarówno niezbędny zestaw narzędzi, urządzeń w tym urządzeń pomiarowych, które pozwalają na dokonywanie niezbędnych wdrożeń, a także badań uzyskiwanych w związku z nimi rezultatów. Do przygotowania patentów, wzorów przemysłowych i wzorów użytkowych wykorzystywane są także materiały te same, które są niezbędne do realizacji późniejszej produkcji, a więc blachy, nity, druty spawalnicze, powłoki, materiały ścierne i inne. Twórczy charakter działalności opisanej we wniosku wiąże się z tym, że wytwarzane w oparciu o uzyskane patenty, wzory przemysłowe i wzory użytkowe urządzenia znacznie poprawiły jakość procesu spalania, co bezpośrednio wpływa na ochronę środowiska i obniżenie emisji CO2. Posiada Pan certyfikaty i raporty z badań w Państwowym Instytucie (…). Opracował Pan także autorski algorytm sterowania palnikiem i kotłem (piecem). Autorskie rozwiązania techniczne, tzn. regulatory polegają na tym, że regulacja temperatury wyznacza algorytm pid, dodatkowo następuje automatyczna korekta dawki spalanego opału (w zależności od wartości energetycznej opału). Wprowadzone rozwiązania pozwalają na dostosowanie się produkowanych urządzeń do rosnących wymagań klientów oraz norm Unii Europejskiej. Wyroby przeszły gruntowną modernizację. Konstrukcje wszystkich produkowanych urządzeń zostały zmodernizowane z zastosowaniem najnowszych podzespołów elektronicznych, ponadto wykonano badania na kompatybilność elektromagnetyczną. Zastosowano wielowarstwowe płytki drukowane, a montaż odbywa się na automatycznych liniach produkcyjnych z zachowaniem najwyższych norm jakości. Montowany panel (…) jest bardzo prosty w obsłudze, ponieważ duży czytelny 7-calowy, kolorowy dotykowy ekran posiada nieograniczone możliwości graficzne, na którym można przedstawiać całe procesy technologiczne za pomocą burgrafów i ikon itp. Jest Pan wyłącznym twórcą patentów, wzorów przemysłowych i wzorów użytkowych, a ich opracowanie miało miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio działalności gospodarczej. Wśród głównych zaplanowanych i wdrożonych celów przyjął Pan, aby zautomatyzować proces spalania dbając jednocześnie o środowisko oraz poprawę jakości obsługi urządzeń. Zaplanowane przedsięwzięcia realizował Pan rzez ciągłe udoskonalanie swoich produktów. W wyniku opisanych działań osiągnął efekt w postaci stworzenia innowacyjnych urządzeń, które są obecnie bezkonkurencyjne na rynku.
Zatem prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia wymienionych patentów, wzorów przemysłowych oraz wzorów użytkowych ma twórczy charakter.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej, jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny.
Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN, słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Wskazał Pan, że wytworzenie: kotłów, regulatorów, palników, sterowników a także licencji odbywa się w ramach działalności podejmowanej w sposób systematyczny (tj. w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany), a jej celem jest zarówno zwiększenie zasobów wiedzy, jak i wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Systematyczność w odniesieniu do działań w zakresie wykonywanych przez Pana czynności polega na produkcji: pieców, palników, regulatorów w oparciu o posiadane patenty, wzory przemysłowe i wzory użytkowe na podstawie bieżących zamówień. Przez systematyczność rozumie Pan w szczególności świadczenie swych usług każdego dnia. Nie traktuje Pan swojej działalności jako dorywczej. Harmonogramy oparte są o bieżące zamówienia, a wszystkie posiadane prawa własności intelektualnej zostały faktycznie zrealizowane. Tworzył Pan wewnętrzne harmonogramy w okresie tworzenia poszczególnych wynalazków, które umożliwiały Panu zaplanowanie deadlinów i pilnowanie terminów. Z kolei cele jakie zostały postawione na wstępie w zakresie poszczególnych realizowanych kwalifikowanych IP, objętych zakresem wniosku to w przypadku regulatorów minimalizacja obsługi urządzeń, a w przypadku piecy i palników to poprawa jakości procesu spalania. Źródłem finansowania zaplanowanych prac były Pana własne środki. W wyniku wdrożenia do prowadzonej produkcji patentów i wzorów przemysłowych osiągnięte zostały konkretne cele to jest wdrożenie ich w produkcji, osiągnięcie przewagi konkurencyjnej na rynku, pozyskanie licencjobiorców, a także stały wzrost sprzedaży, a przez to osiąganie większej dochodowości i poprzez dywersyfikację produktów na rynku.
Zatem kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej, tj. prowadzenie działalności w sposób systematyczny, w odniesieniu do wskazanego przez Pana patentu, wzoru przemysłowego oraz wzoru użytkowego jest spełnione.
Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.
Z opisu sprawy wynika, że wytworzenie: kotłów, regulatorów, palników, sterowników a także licencji odbywa się w ramach działalności podejmowanej w sposób systematyczny (tj. w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany), a jej celem jest zarówno zwiększenie zasobów wiedzy jak i wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Patenty i wzory przemysłowe opracowywane są w prowadzonej przez Pana firmie w ramach zespołu składającego się z osób posiadających odpowiednie kwalifikacje zarówno w sferze teoretycznej jak i praktycznej. Przy czym rozwiązania poszczególnych problemów często wynikają z prowadzonych na co dzień obserwacji, a także związane są z coraz większymi wymogami zarówno prawnymi, jak i środowiskowymi, w tym dotyczącymi ochrony środowiska, czy kwestii rozwiązywania problemów ekologicznych. Posiada Pan wyspecjalizowany zakład, w którym ma do dyspozycji zarówno niezbędny zestaw narzędzi, urządzeń w tym urządzeń pomiarowych, które pozwalają na dokonywanie niezbędnych wdrożeń, a także badań uzyskiwanych w związku z nimi rezultatów. Do przygotowania patentów, wzorów przemysłowych i wzorów użytkowych wykorzystywane są także materiały te same, które są niezbędne do realizacji późniejszej produkcji, a więc blachy, nity, druty spawalnicze, powłoki, materiały ścierne i inne. Dysponuje Pan własnymi zdolnościami (umiejętnościami) oraz niezbędną wiedzą techniczną opartą o doświadczenie zawodowe oraz o wiedzę teoretyczną z zakresy fizyki, mechaniki, technologii budowy urządzeń, elektroniki, informatyki, ekologii, ochrony środowiska etc. W ramach działalności wykorzystuje Pan zasoby wiedzy z wielu dziedzin w tym: fizyki, chemii, mechaniki, metalurgii, obróbki skrawaniem, spawalnictwa, materiałoznawstwa, wytrzymałości materiałowej, informatyki robotyki etc. W prowadzonej działalności oferował i nadal oferuje Pan urządzenia elektroniczne oparte o proste algorytmy sterowania, których wdrożenie było możliwe dzięki prowadzonym pracom badawczo-rozwojowym przez Pana w firmie. Sprzedaje Pan produkty oparte o własne doświadczenia i obserwacje procesów spalania w kotłach c.o. oraz wdrożonym systemom regulowania tym spalaniem, a wszystko po to aby uzyskać jak największy efekt obniżający emisję CO2, (co jest jednocześnie zgodnie z dyrektywami UE).
Zatem powyższe pozwala uznać, że wykorzystuje Pan istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:
-badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz
-prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.
Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:
·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.
Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:
·nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
· łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badań rozwojowych;
·kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
·wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.
Co istotne, całość ww. czynności służy:
·planowaniu produkcji oraz
·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.
Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.
Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.
Jak wskazuje Pan we wniosku, wytworzenie: kotłów, regulatorów, palników, sterowników, a także licencji odbywa się w ramach działalności podejmowanej w sposób systematyczny (tj. w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany), a jej celem jest zarówno zwiększenie zasobów wiedzy jak i wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Proces ten odbywa się w ramach działalności obejmującej nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych, oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych produktów, procesów i usług z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzone do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Patenty i wzory przemysłowe opracowywane są w prowadzonej przez Pana firmie w ramach zespołu składającego się z osób posiadających odpowiednie kwalifikacje zarówno w sferze teoretycznej jak i praktycznej. Dysponuje Pan własnymi zdolnościami (umiejętnościami) oraz niezbędną wiedzą techniczną opartą o doświadczenie zawodowe oraz o wiedzę teoretyczną z zakresy fizyki, mechaniki, technologii budowy urządzeń, elektroniki, informatyki, ekologii, ochrony środowiska etc. W ramach działalności wykorzystuje Pan zasoby wiedzy z wielu dziedzin w tym: fizyki, chemii, mechaniki, metalurgii, obróbki skrawaniem, spawalnictwa, materiałoznawstwa, wytrzymałości materiałowej, informatyki robotyki etc. W prowadzonej działalności oferował i nadal oferuje Pan urządzenia elektroniczne oparte o proste algorytmy sterowania, których wdrożenie było możliwe dzięki prowadzonym pracom przez Pana w firmie. Sprzedaje Pan produkty oparte o własne doświadczenia i obserwacje procesów spalania w kotłach c.o. oraz wdrożonym systemom regulowania tym spalaniem, a wszystko po to aby uzyskać jak największy efekt obniżający emisję CO2, (co jest jednocześnie zgodnie z dyrektywami UE). Wśród głównych zaplanowanych i wdrożonych celów przyjął Pan, aby zautomatyzować proces spalania dbając jednocześnie o środowisko oraz poprawę jakości obsługi urządzeń. Zaplanowane przedsięwzięcia realizował Pan rzez ciągłe udoskonalanie swoich produktów. W wyniku opisanych działań osiągnął efekt w postaci stworzenia innowacyjnych urządzeń, które są obecnie bezkonkurencyjne na rynku.
Zatem powyższe pozwala uznać, że opisana we wniosku działalność prowadząca do wytworzenia patentów i wzorów przemysłowych/użytkowych spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.
Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Pana ani też całość prowadzonej przez Pana działalności, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu – takich jak te, które zostały wymienione we wniosku i jego uzupełnieniu i w warunkach działalności wynikających z wniosku i jego uzupełnienia.
W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy, należy stwierdzić, że działalność prowadzona przez Pana polegająca na wytworzeniu patentów pt.: kocioł grzewczy na paliwa stałe, kocioł grzewczy na paliwa stałe z zasobnikiem paliwa oraz wzorów przemysłowych/użytkowych pt.: palnik retortowy kotła grzewczego, palnik kotła, kocioł grzewczy, zarejestrowanych w Urzędzie Patentowym i podlegających ochronie prawnej na podstawie wskazanych przepisów, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
W myśl art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
1)patent,
2)prawo ochronne na wzór użytkowy,
3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),
8)autorskie prawo do programu komputerowego
– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Stosownie do art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.
Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.
Zgodnie natomiast z ust. 4 art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
(a + b) x 1,3
a + b + c + d
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,
c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,
d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:
Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Stosownie do treści art. 30ca ust. 7 przywołanej ustawy:
Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
1) z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4) z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w których osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).
Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.
Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.
Przepisy o IP BOX nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.
Zgodnie bowiem z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:
1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.
Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.
Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:
W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.
Przepisy wprowadzają korzystne rozwiązania podatkowe dla przedsiębiorców, którzy uzyskują dochody z komercjalizacji wytworzonych lub rozwiniętych przez nich praw własności intelektualnej, tzw. Innovation Box.
W ramach tych rozwiązań podatnik może opodatkować preferencyjną 5% stawką podatkową swoje dochody z praw własności intelektualnej. Warunkiem jest, aby:
·podatnik był właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem tych praw lub posiadał prawa do korzystania z nich na podstawie umowy licencyjnej i
·prawa te były chronione na podstawie obowiązującego prawa krajowego lub międzynarodowego przez m.in. patent, dodatkowe prawo ochronne na wzór użytkowy czy prawo z rejestracji wzoru przemysłowego.
Prawa takie są zwane „kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej”.
Podatnik może również skorzystać z ulgi Innovation Box jeśli zakupi kwalifikowane prawa własności intelektualnej, o których mowa powyżej, a następnie poniesie koszty związane z rozwojem lub ulepszeniem nabytego prawa.
Do ulgi Innovation Box kwalifikuje się:
- dochód uzyskany z tytułu należności/opłat licencyjnych lub innych należności związanych z wykorzystywaniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
- dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jak również,
- dochód z tego aktywa uwzględniony w cenie sprzedaży lub usługi określany na zasadzie ceny rynkowej.
Warunkiem koniecznym dla skorzystania z omawianej preferencji jest prowadzenie przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, komercjalizacją, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Poziom dochodu kwalifikowanego do zastosowania preferencyjnej stawki opodatkowania jest wyliczany przy zastosowaniu formuły (wzoru) określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy.
Stosowanie ulgi jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Z korzystaniem z ulgi wiążą się jednak, szczególne obowiązki po stronie podatników – w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji, która pozwala na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.
Podatnicy nieprowadzący ksiąg rachunkowych mogą spełnić wymóg dotyczący takiej ewidencji przez sporządzanie kumulatywnego, comiesięcznego zestawienia dokumentów potwierdzających poniesione wydatki dotyczące projektu kwalifikowanego IP. Zestawienie powinno obejmować wydatki od początku działalności badawczo-rozwojowej prowadzącej do wytworzenia kwalifikowanego IP do końca danego miesiąca kalendarzowego. Zestawienie to powinno być sporządzane przez narastające ujęcie wydatków dotyczących poszczególnych zadań. Należy je sporządzać na podstawie zestawienia dokumentów, które potwierdzają poniesione wydatki.
Podatnik będzie miał możliwość stosowania niniejszej ulgi przez cały okres trwania ochrony prawnej kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W przypadku tych aktywów, które podlegają procedurze zgłoszenia/rejestracji, podatnik będzie mógł skorzystać z preferencji podatkowej od momentu zgłoszenia lub złożenia wniosku o rejestrację (obowiązek zwrotu kwoty ulgi w przypadku wycofania wniosku, odmowy udzielenia prawa lub odrzucenia wniosku o rejestrację).
Patent, wzór przemysłowy, czy też wzór użytkowy są prawami własności intelektualnej wymienionymi w art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Aby wyjaśnić znacznie tych pojęć, odniosę się do odrębnych przepisów, które regulują ochronę prawną, której podlegają tego rodzaju prawa.
Zgodnie z treścią art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1170 ze zm.):
Ustawa normuje stosunki w zakresie wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych.
Stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy:
ilekroć w ustawie jest mowa o projektach wynalazczych – rozumie się przez to wynalazki, wzory użytkowe, wzory przemysłowe, topografie układów scalonych i projekty racjonalizatorskie.
W myśl art. 4 ust. 1 tejże ustawy:
Jeżeli umowa międzynarodowa lub przepisy prawa Unii Europejskiej obowiązujące bezpośrednio w krajach członkowskich określają szczególny tryb udzielania ochrony na wynalazki, wzory użytkowe, wzory przemysłowe, znaki towarowe, oznaczenia geograficzne lub topografie układów scalonych, w sprawach nieuregulowanych w tej umowie lub w tych przepisach albo pozostawionych w kompetencji organów krajowych przepisy ustawy stosuje się odpowiednio.
Zgodnie z art. 4 ust. 2 ww. ustawy:
Umowa międzynarodowa lub przepisy, o których mowa w ust. 1, rozstrzygają w szczególności o tym, w jakim języku lub jakiej formie jest prowadzone postępowanie związane z udzielaniem ochrony i w jakim języku lub jakiej formie sporządza się dokumentację zgłoszeń wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych.
Natomiast w myśl art. 6 ww. ustawy:
1) Na warunkach określonych w ustawie udzielane są patenty oraz dodatkowe prawa ochronne na wynalazki, prawa ochronne na wzory użytkowe i znaki towarowe, a także prawa z rejestracji na wzory przemysłowe, topografie układów scalonych oraz oznaczenia geograficzne.
2) W sprawach, o których mowa w ust. 1, właściwy jest Urząd Patentowy.
Stosownie do treści art. 8 ust. 1 tej ustawy:
Na warunkach określonych w ustawie twórcy wynalazku, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego oraz topografii układu scalonego przysługuje prawo do:
1) uzyskania patentu, prawa ochronnego albo prawa z rejestracji;
2) wynagrodzenia;
3) wymieniania go jako twórcy w opisach, rejestrach oraz w innych dokumentach i publikacjach.
Zgodnie z art. 11 ust. 1 ww. ustawy:
Prawo do uzyskania patentu na wynalazek albo prawa ochronnego na wzór użytkowy, jak również prawa z rejestracji wzoru przemysłowego przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, twórcy.
Natomiast w myśl art. 20 omawianej ustawy:
Twórca wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego uprawniony do uzyskania patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji może przenieść to prawo nieodpłatnie lub za uzgodnioną zapłatą na rzecz przedsiębiorcy albo przekazać mu wynalazek, wzór użytkowy albo wzór przemysłowy do korzystania.
W myśl art. 24 ww. ustawy:
Patenty są udzielane - bez względu na dziedzinę techniki - na wynalazki, które są nowe, posiadają poziom wynalazczy i nadają się do przemysłowego stosowania.
Jak stanowi art. 63 tej ustawy:
1. Przez uzyskanie patentu nabywa się prawo wyłącznego korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Zakres przedmiotowy patentu określają zastrzeżenia patentowe, zawarte w opisie patentowym. Opis wynalazku i rysunki mogą służyć do wykładni zastrzeżeń patentowych.
3. Czas trwania patentu wynosi 20 lat od daty dokonania zgłoszenia wynalazku w Urzędzie Patentowym.
Zgodnie z art. 73 ww. ustawy:
Uprawniony z patentu może wskazać, w szczególności przez stosowne oznaczenie na towarach, że jego wynalazek korzysta z ochrony.
Stosownie do art. 94 ust. 1 tej ustawy:
Wzorem użytkowym jest nowe i nadające się do przemysłowego zastosowania rozwiązanie o charakterze technicznym, dotyczące kształtu lub budowy przedmiotu o trwałej postaci albo przedmiotu składającego się ze związanych ze sobą funkcjonalnie części o trwałej postaci.
Zgodnie z art. 102 ww. ustawy:
1. Wzorem przemysłowym jest nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, fakturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację.
2. Wytworem jest każdy przedmiot wytworzony w sposób przemysłowy lub rzemieślniczy, obejmujący w szczególności opakowanie, symbole graficzne oraz kroje pisma typograficznego, z wyłączeniem programów komputerowych.
3. Za wytwór uważa się także:
1) przedmiot składający się z wielu wymienialnych części składowych umożliwiających jego rozłożenie i ponowne złożenie (wytwór złożony);
2) wymienialną część składową wytworu złożonego, jeżeli po jej włączeniu do wytworu złożonego pozostaje ona widoczna w trakcie jego zwykłego używania, przez które rozumie się każde używanie, z wyłączeniem konserwacji, obsługi lub naprawy.
4. W przypadku wzoru stosowanego lub zawartego w części składowej wytworu złożonego, w rozumieniu ust. 3 pkt 1, ocena nowości i indywidualnego charakteru dotyczy tylko jego widocznych cech.
W myśl art. 105 ww. ustawy:
1. Na wzór przemysłowy udziela się prawa z rejestracji.
2. Przez uzyskanie prawa z rejestracji uprawniony nabywa prawo wyłącznego korzystania z wzoru przemysłowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
3. Uprawniony może zakazać osobom trzecim wytwarzania, oferowania, wprowadzania do obrotu, importu, eksportu lub używania wytworu, w którym wzór jest zawarty bądź zastosowany, lub składowania takiego wytworu dla takich celów.
4. Prawo z rejestracji wzoru przemysłowego obejmuje każdy wzór, który na zorientowanym użytkowniku nie wywołuje odmiennego ogólnego wrażenia. Art. 104 indywidualny charakter wzoru przemysłowego, ust. 2 stosuje się odpowiednio.
5. Prawo z rejestracji wzoru przemysłowego ogranicza się do wytworów tego rodzaju, dla których nastąpiło zgłoszenie.
6. Prawa z rejestracji wzoru udziela się na 25 lat od daty dokonania zgłoszenia w Urzędzie Patentowym, podzielone na pięcioletnie okresy, z zastrzeżeniem art. 111 udzielenie prawa z rejestracji.
W przypadku wycofania zgłoszenia lub wniosku, odmowy udzielenia prawa ochronnego, odrzucenia zgłoszenia lub odrzucenia wniosku o rejestrację podatnik jest obowiązany opodatkować zgodnie z art. 27 lub art. 30c kwalifikowane dochody z prawa własności intelektualnej uzyskane w okresie od dnia zgłoszenia lub złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 12, do dnia wycofania wniosku lub zgłoszenia, odmowy udzielenia prawa ochronnego, odrzucenia zgłoszenia lub odrzucenia wniosku o rejestrację. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się podatek zapłacony na podstawie ust. 1 (art. 30ca ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Odnosząc powyższe przepisy podatkowe do przedstawionego opisu sprawy, należy wskazać, że:
-wytworzył Pan patenty i wzory przemysłowe/wzory użytkowe w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, spełniającej definicje wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;
-wykorzystując powyższe patenty i wozy przemysłowe/wzory użytkowe sprzedaje Pan produkty o nazwie: kotły, regulatory, palniki, sterowniki, a także licencje, które zostały zarejestrowane w Urzędzie Patentowym;
- w prowadzonej ewidencji wyodrębnia Pan każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, czyli każdy patent, wzór przemysłowy, czy wzór użytkowy;
-prowadzi Pan odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Mając powyższe na uwadze, wytworzone przez Pana patenty, wzory przemysłowe/wzory użytkowe podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej – są kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 1-3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem dochód uzyskany przez Pana z opłat wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (opisanych we wniosku patentów i wzorów przemysłowych/wzorów użytkowych) stanowi kwalifikowany dochód w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Także dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu (kotłów, regulatorów, palników i sterowników), stanowi kwalifikowany dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (opisanych we wniosku patentów i wzorów przemysłowych/wzorów użytkowych) w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Tym samym może/będzie Pan mógł zastosować stawkę opodatkowania 5% do kwalifikowanego dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, na podstawie przepisów art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 2019 oraz za lata kolejne, o ile zmianie nie ulegnie przedstawiony stan faktyczny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
-stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia oraz
-zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).