Uczelnia akademicka otrzymała dofinansowanie z KPO na realizację projektów wspierających studentów poprzez przyznanie im stypendiów motywacyjnych. Sty... - Interpretacja - null

www.shutterstock.com

Uczelnia akademicka otrzymała dofinansowanie z KPO na realizację projektów wspierających studentów poprzez przyznanie im stypendiów motywacyjnych. Sty... - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Stypendia motywacyjne a obowiązki podatkowe uczelni

Uczelnia akademicka otrzymała dofinansowanie z KPO na realizację projektów wspierających studentów poprzez przyznanie im stypendiów motywacyjnych. Stypendia te zostaną przyznane studentom, którzy rozpoczęli naukę w roku akademickim 2022/2023, i będą wypłacane przez okres trzech lat. Pomimo że stypendia miały być wypłacane od października 2022 r., ze względu na opóźnienia ich realizacja rozpocznie się w październiku 2024 r. z wyrównaniem za wcześniejsze lata.

W związku z tym, uczelnia zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy od stypendiów motywacyjnych, wypłacanych studentom uczestniczącym w projektach finansowanych z KPO, należy pobierać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. W swojej ocenie uznała, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stypendia te, jako środki pochodzące z funduszy europejskich, powinny być zwolnione z opodatkowania.

Stypendia z KPO zwolnione z podatku - stanowisko KIS

Dyrektor KIS potwierdził, że stypendia motywacyjne wypłacane studentom w ramach projektów finansowanych z KPO są zwolnione z podatku dochodowego.

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o PIT. Zgodnie z art. 9 ust. 1 tej ustawy, wszelkie dochody podlegają opodatkowaniu, chyba że są wyraźnie zwolnione w ustawie. Art. 21 ust. 1 pkt 137 przewiduje zwolnienie dla środków finansowych otrzymanych w ramach projektów finansowanych z udziałem środków europejskich, w tym z KPO.

Następnie KIS odniosła się do specyfiki przychodów, jakie stanowią stypendia motywacyjne. Mimo że stypendia te formalnie stanowią przychód z "innych źródeł", kwalifikują się do zwolnienia podatkowego, ponieważ są wypłacane w ramach programu finansowanego z unijnych środków. Z uwagi na to, uczelnia jako płatnik nie ma obowiązku pobierania zaliczek na podatek dochodowy.

„Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdzam, że przedmiotowe stypendia motywacyjne, wypłacane w ramach programów finansowanych z udziałem środków pochodzących z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, będą stanowiły dla stypendystów (studentów, uczestników projektów) przychód z innych źródeł, który jednakże korzysta ze zwolnienia od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, na Państwu – jako płatniku – nie będzie ciążył obowiązek pobrania i odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłacanych stypendiów” - podsumował dyrektor KIS.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 11 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.681.2024.2.KF