Obowiązki płatnika w związku z wypłatą komplementariuszom zysku oraz możliwość zastosowania odliczenia podatkowego i pomniejszenia komplementariuszowi... - Interpretacja - 0115-KDIT1.4011.489.2024.3.MR

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 2 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.489.2024.3.MR

Temat interpretacji

Obowiązki płatnika w związku z wypłatą komplementariuszom zysku oraz możliwość zastosowania odliczenia podatkowego i pomniejszenia komplementariuszowi podatku dochodowego.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 4 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

Wniosek został przez Państwa uzupełniony w odpowiedzi na wezwanie pismem z 3 września 2024 r. (data wpływu 9 września 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

A Spółka komandytowa (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”) prowadzi działalność gospodarczą zarejestrowaną pod adresem ul. B X/X, XX-XXX C. Spółka legitymuje się numerem NIP: (...), KRS: (...) oraz REGON: (...).

Działalność Wnioskodawcy opiera się głównie na handlu spekulacyjnym na instrumentach finansowych oraz przychodach prowizyjnych z tym handlem powiązanych. W ramach prowadzonej działalności planowane są cztery główne źródła przychodów:

1)przychody z handlu na kontraktach na różnice kursowe,

2)prowizje od zysku kopiujących udostępniony sygnał,

3)prowizje od obrotu wprowadzonych klientów,

4)wynagrodzenie za handel prop-trading.

Podstawą do wszystkich przychodów będzie handel na instrumentach finansowych, w szczególności na kontraktach na różnice kursowe, opartych o instrument bazowy. Instrumentami bazowymi będą w szczególności kursy walut, indeksy giełdowe oraz notowania towarów, np. złoto, srebro, platyna, kawa, ropa itp.

Wszystkie operacje będą wykonywane na rachunkach otwartych u brokerów oferujących instrumenty finansowe, w celach spekulacyjnych. Brokerzy, u których będzie odbywał się handel, umożliwiają możliwość rozliczenia tych kontraktów jedynie w formie gotówkowej. Nie ma możliwości rozliczania tych kontraktów w formie dostawy towaru, którego cena jest podstawą do określenia aktualnej ceny kontraktu u brokera. Wszystkie kontrakty na różnice kursowe, na których będzie odbywał się handel, są kontraktami bezterminowymi.

Ad 1. Przychody z handlu na kontraktach na różnice kursowe

Te przychody pochodzą z typowych operacji handlu na instrumentach finansowych. Przychodem jest różnica pomiędzy ceną zakupu a ceną sprzedaży instrumentu, pomniejszona o koszty transakcji, na które składa się prowizja brokera oraz koszty utrzymania pozycji (swap), jeśli transakcja jest na rynku w momencie naliczenia tych kosztów.

Spółka będzie występować w roli handlującego instrumentami finansowymi. Przychody te mogą występować niezależnie od innych grup przychodów.

Ad 2. Prowizje od zysku kopiujących udostępniony sygnał

Niektórzy z brokerów umożliwiają udostępnienie swojego rachunku, na którym odbywa się handel na instrumentach finansowych, jako rachunku sygnałowego dla innych klientów. W ramach definicji takiego sygnału określa się jaki procent zysków wypracowanych na rachunkach subskrybentów danego sygnału ma być zwracany do właściciela rachunku sygnałowego.

Inni klienci danego brokera mają możliwość subskrypcji takiego sygnału, poprzez alokację określonej kwoty pieniędzy, na kopiowanie transakcji z rachunku sygnałowego. Klient podejmuje decyzję samodzielnie na podstawie statystyk rachunku sygnałowego prezentowanych przez brokera. Klient nie wie, kto jest właścicielem rachunku sygnałowego. Wielkość alokowanej kwoty jest wyłączną decyzją klienta.

Okresowo, w zależności od brokera, broker rozlicza zyski na rachunkach klientów według zasady najwyższego salda (high water mark). Oznacza to, iż w momencie rozliczenia porównywany jest aktualny stan kapitału na rachunku klienta ze stanem z ostatniego rozliczenia. Jeśli aktualny stan kapitału na rachunku klienta jest wyższy niż poprzedni, to następuje obciążenie rachunku klienta kwotą różnicy, pomnożoną przez procent podziału zysk zdefiniowany przez udostępniającego rachunek sygnałowy.

Ten procent z zysków klientów kopiujących sygnał przekazywany jest przez brokera na rachunek udostępniającego dany sygnał prowadzony u tego brokera.

Cały proces funkcjonuje automatycznie, w oparciu o platformę udostępnianą przez brokera. Udostępniający sygnał nie ma bezpośredniego wglądu, którzy klienci kopiującego sygnał. Nie ma również wglądu, jakie zyski zostały wypracowane na kontach poszczególnych klientów. Udostępniający sygnał widzi jedynie zbiorczą kwotę prowizji pobraną od klientów i przekazaną na jego rachunek w danym cyklu rozliczeniowym.

Spółka występowałaby w roli udostępniającego rachunek sygnałowy dla innych klientów brokera. Przychody prowizyjne z tytułu udostępniania sygnału są powiązane z przychodami z handlu na instrumentach finansowych (punkt 1) i będą zawsze występowały u tego samego brokera.

Ad 3. Prowizje od obrotu wprowadzonych klientów

Brokerzy oferujący kontrakty na różnice kursowe, od operacji wykonywanych na rachunkach prowadzonych u tych brokerów, pobierają prowizję wyliczaną od wielkości operacji. Wartość ta jest wyrażona kwotowo dla danej wielkości transakcji. Prowizja jest pobierana od klienta w momencie otwarcia kontraktu na rachunku brokera.

W ramach umowy podpisanej z brokerem broker oznacza klientów, którzy założyli u niego rachunki na podstawie polecenia brokera przez spółkę. W zamian za takie polecenie broker oferuje podział prowizji, którą pobiera od klientów za operacje wykonane przez klientów. Umowa z brokerem precyzuje jaki procent prowizji pobranej od wprowadzonych klientów zostanie przekazany do spółki. Ta część prowizji jest księgowania na dedykowanym dla spółki rachunku, prowadzonym przez brokera. Księgowanie prowizji na rachunku spółki odbywa się w momencie pobrania tej prowizji od klienta, czyli otwarcia kontraktu przez klienta.

Spółka będzie występować w roli polecającego danego brokera u klientów. Przychody te mogą występować niezależnie od innych grup przychodów.

Ad 4. Wynagrodzenie za handel prop-trading

Na rynku funkcjonuje również grupa brokerów, którzy umożliwiają handel na zasadach prop-trading. Polega to na tym, iż broker udostępnia rachunek do handlu swojemu klientowi. W większości przypadków jest to rachunek demonstracyjny, na którym nie są zdeponowane żadne środki należące do klienta bądź brokera.

W ramach umowy zawartej z klientem broker zobowiązuje się do wypłaty % wartości zysków wypracowanych na tak udostępnionym rachunku. Warunkiem otrzymania wypłaty jest zachowanie kryteriów handlu określonych w umowie. Typowymi kryteriami są np. konieczność handlu przez określoną ilość dni, zachowanie maksymalnej dziennej straty na kapitale, zachowanie całkowitej maksymalnej straty na kapitale, uzyskanie określonego zysku na rachunku. Warunki te są narzucone przez brokera i mogą być zdefiniowane w umowie z klientem lub w ogólnych warunkach współpracy określonych na portalu brokera.

Jeśli warunki określone przez brokera są spełnione, to w okresach rozliczeniowych, najczęściej miesięcznych, broker wypłaca procent kwoty wypracowanej przez klienta handlującego na udostępnionym przez brokera rachunku, wynikający z zawartej umowy. Niektórzy z brokerów oczekują wystawienia przez klienta faktury lub rachunku z tytułu takiej wypłaty.

Spółka występowałaby w roli klienta brokera handlując na rachunku udostępnionym przez brokera. Przychody te mogą występować niezależnie od innych grup przychodów.

W uzupełnieniu wniosku z 3 września 2024 r. wskazali Państwo ponadto, że działalność jest prowadzona od (...) 2024 r. (data wpisu do KRS). Rok podatkowy Wnioskodawcy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Spółka w 2024 r. jest podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej.

Wartość wszystkich przychodów, także kapitałowych osiągniętych w 2024 r., nie przekroczy wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1 000 zł.

Do Wnioskodawcy nie mają zastosowania okoliczności wymienione w art. 19 ust. 1a, 1b i 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Żaden z tych przepisów nie ogranicza go w zastosowaniu 9% stawki CIT.

Wnioskodawca nie jest żadnym z podmiotów wymienionych w art. 7b ust. 2 i 3 ustawy o CIT.

Handel prop-trading polega na handlu przez Wnioskodawcę na udostępnionym przez brokera rachunku. Handel ten nie różni się od standardowego handlu na własnym rachunku u brokera, poza kwestią własności środków pieniężnych na rachunku. Mogą to być środki należące do brokera albo hipotetyczne pieniądze, niebędące rzeczywistą walutą (rachunek demonstracyjny). Handel dotyczy instrumentów finansowych. Aby otrzymać wynagrodzenie niezbędne jest spełnienie warunków, tj.:

przystąpienie do programu (koszt ponosi trader);

wygenerowanie odpowiedniego poziomu zysku;

uzyskanie odpowiedniego procentowego udziału tradera w wypracowanym zysku;

przekroczenie minimalnej ilości dni kiedy wykonywane były transakcje;

nieprzekroczenie maksymalnej kwoty całkowitej chwilowej straty na kapitale;

nieprzekroczenie dziennej straty na aktualnym kapitale;

aby zaangażowanie jednego instrumentu nie przekraczało 50% środków aktualnie zaangażowanych na rynku;

zakończenie odpowiedniej ilości etapów ewaluacyjnych;

zamknięcie wszystkich otwartych transakcji na dzień rozliczenia;

wystawienie faktury.

Wynagrodzenie będzie kalkulowane jako procent od wygenerowanych zysków na rachunku brokera. Wynagrodzenie będzie wypłacane najczęściej w terminie 14 dni od dnia wystawienia faktury.

Pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych

Czy Wnioskodawca wypłacając po zakończeniu danego roku podatkowego udział w zysku komplementariuszowi będzie mógł jako płatnik w stosunku do zysku wypracowanego z działalności opisanej w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym (pkt 1-4) zastosować odliczenie wskazane w art. 30a ust. 6a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) i pomniejszyć komplementariuszowi podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, wypłacając po zakończeniu danego roku podatkowego udział w zysku komplementariuszowi będzie on mógł jako płatnik w stosunku do zysku wypracowanego z działalności opisanej w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym (pkt 1-4) zastosować odliczenie wskazane w art. 30a ust. 6a ustawy o PIT i pomniejszyć komplementariuszowi podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT.

Zgodnie z art 30a ust. 6a ustawy o PIT:

Zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4, od przychodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c, pomniejsza się o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku tej spółki i podatku należnego od dochodu tej spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany.

Powyższy przepis uprawnia do zastosowania odliczenia pomniejszającego podatek dochodowy od osób fizycznych płatny przez komplementariusza, lecz pobierany przez daną spółkę jako płatnika. Mechanizm odliczenia polega na pomniejszeniu podatku dochodowego od osób fizycznych o iloczyn procentowego udziału komplementariusza w zysku danej spółki i podatku należnego od dochodu tej spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o CIT.

W przepisie tym znajduje się istotne ograniczenie. Odliczenie ma zastosowanie jedynie do należnego podatku spółki obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o CIT. Oznacza to, że nie cały podatek należny pomniejsza wartość podatku dochodowego od osób fizycznych komplementariusza, a jedynie wartość ustalona zgodnie z art. 19 ustawy o CIT.

Według art. 19 ust. 1 ustawy o CIT:

Podatek, z zastrzeżeniem art. 21, art. 22, art. 24a, art. 24b, art 24ca, art. 24d i art. 24f, wynosi:

1)19% podstawy opodatkowania;

2)9% podstawy opodatkowania od przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych - w przypadku podatników, u których przychody osiągnięte w roku podatkowym nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.

W przepisie wskazana została lista artykułów, tj. art. 21, art. 22, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d oraz art. 24f, w których opisane zostały inne mechanizmy ustalania podatku. W stosunku do tych artykułów odliczenie z art. 30a ust. 6a ustawy o PIT nie będzie miało zastosowania.

Kluczową wątpliwością Wnioskodawcy jest to czy opisana w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym działalność gospodarcza wchodzi w zakres jednego z ww. artykułów i w stosunku do tych zysków nie można wykorzystać odliczenia z art. 30a ust. 6a ustawy o PIT, czy działalność ta mieści się w kategorii opisanej w art. 19 ust. 1 ustawy o CIT i ww. odliczenie możliwe jest do zastosowania.

Działalność Wnioskodawcy dotyczy następujących źródeł przychodów:

1)z handlu na kontraktach na różnice kursowe;

2)od zysku kopiujących udostępniony sygnał;

3)od obrotu wprowadzonych klientów;

4)za handel prop-trading.

Według Wnioskodawcy żadna z ww. działalności nie mieści się w kategorii wskazanej w art. 21 (podatek u źródła), art. 22 (podatek od udziałów w zyskach osób prawnych), art. 24a (podatek od dochodów zagranicznych jednostek kontrolowanych), art. 24b (podatek od przychodów z budynków), art. 24ca (podatek minimalny), art. 24d (IP BOX) oraz art. 24f (exit tax) ustawy o CIT.

Według art. 22 ust. 1 ustawy o CIT:

Podatek dochodowy od określonych w art. 7b ust. 1 pkt 1 przychodów z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu (dochodu).

Jednocześnie zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT:

Za przychody z zysków kapitałowych uważa się:

1)przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym:

a)dywidendy, nadwyżki bilansowe w spółdzielniach oraz otrzymane przez uczestników funduszy inwestycyjnych lub instytucji wspólnego inwestowania dochody tego funduszu lub tej instytucji, w przypadku gdy statut przewiduje wypłacanie tych dochodów bez odkupywania jednostek uczestnictwa albo wykupywania certyfikatów inwestycyjnych,

b)przychody z umorzenia udziału (akcji) lub ze zmniejszenia ich wartości,

c)przychody z wystąpienia wspólnika ze spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, które następuje w inny sposób niż określony w lit. b,

d)przychody ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, które następuje w inny sposób niż określony w lit. b,

e)wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3,

f)równowartość zysku osoby prawnej oraz spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przeznaczonego na podwyższenie jej kapitału zakładowego, równowartość nadwyżki bilansowej spółdzielni przeznaczonej na podwyższenie funduszu udziałowego oraz równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) takiej osoby prawnej lub spółki,

g)dopłaty otrzymane w przypadku połączenia lub podziału podmiotów lub,

h)przychody wspólnika spółki dzielonej, z wyjątkiem podziału przez wyodrębnienie, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa,

i)zapłata, o której mowa w art. 12 ust. 4d,

j)wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej - w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną, z tym że przychód określa się na dzień przekształcenia,

k)odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3,

l)odsetki od pożyczki udzielonej osobie prawnej lub spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, jeżeli wypłata odsetek od takiej pożyczki lub ich wysokość uzależnione są od osiągnięcia zysku przez tę osobę prawną lub spółkę lub od wysokości tego zysku (pożyczka partycypacyjna),

m)przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,

przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,

przychody spółki dzielonej,

n)przychód ze zmniejszenia kapitału akcyjnego w prostej spółce akcyjnej.

Przepis art. 7b ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT nie odnosi się do wskazanej przez Wnioskodawcę działalności, którą będzie wykonywać.

Handel na kontraktach na różnice kursowe to handel pochodnymi instrumentami finansowymi (art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. b ustawy o CIT), natomiast przychód od zysku kopiujących udostępniony sygnał, od obrotu wprowadzanych klientów oraz z prop-trading’u to inny niż z zysków kapitałowych dochodów podlegający opodatkowaniu zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Tym samym według Wnioskodawcy wszystkie dochody podlegają opodatkowaniu zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o CIT.

Mając powyższe na uwadze, zdaniem Wnioskodawcy, wypłacając po zakończeniu danego roku podatkowego udział w zysku komplementariuszowi będzie on mógł jako płatnik w stosunku do zysku wypracowanego z działalności opisanej w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym (pkt 1-4) zastosować odliczenie wskazane w art. 30a ust. 6a ustawy o PIT i pomniejszyć komplementariuszowi podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Państwo przedstawili we wniosku w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego oceny Państwa stanowiska.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

To rozstrzygnięcie dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1, natomiast w zakresie pytania dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.