Interpretacja indywidualna z dnia 3 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.595.2024.2.PS
Temat interpretacji
Uznanie działalności polegającej na hodowli koni w gospodarstwie rolnym z działalność rolniczą w PIT.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
31 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie działalności rolniczej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 września 2024 r. (wpływ). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
I.
Jest Pan osobą fizyczną posiadającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski i podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych („podatek PIT”). Jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług („podatek VAT”).
Prowadzi Pan:
1)działalność rolniczą prowadzoną w ramach gospodarstwa rolnego (jest Pan właścicielem
gruntów rolnych w A, B, C, D, E o powierzchni
przekraczającej 1ha w oparciu o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej („Działalność Rolnicza”) oraz
2)pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzoną w oparciu o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w miejscowości A („Działalność Pozarolnicza”).
II.
[Działalność Rolnicza prowadzona przez Pana w ramach gospodarstwa rolnego]
Działalność Rolnicza prowadzona przez Pana w ramach gospodarstwa rolnego jest związana z produkcją roślinną (kukurydza, pszenica, soja, owies, trawa z przeznaczeniem na siano lub sianokiszonkę) oraz z hodowlą koni sportowych (...).
Konie stanowią okazy hodowane w celach:
1)sportowych: (...);
2)do celów rekreacyjnych;
3)do hipoterapii.
Konie pochodzą z:
1)[Grupa 1] Pana majątku prywatnego - są to Konie zakupione albo pochodzące z własnej hodowli wniesione przez Pana z majątku prywatnego do prowadzonej Działalności Rolniczej z dniem (...) sierpnia 2022 r., (...) listopada 2022 r., (...) grudnia 2022 r.;
2)[Grupa 2] zakupione od 2023 r. przez Pana w ramach prowadzonej Działalności Rolniczej;
3)[Grupa 3] pochodzące z Pana gospodarstwa rolnego, tj. urodzone po (...) stycznia 2023 r. przez Konie stanowiące składnik Działalności Rolniczej, tj. będące już w prowadzonym przez Pana gospodarstwie rolnym.
Konie w ramach treningu biorą udział w zawodach sportowych. Ponadto, klacze są i będą wykorzystywane również do rozrodu celem późniejszej sprzedaży źrebiąt lub dalszej ich hodowli do wyżej wymienionych celów. Natomiast ogiery są i będą wykorzystywane również jako dawcy nasienia do jego sprzedaży dla innych hodowców bądź kontynuacji własnej hodowli. Konie są i będą również przedmiotem sprzedaży.
Przetrzymywał Pan przed sprzedażą, przetrzymuje i będzie przetrzymywał każdego Konia przez okres co najmniej 2 miesiące. Na potrzeby utrzymania koni jest Pan na etapie końcowym budowy nowoczesnego kompleksu stajni.
W związku z posiadaniem Koni uzyskuje Pan przychody z tytułu ich sprzedaży. Ponosi Pan również szereg kosztów związanych z ich treningiem, utrzymaniem żywieniowo-bytowym oraz z tytułu opieki weterynaryjnej i kowalskiej.
III.
[Działalność Pozarolnicza]
Prowadzi Pan również działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu liniowym podatkiem dochodowym m.in. w zakresie:
·najmu;
·usług suszenia zboża i kukurydzy;
·działalności pożyczkowej.
Jest Pan również komplementariuszem w spółce komandytowej oraz wspólnikiem spółki cywilnej.
IV.
[Wartość przychodów w 2023 r.]
W 2023 r. Pana przychody netto z Działalności Rolniczej oraz Działalności Pozarolniczej prowadzonej w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej nie przekroczyły równowartości w walucie polskiej 2.000.000 Euro.
W uzupełnieniu wniosku z 20 września 2024 r. wskazuje Pan, że hodowla koni odbywa się i będzie odbywać się wyłącznie na terenie gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym.
Doprecyzowuje Pan, że uzyskuje Pan i będzie Pan uzyskiwać wyłącznie przychody w ramach hodowli koni z tytułu ich sprzedaży (w przypadku koni nabytych od osób trzecich i koni narodzonych w Pana gospodarstwie), sprzedaży narodzonych w Pana gospodarstwie źrebiąt oraz sprzedaży nasienia koni. Przed sprzedażą danego Konia, przetrzymywał, przetrzymuje i będzie przetrzymywał Pan każdego Konia przez okres co najmniej 2 miesiące. Nie uzyskiwał Pan, nie uzyskuje i nie będzie Pan uzyskiwać przychodów z działalności usługowej (takiej jak hipoterapia, cele rekreacyjne, nauka jazdy konnej).
Przez przychody z hodowli koni, o których mowa w pytaniu nr 2 rozumieć należy wyłącznie przychody z tytułu ich sprzedaży (w przypadku koni nabytych od osób trzecich i koni narodzonych w Pana gospodarstwie), sprzedaży narodzonych w Pana gospodarstwie źrebiąt, oraz sprzedaży nasienia koni (produkcji materiału reprodukcyjnego koni).
Pytania (doprecyzowano w uzupełnieniu wniosku)
1.Czy prawidłowe jest Pana stanowisko wskazujące, iż w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym opisanym we Wniosku, hodowla Koni pochodzących z Grupy 1, Grupy 2 oraz Grupy 3 stanowi działalność rolniczą w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm., dalej: ustawy o PIT)?
2.Czy prawidłowe jest Pana stanowisko, że w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym opisanym we Wniosku, Pana przychody uzyskane z hodowli Koni z Grupy 1, Grupy 2 oraz Grupy 3 stanowią przychody z działalności rolniczej wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT i jednocześnie nie stanowią przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej?
Pana stanowisko w sprawie (doprecyzowano w uzupełnieniu wniosku)
Pana zdaniem:
1)prawidłowe jest Pana stanowisko wskazujące, iż w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym opisanym we Wniosku, hodowla Koni pochodzących z Grupy 1, Grupy 2 oraz Grupy 3 stanowi działalność rolniczą w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy o PIT;
2)prawidłowe jest Pana stanowisko, że w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym opisanym we Wniosku, Pana przychody uzyskane z hodowli Koni z Grupy 1, Grupy 2 oraz Grupy 3 stanowią przychody z działalności rolniczej wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT i jednocześnie nie stanowią przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.
Przedstawia Pan wspólne uzasadnienie do stanowiska w zakresie obu pytań:
I.
[Działalność rolnicza i działy specjalne produkcji rolnej w ustawie o PIT]
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, przepisów ustawy o PIT nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Konsekwencją uregulowań zawartych w powołanym przepisie jest wprowadzona dla celów ustawy o PIT zawarta:
1)w art. 2 ust. 2 ustawy o PIT definicja działalności rolniczej, z której uzyskiwane przychody są wyłączone z opodatkowania podatkiem PIT oraz
2)w art. 2 ust. 3 ustawy o PIT - definicja działów specjalnych produkcji rolnej, z których uzyskiwane dochody podlegają opodatkowaniu podatkiem PIT.
Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o PIT, działalnością rolniczą w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1) ustawy o PIT, jest działalność polegająca między innymi na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo - fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:
1)miesiąc - w przypadku roślin,
2)16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
3)6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
4)2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt,
- licząc od dnia nabycia.
Powołany przepis art. 2 ust. 2 ustawy o PIT nie wskazuje na rodzaje przychodów, które uznaje się jako uzyskiwane z działalności rolniczej, lecz rodzaje działalności rolniczej - w tym również uzyskiwanie produktów w stanie nieprzetworzonym z chowu i hodowli zwierząt, wytwarzanie materiału hodowlanego i reprodukcyjnego - z której przychody na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT zostały wyłączone z uregulowań w zakresie opodatkowania podatkiem PIT.
Natomiast definicję działów specjalnych produkcji rolnej, z których uzyskiwane dochody podlegają opodatkowaniu podatkiem PIT, zawierają przepisy art. 2 ust. 3 ustawy o PIT.
Jak stanowi art. 2 ust. 3 ustawy o PIT, działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.
Ponadto, jak wynika z przepisu art. 2 ust. 3a ustawy o PIT: „nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do [ustawy o PIT], zwanym "załącznikiem nr 2".”
Należy zauważyć, że załącznik Nr 2 "Tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego" określa jakie uprawy, hodowla i chów zwierząt z uwagi na ich rozmiary nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej, a także normy szacunkowe dochodu rocznego odnoszące się do jednostek powierzchni upraw i innych jednostek poszczególnych rodzajów produkcji zwierzęcej. Uprawa określonych roślin, hodowla lub chów zwierząt stanowi dział specjalny produkcji rolnej, o ile ich rozmiary przekraczają wielkości określone w Załączniku nr 2 do ustawy o PIT i o ile spełniają warunki wskazane w definicji działów specjalnych produkcji rolnej.
W zakresie hodowli i chowu koni załącznik nr 2 do ustawy o PIT wskazuje w pozycji 15, że działem specjalnym produkcji rolnej jest „Hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym:
h) konie rzeźne
i) konie hodowlane”.
W świetle powyższego stwierdzić należy, że skoro ustawodawca zdefiniował zarówno pojęcie działalności rolniczej, jak i pojęcie działów specjalnych produkcji rolnej, to tylko w granicach wyznaczonych zakresem tych definicji można mówić o przychodzie z tego tytułu. Oznacza to, że działalnością rolniczą dla potrzeb ustawy o PIT jest wszelka produkcja roślinna i zwierzęca (z zastrzeżeniem art. 2 ust. 3 ustawy o PIT) w stanie nieprzetworzonym, określonym jako naturalny, wykorzystująca materiał roślinny lub zwierzęcy pochodzący z własnych upraw, hodowli, chowu oraz wykorzystująca materiał roślinny i zwierzęcy nabyty od innych producentów.
Z uwagi na to, że działy specjalne produkcji rolnej są rodzajem działalności rolniczej, muszą być spełnione przesłanki dla uznania tej działalności za działalność rolniczą.
W przypadku nabycia przez podatnika zwierząt od innych hodowców, okresy ich przetrzymywania, w których następuje ich biologiczny wzrost (tzn. czas liczony od dnia nabycia do dnia zbycia) - nie mogą być krótsze niż określone w ww. art. 2 ust. 2 ustawy o PIT, by można uznać tę działalność za działalność rolniczą.
Ponadto, w przypadku działów specjalnych produkcji rolnej, hodowla i chów zwierząt musi być prowadzona poza gospodarstwem rolnym.
Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, działy specjalne produkcji rolnej są odrębnym źródłem przychodów.
II.
[Pojęcie biologicznego wzrostu]
Pojęcie biologiczny wzrost nie jest zdefiniowane w ustawie o PIT. Zgodnie ze Słownikiem terminów biologicznych PWN: „wzrost – proces życiowy polegający na zwiększaniu ilości komórek danego organizmu, na skutek podziałów mitotycznych i zwiększaniu się ich rozmiarów albo tylko zwiększaniu się rozmiarów jak to ma miejsce u zwierząt eutelicznych albo zwiększeniu się masy macierzy pozakomórkowej (akrecja). Wzrost może odbywać się przez całe życie organizmu (typowe dla roślin ze względu na obecność merystemów; występuje u niektórych zwierząt np. ryb) albo jedynie w pewnym okresie (np.: w młodości ssaków lub okresowo u zwierząt, które linieją).” Według niektórych publikacji, w przypadku koni, proces wzrostu u koni i osiągnięcie przez nie pełnej dojrzałości fizycznej trwa, dopóki nie skończą piątego, czasem szóstego roku życia. Niektóre zaś publikacje wskazują, że szkielet konia osiąga dojrzałość dopiero w siódmym roku życia. Przez całe życie konia, w szczególności sportowego, budowana jest tkanka mięśniowa).
W związku z tym biologiczny wzrost Koni nie jest ograniczony do okresu np. 1 lub 2 pierwszych lat życia.
III.
[Działalność Wnioskodawcy]
Zgodnie ze stanem faktycznym Wniosku, Działalność Rolnicza prowadzona w ramach Pana gospodarstwa rolnego jest związana m.in. z hodowlą koni sportowych. Konie stanowią okazy hodowane w celach:
1)sportowych: (...);
2)do celów rekreacyjnych;
3)do hipoterapii.
Konie pochodzą z:
1)[Grupa 1] Pana majątku prywatnego - są to Konie zakupione albo pochodzące z własnej hodowli wniesione przez Pana z majątku prywatnego do prowadzonej Działalności Rolniczej z dniem (...) sierpnia 2022 r., (...) listopada 2022 r., (...) grudnia 2022 r.;
2)[Grupa 2] zakupione od 2023 r. przez Pana w ramach prowadzonej Działalności Rolniczej;
3)[Grupa 3] pochodzące z Pana gospodarstwa rolnego, tj. urodzone po (...) stycznia 2023 r. przez Konie stanowiące składnik Pana Działalności Rolniczej, tj. będące już w Pana gospodarstwie rolnym.
Konie w trakcie treningu biorą udział w zawodach sportowych. Ponadto klacze są i będą wykorzystywane również do rozrodu celem późniejszej sprzedaży źrebiąt lub dalszej ich hodowli do wyżej wymienionych celów. Natomiast ogiery są i będą wykorzystywane również jako dawcy nasienia do jego sprzedaży dla innych hodowców bądź kontynuacji własnej hodowli. Konie są i będą również przedmiotem sprzedaży. Przetrzymywał Pan przed sprzedażą, przetrzymuje i będzie przetrzymywał każdego Konia przez okres co najmniej 2 miesięcy. Na potrzeby utrzymania koni jest Pan na etapie końcowym budowy nowoczesnego kompleksu stajni.
W związku z posiadaniem Koni uzyskuje Pan przychody z tytułu ich sprzedaży. Ponosi Pan również szereg kosztów związanych z ich treningiem, utrzymaniem żywieniowo- bytowym oraz z tytułu opieki weterynaryjnej i kowalskiej.
IV.
[Pana Stanowisko]
Pana zdaniem, hodowla Koni w ramach gospodarstwa rolnego stanowi działalność rolniczą ustawy o PIT, która nie stanowi działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu ustawy o PIT. Stanowisko takie wynika również z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 17 września 2002 r. (sygn. akt I SA/Wr 1405/01), zgodnie z którym: „Działalność hodowlana koni prowadzona przez skarżącą spółkę stanowi działalność rolną w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 [ustawy o CIT] skoro działalność ta zawiera w sobie zarówno produkcję rośliną: uprawy polowe i łąkowe, jak również produkcję zwierzęcą: produkcja materiału hodowlanego i reprodukcyjnego oraz hodowla i produkcja materiału zarodowego koni. Spółka tę działalność rolną prowadziła w ramach gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym. Działalność ta nie może być zaliczona do działu specjalnego produkcji rolnej, do której zalicza się hodowlę i chów zwierząt, lecz jedynie poza gospodarstwem rolnym. Tak więc w pełni prawidłowe jest ustalenie organów podatkowych, że prowadzona przez stronę skarżącą w ramach gospodarstwa rolnego - hodowla koni sportowych wraz ze służącą tej hodowli produkcją rośliną - stanowi działalność rolniczą w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 [ustawy o CIT] i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.”
Hodowla Koni ma miejsce w ramach Pana gospodarstwa rolnego, w którym:
1)Konie z Grupy 1 zostały zakupione albo pochodziły z własnej hodowli i zostały wniesione przez Pana z majątku prywatnego do prowadzonej Działalności Rolniczej z dniem (...) sierpnia 2022 r., (...) listopada 2022 r., (...) grudnia 2022 r., oraz okres ich przetrzymywania w Działalności Rolniczej wyniósł albo wyniesie ponad 2 miesiące;
2)Konie z Grupy 2 zostały zakupione przez Pana od 2023 r. w ramach prowadzonej Działalności Rolniczej oraz okres ich przetrzymywania w Działalności Rolniczej wyniósł albo wyniesie ponad 2 miesiące;
3)Konie z Grupy 3 pochodzą z Pana gospodarstwa rolnego, tj. są to Konie urodzone przez Konie stanowiące składnik Działalności Rolniczej, tj. będące już w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez Pana oraz okres ich przetrzymywania w Działalności Rolniczej wyniósł albo wyniesie ponad 2 miesiące.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Z powyższego wynika zatem, że podstawową zasadą podatku dochodowego od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania.
Jednakże zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy:
Przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.
W myśl art. 2 ust. 2 ww. ustawy:
Działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:
1)miesiąc – w przypadku roślin,
2)16 dni – w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
3)6 tygodni – w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
4)2 miesiące – w przypadku pozostałych zwierząt
–licząc od dnia nabycia.
Z powyższego przepisu wynika, że ustawodawca dla celów podatku dochodowego precyzuje wyraźnie, co należy rozumieć przez działalność rolniczą, a wyliczenie dokonane w przepisie art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma charakter wyczerpujący.
Zgodnie z przedstawioną definicją działalności rolniczej, podstawową jej cechą jest uzyskanie produktów w stanie nieprzetworzonym, pochodzących z uprawy (produkcja roślinna), chowu lub hodowli (produkcja zwierzęca).
„Nieprzetworzony” – to taki, który nie został poddany przetworzeniu. W myśl słownika języka polskiego „przetwarzać” znaczy tyle, co „przekształcić coś twórczo” albo „zmienić coś, nadając inny kształt, wygląd” (http://sjp.pwn.pl). W związku z tym przez towar nieprzetworzony należy rozumieć taki, którego cech nie zmieniono. Jeśli towar został poddany jakimś pracom (czynnościom), w następstwie których cechy towaru (kształt, wygląd, funkcja) zostały zmienione, to wówczas towar ten nie jest towarem w stanie nieprzetworzonym.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje przy tym, jakie czynności obejmuje hodowla czy też chów zwierząt. Według encyklopedii powszechnej PWN określenie „hodowla zwierząt” to: „w szerszym, historycznym znaczeniu sfera działalności człowieka związana z utrzymaniem, reprodukcją i przekształcaniem populacji zwierząt, od ich udomowienia do stałego zwiększania ich użytkowności, oraz ich wykorzystaniem do zaspokojenia różnorakich potrzeb człowieka: w węższym znaczeniu – sterowanie genetycznymi zmianami populacji zwierzęcych, spełniającymi założony cel hodowlany”.
Z kolei zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.
Z ww. przepisu wynika, że aby opisana w nim działalność uznana mogła zostać za działy specjalne produkcji rolnej, powinna być przede wszystkim prowadzona poza gospodarstwem rolnym.
W myśl natomiast art. 2 ust. 3a ww. ustawy:
Nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy, zwanym „załącznikiem nr 2”.
W świetle powyższego stwierdzić należy, że skoro ustawodawca zdefiniował zarówno pojęcie działalności rolniczej, jak i działów specjalnych produkcji rolnej, to tylko w granicach wyznaczonych zakresem tych definicji można mówić o przychodzie z tego tytułu. Oznacza to, że działalnością rolniczą dla potrzeb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wszelka produkcja roślinna i zwierzęca (z zastrzeżeniem art. 2 ust. 3 ustawy) w stanie nieprzetworzonym, określonym jako naturalny, wykorzystująca materiał roślinny lub zwierzęcy pochodzący z własnych upraw, hodowli, chowu oraz wykorzystująca materiał roślinny i zwierzęcy nabyty od innych producentów. Z uwagi na to, że działy specjalne produkcji rolnej są rodzajem działalności rolniczej, muszą być spełnione przesłanki dla uznania działalności za rolniczą. W przypadku nabycia przez podatnika roślin lub zwierząt od innych producentów, okresy ich przetrzymywania, w których następuje ich biologiczny wzrost (tzn. czas liczony od dnia nabycia do dnia zbycia) – nie mogą być krótsze niż określone w ww. art. 2 ust. 2 ustawy, by można uznać tą działalność za działalność rolniczą.
Załącznik nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „Tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego” określa jakie uprawy, hodowla i chów zwierząt, z uwagi na ich rozmiary, nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej, a także normy szacunkowe dochodu rocznego odnoszące się do jednostek powierzchni upraw i innych jednostek poszczególnych rodzajów produkcji zwierzęcej. Jednocześnie informacje zawarte w tym załączniku mają znaczenie dla oceny, czy danego rodzaju działalność w ogóle ma charakter działów specjalnych produkcji rolnej. Jeżeli bowiem danego rodzaju uprawa, czy też chów lub hodowla określonego gatunku zwierząt nie są wymienione w treści Załącznika, to należy uznać, że ta uprawa, hodowla, czy też chów są działalnością rolniczą, niebędącą działem specjalnym produkcji rolnej. W konsekwencji – do przychodów z tej działalności nie znajdą zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W Załączniku nr 2 „Tabeli rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego” została wymieniona np. hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym, w tym hodowla koni rzeźnych oraz koni hodowlanych.
Ponadto zauważyć należy, że zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym.
Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika, że Prowadzi Pan:
3)działalność rolniczą prowadzoną w ramach gospodarstwa rolnego (jest Pan właścicielem
gruntów rolnych o powierzchni przekraczającej 1ha) oraz
4)pozarolniczą działalność gospodarczą.
Działalność Rolnicza prowadzona przez Pana w ramach gospodarstwa rolnego jest związana z produkcją roślinną (kukurydza, pszenica, soja, owies, trawa z przeznaczeniem na siano lub sianokiszonkę) oraz z hodowlą koni sportowych („Konie”).
Klacze są i będą wykorzystywane do rozrodu celem późniejszej sprzedaży źrebiąt lub dalszej ich hodowli. Natomiast ogiery są i będą wykorzystywane również jako dawcy nasienia do jego sprzedaży dla innych hodowców bądź kontynuacji własnej hodowli. Konie są i będą również przedmiotem sprzedaży.
Wskazał Pan również, że przetrzymywał Pan przed sprzedażą, przetrzymuje i będzie przetrzymywał każdego Konia przez okres co najmniej 2 miesięcy.
Z Pana wniosku wynika, że:
·hodowla koni odbywa się i będzie odbywać się wyłącznie na terenie gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym;
·uzyskuje Pan i będzie Pan uzyskiwać wyłącznie przychody w ramach hodowli koni z tytułu ich sprzedaży oraz sprzedaży nasienia koni (produkcji materiału reprodukcyjnego koni).
W konsekwencji zgodzić należy się z Panem, że hodowla Koni pochodzących z Grupy 1, Grupy 2 oraz Grupy 3 stanowi działalność rolniczą w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a przychody uzyskane z ich hodowli, tj. sprzedaży koni, klaczy oraz źrebiąt jak również sprzedaży materiału reprodukcyjnego stanowią przychody z działalności rolniczej wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 omawianej ustawy i jednocześnie nie stanowią przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej, bowiem hodowla ta prowadzona jest na terenie Pana gospodarstwa rolnego.
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia i w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (zdarzeniem przyszłym) podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pana do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
·Zgodnie z art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej:
Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.); (dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).