Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości. - Interpretacja - 0112-KDSL1-1.4011.408.2024.2.MW

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 8 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.408.2024.2.MW

Temat interpretacji

Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 22 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 września 2024 r. (wpływ 5 września 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Trzy osoby fizyczne (Właściciele) w tym Wnioskodawca, byli właścicielami gruntu obejmującego działkę dalej zwaną Nieruchomością. Nabycie Nieruchomości (przez osoby fizyczne) nastąpiło przed rokiem 2000, tj. (…) grudnia 1997 r. na podstawie Aktu Notarialnego rep. (…).

Nieruchomość ta nie wchodziła w zakres majątku wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej (pozostawała w majątku osobistym tych osób, w tym Wnioskodawcy). Należy jednak wskazać, że Właściciele prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Nieruchomość jednak nigdy nie została wprowadzona do spółki cywilnej, nie sporządzono Aktu Notarialnego, a w księgach wieczystych jako właściciele widnieją trzy osoby fizyczne, w tym Wnioskodawca wraz z żoną, którzy udział w powyższym prawie i własności nabyli na w czasie trwania małżeństwa na zasadnie wspólności ustawowej małżeńskiej oraz ich syn. Po śmierci syna w 2023 roku właścicielem stał się ich wnuk (syn zmarłego), którego udział w wyżej opisanym prawie stanowił jego wyłączną własność.

Właściciele zawarli ze spółką umowę użyczenia, jednak jak wyżej wskazano, spółka cywilna nigdy nie była właścicielem przedmiotowej nieruchomości.

W dniu (…) maja 2024 r. dokonano umowy sprzedaży nieruchomości na podstawie Aktu Notarialnego rep. (…), na rzecz spółki A Sp. z o.o.

Ponadto w piśmie z (…) września 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzielił Pan następujących odpowiedzi na zawarte w wezwaniu pytania:

1)Czy prowadzi Pan inną (niż w formie spółki cywilnej) działalność gospodarczą, jeśli tak to w jakim zakresie i od kiedy? W szczególności czy jest to działalność w zakresie obrotu nieruchomościami lub związana z ich zarządzaniem oraz czy nieruchomość będąca przedmiotem wniosku była wykorzystywana w Pana działalności gospodarczej, jeśli tak to w jaki sposób?

Odpowiedź: Oprócz spółki cywilnej nie jest prowadzona żadna inna działalność.

2)Na jakiej podstawie prawnej (zakup, darowizna, spadek, inna – jaka?) stał się Pan właścicielem (współwłaścicielem) nieruchomości gruntowej, o której mowa we wniosku?

Odpowiedź: Na podstawie zakupu.

3)W jakim celu nabył Pan przedmiotową nieruchomość? W jaki sposób była ona przez Pana faktycznie wykorzystywana od momentu jej nabycia?

Odpowiedź: W celach inwestycyjnych i tak też była wykorzystywana.

4)Czy nieruchomość w momencie jej zakupu była zabudowana – jeśli tak proszę wskazać jakimi obiektami budowlanymi?

Odpowiedź: Tak, nieruchomość była zabudowana budynkami gospodarczymi.

5)Czy na nieruchomości, od momentu jej nabycia, zostały poczynione jakieś nakłady/miały miejsce inwestycje? Jeśli tak, proszę wskazać:

a)jakie?

b)przez kogo?

c)w jakim okresie były realizowane?

Odpowiedź: Po nabyciu nieruchomości, ale przed rozpoczęciem działalności gospodarczej (założeniem spółki) przeprowadzony został remont budynku. Remont przeprowadził Wnioskodawca osobiście i polegał on na niewielkiej przebudowie, wyremontowaniu wnętrza budynku typu: malowanie ścian, cyklinowanie podłóg, remont łazienek.

6)Czy poczynił Pan jakiekolwiek działania dotyczące zwiększenia wartości nieruchomości i jej uatrakcyjnienia? Jeśli tak to jakie i kiedy (np. wydzielenie, podział, budowa drogi, doprowadzenie sieci wodociągowej, energetycznej)?

Odpowiedź: Nie, w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej była przeprowadzana tylko bieżąca konserwacja nieruchomości, której wartość nie była równa bądź wyższa niż 30% wartości początkowej nieruchomości.

7)Czy w stosunku do ww. nieruchomości podejmował Pan takie działania jak: zmiana przeznaczenia terenu, wystąpienie o decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej lub jakiekolwiek inne działania? Jeśli tak to jakie i w jakim celu?

Odpowiedź: Nie.

8)Czy zawarł Pan z nabywcą nieruchomości umowę przedwstępną sprzedaży? Jeśli tak, proszę wskazać:

a)jakie były warunki umowy przedwstępnej?

Odpowiedź: Wnioskodawca zawarł umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego. Nabywca zobowiązał się do zawarcia umowy głównej kupna-sprzedaży nieruchomości w ciągu miesiąca od zawarcia umowy przedwstępnej.

b)czy po zawarciu umowy przedwstępnej kupujący inwestował w infrastrukturę działek (np. uzbroił teren w media, ogrodził, itp.)? Jeśli tak – jakie działania podjął do momentu zawarcia finalnej umowy sprzedaży?

Odpowiedź: Nie.

9)Czy udzielił Pan nabywcy nieruchomości pełnomocnictwa do występowania w Pana imieniu w sprawach, które dotyczą nieruchomości? Jeśli tak, to jakie działania podjął nabywca i kto pokrywał ich koszty (Pan, czy nabywca)?

Odpowiedź: Nie.

10)W związku z informacją, że „Właściciele zawarli ze spółką umowę użyczenia”, proszę wskazać:

a)kiedy została zawarta przedmiotowa umowa?

Odpowiedź: Umowa została zawarta (…) maja 1998 r.

b)jak długo obowiązywała?

Odpowiedź: Umowa zawarta była na czas nieokreślony i obowiązywała do chwili sprzedaży.

c)w jaki sposób nieruchomość była wykorzystywana w ramach zawartej umowy?

Odpowiedź: Nieruchomość była wykorzystywana jako siedziba spółki cywilnej.

d)czy spółka poczyniła jakieś nakłady/inwestycje lub miały miejsce inne działania na nieruchomości, w związku z którymi jej stan w momencie zakończenia umowy użyczenia różnił się od stanu nieruchomości z dnia, w którym do użyczenia była oddana?

Odpowiedź: Nie.

e)jeśli zostały poczynione nakłady to czy przed sprzedażą nieruchomości nastąpiło ich rozliczenie? Jeśli tak to w jaki sposób?

Odpowiedź: Nie dotyczy.

11)Jaki jest profil działalności spółki cywilnej, której udostępniono nieruchomość i co jest przedmiotem faktycznie wykonywanej działalności w jej ramach? Od kiedy jest Pan wspólnikiem w ww. spółce?

Odpowiedź: Działalność handlowa oraz wynajem lokali. Wnioskodawca jest wspólnikiem od początku działalności spółki. Spółka powstała (…) maja 1998 r.

12)Czy oprócz wspomnianej we wniosku umowy użyczenia nieruchomość była udostępniana osobom trzecim? Jeżeli tak, proszę podać:

a)w jakich okresach i komu (jakiemu podmiotowi);

b)na podstawie jakiej umowy (najmu/dzierżawy/użyczenia);

c)czy były to umowy odpłatne?

Odpowiedź: Nieruchomość nie była udostępniana osobom trzecim.

13)Czy posiadał/posiada Pan jeszcze inne niż wskazana we wniosku nieruchomość – jeśli tak, proszę wskazać: jakie to były/są nieruchomości, oraz czy sprzedał/zamierza je Pan w przyszłości sprzedać? Prosimy podać odrębnie dla każdej z tych nieruchomości:

a)kiedy (prosimy wskazać datę/daty) i w jaki sposób wszedł Pan w posiadanie tych nieruchomości;

Odpowiedź: W latach siedemdziesiątych Wnioskodawca zakupił działkę, na której wybudował dom jednorodzinny, w 1998 r. Wnioskodawca zakupił działkę rekreacyjną, w 1999 r. Wnioskodawca zakupił mieszkanie, które zostało przekazane w darowiźnie córce.

b)w jakim celu nieruchomości te zostały nabyte;

Odpowiedź: W celu osobistego używania (cele mieszkaniowe).

c)w jaki sposób nieruchomości były/będą wykorzystywane od momentu wejścia w ich posiadanie do chwili sprzedaży;

Odpowiedź: Nieruchomości były wykorzystywane osobiście przez Wnioskodawcę i jego rodzinę do celów mieszkalnych.

d)kiedy (prosimy wskazać datę/daty) nastąpiła/nastąpi ich sprzedaż i co było/będzie przyczyną ich sprzedaży;

Odpowiedź: Wskazane nieruchomości z wyjątkiem mieszkania, które Wnioskodawca przekazał córce w darowiźnie, nie zostały sprzedane i nie planuje on sprzedaży wskazanych powyżej nieruchomości.

e)ile nieruchomości zostało/zostanie sprzedanych i jakich (niezabudowanych czy zabudowanych, jeśli zabudowanych to czy były/są to nieruchomości mieszkalne czy użytkowe)?

Odpowiedź: Wnioskodawca nie sprzedał i nie planuje sprzedaży powyższych nieruchomości.

14)Czy zamierza Pan nabyć inne nieruchomości w celu ich sprzedaży?

Odpowiedź: Wnioskodawca nie zamierza nabywać innych nieruchomości.

Pytanie

Czy Wnioskodawca może skorzystać przy zbyciu Nieruchomości z przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie, z którym przychodu nie stanowi odpłatne zbycie nieruchomości, jeśli następuje ono, poza działalnością gospodarczą oraz od roku jej nabycia do dnia zbycia upłynęło 5 lat?

Pana stanowisko w sprawie

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Podkreślić należy, że przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, zgodnie z którą sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w tym przepisie przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, jeżeli nie następuje w ramach wykonywania działalności gospodarczej, skutkuje powstaniem przychodu. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w ramach wykonywania działalności gospodarczej - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Mając na względzie powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie powinien znaleźć ww. przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskutek czego przychód ze sprzedaży Nieruchomości nie powinien podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

W myśl art. 9 ust. 1 tej ustawy:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z treści powyższego przepisu wynika, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych, zawartym w ww. ustawie, bądź od których zaniechano poboru podatku.

Wyszczególnienia źródeł przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne ustawodawca dokonał w art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawierają specyfikację źródeł przychodów, na podstawie których następuje przypisanie konkretnego przychodu do źródła przychodu. Przypisanie do konkretnego źródła przychodów jest istotne, ponieważ w zależności od ustalenia źródła przychodów, dla tego przychodu powstają dalsze skutki podatkowe prowadzące do obliczenia uzyskanego dochodu lub poniesionej straty w danym okresie rozliczeniowym.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 3 i 8 tego przepisu:

– pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),

– odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (pkt 8).

Zatem przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości na podstawie tej regulacji nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

§odpłatne zbycie nieruchomości nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz

§zostanie dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

W myśl art. 10 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Z powyższego wynika, że aby przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości mógł zostać zaliczony do źródła przychodów określonego wyżej wskazanym przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c cyt. ustawy, spełnione powinny zostać co najmniej dwie podstawowe przesłanki:

·nieruchomość nie może być przedmiotem odpłatnego zbycia w wykonywaniu działalności gospodarczej,

·nieruchomość nie może być nieruchomością niemieszkalną wykorzystywaną w działalności gospodarczej.

Natomiast na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:

a)środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

b)składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,

c)składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,

d)składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

– wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Definicja środka trwałego zawarta została natomiast w treści art. 22a ust. 1 przedmiotowej ustawy, zgodnie z którym:

Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1)budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2)maszyny, urządzenia i środki transportu,

3)inne przedmioty

– o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Stosownie do ust. 2 tego przepisu:

Amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 22c, niezależnie od przewidywanego okresu używania:

1)przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych, zwane dalej ,,inwestycjami w obcych środkach trwałych'',

2)budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie,

3)składniki majątku, wymienione w ust. 1, niestanowiące własności lub współwłasności podatnika, wykorzystywane przez niego na potrzeby związane z prowadzoną działalnością na podstawie umowy określonej w art. 23a pkt 1, zawartej z właścicielem lub współwłaścicielami tych składników - jeżeli zgodnie z przepisami rozdziału 4a odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający

– zwane także środkami trwałymi;

4)tabor transportu morskiego w budowie (PKWiU ex 30.11).

Stosownie do art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.

Z treści przytoczonych przepisów wynika, że przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku, do których odnosi się art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych wymienionych w art. 14 ust. 2c ww. ustawy) jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane. Jeżeli jednak między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności, i dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat, to przychód ze sprzedaży tych składników majątku nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.

W tym miejscu wskazać należy, że kwestie zawierania umów reguluje ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061).

Jak wynika z art. 710 ustawy Kodeks cywilny:

Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że nabycie nieruchomości nastąpiło przez trzy osoby fizyczne (w tym Pana) miało miejsce (…) grudnia 1997 r. na podstawie Aktu Notarialnego. Nieruchomość w momencie zakupu była zabudowana budynkami gospodarczymi. Została ona nabyta przez Pana w celach inwestycyjnych i tak też była wykorzystywana. Nieruchomość nie wchodziła w zakres majątku wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej (pozostawała w majątku osobistym tych osób, w tym Pana). Właściciele ww. nieruchomości prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Oprócz spółki cywilnej nie prowadzi Pan żadnej innej działalności. Profil działalności spółki cywilnej to działalność handlowa oraz wynajem lokali. Spółka powstała (…) maja 1998 r. – jest Pan jej wspólnikiem od początku jej działalności. Właściciele nieruchomości (w tym Pan) zawarli (…) maja 1998 r. ze spółką cywilną umowę użyczenia przedmiotowej nieruchomości. Umowa zawarta była na czas nieokreślony i obowiązywała do chwili sprzedaży nieruchomości. Nieruchomość była wykorzystywana jako siedziba spółki cywilnej - jednak nigdy nie została wprowadzona do spółki cywilnej, nie sporządzono Aktu Notarialnego, a w księgach wieczystych jako właściciele widnieją trzy osoby fizyczne, w tym Pan. Po nabyciu nieruchomości, ale przed rozpoczęciem działalności gospodarczej (założeniem spółki) przeprowadzony został remont budynku. Remont przeprowadził Pan osobiście i polegał on na niewielkiej przebudowie, wyremontowaniu wnętrza budynku typu: malowanie ścian, cyklinowanie podłóg, remont łazienek. W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej była przeprowadzana tylko bieżąca konserwacja nieruchomości, której wartość nie była równa bądź wyższa niż 30% wartości początkowej nieruchomości. Spółka nie poczyniła nakładów/inwestycji czy innych działań na nieruchomości, w związku z tym jej stan w momencie zakończenia umowy użyczenia nie różnił się od stanu nieruchomości z dnia, w którym do użyczenia była oddana. Nieruchomość nie była udostępniana osobom trzecim. W dniu (…) maja 2024 r. dokonano sprzedaży nieruchomości na podstawie Aktu Notarialnego, na rzecz spółki. Zawarł Pan z nabywcą nieruchomości umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego, w której nabywca zobowiązał się do zawarcia umowy głównej kupna-sprzedaży nieruchomości w ciągu miesiąca od zawarcia umowy przedwstępnej. W stosunku do nieruchomości nie były przez Pana podejmowane żadne dodatkowe działania, takie jak zmiana przeznaczenia terenu, wystąpienie o decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej lub jakiekolwiek inne działania. Nie udzielił też Pan nabywcy nieruchomości pełnomocnictwa do występowania w Pana imieniu w sprawach, które dotyczą nieruchomości. Oprócz wskazanej we wniosku nieruchomości w latach siedemdziesiątych zakupił Pan działkę, na której wybudował dom jednorodzinny, w 1998 r. zakupił Pan działkę rekreacyjną i w 1999 r. mieszkanie, które zostało przekazane w darowiźnie córce. Ww. nieruchomości zakupił Pan w celu osobistego używania i nie planuje Pan ich sprzedaży. Nie zamierza Pan też nabywać innych nieruchomości.

Pana wątpliwości dotyczą kwestii, czy dochód ze sprzedaży opisanej we wniosku nieruchomości powinien zostać zaliczony do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wyjaśniam, że oddanie nieruchomości do nieodpłatnego używania i wykorzystywania do celów prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę cywilną, nie spowodowało wniesienia jej do majątku wspólnego spółki cywilnej, co oznacza że właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości nadal pozostawał w takiej sytuacji Pan.

W konsekwencji, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości, która nie została wniesiona do spółki jako składnik majątku, a jedynie oddana do nieodpłatnego używania i wykorzystywana do celów prowadzonej działalności gospodarczej w ramach tej spółki, zastosowanie będą miały przepisy art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zatem nie powstanie przychód określony w art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy.

Podsumowując, sprzedaż przedmiotowej nieruchomości należy kwalifikować do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy.

Aby zatem stwierdzić, czy w przedmiotowej sprawie sprzedaż przez Pana udziału w opisanej we wniosku nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, istotne jest ustalenie, czy odpłatne zbycie nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie udziału w tej nieruchomości.

Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdzam, że na gruncie przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego, odpłatne zbycie przez Pana udziału w nieruchomości nabytej w 1997 r. nie będzie stanowiło źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającego opodatkowaniu tym podatkiem, ponieważ odpłatne zbycie ww. udziału w nieruchomości nastąpiło w roku 2024, tj. po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie przez Pana.

Z powyższych względów Pana stanowisko uznałem za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).