Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (IP BOX). - Interpretacja - 0113-KDWPT.4011.123.2024.5.DS

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 9 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDWPT.4011.123.2024.5.DS

Temat interpretacji

Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (IP BOX).

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe  

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 czerwca 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismem, które wpłynęło 16 sierpnia 2024 r., pismem z 28 sierpnia 2024 r. oraz pismem 30 września 2024 r. (data wpływu 1 października 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Od (…) 2018 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w ramach której świadczy Pan usługi związane z wytwarzaniem oprogramowania. Wiodącym PKD w prowadzonej działalności jest 62.01.Z, czyli działalność związana z oprogramowaniem oraz 62.02.Z Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki.

Rozlicza się Pan na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Jest Pan czynnym podatnikiem podatku VAT.

20 lutego 2024 r. otrzymał Pan pozytywną interpretację w zakresie możliwości zastosowania ulgi IP BOX za rok 2019, numer interpretacji (…). Ponieważ świadczył Pan tożsame usługi także w latach kolejnych, w chwili obecnej występuje Pan o wydanie interpretacji czy w roku 2020 również może skorzystać z ulgi IP BOX.

W latach 2020 zgodnie z podpisaną umową o współpracy z firmą (…), wykonywał Pan następujące czynności (w trakcie świadczenia usług dla (…) Sp. z o.o. wykonywał Pan prace naukowo-badawcze dla kilku firm, w których pełnił funkcję podwykonawcy: dla (…) tworzył Pan oraz analizował wyniki testów przeprowadzanych w miejscach pracy w celu ulepszenia jakości podejmowanych decyzji i zwiększania wydajności pracy pod kątem psychologicznym.

Prowadzone badania miały na celu zidentyfikowanie cech charakteru, źródeł motywacji oraz preferencji osobistych w celu zidentyfikowania osób o największym potencjale w dziedzinach takich jak decyzyjność w stresie, łatwość w podejmowaniu inicjatywy, umiejętności szkoleniowe (…) itp.

Wykonane prace: (...).

Dla (…) tworzył Pan nowatorską aplikację pozwalającą na (...).

Wykonane przez Pana prace, badania naukowe oraz prace rozwojowe: (...)

Dla (…) opracował Pan rozwiązanie (…). Rozwiązanie to zostało oparte o (…).

Badania naukowe wykonane podczas świadczenia Pana usług to między innymi: (...).

Uzupełnienie stanu faktycznego

Prostuje Pan zaistniałą pomyłkę we wniosku o wydanie interpretacji znak sprawy 0113-KDWPT.4011.123.2024.1.DS podał Pan, iż w roku 2020 wykonywał Pan badania naukowe dla dwóch różnych firm, tymczasem w podanym okresie usługi świadczył Pan jedynie dla firmy (…) (a nie jak we wniosku dodatkowo dla (…)).

W odpowiedzi na wezwanie z 28 czerwca 2024 r. doprecyzował Pan opis okoliczności sprawy poprzez udzielenie odpowiedzi na zadane przez Organ pytania.

Pytanie 1:

Jak należy rozumieć sformułowanie:

W trakcie świadczenia usług dla (…) Sp. z o.o. wykonywał prace naukowo badawcze dla kilku firm, w których pełnił funkcję podwykonawcy

Ponadto prosimy, żeby wyjaśnił Pan czy prace „naukowo-badawcze” w ramach działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej przez Pana zleceniodawcę/kontrahenta?

Odpowiedź: Funkcja podwykonawcy dla (…).

Zgodnie ze sprostowaniem, w 2020 r. świadczył Pan usługi jedynie dla Firmy (…).

Pytanie 2:

Jak należy rozumieć sformułowanie zawarte we wniosku:

Wykonane przeze mnie prace badania naukowe oraz prace rozwojowe (…)

Odpowiedź: Pod pojęciem „badania naukowe” należy rozumieć przeprowadzane badania oraz analizy będące w znacznej części elementem teoretycznym odpowiadającym na konkretne pytanie. Była to przykładowo, analiza możliwości graficznych rozwiązań reprezentacji (…). Cel - odpowiedź na pytanie czy każdy (…) jest w stanie być wiernie odwzorowany. Użyta metoda to analiza budowy (…) pod kątem możliwości aplikacji (…). Badanie zostało zakończone wynikiem pozytywnym z efektem w postaci wszystkich dostępnych (…) odwzorowanych w aplikacji zgodnie z przyjętymi normami.

Pytanie 3:

Co – w kontekście przedstawionego we wniosku opisu – należy rozumieć pod pojęciem „oprogramowanie”?

Odpowiedź: Pod pojęciem „oprogramowanie” rozumieć należy systemy, aplikacje bądź ich poszczególne moduły w całości wytworzone przez Pana.

Pytanie 4:

Jakie konkretnie ,,oprogramowanie” wytwarza Pan, rozwija, w okresie, którego dotyczy wniosek, w oparciu o zlecone przez kontrahenta/zleceniodawcę prace programistyczne w stosunku do których przenosi Pan autorskie prawa majątkowe na rzecz kontrahenta/zleceniodawcy (należy przedstawić szczegółowy ich opis – konkretne nazwy, przeznaczenie, funkcje oraz na czym polega ich innowacyjność)? Prosimy zawrzeć te informacje zarówno w odniesieniu do tych wskazanych we wniosku, jak również tych, które wskaże Pan w uzupełnieniu.

Odpowiedź: Oprogramowanie wytwarzane i rozwijane w okresie, którego dotyczy wniosek to aplikacja (…).

Zatem, należy wyjaśnić:

  • czy wskazane przez Pana projekty/produkty/aplikacje/oprogramowania stanowią program komputerowy?

Odpowiedź: Wskazana przez Pana aplikacja stanowi program komputerowy, tj. jest jego integralną częścią.

  • czy wytworzył Pan lub rozwinął inne produkty, procesy lub usługi stanowiące programy komputerowe – prosimy konkretnie wskazać jakie to programy i w jakim okresie je Pan wytworzył/rozwinął?

Odpowiedź: Nie wytworzył Pan innych produktów procesów lub usług stanowiących programy komputerowe.

  • czy projekty, aplikacje i/lub oprogramowanie/programy komputerowe samodzielnie w całości lub w części je Pan wytworzył, czy tylko rozwinął (ulepszył)?

Odpowiedź: W ww. aplikacji komputerowej w znaczącej części wytworzył Pan szereg nowych funkcjonalności oraz, w mniejszej części, rozwinąłem kilka innych.

  • czy w celu wytworzenia/rozwinięcia oprogramowania wykorzystywał Pan dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności?

Odpowiedź: Tak, w celu wytworzenia i rozwinięcia oprogramowania wykorzystywał Pan dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności.

  • jakie konkretne działania, czynności wykonywał Pan w celu wytworzenia/rozwinięcia tych programów?; czy wykonywał je Pan w sposób systematyczny, zaplanowany, metodyczny?

Odpowiedź: Działania i czynności w celu wytworzenia i rozwinięcia oprogramowania:

·zebranie wymagań niezbędnych do wykonania powierzonego zadania,

·analiza zadania pod kątem dostępnych technologii, architektury aplikacji,

·oszacowanie czasowe,

·właściwa implementacja zadania,

·implementacja i uruchomienie testów,

·optymalizacja kodu, dalsze testowanie kodu,

·wysłanie kodu wykonującego opisane zadanie do centralnego repozytorium

  • w oparciu o jakie technologie wytworzył/rozwinął Pan te programy?

Odpowiedź: Aplikację (…) rozwijał Pan w oparciu o technologie (…).

  • jakie konkretne narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w praktyce gospodarczej zastosował Pan, co powoduje, że wytworzony/rozwinięty program komputerowy w znacznym stopniu różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana?

Odpowiedź: Zastosowane przez Pana narzędzia, koncepcje bądź rozwiązania nie występujące w praktyce gospodarczej:

  • Opracował Pan oryginalny algorytm (…). Algorytm porównuje kluczowe aspekty plików przy podjęciu decyzji o ich prioryteryzacji. Algorytm nie istniał wcześniej na rynku.
  • Unikalny koncept (…) zaprojektowanej do wyświetlania na dowolnej liczbie monitorów (…). Rozwiązanie unikalne przy tego typu zastosowaniu.
  • Zaprojektowanie nowego sposobu efektywnego przetwarzania plików w formacie (…). Logika kodu tu zastosowana maksymalnie kompresuje plik natomiast inne dostępne rynkowe rozwiązania nie oferują tak dużego poziomu kompresji.
  • na czym polega oryginalność Pana oprogramowania?; jakie usprawnienia odróżniają wytworzone/rozwinięte przez Pana oprogramowanie od już istniejących?; czy nowy, ulepszony charakter produktów nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów?

Odpowiedź: Oryginalność Pana oprogramowania polega na publicznie niedostępnych rozwiązaniach, które wdrożył Pan - pkt 7, poniżej opisuje Pan przykładowe 3 unikalne rozwiązania wdrożone w aplikacji (…):

·algorytm (…),

  • unikalny koncept (…) zaprojektowanej do wyświetlania na dowolnej liczbie monitorów,
  • nowego sposobu efektywnego przetwarzania plików w formacie (…).

Powyższe zadania mają charakter unikalny i innowacyjny oraz nie istniały oraz nie były dostępne w praktyce gospodarczej przed ich wykonaniem.

Pytanie 5:

Czy wytwarzanie/rozwijanie, przez Pana oprogramowania, stanowi przejaw Pana działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej)? Jeśli tak, to należy wyjaśnić, w czym przejawia się twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do oprogramowania, którego dotyczy wniosek? Należy wyjaśnić, jakie konkretne działania podejmuje Pan w celu opracowania nowych oprogramowań lub ulepszenia/rozwijania istniejących, a w szczególności:

Odpowiedź: Tak, wytwarzane/rozwijane przez Pana oprogramowanie stanowi przejaw Pana działalności twórczej o indywidualnym charakterze.

a)jakie konkretne działania zmierzające do usprawnienia oprogramowani wytworzonych już wcześniej w praktyce gospodarczej zostały podjęte w celu realizacji projektu, w ramach którego tworzy i ulepsza Pan oprogramowanie?

Odpowiedź: W celu usprawnienia oprogramowania już istniejącego, przeprowadził Pan analizę przy użyciu narzędzi typu (…) w celu odnalezienia w systemie tzw. (…) - konkretnych punktów w systemie będących w najgorszym stanie wydajnościowym.

Przykładowe przeprowadzone zadania/analizy:

W aplikacji (…) wykonał Pan zadanie (…) w celu zastąpienia nowym, ulepszonym tj. szybszym i alokującym mniej zasobów pamięciowych rozwiązaniem. Zadanie wymagało konwersji danych z (…). Uprzednia analiza przy użyciu (…) zidentyfikowała tę część aplikacji jako najgorzej działający moduł.

b)w oparciu o jakie technologie zostały wytworzone oprogramowanie? Do czego służyło? Jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Pana praktyce gospodarczej zastosowano? Co powoduje, iż wytworzone nowe oprogramowanie lub usprawnione w znaczymy stopniu różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana? Na czym polega oryginalność oprogramowania?

Odpowiedź: Opracował Pan oryginalny algorytm (…). Algorytm porównuje kluczowe aspekty plików przy podjęciu decyzji o ich priorytetyzacji. Algorytm nie istniał wcześniej na rynku. Użyte technologie: (…). Zaprojektował Pan  unikalny koncept (…) przystosowanej do wyświetlania na dowolnej liczbie monitorów (…). Rozwiązanie unikalne przy tego typu zastosowaniu. Użyte technologie: (…). Zaprojektował Pan nowy sposób efektywnego przetwarzania plików w formacie (…). Logika kodu tu zastosowana maksymalnie kompresuje plik natomiast inne dostępne rynkowe rozwiązania nie oferują tak dużego poziomu kompresji. Użyte technologie: .(…).

c)zastosowanie jakich technologii (rozwiązań, narzędzi) powoduje, iż oprogramowanie po jego wytworzeniu lub modyfikacji różnią się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana?

Odpowiedź: Było to m.in. użycie nowych narzędzi takich jak (…).

Pytanie 6:

Czy działalność, którą Pan prowadzi, jest działalnością twórczą podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań?

Odpowiedź: Tak, Pana działalność jest działalnością twórczą podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy i wykorzystania jej do nowych zastosowań.

Jeśli tak to proszę wyjaśnić:

a)jakie cele na wstępie  postawił Pan sobie w zakresie poszczególnych realizowanych oprogramowań w poszczególnych latach oraz źródeł finansowania zaplanowanych prac?

Odpowiedź: Postawione cele to m.in.:

  • Poznanie najbardziej efektywnego sposobu przetwarzania plików w formacie (…). Był to praktyczny problem, którego rozwiązanie pozwoliło na znaczny skok wydajnościowy systemu przetwarzającego pow. pliki.

·Zaprojektowanie sposobu na wyświetlanie (…) na dowolnej liczbie monitorów.

·Opracowanie algorytmu (…).

b)jakie konkretnie cele zostały osiągnięte w poszczególnych latach, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych nastąpiło opracowanie konkretnego rozwiązania praktycznego problemu lub  innowacyjnego rozwiązania?

Odpowiedź: Osiągnął Pan wszystkie wymienione wyżej cele.

c)jakie harmonogramy w związku z tym zostały opracowane w poszczególnych latach, a które z nich zostały faktycznie zrealizowane w stosunku do „oprogramowania?

Odpowiedź: Opracowany został harmonogram prac dla pow. projektu w roku 2020. Został on faktycznie zrealizowany w stosunku do oprogramowania tj. wyznaczone cele został osiągnięte w wyznaczonym terminie.

Pytanie 7:

Czy Pana działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia? Prosimy to opisać.

Odpowiedź: Tak, działalność jest prowadzona w sposób zaplanowany, z wyznaczonymi celami. Wraz z rozpoczęciem prac, przygotowywany jest wstępny plan prac oraz postawiony cel krótko - i długoterminowy. Cele krótkoterminowe dostarczane są systematycznie w okresach dwutygodniowych a długoterminowe - co trzy miesiące. Po każdym z takich okresów, następuje analiza wykonanej pracy, ocena efektywności użytych rozwiązań oraz wyciągnięcie wniosków w celu usprawnienia kolejnych, wyznaczonych zadań.

Pytanie 8:

W odniesieniu do Pana działalności, w ramach której tworzy i rozwija oprogramowanie proszę wyjaśnić:

a)jakimi zasobami wiedzy dysponował Pan  przed rozpoczęciem realizacji poszczególnego oprogramowania?

Odpowiedź: Zasoby wiedzy przed rozpoczęciem realizacji oprogramowania dla (…) - znajomość (…) w stopniu zaawansowanym oraz (…) w stopniu podstawowym.

b)jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystuje i rozwija Pan w ramach tej działalności? Przy użyciu jakich „innowacyjnych technologii” powstają poszczególne innowacyjne rozwiązania, jakie nowe zastosowania i usprawnienia odróżniają tworzone oprogramowanie od już istniejących?

Odpowiedź: W największym stopniu wykorzystuje Pan wiedzę bazującą na matematycznych algorytmach i aplikując je, ich wariacje lub całkowicie nowe ich odmiany w kluczowych miejscach tworzonego/rozwijanego oprogramowania. Innowacyjne technologie użyte do powyższych to m.in.  (…), język programowania (…) i wytworzone w nim algorytmy (…).

c)jakie jest miejsce, sposób wykorzystania oraz selekcji tej wiedzy pod względem przydatności do realizacji każdego innowacyjnego oprogramowania (jaka wiedza została wykorzystana)?

Odpowiedź: Dzięki posiadanej wiedzy każde zadanie, które stało przed Panem, wykonane zostało przy użyciu odpowiednio dopasowanej technologii. W pełni wykorzystana została wiedza o (…) oraz znajomość wzorców projektowych stanowiących filar dobrego, przyszłościowego kodu.

d)jakie produkty, usługi, procesy oferował Pan dotychczas w swojej działalności?

Odpowiedź: Podczas swojej działalności, oferował Pan usługę tworzenia oraz rozwijania oprogramowania w technologii (…) oraz pokrewnych będących w rodzinie języków obiektowych.

e)na jakich rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych, czy programistycznych oparte były te produkty, usługi, procesy?

Odpowiedź: Rozwiązania techniczne, na których oparte były ww. produkty – (…). Rozwiązania wiedzowe - znajomość programowania obiektowego i algorytmów matematycznych.

f)co Pan zaplanował?

Odpowiedź: Zaplanował Pan osiągnięcie zamierzonych celów w terminach ustalonych ze zleceniodawcą. A więc uzyskanie odpowiedzi na pytania wymagające przeprowadzenia stosownych badań/analiz oraz implementację (wytworzenie/ulepszenie) rozwiązań w kodzie programistycznym.

g)jakie cele Pan sobie postawił?

Odpowiedź: Postawione cele to m.in.:

  • Pogłębienie umiejętności projektowania nowoczesnych architektur systemów komputerowych,
  • Poznanie zalet i wad wzorców projektowych w kontekście tworzenia dobrze utrzymywalnego kodu z bezpośrednim przełożeniem na efektywność pracy i finalny koszt projektu,
  • Realizował Pan przedsięwzięcie systematycznie i metodycznie przy pomocy harmonogramów prac z wyznaczonym planem.

h)w jaki sposób realizował Pan zaplanowane przedsięwzięcie?

Odpowiedź: Realizował Pan przedsięwzięcie systematycznie i metodycznie przy pomocy harmonogramów prac z wyznaczonym planem.

i)co jest efektem Pana działań, tj. jakie nowe zastosowanie powstało przy realizacji opisanego projektu?

Odpowiedź: Efekty Pana prac były zarówno namacalne takie jak np.:

·Utworzenie unikalnej architektury aplikacji o bardzo dobrych parametrach w rozumieniu (…),

·Algorytm (…),

jak i nienamacalne np.:

·Sklasyfikowanie najbardziej odpowiednich wzorców projektowych pod kątem przyszłej utrzymywalności i odporności na błędy.

Pytanie 9:

Czy oprogramowanie, którego dotyczy wniosek - podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez Pana w ramach prowadzonej przez Pana działalności związanej z wytworzeniem oprogramowania? Jeśli tak należy wskazać konkretnie tą podstawę prawną?

Odpowiedź: Oprogramowanie którego dotyczy wniosek, nie podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych.

Pytanie 10:

Wobec stwierdzenia we wniosku , że „prowadzi Pan prace badania naukowe”, proszę wyjaśnić:

a)jakie to były/są badania? Co było/jest ich przedmiotem i celem? W jakich okresach je Pan prowadził/prowadzi?

b)jakie metody badawcze Pan stosował/stosuje?

c)czy badania przyniosły określone efekty (jakie)?

d)czy zakończyły się pozytywnym wynikiem?

Odpowiedź: Pod pojęciem „badania naukowe” należy rozumieć przeprowadzane badania oraz analizy będące w znacznej części elementem teoretycznym odpowiadającym na konkretne pytanie. Jednym z nich była analiza możliwości graficznych rozwiązań reprezentacji (…). Cel - odpowiedź na pytanie czy każdy (…) jest w stanie być wiernie odwzorowany. Użyta metoda to analiza budowy (…) pod kątem możliwości aplikacji (…). Badanie zostało zakończone wynikiem pozytywnym z efektem w postaci wszystkich dostępnych (…) odwzorowanych w aplikacji zgodnie z przyjętymi normami.

Pytanie 11:

Czy wskazane przez Pana we wniosku „prace badania naukowe”:

a)były/są/będą wyrazem własnej twórczości intelektualnej?

b)posiadały/posiadają/będą posiadać charakter kreatywny, nowatorski, oryginalny w pomyśle?

c)były/są/będą nastawione na stworzenie jakiś nowych oryginalnych rozwiązań, o charakterze unikatowym?

d)były/są/będą oparte na jakiś nowych oryginalnych koncepcjach i hipotezach?

e)miały/mają/będą mieć charakter ukierunkowany również na jakiś nowe odkrycia (działalności nowatorska)?

Odpowiedź: Tak, wskazane prace i badania naukowe są wyrazem własnej twórczości intelektualnej oraz posiadają charakter kreatywny/oryginalny. Są one nastawione na stworzenie nowych, oryginalnych, unikalnych rozwiązań niedostępnych aktualnie na rynku. Pana prace i badania naukowe są oparte o hipotezę maksymalnie optymalnych rozwiązań przy zachowaniu proporcjonalnie niedużej złożoności. Ww. prace mają charakter ukierunkowany na odnajdywanie nowych, nieznanych dotąd algorytmów do rozwiązywania postawionych celów.

Pytanie 12:

Prosimy, żeby wyjaśnił Pan:

a)czy „prace badania naukowe” były/są prowadzone w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia?

b) czy Pana działalność, w ramach której prowadzone są „prace badania naukowe” prowadzona jest w sposób zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu na postawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia?

c)jakie cele na wstępie postawiła Pan sobie w zakresie ww. w latach których dotyczy wniosek oraz źródeł finansowania zaplanowanych „prace badania naukowe”?

d)jakie konkretnie cele zostały/zostaną osiągnięte w latach, których dotyczy wniosek w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych nastąpiło opracowanie konkretnego rozwiązania praktycznego problemu lub innowacyjnego rozwiązania?

e)na czym polega systematyczność w odniesieniu do Pana działań w zakresie wykonywanych przez Pana „prace badania naukowe”?

f) jakie harmonogramy w związku z tym zostały/zostaną opracowane, w latach których dotyczy wniosek, a które z nich zostały faktycznie zrealizowane w stosunku do „prace badania naukowe”, o których mowa we wniosku?

g)w czym przejawia się twórczy charakter i oryginalność prowadzonych ww. „prace badania naukowe”?

Odpowiedź: Tak, prace i badania naukowe są prowadzone w sposób uporządkowany. Opisał to Pan obszerniej w punkcie 7.

Ponadto, cele jakie postawił Pan sobie w latach, których dotyczy wniosek to:

a.Pogłębienie umiejętności projektowania nowoczesnych architektur systemów komputerowych,

b.Poznanie zalet i wad wzorców projektowych w kontekście tworzenia dobrze utrzymywalnego kodu, co ma bezpośrednie przełożenie na efektywność pracy i finalny koszt projektu.

Wszystkie przedstawione powyżej cele udało się osiągnąć.

Systematyczność Pana działań polega na każdorazowej ewidencji wykonanych prac, postawionych przed sobą celów, osiągniętych wyników oraz ich analizie i wyciągniętym wnioskom. Takowa ewidencja jest aktualizowana przy nowym zadań bądź zakresie prac.

Został opracowany harmonogram dla projektu, dla którego wykonywał Pan prace/badania naukowe. Twórczy charakter ww. prac przejawia się w fakcie nieistnienia gotowych rozwiązań, które można by było zaaplikować w ich miejsce. Opisane we wniosku opracowane przez Pana algorytmy i rozwiązania są oryginalnymi wytworami rozwiązującym problemy aktualnie istniejące na rynku.

Pytanie 13:

Czy poszczególne „prace badania naukowe” opisane we wniosku obejmowały/obejmują prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne? Jeżeli tak, to należy szczegółowo opisać te czynności.

Odpowiedź: Tak, prace empiryczne opisane we wniosku to m.in. zadania polegające na metodzie prób i błędów, a więc sprawdzaniu pewnej liczby możliwych rozwiązań pod wieloma kątami i odrzucaniu ich przy niespełnieniu wymagań. Przy takich pracach wielokrotnie literatura naukowa nie jest dostępna i badanie należy wykonywać samodzielnie. Wśród takich wymienić można m.in.:

a.Poszukiwanie optymalnej architektury aplikacyjnej tak by: zaoferować maksymalną spójność danych, pozwolić na współbieżne aktualizacje danych i zachować wysoką dostępności systemu według (…).

b.Porównanie wpływu wyboru algorytmu (…). Zadanie czysto empiryczne, a więc testowanie wstępnych rozwiązań, wprowadzanie zmian i testowanie, aż do osiągnięcia zamierzonych parametrów.

Pytanie 14:

Czy poszczególne „prace badania naukowe” opisane we wniosku obejmowały/obejmują prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń? Jeżeli tak, to należy szczegółowo opisać te czynności.

Odpowiedź: Tak, wszystkie prowadzone prace oraz badania naukowe miały na celu zdobycie nowej wiedzy, umiejętności w celu z nastawieniem na opracowanie nowych produktów bądź wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Wśród takich czynności wymienić można m.in.:

a.Porównanie rozwiązań technologicznych oferujących efektywny (…) testujący.

b.Zaproponowanie (…) idealnego (…) oferującego zalety wszystkich innych przy wyeliminowaniu ich wad i uzupełnieniu braków.

c.Poszukiwanie oraz zaprojektowanie optymalnej architektury aplikacyjnej w celu znalezienia oferującej największą spójność danych przy dozwolonych współbieżnych aktualizacjach danych przy zachowaniu wysokiej dostępności systemu według (…).

d.Porównanie wpływu wyboru algorytmu (…).

e.Przegląd i wybór odpowiednich wzorców projektowych pod kątem przyszłej utrzymywalności i odporności na błędy. Zdobyta wiedza pozwoli na zachowanie powyższych parametrów przy utrzymaniu odpowiedniej czytelności i poziomu skomplikowania kodu

Pytanie 15:

Jakie konkretne narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w praktyce gospodarczej zastosował Pan, co powoduje, że wytworzony, rozwinięte oprogramowanie w znacznym stopniu różni się od rozwiązań już funkcjonujących; na czym polega oryginalność Pana oprogramowania; jakie usprawnienia odróżniają wytworzone/rozwinięte przez Pana oprogramowanie od już istniejących?

Odpowiedź: Narzędzia, koncepcje, rozwiązania nie występujące w praktyce gospodarczej, które Pan wykorzystywał, sprawiające, że wytworzone przez Pan oprogramowanie było oryginalne i unikalne w porównaniu do już istniejących to m.in.:

a.Opracował Pan oryginalny algorytm (…). Algorytm porównuje kluczowe aspekty plików przy podjęciu decyzji o ich priorytetyzacji. Algorytm nie istniał wcześniej na rynku.

b.Unikalny koncept (…) zaprojektowanej do wyświetlania na dowolnej liczbie monitorów (…). Rozwiązanie unikalne przy tego typu zastosowaniu.

c.Zaprojektowanie nowego sposobu efektywnego przetwarzania plików w formacie (…). Logika kodu tu zastosowana maksymalnie kompresuje plik natomiast inne dostępne rynkowe rozwiązania nie oferują tak dużego poziomu kompresji.

Pytanie 16:

Czy nowy, ulepszony charakter oprogramowań jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych oprogramowań?

Odpowiedź:  Nowy, ulepszony charakter oprogramowań jest zarówno częściowo wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian jak i wynikiem działalności obejmującej przeprowadzanie analiz ad-hoc pod kątem braków, błędów w oprogramowaniu bądź jego niewystarczającej wydajności czasowej lub pamięciowej.

Pytanie 17:

Czy zarówno w przypadku tworzenia, jak i w przypadku rozwijania oprogramowania– efekty Pana samodzielnej pracy są odrębnymi oprogramowaniami, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?

Odpowiedź: Tak.

Pytanie 18:

Czy przenosi Pan autorskie prawa majątkowe do oprogramowania tworzonego i rozwijanego przez Pana na rzecz Zleceniodawcy/Kontrahenta?

Odpowiedź: Tak, przenosi Pan prawa majątkowe do tworzonego i rozwijanego oprogramowania na rzecz zleceniodawcy.

Pytanie 19:

Czy sposób „przeniesienia” każdego z majątkowych praw autorskich do oprogramowania następował/następuje/będzie następował zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy?

Odpowiedź: Tak, sposób przeniesienia każdego z majątkowych praw autorskich zawsze następował i następuje zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Pytanie 20:

Czy efekty Pana prac, które nazywa Pan oprogramowaniem zawsze są/będą utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:

  • zawsze odznaczały się/odznaczają/będą odznaczały się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;
  • nie były/nie są/nie będą efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;
  • nie były/nie są/nie będą jedynie „techniczną”, a „twórczą” realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Zleceniodawcę?

Odpowiedź: Tak, efekty Pana prac tj. oprogramowanie, są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych Oprogramowanie przez Pan wytworzone jest twórcze, nie istniało ono wcześniej i nie jest jedynie technicznym rozwiązanym. Do każdego z nich niezbędne było twórcze, kreatywne podejście, bez którego wykonanie ich nie byłoby możliwe. Rezultat wyznaczonych celów nie był odgórnie znany lub dający się określić. Jednocześnie wykonane przez Pana prace nie były powtarzalne - ich zakres nie obejmował niczego co już zostało w jakikolwiek sposób wykonane.

Pytanie 21:

Czy ponosi Pan odpowiedzialność za efekty swojej pracy w stosunku do osób trzecich (innych niż kontrahent/zleceniodawca)?

Odpowiedź: Ponosi Pan odpowiedzialność tylko w stosunku do zleceniodawcy.

Pytanie 22:

Jak na gruncie poszczególnych umów z kontrahentem/zleceniodawcą wyglądała/wygląda relacja pomiędzy przeniesieniem przez Pana na kontrahenta/zleceniodawcę praw do konkretnego efektu Pana pracy a upływem okresu rozliczeniowego, momentem wypłaty wynagrodzenia oraz wartością tego wynagrodzenia?

Odpowiedź:  Zdanie poszczególnie wykonanych prac kończy się protokołem zdawczo-odbiorczym. Podpisanie przyjęcia protokołu jest równocześnie momentem przeniesienia praw autorskich. Razem z wystawieniem protokołu zdawczo-odbiorczego wystawiana jest faktura vat za wykonaną usługę. Zapłata za wykonane usług  następuje w terminie nie później na wskazanym w umowie.

Pytanie 23:

W jaki sposób umowa z kontrahentem/zleceniodawcą reguluje kwestię sposobu (trybu, zasad) przenoszenia przez Pana na kontrahenta/zleceniodawcę praw do konkretnych stworzonych przez Pana oprogramowań? W jaki sposób odbywa się wyodrębnienie konkretnych oprogramowań i przeniesienie praw do nich na kontrahenta/zleceniodawcę? Jakie czynności realizujecie odpowiednio Pan i kontrahent/zleceniodawca?

Odpowiedź: Proces wyodrębniana oprogramowań i przeniesienie do nich praw, odbywa się przed rozpoczęciem przez Pana jakichkolwiek prac nad nim. Realizowane czynności to kolejno: Zleceniodawca przedstawia dostępne prace/projekty do podjęcia. Następnie, wraz z nim podejmuję się analizy przedstawionych prac wybierając jedynie to oprogramowanie, które będzie utworem w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nie podejmuje się Pan pracy nad oprogramowaniem nie spełniającym tego wymogu.

Pytanie 25:

Czy w przypadku, gdy rozwija Pan oprogramowanie, a w wyniku jego rozwoju nie powstało/nie powstanie nowe prawo własności intelektualnej, to jest Pan właścicielem, współwłaścicielem lub użytkownikiem tego oprogramowania na podstawie licencji wyłącznej?

Odpowiedź: Tak, jest Pan wówczas właścicielem oprogramowania na podstawie odrębnej licencji.

Pytanie 26:

Czy w związku z tworzeniem/rozwijaniem oprogramowania, osiągnął/osiąga Pan dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej:

  • z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
  • ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
  • z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
  • z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu

które zamierza opodatkować 5% preferencyjną stawka podatku?

Proszę udzielić odpowiedzi wskazując właściwy ww. punkt związany z uzyskiwaniem tych dochodów.

Odpowiedź: W związku z tworzeniem/rozwijaniem oprogramowania osiąga Pan dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Pytanie 29:

Czy opisane i wyeksponowane we wniosku oraz uzupełnieniu (na skutek wezwania) informacje/dane/warunki będą obowiązywać również w przyszłości?

Odpowiedź: Opisane i wyeksponowane we wniosku warunki z dużym prawdopodobieństwem będą obowiązywać w przyszłości.

Pytanie 30:

Czy prowadzi Pan odrębną ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a jeśli tak, to od kiedy dokładnie (prosimy wskazać dokładną datę)?

Odpowiedź: Prowadzi Pan wyodrębnioną ewidencje, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych począwszy za okres (…) 2018.

Pytanie 31:

Czy odrębna ewidencja jest prowadzona od początku realizacji działalności badawczo-rozwojowej zmierzającej do wytworzenia kwalifikowanego IP?

Odpowiedź: Tak.

Pytanie 32:

Czy odrębna ewidencja prowadzona jest na bieżąco, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów przypadających na kwalifikowane prawo własności intelektualnej?

Odpowiedź: Tak.

Pytanie 33:

Czy w odrębnej ewidencji na bieżąco wyodrębnia Pan:

a)każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej,

Odpowiedź: Tak.

b)przychody, koszty uzyskania przychodów i dochód (stratę) przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej,

Odpowiedź: Tak.

c)koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadające na każde ww. prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu?

Odpowiedź: Tak.

W piśmie z 28 sierpnia 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzielił Pan następujących odpowiedzi na zadane w wezwaniu pytania.

Pytanie 1: Czy prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia/rozwijania „oprogramowania” spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 w zw. z pkt 39 i 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Odpowiedź: Tak, prowadzona przez Pana działalność spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej.

Pytanie 2: Czy Pana działalność, w ramach której tworzy/rozwija Pan „oprogramowanie” obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń?

Odpowiedź: Tak, Pana działalność obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W piśmie z 30 września 2024 r. udzielił Pan następujących odpowiedzi na zadane przez Organ w wezwaniu pytania.

Pytanie 1: Czy oprogramowanie, którego dotyczy Pana wniosek - podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (art. 74 tej ustawy)?

Odpowiedź: Oprogramowanie, którego dotyczy wniosek podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Pytanie 2: Czy za okres, którego dotyczy wniosek (2020 r.) prowadził Pan odrębną ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w sposób, który umożliwia złożenie prawidłowego zeznania podatkowego za dany rok, w przewidzianym dla tej czynności terminie?

Odpowiedź: Oświadczył Pan, że za okres od (…) 2020 r. do (…) 2020 r. prowadził Pan wyodrębnioną ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w sposób, który umożliwia złożenie prawidłowego zeznania podatkowego.  

Pytanie

Czy w opisanym wyżej zdarzeniu będzie mógł Pan użyć stawki podatku 5% od dochodu uzyskiwanego z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych do oprogramowania tworzonego i rozwijanego przez Pana?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, spełnia Pan wszystkie wymagania ustawowe dotyczące możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5% od dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT, podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Z kolei zgodnie z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, kwalifikowanym prawem własności intelektualnej jest między innymi autorskie prawo do programu komputerowego- podlegające ochronie prawnej na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, którego przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Działalność badawczo-rozwojowa została zdefiniowana w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT i oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z kolei badania naukowe (badania podstawowe i badania aplikacyjne) oraz prace rozwojowe winny być zgodnie z art. 5a pkt 39 i 40 ustawy o PIT rozumiane zgodnie z art. 4 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. W myśl tych przepisów:

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Pana zdaniem,  prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38 w zw. z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT, a dokładniej - prace rozwojowe.

Prace prowadzone przez Pana polegające na tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania mają twórczy charakter, ponieważ służą tworzeniu nowych i oryginalnych rozwiązań, a inwencja i zaprojektowanie tych rozwiązań leży po Pana stronie. Oprogramowanie tworzone przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (w ramach współpracy z wymienionymi na początku wniosku firmami) stanowi więc oryginalny wytwór Pana twórczej pracy oraz przedmiot ochrony prawa autorskiego. Opiera się na innowacyjnych rozwiązaniach, wprowadza wiele nowości wcześniej nie używanych.

Prace wykonywane przez Pana obejmują zdobywanie, poszerzanie oraz wykorzystywanie wiedzy i umiejętności w zakresie narzędzi informatycznych i oprogramowania do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Pana działalność przyczynia się do tworzenia, rozwoju i ulepszania innowacyjnego systemu dostarczania informacji, przy wykorzystaniu Pana wiedzy z zakresu szeroko pojętego wytwarzania oprogramowania oraz przy wykorzystaniu bibliotek stworzonych specjalnie na potrzeby tego systemu. Prace nad oprogramowaniem mają systematyczny charakter, ponieważ nie mają charakteru jednorazowego, lecz są prowadzone w sposób zorganizowany, z nastawieniem na ciągły rozwój i ulepszanie w przyszłości.

W latach 2020 przenosił Pan na firmy, z którymi współpracował całość majątkowych praw autorskich do wytwarzanego przez siebie oprogramowania i otrzymywał Pan wynagrodzenie z tego tytułu, a zatem - w Pana ocenie - osiągał Pan dochody z tytułu sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, a więc dochody, o których mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o PIT.

Mając powyższe na uwadze, Pana zdaniem, spełnia Pan wszystkie kryteria określone w art. 5a pkt 38-40 w zw. z art. 30ca ust. 1, ust. 2 pkt 8 i ust. 7 ustawy o PIT, a tym samym w rozliczeniu rocznym za rok 2020 będzie mógł Pan użyć stawki 5% podatku od dochodu uzyskiwanego z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych do oprogramowania tworzonego i rozwijanego przez Pana.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 5a pkt 6 tejże ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

b)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

c)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

W związku z tym, że przepisy dotyczące IP Box odnoszą się do działalności badawczo-rozwojowej, należy także przytoczyć definicje, które wynikają w tym zakresie z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1668 ze zm.).

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. poz. 1668),

b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych oznacza to: prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 tej ustawy:

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast zgodnie art. 4 ust. 3 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Łącząc te elementy można stwierdzić, że działalnością badawczo-rozwojową jest działalność twórcza obejmująca:

·    badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, a więc prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne; lub

·    badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń; lub

·    prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń,

podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z opisu sprawy wynika, że w latach 2020 świadczył Pan usługi  - badania naukowe - dla Firmy (…). Oprogramowanie wytwarzane i rozwijane w okresie, którego dotyczy wniosek to aplikacja (…). Aplikacja stanowi program komputerowy, tj. jest jego integralną częścią. Wskazał Pan, że pod pojęciem „badania naukowe” należy rozumieć przeprowadzane badania oraz analizy będące w znacznej części elementem teoretycznym odpowiadającym na konkretne pytanie. Była to przykładowo, analiza możliwości graficznych rozwiązań reprezentacji (…). Cel - odpowiedź na pytanie czy każdy (…) jest w stanie być wiernie odwzorowany. Użyta metoda to analiza budowy (…) pod kątem możliwości aplikacji (…). Badanie zostało zakończone wynikiem pozytywnym z efektem w postaci wszystkich dostępnych (…) odwzorowanych w aplikacji zgodnie z przyjętymi normami. Wskazał Pan ponadto, że pod pojęciem „oprogramowanie” rozumieć należy systemy, aplikacje bądź ich poszczególne moduły w całości wytworzone przez Pana. Zarówno w przypadku tworzenia, jak i w przypadku rozwijania oprogramowania – efekty Pana samodzielnej pracy są odrębnymi oprogramowaniami, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena czy prowadzone przez Pana prace programistyczne stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Pana efektów tych prac (programów opisanych we wniosku).

Kryteria działalności badawczo-rozwojowej

Twórczy charakter działalności badawczo-rozwojowej

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Badania podstawowe

Działalność badawczo-rozwojowa może obejmować badania podstawowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, a więc:

  • prace empiryczne – czyli prace doświadczalne; lub
  • prace teoretyczne – czyli oparte na teorii naukowej, a nie na doświadczeniu;

mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.

Co istotne, aby prowadzone przez podmiot działania miały status badań podstawowych w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym muszą być prowadzone z zachowaniem odpowiednich standardów.

Nie każde przeprowadzone doświadczenie jest badaniem podstawowym. Prace empiryczne muszą być prowadzone w odpowiednich warunkach (w odpowiednim środowisku), w oparciu o określoną metodę działań. Powinny być przeprowadzone w odpowiedniej próbie, uwzględniać stopień powtarzalność wyników. Prace te powinny być odpowiednio zarejestrowane lub opisane. Szczegółowe standardy prowadzenia prac empirycznych są uzależnione od przedmiotu badania.

Podobnie, nie każde rozważania prowadzone w oparciu o teorie naukowe będą miały status prac teoretycznych w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce. Prace teoretyczne w rozumieniu tej ustawy także muszą spełniać określone standardy, w tym dotyczące metodologii badan naukowych, komparatystyki, zasad wnioskowania. 

Badania aplikacyjne

Działalność badawczo-rozwojowa może również obejmować badania aplikacyjne w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Aplikacja to m.in. „zastosowanie czegoś w praktyce”. Przedmiotem badań aplikacyjnych jest więc pozyskanie nowej wiedzy i umiejętności (opartych na wiedzy i doświadczeniu) dla potrzeb praktyki produkcyjnej lub usługowej w określonym zakresie. Podmiot podejmujący prace aplikacyjne – mając wiedzę o określonych produktach, procesach lub usługach (ich cechach, wadach) – podejmuje działalność badawczą, której celem jest zdobycie nowej wiedzy i umiejętności po to, aby:

·opracować nowe produkty, procesy lub usługi lub

·wprowadzić znaczące ulepszenia do istniejących produktów, procesów lub usług.

„Nowy” to „niedawno zrobiony, nabyty lub właśnie powstały, założony”, „taki, który zajął miejsce poprzedniego”, „spotykany po raz pierwszy, dopiero co poznany lub będący od niedawna w jakimś środowisku”, „od niedawna istniejący, właśnie wynaleziony”.

Celem prac aplikacyjnych jest zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności – czyli takiej wiedzy i takich umiejętności, których podmiot prowadzący prace (pomimo bycia specjalistą w danej dziedzinie) wcześniej nie posiadał.

Nowym produktem, procesem lub usługą może być:

·produkt, proces lub usługa, które nie istniały wcześniej, czyli takie, które zostały opracowane po raz pierwszy w wyniku badan aplikacyjnych;

·produkt, proces lub usługi, które istniały już jako rodzaj produktu, procesu lub usługi, ale w wyniku badań aplikacyjnych opracowano ich nową koncepcję.

Ulepszenie natomiast to „to, co usprawniło funkcjonowanie czegoś”. Ulepszać to „zmienić coś tak, żeby stało się bardziej użyteczne lub funkcjonalne”. Celem prac aplikacyjnych dotyczących istniejących produktów, procesów lub usług nie są jakiekolwiek ulepszenia, ale ulepszenia znaczące – czyli mające duże znaczenie, dużą wagę, istotne z punktu widzenia funkcji i dotychczasowych cech ulepszanych produktów, procesów lub usług. Jednocześnie jednak skala zmian wprowadzonych do produktu, procesu lub usługi nie powoduje, że mówimy o nowym produkcie, procesie lub usłudze, ale o produkcie, procesie lub usłudze znacząco ulepszonych.

Analogicznie jak w przypadku badań podstawowych, także badania aplikacyjne muszą być prowadzone z zachowaniem odpowiednich standardów.

Prace rozwojowe

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, tj. obejmują:

·nabycie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·łączenie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·kształtowanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności; i

·wykorzystanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

·    nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;

·    łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzą wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;

·    kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;

·    wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

·planowaniu produkcji oraz

·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres. 

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Systematyczność i cele działalności badawczo-rozwojowej

Działalność badawczo-rozwojowa jest podejmowana:

·w sposób systematyczny,

·w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Pojęcie „systematyczny” – w odniesieniu do procesów oznacza „zachodzący stale od dłuższego czasu”; w odniesieniu do działań oznacza „prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; planowy, metodyczny”.

Z uwagi na charakter działań, jakie obejmuje działalność badawczo-rozwojowa, pojęcia systematyczności tych działań nie należy ograniczać wyłącznie do ich zwykłego organizacyjnego uporządkowania i częstotliwości podejmowanych czynności. Znaczenie pojęcia „systematyczności” będzie także wynikową przedmiotu prowadzonych działań (badań naukowych lub prac rozwojowych) – musi uwzględniać specyfikę podejmowanych badań lub prac.

Celem działalności badawczo-rozwojowej jest: zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Punktem wyjściowym dla działalności badawczo-rozwojowej jest więc posiadanie pewnego poziomu (określonych zasobów) wiedzy w konkretnym temacie. Aby stwierdzić, czy podjęte działania prowadzą do zwiększenia poziomu wiedzy oraz służą wykorzystywaniu zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań koniecznym jest określenie poziomu wiedzy „wyjściowej” i „wyjściowego” stanu wykorzystywania zasobów wiedzy, „wyjściowego” stanu jej zastosowań. Bez takiego nakreślenia „punktu wyjścia” dla działalności badawczo-rozwojowej nie da się nakreślić celów podejmowanych działań.

Należy uwzględnić zatem, iż głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmują szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. (zobacz: 3.2.1.3 Objaśnienia w zakresie IP Box - Zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań”).

Istotnym jest więc między innymi to:

·jakimi zasobami wiedzy podatnik dysponował przed rozpoczęciem realizacji projektu badawczo-rozwojowego;

·jaki rodzaj wiedzy podlegał następnie selekcji, wykorzystaniu i rozwijaniu pod względem przydatności do realizacji tego projektu.

Ocena charakteru Pana działalności

Z opisu sprawy wynika, że Pana działalność, w ramach której tworzy/rozwija Pan „oprogramowanie” obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Oprogramowanie wytwarzane i rozwijane w okresie, którego dotyczy wniosek to aplikacja (…).

Efekty Pana prac, tj. oprogramowanie, są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Oprogramowanie przez Pana wytworzone jest twórcze, nie istniało ono wcześniej i nie jest jedynie technicznym rozwiązaniem. Do każdego z nich  niezbędne było twórcze, kreatywne podejście, bez którego wykonanie ich nie byłoby możliwe. Rezultat wyznaczonych celów nie był odgórnie znany lub dający się określić. Jednocześnie wykonane przez Pana prace nie były powtarzalne - ich zakres nie obejmował niczego co już zostało w jakikolwiek sposób wykonane.  Zastosowane przez Pana narzędzia, koncepcje bądź rozwiązania nie występowały w praktyce gospodarczej. Wytwarzane/rozwijane przez Pana oprogramowanie stanowi przejaw Pana działalności twórczej o indywidualnym charakterze. W celu usprawnienia oprogramowania już istniejącego, przeprowadził Pan analizę przy użyciu narzędzi typu (…) w celu odnalezienia w systemie tzw. (…) - konkretnych punktów w systemie będących w najgorszym stanie wydajnościowym.

Opracował Pan oryginalny algorytm (…). Algorytm porównuje kluczowe aspekty plików przy podjęciu decyzji o ich prioryteryzacji. Algorytm nie istniał wcześniej na rynku. Zaprojektował Pan unikalny koncept (…) zaprojektowanej do wyświetlania na dowolnej liczbie monitorów (…). Rozwiązanie unikalne przy tego typu zastosowaniu. Zaprojektował Pan również nowy sposób efektywnego przetwarzania plików w formacie (…). Logika kodu tu zastosowana maksymalnie kompresuje plik natomiast inne dostępne rynkowe rozwiązania nie oferują tak dużego poziomu kompresji. Użył Pan nowych narzędzi takich jak (…).

Pana działalność jest działalnością twórczą podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy i wykorzystania jej do nowych zastosowań. Postawione przez Pana cele to m.in.:

  •   Poznanie najbardziej efektywnego sposobu przetwarzania plików w formacie (…). Był to praktyczny problem, którego rozwiązanie pozwoliło na znaczny skok wydajnościowy systemu przetwarzającego pow. pliki.
  • Zaprojektowanie sposobu na wyświetlanie (…) na dowolnej liczbie monitorów.
  • Opracowanie algorytmu (…).

Osiągnął Pan wszystkie wymienione wyżej cele.

Pana działalność jest prowadzona w sposób zaplanowany, z oddzielnie wyznaczonymi celami. Wraz z rozpoczęciem prac, przygotowywany jest wstępny plan prac oraz postawiony cel krótko- i długoterminowy. Cele krótkoterminowe dostarczane są systematycznie w okresach dwutygodniowych a długoterminowe - co trzy miesiące. Po każdym z takich okresów, następuje analiza wykonanej pracy, ocena efektywności użytych rozwiązań oraz wyciągnięcie wniosków w celu usprawnienia kolejnych, wyznaczonych zadań. W przedstawionym opisie sprawy stwierdził Pan, że działalność Pana jest prowadzona w sposób zaplanowany, z oddzielnie wyznaczonymi celami. Opracowany został harmonogram prac dla pow. projektu w roku 2020. Został on faktycznie zrealizowany w stosunku do oprogramowania tj. wyznaczone cele został osiągnięte w wyznaczonym terminie. Wraz z rozpoczęciem prac w każdym z nich, przygotowywany jest wstępny plan prac oraz postawiony cel krótko- i długoterminowy. Cele krótkoterminowe dostarczane są systematycznie w okresach dwutygodniowych a długoterminowe - co trzy miesiące. Po każdym z takich okresów, następuje analiza wykonanej pracy, ocena efektywności użytych rozwiązań oraz wyciągnięcie wniosków w celu usprawnienia kolejnych, wyznaczonych zadań. Realizował Pan przedsięwzięcie systematycznie i metodycznie przy pomocy harmonogramów prac z wyznaczonym planem.

Wszystkie prowadzone przez Pana prace oraz badania naukowe miały na celu zdobycie nowej wiedzy, umiejętności w celu z nastawieniem na opracowanie nowych produktów bądź wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń. Wśród takich czynności wymienić można m.in.:

a)Porównanie rozwiązań technologicznych oferujących efektywny (…) testujący.

b)Zaproponowanie (…) idealnego (…) oferującego zalety wszystkich innych przy wyeliminowaniu ich wad i uzupełnieniu braków.

c)Poszukiwanie oraz zaprojektowanie optymalnej architektury aplikacyjnej w celu znalezienia oferującej największą spójność danych przy dozwolonych współbieżnych aktualizacjach danych przy zachowaniu wysokiej dostępności systemu według (…).

d)Porównanie wpływu wyboru algorytmu (…).

e)Przegląd i wybór odpowiednich wzorców projektowych pod kątem przyszłej utrzymywalności i odporności na błędy. Zdobyta wiedza pozwoli na zachowanie powyższych parametrów przy utrzymaniu odpowiedniej czytelności i poziomu skomplikowania kodu.

Narzędzia, koncepcje, rozwiązania niewystępujące w praktyce gospodarczej, które wykorzystywał Pan, sprawiające, że wytworzone przez Pana oprogramowanie było oryginalne i unikalne w porównaniu do już istniejących to m.in.:

·Opracowany oryginalny algorytm (…). Algorytm porównuje kluczowe aspekty plików przy podjęciu decyzji o ich prioryteryzacji. Algorytm nie istniał wcześniej na rynku.

·Unikalny koncept (…) zaprojektowanej do wyświetlania na dowolnej liczbie monitorów (…). Rozwiązanie unikalne przy tego typu zastosowaniu.

·Zaprojektowanie nowego sposobu efektywnego przetwarzania plików w formacie (…). Logika kodu tu zastosowana maksymalnie kompresuje plik natomiast inne dostępne rynkowe rozwiązania nie oferują tak dużego poziomu kompresji.

W celu wytworzenia/rozwinięcia opisanego we wniosku oprogramowania wykorzystał Pan dostępną aktualnie wiedzę oraz umiejętności. Wyjaśnił Pan również, że zasoby wiedzy jakie posiadał Pan przed rozpoczęciem realizacji oprogramowania dla (…) - znajomość (…) w stopniu zaawansowanym oraz (…) w stopniu podstawowym. W największym stopniu wykorzystuje Pan wiedzę bazującą na matematycznych algorytmach i aplikując je, ich wariacje lub całkowicie nowe ich odmiany w kluczowych miejscach tworzonego/rozwijanego oprogramowania. Innowacyjne technologie użyte do powyższych to m.in.  (…), język programowania (…) i wytworzone w nim algorytmy (…). Dzięki posiadanej wiedzy, każde zadanie, które stało przed Panem wykonane zostało przy użyciu odpowiednio dopasowanej technologii. W pełni wykorzystana została wiedza o (…) oraz znajomość wzorców projektowych stanowiących filar dobrego, przyszłościowego kodu. Podczas swojej działalności, oferował Pan usługę tworzenia oraz rozwijania oprogramowania w technologii (…) oraz pokrewnych będących w rodzinie języków obiektowych.

Z opisu sprawy wynika zatem, że Pana działania mają co do zasady charakter prac rozwojowych w rozumieniu art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również badań naukowych w rozumieniu art. 5a pkt 39 tej ustawy.

W konsekwencji, działalność prowadzona przez Pana polegająca na tworzeniu programów komputerowych spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Pana ani też całość prowadzonej przez Pana działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu – takich jak te, które zostały wymienione we wniosku i jego uzupełnieniu i w warunkach działalności wynikające z wniosku i jego uzupełnienia.

Opodatkowanie preferencyjną stawką podatku

Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz.U. z 2018 r. poz. 432),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509).

Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

W myśl art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a+b) x 1,3

a+b+c+d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a - prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d - nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Stosownie do art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych :

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Artykuł 30ca ust. 6 tej ustawy stanowi:

W przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.

Zgodnie natomiast z art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

W myśl art. 30ca ust. 8 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych:

do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepis art. 23o i art. 23p stosuje się odpowiednio.

W myśl art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Zgodnie bowiem z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych :

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Należy podkreślić, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) będzie prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Wskazana ewidencja jest bardzo ważna, ponieważ jej prowadzenie w sposób niezapewniający osiągnięcie ww. celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego według skali bądź stawki liniowej. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

Odnosząc powyższe przepisy podatkowe do przedstawionego opisu sprawy, należy wskazać, że:

  • tworzy Pan wymienione w opisie programy komputerowe w ramach prowadzonej bezpośrednio działalności badawczo-rozwojowej, spełniającej definicje wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;
  • efektem Pana twórczych prac są każdorazowo odrębne programy komputerowe – utwory podlegające ochronie określonej w art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych;
  • dokonuje Pan odpłatnego przeniesienia autorskich praw majątkowych do wytworzonego oprogramowania w zamian za stosowne wynagrodzenie;
  • sposób przeniesienia każdego z majątkowych praw autorskich zawsze następował i następuje zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych;
  • prowadzi Pan odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym może Pan, na podstawie art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zastosować stawkę opodatkowania 5% do dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, w zeznaniu rocznym za 2020 r.

Zaznaczyć należy w tym miejscu, że o ile podstawą opodatkowania preferencyjną 5% stawką podatkową jest suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym, to wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Podkreślamy, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Należy wskazać, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Jeżeli zatem, przedstawiony we wniosku stan faktyczny będzie się różnić od stanu występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Pana w zakresie przedstawionego stanu faktycznego.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…).

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).

Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).