Skutki podatkowe odpłatnego zbycia własności lokalu mieszkalnego. - Interpretacja - null

ShutterStock

Skutki podatkowe odpłatnego zbycia własności lokalu mieszkalnego. - Interpretacja - 0115-KDIT3.4011.618.2024.2.MJ

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Skutki podatkowe odpłatnego zbycia własności lokalu mieszkalnego.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowy od osób fizycznych jest prawidłowe, ale z innych względów, niż to Państwo wskazaliście.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

12 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 12 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniliście go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem nadanym u operatora pocztowego 16 września 2024 r. (wpływ – 18 września 2024 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowana będąca Stroną postępowania:

A.A

(...)

2)Zainteresowany niebędąca Stroną postępowania:

B.A

(...)

Opis zdarzenia przyszłego

(...) 2019 r. [winno być 2018 r. – dopisek organu na podstawie uzupełnienia wniosku] zawarli Państwo z X z siedzibą w Y w formie aktu notarialnego przed notariuszem (...), prowadzącą kancelarię notarialną w (...) w A Rep. A NR (...) umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu i umowy sprzedaży, w której ustanowiono odrębną własność lokalu mieszkalnego nr 1 przy ul. B1 w Y i przeniesiono na małżonków A, [tj. na Państwa – dopisek organu] prawo własności tego prawa wraz z należnym udziałem przypadającym właścicielom tego lokalu w nieruchomości wspólnej.

(...) 2019 r. [winno być 2018 r. – dopisek organu na podstawie uzupełnienia wniosku] notariusz sporządzający umowę złożył wniosek o wpis prawa odrębnej własności lokalu do księgi wieczystej. Wpis tego prawa do utworzonej księgi wieczystej prowadzonej przez Sąd Rejonowy w Y (...) nastąpił w dniu (...) 2019 r.

Nabycie powyższego ograniczonego prawa nie nastąpiło w związku z działalnością gospodarczą żadnego z Państwa.

Planują Państwo dokonać zbycia odrębnej własności lokalu mieszkalnego nr 1 przy ul. B1 w Y wraz z przynależnym udziałem w gruncie jeszcze w roku 2024.

Na dzień sporządzenia niniejszego wniosku sprzedaż odrębnej własności lokalu mieszkalnego nr 1 przy ul. B1 w Y wraz z należnym udziałem przypadającym właścicielom tego lokalu w nieruchomości wspólnej jeszcze nie nastąpiła, ale może się to wydarzyć w najbliższym czasie. Przeniesienie prawa odrębnej własności wyżej opisanego lokalu wraz z należnym udziałem w gruncie na nabywcę nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej.

Uzupełnienie wniosku

Weryfikując przedmiotu wniosku, potwierdzili Państwo, iż zamiarem jest otrzymanie interpretacji indywidualnej w zakresie wykładni art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zweryfikowany opis sprawy:

Datą nabycia własności lokalu mieszkalnego przy ul. B1/1 przez Państwa, czyli małżonków A.A i B.A, zgodnie z umową ustanowienia odrębnej własności lokalu, przeniesienia własności i umowy sprzedaży zawartą w akcie notarialnym Rep. A nr (...) sporządzonym przez notariusz (...) jest (...) 2018 r.

Zatem prawidłowo winno być, iż dnia (...) 2018 r. notariusz sporządzający umowę złożył wniosek o wpis prawa odrębnej własności lokalu do księgi wieczystej. Wpis tego prawa do utworzonej księgi wieczystej prowadzonej przez Sąd Rejonowy w Y (...) nastąpił w dniu (...) 2019 r.

Wyjaśniliście Państwo, że w stwierdzeniu „nabycie powyższego ograniczonego prawa nie nastąpiło w związku z działalnością gospodarczą żadnego z małżonków A” wkradła się pomyłka pisarska. Zamiast „nabycie powyższego ograniczonego prawa nie nastąpiło w związku z działalnością gospodarczą żadnego z małżonków A" winno być „nabycie powyższej odrębnej własności lokalu mieszkalnego nie nastąpiło w związku z działalnością gospodarczą żadnego z małżonków A."

Zatem w sprawie nie chodzi o nabycie ograniczonego prawa.

W Państwa małżeństwie obowiązuje ustawowa wspólność małżeńska.

Lokal mieszkalny, którego dotyczy wniosek był przez Państwa wykorzystywany przez cały okres jego współposiadania jako lokal służący zaspokajaniu własnych celów mieszkaniowych.

Zainteresowana będąca Stroną postępowania prowadzi zarejestrowaną w CEIDG działalność gospodarczą. Datą rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej jest (...) 2008 r. Przedmiot tej działalności opisuje kod PKD 85.51.Z - Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych. W praktyce Pani A.A jest (...).

Jej maż, Pan B.A nie prowadzi działalności gospodarczej zarejestrowanej w CEIDG. W okresie od roku 2011 do roku 2013 prowadził działalność gospodarczą wpisaną prawdopodobnie do gminnej ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Gminę Y, którą to działalność zakończył, przy czym dokładnej daty zakończenia nie pamięta. Była to działalność (...).

Na zasadach ustawowej wspólności majątkowej (...) 2010 r. nabyli Państwo odrębną nieruchomość - lokal mieszkalny na podstawie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i umowy sprzedaży. Dla lokalu tego założono księgę wieczystą KW nr (...). Nieruchomość ta została sprzedana przez Państwa (...) 2018 r. na podstawie umowy sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego sporządzonego przez notariusz (...) w Kancelarii Notarialnej w Z (Rep. A nr (...)). Mieszkanie to zostało nabyte w celach zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. Po jego zbyciu nabyli Państwo lokal mieszkalny przy ul. B1/1 w Y.

Nie zamierzają Państwo prowadzić działalności inwestycyjnej polegającej na obrocie nieruchomościami. Zbycie obecnego mieszkania ma na celu pozyskanie środków finansowych niezbędnych do budowy domu jednorodzinnego na nieruchomości gruntowej nabytej przez małżonków na zasadach ustawowej wspólności majątkowej, dla której Sąd Rejonowy w V prowadzi księgę wieczystą KW (...). Celem inwestycji jest poprawa Państwa warunków mieszkaniowych.

Pytanie

Czy w przypadku sprzedaży w roku 2024 prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego nr 1 przy ul. B1 w Y, wraz z należnym udziałem w gruncie, dla którego Sąd Rejonowy w Y prowadzi księgę wieczystą (...) powstanie obowiązek podatkowy związany z przychodem uzyskanym ze sprzedaży lokalu, z praw majątkowych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym przychód podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Państwa stanowisko w sprawie

W Państwa ocenie, nienastępujące w wykonywaniu działalności gospodarczej, odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego nr 1 przy ul. B1 w Y wraz z należnym udziałem w gruncie, dla którego Sąd Rejonowy w Y prowadzi księgę wieczystą (...) stanowiącego odrębną własność nie będzie stanowiło dla Państwa źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej zwaną u.p.d.f), podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ww. ustawy, ponieważ jego odpłatne zbycie nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie, czyli od roku 2018 r. W konsekwencji nie będzie ciążył na Państwie obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w związku ze sprzedażą ww. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. u.p.d.f, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a-d u.p.d.o.f - jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.prawa wieczystego użytkowania gruntów

d.innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Zgodnie z art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (dalej zwanej k.c.) nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności, a z art. 2 ust 1 i art. 7 ust. 1 ustawy z 1994 r. o własności lokali wynika, że odrębną nieruchomością jest część budynku - samodzielny lokal mieszkalny, co do którego nastąpiło ustanowienie odrębnej własności lokalu. Zatem lokal jest rzeczą nieruchomą w rozumieniu art. 46 § 1 k.c.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt.8 lit. a) formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) u.p.d.o.f przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Zatem, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw następuje po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f, a tym samym kwota uzyskana z odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub ww. praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Zatem, w przypadku zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-d) u.p.d.o.f. decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu dochodu ma moment oraz sposób ich nabycia.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia "nabycia"; należy zatem odwołać się do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, a w szczególności do art. 155 § 1, który stanowi, że:

Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.

Natomiast kwestie związane z ustanowieniem odrębnej własności lokalu podlegają uregulowaniu w rozdziale drugim ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali zwanej dalej ustawą o własności lokali. Zgodnie z art. 7 ust. 1 . ustawy o własności lokali odrębną własność lokalu można ustanowić w drodze umowy, a także jednostronnej czynności prawnej właściciela nieruchomości albo orzeczenia sądu znoszącego współwłasność.

Stosownie do ust. 2 ww. artykułu umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu powinna być dokonana w formie aktu notarialnego; do powstania tej własności niezbędny jest wpis do księgi wieczystej.

Zacytowany przepis ustawy o własności lokali wskazuje, że do powstania odrębnej własności lokalu niezbędny jest wpis do księgi wieczystej i jest to wpis konstytutywny.

Należy jednak mieć na uwadze, że ustawa o własności lokali nie zawiera uregulowań dotyczących określenia chwili, z którą powstaje skutek takiego wpisu.

Koniecznym jest zatem odwołanie się w tym zakresie do treści ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, zwanej dalej ustawą o księgach wieczystych i hipotece.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ww. ustawy o księgach wieczystych i hipotece księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości.

W myśl ust. 2 ww. przepisu księgi wieczyste zakłada i prowadzi się dla nieruchomości.

Podkreślenia jednakże wymaga, iż w świetle art. 29 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, wpis w księdze wieczystej ma moc wsteczną od chwili złożenia wniosku o dokonanie wpisu, a w wypadku wszczęcia postępowania z urzędu - od chwili wszczęcia tego postępowania.

W konsekwencji - w razie dokonania wpisu - datą powstania prawa (jeżeli wpis ma skutek konstytutywny jak w przypadku ustanowienia odrębnej własności lokalu) jest data złożenia wniosku o wpis tego prawa do księgi wieczystej przy czym skutek wsteczny związany jest z wpisem już dokonanym (vide Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 marca 2003 r., I CKN 152/01, który co prawda dotyczy hipoteki, ale wpis hipoteki też ma charakter konstytutywny). Ta argumentacja znajduje potwierdzenie także w Wyroku Sądu Najwyższego z dnia 30 października 2019 r. V CSK 379/18, w którym Sąd Najwyższy odniósł się do skuteczności wpisu hipoteki przymusowej do księgi wieczystej. Sąd wskazał, iż art. 67 ustawy o księgach wieczystych i hipotece ustanawia zasadę konstytutywności wpisu hipoteki w księdze wieczystej stanowiąc, że do powstania hipoteki niezbędny jest wpis w księdze wieczystej. Sąd Najwyższy potwierdził, iż wpis do księgi wieczystej nie przesądza jednak z jaką chwilą wpis ten staje się skuteczny i że norma dotycząca konstytutywności wpisu powinna być odczytywana łącznie z normą art. 29 u.k.w.h. stanowiącą, że wpis w księdze wieczystej ma moc wsteczną od chwili złożenia wniosku o dokonanie wpisu.

Zatem podobnie w niniejszej sprawie przepis art. 7 ust. 2 ustawy o własności lokali należy odczytywać łącznie z normą art. 29 ustawy o księgach wieczystych i hipotece stanowiącą, że wpis w księdze wieczystej ma moc wsteczną od chwili złożenia wniosku o dokonanie wpisu.

Wobec powyższego datą nabycia przez Państwa prawa odrębnej własności lokalu wraz z należnym udziałem będzie data złożenia wniosku o dokonanie wpisu do księgi wieczystej czyli w niniejszym stanie faktycznym jest to (...) 2018 r., i to w tej dacie nastąpiło ustanowienie odrębnej współwłasności lokalu na rzecz Wnioskodawców.

Wobec powyższego w Państwa sprawie bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f. liczyć należy od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lokalu mieszkalnego czyli od końca 2018 r.

W konsekwencji uznać należy, że pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych upłynął 31 grudnia 2023 r.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz przedstawiony opis zdarzenia, planowane, nie następujące w wykonywaniu działalności gospodarczej, odpłatne zbycie w 2024 r. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność wraz z należnym udziałem w gruncie nie będzie stanowiło dla Państwa źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ww. ustawy, ponieważ jego odpłatne zbycie nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie, czyli 2018 r. W konsekwencji nie będzie ciążył na Państwie obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w związku ze sprzedażą ww. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność.

W związku ze skorygowaną w opisie sprawy datą nabycia odrębnej własności lokalu mieszkalnego przy ul. B1/1 w Y, tj. (...) 2018 r., podtrzymują Państwo stanowisko co do oceny prawnej przedstawionego zdarzenia i wskazują, że datą nabycia prawa odrębnej własności lokalu przez Państwa jest data złożenia wniosku o wpis do księgi wieczystej, tj. (...) 2018 r., i to w tej dacie nastąpiło ustanowienie odrębnej współwłasności lokalu na Państwa rzecz.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe, ale z innych względów, niż Państwo wskazaliście.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z kolei, jak stanowi art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W świetle powyższego, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub ww. praw majątkowych następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonaniu działalności gospodarczej stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia nabycia.

Wskazać jednak należy, że interpretacja pojęcia „nabycie” została przedstawiona w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 listopada 2009 r., sygn. akt II FSK 1489/08, w którym Sąd stwierdził, że aby ustalić, jaka czynność prawna wyznacza początek biegu pięcioletniego terminu należy odwołać się do regulacji zawartych w prawie cywilnym. Według Kodeksu cywilnego nabycie jest to uzyskanie prawa własności rzeczy. Zatem, aktywa majątkowe ulegają zwiększeniu. Przez pojęcie „nabycie” użyte w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy rozumieć każde zwiększenie aktywów majątku podatnika.

Jak wskazano wyżej, moment przeniesienia prawa własności w prawie podatkowym określany jest zgodnie z normami prawa cywilnego.

W myśl z art. 155 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 1061 ze zm.):

Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.

Natomiast art. 158 ww. ustawy stanowi, że:

Umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości; zobowiązanie powinno być w akcie wymienione.

W opisie sprawy i jego uzupełnieniu podaliście Państwo, że datą nabycia przez Państwa własności lokalu mieszkalnego przy ul. B1/1, wraz z należnym udziałem przypadającym właścicielom tego lokalu w nieruchomości wspólnej, zgodnie z umową ustanowienia odrębnej własności lokalu, przeniesienia własności i umowy sprzedaży zawartą w akcie notarialnym Rep. A nr (...) jest (...) 2018 r. – a więc prawo własności do tego lokalu mieszkalnego zostało przeniesione na Państwa w 2018 r.

Wobec powyższego, w Państwa sytuacji nie znajdzie zastosowania ww. art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż planowane przez Państwa zbycie ww. lokalu mieszkalnego w 2024 r. nastąpi po upływie pięcioletniego terminu, o którym mowa w tym przepisie, a więc nie powstanie obowiązek podatkowy związany z przychodem uzyskanym ze sprzedaży tego lokalu.

Ze wskazanych powyżej względów uznaję Państwa stanowisko za prawidłowe, ale nie ze względu na datę złożenia wniosku o wpis do księgi wieczystej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania rozstrzygnięcia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe wyłącznie wobec Państwa i tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Pani A.A (Zainteresowana będąca stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).