Spółka, zajmująca się organizacją różnego rodzaju konkursów, loterii promocyjnych i sprzedaży premiowej, planowała zorganizowanie kilku przedsięwzięć ... - Interpretacja - null
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Podatek od nagród wydawanych uczestnikom loterii
Spółka, zajmująca się organizacją różnego rodzaju konkursów, loterii promocyjnych i sprzedaży premiowej, planowała zorganizowanie kilku przedsięwzięć na rzecz swoich klientów. Wśród uczestników tych akcji miały znaleźć się zarówno osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, jak i przedsiębiorcy, dla których udział w przedsięwzięciu miał związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Spółka zamierzała przyznawać nagrody uczestnikom tych przedsięwzięć.
Spółka zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej, ponieważ chciała się dowiedzieć czy wydając uczestnikom prowadzącym działalność gospodarczą nagrody w loteriach promocyjnych i loteriach audiotekstowych, powinna pobierać 10% zryczałtowany podatek dochodowy. Zapytała także czy w konkursach niepublicznych należy pobierać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wartości wygranej oraz czy przy sprzedaży premiowej powinna podejmować się obowiązków płatnika.
Wnioskodawca uznał, że powinien pobierać 10% zryczałtowany podatek od nagród wydawanych w loteriach promocyjnych i loteriach audiotekstowych, jeśli wartość nagrody przekracza kwotę 2280 zł. W jego ocenie powinien także pobierać 10% zryczałtowany podatek od nagród wydawanych uczestnikom prowadzącym działalność gospodarczą w konkursach niepublicznych. Uważał natomiast, że nie powinien pełnić funkcji płatnika w przypadku sprzedaży premiowej, ponieważ nagrody uzyskane przez uczestników prowadzących działalność gospodarczą stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej.
Stanowisko organu podatkowego
Krajowa Informacja Skarbowa tylko częściowo zgodziła się z wnioskodawcą. Organ podatkowy wskazał, że zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, nagrody wydawane w loteriach promocyjnych i audiotekstowych co do zasady podlegają zryczałtowanemu opodatkowaniu w wysokości 10%. Jednakże, jeżeli uczestnikami są osoby prowadzące działalność gospodarczą, a nagrody te mają związek z ich działalnością, powinny one rozliczać nagrody jako przychód z działalności gospodarczej. Oznaczało to, że spółka nie miała obowiązku pobierania zryczałtowanego podatku, a uczestnicy musieli samodzielnie wykazać przychód i odprowadzić podatek zgodnie z przyjętą przez nich formą opodatkowania.
Podobnie jak w przypadku loterii, w przypadku konkursów niepublicznych organizowanych przez spółkę, jeśli nagrody były związane z działalnością gospodarczą uczestników, spółka nie miała obowiązku pobierania 10% podatku. W takim przypadku uczestnik powinien samodzielnie uwzględnić wygraną jako przychód z działalności gospodarczej. W praktyce oznaczało to, że spółka powinna jedynie udokumentować wydanie nagrody, natomiast nie pełni roli płatnika.
W zakresie sprzedaży premiowej stanowisko organu podatkowego potwierdzało stanowisko wnioskodawcy. Krajowa Informacja Skarbowa uznała, że spółka nie powinna podejmować się obowiązków płatnika zryczałtowanego podatku w sytuacji, gdy nagrody wydawane są uczestnikom prowadzącym działalność gospodarczą.