Spółka prowadzi działalność w Polsce jako część globalnego koncernu, świadcząc usługi na rzecz klientów z różnych stref czasowych. W związku z koniecz... - Interpretacja - null

ShutterStock

Spółka prowadzi działalność w Polsce jako część globalnego koncernu, świadcząc usługi na rzecz klientów z różnych stref czasowych. W związku z koniecz... - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Dofinansowanie nocnych przejazdów dla pracowników

Spółka prowadzi działalność w Polsce jako część globalnego koncernu, świadcząc usługi na rzecz klientów z różnych stref czasowych. W związku z koniecznością pracy nocnej spółka wprowadziła politykę podróżowania taksówką, umożliwiając pracownikom bezpłatne przejazdy taksówkami do i z pracy w godzinach nocnych. Przejazdy są dostępne dla osób, których zmiany rozpoczynają się lub kończą o północy, a ich organizacja i koszty są pokrywane przez spółkę.

W związku z tym, firma zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy finansowanie nocnych przejazdów taksówkami dla pracowników wymaga odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy. W swoim stanowisku argumentowała, że świadczenie to nie stanowi przychodu pracownika, ponieważ leży w interesie pracodawcy, zapewniając ciągłość pracy i bezpieczeństwo, a nie przynosi korzyści majątkowej pracownikowi.

Opodatkowanie przejazdów nocnych – stanowisko KIS

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że finansowanie nocnych przejazdów taksówkami dla pracowników stanowi przychód, który podlega opodatkowaniu.

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które określają, że wszelkie świadczenia otrzymane przez pracowników mogą stanowić przychód. Zgodnie z art. 12 ust. 1 tej ustawy, za przychody ze stosunku pracy uznaje się także wartość nieodpłatnych świadczeń, które pracownik otrzymuje w związku z wykonywaniem pracy. Przychód taki powstaje, gdy świadczenie jest dobrowolne, przypisane konkretnemu pracownikowi i przynosi mu wymierną korzyść.

W dalszej części interpretacji KIS odniosła się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wskazał, że nieodpłatne świadczenia stanowią przychód, jeśli przynoszą pracownikowi realną korzyść w postaci uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść. Organ zauważył, że bezpłatne przejazdy taksówkami pozwalają pracownikom zaoszczędzić na kosztach transportu, co oznacza, że uzyskują oni wymierne przysporzenie majątkowe. W rezultacie wartość tych przejazdów powinna być traktowana jako ich przychód ze stosunku pracy.

„W konsekwencji, sfinansowanie przez Państwa dla pracowników kosztów dojazdu taksówkami w porze nocnej z pracy i do pracy generuje powstanie po ich stronie przychodu ze stosunku pracy stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym z powyższego tytułu Państwo, jako płatnik jesteście zobowiązani do obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych stosownie do art. 32 ust. 1 w zw. z art. 38 ww. ustawy” - podsumował dyrektor KIS.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 4 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.492.2024.2.GG