Ojciec podatniczki, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej podpisał umowę ze spółdzielnią mieszkaniową na budowę mie... - Interpretacja - null

Shutterstock

Czy trzeba zapłacić 12% podatku od sprzedaży ekspektatywy mieszkania?

Temat interpretacji

12% podatku od sprzedaży ekspektatywy mieszkania

Ojciec podatniczki, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej podpisał umowę ze spółdzielnią mieszkaniową na budowę mieszkania, które zostało wybudowane i przekazane jako ekspektatywa odrębnej własności. Lokal nigdy nie uzyskał odrębnej księgi wieczystej, ani nie został notarialnie przekształcony na odrębną własność. Po śmierci ojca wnioskodawczyni odziedziczyła połowę ekspektatywy. Nieruchomość została sprzedana jako ekspektatywa prawa własności.

Wnioskodawczyni chciała się dowiedzieć, czy w związku ze sprzedażą ekspektatywy prawa własności mieszkania w Polsce jest zobowiązana do zapłacenia 12% podatku dochodowego od uzyskanego przychodu. Wskazała, że jest polską obywatelką, ale od kilku lat na stałe mieszka w Wielkiej Brytanii i tam ma rezydencję podatkową. W jej ocenie przychód ze sprzedaży ekspektatywy kwalifikuje się jako przychód z praw majątkowych, co oznacza konieczność zapłacenia 12% podatku dochodowego w Polsce. Przyjęła, że sprzedaż dotyczyła praw majątkowych, gdyż ekspektatywa nie stanowiła pełnej własności lokalu.

Stanowisko organu podatkowego

Krajowa Informacja Skarbowa uznała stanowisko wnioskodawczyni za nieprawidłowe. Wyjaśniła, że w opisanym stanie faktycznym dochód ze sprzedaży ekspektatywy nie podlega opodatkowaniu w Polsce, lecz w Wielkiej Brytanii.

Organ podatkowy wskazał na postanowienia Konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią z dnia 20 lipca 2006 r. Zgodnie z art. 13 ust. 5 konwencji, zyski ze sprzedaży majątku innego niż nieruchomości, podlegają opodatkowaniu wyłącznie w kraju rezydencji podatnika. Organ wyjaśnił, że skoro wnioskodawczyni mieszka w Wielkiej Brytanii, dochody ze sprzedaży ekspektatywy podlegają opodatkowaniu wyłącznie tam. KIS podkreśliła, że ekspektatywa nie jest prawem własności mieszkania, a jedynie prawem oczekiwanym na uzyskanie własności, dlatego nie można traktować jej jako nieruchomości.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 4 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL.4011.77.2024.3.JK