Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na studia oraz opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej pr... - Interpretacja - 0115-KDWT.4011.94.2024.3.KGD
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na studia oraz opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kosztów uzyskania przychodów oraz preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan w odpowiedzi na wezwanie – w dniu 8 września 2024 r. oraz 23 września 2024 r. (daty wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Pierwszy stan faktyczny: Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie tworzenia oprogramowania (PKD 62.01.Z). W celu podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych oraz lepszego zarządzania firmą, zapisał się Pan na studia niestacjonarne na kierunku (...) w (...) w X. Studia te obejmują szeroką gamę przedmiotów, które są bezpośrednio związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, takich jak: (...). Studia (...) pozwalają Panu na zdobycie umiejętności i wiedzy, które bezpośrednio wpływają na rozwój Pana firmy. Dzięki nim może Pan lepiej negocjować warunki z klientami, efektywniej zarządzać projektami, a także pozyskiwać nowych kontrahentów. Wiedza zdobyta na studiach przyczynia się do zwiększenia przychodów Pana firmy oraz jej dalszego rozwoju. Ze względu na to, że mieszka Pan w miejscowości oddalonej od X, jest Pan zmuszony ponosić dodatkowe koszty związane z dojazdami oraz noclegami w X, gdzie odbywają się zajęcia. Zajęcia te prowadzone są przez kilkanaście godzin dziennie w trybie weekendowym, co wymaga Pana fizycznego udziału na miejscu. Poniesione przez Pana wydatki na studia, dojazdy oraz noclegi są celowe i racjonalne, mając na celu osiągnięcie przychodów oraz zabezpieczenie źródła przychodów. Wiedza zdobyta na studiach pozwala na dynamiczny rozwój firmy, co przekłada się na wyższe przychody i stabilność finansową.
Drugi stan faktyczny: Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą (...), która zajmuje się tworzeniem oprogramowania, a dokładniej systemów (...). W ramach działalności, tworzy Pan kod źródłowy oprogramowania, który następnie sprzedaje klientom. Kod ten jest wytworzonym przez Pana prawem własności intelektualnej.
Uzupełnienie
1)Jakiego konkretnie okresu dotyczy Pana wniosek?
Wniosek dotyczy okresu od momentu rozpoczęcia działalności Pana firmy, tj. od (...) 2023 roku, aż do chwili obecnej. W tym czasie nieprzerwanie zajmuje się Pan tworzeniem oraz rozwijaniem systemu (...), w tym implementacją nowych funkcjonalności. Celem istnienia Pana firmy jest ciągły rozwój tego systemu oraz zwiększanie jego innowacyjności na tle innych rozwiązań tego typu.
2)Czy prowadzona przez Pana działalność jest działalnością badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Tak, prowadzoną przez Pana działalność można zakwalifikować jako działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Polega ona na tworzeniu i rozwoju systemu (...), co obejmuje prace badawcze, wdrażanie nowych funkcjonalności oraz doskonalenie istniejących rozwiązań. W tym celu korzysta Pan z narzędzi do badania wydajności aplikacji oraz jej testowania. Dodatkowo, systematycznie bada Pan rynek, aby aplikacja nieustannie korzystała z optymalnych rozwiązań technologicznych oraz była innowacyjna na tle konkurencji.
3)Jeśli odpowiedź na powyższe jest twierdząca, to czy tworzenie oprogramowania, o którym mowa we wniosku następuje w ramach prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej (działalności o wskazanych powyżej cechach)?
Tak, tworzenie oprogramowania, o którym mowa we wniosku, następuje w ramach prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej, posiadającej wskazane powyżej cechy. Cały proces tworzenia i rozwoju systemu (...), w tym implementacja nowych funkcjonalności oraz testowanie i optymalizacja aplikacji, odbywa się w ramach działalności badawczo-rozwojowej, której celem jest opracowywanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych oraz ich wdrażanie.
4)Co – w kontekście wskazania w opisie sprawy – należy rozumieć pod pojęciem „oprogramowanie”? Czy wytworzone kody źródłowe oprogramowania są programami komputerowymi?
Wytworzone kody źródłowe są aplikacjami webowymi, to znaczy, że są budowane oraz konfigurowane pod dane środowisko pracy, ale nie znajdują się fizycznie na komputerze tylko są umieszczane na hostingu w chmurze, która rozbudowuje aplikację o kolejne funkcjonalności takie jak (...) i wiele więcej.
5)Jakie konkretne oprogramowanie wytworzył Pan, w okresie którego ma dotyczy Pana wniosek (proszę przedstawić konkretne nazwy, przeznaczenie, funkcje)? Kiedy (prosimy, żeby podał Pan daty) miało/będzie mieć miejsce ich wytworzenie?
(...), to system (...) do (...). Pierwsza faza rozwoju projektu trwała od (...) 2023 roku do okolic (...) 2023 roku, w tym czasie powstała aplikacja w wersji alpha, która była gotowa do manualnego testowania podstawowych funkcji. Od tego czasu do okolic (...) tego roku trwała faza testowania, naprawiania błędów oraz wdrażania nowych funkcjonalności oraz zwiększania innowacyjności aplikacji. Następnie do użytku zostało dopuszczonych w sumie około (...) pracowników firm (...) oraz (...). Po tym wydarzeniu aż do teraz trwa naprawa bieżących błędów oraz stałe poprawianie wydajności aplikacji wraz z usprawnieniami warstwy wizualnej spełniając obowiązujące zasad UX/UI designu. Od (...) tego roku zaczął Pan też współtworzyć drugą aplikację o nazwie (...), jest to aplikacja przeznaczona dla (...). Pozwala na (...). Od początku pracy przy tej aplikacji zajmuje się Pan tylko implementacją nowych funkcjonalności.
6)Czy jest Pan wyłącznym twórcą ww. oprogramowania?
Sam Pan pracuje przy (...). Przy (...) pracuje Pan wraz z kolegą, ale każdy pracuje nad swoimi funkcjonalnościami, więc kody w zasadzie prawie się nie mieszają.
7)Czy wytworzone przez Pana kody źródłowe, o których mowa we wniosku, stanowią utwory w rozumieniu art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych podlegające ochronie z art. 74 tejże ustawy?
Tak, wytworzone przez Pana kody źródłowe, o których mowa we wniosku, stanowią utwory w rozumieniu art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Kody te są wynikiem mojej twórczej działalności, mają indywidualny charakter i są oryginalne, co czyni je utworami chronionymi prawem autorskim. Zgodnie z art. 74 tej ustawy, programy komputerowe, w tym kody źródłowe, podlegają takiej samej ochronie jak inne utwory literackie, co oznacza, że przysługują im prawa autorskie od momentu ich stworzenia.
8)Czy przysługują Panu prawa autorskie do tych programów komputerowych?
Ma Pan pełne prawa autorskie do (...) oraz pełne prawa do swojej części pracy w (...).
9)Czy sformułowanie „sprzedaż klientom” w odniesieniu do kodu źródłowego oznacza, że uzyskuje Pan wynagrodzenie z tytułu przeniesienia przez Pana na klientów autorskich praw majątkowych do programu komputerowego?
Tak.
10)Jeśli tak, to czy przeniesienie majątkowych praw autorskich do programu komputerowego następuje zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy?
Tak, przeniesienie majątkowych praw autorskich do programu komputerowego następuje zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 tej ustawy. Oznacza to, że przeniesienie praw majątkowych musi być dokonane w formie pisemnej, w umowie wyraźnie określającej pola eksploatacji, na których utwór będzie wykorzystywany. Art. 41 ustala konieczność wyraźnego zawarcia postanowień dotyczących przeniesienia praw majątkowych, a art. 53 zapewnia, że jeśli umowa nie stanowi inaczej, twórca zachowuje prawo do wynagrodzenia za przeniesienie tych praw.
11)Czy w okresie, którego dotyczy wniosek prowadzi Pan księgi rachunkowe czy podatkową księgę przychodów i rozchodów?
Podatkową księgę przychodów i rozchodów
12)Czy w okresie, którego dotyczy wniosek, prowadzi Pan na bieżąco ewidencję, zgodną z wymogami art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Tak
13)Jakie konkretnie wydatki na studia chciałby Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Czy należy przez to rozumieć czesne, czy również inne wydatki?
Czesne, nocleg oraz koszty dojazdów.
14)Jakie konkretnie wydatki określa Pan jako koszty dojazdu i noclegów? Proszę wskazać w jaki sposób dojeżdża Pan na studia.
Jako koszt dojazdu określa Pan bilety na pociąg w dwie strony. Koszt noclegów to koszt wynajmu (...) w hotelu (...) lub innego miejsca noclegowego w przypadku braku miejsc w (...). Chodzi tutaj o sam koszt noclegu bez żadnych dodatków pokroju śniadania itp.
15)W jaki sposób udokumentowane są wydatki, które zamierza Pan zaliczyć do kosztów podatkowych?
Wszystkie wydatki będą udokumentowane na fakturach.
Pytania
1)Czy wydatki na studia niestacjonarne na kierunku (...) mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej?
2)Czy koszty dojazdów i noclegów związanych z uczestnictwem w studiach niestacjonarnych mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?
3)Czy dochody uzyskane ze sprzedaży oprogramowania (...), którego kod źródłowy są Pana własnością intelektualną, kwalifikują się do zastosowania ulgi IP Box, o której mowa w art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Pana stanowisko w sprawie
Pana zdaniem, wydatki poniesione na studia niestacjonarne na kierunku (...), w tym koszty dojazdów i noclegów, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, gdyż bezpośrednio przyczyniają się do zwiększenia przychodów i efektywnego zarządzania firmą.
Pana zdaniem, dochody uzyskane z tytułu sprzedaży oprogramowania (...) kwalifikują się do zastosowania ulgi IP Box, ponieważ spełniają warunki określone w art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
1.Możliwość zaliczenia wydatków na studia (czesne) oraz związane z nimi dojazdy i noclegi do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
W myśl art. 5a pkt 6 tej ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:
–pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
–nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
–być właściwie udokumentowany.
Powołany przepis wskazuje, że przy ocenie danego wydatku przede wszystkim musi istnieć źródło przychodów. Z zasadą tą skorelowane są przepisy ustanawiające reguły potrącania wydatków w określonym czasie.
Stwierdzenie, że określone wydatki poniesione przez podatnika spełniają wszystkie wskazane przez ustawodawcę warunki podatkowego uznania ich za koszt uzyskania przychodów, stanowi bowiem niezbędną przesłankę odliczenia ich przez podatnika od osiągniętego przychodu.
W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.
Przy czym związek przyczynowy między poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodu bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.
Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu nie dopuszczenia do utraty źródła przychodu w przyszłości.
Należy przy tym podkreślić, że obowiązek jednoznacznego wykazania związku przyczynowo-skutkowego między poniesionym wydatkiem, a przychodem uzyskanym z działalności, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła tego przychodu każdorazowo spoczywa na podatniku.
Ustawodawca, posługując się zwrotem „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów”, przypisuje temu określeniu cechę świadomego, zamierzonego, przemyślanego i logicznego działania podatnika przyporządkowanego osiągnięciu przychodów, a nie odwołuje się do skutku będącego następstwem określonego działania.
Wykładnia językowa użytego przez ustawodawcę pojęcia „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów” oznacza, że podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków pod tym, wszakże warunkiem, że wykaże, iż świadomie poniósł określony wydatek, który ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Zależność między poniesionymi w danym czasie kosztami a możliwością uzyskania w przyszłości z tego tytułu przychodów trzeba zatem rozpatrywać na podstawie adekwatnego związku przyczynowego. Przy kwalifikowaniu określonych wydatków poczynionych przez podatnika do kosztów podatkowych należy jednocześnie brać pod uwagę przeznaczenie wydatku (jego celowość), jak też potencjalną możliwość przyczynienia się wydatku do osiągnięcia przychodów podatnika.
Należy ponadto dodać, że samo wyliczenie kosztów, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, nie stwarza domniemania, że wszystkie pozostałe koszty, które nie są wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zostają z mocy samego prawa uznane za koszty podlegające odliczeniu. Innymi słowy – poniesienie wydatku, który nie został wyłączony w art. 23 omawianej ustawy podatkowej, nie oznacza, że wydatek taki automatycznie będzie uznany za koszt uzyskania przychodów.
W opisie sprawy wskazał Pan, że prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie tworzenia oprogramowania. W celu podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych oraz lepszego zarządzania firmą zapisał się Pan na studia niestacjonarne na kierunku (...) w (...) w X. Studia te obejmują szeroką gamę przedmiotów, które są bezpośrednio związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, takich jak: (...). Studia (...) pozwalają Panu na zdobycie umiejętności i wiedzy, które bezpośrednio wpływają na rozwój mojej firmy. Dzięki nim może Pan lepiej negocjować warunki z klientami, efektywniej zarządzać projektami, a także pozyskiwać nowych kontrahentów. W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że do kosztów uzyskania przychodów chciałby Pan zaliczyć czesne, nocleg oraz koszty dojazdów.
Wymienione wydatki nie zostały ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt uzyskania przychodów, zawartym w treści art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Jak już wskazano, dla uzyskania takiego statusu konieczne jest również zaistnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem a celem, jakim jest osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów.
Do stwierdzenia, czy poniesione opłaty za studia, o których mowa we wniosku, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej istotnym jest zatem ustalenie:
–czy taki wydatek związany jest ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i mają związek z tą działalnością, czy też,
–wydatek ten służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością gospodarczą, a więc który, co do zasady ma charakter osobisty.
W złożonym wniosku wskazał Pan, że wiedza zdobyta przez Pana podczas studiów umożliwi Panu zdobycie umiejętności i wiedzy, które bezpośrednio wpływają na rozwój firmy. Wiedza zdobyta na studiach przyczynia się do zwiększenia przychodów Pana firmy oraz jej dalszego rozwoju. Z tego względu, poniesione przez Pana wydatki z tytułu studiów (czesne oraz wydatki związane z dojazdem i noclegami) będą mogły stanowić koszt uzyskania przychodów w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.
Przedmiotowe wydatki spełniają bowiem przesłanki, o których mowa art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
2.Możliwość skorzystania z ulgi IP Box
Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742, z późn. zm.),
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one:
prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Natomiast stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:
Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
1)patent,
2)prawo ochronne na wzór użytkowy,
3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),
8)autorskie prawo do programu komputerowego
-podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.
Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.
Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
(a + b) x 1,3
a + b + c + d
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,
c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,
d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:
Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:
Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w których osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).
Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:
1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.
Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.
Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:
W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.
Zatem podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do kwalifikowanego dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.
Ponadto należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.
Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję. Przepisy o IP BOX nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.
W treści wniosku i jego uzupełnienia podał Pan, że:
–prowadzi Pan od (...) 2023 r. działalność gospodarczą związaną m.in. z wytwarzaniem oprogramowania, zajmuje się Pan tworzeniem oraz rozwijaniem systemu (...), w tym implementacją nowych funkcjonalności, celem istnienia Pana firmy jest ciągły rozwój tego systemu oraz zwiększanie jego innowacyjności na tle innych rozwiązań tego typu,
–do celów podatkowych prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów,
–w okresie, którego dotyczy wniosek, prowadzi Pan na bieżąco ewidencję, zgodną z wymogami art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
–w ramach działalności gospodarczej tworzy Pan kod źródłowy oprogramowania, który następnie sprzedaje Pan klientom,
–prowadzoną przez Pana działalność można zakwalifikować jako działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Polega ona na tworzeniu i rozwoju systemu (...), co obejmuje prace badawcze, wdrażanie nowych funkcjonalności oraz doskonalenie istniejących rozwiązań. W tym celu korzysta Pan z narzędzi do badania wydajności aplikacji oraz jej testowania. Dodatkowo, systematycznie bada Pan rynek, aby aplikacja nieustannie korzystała z optymalnych rozwiązań technologicznych oraz była innowacyjna na tle konkurencji,
–cały proces tworzenia i rozwoju systemu (...), w tym implementacja nowych funkcjonalności oraz testowanie i optymalizacja aplikacji, odbywa się w ramach działalności badawczo-rozwojowej, której celem jest opracowywanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych oraz ich wdrażanie,
–wytworzone przez Pana kody źródłowe, o których mowa we wniosku, stanowią utwory w rozumieniu art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych podlegające ochronie z art. 74 tejże ustawy. Kody te są wynikiem Pana twórczej działalności, mają indywidualny charakter i są oryginalne, co czyni je utworami chronionymi prawem autorskim,
–posiada Pan pełne prawa autorskie do (...) oraz pełne prawa do swojej części pracy w (...),
–przeniesienie majątkowych praw autorskich do programu komputerowego następuje zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 tej ustawy. Oznacza to, że przeniesienie praw majątkowych musi być dokonane w formie pisemnej, w umowie wyraźnie określającej pola eksploatacji, na których utwór będzie wykorzystywany.
Mając to na uwadze należy wskazać, że oprogramowanie – definiowane, jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509 dalej: „ustawa o PAIPP”).
Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.
Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o PAIPP:
Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.
Z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej będziemy mieli do czynienia przy spełnieniu łącznie trzech warunków:
a)przedmiot ochrony jest wytworzony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej oraz
b)należy do jednej z kategorii wymienionych w katalogu w art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT;
c)podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.
W związku z tym, autorskie prawa do programów komputerowych, wytwarzanych przez Pana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – w zakresie, w jakim stanowią nowe i indywidualne rozwiązania będące bezpośrednim efektem Pana działalności badawczo-rozwojowej – są kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Powyższe oznacza, że za lata 2023 i 2024 będzie Pan mógł skorzystać z preferencyjnego opodatkowania kwalifikowanych dochodów z tytułu sprzedaży tych praw, wg stawki 5%. Podkreślenia przy tym wymaga, że wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm. (dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).