Po zmianie rezydencji podatkowej na Polskę wnioskodawczyni otrzymuje regularne odszkodowanie z polisy ubezpieczeniowej, wykupionej przez byłego pracod... - Interpretacja - null

Shutterstock

Czy odszkodowanie z polisy ubezpieczeniowej wykupionej przez pracodawcę podlega opodatkowaniu?

Temat interpretacji

Odszkodowanie z polisy ubezpieczeniowej a obowiązek podatkowy

Po zmianie rezydencji podatkowej na Polskę wnioskodawczyni otrzymuje regularne odszkodowanie z polisy ubezpieczeniowej, wykupionej przez byłego pracodawcę na Malcie. Świadczenie to wynika z całkowitej niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem. Początkowo środki trafiały na konto pracodawcy, który przekazywał je kobiecie, lecz obecnie są przelewane bezpośrednio na jej konto przez ubezpieczyciela. Podatniczka postanowiła ustalić, czy otrzymywane odszkodowanie podlega opodatkowaniu.

Z tego względu zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy odszkodowanie z polisy wykupionej przez byłego pracodawcę należy traktować jako przychód ze stosunku pracy oraz, czy może być zwolnione z opodatkowania. W swoim stanowisku argumentowała, że odszkodowanie nie wynika z zatrudnienia, lecz z niezdolności do pracy, a także spełnia warunki zwolnienia z podatku, ponieważ dotyczy ubezpieczenia osobowego, niezwiązanego z działalnością gospodarczą ani funduszami kapitałowymi.

Środki z polisy ubezpieczeniowej zwolnione z opodatkowania - KIS

Dyrektor KIS potwierdził, że świadczenie z polisy ubezpieczeniowej wykupionej przez pracodawcę jest zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT.

Organ odwołał się do przepisów, które przewidują nieograniczony obowiązek podatkowy dla osób fizycznych mających miejsce zamieszkania w Polsce. Każdy dochód, niezależnie od miejsca jego uzyskania, podlega opodatkowaniu, chyba że spełnia warunki zwolnienia przewidziane w ustawie. Organ wskazał, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, odszkodowania z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych są zwolnione z podatku, o ile nie dotyczą majątku związanego z działalnością gospodarczą ani funduszy kapitałowych.

W dalszej części interpretacji KIS odniosła się do specyfiki przedstawionego stanu faktycznego sprawy. Zgodnie z informacjami zawartymi we wniosku, odszkodowanie otrzymane przez wnioskodawczynię nie jest związane z funduszami kapitałowymi, a jedynie z ubezpieczeniem osobowym wykupionym przez pracodawcę. Odszkodowanie to, choć wcześniej przekazywane za pośrednictwem pracodawcy, obecnie jest wypłacane bezpośrednio na jej konto, co nie zmienia faktu, że pochodzi ono z polisy majątkowej.

„Z powyższego wynika zatem, że środki, jakie Pani uzyskała w związku z zaistnieniem zdarzenia ubezpieczeniowego, są środkami, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych. Mając na uwadze powyższe, świadczenie od towarzystwa ubezpieczeniowego wypłacone na Pani rzecz korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych” - podsumował dyrektor KIS.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 30 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.477.2024.2.MS