Czy wynagrodzenie pełnomocnika może stanowić koszt uzyskania przychodów?
Temat interpretacji
Wynagrodzenie dla pełnomocnika a koszty uzyskania przychodów
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, świadcząc usługi serwisowe dla sektora bankowego oraz usługi programistyczne. Planuje ustanowić swoją pełnoletnią córkę pełnomocnikiem firmy, co wiąże się z wypłacaniem jej miesięcznego wynagrodzenia na podstawie pełnomocnictwa, bez zawierania umowy cywilnoprawnej. Wynagrodzenie będzie wypłacane na rachunek bankowy córki.
Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy wynagrodzenie wypłacane córce, ustanowionej pełnomocnikiem firmy, może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w jego działalności gospodarczej. Uważał, że wypłata ta zabezpiecza źródło jego przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, i nie jest wyłączona z kosztów na podstawie art. 23 tej ustawy.
Kwota z tytułu pełnomocnictwa zaliczona do KUP - stanowisko KIS
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że wynagrodzenie dla pełnomocnika może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, który stanowi, że kosztem uzyskania przychodów jest wydatek poniesiony w celu osiągnięcia, zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów, z wyłączeniem kosztów wymienionych w art. 23. Wydatki muszą być racjonalne, uzasadnione gospodarczo i mieć związek z prowadzoną działalnością. Zaliczenie konkretnego wydatku do kosztów uzyskania przychodów wymaga spełnienia odpowiednich przesłanek oraz udokumentowania.
KIS podkreśliła, że istotny jest związek przyczynowy między poniesionym wydatkiem a osiągnięciem lub zabezpieczeniem przychodów. Wydatki muszą być rzeczywiste, poniesione przez podatnika i odpowiednio udokumentowane. Ważne jest, aby wydatek miał bezpośredni wpływ na działalność gospodarczą i przyczyniał się do uzyskania przychodów. Sam fakt, że wydatek nie jest wymieniony w art. 23 ustawy o PIT jako wykluczony, nie oznacza automatycznie, że można go zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
„Zatem, na podstawie opisanego zdarzenia przyszłego oraz powołanych przepisów prawa podatkowego, stwierdzam, że wydatki poniesione na wynagrodzenie pełnomocnika, który jest pełnomocnikiem Pana firmy, będą mogły stanowić koszty uzyskania przychodów w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Podkreślam jednak, że warunkiem koniecznym uznania tego wydatku za koszt uzyskania przychodów jest jego związek przyczynowy z uzyskaniem przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej” - podsumował dyrektor KIS.