Wnioskodawczyni, jako wspólniczka spółki jawnej świadczącej usługi dla zagranicznych klientów z Francji, Niemiec, Belgii i Wielkiej Brytanii, doświadc... - Interpretacja - null
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Brexit a otrzymanie dofinansowania – stanowisko wnioskodawczyni
Wnioskodawczyni, jako wspólniczka spółki jawnej świadczącej usługi dla zagranicznych klientów z Francji, Niemiec, Belgii i Wielkiej Brytanii, doświadczyła spadku obrotów w wyniku brexitu. Spółka wystąpiła o dofinansowanie z pobrexitowej rezerwy dostosowawczej, mającej na celu rekompensatę strat wynikających z wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, i w 2023 roku otrzymała bezzwrotną dotację wspierającą przedsiębiorców dotkniętych skutkami tego procesu.
W związku z otrzymaniem dofinansowania, zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy środki te stanowią przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W swoim stanowisku argumentowała, że dotacja powinna być zwolniona z opodatkowania zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT, ponieważ jest to bezzwrotna pomoc Unii Europejskiej, przyznana na pokrycie strat związanych z brexitem.
Zwolnienie z opodatkowania bezzwrotnych dotacji - stanowisko KIS
Dyrektor KIS potwierdził, że otrzymana przez spółkę dotacja podlega zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT.
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o PIT, w szczególności do art. 21 ust. 1 pkt 46 tej ustawy, który zwalnia od podatku dochody pochodzące od organizacji międzynarodowych, takich jak Unia Europejska. Zwolnienie dotyczy programów finansowanych z bezzwrotnych środków, takich jak fundusze przeznaczone na wsparcie firm dotkniętych brexitem.
KIS wskazała, że wszystkie warunki określone w przepisach dotyczących zwolnień z opodatkowania zostały spełnione. Bezzwrotna dotacja została przyznana przez Komisję Europejską w ramach programu pobrexitowej rezerwy dostosowawczej, a zarządzanie środkami powierzono polskiemu organowi. Fundusze te są traktowane jako dochody pochodzące od międzynarodowej instytucji finansowej, co umożliwia zastosowanie zwolnienia podatkowego.
„Podsumowanie: otrzymane przez Spółkę dofinansowanie korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych” - zakończył dyrektor KIS.