Zwolnienie od podatku dochodu ze sprzedaży nieruchomości w związku z wydatkowaniem przychodu na własne cele mieszkaniowe, pomimo czasowego wynajmu now... - Interpretacja - 0115-KDIT3.4011.568.2024.2.AWO

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 25 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.568.2024.2.AWO

Temat interpretacji

Zwolnienie od podatku dochodu ze sprzedaży nieruchomości w związku z wydatkowaniem przychodu na własne cele mieszkaniowe, pomimo czasowego wynajmu nowo nabytego mieszkania.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych - jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 lipca 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 23 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego. Uzupełniła go Pani - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 12 sierpnia 2024 r. (wpływ 12 sierpnia 2024 r.) Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pani właścicielką domu jednorodzinnego, który nabyła Pani w 2022 r.

W 2024 r. chciałaby Pani go sprzedać, a uzyskany przychód ze sprzedaży chciałaby Pani przeznaczyć na zakup nowej nieruchomości - mieszkania w A.

Bezpośrednio po zakupie mieszkania chciałaby Pani je wynająć na okres czterech lat.

Po tym okresie wynajmu zamieszka Pani w kupionym mieszkaniu.

Zaznacza Pani, że nie prowadzi Pani działalności gospodarczej polegającej na wynajmie mieszkań.

Powyższe mieszkanie będzie jedynym, które będzie Pani wynajmować.

Ma Pani nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.

W uzupełnieniu wniosku wskazała Pani natomiast, że:

Dom jednorodzinny nabyła Pani w 2022 r. - na podstawie umowy sprzedaży.

Zbycie domu nie nastąpiło w wykonaniu zarejestrowanej działalności gospodarczej.

Mieszkanie zamierza Pani kupić do końca tego roku. Ma Pani upatrzony lokal oraz nabywców na dom, który chce Pani sprzedać. Sprzedaż domu miałaby nastąpić w listopadzie 2024 r., a zakup mieszkania nastąpiłby w grudniu 2024 r.

Jak wspomniała Pani wyżej, mieszkanie zamierza Pani kupić w grudniu 2024 r., czyli miesiąc po sprzedaży domu.

Powyższe stanowi Pani odpowiedź na pytanie:

Czy prawo własności do nowo nabytego mieszkania uzyska Pani nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym sprzeda Pani opisany dom?

Głównym celem zakupu nieruchomości jest zapewnienie miejsce do zamieszkania w A. na przyszłość.

Zamierza Pani zawrzeć umowę najmu długoterminowego na rzecz osoby fizycznej. Mieszkanie będzie wykorzystywane przez tę osobę na cele prywatne, celem zamieszkania. Umowa zostanie zawarta na okres czterech lat.

Wystawi Pani ogłoszenie o wynajmie jako ofertę na portalu internetowym typu: (...).

Powyższe stanowi Pani odpowiedź na pytanie:

Czy i w jaki sposób wskazana we wniosku „nowa nieruchomość” będzie oferowana do wynajęcia (np. oferta na portalu internetowym (...), wywieszony w pobliżu działek baner reklamowy z numerem telefonu, ogłoszenia w prasie, w radio, prospekty reklamowe, foldery, pomoc pośrednika, inne działania - prosimy żeby Pani wskazała jakie)?

Obecnie cele mieszkaniowe realizuje Pani we - wspomnianym we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej - domu jednorodzinnym, który zamierza Pani sprzedać.

Gdy sprzeda Pani dom jednorodzinny i kupi Pani mieszkanie, zamierza Pani wynająć zakupione mieszkanie, a w czasie wynajmu zakupionego mieszkania, będzie Pani mieszkać u Pani rodziców, których stan zdrowia wymaga Pani pomocy. W przyszłości jednak, po upływie czterech lat wynajmu, zamierza Pani na powrót zamieszkać w A. w mieszkaniu, które kupi Pani w grudniu 2024 r.

Pytanie

Czy pomimo czasowego wynajmu nowo nabytego mieszkania (czasowego, tj. przez okres czterech lat od nabycia), będzie Pani mogła skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z tzw. ulgi mieszkaniowej?

Pani stanowisko

Przedstawiając własne stanowisko w spawie wskazała Pani, że - w Pani ocenie - pomimo czasowego wynajmu mieszkania, tj. przez cztery lata od nabycia, będzie Pani uprawniona do skorzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego dochodu ze sprzedaży domu ze względu na zakup nieruchomości na podstawie i na warunkach przewidzianych w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. ulga mieszkaniowa.

Wskazała Pani, że w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Podała Pani, że w opisywanej przez Panią sytuacji, sprzeda Pani dom jednorodzinny po upływie dwóch lat, liczonych od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, tj. 2022 r., z zaznaczeniem, że nie nastąpi to w wykonaniu działalności gospodarczej, więc osiągnie Pani przychód w rozumieniu przepisów wyżej wskazanej ustawy.

Przytoczyła też Pani, że zgodnie z art. 30e ust. 1 wskazanej ustawy, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Jak stanowi art. 22 ust. 6c ustawy, koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Jednakże, jak wynika z art. 21 ust. 1 pkt 131 wskazanej ustawy, wolne od podatku dochodowego są: dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe, udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Podała Pani, że w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a wskazano, że za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki poniesione na nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem - położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.

W Pani ocenie, poniesie Pani wydatki na własne cele mieszkaniowe i będzie Pani uprawniona do skorzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego dochodu ze sprzedaży domu ze względu na zakup nieruchomości stosowanie do art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ zakup nieruchomości i zapłata za nią stanowią wydatkowanie dochodu na własne cele mieszkaniowe.

Wskazała Pani, że zgodnie z przyjętym orzecznictwem - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 listopada 2016 r. o sygn. akt II FSK 3126/14:

(…) ustawodawca nie zastrzegł w treści analizowanych przepisów, że własny cel mieszkaniowy w zakupionym lokalu ma być realizowany nieprzerwanie od daty jego nabycia. A samo czasowe wynajęcie zakupionych lokali nie przesądza, że podatnik nie będzie realizować w tych mieszkaniach celów mieszkaniowych.

Ponadto - jak Pani podaje - z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 sierpnia 2023 r. o znaku 0113‑KDIPT2‑2.4011.447.2023.3.KR, wynika, że:

(…) wskazując jako cel mieszkaniowy wydatki poniesione na nabycie lokalu mieszkalnego, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określa kiedy i jak długo podatnik powinien mieszkać w nabytym lokalu mieszkalnym, żeby nastąpiła realizacja celu mieszkaniowego. Tym samym brak jest podstaw do uznania, że podatnik nie realizuje celu mieszkaniowego w przypadku, gdy nabył lokal mieszkalny w celu zamieszkania w nim, ale w lokalu tym - z różnych powodów - zamieszka po upływie określonego czasu, np. kilku miesięcy lub w lokalu tym po nabyciu będzie mieszkał tylko przez pewien czas. W takim przypadku, prawa do zwolnienia nie pozbawia podatnika okoliczność, że np. przez kilka miesięcy lokal będzie wynajmowany.

Z powyższego - w Pani ocenie - sam wynajem nie powinien mieć wpływu na możliwość skorzystania z „ulgi mieszkaniowej" i w Pani sytuacji powinna Pani móc z niej skorzystać pomimo, że od razu po nabyciu mieszkania wynajmie je Pani na cztery lata, a dopiero po tym okresie w nim Pani zamieszka.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W świetle powyższego, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c następuje przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonaniu działalności gospodarczej, stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając zatem na uwadze zawarte we wniosku informacje, z których wynika m.in., że:

nie prowadzi Pani działalności gospodarczej polegającej na wynajmie mieszkań,

zbycie domu nie nastąpiło w wykonaniu zarejestrowanej działalności gospodarczej

wskazuję, że w opisanym przez Panią przypadku - dla określenia skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości - decydujące znaczenie ma ustalenie daty nabycia przez Panią domu, o którym mowa we wniosku

Skoro - jak Pani podaje:

dom jednorodzinny nabyła Pani w 2022 r.

w 2024 r. chciałaby Pani sprzedać ten dom (sprzedaż miałaby nastąpić w listopadzie 2024 r.)

to zbycie nieruchomości stanowi dla Pani źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Sprzedaż nastąpiła bowiem przed upływem pięciu lat, liczonych od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości.

Zgodnie z art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Stosownie do treści art. 30e ust. 4 wskazanej wyżej ustawy:

Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:

1)dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub

2)dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Artykuł 30e ust. 7 cytowanej ustawy precyzuje natomiast, że:

W przypadku niewypełnienia warunków określonych w art. 21 ust. 1 pkt 131 podatnik jest obowiązany do złożenia korekty zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, i do zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę; odsetki nalicza się od następnego dnia po upływie terminu płatności, o którym mowa w art. 45 ust. 4 pkt 4, do dnia zapłaty podatku włącznie.

Przedmiotem Pani wątpliwości jest określenie, czy pomimo czasowego wynajmu nowo nabytego mieszkania (czasowego, tj. przez okres czterech lat od nabycia), będzie Pani mogła skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z tzw. ulgi mieszkaniowej.

Z treści złożonego przez Panią wniosku wynika, że:

uzyskany przychód ze sprzedaży chciałaby Pani przeznaczyć na zakup nowej nieruchomości (mieszkania w A.),

zakup mieszkania nastąpiłby w grudniu 2024 r.,

bezpośrednio po zakupie mieszkania chciałaby Pani je wynająć na okres czterech lat,

po wskazanym okresie najmu zamieszka Pani w kupionym mieszkaniu.

Podkreśliła Pani przy tym, że:

głównym celem zakupu nieruchomości jest zapewnienie miejsce do zamieszkania w A. na przyszłość,

obecnie cele mieszkaniowe realizuje Pani, we wspomnianym we wniosku, domu jednorodzinnym, który zamierzam Pani sprzedać,

gdy sprzeda Pani dom jednorodzinny i kupi Pani mieszkanie, zamierza Pani wynająć zakupione mieszkanie, a w czasie wynajmu zakupionego mieszkania, będzie Pani mieszkać u swoich rodziców, których stan zdrowia wymaga Pani pomocy. W przyszłości jednak, po upływie czterech lat wynajmu, zamierza Pani zamieszkać w A. w mieszkaniu, które kupi Pani w grudniu 2024 r.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wolne od podatku są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Dochód zwolniony należy obliczyć według następującego wzoru:

dochód zwolniony = D × W/P

gdzie:

D – dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa,

W – wydatki poniesione na cele mieszkaniowe wymienione w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

P – przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa.

Zwolnienie to obejmuje taką część dochodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości, jaka proporcjonalnie odpowiada udziałowi poniesionych wydatków na własne cele mieszkaniowe w osiągniętych przychodach z odpłatnego zbycia. W sytuacji, gdy przychód z odpłatnego zbycia zostanie w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe, to wówczas uzyskany z tego tytułu dochód będzie w całości korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Cele mieszkaniowe, których sfinansowanie przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych uprawnia do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania, wymienione zostały w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z artykułu 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że:

Za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki poniesione na:

a)nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

b)nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

c)nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,

d)budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,

e)rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego

położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.

Na podstawie art. 21 ust. 25a tej ustawy:

Wydatki, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. a-c, uznaje się za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe, jeżeli przed upływem okresu, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, nastąpiło nabycie własności rzeczy lub praw wymienionych w ust. 25 pkt 1 lit. a-c, w związku z którymi podatnik ponosił wydatki na nabycie.

Zgodnie z art. 21 ust. 28 cytowanej ustawy:

Za wydatki, o których mowa w ust. 25, nie uważa się wydatków poniesionych na:

1)nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub

2)budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, adaptację lub remont budynku albo jego części

przeznaczonych na cele rekreacyjne.

Artykuł 21 ust. 30 cytowanej ustawy stanowi natomiast, że:

Przepis ust. 1 pkt 131 nie ma zastosowania do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, które podatnik uwzględnił korzystając z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, którymi sfinansowane zostały wydatki określone w ust. 25 pkt 1, uwzględnione przez podatnika korzystającego z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Podkreślam, że uregulowane w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest normą celu społecznego, która w zamierzeniach ustawodawcy realizować ma cel, jakim jest zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika. Przy czym „własne cele mieszkaniowe” w takim przypadku należy rozumieć jednoznacznie zgodnie z wykładnią literalną. Wyraz „mieszkaniowe” w wyrażeniu „własne cele mieszkaniowe”, należy odnosić do zamiaru zamieszkiwania związanego z różnymi sposobami wydatkowania przychodu, a nie do wydatkowania przychodu na nabycie w znaczeniu przedmiotowym. Zwolnieniem tym nie są zatem objęte (wskazane w treści tego przepisu) dochody w przypadku przeznaczenia przychodu na nabycie nieruchomości w sytuacji, gdy miałoby to wskazywać, np. na działania o charakterze: zarobkowym, spekulacyjnym, inwestycyjnym lub innym niewskazującym na działanie ukierunkowane na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Istotne jest również to, że - wskazując na cel mieszkaniowy - ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określa kiedy i jak długo podatnik powinien cel, o którym mowa wyżej, realizować, żeby nastąpiło jego ziszczenie (się). Tym samym, brak jest podstaw do uznania, że podatnik nie realizuje celu mieszkaniowego w przypadku, gdy nabył m.in. lokal mieszkalny, aby w nim zamieszkać, ale - z różnych powodów - zamieszka w nim po upływie pewnego czasu. W takim przypadku okoliczność, że np. przez jakiś czas lokal będzie wynajmowany nie pozbawia podatnika prawa do zwolnienia.

Podatnik może zatem skorzystać z omawianego zwolnienia w związku z zakupem lokalu mieszkalnego w sytuacji, gdy nabył go w celu realizacji własnych celów mieszkaniowych i faktycznie realizuje lub będzie realizował w nim swoje potrzeby mieszkaniowe.

Fakt czasowego wynajmowania nieruchomości nie wyklucza zatem możliwości skorzystania z omawianego zwolnienia w przypadku, gdy zostanie ona nabyta w celu realizacji własnych celów mieszkaniowych.

Zatem - w opisanych okolicznościach - wydatkowanie przez Panią przychodu ze sprzedaży domu w terminie wskazanym w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na nabycie mieszkania - w celu zamieszkania w nim, uprawniać będzie Panią do skorzystania z powołanego zwolnienia. Decydujące znaczenia ma bowiem Pani zapewnienie, że zamieszka Pani w nabytej nieruchomości i będzie tam Pani zaspokajała Pani własne cele mieszkaniowe.

Dlatego, Pani stanowisko uznaję za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Końcowo zaznaczam że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Nie prowadzimy również postępowania dowodowego. Z wyżej wskazanych powodów niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o informacje podane we wniosku.

Odnosząc się natomiast do powołanych przez Panią:

interpretacji indywidualnych - stwierdzam, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie maja zastosowania w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego, czy też zdarzenia przyszłego,

wyroków sądów - wskazuje, że orzeczenia te dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw osądzonych w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Natomiast organy podatkowe pomimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, gdyż nie stanowią one materialnego prawa podatkowego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a,

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług,

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).