Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup mini laptopa/konsoli. - Interpretacja - 0112-KDIL2-2.4011.533.2024.3.AA
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup mini laptopa/konsoli.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
W dniu 19 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 17 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 16 września 2024 r. (wpływ 16 września 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą: (…), której przedmiotem działalności jest:
69.20.Z Działalność rachunkowo-księgowa; doradztwo podatkowe,
62.02.Z Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki,
82.11.Z Działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura,
82.19.Z Wykonywanie fotokopii, przygotowywanie dokumentów i pozostała specjalistyczna działalność wspomagająca prowadzenie biura,
82.99.Z Pozostała działalność wspomagająca prowadzenie działalności gospodarczej, gdzie indziej niesklasyfikowana,
85.59.B Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane.
Przeważającą działalnością jest doradztwo podatkowe.
Datą rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej jest 2 stycznia 2024 r. Jest Pan czynnym podatnikiem VAT od 2 stycznia 2024 r. Posiada Pan uprawnienia zawodowe doradcy podatkowego, numer wpisu na listę doradców podatkowych: (…). W ramach podatku dochodowego rozlicza się Pan na zasadach ogólnych na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Obecnie nie zatrudnia Pan żadnych pracowników.
Podstawowym narzędziem Pana aktywności zawodowej w ramach działalności gospodarczej jest komputer podłączony do internetu. Dla bardziej wydajnego wykonywania zleceń jest on połączony z urządzeniami peryferyjnymi takimi jak monitor, bezprzewodowa klawiatura, myszka. Ze względu na charakter działalności oraz częstotliwość wyjazdów do klientów niezbędną funkcją, jaką powinien posiadać ten sprzęt, jest możliwość jego przenoszenia oraz użytkowania go bez podłączenia do prądu (praca na baterii). W każdym z miejsc wykonywania działalności ma Pan swobodny dostęp do monitorów lub projektorów, do których zostaje podłączony komputer.
Jednym z obligatoryjnych elementów wykonywania zawodu doradcy podatkowego jest obowiązek stałego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych.
Wynika on wprost z art. 36 pkt 2 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym oraz art. 11d Zasad etyki doradców podatkowych stanowiących załącznik do uchwały nr 12/2022 Krajowej Rady Doradców Podatkowych z dnia 14 lutego 2022 r. w sprawie przyjęcia tekstu jednolitego Zasad etyki doradców podatkowych, których przestrzeganie jest określone w art. 36 pkt 1 ustawy o doradztwie podatkowym. Dla wypełnienia tych obowiązków chciałby Pan mieć możliwość zapoznawania się z literaturą fachową, bieżącym procesem legislacyjnym w prawie podatkowym oraz uczestniczenia w szkoleniach zawodowych w trakcie podróży służbowych.
W związku z powyższym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierza Pan nabyć mini laptop/konsolę przenośną (...). Dzięki swoim parametrom technicznym oraz systemie operacyjnym, jakim jest (...), pozwala ona na swobodne korzystanie z niej podczas podróży oraz podłączenie do niej wszystkich niezbędnych urządzeń peryferyjnych w momencie pracy stacjonarnej. Urządzenie to posiada pojemy dysk oraz baterię pozwalającą na korzystanie z niego niezależnie od połączenia do prądu. Mini laptop będzie pełnił funkcję Pana podstawowego narzędzia pracy, będzie go Pan używał wyłącznie do celów działalności gospodarczej, planuje Pan używać go przez okres dłuższy niż rok. Urządzenie to w porównaniu do klasycznych laptopów jest bardziej poręczne, ma mniejszy rozmiar i wagę, dzięki czemu jest łatwiejsze do przenoszenia, jednocześnie w porównaniu do produktów dostępnych na rynku ma zdecydowanie lepsze parametry techniczne. Wartość zakupu tego urządzenia nie przekroczy 10 000 zł. Będzie ono stanowiło składnik majątku działalności gospodarczej w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT), a z uwagi na cenę poniżej 10 000 zł zgodnie z art. 22d ustawy o PIT poniesione wydatki na jego nabycie zamierza Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu oddania go do używania. Zakup zostanie udokumentowany fakturą wystawioną na NIP Pana działalności gospodarczej. Urządzenie będzie wykorzystywane wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej ustawa o VAT). Ze względów bezpieczeństwa urządzenie będzie posiadać hasło dostępu. Urządzenie nie będzie wykorzystywane prywatnie oraz nie zostanie udostępniane osobom trzecim. Po zakończeniu prac związanych z działalnością, urządzenie będzie wyłączane dla uniemożliwienia nieupoważnionego dostępu do niego osobom trzecim.
Zakupiony sprzęt przyczyni się do zwiększenia efektywności wykonywania działalności gospodarczej oraz dodatkowo pozwoli wykorzystać czas na aktywność zawodową w trakcie przejazdów w podróżach służbowych. Wydatki na nabycie zostaną poniesione w całości przez Pana i nie zostaną w żaden sposób zwrócone.
Ponadto w uzupełnieniu do wniosku udzielił Pan odpowiedzi na następujące pytania:
Czy mini laptop/konsola przenośna (...) będzie wykorzystywany do celów działalności:
a) wyłącznie opodatkowanej podatkiem od towarów i usług,
b) wyłącznie zwolnionej z opodatkowania podatkiem od towarów i usług,
c) opodatkowanej podatkiem od towarów i usług jak i zwolnionej z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
Mini laptop/konsola przenośna (...) będzie wykorzystywany wyłącznie do celów działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.
Czy i na kogo zostanie wystawiona faktura dokumentująca zakup ww. mini laptopa?
Za zakup mini laptopa/konsoli przenośnej (...) będzie wystawiona faktura na jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą: (…).
Czy zakupiony przez Pana mini laptop będzie miał zainstalowany system operacyjny (...)?
Tak, mini laptop/konsola przenośna (...) będzie miał zainstalowany system operacyjny (...), co pozwoli na łatwe zainstalowanie na nim wszystkich programów wykorzystywanych w Pana codziennej pracy.
Pytanie
Czy zakup mini laptopa/konsoli przenośnej na potrzeby działalności gospodarczej może stanowić koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o PIT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej?
Pana stanowisko w sprawie
W Pana ocenie, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT:
„Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23”.
Biorąc pod uwagę powyższy przepis, każdy wydatek powinien być indywidualnie analizowany dla uznania go za koszt uzyskania przychodu. Nie ma takiej potrzeby jedynie, gdy dany wydatek jest wprost wymieniony w art. 23 ustawy o PIT, przez co jest on wyłączony z kosztów uzyskania przychodów. W przypadku przychodów pochodzących z pozarolniczej działalności gospodarczej, należy uznać, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie gospodarczo uzasadnione i racjonalne wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Analiza możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów polega na zbadaniu czy zachodzi związek przyczynowy między poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, ewentualnie zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.
Ustawodawca posługuje się sformułowaniem „w celu”, w związku z czym należy przyjąć, że na podstawie dostępnej wiedzy o związkach przyczynowo-skutkowych dany wydatek powinien być zakwalifikowany jako koszt uzyskania przychodu, jeśli może on potencjalnie przynieść oczekiwany skutek w postaci przychodu, jego zachowania bądź zabezpieczenia. Ogólnie przyjmuje się, że ciężar udowodnienia istnienia tego związku spoczywa na podatniku. Dodatkowym warunkiem dla uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu jest brak wymienienia go w art. 23 ustawy o PIT. Za koszty, których celem jest zachowanie źródła przychodu, należy uznać koszty służące utrzymaniu uzyskiwania przychodów z danego źródła oraz jego istnienie w przyszłości. Kosztami zabezpieczającymi będą natomiast wydatki na ochronę źródła przychodów tak, aby w przyszłości nie doszło do jego utraty.
Kosztami podatkowymi będą koszty bezpośrednio związane z przychodami (czyli koszty, które pozostają w bezpośrednim związku przyczynowo-skutkowym z konkretnymi przychodami) oraz koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, dla których trudne jest powiązanie ich z konkretnym przychodem, ale które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania działalności gospodarczej.
W związku z powyższym, aby dany wydatek został zakwalifikowany jako koszty uzyskania przychodów, powinny być łącznie spełnione następujące przesłanki:
-wydatek nie może znajdować się w katalogu kosztów z art. 23 ust. 1 ustawy o PIT,
-pozostawać w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
-być poniesiony w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,
-być poniesiony przez podatnika,
-być definitywny (rzeczywisty), czyli wartość poniesionego wydatku nie może zostać podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
-zostać właściwie udokumentowany.
Wydatek poniesiony na zakup mini laptopa/konsoli przenośnej nie został wymieniony w katalogu zawartym w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT, co za tym idzie w sytuacji wypełnienia pozostałych przesłanek może być on zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Konieczność poniesienia tego wydatku nie wynika z Pana zaniedbań. Prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi doradztwa podatkowego. Do Pana obowiązków należy stałe podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych. Konsekwencją jego braku byłaby utrata uprawnień do wykonywania zawodu, czyli utrata podstawowego źródła przychodów. Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej zamierza Pan nabyć mini laptop/konsolę przenośną (...). Dzięki swoim parametrom technicznym oraz systemie operacyjnym, jakim jest (...), pozwala ona na swobodne korzystanie z niej podczas podróży oraz łatwe i szybkie podłączenie do niej wszystkich niezbędnych urządzeń peryferyjnych w momencie pracy stacjonarnej. Pozwoli to Panu na odbywanie doskonalenia zawodowego w formie szkoleń, zapoznawania się z literaturą fachową oraz bieżącym procesem legislacyjnym w prawie podatkowym również w trakcie podróży służbowych. Mini laptop będzie pełnił funkcję Pana podstawowego narzędzia pracy. Ze względów bezpieczeństwa urządzenie będzie posiadać hasło dostępu. Urządzenie nie będzie wykorzystywane prywatnie oraz nie zostanie udostępniane osobom trzecim. Po zakończeniu prac związanych z działalnością urządzenie będzie wyłączane dla uniemożliwienia nieupoważnionego dostępu do niego osobom trzecim. Urządzenie to w porównaniu do klasycznych laptopów jest bardziej poręczne, ma mniejszy rozmiar i wagę, dzięki czemu jest łatwiejsze do przenoszenia, jednocześnie w porównaniu do produktów dostępnych na rynku ma zdecydowanie lepsze właściwości techniczne.
Zakup tego urządzenia dzięki jego parametrom technicznym przyczyni się do zwiększenia efektywności prowadzenia działalności gospodarczej, co przełoży się na osiągane przychody wraz z zachowaniem jego źródła poprzez wykonywanie na nim doskonalenia zawodowego niezbędnego dla wypełnienia ustawowych warunków dla utrzymania tytułu doradcy podatkowego.
Ciężar ekonomiczny wydatku poniesie Pan osobiście i nie będzie on w żaden sposób Panu zwrócony. Zakup będzie udokumentowany fakturą wystawioną na NIP Pana działalności gospodarczej zgodnie z przepisami art. 106e ustawy o VAT przez istniejący oraz prowadzący działalność gospodarczą podmiot (specjalistyczny sklep z elektroniką).
Biorąc pod uwagę powyższe, stoi Pan na stanowisku, że wydatki poniesione na zakup danego urządzenia są związane z zakresem prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, przyczynią się do powstania przychodu, jednoczenie służą zabezpieczeniu oraz zachowaniu źródła przychodów, w konsekwencji czego wypełniają przesłanki zawarte w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, nie są wymienione w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT, przez co będzie miał Pan prawo zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów działalności gospodarczej.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.
Wyrażenie „w celu osiągnięcia przychodu” zawarte we wskazanym przepisie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z osiąganiem przychodów z tytułu działalności gospodarczej podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania. Zauważam, że przez sformułowanie „w celu” należy rozumieć dążenie do osiągnięcia jakiegoś stanu rzeczy (przychodu), a dążenie podatnika ma przymiot „celowości”, jeżeli na podstawie dostępnej wiedzy o związkach przyczynowo-skutkowych można zasadnie uznać, że poniesiony koszt może przynieść oczekiwane następstwo (przychód).
Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Jednak ciężar wykazania owego związku spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.
Przy czym, związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.
Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu nie dopuszczenia do utraty źródła przychodu w przyszłości.
Kosztami podatkowymi są zarówno koszty, które pozostają w bezpośrednim związku przyczynowo-skutkowym z przychodami podatkowymi, jak również koszty pośrednie, których powiązanie z konkretnym przychodem nie jest możliwe, jednak dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa poniesienie ich jest uzasadnione.
Zatem, aby wydatek poniesiony przez podatnika mógł stanowić koszt uzyskania przychodów, muszą zaistnieć łącznie następujące przesłanki:
-być poniesiony przez podatnika,
-być poniesiony w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,
-pozostawać w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
-być definitywny (rzeczywisty), czyli wartość poniesionego wydatku nie może zostać podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
-zostać właściwie udokumentowany,
-wydatek nie może znajdować się w katalogu kosztów określonych w art. 23 ust. 1 ustawy.
Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że od 2 stycznia 2024 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą, której przeważającą częścią jest doradztwo podatkowe. Posiada Pan uprawnienia zawodowe doradcy podatkowego. Rozlicza się Pan na zasadach ogólnych na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Podstawowym narzędziem Pana aktywności zawodowej jest komputer podłączony do internetu. Ze względu na charakter działalności oraz częstotliwość wyjazdów do klientów niezbędną funkcją, jaką powinien posiadać ten sprzęt, jest możliwość jego przenoszenia oraz użytkowania go bez podłączenia do prądu. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierza Pan nabyć mini laptop/konsolę przenośną.
Wydatek, o którym mowa w analizowanej sprawie, nie został wymieniony w katalogu zawartym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem w przypadku spełnienia pozostałych przesłanek może być on zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.
Zaznaczam przy tym, że sam fakt niewymienienia określonego wydatku w art. 23 ust. 1 ww. ustawy, zawierającym katalog wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, nie przesądza automatycznie o możliwości uwzględnienia tego wydatku przy ustalaniu podstawy opodatkowania. Konieczne jest wykazanie związku ponoszonych kosztów z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą oraz uzyskiwanym z tej działalności przychodem.
W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. W zakresie obowiązków podatnika, jako odnoszącego ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie, na podstawie zgromadzonych dowodów, związku między poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przy czym — związek przyczynowy między poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodu bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów. Należy przy tym zauważyć, że konieczność poniesienia danego wydatku nie może wynikać z zaniedbań lub sprzecznych z prawem działań podatnika.
Jak Pan wskazał, zakup mini laptopa/konsoli przenośnej uzasadnia Pan tym, że jednym z obligatoryjnych elementów wykonywania zawodu doradcy podatkowego jest obowiązek stałego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. Dzięki parametrom technicznym oraz systemie operacyjnym, jakim jest (...), konsola przenośna pozwala na swobodne korzystanie z niej podczas podróży oraz łatwe i szybkie podłączenie do niej wszystkich niezbędnych urządzeń peryferyjnych w momencie pracy stacjonarnej. Pozwoli to Panu na odbywanie doskonalenia zawodowego w formie szkoleń, zapoznawania się z literaturą fachową oraz bieżącym procesem legislacyjnym w prawie podatkowym również w trakcie podróży służbowych. Mini laptop będzie pełnił funkcję Pana podstawowego narzędzia pracy, będzie go Pan używał wyłącznie do celów działalności gospodarczej, planuje go Pan używać przez okres dłuższy niż rok. Wartość zakupu tego urządzenia nie przekroczy 10 000 zł. Będzie ono stanowiło składnik majątku działalności gospodarczej w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a z uwagi na cenę poniżej 10 000 zł poniesione wydatki zamierza Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu oddania urządzenia do używania. Urządzenie nie będzie wykorzystywane prywatnie oraz nie zostanie udostępniane osobom trzecim. Wydatki na zakup ww. urządzenia zostaną poniesione przez Pana i nie zostaną w żaden sposób Panu zwrócone.
Na podstawie zaprezentowanego przez Pana opisu oraz powołanych przepisów prawa – stwierdzam, że wymieniony przez Pana wydatek na zakup mini laptopa/przenośnej konsoli związany jest z zakresem prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej i służy zabezpieczeniu oraz zachowaniu źródła przychodów. Ponadto, wydatek ten nie jest ujęty w katalogu zawartym w art. 23 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W świetle okoliczności opisanych we wniosku wydatek poniesiony przez Pana na zakup mini laptopa/konsoli przenośnej dla potrzeb związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą spełnia przesłanki, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podsumowanie: zakup mini laptopa/konsoli przenośnej na potrzeby prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej stanowi koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług został rozstrzygnięty odrębnym pismem.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).