Opodatkowanie sprzedaży skinów do gry. - Interpretacja - null

Shutterstock

Opodatkowanie sprzedaży skinów do gry. - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Opodatkowanie sprzedaży skinów do gry.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 września 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 5 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania sprzedaży skinów do gry. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W 2020 roku podatnik rozpoczął działalność związaną z handlowaniem wirtualnymi przedmiotami do jednej konkretnej gry – „X”. Obecnie gra się nazywa „X2”.

Model biznesowy polegał na zakupie przedmiotów na rynku polskim, w większości opierał się to na znalezieniu klienta na tematycznej grupie y i tam, po znalezieniu chętnego na sprzedaż skinów i dogadaniu odpowiedniej ceny, kupowało się przedmiot. Następnie, po upływie 7 dni, wystawiało się ponownie ten przedmiot na grupy y, gdzie się go sprzedawało w wyższej cenie (zysk).

Na pewnym etapie, po około roku, skiny dalej podatnik kupował tak samo – na grupie y, lecz zaczął sprzedawać na zagranicznych stronach przeznaczonych do sprzedaży skinów i nie tylko.

Zasada była prosta – kupić przedmiot na rynku polskim, sprzedać na zagranicznej stronie i wypłacić zysk w kryptowalucie, gdyż innej metody wypłaty nie było.

Podatnik dopiero kilka tygodni temu skończył 18 lat. Wcześniej był niepełnoletni. Ze względu na nieletniość, nie mógł mieć samemu konta na giełdzie kryptowalut, przez co korzystał z jednego pośrednika, który za prowizją około 3%, wymieniał mu balans na stronie, pochodzący ze sprzedaży przedmiotów, na przelew złotówkowy.

Ostatnią transakcję zrobił na początku lipca 2022.

Podatnik nie miał zarejestrowanej działalności gospodarczej. Podatnik wszystkie transakcje wykonywał jako działalność wykonywaną osobiście. Podatnik pilnował aby sprzedawane towary były jego własnością przez okres ponad 6 miesięcy. Każdorazowo sprzedawał nabyte wcześniej skiny po okresie 6 miesięcy ich posiadania.

Pytanie

Czy podatnik powinien był odprowadzać podatek dochodowy od osób fizycznych za sprzedaż używanych skinów do gier?

Pana stanowisko w sprawie

Uważa Pan, że podatnik nie był zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży używanych rzeczy.

Osoba prywatna może sprzedać bez podatku dochodowego rzeczy używane. Dopóki transakcje nie mają charakteru inwestycyjnego, nie trzeba do tego rejestrować działalności gospodarczej. Takie stanowisko zawarł Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w jednej ze swoich interpretacji.

W interpretacji nr 0113-KDIPT2-1.4011.357.2021.1.MAP dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyznał, że sprzedaż prywatnego majątku nie spełni przesłanki istnienia działalności gospodarczej. Organ podatkowy podkreślił, że zachowanie wnioskodawczyni w odniesieniu do posiadanej kolekcji wskazuje bowiem na czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe racjonalne gospodarowanie tym majątkiem. Nie są to działania o charakterze inwestycyjnym, które są typowe dla podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Tym samym, w wyniku sprzedaży elementów kolekcji nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej. Podatku nie trzeba będzie płacić także na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT – od zakupu rzeczy minęło bowiem więcej niż sześć miesięcy. Spełniona zatem została przesłanka towaru używanego, od sprzedaży którego nie płaci się podatku. Oznacza to więc, że dochody ze sprzedaży majątku prywatnego nie będą opodatkowane.

Biorąc pod uwagę powyższą interpretację a także treść ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik sprzedawał rzeczy używane. Pod pojęciem rzeczy używanej rozumiemy rzeczy, które były w posiadaniu podatnika przez okres ponad 6 miesięcy. Podatnik każdorazowo dbał aby rzeczy te znajdowały się w jego majątku ponad 6 miesięcy. Sprzedając posiadane towary sprzedawał je jako używane w związku z powyższym mógł skorzystać ze zwolnienia od opodatkowania. Ponadto nie miał obowiązku rejestrować działalności gospodarczej ponieważ nabywane towary gromadził w związku z rozrywką a nie zamiarem osiągania zysku. Po jakimś czasie po zgromadzeniu nadmiernej ilości skinów do gry postanowił je sprzedać. Nie miał w związku z tym ani obowiązku rejestracji działalności gospodarczej ani odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych ponieważ sprzedawał rzeczy używane.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.) jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 tej ustawy.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Odrębnymi źródłami przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Pojęcie działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej, oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zatem, aby dane przychody zostały zaliczone do źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, muszą być łącznie spełnione trzy podstawowe warunki:

·zaistniały przesłanki pozytywne, o których mowa w art. 5a pkt 6 powoływanej ustawy, pozwalające na stwierdzenie, że mamy do czynienia z działalnością gospodarczą,

·nie wystąpiły przesłanki negatywne, o których mowa w art. 5b ust. 1 ww. ustawy, oraz,

·wykluczono, że uzyskane przychody są zaliczane do jednego z pozostałych źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeśli sprzedaż skinów faktycznie spełnia obiektywne przesłanki uznania jej za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 przywołanej ustawy lub jej przedmiotem są składniki majątku związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, to powinna zostać rozliczona na zasadach właściwych dla tej działalności, niezależnie od tego, czy podatnik dokonał jej rejestracji.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Aby daną działalność uznać za działalność gospodarczą, musi ona być prowadzona we własnym imieniu i łącznie spełniać warunki:

·celu zarobkowego,

·ciągłości,

·zorganizowanego charakteru.

Działalność zarobkowa to działalność taka, która daje możliwość wygenerowania zysku i ma na celu zapewnienie określonego dochodu. Jednak nawet ewentualna strata będąca wynikiem działalności nastawionej na zysk nie pozbawia jej takiego charakteru, gdyż istotny jest tu sam zamiar osiągnięcia dochodu. Zarobkowego charakteru nie mają natomiast czynności nastawione wyłącznie na zaspokojenie własnych potrzeb osoby, która je podejmuje.

Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Wiąże się z planowym charakterem działań i realizacją w sposób ciągły zamierzeń ukierunkowanych na osiąganie i zwiększanie zysków. Przesłanki ciągłości nie należy rozumieć jako konieczności wykonywania działalności bez przerwy – do jej zachowania wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikała intencja powtarzania określonego zespołu konkretnych czynności w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Prowadzenie działalności w sposób zorganizowany oznacza działanie metodyczne, systematyczne, uporządkowane, przebiegające według planu, przy udziale specjalnie dobranych środków, służących uzyskaniu dochodu. O takim zorganizowaniu mogą świadczyć (chociaż nie są decydujące) także niektóre czynności, jak na przykład wyodrębnienie pewnych składników materialnych lub niematerialnych służących danej działalności, dopełnienie obowiązków formalnych w zakresie zarejestrowania przedsiębiorcy, współpraca z podmiotami profesjonalnymi, świadczenie dodatkowych usług.

Podkreślam przy tym, że nie ma podstaw, aby kwalifikować do pozarolniczej działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 5a pkt 6 powoływanej ustawy podatkowej, podejmowane przez podatnika czynności, które mieszczą się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mają na celu zwyczajowe gospodarowanie tym majątkiem oraz zaspokajanie potrzeb osobistych podatnika lub jego rodziny. Działań z zachowaniem normalnych, zwyczajowo przyjętych w takich przypadkach reguł gospodarności nie należy utożsamiać z działalnością gospodarczą.

Wskazane wyżej przesłanki w każdym przypadku należy rozważyć indywidualnie, mając na względzie całokształt okoliczności faktycznych danej sprawy, a więc wszystkie działania podejmowane przez podatnika, a nie tylko poszczególne czynności, pojedyncze elementy sytuacji faktycznej. Przy tym decydującego znaczenia nie ma tu subiektywne przekonanie podatnika o właściwej, jego zdaniem, kwalifikacji przychodów do danego źródła, ale to, czy w okolicznościach faktycznych danej sprawy omawiane kryteria zostały rzeczywiście spełnione.

Z informacji wskazanych we wniosku wynika, że:

-w 2020 roku rozpoczął Pan działalność związaną z handlowaniem wirtualnymi przedmiotami do gry komputerowej;

-zbudował Pan model biznesowy;

-nabywał Pan przedmioty na rynku polskim;

-po upływie 7 dni od nabycia, wystawiał Pan dany przedmiot do sprzedaży w wyższej cenie (zysk);

-zasada którą się Pan kierował to kupić przedmiot na rynku polskim, sprzedać na zagranicznej stronie i wypłacić zysk w kryptowalucie;

-korzystał Pan z pośrednika, który za prowizję, wymieniał balans na stronie, pochodzący ze sprzedaży przedmiotów, na przelew złotówkowy.

Zatem działalność prowadzona przez Pana odbywa się:

-w formie zorganizowanej, rozumianej jako działanie w ramach uporządkowanych celowych działań;

-w sposób ciągły od 2020 r. z zamiarem powtarzania tej działalności w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku;

-w taki sposób, że ponosi Pan odpowiedzialność w stosunku do osób trzecich za rezultat swoich działań;

-w taki sposób, że nie posiada Pan żadnych osób, które kierowałyby Pana działaniami;

-ponosi Pan pełne ryzyko gospodarcze dotyczące swoich działań.

Zatem – na podstawie informacji przedstawionych we wniosku oraz przytoczonych powyżej przepisów prawa – stwierdzam, że wykonywane przez Pana czynności stanowią czynności wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Charakter opisanych czynności wskazuje także, że nie zaistnieją okoliczności, o których mowa w art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dlatego też przychody uzyskiwane przez Pana ze sprzedaży skinów do gry są zaliczane do źródła przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, a więc przychodów ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, sprzedaż skinów do gry należy zaliczyć do przychodów mających źródło w pozarolniczej działalności gospodarczej, zgodnie z przepisami art. 5a pkt 6 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 3, a przychody uzyskane z tej działalności stanowią dla Pana przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 ust. 1 tej ustawy, i podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).