Możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wartości nabycia warzyw i owoców z własnego gospodarstwa r... - Interpretacja - 0112-KDIL3.4012.451.2024.2.AK

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 23 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.451.2024.2.AK

Temat interpretacji

Możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wartości nabycia warzyw i owoców z własnego gospodarstwa rolnego.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 sierpnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 9 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wartości nabycia warzyw i owoców z własnego gospodarstwa rolnego.Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jako osoba fizyczna od (...) 2013 r. prowadzi Pani działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu gotowych posiłków i dań (PKD 10.85.Z). Pozostała prowadzona przez Panią działalność to: (10.85.Z) Wytwarzanie gotowych posiłków i dań, (10.32.Z) Produkcja soków z owoców i warzyw, (10.39.Z) Pozostałe przetwarzanie i konserwowanie owoców i warzyw, (10.52.Z) Produkcja lodów, (10.71.Z) Produkcja pieczywa; produkcja świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek, (10.73.Z) Produkcja makaronów, klusek, kuskusu i podobnych wyrobów mącznych, (10.82.Z) Produkcja kakao, czekolady i wyrobów cukierniczych, (10.84.Z) Produkcja przypraw, (10.89.Z) Produkcja pozostałych artykułów spożywczych, gdzie indziej niesklasyfikowana, (47.11.Z) Sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych, (47.21.Z) Sprzedaż detaliczna owoców i warzyw prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach, (47.22.Z) Sprzedaż detaliczna mięsa i wyrobów z mięsa prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach, (47.23.Z) Sprzedaż detaliczna ryb, skorupiaków i mięczaków prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach, (47.24.Z) Sprzedaż detaliczna pieczywa, ciast, wyrobów ciastkarskich i cukierniczych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach, (47.25.Z) Sprzedaż detaliczna napojów alkoholowych i bezalkoholowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach, (47.29.Z) Sprzedaż detaliczna pozostałej żywności prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach, (47.75.Z) Sprzedaż detaliczna kosmetyków i artykułów toaletowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach, (47.81.Z) Sprzedaż detaliczna żywności, napojów i wyrobów tytoniowych prowadzona na straganach i targowiskach, (56.21.Z) Przygotowywanie i dostarczanie żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering).

Jest Pani także rolnikiem prowadzącym gospodarstwo rolne w rozumieniu ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym. Powierzchnia gospodarstwa rolnego wynosi (...) ha przeliczeniowych. W gospodarstwie wytwarza Pani produkty roślinne w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw, co stanowi działalność rolniczą w myśl art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako: "u.p.d.o.f.").

Produkcja warzyw i owoców nie jest zaliczana do działów specjalnych produkcji rolnej. Jest Pani podatnikiem VAT czynnym. Podlega Pani również podatkowi dochodowemu od osób fizycznych - w formie podatku liniowego, a dla celów swojej działalności prowadzi Pani księgę przychodów i rozchodów. Dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzi Pani ewidencję sprzedaży.

Warzywa i owoce wyprodukowane we własnym gospodarstwie, zapakowane i posortowane dostarcza Pani do miejsca prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej. Na dostarczone produkty będzie Pani wystawiać dowód wewnętrzny (przyjęcie zewnętrzne), dokumentujący ilość przeliczoną po cenie rynkowej, dostosowanej do jakości towaru (na podstawie art. 22 ust. 6a w zw. z art. 11 ust. 2 u.p.d.o.f.), zgodnie z zasadami ustalania cen z innymi zewnętrznymi dostawcami. Dokument wewnętrzny (przyjęcie zewnętrzne) będzie dostosowany do warunków zawartych w art. 21 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.

W miejscu prowadzenia działalności gospodarczej warzywa i owoce są chłodzone, pakowane i sortowane. Do ceny sprzedaży dolicza Pani koszty chłodzenia, pakowania, obróbki, transportu. Warzywa i owoce pochodzące z własnego gospodarstwa są przez Panią przetwarzane w celu wykorzystania ich do dalszej odsprzedaży w ramach działalności gospodarczej. Przetworzenie polega na chłodzeniu, pakowaniu, sortowaniu, oznaczeniu w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej. Część warzyw i owoców poddawana jest obróbce, przy użyciu urządzeń gastronomicznych - do produkcji gotowych posiłków (dań) i soków.

Pytanie

Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej wartość nabycia warzyw i owoców z własnego gospodarstwa rolnego, wycenioną wg wartości rynkowej?

Pani stanowisko w sprawie

Pani zdaniem wartość nabycia warzyw i owoców z własnego gospodarstwa rolnego, wycenioną według wartości rynkowej, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Warzywa i owoce wyprodukowane we własnym gospodarstwie rolnym traktuje Pani jako surowiec do produkcji towaru przystosowanego do wymagań odbiorców.

Zgodnie z art. 22 ust. 6a ww. ustawy, przy nabyciu surowców z własnego gospodarstwa rolnego, do ustalenia kosztu nabycia należy zastosować cenę rynkową, zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uważa Pani, że istnieje związek przyczynowy poniesionych wydatków związanych z nabyciem roślin z własnego gospodarstwa rolnego, a osiągnięciem przychodów lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. Rośliny produkowane przez Panią w gospodarstwie rolnym, które są nabywane w miejscu prowadzenia przez Panią działalności gospodarczej są przez Panią przetwarzane i sprzedawane nabywcom zewnętrznym, co generuje przychody.

Istnieje zatem bezpośredni związek między poniesionymi wydatkami, a osiąganymi przychodami. Podobne stanowisko zostało potwierdzone w piśmie 0113-KDIPT2-1.4011.806.2020.2.AP z 15 stycznia 2021 roku.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:

a.musi pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

b.nie może znajdować się na liście wydatków nieuznanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

c.musi być właściwie udokumentowany.

Generalnie należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile w myśl przepisów ww. ustawy nie podlegają wyłączeniu z tychże kosztów. Przy czym, związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów. Zauważyć przy tym należy, że konieczność poniesienia danego wydatku nie może wynikać z zaniedbań, braku nadzoru lub sprzecznych z prawem działań podatnika.

Podkreślić przy tym należy, że ciężar wykazania związku przyczynowo-skutkowego kosztu z uzyskaniem przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Zgodnie z art. 22 ust. 6a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W celu ustalenia wartości zużytych w pozarolniczej działalności gospodarczej lub w działach specjalnych produkcji rolnej surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej lub zwierzęcej oraz z własnej gospodarki leśnej, stosuje się odpowiednio art. 11 ust. 2 ustawy.

W myśl art. 11 ust. 2 ww. ustawy:

Wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem ust. 2c oraz art. 12 ust. 2-2c, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że od 2013 r. prowadzi Pani działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu gotowych posiłków i dań. Jest Pani także rolnikiem prowadzącym gospodarstwo rolne w rozumieniu ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym. W gospodarstwie wytwarza Pani produkty roślinne w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw.

Warzywa i owoce wyprodukowane we własnym gospodarstwie, zapakowane i posortowane dostarcza Pani do miejsca prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.

W miejscu prowadzenia działalności gospodarczej warzywa i owoce są chłodzone, pakowane i sortowane. Warzywa i owoce pochodzące z własnego gospodarstwa są przez Panią przetwarzane w celu wykorzystania ich do dalszej odsprzedaży w ramach działalności gospodarczej. Przetworzenie polega na chłodzeniu, pakowaniu, sortowaniu, oznaczeniu w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej. Część warzyw i owoców poddawana jest obróbce, przy użyciu urządzeń gastronomicznych - do produkcji gotowych posiłków (dań) i soków.

Ponadto na dostarczone produkty będzie Pani wystawiała dowód wewnętrzny (przyjęcie zewnętrzne), dokumentujący ilość przeliczoną po cenie rynkowej, dostosowanej do jakości towaru, zgodnie z zasadami ustalania cen z innymi zewnętrznymi dostawcami. Dokument wewnętrzny (przyjęcie zewnętrzne) będzie dostosowany do warunków zawartych w art. 21 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.

Mając na uwadze opis sprawy oraz powyższe przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że może Pani zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej wartość nabycia warzyw i owoców z własnego gospodarstwa rolnego, wycenioną wg wartości rynkowej, zgodnie z art. 22 ust. 6a w zw. z art. 11 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego Pani stanowisko uznaję za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).