Możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odsetek od kredytu zaciągniętego na nabycie nieruchomości wykorzystywanej w ramach prowadzonej dz... - Interpretacja - null

Shutterstock

Możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odsetek od kredytu zaciągniętego na nabycie nieruchomości wykorzystywanej w ramach prowadzonej dz... - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odsetek od kredytu zaciągniętego na nabycie nieruchomości wykorzystywanej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe, ale z innych względów niż Pani wskazała.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 czerwca 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odsetek od kredytu zaciągniętego na nabycie nieruchomości wykorzystywanej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem, które wpłynęło 29 sierpnia 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

5 marca 2013 r. wstąpiła Pani do spółki Y, jednocześnie przystępując do kredytu hipotecznego umowa Nr (...) z 1 kwietnia 2008 r. Ww. spółka została rozwiązana przez wspólników aktem notarialnym z (...) 2021 r., jak i została podzielona nieruchomość zabudowana będąca przedmiotem prowadzonej działalności.

Po podziale powstały dwie odrębne spółki, Pani i Pani małżonka pod nazwą X oraz druga Z prowadzona przez byłych wspólników. Do dzisiaj nie został rozdzielony kredyt zaciągnięty na spółkę pierwotną, który to wspólnicy mają obowiązek spłacać w równych częściach przypisanych do każdego z małżonków. Wskazana nieruchomość została wciągnięta do ewidencji spółki X.

Uzupełnienie wniosku

Tematem interpretacji indywidualnej ma być art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczący pojęcia kosztów uzyskania przychodów.

Przystąpiła Pani do spółki cywilnej Y 5 marca 2013 r. Pani wraz z mężem oraz piątym wspólnikiem A.B. przystąpiliście 25 kwietnia 2013 r. do długu w celu zabezpieczenia wierzytelności (...) niespłacanego kredytu zaciągniętego przez pierwszych wspólników, tj. C.D., E.D., F.G., H.G..

Stwierdzenie, że „przystąpiła” Pani do kredytu należy rozumieć, że weszła Pani w prawa i obowiązki wynikające z umowy kredytowej, tj. przystąpiła Pani do długu i stała się stroną umowy kredytowej.

Kredytobiorcami są: C.D., E.D., F.G., H.G., a 25 kwietnia 2013 r. przystąpiła Pani, Pani mąż I.J. oraz A.B.. Umowa kredytu przewidywała solidarną odpowiedzialność kredytobiorców za długi wynikające z umowy kredytu.

Kredyt został zaciągnięty na zakup ośrodka wypoczynkowego – nieruchomości zabudowanej domkami letniskowymi. Nieruchomość jest obciążona hipoteką. Nieruchomość była wykorzystywana w działalności spółki Y, do momentu rozwiązania spółki w 2021 r., poprzez wynajem domków letniskowych. Nieruchomość była środkiem trwałym w działalności spółki.

Wskazanie, że w 2021 r. w związku z rozwiązaniem spółki zabudowana nieruchomość będąca przedmiotem działalności gospodarczej została podzielona należy rozumieć, że dokonano geodezyjnego podziału gruntu na dwie części, tj. działka 111/1 (na niej znajdowało się (...) domków) należy do Państwa D., działka 111/2 (na której znajduje się (...) domków) należy do Pani i Pani małżonka I.J..

Po rozwiązaniu spółki i podziale nieruchomości Pani własnością jest nieruchomość powstała z podziału pierwotnej nieruchomości, która służyła działalności spółki.

Aktualnie jest Pani wspólnikiem spółki cywilnej X, którą założyła Pani z małżonkiem I.J.. Druga spółka Z to nowa spółka, która nie jest kontynuacją spółki Y, której była Pani wspólnikiem.

Podzielona nieruchomość jest wykorzystywana w ramach działalności X poprzez wynajem domków letniskowych na zasadach rezerwacji. Podzielona nieruchomość została wniesiona jako wkład do spółki X, która jest właścicielem tej nieruchomości.

Grunt w zabudowie (...) domkami letniskowymi znajduje się w ewidencji spółki X.

Stwierdzenie, że „Do dzisiaj nie został rozdzielony kredyt zaciągnięty na spółkę pierwotną, który to mamy obowiązek spłacać w równych częściach przypisanych do każdego z małżonków” należy rozumieć w ten sposób, że w porozumieniu zawartym przy podpisywaniu aktu notarialnego (...) 2021 r. był zapis, że wszyscy dołożą wszelkich starań w celu rozdzielenia kredytu. Na dzień dzisiejszy byli wspólnicy w żaden sposób do tego nie dążą, nie odpowiadają na pisma, ani telefony, bank nie rozpatruje wniosku tylko z naszej strony o podział kredytu, ponieważ muszą podpisać się pod nim wszyscy współkredytobiorcy, a do dzisiaj nie jest to możliwe.

Z momentem rozwiązania spółki Y podjęto decyzję, że kredyt w równych częściach pozostaje zobowiązaniem każdego ze wspólników. Pani wniosek dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek naliczonych w styczniu 2024 r. Odsetki, o których mowa we wniosku, zostały zapłacone. Dochody z działalności gospodarczej rozlicza Pani na zasadach ogólnych.

Pytanie

Czy jest Pani uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu z działalności gospodarczej odsetek od kredytu hipotecznego, który w dalszym ciągu nie jest podzielony, ale jest przez Panią spłacany w celu pokrycia rat i tym samym dalszej możliwości prowadzenia tej samej działalności?

Pani stanowisko w sprawie

Uważa Pani, że może zaliczyć odsetki do kosztów uzyskania przychodów ze względu na to, iż kredyt został zaciągnięty na zakup gruntu wraz z zabudową, który obecnie jest wykorzystywany do prowadzonej działalności gospodarczej, z której otrzymuje Pani przychód. Pani zdaniem wynika to z art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe, ale z innych względów niż Pani wskazała.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.)

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Definicję przychodu z działalności gospodarczej wskazuje art. 14 ust. 1 analizowanej ustawy stanowiąc, że za przychód ten uważa się:

kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Dochód natomiast to, co do zasady, zgodnie z art. 9 ust. 2 ww. ustawy:

nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Jak stanowi art. 22 ust. 1 cytowanej ustawy:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Powołany art. 23 analizowanej ustawy wskazuje kategorie wydatków, które zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 23 ww. ustawy za koszty uzyskania przychodów nie uważa się:

wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów) – art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a,

naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów) – art. 23 ust. 1 pkt 32.

Zatem kosztami podatkowymi w zakresie odsetek od różnych zobowiązań są odsetki zapłacone albo odsetki skapitalizowane. Natomiast sama spłata pożyczki (kredytu) zaciągniętej na prowadzoną działalność gospodarczą nie stanowi dla podatnika kosztu uzyskania przychodu; kosztem są jedynie skapitalizowane oraz naliczone i zapłacone odsetki.

Umowa spółki cywilnej jest umową nazwaną, która została opisana w art. 860-875 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.).

Z treści art. 860 § 1 k.c. wynika, iż:

Przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów.

Jak stanowi natomiast art. 861 § 1 k.c., wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług.

W myśl art. 867 § 1 k.c.:

Każdy wspólnik jest uprawniony do równego udziału w zyskach i w tym samym stosunku uczestniczy w stratach, bez względu na rodzaj i wartość wkładu. W umowie spółki można inaczej ustalić stosunek udziału wspólników w zyskach i stratach. Można nawet zwolnić niektórych wspólników od udziału w stratach. Natomiast nie można wyłączyć wspólnika od udziału w zyskach.

W opisie okoliczności faktycznych sprawy wskazała Pani, iż osiągane przez Panią przychody w ramach Spółki są przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej, które podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Zasadniczym źródłem osiąganych przez Panią przychodów (jak również Pani małżonka pozostającego także wspólnikiem Spółki) w ramach Spółki jest wynajem domków letniskowych.

Dla podatkowej kwalifikacji wydatków ponoszonych przez Panią na spłatę odsetek istotne jest, czy wydatki te mogą zostać uznane za ponoszone w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia przychodów oraz czy wydatki te nie zostały wskazane w katalogu wydatków wyłączonych z kategorii kosztów uzyskania przychodów, który wskazany został w art. 23 ust. 1 analizowanej ustawy.

Warunki uznania wydatku za koszt uzyskania przychodów są następujące:

1)koszt został poniesiony przez podatnika i ma on definitywny charakter,

2)istnienie związku między kosztem a osiągnięciem przychodu (ewentualnie zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów),

3)brak wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów,

4)udokumentowanie jego poniesienia przez podatnika zgodnie z odpowiednimi przepisami prawa.

Jak wynika z opisu Pani sprawy:

odsetki, o których mowa we wniosku, zostały przez Panią zapłacone – wydatek ma charakter definitywny, ponieważ poniosła Pani jego ciężar ekonomiczny,

kredyt został zaciągnięty na nabycie nieruchomości, która jest wykorzystywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wynajem domków letniskowych znajdujących się na nabytej nieruchomości stanowi przedmiot Pani działalności gospodarczej – wydatek zatem poniesiony przez Panią na spłatę odsetek od ww. kredytu jest ściśle związany z powstaniem źródła przychodów spółki, tj. nabyciem nieruchomości wniesionej jako wkład do spółki,

zapłacone odsetki od kredytu nie podlegają wyłączeniu z kategorii kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 23 analizowanej ustawy, w szczególności nie znajduje tu zastosowania wyłączenie, o którym mowa w art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a oraz art. 23 ust. 1 pkt 32 cytowanej ustawy (odsetki od kredytu zostały zapłacone).

Mając na względzie powyższe, odsetki zapłacone w styczniu 2024 r. mogą stanowić koszt uzyskania przychodu prowadzonej przez Panią w formie spółki cywilnej pozarolniczej działalności gospodarczej, proporcjonalnie do Pani prawa do udziału w zysku tej spółki. Powyższe jednak wynika z art. 22 ust. 1 w związku z art. 23 ust. 1 pkt 32 analizowanej ustawy, natomiast art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a nie ma w tej sprawie zastosowania.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dniu zaistnienia zdarzenia.

Ta interpretacja dotyczy wyłącznie Pani indywidualnej sprawy – nie rozstrzyga o skutkach podatkowych opisanego zdarzenia po stronie Pani małżonka będącego wspólnikiem spółki cywilnej.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).