Możliwości dokonania odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków - poniesionych dla potrzeb związanych z niepełnosprawnością dziecka - na zakup t... - Interpretacja - 0115-KDIT2.4011.331.2024.2.MM

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 11 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.331.2024.2.MM

Temat interpretacji

Możliwości dokonania odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków - poniesionych dla potrzeb związanych z niepełnosprawnością dziecka - na zakup tabletu, drukarki, rysika, tuszu do drukarki oraz klimatyzatora.

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 czerwca 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości dokonania odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 lipca 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Pani (...)-letnia córka, uczennica (...) klasy szkoły podstawowej, posiada orzeczenie o niepełnosprawności, łącznie pkt 7 tegoż orzeczenia. Wskazuje ono na konieczność stałej lub długotrwałej opieki, lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Ponadto w punkcie 5 orzeczenia jest zaznaczone, że córka wymaga konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające jej funkcjonowanie. W związku z pogorszeniem stanu zdrowia, w 2024 r. wydano jej również zaświadczenie potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały (...).

Pani córka ma zdiagnozowaną (...). Choroba ta wiąże się z (...) i bólem (...) ręki, łącznie z palcami. Ogranicza jej ruch tą ręką, w tym pisanie.  (…) znajduje się w miejscu, gdzie przebiegają (...), stąd też jest konieczność ograniczonego ciężaru noszonych przez nią przedmiotów szkolnych. Obecnie nosi zeszyty i niezbędne przybory szkolne na dany dzień. Okazuje się jednak, że pomimo zredukowania do minimum tych przyborów, plecak powoduje, że (...). W opinii pedagogicznej z (...) 2024 r. nr karty (...), we wskazaniach dla nauczycieli do pracy z uczennicą jest zaznaczone, by umożliwić jej podczas zajęć lekcyjnych korzystanie z urządzeń elektronicznych umożliwiających sporządzanie notatek z lekcji.

Szkoła nie udostępnia takiego sprzętu, więc chcieliście Państwo córce ułatwić i tak już trudną dla niej naukę w szkole, zakupując takie urządzenie.

W związku z tym, że (...) ręki są (...), a obecnie dodatkowo (...), córka ma problem z pisemnymi pracami zarówno w szkole, jak i poza nią. Dotyczy to zarówno pisania na lekcji, robienia notatek, pisania sprawdzianów. Po rozmowach, wstępnym użytkowaniu, sprawdzeniu czy będzie to dla niej odpowiednie, zdecydowaliście się Państwo na zakup tabletu i dedykowanego do niego rysika, który umożliwi wykonywanie tych notatek, rysunków, itp. oraz drukarki.

Sprzęt ten znacznie ułatwi jej funkcjonowanie w szkole, tym bardziej, że córka jest uczniem ambitnym i pomimo tylu trudności, licznych konsultacji, hospitalizacji, uczy się bardzo dobrze. Z uwagi jednak na (...), przerost i częsty ból w tej ręce, szczególnie dłoni, często musi korzystać z pomocy koleżanek, rodzeństwa, nauczycieli, którzy uzupełniają jej te notatki. W następnym roku córka ukończy szkołę podstawową. Zamierza kontynuować naukę poza miejscem zamieszkania. Szkoła, w której planuje się uczyć, potwierdziła, że będzie mogła korzystać w czasie nauki z tego sprzętu.

Ponadto (…) to to specyficzna choroba, która reaguje na każdą zmianę pogody. Przy wyższych temperaturach ręka (...), co powoduje, że córka nie jest w stanie funkcjonować. Temperatura na wyższej kondygnacji, gdzie mieści się pokój córki, sięga latem ponad 30oC. Nie ma możliwości przeniesienia jej do innego pokoju, bowiem w innych pomieszczeniach na tym piętrze temperatura jest taka sama lub wyższa. Natomiast pokój na parterze jest za mały, by pomieścić sprzęt do rehabilitacji.

Lekarz, pod którego opieką jest córka, zalecił zamontowanie klimatyzatora/pompy ciepła (obecnie klimatyzatory, są pompami ciepła, bowiem zarówno ogrzewają jak i chłodzą pomieszczenia – takie informacje uzyskaliście Państwo od specjalisty montującego ten sprzęt) w domu, by w pomieszczeniach, gdzie przebywa, była stała, niska temperatura. Zalecenie utrzymania stałej temperatury otrzymaliście Państwo również od lekarzy prowadzących kompleksowe leczenie (…), jak również od rehabilitantów.

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

Wniosek dotyczy roku podatkowego 2024.

W roku podatkowym uzyskuje Pani dochody, które pozwolą na skorzystanie z ulgi rehabilitacyjnej. Rozlicza się Pani razem z mężem, obydwoje Państwo pracujecie na umowę o pracę. Dochody Pani i męża opodatkowane są podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Macie Państwo trójkę nieletnich, uczących się dzieci. Dwójka uczęszcza do szkoły podstawowej, starszy syn uczy się w technikum, poza miejscem zamieszkania.

Pani córka w roku podatkowym, którego dotyczy wniosek, pozostaje na Pani utrzymaniu, nie uzyskuje żadnego dochodu.

Orzeczenie o niepełnosprawności córki zostało wydane przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w X. Jest to kolejne orzeczenie. Pierwsze orzeczenie o niepełnosprawności zostało wydane córce (...) 2011 r., ostatnie natomiast (...) 2024 r. Wszystkie wydane orzeczenia zachowywały ciągłość. Nie było pomiędzy nimi żadnej przerwy. Wydane były przez ten sam organ. Ostatnie orzeczenie zostało wydane do (...) 2026 r. W orzeczeniu wskazano, że niepełnosprawność istnieje od urodzenia.

Wydatki na zakup pompy ciepła/klimatyzatora będą stanowiły wydatki na adaptację i wyposażenie budynku mieszkalnego stosownie do potrzeb wynikających z potrzeb córki i będą ułatwiały jej wykonywanie czynności życiowych.

(…) to choroba złożona. Charakteryzuje się (...). Zaliczana jest do nieprawidłowości potencjalnie zagrażających życiu (dla córki wydano zaświadczenie, które potwierdza ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w (...)). Dodatkowo (…)  powiązana z (...) ręki i dłoni.

Przebywanie w pomieszczeniach, gdzie temperatura jest w okresie letnim wysoka, powoduje, że córka jest wyeliminowana z codziennego życia. Zamontowanie klimatyzatora w domu, gdzie mieszka córka, w znacznym stopniu ułatwi czynności życiowe córki, pozwalając na ograniczenie przegrzania organizmu w czasie przebywania w domu, poprzez utrzymanie w nim temperatury na poziomie zapewniającym komfortowe funkcjonowanie. Da jej możliwość również swobodnego korzystania ze sprzętu rehabilitacyjnego, który zamontowany jest w jej pokoju, a z którego korzysta codziennie.

Urządzenie (…)  składa się z (...), który córka zakłada co najmniej raz dziennie, na co najmniej 1h. (...). Gdy temperatura w pomieszczeniu jest wysoka, córka narzeka, że jest jej duszno i sprawia jej to duży dyskomfort.

Pani córka posiada orzeczenie o niepełnosprawności, które określone jest symbolem (...) ze względu na choroby (...) ręki w tym palców dłoni, (...). W czasie zaostrzenia choroby córka (...), ograniczając lub wykluczając możliwości pisania zwykłymi przyborami szkolnymi. Ponadto, córka ma ograniczone czucie (...), że „nie czuje” trzymanego w dłoni przyboru szkolnego. Każde naciśnięcie tymi placami powoduje duży ból. W związku z tym, nie jest w stanie utrzymać długopisu przez dłuższy czas. W opinii wydanej przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną wskazano, żeby córka sporządzała notatki w formie elektronicznej, sprawdziany, prace pisemne również ma sporządzać w takiej formie.

Drukarka jest niezbędna, by prace sporządzone w tej formie przenieść na papier i przekazać nauczycielowi w szkole.

Klawiatura, która zostanie dla córki zakupiona, będzie miała duże znaki graficzne, by (...), naciskanie na nie, nie powodowało używania niewłaściwych znaków. Wybrana klawiatura, która będzie indywidualnie dobrana do tabletu, pomoże córce w nauce, odciąży rękę. Da jej możliwość nadążenia za grupą. Spowoduje, że nie będzie odbierana w klasie jako uczeń, przez którego wszyscy muszą spowalniać swoją pracę. Tym samym córka nabierze pewności siebie i niezależności.

Tablet z rysikiem, klawiatura i drukarka zostaną wybrane z istniejącej oferty rynkowej na podstawie kryteriów dopasowujących je do indywidualnych potrzeb zdrowotnych córki. W tablecie zostanie zainstalowana aplikacja (...), która dedykowana jest dla osób niepełnosprawnych, głównie dla tych, którzy mają problem ze sprawnością rąk i dłoni. Działanie aplikacji polega na tym, że dowolną wiadomość można napisać znacznie szybciej niż za pomocą powszechnie znanych komunikatorów. Komunikator pozwala na ograniczenie do minimum liczby ruchów potrzebnych do pisania wiadomości.

Rysik zostanie dobrany do dedykowanego tabletu. Zostanie on również wyposażony w specjalną nakładkę, by nie zsuwał się z palców, bowiem w związku z (...), szczególnie (...), córka ma ograniczone czucie w tych palcach, co powoduje, że przybory szkolne często wypadają jej z dłoni i używa specjalnych nakładek, by tego uniknąć.

Tablet będzie wyposażony w możliwość powiększenia ekranu, wykonywania notatek w postaci głosowej. W czasie zaostrzenia choroby (zdarza się nawet kilka razy w miesiącu), gdy dłoń i palce są bardzo (...) i uniemożliwiają jej trzymanie rysika do pisania, czy używania ekranu dotykowego, nawet klawiatury, będzie korzystała z oprogramowania do sporządzania notatek z dyspozycją głosową. Ponadto, w czasie dłuższej nieobecności w szkole z powodu badań lekarskich, hospitalizacji czy rehabilitacji, córka będzie komunikowała się z nauczycielami elektronicznie.

By uniknąć wyeliminowania córki z grup rówieśniczych, z powodu licznych nieobecności w szkole, zostanie zainstalowane oprogramowanie do komunikowania się ze szkołą i rówieśnikami.

Klawiatura zakupiona będzie z odpowiednio dużymi znakami graficznymi, według indywidualnej specyfikacji. Natomiast wybrana drukarka będzie miała duży panel dotykowy, by córka mogła swobodnie, bez użycia palców, rysikiem dokonywać wyboru.

Tym samym ww. sprzęt będzie miał indywidualny charakter.

Ponadto, ze względu na (…) , która umiejscowiona (...) zalecono znaczne ograniczenie ciężaru noszonego plecaka, by nie powodować (...), co w przeszłości prowadziło do (...).

Zakupiony sprzęt w postaci tabletu, rysika, klawiatury przyczyni się do wyeliminowania zeszytów i notatników, co spowoduje, że córka będzie nosiła jedynie te urządzenia do szkoły, bowiem książki będzie miała zeskanowane w wersji elektronicznej w tym tablecie. Pozwoli jej to dodatkowo na sporządzanie notatek bezpośrednio w podręcznikach i drukowanie tylko wybranych stron.

Klawiatura i drukarka są niezbędne dla córki oraz znacznie ułatwią jej wykonywanie czynności życiowych. Zostaną dostosowane do rodzaju jej niepełnosprawności. Córka wg zaleceń poradni ma wykonywać swoje prace pisemne, w tym sprawdziany w formie elektronicznej, by ułatwić jej funkcjonowanie w szkole.

Drukarka pozwoli jej na drukowanie tych wszystkich prac i przekazywanie ich nauczycielom. Nie może oddać im tabletu, ponieważ będzie z niego korzystała codziennie, kilka godzin. Natomiast na przesyłanie prac w wiadomości e-mail nauczyciele zezwolili tylko w drodze wyjątku, ponieważ prace muszą zostać w aktach szkoły. Dodatkowo notatki, które będzie wykonywała, musi wydrukować i wkleić do zeszytu.

Sporządzenie prac pisemnych w formie elektronicznej ma ograniczyć ręcznie pisane prace, dzięki temu zmniejszy się (...), który nasila się przy wykonywaniu prac pisemnych, ograniczyć ból, który towarzyszy trzymaniu przyborów szkolnych. Ponadto, używanie przez córkę tego sprzętu przyczyni się do jej samodzielności w zdobywaniu i poszerzaniu wiedzy. Klawiatura będzie dostosowana do indywidualnych potrzeb córki, a mianowicie będzie miała duże przyciski, by przerośnięte palce przypadkowo nie nacisnęły niewłaściwego znaku.

Klawiatura, rysik elektroniczny będą używane przez córkę zamiennie, w zależności od nasilenia objawów choroby.

Poniesienie wydatków stanowi zdarzenie przyszłe.

Klimatyzator jest w trakcie montażu.

Na fakturach potwierdzających zakup ww. sprzętów będą wszystkie wymagane dane: kupującego, sprzedającego, przedmiot oraz kwota zapłaty.

Nie posiada Pani jeszcze takich dokumentów.

Obecnie staracie się Państwo o dofinansowanie wydatków ze środków zgromadzonych na subkoncie córki w fundacji, (...). Nie otrzymaliście informacji, czy fundacja wyrazi zgodę na pokrycie kosztów w całości bądź w części.

W innej formie (ww. wydatki) nie zostaną sfinansowane (dofinansowane).

Wydatki, które zamierza Pani (wraz z mężem) odliczyć, nie zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nie zostaną odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, nie zostaną odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Faktury za poniesione wydatki, o których mowa wyżej, będą zawierały Pani dane jako kupującego, będącego podatnikiem.

Pytania

1)Czy w ramach wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne, jako rodzic mający na utrzymaniu dziecko z orzeczoną niepełnosprawnością, może Pani odliczyć wydatek nielimitowany poniesiony na zakup:

·tabletu, rysika, klawiatury, drukarki, tuszu do drukarki;

·pompy ciepła/klimatyzatora?

2)Na kogo powinna być wystawiona faktura za ten sprzęt – czy na rodzica (podatnika), czy na niepełnosprawne dziecko?

Pani stanowisko w sprawie

W Pani ocenie, może Pani odliczyć wydatek nielimitowany, poniesiony na zakup tabletu, rysika, klawiatury, drukarki i tuszu do drukarki. W wyniku rozwoju techniki stają się one urządzeniami ułatwiającymi wykonywanie czynności życiowych osobom niepełnosprawnym. Taki też pogląd podziela Dyrektor KIS (interpretacja nr 0111-KDSB2-2.4011.278.2023.2.AP z 27 września 2023 r.).

Ponadto uważa Pani, że może odliczyć również koszty zakupu pompy ciepła/klimatyzatora, który znacznie ułatwi Pani dziecku wykonywanie czynności życiowych. Potwierdza to również stanowisko Dyrektora KIS zawarte w interpretacji nr 0112-KDIL2-1.4011.247.2023.2.KP.

W Pani ocenie faktury za poniesione wydatki, o których mowa wyżej, powinny zawierać Pani dane jako kupującego, będącego podatnikiem.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

W myśl art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30cb, art. 30da-30dh, art. 30e-30g i art. 30j-30p, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 23o, art. 23u, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4-4e, 6 i 21 lub art. 24b ust. 1 i 2, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaś zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 7, 7b-7g i 13a tego artykułu.

Stosownie do art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na:

pkt 1 – adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności;

pkt 3 – zakup, naprawę lub najem indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, oraz wyposażenia umożliwiającego ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem, niewymienionych w wykazie, o którym mowa w pkt 2a, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Zgodnie z art. 26 ust. 7 pkt 4 tej ustawy:

Wysokość wydatków na cele określone w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 7c, ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty – w przypadkach innych niż wymienione w pkt 1-3.

Stosownie do art. 26 ust. 7b tejże ustawy:

Wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

Zgodnie z art. 26 ust. 7d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

1)orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub

2)decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo

3)orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Z art. 26 ust. 7e ww. ustawy wynika, że:

Przepisy ust. 7a-7d i 7g stosuje się odpowiednio do podatników, na których utrzymaniu w roku podatkowym pozostają następujące osoby niepełnosprawne: osoba będąca w stosunku do podatnika lub jego małżonka osobą zaliczoną do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn lub dziecko obce przyjęte na wychowanie przez podatnika lub jego małżonka, pod warunkiem że uzyskane w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają dwunastokrotności kwoty renty socjalnej określonej w ustawie z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej, w wysokości obowiązującej w grudniu roku podatkowego. Do dochodów, o których mowa w zdaniu pierwszym, nie zalicza się alimentów na rzecz dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4c, z uwzględnieniem art. 6 ust. 4e, świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 100a, dodatku energetycznego, o którym mowa w art. 5c ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne, dodatku osłonowego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 759 i 2760 oraz z 2024 r. poz. 23), dodatku węglowego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1630), dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła i dodatku dla niektórych podmiotów niebędących gospodarstwami domowymi z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła, o których mowa w art. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1772, 1693 i 2760), dodatku elektrycznego, o którym mowa w art. 27 ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku oraz w 2024 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (Dz.U. z 2023 r. poz. 1704, 1785 i 2760), refundacji kwoty odpowiadającej podatkowi VAT, o której mowa w art. 18 ustawy z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. oraz w 2024 r. w związku z sytuacją na rynku gazu (Dz.U. z 2024 r. poz. 303), bonu energetycznego, o którym mowa w art. 2 ustawy z dnia 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego (Dz.U. poz. 859), oraz przyznanych na podstawie odrębnych przepisów zasiłku pielęgnacyjnego, dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów oraz kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów.

W myśl art. 26 ust. 7f ww. ustawy:

Ilekroć w przepisach ust. 7a jest mowa o osobach zaliczonych do:

1)I grupy inwalidztwa – należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:

a)całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji albo

aa) niezdolność do samodzielnej egzystencji, albo

b)znaczny stopień niepełnosprawności;

2)II grupy inwalidztwa – należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:

a)całkowitą niezdolność do pracy albo

b)umiarkowany stopień niepełnosprawności.

Stosownie do art. 26 ust. 13a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wydatki na cele określone w ust. 1 podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Z cytowanych powyżej przepisów w szczególności wynika, że warunkiem odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne – stosownie do treści art. 26 ust. 7d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek: orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów. Prawo do odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej posiada również osoba, na której utrzymaniu pozostaje osoba niepełnosprawna wymieniona w treści art. 26 ust. 7e ww. ustawy (w tym dziecko), o ile jej dochody nie przekroczą limitu wskazanego w tym przepisie.

Katalog wydatków zawarty w art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest natomiast katalogiem zamkniętym, co oznacza, że odliczeniu podlegają jedynie wydatki enumeratywnie w nim wymienione.

Z opisu zdarzenia wynika, że Pani (..)-letnia córka, uczennica (...) klasy szkoły podstawowej, posiada orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Ostatnie orzeczenie zostało wydane do (…) 2026 r. W orzeczeniu wskazano, że niepełnosprawność istnieje od urodzenia. Wszystkie wydane dla córki orzeczenia zachowywały ciągłość, nie było pomiędzy nimi żadnej przerwy, wydane były przez ten sam organ. Córka pozostaje na Pani utrzymaniu, nie uzyskuje żadnego dochodu. Pani córka posiada orzeczenie o niepełnosprawności, które określone jest symbolem (...) ze względu na choroby (...), a w szczególności(...) ręki w tym palców dłoni, (...). W czasie zaostrzenia choroby córka (...), ograniczając lub wykluczając możliwości pisania zwykłymi przyborami szkolnymi. Ponadto, córka ma ograniczone czucie w tych palcach co powoduje, że „nie czuje” trzymanego w dłoni przyboru szkolnego. Każde naciśnięcie tymi placami powoduje duży ból. W związku z tym, nie jest w stanie utrzymać długopisu przez dłuższy czas. W opinii wydanej przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną wskazano, żeby córka sporządzała notatki w formie elektronicznej, sprawdziany, prace pisemne również ma sporządzać w takiej formie.

W związku z powyższym istnieje konieczność zakup dla córki tabletu i dedykowanego do niego rysika, który umożliwi wykonywanie notatek, rysunków, itp., klawiatury oraz drukarki.

Rozpatrując zatem możliwość odliczenia przez Panią w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków na zakup: tabletu, rysika, klawiatury i drukarki oraz tuszu do drukarki dla Pani niepełnosprawnej córki należy odnieść się do art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z powołanego wyżej przepisu wynika, że odliczeniu mogą podlegać wydatki poniesione na zakup, naprawę lub najem indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, oraz wyposażenia umożliwiającego ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem, niewymienionych w wykazie, o którym mowa w pkt 2a, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Określenie „indywidualny sprzęt, urządzenia i narzędzia niezbędne w rehabilitacji” oznacza, że ustawodawca zalicza do nich wyłącznie urządzenia, narzędzia i sprzęt o indywidualnym charakterze, niezbędne w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej i ułatwiające tej osobie wykonywanie czynności życiowych.

Zatem każdy wydatek na zakup ww. sprzętu, urządzeń i narzędzi musi być rozpatrywany indywidualnie w odniesieniu do konkretnej osoby, w związku z niepełnosprawnością której zostanie poniesiony. Podkreślić należy, że aktualny rozwój nauki i techniki, w wyniku którego są wprowadzane na rynek nowy sprzęt/nowe urządzenia oraz doskonalone dotychczas funkcjonujące na rynku, powoduje, że sprzęt/urządzenia, które dotychczas nie były wykorzystywane w rehabilitacji, stają się również sprzętem/urządzeniami ułatwiającymi wykonywanie czynności życiowych osobom niepełnosprawnym. Zainstalowanie na sprzęcie oprogramowania lub aplikacji, które zmniejszają ryzyko negatywnych konsekwencji zdrowotnych, powoduje, że posiada on indywidualny charakter, związany z niepełnosprawnością, co również oznacza, że posiada on cechy indywidualnego sprzętu ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych.

We wniosku podaje Pani, że tablet z rysikiem, klawiatura i drukarka zostaną wybrane z istniejącej oferty rynkowej na podstawie kryteriów dopasowujących je do indywidualnych potrzeb zdrowotnych córki. W tablecie zostanie zainstalowana aplikacja (...), która dedykowana jest dla osób niepełnosprawnych, głównie dla tych, którzy mają problem ze sprawnością rąk i dłoni. Działanie aplikacji polega na tym, że dowolną wiadomość można napisać znacznie szybciej niż za pomocą powszechnie znanych komunikatorów. Komunikator pozwala na ograniczenie do minimum liczby ruchów potrzebnych do pisania wiadomości.

Tablet będzie wyposażony w możliwość powiększenia ekranu, wykonywania notatek w postaci głosowej. W czasie zaostrzenia choroby (zdarza się nawet kilka razy w miesiącu), gdy dłoń i palce są (...) uniemożliwiają jej trzymanie rysika do pisania, czy używania ekranu dotykowego, nawet klawiatury, będzie korzystała z oprogramowania do sporządzania notatek z dyspozycją głosową. By uniknąć wyeliminowania córki z grup rówieśniczych, z powodu licznych nieobecności w szkole, zostanie zainstalowane oprogramowanie do komunikowania się ze szkołą i rówieśnikami. Ponadto, w czasie dłuższej nieobecności w szkole z powodu badań lekarskich, hospitalizacji czy rehabilitacji, córka będzie komunikowała się z nauczycielami elektronicznie.

Natomiast rysik zostanie dobrany do dedykowanego tabletu. Zostanie on również wyposażony w specjalną nakładkę, by nie zsuwał się z palców, bowiem w związku z (...) palców, szczególnie kciuka, córka ma ograniczone czucie w tych palcach, co powoduje, że przybory szkolne często wypadają jej z dłoni i używa specjalnych nakładek, by tego uniknąć.

Klawiatura zakupiona będzie z odpowiednio dużymi znakami graficznymi, według indywidualnej specyfikacji. Będzie ona miała duże znaki graficzne, by przy powiększonych palcach, naciskanie na nie, nie powodowało używania niewłaściwych znaków. Wybrana klawiatura, która będzie indywidualnie dobrana do tabletu, pomoże córce w nauce, odciąży rękę. Da jej możliwość nadążenia za grupą. Spowoduje, że nie będzie odbierana w klasie jako uczeń, przez którego wszyscy muszą spowalniać swoją pracę. Tym samym córka nabierze pewności siebie i niezależności.

Natomiast wybrana drukarka będzie miała duży panel dotykowy, by córka mogła swobodnie, bez użycia palców, rysikiem dokonywać wyboru. Drukarka jest niezbędna, by prace sporządzone w tej formie przenieść na papier i przekazać nauczycielowi w szkole. Drukarka pozwoli córce na drukowanie wszystkich prac i przekazywanie ich nauczycielom. Nie może oddać im tabletu, ponieważ będzie z niego korzystała codziennie, kilka godzin. Natomiast na przesyłanie prac w wiadomości e-mail nauczyciele zezwolili tylko w drodze wyjątku, ponieważ prace muszą zostać w aktach szkoły. Dodatkowo notatki, które będzie wykonywała, musi wydrukować i wkleić do zeszytu.

Sporządzenie prac pisemnych w formie elektronicznej ma ograniczyć ręcznie pisane prace, dzięki temu (...), który nasila się przy wykonywaniu prac pisemnych, ograniczyć ból, który towarzyszy trzymaniu przyborów szkolnych. Ponadto, używanie przez córkę tego sprzętu przyczyni się do jej samodzielności w zdobywaniu i poszerzaniu wiedzy. Klawiatura będzie dostosowana do indywidualnych potrzeb córki, a mianowicie będzie miała duże przyciski, by (...) place przypadkowo nie nacisnęły niewłaściwego znaku.

Klawiatura, rysik elektroniczny będą używane przez córkę zamiennie, w zależności od nasilenia objawów choroby.

Podkreśla Pani, że zakupiony sprzęt w postaci tabletu, rysika, klawiatury przyczyni się do wyeliminowania zeszytów i notatników, co spowoduje, że córka będzie nosiła jedynie te urządzenia do szkoły, bowiem książki będzie miała zeskanowane w wersji elektronicznej w tym tablecie. Pozwoli jej to dodatkowo na sporządzanie notatek bezpośrednio w podręcznikach i drukowanie tylko wybranych stron.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz zaprezentowany przez Panią opis sprawy stwierdzić należy, że wydatki poniesione przez Panią na zakup dla Pani córki sprzętu: tabletu wraz z rysikiem i klawiaturą oraz drukarki – stanowią wydatki związane z ułatwieniem wykonywania przez Pani córkę (osobę niepełnosprawną pozostającą na Pani utrzymaniu) czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z jej niepełnosprawności. Natomiast tusz do drukarki stanowi wyposażenie drukarki umożliwiające jej używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem. Zatem ww. wydatki mieszczą się w dyspozycji art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podsumowując, wobec tego, że we wniosku wykazała Pani związek poniesionych wydatków z niepełnosprawnością pozostającej na Pani utrzymaniu córki – ww. sprzęt i wyposażenie ułatwią Pani córce wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z jej niepełnosprawności, jak również pomiędzy rodzajem przedmiotów, o których mowa we wniosku, a rodzajem niepełnosprawności Pani córki istnieje ścisły związek – to wydatki te (prawidłowo udokumentowane) będzie Pani mogła odliczyć w zeznaniu rocznym od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6 w związku z art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

We wniosku wskazuje Pani również, że (…), na którą choruje Pani córka, to specyficzna choroba, która reaguje na każdą zmianę pogody. Przy wyższych temperaturach ręka (...), co powoduje, że córka nie jest w stanie funkcjonować. Temperatura na wyższej kondygnacji, gdzie mieści się pokój córki, sięga latem ponad 30oC. Nie ma możliwości przeniesienia jej do innego pokoju, bowiem w innych pomieszczeniach na tym piętrze temperatura jest taka sama lub wyższa. Natomiast pokój na parterze jest za mały, by pomieścić sprzęt do rehabilitacji. Lekarz, pod którego opieką jest Pani córka, zalecił zamontowanie klimatyzatora/pompy ciepła w domu, by w pomieszczeniach, gdzie przebywa, była stała, niska temperatura. Lekarze prowadzący kompleksowe leczenie (...), jak i rehabilitanci Pani córki – zalecają utrzymanie stałej temperatury.

(…)  to choroba złożona charakteryzuje (...). Zaliczana jest do nieprawidłowości potencjalnie zagrażających życiu (dla córki wydano zaświadczenie, które potwierdza ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w (...)). Dodatkowo (…) powiązana z (...) związana jest ze znacznym powiększeniem ręki i dłoni. Przebywanie w pomieszczeniach, gdzie temperatura jest w okresie letnim wysoka, powoduje, że córka jest wyeliminowana z codziennego życia.

Zamontowanie klimatyzatora w domu, gdzie mieszka córka, w znacznym stopniu ułatwi czynności życiowe córki, pozwalając na ograniczenie przegrzania organizmu w czasie przebywania w domu, poprzez utrzymanie w nim temperatury na poziomie zapewniającym komfortowe funkcjonowanie. Da jej możliwość również swobodnego korzystania ze sprzętu rehabilitacyjnego, który zamontowany jest w jej pokoju, a z którego korzysta codziennie. Podaje Pani, że urządzenie do (...) składa się z (...), który córka zakłada co najmniej raz dziennie, na co najmniej 1h. (...). Gdy temperatura w pomieszczeniu jest wysoka, córka narzeka, że jest jej duszno i sprawia jej to duży dyskomfort.

Analizując zatem – czy wydatki na zakup i montaż klimatyzatora/pompy ciepła podlegają odliczeniu od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej – wskazać należy, że odliczeniu od dochodu podlegają w ramach ulgi rehabilitacyjnej również wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań lub budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności (art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Koniecznym jest zatem ustalenie znaczenia użytych w przepisie pojęć „adaptacja” i „wyposażenie”. Zgodnie z językowym znaczeniem terminu „adaptacja” to „przystosowanie do innego użytku, przerobienie dla nadania innego charakteru, np. w budownictwie przeróbka budynku” (Mały słownik języka polskiego, Warszawa 1994). Natomiast „wyposażenie” to urządzenia potrzebne do prawidłowego funkcjonowania czegoś.

Adaptacją mieszkania lub budynku mieszkalnego jest zatem przeróbka, mająca mu nadać inny charakter, przystosować do innego użytku, natomiast wyposażenie mieszkania oraz budynku mieszkalnego – to przydanie jemu rzeczowych elementów zwiększających jego walory użytkowe. Zatem adaptacja i wyposażenie lokalu (budynku) mieszkalnego musi ułatwiać osobie niepełnosprawnej egzystowanie w tym lokalu (budynku), biorąc pod uwagę rodzaj niepełnosprawności. Stąd też w przypadku każdego niepełnosprawnego, wydatki na adaptację i wyposażenie lokalu (budynku) mieszkalnego mogą być inne, gdyż powinny odzwierciedlać potrzeby wynikające z niepełnosprawności.

Dokonując wykładni zawartego w art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pojęcia adaptacji i wyposażenia mieszkań oraz budynków mieszkalnych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności wskazać należy, iż w doktrynie zwraca się uwagę, że przez adaptację i wyposażenie, o których mowa w powyższym przepisie, należy rozumieć takie przystosowanie mieszkania (budynku), które umożliwia lub ułatwia życie w nim osobie niepełnosprawnej. Pojęcie „adaptacja” rozumieć należy więc jako „przystosowanie”, które jednak niekoniecznie oznaczać musi „ulepszenie”, czy „przekształcenie” zaistniałego stanu rzeczy - w tym przypadku warunków mieszkaniowych dla potrzeb osoby niepełnosprawnej.

Jednocześnie podkreślić należy, że art. 26 ust. 7a pkt 1 ww. nie określa szczegółowo jakiego rodzaju wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie podlegają odliczeniu ani też nie zawiera żadnego wyłączenia konkretnego rodzaju wydatków. Jedynym warunkiem zastosowania tego odliczenia, jest to by adaptacja (wyposażenie) mieszkania/budynku mieszkalnego odpowiadała potrzebom wynikającym z niepełnosprawności. Dlatego też istotne są okoliczności danej sprawy, tzn. czy konkretne elementy adaptacji czy wyposażenia mieszkania spełniają dla osoby niepełnosprawnej tę funkcję.

Wobec powyższego skoro wydatki na zakup i montaż klimatyzacji/pompy ciepła zostaną poniesione w związku z adaptacją i wyposażeniem budynku mieszkalnego, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności Pani córki, to uznać należy, że wydatki te zostaną poniesione na cele rehabilitacyjne wskazane w art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uprawniające do dokonania odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Zatem w sytuacji, gdy będzie posiadała Pani stosowne dokumenty, z których będzie wynikało, że to Pani poniosła wydatki na wyżej wskazane cele rehabilitacyjne, będzie mogła Pani odliczyć ww. wydatki od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Jednakże w przypadku gdy wydatki na cele rehabilitacyjne Pani córki zostaną częściowo sfinansowane (dofinansowane) ze środków fundacji, odliczeniu będzie podlegać różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą, która zostanie Pani sfinansowana (dofinansowana).

Końcowo – odpowiadając na Pani wątpliwości – na kogo powinna być wystawiona faktura za ww. sprzęt – czy na rodzica (podatnika), czy na niepełnosprawne dziecko – zgodzić należy się z Pani stanowiskiem, że faktury, powinny zawierać Pani dane jako kupującego, będącego podatnikiem.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu do powołanych przez Panią we wniosku interpretacji indywidualnych, stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnej sprawie i nie mają zastosowania, ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego, czy też zdarzenia przyszłego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.