Możliwość zaliczenia wydatków na czesne za studia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. - Interpretacja - null
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Możliwość zaliczenia wydatków na czesne za studia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 lipca 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie marketingu. W 2025 r. planuje Pani zmienić formę opodatkowania na zasady ogólne, wówczas możliwe będzie odliczenie kosztów. Obecnie prowadzi Pani działalność opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (ewidencja przychodów opodatkowanych ryczałtem).
1 października 2024 r. rozpocznie Pani studia. Wydatki z tytułu czesnego będzie Pani ponosiła co miesiąc, poczynając od października 2024 r., przez 3,5 roku. Wydatki te poniesione zostaną z Pani własnych środków i nie zostaną zwrócone.
Od dnia 2 września 2024 r. będzie Pani prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, która obejmuje pozyskiwanie klientów, analizę i rozumienie ich potrzeb w kontekście sprzedaży produktów. Aby poszerzać swoje kompetencje i wykonywać swoje obowiązki na wyższym poziomie, postanowiła Pani rozpocząć 3,5-letnie studia na kierunku Psychologia dla ...
Nauka na tym kierunku jest bezpośrednio związana z zakresem Pani obowiązków i działalnością gospodarczą, którą prowadzi. Studia te oferują wiedzę i umiejętności, które będą miały bezpośrednie zastosowanie w Pani pracy, zwłaszcza w kontekście psychologii sprzedaży i zrozumienia psychologicznych aspektów działania klienta. Studia oferują specjalizację na kierunku psychologia biznesu organizacji i psychologia kliniczna.
Uzasadnienie:
Związek kierunku z przychodami firmy i zabezpieczenie ich źródła:
Studia na kierunku Psychologia są ściśle związane z działalnością, którą Pani prowadzi. Zdobyta wiedza umożliwi lepsze zrozumienie potrzeb klientów, co wpłynie na efektywniejsze pozyskiwanie nowych klientów oraz utrzymywanie obecnych. W ten sposób studia przyczynią się do zabezpieczenia i zwiększenia źródeł przychodów Pani działalności.
Wpływ na osiąganie przychodu:
Wiedza zdobyta na studiach pozwoli Pani tworzyć bardziej skuteczne strategie marketingowe oraz materiały sprzedażowo-marketingowe. Dzięki temu Pani działalność będzie bardziej konkurencyjna, co bezpośrednio przełoży się na wzrost ofert od klientów, a co za tym idzie – wzrost przychodów
Związek z zakresem obowiązków:
Studia z psychologii są ściśle związane z Pani działalnością gospodarczą. Jako osoba zajmująca się marketingiem, pozyskiwaniem klientów i analizą ich potrzeb, musi Pani posiadać zaawansowaną wiedzę z zakresu psychologii, aby skutecznie wykonywać swoje obowiązki i wykonywać zlecenia Pani klientów z największą starannością i na podstawie eksperckiej wiedzy.
Faktura VAT od uczelni:
W ramach potwierdzenia uczestnictwa w studiach, uczelnia wystawi fakturę vat za czesne.
Rozwój i podniesienie jakości usług:
Dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom będzie Pani mogła prowadzić działalność na wyższym poziomie.
Wiedza z zakresu psychologii sprzedaży i marketingu pozwoli Pani na bardziej efektywne działania, co przełoży się na lepszą jakość świadczonych usług i wzrost przychodów.
Rozpoczęcie studiów po rozpoczęciu działalności:
Studia rozpocznie Pani już po rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej. Będą one uzupełnieniem Pani obecnej wiedzy i kompetencji, które posiada. Dzięki temu Pani usługi będą świadczone na jak najwyższym poziomie i będą miały na celu rozwój Pani działalności gospodarczej związanej z obszarem, z którym wiąże Pani swoją przyszłość.
Pytanie
Czy zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz na podstawie Pani wyjaśnienia zdarzenia przyszłego, po przejściu na zasady ogólne będzie Pani miała możliwość włączenia kosztów poniesionych z tytułu studiów wyższych w koszty uzyskania przychodów Pani działalności gospodarczej?
Pani stanowisko w sprawie
W 2025 r. planuje Pani zmienić formę opodatkowania na zasady ogólne i wówczas możliwe będzie odliczenie kosztów. Poniżej przedstawia Pani uzasadnienie co do zasadności uznania czesnego jako koszty uzyskania przychodów w Pani działalności gospodarczej.
Pani zdaniem, nauka na tym kierunku jest bezpośrednio związana z zakresem Pani obowiązków i działalnością gospodarczą, którą prowadzi. Studia te oferują wiedzę i umiejętności, które będą miały bezpośrednie zastosowanie w Pani pracy, zwłaszcza w kontekście psychologii sprzedaży i zrozumienia psychologicznych aspektów działania klienta. Studia oferują specjalizację na kierunku psychologia biznesu organizacji i psychologia kliniczna.
Związek kierunku z przychodami firmy i zabezpieczenie ich źródła:
Studia na kierunku Psychologia są ściśle związane z działalnością, którą Pani prowadzi. Zdobyta wiedza umożliwi lepsze zrozumienie potrzeb klientów, co wpłynie na efektywniejsze pozyskiwanie nowych klientów oraz utrzymywanie obecnych. W ten sposób studia przyczynią się do zabezpieczenia i zwiększenia źródeł przychodów Pani działalności.
Wpływ na osiąganie przychodu:
Wiedza zdobyta na studiach pozwoli Pani tworzyć bardziej skuteczne strategie marketingowe oraz materiały sprzedażowo-marketingowe. Dzięki temu działalność będzie bardziej konkurencyjna, co bezpośrednio przełoży się na wzrost ofert od klientów, a co za tym idzie – wzrost przychodów.
Związek z zakresem obowiązków:
Studia z psychologii są ściśle związane z Pani działalnością gospodarczą. Jako osoba zajmująca się marketingiem, pozyskiwaniem klientów i analizą ich potrzeb, musi posiadać zaawansowaną wiedzę z zakresu psychologii, aby skutecznie wykonywać swoje obowiązki i wykonywać zlecenia klientów z największą starannością i na podstawie eksperckiej wiedzy.
Faktura VAT od uczelni:
W ramach potwierdzenia uczestnictwa w studiach, uczelnia wystawi fakturę vat za czesne.
Rozwój i podniesienie jakości usług:
Dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom będzie Pani mogła prowadzić działalność na wyższym poziomie.
Wiedza z zakresu psychologii sprzedaży i marketingu pozwoli mi na bardziej efektywne działania, co przełoży się na lepszą jakość świadczonych usług i wzrost przychodów.
Rozpoczęcie studiów po rozpoczęciu działalności:
Studia rozpocznie Pani już po rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej. Będą one uzupełnieniem obecnej wiedzy i kompetencji, które posiada. Dzięki temu Pani usługi będą świadczone na jak najwyższym poziomie i będą miały na celu rozwój Pani działalności gospodarczej związanej z obszarem, z którym wiąże swoją przyszłość.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:
•pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
•nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
•być właściwie udokumentowany.
Powołany przepis wskazuje, że przy ocenie danego wydatku przede wszystkim musi istnieć źródło przychodów. Z zasadą tą skorelowane są przepisy ustanawiające reguły potrącania wydatków w określonym czasie.
Stwierdzenie, że określone wydatki poniesione przez podatnika spełniają wszystkie wskazane przez ustawodawcę warunki podatkowego uznania ich za koszt uzyskania przychodów, stanowi bowiem niezbędną przesłankę odliczenia ich przez podatnika od osiągniętego przychodu.
W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.
Przy czym – związek przyczynowy między poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodu bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.
Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu nie dopuszczenia do utraty źródła przychodu w przyszłości.
Należy przy tym podkreślić, że obowiązek jednoznacznego wykazania związku przyczynowo-skutkowego między poniesionym wydatkiem a przychodem uzyskanym z działalności, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła tego przychodu – każdorazowo spoczywa na podatniku.
Ustawodawca, posługując się zwrotem „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów”, przypisuje temu określeniu cechę świadomego, zamierzonego, przemyślanego i logicznego działania podatnika przyporządkowanego osiągnięciu przychodów, a nie odwołuje się do skutku będącego następstwem określonego działania.
Wykładnia językowa użytego przez ustawodawcę pojęcia „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów” oznacza, że podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków pod tym wszakże warunkiem, że wykaże, iż świadomie poniósł określony wydatek, który ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Zależność między poniesionymi w danym czasie kosztami a możliwością uzyskania w przyszłości z tego tytułu przychodów trzeba zatem rozpatrywać na podstawie adekwatnego związku przyczynowego. Przy kwalifikowaniu określonych wydatków poczynionych przez podatnika do kosztów podatkowych należy jednocześnie brać pod uwagę przeznaczenie wydatku (jego celowość), jak też potencjalną możliwość przyczynienia się wydatku do osiągnięcia przychodów podatnika.
Należy ponadto dodać, że samo wyliczenie kosztów, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, nie stwarza domniemania, że wszystkie pozostałe koszty, które nie są wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zostają z mocy samego prawa uznane za koszty podlegające odliczeniu. Innymi słowy – poniesienie wydatku, który nie został wyłączony w art. 23 omawianej ustawy podatkowej, nie oznacza, że wydatek taki automatycznie będzie uznany za koszt uzyskania przychodów.
W opisie sprawy wskazała Pani, że prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie marketingu, obejmującą pozyskiwanie klientów, analizę i rozumienie ich potrzeb w kontekście sprzedaży produktów. 1 października 2024 r. rozpoczyna Pani studia na kierunku Psychologia. Studia te oferują wiedzę i umiejętności, które będą miały bezpośrednie zastosowanie w Pani pracy, zwłaszcza w kontekście psychologii sprzedaży i zrozumienia psychologicznych aspektów działania klienta. Jako osoba zajmująca się marketingiem, pozyskiwaniem klientów i analizą ich potrzeb, musi Pani posiadać zaawansowaną wiedzę z zakresu psychologii, aby skutecznie wykonywać swoje obowiązki i wykonywać zlecenia Pani klientów z największą starannością i na podstawie eksperckiej wiedzy.
Zamierza Pani w 2025 r. zmienić formę opodatkowania na zasady ogólne i zaliczać do kosztów uzyskania przychodów czesne za ww. studia.
Wymienione wydatki nie zostały ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt uzyskania przychodów, zawartym w treści art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Jak już wskazano, dla uzyskania takiego statusu konieczne jest również zaistnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem a celem, jakim jest osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów.
Co do zasady tego typu wydatki mają na celu zdobycie wiedzy oraz umiejętności, nie zaś osiągnięcia przychodów ze źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Wydatki te mają – co do zasady – charakter wydatków osobistych, związanych z podnoszeniem ogólnego poziomu wiedzy i w konsekwencji nie można ich uznawać za związane z działalnością gospodarczą.
W niniejszej sprawie wskazała Pani, że wiedza zdobywana przez Panią podczas studiów umożliwi Pani lepsze zrozumienie potrzeb klientów, efektywniejsze pozyskiwanie nowych oraz utrzymywanie obecnych klientów, a co za tym idzie wpłynie to na wysokość Pani przychodów uzyskiwanych z tytułu prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej, bądź na zachowanie lub zabezpieczenie ich źródła. Z tego też względu, poniesione przez Panią wydatki na czesne za studia od 2025 r., tj. od momentu zmiany formy opodatkowania na zasady ogólne, będą mogły stanowić koszt uzyskania przychodów w prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.
Przedmiotowe wydatki spełniają bowiem przesłanki, o których mowa art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
•Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
•Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
•Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
•Zgodnie z art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej:
Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
•w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo
•w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.