Moment powstania przychodu. - Interpretacja - null

ShutterStock

Moment powstania przychodu. - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Moment powstania przychodu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

W dniu 9 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 5 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą (…).

Przeważająca działalność gospodarcza wykonywana jest według kodu 96.03.Z Pogrzeby i działalność pokrewna.

Podklasa ta obejmuje:

-    grzebanie i kremację zwłok ludzkich i zwierzęcych oraz usługi powiązane: przygotowanie zwłok do pochówku lub kremacji, balsamowanie zwłok, usługi zakładów pogrzebowych, przeprowadzenie pogrzebu lub kremacji, wynajmowanie przygotowanego miejsca w domach pogrzebowych,

-    dzierżawę lub sprzedaż grobów,

-    opiekę i utrzymywanie grobów i mauzoleów.

Ponadto wykonywana przez Wnioskodawcę działalność gospodarcza oznaczona jest kodami PKD:

49.39.Z Pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany

47.99.Z Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami

47.78.Z Sprzedaż detaliczna pozostałych nowych wyrobów prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach

47.76.Z Sprzedaż detaliczna kwiatów, roślin, nasion, nawozów, żywych zwierząt domowych, karmy dla zwierząt domowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach

Formą opodatkowania dochodów z działalności jest podatek liniowy (19%).

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca dokonuje sprzedaży: trumien, urn, obudowy na grób, krzyży oraz usług obejmujących transport ciała do kostnicy, prosektorium, krematorium oraz do kaplicy i na cmentarz.

Typowy scenariusz świadczenia usług Wnioskodawcy prezentuje się następująco:

1)  po śmierci osoby bliskiej klient zgłasza się do Wnioskodawcy;

2)  klient wybiera trumnę/urnę (w zależności od decyzji o spopieleniu zwłok), za co otrzymuje od Wnioskodawcy fakturę;

3)  z fakturą klient zgłasza się do ZUS celem uzyskania zasiłku. Zakres świadczenia na fakturze obejmuje: trumnę/urnę, usługę pogrzebową (przewóz do kościoła i na cmentarz), dodatkowo (czasami) – obramowanie grobu;

4)  reszta czynności składająca się na całość ceremonii pogrzebu (takie jak kremacja, kwiaty, oprawa muzyczna) jest organizowana przez inne podmioty, ale poprzez zakład pogrzebowy Wnioskodawcy. Klient z tytułu powyższego otrzymuje rachunek za poszczególne czynności. Wnioskodawca zawsze informuje, że te czynności wykonują inne podmioty;

5)  klient składa wniosek w ZUS – tam wskazuje organowi, gdzie zasiłek ma być przesłany (na rachunek zakładu pogrzebowego albo swoje konto);

6)  jeśli zapłata zasiłku następuje na rachunek zakładu pogrzebowego, wówczas klient rozlicza się z Wnioskodawcą po pogrzebie i po wpływie pieniędzy z ZUS. Klient odbiera od Wnioskodawcy nadwyżkę pomiędzy kwotą zasiłku i kosztem pogrzebu (za pokwitowaniem lub w formie przelewu). W przypadku, gdy koszt organizacji pogrzebu i usług pomocniczych jest wyższy niż zasiłek – klient dopłaca Wnioskodawcy różnicę.

W praktyce w większości przypadków zdarza się, że zleceniodawca nie uregulował jeszcze zobowiązania wobec Wnioskodawcy z tytułu wykonanej usługi udokumentowanej fakturą wystawioną przez Wnioskodawcę, dlatego też wypłacana jest różnica pomiędzy wartością kwoty otrzymanej z ZUS, a wartością faktury wystawionej przez Wnioskodawcę. Jak już wyżej wskazano, Wnioskodawca oferuje również pomoc przy koordynacji działań pomiędzy wszystkimi firmami i organizacjami biorącymi udział w pogrzebie. W konsekwencji często Wnioskodawca posiada rachunki, faktury i paragony za wykonane przez inne firmy, osoby, czy instytucje, na rzecz zleceniodawcy usługi. W efekcie przy zwrocie zasiłku zleceniodawcy zdarza się, że kwoty te również zostają rozliczone i potrącone.

Pytanie

Czy zasiłek pogrzebowy otrzymany z ZUS na rachunek bankowy Wnioskodawcy jest w całości jego przychodem?

Pana stanowisko w sprawie

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że kwota zasiłku pogrzebowego wypłacana przez ZUS, która wpływa bezpośrednio na rachunek bankowy Wnioskodawcy, nie stanowi podlegającego opodatkowaniu przychodu z działalności gospodarczej. Kwotą przychodu osiągniętego przez Wnioskodawcę będzie kwota wykazana na wystawionej przez Wnioskodawcę fakturze.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm., dalej „PITu”) źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Z kolei w myśl art. 14 ust. 1 PITu za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Jak wynika z powyższego, przychodem podlegającym opodatkowaniu są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Jak wynika z powyższego zasiłek pogrzebowy przekazany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rachunek bankowy zakładu pogrzebowego Wnioskodawcy nie stanowi w całości przychodu Wnioskodawcy, przychodem tym jest tylko kwota wynikająca z faktury za wykonane przez Niego usługi.

W świetle przytoczonych przepisów oraz przedstawionego stanu faktycznego, należy uznać, że przychodem Wnioskodawcy podlegającym opodatkowaniu będzie wyłącznie kwota stanowiąca zapłatę za wykonane usługi pogrzebowe, udokumentowana wystawioną przez Wnioskodawcę fakturą. Pozostała część zasiłku pogrzebowego, co do której Wnioskodawca nie dokonuje potrącenia z poniesionymi na rzecz klienta kosztów, nie stanowi przychodu Wnioskodawcy, nawet w sytuacji, gdy z tej części zasiłku zostają rozliczone i potrącone kwoty usług zleconych innym firmom na rzecz zleceniodawcy pogrzebu, nie są to bowiem przychody Wnioskodawcy.

Na tożsame rozumienie cytowanych przepisów wskazał również tut. Organ w interpretacji indywidualnej z dnia 5.07.2017 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.127.2017.1.DJD:

„Jak wynika z powyższego zasiłek pogrzebowy przekazany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w wysokości 4 000 zł na rachunek bankowy zakładu pogrzebowego Wnioskodawcy nie stanowi w całości przychodu Wnioskodawcy, przychodem tym jest tylko kwota wynikająca z faktury za wykonane przez Niego usługi.

W świetle przytoczonych przepisów oraz przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzić należy, że przychodem Wnioskodawcy podlegającym opodatkowaniu będzie wyłącznie kwota stanowiąca zapłatę za wykonane usługi pogrzebowe, udokumentowana wystawioną przez Niego fakturą”.

Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Literalna wykładnia powołanego przepisu prowadzi do wniosku, że do przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej podatnik powinien zaliczyć przychody, które są mu należne. Nie będą to zatem jakiekolwiek przychody, lecz przychody, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do ich otrzymania i które stanowią jego trwałe przysporzenie majątkowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą – usługi pogrzebowe. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej sprzedaje Pan: trumny, urny, obudowy na grób, krzyże oraz usługi obejmujące transport ciała do kostnicy, prosektorium, krematorium oraz do kaplicy i na cmentarz. Typowy scenariusz świadczenia Pana usług prezentuje się następująco:

1)  po śmierci osoby bliskiej klient zgłasza się do Pana;

2)  klient wybiera trumnę/urnę (w zależności od decyzji o spopieleniu zwłok), za co otrzymuje od Pana fakturę;

3)  z fakturą klient zgłasza się do ZUS celem uzyskania zasiłku; zakres świadczenia na fakturze obejmuje: trumnę/urnę, usługę pogrzebową (przewóz do kościoła i na cmentarz), dodatkowo (czasami) – obramowanie grobu;

4)  reszta czynności składająca się na całość ceremonii pogrzebu (takie jak kremacja, kwiaty, oprawa muzyczna) jest organizowana przez inne podmioty, ale poprzez Pana zakład pogrzebowy; klient z tytułu powyższego otrzymuje rachunek za poszczególne czynności, a Pan zawsze informuje, że te czynności wykonują inne podmioty;

5)  klient składa wniosek w ZUS – tam wskazuje organowi, gdzie zasiłek ma być przesłany (na rachunek zakładu pogrzebowego albo swoje konto);

6)  jeśli zapłata zasiłku następuje na rachunek zakładu pogrzebowego, wówczas klient rozlicza się z Panem po pogrzebie i po wpływie pieniędzy z ZUS; klient odbiera od Pana nadwyżkę pomiędzy kwotą zasiłku i kosztem pogrzebu (za pokwitowaniem lub w formie przelewu); w przypadku, gdy koszt organizacji pogrzebu i usług pomocniczych jest wyższy niż zasiłek – klient dopłaca Panu różnicę.

W praktyce w większości przypadków zdarza się, że zleceniodawca nie uregulował jeszcze zobowiązania wobec Pana z tytułu wykonanej usługi udokumentowanej wystawioną przez Pana fakturą, dlatego też wypłacana jest różnica między wartością kwoty otrzymanej z ZUS, a wartością wystawionej przez Pana faktury. Oferuje Pan również pomoc przy koordynacji działań między wszystkimi firmami i organizacjami biorącymi udział w pogrzebie. W konsekwencji często posiada Pan rachunki, faktury i paragony za wykonane przez inne firmy, osoby, czy instytucje na rzecz zleceniodawcy usługi. W efekcie przy zwrocie zasiłku zleceniodawcy zdarza się, że kwoty te również zostają rozliczone i potrącone.

W świetle przytoczonych przepisów oraz przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, że zasiłek pogrzebowy przekazany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rachunek bankowy Pana zakładu pogrzebowego nie stanowi Pana przychodu, ponieważ nie jest Pana trwałym przysporzeniem majątkowym. Pana przychodem jest tylko kwota wynikająca z faktury za wykonane przez Pana usługi.

Podsumowanie: Pana przychodem podlegającym opodatkowaniu jest wyłącznie kwota stanowiąca zapłatę za wykonane usługi pogrzebowe, udokumentowana wystawioną przez Pana fakturą.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

W odniesieniu do powołanej przez Pana interpretacji stwierdzam, że zapadła ona w indywidualnej sprawie i nie jest wiążąca dla organu wydającego tę interpretację.

Jednocześnie wskazuję, że dołączony do wniosku dokument nie podlega analizie i weryfikacji w ramach postępowania interpretacyjnego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·   Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·    w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·    w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).