Ubezpieczony w KRUS zajmuje się wyłącznie uprawą szklarniową prowadzoną w ramach działu specjalnego produkcji rolnej. Huragan w tym roku z... - Interpretacja - null

shutterstock
Ubezpieczony w KRUS zajmuje się wyłącznie uprawą szklarniową prowadzoną w ramach działu specjalnego produkcji rolnej. Huragan w tym roku z... - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Ubezpieczony w KRUS zajmuje się wyłącznie uprawą szklarniową prowadzoną w ramach działu specjalnego produkcji rolnej. Huragan w tym roku zniszczył część szklarni.

- Czy muszę zapłacić podatek dochodowy od uzyskanej pomocy - pyta pan Kazimierz z Łowicza.

Na jednorazową pomoc społeczną przyznawaną od 12 sierpnia 2011 r. mogą liczyć rodziny, w których co najmniej jedna osoba jest rolnikiem w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników i które w tym roku poniosły szkody, np. spowodowane przez huragan, nawałnice lub deszcz. Dotyczy to również osób zajmujących się prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, np. w formie uprawy w szklarniach nieogrzewanych o powierzchni powyżej 100 m2. Wysokość pomocy w formie zasiłku celowego wynosi 5 tys. zł. Wnioski o jej przyznanie można składać do 30 września 2011 r.

Otrzymanie pomocy nie wiąże się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Zgodnie z ogólną zasadą przychodami podatkowymi są otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym m.in. pieniądze i wartości pieniężne. Jednak nie zawsze należy odprowadzić podatek.

Zwolnione od tej daniny są wybrane przez ustawodawcę kategorie przychodów - w tym również świadczenia z pomocy społecznej. Aby skorzystać z tej preferencji, pomoc musi być przyznana na podstawie ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.

Z ustawy tej wynika, że w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej może być przyznany zasiłek celowy, w szczególności na pokrycie części lub całości kosztów zakupu żywności, leków i leczenia, opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, a także kosztów pogrzebu.

Osobom bezdomnym i innym osobom niemającym dochodu oraz możliwości uzyskania świadczeń na podstawie przepisów o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych może być przyznany zasiłek celowy na pokrycie części lub całości wydatków na świadczenia zdrowotne.

Dodatkowo zasiłek celowy może być przyznany również osobie albo rodzinie, które poniosły straty w wyniku zdarzenia losowego. Zasiłek ten może być przyznany niezależnie od dochodu i może nie podlegać zwrotowi.

Pomoc społeczna obejmuje zatem również świadczenie, o które pyta czytelnik. Zgodnie bowiem z tą ustawą zasiłek celowy może być przyznany osobie albo rodzinie, która poniosła straty w wyniku klęski żywiołowej lub ekologicznej.

anna.rymaszewska@infor.pl

Podstawa prawna

Par. 2 - 3 rozporządzenia Rady Ministrów z 26 lipca 2011 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji programu pomocy dla rodzin rolniczych, w których gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej powstały szkody spowodowane wystąpieniem w 2011 r. huraganu, deszczu nawalnego lub przymrozków wiosennych (Dz.U. nr 167, poz. 996).

Art. 10 ust. 1 pkt 4, art. 11 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 79 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

Art. 36 ust. 1 lit. c), art. 40 ust. 2 i 3 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 175, poz. 1362 z późn. zm.).