Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kosztów podróży psów, utrzymania psów, a także koszty najmu mieszkania, przez działalności polegaj... - Interpretacja - null

ShutterStock

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kosztów podróży psów, utrzymania psów, a także koszty najmu mieszkania, przez działalności polegaj... - Interpretacja - 0115-KDIT3.4011.457.2024.4.PS

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kosztów podróży psów, utrzymania psów, a także koszty najmu mieszkania, przez działalności polegającej na hodowli psów.

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 czerwca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 6 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 lipca 2024 r. (wpływ 22 lipca 2024 r.) Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan działalność gospodarczą od 1 marca 1996 pod firmą X. Dotychczas świadczył Pan usługi z obszaru (...) Wyraża Pan zainteresowanie rozszerzeniem swojej działalności o hodowlę psów. Konkretniej, chciałby Pan dzierżawić psy rasy (...), które są psami wystawowymi, a następnie przeznaczyć je do celów hodowlanych.

Ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm., dalej zwana ustawa o PIT).

Psy te są wykorzystywane aktywnie w wystawach zarówno na terenie Polski, jak i za granicą, a Pan jest zaangażowany w ich udział, zapewniając opiekę nad nimi oraz prowadząc bloga na ich temat. Planuje Pan wykorzystać te psy w celach hodowlanych, tj. poprzez dopuszczanie ich do krycia suk rasy (...), co stanowi istotny element hodowli rasowych psów. Krycie będzie odbywało się za odpłatnością ze strony właścicieli suk.

Planuje Pan pełną opiekę nad dzierżawionymi psami, włączając w to zarzadzanie aspektami zdrowotnymi, socjalizacją, szkoleniem, a także udział w wystawach i ich promocje, co będzie zwiększało ich wartość hodowlaną, a co za tym idzie również będzie przyczyniało się do zwiększenia Pana przychodów z działalności polegającej na kryciu rasowych suk. Dodatkowo, ma Pan zamiar prowadzić bloga na temat hodowli, groomingu oraz innych aspektów związanych z psami tej rasy, co stanowić będzie dodatkowe źródło informacji dla potencjalnych klientów i miłośników psów, szczególnie tych przez Pana dzierżawionych, co zapewni Panu większe możliwości dotarcia do właścicieli rasowych suk.

Zatem, rozszerzenie działalności o hodowle psów rasy (...) w celu ich dalszego udostepnienia do celów hodowlanych oraz udziału w wystawach jest działaniem, które zamierza Pan podjąć, wykorzystując swoje dotychczasowe doświadczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej oraz nową pasję związaną z hodowlą psów.

W uzupełnieniu wniosku z 22 lipca 2024 r. wskazuje Pan, że planuje Pan rozszerzenie swojej działalności o hodowlę psów, pragnąc podkreślić, że przygotowuje się Pan do realizacji tego przedsięwzięcia, a nie jedynie rozważa taką możliwość. Zamierza Pan rozszerzyć działalność o hodowlę psów w niedalekiej przyszłości, tj. do końca 2024 roku.

Obecnie jest Pan na etapie przygotowań do tego kroku, które obejmują m.in. analizę rynku, uzyskanie odpowiednich zezwoleń oraz przygotowanie niezbędnej infrastruktury. Wszystkie te działania są planowane i zorganizowane w taki sposób, aby mogły zostać zakończone w wyznaczonym terminie, co pozwoli Panu na rozpoczęcie hodowli psów zgodnie z harmonogramem. Zwierzęta, o których mowa we wniosku, uczestniczą systematycznie w wystawach oraz konkursach. Aktualnie dąży Pan do tego, żeby były one w możliwie najlepszej dyspozycji przed planowaną datą zaangażowania ich w swojej działalności.

Planuje Pan założyć hodowlę (...) w oparciu o wydzierżawione uprzednio zwierzęta. Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, zamierza Pan rozpocząć działalność hodowlaną, korzystając z psów, które zostały wydzierżawione przed rozpoczęciem hodowli.

Hodowla zwierząt będzie zarejestrowana w związku kynologicznym, o ile regulaminy i przepisy tego związku na to pozwolą. Planuje Pan zgodność działalności hodowlanej z wymaganiami stawianymi przez ogólnokrajową organizację społeczną, której statutowym celem jest działalność związana z hodowlą rasowych psów.

Zamierza Pan uzyskiwać przychody zarówno z działalności związanej z kryciem rasowych suk, jak i ze sprzedaży szczeniąt. Przychody będą pochodziły z dwóch głównych źródeł:

1.Krycie rasowych suk: planuje Pan oferować usługi krycia suk rasowych, co będzie generowało przychody z opłat związanych z tym procesem. Krycie będzie realizowane zgodnie z ustalonymi zasadami i wymaganiami hodowlanymi, a odpowiednie opłaty będą naliczane w zależności od specyfiki usługi oraz standardów hodowli;

2.Sprzedaż szczeniąt: Dodatkowym źródłem przychodów będzie sprzedaż szczeniąt. Po urodzeniu i odpowiednim przygotowaniu, szczenięta będą oferowane na sprzedaż. Cena szczeniąt będzie ustalana w oparciu o ich rasę, rodowód oraz standardy hodowlane.

Wskazuje Pan, że wyjazdy na wystawy i pokazy psów mają istotne znaczenie dla działalności hodowlanej, wpływając na możliwość uzyskiwania przychodów z tej działalności na kilka kluczowych sposobów. Udział w wystawach i pokazach psów pozwala na prezentację hodowanych zwierząt szerokiemu gronu odbiorców, w tym potencjalnym nabywcom oraz innym hodowcom. Sukces na takich wydarzeniach, np. zdobywanie nagród i wyróżnień, przyczynia się do budowania reputacji hodowli i zwiększa jej prestiż. Renomowana hodowla może przyciągać większą liczbę klientów zainteresowanych zakupem szczeniąt. Wystawy i pokazy to doskonała okazja do nawiązywania kontaktów z innymi hodowcami, specjalistami kynologicznymi oraz potencjalnymi klientami. Takie relacje mogą prowadzić do przyszłych transakcji, zarówno w zakresie sprzedaży szczeniąt, jak i świadczenia usług hodowlanych, takich jak krycie suk. Obecność na wystawach i uzyskiwanie dobrych wyników stanowi potwierdzenie wysokiej jakości hodowanych psów. To z kolei zwiększa zainteresowanie kupujących, którzy mogą być bardziej skłonni zainwestować w szczenięta pochodzące z hodowli, która zdobyła uznanie na wystawach. Udział w wystawach i pokazach stanowi również formę marketingu, która zwiększa widoczność hodowli. Publikacje w mediach branżowych, zdjęcia i artykuły dotyczące osiągnięć hodowli mogą przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów i zwiększyć zainteresowanie ofertą hodowli. Wystawy i pokazy stanowią również okazję do nauki i doskonalenia umiejętności hodowlanych oraz poznania najnowszych trendów i standardów w kynologii. Ulepszanie metod hodowlanych i zapewnianie psom najlepszej jakości warunków może prowadzić do poprawy jakości szczeniąt, co również wpływa na wzrost przychodów.

Podsumowując, wyjazdy na wystawy i pokazy psów mają bezpośredni i pośredni wpływ na możliwość uzyskiwania przychodów z działalności hodowlanej, przyczyniając się do zwiększenia renomy hodowli, budowania relacji branżowych oraz efektywnej promocji i marketingu.

W odpowiedzi na pytanie jakie dokładnie wydatki będą ponoszone w związku z wyjazdami na pokazy i wystawy, które objęte są przedmiotem pytania nr 1, wskazuje Pan szczegółową listę wszystkich kosztów, które będą ponoszone w związku z organizacją i udziałem zwierzęcia (psa) w takich wydarzeniach:

1.Opłaty za zgłoszenia i udział w wystawie: Koszty związane z opłatami za zgłoszenia psów do udziału w wystawach, w tym bilety wstępu dla osób towarzyszących, oraz wszelkie opłaty startowe wymagane przez organizatorów;

2.Opłaty za wydanie certyfikatów i nagród: Koszty związane z uzyskaniem różnych certyfikatów oraz opłat za nagrody zdobyte przez psy podczas wystaw;

3.Transport: Wydatki na wynajem pojazdu, paliwo, opłaty autostradowe, parkingi oraz wszelkie inne koszty związane z transportem psów i ich opiekunów na miejsce wystawy;

4.Narzędzia do przygotowania psa: Koszty związane z zakupem lub wynajmem niezbędnych narzędzi do przygotowania psa na wystawę, takich jak kojce, stoły groomerskie, maty, namioty, nożyczki, grzebienie, szczotki, kosmetyki, szampony itp.;

5.Zakwaterowanie: Koszty zakwaterowania zarówno psów, jak i ich opiekunów, w tym noclegi w hotelach, pensjonatach lub innych obiektach;

6.Wyżywienie: Koszty związane z wyżywieniem psów oraz ich opiekunów podczas wyjazdu na wystawę;

7.Opieka weterynaryjna i specjalistyczna: Koszty opieki weterynaryjnej, wizyt u psiego behawiorysty, fizjoterapii oraz masaży dla psów w celu zapewnienia im optymalnego stanu zdrowia i kondycji przed wystawą;

8.Szkolenia i usługi specjalistyczne: Wydatki na szkolenia dla psów, wynajęcie handlera (osoby wystawiającej psa na ringu), groomera (psi fryzjer) oraz fotografa do wykonania profesjonalnych zdjęć psa.

Podkreśla Pan, że wszystkie wymienione wydatki mają na celu zapewnienie odpowiedniego przygotowania, prezentacji oraz opieki nad psami, co jest kluczowe dla uzyskania pozytywnych rezultatów podczas wystaw i pokazów.

W odpowiedzi na pytanie jakie dokładnie wydatki będą ponoszone w związku z utrzymaniem psów hodowlanych, które objęte są pytaniem nr 2 wskazuje Pan, że związku z utrzymaniem psów hodowlanych, poniżej przedstawia Pan szczegółowy wykaz wydatków, które będą ponoszone w celu zapewnienia psom odpowiednich warunków do życia oraz utrzymania ich w dobrej kondycji wystawowej i jako reproduktorów:

1.Zakwaterowanie psów: Koszty związane z zapewnieniem psom odpowiednich warunków mieszkaniowych, takich jak budynki hodowlane, kojce czy pensjonaty;

2.Opieka nad psami: Wydatki na codzienną opiekę nad psami, w tym czyszczenie, pielęgnacja oraz zapewnienie odpowiednich warunków bytowych;

3.Wyżywienie psów: Koszty związane z zakupem wysokiej jakości karmy oraz suplementów diety, które są niezbędne dla utrzymania zdrowia i kondycji psów;

4.Opieka weterynaryjna i specjalistyczna: Koszty wizyt u weterynarza, konsultacji z psim behawiorystą, fizjoterapii oraz masaży, które są kluczowe dla utrzymania zdrowia psów;

5.Szkolenia dla psów: Wydatki związane ze szkoleniem psów, które są istotne dla ich przygotowania do wystaw oraz poprawy ich umiejętności behawioralnych;

6.Groomer (psi fryzjer): Koszty usług groomera, który zajmuje się pielęgnacją sierści psów, zapewniając jej nienaganny wygląd;

7.Narzędzia do utrzymania sierści/włosów psa: Wydatki na zakup niezbędnych narzędzi do pielęgnacji, takich jak kojce, stoły groomerskie, maty, nożyczki, grzebienie, szczotki, kosmetyki, szampony itp.;

8.Prowadzenie stron internetowych i profili w social mediach: Koszty związane z utrzymaniem oraz aktualizowaniem stron internetowych i profili w mediach społecznościowych, które prezentują psy i hodowlę;

9.Reklamowanie hodowli: Wydatki na promocję hodowli, w tym kampanie reklamowe, ogłoszenia oraz inne działania mające na celu zwiększenie jej rozpoznawalności.

Wskazuje Pan, że wymienione wyżej wydatki są kluczowe dla utrzymania psów w dobrym stanie zdrowia i kondycji, co bezpośrednio wpływa na możliwość uzyskiwania przychodów z działalności hodowlanej. Dobrze utrzymane psy, z odpowiednią opieką i pielęgnacją, mogą osiągać wysokie wyniki na wystawach, co zwiększa ich wartość i atrakcyjność dla potencjalnych klientów. Dbałość o wizerunek hodowli poprzez profesjonalne prezentowanie psów i skuteczne reklamy przyczynia się do pozyskiwania nowych klientów oraz utrzymania wysokiej reputacji na rynku, co w konsekwencji wpływa na wzrost przychodów z działalności hodowlanej.

Planuje Pan prowadzić hodowlę psów w najmowanym mieszkaniu, które będzie wykorzystywane w części jako miejsce przebywania psów hodowlanych. Mieszkanie to będzie przystosowane do potrzeb psów, zapewniając im odpowiednie warunki bytowe. Hodowla psów nie będzie prowadzona w pełni przeznaczonym na ten cel obiekcie, lecz w jego części przystosowanej specjalnie dla zwierząt.

Wszystkie wydatki, o których mowa we wniosku, będą odpowiednio dokumentowane dla celów prowadzonej działalności gospodarczej.

W uzupełnieniu wniosku z 14 sierpnia 2024 r. wskazuje Pan, że prowadzona przez Pana hodowla psów będzie na początkowym etapie obejmować jedynie dwa psy, jednak nie jest Pan w stanie aktualnie ocenić, do jakich rozmiarów może rozwinąć się w przyszłości. Biorąc pod uwagę treść załącznika nr 2 do ustawy o PIT oraz Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2023 r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej (Dz. U. poz. 2335), przekroczy Pan jedną sztukę stada podstawowego w hodowli psów rasowych.

W zakresie własności szczeniąt oraz przychodów związanych z usługą krycia suk rasy (...), wyjaśnia Pan następujące kwestie:

I.Krycie suk rasy (...) należących do klientów:

Planuje Pan oferować usługi krycia suk rasowych należących do klientów, przy użyciu wydzierżawionych psów reproduktorów. W przypadku takich usług, szczenięta urodzone w wyniku krycia suk należących do klientów będą własnością tych klientów. Nie będzie Pan właścicielem tych szczeniąt ani nie będzie Pan ich sprzedawał. Opłaty będą pobierane od właścicieli suk za usługę krycia, a nie za sprzedaż szczeniąt. Przychody w tym przypadku będą pochodziły z opłat za krycie suk, a nie ze sprzedaży szczeniąt.

II.Krycie suk rasy (...) wypożyczanych do hodowli:

Planuje Pan także wypożyczać suki, które będą dopuszczane do krycia psem reproduktorem. Koszt krycia suką będzie ponoszony przez Pana. W tym przypadku, szczenięta urodzone w wyniku krycia będą Pana własnością. To Pan będzie odpowiedzialny za sprzedaż tych szczeniąt i uzyskiwanie przychodu z ich sprzedaży.

Podsumowując, generuje Pan przychody z opłat za usługę krycia suk należących do klientów oraz z ewentualnej sprzedaży szczeniąt, gdy suki są wypożyczane do hodowli i szczenięta są Pana własnością.

Dotychczas stosowaną metodą opodatkowania uzyskiwanych przychodów z prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej jest podatek liniowy. Po rozszerzeniu prowadzonej działalności gospodarczej, planuje Pan nadal stosować podatek liniowy jako formę opodatkowania. Niemniej jednak, w przyszłości może Pan rozważyć zmianę na inną dopuszczalną formę opodatkowania, jeśli będzie to uzasadnione potrzebami i charakterem rozwijającej się działalności.

Dotychczas prowadził Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów (KPiR).

Będzie Pan ewidencjonować przychody i koszty dotyczące planowanej hodowli psów przy użyciu podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR). W szczególności:

·Przychody: Będą rejestrowane w KPiR na podstawie otrzymanych płatności za usługi krycia suk oraz innych przychodów związanych z działalnością hodowlaną;

·Koszty: Będą dokumentowane i ewidencjonowane w KPiR na podstawie faktur i innych dowodów księgowych, obejmujących wydatki na opiekę nad psami, żywienie, leki, usługi weterynaryjne oraz inne koszty operacyjne związane z hodowlą, a wymienione we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Takie ewidencjonowanie pozwoli Panu na dokładne śledzenie finansów hodowli oraz zapewni zgodność z przepisami prawa podatkowego.

W związku z planowaną hodowlą psów, nie planuje Pan prowadzenia ksiąg rachunkowych, a zamiast tego będzie stosować podatkową księgę przychodów i rozchodów (KPiR). Jeśli jednak w przyszłości rozważy Pan konieczność prowadzenia ksiąg rachunkowych wykazujących przychody związane z hodowlą, zgłosi Pan zamiar prowadzenia tych ksiąg właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego przed rozpoczęciem roku podatkowego lub przed rozpoczęciem działalności, jeśli nastąpi to w trakcie roku, zgodnie z wymogami art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na etapie rozpoczęcia hodowli nie planuje Pan stosować ksiąg rachunkowych, lecz będzie kontynuować prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR). Z uwagi na charakter planowanej działalności oraz aktualne przepisy ustawy o rachunkowości, nie jest Pan zobowiązany do prowadzenia pełnej księgowości, chyba że zajdzie zmiana w zakresie przepisów obowiązującego prawa lub zmiana skali działalności, która wymusi stosowanie ksiąg rachunkowych.

Pytania

1.Czy wydatki związane z wyjazdami na wystawy i pokazy psów, takie jak koszty podróży (m.in. paliwo, bilety lotnicze oraz komunikacji miejskiej) i Pana noclegów oraz dzierżawionych przez Pana psów, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o PIT?

2.Czy wszystkie wydatki związane z utrzymaniem psów hodowlanych, takie jak opieka weterynaryjna, groomer (psi fryzjer), koszty wyżywienia, opłaty związane z wystawami czy treningami, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o PIT?

3.Czy wydatki związane z najmem mieszkania w części, w jakiej służy ono jako miejsce przebywania psów hodowlanych, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o PIT?

Pana stanowisko w sprawie (doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku)

Ad 1

Zamierza Pan prowadzić działalność gospodarczą polegającą na hodowli psów rasy (...), której celem jest odpłatne udostępnianie dzierżawionych psów do pokrycia suk rasy (...).

Kluczowym elementem tej działalności jest udział w wystawach i pokazach psów, które mają na celu zdobycie tytułów i wyróżnień, zwiększających wartość psów oraz ich atrakcyjność dla potencjalnych klientów.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania bądź zabezpieczenia źródła przychodów. W kontekście prowadzonej działalności hodowlanej, ponosi Pan szereg wydatków związanych z uczestnictwem psów w wystawach i pokazach, które są bezpośrednio związane z realizacją celu działalności i mają wpływ na możliwość uzyskiwania przychodów. Wydatki te obejmują m.in. opłaty za zgłoszenia psów do udziału w wystawach, które mogą obejmować również bilety wstępu dla osób towarzyszących oraz opłaty startowe wymagane przez organizatorów. Dodatkowo, ponosi Pan koszty związane z uzyskaniem certyfikatów i nagród zdobytych przez psy podczas wystaw, co potwierdza ich wysoką jakość i przyczynia się do ich wartości rynkowej. Transport psów i ich opiekunów na miejsce wystawy generuje koszty wynajmu pojazdu, paliwa, opłat autostradowych, parkingów oraz innych związanych z podróżą wydatków. Ponosi Pan również koszty zakwaterowania psów oraz ich opiekunów w hotelach, pensjonatach lub innych obiektach noclegowych, a także wyżywienia psów i opiekunów podczas wyjazdów.

Do wydatków należy także zaliczyć koszty związane z przygotowaniem psów do wystaw, takie jak zakup lub wynajem narzędzi niezbędnych do groomingu, w tym kojców, stołów groomerskich, mat, namiotów, nożyczek, grzebieni, szczotek, kosmetyków i szamponów. Koszty opieki weterynaryjnej, wizyt u psiego behawiorysty, fizjoterapii oraz masaży są kluczowe dla utrzymania psów w optymalnym stanie zdrowia i kondycji przed wystawą. Dodatkowo, ponosi Pan wydatki na szkolenia psów, wynajęcie handlera (osoby wystawiającej psa na ringu), groomera oraz fotografa do wykonania profesjonalnych zdjęć psów. Podkreśla Pan, że wszystkie wymienione wydatki są ściśle związane z prowadzoną działalnością hodowlaną i są niezbędne do osiągnięcia przychodów z tej działalności. Udział w wystawach i pokazach psów umożliwia zdobycie tytułów i wyróżnień, które zwiększają wartość psów oraz ich atrakcyjność na rynku, co w konsekwencji wpływa na możliwość uzyskiwania przychodów.

Dokumentowanie wszystkich poniesionych wydatków, w tym kosztów podróży, zakwaterowania, wyżywienia oraz innych związanych z przygotowaniem psów do wystaw, pozwoli wykazać ich związek z działalnością gospodarczą oraz ich faktyczne poniesienie.

Jest Pan zdania, że wydatki związane z wyjazdami na wystawy i pokazy psów, w tym koszty opłat startowych, transportu, zakwaterowania, wyżywienia, opieki weterynaryjnej, narzędzi do przygotowania psów oraz inne wymienione koszty, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, ponieważ są one niezbędne do osiągnięcia przychodów z prowadzonej działalności hodowlanej.

Ad 2

Zamierza Pan prowadzić działalność gospodarczą w zakresie hodowli psów rasy (...), której celem jest odpłatne udostępnianie psów do pokrycia suk tej samej rasy. W ramach tej działalności, utrzymanie psów w odpowiedniej kondycji psychofizycznej jest kluczowe dla sukcesu hodowlanej działalności. Wydatki ponoszone na opiekę weterynaryjną, grooming, żywienie, opłaty związane z wystawami oraz treningi są niezbędne dla zapewnienia psom optymalnego stanu zdrowia i estetyki, co ma bezpośredni wpływ na ich prezentację oraz osiągane wyniki na wystawach.

W świetle art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania bądź zabezpieczenia źródła przychodów. W przypadku prowadzonej przez Pana działalności hodowlanej, wszystkie wymienione wydatki będą ponoszone w celu utrzymania właściwej kondycji psów, co jest kluczowe dla uzyskania przychodów.

Wydatki te będą ponoszone w celu poprawy prezentacji psów podczas wystaw, a także zapewnienia im zdrowia i dobrego samopoczucia, co bezpośrednio wpływa na sukces hodowlany.

Wskazuje Pan, że ustawodawca nie wprowadził limitów dotyczących zaliczenia wydatków związanych z utrzymaniem psów do kosztów uzyskania przychodów. Istotne jest jedynie, czy ponoszenie tych wydatków ma związek z celem osiągnięcia przychodów lub zachowania źródła przychodów. W tym kontekście, ponoszone koszty na opiekę weterynaryjną, groomera, żywienie, opłaty związane z wystawami i treningami będą niezbędne do zapewnienia psom odpowiedniego stanu zdrowia i estetyki, co wpływa na możliwość pozyskiwania nowych klientów i kontynuację działalności.

W szczególności, będzie Pan ponosił wydatki na zakwaterowanie psów, czyli koszty związane z zapewnieniem psom odpowiednich warunków mieszkaniowych, takich jak budynki hodowlane, kojce czy pensjonaty oraz na codzienną opiekę nad psami, w tym czyszczenie, pielęgnację oraz zapewnienie odpowiednich warunków bytowych. Koszty związane z zakupem wysokiej jakości karmy oraz suplementów diety, które są niezbędne dla utrzymania zdrowia i kondycji psów, również będą istotnym elementem wydatków.

Dodatkowo, będzie ponosił Pan koszty wizyt u weterynarza, konsultacji z psim behawiorystą, fizjoterapii oraz masaży, które są kluczowe dla utrzymania zdrowia psów. Ważnym aspektem będą także wydatki związane ze szkoleniem psów, które są istotne dla ich przygotowania do wystaw oraz poprawy ich umiejętności behawioralnych, oraz koszty usług groomera, który zajmuje się pielęgnacją sierści psów, zapewniając jej nienaganny wygląd.

Będzie Pan również ponosił wydatki na zakup niezbędnych narzędzi do pielęgnacji, takich jak kojce, stoły groomerskie, maty, nożyczki, grzebienie, szczotki, kosmetyki, szampony itp.

Dodatkowo, będzie ponosił Pan koszty związane z prowadzeniem stron internetowych i profili w mediach społecznościowych, które prezentują psy i hodowlę oraz wydatki na promocję hodowli, w tym kampanie reklamowe, ogłoszenia oraz inne działania mające na celu zwiększenie jej rozpoznawalności.

Koszty opieki weterynaryjnej, specjalistycznej oraz szkolenia będą również istotne, aby psy mogły być prezentowane w jak najlepszym stanie. Wydatki te, choć mogą obejmować różnorodne kategorie, będą miały na celu zapewnienie odpowiedniego przygotowania psów do wystaw, co jest kluczowe dla uzyskania pozytywnych wyników oraz utrzymania wysokiej reputacji hodowli.

Pana zdaniem, wszystkie wymienione wydatki związane z utrzymaniem psów hodowlanych, takie jak opieka weterynaryjna, grooming, koszty żywienia, opłaty związane z wystawami oraz treningi, będą mogły być uznane za koszty uzyskania przychodów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, ponieważ będą one niezbędne do osiągnięcia przychodów oraz zachowania źródła przychodów z prowadzonej działalności hodowlanej.

Ad 3

Kosztami uzyskania przychodów są wszystkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzona działalnością gospodarcza. Z oceny związku z prowadzoną działalnością winno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może się przyczynić do osiągniecia przychodów z danego źródła. Aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu musi, w myśl powołanego wylej przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:

·winien pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągniecia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

·nie może znajdować się na liście wydatków nieuznanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

·musi być właściwie udokumentowany.

W przypadku planowanej działalności polegającej na hodowli rasy (...) oraz związanej z tym działalnością, taka jak zarzadzanie aspektami zdrowotnymi, socjalizacja, szkoleniem, a także udział w wystawach i promocja hodowli, wykorzystanie najętego mieszkania jako miejsca przebywania psów, ich opieki oraz prowadzenia działań hodowlanych spełnia wymogi związku przyczynowego z przychodem oraz gospodarczej uzasadnienia.

Warto również zwrócić uwagę, że przeznaczenie części najmowanego prze Pana mieszkania dla celów związanych z hodowlą psów (...) zapewni tym zwierzętom odpowiednią przestrzeń do życia oraz wykonywania innych czynności, co jest istotnym aspektem prowadzenia hodowli rasowych psów.

Dlatego też, w świetle powyższych przepisów i uwzględniając warunki działalności, możliwe jest zaliczenie wydatków związanych z najmem mieszkania do kosztów uzyskania przychodów.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z powyższego wynika zatem, że podstawową zasadą podatku dochodowego od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania.

Jednakże zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy:

Przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

W myśl art. 2 ust. 2 ww. ustawy:

Działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

1)miesiąc – w przypadku roślin,

2)16 dni – w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,

3)6 tygodni – w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

4)2 miesiące – w przypadku pozostałych zwierząt

licząc od dnia nabycia.

Z powyższego przepisu wynika, że ustawodawca dla celów podatku dochodowego precyzuje wyraźnie, co należy rozumieć przez działalność rolniczą, a wyliczenie dokonane w przepisie art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma charakter wyczerpujący.

Zgodnie z przedstawioną definicją działalności rolniczej, podstawową jej cechą jest uzyskanie produktów w stanie nieprzetworzonym, pochodzących z uprawy (produkcja roślinna), chowu lub hodowli (produkcja zwierzęca).

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje przy tym, jakie czynności obejmuje hodowla czy też chów zwierząt. Według encyklopedii powszechnej PWN określenie „hodowla zwierząt” to: „w szerszym, historycznym znaczeniu sfera działalności człowieka związana z utrzymaniem, reprodukcją i przekształcaniem populacji zwierząt, od ich udomowienia do stałego zwiększania ich użytkowności, oraz ich wykorzystaniem do zaspokojenia różnorakich potrzeb człowieka: w węższym znaczeniu – sterowanie genetycznymi zmianami populacji zwierzęcych, spełniającymi założony cel hodowlany”.

Z kolei zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

W myśl natomiast art. 2 ust. 3a ww. ustawy:

Nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy, zwanym „załącznikiem nr 2”.

W świetle powyższego stwierdzić należy, że skoro ustawodawca zdefiniował zarówno pojęcie działalności rolniczej, jak i działów specjalnych produkcji rolnej, to tylko w granicach wyznaczonych zakresem tych definicji można mówić o przychodzie z tego tytułu. Oznacza to, że działalnością rolniczą dla potrzeb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wszelka produkcja roślinna i zwierzęca (z zastrzeżeniem art. 2 ust. 3 ustawy) w stanie nieprzetworzonym, określonym jako naturalny, wykorzystująca materiał roślinny lub zwierzęcy pochodzący z własnych upraw, hodowli, chowu oraz wykorzystująca materiał roślinny i zwierzęcy nabyty od innych producentów. Z uwagi na to, że działy specjalne produkcji rolnej są rodzajem działalności rolniczej, muszą być spełnione przesłanki dla uznania działalności za rolniczą. W przypadku nabycia przez podatnika roślin lub zwierząt od innych producentów, okresy ich przetrzymywania, w których następuje ich biologiczny wzrost (tzn. czas liczony od dnia nabycia do dnia zbycia) – nie mogą być krótsze niż określone w ww. art. 2 ust. 2 ustawy, by można uznać tą działalność za działalność rolniczą.

Załącznik nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „Tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego” określa jakie uprawy, hodowla i chów zwierząt, z uwagi na ich rozmiary, nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej, a także normy szacunkowe dochodu rocznego odnoszące się do jednostek powierzchni upraw i innych jednostek poszczególnych rodzajów produkcji zwierzęcej. Jednocześnie informacje zawarte w tym załączniku mają znaczenie dla oceny, czy danego rodzaju działalność w ogóle ma charakter działów specjalnych produkcji rolnej. Jeżeli bowiem danego rodzaju uprawa, czy też chów lub hodowla określonego gatunku zwierząt nie są wymienione w treści Załącznika, to należy uznać, że ta uprawa, hodowla, czy też chów są działalnością rolniczą, niebędącą działem specjalnym produkcji rolnej. W konsekwencji – do przychodów z tej działalności nie znajdą zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W Załączniku nr 2 „Tabeli rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego” została wymieniona np. hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym, w tym hodowla psów rasowych, gdzie w zakresie tej produkcji wskazano na 1 sztukę stada podstawowego.

Zauważyć przy tym należy, że zgodnie z art. 24 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Minister właściwy do spraw finansów publicznych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw rolnictwa, poczynając od roku podatkowego 2002, ogłasza w drodze rozporządzenia normy szacunkowe, o których mowa w ust. 4, zmieniając je corocznie w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarowej produkcji rolniczej, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej ,,Monitor Polski”.

Na podstawie ww. regulacji z dniem 1 stycznia 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 października 2023 r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej (Dz.U. z 2023 r. poz. 2335) gdzie w zakresie hodowli psów rasowych wskazano na 1 sztukę stada podstawowego oraz normę szacunkową w wysokości 73 zł.

Zatem hodowla psów rasowych stanowi dział specjalny produkcji rolnej – o ile jej rozmiary przekraczają ww. wielkości określone w ww. załączniku oraz rozporządzeniu.

Tylko w przypadku, gdy dany rodzaj uprawy, czy też chów lub hodowla określonego gatunku zwierząt nie jest wymieniona w treści załącznika, bądź nie przekracza rozmiarów, o których mowa w tym załączniku i rozporządzeniu, to należy uznać, że uprawa ta, hodowla, czy też chów nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej. Wówczas do przychodów z tej działalności nie znajdują zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli wskazana w treści załącznika uprawa, hodowla, czy też chów, przekracza rozmiary w nim wskazane, należy uznać, że uprawa ta, hodowla, czy też chów stanowią działy specjalne produkcji rolnej, a do uzyskiwanych z tego tytułu dochodów zastosowanie mają przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika, że obecnie prowadzi Pan działalność gospodarczą świadcząc usługi z obszaru ogólnie pojętej informatyki (IT).

Obecnie planuje Pan rozszerzenie swojej działalności o hodowlę psów. Planuje Pan założyć hodowlę (...) w oparciu o wydzierżawione uprzednio zwierzęta. Konkretniej, chciałby Pan dzierżawić psy rasy (...), które są psami wystawowymi, a następnie przeznaczyć je do celów hodowlanych.

Planuje Pan prowadzić hodowlę psów w najmowanym mieszkaniu, które będzie wykorzystywane w części jako miejsce przebywania psów hodowlanych. Mieszkanie to będzie przystosowane do potrzeb psów, zapewniając im odpowiednie warunki bytowe. Hodowla psów nie będzie prowadzona w pełni przeznaczonym na ten cel obiekcie, lecz w jego części przystosowanej specjalnie dla zwierząt.

Planuje Pan pełną opiekę nad dzierżawionymi psami, włączając w to zarzadzanie aspektami zdrowotnymi, socjalizacją, szkoleniem, a takie udział w wystawach i ich promocje, co będzie zwiększało ich wartość hodowlaną a co za tym idzie również będzie przyczyniało się do zwiększenia Pana przychodów z działalności polegającej na kryciu rasowych suk.

Co istotne prowadzona przez Pana hodowla psów będzie na początkowym etapie obejmować dwa psy, jednak nie jest Pan w stanie aktualnie ocenić, do jakich rozmiarów może rozwinąć się w przyszłości. Z wniosku wynika, że oprócz dzierżawy psów, planuje Pan także wypożyczać suki, które będą dopuszczane do krycia Pana psem reproduktorem. Koszt krycia suką będzie ponoszony przez Pana. W tym przypadku, szczenięta urodzone w wyniku krycia będą Pana własnością. Będzie Pan sprzedawał następnie te szczenięta i uzyskiwał przychody z tego tytułu.

Jak wskazał Pan w uzupełnieniu wniosku – w nawiązaniu do załącznika nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2023 r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej (Dz. U. poz. 2335), przekroczy Pan jedną sztukę stada podstawowego w hodowli psów rasowych.

Zatem z wniosku wynika, że prowadzić będzie Pan hodowlę psów rasowych, która będzie wypełniać definicję działów specjalnych produkcji rolnej.

Oprócz hodowli psów rasy (...), a więc uzyskiwaniu przychodów ze sprzedaży szczeniąt w oparciu o wydzierżawione psy i wypożyczane suki, będzie Pan również prowadzić inną działalność, polegającą wyłącznie na kryciu rasowych suk, co będzie generowało przychody z opłat związanych z tym procesem. Krycie będzie realizowane zgodnie z ustalonymi zasadami i wymaganiami hodowlanymi, a odpowiednie opłaty będą naliczane w zależności od specyfiki usługi oraz standardów hodowli.

Podsumowując, jak wskazał Pan w uzupełnieniu wniosku z 14 sierpnia 2024 r. będzie Pan generować przychody z opłat za usługę krycia suk należących do klientów oraz ze sprzedaży szczeniąt, gdy suki będą wypożyczane do hodowli i szczenięta będą Pana własnością.

Wskazał Pan również, że ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dotychczas stosowaną metodą opodatkowania uzyskiwanych przychodów z prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej jest podatek liniowy.

Wyjaśnić należy zatem, że zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W myśl art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zauważyć przy tym należy, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależnia zaliczenia przychodu z danej działalności do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej od samego faktu zarejestrowania tej działalności, lecz od faktycznego spełnienia wskazanych uprzednio przesłanek.

Źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów podatkiem dochodowym od osób fizycznych zostały określone w art. 10 ust. 1 cytowanej ustawy. Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 i pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odrębnymi źródłami przychodów są:

·pozarolnicza działalność gospodarcza,

·działy specjalne produkcji rolnej.

Jak wynika z treści wniosku będzie Pan uzyskiwać przychody zarówno z działalności związanej z kryciem rasowych suk, jak i ze sprzedaży szczeniąt. Przychody będą pochodziły z dwóch głównych źródeł:

1.Krycie rasowych suk: planuje Pan oferować usługi krycia suk rasowych, co będzie generowało przychody z opłat związanych z tym procesem. Krycie będzie realizowane zgodnie z ustalonymi zasadami i wymaganiami hodowlanymi, a odpowiednie opłaty będą naliczane w zależności od specyfiki usługi oraz standardów hodowli;

2.Sprzedaż szczeniąt: Dodatkowym źródłem przychodów będzie sprzedaż szczeniąt. Po urodzeniu i odpowiednim przygotowaniu, szczenięta będą oferowane na sprzedaż. Cena szczeniąt będzie ustalana w oparciu o ich rasę, rodowód oraz standardy hodowlane.

Dodatkowo, ma Pan zamiar prowadzić bloga na temat hodowli, groomingu oraz innych aspektów związanych z psami tej rasy, co stanowić będzie dodatkowe źródło informacji dla potencjalnych klientów i miłośników psów, szczególnie tych przez Pana dzierżawionych, co zapewni Panu większe możliwości dotarcia do właścicieli rasowych suk.

Jak wyjaśnił Pan w uzupełnieniu wniosku z 14 sierpnia 2024 r. w związku z planowaną hodowlą psów, nie planuje Pan prowadzenia ksiąg rachunkowych, jeśli jednak w przyszłości rozważy Pan konieczność prowadzenia ksiąg rachunkowych wykazujących przychody związane z hodowlą, zgłosi Pan zamiar prowadzenia tych ksiąg właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego przed rozpoczęciem roku podatkowego lub przed rozpoczęciem działalności, jeśli nastąpi to w trakcie roku, zgodnie z wymogami art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z treści wniosku wynika, że w związku z ww. planowaną działalnością będzie Pan ponosić szereg wydatków opisanych we wniosku

Wydatki podzielił Pan na dwie grupy:

A.Wydatki związane z wyjazdami na wystawy i pokazy psów:

1.Opłaty za zgłoszenia i udział w wystawie: Koszty związane z opłatami za zgłoszenia psów do udziału w wystawach, w tym bilety wstępu dla osób towarzyszących, oraz wszelkie opłaty startowe wymagane przez organizatorów;

2.Opłaty za wydanie certyfikatów i nagród: Koszty związane z uzyskaniem różnych certyfikatów oraz opłat za nagrody zdobyte przez psy podczas wystaw;

3.Transport: Wydatki na wynajem pojazdu, paliwo, opłaty autostradowe, parkingi oraz wszelkie inne koszty związane z transportem psów i ich opiekunów na miejsce wystawy;

4.Narzędzia do przygotowania psa: Koszty związane z zakupem lub wynajmem niezbędnych narzędzi do przygotowania psa na wystawę, takich jak kojce, stoły groomerskie, maty, namioty, nożyczki, grzebienie, szczotki, kosmetyki, szampony itp.;

5.Zakwaterowanie: Koszty zakwaterowania zarówno psów, jak i ich opiekunów, w tym noclegi w hotelach, pensjonatach lub innych obiektach;

6.Wyżywienie: Koszty związane z wyżywieniem psów oraz ich opiekunów podczas wyjazdu na wystawę;

7.Opieka weterynaryjna i specjalistyczna: Koszty opieki weterynaryjnej, wizyt u psiego behawiorysty, fizjoterapii oraz masaży dla psów w celu zapewnienia im optymalnego stanu zdrowia i kondycji przed wystawą;

8.Szkolenia i usługi specjalistyczne: Wydatki na szkolenia dla psów, wynajęcie handlera (osoby wystawiającej psa na ringu), groomera (psi fryzjer) oraz fotografa do wykonania profesjonalnych zdjęć psa.

Podkreślił Pan przy tym, że wszystkie wymienione wydatki mają na celu zapewnienie odpowiedniego przygotowania, prezentacji oraz opieki nad psami, co jest kluczowe dla uzyskania pozytywnych rezultatów podczas wystaw i pokazów.

B.Wydatki związane z utrzymaniem psów hodowlanych:

1.Zakwaterowanie psów: Koszty związane z zapewnieniem psom odpowiednich warunków mieszkaniowych, takich jak budynki hodowlane, kojce czy pensjonaty;

2.Opieka nad psami: Wydatki na codzienną opiekę nad psami, w tym czyszczenie, pielęgnacja oraz zapewnienie odpowiednich warunków bytowych;

3.Wyżywienie psów: Koszty związane z zakupem wysokiej jakości karmy oraz suplementów diety, które są niezbędne dla utrzymania zdrowia i kondycji psów;

4.Opieka weterynaryjna i specjalistyczna: Koszty wizyt u weterynarza, konsultacji z psim behawiorystą, fizjoterapii oraz masaży, które są kluczowe dla utrzymania zdrowia psów;

5.Szkolenia dla psów: Wydatki związane z szkoleniem psów, które są istotne dla ich przygotowania do wystaw oraz poprawy ich umiejętności behawioralnych;

6.Groomer (psi fryzjer): Koszty usług groomera, który zajmuje się pielęgnacją sierści psów, zapewniając jej nienaganny wygląd;

7.Narzędzia do utrzymania sierści/włosów psa: Wydatki na zakup niezbędnych narzędzi do pielęgnacji, takich jak kojce, stoły groomerskie, maty, nożyczki, grzebienie, szczotki, kosmetyki, szampony itp.;

8.Prowadzenie stron internetowych i profili w social mediach;

9.Koszty związane z utrzymaniem oraz aktualizowaniem stron internetowych i profili w mediach społecznościowych, które prezentują psy i hodowlę;

10.Reklamowanie hodowli: Wydatki na promocję hodowli, w tym kampanie reklamowe, ogłoszenia oraz inne działania mające na celu zwiększenie jej rozpoznawalności.

Ponadto będzie Pan ponosić wydatki związane z najmem mieszkania w części, w jakiej służyć będzie ono jako miejsce przebywania psów hodowlanych.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, dlatego przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

W takim ujęciu kosztami tymi są zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas, gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.

Jednak, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego związek z prowadzoną działalnością oraz to, że jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Ustawodawca wiąże bowiem koszty uzyskania przychodów z celem ich poniesienia, jakim jest osiągnięcie przychodów, ewentualnie zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.

Podkreślam, że o tym co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący działalność gospodarczą, a nie organ podatkowy. Na podatniku spoczywa obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów nie tyle co z działalnością gospodarczą, ale przede wszystkim okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia sporu w tej kwestii.

Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 ww. ustawy i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu z danego źródła bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Jednak ciężar wykazania owego związku spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, winien, w myśl powołanego na wstępie przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:

·pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

·nie znajdować się na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, enumeratywnie wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

·być właściwie udokumentowany.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w przywołanym art. 23 ust. 1 omawianej ustawy, stanowić mogą koszt uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z osiąganymi przychodami. Właściwa i zgodna z treścią ustawowej regulacji kwalifikacja kosztów uzyskania przychodów powinna brać pod uwagę:

1.przeznaczenie wydatku (jego celowość, zasadność dla funkcjonowania podmiotu), oraz

2.potencjalną możliwość (analizowaną w dacie poniesienia wydatku na podstawie obiektywnych przesłanek) przyczynienia się danego wydatku do osiągnięcia przychodu.

Należy przy tym zauważyć, że definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach, należy zaś zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania. Podatnik oceniając związek wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą winien zakładać, że dany koszt może obiektywnie przyczynić się do osiągnięcia przychodów. Ponadto, należy mieć na względzie, że podatnik uznając wydatek za koszt uzyskania przychodów odnosi ewidentne korzyści, albowiem o ten koszt zmniejsza podstawę opodatkowania. Na nim więc spoczywa ciężar udowodnienia, że określony wydatek jest kosztem uzyskania przychodów.

Uznanie danego wydatku za koszt uzyskania przychodów jest możliwe tylko wtedy, gdy z prawidłowo i rzetelnie udokumentowanych zdarzeń wynika ponad wszelką wątpliwość, że jest to wydatek celowy i racjonalnie uzasadniony. Podatnik zobowiązany jest więc wykazać nie tylko fakt poniesienia danego wydatku, ale także jego celowość i racjonalność. Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów, nie można uznać za koszt wydatków, których charakter budzi wątpliwości.

W tym miejscu należy zauważyć, że ustawodawca nie definiuje, co należy rozumieć pod pojęciami: "w celu" osiągnięcia przychodu, jak i "zachowanie" lub "zabezpieczenie" źródła przychodów.

Zgodnie z definicjami zawartymi w Słowniku języka polskiego PWN, pojęcie:

·"celowość" oznacza: "przydatność do jakichś potrzeb", "świadome zmierzanie do celu", "taki przebieg zjawisk, zdarzeń, działań ludzkich, jakby w swym rozwoju zmierzały one do określonego celu",

·"zabezpieczyć" oznacza: "zapewnienie ochrony przed czymś niebezpiecznym lub szkodliwym", "uczynienie bezpiecznym", "zapewnienie utrzymania czegoś w dotychczasowym stanie", "zapewnienie komuś środków do życia", "zapewnienie zaspokojenia roszczenia lub wykonanie kary", natomiast

·"zachować" oznacza: "pozostać w posiadaniu czegoś", "dochować coś w niezmienionym stanie mimo upływu czasu lub niesprzyjających okoliczności", "uchronić przed zapomnieniem".

Można więc przyjąć, że koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów to takie koszty, które są poniesione w trakcie dążenia do uzyskania przychodów. Określony cel musi być widoczny w momencie ponoszenia kosztu. Ponadto, poniesione koszty winny omawiany cel realizować lub co najmniej zakładać jego realność. Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to takie koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu występowały w nienaruszonym stanie oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast, jako zabezpieczenie źródła przychodów powinno się przyjmować koszty poniesione na ochronienie istniejącego źródła przychodów, w taki sposób, aby to źródło funkcjonowało w bezpieczny sposób.

Dokonując powyższej kwalifikacji należy mieć również na uwadze negatywny katalog kosztów zawarty w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl przepisu art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia reprezentacji, reklamy oraz promocji, zatem przy wykładni powyższych pojęć, należy odnieść się do ich wykładni językowej.

Reprezentacja odnosi się do dobrego reprezentowania firmy. W konsekwencji o reprezentacji należy mówić w odniesieniu do całokształtu działań mających na celu stworzenie i utrwalenie jak najkorzystniejszego wizerunku firmy na zewnątrz, to jest w relacji z kontrahentami (ich przedstawicielami), gośćmi i potencjalnymi klientami.

Właściwy wizerunek to taki, który może sprawić, że kształtowany dzięki reprezentacji „obraz przedsiębiorcy” przełoży się na nabywanie jego produktów lub usług. Świadome kształtowanie więc właściwego wizerunku przez przedsiębiorcę ma na celu stworzenie o nim takiego wyobrażenia, które spowoduje pozytywne postrzeganie tegoż przedsiębiorcy przez osoby zewnętrzne, które z kolei będzie zachętą do podjęcia rozmów, współpracy, zakupów jego produktów czy usług.

Reprezentacja dotyczy działań zmierzających do kształtowania, rozpowszechniania wizerunku podatnika jako podmiotu gospodarczego, natomiast reklama dotyczy działań zmierzających do kształtowania, rozpowszechniania wizerunku nie samego podatnika, lecz jego produktów (towarów i usług). Podnosi się także, że reklama polega na przedstawianiu towarów i usług oraz nakłanianiu do ich nabycia w sposób bezpośredni, zaś reprezentacja pośrednio promuje podmiot gospodarczy poprzez stworzenie dobrego wizerunku firmy (J. Marciniuk, Podatek dochodowy od osób prawnych, rok 2007, Komentarz, Wyd. C.H. Beck, Warszawa 2007, teza 438 do art. 16, s. 568).

Reklama to działania podmiotu gospodarczego kształtującego popyt na dane towary, usługi lub markę, poprzez poszerzenie wiedzy o nich, zachwalanie, mające na celu skłonienie jak największej liczby potencjalnych klientów do zakupu towarów lub usług tego przedmiotu gospodarczego.

Pojęcie „reklamy” należy rozumieć jako wszelkie celowe działania podatnika mające na celu rozpowszechnienie wiedzy o oferowanych przez niego produktach lub usługach, działania, których celem jest kształtowanie popytu, poprzez poszerzenie wiedzy przyszłych nabywców o towarach bądź usługach, ich cechach i przeznaczeniu, w celu zachęcenia do nabywania towarów, bądź usług od tego właśnie a nie innego podmiotu gospodarczego (B. Brzeziński, M. Kalinowski, Podatek dochodowy od osób prawnych, Komentarz, Warszawa 1997, s. 159; zob. też wyrok NSA z dnia 10 listopada 1999 r., sygn. akt I SA/Lu 1030/98, Lex nr 46935).

Istotne zatem jest rozróżnienie między nakładami ukierunkowanymi na reprezentowanie firmy oraz budowanie jej prestiżu (reprezentacja), a wydatkami mającymi na celu zachęcanie potencjalnych klientów do nawiązania bądź utrzymania kontaktów z przedsiębiorcą oraz nabywania towarów lub usług danej firmy (reklama). Ocena charakteru wydatku możliwa jest na podstawie całokształtu działalności prowadzonej przez podatnika. Ocena ta powinna być dokonywana każdorazowo przez podatnika, który prowadząc działalność gospodarczą może najlepiej dokonać właściwej kwalifikacji danego wydatku pod kątem funkcji, jaką będzie spełniać w firmie.

Jednocześnie należy podkreślić, że nie każdy wydatek, choćby jego poniesienie – z punktu widzenia podatnika – posiadało racjonalne i ekonomiczne uzasadnienie, może stanowić koszt uzyskania przychodów w działalności gospodarczej. Prowadząc działalność gospodarczą podatnik ponosi szereg wydatków, zarówno takich, których poniesienie w sposób bezpośredni związane jest z działaniami firmy (np. zakup towarów i usług mających na celu zabezpieczenie podstawowej działalności), jak również i takich, których cechy – po przedstawieniu odpowiedniej argumentacji – uzasadniałyby ich związek z potencjalnym uzyskaniem przychodów, utrzymaniem źródła przychodów, bądź jego zabezpieczeniem.

Jak wskazano w wyroku NSA z 16 października 2012 r., sygn. akt II FSK 430/11 oraz wyroku NSA z 17 stycznia 2017 r. sygn. akt II FSK 3813/14, wydatek należy oceniać mając na uwadze racjonalność określonego działania dla osiągnięcia przychodu. Poniesienie wydatku musi zatem być powiązane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, ukierunkowaną na uzyskanie przychodów. Kosztowa kwalifikacja konkretnego wydatku u konkretnego podatnika musi więc uwzględniać charakter i profil prowadzonej działalności gospodarczej oraz ekonomiczną racjonalność poniesionego wydatku.

Odnośnie wymienionych we wniosku kosztów wskazał Pan, że wyjazdy na wystawy i pokazy psów mają istotne znaczenie dla działalności hodowlanej, wpływając na możliwość uzyskiwania przychodów z tej działalności na kilka kluczowych sposobów. Udział w wystawach i pokazach psów pozwala na prezentację hodowanych zwierząt szerokiemu gronu odbiorców, w tym potencjalnym nabywcom oraz innym hodowcom. Sukces na takich wydarzeniach, np. zdobywanie nagród i wyróżnień, przyczynia się do budowania reputacji hodowli i zwiększa jej prestiż. Renomowana hodowla może przyciągać większą liczbę klientów zainteresowanych zakupem szczeniąt. Wystawy i pokazy to doskonała okazja do nawiązywania kontaktów z innymi hodowcami, specjalistami kynologicznymi oraz potencjalnymi klientami. Takie relacje mogą prowadzić do przyszłych transakcji, zarówno w zakresie sprzedaży szczeniąt, jak i świadczenia usług hodowlanych, takich jak krycie suk.

Obecność na wystawach i uzyskiwanie dobrych wyników stanowi potwierdzenie wysokiej jakości hodowanych psów. To z kolei zwiększa zainteresowanie kupujących, którzy mogą być bardziej skłonni zainwestować w szczenięta pochodzące z hodowli, która zdobyła uznanie na wystawach. Udział w wystawach i pokazach stanowi również formę marketingu, która zwiększa widoczność hodowli.

Wystawy i pokazy stanowią również okazję do nauki i doskonalenia umiejętności hodowlanych oraz poznania najnowszych trendów i standardów w kynologii. Ulepszanie metod hodowlanych i zapewnianie psom najlepszej jakości warunków może prowadzić do poprawy jakości szczeniąt, co również wpływa na wzrost przychodów.

Odnośnie kosztów dotyczących utrzymania psów hodowlanych wskazał Pan, że są kluczowe dla utrzymania psów w dobrym stanie zdrowia i kondycji, co bezpośrednio wpływa na możliwość uzyskiwania przychodów z działalności hodowlanej. Dobrze utrzymane psy, z odpowiednią opieką i pielęgnacją, mogą osiągać wysokie wyniki na wystawach, co zwiększa ich wartość i atrakcyjność dla potencjalnych klientów. Dbałość o wizerunek hodowli poprzez profesjonalne prezentowanie psów i skuteczne reklamy przyczynia się do pozyskiwania nowych klientów oraz utrzymania wysokiej reputacji na rynku, co w konsekwencji wpływa na wzrost przychodów z działalności hodowlanej.

Ponadto wskazał Pan, że publikacje w mediach branżowych, zdjęcia i artykuły dotyczące osiągnięć hodowli mogą przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów i zwiększyć zainteresowanie ofertą hodowli.

Podkreślił Pan, że wszystkie wymienione wydatki mają na celu zapewnienie odpowiedniego przygotowania, prezentacji oraz opieki nad psami, co jest kluczowe dla uzyskania pozytywnych rezultatów podczas wystaw i pokazów.

Wszystkie wydatki, o których mowa we wniosku, będą odpowiednio dokumentowane dla celów prowadzonej działalności gospodarczej.

Analiza opisanych we wniosku kosztów nie wskazuje na charakter reprezentacyjny jakichkolwiek wydatków w nim opisanych. Natomiast część wydatków związanych z uczestnictwem w wystawach i pokazach nosi znamiona wydatków o charakterze reklamowym, w tym koszty prowadzenia bloga o tematyce związanej z przedmiotem prowadzonej działalności.

Mając na uwadze specyfikę i charakter planowanej przez Pana działalności oraz opisane przez Pana przesłanki w zakresie związku ponoszonych kosztów z planowanymi przychodami stwierdzić należy, że w niniejszej sprawie co do zasady istnieje związek przyczynowo–skutkowy pomiędzy wydatkami, jakie opisał Pan we wniosku z możliwością uzyskania przychodów czy też zachowania i zabezpieczenia jego źródła.

Z wniosku, że będzie Pan uzyskiwać przychody z dwóch źródeł, tj.:

·z hodowli psów będącej działem specjalnym produkcji rolnej;

·opłat za usługę krycia suk należących do klientów będącej działalnością gospodarczą.

Zatem przychody uzyskiwane z poszczególnych obszarów tej działalności przypisać należy do odpowiedniego źródła, podobnie jak koszty uzyskania tych przychodów.

Z wniosku wynika, że zarówno wydatki (część wydatków) związane z wyjazdami na wystawy i pokazy psów oraz wydatki (część wydatków) związane z utrzymaniem psów hodowlanych mogą być związane z obydwoma źródłami przychodów wskazanymi powyżej.

Koszty utrzymania psów hodowlanych oraz koszty wystaw i pokazów są związane zarówno z samą hodowlą jak i usługami krycia suk.

Przykładowo we wniosku wskazano, że wystawy i pokazy psów mają istotne znaczenie dla działalności hodowlanej, wpływając na możliwość uzyskiwania przychodów z tej działalności na kilka kluczowych sposobów. Udział w wystawach i pokazach psów pozwala na prezentację hodowanych zwierząt szerokiemu gronu odbiorców, w tym potencjalnym nabywcom oraz innym hodowcom. Sukces na takich wydarzeniach, np. zdobywanie nagród i wyróżnień, przyczynia się do budowania reputacji hodowli i zwiększa jej prestiż. Renomowana hodowla może przyciągać większą liczbę klientów zainteresowanych zakupem szczeniąt. Wystawy i pokazy to doskonała okazja do nawiązywania kontaktów z innymi hodowcami, specjalistami kynologicznymi oraz potencjalnymi klientami. Takie relacje mogą prowadzić do przyszłych transakcji, zarówno w zakresie sprzedaży szczeniąt, jak i świadczenia usług hodowlanych, takich jak krycie suk.

Wyjazdy na wystawy i pokazy psów mają wpływ na możliwość uzyskiwania przychodów z działalności hodowlanej, przyczyniając się do zwiększenia renomy hodowli, budowania relacji branżowych oraz efektywnej promocji i marketingu.

Odnośnie kosztów utrzymania psów wskazał Pan natomiast, że wszystkie wymienione wydatki mają na celu zapewnienie odpowiedniego przygotowania, prezentacji oraz opieki nad psami, co jest kluczowe dla uzyskania pozytywnych rezultatów podczas wystaw i pokazów.

Wskazuje Pan, że wymienione wyżej wydatki są kluczowe dla utrzymania psów w dobrym stanie zdrowia i kondycji, co bezpośrednio wpływa na możliwość uzyskiwania przychodów z działalności hodowlanej. Dobrze utrzymane psy, z odpowiednią opieką i pielęgnacją, mogą osiągać wysokie wyniki na wystawach, co zwiększa ich wartość i atrakcyjność dla potencjalnych klientów. Dbałość o wizerunek hodowli poprzez profesjonalne prezentowanie psów i skuteczne reklamy przyczynia się do pozyskiwania nowych klientów oraz utrzymania wysokiej reputacji na rynku, co w konsekwencji wpływa na wzrost przychodów z działalności hodowlanej.

W odniesieniu do usług krycia suk – jeśli wydatki związane z tą działalnością będą spełniać warunki określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to będzie mógł Pan je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ze źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W odniesieniu zaś do wydatków związanych z hodowlą psów jako działem specjalnym produkcji rolnej, zauważyć należy, że zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się według zasad określonych w art. 14, jeżeli podatnik prowadzi księgi wykazujące te przychody. O zamiarze założenia ksiąg podatnik jest obowiązany zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego przed rozpoczęciem roku podatkowego albo przed rozpoczęciem prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli nastąpiło ono w ciągu roku, z zastrzeżeniem ust. 2.

W przypadku gdy obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych wynika z przepisów o rachunkowości, przychód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych według zasad określonych w art. 14 ustawy. W takim przypadku nie ma obowiązku zawiadamiania właściwego naczelnika urzędu skarbowego o założeniu ksiąg rachunkowych.

Stosownie do art. 24 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochodem (stratą) z działów specjalnych produkcji rolnej jest różnica pomiędzy przychodem z tytułu prowadzenia tych działów a poniesionymi kosztami uzyskania, powiększona o wartość przyrostu stada zwierząt na koniec roku podatkowego w porównaniu ze stanem na początek roku i pomniejszona o wartość ubytków w tym stadzie w ciągu roku podatkowego. Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg, o których mowa w art. 15, ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej, określonych w załączniku nr 2.

Reasumując, podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg, o których mowa w art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi dochód ustalany przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu rocznego z jednostki powierzchni upraw lub jednostki innych rodzajów produkcji, określonych w Załączniku nr 2. Natomiast w sytuacji gdy podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej ustalają dochód do opodatkowania na podstawie ksiąg podatkowych (księgi rachunkowej albo podatkowej księgi przychodów i rozchodów), przychód ustalają według zasad określonych w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (czyli jak podmioty prowadzące działalność gospodarczą).

Zatem, wydatki dotyczące hodowli psów jako działu specjalnego produkcji rolnej, należy będzie rozliczyć na zasadach określonych w ww. art. 15 oraz art. 24 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, w związku z tym, że będzie Pan uzyskiwać przychody (dochody) z dwóch wskazanych wyżej źródeł przychodów, tj. działów specjalnych produkcji rolnej oraz pozarolniczej działalności gospodarczej, to koszty uzyskania przychodów powinien Pan ustalać na zasadach właściwych dla każdego z tych źródeł.

W konsekwencji, co do zasady, będzie mógł zaliczyć opisane we wniosku wydatki do kosztów uzyskania przychodów właściwych dla danego źródła przychodów, o ile nie zostaną one w istocie w jakikolwiek sposób zwrócone i będą stosowanie udokumentowane.

Odnosząc się zatem do treści Pana pytań oraz Pana stanowiska, w świetle którego:

·jest Pan zdania, że wydatki związane z wyjazdami na wystawy i pokazy psów mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, ponieważ są one niezbędne do osiągnięcia przychodów z prowadzonej działalności hodowlanej;

·Pana zdaniem wszystkie wymienione wydatki związane z utrzymaniem psów hodowlanych, takie jak opieka weterynaryjna, grooming, koszty żywienia, opłaty związane z wystawami oraz treningi, będą mogły być uznane za koszty uzyskania przychodów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, ponieważ będą one niezbędne do osiągnięcia przychodów oraz zachowania źródła przychodów z prowadzonej działalności hodowlanej;

·Pana zdaniem w świetle powyższych przepisów i uwzględniając warunki działalności, możliwe jest zaliczenie wydatków związanych z najmem mieszkania do kosztów uzyskania przychodów;

nie można uznać go za w pełni prawidłowe.

Pana stanowisko nie przewiduje bowiem, że będzie Pan osiągać przychody z dwóch różnych źródłem przychodów, tj. oprócz działalności gospodarczej, z działów specjalnych produkcji rolnej, przez co część kosztów związanych z tą aktywnością nie będzie mogła pomniejszać przychodu z Pana działalności gospodarczej.

Zastrzec należy, że przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej nie jest kwestia dotycząca prawidłowości i zasad przyporządkowania opisanych we wniosku kosztów do odpowiedniego źródła przychodów.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dacie wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe wyłącznie wobec Pana i tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (zdarzeniem przyszłym) podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

·Zgodnie z art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej:

Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).