Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). - Interpretacja - 0113-KDWPT.4011.161.2024.2.ASZ
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 czerwca 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami złożonymi 16 sierpnia 2024 r. i 20 sierpnia 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Prowadzi Pan jednoosobową działalność pod firmą B, której głównym przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z). W ramach prowadzonej działalności zajmuje się Pan tworzeniem i rozwijaniem aplikacji internetowych, wykonywanym na rzecz podmiotów trzecich. Nie prowadzi Pan natomiast działalności naukowej w myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tj. Dz. U. z 2023 poz. 742 z późn. zm.).
Jest Pan polskim rezydentem podatkowym w myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2024 poz. 226 z późn. zm. – dalej „ustawa o PIT”), a w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu w formie podatku liniowego. W związku ze świadczonymi usługami, nie jest Pan natomiast zarejestrowany jako podatnik VAT czynny –korzysta Pan bowiem ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz. U. z 2024 poz. 361 z późn. zm.).
Prowadzi Pan samodzielną działalność gospodarczą, w szczególności nie świadczy usług pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez kontrahenta (dalej: „Kontrahent”). Usługi świadczone są przez Pana w miejscu Pana zamieszkania, tj. we Wrocławiu, przy czym umowa pozwala na świadczenie tych usług w innym dowolnym miejscu.
Przy świadczeniu usług na rzecz Kontrahenta uprawniony jest Pan, po uzyskaniu jego zgody, do współpracy z podmiotami trzecimi. Na dzień dzisiejszy nie korzysta pan jednak z tej możliwości, jak również nie zatrudnia żadnej osoby. Ponosi Pan ryzyko gospodarcze w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, co wynika m.in. z faktu ponoszenia odpowiedzialności wobec Kontrahenta za nienależyte wykonanie usług, która to odpowiedzialność została przewidziana przez strony w zawartej umowie o współpracę.
Na podstawie umowy zawartej w dniu 1 stycznia 2024 r., zmodyfikowanej następnie aneksem z dnia 31 stycznia 2024 r. (dalej: „Umowa”), świadczy Pan na rzecz Kontrahenta usługi w zakresie projektowania i programowania aplikacji internetowych. W obrębie istniejącej i funkcjonującej aplikacji, świadczy Pan na rzecz Kontrahenta będącego jej właścicielem, usługi obejmujące projektowanie i tworzenie nowych elementów (funkcjonalności) jak również rozwijanie istniejących już elementów (funkcjonalności) tej aplikacji.
Dodatkowo, w ramach świadczonych usług wykonuje Pan także na rzecz Kontrahenta czynności w zakresie naprawy błędów w istniejącej aplikacji oraz poprawy jakości i wydajności jej pracy. Wskazuje Pan przy tym, że przeciętnie 80% czasu świadczonych przez Pana usług poświęcone jest na projektowanie i tworzenie nowych elementów (funkcjonalności), natomiast pozostałe czynności, w tym rozwijanie elementów (funkcjonalności) już istniejących, dotyczy przeciętnie 20% czasu świadczonych przez Pana usług.
W ramach świadczonych usług otrzymuje Pan od Kontrahenta informację co do oczekiwanych rezultatów Pana prac, natomiast sposób w jaki zrealizowane zostaną oczekiwane przez Kontrahenta rezultaty pozostaje w Pana gestii. Wskazuje Pan przy tym, że z uwagi na wymogi Kontrahenta co do spójności realizowanych zadań, ma Pan przyjęty z góry tzw. „stos technologiczny”, co oznacza wybrane przez Kontrahenta technologie wykorzystywane w prowadzonej działalności, które obejmują m.in. języki programowania, systemy bazy danych czy narzędzia deweloperskie. W ramach przyjętego przez Kontrahenta „stosu technologicznego” ma Pan dowolność co do sposobu realizacji zlecenia w ramach narzuconego przez Kontrahenta celu.
Przy wykonywaniu czynności na rzecz Kontrahenta za każdym razem wykorzystuje Pan nabytą przez Pana wiedzę i umiejętności, najnowsze dostępne informacje, dane oraz rozwiązania techniczne, jak również korzysta z dedykowanych narzędzi informatycznych. W ramach realizacji zleceń wykorzystuje Pan następujące technologie:
1)języki programowania – ….;
2)framework – …;
3)bazy danych – …..;
4)narzędzia: …..;
5)inne – …..
Realizacja zlecenia przez Pana odbywa się w następujący sposób:
1)w ramach wewnętrznego systemu Kontrahent udostępnia lub przypisuje zadanie do wykonania;
2)wybiera Pan zadanie bądź zostaje Panu ono przydzielone;
3)realizacja zadania, w tym wybór przez Pana najlepszego sposobu realizacji zadania;
4)przekazanie zadania do weryfikacji (faza testów);
5)poprawa ewentualnych błędów w przypadku, gdy zostaną one stwierdzone w fazie testów.
Każdorazowo Pana celem jest wykonanie zlecenia zgodnie ze zgłoszonym zapotrzebowaniem przez Kontrahenta, przy zachowaniu najwyższych standardów oraz przyjętego harmonogramu prac. Pana celem jest ponadto wytworzenie utworu stanowiącego program komputerowy w myśl art. 74 u.p.a.
Działania podejmowane przez Pana nie ograniczają się do prostych czynności, mających na celu odświeżenie aplikacji czy też wprowadzenie prostych, nieskomplikowanych zmian. W przypadku czynności mających na celu projektowanie i tworzenie nowych elementów (funkcjonalności) w aplikacji, powstałe funkcjonalności stanowią nowość dla Kontrahenta poprzez wytworzenie całkiem nowej funkcjonalności (wytworzenie funkcjonalności od zera) bądź też ulepszenie dotychczasowej funkcjonalności w taki sposób, iż w praktyce powstaje funkcjonalność dotychczas niewystępująca u Kontrahenta. Wskazuje Pan natomiast, że podejmowane przez Pana prace nie prowadzą do wytworzenia funkcjonalności stanowiących nowość o zasięgu globalnym, które nie występowałaby wcześniej w żadnym innym podmiocie.
Jako przykład czynności stanowiących projektowanie i tworzenie nowych elementów (funkcjonalności) aplikacji w ramach świadczonych na rzecz Kontrahenta usług wskazuje Pan m.in. stworzenie mechanizmu (napisanie kodu źródłowego) umożliwiającego w ramach funkcjonującej aplikacji anonimizację skarg od klientów po przewidzianym 5-letnim okresie – anonimizacja ta polega na wprowadzeniu szyfrowania danych klientów. Przed podjęciem czynności przez Pana taki element (funkcjonalność) w ramach aplikacji nie występował.
W ramach świadczonych usług może dochodzić do wytworzenia przez Pana utworów w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tj. Dz. U. z 2022 poz. 2509 z późn. zm. – dalej „u.p.a.”). Zgodnie z Umową wszelkie autorskie prawa majątkowe do utworów rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tj. Dz. U. z 2022 poz. 2509 z późn. zm. – dalej „u.p.a.”) wytworzonych przez Pana w ramach świadczenia usług, przysługują Panu jako ich twórcy.
Jednocześnie, w zawartej umowie strony zastrzegły, że w ramach wynagrodzenia wynikającego ze świadczonych przez Pana usług, przenosi Pan autorskie prawa majątkowe na rzecz kontrahenta na wszystkich polach eksploatacji, w szczególności w zakresie utrwalania i zwielokrotniania tych utworów. W ramach Pana wynagrodzenia należnego nie została wyodrębniona kwota, przysługująca Panu z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych na rzecz Kontrahenta. Przejście praw autorskich praw majątkowych na Kontrahenta następuje w oparciu o ww. Umowę wraz z aneksem, zawartą przez strony w formie pisemnej. Jednocześnie przejście tych praw następuje w momencie ich uruchomienia w środowisku wskazanym przez Kontrahenta.
W ramach prowadzonej działalności ponosi Pan następujące wydatki stanowiące koszty uzyskania przychodu w myśl art. 22 ust. 1 ustawy o PIT:
1)licencja roczna na narzędzie P wykorzystywana do tworzenia oprogramowania (koszt roczny 99 euro);
2)biuro rachunkowe – koszt miesięczny około 250,00 zł;
3)lekcje języka angielskiego – koszt miesięczny około 1.000,00 zł;
4)kursy doszkalające i literatura fachowa (polsko i anglojęzyczna) – koszt zmienny w zależności od zapotrzebowania i dostępności).
Uzupełnienie opisu stanu faktycznego
W piśmie z 16 sierpnia 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzielił Pan następujących odpowiedzi na zadane w wezwaniu pytania:
1)Za który rok podatkowy (lata podatkowe) oczekuje Pan wydania interpretacji indywidualnej?
Odpowiedź: Za rok podatkowy 2024 (01.01.2024 – 31.12.2024).
2)Od kiedy prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem jest działalność związana ze świadczeniem usług programistycznych?
Odpowiedź: Od 1 października 2023 r.
3)Jakie konkretne „Oprogramowanie” Pan tworzy?
Odpowiedź: Tworzy Pan oprogramowanie w postaci aplikacji internetowych w języku P dla kontrahenta. Poniżej opisze Pan dwa przykładowe projekty przedstawiające zakres prac realizowanych przez Pana.
Przykład nr 1:
·Przed przystąpieniem do zadania użytkownik portalu widział nieaktualne dane o firmie na profilu firmy. Dane pochodzą z rejestrów …...
·Celem zadania było wdrożenie automatycznej aktualizacji tych danych na profilach firm.
·Po realizacji zlecenia użytkownik portalu widzi cały czas aktualne dane o firmie na jej profilu. Wyeliminowano potrzebę ręcznej, okresowej aktualizacji (raz na rok) tych danych poprzez zakładanie zadań w systemie ticketowym.
·Podjęte przez Pana działania to:
-zaprojektowanie automatyzacji procesu aktualizacji danych rejestrowych firmy;
-napisanie kodu źródłowego, który będzie wykrywał zmianę danych w rejestrach i aktualizował dane o firmie w aplikacji;
-zaplanowanie oraz aktualizacja danych wszystkich profili firm w aplikacji klienta;
-upewnienie się, że dane są zgodne z tymi w rejestrach …..
Przykład nr 2:
·Przed przystąpieniem do zadania administratorki, które odpisywały na opinie użytkowników przez specjalnie stworzony w tym celu panel musiały robić to ręcznie;
·Celem zadania było wdrożenie do tego panelu automatycznie wygenerowanych przez sztuczną inteligencję dwóch podpowiedzi. Jeśli nie były one zadowalające, administratorka powinna mieć możliwość wygenerowała kolejnych dwóch (łącznie cztery podpowiedzi). Dodatkowo należało zbierać statystyki odnośnie użytych podpowiedzi oraz czy użytkownik na nie odpisał;
·Po realizacji zlecenia administratorka w panelu może wybrać sobie jedną z automatycznie wygenerowanych podpowiedzi. Zapisujemy, która z czterech odpowiedzi została wybrana i czy użytkownik na nią odpisał.
·Podjęte przez Pana działania to:
-zaprojektowanie widoku gdzie wyświetlane były wygenerowane podpowiedzi oraz możliwość wyboru jednego z nich;
-napisanie kodu źródłowego do generowania podpowiedzi przez sztuczną inteligencję
-w przypadku wybrania podpowiedzi, wymagana była modyfikacja procesu zapisu odpowiedzi administratorki w taki sposób aby obsługiwała wygenerowaną przez … podpowiedź;
-przygotowanie kodu do obsługi zbierania statystyk o odpowiedziach.
4)Jakie konkretne „Oprogramowanie” Pan rozwija oraz w jaki sposób?
Odpowiedź: Jak wyżej – opisane w odpowiedzi na pytanie nr 3.
5)W jakim okresie powstawało „Oprogramowanie”, o którym mowa we wniosku?
Odpowiedź: Wskazuje Pan, że współpracuje z kontrahentem od niedawna, stąd też nie posiada dokładnych informacji o dacie powstania poszczególnego oprogramowania, które jest przedmiotem świadczonych usług. Wskazuje Pan natomiast, że z informacji publicznie dostępnych wynika, że oprogramowanie kontrahenta funkcjonuje od 2010 r.
6)Czy uczestniczy Pan we własnych czy też cudzych pracach polegających na wytwarzaniu oraz rozwijaniu/ulepszaniu „Oprogramowania”?
Odpowiedź: Wytwarza Pan, rozwija i ulepsza oprogramowanie należące do kontrahenta, przy czym w zakresie wytwarzanych przez Pana kwalifikowanych praw jest ich właścicielem do momentu przeniesienia autorskich praw majątkowych na kontrahenta.
7)W czym przejawia się twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do „programu komputerowego”, którego dotyczy wniosek? Należy wyjaśnić jakie konkretne działania podejmuje Pan w celu opracowania nowego „programu komputerowego” lub ulepszenia/rozwijania istniejącego, a w szczególności:
a)Jakie konkretne działania zmierzające do rozwijania/modyfikowania (jakiego „programu komputerowego”?) zostały podjęte w celu realizacji projektu, w ramach którego tworzy, rozwija i modyfikuje Pan program komputerowy?
Odpowiedź: Wskazuje Pan, że każde realizowane przez Pana zadanie i każda wytworzona lub zmodyfikowana funkcjonalność ma charakter unikatowy, nie jest powtarzalna i schematyczna.
Realizując zlecenie ustala Pan plan działania, a to:
-ustala jaki powinien być efekt końcowy, w jaki sposób powinna działać końcowa funkcjonalność;
-ustala jakie pracę należy wykonać (co jest do zrobienia);
-dokonuje analizy czy zadanie jest możliwe do zrobienia uwzględniając obecny stan aplikacji;
-w oparciu o dokonane ustalenia i analizy przyjmuje plan działania i opracowuje najbardziej optymalne rozwiązanie;
-realizacja zadania;
-przekazanie zadania do testów;
-wdrożenie na produkcję.
b)W oparciu o jakie technologie informatyczne został wytworzony przez Pana program komputerowy, czego dotyczyło tworzenie, rozwijanie i modyfikowanie przez Pana „programu komputerowego”; jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Pana praktyce gospodarczej Pan zastosował;
Odpowiedź: Przy świadczeniu usług korzysta Pan z następujących technologii:
-…;
-.
Wszystkie zmiany dotyczą oprogramowania kontrahenta. Przyjmuje Pan zlecenia w zakresie części systemu, które w danym momencie powinny być rozwijane, zmodyfikowane lub do których powinien być dodany całkowicie nowy element. Obecnie wykorzystuje Pan w głównej mierze wiedzę z kursu d, która dotyczy architektury systemu, sposobie rozmieszczenia kodu w celu polepszenia czytelności kodu, testowalności.
c)Co powoduje, że wytworzone nowe oprogramowanie lub usprawnione w znacznym stopniu różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana, na czym polega oryginalność tego „programu komputerowego”;
Odpowiedź: Podkreśla Pan, że realizowane przez Pana zadania prowadzą do zmiany istniejących już funkcjonalności w takim stopniu, że w efekcie końcowym powstaje nowa, wcześniej niedostępna u kontrahenta funkcjonalność.
Zwraca Pan także uwagę, że Organ winien także uwzględnić przy ocenie stanowiska, konkluzje zawarte w Objaśnieniach Ministerstwa Finansów z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczącym preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (IP BOX), gdzie Minister wskazał m.in. (pkt 88), że końcowo warto zauważyć, że zgodnie z akapitem 34 Raportu BEPS Plan Działania nr 5, copyrighted software, czyli nie tylko „program komputerowy” sensu stricto (tj. kod źródło i kod wynikowy), ale szerzej „oprogramowanie chronione prawem autorskim”, może zawierać się w katalogu kwalifikowanych IP jako aktywo funkcjonalnie ekwiwalentne do patentu. OECD wskazuje, że oprogramowanie chronione prawem autorskim dzieli podstawowe cechy patentów, ponieważ jest nowatorskie, nieoczywiste i użyteczne, a zatem zasadniczo wynika z prowadzenia innowacyjnej działalności badawczo-rozwojowej, której prowadzenie powinny stymulować przepisy o IP Box. OECD stwierdza także, iż nie wszystkie jurysdykcje zapewniają ochronę patentową oprogramowania, i dlatego wielu podatników, którzy wytwarzają, ulepszają, bądź rozwijają oprogramowanie, musi posiadać prawa autorskie, zamiast polegać na ochronie patentowej. Włączenie oprogramowania chronionego prawem autorskim do definicji funkcjonalnie równoważnych kwalifikowanych IP zapewnia również, że różne traktowanie oprogramowania na mocy prawa patentowego różnych jurysdykcji nie ma wpływu na to, czy dochody z oprogramowania mogą korzystać z regulacji IP Box.
8)Czy Pana działalność, w ramach której tworzy/rozwija Pan programy komputerowe obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń?
Odpowiedź: Tak, w ramach świadczonych usług wykorzystuje Pan zarówno posiadaną wiedzę, którą ciągle aktualizuje i rozwija poprzez uczestnictwo w kursach (np. ….) czy też czytanie fachowej prasy, jak również najnowsze oprogramowanie wspierające wykonywane przez Pana prace.
9)Czy działalność, którą Pan prowadzi, jest działalnością twórczą podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań?
Ponadto, prosimy wyjaśnić:
a)Jakie cele na wstępie Pan sobie postawił w celu wytworzenia nowego, ulepszonego i rozwiniętego programu komputerowego w poszczególnych latach oraz źródeł finansowania zaplanowanych prac?
Odpowiedź: Cele postawione przez Pana w toku podejmowanych prac są następujące:
-wytworzenie oprogramowania spełniającego oczekiwania biznesowe kontrahenta;
-wytworzenie oprogramowania zgodnego z aktualnymi standardami, a w przypadku gdy z obiektywnych przyczyn nie jest to możliwe, wytworzenie oprogramowania z możliwie jak najwyższą jakością;
-poprawienie architektury oraz struktury kodu oprogramowania w celu zwiększenia jakości aplikacji;
-wytworzenie oprogramowania, które będzie spełniać kryteria wydajności.
Prace podejmowane przez Pana finansowane były ze środków własnych.
b)Jakie konkretnie cele zostały osiągnięte w poszczególnych latach, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych nastąpiło opracowanie konkretnego rozwiązania praktycznego problemu lub innowacyjnego rozwiązania?
Odpowiedź: W toku realizowanych prac osiągał Pan każdorazowo wszystkie założone cele. W zakresie realizowanych zadań nie korzysta Pan z podwykonawców ani współpracowników. Realizuje Pan zadania w oparciu o posiadany przez Pana sprzęt komputerowy, posiadane przez Pana oprogramowanie, jak również w ramach systemu udostępnionego przez kontrahenta.
Zwraca Pan uwagę, że stworzone programy stanowią przejaw Pana twórczej działalności oraz są one innowacyjne zarówno w prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności, jak i kontrahenta. Jak wskazano w Objaśnieniu Ministerstwa Finansów z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczącym preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (IP BOX), twórczą działalność wnioskodawcy odnosić należy do praktyki gospodarczej danego podmiotu, a nie do praktyki gospodarczej sensu largo. Pana twórczość odnosi się również do przejawu Pana działalności czyli tworzonych autorskich praw do programów komputerowych podlegających ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.
Wszystkie Pana działania finansowane były z Pana środków własnych.
c)Na czym polega systematyczność w odniesieniu do Pana działań w zakresie wykonywanych przez Pana czynności?
Odpowiedź: Realizuje Pan działania w oparciu o terminy ustalone z kontrahentem, które wyznaczają początkowy i końcowy termin realizacji poszczególnych zleceń. Należy uwzględnić fakt, że końcowy termin dotyczy przekazania gotowego zlecenia, wobec czego zobowiązany jest Pan odpowiednio wcześniej zakończyć prace celem weryfikacji przez dział testów kontrahenta poprawności działania oprogramowania. Taki schemat działania wymaga od Pana podejmowania systematycznych działań w celu realizacji zleceń.
d)Jakie harmonogramy w związku z tym zostały opracowane w poszczególnych latach, a które z nich zostały faktycznie zrealizowane w stosunku do jakiego „programu komputerowego”?
Odpowiedź: Każdorazowo otrzymuje Pan od kontrahenta termin na wykonanie zlecenia, którego początkiem jest przyjęcie zlecenia w systemie ticketowym a końcem jest data wskazana przez kontrahenta. W okresie objętym niniejszym wnioskiem realizował Pan zlecenia w oparciu o tak przyjęte harmonogramy, które każdorazowo były przez niego dotrzymywane.
10)W odniesieniu do Pana działalności, w ramach której tworzy (rozwija/ulepsza) Pan „programy komputerowe” proszę wyjaśnić:
a)Jakimi zasobami wiedzy dysponował Pan przed rozpoczęciem realizacji poszczególnego programu komputerowego?
Odpowiedź: Doprecyzowuje Pan, że przed rozpoczęciem realizacji zleceń dysponował wiedzą w następujących zakresach:
-ogólna architektura oprogramowania;
-dobre praktyki, reguły i zasady tworzenia wydajnego i jakościowego oprogramowania;
-pisanie testów automatycznych do własnych aplikacji;
-algorytmy, wzorce projektowe i archetypy.
b)Jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystuje i rozwija Pan w ramach tej działalności? Przy użyciu jakich „innowacyjnych technologii” powstają poszczególne rozwiązania, jakie nowe zastosowania i usprawnienia odróżniają tworzone, rozwinięte/ulepszone programy komputerowe od już istniejących?
Odpowiedź: Wskazuje Pan, że wykorzystuje posiadaną przez Pana wiedzę (opisaną m.in. w ppkt a) powyżej) oraz wiedzę nabytą m.in. w zakresie szkoleń i literatury fachowej (opisane w pyt. nr 29).
Wiedza ta obejmuje projektowanie i tworzenie oprogramowania zgodnego z aktualnymi standardami w branży IT, jak również spełniający najwyższe kryteria wydajności i czytelności dla innych osób, w tym innych programistów.
Wszystkie rozwiązania przygotowywane przez Pana oparte są o dostępną u kontrahenta technologię („stack technologiczny”). W tym przypadku są to:
-….;
-.
W przypadku, gdy „stack technologiczny” dostępny u kontrahenta wymaga zastosowania innego oprogramowania lub jego zastosowanie jest bardziej optymalne, ma Pan prawo wykorzystać inne oprogramowanie niż wskazane powyżej.
Elementy, które tworzę są przez Pana mają charakter nowości z perspektywy użytkownika oprogramowania, jak również z perspektywy osób zarządzających i administratorów oprogramowania.
W niektórych przypadkach oprogramowanie to ma charakter nowości nie tylko z perspektywy użytkowników czy też osób zarządzających i administratorów oprogramowania.
c)Jaki jest sposób wykorzystania oraz selekcji tej wiedzy pod względem przydatności do realizacji każdego nowego, rozwiniętego/ulepszonego programu komputerowego? (jaka wiedza została wykorzystana?)
Odpowiedź: Wykorzystuje Pan posiadaną przez Pana wiedzę i umiejętności podczas realizacji całości poszczególnych zleceń. Dokonuje Pan oceny, biorąc pod uwagę Pana wiedzę, czasochłonność i stopień skomplikowania poszczególnych zleceń dostępnych do wyboru w systemie ticketowym.
Wskazać należy również, że każde zadanie dostępne w systemie ticketowym (i generalnie w ramach programowania) można wykonać w różny sposób – szybciej i w sposób gorszy jakościowo, jak również wolniej i w sposób lepszy jakościowo. Dokonując wyboru zlecenia uwzględnia Pan harmonogram przyjęty przez kontrahenta oraz dostępne możliwości wykonania zlecenia, tak aby zlecenie zostało wykonane w sposób jak najbardziej optymalny.
Wiedza wykorzystywana przez Pana obejmuje algorytmy, architekturę oprogramowania, bazy danych, paradygmaty programowania (programowanie obiektowe, funkcyjne) czy też sposoby komunikacji między programami (np. …).
d)Jakie produkty, usługi procesy oferował Pan dotychczas w swojej działalności?
Odpowiedź: Z uwagi na fakt, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą od 1 października 2023 r., do tej pory świadczył usługi tylko i wyłącznie w zakresie aplikacji internetowych opartych o ….
e)Na jakich rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych czy programistycznych oparte były te produkty, usługi, procesy?
Odpowiedź: Wskazuje Pan, że odpowiedź w tym zakresie została już udzielona.
f)Co Pan planował?
Odpowiedź: Wskazuje Pan , jak już zostało podkreślone w odpowiedzi na pytanie nr 9 lit. a), że Pana planem było wytworzenie nowego oprogramowania zgodnego z oczekiwaniem kontrahenta. Wobec tego, wskazuje Pan, tak jak w pytaniu nr 9 lit. a), że cele postawione przez Pana w toku podejmowanych prac są następujące:
-wytworzenie oprogramowania spełniającego oczekiwania biznesowe kontrahenta;
-wytworzenie oprogramowania zgodnego z aktualnymi standardami, a w przypadku gdy z obiektywnych przyczyn nie jest to możliwe, wytworzenie oprogramowania z możliwie jak najwyższą jakością;
-poprawienie architektury oraz struktury kodu oprogramowania w celu zwiększenia jakości aplikacji;
-wytworzenie oprogramowania, które będzie spełniać kryteria wydajności.
g)Jakie cele Pan postawił?
Odpowiedź: Wskazuje Pan, że odpowiedź w tym zakresie została już udzielona na pytanie 9 lit a), i powyższe pytanie Pana zdaniem uwzględnia to samo zagadnienie. Wobec tego, wskazuje Pan, tak jak w pytaniu nr 9 lit. a), że:
Cele postawione przez Pana w toku podejmowanych prac są następujące:
-wytworzenie oprogramowania spełniającego oczekiwania biznesowe kontrahenta;
-wytworzenie oprogramowania zgodnego z aktualnymi standardami, a w przypadku gdy z obiektywnych przyczyn nie jest to możliwe, wytworzenie oprogramowania z możliwie jak najwyższą jakością;
-poprawienie architektury oraz struktury kodu oprogramowania w celu zwiększenia jakości aplikacji;
-wytworzenie oprogramowania, które będzie spełniać kryteria wydajności.
h)W jaki sposób realizował Pan zaplanowane przedsięwzięcie?
Odpowiedź: Wskazuje Pan, że odpowiedź w tym zakresie została już udzielona przy okazji innych pytań, niemniej jednak, podkreśla Pan ponownie, że podejmował systematyczne działania mające na celu realizację postanowionych celów, w tym poprzez wybór zlecenia w systemie ticketowym kontrahenta, odpowiednie zaplanowanie podejmowanych działań, a to:
-ustalenie jaki powinien być efekt końcowy, w jaki sposób powinna działać końcowa funkcjonalność;
-ustalenie jakie prace należy wykonać (co jest do zrobienia);
-dokonanie analizy czy zadanie jest możliwe do zrobienia uwzględniając obecny stan aplikacji;
-w oparciu o dokonane ustalenia i analizy przyjęcie planu działania i opracowuje najbardziej optymalne rozwiązanie;
-realizacja zadania;
-przekazanie zadania do testów;
-wdrożenie na produkcję.
Zaplanowane przedsięwzięcie realizowane było w oparciu o harmonogram przyjęty przez kontrahenta.
Przedsięwzięcie realizowane było przy wykorzystaniu posiadanej przez Pana wiedzy i umiejętności oraz dostępnych narzędzi, w tym narzędzi posiadanych przez Pana oraz narzędzi udostępnionych przez kontrahenta.
i)Co jest efektem działań, tj. jakie nowe zastosowanie powstało przy realizacji opisanych projektów?
Odpowiedź: Podkreśla Pan, że powyższa kwestia została omówiona przez Pana w odpowiedziach na poprzednie pytania, w szczególności na pytanie nr 3. Wobec tego, wskazuje Pan, że każdorazowo efektem Pana działań jest powstanie nowego oprogramowania stanowiącego program komputerowy, które to oprogramowanie nie funkcjonowało dotychczas u kontrahenta.
Tytułem przykładu wskazuje Pan, w ślad za odpowiedzią na pytanie nr 3, dwa przykłady realizowanych przez niego projektów:
Przykład nr 1:
·Przed przystąpieniem do zadania użytkownik portalu widział nieaktualne dane o firmie na profilu firmy. Dane pochodzą z rejestrów ….
·Celem zadania było wdrożenie automatycznej aktualizacji tych danych na profilach firm.
·Po realizacji zlecenia użytkownik portalu widzi cały czas aktualne dane o firmie na jej profilu. Wyeliminowano potrzebę ręcznej, okresowej aktualizacji (raz na rok) tych danych poprzez zakładanie zadań w systemie ticketowym.
·Podjęte przez Wnioskodawcę działania to:
-zaprojektowanie automatyzacji procesu aktualizacji danych rejestrowych firmy;
-napisanie kodu źródłowego, który będzie wykrywał zmianę danych w rejestrach i aktualizował dane o firmie w aplikacji;
-zaplanowanie oraz aktualizacja danych wszystkich profili firm w aplikacji klienta;
-upewnienie się, że dane są zgodne z tymi w rejestrach …
Przykład nr 2:
·Przed przystąpieniem do zadania administratorki, które odpisywały na opinie użytkowników przez specjalnie stworzony w tym celu panel musiały robić to ręcznie;
·Celem zadania było wdrożenie do tego panelu automatycznie wygenerowanych przez sztuczną inteligencję dwóch podpowiedzi. Jeśli nie były one zadowalające, administratorka powinna mieć możliwość wygenerowała kolejnych dwóch (łącznie cztery podpowiedzi). Dodatkowo należało zbierać statystyki odnośnie użytych podpowiedzi oraz czy użytkownik na nie odpisał;
·Po realizacji zlecenia administratorka w panelu może wybrać sobie jedną z automatycznie wygenerowanych podpowiedzi. Zapisujemy, która z czterech odpowiedzi została wybrana i czy użytkownik na nią odpisał.
·Podjęte przez Pana działania to:
-zaprojektowanie widoku gdzie wyświetlane były wygenerowane podpowiedzi oraz możliwość wyboru jednego z nich;
-napisanie kodu źródłowego do generowania podpowiedzi przez sztuczną inteligencję;
-w przypadku wybrania podpowiedzi, wymagana była modyfikacja procesu zapisu odpowiedzi administratorki w taki sposób aby obsługiwała wygenerowaną przez …. podpowiedź;
-przygotowanie kodu do obsługi zbierania statystyk o odpowiedziach.
11)Czy efekty Pana pracy (dotyczy zarówno tworzenia, jak i rozwijania), które nazywa Pan „programem komputerowym”, zawsze są/będą odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?Czy przysługują Panu osobiste i majątkowe prawa autorskie do tych oprogramowań?
Odpowiedź: Tak, w zakresie czynności związanych z wytwarzaniem, ulepszaniem lub rozwijaniem oprogramowania, efekty Pana prac są programami komputerowymi w myśl art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W stosunku do tego oprogramowania przysługują Panu autorskie i osobiste prawa majątkowe.
Oprócz ww. czynności realizuje Pan w ramach świadczonych usług także zadania naprawcze w stosunku do wykrytych błędów – czynności te nie są objęte niniejszym wnioskiem.
12)Czy efekty Pana prac, które nazywa Pan „programami komputerowymi” zawsze są/będą utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:
a)zawsze odznaczały się/odznaczają/będą odznaczały się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;
Odpowiedź: Tak, ponieważ każde zadanie wymaga indywidualnego podejścia, przemyślenia problemu, znalezienia optymalnego rozwiązania oraz wytworzenia danego elementu oprogramowania.
b)nie były/nie są/nie będą efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;
Odpowiedź: Do każdego zadania należy podejść indywidualnie. Takie podejście do zadań nie charakteryzuje się powtarzalnością.
c)nie były/nie są/nie będą jedynie „techniczną”, a „twórczą” realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez kontrahenta?
Odpowiedź: Tak, ponieważ do każdego rozwiązania trzeba podejść indywidualnie, trzeba przemyśleć sposób rozwiązania problemu i napisać element oprogramowania, który rozwiąże dany problem.
13)Czy ponosi Pan odpowiedzialność za efekty swojej pracy w stosunku do osób trzecich (innych niż kontrahent)?
Odpowiedź: Nie, Pana odpowiedzialność występuje jedynie w stosunku do kontrahenta, co wynika z postanowień umowy zawartej z kontrahentem.
14)Czy nabywał Pan wyniki prac badawczo-rozwojowych od innych podmiotów?
Odpowiedź: Nie, nie nabywał Pan.
15)Czy w przypadku, gdy rozwija/ulepsza Pan „oprogramowanie” Pana działania zmierzają do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tego oprogramowania?
Odpowiedź: Tak, każda zmiana oprogramowania jest planowana przez zespół kontrahenta. Na podstawie założonych planów tworzone są zadania w systemie ticketowym, które są następnie wybierane przez wykonawców (np. Pana). Po przyjęciu zadania w systemie, rozwija Pan oprogramowanie kontrahenta. Wszystkie te działania mają na celu usprawnienie aplikacji, zwiększenie jej użyteczności i czytelności dla użytkownika końcowego.
16)Czy zmiany wprowadzane przez Pana do rozwiniętego/ulepszonego programu komputerowego miały charakter rutynowych, okresowych zmian?
Odpowiedź: Nie, każde realizowane przez Pana zadanie w zakresie wytwarzania, rozwijania lub ulepszania kwalifikowanych praw własności intelektualnej ma charakter unikatowy, niepowtarzalny. Nie dotyczy to czynności naprawczych realizowanych przez Pana, które nie są objęte zakresem niniejszego wniosku.
17)Czy – w przypadku, gdy rozwija Pan oprogramowanie jest/był Pan właścicielem tego oprogramowania/części oprogramowania, współwłaścicielem, czy użytkownikiem posiadającym prawo do korzystania z tego oprogramowania/części oprogramowania na podstawie umowy licencyjnej?
Odpowiedź: Nie jest Pan ani nie był właścicielem/współwłaścicielem oprogramowania lub jego części, jak również nie korzystał z oprogramowania na podstawie umowy licencji. Jako współpracownik kontrahenta otrzymał Pan dostęp do oprogramowania celem świadczenia usług, tylko i wyłącznie w takim zakresie w jakim jest to niezbędne do świadczenia przez Pana usług.
18)Jeśli jest/był Pan użytkownikiem posiadającym prawo do korzystania z tego oprogramowania/części oprogramowania na podstawie umowy licencyjnej to czy z umowy wynika/wynikało, że zastrzeżono wyłączność korzystania przez Pana z tej licencji?
Odpowiedź: Jak wyżej – nie jest Pan ani nie był użytkownikiem korzystającym z oprogramowania na podstawie umowy licencyjnej.
19)Jeśli nie nabył Pan na własność kwalifikowanego IP, ani licencji wyłącznej do tego IP od właściciela zlecającego jego rozwinięcie, wniosek należy uzupełnić poprzez wskazanie:
-na jakiej podstawie następuje rozwinięcie tego programu/jego części?
Odpowiedź: Jak wyżej - w związku z umową zawartą z kontrahentem, otrzymał Pan dostęp do oprogramowania kontrahenta, lecz tylko i wyłącznie w zakresie niezbędnym do świadczenia usług na rzecz kontrahenta. Udostępnienie oprogramowania przez kontrahenta na Pana rzecz podyktowane jest koniecznością dostosowania czynności wykonywanych przez Pana do systemu kontrahenta, tak aby prace zrealizowane przez Pana mogły zostać właściwie wdrożone
-czy w wyniku rozwinięcia oprogramowania, tworzone są nowe kody, algorytmy w językach programowania i powstaje nowe prawo własności intelektualnej?
Odpowiedź: Tak, każde zadanie realizowane przez Pana w zakresie wytworzenia, rozwijania lub ulepszania kwalifikowanych praw własności intelektualnej wymaga napisania nowego kodu w aplikacji kontrahenta.
-czy przysługują/przysługiwały Panu prawa autorskie do rozwinięcia oprogramowania, które podlegają ochronie prawnej zgodnie z art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych?
Odpowiedź: Tak, do momentu oddania wytworzonego oprogramowania posiada Pan autorskie prawa majątkowe. Prawa te zostają przeniesione na kontrahenta po pozytywnej weryfikacji zdania oraz zaakceptowaniu zlecenia w systemie ticketowym.
-czy przenosi/przenosił Pan całość autorskich praw do tego oprogramowania, otrzymując w zamian wynagrodzenie?
Odpowiedź: W umowie zawartej z kontrahentem uwzględniono postanowienia dotyczące wynagrodzenia z tytułu przeniesienie autorskich praw majątkowych do oprogramowania tworzonego w ramach świadczenia usług.
20)W jaki sposób poszczególne umowy z kontrahentem regulują kwestię sposobu (trybu, zasad) przenoszenia przez Pana na kontrahenta praw do konkretnych stworzonych przez Pana „programów komputerowych”? W jaki sposób odbywa się wyodrębnienie konkretnego „programu komputerowego” i przeniesienie praw do tego efektu Pana pracy na kontrahenta (jakie czynności realizujecie odpowiednio Pan i kontrahent)? Co potwierdza przeniesienie tych praw?
Odpowiedź: W umowie zawartej pomiędzy Panem a kontrahentem przyjęte zostało, że autorskie prawa majątkowe do wytworzonego oprogramowania przenoszone są na kontrahenta. Momentem, z którym następuje przeniesienie tych praw jest poprawne wykonanie zlecenia przez Pana i uwzględnienie tej okoliczności w systemie kontrahenta, tj. za pośrednictwem systemu ticketowego w którym rozdzielane są zadania do poszczególnych osób.
Fakt zakończenia realizacji zlecenia i przyjęcia go przez kontrahenta (zaakceptowanie właściwego wykonania) widoczny jest w systemie kontrahenta za pośrednictwem systemu ticketowego i potwierdza to moment w którym autorskie prawa majątkowe przenoszone są z Pana na kontrahenta.
21)Jakie „okresy rozliczeniowe” przewidują poszczególne umowy z kontrahentami? Czy:
a)są to stałe okresy czasowe (np. okresy miesięczne)?
Odpowiedź: Umowa zawarta z kontrahentem przewiduje miesięczne okresy rozliczeniowe, za które należne jest Panu wynagrodzenie z tytułu świadczonych usług.
b)zakończenie okresu rozliczeniowego ma miejsce po spełnieniu określonych warunków przewidzianych w umowie (np. po zakończeniu przez Pana określonych prac albo etapu prac) – jeśli tak, proszę wskazać spełnienie jakich warunków lub zaistnienie jakich okoliczności wyznacza koniec okresu rozliczeniowego?
Odpowiedź: Jak wyżej – strony uzgodniły stałe miesięczne okres rozliczeniowe.
22)Czy sposób „przeniesienia” każdego z majątkowych praw autorskich do „programów komputerowych” następował/następuje/będzie następował zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy?
Odpowiedź: Wskazuje Pan, że przeniesienie praw autorskich praw majątkowych na kontrahenta następuje zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności, strony zawarły umowę w formie pisemnej oraz wskazane zostały pola eksploatacji na których autorskie prawa majątkowe przenoszone są na rzecz kontrahenta.
23)Jak na gruncie poszczególnych umów z kontrahentem wyglądała/wygląda relacja pomiędzy przeniesieniem przez Pana na kontrahenta praw do konkretnego efektu Pana pracy a upływem okresu rozliczeniowego, momentem wypłaty wynagrodzenia oraz wartością tego wynagrodzenia?
Odpowiedź: Zawarł Pan jedną ramową umowę z kontrahentem uzupełnioną następnie aneksem nr 1. Nie posiada Pan natomiast odrębnych umów z kontrahentem dotyczącym odrębnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej i co Pan podkreśla, umowy ramowe stanowią standardową formę współpracy w zakresie szeroko rozumianej działalności IT.
Wskazuje Pan, że poszczególne zlecania dotyczące skonkretyzowanych projektów, są ustalane i precyzowane przy użyciu wewnętrznego systemu zleceniodawcy (tzw. system ticketowy) i w połączeniu z umową ramową, są integralnym elementem powstawania stosunków prawnych pomiędzy Panem a kontrahentem i jest to akceptowane zarówno przez kontrahenta jak i przez Pana.
W Pana ocenie, sformułowanie pytania przez Organ może sugerować, że do każdego zlecenia niezbędna jest odrębna umowa, co nie znajduje uzasadnienia biznesowego, nie ma także oparcia w obowiązujących przepisach i praktyce obrotu gospodarczego.
Wszystkie prace jakie wykonuje Pan w aplikacji kontrahenta ich prawa autorskie są przenoszone na kontrahenta w momencie gdy element aplikacji staje się integralną częścią aplikacji, zostaje wdrożony na produkcję. Wartość i termin wypłaty wynagrodzenia jest ustalona z góry, w podpisanej przez obie strony umowie.
Określenie wynagrodzenia w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jest standardową praktyką w branży, w której Pan działa, co wynika z tego, że na podstawie umowy wykonuje Pan szereg czynności, które powiązane są z wykonywaniem poszczególnych zleceń do których przenoszone są prawa autorskie. Powiązanie wynagrodzenia za konkretny okres rozliczeniowy z konkretną realizacją projektu i przeniesienia do nich praw, wynika z tego, że realizuje Pan poszczególne zlecenia, których okres wykonania (do przeniesienia do nich praw autorskich zgodnie z zasadami panującymi u kontrahenta) w każdym okresie obowiązywania umowy. Terminy realizacji zleceń i przeniesienia do nich praw zawsze pokrywają się z którymś z okresów obowiązywania umowy, za które należne jest Panu wynagrodzenie. Ponownie podkreśla Pan, że zasady współpracy oraz sposób ustalania wynagrodzenia są standardowe dla branży, w której Pan działa.
24)Czy wynagrodzenie otrzymywane przez Pana od kontrahenta obejmuje wyłącznie wynagrodzenie za czynności związane z tworzeniem/rozwijaniem/ulepszeniem kwalifikowanego IP, czy również inne czynności niezwiązane z wytworzeniem/rozwijaniem/ulepszeniem takiego prawa?
Odpowiedź: Wynagrodzenie otrzymywane od kontrahenta obejmuje całość świadczonych usług, w tym z tytułu wytworzenia, rozwijania lub ulepszania kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz czynności z tym niezwiązanych (np. poprawa błędów).
25)W związku ze wskazaniem we wniosku, że: „ W ramach wynagrodzenia należnego Wnioskodawcy nie została wyodrębniona kwota, przysługująca mu z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych na rzecz” proszę wyjaśnić dlaczego?
Odpowiedź: W umowie z kontrahentem nie została wyodrębniona taka kwota ponieważ wszystkie prace jakie Pan wykonuje, ich prawa autorskie są przenoszone na kontrahenta. Jest Pan jednak w stanie na potrzeby ewidencji wyodrębnić tę cześć wynagrodzenia, która związana jest z przeniesieniem praw autorskich.
26)Jeśli wynagrodzenie obejmuje również inne czynności niezwiązane z wytworzeniem/rozwijaniem/ulepszeniem kwalifikowanego IP, to czy preferencyjną stawką podatkową zamierza Pan objąć całe wynagrodzenie otrzymane od kontrahentów, czy tylko tę jego część, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej?
Odpowiedź: Tak jak zostało to wskazane w stanie faktycznym, oprócz czynności związanych z wytworzeniem, rozwijaniem lub ulepszaniem kwalifikowanych praw własności intelektualnej wykonuje Pan czynności związane z naprawą błędów w tych prawach. Prace te nie mają charakteru wytworzenia, rozwijania lub ulepszania kwalifikowanych praw własności intelektualnej, stąd wynagrodzenie to (obliczone proporcjonalnie do poświęcanego czasu na realizację zleceń) nie będzie uwzględnienia preferencyjnej stawki podatkowe.
27)Z jakiego tytułu określonego w art. 30ca ust. 7 pkt 1-4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osiągał Pan dochód, który zamierza opodatkować preferencyjną stawką podatkową, tj.:
a)opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy prawa własności intelektualnej,
b)sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
c)kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu,
d)odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu?
Odpowiedź: Sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
28)Czy i w jaki sposób oblicza Pan tzw. wskaźnik nexus (art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)?
Odpowiedź: Obecnie nie oblicza Pan wskaźnika Nexus – po otrzymaniu pozytywnego stanowiska tut. Organu w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania planuje Pan uwzględniać ten wskaźnik.
29)O jakich konkretnie kosztach mowa w związku z poniesieniem wydatków na kursy doszkalające i literaturę fachową? Należy szczegółowo określić jakich konkretnie wydatków dotyczą wskazane koszty tak, aby stanowiły one katalog zamknięty (bez zwrotów „np.”, „m.in.”, itp.).
Odpowiedź: Kursy doszkalające:
-D – koszt 2.700,00 zł;
-L – koszt 1.500,00 zł;
-DD – koszt 2.000,00 zł.
Książki :
-polskojęzyczne:
·„C”– 79,00 zł;
·„Cz”– 89,00 zł;
·„P”– 59,00 zł;
·„R” wyd II, – 89,00 zł;
·„D”– 129,00 zł;
-angielskojęzyczne:
·„E”– 265,00 zł;
·„D”– 305,00 zł.
30)Odnośnie ponoszonych przez Pana wydatków na „koszty licencji rocznej na narzędzie P” należy wyjaśnić, o jakie licencje chodzi, w szczególności:
a)Czy licencje na programy komputerowe stanowią wartość niematerialną i prawną w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, które jest instalowane w celu poprawnego działania komputera/laptopa lub tworzenia „programów komputerowych”, tj. nowych i istniejących będących przedmiotem wniosku?
Odpowiedź: Nabył Pan licencję na oprogramowanie „P” w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (wartość niematerialna i prawna). Oprogramowanie jest niezbędne do realizacji zleceń, gdyż wykorzystywane jest do tworzenia kodów źródłowych.
b)Czy też zakupione licencje na programy komputerowe stanowią nabycia, o których mowa w lit. b, c i d wskaźnika nexus (art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj.:
·nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w literze d art. 30ca ust. 4, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
Odpowiedź: Nie.
·nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w literze d art. 30ca ust. 4, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
Odpowiedź: Nie nabywał Pan wyników prac badawczo-rozwojowych.
·nabycie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej?
Odpowiedź: Zakup oprogramowania „P” wykorzystywanego przez Pana nie stanowiło nabycia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
31)W odniesieniu do kosztów wymienionych we wniosku, których dotyczy postawione przez Pana pytanie nr 3, tj. kosztów, które chciałby Pan uwzględnić we wskaźniku nexus, prosimy wskazać:
·jaki jest funkcjonalny związek poszczególnych wydatków z Pana trzeciego pytania z poszczególnymi działaniami obejmującymi tworzenie/rozwijanie „programów komputerowych”?
Odpowiedź: Wydatki wskazane w pytaniu nr 3 we wniosku, a więc licencja na oprogramowanie „P”, wynagrodzenie biura rachunkowego, lekcje języka angielskiego oraz kursy doszkalające i literatura fachowa (polsko i anglojęzyczna) stanowią niezbędne koszty z punktu tworzenia, rozwijania i ulepszania oprogramowania.
Wydatki na oprogramowanie, kursy doszkalające i literaturę fachową wprost związane są z możliwością świadczenia przez Pana usług programistycznych. Oprogramowanie stanowi niezbędne narzędzie do świadczenia usług (pisania kodów źródłowych), a kursy i literatura pozwalają Panu na poszerzanie i aktualizację wiedzy, na uwzględnianie w ramach świadczonych usług najnowszych trendów i rozwiązań programistycznych. W celu świadczenia Pana usług niezbędne są również zajęcia językowe, które umożliwiają komunikację z zagranicznymi podmiotami, zapoznawanie się z zagraniczną literaturą oraz uczestnictwo w zagranicznych kursach. Ponadto, podstawowym językiem programowania jest język angielski. Odnosząc się do wydatków na biuro rachunkowe, jest on niezbędny z punktu widzenia prawidłowości rozliczeń księgowo – podatkowych w ramach działalności prowadzonej przez Pana. Fachowe usług rachunkowe pozwalają Panu skupić się w pełnym zakresie na przedmiocie działalności (działalność programistyczna). Ponadto, usługi biura będą niezbędne z punktu widzenia prowadzenia ewidencji na potrzeby ulgi IP BOX oraz właściwego wliczania podatku dochodowego, w przypadku otrzymania pozytywnej interpretacji tut. Organu.
·w jaki sposób, według jakich kryteriów przyporządkowuje Pan poszczególne wydatki z Pana trzeciego pytania do działań, które traktuje Pan jako działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej? Czy zawsze zalicza Pan do wskaźnika nexus wszystkie wydatki, jakie przypisuje Pan do kosztów uzyskania przychodów z konkretnego „programu komputerowego”? Czy stosuje Pan inne zasady przyporządkowania wydatków do wskaźników nexus (jeśli tak, prosimy wyjaśnić te zasady)?
Odpowiedź: Jak już zostało wskazane przez Pana, obecnie nie oblicza Pan wskaźnika Nexus. Niemniej jednak, w kontekście przyporządkowania wydatków dla potrzeb obliczenia wskaźnika w poszczególnych miesiącach przyjąłby Pan proporcję w jakiej realizuje Pan zlecenia skutkujące wytworzeniem, ulepszeniem lub rozwinięciem oprogramowania stanowiącego kwalifikowane prawo własności intelektualnej do całości prac na rzecz kontrahenta.
Przykładowo, w przypadku gdy 80% czasu świadczenia usług w danym miesiącu poświęcone jest na rzecz wytworzenia, ulepszenia lub rozwinięcia, w takiej proporcji poniesione wydatki chciałby Pan uwzględnić w ramach obliczenia wskaźnika Nexus.
·czy wszystkie wydatki zostały/zostaną faktycznie poniesione przez Pana i są bezpośrednio związane z działalnością gospodarczą związaną z wytwarzaniem/rozwijaniem/ulepszaniem „programów komputerowych”, tj. kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, o którym mowa we wniosku?
Odpowiedź: Tak, wszystkie wydatki wskazane przez Pana są ponoszone przez Pana, nie są Panu zwracane i są bezpośrednio związane z prowadzoną przez Pana działalnością w zakresie wytwarzania, rozwijania i ulepszania oprogramowania.
32)Czy prowadzi Pan odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, o której mowa w art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w ewidencji tej:
·wyodrębnia Pan każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej?
Odpowiedź: Obecnie nie prowadzi Pan formalnej ewidencji, o której mowa w art. 30cb ust. 2 ustawy o PIT.
·prowadzi Pan przedmiotową ewidencję w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej?
Odpowiedź: Jak wyżej - obecnie nie prowadzi Pan ewidencji, o której mowa w art. 30cb ust. 2 ustawy o PIT.
·wyodrębnia Pan koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu?
Odpowiedź: Jak wyżej - obecnie nie prowadzi Pan ewidencji, o której mowa w art. 30cb ust. 2 ustawy o PIT.
·czy ewidencję prowadzi Pan od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Od kiedy prowadzi Pan taką odrębną ewidencję (należy wskazać konkretną datę)?
Odpowiedź: Jak wyżej - obecnie nie prowadzi Pan ewidencji, o której mowa w art. 30cb ust. 2 ustawy o PIT.
33)Czy Kontrahenci, o których mowa we wniosku, są podmiotami polskimi, czy zagranicznymi (z jakiego kraju?)?
Odpowiedź: Kontrahent z którym Pan współpracuje jest polskim podmiotem i ma siedzibę w Polsce.
34)Jeśli Kontrahenci są podmiotami zagranicznymi, to czy usługi dla tego podmiotu są wykonywane przez Pana w Polsce czy w kraju, w którym podmioty te mają siedzibę?
Odpowiedź: Nie dotyczy - kontrahent z którym Pan współpracuje jest polskim podmiotem i ma siedzibę w Polsce.
35)Jeśli usługi są wykonywane w kraju, w którym podmioty te mają siedzibę, to, czy działalność gospodarcza w tym państwie jest prowadzona za pośrednictwem zakładu w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a tym państwem?
Odpowiedź: Nie dotyczy - kontrahent z którym Pan współpracuje jest polskim podmiotem i ma siedzibę w Polsce.
Pytania
1.Czy czynności wykonywane przez Pana opisane w stanie faktycznym, a to projektowanie i tworzenie nowych elementów (funkcjonalności) w istniejącej już aplikacji, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w przepisach ustawy o PIT?
2.Czy autorskie prawa majątkowe do utworów, stanowiących jednocześnie programy komputerowe, wytwarzane i przenoszone przez Pana na Kontrahenta w ramach realizacji umowy o współpracę, spełniają definicję kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT?
3.Czy ustalając wysokość wskaźnika Nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT może Pan uwzględnić ponoszone koszty, o których mowa w stanie faktycznym?
Pana stanowisko w sprawie
Ad. 1
Pana zdaniem, podejmowane przez Pana czynności stanowią prace badawczo–rozwojowe, gdyż mają one charakter prac rozwojowych w rozumieniu art. 5a pkt 40 ustawy o PIT w zw. z art. 4 ust. 3 ustawy o szkolnictwie.
Ad. 2
W Pana ocenie, w ramach prac badawczo–rozwojowych prowadzonych przez Pana za pośrednictwem jednoosobowej działalności gospodarczej wytwarza Pan kwalifikowane prawa własności intelektualnej, stanowiące autorskie prawo do programu komputerowego w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT.
Ad. 3
Stoi Pan na stanowisku że poniesione przez Pana wydatki wskazane w stanie faktycznym mogą zostać uwzględnione w ramach obliczenia wskaźnika nexus, który służy do ustalenia wysokości dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Uzasadnienie:
Ad. 1
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT, podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
W art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT wskazane zostały przez ustawodawcę kwalifikowane prawa własności intelektualnej, przy czym podkreślone zostało, że prawa te muszą podlegać ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Definicja działalności badawczo-rozwojowej przyjęta została w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT i zgodnie z jej brzmieniem, przez działalność badawczo–rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W art. 5a pkt 39-40 ustawy o PIT ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczej oraz działalności rozwojowej, odsyłając przy tym do definicji tych prac zawartych w przepisach ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tj. Dz. U. z 2023 poz. 742 z późn. zm. – dalej „ustawa o szkolnictwie”).
Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy o szkolnictwie, przez badania naukowe rozumie się działalność obejmującą:
- badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
- badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
W myśl natomiast art. 4 ust. 3 ustawy o szkolnictwie, przez prace rozwojowe rozumie się działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Nie prowadzi Pan badań naukowych w rozumieniu art. 5a pkt 39 ustawy o PIT w zw. z art. 4 ust. 2 ustawy o szkolnictwie, niemniej jednak, prowadzi Pan działalność rozwojową. W praktyce działalność rozwojowa cechuje się bowiem następującymi kryteriami:
- nowatorskość i twórczość - tworzy Pan elementy (funkcjonalności) zgodne z zapotrzebowaniem Kontrahenta, które to elementy (funkcjonalności) dotychczas nie funkcjonują w przedsiębiorstwie Kontrahenta;
- brak przewidywalności – Kontrahent przekazując zlecenia wskazuje na rezultat prac podejmowanych przez Pana, niemniej jednak, sam proces realizacji prac (utworów stanowiących programy komputerowe) powoduje powstanie zupełnie nowego elementu (funkcjonalności) lub rozwój dotychczasowego elementu w sposób istotnie odróżniający od dotychczasowego oraz oferujący nowe funkcjonalności;
- systematyczność i metodyczność - w ramach współpracy z Kontrahentem zobowiązany jest Pan do realizacji zleceń zgodnie z przyjętym harmonogramem, jak również z założeniami wyznaczonymi przez Kontrahenta. Wymusza to więc na Panu przyjęcie określonego harmonogramu prac, właściwe udokumentowanie wykonywanych czynności jak również raportowanie postępów. Tym samym Pana działalność ma charakter systematyczny i metodyczny;
- możliwość przeniesienia efektów pracy – w ramach realizowanych zleceń Pana celem jest wytworzenie utworu stanowiącego program komputerowy i finalne przeniesienie autorskich praw majątkowych na rzecz Kontrahenta.
Elementy (funkcjonalności) tworzone przez Pana stanowią nowość zarówno w ramach przedsiębiorstwa prowadzonego przez Pana, jak również w ramach przedsiębiorstwa Kontrahenta. Żadne elementy (funkcjonalności) nie występują bowiem w tych przedsiębiorstwach przed ich wytworzeniem przez Pana. Tym samym mają one charakter innowacyjny dla Pana i Pana Kontrahenta.
Zwraca Pan uwagę, że w objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP BOX przyjęto, że twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Zatem działalność badawczo–rozwojowa nie musi się przejawiać innowacyjnością na skalę światową, lecz w zupełności wystarczające jest, aby charakter ten miała ona w skali przedsiębiorstwa podatnika. W niniejszym przypadku innowacyjny charakter Pana działalność ma również w ramach przedsiębiorstwa Kontrahenta.
Przy tworzeniu nowych elementów (funkcjonalności) nabywa Pan, łączy, kształtuje oraz wykorzystuje aktualnie dostępną wiedzę i umiejętności.
Przez nabycie wiedzy i umiejętności należy rozumieć proces związany z pozyskiwaniem aktualnej wiedzy i informacji, jak również zrozumienie nabywanych informacji. W przypadku łączenia wiedzy i umiejętności należy znaleźć wspólne zakresy pomiędzy wiedzą i informacjami oraz umiejętnościami z zakresu różnych dziedzin i dyscyplin. Kształtowanie wiedzy i umiejętności to proces polegający na wyciągnięciu wniosków z pozyskanej wiedzy i informacji w taki sposób, aby możliwe było dalsze wykorzystanie pozyskanej wiedzy i informacji w ramach prowadzonej działalności. Ostatnim etapem jest natomiast praktyczne wykorzystanie nowych zasobów wiedzy i informacji do osiągnięcia celu prowadzonych prac rozwojowych.
Jak już wskazano, systematyczne i regularnie poszerza Pan swoją wiedzę poprzez uczestnictwo w kursach i szkoleniach, jak również poprzez zapoznawanie się z aktualną literaturą w zakresie programowania. Łączy Pan wiedzę z zakresie programowania z wiedzą z innych dziedzin, niezwiązanych z bezpośrednio z programowaniem (np. wiedza z języka angielskiego). Na etapie poprzedzającym bezpośrednio realizację zlecenia następuje etap kształtowania posiadanej wiedzy i umiejętności, którego efektem jest przyjęcie najkorzystniejszego sposobu wykonania poszczególnych zleceń. Finalnym etapem jest faktyczna realizacja zlecenia, która stanowi wykorzystanie wiedzy i umiejętności w praktyce do realizacji celów prac rozwojowych, do których zalicza się realizacja zlecenia zgodnie z założeniami Kontrahenta, w ramach określonych terminów.
Podkreśla Pan, w ślad za ww. objaśnieniami z dnia 15 lipca 2019 r., że użycie przez ustawodawcę spójnika „lub” wskazuje, iż w celu uznania działalności podatnika za działalność badawczo-rozwojową wystarczy, aby podatnik prowadził badania naukowe lub alternatywnie, aby prowadził prace rozwojowe. Jednocześnie może prowadzić badania naukowe i prace rozwojowe. W każdej z tych trzech sytuacji spełniona zostanie definicja działalności badawczo-rozwojowej.
Wobec powyższego, Pana zdaniem, podejmowane przez Pana czynności stanowią prace badawczo–rozwojowe, gdyż mają one charakter prac rozwojowych w rozumieniu art. 5a pkt 40 ustawy o PIT w zw. z art. 4 ust. 3 ustawy o szkolnictwie.
Ad. 2
W art. 30ca ust. 2 ustawodawca wskazał na katalog kwalifikowanych praw własności intelektualnej, których wytworzenie, rozwinięcie lub ulepszenie powinno być efektem działalności badawczo–rozwojowej prowadzonej przez podatnika. Jednym z kwalifikowanych praw jest, zgodnie z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT, autorskie prawo do programu komputerowego, pod warunkiem, że podlega ono ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych.
Jak wskazano w stanie faktycznym, w ramach zlecenia na rzecz Kontrahenta wytwarza Pan utwory stanowiące programy komputerowe w rozumieniu art. 74 u.p.a. W obowiązujących przepisach brak jest definicji programu komputerowego, niemniej jednak, przyjmuje się że są to utwory objęte ochroną prawnoautorską od momentu ich wytworzenia, bez konieczności podejmowania jakichkolwiek działań bądź też spełnienia jakichkolwiek wymogów formalnych.
Podkreślić należy w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego, że w wielu miejscach objaśnień z dnia 15 lipca 2019 r. przyjmuje się, że kwalifikowane prawo własności intelektualnej może powstać także poprzez rozwinięcie już istniejących rozwiązań – powstanie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej nie musi wiązać się z jego wytworzeniem. Jest to istotna okoliczność, bowiem w ramach świadczonych na rzecz Kontrahenta usług nie tylko wytwarza Pan od podstaw nowe elementy (funkcjonalności), ale także rozwija już istniejące elementy (funkcjonalności). Za każdym razem jednak efektem Pana prac jest powstanie takich elementów (funkcjonalności), które z perspektywy Pana przedsiębiorstwa oraz Kontrahenta mają charakter nowości.
W objaśnieniach z dnia 15 lipca 2019 r. przyjęto szeroką definicję programu komputerowego – uznano bowiem, że pojęcie „program komputerowy” nie powinno być rozumiane wąsko lecz szeroko, w szczególności obejmując interfejs, gdy ten spełnia warunek interoperacyjności programu komputerowego z oprogramowaniem i sprzętem komputerowym, co musi być ustalone w każdym przypadku oddzielnie na podstawie rzeczywistych ustaleń, a nie tylko formalnych postanowień, na przykład umownych. Holistycznie i funkcjonalnie, program komputerowy obejmuje więc jego funkcjonalne części składowe, takie jak: kod źródłowy, opis procedur operacyjnych, zestawienie danych w informacjach konwersacyjnych i dialogowych oraz kod wynikowy i interfejs.
Elementy (funkcjonalności) wytworzone przez Pana podlegają ochronie prawnoautorskiej jako programy komputerowe w myśl art. 74 u.p.a. Na elementy (funkcjonalności) te składa się bowiem m.in. kod źródłowy sporządzony przez Pana przy użyciu oprogramowania i sprzętu komputerowego, jak również kod wynikowy, który stanowi zmodyfikowaną i dostosowaną wersję kodu źródłowego.
Wobec powyższego stwierdzić należy, że w ramach prac badawczo–rozwojowych prowadzonych przez Pana za pośrednictwem jednoosobowej działalności gospodarczej wytwarzane są przez Pana kwalifikowane prawa własności intelektualnej, stanowiące autorskie prawo do programu komputerowego w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT.
Ad. 3
Zgodnie z art. 30ca ust. 3 ustawy o PIT, podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.
W myśl art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT natomiast, wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
[(a+b)x1,3]/(a+b+c+d)
W poniższym wzorze poszczególne litery oznaczają:
a - prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualne;
b - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3;
c - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;
d- nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Powyższy wzór dotyczy obliczenia tzw. współczynnika nexus. Przyjmuje się, że w celu ustalenia tego wskaźnika należy uwzględnić związek pomiędzy ponoszonymi przez podatnika wydatkami w związku z:
·wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
·kwalifikowanym prawem własności intelektualnej;
·dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej.
W art. 30ca ust. 5 ustawy o PIT przyjęto, że do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Jak wskazano w stanie faktycznym, ponosi Pan następujące rodzaje wydatków, stanowiące koszty uzyskania przychodu, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT:
·licencja roczna na narzędzie P wykorzystywana do tworzenia oprogramowania (koszt roczny 99 euro);
·biuro rachunkowe – koszt miesięczny około 250,00 zł;
·lekcje języka angielskiego – koszt miesięczny około 1.000,00 zł;
·kursy doszkalające i literatura fachowa (polsko i anglojęzyczna) – koszt zmienny w zależności od zapotrzebowania i dostępności).
W Pana ocenie, wszystkie ww. wydatki związane są z prowadzoną przez Pana działalnością badawczo–rozwojową skutkującą powstaniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w postaci programów komputerowych. Wobec tego, Pana zdaniem, ma Pan pełne prawo do uwzględnienia ww. wydatków w ramach obliczenia wskaźnika Nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT, przy zachowaniu odpowiedniej proporcji.
Wydatki poniesione na kursy i szkolenia oraz na literaturę fachową wpływają na posiadanie przez Pana najbardziej aktualnej wiedzy w branży IT, a tym samym związane są z nabywaniem wiedzy co stanowi element definicyjny prac rozwojowych, o których mowa w art. 5a pkt 40 ustawy o PIT w zw. z art. 4 ust. 3 ustawy o szkolnictwie. Ponadto, językiem wykorzystywanym w branży IT, w tym w programowaniu, jest w przeważającej większości język angielski, stąd też wydatek na zajęcia językowe wypływają na możliwość podejmowania prac programistycznych przez Pana. Licencja na oprogramowanie jest konieczna do wykonywania zleceń na rzecz Kontrahenta, a zatem wydatek ten jest niezbędny z punktu możliwości osiągania przez Pana przychodów. Również wydatki ponoszone przez Pana na zakup usług księgowych są niezbędne, pozwalają bowiem we właściwy sposób ewidencjonować przychody i koszty, w tym związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.
Takie stanowisko znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 24 maja 2024 r., nr: 0115-KDIT2.4011.61.2022.12.HD, czy też interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 21 maja 2024 r., nr: 0111-KDIB1-2.4011.140.2022.13.IKR.
W związku z powyższym, stoi Pan na stanowisku że poniesione przez Pana wydatki wskazane w stanie faktycznym mogą zostać uwzględnione w ramach obliczenia wskaźnika nexus, który służy do ustalenia wysokości dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 5a pkt 6 tejże ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
W związku z tym, że przepisy dotyczące IP Box odnoszą się do działalności badawczo-rozwojowej, należy także przytoczyć definicje, które wynikają w tym zakresie z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.).
Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.)
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:
Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Na podstawie art. 4 ust. 2 tej ostatniej ustawy :
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Natomiast zgodnie art. 4 ust. 3 ww. ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Z opisu sprawy wynika, że w ramach prowadzonej działalności zajmuje się Pan tworzeniem i rozwijaniem aplikacji internetowych, wykonywanym na rzecz podmiotów trzecich. Świadczy Pan na rzecz Kontrahenta usługi w zakresie projektowania i programowania aplikacji internetowych. W obrębie istniejącej i funkcjonującej aplikacji, świadczy Pan na rzecz Kontrahenta będącego jej właścicielem, usługi obejmujące projektowanie i tworzenie nowych elementów (funkcjonalności) jak również rozwijanie istniejących już elementów (funkcjonalności) tej aplikacji. Dodatkowo, w ramach świadczonych usług wykonuje Pan także na rzecz Kontrahenta czynności w zakresie naprawy błędów w istniejącej aplikacji oraz poprawy jakości i wydajności jej pracy. Przy wykonywaniu czynności na rzecz Kontrahenta za każdym razem wykorzystuje Pan nabytą przez Pana wiedzę i umiejętności, najnowsze dostępne informacje, dane oraz rozwiązania techniczne, jak również korzysta z dedykowanych narzędzi informatycznych. Tworzy Pan oprogramowanie w postaci aplikacji internetowych w języku P dla kontrahenta.
Przykład nr 1:
·Przed przystąpieniem do zadania użytkownik portalu widział nieaktualne dane o firmie na profilu firmy. Dane pochodzą z rejestrów ….
·Celem zadania było wdrożenie automatycznej aktualizacji tych danych na profilach firm.
·Po realizacji zlecenia użytkownik portalu widzi cały czas aktualne dane o firmie na jej profilu. Wyeliminowano potrzebę ręcznej, okresowej aktualizacji (raz na rok) tych danych poprzez zakładanie zadań w systemie ticketowym.
·Podjęte przez Pana działania to:
-zaprojektowanie automatyzacji procesu aktualizacji danych rejestrowych firmy;
-napisanie kodu źródłowego, który będzie wykrywał zmianę danych w rejestrach i aktualizował dane o firmie w aplikacji;
-zaplanowanie oraz aktualizacja danych wszystkich profili firm w aplikacji klienta;
-upewnienie się, że dane są zgodne z tymi w rejestrach ….
Przykład nr 2:
·Przed przystąpieniem do zadania administratorki, które odpisywały na opinie użytkowników przez specjalnie stworzony w tym celu panel musiały robić to ręcznie;
·Celem zadania było wdrożenie do tego panelu automatycznie wygenerowanych przez sztuczną inteligencję dwóch podpowiedzi. Jeśli nie były one zadowalające, administratorka powinna mieć możliwość wygenerowała kolejnych dwóch (łącznie cztery podpowiedzi). Dodatkowo należało zbierać statystyki odnośnie użytych podpowiedzi oraz czy użytkownik na nie odpisał;
·Po realizacji zlecenia administratorka w panelu może wybrać sobie jedną z automatycznie wygenerowanych podpowiedzi. Zapisujemy, która z czterech odpowiedzi została wybrana i czy użytkownik na nią odpisał.
·Podjęte przez Pana działania to:
-zaprojektowanie widoku gdzie wyświetlane były wygenerowane podpowiedzi oraz możliwość wyboru jednego z nich;
-napisanie kodu źródłowego do generowania podpowiedzi przez sztuczną inteligencję
-w przypadku wybrania podpowiedzi, wymagana była modyfikacja procesu zapisu odpowiedzi administratorki w taki sposób aby obsługiwała wygenerowaną przez … podpowiedź;
-przygotowanie kodu do obsługi zbierania statystyk o odpowiedziach.
Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena czy prowadzone przez Pana prace programistyczne stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Pana efektów tych prac (programów opisanych we wniosku).
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
W opisie sprawy wskazał Pan, że działania podejmowane przez Pana nie ograniczają się do prostych czynności, mających na celu odświeżenie aplikacji czy też wprowadzenie prostych, nieskomplikowanych zmian. W przypadku czynności mających na celu projektowanie i tworzenie nowych elementów (funkcjonalności) w aplikacji, powstałe funkcjonalności stanowią nowość dla Kontrahenta poprzez wytworzenie całkiem nowej funkcjonalności (wytworzenie funkcjonalności od zera) bądź też ulepszenie dotychczasowej funkcjonalności w taki sposób, iż w praktyce powstaje funkcjonalność dotychczas niewystępująca u Kontrahenta.
Wskazuje Pan, że każde realizowane przez Pana zadanie i każda wytworzona lub zmodyfikowana funkcjonalność ma charakter unikatowy, nie jest powtarzalna i schematyczna. Stworzone programy stanowią przejaw Pana twórczej działalności oraz są one innowacyjne zarówno w prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności, jak i kontrahenta. Elementy, które tworzę są przez Pana mają charakter nowości z perspektywy użytkownika oprogramowania, jak również z perspektywy osób zarządzających i administratorów oprogramowania. W zakresie czynności związanych z wytwarzaniem, ulepszaniem lub rozwijaniem oprogramowania, efekty Pana prac są programami komputerowymi w myśl art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W stosunku do tego oprogramowania przysługują Panu autorskie i osobiste prawa majątkowe.
Zatem, prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia wymienionych programów komputerowym ma twórczy charakter.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN, słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Wyjaśnił Pan, że realizuje Pan działania w oparciu o terminy ustalone z kontrahentem, które wyznaczają początkowy i końcowy termin realizacji poszczególnych zleceń. Należy uwzględnić fakt, że końcowy termin dotyczy przekazania gotowego zlecenia, wobec czego zobowiązany jest Pan odpowiednio wcześniej zakończyć prace celem weryfikacji przez dział testów kontrahenta poprawności działania oprogramowania. Taki schemat działania wymaga od Pana podejmowania systematycznych działań w celu realizacji zleceń. Każdorazowo otrzymuje Pan od kontrahenta termin na wykonanie zlecenia, którego początkiem jest przyjęcie zlecenia w systemie ticketowym a końcem jest data wskazana przez kontrahenta.
Zatem, kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej w odniesieniu do wskazanych przez Pana programów komputerowych jest spełnione.
Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.
Z opisu sprawy wynika, że przy wykonywaniu czynności na rzecz Kontrahenta za każdym razem wykorzystuje Pan nabytą przez Pana wiedzę i umiejętności, najnowsze dostępne informacje, dane oraz rozwiązania techniczne, jak również korzysta z dedykowanych narzędzi informatycznych. W ramach realizacji zleceń wykorzystuje Pan następujące technologie: języki programowania – P; framework – S, bazy danych – M; narzędzia: D; inne – C,. Obecnie wykorzystuje Pan w głównej mierze wiedzę z kursu d, która dotyczy architektury systemu, sposobie rozmieszczenia kodu w celu polepszenia czytelności kodu, testowalności.
Wykorzystuje Pan posiadaną przez Pana wiedzę i umiejętności podczas realizacji całości poszczególnych zleceń. Dokonuje Pan oceny, biorąc pod uwagę Pana wiedzę, czasochłonność i stopień skomplikowania poszczególnych zleceń dostępnych do wyboru w systemie ticketowym. Wiedza wykorzystywana przez Pana obejmuje algorytmy, architekturę oprogramowania, bazy danych, paradygmaty programowania (programowanie obiektowe, funkcyjne) czy też sposoby komunikacji między programami (np. R).
Zatem, powyższe pozwala uznać, że wykorzystuje Pan istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:
-badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz
-prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.
Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:
·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.
Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:
·nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
·łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;
·kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
·wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.
Co istotne, całość ww. czynności służy:
·planowaniu produkcji oraz
·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.
Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.
Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.
Jak sam Pan wskazuje we wniosku, w ramach prowadzonej działalności zajmuje się Pan tworzeniem i rozwijaniem aplikacji internetowych, wykonywanym na rzecz podmiotów trzecich. Świadczy Pan na rzecz Kontrahenta usługi w zakresie projektowania i programowania aplikacji internetowych. W obrębie istniejącej i funkcjonującej aplikacji, świadczy Pan na rzecz Kontrahenta będącego jej właścicielem, usługi obejmujące projektowanie i tworzenie nowych elementów (funkcjonalności) jak również rozwijanie istniejących już elementów (funkcjonalności) tej aplikacji.
Dodatkowo, w ramach świadczonych usług wykonuje Pan także na rzecz Kontrahenta czynności w zakresie naprawy błędów w istniejącej aplikacji oraz poprawy jakości i wydajności jej pracy.
Przy wykonywaniu czynności na rzecz Kontrahenta za każdym razem wykorzystuje Pan nabytą przez Pana wiedzę i umiejętności, najnowsze dostępne informacje, dane oraz rozwiązania techniczne, jak również korzysta z dedykowanych narzędzi informatycznych.
W przypadku czynności mających na celu projektowanie i tworzenie nowych elementów (funkcjonalności) w aplikacji, powstałe funkcjonalności stanowią nowość dla Kontrahenta poprzez wytworzenie całkiem nowej funkcjonalności (wytworzenie funkcjonalności od zera) bądź też ulepszenie dotychczasowej funkcjonalności w taki sposób iż w praktyce powstaje funkcjonalność dotychczas niewystępująca u Kontrahenta.
W ramach wynagrodzenia wynikającego ze świadczonych przez Pana usług, przenosi Pan autorskie prawa majątkowe na rzecz kontrahenta na wszystkich polach eksploatacji, w szczególności w zakresie utrwalania i zwielokrotniania tych utworów.
W uzupełnieniu wniosku potwierdził Pan, że działalność, w ramach której tworzy/rozwija Pan programy komputerowe obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. W ramach świadczonych usług wykorzystuje Pan zarówno posiadaną wiedzę, którą ciągle aktualizuje i rozwija poprzez uczestnictwo w kursach (np. d) czy też czytanie fachowej prasy, jak również najnowsze oprogramowanie wspierające wykonywane przeze niego prace. Wiedza ta obejmuje projektowanie i tworzenie oprogramowania zgodnego z aktualnymi standardami w branży IT, jak również spełniający najwyższe kryteria wydajności i czytelności dla innych osób, w tym innych programistów.
Każde realizowane przez Pana zadanie i każda wytworzona lub zmodyfikowana funkcjonalność ma charakter unikatowy, nie jest powtarzalna i schematyczna. Realizowane przez Pana zadania prowadzą do zmiany istniejących już funkcjonalności w takim stopniu, że w efekcie końcowym powstaje nowa, wcześniej niedostępna u kontrahenta funkcjonalność. Elementy, które tworzę są przez Pana mają charakter nowości z perspektywy użytkownika oprogramowania, jak również z perspektywy osób zarządzających i administratorów oprogramowania. Stworzone programy stanowią przejaw Pana twórczej działalności oraz są one innowacyjne zarówno w prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności, jak i kontrahenta. Realizuje Pan działania w oparciu o terminy ustalone z kontrahentem, które wyznaczają początkowy i końcowy termin realizacji poszczególnych zleceń. Taki schemat działania wymaga od Pana podejmowania systematycznych działań w celu realizacji zleceń.
W zakresie czynności związanych z wytwarzaniem, ulepszaniem lub rozwijaniem oprogramowania, efekty Pana prac są programami komputerowymi w myśl art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W stosunku do tego oprogramowania przysługują Panu autorskie i osobiste prawa majątkowe.
W uzupełnieniu wniosku potwierdził Pan również, że efekty Pana prac, zawsze odznaczały się/odznaczają/będą odznaczały się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej; nie były/nie są/ nie będą efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny; nie były/nie są/nie będą jedynie „techniczną”, a „twórczą” realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez kontrahenta.
Zatem, powyższe pozwala uznać, że opisana działalność w zakresie tworzenia wymienionych programów spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.
Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Pana ani też całość prowadzonej przez Pana działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu - takich jak te, które zostały wymienione we wniosku i jego uzupełnieniu i w warunkach działalności wynikające z wniosku i jego uzupełnienia.
W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy, działalność polegająca na tworzeniu programów komputerowych spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
W myśl art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
1)patent,
2)prawo ochronne na wzór użytkowy,
3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),
8)autorskie prawo do programu komputerowego
– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Stosownie do art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.
Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.
Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
[(a+b) x 1,3]/a+b+c+d
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a - prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,
c - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,
d - nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Stosownie do art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Zgodnie natomiast z art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
W myśl art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).
Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.
Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.
Prowadzenie odrębnej ewidencji w rozumieniu art. 30cb ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez podatnika osiągającego dochody w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oznacza jej prowadzenie w sposób umożliwiający prawidłowe sporządzenie zeznania podatkowego za dany rok podatkowy, w przewidzianym dla tej czynności terminie, a także dokonanie jego korekty.
Zgodnie bowiem z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:
1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.
Stosownie do art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.
Zgodnie z art. 30cb ust. 3 ww. ustawy,
w przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.
Należy podkreślić, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) będzie prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.
Należy także wskazać, że oprogramowanie – definiowane, jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509 dalej: „ustawa o PAIPP”).
Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.
Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o PAIPP:
Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.
Mając powyższe na uwadze, autorskie prawo do programu komputerowego (Oprogramowanie), wytwarzane samodzielnie przez Pana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przechodząc do kwestii, uznania wskazanych w opisie sprawy kosztów, za koszty prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, tutejszy Organ wyjaśnia, co następuje.
Należy przede wszystkim podkreślić, że wysokość dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn:
-dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i
-wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem, dla potrzeb obliczenia podstawy opodatkowania podlegającej preferencyjnemu opodatkowaniu stawką 5% podatnik jest zobowiązany do wyliczenia dwóch podstawowych wartości:
-dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym oraz
-wskaźnika, którym zostanie przemnożony powyższy dochód.
Z objaśnień podatkowych z 15 lipca 2019 r. wynika bowiem, że „Obliczając wysokość dochodu z kwalifikowanego IP, który w dalszej kolejności zostanie przemnożony przez wskaźnik nexus w celu obliczenia końcowego dochodu podlegającego 5% stawce podatku, niezbędne jest określenie związanych z kwalifikowanym IP przychodów oraz kosztów. Konieczne jest więc wskazanie przez podatnika przychodów osiąganych z danego kwalifikowanego IP oraz alokowanie do tych przychodów funkcjonalnie związanych z nimi kosztów, które w sposób bezpośredni i pośredni przyczyniły się do powstania tego przychodu. Zatem, dochodem z kwalifikowanego IP jest nadwyżka sumy przychodów osiągnięta z tego kwalifikowanego IP nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą z kwalifikowanego IP”.
Przechodząc do Pana wątpliwości dotyczących uznania ponoszonych przez Pana wydatków za koszty konieczne do wyliczenia wskaźnika, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy zauważyć, że istotne jest to, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:
-wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
-kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz
-dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.
Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym powinien Pan również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.
Należy zatem przyjąć, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez Niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez Niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem wydatki, które Pan poniósł na: licencję roczną na narzędzie P wykorzystywana do tworzenia oprogramowania, biuro rachunkowe, lekcje języka angielskiego, kursy doszkalające i literatura fachowa (polsko i anglojęzyczna), przy zachowaniu właściwej proporcji, należy uznać za koszty, o których mowa w literze „a” wzoru do obliczenia wskaźnika nexus, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Dodatkowe informacje
Należy zastrzec, że interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku w kontekście zadanych pytań, natomiast nie rozstrzyga innych kwestii wynikających z opisu sprawy, które nie były przedmiotem pytań i własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej.
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).