Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). - Interpretacja - 0114-KDIP3-2.4011.215.2024.2.MT

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 21 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.215.2024.2.MT

Temat interpretacji

Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).

Interpretacja indywidualna - stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie

  • możliwości opodatkowania dochodów uzyskiwanych z wyświetlanych reklam na nowo utworzonych stronach www preferencyjną stawką podatku (tzw. IP Box) - jest nieprawidłowe,
  • w pozostałej części - jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 3 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).

Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 23 kwietnia 2024 r. (wpływ 6 maja 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Od dnia 23 lipca 2019 r. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest działalność agencji reklamowych, kod PKD 73.11.Z. Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1387, 1358, 1394, 1495, 1622, 1649, 1655, 1726, 1798, 1818, 1834, 1835, 1978, 2020, 2166, 2200, 2473, z 2020 r. poz. 179, 183, 284, 288, 568, 695, 875.) (dalej: UPDOF) i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a na potrzeby skorzystania z IP Box prowadzi na bieżąco dokumentację zgodną z wymogami art. 30cb UPDOF. W opodatkowaniu dochodów za rok 2023 i na przyszłość, Wnioskodawca chce skorzystać z obowiązujących od dnia 1 stycznia 2019 r. regulacji IP Box, by na podstawie przepisów art. 30ca i art. 30cb UPDOF, które umożliwiają zastosowanie 5% stawki opodatkowania dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. autorskiego prawa do programu komputerowego (art. 30ca ust. 1 i ust. 2 pkt 8) UPDOF) i rozliczyć dochód uzyskany z autorskiego prawa do programu komputerowego z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącej 5%.

Działalność Wnioskodawcy, polega na tworzeniu programu komputerowego (systemu) oddziaływującego na algorytmy wyszukiwarki (…), w taki sposób, by strony internetowe klientów Wnioskodawcy, plasowały się możliwie wysoko w wynikach wyszukiwania na zadane wyrażenie (zapytanie) kluczowe, w wyszukiwarce (…). Celem świadczonej przez Wnioskodawcę usługi jest również budowanie widoczności na dowolne, wręcz losowe frazy - z zakresu tematycznego strony www klienta. Poprzez te działania oparte na tworzonym programie, strona internetowa klienta awansuje na wszelkie możliwe, zasadne i sensowne frazy kluczowe, które mogą zwiększyć możliwość wyszukania oraz wyświetlenia strony internetowej klienta. Jest to nazywane pozycjonowaniem stron i jest to proces, którego celem jest uzyskanie wysokich pozycji strony w organicznych wynikach wyszukiwania. Skuteczne pozycjonowanie powoduje zwiększenie ruchu, liczby odwiedzin na witrynie i tym samym wzrost zainteresowania oferowanymi produktami lub usługami klientów Wnioskodawcy. Wysoko pozycjonowane strony internetowe mogą docierać do dużej liczby internautów - potencjalnych klientów, budować popularność marki i generować wzrost sprzedaży pozycjonowanie stron w wyszukiwarce (…), pozwala realizować niezbędne do rozwoju firmy cele biznesowe, dlatego uznawane jest za bardzo ważny element działań marketingu w internecie.

Mając na uwadze powyższe, wskazać należy, że wyszukiwarka (…), to złożony system opierający się o liczne algorytmy ściśle ze sobą współdziałające. Szczegóły dotyczące konkretnych rozwiązań technicznych, są tajemnicą przedsiębiorstwa spółki X i nie są one publicznie dostępne, niemniej na podstawie dotychczasowych analiz i statystyk prowadzonych przez Wnioskodawcę, przypuszcza on i przewiduje, jakie metody mogą przyczyniać się do polepszenia wyników wyszukiwania poszczególnych stron w wyszukiwarce (…) - pozycjonowania stron internetowych.

Powyżej opisane zaawansowane rozwiązania techniczne, stosowane przez spółkę X, znacznie utrudniają skuteczne realizowanie usługi pozycjonowania, które świadczy Wnioskodawca na rzecz swoich klientów. Stąd pojawia się konieczność wykorzystywania zaawansowanych rozwiązań programistycznych również po stronie Wnioskodawcy. Rozwiązania te uwzględniają zbieranie danych, budowanie odpowiednich struktur baz danych, a następnie przetwarzanie i tworzenie różnych przekrojów danych mogących przyczynić się do lepszego poznania zależności algorytmicznych wyszukiwarki (…).

Wnioskodawca, prowadząc działalność gospodarczą i świadcząc usługi - tworząc program pozycjonujący strony internetowe, bada i opisuje złożony system wyszukiwarki (…), opierający się o liczne algorytmy wyszukiwarki (…), ściśle ze sobą współdziałające, o których mowa była powyżej. Działania Wnioskodawcy w tym zakresie mają charakter badawczy z uwagi na podejmowane eksperymenty w związku z użytkowaniem Programu. W tym miejscu należy podkreślić, że algorytmy wyszukiwarki (…), zmieniają się rocznie nawet kilkaset razy. Działania badawcze Wnioskodawcy w powyższym zakresie, polegają przede wszystkim na:

1)analizie korelacji dodawanych odnośników (linków) do pozycjonowanych stron internetowych klientów,

2)analizie profilu (struktury) całości zbioru odnośników (linków) do stron internetowych klientów,

3)badaniu zmian pozycji stron klientów w konsekwencji dodawania określonej liczby i struktury linków,

4)badaniu zmian pozycji stron internetowych klientów w zależności od ustawiania klikalnych tekstów (tzw. anchorów/anchor tekstów) w odnośnikach do witryny (linkach),

5)badaniu zmian pozycji stron internetowych klientów w zależności od szybkości dodawania odnośników/linków,

6)badaniu zmian pozycji stron internetowych klientów w zależności od długości tekstów, w jakich występują odnośniki/linki do stron klientów,

7)badaniu potencjału dodawanych artykułów na stronach internetowych klientów i swoich własnych w zależności od długości składających się na nie treści.

Do realizacji powyżej opisanych działań Wnioskodawca stosuje także aplikacje typu "sztuczna inteligencja" stworzonych przez przedsiębiorstwo (…), a także spółkę A. Już na wstępnym etapie tego procesu Wnioskodawca dokonuje czynności badawczych, albowiem w pierwszej kolejności konieczne jest sprawdzenie, czy w danym konkretnym przypadku, po analizie algorytmów wyszukiwarki (…), aplikacje będą wstanie wygenerować prawidłowy kod źródłowy stanowiący podstawę programu tworzonego przez Wnioskodawcę. W pierwszej fazie Wnioskodawca opracowuje tzw. "prompt", czyli polecenie do Al - sztucznej inteligencji, które Al jest w stanie zrozumieć i prawidłowo zinterpretować. Jest to czynność wymagająca precyzji, bowiem tylko i wyłącznie precyzyjne polecenie skierowane do Al, daje adekwatne wyniki z aplikacji typu "sztuczna inteligencja". Samo opracowanie tego polecenia, tzw. "promptu" zajmuje Wnioskodawcy wiele dni roboczych, a kolejne usprawnienia funkcjonalności to proces twórczy wręcz wielotygodniowy. W drugiej fazie Wnioskodawca konfiguruje skrypty w oparciu o platformę, która wspomaga w tworzeniu tych skryptów. Tworzy się tam kod źródłowy tzw. "(…)". Ponadto sama wersja Al - sztucznej inteligencji również ewoluuje, zmienia się i wydawane są jej kolejne wersje. Fakt tychże zmian wypływa na konieczność prowadzenia przez Wnioskodawcę następnych nowych prac badawczych, ponieważ nowa wersja Al wymaga dostosowania "promptu".

Ponadto na podstawie pozyskanej wiedzy z działań badawczych, Wnioskodawca stworzył swojego autorskiego ChatBota (bezpośrednio w oparciu o (…)), z własną, autorską konfiguracją, który pomaga Wnioskodawcy w parafrazowaniu wiadomości e-mail kierowanych do klientów Wnioskodawcy. Dzięki tym działaniom treść wiadomości elektronicznej kierowanej do klienta jest lepiej skonstruowana logicznie, bardziej przejrzysta w formie, co przyspiesza świadczenie usług i podnosi jakość kontaktu Wnioskodawcy z klientem, a także wpływa na lepsze postrzeganie przedsiębiorstwa Wnioskodawcy w obrocie gospodarczym.

Następnie Wnioskodawca w oparciu o swoje dotychczasowe doświadczenie i stworzony program, buduje dalsze jego modyfikacje oraz odrębne skrypty, które wykonują określoną ścieżkę działań według opracowanego schematu, który jest stworzony przez Wnioskodawcę w związku z zamówioną przez klienta usługą oraz preferencjami dotyczącymi pozycjonowania jego strony internetowej Co niezwykle istotne, to fakt, iż każdy klient Wnioskodawcy posiada odrębne i specyficzne dla swojej działalności gospodarczej, czy prowadzonej działalności w Internecie preferencje. Kryteria na podstawie, których Wnioskodawca tworzy modyfikacje programu oraz skrypty, są dla każdego zlecenia różne, ale w swoim założeniu mają wpływać na rankingi pozycji fraz w wyszukiwarce internetowej (…) dla domen klientów Wnioskodawcy.

W celu pewnego usystematyzowania opisu działalności Wnioskodawcy w zakresie świadczenia usług pozycjonowania domen klientów w wyszukiwarce internetowej (…), wskazać należy, iż każde zlecenie kontrahenta, wymaga od Wnioskodawcy następujących czynności:

1)audytu strony internetowej www, domeny klienta, tj. oceny strony internetowej pod kątem dostosowania serwisu do wytycznych wyszukiwarki internetowej (…), którego celem jest wykrycie błędów utrudniających witrynie osiągnięcie widoczności w organicznych wynikach - w celu podjęcie tego działania przed przystąpieniem do dalszych prac, Wnioskodawca stosuje stworzony przez niego program i skrypty;

2)optymalizacja strony internetowej www/domeny klienta, tj. przygotowanie strony internetowej tak, aby ta wyświetlała się na jak najwięcej słów kluczowych używanych przez potencjalnych klientów zleceniodawców Wnioskodawcy w danym obszarze ich działalności gospodarczej Optymalizacji polega przede wszystkim na potencjalnej zmianie kodu strony www, tak aby (a) treść zamieszczona na stronie internetowej www w domenie klienta była zgodna z zasadami algorytmu wyszukiwarki (…) w zakresie autorytetu witryny, zaufania, wiarygodności i eksperckości, (b) namierzyć grafiki przekraczające określoną wagę w celu ich zmniejszenia (c) zweryfikować, czy treść potencjalnie nie łamie ustawy o promocji wyrobów medycznych - w przypadku klientów Wnioskodawcy z branży medycznej, (d) wyeliminować lub usprawnić zakładki/podstrony na stronie klienta z niskim współczynnikiem treści, a celem tego procesu jest wyeksponowanie algorytmom wyszukiwarki najważniejszych wyrażeń/fraz kluczowych strony internetowej www w domenie klienta, po wpisaniu których, odbywać się będzie wyszukiwanie - działania te odbywają się w oparciu o stworzony przez Wnioskodawcę program/skrypty, który analizują w tym celu poszczególne elementy strony klienta i generują treści na stronę wg określonych wytycznych/parametrów;

3)tworzenie i dodawanie wspomagających pozycjonowanie stronach www (tzw. zaplecze (…)) wpisów zapleczowych, które są jedną z technik pozycjonowania strony www w wyszukiwarce internetowej (…) i polega ona na tworzeniu linków pod postacią anchor tekstów - im bardziej przejrzyste i merytoryczne wpisy, tym lepiej są oceniane przez algorytmy wyszukiwarki internetowej (…) - w celu podjęcia tego cyklicznego (stałego) w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej działania, Wnioskodawca stosuje stworzony przez niego program i skrypty dostosowane do tworzenia konkretnych wpisów zapleczowych pod preferencje i zlecenie klienta, a zatem działanie to polega na ciągłym modyfikowaniu programu i skryptów. W tych modułach Wnioskodawca wykorzystuje opracowane przez siebie "prompty" (polecenia do (…)). Te polecenia uwzględniają każdorazowo tematykę witryny, frazy z umowy z klientem, bez których program nie były wstanie wygenerować treści. Wnioskodawca samodzielnie określa jak mają wyglądać zapisy zapleczowe, jak mają być zbudowane etc. Treści te tworzą skrypty tworzone przez Wnioskodawcę;

4)dodawanie artykułów sponsorowanych na stronach internetowych www dostawców/wydawców i w tym przypadku w celu podjęcie tego cyklicznego (stałego) w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej działania, Wnioskodawca stosuje stworzony przez niego program i skrypty dostosowane do tworzenia pod preferencje i zlecenie klienta, a zatem działanie to polega również na ciągłym modyfikowaniu programu i skryptów De facto w tym zakresie to również Wnioskodawca samodzielnie decyduje o formie artykułów, aczkolwiek artykuł musi być dostosowany do preferencji i potrzeb klienta - fraz, tematyki, lokalizacji.

Działania opisane w pkt 1) i 2) powyżej czynione są przez Wnioskodawcę na rzecz klienta zazwyczaj w terminie od 1 do 3 miesięcy współpracy i należy je uznać za konieczny wstęp do właściwego pozycjonowania strony internetowej www w wyszukiwarce (…) Następnie czynione są działania opisane w pkt 3) i 4) powyżej.

Mając na uwadze wszystko powyższe stwierdzić należy, że dla każdego klienta Wnioskodawcy i zleconej usługi, tworzona jest w oparciu o prowadzoną działalność badawczą oraz dotychczas funkcjonujący program/skrypt, jego modyfikacja.

W związku z opisanym powyżej i podejmowanymi przez Wnioskodawcę działaniami, systematycznie zwiększany jest zasób wiedzy przez Wnioskodawcę, w oparciu o dane analityczne pozyskiwane w ramach świadczenia usług na rzecz klientów i użytkowania programu oraz skryptów, daje możliwość stworzenia i ulepszenia procesów, a tym samym zwiększenia skuteczności pozycjonowania stron internetowych www klientów. Powyżej opisane działania obejmują przeprowadzanie przez Wnioskodawcę testów, tworzenie specyfikacji, jak i samą czynność programowania (tworzenia kodu źródłowego). W praktyce, w codziennej pracy, Wnioskodawca musi w drodze doświadczeń, testów itd. zdobywać, poszerzać i łączyć wiedzę z nauk podstawowych (matematyka, statystyka), jak i stosowanych (informatyka) i następnie wykorzystywać tę wiedzę przy tworzeniu oprogramowania. Podejmowane przez Wnioskodawcę prace badawcze, przekładają się de facto na konieczność podejmowania działań eksperymentalnych, tj. dokonywania modyfikacji programu także na podstawie metody "prób i błędów". Wnioski wynikające z podejmowanych przez Wnioskodawcę działań eksperymentalnych, przekłada się na konkretną wiedzę, która następnie jest wykorzystywana przy pracach modyfikacyjnych programu. Prace te wpływają na lepsze wyniki pozycji stron klientów Wnioskodawcy w wyszukiwarce (…).

Mając na uwadze powyżej opisane prace badawcze podejmowane przez Wnioskodawcę w związku z użytkowaniem programu i świadczeniem usług na rzecz klientów, istnieje konieczność usprawniania programu. Wnioskodawca modyfikuje program, zmieniając jego kod źródłowy - oraz "prompty" (polecenia do (…)), będące nieodłącznym elementem składowym programu. Polecenia te są testowane, usprawniane, rozszerzane i modyfikowane w zależności od dostępnej wersji (…) oraz potrzeb Wnioskodawcy i możliwości technicznych - dopasowując jego możliwości techniczne do zaistniałych zmian w wyszukiwarce (…). Przykładowo modyfikacja programu może polegać na zmianie metody weryfikacji danych o wygasaniu domen, które trzeba przedłużyć by utrzymać infrastrukturę, o którą opiera się linkowanie stron internetowych klientów, lub też zmianie proporcji linków w strukturze linkowania poszczególnych stron internetowych klientów albo zmianie sposobu generowania wartościowych treści. Program wymaga stałych modyfikacji, zgodnie z aktualną wiedzą Wnioskodawcy o działaniu najnowszych algorytmów wyszukiwarki (…), pozyskaną w ramach opisanych powyżej metod badawczych.

Realizując modyfikację programu oraz skryptów, Wnioskodawca wykonuje istotne rozszerzenia kodu, ulepszając program przez dodawanie nowych rozwiązań i funkcjonalności. Wytworzone przez Wnioskodawcę modyfikacje i rozszerzenia oprogramowania są autorstwa Wnioskodawcy, a zastosowane rozwiązania mają charakter prototypowy - nie występowały w jego dotychczasowej działalności i nie stosował ich wcześniej. Całokształt prac związanych z tworzeniem, w ramach przyjętych do realizacji modyfikacji programu, ma charakter twórczy, powstaje nowe, oryginalne oprogramowanie. Wytwarzane przez Wnioskodawcę zmiany programu, są przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Wnioskodawca wykonuje modyfikacje programu z użyciem rozwiązań niewystępujących dotychczas w jego praktyce, które to rozwiązania są skutkiem prowadzonych przez Wnioskodawcę, opisanych powyżej prac badawczych. Prace modyfikacyjne, w oparciu o program podejmowane są przez Wnioskodawcę w sposób systematyczny.

Ponadto, Wnioskodawca w związku z stworzonym przez siebie i modyfikowanym programem oraz skryptami w ramach świadczenia usług pozycjonowania strony www, domeny klienta w wyszukiwarce (…), buduje nowe strony internetowe www, które dzięki zautomatyzowanemu procesowi tworzenia treści i obrazów, przynoszą Wnioskodawcy dochód z tytułu zamieszczanych tamże reklam i ich wyświetleń. Wnioskodawca posługuje się w tym zakresie rozwiązaniami bliźniaczo podobnymi, które wykorzystuje w związku z tworzeniem i rozwijaniem programu oraz skryptów, w oparciu o Al, które generują i zapełniają treścią i obrazami serwis. Wnioskodawca dzięki tym działaniom generuje i zdobywa coraz więcej widoczności - strona www jest widoczna na coraz większą liczbę fraz, a tym samym zwiększa się ilość wyświetleń i "kliknięć" w reklamy co powoduje generowanie i wzrost jego przychodów.

Zdaniem Wnioskodawcy, spełnia wszystkie wymagania ustawowe dotyczące możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5% od dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Zgodnie z art. 30ca ust. 1 UPDOF, podatek od osiągnięto przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania. Z kolei zgodnie z art. 30ca ust. 2 pkt 8 UPDOF, kwalifikowanym prawem własności jest między innymi autorskie prawo do programu komputerowego - podlegające ochronie prawnej na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, którego przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej. Prace prowadzone przez Wnioskodawcę, polegające na tworzeniu, rozwijaniu i ulepszaniu programu i skryptów mają twórczy charakter, ponieważ służą tworzeniu nowych i oryginalnych rozwiązań, a inwencja i zaprojektowanie tych rozwiązań leży tylko i wyłącznie po jego stronie. Program tworzony przez Wnioskodawcę stanowi oryginalny wytwór twórczej pracy. Ponadto, prace wykonywane przez Wnioskodawcę obejmują wykorzystywanie wiedzy i umiejętności w zakresie sprzętu, narzędzi informatycznych i oprogramowania do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych wersji programu, procesów lub usług. Działalność Wnioskodawcy przyczynia się do tworzenia, rozwoju i ulepszania programu oraz skryptów przy wykorzystaniu jego wiedzy z zakresu matematyki, logiki i wytwarzania oprogramowania oraz przy wykorzystaniu znanych języków programowania i technologii. Poza tym, prace nad oprogramowaniem mają systematyczny charakter, ponieważ nie mają charakteru jednorazowego, lecz są prowadzone w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany, z nastawieniem na ciągły rozwój i ulepszanie w przyszłości.

Wnioskodawca osiąga dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży usługi oraz dochód z (…) (reklam na stronie) oraz publikacji artykułów sponsorowanych w ramach platformy łączącej wydawców z reklamodawcami. Należy wskazać, że w art. 30ca ust. 7 UPDOF ustawodawca wskazuje zamknięty katalog tytułów, z jakich może być osiągany dochód uznawany za uzyskany z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Wśród nich ustawodawca wymienił uwzględnienie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w cenie sprzedaży produktu lub usługi (art. 30ca ust. 7 pkt 3 w zw. z art 30ca ust. 7 UPDOF). Przepis ten dotyczy sytuacji, gdy podatnik wykorzystuje posiadane kwalifikowane prawo własności intelektualnej dla potrzeb świadczenia usług, które oferuje w swojej działalności gospodarczej. Usługa pozycjonowania strony internetowej www w wyszukiwarce (…) oferowana przez Wnioskodawcę jest wynikiem posiadania przez niego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej - programu oraz skryptów. Kształt, cechy, właściwości tej usługi są efektem wykorzystania w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy wartości intelektualnych, które powstały w wyniku prowadzonych przez niego prac badawczo-rozwojowych i które podlegają ochronie prawnej jako "przypisane" do Wnioskodawcy. Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym ustalona jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej i obliczanego wg wzoru z art. 30ca UPDOF.

Uzupełnienie opisu stanu faktycznego

Wniosek dotyczy dochodów osiągniętych przez Wnioskodawcę w 2023 r. oraz na przyszłość. Wszystkie opisane w wniosku informacje, dane oraz warunki będą obowiązywać również w przyszłości.

W kontekście przedstawionego w wniosku opisu stanu faktycznego, następujące pojęcia należy rozumieć w następujący sposób:

1)program komputerowy - oprogramowanie używane do analizowania kluczowych elementów stron internetowych klientów Wnioskodawcy w celu optymalizacji ich treści pod kątem zgodności z algorytmami wyszukiwarki internetowej (...). Program ten jest projektowany przez Wnioskodawcę w ten sposób, aby modyfikować i analizować różne elementy strony internetowej w oparciu o zasady (…), tj. optymalizacji dla wyszukiwarek internetowych, takie jak autorytet witryny czy jej wiarygodność. Następnie za pomocą programu tworzone są treści/artykuły:

a)w których zamieszczony jest link do strony internetowej www klienta, a treść z tym linkiem publikowana jest na tzw. „zapleczach (…)”, tj. stronach internetowych www wspomagających pozycjonowanie strony internetowej www klienta Wnioskodawcy. Im więcej artykułów/treści zostanie stworzonych przez Program, w których to zamieszczony będzie powyżej opisany link, tym lepsze efekty usług (…), tj. pozycjonowania stron internetowych www, osiągnie Wnioskodawca na rzecz klienta;

b)stanowiące zawartość strony internetowej www klienta Wnioskodawcy;

2)skrypty - część programu komputerowego, o którym mowa w pkt 1) powyżej, tworzonego przez Wnioskodawcę. Służą do generowania treści oraz analizy i modyfikacji struktur danych dla celów pozycjonowania. Skrypty są integralną częścią procesu automatyzacji różnych aspektów analizy i optymalizacji stron internetowych zgodnie z wytycznymi klienta Wnioskodawcy;

3)strona internetowa www - witryny internetowe Klientów Wnioskodawcy, które Wnioskodawca optymalizuje w celu lepszego pozycjonowania w wynikach wyszukiwania wyszukiwarki (…). Wnioskodawca przeprowadza audyt tych stron, optymalizuje je pod kątem słów kluczowych, a także zajmuje się ich pozycjonowaniem, aby osiągnąć wyższą widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania.

Wnioskodawca wskazuje, że w zakresie stanu faktycznego wskazywanego w wniosku, tworzy/rozwija/ulepsza/modyfikuje swój autorski program komputerowy i skrypty. Nie są to jednak produkty dostępne w ogólnodostępnej sprzedaży wobec potencjalnych kontrahentów, dlatego nie mają swojej oficjalnej nazwy. Wnioskodawca nadaje im nazwy tylko robocze, natomiast mając na uwadze konkurencyjny rynek w zakresie (…), tj. optymalizacji dla wyszukiwarek internetowych, szczegóły dotyczące nazw programów, kodów źródłowych stanowią zgodnie z przepisem art. 11 ust. 2 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1233.), tajemnicą przedsiębiorstwa. Są to bowiem informacje, które spełniają łącznie trzy przesłanki: posiadają wartość gospodarczą, są poufne oraz przedsiębiorca podjął co do nich racjonalne działania w celu zachowania ich poufności. Ponadto Wnioskodawca podpisuje ze swoimi kontrahentami umowy o poufności wszelkich danych pozyskanych z wykonywaniem kontraktu, a ich ujawnienie penalizowane jest możliwością naliczenia kary umownej przez drugą stronę.

Co do szczegółowego przeznaczenia i funkcji tworzonego przez Wnioskodawcę poprzez prace programistyczne programu, skryptów oraz stron internetowych, Wnioskodawca wskazuje, że:

1)program komputerowy - to tworzona przez Wnioskodawca rozbudowana aplikacja przeznaczona do wykonania zadań z zakresu (…), tj. optymalizacji dla wyszukiwarek internetowych z użyciem technologii sztucznej inteligencji, przyczyniająca się do innowacyjności tych prac programistycznych;

2)skrypty - to część programu, o którym mowa w pkt 1) powyżej, jedna ze składowych. Jest to kod do automatyzacji zadań z zakresu (…), tj. optymalizacji dla wyszukiwarek internetowych, również z użyciem mechanizmu sztucznej inteligencji;

3)strona internetowa - to „miejsce”, w którym zamieszczane są w odpowiedni sposób wyniki pracy programu komputerowego, o którym mowa w pkt 1) powyżej oraz skryptów, o których mowa w pkt 2) powyżej. Tworzone przez Wnioskodawcę strony internetowe są jednym z kluczowych elementów oraz koniecznym w usłudze świadczonej przez Wnioskodawcę, tj. pozycjonowania stron internetowych klientów.

Innowacyjność pracy Wnioskodawcy wynika z twórczego użycia danych analitycznych i eksperymentalnych metod badawczych do ciągłego doskonalenia tworzonego i modyfikowanego programu i skryptów. Wnioskodawca dokonuje modyfikacji i rozszerzeń programu, które mają indywidualny charakter twórczy, wprowadzając nowe, niewykorzystane wcześniej rozwiązania, które są wynikiem jego badawczo-rozwojowej działalności i bazują na technologii sztucznej inteligencji. Technologia sztucznej inteligencji rozwija się stosunkowo od niedawna i umożliwia systemom technicznym postrzeganie ich otoczenia, radzenie sobie z tym, co postrzegają i rozwiązywanie problemów, działając w kierunku osiągnięcia określonego celu. Jest to technologia nowa, a działania w tym zakresie podejmowane przez Wnioskodawcę są innowacyjne w skali rynkowej.

Twórczy charakter działalności Wnioskodawcy, odnoszący się do tworzenia "programu komputerowego", "skryptów" i "strony internetowej www", przejawia się na kilku płaszczyznach:

1)usprawnienia istniejących rozwiązań - Wnioskodawca, realizując modyfikacje programu i skryptów, wykonuje istotne rozszerzenia kodu poprzez dodawanie nowych rozwiązań i funkcjonalności. Rozwiązania te mają charakter prototypowy i nie były wcześniej stosowane w jego praktyce. Całokształt prac związanych z modyfikacjami ma charakter twórczy, co jest przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Wnioskodawca używa rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję, niewystępujących dotąd w jego praktyce, co jest skutkiem przeprowadzonych badań;

2)przeznaczenie i innowacyjność rozwiązań - wytworzone "programy komputerowe", "skrypty" i "strony internetowe www" są używane do pozycjonowania stron internetowych klientów Wnioskodawcy w wyszukiwarce (…), co wpływa na wyświetlanie ich na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania. Innowacyjność polega na zastosowaniu nowych koncepcji i rozwiązań, opartych o sztuczną inteligencję, które nie były wcześniej stosowane w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy. Oryginalność tych rozwiązań polega na tworzeniu, rozwoju i ulepszaniu skryptów i programu na podstawie indywidualnego podejścia oraz zastosowania nowych, prototypowych technologii, które tworzą modele danych w sposób, który wcześniej nie był stosowany. To na przykład dynamiczne tworzenie bazy wiedzy podczas wykonywania iteracji wytworzonego przez Wnioskodawcę programu, który przygotowuje treści oparte również o niedostępne informacje w ogólnej bazie wiedzy sztucznej inteligencji. Jest to możliwe dzięki połączeniu crawlowania (przeglądania i tymczasowego zapisywania) wyników wyszukiwania w wyszukiwarce (…), scrapowaniu (dynamicznego pobierania) treści witryn na dany temat i przetwarzania tych informacji w celu wytworzenia dopasowanego do algorytmu wyszukiwarki wsadu tekstowego, następnie automatycznie publikowanego w odpowiedniej formie na stworzonych przez Wnioskodawcę stronach internetowych;

3)stosowane technologie i narzędzia - charakterystyczne w działaniu Wnioskodawcy jest systematyczne podejście do optymalizacji i poprawy pozycjonowania stron dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii programistycznych (np. API, format danych (…)). Wnioskodawca stosuje technologie, które umożliwiają analizę (Al), zbieranie danych (protokół http), budowanie specyficznych struktur baz danych ((…) i (…)), które pozwalają na lepsze zrozumienie i eksploatację algorytmów (…) (np. algorytm (…)). Odróżnia to tworzone przez niego rozwiązania od innych, wcześniej funkcjonujących w jego działalności, co wynika z jego badań i analiz, jakie podejścia mogą być najskuteczniejsze w poprawie pozycjonowania. Następnie wyniki powyżej opisanych działań są mierzone za pomocą (…) oraz zewnętrznych systemów takich jak (…), dzięki czemu Wnioskodawca może wyciągać właściwe wnioski i modyfikować/ulepszać stworzone przez siebie algorytmy postępowania/narzędzia.

Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność jest twórczą, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wszystkie zmiany w programie i skryptach są wprowadzane przez Wnioskodawcę zgodnie z wynikami testów i eksperymentalnych metodyk, co daje podstawę do prowadzenia prac w sposób ciągły i metodyczny, z zastosowaniem stworzonego przez Wnioskodawcę harmonogramu prac (zmienia się on w zależności od dostępności czasowej Wnioskodawcy, lecz zwykle prace te następują każdego miesiąca). Czynnikami wpływającymi na harmonogram to w szczególności nowe aktualizacje algorytmu wyszukiwarki (…) (ważniejsze aktualizacje wymienione są na tej stronie: (…), jak również (…) (dostępne na stronie (…)).

Opisując uporządkowanie, planowanie, harmonogram oraz metodykę działań Wnioskodawcy w zakresie tworzenia programu, skryptów oraz stron www, Wnioskodawca wskazuje, że:

1)w działalności gospodarczej Wnioskodawcy wykorzystywane jest narzędzie wspomagające organizację prac (task management system: Asana);

2)Wnioskodawca ustala cele, np. poziom indeksacji wpisów w wyszukiwarce (…) (im większy współczynnik indeksacji tym oznacza to lepszą jakość prowadzonych działań), jak również wyższe pozycje pozycjonowanych projektów, mierzonych systemem (…), czy dostosowywanie wersji programu do najnowszych wydań (…) od (…), firmy będącej dostawcą technologii do dalszej obróbki i dostosowywania po stronie Wnioskodawcy;

3)każde działanie Wnioskodawcy prowadzące do tworzenia/modyfikacji/ulepszenia programu lub skryptów to stworzenie nowej wersji programu dla klienta. Następnie Wnioskodawca m.in. w procesie iteracji programu, która ma logi, analizuje i weryfikuje poprawność funkcjonowania programu (w szczególności w kontekście ewentualnych awarii, czy prowadzonych ulepszeń programu). Dany cykl weryfikacji i adaptacji wytwarza wiele nowych wersji programu/skryptu, co zapewnia ciągłą optymalizację i ulepszenie programu i skryptów;

4)wiedza Wnioskodawcy zbierana jest w oparciu o logi, analizę działania i wynik poszczególnych modułów, które z każdą iteracją - z racji swojej specyfiki - generują inne wyniki, ale zgodnie z ogólną linią postępowania zdefiniowaną przez Wnioskodawcę;

5)kontrola przez Wnioskodawcę realizacji celów dokonywana jest w postaci eksportu wyników, czyli już konkretnych treści jakie program wytworzył do (…) lub systemu bazodanowego (…), co pozwala na łatwe i szybkie zapoznanie się Wnioskodawcy z poszczególnymi krokami stworzonego i ulepszanego przez siebie program lub skryptów;

6)Wnioskodawca cyklicznie czyni ewaluacje efektów swojej pracy - tworzonego programu lub skryptów, co wpływa na dalszy rozwój;

7)Wnioskodawca dokonuje sprawdzania działanie programu oraz skryptów.

Wnioskodawca postawił sobie za cel stworzenie nowych, innowacyjnych rozwiązań programistycznych, które pozwolą na lepsze/skuteczniejsze pozycjonowanie stron internetowych swoich klientów w wynikach wyszukiwarki (…), poprzez wprowadzenie nowych funkcjonalności i rozszerzeń do istniejących programów i skryptów. Celem jest również zwiększenie skuteczności indeksacji podstron w serwisach będących pod zarządzaniem Wnioskodawcy.

Źródło finansowania zaplanowanych prac Wnioskodawcy, są bieżące przychody z prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Im skuteczniejsze działania i efekty prowadzonych przez Wnioskodawcę prac, tym wyższe przychody działalności oraz zwiększenie prawdopodobieństwa utrzymania dotychczasowych klientów (mniejszy, tzw. (…)).

Konkretne cele osiągnięte w poszczególnych latach przez Wnioskodawcę oraz zasoby, które były wykorzystywane, obejmują:

1)realizację modyfikacji programu oraz skryptów, które polegały na istotnych rozszerzeniach kodu i ulepszaniu programu poprzez dodawanie nowych rozwiązań i funkcjonalności. Te działanie miały charakter prototypowy, co oznacza, że nie występowały wcześniej w działalności Wnioskodawcy i były wynikiem prowadzonych prac badawczych;

2)poprzez te modyfikacje, o których mowa w pkt 1) powyżej, Wnioskodawca osiągnął lepsze wyniki pozycji stron klientów w wyszukiwarce (…), co przyczyniało się do bezpośredniego wzrostu ich widoczności, a tym samym potencjalnie zwiększało dochody z tytułu zarówno bezpośredniego pozycjonowania, jak i z umieszczania reklam na tworzonych stronach www;

3)Wnioskodawca prowadził te prace w oparciu o zasoby ludzkie (jego własną pracę jako jednoosobowej działalności gospodarczej), zasoby rzeczowe (sprzęt komputerowy, oprogramowanie) oraz zasoby finansowe, które Wnioskodawca pozyskał z przychodów z tytułu oferowanych usług, co było podstawą do dalszego finansowania rozwoju technologicznego.

Harmonogramy dotyczące wykonywanych przez Wnioskodawcę pracy, były przygotowywane w zależności od zmian algorytmu (…) oraz (…) odpowiednio dostępnych pod adresami:

1)(…)

2)(…)

a także od dostępności czasowej Wnioskodawcy.

Należy nadmienić, że de facto na program komputerowy składają się skrypty, a wynikiem działania programu jest zmodyfikowana o nowe materiały/treści strona internetowa, zatem harmonogram dotyczył wszystkich obszarów działalności Wnioskodawcy - program, skrypty oraz strony internetowe jednocześnie.

Rodzaj wykorzystywanych umiejętności - Wnioskodawca wykorzystuje umiejętności z zakresu matematyki, logiki, wytwarzania oprogramowania, jak również posługuje się znaczącymi językami programowania i technologiami. Do pracy nad programem, skryptami i stronami internetowymi wykorzystywane są także zasoby sprzętowe, narzędziowe i oprogramowania, co pozwala na projektowanie i tworzenie zmienionych, ulepszonych wersji programu, skryptów i stron internetowych.

Innowacyjne technologie i ich zastosowania - Wnioskodawca do tworzenia innowacyjnych rozwiązań stosuje aplikacje sztucznej inteligencji od firm takich jak (…) i (…). Techniki te na wstępnym etapie pozwalają na generowanie odpowiednich danych wstępnych, surowych i niezweryfikowanych, a dalsze prace nad modyfikacjami programu oraz skryptami pozwalają na dostosowanie i odpowiednie przetworzenie danych do zróżnicowanych i specyficznych potrzeb klientów związanych z pozycjonowaniem ich stron internetowych.

Oferowane dotychczas produkty, usługi, procesy - Wnioskodawca dotychczas oferował usługi pozycjonowania stron internetowych, co obejmuje audyty, optymalizację strony pod kątem (…), a także tworzenie i modyfikację stron internetowych www, które generują dochód z umieszczonych reklam. Usługi te nie były dotychczas oparte o technologie wykorzystujące sztuczną inteligencję oraz swoje nowe, autorskie rozwiązania programistyczne.

Oparcie dotychczasowych produktów, usług i procesów - Rozwiązania, na których Wnioskodawca wcześniej opierał swoją działalność, wiązały się z ręcznym wyszukiwaniem korelacji między wynikami, a stronami w wynikach wyszukiwania, ręcznym copywritingiem i koniecznością współpracy z większą liczbą osób (copywriterami), bez stosowania zaawansowanych technologii programistycznych, opartych m.in. o (…). Od 2023 r. Wnioskodawca zmienił sposób działania, co wiąże się z bardziej wydajnymi i efektywnymi działaniami dla swoich klientów. Technologia tworzenia określonych prac wpływających na efekty dla klientów została zmieniona, w tym pojawiła się możliwość zaprzestania współpracy z tak wieloma copywriterami. Sama jakość prac jest teraz wyższa poprzez lepsze dopasowanie do algorytmów wyszukiwarki, czego człowiek nie zrobi tak dobrze w praktyce.

Planowanie działań - Plany działań Wnioskodawcy obejmują tworzenie nowego oprogramowania i jego ciągłe udoskonalanie na podstawie bieżących testów i analiz algorytmów wyszukiwarki (…), co pozwala na adaptację do zmieniających się warunków i oczekiwań klientów. To m.in. stworzenie kolejnych treści na strony klientów bez konieczności zatrudniania nowych copywriterów, a tym samym podniesienie opłacalności realizowanych przez Wnioskodawcę projektów.

Na marginesie wskazać należy, że Wnioskodawca w związku i na podstawie czynionych prac badawczo - rozwojowych będących przedmiotem wniosku, planuje rozpoczęcie nowego projektu, który będzie możliwy do realizacji tylko i wyłącznie na podstawie nabytej przez Wnioskodawcę wiedzy, doświadczenia i tworzonego programu oraz skryptów będących przedmiotem wniosku. Ten nowy dopiero planowany zakres działalności Wnioskodawcy rozwiązanie programistyczne w zakresie wsparcia sprzedaży, również opartego o ten sam język programowania, to samo oprogramowanie wspomagające oraz sztuczną inteligencję.

Realizacja zaplanowanych przedsięwzięć - Realizacja działań Wnioskodawcy odbywała się poprzez ciągłe testowanie, analizę danych, tworzenie kodu oraz modyfikacje, które są odpowiedzią na wyniki badań i eksperymentów przeprowadzonych w ramach działalności. Analizowane były logi działania programu, w tym poszczególnych modułów/skryptów tworzących program oraz przeglądane były wyniki eksportowane do bazy (…) oraz (…) i weryfikowane ręcznie ze stanem faktycznym.

Nowe zastosowania - jako efekt działań Wnioskodawcy powstały nowe zastosowania i rozwiązania służące lepszej optymalizacji i pozycjonowaniu stron www, które przynoszą lepsze efekty w rankingu wyszukiwarek, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie widoczności i potencjalnego zysku dla klientów Wnioskodawcy. To również zastosowania i rozwiązania umożliwiające rozpoczęcie działalności przez Wnioskodawcę w zakresie działalności polegającej na budowaniu stron internetowych będących własnością Wnioskodawcy, tworzonych na potrzeby generowania kolejnych przychodów pochodzących z reklam. Nowym zastosowaniem/rozwiązaniem jest również możliwość rezygnacji z istotnych kosztów osiągania przychodów w postaci copywriterów, którzy przed wdrożeniem technologii byli potrzebni do realizacji prac. Aktualnie Wnioskodawca nie musi korzystać w tym zakresie z zasobów ludzkich - copywriterów, co bezpośrednio przekłada się na zwiększanie dochodów. Opracowana przez Wnioskodawcę technologia pozwala również w sposób znacznie ułatwiony wejść na nowe zagraniczne rynki - język nie jest już ograniczeniem, albowiem czynności wykonuje program, a nie człowiek.

Ponadto efektem dotychczasowych działań badawczo - rozwojowych, jest plan Wnioskodawcy wdrożenia nowego rozwiązania wsparcia sprzedaży - opartego o ten sam język programowania, to samo oprogramowanie wspomagające oraz sztuczną inteligencję.

Działalność w ramach, której Wnioskodawca tworzy program, skrypty i strony internetowe obejmuje prace empiryczne, teoretyczne, mające na celu przede wszystkim zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.

Prace badawcze wykonane przez Wnioskodawcę osadzone są w analizie algorytmów wyszukiwarki (…), gdzie przeprowadza on eksperymenty w celu zrozumienia jak zmiany w kodzie źródłowym, strukturze linków oraz w dodawaniu grafik i tekstów wpływają na pozycjonowanie stron internetowych klientów w wynikach wyszukiwania. Jego działania mają charakter empiryczny, opierają się na metodzie „prób i błędów” oraz systematycznym badaniu wpływu poszczególnych modyfikacji na pozycjonowanie strony. W celu prowadzenia wymienionych prac badawczych Wnioskodawca stosuje techniczne i programistyczne rozwiązania, które pozwalają mu eksperymentować z różnymi sposobami ulepszania skuteczności pozycjonowania stron internetowych, co obejmuje także badanie struktur linków, profilowania odnośników oraz szybkości dodawania linków.

Prace empiryczne i teoretyczne w dziedzinie pozycjonowania stron w wyszukiwarkach, takich jak (…), mogą obejmować szeroki zakres działalności badawczej. Oto opis takich prac, który nie koncentruje się bezpośrednio na komercyjnym zastosowaniu, ale na zdobywaniu i poszerzaniu wiedzy:

1)Analiza algorytmów wyszukiwarek - badania nad tym, jak algorytmy wyszukiwarek interpretują treści internetowe, co jest fundamentalne dla zrozumienia mechanizmów pozycjonowania. Teoretyczne modele mogą być tworzone w celu symulacji zmian w algorytmach oraz przewidywania ich wpływu na widoczność stron internetowych;

2)Badania nad zachowaniami użytkowników - empiryczne badania nad zachowaniami użytkowników wyszukiwarek w celu zrozumienia, jak wybierają oni wyniki wyszukiwania, w jaki sposób formułują zapytania oraz jakie czynniki wpływają na ich decyzje kliknięcia. To może obejmować analizę ścieżek kliknięć, wzorów przeszukiwania oraz czasu spędzonego na stronach.

3)Eksperymenty z treścią strony - przeprowadzanie eksperymentów z różnymi typami treści, w celu zrozumienia, jak formatowanie, struktura i język wpływają na indeksowanie i ranking strony. Takie prace mogą prowadzić do nowych wniosków na temat semantyki i jej znaczenia dla (…).

4)Rozwój narzędzi analizy danych - tworzenie i rozwijanie narzędzi do gromadzenia i analizy dużych zbiorów danych (…) w celu identyfikacji wzorców i trendów. Mimo, że narzędzia te mają potencjał komercyjny, ich głównym celem jest zdobywanie wiedzy.

5)Badania nad wpływem aktualizacji algorytmów - systematyczne obserwacje i analiza wpływu aktualizacji algorytmów (…) na ranking stron internetowych, które mogą prowadzić do teoretycznego modelowania przyszłych zmian.

6)Interdyscyplinarne podejście - łączenie wiedzy z różnych dziedzin, takich jak informatyka, psychologia, językoznawstwo, aby uzyskać holistyczne zrozumienie pozycjonowania i optymalizacji pod kątem wyszukiwarek.

Wszystko powyższe daje asumpt do stwierdzenia, iż działania Wnioskodawcy skupiają się na fundamentalnym zrozumieniu działania wyszukiwarek i zachowań użytkowników internetu, a nie na bezpośrednim stosowaniu tej wiedzy do promowania określonych stron internetowych. Tego rodzaju badania mogą w przyszłości przyczynić się do rozwoju nowych technik (…), ale ich pierwszorzędnym celem jest rozszerzenie obecnej wiedzy i zrozumienia dziedziny.

Efekty pracy Wnioskodawcy nad programem, skryptami oraz stronami internetowymi, zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:

1)zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;

2)nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;

3)nie są jedynie „techniczną” a „twórczą” realizacją szczegółowych projektów zlecanych Wnioskodawcy przez jego klientów.

Wszelkie działania Wnioskodawca cechują się następująco:

1)Oryginalność i twórczy charakter - program, skrypty oraz strony internetowe www, tworzone przez Wnioskodawcę, reprezentują oryginalne i twórcze kreacje nowej wartości niematerialnej. Działania te mają indywidualny charakter twórczy, ponieważ są efektem badań oraz eksperymentalnych metod zastosowanych do rozwoju i modyfikacji programów i usług. Wnioskodawca zakłada wprowadzanie prototypowych rozwiązań, które nie były wcześniej stosowane w jego praktyce.

2)Odróżnienie od pracy wymagającej jedynie umiejętności programistycznych - rozwiązania Wnioskodawcy nie są jedynie wynikiem pracy, która wymaga określonych umiejętności programistycznych; ich kreacja często wymaga unikalnych podejść badawczych i nie są to wyniki, które można przewidzieć czy też osiągnąć w sposób powtarzalny. Praca nad oprogramowaniem i jego modyfikacje były dokonywane na podstawie badań empirycznych i teoretycznych oraz metod "prób i błędów".

3)Realizacja projektów zleconych przez Klientów - pomimo, iż prace te są realizowane zgodnie z zadaniami zleceniodawców, każde z nich obejmuje twórcze i oryginalne podejścia, które mają na celu dostosowanie usług do specyficznych potrzeb klientów, co przejawia się w ciągłym dostosowywaniu i modyfikacji programu, a nie w standardowym wykonaniu jednolitych rozwiązań.

Wszystkie czynności, które Wnioskodawca realizuje w zakresie wytwarzania/rozwijania/ulepszania/modyfikacji programu, skryptów i strony internetowej www, prowadziły każdorazowo do powstania utworów, które podlegają ochronie zgodnie z art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Wnioskodawca nie przenosi majątkowych praw autorskich do programu, skryptów, czy strony internetowej www. W ślad za treścią wniosku powtórzyć trzeba, że w modelu usługi świadczonej przez Wnioskodawcę, umowa z kontrahentem nie przewiduje udzielenia licencji, ograniczając się jedynie do określenia stałej miesięcznej opłaty za świadczenie usługi pozycjonowania za pośrednictwem programu oraz jego modyfikacji i skryptów, które to są cały czas przez Wnioskodawcę modyfikowane i ulepszane.

Umowa łącząca Wnioskodawcę z jego klientem przewiduje wynagrodzenie w stałych okresach czasowych - miesięcznych.

Wystawiane przez Wnioskodawcę faktury VAT nie wyodrębniają wynagrodzenia za przeniesienie autorskich praw majątkowych, ponieważ Wnioskodawca nie przenosi majątkowych praw autorskich do tworzonych przez siebie programu, skryptów oraz stron internetowych www. Wnioskodawca wykorzystuje stworzony przez siebie program, skrypty oraz strony internetowe www w ramach oferowanych usług, co jest uwzględnione w cenie tych usług.

Kwalifikowane prawa własności intelektualnej nie są przenoszone przez Wnioskodawcę na rzecz swojego klienta. Wnioskodawca osiąga i będzie osiągał kwalifikowane dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, tj. dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w cenie usługi.

Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność za efekty swojej pracy w stosunku do osób trzecich.

Czynności wykonywanie przez Wnioskodawcę nie obejmują rutynowych i okresowych zmian. Działania te mają charakter twórczy i są wynikiem indywidualnej pracy badawczej. Prace nie są rutynowe ani okresowe, lecz mają na celu tworzenie nowych, oryginalnych rozwiązań, które nie występowały wcześniej w praktyce Wnioskodawcy.

Pierwszy dochód z tytułu wytworzenia/rozwoju/ulepszenia/modyfikacji programu, skryptów i strony internetowej www, o których mowa w treści wniosku, Wnioskodawca osiągnął w lutym 2023 r.

Umowy na realizacje usług pozycjonowania stron zostały zawarte w różnym czasie z innymi klientami.

Większość klientów Wnioskodawcy nie jest podmiotami zagranicznymi. Wnioskodawca świadczy usługi opisane w treści wniosku na rzecz dwóch klientów będących podmiotem zagranicznym, ale zawsze usługa wykonywana jest na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Pytania

1)Czy przedstawiona w opisie stanu faktycznego, działalność prowadzona przez Wnioskodawcę, w wyniku której tworzony jest i modyfikowany istniejący program oraz skrypty, spełnia warunki niezbędne do uznania jej za działalność badawczo-rozwojową i czy w związku z tym dochodzi do wytworzenia kwalifikowanych praw własności intelektualnych, z których dochód może być opodatkowany preferencyjną stawką podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości 5%?

2)Czy przedstawiona w opisie stanu faktycznego, działalność prowadzona przez Wnioskodawcę, w wyniku której budowana jest nowa strona internetowa www, a następnie w sposób zautomatyzowany tworzona jest jej treści w oparciu o program i skrypty tworzone i rozwijane przez Wnioskodawcę, które dzięki procesowi optymalizacji i pozycjonowania, będą przynosić Wnioskodawcy dochód z tytułu zamieszczanych tamże reklam i ich wyświetleń, spełnia warunki niezbędne do uznania jej za działalność badawczo-rozwojową i czy w związku z tym dochodzi do wytworzenia kwalifikowanych praw własności intelektualnych, z których dochód może być opodatkowany preferencyjną stawką podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości 5%?

3)Czy w opisanym wyżej stanie faktycznym Wnioskodawca będzie mógł rozliczyć dochód uzyskany z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (autorskie prawo do programu komputerowego wytwarzanego w ramach opisanej współpracy z kontrahentami) uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącej 5%?

4)Czy w opisanym wyżej stanie faktycznym Wnioskodawca będzie mógł rozliczyć dochód uzyskany z wyświetlanych reklam na nowo utworzonych stronach www. z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącej 5%?

Pana stanowisko w sprawie

Ad. 1

Działalność prowadzona przez Wnioskodawcę w wyniku, której tworzony jest i modyfikowany istniejący program oraz skrypty, spełnia warunki niezbędne do uznania jej za działalność badawczo-rozwojową oraz dochód uzyskiwany z tego tytułu może być opodatkowany preferencyjną stawką podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości 5%.

Ad. 2

Dochód z działalności w wyniku, której budowana jest nowa strona internetowa www może być opodatkowany preferencyjną stawką podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości 5 %.

Ad. 3

Zdaniem Wnioskodawcy, spełnia on wszystkie wymagania ustawowe dotyczące możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5% od dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 UPDOF podatek od osiągnięto przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Z kolei zgodnie z art. 30ca ust. 2 pkt 8) UPDOF, kwalifikowanym prawem własności jest między innymi autorskie prawo do programu komputerowego - podlegające ochronie prawnej na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, którego przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Zdaniem Wnioskodawcy, możliwe jest opodatkowanie preferencyjną 5% stawką podatku dochodowego od osób fizycznych, uzyskiwanych z opłat za korzystanie z programu, także wtedy, gdy Wnioskodawca nie przenosi na swojego klienta praw własności, ani nie udziela mu licencji na korzystanie z programu

Zgodnie z art. 30ca ust. 7 pkt 3) UPDOF. dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 UPDOF dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi.

Wnioskodawca uzyskuje korzyści z wytworzonych przez siebie praw własności intelektualnej poprzez świadczenie usługi pozycjonowania strony internetowej klienta w wyszukiwarce (…) bezpośrednio w oparciu o wyniki działania Programu, zgodnie ze zleceniem. Dla prawidłowego działania Programu, Wnioskodawca zapewnia utrzymanie niezbędnej infrastruktury oraz gwarantuje odpowiedni poziom świadczenia swoich usług. Konstatując powyższe wskazać należy, że Wnioskodawca uzyskuje dochód nie tyle za wytworzenie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, lecz już za jego gospodarcze wykorzystanie. Mamy tu więc do czynienia z dochodem z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionym w cenie usługi.

Jeżeli zatem dochód z tytułu wykonywanej usługi - pozycjonowania strony internetowej, uzyskiwany jest poprzez wykorzystanie dostosowanego programu, które to dostosowanie stanowi programistyczną działalność badawczo- rozwojową, to Wnioskodawca może opodatkować dochód uzyskany z tego tytułu preferencyjną 5% stawką podatku jako dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie usługi.

Wnioskodawca, w swojej ocenie - osiąga i będzie osiągał kwalifikowane dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, tj. dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w cenie usługi, o których mowa w art 30ca ust. 7 pkt 3) UPDOF. Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym ustalona jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej i obliczanego wg wzoru z art. 30ca UPDOF.

Zdaniem Wnioskodawcy, spełnia wszystkie wymagania ustawowe dotyczące możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5% od dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Zgodnie z art 30ca ust. 1 UPDOF, podatek od osiągnięto przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania. Z kolei zgodnie z art 30ca ust. 2 pkt 8) UPDOF, kwalifikowanym prawem własności jest między innymi autorskie prawo do programu komputerowego - podlegające ochronie prawnej na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, którego przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

W modelu usługi świadczonej przez Wnioskodawcę, umowa z kontrahentem nie przewiduje udzielenia licencji, ograniczając się jedynie do określenia stałej miesięcznej opłaty za świadczenie usług pozycjonowania za pośrednictwem programu oraz jego modyfikacji i skryptów, które to są cały czas przez Wnioskodawcę modyfikowane i ulepszane.

Wnioskodawca, w swojej ocenie - osiąga i będzie osiągał kwalifikowane dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, tj. dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w cenie usługi, o których mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 3) UPDOF Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym ustalona jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej i obliczanego wg wzoru z art. 30ca UPDOF

Ad. 4

Dochód uzyskany przez Wnioskodawcę z wyświetlanych reklam na nowo utworzonych stronach www będzie mógł być rozliczany z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącej 5 %.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Źródła przychodów

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Definicja działalności badawczo-rozwojowej

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych - oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Definicja prac rozwojowych

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że od 23 lipca 2019 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą. W opodatkowaniu dochodów za rok 2023 i na przyszłość, chce Pan rozliczyć dochód uzyskany z autorskiego prawa do programu komputerowego z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącej 5%. Pana działalność polega na tworzeniu programu komputerowego (systemu) oddziaływującego na algorytmy wyszukiwarki (…), w taki sposób, by strony internetowe Pana klientów plasowały się możliwie wysoko w wynikach wyszukiwania na zadane wyrażenie (zapytanie) kluczowe, w wyszukiwarce (…). Celem świadczonej przez Pana usługi jest również budowanie widoczności na dowolne, wręcz losowe frazy - z zakresu tematycznego strony www klienta. Poprzez te działania oparte na tworzonym programie, strona internetowa klienta awansuje na wszelkie możliwe, zasadne i sensowne frazy kluczowe, które mogą zwiększyć możliwość wyszukania oraz wyświetlenia strony internetowej klienta. Jest to nazywane pozycjonowaniem stron i jest to proces, którego celem jest uzyskanie wysokich pozycji strony w organicznych wynikach wyszukiwania. W zakresie stanu faktycznego wskazywanego w wniosku, tworzy/rozwija/ulepsza/modyfikuje Pan swój autorski program komputerowy i skrypty. Co do szczegółowego przeznaczenia i funkcji tworzonego przez Pana poprzez prace programistyczne programu, skryptów oraz stron internetowych, wskazuje Pan, że:

1)program komputerowy - to tworzona przez Pana rozbudowana aplikacja przeznaczona do wykonania zadań z zakresu (…), tj. optymalizacji dla wyszukiwarek internetowych z użyciem technologii sztucznej inteligencji, przyczyniająca się do innowacyjności tych prac programistycznych;

2)skrypty - to część programu, o którym mowa w pkt 1) powyżej, jedna ze składowych. Jest to kod do automatyzacji zadań z zakresu (…), tj. optymalizacji dla wyszukiwarek internetowych, również z użyciem mechanizmu sztucznej inteligencji;

3)strona internetowa - to „miejsce”, w którym zamieszczane są w odpowiedni sposób wyniki pracy programu komputerowego, o którym mowa w pkt 1) powyżej oraz skryptów, o których mowa w pkt 2) powyżej. Tworzone przez Wnioskodawcę strony internetowe są jednym z kluczowych elementów oraz koniecznym w usłudze świadczonej przez Wnioskodawcę, tj. pozycjonowania stron internetowych klientów.

Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena, czy prowadzone przez Pana prace programistyczne stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Pana efektów tych prac (Oprogramowania opisanego we wniosku).

Kryteria działalności badawczo-rozwojowej

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

W opisie sprawy wskazał Pan, że prowadzona przez Pana działalność jest działalnością twórczą, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wszystkie zmiany w programie i skryptach są wprowadzane przez Pana zgodnie z wynikami testów i eksperymentalnych metodyk, co daje podstawę do prowadzenia prac w sposób ciągły i metodyczny, z zastosowaniem stworzonego przez Pana harmonogramu prac (zmienia się on w zależności od Pana dostępności czasowej, lecz zwykle prace te następują każdego miesiąca). Efekty Pana pracy nad programem, skryptami oraz stronami internetowymi, zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:

1)zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;

2)nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;

3)nie są jedynie „techniczną” a „twórczą” realizacją szczegółowych projektów zlecanych Wnioskodawcy przez jego klientów.

Wszystkie czynności, które realizuje Pan w zakresie: wytwarzania, rozwijania, ulepszania oraz modyfikacji programu, skryptów i strony internetowej www, prowadziły każdorazowo do powstania utworów, które podlegają ochronie zgodnie z art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Twórczy charakter Pana działalności, odnoszący się do tworzenia "programu komputerowego", "skryptów" i "strony internetowej www", przejawia się na kilku płaszczyznach:

1)usprawnienia istniejących rozwiązań - realizując modyfikacje programu i skryptów, wykonuje Pan istotne rozszerzenia kodu poprzez dodawanie nowych rozwiązań i funkcjonalności. Rozwiązania te mają charakter prototypowy i nie były wcześniej stosowane w jego praktyce. Całokształt prac związanych z modyfikacjami ma charakter twórczy, co jest przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Używa Pan rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję, niewystępujących dotąd w jego praktyce, co jest skutkiem przeprowadzonych badań;

2)przeznaczenie i innowacyjność rozwiązań - wytworzone "programy komputerowe", "skrypty" i "strony internetowe www" są używane do pozycjonowania stron internetowych Pana klientów w wyszukiwarce (…), co wpływa na wyświetlanie ich na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania. Innowacyjność polega na zastosowaniu nowych koncepcji i rozwiązań, opartych o sztuczną inteligencję, które nie były wcześniej stosowane w Pana praktyce gospodarczej. Oryginalność tych rozwiązań polega na tworzeniu, rozwoju i ulepszaniu skryptów i programu na podstawie indywidualnego podejścia oraz zastosowania nowych, prototypowych technologii, które tworzą modele danych w sposób, który wcześniej nie był stosowany. To na przykład dynamiczne tworzenie bazy wiedzy podczas wykonywania iteracji wytworzonego przez Pana programu, który przygotowuje treści oparte również o niedostępne informacje w ogólnej bazie wiedzy sztucznej inteligencji. Jest to możliwe dzięki połączeniu crawlowania (przeglądania i tymczasowego zapisywania) wyników wyszukiwania w wyszukiwarce (…), scrapowaniu (dynamicznego pobierania) treści witryn na dany temat i przetwarzania tych informacji w celu wytworzenia dopasowanego do algorytmu wyszukiwarki wsadu tekstowego, następnie automatycznie publikowanego w odpowiedniej formie na stworzonych przez Pana stronach internetowych;

3)stosowane technologie i narzędzia - charakterystyczne w Pana działaniu jest systematyczne podejście do optymalizacji i poprawy pozycjonowania stron dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii programistycznych (np. (…), format danych (…)). Stosuje Pan technologie, które umożliwiają analizę (Al), zbieranie danych (protokół http), budowanie specyficznych struktur baz danych ((…) i (…)), które pozwalają na lepsze zrozumienie i eksploatację algorytmów (…) (np. algorytm (…)). Odróżnia to tworzone przez niego rozwiązania od innych, wcześniej funkcjonujących w jego działalności, co wynika z jego badań i analiz, jakie podejścia mogą być najskuteczniejsze w poprawie pozycjonowania. Następnie wyniki powyżej opisanych działań są mierzone za pomocą (…) oraz zewnętrznych systemów takich jak (…), dzięki czemu może Pan wyciągać właściwe wnioski i modyfikować/ulepszać stworzone przez siebie algorytmy postępowania/narzędzia.

Zatem prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia, rozwijania, ulepszania oraz modyfikacji wymienionego Oprogramowania (programu, skryptów oraz stron internetowych) ma twórczy charakter.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Wyjaśnił Pan, że prowadzona przez Pana działalność jest działalnością twórczą, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wszystkie zmiany w programie i skryptach są wprowadzane przez Pana zgodnie z wynikami testów i eksperymentalnych metodyk, co daje podstawę do prowadzenia prac w sposób ciągły i metodyczny, z zastosowaniem stworzonego przez Pana harmonogramu prac (zmienia się on w zależności od Pana dostępności czasowej, lecz zwykle prace te następują każdego miesiąca).

Postawił Pan sobie za cel stworzenie nowych, innowacyjnych rozwiązań programistycznych, które pozwolą na lepsze/skuteczniejsze pozycjonowanie stron internetowych Pana klientów w wynikach wyszukiwarki (…), poprzez wprowadzenie nowych funkcjonalności i rozszerzeń do istniejących programów i skryptów. Celem jest również zwiększenie skuteczności indeksacji podstron w serwisach będących pod Pana zarządzaniem.

Konkretne cele osiągnięte w poszczególnych latach przez Pana oraz zasoby, które były wykorzystywane, obejmują:

1)realizację modyfikacji programu oraz skryptów, które polegały na istotnych rozszerzeniach kodu i ulepszaniu programu poprzez dodawanie nowych rozwiązań i funkcjonalności. Te działanie miały charakter prototypowy, co oznacza, że nie występowały wcześniej w Pana działalności i były wynikiem prowadzonych prac badawczych;

2)poprzez te modyfikacje, o których mowa w pkt 1) powyżej, osiągnął Pan lepsze wyniki pozycji stron klientów w wyszukiwarce (…), co przyczyniało się do bezpośredniego wzrostu ich widoczności, a tym samym potencjalnie zwiększało dochody z tytułu zarówno bezpośredniego pozycjonowania, jak i z umieszczania reklam na tworzonych stronach www;

3)prowadził Pan te prace w oparciu o zasoby ludzkie (jego własną pracę jako jednoosobowej działalności gospodarczej), zasoby rzeczowe (sprzęt komputerowy, oprogramowanie) oraz zasoby finansowe, które Pan pozyskał z przychodów z tytułu oferowanych usług, co było podstawą do dalszego finansowania rozwoju technologicznego.

Rozwiązania, na których Pan wcześniej opierał swoją działalność, wiązały się z ręcznym wyszukiwaniem korelacji między wynikami, a stronami w wynikach wyszukiwania, ręcznym copywritingiem i koniecznością współpracy z większą liczbą osób (copywriterami), bez stosowania zaawansowanych technologii programistycznych, opartych m.in. o (…). Od 2023 r. zmienił Pan sposób działania, co wiąże się z bardziej wydajnymi i efektywnymi działaniami dla swoich klientów. Technologia tworzenia określonych prac wpływających na efekty dla klientów została zmieniona, w tym pojawiła się możliwość zaprzestania współpracy z tak wieloma copywriterami. Sama jakość prac jest teraz wyższa poprzez lepsze dopasowanie do algorytmów wyszukiwarki, czego człowiek nie zrobi tak dobrze w praktyce.

Zatem kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej, tj. prowadzenie działalności w sposób systematyczny, w odniesieniu do wskazanego przez Pana Oprogramowania jest spełnione.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji - głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.

Zatem powyższe pozwala uznać, że wykorzystuje Pan istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:

(i) badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz

(ii) prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje m.in. prace rozwojowe w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności - przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

  • nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

  • nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
  • łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;
  • kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
  • wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

  • planowaniu produkcji oraz
  • projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług - od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Jak wskazuje Pan we wniosku, w wszystkie czynności, które realizuje Pan w zakresie: wytwarzania, rozwijania, ulepszania oraz modyfikacji programu, skryptów i strony internetowej www, prowadziły każdorazowo do powstania utworów, które podlegają ochronie zgodnie z art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przy wytwarzaniu, rozwijaniu, ulepszaniu oraz modyfikacji programu, skryptów i strony internetowej www wykorzystuje umiejętności z zakresu matematyki, logiki, wytwarzania oprogramowania, jak również posługuje się znaczącymi językami programowania i technologiami. Do pracy nad programem, skryptami i stronami internetowymi wykorzystywane są także zasoby sprzętowe, narzędziowe i oprogramowania, co pozwala na projektowanie i tworzenie zmienionych, ulepszonych wersji programu, skryptów i stron internetowych. Do tworzenia innowacyjnych rozwiązań stosuje Pan aplikacje sztucznej inteligencji od firm takich jak (…) i (…). Techniki te na wstępnym etapie pozwalają na generowanie odpowiednich danych wstępnych, surowych i niezweryfikowanych, a dalsze prace nad modyfikacjami programu oraz skryptami pozwalają na dostosowanie i odpowiednie przetworzenie danych do zróżnicowanych i specyficznych potrzeb klientów związanych z pozycjonowaniem ich stron internetowych. Dotychczas oferował Pan usługi pozycjonowania stron internetowych, co obejmuje audyty, optymalizację strony pod kątem (…), a także tworzenie i modyfikację stron internetowych www, które generują dochód z umieszczonych reklam. Usługi te nie były dotychczas oparte o technologie wykorzystujące sztuczną inteligencję oraz swoje nowe, autorskie rozwiązania programistyczne. Rozwiązania, na których wcześniej opierał Pan swoją działalność, wiązały się z ręcznym wyszukiwaniem korelacji między wynikami, a stronami w wynikach wyszukiwania, ręcznym copywritingiem i koniecznością współpracy z większą liczbą osób (copywriterami), bez stosowania zaawansowanych technologii programistycznych, opartych m.in. o (…). Od 2023 r. zmienił Pan sposób działania, co wiąże się z bardziej wydajnymi i efektywnymi działaniami dla swoich klientów. Technologia tworzenia określonych prac wpływających na efekty dla klientów została zmieniona, w tym pojawiła się możliwość zaprzestania współpracy z tak wieloma copywriterami. Sama jakość prac jest teraz wyższa poprzez lepsze dopasowanie do algorytmów wyszukiwarki, czego człowiek nie zrobi tak dobrze w praktyce.

Zatem powyższe pozwala uznać, że opisana działalność w zakresie tworzenia, rozwijania, ulepszania oraz modyfikacji oprogramowania (programu, skryptów i strony internetowej www) spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.

W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy stwierdzam, że opisane prace rozumiane jako całość działalności realizowanej przez Pana spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Opodatkowanie preferencyjną stawką podatku

Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

- podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Stosownie do art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.

Zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) * 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a - prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d - nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Natomiast w myśl art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Na podstawie art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1) z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2) ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4) z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji, jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Zgodnie z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1) wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2) prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3) wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4) dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5) dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

W myśl art. 30cb ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Należy podkreślić, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) będzie prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Podatnik będzie miał możliwość stosowania niniejszej ulgi przez cały okres trwania ochrony prawnej kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W przypadku tych aktywów, które podlegają procedurze zgłoszenia/rejestracji, podatnik będzie mógł skorzystać z preferencji podatkowej od momentu zgłoszenia lub złożenia wniosku o rejestrację (obowiązek zwrotu kwoty ulgi w przypadku wycofania wniosku, odmowy udzielenia prawa lub odrzucenia wniosku o rejestrację).

Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509).

Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie - definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów - podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozwinięcie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych brzmi:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Oznacza to, że ulga IP Box jest preferencją podatkową, z której można skorzystać po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu rocznym.

Z przedstawionych okoliczności analizowanej sprawy wynika, że:

1)w ramach działalności gospodarczej tworzy, rozwija, ulepsza oraz modyfikuje Pan oprogramowania (program, skrypty i stronę internetową www);

2)wykonuje Pan powyższe czynności w ramach prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej spełniającej definicję wskazaną w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;

3)efektami Pana prac zawsze są programy komputerowe, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych;

4)nie przenosi Pan praw majątkowych do powstałych utworów na Zleceniodawcę;

5)powyższe przeniesienie następuje odpłatnie na mocy umowy;

6)osiąga Pan dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

7)na potrzeby skorzystania z IP Box prowadzi Pan na bieżąco dokumentację zgodną z wymogami art. 30cb UPDOF.

Reasumując, osiąga Pan dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi, a tym samym osiąga Pan kwalifikowany dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej zgodnie z art. 30ca ust. 2 pkt 8 tej ustawy.

Może więc Pan zastosować stawkę 5% od dochodów z powyższego tytułu, osiągniętych w ramach prowadzonej działalności opisanej we wniosku w okresie w zeznaniu rocznym za 2023 r. oraz latach następnych o ile zmianie nie ulegnie stan faktyczny i prawny, w ramach prowadzonej działalności opisanej we wniosku.

Zatem Pana stanowisko w zakresie pytania nr 1, nr 2 i nr 3 jest prawidłowe.

Zaznaczyć należy w tym miejscu, że o ile podstawą opodatkowania preferencyjną 5% stawką podatkową jest suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym, to wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast odnosząc się do pytania nr 4 wskazać należy, że choć w ramach prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej rozwija, ulepsza oraz modyfikuje Pan autorskie prawo do programu komputerowego, o którym mowa w treści art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to dochodów uzyskiwanych przez Pana z wyświetlania reklam na nowo utworzonych stronach www nie można uznać za dochody, o których mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W tym omawianym przypadku, tj. w sytuacji uzyskiwania przychodów z reklam wyświetlanych na nowo utworzonych stronach www nie będziemy mieli do czynienia z wynagrodzeniem za przeniesienie bądź korzystanie z prawa autorskiego do programu komputerowego. Czynność sprzedaży usługi reklamowej jest czynnością następczą od udostępnienia oprogramowania powstałego w wyniku działalności badawczo-rozwojowej. Zauważyć należy, że przychody te uzyskuje Pan z (…) (udostępnienia reklam na stronie) oraz publikacji artykułów sponsorowanych w ramach platformy łączącej wydawców z reklamodawcami. Nie można zatem stwierdzić, że są to przychody z kwalifikowanego IP uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi. Dostawcy reklam, nie są bowiem nabywcami oprogramowania.

Dochód Pana z tytułu wyświetlania reklam na wytworzonych przez Pana stronach www nie stanowi dochodu, o którym mowa w art. 30ca ust. 1 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ wyświetlanie reklamy nie jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.

Tym samym, Pana stanowisko w zakresie pytania nr 4 należy uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy tego konkretnego stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy Organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności sprawy. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na opisie sprawy. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Okoliczność wykazania wartości wynagrodzenia za przeniesienie prawa własności intelektualnej w umowie lub fakturze nie podlega ocenie w drodze interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).