Interpretacja indywidualna z dnia 17 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.236.2024.3.JM
Temat interpretacji
Odliczenie wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej na nabycie urządzeń ortodontycznych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny przedstawionego stanu faktycznego jest:
- prawidłowe – w części dotyczącej odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków na nabycie aparatu ortodontycznego, pozycjonera w łuku górnym i dolnym, retainera w łuku dolnym oraz modeli ortodontycznych po leczeniu,
- nieprawidłowe – w części dotyczącej odliczenia w ramach ulgi rehalibilitacyjnej wydatków na wizyty kontrolne u lekarza oraz zdjęcie aparatu w łuku górnym i dolnym.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 29 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości odliczenia ulgi rehabilitacyjnej. Uzupełnił go Pan – na wezwanie – pismem z 16 kwietnia 2024 r. (data wpływu 16 kwietnia 2024 r.) oraz pismem z 1 maja 2024 r. (data wpływu 1 maja 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pan rodzicem dziecka niepełnosprawnego – córka W. M. (13 lat) ma orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez Miejski Zespół ds. Orzekania Niepełnosprawności w (...) (w załączeniu). W sekcji „wskazania” ww. dokumentu w pkt 5 jest informacja o konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne ułatwiające funkcjonowanie danej osoby. W pkt 6 są wskazane inne potrzeby wsparcia córki w celu poprawy jej funkcjonowania w życiu codziennym. Córka z racji swojej niepełnosprawności ma między innymi problemy z właściwą wymową przez nieprawidłowości zgryzowe oraz dwudzielność języka (opis w załączonym orzeczeniu z poradni psychologiczno – pedagogicznej). Pierwszą fakturę za leczenie korekty zgryzu (w załączeniu) otrzymał Pan w 2023 r. – ale jeszcze Pan jej nie ujął w rozliczeniu podatkowym za 2023 rok – chciałby Pan wcześniej uzyskać indywidualną interpretację podatkową i stosownie do niej ewentualnie zrobić korektę w złożonym już zeznaniu PIT-37 za 2023 rok.
Uzupełnienie opisu stanu faktycznego
Pana zapytanie dotyczy okresu podatkowego 2023 r. oraz 2024 r. – jeśli decyzja będzie dla Pana pozytywna tzn. będzie Pan mógł odliczyć te wydatki w zeznaniu (PIT).
Według klasyfikacji w Orzeczeniu o niepełnosprawności Pana córka została zakwalifikowana do symbolu 02-P – choroby psychiczne. Orzeczenie o niepełnosprawności zostało wydane 5 października 2023 r. Córka miała też wydawane orzeczenia w poprzednich latach. W orzeczeniu wskazano, że niepełnosprawność powstała „od wczesnego dzieciństwa”. Pana córka została uznana za osobę niepełnosprawną z datą 5 października 2023 r. Natomiast w poprzednich latach córka miała wydawane orzeczenia o niepełnosprawności, również na czas określony, pierwsze było wydane w dniu 10 października 2016 r. Pana córka posiada niepełnosprawność intelektualną. Córka nie jest osobą dorosłą, stąd w orzeczeniu o niepełnosprawności nie ma wskazanej grupy inwalidzkiej.
W 2023 roku poniósł Pan wydatek dotyczący „założenia (…)” (opis przedmiotu usługi z faktury wystawionej przez Centrum (…) S.A w dniu 16 listopada 2023 r.). Była to usługa wykonana przez Ortodontę. W 2023 roku poniósł Pan wydatki na nabycie aparatu metalowego (…) w łuku górnym oraz usługę założenia tego aparatu. Pozostałe wydatki wskazane w pytaniu poniesie Pan w 2024 roku. W 2024 roku będą kolejne usługi wykonane przez Ortodontę dotyczące korekty zgryzu, w tym „założenie (…)”, zdjęcie obu łuków, wizyty kontrolne/korygujące położenie Aparatu, który podczas gryzienia ulega zniszczeniu oraz dopasowaniu modeli Ortodontycznych po leczeniu w celu ustabilizowania/zachowania poprawionego zgryzu.
Wydatki te służą przywracaniu sprawności organizmu. Dzięki leczeniu zgryzu córka będzie mogła właściwie żuć pokarm, prawidłowo oddychać nosem (bo z racji wady zgryzu często oddycha buzią), prawidłowo układać język oraz poprawi jakość Jej wymowy (chodzi o to, aby osoby trzecie mogły zrozumieć wypowiadane przez nią słowa). W tym kontekście wskazane leczenie/rehabilitacja ułatwi córce wykonywane czynności życiowych (żucie pokarmu, oddychanie, właściwa wymowa /komunikacja). Wydatki, które zamierza Pan ponieść na leczenie poprawią funkcjonowanie córki w środowisku szkolnym czy domowym.
Leczenie realizowane jest w uznanej firmie świadczącej usługi medyczne, tj. Centrum Medyczne (…) S.A., i prowadzone jest przez ortodontę. Leczenie korekty zgryzu Pana córki to zabiegi leczniczo – rehabilitacyjne.
Wydatki, które chciałby Pan odliczyć, nie zostały/zostaną:
- sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji Osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych;
- Panu zwrócone w jakiejkolwiek formie;
- zaliczone do kosztów uzyskania przychodów;
- odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c;
- odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Wydatki, które chciałby Pan odliczyć zostaną uwzględnione przez Pana, jeśli uzyska Pan pozytywną opinię w ramach tego zapytania o wydanie interpretacji indywidualnej.
W roku podatkowym, za który chce Pan skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, uzyskał Pan dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce, pozwalające na skorzystanie z ww. ulgi, są to dochody z tytułu umowy o pracę opodatkowane według zasad ogólnych.
Pana córka nie osiągnęła/nie osiągnie dochodów w okresie podatkowym będącym przedmiotem zapytania.
Faktury zostały wystawione na A. M. (Nabywca) – składającego wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Faktury na poniesione wydatki zawierają dane identyfikujące Pana jako Nabywcę (A. M.) i jest wskazany Sprzedawca Centrum (…) S.A a w specyfikacji faktury jest dokładny opis co jest przedmiotem sprzedaży. Faktury w przedmiocie sprzedaży mają pełną specyfikację dla poszczególnych wydatków. W tej chwili na fakturze z 2023 r. jest wskazana jedna kwota jako łączna za nabycie i założenie aparatu w łuku dolnym. Poprosił Pan (…) o korektę faktury, aby zostało wyszczególnione nabycie aparatu i jego założenie. Dla wydatków w 2024 r. również poprosił Pan o taki podział na fakturach.
Ponosi Pan wydatki ułatwiające/poprawiające wykonywanie czynności życiowych Pana córki W.M. (poprawa żucia pokarmu, oddychania, wymowy/komunikacji). W związku z tym, oraz mając na uwadze to, że Pana córka jest osobą niepełnosprawną, chciałby Pan skorzystać z możliwości odliczenia tych wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej w rozliczeniu PIT-37. A ponieważ córka w orzeczeniu o niepełnosprawności w sekcji „Wskazania dotyczące w pkt 5” ma zapis „…konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne ułatwiające funkcjonowanie danej osoby – wymaga”, a w sekcji uzasadnienie jest to doprecyzowane „…Skład orzekający stwierdził, że dziecko wymaga zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne ułatwiające funkcjonowanie według zaleceń lekarza specjalisty...” to skierował Pan do Krajowej Izby Skarbowej wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, która potwierdzi zasadność odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków na nabycie aparatu do leczenia zgryzu. Leczenie zgryzu wskazaną metodą zlecił lekarz specjalista – ortodonta. Traktuje Pan ten aparat jako środek pomocniczy/pomoc techniczną wskazany w orzeczeniu o niepełnosprawności.
Pana córka ma niepełnosprawność intelektualną, której objawy są widoczne w jej zachowaniu, pojmowaniu świata, relacjach społecznych czy rodzinnych. Niepełnosprawność intelektualna jest też często widoczna w wadach fizycznych dziecka np. sprawności ruchowej czy właściwej wymowie. U Pana córki są to m.in. wady zgryzu w jakiś sposób delikatnie deformujące twarz, ale przede wszystkim powodujące słabą jakość wymowy, niewłaściwe oddychanie i żucie pokarmu.
W orzeczeniu wskazano o konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne ułatwiające funkcjonowanie danej osoby według zaleceń lekarza specjalisty.
Pytanie
Czy może Pan w ramach ulgi rehabilitacyjnej w rozliczeniu PIT-37 „Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty)” , stosownie do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odliczać wydatki na leczenie korekty zgryzu córki obejmujące:
- wizyty kontrolne (co 2 m-ce, ok. 2 lata leczenia),
- zdjęcie aparatu w łuku górnym i dolnym,
oraz na nabycie:
- aparatu metalowego (…) w łuku górnym i dolnym,
- pozycjonera w łuku górnym i dolnym,
- retainera w łuku dolnym,
- modeli ortodontycznych po leczeniu?
Pana stanowisko w sprawie
Pana zdaniem, może Pan w ramach rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych skorzystać z rozliczenia ulgi rehabilitacyjnej z tytułu leczenia korekty zgryzu córki. Rozliczenie w ramach PIT-37 „Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty)”.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30cb, art. 30da-30dh, art. 30e-30g i art. 30j-30p, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 23o, art. 23u, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4-4e, 6 i 21 lub art. 24b ust. 1 i 2, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.
Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ww. ustawy, zaś zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 7b – 7g tego artykułu.
Przepis art. 26 ust. 7a pkt 3 i 6b ww. ustawy stanowi, że:
Wydatkami, które uprawniają do skorzystania z przedmiotowej ulgi są wydatki poniesione na:
3) zakup, naprawę lub najem indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, oraz wyposażenia umożliwiającego ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem, niewymienionych w wykazie, o którym mowa w pkt 2a, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego;
6b) odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne lub leczniczo-rehabilitacyjne;
Na podstawie art. 26 ust. 7b ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku, gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.
Stosownie do treści art. 26 ust. 7 pkt 4 ww. ustawy,
Wysokość wydatków na cele określone w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 7c, ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty – w przypadkach innych niż wymienione w pkt 1-3.
W myśl art. 26 ust. 7d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
Warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:
1)orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
2)decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
3)orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.
Ponadto, zgodnie z art. 26 ust. 7e ww. ustawy:
Przepisy ust. 7a-7d i 7g stosuje się odpowiednio do podatników, na których utrzymaniu w roku podatkowym pozostają następujące osoby niepełnosprawne: osoba będąca w stosunku do podatnika lub jego małżonka osobą zaliczoną do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn lub dziecko obce przyjęte na wychowanie przez podatnika lub jego małżonka, pod warunkiem że uzyskane w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają dwunastokrotności kwoty renty socjalnej określonej w ustawie z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej, w wysokości obowiązującej w grudniu roku podatkowego. Do dochodów, o których mowa w zdaniu pierwszym, nie zalicza się alimentów na rzecz dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4c, z uwzględnieniem art. 6 ust. 4e, świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 100a, dodatku energetycznego, o którym mowa w art. 5c ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne, dodatku osłonowego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym (Dz.U. z 2023 r. poz. 759 i 2760 oraz z 2024 r. poz. 123), dodatku węglowego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz.U. z 2023 r. poz. 1630), dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła i dodatku dla niektórych podmiotów niebędących gospodarstwami domowymi z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła, o których mowa w art. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1772, 1693 i 2760), dodatku elektrycznego, o którym mowa w art. 27 ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku oraz w 2024 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (Dz.U. z 2023 r. poz. 1704, 1785 i 2760), refundacji kwoty odpowiadającej podatkowi VAT, o której mowa w art. 18 ustawy z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. oraz w 2024 r. w związku z sytuacją na runku gazu (Dz.U. poz. 2687 oraz z 2023 r. poz. 295, 556, 1234, 1785 i 2760), oraz przyznanych na podstawie odrębnych przepisów zasiłku pielęgnacyjnego, dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów oraz kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów.
Zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2023 r. poz. 1774):
Do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:
1)do grupy I – małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;
2)do grupy II – zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;
3)do grupy III – innych nabywców.
Natomiast w myśl art. 26 ust. 13a ww. ustawy,
Wydatki na cele określone w ust. 1 podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
Zgodnie z przywołanymi powyżej przepisami wydatki w ramach ulgi rehabilitacyjnej mogą podlegać odliczeniu od dochodu jedynie w roku podatkowym, w którym zostały poniesione.
Katalog ulg wymienionych w art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest katalogiem zamkniętym, co oznacza, że odliczeniu podlegają jedynie wydatki enumeratywnie w nim wymienione. Rozszerzająca interpretacja przepisu art. 26 ust. 7a ww. ustawy jest niedozwolona. Zgodnie z zasadą przyjętą w orzecznictwie sądów administracyjnych, jak i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe są wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania. Tak więc przepisy regulujące prawo do ulgi winny być interpretowane ściśle; niedopuszczalna jest ich interpretacja rozszerzająca.
Ze stanu faktycznego wynika, że posiada Pan niepełnosprawną córkę (13 lat), dla której Miejski Zespół Orzekania ds. Niepełnosprawności wydał 5 października 2023 r. orzeczenie, w którym stwierdził niepełnosprawność „od wczesnego dzieciństwa” – choroby psychiczne – kod 02-P. Skład orzekający stwierdził o konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne ułatwiające funkcjonowanie według zaleceń lekarza specjalisty. Córka z racji swojej niepełnosprawności ma między innymi problemy z właściwą wymową przez nieprawidłowości zgryzowe oraz dwudzielność języka. W 2023 roku poniósł Pan wydatki na nabycie aparatu metalowego (…) w łuku górnym oraz usługę założenia tego aparatu. W 2024 r. poniesie Pan pozostałe wydatki na zdjęcie obu łuków, wizyty kontrolne/korygujące położenie Aparatu oraz na nabycie aparatu metalowego (…) w łuku dolnym, pozycjonera w łuku górnym i dolnym, retainera w łuku dolnym, modeli ortodontycznych wraz z usługą Ortodonty dotyczącą korekty zgryzu oraz dopasowaniu po leczeniu w celu ustabilizowania/zachowania poprawionego zgryzu modeli ortodontycznych po leczeniu.
Wskazał Pan, że wydatki te służą przywracaniu sprawności organizmu. Dzięki leczeniu zgryzu Pana córka będzie mogła właściwie żuć pokarm, prawidłowo oddychać nosem (bo z racji wady zgryzu często oddycha buzią), prawidłowo układać język oraz poprawi jakość Jej wymowy (chodzi o to, aby osoby trzecie mogły zrozumieć wypowiadane przez nią słowa). W tym kontekście wskazane leczenie/rehabilitacja ułatwi Pana córce wykonywane czynności życiowych (żucie pokarmu, oddychanie, właściwa wymowa /komunikacja). Wydatki które zamierza Pan ponieść na leczenie poprawią funkcjonowanie córki w środowisku szkolnym czy domowym. Leczenie korekty zgryzu Pana córki to zabiegi leczniczo – rehabilitacyjne.
Traktuje Pan ten aparat jako środek pomocniczy/pomoc techniczną wskazany w orzeczeniu o niepełnosprawności.
Z powołanego wyżej przepisu art. 26 ust. 7a pkt 3 ww. ustawy wynika, że odliczeniu mogą podlegać wydatki na zakup, naprawę lub najem indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, oraz wyposażenia umożliwiającego ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem, niewymienionych w wykazie, o którym mowa w pkt 2a, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.
Określenie „indywidualny sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne niezbędne w rehabilitacji” oznacza, że ustawodawca zalicza do nich wyłącznie urządzenia, narzędzia techniczne i sprzęt o indywidualnym i szczególnym (niestandardowym) charakterze, niezbędne w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej i ułatwiające tej osobie wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonywania wynika z niepełnosprawności. Oznacza to, że taki sprzęt (urządzenie czy narzędzie) musi posiadać właściwości leczniczo – rehabilitacyjne lub ułatwiać tej osobie, ze względu na jej niepełnosprawność, wykonywanie czynności życiowych.
Z uregulowań zawartych w ww. art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika zatem, że:
- pomiędzy rodzajem nabytego sprzętu (urządzenia, narzędzia), a rodzajem niepełnosprawności, pozostawać musi ścisły związek,
- zakupiony sprzęt (urządzenie, narzędzie) musi być wykorzystywany (używany) w rehabilitacji oraz służyć przywracaniu sprawności organizmu lub ułatwiać wykonywanie czynności życiowych,
- cechą zakupionego sprzętu (urządzenia, narzędzia) musi być jego indywidualny charakter.
Właściwym do stwierdzenia, czy dane urządzenie, sprzęt czy narzędzie jest niezbędne w rehabilitacji oraz będzie ułatwiało wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, jest w szczególności lekarz specjalista, który biorąc pod uwagę stan zdrowia konkretnej osoby i potrzeby indywidualnej rehabilitacji może ten fakt potwierdzić np. w wydanym zaświadczeniu/orzeczeniu.
W świetle powyżej wskazanych stwierdzeń należy uznać, że wydatki poniesione na nabycie aparatu ortodontycznego, pozycjonera, retainera oraz modeli ortodontycznych po leczeniu, które ułatwiają Pana córce wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, kwalifikują się do wydatków, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem, stwierdzam, że wydatki jakie Pan poniósł w 2023 i poniesie w 2024 r. na nabycie urządzeń ortodontycznych, mogą zostać zaliczone do wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 3 w zw. z ust. 7e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Mogą one być odliczone od dochodu odpowiednio w zeznaniu rocznym za 2023 i 2024 r. jako wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne, o ile spełnione zostaną pozostałe warunki, tj. z posiadanych przez Pana faktur wynika i będzie wynikało poniesienie tych wydatków.
W tej części Pana stanowisko jest prawidłowe.
Za wydatki na cele rehabilitacyjne nie mogę natomiast uznać poniesionych przez Pana wydatków na wizyty kontrolne Pana córki u lekarza specjalisty – ortodonty oraz wydatków na zdjęcie aparatu w łuku górnym i dolnym. Jak wskazałem powyżej, odliczeniu mogą podlegać wydatki na zakup, naprawę lub najem indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, oraz wyposażenia umożliwiającego ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem, niewymienionych w wykazie, o którym mowa w pkt 2a, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego. Ponadto za wydatki na cele rehabilitacyjne bądź leczniczo – rehabilitacyjne, o których mowa w ust. 1 pkt 6a, uważa się wydatki poniesione między innymi na odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne lub leczniczo – rehabilitacyjne.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji pojęcia „zabieg rehabilitacyjny”, zatem konieczne jest wyjaśnienie tego pojęcia w oparciu o definicje encyklopedyczne oraz wydaną z zakresu rehabilitacji literaturę.
Zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 573 ze zm.) – rehabilitacja osób niepełnosprawnych oznacza zespół działań, w szczególności organizacyjnych, leczniczych, psychologicznych, technicznych, szkoleniowych, edukacyjnych i społecznych, zmierzających do osiągnięcia, przy aktywnym uczestnictwie tych osób, możliwie najwyższego poziomu ich funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej.
W oparciu o definicje encyklopedyczne zawarte w „Słowniku wyrazów obcych” (PWN, Warszawa 1991 r.) oraz „Encyklopedii” PWN, „zabieg” stanowi interwencję mającą na celu wywołanie określonego skutku, zwykle będącą środkiem zaradczym przeciwdziałającym czemuś (np. skutkom choroby); „rehabilitacja” jest to przywrócenie choremu sprawności fizycznej i psychicznej poprzez stosowanie odpowiednich zabiegów leczniczych; natomiast „rehabilitacja lecznicza” to połączenie leczenia z postępowaniem usprawniającym, które obejmuje zabiegi fizykoterapeutyczne, wodolecznictwo, światłolecznictwo, elektrolecznictwo, mechanoterapię i kinezyterapię. Istotne znaczenie mogą mieć również zabiegi chirurgiczne zmierzające do przywrócenia organicznych funkcji, zmniejszenia następstw nieodwracalnych zmian lub wyrównanie ich w takim stopniu, aby poszkodowanemu przywrócić jego społecznie przydatną sprawność.
W świetle powyższego uznać należy, że niewątpliwie kontrolne wizyty u specjalisty, w trakcie których lekarz wymienia ortodontyczne łuki, retainery i pozycjonery oraz zakłada modele ortodontyczne po leczeniu, są niezbędne z medycznego punktu widzenia, jednakże wydatek związany z takimi wizytami nie mieści się w dyspozycji art. 26 ust. 7a pkt 3 i 6a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ww. wydatków nie można zakwalifikować jako wydatku na zakup, naprawę lub najem indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych. Nie jest to również wydatek na zabieg rehabilitacyjny bądź zabieg leczniczo - rehabilitacyjny.
Tym samym, nie przysługuje Panu prawo odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na wizyty niepełnosprawnej córki u specjalisty – ortodonty oraz wydatków na zdjęcie przez ortodontę aparatu w łuku górnym i dolnym.
Pana stanowisko w tej części jest nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).