Objęcie w zamian za wkład pieniężny nowo wyemitowanych udziałów w spółce. - Interpretacja - 0112-KDIL2-2.4011.164.2024.2.IM

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 23 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.164.2024.2.IM

Temat interpretacji

Objęcie w zamian za wkład pieniężny nowo wyemitowanych udziałów w spółce.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 19 lutego 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 19 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 maja 2024 r. (wpływ 13 maja 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej („Wnioskodawca”).

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi na rzecz spółki X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiadającej siedzibę dla celów podatku dochodowego od osób prawnych na terytorium Polski („Spółka 1”).

W zamian za świadczenie usług uzyskuje od Spółki 1 przychody wymienione w art. 14 ustawy o PIT. Przychody z działalności gospodarczej osiągane przez Wnioskodawcę są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w następującym zakresie:

a) 52.29.A Działalność morskich agencji transportowych

b) 52.29.B Działalność śródlądowych agencji transportowych,

c) 52.29.C Działalność pozostałych agencji transportowych,

d) 74.90.Z Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana.

Wnioskodawca pełni również funkcję Członka Zarządu Spółki 1 oraz spółki Y spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiadającej siedzibę dla celów podatku dochodowego od osób prawnych na terytorium Polski („Spółka 2”) i z tego tytułu uzyskuje od Spółki 2 przychody wymienione w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.

Spółka 1 oraz Spółka 2 są podmiotami powiązanymi w rozumieniu ustawy o CIT i wchodzą w skład tej samej grupy kapitałowej. Wnioskodawca, pełniąc obecnie funkcję Członka Zarządu Spółki 1 i Spółki 2, posiada odpowiednie doświadczenie i kompetencje do zarządzania Spółką 1 i Spółką 2 w przyszłości, co gwarantuje obecnym wspólnikom Spółki 1 oraz Spółki 2 („Wspólnicy”) ciągłość prowadzenia działalności gospodarczej przez Spółkę 1 i Spółkę 2, zapewnienie efektywnego zarządzania sprawami Spółki 1 oraz Spółki 2, a tym samym – osiąganie przez obecnych Wspólników w przyszłości stabilnych dochodów z tytułu dywidendy.

Z uwagi na powyższe, w celu zapewnienia stabilnego rozwoju Spółki 1 oraz Spółki 2 w Polsce w oparciu o doświadczoną kadrę zarządzającą, która posiada wiedzę, know-how oraz doświadczenie w zakresie specjalistycznej działalności prowadzonej przez Spółkę 1 oraz Spółkę 2, Wspólnicy planują rozszerzenie kręgu udziałowców Spółki 1 oraz Spółki 2 o osobę Wnioskodawcy. W konsekwencji Wspólnicy, Spółka 1 oraz Spółka 2, mając na celu zapewnienie dalszego wzrostu wartości Spółki 1, Spółki 2 oraz zapewnienie dodatkowej motywacji i ściślejszego powiązania interesu Wnioskodawcy z interesem Spółki 1 oraz Spółki 2, postanowili zaoferować Wnioskodawcy prawo do objęcia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki 1 oraz Spółki 2 („Udziały”). Wnioskodawca będzie uprawniony do objęcia Udziałów po cenie odpowiadającej ich wartości nominalnej. Wartość nominalna Udziałów może być niższa od wartości rynkowej Udziałów. Objęcie Udziałów nastąpi jedynie po ich pełnym pokryciu wkładem pieniężnym przez Wnioskodawcę. Podmiotami, które organizują emisję Udziałów na rzecz Wnioskodawcy zgodnie z przedstawionym we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej zdarzeniem przyszłym, są Spółka 1, Spółka 2 oraz Wspólnicy.

Pytania

1.Czy objęcie przez Wnioskodawcę w zamian za wkład pieniężny nowo wyemitowanych udziałów w Spółce 1 oraz Spółce 2 po wartości nominalnej, która będzie niższa niż wartość rynkowa przedmiotowych Udziałów, będzie skutkowało powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu na gruncie ustawy o PIT w momencie ich objęcia?

2.Czy przychód uzyskany przez Wnioskodawcę z odpłatnego zbycia Udziałów stanowić będzie przychód z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o PIT, podlegający opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym zgodnie z art. 30b ustawy o PIT?

Pani stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 1 – objęcie przez Wnioskodawcę w zamian za wkład pieniężny nowo wyemitowanych Udziałów w Spółce 1 oraz Spółce 2 po wartości nominalnej, która będzie niższa niż wartość rynkowa nowo wyemitowanych udziałów, nie będzie skutkowało powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu podatkowego na gruncie ustawy o PIT w momencie ich objęcia.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania 1:

Wnioskodawca opiera swoje stanowisko przede wszystkim na okoliczności, iż w przepisach podatkowych brak jest regulacji wskazującej na powstanie przychodu podatkowego po stronie wspólnika obejmującego udziały lub akcje w spółce w zamian za wkład pieniężny.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT: przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z kolei stosownie do art. 11 ust. 2 i ust. 2a ustawy o PIT: wartość pieniężną świadczeń w naturze oraz innych nieodpłatnych świadczeń określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie/udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania/udostępnienia.

Art. 11 ust. 2b ustawy o PIT stanowi, że w przypadku świadczeń częściowo odpłatnych, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń, ustaloną według zasad określonych w ust. 2 lub 2a, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT, jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, za które art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT uznaje m.in. nominalną wartość udziałów czy akcji w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Przepisy zatem jednoznacznie wskazują, że objęcie udziałów lub akcji w zamian za wkład niepieniężny skutkuje powstaniem po stronie wspólnika dochodu do opodatkowania. A contrario zatem, należy uznać, że objęcie udziałów w zamian za wkład pieniężny nie prowadzi do powstania takiego dochodu.

Jednocześnie w ustawie o PIT nie istnieje żaden inny przepis konstytuujący przychód (dochód) w przypadku wniesienia do spółki wkładu pieniężnego. Zgodnie z zasadą racjonalnego ustawodawcy należy uznać, że gdyby wolą ustawodawcy było opodatkowanie objęcia udziałów za wkład pieniężny, to wprowadziłby do ustawy przepis wiążący powstanie przychodu z takim zdarzeniem albo odpowiednio zredagował art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, nie ograniczając zakresu jego zastosowania wyłącznie do wkładu niepieniężnego.

Zatem, stosując literalną wykładnię przepisów, treść art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT daje podstawy do wyprowadzenia wniosku, iż objęcie udziałów w zamian za wkład pieniężny jest neutralne podatkowo na moment dokonania tej czynności.

Powyższe potwierdza również art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o PIT, zgodnie z którym: za przychody z zysków kapitałowych uważa się m.in. przychody z odpłatnego zbycia udziałów, przy czym w myśl art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wydatków na objęcie lub nabycie udziałów, wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów.

Z powyższego jednoznacznie wynika, iż wydatki poniesione na objęcie udziałów w spółce nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na moment poniesienia takich wydatków i objęcia udziałów, a są rozpoznawane jako koszty uzyskania przychodu dopiero w momencie późniejszego zbycia udziałów. Konsekwentnie należy uznać, że ustawa o PIT wiąże powstanie przychodu ze zbyciem nabytych/objętych uprzednio udziałów, tj. momentem, w którym realizuje się u podatnika konkretne przysporzenie majątkowe, mające wymierną wartość ekonomiczną. Skoro zatem koszt podatkowy jest rozpoznawany dopiero w momencie zbycia udziałów, to brak jest podstaw prawnych do określania tego kosztu w momencie obejmowania udziałów i tym samym do uznania, iż dochód powstaje w momencie objęcia udziałów.

Tym samym należy uznać, że zgodnie z intencją ustawodawcy, wyrażoną w literalnym brzmieniu ustawy o PIT, opodatkowanie w analizowanej sytuacji jest odroczone do momentu zbycia udziałów. Jest to również wynik przeniesienia materializacji prawa do pomniejszenia przychodu o koszty jego uzyskania na ten właśnie moment. Warto zauważyć, że to prawo stanowi nieodłączny element ustalenia podstawy opodatkowania, a jej wartość jest niezbędna do określenia wysokości podatku do zapłaty. Dodatkowym argumentem przemawiającym za brakiem podstawy do powstania przychodu podatkowego po stronie Wnioskodawcy jest okoliczność, że objęcie udziałów – po wartości nominalnej niższej od wartości rynkowej – nie powoduje rzeczywistego przysporzenia majątkowego po stronie Wnioskodawcy w momencie ich nabycia. Należy zauważyć, że objęcie Udziałów na zasadach opisanych powyżej nie będzie skutkować osiągnięciem przez Wnioskodawcę przychodu, w tym także przychodu ze świadczeń w naturze lub nieodpłatnych/częściowo odpłatnych świadczeń. Potencjalne przysporzenie w postaci nadwyżki wartości rynkowej objętych Udziałów nad ich wartością nominalną nie skutkuje bowiem rzeczywistym, definitywnym i wymiernym powiększeniem aktywów Wnioskodawcy, pozostając jedynie przysporzeniem hipotetycznym. Wynika to z faktu, że nie wiadomo, jak będzie zmieniała się wartość rynkowa Udziałów w przyszłości. Możliwa jest sytuacja, w której wartość rynkowa Udziałów spadnie poniżej ich wartości nominalnej. Jednocześnie powszechnie akceptowana w orzecznictwie oraz doktrynie wykładnia art. 11 ustawy o PIT nakazuje uznać za przychód wyłącznie przysporzenia definitywne, o charakterze trwałym, mające konkretny wymiar majątkowy powiększający aktywa podatnika (lub zmniejszający pasywa).

Ponadto, przyjęcie tezy, że objęcie udziałów za wkład gotówkowy poniżej ich wartości rynkowej prowadzi do powstania przychodu po stronie wspólnika na moment objęcia udziałów, skutkowałoby wystąpieniem podwójnego opodatkowania (w momencie objęcia udziałów i w momencie ich zbycia), co stoi w sprzeczności z zasadami wyrażonymi w art. 84 i art. 217 Konstytucji RP (kwestia ta wielokrotnie potwierdzona została w orzecznictwie, m.in. przez Trybunał Konstytucyjny np. w wyroku z dnia 22 maja 2002 r., sygn. akt K 6/02, OTKA 2002/3/33).

W analizowanym przypadku, ewentualne rzeczywiste, definitywne i wymierne przysporzenie zmaterializuje się – zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o PIT – dopiero w dacie zbycia przedmiotowych udziałów, a nie w dacie ich objęcia. Prawidłowość stanowiska Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w szeregu interpretacji indywidualnych wydanych w zbliżonych lub tożsamych stanach faktycznych.

Poglądy Dyrektora KIS przedstawione w tych interpretacjach tworzą jednolitą linię interpretacyjną, dotyczącą problematyki będącej przedmiotem pytania Wnioskodawcy, a która jest zbieżna z jego stanowiskiem, uznającym, iż:

a)brak jest przepisów, które powodowałyby, że objęcie udziałów w zamian za wkład gotówkowy wiąże się z powstaniem przychodu podatkowego;

b)w takich sytuacjach momentem podatkowym (tj. momentem powstania przychodu podatkowego i towarzyszącego mu kosztu podatkowego) jest moment zbycia udziałów;

c)w tego typu sytuacjach objęcie udziałów po wartości nominalnej niższej od wartości rynkowej nie skutkuje powstaniem przychodu na dzień objęcia udziałów, gdyż na dzień objęcia udziałów przysporzenie takie nie jest rzeczywiste, definitywne i nie ma wymiernej wartości ekonomicznej, a jest ono jedynie hipotetyczne i potencjalne.

Przykładem takich rozstrzygnięć są m.in. interpretacje indywidualne:

a) z dnia 30 lipca 2020 r. sygn. 0114-KDIP3-1.4011.374.2020.1.MG,

b) z dnia 8 października 2020 r. sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.626.2020.1.SJ,

c) z dnia 20 kwietnia 2021 r. sygn. 0112-KDIL2-1.4011.308.2021.1.PW,

d) z dnia 1 czerwca 2021 r. sygn. 0112-KDIL2-1.4011.300.2021.1.JK,

e) z dnia 23 czerwca 2021 r. sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.277.2021.2.MS,

f) z dnia 14 lutego 2022 r., sygn. 0112-KDIL2-1.4011.136.2022.1.JK,

g) z dnia 14 marca 2022 r. sygn. 0114-KDIP3-1.4011.1153.2021.1.MG,

h) z dnia 15 kwietnia 2022 r. sygn. 0115-KDIT1.4011.61.2022.1.MT,

i) z dnia 9 maja 2022 r., sygn. 0114-KDIP3-1.4011.429.2022.1.BS,

j) z dnia 25 lipca 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.484.2022.1.NM,

k) z dnia 20 lutego 2023 r. sygn. 0115-KDIT1.4011.2.2023.1.MST,

l) z dnia 2 marca 2023 r. sygn. O112-KDIL2-1.4011.102.2023.1.SN,

m) z dnia 8 marca 2023 r., sygn. 0112-KDIL2-1.4011.102.2023.1.SN,

n) z dnia 8 marca 2023 r., sygn. 0112-KDIL2-1.4011.101.2023.1.TR,

o) z dnia 28 marca 2023 r., sygn. 0114-KDIP3-1.4011.134.2023.1.MG,

p) z dnia 3 kwietnia 2023 r, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.240.2023.1.JK,

q) z dnia 3 kwietnia 2023 r., sygn. 0115-KDIT1.4011.110.2023.1.JG,

r) z dnia 11 kwietnia 2023 r., sygn. 0114-KDIP3-1.4011.311.2022.1.BS,

s) z dnia 12 kwietnia 2023 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.96.2023.1.GG,

t) z dnia 13 kwietnia 2023 r, sygn.0112-KDIL2-2.4011.150.2023.1.AG,

u) z dnia 10 maja 2023 r., sygn. 0114-KDIP3-1.4011.328.2023.1.AK,

v) z dnia 16 maja 2023 r., sygn. 0112-KDIL2-1.4011.230.2023.1.KF,

w) z dnia 19 maja 2023 r., sygn. 0112-KDIL2-2.4011.149.2023.2.AA,

x) z dnia 26 maja 2023 r, sygn. 0115-KDIT1.4011.239.2023.2.MN.

W ocenie Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 2 – przychód uzyskany przez Wnioskodawcę z odpłatnego zbycia Udziałów stanowić będzie przychód z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a Ustawy o PIT, podlegający opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym zgodnie z art. 30b ustawy o PIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania 2:

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o PIT: za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych.

W myśl art. 17 ust. 1ab pkt 1 ustawy o PIT, przychód określony w ust. 1 pkt 6: z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych powstaje w momencie przeniesienia na nabywcę własności udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych. Zatem, odpłatne zbycie udziałów nabytych w ramach opisanego programu będzie zaliczone do źródła przychodów, jakim są kapitały pieniężne, a przychodem będzie cena sprzedaży akcji.

Zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy o PIT: od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) za wkład niepieniężny, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Jak stanowi art. 30b ust. 5 ustawy o PIT: dochodów, o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c.

W myśl art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy o PIT: w terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b.

Stosownie do art. 45 ust. 4 pkt ustawy o PIT: przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania podatnicy są obowiązani wpłacić – należny podatek dochodowy wynikający z zeznania, o którym mowa w ust. 1a pkt 1, albo różnicę pomiędzy podatkiem należnym wynikającym z zeznania, o którym mowa w ust. 1a pkt 1, a sumą zapłaconych za dany rok zaliczek. Sprzedaż przez Wnioskodawcę Udziałów objętych w zamian za wkład pieniężny odpowiadający ich wartości nominalnej niższej od wartości rynkowej, spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstanie przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie przychód ten należy zakwalifikować do przychodów z kapitałów pieniężnych, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a Ustawy o PIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.) kompleksowo reguluje skutki podatkowe czynności związanych z uzyskaniem, posiadaniem i utratą statusu wspólnika w spółce zdefiniowanej w art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. m.in. w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością).

Jednym z elementów tych regulacji jest art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, który dotyczy objęcia udziałów (akcji) w spółce. Normy wynikające z tego przepisu różnicują skutki podatkowe tego rodzaju czynności w zależności od charakteru wkładu, za jaki są obejmowane te udziały (akcje).

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wniesienie do spółki wkładu niepieniężnego skutkuje po stronie podatnika powstaniem przychodu ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 7 tej ustawy: „kapitały pieniężne”.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się wartość wkładu określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze – w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważa się wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 19 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

I tak, w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce:

a)w zamian za wkład niepieniężny – po stronie wnoszącego wkład powstaje przychód, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przy czym:

-jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część – przychód ten jest wolny od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 analizowanej ustawy (przy spełnieniu warunków określonych w tym przepisie);

-jeżeli wkład niepieniężny ma postać inną niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część – ustawa nie przewiduje zwolnienia tego przychodu od podatku;

b)w zamian za wkład inny niż niepieniężny, czyli pieniężny – po stronie wnoszącego wkład nie powstaje przychód podatkowy (art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a contrario).

Wskazane różnice w podatkowym traktowaniu sytuacji objęcia udziałów w zamian za wkład pieniężny i niepieniężny wynikają z tego, że:

a)w przypadku wkładu pieniężnego podmiot wnoszący wkład dokonuje po prostu odpłatnego „nabycia” (w potocznym znaczeniu tego pojęcia) udziałów (akcji) za środki pieniężne;

b)w przypadku wkładu niepieniężnego podmiot wnoszący wkład dokonuje natomiast:

-odpłatnego „nabycia” (w potocznym znaczeniu tego pojęcia) udziałów (akcji) w zamian za „cenę” w wartości przedmiotu wkładu, oraz jednocześnie

-odpłatnego zbycia przedmiotu wkładu – wnoszący wkład przenosi własność przedmiotu wkładu na spółkę w zamian za określoną „cenę”, tj. wartość objętych udziałów (akcji) w spółce.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje przy tym pojęć „wkład niepieniężny” i „wkład pieniężny”. Nie odsyła również do stosowania w tym zakresie definicji z innych dziedzin prawa, w tym do przepisów prawa cywilnego (handlowego), na gruncie których spółki są tworzone. Dlatego przepisy prawa cywilnego (handlowego) stanowiące podstawy prawne wnoszenia wkładów do spółek mogą być pomocne dla kwalifikacji danego wkładu jako pieniężny albo niepieniężny dla celów podatkowych. Nie mają one jednak znaczenia decydującego, z uwagi na zasadę autonomii prawa podatkowego. Znaczenie określeń „wkład niepieniężny” i „wkład pieniężny” na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy odczytywać z uwzględnieniem językowego znaczenia tych pojęć oraz ratio legis przepisów regulujących skutki podatkowe wnoszenia wkładów do spółek.

Wskazuję więc, że przymiotnik „pieniężny” pochodzi od słowa „pieniądz”, czyli „środek płatniczy przyjmowany w zamian za towary i usługi lub zwalniający od zobowiązań”, „moneta lub banknot obiegowy”. Niepieniężny to przeciwieństwo pieniężnego, „inny niż pieniężny” (Słownik Języka Polskiego PWN – wersja internetowa, https://sjp.pwn.pl).

Zatem stwierdzam, że „wkład pieniężny” to przekazywana spółce w celu pokrycia kapitału zakładowego określona liczba znaków pieniężnych wnoszonych w gotówce albo też w formie bankowego czy pocztowego transferu pieniądza. Wkład niepieniężny natomiast to przekazywane spółce w celu pokrycia kapitału zakładowego wartości majątkowe, które nie są pieniądzem (w szczególności zbywalne rzeczy lub prawa).

Podsumowanie: objęcie przez Panią w zamian za wkład pieniężny nowo wyemitowanych udziałów w Spółce 1 oraz Spółce 2 po wartości nominalnej, która będzie niższa niż wartość rynkowa tych Udziałów, nie będzie skutkować w momencie objęcia powstaniem po Pani stronie przychodu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu do przychodu z odpłatnego zbycia Udziałów wskazuję, co następuje.

Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 tej ustawy. Zgodnie z tym przepisem:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymieniowe w pkt 8 lit. a-c.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych.

Przychody, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegają opodatkowaniu w szczególnym trybie określonym w art. 30b tej ustawy.

Podsumowanie: przychód uzyskany przez Panią z odpłatnego zbycia Udziałów stanowić będzie przychód z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegający opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym zgodnie z art. 30b tej ustawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu do powołanych przez Panią interpretacji stwierdzam, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).