Odpłatne zbycie nieruchomości. - Interpretacja - 0112-KDSL1-1.4011.196.2024.2.MW

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 20 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.196.2024.2.MW

Temat interpretacji

Odpłatne zbycie nieruchomości.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 21 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych (pytanie oznaczone we wniosku nr 3). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Na wstępnie Wnioskodawca wyjaśnia, że ten wniosek został złożony powtórnie, ponieważ pierwszy został pozostawiony bez rozpatrzenia ze względów formalnych dotyczących pełnomocnictwa (postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 lutego 2024 r. (…)). Na końcu opisu zdarzenia przyszłego Wnioskodawca zawarł odpowiedzi na pytania zawarte w wezwaniu wystosowanym w związku z pierwszym wnioskiem o interpretację. Zawarty opis zdarzenia przyszłego powinien być zatem wystarczający do wydania interpretacji. W związku z tym Wnioskodawca zwraca się o wydanie interpretacji w możliwie szybkim terminie.

Wnioskodawca (dalej również jako „Sprzedający”) ma miejsce zamieszkania w Polsce i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2022 poz. 2647 ze zm. – dalej „Ustawa o PIT”). Wnioskodawca nie prowadzi indywidualnej działalności gospodarczej. Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej „VAT”).

W roku 2015 Wnioskodawca otrzymał w darowiźnie od rodziców Nieruchomość niezabudowaną położoną w (…), stanowiącą działkę ewidencyjną nr (…), dla której Sąd Rejonowy (…) prowadzi księgę wieczystą (…) (dalej „Nieruchomość”). Celem dokonania przez rodziców Wnioskodawcy darowizny było przekazanie Wnioskodawcy części rodzinnego majątku (przekazanie Nieruchomości nastąpiło z inicjatywy rodziców Wnioskodawcy). Wnioskodawca nie miał żadnych planów co do Nieruchomości. Wnioskodawca nie rozważał realizacji żadnych inwestycji i nie podejmował żadnych działań w tym kierunku.

Od momentu otrzymania Nieruchomości Wnioskodawca jej nie wykorzystywał. Wnioskodawca nie podejmował działań mających na celu zwiększenie wartości Nieruchomości, w szczególności takich jak: zmiana przeznaczenia terenu lub wystąpienie o decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej.

W dniu (…) 2023 r. Wnioskodawca podpisał z (…) (dalej „Nabywca”) umowę przedwstępną (dalej „Umowa przedwstępna”) sprzedaży Nieruchomości. Nabywca sam zgłosił się do Wnioskodawcy w sprawie nabycia Nieruchomości.

Nieruchomość nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (i nie będzie objęta w dniu zawarcia umowy przenoszącej własność). Dla Nieruchomości nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy. Nabywca będzie jednak ubiegał się o decyzję o warunkach zabudowy dla Nieruchomości. W momencie zawierania umowy przenoszącej własność Nieruchomości będzie zatem wydana dla Nieruchomości decyzja o warunkach zabudowy. Nabywca zamierza zrealizować na Nieruchomości (oraz nieruchomościach sąsiednich) inwestycję: centrum (…) (dalej „Centrum (…)”). Nabywca specjalizuje się w realizacji tego typu inwestycji. W konsekwencji Nabywca działa według wypracowanego przez lata schematu. Polega on na tym, że w pierwszej kolejności Nabywca zawiera umowy przedwstępne z właścicielami gruntów. Następnie Nabywca podejmuje działania mające na celu zweryfikowanie, czy realizacja planowanej inwestycji jest możliwe. Jeśli tak jest, to Nabywca podejmuje działania przygotowawcze, w tym uzyska decyzję o warunkach zabudowy, a nawet pozwolenia na budowę. Te działania przygotowawcze Nabywca podejmuje przed podpisaniem umowy przenoszącej własność Nieruchomości.

W celu umożliwienia sobie podjęcia przedstawionych działań Nabywca uzależnia podpisanie umowy przedwstępnej od zawarcia w niej odpowiednich pełnomocnictw oraz udostępnienia Nieruchomości. Nabywca wprost wskazał to w Umowie przedwstępnej. Zawiera ona następujące oświadczenie Nabywcy: „Kupujący oświadcza, że zawarcie niniejszej przedwstępnej umowy sprzedaży przez Kupującego uzależnione zostało od udzielenia przez Sprzedającego pełnomocnictw, o których mowa w § (…) niniejszej Umowy oraz udostępnienia Nieruchomości, o którym mowa w § (…) niniejszej umowy”.

W § (…) Umowy przedwstępnej mowa jest o pełnomocnictwie do uzyskania przez Nabywcę (na koszt Nabywcy) zaświadczeń wydanych przez właściwe: urząd skarbowy, urząd gminy oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (w trybie art. 306g ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa oraz zaświadczenia wydanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, potwierdzających, że Sprzedający nie zalega z płatnością należnych podatków i innych należności publicznoprawnych oraz uzyskanie przez Sprzedającego zaświadczeń właściwych urzędów skarbowych potwierdzających zgodnie, iż nabycie Nieruchomości jest zwolnione od podatku od podatku od spadków i darowizn (względnie, że należny podatek zastał zapłacony albo zobowiązanie podatkowe wygasło wskutek przedawnienia).

W § (…) Umowy przedwstępnej Sprzedający oświadczył, że znane są mu zamierzenia Nabywcy polegające na realizacji inwestycji. Sprzedający zobowiązał się także do udzielenia Nabywcy (lub osobie przez niego wskazanej) pełnomocnictw do uzyskania niezbędnych dokumentów dotyczących stanu prawnego i faktycznego Nieruchomości, które mogą okazać się niezbędne w procesie inwestycyjnym.

W § (…) Umowy przedwstępnej Sprzedający i Nabywca ustalili, że od dnia zawarcia Umowy przedwstępnej Nabywcy przysługuje prawo dysponowania całym obszarem Nieruchomości w zakresie koniecznym do uzyskania decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę, przygotowania planowanej przez Nabywcę inwestycji w zakresie przewidzianym przez Prawo budowlane, to jest dla składania oświadczeń o posiadanym prawie do dysponowania Nieruchomością na cele budowlane, składania i cofania wniosków oraz uzyskiwania pozwoleń, uzgodnień, sprawdzeń, opinii, warunków technicznych i przyłączy, a nadto uzyskiwania – wypisów i wyrysów z ewidencji gruntów. Wszelkie koszty związane z prowadzonymi postępowaniami ponoszone są przez Nabywcę.

W przypadku nie zawarcia umowy przenoszącej własność Nabywca przekaże Sprzedającemu wniosek Nabywcy (podpisany przez uprawnione osoby) o stwierdzenie wygaśnięcia pozwolenia na budowę Inwestycji. Celem rozstrzygnięcia wszelkich wątpliwości Sprzedający i Nabywca (dalej „Strony”) postanowili, że Nabywca nie może rozpocząć na Nieruchomości żadnych robót budowlanych przed zawarciem Umowy przenoszącej własność.

W § (…) Umowy przedwstępnej Strony postanowiły również, że od dnia (…) 2023 r. Nabywcy przysługiwać będzie prawo do wejścia na teren całego obszaru Nieruchomości celem wykonania na swój koszt i ryzyko badań i odwiertów niezbędnych do potwierdzenia, iż obszar Nieruchomości wolny jest od zanieczyszczeń, a warunki glebowe umożliwiają realizację na nim inwestycji polegającej na wybudowaniu Centrum (…).

Ponadto Strony zgodnie postanowiły, że Nabywcy przysługiwać będzie prawo wejścia na teren Nieruchomości celem wytyczenia obrysu budynku z przeznaczeniem pod (…) (ale Nabywca musi o tym zawiadomić Sprzedającego). Jeśli umowa przenosząca własność nie zostanie zawarta, to Nabywca zobowiązany jest przywrócić Nieruchomość do stanu poprzedniego. Dla pełnego obrazu sytuacji Wnioskodawca wskazuje, że w okresie posiadania Nieruchomości przez darczyńców (rodziców Wnioskodawcy) okoliczne tereny stanowiły grunty rolne i do takich celów były wykorzystywane. Później jednak, wraz z rozbudową (…) tereny te stopniowo zaczęły zmieniać swój charakter. Wpływ na to ma m.in. usytuowany niedaleko zjazd z (...), który powoduje, że tereny te są dogodną lokalizacją dla inwestycji planowanej przez Nabywcę. Zmiana charakteru okolicznych terenów spowodowała, że są nimi zainteresowane przede wszystkim podmioty gospodarcze, które przed zawarciem umowy przenoszącej własność chcą zweryfikować możliwość realizacji planowanych inwestycji. Z tego względu warunkiem zawarcia umowy przedwstępnej jest zawarcie w niej odpowiednich postanowień o udzieleniu pełnomocnictw oraz udostępnieniu gruntu. Oznacza to, że chcąc sprzedać Nieruchomość, którą zainteresowane są podmioty gospodarcze Wnioskodawca w praktyce zmuszony był zgodzić się na warunki Nabywcy dotyczące pełnomocnictw oraz udostępnienia gruntu.

W Umowie przedwstępnej strony z ostrożności uzgodniły, że cena Nieruchomości zostanie podwyższona o VAT w sytuacji, gdy takie stanowisko zajmie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji wydanej na wniosek Wnioskodawcy. Z tego względu Wnioskodawca występuje z niniejszym Wnioskiem. Dodatkowo z ostrożności Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie, że transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Niniejszy wniosek został złożony powtórnie, ponieważ pierwszy został pozostawiony bez rozpatrzenia ze względów formalnych dotyczących pełnomocnictwa.

W związku z powyższym poniżej Wnioskodawca udziela odpowiedzi na pytania dotyczące opisu zdarzenia przyszłego zawarte w wezwaniu wystosowanym w ramach postępowania zakończonego pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia. Wnioskodawca uznaje bowiem, że są to informacje niezbędne do wydania interpretacji.

1.Jaki jest zakres pełnomocnictwa udzielonego Kupującemu? Prosimy enumeratywnie wymienić i opisać wszystkie czynności do jakich upoważniony jest Kupujący.

Sprzedający udzielił Kupującemu pełnomocnictwa do uzyskania przez Kupującego (na koszt Kupującego):

a)zaświadczeń dotyczących Sprzedającego wydanych przez właściwe: urząd skarbowy, urząd gminy, oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (w trybie art. 306g ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa), oraz

b)zaświadczeń dotyczących Sprzedającego wydanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, potwierdzających, że Sprzedający nie zalega z płatnością należnych podatków i innych należności publicznoprawnych,

c)zaświadczeń właściwych urzędów skarbowych potwierdzających zgodnie, iż nabycie Nieruchomości przez Sprzedającego jest zwolnione od podatku od podatku od spadków i darowizn (względnie, że należny podatek zastał zapłacony albo zobowiązanie podatkowe wygasło wskutek przedawnienia).

W § (…) Umowy przedwstępnej Sprzedający oświadczył, że znane są mu zamierzenia Nabywcy polegające na realizacji inwestycji. Sprzedający zobowiązał się także do udzielenia Nabywcy (lub osobie przez niego wskazanej) pełnomocnictw do uzyskania niezbędnych dokumentów dotyczących stanu prawnego i faktycznego Nieruchomości, które mogą okazać się niezbędne w procesie inwestycyjnym.

2.Czy podejmował/będzie podejmował Pan jakiekolwiek czynności przed planowaną sprzedażą w celu przygotowania Nieruchomości do sprzedaży (np.: uzbrojenie terenu, ogrodzenie, wystąpienie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, inne działania zmierzające do zwiększenia wartości bądź atrakcyjności działki)?

Sprzedający nie będzie podejmował żadnych czynności przed planowaną sprzedażą w celu przygotowania Nieruchomości do sprzedaży.

Jeśli tak, to jakie będą to czynności (nakłady)? Nie dotyczy.

3.Czy z tytułu nabycia Nieruchomości przysługiwało Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?

Nabycie nastąpiło przez darowiznę od rodziców, co opisane zostało we wniosku o interpretacje. W związku z czym Sprzedającemu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

I.Uzupełnił Pan opis sprawy – w części dotyczącej podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób fizycznych – o następujące informacje:

1.Czy posiada Pan jeszcze inne nieruchomości przeznaczone w przyszłości do sprzedaży (oprócz wskazanej we wniosku), a jeśli tak – to prosimy podać odrębnie dla każdej, będącej przedmiotem planowanej sprzedaży, nieruchomości:

Sprzedający nie posiada żadnych innych nieruchomości, poza nieruchomością z domem mieszkalnym, w którym mieszka razem z żoną. Nie planuje jego sprzedaży.

·kiedy i w jaki sposób wszedł Pan w posiadanie tych nieruchomości:

(…) 2015 r.

·w jakim celu nieruchomości te zostały nabyte przez Pana:

Mieszkalny – Sprzedający mieszka w domu znajdującym się na tej nieruchomości razem z rodziną.

·w jaki sposób nieruchomości były/będą wykorzystywane przez Pana od momentu wejścia w ich posiadanie do chwili sprzedaży:

Mieszkalny – Sprzedający mieszka w domu znajdującym się na tej nieruchomości razem z rodziną.

·kiedy (wskazać rok/lata) dokona Pan ich sprzedaży i co będzie przyczyną ich sprzedaży:

Sprzedający nie planuje sprzedaży nieruchomości, na której wybudowany jest dom, w którym mieszka.

·ile (wskazać liczbę) nieruchomości zostanie sprzedanych: Nie dotyczy.

·na co (na jaki cel) zostaną przeznaczone środki ze sprzedaży tych nieruchomości. Nie dotyczy.

2.Czy dokonywał Pan wcześniej (oprócz wskazanej we wniosku) sprzedaży nieruchomości, a jeśli tak – to należy podać odrębnie dla każdej sprzedanej nieruchomości:

Sprzedający nie dokonywał wcześniej (oprócz wskazanej we wniosku) sprzedaży nieruchomości.

kiedy i w jaki sposób wszedł Pan w posiadanie tych nieruchomości: nie dotyczy.

w jakim celu nieruchomości te zostały nabyte przez Pana: nie dotyczy.

w jaki sposób nieruchomości były wykorzystywane przez Pana od momentu wejścia w ich posiadanie do chwili sprzedaży: nie dotyczy.

kiedy dokonał Pan ich sprzedaży i co było przyczyną ich sprzedaży: nie dotyczy.

ile nieruchomości zostało sprzedanych i jakich (niezabudowanych czy zabudowanych, a jeśli zabudowanych – to czy były to nieruchomości mieszkalne czy użytkowe): nie dotyczy.

3.Czy Nieruchomość była/jest/będzie do momentu zbycia udostępniana osobom trzecim na podstawie umów cywilnoprawnych, np. najmu, dzierżawy, użyczenia lub innej umowy o podobnym charakterze? Jeśli tak, to na jaki okres, w jakim celu i czy były/są/będą to umowy odpłatne czy nieodpłatne?

Nieruchomość nie była, nie jest i nie będzie do momentu zbycia udostępniana osobom trzecim na podstawie umów cywilnoprawnych.

4.Czy podjął/podejmie Pan do momentu zbycia jakiekolwiek działania marketingowe w celu sprzedaży Nieruchomości (np. skorzystał/skorzysta z biura nieruchomości, przygotowywał/przygotuje oferty sprzedaży)? Jeśli tak - prosimy wskazać jakie.

Sprzedający nie podejmował i nie podejmie do momentu zbycia jakiekolwiek działań marketingowych w celu sprzedaży Nieruchomości. Wskazany we wniosku o interpretacje Kupujący zgłosił się do Sprzedającego sam i przekonał go do sprzedaży.

Pytanie (oznaczone we wniosku nr 3)

Czy dochód ze sprzedaży Nieruchomości będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Pana stanowisko w sprawie (do pytania oznaczonego nr 3)

W Pana ocenie:

Dochód ze sprzedaży Nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Ad. 3

Zgodnie z art. 9 ust. 1 Ustawy o PIT: „Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.”

Ustawa o PIT wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do przepisów Ustawy o PIT odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1 pkt 3 i 8:

- pozarolnicza działalność gospodarcza,

- odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów

d)innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy o PIT jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Definicja pozarolniczej działalności gospodarczej została zawarta w art. 5a pkt 6 Ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem: „Ilekroć w ustawie jest mowa o (...) działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9”.

Użyte w tym przepisie pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej opiera się na trzech przesłankach:

- zarobkowym celu działalności,

- wykonywaniu działalności w sposób zorganizowany i ciągły,

- prowadzeniu działalności we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, iż działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie bowiem działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów.

W analizowanej sytuacji nie sposób mówić o zarobkowym celu działań Wnioskodawcy czy też jakimkolwiek ponoszonym przez Wnioskodawcę ryzyku. Sprzedaż Nieruchomości otrzymanej w darowiźnie nie wiąże się bowiem z jakimkolwiek ryzykiem gospodarczym. Nie sposób również analizować faktu otrzymania darowizny od rodziców (przekazania majątku rodzinnego z inicjatywy rodziców) pod kątem działalności o celu zarobkowym (uznać za taką działalność sprzedaż po 8 latach takiej nieruchomości).

W analizowanej sytuacji nie zostały również spełnione inne przesłanki do uznania, że Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży nieruchomości. W szczególności nie sposób zatem uznać, że prowadzi działalność handlową. Ta polega bowiem na kupowaniu towarów w celu ich sprzedaży po wyższej cenie. Już sposób nabycia Nieruchomości przez Wnioskodawcę wskazuje, że nie była to działalność handlowa. Inicjatywa przekazania Nieruchomości nastąpiła bowiem z inicjatywy rodziców Wnioskodawcy, którzy wyrazili wolę przekazania rodzinnego majątku). Potwierdza to również długi okres od nabycia Nieruchomości (które nie nastąpiło z inicjatywy Wnioskodawcy), a sprzedażą Nieruchomości.

Gdyby Wnioskodawca działał w sposób zorganizowany i ciągły, to wcześniej podejmowałby szersze działania zmierzające do skutecznej sprzedaży Nieruchomości. W analizowanej sytuacji nie można mówić o spełnieniu warunku działania w sposób „zorganizowany i ciągły”. Wnioskodawca jedynie zgodził się na przyjęcie darowizny. Później nie podejmował żadnych działań dotyczących Nieruchomości.

Podsumowując, sprzedaż Nieruchomości po około 8 latach od jej otrzymania w darowiźnie nie wykazuje żadnych cech transakcji dokonanej w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu Ustawy o PIT.

O zorganizowanym działaniu nie może przesądzać fakt udzielenia Kupującemu stosownych pełnomocnictw. Zostały one bowiem udzielone z korzyścią dla tego Kupującego. Co istotne, Kupujący nie godził się, aby od razu zawrzeć umowę przenoszącą własność (co byłoby dla Wnioskodawcy korzystniejsze). Ponadto Kupujący wprost uzależnił możliwość przystąpienia do transakcji od udzielenia mu odpowiednich zgód i pełnomocnictw.

Należy podkreślić, że Nabywca jest potentatem na rynku (…) (potwierdzeniem są chociażby dane liczbowe zawarte na jego stronie internetowej: (…)) i działa według ściśle określonego schematu. Jego istotnym elementem jest zawieranie umów przedwstępnych zawierających odpowiednie zgody i pełnomocnictwa Sprzedającego (takie, jak znajdujące się w Umowie przedwstępnej).

W konsekwencji jednym w podstawowych warunków podpisania Umowy przedwstępnej stawianych przez Nabywcę było zawarcie w niej postanowień umożliwiających Nabywcy weryfikację możliwości przeprowadzenia inwestycji. Taka weryfikacja w praktyce polega na próbie uzyskania przez potencjalnego nabywcę dokumentów umożliwiających dokonanie planowanej inwestycji. Tylko to daje bowiem nabywcy pewność, że będzie mógł wykorzystać daną nieruchomość do planowanych celów. W związku z tym Nabywca zażądał, aby w Umowie przedwstępnej znalazły się opisane zgody i pełnomocnictwa. Udzielenie powyższych zgód zostało narzucone przez Nabywcę. Gdyby Sprzedający się nie zgodził się na takie zapisy, to Umowa przedwstępna nie zostałaby podpisana. Co więcej, każdy inny potencjalny nabywca najprawdopodobniej sformułowałby podobne kryteria transakcji. Z punktu widzenia potencjalnego kupującego są one bowiem całkowicie racjonalne i uzasadnione. Jednocześnie brak ich udzielenia przez Sprzedającego byłby działaniem nieracjonalnym, ponieważ potencjalny kupujący działa na własny koszt i ryzyko.

Zauważyć należy przy tym, że zawarte w umowie przedwstępnej zapisy pozwalające na zweryfikowanie przydatności Nieruchomości do planowanej przez nabywcę inwestycji nie mogą być uznane za działania podejmowane w celu poszukiwania klienta. Ten potencjalny klient jest już bowiem znaleziony. Taka weryfikacja jest to zatem działanie Nabywcy w celu realizacji jego własnych interesów, a nie interesów Wnioskodawcy. Z punktu widzenia Wnioskodawcy działania Nabywcy po podpisaniu Umowy przedwstępnej są całkowicie obojętne. Innymi słowy udzielenie Nabywcy w Umowie przedwstępnej przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego zgód i pełnomocnictw umożliwiających Nabywcy weryfikację Nieruchomości było działaniem „warunkującym" sprzedaż. Bez udzielenia Nabywcy odpowiednich zgód i pełnomocnictw Wnioskodawca w praktyce nie miałby szansy na sprzedaż Nieruchomości za rynkową cenę.

W konsekwencji zawarcie Umowy przedwstępnej w opisanym kształcie stanowiło dla Wnioskodawcy przejaw racjonalnego zarządzania majątkiem osobistym. Należy podkreślić, że taka procedura sprzedaży niezabudowanych nieruchomości podmiotom gospodarczym stała się już standardem rynkowym, a nie działaniem, które można uznać za nietypowe czy nadzwyczajne. Co również istotne, sprzedający (w tym Wnioskodawca w analizowanej sytuacji) nie mają żadnych racjonalnych powodów, aby nie pozwolić potencjalnemu nabywcy sprawdzić, czy przedmiot transakcji będzie mógł być wykorzystany do planowanych przez potencjalnego nabywcę celów.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w wykładni przepisów zawartej w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, np. w piśmie z dnia 19 października 2022 r. (0114-KDIP3-1.4011.727.2022.5.PZ) oraz piśmie z 4 lipca 2023 r. (0115- KDIT3.4011.339.2023.2.KP).

Z kolei w najnowszym orzecznictwie sądowym uznaje się, że nawet różnego rodzaju racjonalne działania podejmowane w celu uzyskania korzystnej ceny, np. wyodrębnienie działki (Wnioskodawca takich działań nie podejmował) nie świadczą o prowadzeniu działalności gospodarczej. Przykładem jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 kwietnia 2019 r. (II FSK 1100/17). Sąd wskazał w nim, że samo tylko wyodrębnienie z jednej nieruchomości działek gruntu, powiązane także z koniecznością uprzedniego uzyskania stosownych decyzji administracyjnych, czy uregulowania prawidłowego dostępu do nich, nie wykracza poza działania mieszczące się w zwykłym zarządzie własnymi sprawami majątkowymi.

Takie same wnioski wynikają z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 5 marca 2019 r. (II FSK 829/17). W tym drugim wyroku Sąd stwierdził, że „Brak jest podstaw kwalifikowania do pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f., podejmowanych przez podatnika czynności mieszczących się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mających na celu prawidłowe gospodarowanie tym majątkiem oraz zaspokajanie potrzeb rodziny. Działań z zachowaniem - normalnych w takich przypadkach - reguł gospodarności nie należy z gruntu utożsamiać z działalnością gospodarczą.”

Podpisując Umowę przedwstępną w opisanym kształcie Wnioskodawca jedynie podejmował czynności mieszczących się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe gospodarowanie tym majątkiem oraz zaspokajanie potrzeb rodziny. W tym przypadku celem było zbycie Nieruchomości. Podsumowując, biorąc pod uwagę okoliczności transakcji dochód ze sprzedaży Nieruchomości na podstawie Ustawy o PIT nie powinien być traktowany jako odpłatne zbycie nieruchomości następujące w ramach działalności gospodarczej. Należy go zaliczyć do źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. Ustawy o PIT: odpłatne zbycie nieruchomości. Transakcja nie będzie zatem podlegać opodatkowaniu PIT, ponieważ od końca roku, w którym została nabyta minęło ponad 5 lat.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dowodowym od osób fizycznych:

Źródłami przychodów są:

pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),

odpłatne zbycie (pkt 8), z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

-odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz

-zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie.

Odrębnym źródłem przychodów jest wyszczególniona w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozarolnicza działalność gospodarcza.

Pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 6 ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej  – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Wskazać należy, że treść definicji zawartej w wyżej cytowanym art. 5a pkt 6 ww. ustawy, daje podstawę by przyjąć, że dla uznania określonej działalności za działalność gospodarczą, konieczne jest m.in. łączne spełnienie trzech warunków: po pierwsze, dana działalność musi być działalnością zarobkową, po drugie, działalnością wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły oraz, po trzecie, działalność ta musi być prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże, brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.

Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Natomiast, przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Na pojęcie „zorganizowanie” w rozumieniu art. 5a pkt 6 ww. ustawy składa się zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonych działalności, jak i w fazie realizacji.

Zatem każde działanie spełniające wskazane wyżej przesłanki, stanowi w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozarolniczą działalność gospodarczą, niezależnie od tego czy podatnik dokonał jej rejestracji.

W szczególności działania podatnika wypełniają definicję działalności gospodarczej, gdy podejmuje on pośrednio lub bezpośrednio aktywne czynności w zakresie sprzedaży nieruchomości (zarówno w fazie przygotowawczej, jak i w okresie realizacji) angażując środki podobne do wykorzystywanych przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Istotne znaczenie, choć nie decydujące, mają również poszczególne elementy zdarzenia będące efektem aktywnych działań podatnika, np. to w jaki sposób i w jakim celu zostaną nabyte lub wytworzone składniki majątku będące przedmiotem sprzedaży (w drodze zakupu, spadku, darowizny), to czy zostaną nabyte de facto na cele inwestycyjne celem czerpania zysków z najmu lub sprzedaży, czy przede wszystkim na potrzeby osobiste podatnika i jego najbliższej rodziny.

Przy czym każdy przypadek należy oceniać indywidualnie, mając na względzie całokształt okoliczności faktycznych danej sprawy, a więc wszystkie działania podejmowane przez podatnika, a nie tylko poszczególne czynności, pojedyncze elementy zdarzenia przyszłego.

Przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości może zatem stanowić przychód z dwóch źródeł, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) lub z odpłatnego zbycia nieruchomości (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy). Zakwalifikowanie do źródła przychodu ma ogromne znaczenie dla ustalenia chociażby takich kwestii, jak sposób opodatkowania przychodu, możliwość odliczenia kosztów jego uzyskania, możliwość skorzystania ze zwolnień przedmiotowych itp. W pewnych sytuacjach możliwe jest występowanie wątpliwości, do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować danego rodzaju przychód. Przy czym, jeden i ten sam przychód stanowić może przychód wyłącznie z jednego źródła. Nie jest możliwa sytuacja, w której ten sam przychód będzie np. zakwalifikowany częściowo do jednego źródła, a częściowo do innego.

Podkreślić należy, że przyjęcie, iż dana osoba fizyczna sprzedając nieruchomość działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czego przejawem jest taka aktywność tej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną, np. nabycie nieruchomości, podział nieruchomości, wystąpienie o pozwolenie na budowę, uzbrojenie terenu, podjęcie działań marketingowych, korzystanie z usług podmiotów w zakresie pośrednictwa nieruchomościami, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności.

Wobec powyższego, w celu właściwego zakwalifikowania skutków działań podjętych przez Pana do właściwego źródła przychodu należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem nieruchomości, o której mowa we wniosku.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że:

·Nie prowadzi Pan indywidualnej działalności gospodarczej.

·W roku 2015 otrzymał Pan w darowiźnie od rodziców Nieruchomość niezabudowaną położoną w (…), stanowiącą działkę ewidencyjną nr (…).

·Nie miał Pan żadnych planów co do Nieruchomości, nie rozważał Pan realizacji żadnych inwestycji i nie podejmował żadnych działań w tym kierunku. Od momentu otrzymania Nieruchomości nie wykorzystywał jej Pan i nie podejmował działań mających na celu zwiększenie wartości nieruchomości, w szczególności takich jak: zmiana przeznaczenia terenu lub wystąpienie o decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej.

·W dniu (…) 2023 r. podpisał Pan z Nabywcą (…) umowę przedwstępną sprzedaży Nieruchomości. Nabywca sam zgłosił się do Pana w sprawie nabycia Nieruchomości. Nie podejmował i nie podejmie Pan do momentu zbycia jakiekolwiek działań marketingowych w celu sprzedaży Nieruchomości.

·Nieruchomość nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (i nie będzie objęta w dniu zawarcia umowy przenoszącej własność).

·Nabywca zamierza zrealizować na Nieruchomości (oraz nieruchomościach sąsiednich) inwestycję: centrum (…). W tym celu Nabywca podejmuje działania mające na celu zweryfikowanie, czy realizacja planowanej inwestycji jest możliwa. Jeśli tak jest, to Nabywca podejmuje działania przygotowawcze, w tym uzyska decyzję o warunkach zabudowy, a nawet pozwolenia na budowę. Te działania przygotowawcze Nabywca podejmuje przed podpisaniem umowy przenoszącej własność Nieruchomości.

·Nabywca uzależnia podpisanie umowy przedwstępnej od zawarcia w niej odpowiednich pełnomocnictw oraz udostępnienia Nieruchomości. Nabywca wprost wskazał to w Umowie przedwstępnej.

·Udzielił Pan Kupującemu pełnomocnictwa do uzyskania przez Kupującego (na koszt Kupującego):

-zaświadczeń Pana dotyczących wydanych przez właściwe: urząd skarbowy, urząd gminy, oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (w trybie art. 306g ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa), oraz

-zaświadczeń Pana dotyczących wydanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, potwierdzających, że nie zalega Pan z płatnością należnych podatków i innych należności publicznoprawnych,

-zaświadczeń właściwych urzędów skarbowych potwierdzających zgodnie, iż nabycie Nieruchomości przez Pana jest zwolnione od podatku od spadków i darowizn (względnie, że należny podatek zastał zapłacony albo zobowiązanie podatkowe wygasło wskutek przedawnienia).

·Zobowiązał się Pan także do udzielenia Nabywcy (lub osobie przez niego wskazanej) pełnomocnictw do uzyskania niezbędnych dokumentów dotyczących stanu prawnego i faktycznego Nieruchomości, które mogą okazać się niezbędne w procesie inwestycyjnym.

·W § (…) Umowy przedwstępnej Pan i Nabywca ustaliliście, że od dnia zawarcia Umowy przedwstępnej Nabywcy przysługuje prawo dysponowania całym obszarem Nieruchomości w zakresie koniecznym do uzyskania decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę, przygotowania planowanej przez Nabywcę inwestycji w zakresie przewidzianym przez Prawo budowlane, to jest dla składania oświadczeń o posiadanym prawie do dysponowania Nieruchomością na cele budowlane, składania i cofania wniosków oraz uzyskiwania pozwoleń, uzgodnień, sprawdzeń, opinii, warunków technicznych i przyłączy, a nadto uzyskiwania – wypisów i wyrysów z ewidencji gruntów. Wszelkie koszty związane z prowadzonymi postępowaniami ponoszone są przez Nabywcę.

·W przypadku nie zawarcia umowy przenoszącej własność Nabywca przekaże Panu swój wniosek (podpisany przez uprawnione osoby) o stwierdzenie wygaśnięcia pozwolenia na budowę Inwestycji. Celem rozstrzygnięcia wszelkich wątpliwości Pan i Nabywca postanowiliście, że Nabywca nie może rozpocząć na Nieruchomości żadnych robót budowlanych przed zawarciem Umowy przenoszącej własność.

·Od dnia (…) 2023 r. Nabywcy przysługiwać będzie prawo do wejścia na teren całego obszaru Nieruchomości celem wykonania na swój koszt i ryzyko badań i odwiertów niezbędnych do potwierdzenia, iż obszar Nieruchomości wolny jest od zanieczyszczeń, a warunki glebowe umożliwiają realizację na nim inwestycji polegającej na wybudowaniu Centrum (…).

·Nabywcy przysługiwać będzie prawo wejścia na teren Nieruchomości celem wytyczenia obrysu budynku z przeznaczeniem pod (…) (ale Nabywca musi o tym Pana zawiadomić). Jeśli umowa przenosząca własność nie zostanie zawarta, to Nabywca zobowiązany jest przywrócić Nieruchomość do stanu poprzedniego.

·Nieruchomość nie była, nie jest i nie będzie do momentu zbycia udostępniana osobom trzecim na podstawie umów cywilnoprawnych.

·Nie posiada Pan żadnych innych nieruchomości, poza nieruchomością z domem mieszkalnym, w którym mieszka razem z żoną. Nie planuje Pan jego sprzedaży.

·Nie dokonywał Pan wcześniej (oprócz wskazanej we wniosku) sprzedaży nieruchomości.

Jak już wcześniej wyjaśniono, na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może wskazywać rozpatrywany całościowo zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości. Brak jest natomiast podstaw, aby podejmowane przez podatnika czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem, kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy.

Okoliczności przedstawione we wniosku wskazują, że ww. nieruchomość otrzymał Pan w darowiźnie od rodziców i od momentu jej otrzymania nie była ona przez Pana wykorzystywana. W Pana sprawie czynności podejmowane przez Pana wskazują, że nie mają one charakteru profesjonalnego działania przypisywanego przedsiębiorcom i mieszczą się w zwykłych działaniach związanych z właściwym zarządem własnym majątkiem.

Zarobkowego charakteru nie mają działania, których celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności, czy też jej rodziny. Zatem sprzedaż przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą, nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie sposób zatem przyjąć, że sprzedaż otrzymanej w darowiźnie nieruchomości niezabudowanej położonej w (…), stanowiącej działkę ewidencyjną nr (…), wygeneruje przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Całokształt czynności, a w szczególności zakres i cel Pana działania, a zwłaszcza sposób  wykorzystywania nieruchomości w czasie posiadania (grunt nie był wykorzystywany i nie był udostępniany osobom trzecim), brak przygotowania przez Pana do sprzedaży (przez czynności mające na celu zwiększenie wartości nieruchomości) sugerują, że są to działania należące do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

Co prawda podpisał Pan przedwstępną umowę sprzedaży Nieruchomości oraz udzielił Pan w ramach tej umowy Nabywcy prawa do dysponowania całym obszarem Nieruchomości w zakresie koniecznym do uzyskania decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę, przygotowania planowanej przez Nabywcę inwestycji w zakresie przewidzianym przez Prawo budowlane, to jest dla składania oświadczeń o posiadanym prawie do dysponowania Nieruchomością na cele budowlane, składania i cofania wniosków oraz uzyskiwania pozwoleń, uzgodnień, sprawdzeń, opinii, warunków technicznych i przyłączy, a nadto uzyskiwania – wypisów i wyrysów z ewidencji gruntów. Zobowiązał się Pan także do udzielenia Nabywcy (lub osobie przez niego wskazanej) pełnomocnictw do uzyskania niezbędnych dokumentów dotyczących stanu prawnego i faktycznego Nieruchomości, które mogą okazać się niezbędne w procesie inwestycyjnym. Udzielił Pan również Nabywcy pełnomocnictw do uzyskania przez Niego zaświadczeń, wyszczególnionych w uzupełnieniu wniosku, dotyczących Pana. Jednakże wszelkie opłaty związane z powyższymi czynnościami ponosi/będzie ponosił Nabywca – w tym zakresie kupujący działa na własny koszt i ryzyko. Natomiast czynności te zostały/zostaną przez Nabywcę podjęte w celu przygotowania Nieruchomości do zrealizowania na niej inwestycji, którą będzie zainteresowany Nabywca a nie Pan, zatem nie uzyska Pan z tego tytułu żadnych korzyści.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że przychody z planowanej przez Pana sprzedaży nieruchomości nie będą uzyskane ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji – oceny, czy przychód ze sprzedaży nieruchomości składającej się z działki nr (…), położonej w (…), będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, należy dokonać z uwzględnieniem art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak wynika z opisu sprawy, przedmiotowa nieruchomość została przez Pana nabyta w drodze darowizny otrzymanej od rodziców w 2015 r.

W rezultacie, odpłatne zbycie (sprzedaż) nieruchomości gruntowej, którą nabył Pan w 2015 r., będzie miało miejsce po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości. W konsekwencji sprzedaż ta nie będzie skutkowała powstaniem po Pana stronie przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podsumowując, w odniesieniu do przedstawionego zdarzenia przyszłego należy uznać, że odpłatne zbycie (sprzedaż) nieruchomości nie spowoduje postania u Pana przychodu zaliczonego do źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 10 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 5a pkt 6 cytowanej ustawy). Sprzedaż ta nie spowoduje również powstania u Pana przychodu zaliczonego do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy. Odpłatne zbycie (sprzedaż) nieruchomości zostanie bowiem dokonana po upływie 5-letniego okresu, o którym mowa w ww. przepisie, a zatem przychód uzyskany przez Pana z tytułu sprzedaży tej nieruchomości nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Zaznaczam także, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku zdarzeniem przyszłym. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Odnosząc się do powołanych przez Pana we wniosku wyroków sądów administracyjnych wyjaśniam, że wskazane wyroki zostały potraktowane jako element Pan argumentacji, są to jednak rozstrzygnięcia odnoszące się do indywidualnych spraw i co do zasady wiążą one stronę postępowania w konkretnych, indywidualnych sprawach, nie rozciągając swojego oddziaływania na inne, choćby podobne lub zbieżne sprawy. Zatem wskazane we wniosku wyroki sądów nie mają wpływu na podjęte w niniejszej interpretacji rozstrzygnięcie.

W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji indywidualnych informuję, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Niniejsza interpretacja indywidualna rozstrzyga wyłącznie w zakresie pytania dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych, oznaczonego we wniosku nr 3. Natomiast w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 1 i nr 2, dotyczących podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Ponadto, w odniesieniu do Pana prośby zawartej we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej z 21 marca 2024 r. ( wpływ 21 marca 2024 r. ) o treści: „(…) Wnioskodawca zwraca się o wydanie interpretacji w możliwie szybkim terminie”, informuję, że interpretacje indywidualne wydaje się w terminie wynikającym z art. 14d ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Zgodnie z art. 14d § 1 Ordynacji podatkowej, interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego wydaje się bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku. Do tego terminu nie wlicza się terminów i okresów, o których mowa w art. 139 § 4.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).