Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własnosci intelektualnej (IP Box). - Interpretacja - 0114-KDIP3-1.4011.992.2022.2023.9.MZ

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 14 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.992.2022.2023.9.MZ

Temat interpretacji

Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własnosci intelektualnej (IP Box).

Interpretacja indywidualna po wyroku sądu – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

1)ponownie rozpatruję sprawę Pana wniosku z 18 października 2022 r. (data wpływu 18 października 2022 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam przy tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 21 grudnia 2023 r., sygn. akt I SA/Wr 393/23 (data wpływu prawomocnego orzeczenia 19 marca 2024 r.); i

2)stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 października 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 grudnia 2022 r. (wpływ 12 grudnia 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Od dnia 08.06.2022 prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Posiada Pan na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2021.1128 t.j. z dnia 2021.06.24)-dalej u.o.p.d.o.f. - ma Pan polską rezydencję podatkową. Głównym przedmiotem działalności Pana jest wytwarzanie programów komputerowych. Przy prowadzeniu przez siebie działalności ponosi Pan ryzyko gospodarcze. Nie prowadzi Pan pełnych ksiąg rachunkowych a jedynie podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Działalność prowadzi Pan w sposób ciągły, zorganizowany i w celu uzyskania przychodu. Nie podlega Pan przy prowadzeniu działalności żadnej podległości służbowej jest całkowicie niezależnym przedsiębiorcą. Zlecenia programistyczne realizowane przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej otrzymywane są od stałego kontrahenta -firmę A. Firma A nie jest w żadne sposób (osobowy, kapitałowy, rodzinny czy jakikolwiek inny) powiązana ani zależna z Panem. Rola firmy A z którą Pan, ma podpisaną stałą umowę współpracy ogranicza się wyłącznie do pośrednictwa między Panem a docelowym klientem- ostatecznym beneficjentem dzieła.

Zatem kontrahent (Firma A) na rzecz, którego wystawia Pan faktury sprzedaży ogranicza się wyłącznie do dostarczania zleceń, kontaktów z programistami prowadzącymi również działalność gospodarczą, którzy mogą pomóc w realizacji zlecenia oraz ewentualnie pomoc w problemach kontaktowych z ostatecznym beneficjentem-użytkownikiem dzieła. W przyszłości może też się zdarzać tak, że sam będzie Pan świadczył niżej opisane usługi bez udziału firmy A- firmy pośredniczącej. Zatem będzie też świadczył usługi bezpośrednio na rzecz ostatecznego beneficjenta usług. Jednak, póki co w chwili obecnej na co dzień jednak to Pan bezpośrednio pracuje oraz kontaktuje się z klientem docelowym. Firma pośrednicząca (Firma A) w żaden sposób nie uczestniczy w procesie tworzenia oprogramowania i nie ma wpływu na finalny efekt dzieła.

Wykonywane przez Pana prace nie są wykonywane pod kierownictwem/nadzorem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez kontrahenta pośrednika-Firmę A. Jednakże może okazać się niezbędne uzgodnienie czasu, bądź miejsca realizacji zlecenia, ustalenie ostatecznego terminu stworzenia dzieła i wówczas Firma A ustala to w porozumieniu z Panem. W związku z tak wykonywaną działalnością ponosi Pan ryzyko gospodarcze zarówno w kontekście odpowiedzialności, za jakość i ewentualne wady świadczonych przez siebie usług, jak i zmian współtwórców działa, niepewności efektu i metod dojścia do umówionego rezultatu. Odpowiedzialność w tym zakresie ponosi przed Firmą A jako firmą na rzecz, której sprzedawane jest oprogramowanie (utwór) stworzone przez Pana. W ekonomii takie ryzyko definiuje się, jako możliwość wystąpienia wyników odmiennych od założonych celów. Sposób wykonywania dzieła- czynności oraz użyte rozwiązania lub narzędzia są wyborem Pana. Zadania firmy pośredniczącej (Firma A) w relacji z firmą Pana to jedynie pozyskiwanie zleceń, kontaktów z programistami prowadzącymi również działalność gospodarczą, którzy mogą pomóc w realizacji zlecenia oraz ewentualnie pomoc w problemach kontaktowych z ostatecznym beneficjentem.

Firma A po nabyciu praw autorskich do utworu (oprogramowania) narzuca swoją marżę (swój zarobek) beneficjentowi ostatecznemu(ostateczny użytkownik oprogramowania) wystawiając dla niego fakturę sprzedaży za oprogramowanie. Jednocześnie ostateczni beneficjencie na rzecz, których Firma A sprzedaje oprogramowania i którzy sami zgłaszają zapotrzebowanie. Współpracuje Pan z innymi kontrahentami -programistami w zakresie wytwarzania oprogramowania. Kontrahenci- współtwórcy oprogramowania mają firmy z takiej samej lub podobnej branży i wszyscy tworzą wspólne oprogramowania, za co otrzymują wynagrodzenie (każdy w ramach prowadzonych przez siebie działalności gospodarczych) od Firmy A z którą łączy ich podobna współpraca.

Przy czym podkreślić należy, że w żadnym przypadku tj. w stosunku do żadnego z współtwórców dzieła- Firma A nie jest firmą nadzorującą czy wpływającą na proces czy efekt utworu. Innymi słowy każdy współtwórca jest niezależny w działaniu, nie podlega kontroli przez nikogo, ale jednak ma działać w taki sposób, aby możliwe było stworzenie wspólnego i spójnego oprogramowania, które odpowiada potrzebom użytkownika ostatecznego. W swojej firmie nie zatrudnia Pan żadnych pracowników ani zleceniobiorców. Wszystkie prace, jakie wykonuje w ramach prowadzonej działalności wykonuje osobiście. W zależności od potrzeby, rodzaju, wielkości pracy współtwórcy (kontrahenci-programiści) tego oprogramowania uzgadniają zakres czynności, jakie każdy z nich będzie wykonywać-zgodnie z kompetencjami każdego z nich. Osoby współtworzące są oczywiście adekwatnie wykształcone (mają kierunkowe wykształcenie), umiejętności, wiedzę i doświadczenie w wyżej opisanej branży.

Każdy z współtwórców tworzy cząstkę wspólnej całości i każdy z nich sprzedaje w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej swoją cząstkę pracy włożoną w stworzenie oprogramowania. Wynagrodzenie każdego z nich jest ustalane indywidualnie przez każdego z osobna. Wszyscy programiści mają odrębne umowy podpisane z Firmą A. Każdy z współtwórców oprogramowania jest przedsiębiorcą i wystawia faktury sprzedaży na rzecz Firmy A. Wysokość tych faktur zależą od wynegocjowanej stawki oraz stopnia zaangażowania w tworzeniu danego oprogramowania. Każdy współtwórca jest niezależnym autorem tworzonego i wprowadza on swoje innowacyjne pomysły, autorskie projekty. Wspólnym mianownikiem współpracy pomiędzy współtwórcami jest stworzenie oprogramowania zgodnego finalnie z oczekiwaniami ostatecznego beneficjenta, (który oczekiwania te przekazuje Panu osobiście)-ma to być program zgodny funkcjonalnie z oczekiwaniami klienta-ma działać tak jak klient chciał w założeniu. Cały proces tworzenia tego oraz w jaki sposób i przy pomocy, jakich osób lub też narzędzi jest to osiągnięte zależy od samych współtwórców-programistów prowadzących swoje działalności gospodarcze. Ponieważ tylko oni mają wiedzę i umiejętności specjalistyczne do wykonania oprogramowania, są oni niezależni w procesie twórczym i nie podlegają żadnej kontroli oraz podległości służbowej. Posiada Pan wykształcenie, wiedzę, umiejętności oraz doświadczenie w zakresie technologii informatycznych, języków programowania oraz doświadczenie w zakresie przygotowywania kompleksowych rozwiązań związanych z tworzeniem oprogramowania Praca Pana polega na tworzeniu oprogramowania, w tym implementacji nowych funkcjonalności (tj. pisanie kodu, testowanie, pisanie tekstów jednostkowych i integracyjnych).

W ramach swoich prac otrzymuje Pan od Firmy A specyfikacje biznesowe bez opisu technicznego, na podstawie, których w ramach świadczonych usług badawczo-rozwojowych tworzy i implementuję nowe, autorskie funkcjonalności systemów. Korzysta z programów (…) i (…). Jest to działalność twórcza, która ma na celu tworzenie nowych rozwiązań. Opracowuje nowe produkty, procesy niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej lub tak ulepsza/ modyfikuje już te istniejące produkty, że stają się na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących na rynku. Wskazane we wniosku "modyfikowanie", „ulepszanie” najczęściej oznacza tworzenie nowych funkcjonalności w istniejących produktach lub dostarczanie zupełnie nowych całościowych produktów. Zarówno Pan tworzy jak i rozwija programy komputerowe.

Utwory tworzone i modyfikowane przez Pana są chronione przez art. 74 ust. 1 i 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych należy rozumieć, że w każdym przypadku - tj. zarówno w przypadku tworzenia, jak i w przypadku modyfikowania/rozwijania/ulepszania oprogramowania - efekty prac są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszystkie "indywidualne rozwiązania", "funkcjonalności", "utwory", "projekty" to programy komputerowe lub ich części, które są tworzone/współtworzone bezpośrednio przez Pana. Na podstawie zawartej umowy, z Firmą A, z chwilą wykonania usługi przenosi/sprzedaje Pan w całości Firmie A swoje autorskie prawa majątkowe do stworzonego przez siebie części utworu (utworu w rozumieniu art. 1 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawach autorskich i pokrewnych- Dz.U.2021.1062 t.j.-dalej u.p.a.p.p.) cyklach miesięcznych na podstawie faktury.

Realizuje Pan projekty programistyczne począwszy od etapu analizy potrzeb kontrahenta- beneficjenta ostatecznego, poprzez planowanie i implementację-wdrożenie jest to kompleksowe stworzenie gotowego do użytkowania oprogramowania-utworu. Tworzone oprogramowania przez Pana, opiera się na indywidualnych, autorskich pomysłach i obejmuje zaprojektowanie algorytmu, przeprowadzanie testów, tworzenie specyfikacji, czynność programowania (tworzenia kodu źródłowego) oraz weryfikację, modyfikację i udoskonalanie dostępnych rozwiązań programistycznych. Wszystkie wyżej wymienione czynności są każdorazowo niepowtarzalne i dedykowanie wyłącznie konkretnemu zleceniu/ potrzebie klienta-ostatecznego beneficjenta tych usług. Podkreślić należy, że nie jest możliwe zastosowanie szablonów: projektowania algorytmu, przeprowadzania testów, tworzenia specyfikacji, tworzenia kodu źródłowego oraz tworzenia weryfikacji, modyfikacji i udoskonalania kodów- są to czynności przy każdym projekcie niepowtarzalne i unikatowe za każdym razem tworzone indywidualnie i zupełnie inne. Czynności te można w skrócie, dla lepszego zobrazowania, porównać do procesu tworzenia obrazu przez malarza tj. musi on zawsze zebrać informacje o potrzebie klienta następnie przygotować sobie płótno, odpowiednie farby, zbór odpowiednich pędzli, mieć stosowną wiedzę oraz umiejętności, warsztat i oczywiście, co najważniejsze mieć ogólny pomysł na dzieło-obraz. Twórca może również korzystać z pomocy innych osób, które mogą mieć określone zadania np. stworzenie autorskiej ramy obrazu lub wytworzenie konkretnego kawałka/części obrazu. Przy czym mogą to być osoby niezależne (niezatrudnione przez artystę) a wynagradzane przez Zlecającego wykonanie dzieła. To, kiedy, w jaki sposób będzie pracować nad dziełem/utworem jest sprawą indywidualną a najważniejszy jest finalny efekt, czyli powstałe utworu.

Ważne jest też, aby odpowiadał potrzebom klienta. Tak i w twórczości Pana można zauważyć pewne ramy etapów tworzenia dzieła, które są konieczne do zaistnienia finalnego produktu-utworu. Ekspercka wiedza oraz doświadczenie programistów, techników informatycznych pozwalają na opracowanie i wdrażanie całkowicie nowych lub znacznie ulepszonych technologicznie rozwiązań dla kontrahentów. Także i Pan korzysta w tworzeniu utworu z pomocy innych programistów często ze względu na rozmach przedsięwzięcia oraz specjalistyczną wiedzę każdego z współtwórców utworu. Realizowane przez Pana prace w zakresie rozwoju oprogramowania mają charakter twórczy i innowacyjny, gdyż poprzez łączenie i wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy i umiejętności w zakresie technologii informatycznych, tworzone są zupełnie nowe elementy oprogramowania, które mają sprostać wymogom rynku, klientów oraz postępowi technologicznemu. Oprogramowanie staje się jednocześnie nowym produktem Pana, które (po przejściu odpowiednich testów technicznych i technologicznych) następnie przekazywane jest kontrahentom, w zamian za wynagrodzenie. Każde otrzymane przez Pana zlecenie wykonania utworu jest innowacyjne - nie ma podobnego na rynku, dlatego też należy go stworzyć. Nowe i innowacyjne oprogramowanie nie można stworzyć metodą kopiuj-wklej.

Tworzenie nowego oprogramowania jest na tyle skomplikowanym procesem, że wymaga każdorazowo specjalistycznej wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Dlatego też, wytwarzane przez Pana oprogramowania oparte jest na indywidualnych, autorskich pomysłach, które obejmują m.in. zaprojektowanie algorytmu, czynność programowania (tworzenia kodu źródłowego) oraz weryfikację, modyfikację i udoskonalanie dostępnych rozwiązań programistycznych. Ogólny opis proces tworzenia Oprogramowania: W związku ze stałym tworzeniem oprogramowania, poprzez opracowywanie i wdrażanie nowych elementów, Pracuje Pan nad jego wytwarzaniem w usystematyzowany sposób, podzielony na etapy - jest to konieczne ze względu na rozmiar przedsięwzięcia jak i złożoność prac programistycznych. Etapy tworzenia dzieła:

1. Powzięcie od beneficjenta ostatecznego informacji, co ma zostać stworzone-bez żadnych informacji technicznych, jedynie ogólny słowny opis, co ma zostać stworzone, implementowane.

2. Powzięcie informacji o wymogach technicznych oprogramowania, (w jakich programach ma lub musi zostać stworzone), zapoznanie się z architekturą systemu, jeżeli takowa występuje.

3.Ustala się zespół niezbędnych osób -programistów, którzy będą konieczni do stworzenia wspólnego oprogramowania. Następnie ustala się cykle (okresy pracy), w których dostarczane są zadania na środowisko produkcyjne. Cały zespół osób pracujących nad dziełem pracuje poszczególnym cyklu wspólnie a prace każdego z zespołu muszą być kończone w każdym z cykli.

4.Planowanie, analiza, definiowanie wymagań, a także problemów do rozwiązania

5. Wspólna praca zespołu nad tym, co ostateczny beneficjent chciałby uzyskać. Ostateczny beneficjent odpowiada na pytania zadane przez zespół. Czasami również trwa dyskusja na temat tego czy ta funkcjonalność, aby na pewno ma tak działać, ponieważ nie do końca zgadza się np. z założeniami aplikacji. Jeżeli wszystko jest dobrze omówione i cele są jasne dla wszystkich można przejść do kolejnego etapu tj. estymacji punktowej.

6. Estymacja punktowa to przydzielenie każdemu zadaniu określonej liczny punktów w zależności od trudności, skomplikowania lub czasochłonności zadania np. najtrudniejsze dostają 10 pkt a najłatwiejsze 1. Ustalane jest później ile sumarycznie punktów estymacji można wykonać na poszczególnym cyklu i dzięki temu można zaplanować realizację konkretnych zadań realizowanych w określonym cyklu tak, aby zawsze równomiernie rozłożyć pracę nad dziełem i podzielić etapy pracy na zadania możliwe do osiągnięcia w każdym cyklu.

7. Jeżeli wszystkie zadania są już odpowiednio zaplanowane można przystąpić do realizacji oprogramowania. Wszystkie zadania ułożone są zgodnie z oczekiwaniami ostatecznego beneficjenta- w oparciu o to, co on chce uzyskać. Następnie planuje się konkretne cykle tak, aby utwór mógł być stworzony w sposób prawidłowy. Poszczególne prace wykonuje się wedle ustalonego indywidualnie planu.

8.Testy, poprawki oraz ewentualne zmiany związane z ulepszeniem i wytworzeniem oprogramowania. Po przygotowaniu kodu testuje go Pan na swoim komputerze, pisze testy jednostkowe oraz czasami testy integracyjne w zależności od oczekiwanej funkcjonalności. Jest to czynność, która znacznie przeważa nad pozostałymi (wyżej opisanymi) czynnościami, ponieważ większość swojego czasu pracy spędza Pan nad pisaniem/kreowaniem kodu dla nowych funkcjonalności i ulepsza już istniejące. Kod źródłowy - kod źródłowy jest to zapis programu komputerowego, który za pomocą języku programowania definiuje operacje, jakie powinny zostać zrealizowane przez komputer na zebranych lub przekazanych danych. Dla porównania KOD źródłowy ma podobną funkcję jak KOD DNA. Kod DNA to skomplikowany zapis reguł zgodnie, z którymi definiowany jest nasz cały organizm, wszystkie nasze cechy zewnętrzne, ale także wszystkie funkcje organów, z których składa się nasze ciało. KOD programowy to reguła wg, której zapisane są informacje o budowie oprogramowania jak i o tym, w jaki sposób ma działać to oprogramowanie na komputerze. Kod powstaje, jako efekt pracy programisty zapisany zawsze w pliku tekstowym. To właśnie te czynności są najbardziej kreujące i twórcze a zarazem zupełnie unikalne i niepowtarzalne- każde rozwiązanie, pomysł, innowacja może być stworzona na tysiące sposobów, ale dzięki umiejętności, wiedzy i doświadczeniu programistów (w tym Pana) tworzone jest te, które idealnie pasuje do tworzonego akurat utworu i dzięki któremu aktualnie tworzone oprogramowanie będzie najbardziej doskonałe.

9. Tworzenie architektury systemu informatycznego. Aby móc zrealizować nową funkcjonalność często trzeba zaprojektować od początku całą programistyczną infrastrukturę-co oczywiście jest elementem również bardzo twórczym i indywidualnym, ponieważ trzeba ją stworzyć tak, aby współgrała z konkretną funkcjonalnością. Czasami zdarza się, że klient-beneficjent ostateczny, posiada już swoją infrastrukturę programistyczną -wówczas należy ją indywidulanie dostosować do stworzonego oprogramowania tak, aby była jak najbardziej wydajna. To jest zajęciem również kreatywnym i za każdym razem unikatowym. Jeżeli klient nie ma infrastruktury technicznej to oczywiście należy ją stworzyć od podstaw.

10. Do obowiązków Wnioskującego należy również sprawdzanie prac wykonanych przez współtwórców utworu -innych programistów. Weryfikacja polega na sprawdzeniu czy prace programistyczne poszczególnych programistów są spójne z ogólnym kierunkiem tworzonego utworu i czy będą one integralne i funkcjonalne tak jak założono na początku planu działania. Jednak przy wykonywaniu tych czynności Pan w żaden sposób nie narzuca jak pozostali współtwórcy mają stworzyć swoje cząstki oprogramowania. Ogranicza się jedynie do zgłoszenia problemu/ błędu spójności ich cząstek utworu z ogólnym planem oprogramowania a każdy z nich ma za zadanie dostosować finalny efekt swoich prac tak, aby współdziałały z całością oprogramowania. Jeżeli zostaną wychwycone jakieś błędy lub rozbieżności to na tym etapie należy je poprawić. Czasem też zdarza się tak, że na tym etapie można zauważyć, że daną funkcjonalność można jeszcze bardziej usprawnić i o ile w związku z tym nie trzeba zmieniać kodu to usprawnienie to jest wdrażane.

11. Kompilacja stworzonego programu na serwerze.

Wdrożenie programu (całości scalonego programu stworzonego przez programistów) na środowisko- serwer, gdzie przechowywany jest kod. Aby skompilować program do środowiska po stronie serwera a następnie go wdrożyć (uruchomić) należy najpierw napisać (stworzyć) odpowiednie skrypty. Skrypty te tworzy Pan. Takie skrypty to odpowiednie i dedykowane do konkretnego oprogramowania/funkcjonalności narzędzia, które przed wdrożeniem programu uruchomią testy oraz automatycznie sprawdzą wszystkie możliwe błędy, zakłócenia, które mogą być wychwycone przez skrypty. Za każdym razem skrypty są tworzone autorsko i pasują wyłącznie do konkretnego oprogramowania. Nie można ich wykorzystać w innym utworze. Po pomyślnych testach oprogramowanie- utwór jest zakończone i gotowe co wiąże się przeważnie z wdrożeniem zmian na środowisko produkcyjne. Wyjaśnić jednak należy, że fakt, że Pan nie działa samodzielnie przy tworzeniu autorskiego oprogramowania nie podważa w żadne sposób możliwości sprzedawania prawa autorskiego do dysponowania tym oprogramowaniem. Jako główny współtwórców ma prawo do sprzedania swoich autorskich projektów, jako części finalnego utworu. Każdy z współtwórców oprogramowania/utworu ma prawo sprzedać wniesione przez siebie innowacje odrębnie, co jest przez wszystkich współtwórców (każdy z nich ma założoną działalność gospodarczą) robi wystawiając fakturę sprzedaży na rzecz Firmy A, która następnie (z narzuconą marżą) sprzedaje oprogramowanie ostatecznemu beneficjentowi. W prowadzeniu swojej pozarolniczej działalności gospodarczej kontaktuje się Pan również z beneficjentem potencjalnym w celu przedstawienia mu ogólnego, orientacyjnego kosztu systemu/aplikacji oraz orientacyjnego czasu tworzenia konkretnego utworu-aplikacji/systemu. Polega to na tym, że potencjalny przyszły beneficjent ostateczny (przedstawiony przez Firmę A) przedstawia słownie swój pomysł na aplikacje, często ma wstępny plan jak ma wyglądać ta aplikacja/oprogramowanie. Jednak beneficjent ten nie ma ani wiedzy ani umiejętności ani też narzędzi to jej stworzenia. Opowiada, więc swoimi słowami, co to ma być za aplikacja/program, do czego ma służyć, w czym pomagać swoim użytkownikom, jaka ma być jego funkcjonalność. Na podstawie tych informacji szacuje Pan orientacyjny koszt stworzenia takiej aplikacji oraz realny termin stworzenia oczekiwanego utworu. Po wymianie tych informacji klient albo decyduje się na stworzenie aplikacji/ systemu/programu albo nie. Te czynności zdaniem Pana tj. podanie orientacyjnego kosztu oraz czasu stworzenia dzieła nie są czynnościami mogącymi być objęte ulgą IP BOX. Bieżące prace projektowe związane z tworzeniem kodu oprogramowania wymagają współdziałania Pana oraz współtwórców utworu-innych programistów. W szczególności, proces tworzenia oprogramowania wymaga ciągłej komunikacji pomiędzy Panem a współtwórców (np. za pomocą Internetu) w celu nanoszenia korekt, weryfikacji poprawności wykonania kodu źródłowego, itd. Koszty działalności związanej z wytwarzaniem oprogramowania.

W ramach prowadzonej działalności, która opiera się głównie na wytwarzaniu, rozwijaniu programów komputerowych, Podatnik ponosi lub będzie ponosił szereg wydatków w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania źródła przychodów:

1) Zakup sprzętu komputerowego oraz elektronicznego - na te wydatki składa się komputer wraz z urządzeniami peryferyjnymi niezbędnymi do jego obsługi (monitor, myszka, klawiatura, okablowanie, przejściówki, słuchawki, pendrive'y) oraz

2) Urządzenia typu smartfony oraz tablety. Bez takiego sprzętu nie byłby w stanie wykonywać swojego zawodu, ponieważ jest to przedmiot służący m.in. do programowania, debugowania, kompilowania, testowania i tym podobnych czynności ukierunkowanych na tworzenie oprogramowania. Tworzenie kodu zdecydowanie wymaga sprawnego i nowoczesnego sprzętu komputerowego i elektronicznego. Sprzęt elektroniczny wspomaga wykonywaną pracę oraz uwydatnia jej efekty. W szybko zmieniającym się świecie technologii niekorzystanie przez Pana z nowoczesnych rozwiązań technologicznych prowadziłoby efektywnie do spadku wydajności jego pracy. Tytułem przykładu: smartfon, oprócz sprawdzania kompatybilności oprogramowania (testowania), umożliwia również konsultację z Klientem, co służy personalizacji tworzonego oprogramowania i kodu, dostosowaniu go do indywidualnych potrzeb Klienta i jego oczekiwań, co bez wątpienia pozwala na maksymalne spersonalizowanie produktu. Słuchawki natomiast umożliwiają Panu kontakt z zespołem programistycznym online, podczas których dochodzi do podziału pracy oraz innych koniecznych konsultacji w zakresie tworzonego oprogramowania. Z całą pewnością należy stwierdzić, iż przedmioty te są ściśle związane z zawodem wykonywanym przez Pana i są niezbędne do prowadzenia działalności związanej z tworzeniem programu;

3) Koszty związane z licencjami programów używanych przy tworzeniu dzieła-licencja na (…) (…), (…).

4) Użytkowanie samochodu, stanowiącego środek trwały Pana i/lub wydatki poniesione na raty leasingu samochodu osobowego. Amortyzacja oraz koszty użytkowania samochodu osobowego (w tym zakup części zamiennych, paliwa, serwisowanie, przeglądy, ubezpieczenie) umożliwiają Panu sprawny transport, czy to do Kontrahenta w celu konsultacji dotyczących tworzonego oprogramowania, czy to do specjalistycznego sklepu w celu nabycia potrzebnych urządzeń programistycznych, czy to na szkolenia poszerzające wiedzę w dziedzinie programowania. Precyzując, taki środek transportu pozwala na konsultację z kontrahentem, co służy personalizacji tworzonego oprogramowania i kodu, dostosowaniu go do indywidualnych potrzeb klienta i jego oczekiwań, dzięki czemu jest Pan w stanie świadczyć usługi programistyczne efektywniej i lepszej, jakości, wpływając na mocniejszą pozycję na rynku zleceń informatycznych. Podkreślić należy, iż zakup i użytkowanie samochodu jest wprost związane z wytworzeniem oprogramowania lub jego części (kwalifikowane IP).

5) Usługi telekomunikacyjne i dostęp do Internetu - nowoczesne formy komunikacji, za pośrednictwem Internetu lub usług telekomunikacyjnych, pozwalają na wymianę danych za pomocą Internetu, ściągania niezbędnych bibliotek do oprogramowania czy przesyłania efektów pracy (tj. oprogramowania) kontrahentom do weryfikacji. Ciągły i niezakłócony dostęp do Internetu jest istotnym elementem w pracy programistów. W internecie jest także dokumentacja do środowisk programistycznych, bez której nie da się wydajnie pracować.

6) Księgowość i doradztwo podatkowe - usługi księgowe pozwalają na wyszczególnienie koniecznej ewidencji na potrzeby skorzystania z preferencyjnej 5% stawki podatkowej (Ulga IP Box). Prowadzenie księgowości jest niezbędne do prowadzenia działalności, traktuje Pan ten koszt, jako stały element prowadzenia przez siebie działalności gospodarczej, której zdecydowanie dominująca część polega na wytwarzaniu chronionych prawem autorskim utworu/dzieła. Koszt ten jest niezbędny. Ponadto, dzięki prowadzeniu księgowości przez specjalistów ma Pan więcej czasu na wykonywanie prac programistycznych, co przekłada się, na jakość tworzonego programu komputerowego. Natomiast koszt poniesiony na usługi doradztwa podatkowego dotyczy możliwości skorzystania z Ulgi IP Box (zasięgnięcie porady prawnej), jak i samego złożenia wniosku o interpretację. W tym kontekście będzie miał Pan możliwość otrzymania odpowiedzi, czy jego działalność gospodarcza związana jest z działalnością badawczo- rozwojową. Traktuje Pan ten koszt, jako stały element prowadzenia przez siebie działalności gospodarczej.

7) Składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy; są to obciążenia obowiązkowe, aby móc prowadzić legalnie jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce, co w przypadku Pana przekłada się na możliwość świadczenia usług programistycznych. W przeważającym zakresie uzyskiwane przez Pana przychody z działalności gospodarczej pochodzą z przeniesienia praw autorskich do oprogramowania wytworzonych przez Niego. W wyniku, czego wymienione koszty uzyskania przychodu ponoszone przez Pana w ramach działalności gospodarczej uznawane są za koszty do obliczenia wskaźnika Nexus, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 u.p.d.o.f., tj. wydatki bezpośrednio powiązane z poszczególnymi projektami realizowanymi przez Pana.

W przypadku braku możliwości alokowania konkretnego kosztu poniesionego przez Pana w ramach działalności gospodarczej do przychodów ze zbycia prawa do oprogramowania (np. zakup sprzętu komputerowego oraz elektronicznego), przyporządkuje Pan wydatki do przychodów ze zbycia prawa do oprogramowania według proporcji. Proporcja zostanie ustalona, jako stosunek przychodów ze zbycia prawa do oprogramowania do przychodów całościowych Pana w danym okresie rozliczeniowym. Ewidencja rachunkowa kosztów kwalifikowanych. Od dnia założenia działalności gospodarczej Wnioskujący prowadzi Pan na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową Ewidencję, o której mowa w art. 30cb u.p.d.o.f. Przepisy nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji, dlatego też prowadzi Pan taką ewidencję techniką komputerową w postaci arkusza kalkulacyjnego Excel, która to obejmuje comiesięczne zestawienie dokumentów. Świadczone przez Podatnika usługi dokumentowane są comiesięcznie wystawianymi fakturami sprzedaży.

W prowadzonej Ewidencji zostaje wskazany dla każdej faktury przychodowej współczynnik IP BOX. Współczynnik ten informuje, jaką część przychodu z danej faktury, stanowiło wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw do określonego programu komputerowego, wytworzonego przez Pana w danym okresie rozliczeniowym. Wyodrębnił Pan poszczególne programy komputerowe w prowadzonej Ewidencji. W odniesieniu do każdego z nich ewidencjonuje Pan potwierdzone fakturami/rachunkami przychody oraz odpowiadające im koszty z kpir (ze wskazaniem takich informacji jak nazwa kontrahenta, przedmiot kosztu, NIP kontrahenta, wartość kosztu, nr dokumentu, data wystawienia). W przypadku, gdy w ramach działalności gospodarczej osiąga Pan przychody ze świadczenia usług innych niż programistyczne, koszty przyporządkowane są do przychodu, na który miały bezpośredni wpływ. Jeśli alokacja konkretnego kosztu nie jest możliwa, koszty te rozliczane są na wszystkie osiągnięte przychody w danym miesiącu, poprzez zastosowanie proporcji przychodowej. Na koniec każdego miesiąca kalendarzowego ustala Pan dochód z każdego programu komputerowego.

Równolegle, na koniec każdego okresu rozliczeniowego (miesiąc) w prowadzonej Ewidencji, wyodrębnia Pan koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 up.d.o.f. i uwzględnia je we wzorze w celu ustalenia wysokości wskaźnika Nexus, a następnie oblicza podstawę opodatkowania preferencyjną stawką IP BOX. Rozważa Pan coroczne korzystanie z preferencyjnego opodatkowania 5% stawką podatkową wobec dochodów uzyskiwanych z oprogramowania na podstawie przepisów o IP BOX, poczynając od zeznania rocznego składanego za rok podatkowy trwający od daty założenia działalności gospodarczej 2022 r. aż do 31 grudnia 2022 r. oraz w kolejnych latach o ile przepisy nie ulegną zmianie. Oczekuje Pan oceny czy podejmowana przez Pana działalność polegająca na tworzeniu programów komputerowych mieści się w kategorii działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 u.p.d.o.f., jako prace rozwojowe, o których mowa w art. 5a pkt 40 u.p.d.o.f.

Uzupełnienie i doprecyzowanie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Odp. na pytanie nr I lit a.

W ramach pytania nr, 1 które brzmi: „Czy podejmowana przez Wnioskodawcę działalność polegająca na tworzeniu programów komputerowych stanowi prace rozwojowe w rozumieniu art. 5a pkt 40 ustawy PIT a tym samym czy stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy PIT?" Wnioskujący- oczekuje odpowiedzi, która jednoznacznie określi czy opisana we wniosku jego działalność spełnia legalną definicję z art. 5a pkt 38 ustawy PIT, czyli czy jest działalnością badawczo-rozwojową, oraz czy zgodnie z art. 5a pkt 40 ustawy PIT - czy wykonywane przez Wnioskującego prace są pracami rozwojowymi. Wnioskujący stoi na stanowisku, że skoro w ustawie podatkowej (o podatku dochodowym PIT) znajduje się definicja legalna tych pojęć i jednocześnie sama ustawa o podatku dochodowym warunkuje stosowanie ulgi IP BOX (art. 30ca) od tego czy ich działalność oraz prace przez nich prowadzone w ramach tej działalności wypełniają pojęcie działalności badawczo-rozwojowej oraz prac rozwojowych usankcjonowanych w art. 5a pkt 38 i 40 ustawy PIT. Jednocześnie przypominam jeszcze raz, że zgodnie z linią orzecznictwa organ podatkowy jest zobowiązany udzielić interpretacji dotyczących przepisów podatkowych, które stosuje:

  • Wyrok z dnia 20 stycznia 2022 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), sygnatura I SA/Rz/21, teza:

„Jeżeli chodzi o ocenę realizowanych czynności pod kątem działalności badawczo-rozwojowej, to tego rodzaju kwalifikacji winien dokonać organ interpretacyjny i nie może tego ciężaru przerzucać na wnioskodawcę.:

  • Wyrok z dnia 17 grudnia 2021 r. Naczelnego Sądu Administracyjnego, sygnatura II FSK 1239/21, teza:

„Skoro skarżący dokładnie opisał swoją działalność przez pryzmat cech działalności badawczo-rozwojowej, to organ miał obowiązek udzielić odpowiedzi na przedstawioną wątpliwość."

  • Wyrok z dnia 17 listopada 2021 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), znak I SĄ/GI 1062/21, teza:

„Okoliczność, że właściwe definicje działalności naukowej oraz prac rozwojowych zostały umieszczone w ustawie niemającej podatkowego charakteru, nie zwalnia Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z obowiązku dokonania ich wykładni, ponieważ regulacje te są niezbędne do pełnego zdekodowania znaczenia pojęć zawartych w ustawie podatkowej.

Skoro ustawodawca posłużył się w treści art. 30ca ust. 2 u.p.d.o.f. Pojęciem działalności badawczo-rozwojowej to oczywistą koniecznością przy dokonywaniu jego interpretacji było, z uwagi na definicje z art. 5a pkt 38-40 tej ustawy, odniesienie się do przepisów tam wskazanej ustawy."

  • Wyrok z dnia 4 listopada 2021 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…) znak I SA/GI 992/21, teza: „Stwierdzenie, czy w danych okolicznościach sprawy podejmowane czynności mieszczą się w pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, czy też nie, należy do organu, który przepis ten będzie stosował (interpretował), a nie do strony, która jedynie wskazuje własne stanowisko i wątpliwości w tej sprawie."

Jeżeli natomiast organ skarbowy (Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej) wydaję interpretację art. 5a pkt, 40 który brzmi „pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce" bez analizy (konieczności analizy) przepisu, do którego ustawa podatkowa się odwołuje i w oparciu, o który uznaje lub niedane czynności za prace rozwojowe to oczywiście podatnik godzi się na brak głębszej analizy tego artykułu o ile Dyrektor KIS uzna stanowisko Wnioskującego w tej kwestii za prawidłowe. Wnioskujący jednak stoi na stanowisku, że skoro racjonalny ustawodawca w treści ustawy podatkowej odwołuje się do definicji pojęcia uregulowanego w innej ustawie to wszystkie organy podatkowe, które zobowiązane są do stosowania się do przepisów ustaw podatkowych muszą wiedzieć i rozumieć jak należy na gruncie ustawy podatkowych definicję legalną unormowaną w innej ustawie.

Jednocześnie informacja napisana w wezwaniu w nawiasie „(Postępowanie w sprawie interpretacji indywidualnej nie ma możliwości tego rozstrzygnięcia) „jest niezgodna z prawem, co już Sądy wielokrotnie podkreśl orzecznictwie np.:

  • Wyrok z dnia 17 listopada 2021 Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), znak I SA/GI 1062/21, teza: „Okoliczność, że właściwe definicje działalności naukowej oraz prac rozwojowych zostały umieszczone w ustawie niemającej podatkowego charakteru, nie zwalnia Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z obowiązku dokonania ich wykładni, ponieważ regulacje te są niezbędne do pełnego zdekodowania znaczenia pojęć zawartych w ustawie podatkowej."
  • Wyrok z dnia 4 listopada 2021 Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), znak I SA/GI 992/21, teza: „Stwierdzenie, czy w danych okolicznościach sprawy podejmowane czynności mieszczą się w pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, czy też nie, należy do organu, który przepis ten będzie stosował (interpretował), a nie do strony, która jedynie wskazuje własne stanowisko i wątpliwości w tej sprawie."

Skoro ustawodawca posłużył się w treści art. 30ca ust. 2 u.p.d.o.f. pojęciem działalności badawczo-rozwojowej to oczywistą koniecznością przy dokonywaniu jego interpretacji było, z uwagi na definicje z art. 5a pkt 38-40 tej ustawy, odniesienie się do przepisów wskazanej ustawy.

Odp. na pytanie I lit. b.

W ramach pytania, które brzmi: Czy w ramach pytania pierwszego oczekuje Pan oceny czy „podejmowana przez Pana działalność polegająca na tworzeniu programów komputerowych" mieści się w kategorii działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy PIT, jako prace rozwojowe, o których mowa w art. 5a pkt 40 ustawy PIT-tak, Wnioskujący oczekuje takiej oceny i zajęcia przez Dyrektora KIS stanowiska czy jego podejmowana przez Wnioskującego działalność polegająca na tworzeniu programów komputerowych stanowi prace rozwojowe w rozumieniu art. 5a pkt 40 ustawy PIT i tym samym czy stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy PIT.

Odp. na pytanie nr II

We wniosku ORD-IN Wnioskujący opisał szczegółowo zakres swoich czynności, jakie wykonuje w ramach prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Prace te opisał również procesowo- po kolei jak wygląda proces tworzenia oprogramowania krok po kroku- schemat działania prac rozwojowych. Wszystkie te prace oraz procesy zostały tak szczegółowo opisane właśnie po to, aby organ (Dyrektor KIS) mógł w sposób obiektywny ocenić czy taki rodzaj działalności, w którego zakres wchodzą konkretnie wymienione czynności wykonywane w konkretnym ogólnym schemacie spełnia definicje legalną uregulowaną w art. 5a pkt 38 i 40 ustawy PIT i co za tym idzie czy dla Wnioskującego zasadne będzie stosowanie ulgi IP BOX w sytuacji, gdy wszystkie szczegółowe czynności, które wykonuje Pan będą uznane za prace rozwojowe (zgodnie z art. 5a pkt 40 ustawy PIT) oraz schemat prowadzenia tych prac pozwoli jednoznacznie stwierdzić, że prowadzi on działalność badawczo rozwojową (zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy PIT).

Jeżeli organ poprzez analizę szczegółowo opisanych czynności oraz procesów twórczych uzna, że całość prowadzonej działalności wypełnia znamiona art. 5a pkt 38 i 40 ustawy PIT to podatnik jak najbardziej się z tym godzi (jak w podpunkcie a z pytania II). Jeżeli Dyrektor KIS uzna, że niektóre czynności nie spełniają znamiona prac rozwojowych i tylko w tym zakresie prowadzona działalność jest działalnością badawczo rozwojową to Wnioskujący bardzo prosi o wskazanie, które czynności/ procesy zdaniem Dyrektora KIS nie spełniają tych warunków -nie mają takiego charakteru wraz z uzasadnieniem.

Dla pewności, że odpowiedź na to pytanie jest wyczerpująca wklejono treść wniosku ORD-IN, który szczegółowo wyjaśnia pytanie nr 1.

Od dnia 08.06.2022 prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Posiada Pan na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2021.1128 t.j. z dnia 2021.06.24)-dalej u.o.p.d.o.f. - ma Pan polską rezydencję podatkową. Głównym przedmiotem działalności Pana jest wytwarzanie programów komputerowych. Przy prowadzeniu przez siebie działalności ponosi Pan ryzyko gospodarcze. Nie prowadzi Pan pełnych ksiąg rachunkowych a jedynie podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Działalność prowadzi Pan w sposób ciągły, zorganizowany i w celu uzyskania przychodu. Nie podlega Pan przy prowadzeniu działalności żadnej podległości służbowej jest całkowicie niezależnym przedsiębiorcą. Zlecenia programistyczne realizowane przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej otrzymywane są od stałego kontrahenta -firmę A. Firma A nie jest w żadne sposób (osobowy, kapitałowy, rodzinny czy jakikolwiek inny) powiązana ani zależna z Panem. Rola firmy A z którą Pan, ma podpisaną stałą umowę współpracy ogranicza się wyłącznie do pośrednictwa między Panem a docelowym klientem- ostatecznym beneficjentem dzieła.

Zatem kontrahent (Firma A) na rzecz, którego wystawia Pan faktury sprzedaży ogranicza się wyłącznie do dostarczania zleceń, kontaktów z programistami prowadzącymi również działalność gospodarczą, którzy mogą pomóc w realizacji zlecenia oraz ewentualnie pomoc w problemach kontaktowych z ostatecznym beneficjentem-użytkownikiem dzieła. W przyszłości może też się zdarzać tak, że sam będzie Pan świadczył niżej opisane usługi bez udziału firmy A- firmy pośredniczącej. Zatem będzie też świadczył usługi bezpośrednio na rzecz ostatecznego beneficjenta usług. Jednak, póki co w chwili obecnej na co dzień jednak to Pan bezpośrednio pracuje oraz kontaktuje się z klientem docelowym. Firma pośrednicząca (Firma A) w żaden sposób nie uczestniczy w procesie tworzenia oprogramowania i nie ma wpływu na finalny efekt dzieła.

Wykonywane przez Pana prace nie są wykonywane pod kierownictwem/nadzorem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez kontrahenta pośrednika-Firmę A. Jednakże może okazać się niezbędne uzgodnienie czasu, bądź miejsca realizacji zlecenia, ustalenie ostatecznego terminu stworzenia dzieła i wówczas Firma A ustala to w porozumieniu z Panem. W związku z tak wykonywaną działalnością ponosi Pan ryzyko gospodarcze zarówno w kontekście odpowiedzialności, za jakość i ewentualne wady świadczonych przez siebie usług, jak i zmian współtwórców działa, niepewności efektu i metod dojścia do umówionego rezultatu. Odpowiedzialność w tym zakresie ponosi przed Firmą A jako firmą na rzecz, której sprzedawane jest oprogramowanie (utwór) stworzone przez Pana. W ekonomii takie ryzyko definiuje się, jako możliwość wystąpienia wyników odmiennych od założonych celów. Sposób wykonywania dzieła- czynności oraz użyte rozwiązania lub narzędzia są wyborem Pana. Zadania firmy pośredniczącej (Firma A) w relacji z firmą Pana to jedynie pozyskiwanie zleceń, kontaktów z programistami prowadzącymi również działalność gospodarczą, którzy mogą pomóc w realizacji zlecenia oraz ewentualnie pomoc w problemach kontaktowych z ostatecznym beneficjentem.

Firma A po nabyciu praw autorskich do utworu (oprogramowania) narzuca swoją marżę (swój zarobek) beneficjentowi ostatecznemu(ostateczny użytkownik oprogramowania) wystawiając dla niego fakturę sprzedaży za oprogramowanie. Jednocześnie ostateczni beneficjencie na rzecz, których Firma A sprzedaje oprogramowania i którzy sami zgłaszają zapotrzebowanie. Współpracuje Pan z innymi kontrahentami -programistami w zakresie wytwarzania oprogramowania. Kontrahenci- współtwórcy oprogramowania mają firmy z takiej samej lub podobnej branży i wszyscy tworzą wspólne oprogramowania, za co otrzymują wynagrodzenie (każdy w ramach prowadzonych przez siebie działalności gospodarczych) od Firmy A z którą łączy ich podobna współpraca.

Przy czym podkreślić należy, że w żadnym przypadku tj. w stosunku do żadnego z współtwórców dzieła- Firma A nie jest firmą nadzorującą czy wpływającą na proces czy efekt utworu. Innymi słowy każdy współtwórca jest niezależny w działaniu, nie podlega kontroli przez nikogo, ale jednak ma działać w taki sposób, aby możliwe było stworzenie wspólnego i spójnego oprogramowania, które odpowiada potrzebom użytkownika ostatecznego. W swojej firmie nie zatrudnia Pan żadnych pracowników ani zleceniobiorców. Wszystkie prace, jakie wykonuje w ramach prowadzonej działalności wykonuje osobiście. W zależności od potrzeby, rodzaju, wielkości pracy współtwórcy (kontrahenci-programiści) tego oprogramowania uzgadniają zakres czynności, jakie każdy z nich będzie wykonywać-zgodnie z kompetencjami każdego z nich. Osoby współtworzące są oczywiście adekwatnie wykształcone (mają kierunkowe wykształcenie), umiejętności, wiedzę i doświadczenie w wyżej opisanej branży.

Każdy z współtwórców tworzy cząstkę wspólnej całości i każdy z nich sprzedaje w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej swoją cząstkę pracy włożoną w stworzenie oprogramowania. Wynagrodzenie każdego z nich jest ustalane indywidualnie przez każdego z osobna. Wszyscy programiści mają odrębne umowy podpisane z Firmą A. Każdy z współtwórców oprogramowania jest przedsiębiorcą i wystawia faktury sprzedaży na rzecz Firmy A. Wysokość tych faktur zależą od wynegocjowanej stawki oraz stopnia zaangażowania w tworzeniu danego oprogramowania. Każdy współtwórca jest niezależnym autorem tworzonego i wprowadza on swoje innowacyjne pomysły, autorskie projekty. Wspólnym mianownikiem współpracy pomiędzy współtwórcami jest stworzenie oprogramowania zgodnego finalnie z oczekiwaniami ostatecznego beneficjenta, (który oczekiwania te przekazuje Panu osobiście)-ma to być program zgodny funkcjonalnie z oczekiwaniami klienta-ma działać tak jak klient chciał w założeniu. Cały proces tworzenia tego oraz w jaki sposób i przy pomocy, jakich osób lub też narzędzi jest to osiągnięte zależy od samych współtwórców-programistów prowadzących swoje działalności gospodarcze. Ponieważ tylko oni mają wiedzę i umiejętności specjalistyczne do wykonania oprogramowania, są oni niezależni w procesie twórczym i nie podlegają żadnej kontroli oraz podległości służbowej. Posiada Pan wykształcenie, wiedzę, umiejętności oraz doświadczenie w zakresie technologii informatycznych, języków programowania oraz doświadczenie w zakresie przygotowywania kompleksowych rozwiązań związanych z tworzeniem oprogramowania Praca Pana polega na tworzeniu oprogramowania, w tym implementacji nowych funkcjonalności (tj. pisanie kodu, testowanie, pisanie tekstów jednostkowych i integracyjnych).

W ramach swoich prac otrzymuje Pan od Firmy A specyfikacje biznesowe bez opisu technicznego, na podstawie, których w ramach świadczonych usług badawczo-rozwojowych tworzy i implementuję nowe, autorskie funkcjonalności systemów. Korzysta z programów (…) i (…). Jest to działalność twórcza, która ma na celu tworzenie nowych rozwiązań. Opracowuje nowe produkty, procesy niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej lub tak ulepsza/ modyfikuje już te istniejące produkty, że stają się na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących na rynku. Wskazane we wniosku "modyfikowanie", „ulepszanie” najczęściej oznacza tworzenie nowych funkcjonalności w istniejących produktach lub dostarczanie zupełnie nowych całościowych produktów. Zarówno Pan tworzy jak i rozwija programy komputerowe.

Utwory tworzone i modyfikowane przez Pana są chronione przez art. 74 ust. 1 i 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych należy rozumieć, że w każdym przypadku - tj. zarówno w przypadku tworzenia, jak i w przypadku modyfikowania/rozwijania/ulepszania oprogramowania - efekty prac są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszystkie "indywidualne rozwiązania", "funkcjonalności", "utwory", "projekty" to programy komputerowe lub ich części, które są tworzone/współtworzone bezpośrednio przez Pana. Na podstawie zawartej umowy, z Firmą A, z chwilą wykonania usługi przenosi/sprzedaje Pan w całości Firmie A swoje autorskie prawa majątkowe do stworzonego przez siebie części utworu (utworu w rozumieniu art. 1 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawach autorskich i pokrewnych- Dz.U.2021.1062 t.j.-dalej u.p.a.p.p.) cyklach miesięcznych na podstawie faktury.

Realizuje Pan projekty programistyczne począwszy od etapu analizy potrzeb kontrahenta- beneficjenta ostatecznego, poprzez planowanie i implementację-wdrożenie jest to kompleksowe stworzenie gotowego do użytkowania oprogramowania-utworu. Tworzone oprogramowania przez Pana, opiera się na indywidualnych, autorskich pomysłach i obejmuje zaprojektowanie algorytmu, przeprowadzanie testów, tworzenie specyfikacji, czynność programowania (tworzenia kodu źródłowego) oraz weryfikację, modyfikację i udoskonalanie dostępnych rozwiązań programistycznych. Wszystkie wyżej wymienione czynności są każdorazowo niepowtarzalne i dedykowanie wyłącznie konkretnemu zleceniu/ potrzebie klienta-ostatecznego beneficjenta tych usług. Podkreślić należy, że nie jest możliwe zastosowanie szablonów: projektowania algorytmu, przeprowadzania testów, tworzenia specyfikacji, tworzenia kodu źródłowego oraz tworzenia weryfikacji, modyfikacji i udoskonalania kodów- są to czynności przy każdym projekcie niepowtarzalne i unikatowe za każdym razem tworzone indywidualnie i zupełnie inne. Czynności te można w skrócie, dla lepszego zobrazowania, porównać do procesu tworzenia obrazu przez malarza tj. musi on zawsze zebrać informacje o potrzebie klienta następnie przygotować sobie płótno, odpowiednie farby, zbór odpowiednich pędzli, mieć stosowną wiedzę oraz umiejętności, warsztat i oczywiście, co najważniejsze mieć ogólny pomysł na dzieło-obraz. Twórca może również korzystać z pomocy innych osób, które mogą mieć określone zadania np. stworzenie autorskiej ramy obrazu lub wytworzenie konkretnego kawałka/części obrazu. Przy czym mogą to być osoby niezależne (niezatrudnione przez artystę) a wynagradzane przez Zlecającego wykonanie dzieła. To, kiedy, w jaki sposób będzie pracować nad dziełem/utworem jest sprawą indywidualną a najważniejszy jest finalny efekt, czyli powstałe utworu.

Ważne jest też, aby odpowiadał potrzebom klienta. Tak i w twórczości Pana można zauważyć pewne ramy etapów tworzenia dzieła, które są konieczne do zaistnienia finalnego produktu-utworu. Ekspercka wiedza oraz doświadczenie programistów, techników informatycznych pozwalają na opracowanie i wdrażanie całkowicie nowych lub znacznie ulepszonych technologicznie rozwiązań dla kontrahentów. Także i Pan korzysta w tworzeniu utworu z pomocy innych programistów często ze względu na rozmach przedsięwzięcia oraz specjalistyczną wiedzę każdego z współtwórców utworu. Realizowane przez Pana prace w zakresie rozwoju oprogramowania mają charakter twórczy i innowacyjny, gdyż poprzez łączenie i wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy i umiejętności w zakresie technologii informatycznych, tworzone są zupełnie nowe elementy oprogramowania, które mają sprostać wymogom rynku, klientów oraz postępowi technologicznemu. Oprogramowanie staje się jednocześnie nowym produktem Pana, które (po przejściu odpowiednich testów technicznych i technologicznych) następnie przekazywane jest kontrahentom, w zamian za wynagrodzenie. Każde otrzymane przez Pana zlecenie wykonania utworu jest innowacyjne - nie ma podobnego na rynku, dlatego też należy go stworzyć. Nowe i innowacyjne oprogramowanie nie można stworzyć metodą kopiuj-wklej.

Tworzenie nowego oprogramowania jest na tyle skomplikowanym procesem, że wymaga każdorazowo specjalistycznej wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Dlatego też, wytwarzane przez Pana oprogramowania oparte jest na indywidualnych, autorskich pomysłach, które obejmują m.in. zaprojektowanie algorytmu, czynność programowania (tworzenia kodu źródłowego) oraz weryfikację, modyfikację i udoskonalanie dostępnych rozwiązań programistycznych. Ogólny opis proces tworzenia Oprogramowania: W związku ze stałym tworzeniem oprogramowania, poprzez opracowywanie i wdrażanie nowych elementów, Pracuje Pan nad jego wytwarzaniem w usystematyzowany sposób, podzielony na etapy - jest to konieczne ze względu na rozmiar przedsięwzięcia jak i złożoność prac programistycznych. Etapy tworzenia dzieła: I. Powzięcie od beneficjenta ostatecznego informacji, co ma zostać stworzone-bez żadnych informacji technicznych, jedynie ogólny słowny opis, co ma zostać stworzone, implementowane. 2. Powzięcie informacji o wymogach technicznych oprogramowania, (w jakich programach ma lub musi zostać stworzone), zapoznanie się z architekturą systemu, jeżeli takowa występuje. 3.Ustala się zespół niezbędnych osób -programistów, którzy będą konieczni do stworzenia wspólnego oprogramowania. Następnie ustala się cykle (okresy pracy), w których dostarczane są zadania na środowisko produkcyjne. Cały zespół osób pracujących nad dziełem pracuje poszczególnym cyklu wspólnie a prace każdego z zespołu muszą być kończone w każdym z cykli.

4.Planowanie, analiza, definiowanie wymagań, a także problemów do rozwiązania

5. Wspólna praca zespołu nad tym, co ostateczny beneficjent chciałby uzyskać. Ostateczny beneficjent odpowiada na pytania zadane przez zespół. Czasami również trwa dyskusja na temat tego czy ta funkcjonalność, aby na pewno ma tak działać, ponieważ nie do końca zgadza się np. z założeniami aplikacji. Jeżeli wszystko jest dobrze omówione i cele są jasne dla wszystkich można przejść do kolejnego etapu tj. estymacji punktowej.

6. Estymacja punktowa to przydzielenie każdemu zadaniu określonej liczny punktów w zależności od trudności, skomplikowania lub czasochłonności zadania np. najtrudniejsze dostają 10 pkt a najłatwiejsze 1. Ustalane jest później ile sumarycznie punktów estymacji można wykonać na poszczególnym cyklu i dzięki temu można zaplanować realizację konkretnych zadań realizowanych w określonym cyklu tak, aby zawsze równomiernie rozłożyć pracę nad dziełem i podzielić etapy pracy na zadania możliwe do osiągnięcia w każdym cyklu.

7. Jeżeli wszystkie zadania są już odpowiednio zaplanowane można przystąpić do realizacji oprogramowania. Wszystkie zadania ułożone są zgodnie z oczekiwaniami ostatecznego beneficjenta- w oparciu o to, co on chce uzyskać. Następnie planuje się konkretne cykle tak, aby utwór mógł być stworzony w sposób prawidłowy. Poszczególne prace wykonuje się wedle ustalonego indywidualnie planu.

8.Testy, poprawki oraz ewentualne zmiany związane z ulepszeniem i wytworzeniem oprogramowania. Po przygotowaniu kodu testuje go Pan na swoim komputerze, pisze testy jednostkowe oraz czasami testy integracyjne w zależności od oczekiwanej funkcjonalności. Jest to czynność, która znacznie przeważa nad pozostałymi (wyżej opisanymi) czynnościami, ponieważ większość swojego czasu pracy spędza Pan nad pisaniem/kreowaniem kodu dla nowych funkcjonalności i ulepsza już istniejące. Kod źródłowy - kod źródłowy jest to zapis programu komputerowego, który za pomocą języku programowania definiuje operacje, jakie powinny zostać zrealizowane przez komputer na zebranych lub przekazanych danych. Dla porównania KOD źródłowy ma podobną funkcję jak KOD DNA. Kod DNA to skomplikowany zapis reguł zgodnie, z którymi definiowany jest nasz cały organizm, wszystkie nasze cechy zewnętrzne, ale także wszystkie funkcje organów, z których składa się nasze ciało. KOD programowy to reguła wg, której zapisane są informacje o budowie oprogramowania jak i o tym, w jaki sposób ma działać to oprogramowanie na komputerze. Kod powstaje, jako efekt pracy programisty zapisany zawsze w pliku tekstowym. To właśnie te czynności są najbardziej kreujące i twórcze a zarazem zupełnie unikalne i niepowtarzalne- każde rozwiązanie, pomysł, innowacja może być stworzona na tysiące sposobów, ale dzięki umiejętności, wiedzy i doświadczeniu programistów (w tym Pana) tworzone jest te, które idealnie pasuje do tworzonego akurat utworu i dzięki któremu aktualnie tworzone oprogramowanie będzie najbardziej doskonałe.

9. Tworzenie architektury systemu informatycznego. Aby móc zrealizować nową funkcjonalność często trzeba zaprojektować od początku całą programistyczną infrastrukturę-co oczywiście jest elementem również bardzo twórczym i indywidualnym, ponieważ trzeba ją stworzyć tak, aby współgrała z konkretną funkcjonalnością. Czasami zdarza się, że klient-beneficjent ostateczny, posiada już swoją infrastrukturę programistyczną -wówczas należy ją indywidulanie dostosować do stworzonego oprogramowania tak, aby była jak najbardziej wydajna. To jest zajęciem również kreatywnym i za każdym razem unikatowym. Jeżeli klient nie ma infrastruktury technicznej to oczywiście należy ją stworzyć od podstaw.

10. Do obowiązków Wnioskującego należy również sprawdzanie prac wykonanych przez współtwórców utworu -innych programistów. Weryfikacja polega na sprawdzeniu czy prace programistyczne poszczególnych programistów są spójne z ogólnym kierunkiem tworzonego utworu i czy będą one integralne i funkcjonalne tak jak założono na początku planu działania. Jednak przy wykonywaniu tych czynności Pan w żaden sposób nie narzuca jak pozostali współtwórcy mają stworzyć swoje cząstki oprogramowania. Ogranicza się jedynie do zgłoszenia problemu/ błędu spójności ich cząstek utworu z ogólnym planem oprogramowania a każdy z nich ma za zadanie dostosować finalny efekt swoich prac tak, aby współdziałały z całością oprogramowania. Jeżeli zostaną wychwycone jakieś błędy lub rozbieżności to na tym etapie należy je poprawić. Czasem też zdarza się tak, że na tym etapie można zauważyć, że daną funkcjonalność można jeszcze bardziej usprawnić i o ile w związku z tym nie trzeba zmieniać kodu to usprawnienie to jest wdrażane.

11. Kompilacja stworzonego programu na serwerze.

Wdrożenie programu (całości scalonego programu stworzonego przez programistów) na środowisko- serwer, gdzie przechowywany jest kod. Aby skompilować program do środowiska po stronie serwera a następnie go wdrożyć (uruchomić) należy najpierw napisać (stworzyć) odpowiednie skrypty. Skrypty te tworzy Pan. Takie skrypty to odpowiednie i dedykowane do konkretnego oprogramowania/funkcjonalności narzędzia, które przed wdrożeniem programu uruchomią testy oraz automatycznie sprawdzą wszystkie możliwe błędy, zakłócenia, które mogą być wychwycone przez skrypty. Za każdym razem skrypty są tworzone autorsko i pasują wyłącznie do konkretnego oprogramowania. Nie można ich wykorzystać w innym utworze. Po pomyślnych testach oprogramowanie- utwór jest zakończone i gotowe co wiąże się przeważnie z wdrożeniem zmian na środowisko produkcyjne. Wyjaśnić jednak należy, że fakt, że Pan nie działa samodzielnie przy tworzeniu autorskiego oprogramowania nie podważa w żadne sposób możliwości sprzedawania prawa autorskiego do dysponowania tym oprogramowaniem. Jako główny współtwórców ma prawo do sprzedania swoich autorskich projektów, jako części finalnego utworu. Każdy z współtwórców oprogramowania/utworu ma prawo sprzedać wniesione przez siebie innowacje odrębnie, co jest przez wszystkich współtwórców (każdy z nich ma założoną działalność gospodarczą) robi wystawiając fakturę sprzedaży na rzecz Firmy A, która następnie (z narzuconą marżą) sprzedaje oprogramowanie ostatecznemu beneficjentowi. W prowadzeniu swojej pozarolniczej działalności gospodarczej kontaktuje się Pan również z beneficjentem potencjalnym w celu przedstawienia mu ogólnego, orientacyjnego kosztu systemu/aplikacji oraz orientacyjnego czasu tworzenia konkretnego utworu-aplikacji/systemu. Polega to na tym, że potencjalny przyszły beneficjent ostateczny (przedstawiony przez Firmę A) przedstawia słownie swój pomysł na aplikacje, często ma wstępny plan jak ma wyglądać ta aplikacja/oprogramowanie. Jednak beneficjent ten nie ma ani wiedzy ani umiejętności ani też narzędzi to jej stworzenia. Opowiada, więc swoimi słowami, co to ma być za aplikacja/program, do czego ma służyć, w czym pomagać swoim użytkownikom, jaka ma być jego funkcjonalność. Na podstawie tych informacji szacuje Pan orientacyjny koszt stworzenia takiej aplikacji oraz realny termin stworzenia oczekiwanego utworu. Po wymianie tych informacji klient albo decyduje się na stworzenie aplikacji/ systemu/programu albo nie. Te czynności zdaniem Pana tj. podanie orientacyjnego kosztu oraz czasu stworzenia dzieła nie są czynnościami mogącymi być objęte ulgą IP BOX. Bieżące prace projektowe związane z tworzeniem kodu oprogramowania wymagają współdziałania Pana oraz współtwórców utworu-innych programistów. W szczególności, proces tworzenia oprogramowania wymaga ciągłej komunikacji pomiędzy Panem a współtwórców (np. za pomocą Internetu) w celu nanoszenia korekt, weryfikacji poprawności wykonania kodu źródłowego, itd.

Celowo tak szczegółowo opisał Pan relacje między kontrahentami, opis czynności, które wykonuje w ramach działalności oraz sam opis procesu twórczego po to, aby to Dyrektor ocenił czy całość jego aktywności w działalności spełnia znamiona działalności badawczo-rozwojowej i prac rozwojowych czy też tylko poszczególne ze wskazaniem, które to spełniają te znamiona. Jest to niezwykle istotne dla podatnika gdyż daje mu pewność i swobodę, że żadne organ skarbowy nie zakwestionuje wydanej interpretacji w ten sposób, że np. w interpretacji indywidualnej nie wymienił prostych powtarzających się czynności (z tego powodu, że czynności tych miał nie wykonywać) a w istocie je świadczy i nie mają one charakteru twórczego w związku z tym opis stanu rzeczywistego zawarty w ORD-IN nie jest prawdziwy i w związku z tym interpretacja nie ma mocy prawnej. Jeżeli wiec Dyrektor KIS uważa, że któryś z etapów tworzenia albo któraś czynność wykonywana przez Pana nie ma charakteru prac rozwojowych i przy ewentualnym stosowaniu ulgi IP Box nie należy uwzględniać tych etapów/czynności to bardzo proszę takie stanowisko zająć wraz z uzasadnieniem. Zdaniem Wnioskującego wszystkie opisane czynności i etapy pracy polegają na tworzeniu programów komputerowych, które są pracą rozwojową, ponieważ każdy etap jest niezbędny, aby ten indywidualny program stworzyć. Jeżeli więc Dyrektor KIS stwierdzi, że całość opisanej przez Pana działalności jest/ polega na tworzeniu programów komputerowych to Pan się na to godzi. Jeżeli Dyrektor KIS stwierdzi, że nie wszystkie przez Pana realizowane zadania są zadaniami służącymi do stworzenia programu komputerowego to prosi Pan o wskazanie, które z tych zadań nie są, wraz z uzasadnieniem. Tak jak to wyjaśnia orzecznictwo Sądów:

  • I SA/GI 544/21, Interpretacja podatkowa w sprawie IP Box. - Wyrok z dnia 3 września 2021 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), znak I SA/GI 544/21, teza:

„To, czy w danych okolicznościach sprawy podejmowane czynności mieszczą się w pojęciu działalności badawczo- rozwojowej, czy też nie, należy do organu, który przepis ten będzie stosował (interpretował), a nie do strony, która jedynie wskazuje własne stanowisko i wątpliwości w tej sprawie. Organ nie może przerzucać ciężaru dokonania prawidłowej wykładni tego pojęcia na wnioskodawcę."

Jednocześnie tak jak opisano we wniosku ORD-IN uważa Pan każde zlecenie wykonania dzieła, jakie przyjmuje do wykonania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dotyczy stworzenia oprogramowania (kodów). Nie ma i nie będzie takiej sytuacji, kiedy wykonywane prace służące stworzeniu utworu (oprogramowania) oraz procesy temu służące nie będą zgodne z czynnościami / procesami, które opisano we wniosku. Innymi słowy tworząc oprogramowanie za każdym razem wykonuje Pan czynności jedynie rozwojowe, - bo tylko takie umożliwiają Panu stworzenie nowego, innowacyjnego, modernistycznego oprogramowania lub jego części. Wszystkie czynności opisanej we wniosku oraz w niniejszym piśmie, wszystkie etapy twórcze procesu tworzenia oprogramowania są zdaniem Pana pracami rozwojowymi -jest to całość opisanej wnioskującego działalności gospodarczej, co, do której oczekuje Pan stanowiska Dyrektora KIS.

Na poparcie swojego stanowiska poniżej przedstawiam orzeczenie Sądu:

  • Wyrok z dnia 15 września 2022r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…) znak III SA/We 393/22, teza:

„Ewentualne wezwanie do sprecyzowania wniosku nie może prowadzić do żądania, aby to sam wnioskodawca przesądził rzeczoną kwestię, o którą wprost zapytał, lecz jedynie do sprecyzowania danych faktycznych dotyczących prowadzonej działalności, niezbędnych do ich oceny w kontekście definicji działalności badawczo- rozwojowej."

  • Wyrok z dnia 20 stycznia 2022 Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), znak I SA/Rz916/21, teza: Jeżeli chodzi o ocenę realizowanych czynności pod kątem działalności badawczo-rozwojowej, to tego rodzaju kwalifikacji winien dokonać organ interpretacyjny i nie może tego ciężaru przerzucać na wnioskodawcę.
  • Wyrok z dnia 17 grudnia 2021 r Naczelnego Sądu Administracyjnego znak II FSK 1239/21, teza:

„Skoro skarżący dokładnie opisał swoją działalność przez pryzmat cech działalności badawczo-rozwojowej, to organ miał obowiązek udzielić odpowiedzi na przedstawioną wątpliwość."

Jednocześnie dodać można, że w ramach swojej działalności prowadzi Pan również-obok prac rozwojowych, czynności, które nie spełniają znamiona prac rozwojowych i jest to np.

  • udział w rekrutacjach (przeprowadzanie rozmów technicznych z kandydatami)
  • pomoc w ofertowaniu dla potencjalnych klientów.

Niektóre spotkania z klientem (prezentacja rezultatów pracy przez inne zespoły, spotkania dotyczących informacji ogólnofirmowych (planów kwartalnych itp.).

Co do osiągniętych dochodów z wyżej wymienionych czynności nie będzie Pan stosował ulgi IP BOX oraz nie zalicza tej sfery działań do jego działalności rozwojowej, ponieważ są to zwykłe rutynowe, proste czynności często niezwiązane z tworzeniem dzieła a służące jedynie organizacji pozarolniczej działalności gospodarczej. W związku z tym, co do tych czynności nie ma Pan żadnych pytań do Dyrektora KIS.

Odp. na pytanie III pkt 1.

W ramach swojej działalności gospodarczej nie prowadzi Pan badań naukowych, o których mowa w art. 4 ust 2 pkt 1 lub 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r-Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Odp. na pytanie nr III pkt 2.

Tak jak opisano we wniosku ORD-IN tu cytuje fragment wniosku stanowiska na pytanie nr 1 wniosku są to pierwsze wersy własnego stanowiska w sprawie;

"Artykuł 5a pkt 38 ustawy o PIT normuje działalność badawczo-rozwojową, jako: działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zdaniem Pana, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny jak i kryteria niezbędne do uznania działalności za działalność badawczo-rozwojową, jego działalność spełnia cechy takowej:

a)nowatorskość i twórczość: tworzy Pan oprogramowanie, którego nie ma na rynku w zależności od potrzeb kontrahentów, z którymi współpracuje, a dany kontrahent ma na celu zwiększenie innowacyjności rozwiązań programistycznych w zależności od swoich potrzeb;

b)nieprzewidywalność: kontrahenci, z którymi współpracuje Pan, oczekują od Pana wykonywania prac, których skutek, co prawda jest określony, natomiast proces tworzenia danych rozwiązań (programów komputerowych), pomimo korzystania z istniejących metod i narzędzi informatycznych, powoduje wytworzenie całkowicie nowego rozwiązania, lub znaczną modyfikację archaicznych rozwiązań;

c)metodyczność: zobowiązany jest Pan w ramach danej umowy do ścisłej, zgodnej z harmonogramem współpracy, którą zobowiązany jest należycie udokumentować i wykonywać zgodnie z uzgodnioną procedurą. Innymi słowy, jego działalność prowadzona jest w sposób systematyczny;

d)możliwość przeniesienia lub odtworzenia: celem wnioskującego, w ramach wykonywanej bezpośrednio przez Pana działalności gospodarczej, jest przeniesienie autorskich praw majątkowych z oprogramowania na kontrahenta, co nierozerwalnie wiąże się z koniecznością jego odtworzenia.

Zgodnie z art. 5a pkt 40 ustawy o PIT pojęcie "prace rozwojowe" oznacza prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli „Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet, jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń."

Zdaniem Pana, prowadzi Pan działalność twórczą obejmującą prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań - wytwarza nowe, nieistniejące wcześniej funkcjonalności na podstawie posiadanej wiedzy, które wpływają na innowacyjność wytwarzanych rozwiązań programistycznych. Czyni to na podstawie nabywanej, łączonej, kształtowanej i wykorzystywanej dostępnej aktualnie wiedzy w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet, jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Podejmuje Pan pracę nad jakimś projektem posiadając nakreślony cel-finalny utwór, którym jest wytworzenie oprogramowania rozwiązującego problemy nakreślone przez kontrahenta przy negocjowaniu współpracy. Prowadzi Pan pracę według ścisłego harmonogramu - począwszy od wymagań umownych dotyczących poprawnej dokumentacji swojej działalności, oprogramowanie wymaga wielu składowych tworzonych w odpowiedniej kolejności i z należytą uwagą.

Zawsze stara się Pan dostarczyć najnowsze rozwiązania w branży, zapoznając się z obecnym stanem techniki w branży IT oraz z aktualnymi zastosowaniami wprowadzonymi w działalności jego kontrahenta. Z wykorzystaniem wszystkich możliwych wiadomości naukowych, jakie posiada, w swojej działalności planuje Pan, projektuje i tworzy innowacyjne rozwiązania w branży w postaci produktów, procesów lub usług programistycznych. Wykorzystuje Pan przy tym własną inwencję twórczą oraz korzysta z posiadanej przez siebie wiedzy i umiejętności. Programy komputerowe stworzone przez Pana na rzecz kontrahentów ulepszyły i rozwijały działanie starych programów lub też powodowały stworzenie zupełnie nowych funkcjonalności niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej bądź nowatorskich, w znacznym stopniu odróżniających się od rozwiązań już funkcjonujących. Zdaniem Pana, stworzone programy stanowią przejaw Pana twórczej działalności oraz są one innowacyjne zarówno w prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności, jak i Pana kontrahenta.

Jak wskazano w Objaśnieniu Ministerstwa Finansów z 15 lipca 2019 r. dotyczącym preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (IP BOX), twórczą działalność Pana odnosić należy nie do praktyki gospodarczej sensu largo, a do praktyki gospodarczej danego podmiotu. Twórczość Pana odnosi się również do przejawu Jego działalności - autorskich praw do programów komputerowych podlegających ochronie na podstawie art. 74 ustawy o Prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z art. 1 ust. 1, 2 i 3 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.2021.1062 t.j)-dalej u.p.a.p.p.-,, Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór)." W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory: wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe). Utwór jest przedmiotem prawa autorskiego od chwili ustalenia, chociażby miał postać nieukończoną." Ochrona ta obejmuje również fragmenty utworu i utwory w wersji nieukończonej.

Wobec powyższego zdaniem Pana, przedmiot jego działalności w zakresie tworzenia innowacyjnych rozwiązań w zakresie oprogramowania spełnia definicje legalną działalności rozwojowej a stworzona przez Pana (we współpracy z innymi twórcami) nowe, innowacyjne i dotychczas nieistniejące na rynku rozwiązanie spełnia również wszystkie znamiona utworu chronionego prawami autorskimi w myśl rozumienia art. 1 i 74 u.p.a.p.p. W związku z powyższym prowadzi Pan działalność twórczą obejmującą prace rozwojowe, a tym samym działalność badawczo-rozwojową."

Odnosząc się do pyt. III pkt 2 litera a -W jakich okresach je Pan prowadził lub od kiedy je Pan prowadzi? Powtarza Pan, że tak jak już napisał we wniosku ORD-IN działalność badawczo-rozwojową Pana zdaniem prowadzi od chwili rozpoczęcia działalności gospodarczej, czyli wpisu do CEIDG.

Odp. na pytanie III pkt 2 lit. b

Zaznaczyć należy, że w we wniosku ORD-IN opisane zostały czynności, jakie Pan wykonuje w ramach prowadzonej przez siebie działalności jest to cytuję wniosek:

„Praca Pana polega na tworzeniu oprogramowania, w tym implementacji nowych funkcjonalności (tj. pisanie kodu, testowanie, pisanie tekstów jednostkowych i integracyjnych). W ramach swoich prac otrzymuje Pan od Firmy A specyfikacje biznesowe bez opisu technicznego, na podstawie, których w ramach świadczonych usług badawczo-rozwojowych tworzy i implementuję nowe, autorskie funkcjonalności systemów. Korzysta z programów (…) i (…). Jest to działalność twórcza, która ma na celu tworzenie nowych rozwiązań. Opracowuje nowe produkty, procesy niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej lub tak ulepsza/ modyfikuje już te istniejące produkty, że stają się na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących na rynku. Wskazane we wniosku "modyfikowanie", „ulepszanie" najczęściej oznacza tworzenie nowych funkcjonalności w istniejących produktach lub dostarczanie zupełnie nowych całościowych produktów. Zarówno tworzy Pan jak i rozwija programy komputerowe. Utwory tworzone i modyfikowane przez Pana są chronione przez art. 74 ust. 1 i 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych należy rozumieć, że w każdym przypadku - tj. zarówno w przypadku tworzenia, jak i w przypadku modyfikowania/rozwijania/ulepszania oprogramowania - efekty prac są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszystkie indywidualne rozwiązania", "funkcjonalności", "utwory", "projekty" to programy komputerowe lub ich części, które są tworzone/współtworzone bezpośrednio przez Pana. Na podstawie zawartej umowy, z Firmą, z tytułu wykonania usługi przenosi/sprzedaje w całości Firmie A swoje autorskie prawa majątkowe do stworzonej przez siebie części utworu (utworu w rozumieniu art. 1 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawach autorskich i pokrewnych- Dz.U.2021.1062 t.j.-dalej u.p.a.p.p.) cyklach miesięcznych na podstawie faktury.

Realizuje Pan projekty programistyczne począwszy od etapu analizy potrzeb kontrahenta-beneficjenta ostatecznego, poprzez planowanie i implementację-wdrożenie jest to kompleksowe stworzenie gotowego do użytkowania oprogramowania-utworu. Tworzone oprogramowania przez podatnika - Pana, opiera się na indywidualnych, autorskich pomysłach i obejmuje zaprojektowanie algorytmu, przeprowadzanie testów, tworzenie specyfikacji, czynność programowania (tworzenia kodu źródłowego) oraz weryfikację, modyfikację i udoskonalanie dostępnych rozwiązań programistycznych. Wszystkie wyżej wymienione czynności są każdorazowo niepowtarzalne i dedykowanie wyłącznie konkretnemu zleceniu/ potrzebie klienta-ostatecznego beneficjenta tych usług.

Podkreślić należy, że nie jest możliwe zastosowanie szablonów: projektowania algorytmu, przeprowadzania testów, tworzenia specyfikacji, tworzenia kodu źródłowego oraz tworzenia weryfikacji, modyfikacji i udoskonalania kodów- są to czynności przy każdym projekcie niepowtarzalne i unikatowe za każdym razem tworzone indywidualnie i zupełnie inne. Czynności te można w skrócie, dla lepszego zobrazowania, porównać do procesu tworzenia obrazu przez malarza tj. musi on zawsze zebrać informacje o potrzebie klienta następnie przygotować sobie płótno, odpowiednie farby, zbór odpowiednich pędzli, mieć stosowną wiedzę oraz umiejętności, warsztat i oczywiście, co najważniejsze mieć ogólny pomysł na dzieło-obraz. Twórca może również korzystać z pomocy innych osób, które mogą mieć określone zadania np. stworzenie autorskiej ramy obrazu lub wytworzenie konkretnego kawałka/części obrazu. Przy czym mogą to być osoby niezależne (niezatrudnione przez artystę) a wynagradzane przez Zlecającego wykonanie dzieła. To, kiedy, w jaki sposób będzie pracować nad dziełem/utworem jest sprawą indywidualną a najważniejszy jest finalny efekt, czyli powstałe utworu. Ważne jest też, aby odpowiadał potrzebom klienta.

Tak i w twórczości Pana można zauważyć pewne ramy etapów tworzenia dzieła, które są konieczne do zaistnienia finalnego produktu-utworu. Ekspercka wiedza oraz doświadczenie programistów, techników informatycznych pozwalają na opracowanie i wdrażanie całkowicie nowych lub znacznie ulepszonych technologicznie rozwiązań dla kontrahentów. Także i Pan korzysta w tworzeniu utworu z pomocy innych programistów często ze względu na rozmach przedsięwzięcia oraz specjalistyczną wiedzę każdego z współtwórców utworu. Realizowane przez Pana prace w zakresie rozwoju oprogramowania mają charakter twórczy i innowacyjny, gdyż poprzez łączenie i wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy i umiejętności w zakresie technologii informatycznych, tworzone są zupełnie nowe elementy oprogramowania, które mają sprostać wymogom rynku, klientów oraz postępowi technologicznemu. Oprogramowanie staje się jednocześnie nowym produktem Pana, które (po przejściu odpowiednich testów technicznych i technologicznych) następnie przekazywane jest kontrahentom, w zamian za wynagrodzenie.

Każde otrzymane przez Pana zlecenie wykonania utworu jest innowacyjne - nie ma podobnego na rynku, dlatego też należy go stworzyć. Nowe i innowacyjne oprogramowanie nie można stworzyć metodą kopiuj- wklej. Tworzenie nowego oprogramowania jest na tyle skomplikowanym procesem, że wymaga każdorazowo specjalistycznej wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Dlatego też, wytwarzane przez Pana oprogramowania oparte jest na indywidualnych, autorskich pomysłach, które obejmują m.in. zaprojektowanie algorytmu, czynność programowania (tworzenia kodu źródłowego) oraz weryfikację, modyfikację i udoskonalanie dostępnych rozwiązań programistycznych.

Ogólny opis proces tworzenia Oprogramowania:

W związku ze stałym tworzeniem oprogramowania, poprzez opracowywanie i wdrażanie nowych elementów, pracuje Pan nad jego wytwarzaniem w usystematyzowany sposób, podzielony na etapy - jest to konieczne ze względu na rozmiar przedsięwzięcia jak i złożoność prac programistycznych. Etapy tworzenia dzieła:

Powzięcie od beneficjenta ostatecznego informacji, co ma zostać stworzone-bez żadnych informacji technicznych, jedynie ogólny słowny opis, co ma zostać stworzone, implementowane.

Powzięcie informacji o wymogach technicznych oprogramowania, (w jakich programach ma lub musi zostać stworzone), zapoznanie się z architekturą systemu, jeżeli takowa występuje.

Ustala się zespół niezbędnych osób -programistów, którzy będą konieczni do stworzenia wspólnego oprogramowania. Następnie ustala się cykle (okresy pracy), w których dostarczane są zadania na środowisko produkcyjne. Cały zespół osób pracujących nad dziełem pracuje w poszczególnym cyklu wspólnie a prace każdego muszą być kończone w każdym z cykli.

Planowanie, analiza, definiowanie wymagań, a także problemów do rozwiązania wspólna praca zespołu nad tym, co ostateczny beneficjent chciałby uzyskać. Ostateczny beneficjent odpowiada na pytania zadane przez zespół. Czasami również trwa dyskusja na temat tego czy ta funkcjonalność, aby na pewno ma tak działać, ponieważ nie do końca zgadza się np. z założeniami aplikacji. Jeżeli wszystko jest dobrze omówione i cele są jasne dla wszystkich można przejść do kolejnego etapu tj. estymacji punktowej.

Estymacja punktowa to przydzielenie każdemu zadaniu określonej liczny punktów w zależności od trudności, skomplikowania lub czasochłonności zadania np. najtrudniejsze dostają 10 pkt a najłatwiejsze 1. Ustalane jest później ile sumarycznie punktów estymacji można wykonać na poszczególnym cyklu i dzięki temu można zaplanować realizację konkretnych zadań realizowanych w określonym cyklu tak, aby zawsze równomiernie rozłożyć pracę nad dziełem i podzielić etapy pracy na zadania możliwe do osiągnięcia w każdym cyklu.

Jeżeli wszystkie zadania są już odpowiednio zaplanowane można przystąpić do realizacji oprogramowania. Wszystkie zadania ułożone są zgodnie z oczekiwaniami ostatecznego beneficjenta- w oparciu o to, co on chce uzyskać. Następnie planuje się konkretne cykle tak, aby utwór mógł być stworzony w sposób prawidłowy. Poszczególne prace wykonuje się wedle ustalonego indywidualnie planu.

Testy, poprawki oraz ewentualne zmiany związane z ulepszeniem i wytworzeniem oprogramowania. Po przygotowaniu kodu testuje Pan go na swoim komputerze, pisze testy jednostkowe oraz czasami testy integracyjne w zależności od oczekiwanej funkcjonalności. Jest to czynność, która znacznie przeważa nad pozostałymi (wyżej opisanymi) czynnościami, ponieważ większość swojego czasu pracy spędza Pan nad pisaniem/kreowaniem kodu dla nowych funkcjonalności i ulepsza już istniejące. Kod źródłowy - kod źródłowy jest to zapis programu komputerowego, który za pomocą języku programowania definiuje operacje, jakie powinny zostać zrealizowane przez komputer na zebranych lub przekazanych danych. Dla porównania KOD źródłowy ma podobną funkcję jak KOD DNA. Kod DNA to skomplikowany zapis reguł zgodnie, z którymi definiowany jest nasz cały organizm, wszystkie nasze cechy zewnętrzne, ale także wszystkie funkcje organów, z których składa się nasze ciało. KOD programowy to reguła wg, której zapisane są informacje o budowie oprogramowania jak i o tym, w jaki sposób ma działać to oprogramowanie na komputerze. Kod powstaje, jako efekt pracy programisty zapisany zawsze w pliku tekstowym. To właśnie te czynności są najbardziej kreujące i twórcze a zarazem zupełnie unikalne i niepowtarzalne- każde rozwiązanie, pomysł, innowacja może być stworzona na tysiące sposobów, ale dzięki umiejętności, wiedzy i doświadczeniu programistów ( w tym Pana) tworzone jest te, które idealnie pasuje do tworzonego akurat utworu i dzięki któremu aktualnie tworzone oprogramowanie będzie najbardziej doskonałe.

Tworzenie architektury systemu informatycznego. Aby móc zrealizować nową funkcjonalność często trzeba zaprojektować od początku całą programistyczną infrastrukturę-co oczywiście jest elementem również bardzo twórczym i indywidualnym, ponieważ trzeba ją stworzyć tak, aby współgrała z konkretną funkcjonalnością. Czasami zdarza się, że klient-beneficjent ostateczny, posiada już swoją infrastrukturę programistyczną -wówczas należy ją indywidulanie dostosować do stworzonego oprogramowania tak, aby była jak najbardziej wydajna. To jest zajęciem również kreatywnym i za każdym razem unikatowym. Jeżeli klient nie ma infrastruktury technicznej to oczywiście należy ją stworzyć od podstaw.

Do obowiązków Pana należy również sprawdzanie prac wykonanych przez współtwórców utworu -innych programistów. Weryfikacja polega na sprawdzeniu czy prace programistyczne poszczególnych programistów są spójne z ogólnym kierunkiem tworzonego utworu i czy będą one integralne i funkcjonalne tak jak założono na początku planu działania. Jednak przy wykonywaniu tych czynności w żaden sposób nie narzuca Pan jak pozostali współtwórcy mają stworzyć swoje cząstki oprogramowania. Ogranicza się jedynie do zgłoszenia problemu/ błędu spójności ich cząstek utworu z ogólnym planem oprogramowania a każdy z nich ma za zadanie dostosować finalny efekt swoich prac tak, aby współdziałały z całością oprogramowania. Jeżeli zostaną wychwycone jakieś błędy lub rozbieżności to na tym etapie należy je poprawić. Czasem też zdarza się tak, że na tym etapie można zauważyć, że daną funkcjonalność można jeszcze bardziej usprawnić i o ile w związku z tym nie trzeba zmieniać kodu to usprawnienie to jest wdrażane.

Kompilacja stworzonego programu na serwerze. Wdrożenie programu (całości scalonego programu stworzonego przez programistów) na środowisko-serwer, gdzie przechowywany jest kod. Aby skompilować program do środowiska po stronie serwera a następnie go wdrożyć (uruchomić) należy najpierw napisać (stworzyć) odpowiednie skrypty. Skrypty te tworzy Pan. Takie skrypty to odpowiednie i dedykowane do konkretnego programowania/funkcjonalności narzędzia, które przed wdrożeniem programu uruchomią test oraz autentycznie sprawdzą wszystkie możliwe błędy, zakłócenia, które mogą być wychwycone przez skrypt. Za każdym razem skrypty są tworzone autorsko i pasują wyłącznie do konkretnego oprogramowania. Nie można wykorzystać w innym utworze. Po pomyślnych testach oprogramowanie- utwór jest zakończone i gotowe, co wiąże się przeważnie z wdrożeniem zmian na środowisko produkcyjne.

W ramach uzupełniania wniosku poniżej znajduje się opis tworzenia implementacji-tworzenia kodu(oprogramowania) czynności napisane językiem programistów komputerowych.

Implementacja danej funkcjonalności, stworzenie nowych lub rozwinięcie już istniejących albo kompletną przebudową istniejącego rozwiązania w celu optymalizacji systemu-to jedno z główniejszych zadań Pana. Implementacja jest to proces przekształcenia danego pomysłu (funkcjonalności) na program/aplikacje za pomocą kodu źródłowego. Implementacja jednej funkcjonalności może być zrealizowana na wiele sposobów. Implementacja technicznie wygląda następująco: Do implementacji potrzebne są narzędzia, które pozwolą na kompilacje oraz uruchomienie kodu. W przedmiotowej sprawie używany (…) oraz (…). Są to tzw. I(…) zintegrowane środowisko programistyczne (…), w skrócie program do pisania programów (taki word dla programistów). Natomiast pisanie kodu tutaj już jest praca autorska razem z wiedzą potrzebną do realizacji konkretnego zadania. Zadaniem Pana jest stworzenie możliwie najoptymalniejszej (najszybszej oraz możliwie jak najtańszej do utrzymania) implementacji za pomocą dostępnych narzędzi oraz zasobów. Implementacja zadań to czynność, która przeważa nad innymi. Do implementacji należy również zaliczyć pisanie testów jednostkowych oraz integracyjnych. Kolejną czynnością jest tworzenie architektury systemu. Często do stworzenia nowej funkcjonalności potrzebne są kolejne zasoby, na których będzie działać nowa funkcjonalność. Architekturę należy planować tak, aby była ona w pełni kompatybilna z resztą systemu, możliwie jak najwydajniejsza oraz najtańsza w utrzymaniu. Dodatkowo w projektach należy konfigurować (…) oraz (…) co pozwala na natychmiastowe skompilowanie aplikacji po stronie serwera oraz wdrożenie artefaktów na docelowy serwer. Konfiguracja ta polega również na pisaniu kodu/skryptów.

Wyjaśnić jednak należy, że fakt, że nie działa Pan samodzielnie przy tworzeniu autorskiego oprogramowania nie podważa w żaden sposób możliwości sprzedawania prawa autorskiego do dysponowania tym oprogramowaniem. Jako główny współtwórców ma Pan prawo do sprzedania swoich autorskich projektów, jako części finalnego utworu. Każdy z współtwórców oprogramowania/utworu ma prawo sprzedać wniesione przez siebie innowacje odrębnie, co jest przez wszystkich współtwórców (każdy z nich ma założoną działalność gospodarczą) robi wystawiając fakturę sprzedaży na rzecz Firmy A, która następnie (z narzuconą marżą) sprzedaje oprogramowanie ostatecznemu beneficjentowi.

W prowadzeniu swojej pozarolniczej działalności gospodarczej kontaktuje się Pan również z beneficjentem potencjalnym w celu przedstawienia mu ogólnego, orientacyjnego kosztu systemu/aplikacji oraz orientacyjnego czasu tworzenia konkretnego utworu-aplikacji/systemu. Polega to na tym, że potencjalny przyszły beneficjent ostateczny (przedstawiony przez Firmę A) przedstawia słownie swój pomysł na aplikacje, często ma wstępny plan jak ma wyglądać ta aplikacja/oprogramowanie. Jednak beneficjent ten nie ma ani wiedzy ani umiejętności ani też narzędzi to jej stworzenia. Opowiada, więc swoimi słowami, co to ma być za aplikacja/program, do czego ma służyć, w czym pomagać swoim użytkownikom, jaka ma być jego funkcjonalność. Na podstawie tych informacji szacuje Pan orientacyjny koszt stworzenia takiej aplikacji oraz realny termin stworzenia oczekiwanego utworu. Po wymianie tych informacji klient albo decyduje się na stworzenie aplikacji/ systemu/programu albo nie. Te czynności zdaniem Pana tj. podanie orientacyjnego kosztu oraz czasu stworzenia dzieła nie są czynnościami mogącymi być objęte ulgą IP BOX.

Bieżące prace projektowe związane z tworzeniem kodu oprogramowania wymagają współdziałania Pana oraz współtwórców utworu-innych programistów. W szczególności, proces tworzenia oprogramowania wymaga ciągłej komunikacji pomiędzy Panem a współtwórców (np. za pomocą Internetu) w celu nanoszenia korekt, weryfikacji poprawności wykonania kodu źródłowego, itd.

Zajęte zostało także stanowisko, dlaczego uważa te czynności za twórcze-poniżej cytat:

„Zdaniem Pana, prowadzi Pan działalność twórczą obejmującą prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań - wytwarza nowe, nieistniejące wcześniej funkcjonalności na podstawie posiadanej wiedzy, które wpływają na innowacyjność wytwarzanych rozwiązań programistycznych. Czyni to na podstawie nabywanej, łączonej, kształtowanej i wykorzystywanej dostępnej aktualnie wiedzy w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet, jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Podejmuje Pan pracę nad jakimś projektem posiadając nakreślony cel-finalny utwór, którym jest wytworzenie oprogramowania rozwiązującego problemy nakreślone przez kontrahenta przy negocjowaniu współpracy. Prowadzi Pan pracę według ścisłego harmonogramu - począwszy od wymagań umownych dotyczących poprawnej dokumentacji swojej działalności, oprogramowanie wymaga wielu składowych tworzonych w odpowiedniej kolejności i z należytą uwagą.

Zawsze stara się Pan dostarczyć najnowsze rozwiązania w branży, zapoznając się z obecnym stanem techniki w branży IT oraz z aktualnymi zastosowaniami wprowadzonymi w działalności jego kontrahenta. Z wykorzystaniem wszystkich możliwych wiadomości naukowych, jakie posiada, w swojej działalności planuje Pan, projektuje i tworzy innowacyjne rozwiązania w branży w postaci produktów, procesów lub usług programistycznych. Wykorzystuje Pan przy tym własną inwencję twórczą oraz korzysta z posiadanej przez siebie wiedzy i umiejętności. Programy komputerowe stworzone przez Pana na rzecz kontrahentów ulepszyły i rozwijały działanie starych programów lub też powodowały stworzenie zupełnie nowych funkcjonalności niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej bądź nowatorskich, w znacznym stopniu odróżniających się od rozwiązań już funkcjonujących.

Zdaniem Pana, stworzone programy stanowią przejaw Pana twórczej działalności oraz są one innowacyjne zarówno w prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności, jak i Pana kontrahenta. Jak wskazano w Objaśnieniu Ministerstwa Finansów z 15 lipca 2019 r. dotyczącym preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (IP BOX), twórczą działalność Pana odnosić należy nie do praktyki gospodarczej sensu largo, a do praktyki gospodarczej danego podmiotu. Twórczość Pana odnosi się również do przejawu Pana działalności - autorskich praw do programów komputerowych podlegających ochronie na podstawie art. 74 ustawy o Prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z art. 1 ust. 1, 2 i 3 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.2021.1062 t.j)-dalej u.p.a.p.p.- „Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór)." W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory: wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe). Utwór jest przedmiotem prawa autorskiego od chwili ustalenia, chociażby miał postać nieukończoną." Ochrona ta obejmuje również fragmenty utworu i utwory w wersji nieukończonej.

Wobec powyższego zdaniem Pana, przedmiot Pana działalności w zakresie tworzenia innowacyjnych rozwiązań w zakresie oprogramowania spełnia definicje legalną działalności rozwojowej a stworzone przez Pana (we współpracy z innymi twórcami) nowe, innowacyjne i dotychczas nieistniejące na rynku rozwiązanie spełnia również wszystkie znamiona utworu chronionego prawami autorskimi w myśl rozumienia art. 1 i 74 u.p.a.p.p. W związku z powyższym prowadzi Pan działalność twórczą obejmującą prace rozwojowe, a tym samym działalność badawczo-rozwojową.

Dodać należy, że ze względu na to czy przedmiotowa działalność zostanie uznana lub nie przez organ skarbowy, jako działalność badawczo rozwojowa wpływać odpowiedz na pytanie nr 1 niniejszego wniosku wpływać będzie znacząco na obciążenia podatkowe Pana. Niezasadnie jest wobec tego nie udzielanie odpowiedzi na pytanie nr 1 wyłącznie z tego powodu, że definicja legalna prac rozwojowych nie jest ujęta w ustawach podatkowych."

Odp. na pytanie III pkt 2 lit.c i d.

Jak już napisano we wniosku ORD-IN wyniki Pana prac, które realizuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest stworzenie -współtworzenie oprogramowania komputerowego. Za każdym razem to oprogramowanie jest zakończone pozytywnym wynikiem- program jest stworzony i jest gotowy do użycia. Program komputerowy zapisany jest w zależności, jakim językiem jest napisany- są to pliki m.in. przeważnie są to pliki.cs, .ts, .html oraz inne. I tak też jest przekazywany do kontrahenta - Firmy A. Wyniki prac Pana to gotowe oprogramowanie- jest ono kompletne, zdatne do użycia, innowacyjne, zaprojektowany w taki sposób aby spełniało oczekiwaną funkcjonalność i jednocześnie podkreślić należy, że nie ma takiego drugiego oprogramowania na rynku-dlatego też musiał być stworzony. Oprogramowania te są zawsze innowacyjne, ponieważ dostarczają zupełnie nowe na rynku rozwiązania. Dzięki tym działaniom branża IT ewoluuje i może modernizować istniejące już oprogramowania lub oferować całkiem nowe, inne, które szybciej, lepiej, sprawniej, taniej, zaspokoją potrzeby konsumentów. Innowacyjne oprogramowanie, które wytwarzam jest wykorzystywane przez Pana w taki sposób, że jest odpłatnie sprzedawane z przeniesieniem praw autorskich do tego programu, za co pobieram wynagrodzenie i jest to moje źródło utrzymania.

Etapy pracy badawczo-rozwojowej, które zostały zaczęte od czerwca tego roku oraz zostały już zakończone sukcesem oraz wdrożone do programu u klienta:

  • przyśpieszenie/optymalizacja czasu potrzebnego na przetworzenie alarmu dochodzących z urządzeń,
  • dodanie możliwości skalowania aplikacji przetwarzającej alarmy w razie potrzeby przetworzenia dużej ilości danych,
  • przyśpieszenie/optymalizacja czasu potrzebnego na wysłanie powiadomień (...),
  • nowa funkcjonalność umożliwiająca dodanie notatek do alarmów, które są dołączane do powiadomień Email,
  • optymalizacja systemu odpowiedzialnego za kalkulacje dostępnych powiadomień SMS (każdy klient chcący dostać powiadomienia SMS musi wykupić pakiet z konkretna liczbą możliwych SMS).

Opisane wyżej zakończone prace są efektem działań badawczo-rozwojowych. Każda opisana wyżej myślnikami funkcjonalność, choć pozornie może wydawać się prosta np. „przyspieszenie" jest efektem twórczych i innowacyjnych rozwiązań.

Oferuje Pan i ma zamiar oferować w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej innowacyjne oprogramowania komputerowe, które są wynikiem prac rozwojowych przeprowadzanych w Pana działalności gospodarczej.

Odp. na pytanie III pkt 2 lit. e.

W stosunku do dotychczasowej działalności współtworzone przez Pana oprogramowanie komputerowe jest każdorazowo nowe, bardziej innowacyjne i ma ulepszony charakter. Jednocześnie nowy, ulepszony charakter oprogramowania nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów. Szczegółowe uzasadnienie tego stanowiska znajduje się we wniosku ORD-IN w opisie działalności oraz we własnym stanowisku w odpowiedzi na pytanie nr 1.

Odp. na pytanie III pkt 3

Przedmiotem Pana działalności gospodarczej jest tak jak ujawniono w CEIDG jest głównie 62.01.Z Działalność związana z oprogramowaniem-w chwili obecnej zajmuje się głównie tym.

W wolnej chwili, jeżeli czas na to pozwala, wykonuje Pan również drobne usługi na rzecz kontrahenta Firmy-A. Są to czynności niezwiązane z pracami rozwojowymi i które pozostają bez wpływu na wynik prac badawczo-rozwojowych. Wykonywane są, ponieważ jest to sposób dodatkowego zarobkowania, kiedy Pan jest mniej obciążony pracami badawczo-rozwojowymi. A są to następujące czynności:

  • udział w rekrutacjach (przeprowadzanie rozmów technicznych z kandydatami),
  • pomoc w ofertowaniu dla potencjalnych klientów,
  • niektóre spotkania z klientem (prezentacja rezultatów pracy przez inne zespoły, spotkania dotyczące informacji ogólnofirmowych (planów kwartalnych itp.).

Co do tych czynności uważa Pan, że do przychodów/ dochodów osiągniętych z ww. źródeł nie należy stosować ulgi IP BOX z art. 30ca ustawy PIT, ponieważ prace te nie spełniają definicji prac rozwojowych w rozumieniu art. 5a pkt 38 i 40 ustawy PIT. Wynagrodzenie w opisanych w pkt III pkt 3 zależne jest od ilości godzin poświęconej na udział w rekrutacji, pomoc w oferowaniu lub spotkania z klientami i te dochody będą osobno ewidencjonowane tak, aby nie było możliwości zastosować do tych źródeł preferencyjne stawki IP BOX.

Odp. na pytanie III pkt. 4.

Stworzył Pan lub udoskonalił już następujące oprogramowania komputerowe:

  • przyśpieszenie/optymalizacja czasu potrzebnego na przetworzenie alarmu dochodzących z urządzeń- modernizacja, ulepszenie oprogramowania poprzez wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań.
  • dodanie możliwości skalowania aplikacji przetwarzającej alarmy w razie potrzeby przetworzenia dużej ilości danych- dodanie całkiem nowej funkcjonalności.
  • przyśpieszenie/optymalizacja czasu potrzebnego na wysłanie powiadomień (...), modernizacja oprogramowania poprzez wprowadzenie całkiem nowych rozwiązań dotychczas nieznany .owa funkcjonalność umożliwiająca dodanie notatek do alarmów, które są dołączane do powiadomię □wadzenie całkiem nowej funkcjonalności.
  • optymalizacja systemu odpowiedzialnego za kalkulacje dostępnych powiadomień SMS (każdy klient chcący dostać powiadomienia SMS musi wykupić pakiet z konkretna liczbą możliwych SMS) -udoskonalenie i zmodernizowanie oprogramowania w ten sposób, że otrzymuje nową funkcjonalność.

Wszystkie opisane w tym punkcie zakończone prace są zakończone sukcesem. Osiągnięcie tego sukcesu było możliwe dzięki pracy rozwojowej Pana. Każde z ulepszeń lub każda funkcjonalność, choć dla użytkownika wydaje się być bardzo prosta jest dziełem wielu skomplikowanych oraz przeze wszystkim twórczych, kreatywnych i zupełnie niepowtarzalnych pomysłów, rozwiązań Pana. Pod pozorem prostoty oprogramowania, aplikacji kryje ciężka praca kreatywnych autorów utworu, która aby mogła stać się realna wymaga od nich twórczej i rozwojowej pracy, stosowania całkiem nowych (nieistniejących dotychczas na rynku) rozwiązań oraz pracy kreatywnej. Nie jest to działalność obejmująca wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian, nie jest efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć, jako mające charakter powtarzalny.

Odp. na pytanie III pkt.5 lit. a

Efekty pracy Pana -programy komputerowe, zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych gdyż tak jak już zostało napisane we wniosku ORD-IN „Zgodnie z art. 1 ust. 1 u.p.a.p.p. przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Art. 1 ust. 3 u.p.a.p.p. wskazuje że w szczególności przedmiotem prawa autorskiego są takie utwory jak stworzone przez autora programy komputerowe”.

Ponieważ według wszelkiej znanej nam wiedzy tworzy Pan właśnie programy komputerowe (więcej o definicji programu komputerowego jest napisane we wniosku ORD-IN na stronie 9 tego wniosku) i programy te tak jak już opisano we wniosku oraz w niniejszym piśmie są niepowtarzalne, innowacyjne, za każdym razem tworzone w zupełnie odmienny sposób zawsze są nową kreacją nieistniejącą wcześniej to odpowiadając na pytanie- Tak Pan  uważa, że efekty mojej pracy są zawsze utworami w rozumieniu przepisów prawa autorskiego i praw pokrewnych.

Odp. na pytanie III pkt 5 lit. b

Rezultaty pracy Pana z całą pewnością nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć, jako mające charakter powtarzalny.

Odp. na pytanie III pkt 5 lit. c

Efekty pracy Pana z całą pewnością nie są jedynie „techniczną" a nie „twórczą" realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Kontrahentów.

Odp. na pytanie III pkt 6

Efekty Pana pracy, które nazywa „programem komputerowym” zawsze są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 u.p.a.p.p. Przysługuje Panu również osobiste i majątkowe prawo autorskie do tych programów komputerowych.

Szczegółowo zagadnienie to zostało opisane we wniosku ORD-IN na stronie 8 in fine-„Twórczość Pana odnosi się również do przejawu jego działalności-autorski praw programów komputerowych podlegających ochronie na podstawie art. 74 u.p.a.p.p. Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia(...) Utwór jest przedmiotem prawa autorskiego od chwili ustalenia, choćby miał postać niekończoną. Ochrona ta obejmuje również fragmenty utworu i utwory w wersji nieukończonej”.

Jak już opisano we wniosku ORD-IN oraz dodatkowo w odpowiedzi na pytanie III pkt 3 wszystkie prace, czynności etapy, które wykonuje w ramach prowadzonej przez Pana działalności zostały opisane we wniosku. Jak już wielokrotnie pisano we wniosku oraz teraz dodatkowo wyjaśnia Pan w Pana firmie zajmuje się tworzeniem oprogramowania. Prace te mają zawsze charakter, twórczy, innowacyjny i niepowtarzalny. Są tworzone za każdym razem niepowtarzalnie- nie można tu użyć uproszczeń, schematów, powtórzeń wypracowanych czy stworzonych wcześniej kodów. Zatem efektem mojej pracy zawsze jest utwór w rozumieniu przepisów p.a.p.p., zawsze ma Pan do niego osobiste i majątkowe prawa autorskie. Na stronie 4 wniosku ORD-IN jest napisane „Utwory tworzone i modyfikowane przez Pana są chronione przez art. 74 ust. 1 i 2 u.p.a.p.p.(...) efekt prac są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie zgodnie z ustawą o .p.a.p.p. Wszystkie indywidualne rozwiązania, funkcjonalności, utwory, projekty to programy komputerowy lub ich części, które są tworzone/współtworzone bezpośrednio przez Pana."

Z kolei na stronie 5 wniosku ORD-IN pisze: „Wyjaśnić jednak należy, że fakt, że nie działa Pan samodzielnie przy tworzeniu autorskiego oprogramowania nie podważa w żaden sposób prawa do dysponowania prawem autorskim to programu komputerowego. Jako główny współtwórca ma prawo do sprzedawania swoich autorskich projektów, jako część finalnego utworu. Każdy z współtwórców ma odrębne prawo do dysponowania/ sprzedawania części swojej pracy/utworu autorskiego w odrębnym zakresie.

Odp. na pytanie III pkt 7.

W każdym przypadku tj. przy tworzeniu każdego oprogramowania komputerowego wykonuje Pan pracę rozwojowe w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Nie prowadził Pan, nie prowadzi i nie ma zamiaru prowadzić żadnych badań naukowych.

Szczegółowe wyjaśnienie, na czym polegają prace rozwojowe oraz Pana oświadczenie i Pana stanowisko w sprawie, że właśnie takie prace rozwojowe wykonuje nieustannie przy tworzeniu każdego oprogramowania znajduje się na stronie 8 wniosku ORD-I i jest to własne stanowisko na pytanie nr 1 wniosku.

W każdym przypadku, gdy jest tworzone przez Pana oprogramowanie wiąże się to (konieczne jest) wykonywanie prac rozwojowych w rozumieniu. Zgodnie z definicją legalną pracami rozwojowymi są „działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet, jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.”

Na stronie 8 wniosku ORD-IN jest napisane: „Artykuł 5a pkt 38 ustawy o PIT normuje działalność badawczo- rozwojową, jako: działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zdaniem Pana, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny jak i kryteria niezbędne do uznania działalności za działalność badawczo-rozwojową, Pana działalność spełnia cechy takowej:

a)nowatorskość i twórczość: tworzy Pan oprogramowanie, którego nie ma na rynku w zależności od potrzeb kontrahentów, z którymi współpracuje, a dany kontrahent ma na celu zwiększenie innowacyjności rozwiązań programistycznych w zależności od swoich potrzeb;

b)nieprzewidywalność: kontrahenci, z którymi współpracuje Pan, oczekują od Pana wykonywania prac, których skutek, co prawda jest określony, natomiast proces tworzenia danych rozwiązań (programów komputerowych), pomimo korzystania z istniejących metod i narzędzi informatycznych, powoduje wytworzenie całkowicie nowego rozwiązania, lub znaczną modyfikację archaicznych rozwiązań;

c)metodyczność: zobowiązany jest Pan w ramach danej umowy do ścisłej, zgodnej z harmonogramem współpracy, którą zobowiązany jest należycie udokumentować i wykonywać zgodnie z uzgodnioną procedurą. Innymi słowy, jego działalność prowadzona jest w sposób systematyczny;

d)możliwość przeniesienia lub odtworzenia: celem Pana, w ramach wykonywanej bezpośrednio przez Pana działalności gospodarczej, jest przeniesienie autorskich praw majątkowych z oprogramowania na kontrahenta, co nierozerwalnie wiąże się z koniecznością jego odtworzenia.

Zgodnie z art. 5a pkt 40 ustawy o PIT pojęcie "prace rozwojowe" oznacza prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli „Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet, jeżeli takie zmiany mają charakter uproszczeń."

Zdaniem Pana, prowadzi Pan działalność twórczą obejmującą prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań - wytwarza nowe, nieistniejące wcześniej funkcjonalności na podstawie posiadanej wiedzy, które wpływają na innowacyjność wytwarzanych rozwiązań programistycznych. Czyni to Pan na podstawie nabywanej, łączonej, kształtowanej i wykorzystywanej dostępnej aktualnie wiedzy w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet, jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Podejmuje Pan pracę nad jakimś projektem posiadając nakreślony cel-finalny utwór, którym jest wytworzenie oprogramowania rozwiązującego problemy nakreślone przez kontrahenta przy negocjowaniu współpracy. Prowadzi Pan pracę według ścisłego harmonogramu - począwszy od wymagań umownych dotyczących poprawnej dokumentacji swojej działalności, oprogramowanie wymaga wielu składowych tworzonych w odpowiedniej kolejności i z należytą uwagą.

Zawsze stara się Pan dostarczyć najnowsze rozwiązania w branży, zapoznając się z obecnym stanem techniki w branży IT oraz z aktualnymi zastosowaniami wprowadzonymi w działalności jego kontrahenta. Z wykorzystaniem wszystkich możliwych wiadomości naukowych, jakie posiada Pan, w swojej działalności planuje, projektuje i tworzy innowacyjne rozwiązania w branży w postaci produktów, procesów lub usług programistycznych. Wykorzystuje Pan przy tym własną inwencję twórczą oraz korzysta z posiadanej przez siebie wiedzy i umiejętności. Programy komputerowe stworzone przez Pana na rzecz kontrahentów ulepszyły i rozwijały działanie starych programów lub też powodowały stworzenie zupełnie nowych funkcjonalności niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej bądź nowatorskich, w znacznym stopniu odróżniających się od rozwiązań już funkcjonujących.

Zdaniem Pana, stworzone programy stanowią przejaw Jego twórczej działalności oraz są one innowacyjne zarówno w prowadzonej bezpośrednio przez Niego działalności, jak i jego kontrahenta. Jak wskazano w Objaśnieniu Ministerstwa Finansów z 15 lipca 2019 r. dotyczącym preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (IP BOX), twórczą działalność Pana odnosić należy nie do praktyki gospodarczej sensu largo, a do praktyki gospodarczej danego podmiotu. Twórczość Pana odnosi się również do przejawu Pana działalności - autorskich praw do programów komputerowych podlegających ochronie na podstawie art. 74 ustawy o Prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z art. 1 ust. 1, 2 i 3 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.2021.1062 t.j)-dalej u.p.a.p.p.-„Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór)”. W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory: wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe). Utwór jest przedmiotem prawa autorskiego od chwili ustalenia, chociażby miał postać nieukończoną." Ochrona ta obejmuje również fragmenty utworu i utwory w wersji nieukończonej.

Wobec powyższego zdaniem Pana, przedmiot Pana działalności w zakresie tworzenia innowacyjnych rozwiązań w zakresie oprogramowania spełnia definicje legalną działalności rozwojowej a stworzona przez Pana (we współpracy z innymi twórcami) nowe, innowacyjne i dotychczas nieistniejące na rynku rozwiązanie spełnia również wszystkie znamiona utworu chronionego prawami autorskimi w myśl rozumienia art. 1 i 74 u.p.a.p.p. W związku z powyższym prowadzi Pan działalność twórczą obejmującą prace rozwojowe, a tym samym działalność badawczo-rozwojową."

Odp. na pytanie III pkt 8.

Tworzone przez S.B. programy komputerowe zawsze są efektem Pana prac rozwojowych w rozumieniu przepisu o szkolnictwie wyższym i nauce. Szczegółowe uzasadnienie z przetoczeniem podstawy prawnej argumentacją przedmiotową oraz analizą moich twórczych czynności jakie wykonuję tworząc oprogramowanie jest szeroko opisane w odpowiedzi na pytanie nr 1 wniosku ORD-IN.

Odp. na pytanie IV pkt 1.

“Posiada Pan odpowiedzialność za efekty swojej pracy jedynie wobec kontrahenta na rzecz, którego wykonuje oprogramowanie komputerowe. Jak już wspomniano we wniosku ORD-IN na stronie 3-„W związku z tak wykonywaną działalnością ponosi Pan ryzyko gospodarcze zarówno w kontekście odpowiedzialności, za jakość i ewentualne wady świadczonych przez siebie usług, jak i zmian współtwórców działa, niepewności efektu i metod dojścia do umówionego rezultatu. Odpowiedzialność w tym zakresie ponosi przed Firmą A jako firmą na rzecz, której sprzedawane jest oprogramowanie (utwór) stworzone przez Pana. W ekonomii takie ryzyko definiuje się, jako możliwość wystąpienia wyników odmiennych od założonych celów."

Odp. na pytanie IV pkt 2.

Ewidencja jest prowadzona na bieżąco od początku realizacji działalności badawczo-rozwojowej zmierzającej do wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia kwalifikowanego IP, tj. od momentu poniesienia pierwszych kosztów. W Pana przypadku jest ona prowadzona od początku prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.

Odpowiedz na pytanie nr IV pkt 3

Jak już napisano we wniosku ORD-IN-„W prowadzeniu swojej pozarolniczej działalności gospodarczej kontaktuje się Pan również z beneficjentem potencjalnym w celu przedstawienia mu ogólnego, orientacyjnego kosztu systemu/aplikacji oraz orientacyjnego czasu tworzenia konkretnego utworu-aplikacji/systemu. Polega to na tym, że potencjalny przyszły beneficjent ostateczny (przedstawiony przez Firmę A) przedstawia słownie swój pomysł na aplikacje, często ma wstępny plan jak ma wyglądać ta aplikacja/oprogramowanie. Jednak beneficjent ten nie ma ani wiedzy ani umiejętności ani też narzędzi to jej stworzenia. Opowiada, więc swoimi słowami, co to ma być za aplikacja/program, do czego ma służyć, w czym pomagać swoim użytkownikom, jaka ma być jego funkcjonalność. Na podstawie tych informacji szacuje Pan orientacyjny koszt stworzenia takiej aplikacji oraz realny termin stworzenia oczekiwanego utworu. Po wymianie tych informacji klient albo decyduje się na stworzenie aplikacji/ systemu/programu albo nie. Te czynności zdaniem Pana tj. podanie orientacyjnego kosztu oraz czasu stworzenia dzieła nie są czynnościami mogącymi być objęte ulgą IP BOX.

Bieżące prace projektowe związane z tworzeniem kodu oprogramowania wymagają współdziałania Pana oraz współtwórców utworu-innych programistów. W szczególności, proces tworzenia oprogramowania wymaga ciągłej komunikacji pomiędzy Panem a współtwórców (np. za pomocą Internetu) w celu nanoszenia korekt, weryfikacji poprawności wykonania kodu źródłowego, itd.

Koszty działalności związanej z wytwarzaniem oprogramowania

W ramach prowadzonej działalności, która opiera się głównie na wytwarzaniu, rozwijaniu programów komputerowych, Podatnik ponosi lub będzie ponosił szereg wydatków w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania źródła przychodów:

1)Zakup sprzętu komputerowego oraz elektronicznego - na te wydatki składa się komputer wraz z urządzeniami peryferyjnymi niezbędnymi do jego obsługi (monitor, myszka, klawiatura, okablowanie, przejściówki, słuchawki, pendrive’y) oraz

2)Urządzenia typu smartfony oraz tablety. Bez takiego sprzętu nie byłby Pan w stanie wykonywać swojego zawodu, ponieważ jest to przedmiot służący m.in. do programowania, debugowania, kompilowania, testowania i tym podobnych czynności ukierunkowanych na tworzenie oprogramowania. Tworzenie kodu zdecydowanie wymaga sprawnego i nowoczesnego sprzętu komputerowego i elektronicznego.

Sprzęt elektroniczny wspomaga wykonywaną pracę oraz uwydatnia jej efekty. W szybko zmieniającym się świecie technologii niekorzystanie przez Pana z nowoczesnych rozwiązań technologicznych prowadziłoby efektywnie do spadku wydajności jego pracy. Tytułem przykładu: smartfon, oprócz sprawdzania kompatybilności oprogramowania (testowania), umożliwia również konsultację z Klientem, co służy personalizacji tworzonego oprogramowania i kodu, dostosowaniu go do indywidualnych potrzeb Klienta i jego oczekiwań, co bez wątpienia pozwala na maksymalne spersonalizowanie produktu. Słuchawki natomiast umożliwiają Panu kontakt z zespołem programistycznym online, podczas których dochodzi do podziału pracy oraz innych koniecznych konsultacji w zakresie tworzonego oprogramowania. Z całą pewnością należy stwierdzić, iż przedmioty te są ściśle związane z zawodem wykonywanym przez Wnioskującego i są niezbędne do prowadzenia działalności związanej z tworzeniem programu;

3)Koszty związane z licencjami programów używanych przy tworzeniu dzieła-licencja na (…) (…), (…). Są to wydatki bezpośrednio związane z pracami rozwojowymi -z tworzeniem oprogramowania. Bez tych oprogramowań nie jest możliwa praca programisty. No na tych programach kreuje się kody programowe.

4)użytkowanie samochodu, stanowiącego środek trwały Pana i/lub wydatki poniesione na raty leasingu samochodu osobowego. Amortyzacja oraz koszty użytkowania samochodu osobowego (w tym zakup części zamiennych, paliwa, serwisowanie, przeglądy, ubezpieczenie) umożliwiają Panu sprawny transport, czy to do Kontrahenta w celu konsultacji dotyczących tworzonego oprogramowania, czy to do specjalistycznego sklepu w celu nabycia potrzebnych urządzeń programistycznych, czy to na szkolenia poszerzające wiedzę w dziedzinie programowania. Precyzując, taki środek transportu pozwala na konsultację z kontrahentem, co służy personalizacji tworzonego oprogramowania i kodu, dostosowaniu go do indywidualnych potrzeb klienta i jego oczekiwań, dzięki czemu jest Pan w stanie świadczyć usługi programistyczne efektywniej i lepszej, jakości, wpływając na mocniejszą pozycję na rynku zleceń informatycznych. Podkreślić należy, iż zakup i użytkowanie samochodu jest bezpośrednio i wprost związane z wytworzeniem oprogramowania lub jego części (kwalifikowane IP);

5)usługi telekomunikacyjne i dostęp do Internetu - nowoczesne formy komunikacji, za pośrednictwem Internetu lub usług telekomunikacyjnych, pozwalają na wymianę danych za pomocą Internetu, ściągania niezbędnych bibliotek do oprogramowania czy przesyłania efektów pracy (tj. oprogramowania) kontrahentom do weryfikacji. Ciągły i niezakłócony dostęp do Internetu jest istotnym elementem w pracy programistów. W Internecie jest także dokumentacja do środowisk programistycznych, bez której nie da się wydajnie pracować. Wydatki te są, więc bezpośrednio związane z pracami rozwojowymi- tworzeniem utworu (oprogramowania).

6)księgowość i doradztwo podatkowe - usługi księgowe pozwalają na wyszczególnienie koniecznej ewidencji na potrzeby skorzystania z preferencyjnej 5% stawki podatkowej (Ulga IP Box). Prowadzenie księgowości jest niezbędne do prowadzenia działalności, traktuje Pan ten koszt, jako stały element prowadzenia przez siebie działalności gospodarczej, której zdecydowanie dominująca część polega na wytwarzaniu chronionych prawem autorskim utworu/dzieła. Koszt ten jest niezbędny. Ponadto, dzięki prowadzeniu księgowości przez specjalistów ma Pan więcej czasu na wykonywanie prac programistycznych, co przekłada się, na jakość tworzonego programu komputerowego. Natomiast koszt poniesiony na usługi doradztwa podatkowego dotyczy możliwości skorzystania z Ulgi IP Box (zasięgnięcie porady prawnej), jak i samego złożenia wniosku o interpretację. W tym kontekście Wnioskujący będzie miał możliwość otrzymania odpowiedzi, czy jego działalność gospodarcza związana jest z działalnością badawczo-rozwojową. Traktuje Pan ten koszt, jako stały element prowadzenia przez siebie działalności gospodarczej;

7)składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy; są to obciążenia obowiązkowe, aby móc prowadzić legalnie jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce, co w przypadku Pana przekłada się na możliwość świadczenia usług programistycznych. Wydatki te są, więc bezpośrednio związane z pracami rozwojowymi- tworzeniem utworu (oprogramowania)

W przeważającym zakresie uzyskiwane przez Pana przychody z działalności gospodarczej pochodzą z przeniesienia praw autorskich do oprogramowania wytworzonych przez Pana. W wyniku, czego wymienione koszty uzyskania przychodu ponoszone przez Pana w ramach działalności gospodarczej uznawane są za koszty do obliczenia wskaźnika Nexus, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 u.p.d.o.f., tj. wydatki bezpośrednio powiązane z poszczególnymi projektami realizowanymi przez Pana. W przypadku braku możliwości alokowania konkretnego kosztu poniesionego przez Pana w ramach działalności gospodarczej do przychodów ze zbycia prawa do oprogramowania (np. zakup sprzętu komputerowego oraz elektronicznego), przyporządkuje Pan wydatki do przychodów ze zbycia prawa do oprogramowania według proporcji. Proporcja zostanie ustalona, jako stosunek przychodów ze zbycia prawa do oprogramowania do przychodów całościowych Pana w danym okresie rozliczeniowym.

Ewidencja rachunkowa kosztów kwalifikowanych.

Od dnia założenia działalności gospodarczej prowadzi Pan na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową Ewidencję, o której mowa w art. 30cb u.p.d.o.f.

Przepisy nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji, dlatego też prowadzi Pan taką ewidencję techniką komputerową w postaci arkusza kalkulacyjnego Excel, która to obejmuje comiesięczne zestawienie dokumentów. Świadczone przez Podatnika usługi dokumentowane są comiesięcznie wystawianymi fakturami sprzedaży. W prowadzonej Ewidencji zostaje wskazany dla każdej faktury przychodowej współczynnik IP BOX. Współczynnik ten informuje, jaką część przychodu z danej faktury, stanowi wywodzenie za przeniesienie autorskich praw do określonego programu komputerowego, wytworzonego przez Pana w danym okresie rozliczeniowym. Wyodrębnił poszczególne programy komputerowe w prowadzonej Ewidencji. W odniesieniu do każdego z nich ewidencjonuje Pan potwierdzone fakturami/rachunkami przychody oraz odpowiadające im koszty z pkpir (ze wskazaniem takich informacji jak nazwa kontrahenta, przedmiot kosztu, NIP kontrahenta, wartość kosztu, nr dokumentu, data wystawienia). W przypadku, gdy w ramach działalności gospodarczej osiąga Pan przychody ze świadczenia usług innych niż programistyczne, koszty przyporządkowane są do przychodu, na który miały bezpośredni wpływ. Jeśli alokacja konkretnego kosztu nie jest możliwa, koszty te rozliczane są na wszystkie osiągnięte przychody w danym miesiącu, poprzez zastosowanie proporcji przychodowej. Na koniec każdego miesiąca kalendarzowego ustala Pan dochód z każdego programu komputerowego. Równolegle, na koniec każdego okresu rozliczeniowego (miesiąc) w prowadzonej Ewidencji, wyodrębnia Pan koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 up.d.o.f. i uwzględnia je we wzorze w celu ustalenia wysokości wskaźnika Nexus, a następnie oblicza podstawę opodatkowania preferencyjną stawką IP BOX.

Rozważa Pan coroczne korzystanie z preferencyjnego opodatkowania 5% stawką podatkową wobec dochodów uzyskiwanych z oprogramowania na podstawie przepisów o IP BOX, poczynając od zeznania rocznego składanego za rok podatkowy trwający od daty założenia działalności gospodarczej 2022 r. aż do 31 grudnia 2022 r. oraz w kolejnych latach o ile przepisy nie ulegną zmianie.

Oczekuje Pan oceny czy podejmowana przez Pana działalność polegająca na tworzeniu programów komputerowych mieści się w kategorii działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 u.p.d.o.f., jako prace rozwojowe, o których mowa w art. 5a pkt 40 u.p.d.o.f."

Pana zdaniem opis i charakterystyka wszystkich wydatków oraz wyjaśnienie w jaki sposób umożliwiają Panu stworzenie oprogramowania jest odpowiedzią na pytanie nr IV punkt 3. Wydatek nr :

1.zakup sprzętu komputerowego i elektronicznego- jest to Pana podstawowe narzędzie pracy, Żaden programista nie może stworzyć oprogramowania bez komputera i niezbędnych sprzętów elektronicznych. Na komputerze tworzy Pan/modernizuje oprogramowania, które jest pracą rozwojową i zalicza się do Pana działalności badawczo-rozwojowej- tworzeniem utworu. Zakupiony sprzęt komputerowy to stacja robocza o dużej mocy obliczeniowej pozwalająca na szybkie kompilowanie programów oraz niezbędne do jej poprawnej pracy peryferia. Sprzęty zostały zakupione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych. Komponenty oraz urządzenia elektroniczne/elektryczne wymagane do uruchamiania, testowania i wytwarzania oprogramowania - zmuszony jest Pan do posiadania infrastruktury technicznej, która pozwala mu na zaimplementowanie powstałych programów komputerowych na urządzenia testowe, które pozwalają odzwierciedlić środowisko końcowych urządzeń, na których ma funkcjonować wytworzony program komputerowy, a dzięki tym czynnością możliwe jest zweryfikowanie poprawności działania wytworzonych programów komputerowych.

2.Urządzenia typu smarfon i tablety-służą komunikacji Pana z wszystkimi kontrahentami i współtwórcami wspólnego utworu-oprogramowania. Bez tych narzędzi bez komunikacji nie jest Pan w stanie odebrać/otrzymać informacji, że jest zapotrzebowanie na nowe oprogramowanie. Później narzędzia te służyć będą komunikacji do ustalania, na jakie oprogramowanie jest zapotrzebowanie, wszystkie wymogi techniczne, a przy procesie tworzenia do ustalania postępów przy pracach rozwojowych, przy tworzeniu utworu.

3.koszty licencyjne programów-są to programy, które oczywiście działają na komputerze i na których odbywa się praca programisty. Na których tworzone jest nowe oprogramowanie-utworu. Zakupiony sprzęt komputerowy to stacja robocza o dużej mocy obliczeniowej pozwalająca na szybkie kompilowanie programów oraz niezbędne do jej poprawnej pracy peryferia. Sprzęty zostały zakupione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych. Licencja została zakupiona dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych.

4.użytkowanie samochodu osobistego (leasing, koszty eksploracyjne samochodu) umożliwia Panu komunikację z kontrahentami oraz z współtwórcami oprogramowania. To, czego nie można wyjaśnić on-line, przez telefon czasem łatwiej, szybciej, prościej wytłumaczyć, powiedzieć, wyjaśnić, przedstawić osobiście. Dzięki komunikacji samochodem jest to sprawniejsze (często należy ze sobą zabrać komputer lub inny specjalistyczny ciężki sprzęt) i bezpieczniejsze-w samochodem można przetransportować sprzęt, który jest konieczny przy spotkaniu. Zatem dzięki samochodowi można: szybciej, łatwiej, sprawniej i bezpieczniej spotkać się osobiście, aby w oparciu o dokonane na spotkaniu ustalenia stworzyć oprogramowanie komputerowe. Czasami może też zajść potrzeba wspólnej pracy (we wspólnym uzgodnionym pomieszczeniu) nad oprogramowaniem-nad tworzeniem oprogramowania. Składki na ubezpieczenie społeczne - niniejsze obciążenia są obowiązkowe, aby móc prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce, co w przypadku Pana przekłada się na możliwość świadczenia usług programistycznych; istotą uiszczania wymienionych jest zapewnienie środków pieniężnych w razie niemożności wykonywania działalności przez Pana, co w dłuższej perspektywie wydłuży jego zdolność zawodową, więc będzie Pan mógł sprawniej wytwarzać lub ulepszać programy komputerowe; doradztwo podatkowe - koszty poniesione na usługi doradcze dotyczą możliwości skorzystania z Ulgi IP Box (zasięgnięcie porady prawnej), jak i samego złożenie wniosku o interpretację, w tym kontekście będzie Pan miał możliwość otrzymania odpowiedzi, czy jego działalność gospodarcza spełnia cechy działalności badawczo-rozwojowej; wydatki na utrzymanie biura są konieczne do korzystania z siedziby Pana, w którym wytwarzane jest oprogramowanie; sprzęt komputerowy jest niezbędny Panu, gdyż oprogramowanie wytwarzane jest przy pomocy komputera, zapisywane w jego pamięci i bez wykorzystania tego rodzaju sprzętu niemożliwe byłoby w ogóle jego zapisanie i odtworzenie, jednak nie jest on wystarczający dla sprawnego tworzenia programu komputerowego przy pomocy nowoczesnych, wysokopoziomowych języków oprogramowania, stąd też konsekwentnie usprawnia Pan posiadane urządzenia poprzez zakup stosownego sprzętu elektronicznego, akcesoriów elektronicznych oraz programów komputerowych; niekorzystanie przez Pana z nowoczesnych rozwiązań technologicznych prowadziłoby efektywnie do spadku wydajności jego pracy; koszty związane z zakupem płatnych licencji na oprogramowanie - prowadząc prace programistyczne, zmuszony jest Pan ponosić koszty związane m.in. z oprogramowaniem, (...), Subskrypcjami programistycznymi, dzięki czemu działania podejmowane przez Niego mogą być bardziej wydajne i efektywne, co finalnie przekłada się na zyski prowadzonej działalności gospodarczej. Z tego powodu należy uznać owe wydatki za koszty związane z tworzeniem programów komputerowych.

5.koszty księgowe i doradztwa podatkowego- są to koszty niezbędne przy prowadzeniu działalności gospodarczej. W przedmiotowej działalności koszty księgowe i doradztwa podatkowego są dodatkowo konieczne gdyż stosując ulgę IP BOX konieczne jest prowadzenie dodatkowej ewidencji, która prawidłowo wyliczony wskaźnik. Część wydatków księgowych nie będzie jednak dotyczyła pracy twórczej- jest to: udział w rekrutacjach (przeprowadzanie rozmów technicznych z kandydatami), pomoc w ofertowaniu dla potencjalnych klientów, niektóre spotkania z klientem (prezentacja rezultatów pracy przez inne zespoły, spotkania dotyczące informacji ogólnofirmowych (planów kwartalnych itp.). Stosuje Pan bezpośrednią alokację wydatków do poszczególnych prac rozwojowych. Jeżeli nie jest możliwe ze względów funkcjonalnych zastosowanie bezpośredniej alokacji wydatków, to stosuje Pan proporcję obliczoną w oparciu o uzyskane przychody ze zbycia poszczególnych praw autorskich do programu komputerowego IP do przychodów ogółem. Zdaniem Pana nie jest możliwe jednoznaczne ulokowanie, jaka część kosztów księgowo doradczych jest bezpośrednio związana z pracami twórczymi a jak część nie jest z nimi związana. Do tych wydatków będzie Pan stosował, zatem proporcję obliczoną w oparciu o uzyskane przychody ze zbycia poszczególnych praw autorskich do programu komputerowego IP do przychodów ogółem.

6.Składki na ubezpieczenie społeczne - niniejsze obciążenia są obowiązkowe, aby móc prowadzić legalnie jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce, co w przypadku Pana przekłada się na możliwość świadczenia usług programistycznych; istotą uiszczania wymienionych jest zapewnienie środków pieniężnych w razie niemożności wykonywania działalności przez Pana, co w dłuższej perspektywie wydłuży jego zdolność zawodową, więc będzie mógł Pan sprawniej wytwarzać lub ulepszać programy komputerowe; doradztwo podatkowe - koszty poniesione na usługi doradcze dotyczą możliwości skorzystania z Ulgi IP Box (zasięgnięcie porady prawnej), jak i samego złożenie wniosku o interpretację, w tym kontekście będzie Pan miał możliwość otrzymania odpowiedzi, czy jego działalność gospodarcza spełnia cechy działalności badawczo-rozwojowej; wydatki na utrzymanie biura są konieczne do korzystania z siedziby Pana, w którym wytwarzane jest oprogramowanie; sprzęt komputerowy jest niezbędny Panu, gdyż oprogramowanie wytwarzane jest przy pomocy komputera, zapisywane w jego pamięci i bez wykorzystania tego rodzaju sprzętu niemożliwe byłoby w ogóle jego zapisanie i odtworzenie, jednak nie jest on wystarczający dla sprawnego tworzenia programu komputerowego przy pomocy nowoczesnych, wysokopoziomowych języków oprogramowania, stąd też konsekwentnie usprawnia Pan posiadane urządzenia poprzez zakup stosownego sprzętu elektronicznego, akcesoriów elektronicznych oraz programów komputerowych; niekorzystanie przez Wnioskodawcę z nowoczesnych rozwiązań technologicznych prowadziłoby efektywnie do spadku wydajności jego pracy; koszty związane z zakupem płatnych licencji na oprogramowanie - prowadząc prace programistyczne, zmuszony jest Pan ponosić koszty związane m.in. z oprogramowaniem, (...), subskrypcjami programistycznymi, dzięki czemu działania podejmowane przez Pana mogą być bardziej wydajne i efektywne, co przekłada się na zyski prowadzonej działalności gospodarczej. Z tego powodu należy uznać owe wydatki za koszty związane z tworzeniem programów komputerowych.

Stosuje Pan bezpośrednią alokację wydatków do poszczególnych prac rozwojowych. Jeżeli nie jest możliwe ze względów funkcjonalnych zastosowanie bezpośredniej alokacji wydatków, to stosuje Pan proporcję obliczoną w oparciu o uzyskane przychody ze zbycia poszczególnych praw autorskich do programu komputerowego IP do przychodów ogółem.

Odp. na pytanie nr IV pkt 4

Wszystkie opisane wyżej wydatki były, są lub będą ponoszone zawsze i będą bezpośrednio związane z pracami rozwojowymi tj. prowadzenie prac rozwojowych nie jest możliwe bez ponoszenia tych wydatków. Jednak podkreślić należy, że wykonywać też będzie Pan prace, które nie są i nie będą pracami rozwojowymi, twórczymi (udział w rekrutacjach (przeprowadzanie rozmów technicznych z kandydatami), pomoc w ofertowaniu dla potencjalnych klientów, niektóre spotkania z klientem (prezentacja rezultatów pracy przez inne zespoły, spotkania dotyczące informacji ogólnofirmowych (planów kwartalnych itp.)). Stosuje Pan bezpośrednią alokację wydatków do poszczególnych prac rozwojowych. Jeżeli nie jest możliwe ze względów funkcjonalnych zastosowanie bezpośredniej alokacji wydatków, to stosuje Pan proporcję obliczoną w oparciu o uzyskane przychody ze zbycia poszczególnych praw autorskich do programu komputerowego IP do przychodów ogółem w tym do przychodów z prac wymienionych w tym punkcie.

Odp. na pytanie IV pkt 5

Stosuje Pan bezpośrednią alokację wydatków do poszczególnych prac rozwojowych. Jeżeli nie jest możliwe ze względów funkcjonalnych zastosowanie bezpośredniej alokacji wydatków, to Pan stosuje proporcję obliczoną w oparciu o uzyskane przychody ze zbycia poszczególnych praw autorskich do programu komputerowego IP do przychodów ogółem.

Odp. na pytanie IV pkt 6

Kwestie wynagrodzenia za tworzenie przez Pana utworu w postaci oprogramowania komputerowego wyglądają w ten sposób, że wynagrodzenie obejmuje w znacznie przeważającej części za przeniesienia praw autorskich do programu komputerowego, którego Pan jest autorem/współautorem. Pozostałe znacznie mniejsze przychody osiągane są z udział w rekrutacjach (przeprowadzanie rozmów technicznych z kandydatami), pomoc w ofertowaniu dla potencjalnych klientów, niektóre spotkania z klientem (prezentacja rezultatów pracy przez inne zespoły, spotkania dotyczące informacji ogólnofirmowych (planów kwartalnych itp.)-za te czynności wynagradzany jest Pan godzinowo w oparciu o swoje oświadczenie o ilości godzin przepracowanych na te czynności. Wynagrodzenie za tworzenie oprogramowania wynagradzane jest również godzinowo. Zgodnie ze stałą umową o współpracę między Panem a Firmą A strony umowy zgodnie postanawiają, iż z chwilą wykonania usługi przenosi Pan w całości na Firmę A, bez konieczności składania dodatkowych oświadczeń woli, autorskie prawa majątkowe do Utworów, jakie zostały przez niego wytworzone, w tym prawa zależne i pokrewne, bez ograniczeń czasowych i terytorialnych. Jednocześnie zobowiązuje się Pan do niewykonywania swoich osobistych praw autorskich, jeśli związane z nimi autorskie prawa majątkowe zostały przeniesione na Firmę A. Przeniesienia autorskich praw majątkowych obejmuje pola eksploatacji Utworów wymienionych w art. 50 i 74 Ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Wynagrodzenie za przeniesienie praw oraz udzielenie upoważnień określonych w niniejszym paragrafie będzie zawarte w wynagrodzeniu.

Zawarty w umie zapis „strony zgodnie postanawiają, iż z chwilą wykonania usługi przenosi Pan, bez konieczności składania dodatkowych oświadczeń woli, autorskie prawa majątkowe" strony tej umowy rozumieją w ten sposób, że prawa te przekazywane są, co miesiąc cząstkowo na podstawie czasu poświęconego na tworzeniu utworu. Jeżeli zatem w miesiącu rozliczeniowym poświęcił Pan np. 10 godzin pracy na tworzeniu konkretnego utworu (i za 10 godzin naliczył sobie wynagrodzenie) a w chwili przekazania gotowego oprogramowania widać (ewidencjonuje Pan ten w programie), że poświęcił Pan mu łącznie 60 godzin to znaczy, że naliczając wcześniej wynagrodzenie za 10 godzin przekazał jednocześnie prawo do 1/6 części swoich praw autorskich do utworu. Takie rozwiązanie jest satysfakcjonujące dla obu stron gdyż minimalizuje biurokrację między partnerami -nie trzeba tworzyć dodatkowych protokołów, każdorazowych umów o zbywanych prawach a kwestia dowodowa ile praw do utworu przekazano jest prosta gdyż jest zawsze gotowa – ilość czasu jaki poświęca Pan na tworzenie programu jest automatycznie zapisywana w programie, na którym pracuje.

Na fakturze sprzedaży zamierza Pan wyodrębniać wynagrodzenie za prace programistyczne - tworzenie oprogramowania oraz w osobnej pozycji za pozostałe usługi, które nie będą pracami rozwojowymi- nie będą służyć tworzeniu utworu.

Odp. na pytanie nr IV pkt 7

Pana wynagrodzenie obejmuje w znacznej mierze było i jest wynagrodzeniem z tytułu przeniesienia na Pana kontrahenta (Firmę A) konkretnego autorskiego prawa do utworu w postaci programu komputerowego lub części tego programu oraz jest też wynagrodzeniem za pozostałe usługi a konkretnie: udział w rekrutacjach (przeprowadzanie rozmów technicznych z kandydatami), pomoc w ofertowaniu dla potencjalnych klientów, niektóre spotkania z klientem (prezentacja rezultatów pracy przez inne zespoły, spotkania dotyczące informacji ogólnofirmowych (planów kwartalnych itp.)

Odpowiedz na pytanie IV pkt 8

Na rzecz kontrahenta świadczy Pan prace rozwojowe tj. tworzenie nowego, innowacyjnego oprogramowania, które jest chronione prawem autorskim do utworu na podstawie ustawy o p.a.p.p. oraz pozostałe usługi tj.: udział w rekrutacjach (przeprowadzanie rozmów technicznych z kandydatami), pomoc w ofertowaniu dla potencjalnych klientów, niektóre spotkania z klientem (prezentacja rezultatów pracy przez inne zespoły, spotkania dotyczące informacji ogólnofirmowych (planów kwartalnych itp.).

Odp. na pytanie IV pkt 9

5% stawką podatku zamierza Pan objąć wyłącznie dochody osiągnięte z przeniesienia autorskich praw majątkowych do stworzonego przez Pana utworu w postaci oprogramowania komputerowego.

Odp. na pytanie IV pkt 10

Wynagrodzenie z tyt. przeniesienia praw autorskich do utworu wypłacane jest etapami. Ze względu na duży okres czasu, w jakim realizowane jest dzieło oraz poziom trudności i skomplikowania prac, które należy wykonać (za każdym razem należy szukać nowych niepowtarzalnych rozwiązań, co sprawia, że nie można posiłkować się rozwiązaniami zastosowanymi w poprzednich utworach) zabezpieczył się Pan dodatkowo w postaci obowiązku wypłat należnego mu wynagrodzenia za zrealizowanie części wykonania dzieła. Tym sposobem zabezpieczona jest trwałość jego umowy z kontrahentem, (ponieważ wypłacił on już część należnego wynagrodzenia z tyt. prac autorskich to nie będzie szukać na rynku innego wykonawcy oprogramowania) i jednocześnie sobie zaspokoił płynność finansową w czasie tworzenia utworu. W związku z tym życzy Pan sobie stałych- miesięcznych wpłat z tyt. tworzenia utworu w postaci oprogramowania komputerowego.

Odp. na pytanie IV pkt 11

Sposób przenoszenia praw autorskich jest każdorazowo zgodny z art. 41 i 53 u.P.a.p.p. Zgodnie z art. 41 tej ustawy:

Art. 41

1.Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej:

1)autorskie prawa majątkowe mogą przejść na inne osoby w drodze dziedziczenia lub na podstawie umowy;

2)nabywca autorskich praw majątkowych może przenieść je na inne osoby, chyba że umowa stanowi inaczej.

2. Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub umowa o korzystanie z utworu, zwana dalej "licencją", obejmuje pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione.

3.Nieważna jest umowa w części dotyczącej wszystkich utworów lub wszystkich utworów określonego rodzaju tego samego twórcy mających powstać w przyszłości.

4.Umowa może dotyczyć tylko pól eksploatacji, które są znane w chwili jej zawarcia.

5.Twórca utworu wykorzystanego lub włączonego do utworu audiowizualnego oraz utworu wchodzącego w skład utworu zbiorowego, po powstaniu nowych sposobów eksploatacji utworów, nie może bez ważnego powodu odmówić udzielenia zezwolenia na korzystanie z tego utworu w ramach utworu audiowizualnego lub tworzenie zbiorowego na polach eksploatacji nieznanych w chwili zawarcia umowy.

Przy każdym zbywaniu/przenoszeniu praw autorskich do programu komputerowego spełnia Pan artykuł. Podobnie jest z wymogiem zawartym w art. 53 tj.: „Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności." Te wymaganie również jest zawsze spełnione.

Odpowiedz na pytanie IV pkt 12.

Tak jak już pisał Pan we wniosku ORD-IN ( strona 3 wniosku) główny kontrahent (Firma A) nie jest w żaden sposób powiązana ani zależna z Panem. Rola Firmy A na rzecz, której ma Pan podpisaną stałą umowę współpracy ogranicza się wyłącznie do pośrednictwa między Panem a docelowym klientem - ostatecznym beneficjentem dzieła/utworu. Zatem kontrahent (Firma A) na rzecz, którego wystawia Pan faktury sprzedaży ogranicza się wyłącznie do dostarczenia zleceń-zapotrzebowania na dzieło, kontaktów z programistami prowadzącymi również działalność gospodarczą (...).Zadaniem firmy pośredniczącej (Firmy A) w relacjach z firmą Pana to jedynie pozyskiwanie zleceń na utwór. Firma A po nabyciu praw autorskich do utworu (oprogramowania) narzuca swoją marżę (swój zarobek) beneficjentowi ostatecznemu (ostateczny użytkownik oprogramowania) wystawiając dla niego fakturę sprzedaży za stworzone już oprogramowanie.

Zgodnie ze stałą umową o współpracę między Panem a Firmą A strony umowy zgodnie postanawiają, iż z chwilą wykonania usługi przenosi Pan w całości na Firmę A, bez konieczności składania dodatkowych oświadczeń woli, autorskie prawa majątkowe do Utworów, jakie zostały przez niego wytworzone, w tym prawa zależne i pokrewne, bez ograniczeń czasowych i terytorialnych. Jednocześnie zobowiązuje się Pan do niewykonywania swoich osobistych praw autorskich, jeśli związane z nimi autorskie prawa majątkowe zostały przeniesione na Firmę A. Przeniesienia autorskich praw majątkowych obejmuje pola eksploatacji utworów wymienionych w art. 50 i 74 Ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Wynagrodzenie za przeniesienie praw oraz udzielenie upoważnień określonych w niniejszym paragrafie będzie zawarte w wynagrodzeniu i z chwilą zapłaty za nie zostaną przeniesiona prawa autorskie do oprogramowania na Firmę A.

Zawarty w umie zapis „strony zgodnie postanawiają, iż z chwilą wykonania usługi przenosi Pan, bez konieczności składania dodatkowych oświadczeń woli, autorskie prawa majątkowe" strony tej umowy rozumieją w ten sposób, że prawa te przekazywane są, co miesiąc cząstkowo na podstawie czasu poświęconego na tworzeniu utworu. Jeżeli zatem w miesiącu rozliczeniowym poświęcił Pan np. 10 godzin pracy na tworzeniu konkretnego utworu (i za 10 godzin naliczył sobie wynagrodzenie) a w chwili przekazania gotowego oprogramowania widać (widać w systemie w którym wprowadził Pan informacji o ilości godzin poświęconej nad pracą nad programem), że poświęcił Pan mu łącznie 60 godzin to znaczy, że naliczając wcześniej wynagrodzenie za 10 godzin przekazał (z chwilą zapłaty tej faktury) jednocześnie prawo do 1/6 części swoich praw autorskich do utworu. Takie rozwiązanie jest satysfakcjonujące dla obu stron gdyż minimalizuje biurokrację między partnerami -nie trzeba tworzyć dodatkowych protokołów, każdorazowych umów o zbywanych prawach a kwestia dowodowa ile praw do utworu przekazano jest prosta gdyż jest zawsze gotowa - ilość czasu, jaki poświęca Pan na tworzenie programu jest automatycznie zapisywana w programie, na którym pracuje.

Odp. na pytanie IV pkt 13

Wynagrodzenie za stworzenie utworu w postaci oprogramowania ustalane jest w oparciu o zapisy stałej umowy współpracy w Firmą A. Zgodnie z tym przysługuje Panu wynagrodzenie zależne od liczby godzin świadczenia poświęconej na tworzeniu utworu. To ile Pan poświęcił czasu na pracę nad utworem jest widoczne w programie z którym Pan pracuje. Zapisuje Pan w programie (…), (…) ilość czasu poświęcona na opracowanie programu. Zatem naliczając swoje wynagrodzenie z tyt. pracy na utworem posiłkuje się Pan wyłącznie informacją zapisaną w tych programach i jest ona też dla jego kontrahenta (Firmą A) dowodem, że wynagrodzenie zostało naliczone prawidłowo.

Odpowiedz na pytanie IV pkt 14

Jak już pisano we wniosku ORD-IN na stronie 3 wniosku: „Firma pośrednicząca (Firma A) w żaden sposób nie uczestniczy w procesie tworzenia oprogramowania i nie ma wpływu na finalny efekt dzieła. Wykonywane przez Pana prace nie są wykonywane pod kierownictwem/ nadzorem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez kontrahenta/ pośrednika-Firmę A. Jednakże może okazać się niezbędne uzgodnienie czasu, bądź miejsca realizacji zlecenia, ustalenie ostatecznego terminu stworzenia dzieła i wówczas Firma A ustala to w porozumieniu z Panem.

W związku z tak wykonywaną działalnością ponosi Pan ryzyko gospodarcze zarówno w kontekście odpowiedzialności, za jakość i ewentualne wady świadczonych przez siebie usług, jak i zmian współtwórców działa, niepewności efektu i metod dojścia do umówionego rezultatu. Odpowiedzialność w tym zakresie ponosi przed Firmą A jako firmą na rzecz, której sprzedawane jest oprogramowanie (utwór) stworzone przez Pana. W ekonomii takie ryzyko definiuje się, jako możliwość wystąpienia wyników odmiennych od założonych celów. Sposób wykonywania dzieła- czynności oraz użyte rozwiązania lub narzędzia są wyborem Pana. Zadania firmy pośredniczącej (Firma A) w relacji z firmą Pana to jedynie pozyskiwanie zleceń, kontaktów z programistami prowadzącymi również działalność gospodarczą, którzy mogą pomóc w realizacji zlecenia oraz ewentualnie pomoc w problemach kontaktowych z ostatecznym beneficjentem." Podsumowując w procesie tworzenia utworu nie wykonuje Pan prac pod kierownictwem Firmy A a miejsce i czas, w którym pracuje nad utworem są dobierane wedle uznania Pana, kontrahenci Pana nie mają wpływu na miejsce pracy oraz czas pracy, jakie Pan poświęca nad utworem.

Odp. na pytanie IV pkt 15

Jak już pisano we wniosku ORD-IN: „W związku z tak wykonywaną działalnością ponosi Pan ryzyko gospodarcze zarówno w kontekście odpowiedzialności, za jakość i ewentualne wady świadczonych przez siebie usług, jak i zmian współtwórców działa, niepewności efektu i metod dojścia do umówionego rezultatu. Odpowiedzialność w tym zakresie ponosi przed Firmą A jako firmą na rzecz, której sprzedawane jest oprogramowanie (utwór) stworzone przez Pana. W ekonomii takie ryzyko definiuje się, jako możliwość wystąpienia wyników odmiennych od założonych celów. Sposób wykonywania dzieła- czynności oraz użyte rozwiązania lub narzędzia są wyborem Pana."

Podsumowując ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością gospodarczą przed swoim głównym kontrahentem-firmą A natomiast wobec osób trzecich nie.

Odpowiedz na pytanie IV pkt 16.

Doprecyzowując, należy stwierdzić, że współpraca Pana z innymi programistami, którzy działają na rynku podobnie jak Pan tj. mają założone swoje, odrębne działalności gospodarcze, świadczą usługi programistyczne i w ramach swojej działalności ponoszą ryzyko gospodarcze za swoje usługi lub wytworzone przez siebie oprogramowania lub części oprogramowani. Można jednak powiedzieć, że w ramach Pana współpracy z Firmą A pracuje Pan ze zespołem programistów i wspólnie (wspólną pracą nad stworzeniem dzieła) tworzycie oprogramowanie lub część tego oprogramowania. Wspólnie tworzycie dzieło (każdy z Was jego część) a następnie sprzedajecie prawa do niego Firmie A. Nie można jednak powiedzieć, że wykonuje Pan zadania w ramach działalności badawczo -rozwojowej swojego klienta. Jak już wielokrotnie pisano we wniosku ORD-IN wykonuje Pan prace rozwojowe w ramach swojej działalności badawczo - rozwojowej i w ramach swojej działalności odpłatnie zbywa (sprzedaje) swoje prawa autorskie do wytworzonego przez siebie (osobiście wykonanego) utworu/ części utworu w postaci oprogramowania komputerowego lub jego części.

Jak już pisano we wniosku ORD-IN: „Wnioskujący współpracuje z innymi kontrahentami -programistami w zakresie wytwarzania oprogramowania. Kontrahenci- współtwórcy oprogramowania mają firmy z takiej samej lub podobnej branży i wszyscy tworzą wspólne oprogramowania, za co otrzymują wynagrodzenie (każdy w ramach prowadzonych przez siebie działalności gospodarczych) od Firmy A z którą łączy ich podobna współpraca. Przy czym podkreślić należy, że w żadnym przypadku tj. w stosunku do żadnego z współtwórców dzieła- Firma A nie jest firmą nadzorującą czy wpływającą na proces czy efekt utworu. Innymi słowy każdy współtwórca jest niezależny w działaniu, nie podlega kontroli przez nikogo, ale jednak ma działać w taki sposób, aby możliwe było stworzenie wspólnego i spójnego oprogramowania, które odpowiada potrzebom użytkownika ostatecznego. W swojej firmie nie zatrudnia Pan żadnych pracowników ani zleceniobiorców. Wszystkie prace, jakie wykonuje w ramach prowadzonej działalności wykonuje osobiście. W zależności od potrzeby, rodzaju, wielkości pracy współtwórcy (kontrahenci-programiści) tego oprogramowania uzgadniają zakres czynności, jakie każdy z nich będzie wykonywać-zgodnie z kompetencjami każdego z nich. Osoby współtworzące są oczywiście adekwatnie wykształcone (mają kierunkowe wykształcenie), umiejętności, wiedzę i doświadczenie w wyżej opisanej branży

każdy z współtwórców tworzy cząstkę wspólnej całości i każdy z nich sprzedaje w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej swoją cząstkę pracy włożoną w stworzenie oprogramowania.  Wynagrodzenie jest ustalane indywidualnie przez każdego z osobna. Wszyscy programiści mają odrębne umowy podpisane z Firmą A. Każdy z współtwórców oprogramowania jest przedsiębiorcą i wystawia faktury sprzedaży na rzecz Firmy A. Wysokość tych faktur zależą od wynegocjowanej stawki oraz stopnia zaangażowania w tworzeniu danego oprogramowania. Każdy współtwórca jest niezależnym autorem tworzonego i wprowadza on swoje innowacyjne pomysły, autorskie projekty. Wspólnym mianownikiem współpracy pomiędzy współtwórcami jest stworzenie oprogramowania zgodnego finalnie z oczekiwaniami ostatecznego beneficjenta, (który oczekiwania te przekazuje Panu osobiście) -ma to być program zgodny funkcjonalnie z oczekiwaniami klienta-ma działać tak jak klient chciał w założeniu. Cały proces tworzenia tego oraz w jaki sposób i przy pomocy, jakich osób lub też narzędzi jest to osiągnięte zależy od samych współtwórców-programistów prowadzących swoje działalności gospodarcze. Ponieważ tylko oni mają wiedzę i umiejętności specjalistyczne do wykonania oprogramowania, są oni niezależni w procesie twórczym i nie podlegają żadnej kontroli oraz podległości służbowej."

Ponieważ każdy z Was sprzedaje odrębnie swoje części do stworzonego utworu w postaci oprogramowania to każdy z programistów ponosi odpowiedzialność za stworzoną przez siebie część. Całość tych części po wykonaniu wszystkich prac stanowi jestem spójny utwór (oprogramowanie), które jest zdatne do użytkowania. Sprzedaje Pan swoje części/ fragmenty przez siebie stworzone poprzez godzinową wycenę tych fragmentów. To godziny pracy nad jego częścią do utworu świadczyć mają o wielkości sprzedawanych praw autorskich do utworu.

Osiąga Pan przychód z tyt. odsprzedania praw autorskich do części utworu w postaci oprogramowania, który powstał w efekcie pracy twórczej w rozumieniu art. 74 u.p.a.p.p. - „Programy komputerowe podlegają ochronie jak utwory literackie, o ile przepisy niniejszego rozdziału nie stanowią inaczej. Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie. Autorskie prawa majątkowe do programu komputerowego, z zastrzeżeniem przepisów art. 75 ust. 2 i 3, obejmują prawo do: trwałego lub czasowego zwielokrotnienia programu komputerowego w całości lub w części jakimikolwiek środkami i w jakiejkolwiek formie; w zakresie, w którym dla wprowadzania, wyświetlania, stosowania, przekazywania i przechowywania programu komputerowego niezbędne jest jego zwielokrotnienie, czynności te wymagają zgody uprawnionego; tłumaczenia, przystosowywania, zmiany układu lub jakichkolwiek innych zmian w programie komputerowym, z zachowaniem praw osoby, która tych zmian dokonała; rozpowszechniania, w tym użyczenia lub najmu, programu komputerowego lub jego kopii. Nie osiąga Pan przychodów z tyt. odsprzedawania prawa majątkowego do całego systemu wytworzonego przez zespół programistów, którego jestem członkiem.

Ponadto potwierdził Pan własne stanowisko przedstawione we wniosku do sprecyzowanych pytań.

Pytania

1.Czy podejmowana przez Pana działalność polegająca na tworzeniu programów komputerowych stanowi prace rozwojowe w rozumieniu art. 5a pkt 40 ustawy o PIT, a tym samym czy stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT?

2.Czy odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do programu komputerowego przez Pana w ramach wykonywanych prac programistycznych stanowi sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o PIT, a tym samym osiąga Pan kwalifikowany dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ustawy o PIT?

3.Czy, zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT, jest Pan uprawniony do zastosowania stawki podatku 5% w stosunku do dochodu ze sprzedaży oprogramowania?

4.Które z wydatków ponoszonych przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na:

  • zakup sprzętu komputerowego oraz elektronicznego;
  • użytkowanie samochodu;
  • usługi telekomunikacyjne i dostęp do Internetu
  • księgowość i doradztwo podatkowe;
  • składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy;

w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 w zw. z art. 23 ust. 1 ustawy o PIT, przy zachowaniu odpowiedniej metodyki alokacji, należy uznać za koszty do obliczenia wskaźnika Nexus, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o PIT, na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej?

Pana stanowisko w sprawie

Ad. 1.

Artykuł 5a pkt 38 ustawy o PIT normuje działalność badawczo-rozwojową jako: działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Zdaniem Pana, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny jak i kryteria niezbędne do uznania działalności za działalność badawczo-rozwojową, jego działalność spełnia cechy takowej: a) nowatorskość i twórczość: tworzy Pan oprogramowanie, którego nie ma na rynku w zależności od potrzeb kontrahentów, z którymi współpracuje, a dany kontrahent ma na celu zwiększenie innowacyjności rozwiązań programistycznych w zależności od swoich potrzeb; b) nieprzewidywalność: kontrahenci, z którymi Pan współpracuje, oczekują od Pana wykonywania prac, których skutek, co prawda jest określony, natomiast proces tworzenia danych rozwiązań (programów komputerowych), pomimo korzystania z istniejących metod i narzędzi informatycznych, powoduje wytworzenie całkowicie nowego rozwiązania, lub znaczną modyfikację archaicznych rozwiązań; c) metodyczność: zobowiązany jest Pan w ramach danej umowy do ścisłej, zgodnej z harmonogramem współpracy, którą zobowiązany jest należycie udokumentować i wykonywać zgodnie z uzgodnioną procedurą. Innymi słowy, jego działalność prowadzona jest w sposób systematyczny; d) możliwość przeniesienia lub odtworzenia: celem Pana, w ramach wykonywanej bezpośrednio przez Pana działalności gospodarczej, jest przeniesienie autorskich praw majątkowych z oprogramowania na kontrahenta, co nierozerwalnie wiąże się z koniecznością jego odtworzenia.

Zgodnie z art. 5a pkt 40 ustawy o PIT pojęcie "prace rozwojowe" oznacza prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli „Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet, jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.” Zdaniem Pana, prowadzi Pan działalność twórczą obejmującą prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań - wytwarza nowe, nieistniejące wcześniej funkcjonalności na podstawie posiadanej wiedzy, które wpływają na innowacyjność wytwarzanych rozwiązań programistycznych. Czyni to na podstawie nabywanej, łączonej, kształtowanej i wykorzystywanej dostępnej aktualnie wiedzy w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet, jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Podejmuje Pan pracę nad jakimś projektem posiadając nakreślony cel-finalny utwór, którym jest wytworzenie oprogramowania rozwiązującego problemy nakreślone przez kontrahenta przy negocjowaniu współpracy. Prowadzi Pan pracę według ścisłego harmonogramu - począwszy od wymagań umownych dotyczących poprawnej dokumentacji swojej działalności, oprogramowanie wymaga wielu składowych tworzonych w odpowiedniej kolejności i z należytą uwagą. Zawsze stara się Pan dostarczyć najnowsze rozwiązania w branży, zapoznając się z obecnym stanem techniki w branży IT oraz z aktualnymi zastosowaniami wprowadzonymi w działalności jego kontrahenta. Z wykorzystaniem wszystkich możliwych wiadomości naukowych, jakie posiada, w swojej działalności planuje Pan, projektuje i tworzy innowacyjne rozwiązania w branży w postaci produktów, procesów lub usług programistycznych. Wykorzystuje Pan przy tym własną inwencję twórczą oraz korzysta z posiadanej przez siebie wiedzy i umiejętności. Programy komputerowe stworzone przez Pana na rzecz kontrahentów ulepszyły i rozwijały działanie starych programów lub też powodowały stworzenie zupełnie nowych funkcjonalności niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej bądź nowatorskich, w znacznym stopniu odróżniających się od rozwiązań już funkcjonujących. Zdaniem Pana, stworzone programy stanowią przejaw Pana twórczej działalności oraz są one innowacyjne zarówno w prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności, jak i Pana kontrahenta. Jak wskazano w Objaśnieniu Ministerstwa Finansów z 15 lipca 2019 r. dotyczącym preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (IP BOX), twórczą działalność Pana odnosić należy nie do praktyki gospodarczej sensu largo, a do praktyki gospodarczej danego podmiotu.

Twórczość Pana odnosi się również do przejawu Pana działalności - autorskich praw do programów komputerowych podlegających ochronie na podstawie art. 74 ustawy o Prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z art. 1 ust. 1,2 i 3 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.2021.1062 t.j)-dalej u.p.a.p.p. Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).” W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory: wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe). Utwór jest przedmiotem prawa autorskiego od chwili ustalenia, chociażby miał postać nieukończoną.” Ochrona ta obejmuje również fragmenty utworu i utwory w wersji nieukończonej. Wobec powyższego zdaniem Pana, przedmiot Pana działalności w zakresie tworzenia innowacyjnych rozwiązań w zakresie oprogramowania spełnia definicje legalną działalności rozwojowej a stworzone przez Pana (we współpracy z innymi twórcami) nowe, innowacyjne i dotychczas nieistniejące na rynku rozwiązanie spełnia również wszystkie znamiona utworu chronionego prawami autorskimi w myśl rozumienia art. 1 i 74 u.p.a.p.p.

W związku z powyższym prowadzi Pan działalność twórczą obejmującą prace rozwojowe, a tym samym działalność badawczo-rozwojową. Dodać należy, że ze względu na to czy przedmiotowa działalność zostanie uznana lub nie przez organ skarbowy jako działalność badawczo rozwojowa wpływ ma odpowiedź na pytanie nr 1 niniejszego wniosku wpływać będzie znacząco na obciążenia podatkowe Pana. Niezasadnie jest wobec tego nie udzielanie odpowiedzi na pytanie nr 1 wyłącznie z tego powodu, że definicja legalna prac rozwojowych nie jest ujęta w ustawach podatkowych. Pogląd ten został licznie wyrażony w opiniach sądów administracyjnych: - Wyrok z dnia 20 stycznia 2022 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), sygnatura I sA/Rz/21, teza: „Jeżeli chodzi o ocenę realizowanych czynności pod kątem działalności badawczo-rozwojowej, to tego rodzaju kwalifikacji winien dokonać organ interpretacyjny i nie może tego ciężaru przerzucać na wnioskodawcę.: - Wyrok z dnia 17 grudnia 2021 r. Naczelnego Sądu Administracyjnego, sygnatura II FSK 1239/21, teza: „Skoro skarżący dokładnie opisał swoją działalność przez pryzmat cech działalności badawczo-rozwojowej, to organ miał obowiązek udzielić odpowiedzi na przedstawioną wątpliwość.” - Wyrok z dnia 17 listopada 2021 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), znak I SA/Gl 1062/21, teza: „Okoliczność, że właściwe definicje działalności naukowej oraz prac rozwojowych zostały umieszczone w ustawie niemającej podatkowego charakteru, nie zwalnia Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z obowiązku dokonania ich wykładni, ponieważ regulacje te są niezbędne do pełnego zdekodowania znaczenia pojęć zawartych w ustawie podatkowej. Skoro ustawodawca posłużył się w treści art. 30ca ust. 2 u.p.d.o.f. pojęciem działalności badawczo-rozwojowej to oczywistą koniecznością przy dokonywaniu jego interpretacji było, z uwagi na definicje z art. 5a pkt 38-40 tej ustawy, odniesienie się do przepisów tam wskazanej ustawy.” - Wyrok z dnia 4 listopada 2021 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…) znak I SA/Gl 992/21, teza: „Stwierdzenie, czy w danych okolicznościach sprawy podejmowane czynności mieszczą się w pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, czy też nie, należy do organu, który przepis ten będzie stosował (interpretował), a nie do strony, która jedynie wskazuje własne stanowisko i wątpliwości w tej sprawie.”

- Wyrok z dnia 25 marca 2021 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), znak I SA-Po 741/20, teza: „Pod pojęciem prawa podatkowego należy rozumieć wszelkie normy prawne, które regulują elementy konstrukcyjne - przedmiotowe i podmiotowe podatku, zatem także normy prawne, które nie znajdują się w ustawach podatkowych. Ustalenie, czy dany wytwór pracy spełnia definicję autorskiego prawa komputerowego ma zasadnicze znaczenie dla określenia, czy podatnik ma prawo do zastosowania stawki 5% z tytułu uzyskiwania dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Regulacje zawarte w przepisach prawa autorskiego podlegają zatem wykładni w toku postępowania interpretacyjnego o tyle, o ile wpływają na interpretację przepisów prawa podatkowego.”

Ad. 2.

Zgodnie z art. 30ac ust. 2 u.p.d.o.f. stanowi, że "Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są: (...)autorskie prawo do programu komputerowego - podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej." Przedmiotowa regulacja wskazuje, że kwalifikowanym prawem własności intelektualnej (dalej również: "IP") jest: - autorskie prawo do programu komputerowego, - które podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw (np. ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o Prawach autorskich i prawach pokrewnych art. 74 tej ustawy) - wytworzone, rozwinięte lub ulepszone przez podatnika, - w ramach prowadzonej przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej.

W konsekwencji, dla uznania programu komputerowego za kwalifikowane prawo własności intelektualnej spełnić należy łącznie ww. przesłanki. Zgodnie z art. 1 ust. 1 u.p.a.p.p. "Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór)." Artykuł 1 ust. 2 u.p.a.p.p. wskazuje, że: "W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory: wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe)" Natomiast, zgodnie z art. 1 ust. 3 u.p.a.p.p.: "Utwór jest przedmiotem prawa autorskiego od chwili ustalenia, chociażby miał postać nieukończoną." Przedmiotowe regulacje wskazują, że autorskie prawo jest prawem przysługującym twórcom do utworów, tj. zindywidualizowanych rozwiązań, utrwalone w jakiejkolwiek postaci niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia, wyrażone w dowolny sposób, w tym słowem, symbolami matematycznymi oraz znakami graficznymi. W szczególności, art. 1 ust. 3 u.p.a.p.p. wskazuje, że przedmiotem prawa autorskiego są takie utwory jak stworzone przez autora programy komputerowe.

Regulacje ustawy u.p.d.o.f. oraz u.p.a.p.p. nie definiują pojęcia programu komputerowego. Zasadnym wydaje się sięgnięcie do regulacji unijnych w tym zakresie. Jednocześnie dodać należy, że art. 9 ust. 5 u.p.a.p.p. wyraźnie tłumaczy, że współtwórczość czyli współdziałanie przy tworzeniu utworu jest procesem zupełnie normalnym i zdefiniowanym prawnie. Tak i w procesie tworzenie utworu korzysta Pan z pomocy kontrahentów którzy również prowadzą swoje pozarolnicze działalności gospodarcze. Razem współdziałają oni przy tworzeniu oprogramowania dzieląc się zadaniami i współpracując razem w ten sposób, aby finalny efekt prac był spójny i zgodny z założeniami. Zgodnie z postanowieniami, Dyrektywa Rady z 14 maja 1991 r. w sprawie ochrony prawnej programów komputerowych (91/250/EWG) - Dziennik Urzędowy L 122, 17/05/1991 P. 0042-0046, która wskazuje, iż do celów niniejszej dyrektywy pojęcie "program komputerowy" obejmuje programy w jakiejkolwiek formie, włącznie z programami zintegrowanymi ze sprzętem komputerowym; pojęcie to obejmuje również przygotowawcze prace projektowe prowadzące do rozwoju programu komputerowego z zastrzeżeniem, że charakter prac przygotowawczych jest taki, że program komputerowy może korzystać z nich na późniejszym etapie. Natomiast zgodnie z definicją zawartą w słowniku powszechnym Wikipedia - Program komputerowy (ang. computer program) - sekwencja symboli opisująca realizowanie obliczeń zgodnie z pewnymi regułami zwanymi językiem programowania.

Program jest zazwyczaj wykonywany przez komputer (np. wyświetlenie strony internetowej), zwykle bezpośrednio, jeśli wyrażony jest w języku zrozumiałym dla danej maszyny lub pośrednio, - gdy jest interpretowany przez inny program (interpreter). Program może być ciągiem instrukcji opisujących modyfikacje stanu maszyny, ale może również opisywać obliczenia w inny sposób (np. rachunek lambda). Formalne wyrażenie metody obliczeniowej w postaci języka zrozumiałego dla człowieka nazywane jest kodem źródłowym, podczas gdy program wyrażony w postaci zrozumiałej dla maszyny (to jest za pomocą ciągu liczb, a bardziej precyzyjnie - zer i jedynek) nazywany jest kodem maszynowym bądź postacią binarną (wykonywalną). Powyższe wskazuje, że programem komputerowym jest każdy kod źródłowy, wytworzony przez autora. Tym samym, pojęcie programu komputerowego, na potrzeby up.a.p.p. pojęciem szerokie. Stanowisko to potwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 2 maja 2012 r. w sprawie SAS Institute Inc. Przeciwko World Programming Ltd, (sygn. C-406/10), gdzie Trybunał wskazał, że "Zatem przedmiot ochrony dyrektywy 91/250 obejmuje formy wyrażenia programu komputerowego, jak również przygotowawcze prace projektowe pozwalające na, odpowiednio, powielanie lub późniejsze stworzenie takiego programu (ww. wyrok w sprawie Bezpecnostnł softwarova asociace, pkt 37). Trybunał wniósł z tego, że kod źródłowy i kod obiektowy programu komputerowego stanowią formy jego wyrażenia, które w związku z tym zasługują na objęcie ich ochroną przyznawaną programom komputerowym przez prawo autorskie na podstawie art. 1 ust. 2 dyrektywy 91/250." Prowadzi to do wniosku, że kod źródłowy tworzony przez Wnioskującego w ramach prowadzonej działalności stanowi program komputerowy w rozumieniu przepisów dotyczących praw autorskich. W konsekwencji, oprogramowanie (kod źródłowy) wytwarzane przez Podatnika podlega ochronie prawnej określonej przez przepisy ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o Prawach autorskich i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 z późn. zm.).

Mając na względzie powyższe, w przedmiotowym przypadku, sprzedaż wytwarzanego przez Podatnika oprogramowanie stanowi sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ac ust. 2 ustawy o PIT, tj.: - stanowi autorskie prawo do programu komputerowego przysługujące Wnioskodawcy, - podlega ochronie prawnej z mocy prawa, - jest wytwarzane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, - wytwarzanie oprogramowania stanowi przejaw prowadzonej przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 u.p.d.o.f. Podkreślić należy że żadna z 4 przesłanek nie zawiera ograniczenia, co do tego że oprogramowanie wytwarzane powinno być wyłącznie przez jednego podatnika. Co więcej w obecnych czas ze względu na bardzo skomplikowane procesy programistyczne wszystkie programy, ale i nowe technologie, wynalazki, maszyny, roboty nowej generacji zawsze są tworzone przy współudziale zespołu specjalistów a każdy z nich tworzy swoją cząstkę innowacyjności.

Ad. 3.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 u.p.d.o.f. "Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania." Artykuł 30ca ust. 1 i następne u.p.d.o.f. wskazują, że dla zastosowania 5% stawki podatku dochodowego konieczne jest łączne spełnienie następujących przesłanek, tj.: 1) prowadzenie przez podatnika działalności badawczo rozwojowej w rozumieniu u.p.d.o.f., 2) wytwarzanie w ramach działalności kwalifikowalnych praw własności intelektualnej, 3) uzyskiwanie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, 4) określenie wysokości dochodu jaki może być objęty preferencyjną stawką podatku za pomocą wskaźnika nexus, dla każdego IP odrębnie, 5) prowadzenie odrębnej ewidencji operacji finansowych związanych z kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej.

Spełnienie wszystkich przesłanek powoduje, że po zakończeniu roku podatkowego podatnik ma prawo do skorzystania z 5% stawki podatku dochodowego w stosunku do dochodów związanych ze sprzedażą IP. W przedmiotowej sprawie:

1) prowadzi Pan działalność gospodarczą w ramach której prowadzi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu u.o.p.d.o.f.- jest wpisany do CEIDG, jest zarejestrowany, jako czynny podatnik podatku VAT, swoją działalność prowadzi w sposób zorganizowany, ciągły w celu uzyskania przychodów.

Głównym przedmiotem prowadzenia działalności jest wytwarzanie programów komputerowych. W swojej twórczej pracy programistycznej nie podlega żadnemu podporządkowaniu służbowemu, podległości służbowej, co więcej z zakresu swoich prac programistycznych ponosi Pan odpowiedzialność gospodarczą wobec kontrahenta na rzecz, którego wystawia faktury sprzedaży.

2) w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej wytwarza Pan kwalifikowalne prawa własności intelektualnej, tj. oprogramowanie-omówione w pkt 1 odpowiedzi interpretacji.

3) Oprogramowanie sprzedaje Pan na rzecz kontrahenta, z tytułu, czego uzyskuje przychody,

4) dokonuje Pan alokacji kosztów IP (tj. bezpośrednio związanych z wytworzeniem IP) do przychodów ze sprzedaży oprogramowania, przez co określa dochód ze sprzedaży oprogramowania oraz jest w stanie obliczyć wartość nexus dla każdego oprogramowania,

5) wysokość dochodu, jaki może rozliczyć Pan przy zastosowaniu stawki 5% wynika z odrębnie prowadzonej ewidencji. W związku z powyższym, spełnia Pan wszystkie przesłanki do zastosowania 5% stawki podatku dochodowego. Stanowisko Podatnika znajduje potwierdzanie w licznych interpretacjach organów podatkowych.

Przykładowo:

  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 5 listopada 2019 r., nr 0115-KDIT2-1.4011.338.2019.2.MK, wskazał: "Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy należy, więc stwierdzić, że uzyskany przez Wnioskodawcę dochód z tytułu odpłatnego przeniesienia na zleceniodawcę całości praw autorskich do programu komputerowego, który stanowi utwór prawnie chroniony i został wytworzony w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, kwalifikuje się do dochodów z kwalifikowanego IP w rozumieniu art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. To oznacza, że Wnioskodawca może skorzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów z tego tytułu wg stawki 5%."
  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 25 października 2019 r. nr 0114- KDIP3-3.4011.386.2019.3.MG, wskazał: "Mając powyższe na uwadze, dochód z odpłatnego zbycia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej tj. autorskiego prawa do programu komputerowego, który stanowi utwór prawnie chroniony i został wytworzony w ramach prowadzonej działalności badawczo- rozwojowej, kwalifikuje się do dochodów z kwalifikowanego IP w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. - To oznacza, że Wnioskodawca może skorzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów z tego tytułu wg stawki 5%."
  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 30 października 2019 r. nr 0112-KDIL3-2.4011.345.2019.2.MKA, wskazał: "Odnosząc przepisy podatkowe do przedstawionego opisu sprawy, należy wskazać, że: - Wnioskodawca tworzy, rozwija i ulepsza oprogramowanie komputerowe w ramach indywidualnej działalności gospodarczej, - Wnioskodawca tworzy, rozwija i ulepsza oprogramowanie w bezpośrednio prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej spełniającej definicje wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, - rozwijanie lub ulepszanie oprogramowania stworzonego przez inne osoby przez Wnioskodawcę następuje w oparciu o udzieloną mu w tym celu niewyłączną licencję, zgodnie z umową zawartą ze Spółką, wytwarzane, rozwijane i ulepszane przez Wnioskodawcę oprogramowanie ma charakter twórczy, - wytwarzane, rozwijane i ulepszane oprogramowanie podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, - Wnioskodawca będzie posiadał szczegółową ewidencję pozwalającą na określenie podstawy opodatkowania stawką preferencyjną, zgodną z wymogami art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz pozwalającą na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych, - Wnioskodawca dokonuje przeniesienia praw autorskich do wytworzonego oprogramowania, za co otrzymuje wynagrodzenie. Prawie tożsame stanowisko w sprawie w takim samym przedmiocie prowadzenia działalności gospodarczej potwierdzają poniższe interpretacje podatkowe: 0111-KDWB.4011.6.2021.2.MJ; 0111- KDIB1-3.4011.221.2021.2.MCZ; 0113-KDIPT2-2.4011.1175.2021.2.EC; 0111-KDIB1-3.4011.211.2021.2.KG; 0114-KDIP2-1. 4011. 147.2021.2.PD; 0114-KDIP2-1.4011.224.2021.2.OK/PD; 0114-KDIP2-1.4011.233.2021.2.KW /PD; 0112-KDIL2-2.4011.920.2021.2.WS; 0111-KDIB1-3.4011.188.2021.2.MCZ; 0114- KDIP2-1.4011.284.2021.2.JS/PD; 0111-KDIB1-1.4011.193.2021.2.IS, 0115-KDIT3. 4011. 652. 2020.2.k.r., 0115- KDIT1.4011.812.2020.2.JG, 0111-KDWB.4011.6.2021.2.MJ;0112-KDIL2-2.4011.296.2021.2.k.p.; 0111- KDIB1-3.4011.32.2021.2.JKT; 0111-KDIB1-2.4011. 10. 2021.3.AW; 0111-KDIB1-2.4011.26.2021.2.SK; 0111- KDIB1-2.4011.24.2021.3.SK; 0113-KDIPT2-1.4011.173.2021.2.RK; 0113-KDIPT2-2.4011.284.2021.3.k.r. 0113- KDIPT2-1. 4011. 211.2021.2.RK; 0114-KDIP2-1.4011.13.2021.2.PD; 0113-KDIPT2-3.4011.253.2021.2.GG; 0114- KDIP2-1.4011.39.2021.2.KW; 0114-KDIP2-1.4011.6.2021.2.JF; 0112-KDIL2-2.4011. 234.2021.2.IM; 0112- KDIL2-2.4011.219.2021.2.MB; 0111-KDWB.4011.64.2021.2.HK; 0113-KDIPT2-1.4011.248.2021.4.MAP.

Jednocześnie doskonale zdaje sobie Pan sprawę, że w Polsce nie obowiązuje prawo precedensowe tj. wszystkie cytowane w niniejszym wniosku wyroki oraz interpretacje są obowiązujące w danej i konkretnej sprawie, w której są rozstrzygnięciem. Jednak ze względu na ustawowe prawo do równości społecznej i wobec prawa wyrażonej w art. 32 Ustawy zasadniczej, która mówi „Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.” Oczekuje Pan, że skoro Pana stan faktyczny i prawny jest taki sam jak w cytowanych orzeczeniach i interpretacjach to zostanie tak samo zinterpretowany tj. Pana stanowiska w sprawach zostaną uznane z prawidłowe. Należy także wskazać, że oprogramowanie - definiowane, jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów - podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o Prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 z późn. zm.).

Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszeniem jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych. Mając powyższe na uwadze, dochód z tytułu przeniesienia praw do opisanego przez Pana oprogramowania, które stanowi utwór prawnie chroniony i zostało wytworzone w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, kwalifikuje się do dochodów z kwalifikowanego IP w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. To oznacza, że może Pan skorzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów z tego tytułu wg stawki 5%."

Ad. 4

Zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT, wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się, jako iloczyn: (i) dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i (ii) wskaźnika tzw. nexus, w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na: a-prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, b- nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f., c-nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f., d-nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Zgodnie z art. 30ca ust. 5 ustawy o PIT "Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami."

W konsekwencji, dla określenia wysokości dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej konieczne jest określenie wysokości: 1) przychodów uzyskanych przez podatnika w roku podatkowym z tytułu sprzedaży kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz 2) kosztów bezpośrednio związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Zgodnie objaśnieniami podatkowymi z 15 lipca 2019 r. dotyczącymi preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX dalej: "Objaśnienia IP Box", " (...) do kosztów, o których mowa we wskaźniku nexus, czyli do kosztów, które zostały określone w powyżej wskazanych literach, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym IP, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami. Kosztami nieujętymi we wskaźniku nexus będą na przykład koszty utrzymania nieruchomości, w której prowadzona jest działalność badawczo-rozwojowa, zmierzająca do wytworzenia kwalifikowanego IP, czy też odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup tej nieruchomości.

Zgodnie z wyjaśnieniami OECD w akapicie 39 Raportu OECD BEPS Plan Działania nr 5 istotne jest to, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są, lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnych kwalifikowanych IP. OECD jako przykład braku możliwości ustalenia bezpośredniego związania kosztu z kwalifikowanymi IP podaje koszt budynku (nabycia, utrzymania, etc.), w którym wytwarzane są kwalifikowane IP. Taki koszt jest kosztem pośrednio związanym z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem kwalifikowanego IP i dlatego nie może zawierać się we wskaźniku nexus. Należy zauważyć, że zgodnie z akapitem 39 Raportu OECD BEPS Plan Działania nr 5, koszty kwalifikowane winny być uwzględniane we wskaźniku niezależnie od metody ich ujmowania w kosztach podatkowych, zgodnie z ogólnymi zasadami podatkowymi. Dlatego też koszty dla celów kalkulacji wskaźnika należy rozumieć szerzej (funkcjonalnie w kontekście ww. Raportu OECD), niż w odniesieniu do ustalania kosztów uzyskania przychodów na gruncie pozostałych przepisów ustawy o u.p.d.o.f." Dla uznania danego kosztu za bezpośrednio związany z wytworzeniem IP konieczne jest wykazanie związku funkcjonalnego kosztu z procesem tworzenia IP, tj. czy dany wydatek jest funkcyjnie powiązany z wytworzeniem IP przez podatnika-związek przyczynowo -skutkowy. W związku z powyższym, w celu określenia czy koszty ponoszone przez Pana stanowią koszty bezpośrednio związane z IP konieczne jest ustalenie ich związku z wytworzeniem IP.

Jak wskazano w stanie faktycznym, Podatnik ponosi szereg kosztów bezpośrednio związanych z wytwarzaniem Oprogramowania tj. wydatki na.: 1) zakup sprzętu komputerowego oraz elektronicznego; 2) użytkowanie samochodu; 3) usługi telekomunikacyjne i dostęp do Internetu; 4) księgowość i doradztwo podatkowe; 5) składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy; 6) koszty licencyjne. Powyższe wydatki funkcjonalnie bezpośrednio powiązane są z wytwarzanym przez Podatnika oprogramowaniem. Powyższe wydatki ponoszone przez Pana są również kosztami w rozumieniu art. 22 w zw. z art. 23 u.p.d.o.f. i mają na celu osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów - tj. prowadzonej przez Pana pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jednocześnie, w zakresie wydatków związanych z wytwarzaniem Oprogramowania oraz w zakresie pozostałych obszarów działalności gospodarczej, Podatnik dokonuje podziału tych kosztów i przypisania ich wg klucza przychodowego, tj. wg proporcji przychodów ze sprzedaży oprogramowania do pozostałych przychodów związanych z działalnością gospodarczą. Mając na względzie powyższe, w ocenie Pana ponoszone wydatki, w zakresie w jakim przeznaczane są na wytworzenie danego oprogramowania bądź części oprogramowania, przy zachowaniu odpowiedniej metodyki alokacji opisanej we wniosku- w opisie stanu faktycznego, należy uznać za koszty faktycznie poniesione na prowadzoną bezpośrednio przez Pana działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej wskazanym powyżej (oznaczone, jako lit. a we wskaźniku z art. 30ca ust. 4 u.p.d.o.f.).

Powyższe rozumienie znajduje potwierdzenie w stanowiskach organów podatkowych. Przykładowo: - Dyrektor Krajowej Informacji Podatkowej w interpretacji z 24 grudnia 2019 r. (nr 0113-KDIPT2-3.4011.586.2019.2.SJ) wskazał, że: "Jak wskazuje Wnioskodawca we wniosku, w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej musi ponosić wydatki na zakup sprzętu komputerowego i akcesoriów, które są Mu niezbędne do wykonania Oprogramowania - wytwarzania przedmiotów kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Bezpośredni związek z działalnością badawczo-rozwojową ma również używanie samochodu osobowego. - Wobec powyższego, za prawidłowe należy uznać stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie, z którym, ponoszone wydatki w zakresie, w jakim są przeznaczane na wytworzenie Oprogramowania, w tym obliczone według powyższej proporcji przychodów ze zbycia Oprogramowania do przychodów ogółem, należy uznać za koszty prowadzonej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych." - Dyrektor Krajowej Informacji Podatkowej w interpretacji z 29 listopada 2019 r. (nr 0114- KDIP3-2.4011.469.2019.2.AC) wskazał, że: "Zatem przyjąć należy, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki w postaci dostępu do Internetu, usług telekomunikacyjnych, oprogramowania dodatkowego np. antywirusowego, koszty związane z samochodem osobowym, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktyczne poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o PIT." - Dyrektor Krajowej Informacji Podatkowej w interpretacji z 8 kwietnia 2020 r. (nr 0112-KDIL2-1.4011.79.2020.2.KF) wskazał, że:

"Reasumując, wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę na dzierżawę komputera osobistego wraz z oprogramowaniem od Spółki, zakup sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem oraz dostęp do Internetu, a także - przy zachowaniu wskazanej przez Wnioskodawcę proporcji - koszty związane z leasingiem operacyjnym i eksploatacją samochodu osobowego, usługami księgowymi, usługami telekomunikacyjnymi, zakupem artykułów biurowych oraz wydatki na tzw. zaplecze techniczne (obejmujące opłaty za możliwość korzystania z infrastruktury technicznej Spółki oraz obsługę sekretarską) - mogą stanowić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako koszty związane z bezpośrednio przez Niego prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej." - Dyrektor Krajowej Informacji Podatkowej w interpretacji z 27 października 2020 r. (nr 0115-KDWT.4011.69.2020.2.MK) wskazał, że: "W odniesieniu do składek na ubezpieczenie społeczne należy wskazać, że mogą one stanowić koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem, że nie zostaną odliczone przez Wnioskodawcę od dochodu po zakończeniu roku podatkowego (art. 26 ust. 13a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych)."

"Wobec powyższego, poniesione w związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością badawczo-rozwojową, koszty składek na ubezpieczenia społeczne, usług księgowych, amortyzacji i użytkowania samochodu oraz zakupu komputera mogą stanowić koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej dla potrzeb wyliczenia wskaźnika nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT i mogą zostać ujęte pod literą "a" tego wskaźnika." - Dyrektor Krajowej Informacji Podatkowej w interpretacji z 27 lutego 2020 r. (nr 0114-KDIP3-1.4011.570.2019.3.MG) wskazał, że: "(...) należy zgodzić się także ze stanowiskiem Wnioskodawcy odnośnie pytania Nr 5, dotyczącego uznania, że składkę na Fundusz Pracy, którą Wnioskodawca opłaca, można uznać za związaną bezpośrednio z wytworzeniem kwalifikowanego IP (...). W związku z powyższym Wnioskodawca będzie mógł obowiązkową składkę na Fundusz Pracy ująć w dodatkowej ewidencji, którą Wnioskodawca zaprowadzi na potrzeby IP Box." - Dyrektor Krajowej Informacji Podatkowej w interpretacji z 5 maja 2020 r. (nr 0I14-KDIP2-1.4O11.11.2020.2.MR) wskazał, że: "Wobec powyższego, koszty poniesione/ponoszone przez Wnioskodawcę, które związane są z zakupem sprzętu, licencje na oprogramowanie mogą stanowić koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo- rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, czyli koszty bezpośrednio związane z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej." - Dyrektor Krajowej Informacji Podatkowej w interpretacji z 8 czerwca 2020 r. (nr 0112-KDIL2-2.4011.229.2020.2.IM) wskazał, że: "Zatem wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę na licencje na oprogramowanie, sprzęt komputerowy, szkolenia i kursy, książki, koszty związane z eksploatacją samochodu (wymiana opon, serwisowanie i naprawy, polisa), koszty związane z telefonem, koszty związane z prowadzeniem biura (z wyjątkiem wynajmu biura, remontem i polisą), koszty księgowości i usług prawnych, przy zachowaniu właściwej proporcji, mogą stanowić koszty, o których mowa w lit. a wzoru w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, prowadzonej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej."

Pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia

23 stycznia 2023 r. wydałem postanowienie o pozostawieniu Pana wniosku bez rozpatrzenia – znak 0114-KDIP3-1.4011.992.2022.2.MZ. Uznałem, że Pana wniosek i pismo z 28 października 2022 r. nie pozwalają na merytoryczne rozpatrzenie Pana sprawy.  

Wniósł Pan zażalenie na to postanowienie.

Postanowieniem z 21 marca 2023 r. znak 0114-KDIP3-1.4011.992.2022.3.MZ.LS utrzymałem w mocy skarżone postanowienie I instancji.

Skarga na postanowienie

27 kwietnia 2023 r. (27 kwietnia 2023 r. data wpływu) złożył Pan skargę na postanowienie II instancji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. Wniósł Pan o uchylenie wydanych postanowień i rozpatrzenie Pana wniosku.

Postępowanie przed sądami administracyjnymi

Wyrokiem z dnia 21 grudnia 2023 r. sygn. akt I SA/Wr 393/23 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił zaskarżone postanowienie z dnia 21 marca 2023 r. znak 0114-KDIP3-1.4011.992.2022.3.MZ.LS oraz poprzedzające je postanowienie z 23 stycznia 2023 r. znak 0114-KDIP3-1.4011.992.2022.2.MZ (wpływ prawomocnego orzeczenia 19 marca 2024 r.).

Ponowne rozpatrzenie wniosku – wykonanie wyroku 

Zgodnie z art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.):

Ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie organy, których działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania było przedmiotem zaskarżenia, a także sądy, chyba że przepisy prawa uległy zmianie.

Wykonuję obowiązek, który wynika z tego przepisu, tj.:

  • uwzględniam wskazania dotyczące postępowania, które wyraził Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w ww. wyroku;
  • ponownie rozpatruję Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej – stwierdzam, że Pana stanowisko dotyczące pytań 1-4, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1128 z późn. zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 tejże ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one:

prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. –  Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast zgodnie art. 4 ust. 3 ww. ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z opisu sprawy wynika, że głównym przedmiotem Pana działalności jest wytwarzanie/rozwijanie  programów komputerowych. Realizuje Pan projekty programistyczne począwszy od etapu analizy potrzeb kontrahenta- beneficjenta ostatecznego, poprzez planowanie i implementację-wdrożenie jest to kompleksowe stworzenie gotowego do użytkowania oprogramowania-utworu. Tworzone oprogramowania przez Pana, opiera się na indywidualnych, autorskich pomysłach i obejmuje zaprojektowanie algorytmu, przeprowadzanie testów, tworzenie specyfikacji, czynność programowania (tworzenia kodu źródłowego) oraz weryfikację, modyfikację i udoskonalanie dostępnych rozwiązań programistycznych. Wszystkie wyżej wymienione czynności są każdorazowo niepowtarzalne i dedykowanie wyłącznie konkretnemu zleceniu/ potrzebie klienta-ostatecznego beneficjenta tych usług. Podkreślić należy, że nie jest możliwe zastosowanie szablonów: projektowania algorytmu, przeprowadzania testów, tworzenia specyfikacji, tworzenia kodu źródłowego oraz tworzenia weryfikacji, modyfikacji i udoskonalania kodów- są to czynności przy każdym projekcie niepowtarzalne i unikatowe za każdym razem tworzone indywidualnie i zupełnie inne. Wskazuje Pan etapy tworzenia dzieła: 1. Powzięcie od beneficjenta ostatecznego informacji, co ma zostać stworzone-bez żadnych informacji technicznych, jedynie ogólny słowny opis, co ma zostać stworzone, implementowane. 2. Powzięcie informacji o wymogach technicznych oprogramowania. 3.Ustala się zespół niezbędnych osób -programistów, którzy będą konieczni do stworzenia wspólnego oprogramowania. 4.Planowanie, analiza, definiowanie wymagań, a także problemów do rozwiązania. 5. Wspólna praca zespołu nad tym, co ostateczny beneficjent chciałby uzyskać. 6. Estymacja punktowa to przydzielenie każdemu zadaniu określonej liczny punktów w zależności od trudności, skomplikowania lub czasochłonności zadania. 7. Jeżeli wszystkie zadania są już odpowiednio zaplanowane można przystąpić do realizacji oprogramowania. 8.Testy, poprawki oraz ewentualne zmiany związane z ulepszeniem i wytworzeniem oprogramowania. 9. Tworzenie architektury systemu informatycznego. 10. Do obowiązków Pana należy również sprawdzanie prac wykonanych przez współtwórców utworu -innych programistów. 11. Kompilacja stworzonego programu na serwerze.

Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena czy prowadzone przez Pana prace programistyczne stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Pana efektów tych prac.

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje Słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś).

W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Podkreślił Pan, że w ramach działalności gospodarczej prowadzi w sposób systematyczny, zaplanowany i metodyczny prace twórcze w celu tworzenia oprogramowania odpowiadającego indywidualnym potrzebom i wymaganiom Pana Kontrahenta. Wykorzystuje Pan przy tym własną inwencję twórczą i korzysta z posiadanej wiedzy i umiejętności. Zaznaczył Pan, że jego praca polega na doborze najbardziej wydajnych i odpowiednich metod oraz środków, które mają zapewnić stworzenie konkretnej funkcjonalności. Zleceniodawcy, z którymi Pan współpracuje, oczekują wykonywania prac, których skutek co prawda jest określony, natomiast proces tworzenia danych rozwiązań (programów komputerowych), pomimo korzystania z istniejących metod informatycznych i sposobów analizy, powoduje wytworzenie całkowicie nowego rozwiązania.

Efektem Pana prac, którym są programy komputerowe, zawsze są utwory w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych , tj. zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości materialnej. Ponadto nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny. Nie są również jedynie techniczną, a twórczą realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Kontrahentów.

Podkreślił Pan, że w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, na rzecz danego przedsiębiorstwa opracowuje Pan nowe i ulepsza istniejące już funkcjonalności i czyni to z wykorzystaniem aktualnie posiadanej wiedzy i umiejętności.

Z tego powodu tworzone przez Pana programy stanowią przejaw twórczej działalności o charakterze twórczym oraz są one innowacyjne zarówno w prowadzonej przez Pana działalności, jak i Pana Kontrahenta.

Zatem prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia programów komputerowych ma twórczy charakter.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze Słownikiem języka polskiego PWN, słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Wyjaśnił Pan, że tworzenie programów komputerowych ma miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności gospodarczej, w ramach której prowadzi Pan prace w sposób systematyczny, zaplanowany i metodyczny w celu współtworzenia nowych zastosowań przy wykorzystaniu zasobów wiedzy.

Zobowiązany jest Pan w ramach danej umowy do ścisłej, zgodnej z harmonogramem współpracy, którą zobowiązany jest należycie udokumentować i wykonywać zgodnie z oczekiwaniami Kontrahenta i przedstawionym przez nich planem.

Działania te prowadzone są w metodyczny sposób, czego wymaga specyfika tworzenia programu komputerowego, tj. określenie celu jaki ma on spełniać, ustalenia sposobu dojścia do danego celu (dobór odpowiednich rozwiązań programistycznych oraz technologii), zaplanowanie prac, weryfikacja, zakończenie.

Zatem kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej w odniesieniu do wskazanych przez Pana programów komputerowych jest spełnione.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.

Z opisu sprawy wynika, że w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej  tworzy nowe programy komputerowe na rzecz danego Kontrahenta, czyniąc to z wykorzystaniem aktualnie posiadanej wiedzy i umiejętności. Zasobami wiedzy, które Pan wykorzystuje przy planowaniu projektu jest Pana wiedza o oprogramowaniu i narzędziach informatycznych, występujących zarówno w ogólnym stanie nauki, jak i w środowisku, w którym funkcjonować ma program przez Pana wytworzony. Ponadto czynności wykonywane przez Pana nie są projektami powtarzalnymi, ponieważ każdy nowy program komputerowy wymaga indywidualnego podejścia, tj. w szczególności odpowiedniego zasobu wiedzy i znajomości technologii oraz ma dotyczyć innego środowiska programowego, sprzętowego lub biznesowego. Tworzenie nowego oprogramowania jest na tyle skomplikowanym procesem, że wymaga każdorazowo specjalistycznej wiedzy, umiejętności i doświadczenia.

Zatem powyższe pozwala uznać, że wykorzystuje Pan istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:

  • badania naukowe zdefiniowane w art. 4 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz
  • prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

Należy przy tym zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

  • nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

  • nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
  • łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów prac rozwojowych;
  • kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
  • wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

  • planowaniu produkcji oraz
  • projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres. 

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Z podanych przez Pana informacji wynika m.in., że prowadzona bezpośrednio przez Pana działalność w zakresie tworzenia, oprogramowania komputerowego obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet, jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Czynności wykonywane przez Pana nie są projektami powtarzalnymi. Każdy nowy program komputerowy wymaga indywidualnego podejścia, tj. w szczególności odpowiedniego zasobu wiedzy i znajomości technologii.

Jak wcześniej wskazano, wytwarzanie i rozwijanie przez Pana oprogramowania ma miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystywania wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Powyższe pozwala uznać, że opisana przez Pana działalność w zakresie tworzenia wymienionych programów spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.

W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy, Pana działalność polegająca na tworzeniu programów komputerowych spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Pana ani też całość prowadzonej przez Pana działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu.

Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 lipca 2022 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Stosownie do art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.

Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a+b) x 1,3

a+b+c+d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a - prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d - nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Stosownie do art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Zgodnie natomiast z art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

W myśl art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Zgodnie bowiem z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej– w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP BOX nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

Jak wcześniej rozstrzygnięto, tworzy Pan programy komputerowe w ramach prowadzonej bezpośrednio działalności badawczo-rozwojowej, spełniającej definicję wskazaną w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. W opisie sprawy wskazał Pan, że wszystkie wymienione we wniosku efekty prac stanowią odrębne programy komputerowe podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Pana wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw do programów komputerowych, zawiera się w należnościach z tytułu świadczonych usług na rzecz kontrahentów. Wskazał Pan, że prawa autorskie do oprogramowania są przenoszone w oparciu o postanowienia umowne wskazane w umowie z kontrahentem w ramach wynagrodzenia umownego.

Ponadto z treści wniosku wynika, że od czerwca 2022 r. (tj. od początku prowadzenia przez Pana działalności gospodarczej) prowadzi Pan na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o PIT.

W związku z tym, że przepisy nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji, sporządzana jest ona techniką komputerową w postaci arkusza kalkulacyjnego, obejmującego comiesięczne zestawienie dokumentów. Na koniec każdego miesiąca rozliczeniowego ustala Pan dochód z każdego programu komputerowego. Równolegle, na koniec każdego okresu rozliczeniowego (miesiąc) w prowadzonej ewidencji wyodrębnia Pan koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o PIT i uwzględnia je we wzorze w celu ustalenia wysokości wskaźnika nexus, a następnie oblicza podstawę opodatkowania preferencyjną stawką.

Wniosek dotyczy dochodów okresu poczynając od 2022 roku oraz kolejnych lat, o ile przepisy nie ulegną zmianie.

Zauważyć trzeba, że oprogramowanie – definiowane, jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki  z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego  1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2059 ze zm. dalej: „ustawa o PAIPP”).

Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o PAIPP:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

Mając powyższe na uwadze, autorskie prawo do programu komputerowego (Oprogramowania) wytworzonego samodzielnie przez Pana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do programu komputerowego (Oprogramowania) stanowi dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dochodem ze sprzedaży kwalifikowanych praw własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy będzie również ta część wynagrodzenia, która stanowi zapłatę za przeniesienie praw autorskich do programu komputerowego, o ile faktycznie mieści się ona w tym wynagrodzeniu, a także o ile faktycznie efektem opisanych czynności są utwory, które - jak Pan wskazał - stanowią odrębne programy komputerowe, do których przenosi Pan prawa autorskie.

Tym samym, na podstawie art. 30ca ust. 1 ww. ustawy, może Pan zastosować stawkę opodatkowania 5% do kwalifikowanego dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, za 2022 r. oraz za lata kolejne, jeżeli nie ulegnie zmianie przedstawiony stan faktyczny/zdarzenie przyszłe oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa.

Należy podkreślić, że wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn:

  • dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym oraz
  • wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przechodząc do Pana wątpliwości dotyczących uznania ponoszonych przez Pana wydatków za koszty konieczne do wyliczenia wskaźnika, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy zauważyć, że istotne jest to, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:

  • wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
  • kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz
  • dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.

Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym powinien Pan również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.

Przyjąć należy zatem, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Analizując wykaz poniesionych kosztów w kontekście prowadzonej przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej na uwadze należy mieć zatem kwestię bezpośredniego ich wpływu na wytworzenie, rozwój i/lub ulepszenie kwalifikowanych IP.

W celu prawidłowego wykonania dyspozycji art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy odróżnić koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, od kosztów pośrednich. Dokonując powyższego należy mieć zatem na uwadze stosunek przyczynowo-skutkowy poniesionych wydatków w związku z wytworzeniem, rozwojem czy ulepszeniem kwalifikowanych IP, z pominięciem stopni pośrednich.

Brak wyznaczonej granicy pomiędzy wydatkami bezpośrednimi a pośrednimi prowadzi wprost to wypaczenia intencji ustawodawcy celowo posługującego się określeniem „bezpośrednio”. Rozszerzająca wykładnia wydatków obejmujących wszystkie ponoszone koszty, a więc również te pośrednio wpływające na wytworzenie, rozwój, czy ulepszenie kwalifikowanych IP, prowadzi wprost do wynaturzenia charakteru danego przepisu – z preferencji przedmiotowej związanej z rodzajem ponoszonych kosztów, staje się de facto preferencją podmiotową, ze względu na prowadzoną przez podatnika działalność.

Istotę powyższego rozróżnienia wyrażają postanowienia art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdzie wskazane zostało, że do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Powyższy przepis wskazuje na nieadekwatność kosztów związanych np. z nieruchomością. Koszty takie nie są bowiem bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej co nie zmienia faktu że pośrednio taka relacja istnieje. Powyższe wyliczenie stanowi katalog otwarty, nieograniczony do wyliczenia w nim zawartego.

W świetle powyższego, w przedstawionych okolicznościach wydatki wymienione przez Pana w opisie sprawy poniesione na:

  • koszt sprzętu komputerowego oraz elektronicznego,
  • koszt użytkowania samochodu,
  • koszt usług telekomunikacyjnych i dostępu do internetu,
  • koszt księgowości i doradztwa podatkowego,
  • koszt składek na ubezpieczenie społeczne i fundusz pracy

- uznać trzeba, że przy zachowaniu właściwej proporcji, będą one stanowić koszty, o których mowa w lit. a wzoru do obliczenia wskaźnika nexus, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w związku z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Zauważyć należy również, że dokonując oceny Pana stanowiska w zakresie uznania poniesionych wydatków za koszt, o których mowa w art. 30ca ust. 4 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, organ związany jest przedstawionym we wniosku stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym w kontekście zadanego pytania oraz zajętego stanowiska.

To oznacza, że organ interpretacyjny ocenia możliwość uznania danego wydatku za koszt, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 (lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w kontekście przedstawionych we wniosku okoliczności. Jednakże ciężar wykazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami, a ich bezpośrednim związkiem z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową ciąży na Panu, a weryfikacja zasadności poczynionych ustaleń możliwa jest w postępowaniu dowodowym, które zastrzeżone jest dla innych trybów postępowania.

Zastrzec należy końcowo, że przyjęta przez Pana metodyka alokacji kosztów, tj. stosowany klucz przychodowy, o którym mowa w art. 22 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stosowany może być wyłącznie w przypadku, gdy z obiektywnych przesłanek wynika, że właściwe przypisanie określonej kategorii kosztu (kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy) z konkretnym przychodem z danego kwalifikowanego IP nie jest możliwe w danym stanie faktycznym (dany koszt dotyczy wielu źródeł oraz wielu kwalifikowanych IP i nie ma możliwości zastosowania właściwej metodologii jego przypisania, tj. takiej, która będzie odzwierciedlać adekwatne "powiazanie" odpowiedniej części danego kosztu służącego wyliczeniu wskaźnika nexus, z przychodami z konkretnego kwalifikowanego IP).

Pamiętać trzeba też, że weryfikacja zasadności stosowania opisanej wyżej metody podziału kosztów wg. proporcji przychodowej możliwa jest w postępowaniu dowodowym, które zastrzeżone jest dla innych trybów postępowania.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

  • stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia;
  • zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dniu wniesienia wniosku.

Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy oraz własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem/pytaniami nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Jednocześnie zaznaczenia wymaga, że niniejszą interpretację wydano w oparciu o opis okoliczności faktycznych przedstawionych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez Wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania kontrolnego organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.

W odniesieniu zaś do powołanych przez Pana wyroków sądów oraz interpretacji organów podatkowych organ informuje, że rozstrzygnięcia w nich zawarte dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)    z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).