Możliwość skorzystania z preferencyjnego opodatkowania stawką 5% (IP BOX). - Interpretacja - 0113-KDIPT2-3.4011.142.2024.2.JŚ

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 26 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.142.2024.2.JŚ

Temat interpretacji

Możliwość skorzystania z preferencyjnego opodatkowania stawką 5% (IP BOX).

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan pismem z 24 kwietnia 2024 r.

Treść wniosku jest następująca.

Opis stanu faktycznego

Od dnia 15 marca 2007 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod firmą ..., której przeważającym przedmiotem działalności jest działalność z wytwarzaniem oprogramowania. Posiada Pan na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych). Rozlicza się Pan na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów na podatku liniowym.

Od początku prowadzenia działalności gospodarczej współpracuje Pan na podstawie zawartej umowy z polską firmą (...) Sp. z o.o. zarejestrowaną ...

W umowie od samego początku zostały zawarte zapisy dotyczące przekazywania praw autorskich tworzonych/dostarczanych Produktów będących utworem w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych na firmę (...). Dodatkowo w umowie zostały zawarte zapisy dotyczące poufności, gdzie za informacje poufne uznaje się w szczególności Zamówienia i wszelkie wiadomości uzyskane w związku z wykonywaniem obowiązków wynikających z umowy, stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa (...) i/lub tajemnicę przedsiębiorstwa klientów i innych kontrahentów (...) w rozumieniu art. 11 ust. 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, tj. nieujawnionych do wiadomości publicznej informacji technicznych, technologii, handlowych lub organizacyjnych, chyba że zostały one w sposób wyraźny oznaczone przez (...) jako nie objęte obowiązkiem zachowania poufności.

Od roku 2018 firma (...) na podstawie zamówień outsourcingowych pomiędzy Klientem (...) a firmą (...) oddelegowuje Pana w pełnym wymiarze czasu pracy do prac u Klienta w roli Architekta rozwiązania. Umowy outsourcingowe są okresowe z zachowaniem ciągłości od 2018 r. i nadal kontynuowane.

Do zakresu Pana obowiązków należą m.in. (...)

Prace realizowane są w zespole Scrumowym z podejściem programowania zwinnego. Zwinne podejście charakteryzuje się szybkim dostosowaniem zespołu do aktualnych potrzeb biznesu a to oznacza, że w sytuacji nagłej potrzeby ze strony biznesu aktualne prace, realizowane w ramach danego sprintu, mogą zostać zastąpione pilniejszymi zadaniami. Od początku prace realizowane związane są z wytworzeniem systemu do sprzedaży ubezpieczeń indywidualnych. Oprogramowanie w kolejnych latach rozwijane było i nadal jest w zakresie zwiększenia dostępnych w sprzedaży produktów, rozszerzenia sprzedaży o ubezpieczenia rodzinne, wdrożeniem szeregu rozwiązań umożliwiających automatyzację oceny medycznej, wprowadzeniem procesów pozwalających na zdalne zawarcie, automatyzacji weryfikacji dokumentów wraz z podpisami i szeregu innych innowacyjnych rozwiązań usprawniających prace, zwiększających możliwości i wychodzących w kierunku klienta. Wszelkie prace realizowane w ramach tego projektu, których jest Pan autorem mają charakter dzieła i zostają objęte prawami autorskimi, które zgodnie z zawartą umową są przekazywane w pierwszej kolejności na firmę (...), a w dalszej kolejności na Klienta.

Wszelkie prace, które realizuje Pan w tym projekcie dla wskazanego Klienta, są pracami związanymi z tworzeniem programu komputerowego są to utwory chronione na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Wykonuje Pan powierzone zadania jako niezależny i samodzielny wykonawca w ramach prowadzonej bezpośrednio działalności gospodarczej. Oznacza to, że ma Pan dowolność w wyborze miejsca i czasu świadczenia usług i nie pozostaje pod bezpośrednim kierownictwem firmy (...). Oprócz tego ponosi Pan pełną odpowiedzialność za czynności podjęte w związku z wykonywaniem umowy.

Zgodnie z zapisami w umowie wraz z rozliczeniem danego miesiąca kalendarzowego, przenosi Pan na firmę (...) autorskie prawa majątkowe do wytworzonych utworów na wszystkich polach eksploatacji wskazanych w umowie. Oznacza to, że uzyskuje Pan dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi.

W ramach prowadzonej działalności nabywa Pan, rozwija i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, poczynając od narzędzi informatycznych po oprogramowanie, w celu tworzenia nowych zastosowań (nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług, dokumentacji, rozwiązań architektonicznych, rozwiązań poprawiających wydajność, ergonomię i podnoszących jakość oprogramowania, jego dostępność i niezawodność). Efekty samodzielnej działalności są na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Czynności wykonywane przez Pana nie mają charakteru rutynowego.

W związku z prowadzoną działalnością polegającą w ogólnym określeniu na wytwarzaniu oprogramowania, ponosi Pan i będzie ponosił wydatki m. in. związane z zakupem sprzętu, oprogramowania, wydatki na paliwo, leasing samochodu. Zakup sprzętu w szerokim zakresie, który poprawia jakość i komfort pracy, umożliwia odpowiednią organizację pracy, dostarcza możliwości usprawnienia pracy.

Od początku prowadzi Pan odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uzupełnienie

Wniosek dotyczy lat podatkowych 2019-2023.

Wszelkie prace, które prowadził Pan w latach podatkowych 2019-2023 i nadal prowadzi polegające na tworzeniu oprogramowania mają twórczy charakter, ponieważ służą tworzeniu nowych i oryginalnych rozwiązań, a innowacja i zaprojektowanie tych rozwiązań leży między innymi po mojej stronie. Architektura, projekty funkcjonalne, dokumentacja, analiza, modelowanie algorytmów i wytworzone oprogramowanie, będące elementami procesu wytwarzania oprogramowania, które są przeze mnie realizowane, stanowią oryginalny wytwór mojej twórczej pracy i są przedmiotem ochrony prawa autorskiego.

Prace które wykonywał Pan i wykonuje, obejmują wykorzystywanie wiedzy i umiejętności w zakresie narzędzi informatycznych i oprogramowania, do projektowania, modelowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, rozwiązań, procesów lub usług.

Prowadzone prace mają charakter systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) z nastawieniem na rozwój i ulepszanie oprogramowania w przyszłości.

Oprogramowanie, o którym mowa we wniosku jest tworzone, ulepszane (rozwijane) w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności badawczo-rozwojowej.

Przychody w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej za lata 2019-2023 były jedynym źródłem przychodów i są to przychody z tytułu autorskiego prawa do programu komputerowego, zgodnie z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Prace realizowane są w metodyce .... Zespół scrumowy, do którego należy Pan, prowadzi prace w 2 tygodniowych sprintach. Na początku każdego sprintu z backlogu wybierane są zadania, które będą realizowane w danym sprincie. W trakcie sprintu są prowadzone prace, które mają na celu realizację wymagań biznesowych, określonych w zadaniach zakwalifikowanych do sprintu. Głównym założeniem sprintu jest realizacja zadań znajdujących się w sprincie. Zadania wymagają przeprowadzenia analizy, zaprojektowania rozwiązania, zamodelowania odpowiedniej dokumentacji, przebiegów, zaprojektowania algorytmów itp. W ten sposób przygotowane zadania przekazywane są do realizacji.

W zakres backlogu wchodzi szereg wymagań biznesowych, składających się na większą funkcjonalność. Zadania zostają przedstawione w postaci mniejszych części przeznaczonych do realizacji w ramach sprintu/sprintów. Cały backlog realizowany jest w ramach kilku wyznaczonych sprintów.

Wraz z planowaniem sprintu zostaje ustalony cel sprintu jaki zespół scrumowy chce osiągnąć na koniec. Pana działalność, w ramach której Pan tworzy/rozwija/ulepsza „Oprogramowanie” opiera się zgodnie z powyższym opisem o przyjęty schemat działania, jakim jest metodyka Scrum.

Od 2018 r. jest Pan oddelegowany przez firmę (...) na podstawie umowy Outsourcingowej do prac realizowanych bezpośrednio w zespole Klienta. Umowa Outsourcingowa jest określona na odpowiedni okres i cyklicznie odnawiania, a dodatkowo reguluje kwestie praw autorskich. Wszystkie wytworzone elementy oprogramowania (architektura, analiza, dokumentacja, kod źródłowy itp.) zostają przekazane do klienta wraz z prawami autorskimi. Umowa Outsourcingowa pomiędzy firmą Klienta a (...), jak i umowa pomiędzy Pana działalnością a (...) reguluje te kwestie wraz z ustaleniem, momentu przekazania jakim jest rozliczenia prac na podstawie wystawionych faktur.

Wszystkie prace realizowane w latach 2019-2023 zostały rozliczone na podstawie wystawionych faktur na firmę (...). Natomiast kwestia praw autorskich jest uregulowana umową współpracy jaką podpisałem z firmą (...). Wszystkie wytworzone produkty w danym okresie rozliczeniowym (dokumentacja, architektura, analiza, kod źródłowy itp.) w momencie rozliczenia faktury za ten okres, stają się własnością firmy (...) wraz z przeniesieniem praw autorskich.

Poszczególne umowy z (...) przewidują stałe, miesięczne okresy rozliczeniowe.

Wraz z zakończeniem okresu rozliczeniowego ze strony firmy (...) zostaje przekazana informacja o wysokości faktury jaka powinna zostać wystawiona za wykonane prace. Moment ustalenia tej wysokości jest jednoznaczny z przeniesieniem praw autorskich na firmę (...).

W latach podatkowych 2019-2023 otrzymywał Pan wynagrodzenie za prace realizowane dla Klienta firmy (...) w ramach umowy Outsourcingowej. Były to w całości prace związane z tworzeniem/rozwijaniem/ulepszaniem oprogramowania Klienta.

W okresie podatkowym 2019-2023 otrzymywane wynagrodzenie obejmuje wyłącznie prace związane z wytwarzaniem/rozwijaniem/ulepszaniem oprogramowania.

Wszystkie efekty realizowanych prac w ramach tworzenia/rozwijania/ulepszania oprogramowania były i są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Każde prace wymagają przeprowadzenia analizy, zamodelowania, zaprojektowania rozwiązań dedykowanych dla danego procesu czy funkcjonalności. Za każdym razem mają charakter twórczy, gdzie efektem prac jest wytworzona dokumentacja, modele architektoniczne, kod źródłowy itp. Za każdym razem są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej. Są unikalne i dopasowane do tworzonego/rozwijanego oprogramowania.

Nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych. Za każdym razem wymagana jest nowa praca architektoniczna, analityczna, programistyczna żeby uzyskać rozwiązanie dopasowane do danego oprogramowania i spełniające kryteria wyznaczone przez biznes, a rezultaty i efekty są znane dopiero po zakończeniu prac.

Są za każdym razem twórczą realizacją poszczególnych projektów, zlecanych przez Klienta, gdzie wymagania biznesu określają tylko potrzebę, a sama realizacja całości rozwiązania, spoczywa na zespole scrumowym.

Efekty Pana pracy w każdym przypadku podlegają ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ponieważ są dedykowanym dziełem, które jest elementem prac związanych z wytwarzaniem czy ulepszaniem oprogramowania. Każde prace wymagają wytworzenia odpowiednich elementów oprogramowania komputerowego i są to prace twórcze, objęte prawami autorskimi.

Nie jest Pan i nie był właścicielem żadnego oprogramowania, w ramach których realizował Pan prace i nie posiadałem licencji / umowy w odniesieniu do tego oprogramowania.

Tworzenie/rozwijanie/ulepszanie oprogramowania z założenia zmierzają do poprawy użyteczności i funkcjonalności oprogramowania. Pana prace i działania, także zmierzały do poprawy użyteczności i funkcjonalności oprogramowania.

Zgodnie z umową współpracy z firmą (...), za każdym razem przenoszona jest całość prac autorskich.

W żadnym zakresie nie staje się Pan właścicielem, współwłaścicielem lub użytkownikiem oprogramowania. Zgodnie z umową z firmą (...) wynik wykonanych prac staje się własnością firmy (...).

Pytanie

Czy prawidłowe jest skorzystanie z preferencyjnego opodatkowania kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej 5% stawką podatkową (IP BOX) w Pana działalności gospodarczej?

Pana stanowisko

Uważa Pan, że w Pana przypadku prawidłowe jest skorzystanie z preferencyjnego opodatkowania kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej 5% stawką podatkową (IP BOX) w Pana działalności gospodarczej ponieważ:

1.Całość prac, które realizował Pan oraz będzie realizował są pracami rozwojowymi, podejmowanymi w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

2.Można wskazać, że prowadzona przez Pana działalność badawczo-rozwojowa, odnosi się do prac rozwojowych o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce w zw. z art. 5a pkt 38 w zw. z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych, a to z poniższych względów:

Wszystkie prace, które wykonuje Pan polegają na tworzeniu oprogramowania i mają twórczy charakter, ponieważ służą tworzeniu nowych i oryginalnych rozwiązań, a inwencja i zaprojektowanie tych rozwiązań, leży między innymi w obszarze Pana obowiązków. Oprogramowanie tworzone przez Pana stanowi oryginalny wytwór Pana twórczej pracy oraz przedmiot ochrony prawa autorskiego.

3.Prace, o których mowa obejmują wykorzystywanie wiedzy i umiejętności w zakresie narzędzi informatycznych i oprogramowania, do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

4.Wszystkie prace realizowane przez Pana mają charakter systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany), z nastawieniem na rozwój i ulepszanie oprogramowania w przyszłości.

5.Wskazuje Pan, że zgodnie z objaśnieniami podatkowymi z dnia 15 lipca 2019 r. pojęcie „program komputerowy” nie powinno być rozumiane wąsko, lecz szeroko. Program komputerowy obejmuje więc również jego funkcje składowe, takie jak: kod źródłowy, opis procedur operacyjnych, zestawienie danych w informacjach konwersacyjnych i dialogowych oraz kod wynikowy i interfejs.

6.Tworzone przez Pana programy komputerowe, kody i algorytmy stanowią zatem program komputerowy, który znajduje się w katalogu kwalifikowanych praw autorskich IP.

Od początku prowadzi Pan odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.) stanowi, że:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742, z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

-podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.

Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

W powołanym przepisie ustawodawca wskazuje zamknięty katalog tytułów, z jakich może być osiągany dochód uznawany za uzyskany z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Wśród nich wymienił uwzględnienie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w cenie sprzedaży produktu lub usługi (art. 30ca ust. 7 pkt 3 ustawy). Przepis ten dotyczy sytuacji, gdy podatnik wykorzystuje posiadane kwalifikowane prawo własności intelektualnej dla potrzeb wytwarzania produktów lub dla potrzeb świadczenia usług, które oferuje w swojej działalności gospodarczej. Produkt lub usługa oferowane przez podatnika są wynikiem posiadania przez niego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Kształt, cechy, właściwości produktów lub usług są efektem wykorzystania w praktyce gospodarczej podatnika wartości intelektualnych, które powstały w wyniku prowadzonych przez niego prac badawczo-rozwojowych i które podlegają ochronie prawnej jako „przypisane” do podatnika. Przykładem są sytuacje, gdy produkt jest wytwarzany w oparciu o posiadane przez podatnika patenty albo usługa jest świadczona z wykorzystaniem rozwiązań, które podlegają ochronie jako kwalifikowane prawa własności intelektualnej.

Natomiast art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy ma zastosowanie, gdy całość praw własności intelektualnej do tworzonego i rozwijanego oprogramowania jest przekazywana odpłatnie na rzecz danego kontrahenta. W toku realizowanych prac, podatnik wytwarza utwory objęte prawami własności intelektualnej. Kontrahent zyskuje wszystkie prawa do wytworzonych utworów, a podatnik je traci, za co otrzymuje wynagrodzenie.

Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w których osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do kwalifikowanego dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma obowiązek  na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP BOX nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

Przedstawiając opis sprawy wskazał Pan, że oprogramowanie, o którym mowa we wniosku jest tworzone, ulepszane (rozwijane) w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności badawczo-rozwojowej. Przychody w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej za lata 2019-2023 były jedynym źródłem przychodów i są to przychody z tytułu autorskiego prawa do programu komputerowego, zgodnie z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Prace realizowane są w metodyce ...... Od 2018 r. jest Pan oddelegowany przez firmę (...) na podstawie umowy Outsourcingowej do prac realizowanych bezpośrednio w zespole Klienta. Wszystkie wytworzone elementy oprogramowania (architektura, analiza, dokumentacja, kod źródłowy itp.) zostają przekazane do klienta wraz z prawami autorskimi. Wszystkie prace realizowane w latach 2019-2023 zostały rozliczone na podstawie wystawionych faktur na firmę (...). Natomiast kwestia praw autorskich jest uregulowana umową współpracy jaką podpisałem z firmą (...). Wszystkie wytworzone produkty w danym okresie rozliczeniowym (dokumentacja, architektura, analiza, kod źródłowy itp.) w momencie rozliczenia faktury za ten okres, stają się własnością firmy (...) wraz z przeniesieniem praw autorskich. Wraz z zakończeniem okresu rozliczeniowego ze strony firmy (...) zostaje przekazana informacja o wysokości faktury jaka powinna zostać wystawiona za wykonane prace. Moment ustalenia tej wysokości jest jednoznaczny z przeniesieniem praw autorskich na firmę (...). Wszystkie efekty realizowanych prac w ramach tworzenia/rozwijania/ulepszania oprogramowania były i są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z umową współpracy z firmą (...), za każdym razem przenoszona jest całość prac autorskich. Od początku prowadzi Pan odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy także wskazać, że oprogramowanie – definiowane, jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki  z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509; dalej: „ustawa o PAIPP”).

Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o PAIPP:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

Z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej będziemy mieli do czynienia przy spełnieniu łącznie trzech warunków:

a)przedmiot ochrony jest wytworzony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, oraz;

b)należy do jednej z kategorii wymienionych w katalogu w art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

c)podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.

Mając powyższe na uwadze, autorskie prawo do programu komputerowego, wytwarzane samodzielnie przez Pana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

We wniosku wskazał Pan, zgodnie z zapisami w umowie wraz z rozliczeniem danego miesiąca kalendarzowego, przenosi Pan na firmę (...) autorskie prawa majątkowe do wytworzonych utworów na wszystkich polach eksploatacji wskazanych w umowie. Wskazał Pan, że uzyskuje Pan dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi. Przepis art. 30ca ust. 7 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obejmuje jednak swoim zakresem zastosowania sytuację, gdy podatnik wykorzystuje posiadane kwalifikowane prawo własności intelektualnej dla potrzeb wytwarzania produktów lub dla potrzeb świadczenia usług, które oferuje w swojej działalności gospodarczej. Natomiast w opisanej przez Pana sytuacji przenoszone są autorskie prawa majątkowe. Zatem, uzyskany przez Pana dochód z przenoszenia na Zleceniodawcę majątkowych praw autorskich do kwalifikowanych IP będzie dochodem ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym, na podstawie art. 30ca ust. 1 ww. ustawy, będzie mógł Pan zastosować stawkę opodatkowania 5% do kwalifikowanego dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej za lata 2019-2023.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Dodatkowo informujemy, że wydana interpretacja indywidualna dotyczy wyłącznie sprawy będącej przedmiotem wniosku w kontekście sformułowanego pytania interpretacyjnego, natomiast nie rozstrzyga innych kwestii opisanych we wniosku.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako: „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).