Obowiązki płatnika z tytułu zawartych umów. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-3 4011.140.2024.2.MS

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 29 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3 4011.140.2024.2.MS

Temat interpretacji

Obowiązki płatnika z tytułu zawartych umów.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem, które wpłynęło 23 i 24 kwietnia 2024 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego (po uzupełnieniu)

...spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka lub „Wnioskodawca) jest polskim rezydentem podatkowym, podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka działa jako dystrybutor komponentów elektronicznych, elektrotechnicznych, wyposażenia warsztatowego oraz automatyki przemysłowej; prowadzi także ich sprzedaż hurtową i detaliczną.

Wnioskodawca zamierza zawrzeć umowę o współpracy (dalej: Umowa B2B) z Osobą fizyczną, która do tej pory nie była i nie jest pracownikiem Spółki (tj. nie jest Osobą fizyczną zatrudnioną przez Spółkę na podstawie umowy o pracę), tj. Osoba ta będzie wykonywała czynności na rzecz Spółki jedynie w ramach UmowyB2B - bez umowy o pracę.

Na podstawie Umowy B2B Osoba fizyczna będzie świadczyła na rzecz Wnioskodawcy usługi w ramach prowadzonej przez siebie pozarolniczej działalności gospodarczej.

W ramach czynności wykonywanych na podstawie Umowy B2B Osoba fizyczna:

·nie będzie działała pod kierownictwem Spółki,

·będzie samodzielnie decydowała o miejscu i czasie wykonywanych czynności,

·nie będzie objęta ewidencją czasu pracy w związku ze świadczeniem usług napodstawie Umowy B2B,

będzie natomiast zobowiązana dostarczyć Spółce zestawienie zawierające informację o liczbie godzin przeznaczonych na świadczenie Usług w danym miesiącu oraz o czynnościach podjętych w ramach wykazanych godzin.

Osoba fizyczna będzie ponosiła ryzyko gospodarcze prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Osoba fizyczna będzie świadczyła usługi na podstawie Umowy B2B, w miejscu i czasie jakie będą wymagane dla należytego wykonania usług, w tym na żądanie Spółki uzasadnione potrzebą ochrony tajemnicy jej przedsiębiorstwa, w miejscu wskazanym przez Spółkę na terenie województwa łódzkiego lub poza nim. W przypadku realizacji zadań w miejscach wskazanych przez Spółkę, Spółka zapewni Osobie fizycznej dostęp do odpowiednich zasobów technicznych, w tym dostęp do Internetu.

Ponadto, na potrzeby świadczenia usług na podstawie Umowy B2B Spółka udostępni Osobie fizycznej skrzynkę mailową, adres e-mail, oprogramowanie, ruchomości stanowiące mienie Spółki, a w razie potrzeby także powierzchnię biurową, jeśli będzie to niezbędne do współpracy ze Spółką, w szczególności w celu zapewnienia poufności projektu, w ramach którego będą świadczone usługi. Wszelki sprzęt, ruchomości oraz oprogramowanie, udostępnione Osobie fizycznej będą wykorzystywane przez tę Osobę wyłącznie w celu realizacji usług zleconych jej przez Spółkę w ramach Umowy B2B.

Czynnościami wykonywanymi w ramach Umowy B2B będą różnego rodzaju usługi, takie jak koordynacja projektów realizowanych w ramach Spółki, w tym działań służących realizacji przez Nią projektów informatycznych (IT), usługi informatyczne, usługi fotograficzne i video filmowania, usługi tłumaczeń, a ich szczegółowe określenie zostanie dokonane enumeratywnie w załączniku do umowy o świadczenie usług na rzecz Spółki przez Osobę fizyczną (tj. Umowie B2B).

Uzupełnienie wniosku

Wnioskodawca jednoznacznie zaznacza, że we wniosku będącym przedmiotem sprawy Wnioskodawca zawierać będzie wyłącznie umowy B2B i wyłącznie z osobami, z którymi wcześniej Wnioskodawca nie pozostawał w stosunku pracy, ani jakimkolwiek innym.

Strony będzie łączyła wyłącznie umowa o współpracy B2B.

Z założenia ma to przede wszystkim obejmować różnego rodzaju usługi, takie jak koordynacja projektów realizowanych w ramach Spółki (czy inaczej zarządzanie danym projektem), w tym działań służących realizacji przez nią projektów informatycznych (np. programowanie, kodowanie, naprawa błędów kodu lub wsparcie techniczne, usługi fotograficzne i video filmowania, usługi tłumaczeń).

Podstawowym uzasadnieniem dla umowy B2B będzie maksymalizacja samodzielności nad realizacją projektów IT, w tym przede wszystkim brak kierownictwa nad wykonywanymi działaniami oraz uwzględnienie odpowiedzialności wobec osób trzecich.

Osoba fizyczna będzie wykonywała działalność gospodarczą we własnym imieniu bez względu na jej rezultat w sposób zorganizowany i ciągły. Z założenia umowy B2B, o których mowa we wniosku mają być zawierane z osobami, które prowadzić będą własną jednoosobową działalność gospodarczą wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, w tym dla celów zarobkowych, niemniej bez względu na ostateczny rezultat i osiągnięcie zarobku. Wykonawcy będą bowiem ponosili ryzyko gospodarcze i finansowe prowadzonej działalności, np. z uwagi na brak wykonania świadczeń, czasowe wstrzymanie ich wykonania, bądź przyjęcie odpowiedzialności wobec osób trzecich.

Umowa B2B nie będzie miała charakteru w jakimkolwiek zakresie zbliżonym do kontraktu menadżerskiego i nie będzie obejmowała zarządzania przedsiębiorstwem, ani mieniem Wnioskodawcy.

Nawet w zakresie ww. usług koordynacji prac zespołów, czy inaczej zarządzania danym projektem, Wnioskodawca nie zakłada (wręcz wyklucza) objęcie umową usługi zarządzania całym spektrum (częścią działalności przedsiębiorstwa) projektów. Każdorazowo zlecenia w tym zakresie dotyczyć będą konkretnych, zindywidualizowanych projektów lub ich wycinków, a nie całokształtu działań przedsiębiorstwa (Wnioskodawcy) w tym zakresie.

Koordynacja taka, z założenia obejmie koordynację prac dedykowanych zespołów projektowych, programistów, analityków, ekspertów biznesowych, nad opracowaniem, lub implementacją, lub wdrożeniami nowego procesu lub produktu, m.in. poprzez:

·organizację i rozdzielenie prac zespołów lub poszczególnych członków zespołów projektowych, celem zapewnienia jak najskuteczniej realizacji określonego projektu;

·organizacją spotkań zespołów lub członków zespołów celem ustalenia statusu działań;

·ustalanie (tworzenie lub weryfikacja) planów realizacji projektu IT, w tym zwłaszcza planów budżetowych oraz harmonogramów, a także dokumentacji projektowej;

·tworzenie cyklicznych raportów podsumowujących wykonanie lub stan wykonania projektu oraz organizowanie cyklicznych, podsumowujących spotkań zespołów projektowych.

Powyższe działania nie stanowią więc działań zarządzania przedsiębiorstwem, ani mieniem Wnioskodawcy.

Zlecanie poszczególnych zadań wykonawcy przez Wnioskodawcę odbywać się będzie w sposób możliwe dogodny dla obu stron, przy czym tu rozważane są następujące możliwości występujące alternatywnie:

·zlecenie mailowe,

·zlecenie udokumentowane pisemnym (sformalizowanym) dokumentem zlecenia opisującego jego zakres, np. zlecenie wykonania usług,

·zlecenie w programie wykorzystywanym przez Wnioskodawcę, dokumentującym zarówno samo zlecenie i prace nad danym projektem jak i poszczególne „taski” (z ang. task - zadanie).

Sposób i czas realizacji będzie określany samodzielnie przez wykonawcę z uwzględnieniem jego wiedzy, umiejętności i doświadczenia, a także z uwzględnieniem wymogów projektowych (określonych pomiędzy Wnioskodawcą a jego kontrahentem).

Wnioskodawca wyklucza kierownictwo nad działaniami wykonawcy co jednak nie oznacza braku kontroli (monitorowania) statusu wykonania zadań. Wnioskodawca w każdym momencie będzie miał prawo porozumieć się z wykonawcą i ustalić status działań, nie wyłączając również prawa do sugerowania pewnych rozwiązań, jeśli te miałyby się przełożyć na efektywniejsze wykonanie zadań. Ostateczna decyzja co do sposobu realizacji świadczeń zawsze jednak należeć będzie do wykonawcy, głównie z uwagi na ww. przejęcie ryzyko gospodarcze i finansów, a także przyjęcie odpowiedzialności wobec osób trzecich. 

Jednocześnie jakakolwiek modyfikacja zakresu usług będzie przewidziana jedynie w przypadku modyfikacji ww. wymogów projektowych.

Kontrola Wnioskodawcy ograniczona będzie do weryfikacji wyników prac wykonawcy i ich odbioru jako wykonanych (ukończonych), w całości lub w określonej części w przyjętym okresie rozliczeniowym (np. w danym miesiącu).

Z założenia podstawą wypłaty ustalonych należności będzie faktura VAT wystawiana przez wykonawcę, do której sporządzone zostanie zestawienie wykonanych świadczeń lub poszczególnych etapów ich realizacji.

Wykonawca będzie miał swobodę w ustalaniu częstotliwości pracy w siedzibie Wnioskodawcy lub w innej lokalizacji. Jedyne ograniczenia jakie znajdą tu zastosowanie w przypadku chęci wykonywania usług w siedzibie Wnioskodawcy to zakres godzin otwarcia biura Wnioskodawcy, zaś w przypadku chęci wykonywania usług w innej – dowolnej - lokalizacji to konieczność zapewnienia warunków pozwalających na zachowanie tajemnicy przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.

Raportowanie bieżącego wykonywania świadczeń może być dokumentowane analogicznie jak wyżej opisane zlecenie wykonania prac, tj. mailowo, osobnym pisemnych dokumentem lub w programie wykorzystywanym przez Wnioskodawcę do śledzenia czasu pracy (ang. Time tracker). Za podstawowy dokument świadczący o wykonaniu usług (lub ich części) Wnioskodawca uznawać będzie zestawienie wykonanych świadczeń lub poszczególnych etapów ich realizacji, stanowiące załącznik do faktury wykonawcy.

Złącznik taki obejmować będzie w szczególności:

·zakres wykonanych usług lub ich części,

·czas poświęcony na wykonanie określonych usług lub ich części,

·zwięzły opis wykonanych usług lub ich części.

Zestawienie takie przedstawiane będzie akceptacji właściwej osobie wyznaczonej przez lub spośród członków Zarządu Wnioskodawcy. 

Z zasady Strony będą działały w zaufaniu do siebie i dokumentowanych usług.

Jednocześnie dla potrzeb rentowności projektów, w przypadku wykorzystywania programu do zlecania prac wykorzystywanego przez Wnioskodawcę w ich toku, wykonawca obowiązany będzie do odzwierciedlenia faktycznego czasu realizacji usług, który powinien być zgodny z danymi ujętymi w ww. zestawieniu.

Weryfikacja zgodności danych z zestawienia z danymi ujętymi w takim programie z założenia dokonywana będzie przez wspomnianą osobę akceptującą zestawienie i tym samym należność wynikająca z faktury wykonawcy.

Stawki określone zostaną na poziomie rynkowym, przez zarząd Wnioskodawcy oraz samego wykonawcę (przy okazji negocjacji i zawarcia umowy B2B), z uwzględnieniem zleconego zakresu i rodzaju usług, w tym w szczególności przy uwzględnieniu złożoności i stopnia skomplikowania wykonania danego rodzaju świadczenia - zwłaszcza projektu IT.

Odbiór usług będzie wykonywany przy okazji akceptacji ww. zestawienia przez osobę wyznaczoną przez lub spośród członków Zarządu Wnioskodawcy.

Umowa B2B może przewidywać udostępnienie wykonawcy odpowiedniego sprzętu/zaplecza technicznego przez Wnioskodawcę, co dotyczy w szczególności bezpiecznego i trwałego łącza internetowego oraz komputera wraz z oprogramowaniem, służącego z jednej strony zapewnieniu bezpieczeństwa i ochrony danych stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, a z drugiej strony pozwalającego na spójne kontakty i wymianę informacji wewnątrz organizacji Wnioskodawcy.

Powyższe, nie wyklucza jednak możliwości wykonawcy do korzystania z własnych, dowolnie dobranych narzędzi, o ile zapewnią one wspomniane bezpieczeństwo i ochronę danych stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, w tym umożliwią Wnioskodawcy bieżący kontakt (telefoniczny lub mailowy) z wykonawcą.

Osoba fizyczna, która będzie świadczy czynności dla Spółki na podstawie Umowy B2B będzie mogła zawierać umowy również z innymi kontrahentami w zakresie świadczonych usług, o ile te usługi nie będą stanowiły naruszenia określonego w umowie zakazu konkurencji i ich wykonanie odbywać się będzie bez uszczerbku dla usług wykonywanych dla Wnioskodawcy, w szczególności nie będą stały w opozycji lub nie będą przeszkodą dla usług wykonywanych dla Wnioskodawcy. 

Pytanie

Czy w przypadku, gdy Osoba fizyczna w okolicznościach przedstawionych będzie świadczyła wskazane czynności na rzecz Spółki na podstawie Umowy B2B (tj. w ramach prowadzonej przez siebie pozarolniczej działalności gospodarczej), nie zaś na podstawie umowy o pracę, Wnioskodawca będzie obowiązany do odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy (PIT) Osoby fizycznej, jako płatnik PIT, w związku z uzyskanym przez tę Osobę wynagrodzeniem z tytułu wykonywania czynności (usług) na podstawie Umowy B2B?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, nie będzie On obowiązany do odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy osób fizycznych w związku z uzyskanym przez Osobę fizyczną wynagrodzeniem z tytułu wykonywania Umowy B2B.

Obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy osób fizycznych przez płatników określają art. 31, 33, 34, 35 oraz 41 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.; dalej: „Ustawa o PIT).

Zgodnie z art. 31 ustawy o PIT, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej zakładami pracy są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku pracy.

Przepisy art. 33, 34 oraz 35 Ustawy o PIT, nie będą miały zastosowania w sprawie, bowiem Wnioskodawca nie jest:

·rolniczą spółdzielnią produkcyjną zajmującą się produkcją rolną,

·organem rentownym,

·żadnym z podmiotów wskazanym w art. 35 ust. 1 Ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 Ustawy o PIT, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Równocześnie zgodnie z art. 41 ust. 2 Ustawy o PIT, płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

W tym miejscu należy wskazać, że czynności realizowane przez Osobę fizyczną w ramach Umowy B2B wprawdzie będą realizowane w ramach tytułu, o którym mowa w art. 13 pkt 8 lit. a Ustawy o PIT, tj.: z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia (...), uzyskiwane wyłącznie od (...) osoby prawnej (...), jednak przychody z ich realizacji będą uzyskiwane na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez tę Osobę fizyczną pozarolniczej działalności gospodarczej, a równocześnie Osoba fizyczna złoży stosowne oświadczenia, że wykonywane przez nie usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej.

W myśl art. 5a pkt 6 Ustawy o PIT, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową i usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

 - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Usługi na podstawie Umowy B2B będą wykonywane przez Osobę fizyczną w ramach zarejestrowanej działalności gospodarczej, która będzie miała charakter zarobkowy, tj. będzie ukierunkowana na osiągnięcie zysku.

Osoba fizyczna będzie wykonywała działalność gospodarczą we własnym imieniu w sposób:

·zorganizowany - usługi świadczone przez Osobę fizyczną zostaną ujęte w ramy umowne, będą one wykonywane przez tę Osobę w czasie i miejscu przez nią ustalonym (z powyższymi zastrzeżeniami dotyczącymi miejsca świadczenia usług oraz wyposażenia udostępnianego Osobie fizycznej przez Wnioskodawcę);

·ciągły - działalność Osoby fizycznej nie będzie miała charakteru jednorazowego ani sezonowego. Będzie ona nastawiona na osiągnięcie stałego źródła dochodu, o czym świadczy także fakt, że Umowa B2B będzie zawarty na czas nieokreślony.

Powyższą definicję działalności gospodarczej uzupełnia regulacja zawarta w art. 5b ust. 1 Ustawy o PIT, w myśl której za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

W przypadku Osoby fizycznej, z którą Wnioskodawca zawarł/zawrze Umowę B2B nie zostaną spełnione łącznie wszystkie warunki wymienione w art. 5b ust. 1 Ustawy o PIT, bowiem:

1)odpowiedzialność za wykonywane czynności - na podstawie obowiązujących przepisów prawa (Kodeksu cywilnego) oraz Umowy B2B, Osoba fizyczna będzie ponosić odpowiedzialność wobec Wnioskodawcy oraz osób trzecich za rezultat czynności wykonywanych na podstawie Umowy B2B,

2)określanie czasu i miejsca wykonywania czynności - w ramach Umowy B2B Osoba fizyczna będzie sama decydowała o czasie i miejscu wykonywania usług i nie będzie działała pod kierownictwem Wnioskodawcy. Wnioskodawca nie będzie mógł wydawać Osobie fizycznej więżących poleceń co do sposobu wykonywania przez tę Osobę czynności.

Brak wystąpienia takich okoliczności, jak podporządkowanie danej osoby poleceniom zlecającego co do miejsca, czasu i sposobu wykonywania pracy oraz brak wykonywania tych czynności pod nadzorem zlecającego, świadczy o niepozostawaniu wykonującego dane czynności pod kierownictwem zlecającego wykonanie tych czynności. Uznać więc należy, że powierzenie wykonującemu (tu: Osobie fizycznej) jedynie określonego zakresu zadań oraz celów, przy pozostawieniu w jego gestii sposobu ich wykonania i realizacji, oznacza brak wykonywania czynności pod kierownictwem zlecającego (tu: Spółce). Jeśli zatem w umowie o świadczenie usług, a także w stosunku faktycznie istniejącym pomiędzy stronami, nie będzie podporządkowania wykonującego czynności wobec zlecającego wykonanie czynności (czy też osoby go reprezentującej lub upoważnionej do sprawowania kierownictwa) ani obowiązku wykonywania poleceń przełożonych, wówczas trzeba uznać, że wykonujący czynności nie pozostaje pod kierownictwem zlecającego w rozumieniu art. 5b ust. 1 Ustawy o PIT.

Podkreślenia wymaga, iż dla wyłączenia danych czynności z zakresu działalności gospodarczej konieczne jest, aby miejsce i czas wykonywania tych czynności wyznaczał zlecający. Jeśli wykonujący czynności przedsiębiorca nie będzie musiał ich wykonywać w czasie i miejscu wyznaczonym przez zleceniodawcę, wówczas jego czynności będą stanowiły działalność gospodarczą w rozumieniu Ustawy o PIT, niezależnie od pozostałych zapisów umowy i warunków uzgodnionych między stronami. Należy zauważyć, że omawiana przesłanka jest ujęta kumulatywnie z przesłanką wykonywania czynności pod kierownictwem - wskazuje to, że przesłanka ta dotyczy czasu i miejsca ściśle określonego. Tak więc wyznaczenie tylko granic czasowych i miejscowych, w jakich dane czynności mają być wykonywane oznacza brak spełnienia omawianej przesłanki. W takim przypadku czas wykonywania pracy będzie wyznaczony przez Osobę fizyczną, nie zaś przez Spółkę.

3)ponoszenie ryzyka - Osoba fizyczna będzie ponosiła ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością wyrażające się w możliwości nieuzyskania zapłaty od Wnioskodawcy w przypadku niewykonania usług objętych Umową B2B, gdyż:

  1. osoba fizyczna będzie świadczyła usługi samodzielnie i na własny rachunek;
  2. osoba fizyczna będzie odpowiadała względem Wnioskodawcy zgodnie z zasadami odpowiedzialności określonymi w obowiązujących przepisach Kodeksu cywilnego oraz Umowie B2B;
  3. Wnioskodawca będzie uprawniony do wypowiedzenia Umowy B2B;
  4. wynagrodzenie za realizację usług określonych w Umowie B2B stanowić będzie iloczyn liczby godzin wynikających z zaakceptowanego zestawienia liczby godzin oraz ustalonej stawki godzinowej lub dziennej, (możliwym jest również ustalenie między Spółką a Osobą fizyczną stałego wynagrodzenia w formie ryczałtowej za tzw. dostępność/gotowość do wykonywania usług w ramach ustalonego limitu godzin, po wykorzystaniu którego zastosowanie znajdzie umówiona stawka godzinowa).

Ryzyko jako takie wynika z faktu podejmowania decyzji dotyczących przyszłości. Odnosi się do sytuacji, w których podmiot nie ma pewności, co do przebiegu i końcowych rezultatów swej działalności. Jest ono definiowane jako możliwość niepowodzenia, w szczególności, jako możliwość pojawienia się zdarzeń niezależnych od działającego podmiotu, których nie jest w stanie przewidzieć i zapobiec im. Słownik wyrazów obcych PWN definiuje ryzyko, jako przedsięwzięcie, którego wynik jest nieznany; możliwość, że coś się uda bądź nie, a także zdecydowanie się na takie przedsięwzięcie. Brak ryzyka występuje w szczególności wówczas, gdy podmiot wykonujący czynności jest pewny, że w perspektywie czasowej efekty jego czynności zostaną zakupione przez drugi podmiot. Nie pozostaje on w niepewności, że może nie znaleźć nabywcy dla wytwarzanych przez siebie dóbr.

Kierując się przytoczoną definicją oraz analizując spełnienie powyższych kryteriów można zatem stwierdzić, że Osoba fizyczna będzie ponosiła ryzyko prowadzonej działalności gospodarczej, w ramach której będzie świadczyła usługi na podstawie Umowy B2B.

Ponieważ nie zostanie spełniona żadna z przestanek z art. 5b ust. 1 Ustawy o PIT, których łączne wypełnienie dyskwalifikuje czynności wykonywane na podstawie Umowy B2B jako czynności wykonywane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, wynagrodzenie Osoby fizycznej z tytułu Umowy B2B powinno zostać zaliczone do przychodu z działalności gospodarczej.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, przychody uzyskiwane przez Osobę fizyczną z tytułu wykonywania usług na podstawie Umowy B2B nie będą stanowiły dla tej Osoby fizycznej przychodu ze stosunku pracy, jak również przychodu z żadnego innego tytułu obligującego Wnioskodawcę do odprowadzania zaliczek na podatek dochodowych jako płatnik, lecz będą stanowiły przychód z działalności gospodarczej. Z płatnikiem mamy bowiem do czynienia jedynie w sytuacji, gdy osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej jest obowiązana do obliczenia i pobrania podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu. W przypadku zaś, gdy osoby te nie są zobowiązane do obliczenia i pobrania podatku nie są płatnikami w rozumieniu art. 8 Ordynacji podatkowej.

Biorąc powyższe pod uwagę, zdaniem Wnioskodawcy, nie będzie On zobowiązany, jako płatnik, do poboru zaliczki od wynagrodzenia wypłacanego Osobie fizycznej z tytułu Umowy B2B, o której mowa w zdarzeniu przyszłym opisanym we wniosku.

Powyższe stanowisko Wnioskodawcy zostało potwierdzone w licznych interpretacjach indywidualnych, przykładowo w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:

·z 12 grudnia 2019 r. nr 0113-KDIPT2-3.4011.499.2019.2.AC,

·z 14 października 2020 r. nr 0112- KDIL2-1.4011.619.2020.1.TR,

·z 14 lutego 2022 r. nr 0113-KDIPT2-3.4011.843.2021.5.MS.

W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy, nie będzie On obowiązany do odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy w związku z wynagrodzeniem otrzymywanym przez Osobę fizyczną z tytułu świadczenia usług na podstawie Umowy B2B.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Poinformować należy, że na dzień wydania interpretacji indywidualnej obowiązywały przepisy ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.).

Powołany przez Państwa we własnym stanowisku art. 31 został uchylony ustawą z dnia 9 czerwca 2022 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 1265).

Informuję, że na dzień wydania interpretacji indywidualnej obowiązki płatnika reguluje art. 32 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2023 r. zgodnie z którym:

Zakłady pracy będące osobami fizycznymi, osobami prawnymi oraz jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, z pracy nakładczej lub ze spółdzielczego stosunku pracy, z zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakłady pracy lub z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej wypłacanej w spółdzielniach pracy.

Jednakże, zmiana ta nie wpływa na rozstrzygnięcie sprawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

W odniesieniu zaś do przywołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych wskazać należy, że wydane zostały one w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosujecie się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako: „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.