Możliwość zastosowania ulgi badawczo-rozwojowej. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-3.4011.39.2024.2.KKA

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 16 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.39.2024.2.KKA

Temat interpretacji

Możliwość zastosowania ulgi badawczo-rozwojowej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych:

§w zakresie możliwości uznania prowadzonej przez Pana działalności za działalność badawczo-rozwojową – jest prawidłowe;

§w pozostałym zakresie – jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 stycznia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 15 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem, które wpłynęło 12 kwietnia 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

X (dalej: Wnioskodawca, Podatnik) prowadzi działalność gospodarczą w ramach, której zajmuje się specjalnymi technologiami w zakresie (…). Wnioskodawca rozlicza uzyskiwane dochody z tytułu prowadzonej działalności z zastosowaniem tzw. podatku liniowego. Wnioskodawca posiada i posiadał miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlega i podlegał nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podatnik dokonuje rozliczeń podatkowych w oparciu o prowadzoną Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów.

Wnioskodawca w 2021 r. uzyskał decyzję o wsparciu w ramach Specjalnej Strefy oraz decyzję Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w sprawie przyznania środków finansowych w ramach realizacji projektu realizowanego w ramach Programu na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa - przy czym środki uzyskane w ramach realizacji przedmiotowego projektu będą wyłączone, jeśli chodzi o ustalenie kosztów kwalifikowanych na potrzeby rozliczenia ulgi badawczo-rozwojowej w przypadku, gdy Wnioskodawca uzyska pozytywne rozstrzygnięcie w tym przedmiocie.

Działalność Wnioskodawcy ma charakter nowatorski, oparty o nowoczesne, autorskie rozwiązania techniczne. Wnioskodawca prowadzi przedmiotową działalność od 2001 r., a zatem posiada wieloletnie doświadczenie w dziedzinie:

(…)

Efektem prac Wnioskodawcy jest przykładowo:

(…)

Każdy z projektów, to odrębne prace rozwojowe, a forma wyników prac rozwojowych zazwyczaj jest ustalana na etapie projektowania i przyjmuje formę w postaci części maszyny/urządzenia/pojazdu. Każdorazowo efekt prac jest wykorzystywany na potrzeby działalności Wnioskodawcy i służy on w zakresie realizacji kolejnych projektów. Jednocześnie, Wnioskodawca wskazuje, że na etapie produkcji wskazanych części/maszyn/urządzeń powstają również prototypy będące wynikiem pozytywnie zakończonych prac rozwojowych, które są wykorzystywane na potrzeby działalności Wnioskodawcy w ten sposób, że wprowadzono je do produkcji.

Wnioskodawca prowadził i prowadzi - przy zachowaniu standardów, które wynikają z przepisów Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce oraz z danej dziedziny wiedzy i umiejętności - prace rozwojowe, które są wyodrębnione z uwagi na cel ich prowadzenia i obejmują one łącznie:

a)nabywanie wiedzy i umiejętności;

b)łączenie wiedzy i umiejętności (tj. znajdowanie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzą wynikającą z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów prac);

c)kształtowanie wiedzy i umiejętności (tj. takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac) oraz

d)wykorzystywanie wiedzy i umiejętności.

Jednocześnie, Wnioskodawca wskazuje, że całość tych czynności odpowiednio służyła albo służy planowaniu produkcji, bądź projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Przy czym, realizowane przez Wnioskodawcę czynności nie są wykonywane pod kierownictwem, ani w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności.

Ponadto, wszystkie działania, w zakresie wskazanych prac rozwojowych:

a)zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;

b)nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;

c)nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Kontrahentów;

d)stanowią działania samodzielnie podejmowane przez Wnioskodawcę.

Potrzeba podejmowania przez Wnioskodawcę wskazanych prac wynika/wynikała bezpośrednio z oczekiwań obecnych i potencjalnych klientów oraz konieczności wprowadzania na rynek nowych produktów, bądź wprowadzania nowych technologii czy poprawieniu parametrów w odniesieniu do produktów już istniejących. Celem wdrożenia technologii było rozpoczęcie produkcji znacząco ulepszonych wyrobów, które nosiły znamiona innowacji w skali świata. Wszystkie projektowane produkty wyróżniały się pod względem ich jakości oraz innowacyjności, co do stosowanych przy ich produkcji materiałów i surowców, jak również wykorzystywanych technologii w zakresie produkcji. Unikalność polega na wysokiej jakości oraz innowacyjności, co do stosowanych przy ich produkcji materiałów i surowców, jak również wykorzystywanych technologii w zakresie produkcji co w konsekwencji powoduje, że części, maszyny czy urządzenia wyróżniają się niepowtarzalnym zespołem cech i przez to są jedyne w swoim rodzaju, zwłaszcza, że ich specyfika polega na ścisłym dopasowaniu do potrzeb Klienta, przy zachowaniu nowatorskiego charakteru nadawanego przez Wnioskodawcę.

Działalność Wnioskodawcy jest działalnością twórczą, obejmującą prace rozwojowe, podejmowaną w systematyczny sposób, w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawcy prowadzone były prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Nie były prowadzone (nie są prowadzone) badania podstawowe, zdefiniowane w art. 5a pkt 39 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie każde prace rozwojowe nad prototypem kończą się wynikiem pozytywnym. Wynikiem każdego dnia prac badawczo-rozwojowych są nowe dane. Uwzględniając je, Wnioskodawca stale bada rentowność danego rozwiązania, a projekty, które niosą wysokie ryzyko braku zwrotu z inwestycji, są zamykane. Możliwe jest, że wszelkie próby stworzenia działającego prototypu zakończą się niepowodzeniem. Zagrożeniem jest również zbyt wysoki koszt produkcji działającego rozwiązania. Wdrożenie rozwiązania może okazać się zbyt czasochłonne. Zagrożeniem jest również brak dostępności materiałów oraz rosnące koszty usług podwykonawców. Wnioskodawca pracuje według metodyk zwinnych, stale weryfikując czy projekt przyniesie zwrot i jest najlepszym kierunkiem rozwoju dla firmy, biorąc pod uwagę zmieniające się środowisko.

Każdy prototyp przechodzi kompletne testy. Zostaje poddany wielu testom wytrzymałościowym i/lub innym testom pozwalającym na sprawdzenie poprawności wykonania. Dodatkowo, weryfikowana jest niezawodność, szczelność, funkcjonalność. W razie konieczności przeprowadzane są badania przez instytucje zewnętrzne, mające na celu weryfikację/potwierdzenie parametrów docelowych produktów. Prototyp, który przejdzie wszystkie testy (jest zgodny z szczegółową specyfikacją zwartą w opracowanym projekcie) i zostanie zaakceptowany zostaje przekazywany jest do produkcji i/lub mechaniki, a następnie do sprzedaży. Prototypy, będące wynikiem pozytywnie zakończonych prac rozwojowych, były/są wykorzystywane na potrzeby działalności Wnioskodawcy w ten sposób, że wprowadzono je do produkcji. Tworzenie i rozwój nowych produktów miało nowy ulepszony charakter i nie było wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów.

Odnosząc się, do produkowanych przez Wnioskodawcę pojazdów, maszyn i urządzeń (przykładowo: (…)) - należy wskazać, iż stanowią one towar unikalny, w konsekwencji, czego, każdorazowo muszą one zostać opracowane przez Wnioskodawcę przy jednoczesnym zapewnieniu, by końcowo dana maszyna bądź urządzenie była produktem wysokiej jakości, spełniała preferencje Klienta, a także była produktem nowatorskim, a zatem konkurencyjnym na rynku. Co istotne, produkowane przez Wnioskodawcę elementy pojazdów, maszyn i urządzeń nie występują powszechnie na rynku, ponieważ ich specyfika polega na ścisłym dopasowaniu do potrzeb Klienta, przy zachowaniu nowatorskiego charakteru nadawanego przez Wnioskodawcę. Tym samym, innowacyjny charakter tego obszaru działalności implikuje także ponoszone przez Wnioskodawcę ryzyko porażki, tzn. uznania przez Klienta, że dany produkt nie odpowiada jego oczekiwaniom.

Wnioskodawca skupia wykwalifikowaną kadrę specjalistów i wraz ze swoimi kooperantami jest w stanie zaoferować najbardziej kompleksowe i innowacyjne rozwiązania. Ponadto, Wnioskodawca dysponuje profesjonalnym wyposażeniem warsztatu gwarantując tym samym produkty i usługi na wysokim poziomie jakościowym i technicznym. Wnioskodawca posiada dedykowane zespoły pracowników do wykonywania prac stricte innowacyjnych, jak i prac związanych stricte z fizyczną produkcją komponentów/pojazdów. Osoby zaangażowane w projekty (dalej zbiorczo: „Pracownicy”) posiadają specjalistyczną wiedzę oraz kompetencje niezbędne do wykonywania swoich obowiązków.

Innowacyjną działalność Wnioskodawcy stanowi wiedza na temat nowoczesnej technologii wytwarzania struktur (…), ponadto nieustannie dąży do postępu technologicznego - głównie w obszarze materiałoznawstwa i nowych technologii materiałowych. Dodatkowo, Wnioskodawca poprzez nadzór nad produkcją (…) z użyciem różnych materiałów: (…) pozyskuje know-how w zakresie elementów, czy czynności, które wymagają modyfikacji, dzięki czemu w zakresie kolejnych projektów, które realizuje, ogranicza ryzyko konieczności wprowadzania dalszych zmian/modyfikacji, bowiem Jego wiedza i doświadczenie dzięki wnikliwej analizie i nadzorze pozwala Mu usprawniać procesy produkcyjne w przyszłości.

Działalność Wnioskodawcy oparta jest na w pełni zintegrowanym modelu operacyjnym, obejmującym następujące fazy procesu:

-Wpływ zapytania ofertowego od Klienta

§na samym początku Wnioskodawca otrzymuje od Klienta zapytanie ofertowe na wytworzenie pojazdów - elementów pojazdu, maszyn czy urządzeń według jego zapotrzebowania. Warte podkreślenia jest, że Wnioskodawca otrzymuje od Klienta jedynie pewne minimalne parametry/standardy, które dany pojazd/maszyna, czy urządzenie powinno spełniać. Klient nie dostarcza dokładnej specyfikacji bądź instrukcji, która mówiłaby o sposobie produkcji. Oznacza to, że zaprojektowanie oraz stworzenie, co jest bardzo kompleksowym procesem, leży w całości po stronie Wnioskodawcy;

-Opracowanie założeń do wykonania wybranych elementów komponentów/pojazdu maszyn/urządzeń uwzględniających najnowocześniejsze technologie materiałowe

§opracowanie wstępnych koncepcji struktur w tym zależności od rodzaju projektu również (…);

§opracowanie wytycznych dotyczących: (…);

§oszacowanie ilości prób do badań i eliminacji ewentualnych błędów technologicznych już na początkowym etapie;

-Stworzenie kilku wariantów kompozytów:

§zaprojektowanie i wytworzenie serii prób układów warstw w kompozytach. Uzyskane kompozyty warstwowe będą charakteryzowały się różnymi strukturami i będą składały się z tych samych materiałów, lecz w różnych konfiguracjach oraz grubościach, odmiennych materiałów, a także hybryd tych rozwiązań. Przygotowywane próby kompozytowe w swoich założeniach będą dążyły do wytypowania najbardziej optymalnego rozwiązania, a także najlepszej metody wytwarzania;

-Wykonanie wybranych wariantów systemów łączeń, struktur i mocowań:

§wykonanie szeregu prób różnych struktur i zabezpieczeń mechanicznych;

§próby będą opracowywane pod kątem badań trwałościowych, wytrzymałościowych i środowiskowych. Do każdego systemu zostanie przygotowana seria różnych rozwiązań w celu doboru najbardziej optymalnej opcji. Wytwarzanie owych systemów będzie uwzględniało frezowanie, skręcanie, wycinanie, spawanie przy użyciu rożnych materiałów;

-Wykonanie wybranego materiału kompozytowego i opracowanie zespolenia konstrukcji ze strukturą mechaniczną:

§wykonanie wyselekcjonowanego kompozytu charakteryzującego się optymalną wagą do jak najwyższej odporności oraz opracowanie jak najbardziej wytrzymałej metody połączenia danego kompozytu z materiałem strukturalnym;

-Wykonanie wybranej struktury mechanicznej i połączenie ze strukturą kompozytów:

§opracowanie dokumentacji produkcyjnej oraz specyfikacji materiałowej umożliwiającej dokonanie zakupów elementów znormalizowanych. Następnie zostanie opisany uproszczony proces technologiczny z podziałem na rożne rodzaje obróbki materiałów. Tak przygotowana dokumentacja jest niezbędna do dalszych kroków produkcyjnych. Wszystkie wykonane elementy będą podlegać procesom spawania, wyginania i obróbce na CNC. Po wytworzeniu na pozostałych stanowiskach produkcyjnych poddane zostaną kontroli międzyoperacyjnej. Montaż końcowy systemów odbędzie się na specjalnie do tego celu wydzielonych stanowiskach. Na ostatnim etapie zadania zostanie zaktualizowana dokumentacja;

-Wykonanie i integracja łączeń i systemów mocowań:

§na podstawie zaktualizowanej dokumentacji zostaną dokonane finalne zakupy elementów znormalizowanych. Następnie, wykonany zostanie opracowany kompletny proces technologiczny z podziałem na rodzaje obróbki, uwzględniający także procesy integracyjne z materiałami kompozytowymi oraz procesy wykańczające, np.(…);

§na podstawie przygotowanej dokumentacji przystąpi się do dalszych kroków produkcyjnych. Wszystkie wykonane detale będą poddane obróbce: CNC, spawania, obróbce ręcznej. Po wykonaniu elementów na pozostałych pomocniczych stanowiskach produkcyjnych wszystkie zostaną poddane zostaną kontroli międzyoperacyjnej;

§kolejnym krokiem będzie montaż końcowy systemów;

§na ostatnim etapie zadania zostanie ostatecznie zaktualizowana dokumentacja oraz instrukcje technologiczne.

Każdy z powyższych etapów jest w sposób odpowiedni dokumentowany, co pozwala m.in. na dokładną ewidencję nakładu czasu pracy i materiałów na realizację danego zlecenia. Przedstawiony model operacyjny procesu produkcji stosowany przez Wnioskodawcę pozwala utrzymać pełną kontrolę nad wysoką jakością surowców wykorzystywanych do produkcji, przy jednoczesnym zapewnieniu nad nim ciągłej kontroli zarządczej oraz przeprowadzaniu analiz ryzyka.

Wnioskodawca podkreśla, że proces produkcji nie ma charakteru mechanicznego, ani odtwórczego. Wnioskodawca w oparciu o przedłożoną specyfikację przygotowuje spersonalizowany produkt, dopasowany do potrzeb klienta. Powyższy opis procesu produkcji uzasadnia także wyrażoną na wstępie tezę, że produkty trafiające do Klienta nie występują powszechnie na rynku, gdyż każdy produkt posiada cechy charakterystyczne jedynie dla niego.

Ponadto, Wnioskodawca zajmuje się również pracami związanymi z (…):

-projektowanie, wykonywanie i uruchamianie systemów (…);

-celem jest zapewnienie Klientom profesjonalnych i innowacyjnych usług na wysokim poziomie technicznym;

-zakresem działania Wnioskodawcy są wszystkie dziedziny przemysłu tam, gdzie procesy automatyzacji pozwalają obniżyć koszty i usprawnić procesy produkcji;

-Wnioskodawca zajmuje się procesem automatyzacji począwszy od opracowania koncepcji po wykonawstwo, programowanie jak również opracowanie niezbędnej dokumentacji wraz z instrukcją obsługi, eksploatacji i serwisowania.

Wnioskodawca prowadzi, zatem prace projektowe naprowadzone również na stworzenie innowacyjnych, indywidualnych elementów wyposażenia linii ((…) itp.). Wskazać, bowiem należy, że (…) tworzące linie są uzbrajane przez Wnioskodawcę w indywidualne funkcjonalności, które mają pozwolić na osiągnięcie zakładanego efektu. Konstruktorzy opracowują więc własne rozwiązania z uwagi na brak rozwiązań modelowych (lub nawet podobnych do projektowanego). W toku prac rozwojowych pracownicy podejmują zadania polegające na zaprojektowaniu funkcjonalności i narzędzi optymalnych i niezawodnych. Skala produkcji Klientów nie pozwala na jakąkolwiek awaryjność. Oznacza to, że zarówno proces, jak i narzędzie oraz zasilanie muszą być niezawodne, odporne na zużycie, precyzyjne, dostosowane do przedmiotów, z którymi współpracują oraz do pozostałych elementów linii. Podobnie jak w symulacji i projektowaniu procesu produkcyjnego, również w tym przypadku efekt pracy nie jest pewny. Pracownicy wykorzystują dostępną wiedzę, łączą doświadczenia i umiejętności z różnych dziedzin, aby zaproponować rozwiązanie technologiczne spełniające oczekiwania Klienta. Efekt pracy jest na bieżąco weryfikowany, we wspomnianej warstwie symulacyjnej. Projekt jest modyfikowany i korygowany, aż do osiągnięcia końcowego efektu. Pracownicy wykorzystują również stanowiska programistyczne. Finalnym rezultatem prac projektowych jest także rysunek wykonawczy. W toku symulacji zaprojektowane trajektorie ruchów i praca narzędzi poddawane są weryfikacji. Po przeprowadzeniu symulacji, zarówno sam proces produkcji jak i projekt prototypów narzędzi poddawany jest korektom. Czynności w zakresie ustawiania, kalibrowania parametrów opracowanego i wykonanego prototypu linii produkcyjnej polegają na rozwiązywaniu nietypowych problemów napotkanych w trakcie rozruchu prototypu linii produkcyjnej (np. problemy konstrukcyjne, związane z wykonywanymi procesami, czy dotyczące warstwy programistycznej). Pracownicy, wykorzystując posiadaną wiedzę oraz pozyskując nową wiedzę z zakresu np. mechaniki, rozwiązują skomplikowane problemy w działaniu prototypu linii produkcyjnej. Pracownicy muszą samodzielnie opracować koncepcje rozwiązania tych problemów oraz wdrożyć wszystkie opracowane rozwiązania, aż do momentu prawidłowego ustawienia parametrów linii. Co warto podkreślić - pracownicy w tym zakresie rozwiązują problemy w funkcjonowaniu linii, co do których nie wypracowano wcześniej modelowych rozwiązań.

Wśród zrealizowanych projektów z zakresu prac rozwojowych Wnioskodawca pragnie wskazać chociażby:

(…)

Reasumując, realizowane prace nad Obszarami B+R:

-są prowadzone w sposób systematyczny, według metodologii określanej przez dedykowanych pracowników posiadających specjalistyczną wiedzę oraz niezbędne doświadczenie;

-mają charakter twórczy, gdyż są nakierowane na wypracowanie lub wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy do tworzenia nowych pojazdów, elementów pojazdów, maszyn i urządzeń;

-są dokumentowane w ewidencji;

-dotyczą opracowywania nowych produktów lub zmian w istniejących produktach.

Dodatkowo, Wnioskodawca:

-zamierza korzystać z odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania;

-będzie dysponował ewidencją, pozwalającą wyodrębnić koszty działalności w zakresie opisanym powyżej;

-w ramach czynności przedstawionych we wniosku nie wdrażał rozwiązań nabytych od innych podmiotów, ani nie zamierza korzystać z takich gotowych już rozwiązań;

-jako przedsiębiorca prowadzący od wielu lat jednoosobową działalność gospodarczą ponosi pełne ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością;

-ponosi odpowiedzialność za rezultat oraz wykonywanie swojej pracy w stosunku do kontrahenta jak i osób trzecich.

Ponadto, Wnioskodawca pragnie podkreślić, iż uwagi na wysoki stopień skomplikowania i wielość zagadnień technologicznych wymagających rozwiązania w ramach realizowanych projektów, jak również z uwagi na długotrwały czas realizacji projektów prowadzi On wewnętrzny system ewidencjonowania prac nad projektami.

Koszty kwalifikowane działalności B+R

W ramach realizowanej działalności BR, Wnioskodawca ponosi również koszty uzyskania przychodu zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należące do m.in. następujących kategorii:

a.koszty wynagrodzeń i ubezpieczeń społecznych;

b.koszty materiałów i surowców;

c.koszty amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności związanej z realizacją danego projektu (Obszary B+R) - z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością

-zwane dalej łącznie („Koszty kwalifikowane działalności B+R”).

Odnośnie wcześniej wskazanych kosztów działalności B+R Wnioskodawca przedstawia poniżej bardziej dokładny ich opis.

a.koszty wynagrodzeń i ubezpieczeń społecznych

W realizowane prace BR zaangażowani są pracownicy, którzy dysponują wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem pozwalającym na zaawansowane prace ze wskazanego Obszaru B+R.

Istotna część działalności, jaka jest realizowana w ramach prac nad projektami, jest nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego lub wtórnego charakteru. Realizując projekty pracownicy nabywają, łączą, kształtują i wykorzystują dostępną im aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych procesów lub usług. W przypadku tworzenia projektów nie występują ściśle określone ścieżki postępowania i odtwórcze metody działania, cele, jakie są zakładane do osiągnięcia przez Klientów wymagają unikatowego podejścia, twórczej pracy koncepcyjnej od samego początku realizacji prac projektowych. Powyższe cechy nie byłyby możliwe do osiągnięcia bez twórczego podejścia zespołów uczestniczących w realizacji projektów. Podobnie algorytmy rozwiązań proponowane Klientom w ramach projektów nie powielają prostych i funkcjonujących na rynku typowych koncepcji. Klienci otrzymują nowoczesne i innowacyjne projekty, których nie da się nabyć na otwartym rynku. Tego rodzaju prace realizowane w ramach projektów, wpisują się w zakres działalności B+R, którą realizuje Wnioskodawca.

Poprzez Pracowników biorących udział w ramach realizacji działań z Obszarów B+R należy, więc rozumieć Pracowników:

-wykonujących prace naukowo-techniczne na potrzeby projektów B+R (projektowanie i przeprowadzanie eksperymentów i badań, konstruowanie prototypów itd.);

-planujących i kierujących projektami B+R;

-przygotowujących raporty cząstkowe i końcowe dla projektów B+R;

-bezpośrednio obsługujących działalność B+R.

W ramach obszarów B+R Pracownicy są w szczególności odpowiedzialni za:

-ewaluację oraz analizę zlecenia otrzymanego od Klienta pod kątem możliwości jego realizacji;

-czynności projektowe nowego produktu bądź zmian w produktach oraz przygotowanie wstępnego projektu;

-stworzenie produktu, przystosowanie komponentów itp.;

-przetestowanie produktu/komponentów;

-tworzenie elektronicznego zapisu konstrukcji formy, z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu oraz oprogramowania;

-przystosowanie parametrów technologicznych;

-tworzenie koncepcji dotyczących nowych/ulepszonych produktów;

-prowadzenie badań nad nowymi technologiami;

-szkolenie pracowników produkcyjnych w zakresie nowych produktów, czy technologii lub ich modyfikacji;

-zlecanie i koordynowanie prac w ramach obszarów B+R;

-dostosowanie nowych urządzeń do procesów produkcyjnych;

-archiwizacja dokumentów zgodnie z wewnętrzną procedurą;

-przygotowywanie dokumentacji technicznej.

Wnioskodawca prowadzi ewidencję „czasu pracy, która w jasny i bezsprzeczny sposób wskaże, ile godzin poświęcił dany pracownik na działalność przy obszarach B+R” od początku 2021 r. Wnioskodawca zatem dokumentuje czas pracy pracownika w określonej formie ewidencji z jednoczesnym wydzieleniem czasu, jaki poświęca dany pracownik na wykonywanie czynności badawczo-rozwojowych w stosunku do łącznej ilości przepracowanych przez niego godzin.

Dodatkowo, Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, że możliwe będzie określenie:

-którzy Pracownicy biorą udział w realizacji danego projektu z obszaru B+R;

-całkowitej liczby godzin zaangażowania Pracowników biorących udział w danym projekcie;

-wartości zaangażowania wszystkich Pracowników biorących udział w danym projekcie.

W ramach prowadzonej działalności w obszarach B+R Spółka ponosi następujące koszty:

-wynagrodzenie podstawowe;

-wynagrodzenie za nadgodziny;

-ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, przyznawany na podstawie art. 171 § 1 Kodeksu pracy w przypadku niewykorzystania przez pracownika przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy;

-premie przyznawane na podstawie wewnętrznych regulaminów;

-wydatki w związku z podróżą i pobytem Pracowników realizujących działalność badawczo-rozwojową;

-koszty uczestnictwa w szkoleniach, konferencjach i wizytach studyjnych (w tym, w razie zaistnienia takiej potrzeby, koszty dojazdu na szkolenia, konferencje i wizyty studyjne, koszty noclegów i wyżywienia), koszty delegacji, które dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej, gdyż eksperci muszą brać aktywny udział w seminariach i konferencjach branżowych.

Projekty z Obszarów B+R są realizowane zasadniczo przez Pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i umów cywilnoprawnych, jednak Wnioskodawca pragnie również nadmienić, iż Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę oraz ci  zatrudnieni w oparciu o umowy cywilnoprawne, których wynagrodzenia Wnioskodawca zamierza rozpoznać, jako koszty kwalifikowane, nie wykonywali/nie wykonują/nie będą wykonywać tych umów w ramach prowadzonych przez siebie działalności gospodarczych.

Wnioskodawca pragnie dodatkowo wskazać, iż:

-wydatki poniesione na uczestnictwo pracowników wykonujących prace badawczo-rozwojowe, w szkoleniach, konferencjach i wizytach studyjnych (w tym, w razie zaistnienia takiej potrzeby, koszty dojazdu na szkolenia, konferencje i wizyty studyjne, koszty noclegów i wyżywienia), koszty delegacji, które dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej;

-wydatki poniesione w związku z podróżą i pobytem Pracowników realizujących działalność badawczo-rozwojową;

stanowią należności tych pracowników z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa PIT), bowiem dotyczą pracowników zatrudnionych w ramach umów o pracę. Z tego tytułu kwalifikowane są zdaniem Wnioskodawcy do przychodów pracowniczych (tj. ze stosunku pracy).

Istotnie zatem koszty wynagrodzeń i ubezpieczeń społecznych osób zatrudnionych w oparciu o umowy o pracę stanowią należności o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu ich należności określone w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu. Natomiast, koszty wynagrodzeń i ubezpieczeń społecznych osób zatrudnionych w oparciu o umowy cywilnoprawne stanowią należności, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu ich należności określone w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

b.koszty materiałów i surowców

Wnioskodawca realizując projekty z zakresu badań i rozwoju ponosi koszty materiałów i surowców, które bezpośrednio wykorzystuje w ramach prac nad produkcją, do których należą m.in.: koszty nabycia surowców, oprzyrządowania, specjalistycznych narzędzi itp.  Wśród wskazanych „materiałów i surowców” nie znajdują się środki trwałe.

Wnioskodawca zauważa również, że w związku z nabyciem surowców i materiałów do projektów z obszarów B+R, ponoszone są także:

-koszt samego materiału/surowca;

-koszt transportu;

-koszt pakowania;

bowiem bez poniesienia wszystkich powyższych kosztów niemożliwe byłoby nabycie wskazanych materiałów i surowców.

Ponadto, Wnioskodawca pragnie podkreślić, iż w trakcie realizacji procesu produkcji ponoszone przez również koszty materiałów przyporządkowywane są do konkretnego projektu.

Jak wskazano w opisie przebiegu procesu technologicznego, po złożeniu zamówienia przez Klienta wykonywany jest szereg analiz dotyczących zarówno możliwości wykonania zleconych prac, jak i ich przewidywanych kosztów. Obejmują one także poszukiwanie odpowiednich materiałów oraz ich wycenę. Dopiero zaakceptowanie przez Klienta szacowanego kosztorysu projektu prowadzi do podjęcia jego realizacji i przygotowania produktu. Jeżeli produkt zostanie zaakceptowany przez zamawiającego, Wnioskodawca podejmuje realizację projektu w pełnym zakresie, a koszty tego zlecenia spisywane są w koszty jednorazowo.

W odniesieniu do narzędzi wykorzystywanych przez Wnioskodawcę w procesie produkcji należy wskazać, że w praktyce mogą wystąpić dwie sytuacje. Po pierwsze, Wnioskodawca może dysponować odpowiednimi narzędziami i rozpocząć prace bez konieczności ich zakupu. Niekiedy jednak opracowany proces technologiczny wymaga nieposiadanych przez Wnioskodawcę narzędzi specjalistycznych, które mogą zostać wykorzystane jedynie w tym konkretnym projekcie. W drugim natomiast przypadku Wnioskodawca nabywa niezbędne narzędzia we własnym zakresie.

Wnioskodawca prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie wysokości wydatków ponoszonych na projekty związane z produktami od 2021 r.

c.koszty amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności związanej z realizacją danego projektu (Obszary B+R) - z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Na wstępie Wnioskodawca pragnie podkreślić, iż koszty produkcji nie obejmują inwestycji w aparaturę naukowo-badawczą dostarczaną w ramach umowy zawartej z podmiotem powiązanym oraz inwestycji w samochody osobowe oraz budowle, budynki i lokale będące odrębną własnością.

Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca pragnie wskazać, iż aktualnie do prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej nastawionej na innowacje wykorzystuje poniżej przedstawiony sprzęt, a mianowicie:

(…)

Wskazany sprzęt jest bowiem nieodzownym elementem w obszarze zarówno opracowywania nowych produktów, jak też ich modernizacji.

Wobec powyższego, Wnioskodawca pragnie wskazać, iż część ww. sprzętu i maszyn wykorzystywana będzie wyłącznie do prac badawczo-rozwojowych, natomiast pozostała część sprzętu oraz maszyn, będzie tylko częściowo wykorzystywana do prac badawczo-rozwojowych. W tym drugim przypadku prowadzona będzie ewidencja umożliwiająca ustalenie czasu użytkowania danej maszyny czy urządzenia na prace badawczo-rozwojowe.

Działalności badawczo-rozwojowej Wnioskodawcy służą również wartości niematerialne i prawne, które Wnioskodawca nabywa. Przykładem takich wartości jest np. oprogramowanie (…).

Wnioskodawca prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie czasu użytkowania danej maszyny, czy urządzenia na prace badawczo-rozwojowe od 2021 r.

Podsumowując Wnioskodawca:

-nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej;

-nie prowadzi badań podstawowych, zdefiniowanych w art. 5a pkt 39 lit a ustawy o PIT. Działalność Jego jest działalnością twórczą obejmującą prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Działalność opisana we wniosku nie obejmuje badań naukowych w rozumieniu art. 5a pkt 39 ustawy o PIT. Podjęta przez Niego działalność obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług;

-w ramach działalności gospodarczej opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi niewystępujące dotychczas w jego praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących;

-prowadzi Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów i na jej podstawie ustala dochód do opodatkowania;

-koszty wskazane w przedmiotowym wniosku nie zostały zwrócone Wnioskodawcy w jakiejkolwiek formie ani nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

Uzupełnienie opisu stanu faktycznego

Wniosek dotyczy lat 2021-2022.

Wnioskodawca wskazując we wniosku, że Jego działalność jest działalnością twórczą, obejmującą prace rozwojowe, podejmowaną w systematyczny sposób, w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania wiedzy do tworzenia nowych zastosowań, miał na myśli odpowiednio:

-wyodrębnione zadania realizowane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, które pokrywają się z przedmiotem pytania numer 1, tj. projektowanie, adaptacja i modyfikacja (pojazdów lub ich części zwiększających bezpieczeństwo w szczególnych warunkach zagrożenia/maszyn/urządzeń);

-wdrożenie do produkcji prototypów oraz produkcja (pojazdów, maszyn/urządzeń (…) z użyciem różnych materiałów(…)), realizacja usług w zakresie dostarczania kompleksowych rozwiązań przewidzianych dla linii produkcyjnych.

1.Projektowanie, produkcja i dostawy elementów oraz systemów (…).

Efektem prac Wnioskodawcy jest przykładowo:

(…)

Jednocześnie, Wnioskodawca wskazuje, że na etapie produkcji wskazanych części/maszyn/urządzeń powstają również prototypy będące wynikiem pozytywnie zakończonych prac rozwojowych, które są wykorzystywane na potrzeby działalności Wnioskodawcy w ten sposób, że wprowadzono je do produkcji.

Wnioskodawca w wyniku prac rozwojowych zaprojektował i stworzył nowy, zmieniony lub ulepszony: produkt, proces albo usługę, tj. przykładowo (…).

Wszystkie projektowane produkty wyróżniały się pod względem ich jakości oraz innowacyjności, co do stosowanych przy ich produkcji materiałów i surowców, jak również wykorzystywanych technologii w zakresie produkcji. Unikalność polega na wysokiej jakości oraz innowacyjności, co do stosowanych przy ich produkcji materiałów i surowców, jak również wykorzystywanych technologii w zakresie produkcji co w konsekwencji powoduje, że części, maszyny czy urządzenia wyróżniają się niepowtarzalnym zespołem cech i przez to są jedyne w swoim rodzaju, zwłaszcza, że ich specyfika polega na ścisłym dopasowaniu do potrzeb Klienta, przy zachowaniu nowatorskiego charakteru nadawanego przez Wnioskodawcę.

W ramach tego zakresu działalności powstały przykładowo (…)

Ponadto, za nowy wytwór intelektualny można uznać przykładowo:

(…).

Powyższe elementy stanowią każdorazowo nowy wytwór intelektu z uwagi na swoje indywidualne cechy i fakt, że są każdorazowo dostosowane do potrzeb występujących na rynku nowych technologii w zakresie (…).

Kreacyjny charakter prac rozwojowych polega na wymyśleniu, wykreowaniu nowych produktów. Aby powstał nowy produkt, który zostanie zaakceptowany przez Klientów, należy ustalić jego parametry techniczne, wymyślić kształt, uzyskać najwyższą jakość i te wszystkie czynności mają charakter kreatywny. Na przedmiot realizowanych każdorazowo projektów nie ma gotowych wzorców do skopiowania. Wprowadzone na rynek produkty dzięki indywidualnym właściwościom są nowymi dla docelowego rynku. Produkowane są według własnych standardów, opracowanych w ramach samodzielnie przeprowadzonych prac.

Wnioskodawca do obróbki materiałów trudnościeralnych zastosował unikatowy system chłodzenia przez wrzeciono sprężonym powietrzem ze zwiększonym ciśnieniem do 25 bar, dodatkowo zastosował boczne chłodzenie tzw. Tornado, które to chroniło detal przed przegrzaniem. Jednocześnie, zastosowano również nową technologię prowadzenia narzędzia, która pozwala na oszczędniejszy dla narzędzia wydatek obróbczy, a zarazem zwiększa wydajność. Ponadto, w tego typu materiałach Wnioskodawca zaczął stosować nowe, opracowane przez siebie frezy, które charakteryzują się zupełnie nową i unikatową linią ostrza czołowego i bocznego, z pokryciem ceramicznym w wymiarach średnic (…) w odniesieniu do kryterium „systematyczności”:

Działalność jest zaplanowana, prowadzona regularnie i w sposób ciągły według ustalonego planu. Głównym celem projektu jest wykreowanie nowych produktów i ich sprzedaż Kontrahentom. Działalność B+R ma na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów do tworzenia nowych zastosowań - na podstawie istniejącej wiedzy zgromadzonej podczas prowadzonej działalności opracowywane są nowe produkty lub ulepszane/modyfikowane produkty już istniejące, przystępując do danego projektu Wnioskodawca nie jest w stanie przewidzieć wyniku, który zostanie osiągnięty. Celem działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę jest opracowywanie nowych produktów, co jest procesem skomplikowanym i wymaga zarówno wiedzy, jak i wielu prób technologicznych. Aby utrzymać się w branży, niezbędne jest prowadzenie badań nad nowymi/ulepszonymi produktami.

Jako cele szczegółowe projektu B+R można wskazać zrealizowane projekty, a zatem:

(…)

Zasoby ludzkie zaangażowane do prac B+R:

Do wykonywania prac badawczych oddelegowano pracowników zatrudnionych na umowę o pracę.

Zasoby rzeczowe wykorzystane do prac B+R:

Do prac (…) zastosowano tokarkę (…) oraz (…) a także przystawkę do systemu (…).

Nakłady finansowe poniesione na realizację projektu B+R:

-nakłady na wynagrodzenia;

-nakłady na materiały i surowce;

-nakłady na narzędzia.

b)w odniesieniu do kryterium „w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”:

Wnioskodawca przed rozpoczęciem realizacji dysponował wiedzą w zakresie nowoczesnej technologii wytwarzania struktur (…).

Wnioskodawca w ramach realizowanych czynności wykorzystał i rozwinął odpowiednio wiedzę w zakresie nowoczesnej technologii wytwarzania struktur(…), ponadto nieustannie dąży do postępu technologicznego - głównie w obszarze materiałoznawstwa i nowych technologii materiałowych. Dodatkowo, Wnioskodawca poprzez nadzór nad produkcją (…) z użyciem różnych materiałów: (…) pozyskuje know-how w zakresie elementów czy czynności, które wymagają modyfikacji, dzięki czemu w zakresie kolejnych projektów, które realizuje, ogranicza ryzyko konieczności wprowadzania dalszych zmian/modyfikacji, bowiem jego wiedza i doświadczenie dzięki wnikliwej analizie i nadzorze pozwala mu usprawniać procesy produkcyjne w przyszłości.

Wnioskodawca w zakresie realizowanych czynności wykorzystuje już zdobytą wiedzę w zakresie nowoczesnej technologii wytwarzania struktur nadwozi (…), przy czym z każdym projektem uzyskuje również know-how w zakresie elementów, czy czynności, które wymagają modyfikacji, dzięki czemu w zakresie kolejnych projektów, które realizuje, ogranicza ryzyko konieczności wprowadzania dalszych zmian/modyfikacji, bowiem Jego wiedza i doświadczenie dzięki wnikliwej analizie i nadzorze pozwala Mu usprawniać procesy produkcyjne w przyszłości.

Podejmowane przez Wnioskodawcę czynności były ukierunkowane na nowe odkrycia, a celem wdrożenia technologii było rozpoczęcie produkcji znacząco ulepszonych wyrobów, które nosiły znamiona innowacji w skali świata. Wszystkie projektowane produkty wyróżniały się pod względem ich jakości oraz innowacyjności, co do stosowanych przy ich produkcji materiałów i surowców, jak również wykorzystywanych technologii w zakresie produkcji.

Wyniki podejmowanych w ramach każdego produktu prac mogą być wykorzystywane w innych pracach wynikających z zakresu prowadzonej działalności gospodarczej.

W ramach podejmowanych prac połączono i kształtowano istniejącą wiedzę na temat nowoczesnej technologii wytwarzania struktur(…), a efektem tego połączenia i kształtowania jest nieustanne dążenie do postępu technologicznego - głównie w obszarze materiałoznawstwa i nowych technologii materiałowych.

2.Doradztwo techniczno-technologiczne w zakresie budowy, adaptacji i modyfikacji pojazdów w zakresie (…).

Wśród produktów powstałych w ramach opisywanych we wniosku prac mających stanowić działalność badawczo-rozwojową należy wskazać przykładowe projekty, takie jak:

(…)

Wnioskodawca w wyniku prac rozwojowych zaprojektował i stworzył nowy, zmieniony lub ulepszony: produkt, proces albo usługę, tj. przykładowo dokumentacja technologiczna w zakresie adaptacji i modyfikacji pojazdów w zakresie (…). Forma wyników prac rozwojowych zazwyczaj jest ustalana na etapie uzgodnień z Kontrahentem i przyjmuje formę dokumentacji technicznej.

Efektem działań podejmowanych przez Wnioskodawcę jest doradztwo techniczno -technologiczne w zakresie budowy, adaptacji i modyfikacji pojazdów w zakresie (…).

Wszystkie tworzone dokumentacje wyróżniały się pod względem ich jakości, innowacyjności oraz unikalności z uwagi na doświadczenie, jakie posiada Wnioskodawca w zakresie produkcji, a co za tym idzie może On dzielić się z Kontrahentami wiedzą w zakresie unikalnych rozwiązań dostosowanych do indywidualnych potrzeb Kontrahentów.

Za nowy wytwór intelektualny można uznać przykładowo:

(…)

Powyższe elementy stanowią każdorazowo nowy wytwór intelektu z uwagi na swoje indywidualne cechy i fakt, że są każdorazowo dostosowane do potrzeb występujących na rynku nowych technologii w zakresie dostawy elementów oraz systemów (…)

Kreacyjny charakter prac rozwojowych polega na wymyśleniu, wykreowaniu nowych technicznych oraz technologicznych możliwości w zakresie budowy, adaptacji i modyfikacji pojazdów w zakresie ((…)). Aby powstał nowy produkt w tym przypadku stosowna dokumentacja, która zostanie zaakceptowana przez Klientów, należy ustalić wyjściowe parametry techniczne, wymyślić kształt, pożądaną jakość i te wszystkie czynności mają charakter kreatywny. Na przedmiot realizowanych każdorazowo projektów nie ma gotowych wzorców do skopiowania. Dokumentacje są tworzone według własnych standardów, opracowanych w ramach samodzielnie przeprowadzonych prac.

Wnioskodawca w ramach realizowanych czynności zastosował przykładowo maszyny takie jak: (…). Ponadto, korzystał również z przyrządów ręcznych takich jak (…). Jeśli zaś chodzi o wykorzystywaną technologię należy zwrócić uwagę na (…), czy system (…) z chłodzeniem sprężonym powietrzem, a także (…).

a)w odniesieniu do kryterium „systematyczności”:

Działalność jest zaplanowana, prowadzona regularnie i w sposób ciągły według ustalonego planu. Głównym celem projektu jest wykreowanie nowych produktów i ich sprzedaż Kontrahentom. Działalność B+R ma na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów do tworzenia stosownych dokumentacji -na podstawie istniejącej wiedzy zgromadzonej podczas prowadzonej działalności. Celem działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę jest opracowywanie nowych produktów- w tym przypadku dokumentacji, co jest procesem skomplikowanym i wymaga wiedzy, jak i doświadczenia technologicznego. Aby utrzymać się w branży, niezbędne jest prowadzenie badań nad nowymi/ulepszonymi produktami. Prace dotyczyły doradztwa techniczno-technologicznego w zakresie budowy, adaptacji i modyfikacji (…). Ich celem było stworzenie odpowiedniej dokumentacji zawierającej informacje w zakresie budowy, adaptacji i modyfikacji pojazdów w zakresie (…).

Jako cele szczegółowe projektu B+R można wskazać zrealizowane projekty, a zatem:

(…)

Zasoby ludzkie zaangażowane do prac B+R:

Do wykonywania prac badawczych oddelegowano pracowników zatrudnionych na umowę o pracę.

Zasoby rzeczowe wykorzystane do prac B+R:

Do wykonywania prac badawczych wykorzystano przykładowo:

(…)

Nakłady finansowe poniesione na realizację projektu B+R:

-nakłady na wynagrodzenia.

b)w odniesieniu do kryterium „w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”:

Wnioskodawca przed rozpoczęciem realizacji dysponował wiedzą w zakresie budowy, adaptacji i modyfikacji (…).

Wnioskodawca w zakresie realizowanych czynności wykorzystuje już zdobytą wiedzę w zakresie budowy, adaptacji i modyfikacji (…) Z każdym projektem Wnioskodawca uzyskuje również know-how, dzięki czemu w zakresie kolejnych projektów, które realizuje, ogranicza ryzyko konieczności wprowadzania dalszych zmian/modyfikacji, bowiem jego wiedza i doświadczenie dzięki wnikliwej analizie i nadzorze pozwala mu tworzyć jeszcze bardziej innowacyjne dokumentacje pod względem proponowanych rozwiązań.

Podejmowane przez Wnioskodawcę czynności były ukierunkowane na nowe odkrycia, a celem tworzonych dokumentacji było umożliwienie Kontrahentom budowy, adaptacji i modyfikacji pojazdów w zakresie (…).

Wyniki podejmowanych w ramach każdego produktu prac mogą być wykorzystywane winnych pracach wynikających z zakresu prowadzonej działalności gospodarczej.

W ramach podejmowanych prac połączono i kształtowano istniejącą wiedzę na temat budowy, adaptacji i modyfikacji (…), a efektem tego połączenia i kształtowania jest nieustanne dążenie do postępu technologicznego - głównie poprzez rekomendacje dla Klientów w obszarze materiałoznawstwa i nowych technologii materiałowych.

3.Projektowanie pojazdów, części maszyn i urządzeń.

Prace dotyczyły projektowania pojazdów, części maszyn i urządzeń - przykładowo należy wskazać:

(…)

Wnioskodawca w wyniku prac rozwojowych zaprojektował i stworzył nowy, zmieniony lub ulepszony: produkt, proces albo usługę, tj. przykładowo: (…). Wnioskodawca oferuje produkty, procesy, usługi, które są wynikiem prac rozwojowych, w swojej działalności gospodarczej, a produktami tymi są również wymienione we wniosku efekty jego prac tj. projektowanie pojazdów, części maszyn i urządzeń (…).

Wszystkie projektowane produkty wyróżniały się pod względem ich jakości oraz innowacyjności, co do zaproponowanych w projekcie materiałów i surowców, jak również technologii w zakresie produkcji. Unikalność polega na wysokiej jakości oraz innowacyjności, co do stosowanych przy ich produkcji materiałów i surowców, jak również wykorzystywanych technologii w zakresie produkcji co w konsekwencji powoduje, że projekty pojazdów, części maszyn czy urządzeń wyróżniają się niepowtarzalnym zespołem cech i przez to są jedyne w swoim rodzaju, zwłaszcza, że ich specyfika polega na ścisłym dopasowaniu do potrzeb Klienta, przy zachowaniu nowatorskiego charakteru nadawanego przez Wnioskodawcę.

Jako nowy wytwór intelektu należy przykładowo wskazać:

(…)

Powyższe elementy stanowią każdorazowo nowy wytwór intelektu z uwagi na swoje indywidualne cechy i fakt, że są każdorazowo dostosowane do potrzeb występujących na rynku nowych technologii.

Kreacyjny charakter prac rozwojowych polega na wymyśleniu, wykreowaniu i zaprojektowaniu nowych produktów. Aby powstał nowy produkt, który zostanie zaakceptowany przez Klientów, należy ustalić jego parametry techniczne, wymyślić kształt, wziąć pod uwagę zakładaną najwyższą jakość i te wszystkie czynności mają charakter kreatywny. Na przedmiot realizowanych każdorazowo projektów nie ma gotowych wzorców do skopiowania. Wprowadzone na rynek projekty produktów dzięki indywidualnym właściwościom są nowymi dla docelowego rynku.

Wnioskodawca w ramach realizowanych czynności zastosował nowy system łączenia profili aluminiowych wraz z koncepcją ramek samonośnych do elementów linii produkcyjnej, a także prowadzenie przewodów elektrycznych zupełnie schowanych w konstrukcji, co odpowiada systemowi (…). Ponadto, do oprzyrządowania produkcji (…) Wnioskodawca wykorzystał technologie (…).

a)w odniesieniu do kryterium „systematyczności”:

Działalność jest zaplanowana, prowadzona regularnie i w sposób ciągły według ustalonego planu. Głównym celem projektu jest projekt nowych produktów i ich sprzedaż Kontrahentom. Działalność B+R ma na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów do tworzenia nowych projektów - na podstawie istniejącej wiedzy zgromadzonej podczas prowadzonej działalności.

Celem działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę jest stworzenie nowych projektów, co jest procesem skomplikowanym i wymaga zarówno wiedzy, jak i doświadczenia. Aby utrzymać się w branży, niezbędne jest prowadzenie badań nad nowymi/ulepszonymi projektami w zakresie stosowanej technologii.

Jako cele szczegółowe projektu B+R można wskazać zrealizowane projekty a zatem projekt (…). Wnioskodawca oferuje produkty, procesy, usługi, które są wynikiem prac rozwojowych, w swojej działalności gospodarczej, a produktami tymi są również wymienione we wniosku efekty jego prac tj. (…).

Zasoby ludzkie zaangażowane do prac B+R:

Do wykonywania prac badawczych oddelegowano pracowników zatrudnionych na umowę o pracę.

Zasoby rzeczowe wykorzystane do prac B+R:

W ramach realizowanych czynności Wnioskodawca wykorzystał przykładowo:

(…)

Nakłady finansowe poniesione na realizację projektu B+R:

-nakłady na wynagrodzenia.

b)w odniesieniu do kryterium „w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”:

Wnioskodawca przed rozpoczęciem realizacji dysponował wiedzą w zakresie projektowania pojazdów, części maszyn, czy urządzeń z zastosowaniem nowoczesnej technologii wytwarzania struktur (…)

Wnioskodawca w ramach realizowanych czynności wykorzystał i rozwinął odpowiednio wiedzę w zakresie projektowania pojazdów, części maszyn, czy urządzeń z zastosowaniem nowoczesnej technologii wytwarzania struktur (…), ponadto nieustannie dąży do postępu - głównie w obszarze materiałoznawstwa i nowych technologii materiałowych. Dodatkowo Wnioskodawca poprzez doświadczenie w nadzorze nad produkcją (…): stopów lekkich, stali, tworzyw sztucznych i ceramik pozyskuje know-how w zakresie elementów czy czynności, które wymagają modyfikacji, dzięki czemu w zakresie kolejnych projektów ogranicza ryzyko konieczności wprowadzania dalszych zmian/modyfikacji, bowiem jego wiedza i doświadczenie dzięki wnikliwej analizie i nadzorze pozwala mu każdorazowo usprawniać tworzone projekty.

Wnioskodawca w zakresie realizowanych czynności wykorzystuje już zdobytą wiedzę w zakresie projektowania pojazdów, części maszyn czy urządzeń z zastosowaniem nowoczesnej technologii wytwarzania(…), przy czym z każdym projektem uzyskuje również know-how w zakresie elementów, czy czynności, które wymagają modyfikacji, dzięki czemu w zakresie kolejnych projektów, które realizuje, ogranicza ryzyko konieczności wprowadzania dalszych zmian/modyfikacji.

Podejmowane przez Wnioskodawcę czynności były ukierunkowane na nowe odkrycia, a celem stworzenia unikalnych projektów pojazdów, części maszyn, czy urządzeń było rozpoczęcie produkcji znacząco ulepszonych wyrobów, które nosiły znamiona innowacji w skali świata. Wszystkie projektowane produkty wyróżniały się pod względem ich jakości oraz innowacyjności, co do stosowanych przy ich produkcji materiałów i surowców, jak również wykorzystywanych technologii w zakresie produkcji.

Wyniki podejmowanych w ramach każdego produktu prac mogą być wykorzystywane w innych pracach wynikających z zakresu prowadzonej działalności gospodarczej.

W ramach podejmowanych prac połączono i kształtowano istniejącą wiedzę na temat projektowania pojazdów, części maszyn, czy urządzeń w zakresie nowoczesnej technologii wytwarzania struktur (…), a efektem tego połączenia i kształtowania jest nieustanne dążenie do postępu technologicznego - głównie w obszarze materiałoznawstwa i nowych technologii materiałowych.

4.Wdrażanie prototypów oraz optymalizacja procesów produkcyjnych z zastosowaniem np. (…).

Prace dotyczyły wdrażania prototypów oraz optymalizacji procesów produkcyjnych - przykładowo należy wskazać projekt (…)

Wnioskodawca w wyniku prac rozwojowych zaprojektował i stworzył nowy, zmieniony lub ulepszony: produkt, proces albo usługę tj. (…). Wnioskodawca oferuje produkty, procesy, usługi, które są wynikiem prac rozwojowych, w swojej działalności gospodarczej, a produktami tymi są również wymienione we wniosku efekty jego prac tj. wdrażanie prototypów oraz optymalizacja procesów produkcyjnych z zastosowaniem np. (…).

Wszystkie projekty w zakresie wdrażania prototypów oraz optymalizacji procesów produkcyjnych wyróżniały się pod względem ich jakości oraz innowacyjności, co do zaproponowanych rozwiązań, jak również technologii w zakresie produkcji. Unikalność polega na wysokiej jakości oraz innowacyjności, co do stosowanych i wykorzystywanych technologii w zakresie produkcji co w konsekwencji powoduje, że projekty w zakresie wdrażania prototypów oraz optymalizacji procesów produkcyjnych wyróżniają się niepowtarzalnym zespołem cech i przez to są jedyne w swoim rodzaju, zwłaszcza, że ich specyfika polega na ścisłym dopasowaniu do potrzeb Klienta, przy zachowaniu nowatorskiego charakteru nadawanego przez Wnioskodawcę.

Jako nowy wytwór intelektu należy przykładowo wskazać projekt (…). Powyższe elementy stanowią każdorazowo nowy wytwór intelektu z uwagi na swoje indywidualne cechy i fakt, że są każdorazowo dostosowane do potrzeb występujących na rynku nowych technologii.

Kreacyjny charakter prac rozwojowych polega na wymyśleniu, wykreowaniu i zaprojektowaniu nowych produktów. Aby powstał nowy produkt, który zostanie zaakceptowany przez Klientów, należy ustalić jego parametry techniczne, wymyślić kształt, wziąć pod uwagę zakładaną najwyższą jakość i te wszystkie czynności mają charakter kreatywny. Na przedmiot realizowanych każdorazowo projektów nie ma gotowych wzorców do skopiowania. Wprowadzone na rynek projekty produktów dzięki indywidualnym właściwościom są nowymi dla docelowego rynku.

Wnioskodawca w ramach realizowanych czynności zastosował elementy systemu (…) w celu zwiększenia wydajności, określając wspólne standardy i tak w przypadku maszyn - te same (…). Dodatkowo, wprowadzono walidację procesową (…) do wszystkich procesów.

a)w odniesieniu do kryterium „systematyczności”:

Działalność jest zaplanowana, prowadzona regularnie i w sposób ciągły według ustalonego planu. Głównym celem projektu jest odpowiednio wdrożenie prototypów bądź optymalizacji procesów produkcyjnych i ich sprzedaż Kontrahentom. Działalność B+R ma na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów do tworzenia nowych projektów - na podstawie istniejącej wiedzy zgromadzonej podczas prowadzonej działalności. Celem działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę jest stworzenie nowych projektów, co jest procesem skomplikowanym i wymaga zarówno wiedzy, jak i doświadczenia. Aby utrzymać się w branży, niezbędne jest prowadzenie badań nad nowymi/ulepszonymi projektami w zakresie stosowanej technologii.

Jako cele szczegółowe projektu B+R można wskazać zrealizowane projekty a zatem przykładowo (…). Wnioskodawca oferuje produkty, procesy, usługi, które są wynikiem prac rozwojowych, w swojej działalności gospodarczej, a produktami tymi są również wymienione we wniosku efekty jego prac, tj. wdrażanie prototypów oraz optymalizacja procesów produkcyjnych z zastosowaniem np. (…).

Zasoby ludzkie zaangażowane do prac B+R:

Do wykonywania prac badawczych oddelegowano pracowników zatrudnionych na umowę o pracę.

Zasoby rzeczowe wykorzystane do prac B+R:

(…)

Nakłady finansowe poniesione na realizację projektu B+R:

-nakłady na wynagrodzenia.

b)w odniesieniu do kryterium „w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”:

Wnioskodawca przed rozpoczęciem realizacji dysponował wiedzą w zakresie wdrażania prototypów oraz optymalizacji procesów produkcyjnych.

Wnioskodawca w ramach realizowanych czynności wykorzystał i rozwinął odpowiednio wiedzę w zakresie wdrażania prototypów oraz optymalizacji procesów produkcyjnych, ponadto nieustannie dąży do postępu - głównie w obszarze nowych technologii. Dodatkowo, Wnioskodawca poprzez doświadczenie w nadzorze nad produkcją (…) z użyciem różnych materiałów: stopów lekkich, stali, tworzyw sztucznych i ceramik pozyskuje know-how w zakresie elementów, czy czynności, które wymagają modyfikacji, dzięki czemu w zakresie kolejnych projektów ogranicza ryzyko konieczności wprowadzania dalszych zmian/modyfikacji, bowiem jego wiedza i doświadczenie dzięki wnikliwej analizie i nadzorze pozwala mu każdorazowo usprawniać tworzone projekty.

Wnioskodawca w zakresie realizowanych czynności wykorzystuje już zdobytą wiedzę w zakresie wdrażania prototypów oraz optymalizacji procesów produkcyjnych, przy czym z każdym projektem uzyskuje również know-how w zakresie elementów, czy czynności, które wymagają modyfikacji, dzięki czemu w zakresie kolejnych projektów, które realizuje, ogranicza ryzyko konieczności wprowadzania dalszych zmian/modyfikacji.

Podejmowane przez Wnioskodawcę czynności były ukierunkowane na nowe odkrycia, a celem stworzenia unikalnych projektów w zakresie wdrażania prototypów oraz optymalizacji procesów produkcyjnych było albo rozpoczęcie produkcji w oparciu o unikalne rozwiązania albo znacząco ulepszone rozwiązania, które nosiły znamiona innowacji w skali świata. Wszystkie projektowane rozwiązania wyróżniały się pod względem ich jakości oraz innowacyjności, co do stosowanych przy ich projekcie technologii w zakresie produkcji.

Wyniki podejmowanych w ramach każdego produktu prac mogą być wykorzystywane w innych pracach wynikających z zakresu prowadzonej działalności gospodarczej.

W ramach podejmowanych prac połączono i kształtowano istniejącą wiedzę na temat wdrażania prototypów oraz optymalizacji procesów produkcyjnych, a efektem tego połączenia i kształtowania jest nieustanne dążenie do postępu technologicznego.

Według wiedzy Wnioskodawcy prowadzi On prace rozwojowe, bowiem Jego działalność obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności - w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania – do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich (nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń). Przy czym, to, czy działania podejmowane przez Wnioskodawcę są de facto działalnością badawczo-rozwojową w zakresie prac rozwojowych stanowi przedmiot zapytania Wnioskodawcy.

Przedmiotem wniosku są czynności:

-projektowania, produkcji i dostawy elementów oraz systemów (…);

-doradztwa techniczno-technologicznego w zakresie budowy, adaptacji i modyfikacji (…);

-wdrażania prototypów oraz optymalizacji procesów produkcyjnych z zastosowaniem np. (…)

-projektowania pojazdów, części maszyn i urządzeń - (…).

Przedmiotem wniosku nie są natomiast czynności wdrożeniowe w zakresie opracowywanych produktów i usług, produkcja seryjna, serwisowanie, ani prace spoza prac badawczo-rozwojowych.

Wnioskodawca wyjaśnia, że metodyka zwinna, to system zarządzania projektami. Zarządzanie to polega na cyklicznym wykonywaniu konkretnych etapów, które składają się na poszczególne cykle. Pomiędzy cyklami progres prezentowany jest klientowi, a otrzymany feedback wdraża się w kolejnym cyklu. Ten typ pracy pozwala na ciągłe doskonalenie produktu. Należy zauważyć, że zwinne zarządzanie nie ogranicza się do jednego systemu prowadzenia projektów.

Najważniejsze etapy cyklu zwinnego zarządzania, to:

§Planowanie - pozwala na uzgodnienie założeń i oczekiwań klienta.

§Projektowania - polega na opracowaniu sposobów realizacji konkretnych części projektu, pozwalając na oszacowanie zasobów potrzebnych do wykonania zlecenia.

§Rozwój - jest centralnym etapem cyklu i odnosi się do wdrażania projektu określonego w etapie projektowania.

§Testowanie - umożliwia sprawdzenie, czy wdrożone w fazie rozwoju usprawnienia spełniają odpowiednie wymagania i skutecznie realizują swoje funkcje.

§Implementacja - polega na zakończeniu danego etapu projektu po wcześniejszej akceptacji klienta oraz na zebraniu i usystematyzowaniu wniosków z cyklu prac, które służą usprawnieniu kolejnych iteracji projektowych.

Wnioskodawca nie realizuje usług, ani nie dostarcza pojazdów, maszyn, urządzeń wskazanych we wniosku na rzecz podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca realizując projekty z zakresu badań i rozwoju ponosi koszty materiałów i surowców, takie jak stal: (…), które bezpośrednio wykorzystuje. W przypadku Wnioskodawcy jest to nieodłączny element prac badawczo-rozwojowych. Wnioskodawca pragnie również dodać, iż proporcja, w jakiej koszty nabytych materiałów i surowców mogą być uznane za koszty kwalifikowane, będzie wynikać z ewidencji pomocniczej.

Wnioskodawca realizując projekty z zakresu badań i rozwoju wykorzystuje licencje na programy komputerowe (…).

W przypadku, gdy wartości niematerialne i prawne nie były wykorzystywane wyłącznie w prowadzonej działalności mającej stanowić działalność badawczo-rozwojową, gdyż były wykorzystywane również do czynności rutynowych/okresowych nie spełniających definicji prac rozwojowych wówczas w oparciu o faktyczne wykorzystanie czasowe wskazanych WNiP - Wnioskodawca dokonuje odpowiedniego wyodrębnienia WNiP używanych do prac badawczo-rozwojowych np. w ewidencji pomocniczej, co umożliwi określenie wysokości kosztów z tytułu odpisów amortyzacyjnych od tych WNiP związanych bezpośrednio z działalnością badawczo-rozwojową (w całości lub proporcjonalnie w zakresie, w jakim były wykorzystywane do prac badawczo-rozwojowych).

Wszystkie wskazane przez Wnioskodawcę we wniosku koszty kwalifikowane działalności B+R, tj. koszty wynagrodzeń i ubezpieczeń społecznych; koszty materiałów i surowców oraz koszty amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych wprowadzonej działalności związanej z realizacją danego projektu (Obszary B+R) z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością - są niezbędne dla realizacji każdego z działań, tj. projektowanie, adaptacja i modyfikacja ((…)); wdrożenie do produkcji prototypów oraz produkcja ((…)), realizacja usług w zakresie dostarczania kompleksowych rozwiązań przewidzianych dla linii produkcyjnych.

Koszty, które mają podlegać odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową, były/są/będą zaliczane w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę w tym przez odpisy amortyzacyjne.

Podatnik dokonuje rozliczeń podatkowych w oparciu o prowadzoną Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów, dlatego też wyodrębnienie kosztów działalności badawczo-rozwojowej dokonywane jest w dodatkowej odrębnej ewidencji.

Elementy wynagrodzenia w zakresie osób zatrudnionych na umowę o pracę:

-wynagrodzenie podstawowe;

-wynagrodzenie za nadgodziny;

-ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, przyznawany na podstawie art. 171 § 1 Kodeksu pracy w przypadku niewykorzystania przez pracownika przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy;

-sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, tj. składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe;

-premie przyznawane na podstawie wewnętrznych regulaminów;

-wydatki w związku z podróżą i pobytem Pracowników realizujących działalność badawczo-rozwojową;

-koszty uczestnictwa w szkoleniach, konferencjach i wizytach studyjnych (w tym, w razie zaistnienia takiej potrzeby, koszty dojazdu na szkolenia, konferencje i wizyty studyjne, koszty noclegów i wyżywienia), koszty delegacji, które dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej, gdyż eksperci muszą brać aktywny udział w licznych seminariach i konferencjach branżowych.

Elementy wynagrodzenie w zakresie osób zatrudnionych na umowy cywilnoprawne:

-wynagrodzenie podstawowe;

-sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, tj. składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe.

Pojęcie czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, odnosi się do czasu faktycznie poświęconego. Zatem, odliczeniu nie będą podlegały kwoty wynagrodzeń oraz składek proporcjonalnie przypisanych do dni nieobecności pracownika, tj. wynagrodzeń za czas urlopu, wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy, wynagrodzenia za dni wolne na opiekę nad dzieckiem, oraz wynagrodzenie za inne zwolnienia od pracy.

Pytania

1)Czy czynności podejmowane przez Wnioskodawcę w ramach obszarów B+R, tj.: projektowanie, adaptacja i modyfikacja (…); wdrożenie do produkcji prototypów oraz produkcja (pojazdów, maszyn/urządzeń o(…), realizacja usług w zakresie dostarczania kompleksowych rozwiązań przewidzianych dla linii produkcyjnych - stanowią działalność badawczo-rozwojową, w rozumieniu art. 5a pkt 38 Ustawy PIT, a w konsekwencji Wnioskodawcy przysługuje prawo do skorzystania z dodatkowego odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e Ustawy PIT za rok 2021-2022?

2)Czy koszty działalności B+R, tj.:

-koszty wynagrodzeń i ubezpieczeń społecznych;

-koszty materiałów i surowców;

-koszty amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnychwykorzystywanych w prowadzonej działalności związanej z realizacją danego projektu Obszary B+R - z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością

ponoszone przez Wnioskodawcę w ramach działalności badawczo-rozwojowej stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 i 3 Ustawy PIT?

Pana stanowisko w sprawie

Ad 1

Czynności podejmowane przez Wnioskodawcę w ramach obszarów B+R, tj.: projektowanie, adaptacja i modyfikacja (…); wdrożenie do produkcji prototypów oraz produkcja (…), realizacja usług w zakresie dostarczania kompleksowych rozwiązań przewidzianych dla linii produkcyjnych - stanowią działalność badawczo-rozwojową, w rozumieniu art. 5a pkt 38 Ustawy PIT, a w konsekwencji Wnioskodawcy przysługuje prawo do skorzystania z dodatkowego odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e Ustawy PIT za rok 2021-2022.

Ad 2

Następujące koszty działalności B+R tj.:

-koszty wynagrodzeń i ubezpieczeń społecznych;

-koszty materiałów i surowców;

-koszty amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności związanej z realizacją danego projektu (Obszary B+R) - z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością;

ponoszone przez Wnioskodawcę w ramach działalności badawczo-rozwojowej stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 i 3 Ustawy PIT.

Uzasadnienie

Ad 1

Zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm., dalej: Ustawa PIT), podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Rodzaje działalności, które uprawniają podatników do odliczenia kosztów kwalifikowanych w zeznaniu podatkowym zostały zdefiniowane w art. 5a tej ustawy.

Zgodnie ze wskazanym art. 5a pkt 38 ustawy PIT stanowi, że działalność badawczo-rozwojowa - oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ustawy PIT, ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze. zm.);

b.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Ponadto, w myśl art. 4 ust. 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, badania naukowe są działalnością obejmującą:

a.badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b.badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 5a pkt 40 ustawy PIT, ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych -oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Ponadto, zgodnie z art. 26e ust. 2 ustawy PIT za koszty kwalifikowane uznaje się m.in.: poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Natomiast, zgodnie z art. 26e ust. 5 ustawy PIT, koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

W myśl art. 26e ust. 6 ustawy PIT, podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Z kolei, stosownie do art. 26e ust. 7 ustawy PIT kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6  marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców -200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt l-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Zgodnie natomiast z art. 26e ust. 8 ustawy PIT, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku, gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia -odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 26eb ust. 1.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 26f ustawy PIT, zgodnie z którym podatnicy korzystający z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, oraz podatnicy, którym przysługuje kwota określona w art. 26ea, są obowiązani wykazać w zeznaniu poniesione koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu lub stanowiące podstawę do wyliczenia przysługującej podatnikowi kwoty.

W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z zasadą, przyjętą w orzecznictwie, jak i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe, w tym ulga badawczo-rozwojowa, są wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania, tak, więc przepisy regulujące prawo do ulgi winny być interpretowane ściśle.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1.podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową;

2.koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy PIT;

3.koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ust. 2-3 ustawy PIT;

4.ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy PIT, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów;

5.w ewidencji, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej;

6.podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu;

7.kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie PIT;

8.koszty kwalifikowane zostały odliczone od podstawy opodatkowania oraz nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Prace opisywane we wniosku stanowią działalność BR (prace rozwojowe) i w konsekwencji, koszty kwalifikowane tych prac objęte są ulgą BR.

Wobec powyższego, odnosząc się do kwestii będącej przedmiotem niniejszego wniosku należy wskazać, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, należy w pierwszej kolejności przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową.

A zatem po pierwsze, prace te charakteryzują się twórczym charakterem. Twórczy charakter działalności BR odznacza się tym, że realizowane prace mają na celu tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, a inwencja i zaprojektowanie tych rozwiązań leży po stronie podatnika. W ujęciu negatywnym, twórczy charakter działalności BR wyklucza uznanie za działalność BR czynności mających na celu jedynie techniczne wdrożenie produktu lub usługi opracowanych przez inny podmiot.

Przenosząc powyższe rozważania na grunt stanu faktycznego opisanego we wniosku, Wnioskodawca wskazuje, że prace mające na celu projektowanie, adaptacje i modyfikacje (…); wdrożeniu do produkcji prototypów oraz wykonania i produkcji (…), realizacji usług w zakresie dostarczania kompleksowych rozwiązań przewidzianych dla linii produkcyjnych odznaczają się twórczym charakterem. Wniosek ten wynika z celu i zakresu realizowanych prac, ponieważ prowadzą one w założeniu do powstania nowego, oryginalnego produktu np. maszyny/urządzenia, które znajduje zastosowanie w nowatorskiej działalności gospodarczej Klientów Wnioskodawcy. Jednocześnie, realizowane prace oparte są o wiedzę, umiejętności i inwencję pracowników Wnioskodawcy oraz o testy i wdrożenie samodzielnie wykonanych prototypów (prace nie polegają na nabywaniu i implementowaniu gotowych rozwiązań). W opisywanym stanie faktycznym, kształt i parametry maszyn/urządzeń są definiowane w całości przez Wnioskodawcę od etapu koncepcyjnego.

Po drugie, prace opisane we wniosku stanowią prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Rozwojowy charakter realizowanych prac wynika z ich celu i zakresu, tj. powstania nowych lub ulepszonych pojazdów/maszyn/urządzeń, a w efekcie nowych lub ulepszonych usług świadczonych przez Wnioskodawcę. Prace te prowadzone są w zastosowaniem posiadanej przez niego wiedzy i umiejętności. Konsekwencją powyższego jest także spełnienie przesłanki działalności BR, zgodnie, z którą działalność ta powinna prowadzić do m.in. wykorzystania zasobów wiedzy to tworzenia nowych zastosowań.

Prace opisane we wniosku nie stanowią także rutynowych zmian w produktach lub usługach. Efektem prowadzonych prac jest każdorazowo powstanie nowego produktu (maszyny, czy urządzenia).

Działalność w ramach realizowanych projektów ma także systematyczny charakter. Systematyczny charakter działalności oznacza, że nie ma ona charakteru jednorazowego, lecz jest prowadzona w sposób zorganizowany, z nastawieniem na jej ciągłe prowadzenie w przyszłości. Prace opisane we wniosku prowadzone są przez przypisane do nich zespoły doświadczonych pracowników oraz szczegółowo dokumentowane. Co więcej, prace te nie mają charakteru jednorazowego.

Na inny aspekt systematycznego charakteru wskazują także Objaśnienia Podatkowe Ministra Finansów z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczące preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box (dalej: Objaśnienia). Zgodnie z Objaśnieniami, „najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany”. W dalszej części Objaśnień, Minister Finansów wskazuje, że: „ (...) Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany”.

Pomimo tego, że Objaśnienia dotyczą innej ulgi przewidzianej przez ustawodawcę, to definicja działalności BR dla celów ulgi B+R i IP Box jest tożsama, zatem zdaniem Wnioskodawcy, uwagi zawarte w Objaśnieniach zachowują merytoryczną aktualność także w stosunku do ulgi BR (pomimo braku mocy ochronnej wynikającej z objaśnień podatkowych). W tym miejscu Wnioskodawca wskazuje, że prace opisane we wniosku prowadzone są, jako wyodrębnione projekty, do których przypisane są konkretne zasoby.

Zatem, prace te są prowadzone przez Wnioskodawcę w sposób metodyczny, zaplanowany i  uporządkowany (nie mają charakteru przypadkowego i spontanicznego), co także potwierdza ich systematyczny charakter.

Odnosząc powyższe do projektów realizowanych przez Wnioskodawcę w ramach obszarów B+R, należy zauważyć, że wszystkie projekty:

-dotyczą opracowywania, zaprojektowania oraz zbudowania zindywidualizowanych produktów bądź wprowadzania zmian polegających na robotyzacji już istniejących procesów produkcyjnych.

Celem powyższych czynności podejmowanych przez Wnioskodawcę jest stworzenie nowego produktu bądź zmodyfikowanie go w znaczący sposób bądź poprzez wdrażanie nowych rozwiązań. Mając powyższe na uwadze, nie można uznać tych prac za mające na celu wprowadzenia rutynowych, bądź okresowych zmian (co wykluczyłoby możliwość skorzystania z ulgi B+R):

-są prowadzone w sposób systematyczny, według określonego harmonogramu oraz planu nakreślonego przez osoby nadzorujące każdy etap projektu, każdy etap jest również bardzo dokładnie dokumentowany, przedstawiając tym samym faktyczny przebieg każdego z etapów wraz z dokładną specyfikacją osiągniętych założeń/zrealizowanych czynności;

-mają charakter twórczy, gdyż działania pracowników Wnioskodawcy nakierowane są na stworzenie nowego produktu/zmodernizowania istniejącego produktu, bądź wdrożenie procesu usprawniającego oraz optymalizującego działalność Klienta. Cały proces produkcji - jak już zostało wskazane w opisie stanu faktycznego wymaga - zaprojektowania, przeprowadzania symulacji oraz kontroli jakościowych, nie jest to, więc odwzorowywany, powtarzalny proces, lecz innowacyjna działalność Wnioskodawcy. Wnioskodawca nie otrzymuje również żadnych informacji dotyczących finalnego produktu oraz sposobu, w jaki powinien on zostać wykonany. Wnioskodawca nie otrzymuje również żadnej instrukcji, która mogłaby Mu pomóc w stworzeniu danego produktu. Dodatkowo, Pracownicy do osiągnięcia powyższego korzystają m.in. ze specjalistycznego oprogramowania, co zostało dokładnie opisane w opisie stanu faktycznego;

-mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa w szczególnych warunkach zagrożenia oraz optymalizację procesu wytwórczego poprzez minimalizowanie kosztów, maksymalizowanie zysku, obniżenie pracochłonności, wzrost produktywności, optymalizację zużycia materiałów i surowców (energia elektryczna itp.) przy jednoczesnym utrzymaniu, bądź podniesieniu poziomu jakości produkcji, zwiększeniu wydajności poprzez automatyzację procesu, wprowadzaniu nowych systemów zarządzania, a także projektów mające za zadanie zmniejszenie zużycia energii, czy optymalizację ilości odpadów itp., które znacznie poprawiają/poprawią konkurencyjność Klientów Wnioskodawcy w porównaniu z innymi przedsiębiorstwami w danej branży;

-są realizowane przez Pracowników posiadających specjalistyczną wiedzę niezbędną do tworzenia nowych produktów.

Mając powyższe na uwadze, podejmowane przez Wnioskodawcę projekty z obszarów B+R będą spełniały definicję „prac rozwojowych”.

Dodatkowo, analizując zaprezentowane typowe procesy związane z zaprojektowaniem oraz wyprodukowaniem produktu, Wnioskodawca:

-otrzymuje od Klienta jedynie wstępne zapytanie dotyczące finalnego produktu wraz z informacjami, jakie ogólne parametry dany produkt powinien posiadać. Wnioskodawca nie otrzymuje, więc instrukcji bądź informacji na temat sposobu postępowania przy produkcji bądź zaprojektowaniu danego produktu. Tym samym, jest to innowacyjną, twórczą działalnością Pracowników;

-musi uzyskać odpowiednią wiedzę technologiczną przed przystąpieniem do realizacji projektów z obszarów B+R (tj. przeprowadzenie wstępnej analizy oraz symulacji przez wyspecjalizowanych Pracowników);

-poszukuje nowych zastosowań dla wiedzy z uwzględnieniem celów i założeń podanych przez Klienta;

-weryfikuje projekt po zakończeniu każdego etapu w celu weryfikacji, czy produkt spełnia wszystkie wymagania prawne oraz postawione przez Klienta;

-wykorzystuje specjalistyczne urządzenia oraz narzędzia do badań oraz weryfikacji założeń.

Wnioskodawca jest, zatem odpowiedzialny za przygotowanie całości projektu, uwzględniając przy tym przeprowadzenie wstępnej analizy, symulacji oraz opracowanie całego procesu produkcyjnego. Nie można, więc uznać, że wykonywane przez Wnioskodawcę czynności są „odtwórczym”, bądź „rutynowym” działaniem przy realizacji projektów w obszarach B+R.

Dodatkowo, mając na względzie charakter prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności, istotne znaczenie ma Jego aktywna postawa w zakresie wykorzystywania nowych technologii oraz szukania nowych rozwiązań pozwalających na stworzenie nowych produktów. Każdy projekt wymaga innowatorskiego, zindywidualizowanego podejścia. Dodatkowo, prowadzone prace obejmują wykorzystanie aktualnie dostępnej wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i danego obszaru działalności gospodarczej do tworzenia produktów, jak i ich modernizację oraz usprawnianie procesów.

Jak już zostało wskazane wyżej, Wnioskodawca zajmuje się projektowaniem całego produktu od podstaw, uwzględniając przy tym stworzenie wszystkich komponentów składających się na finalny produkt oraz przygotowanie instrukcji dla pracowników produkcyjnych. Nie można, zatem uznać, że są to działania automatyczne i według utartych schematów, gdyż każdy produkt jest niepowtarzalny. Istotą jest, więc wysiłek intelektualny i technologiczny oraz twórczy wkład Wnioskodawcy w tworzenie nowych produktów oraz usprawnianie procesów produkcyjnych. Następujące zmiany mają niewątpliwie charakter twórczy, a ich wprowadzenie wymaga od Wnioskodawcy innowacji, wyspecjalizowanego personelu oraz zaplecza technicznego potrzebnych do finalizacji zlecenia, co jest przeciwnością działań wykonywanych w sposób rutynowy.

Wnioskodawca z przeprowadzonych projektów sporządza raporty i analizy. Tak prowadzona dokumentacja pozwala w sposób systematyczny zbierać, magazynować i dystrybuować nową wiedzę powstałą podczas prowadzenia projektu. Projekty prowadzone przez Wnioskodawcę są projektami prowadzonymi w sposób systematyczny.

Ponadto, Wnioskodawca pragnie zauważyć, że cały cykl - od przyjęcia zapytania ofertowego/zainicjowania nowego projektu, aż do stworzenia finalnego produktu - stanowi nierozerwalny ciąg prac, bowiem między poszczególnymi fazami działań Wnioskodawcy istnieje wyraźny związek, tworzą one spójny, systematyczny proces pozwalający na finalne stworzenie produktu. Opracowanie nowego produktu nie byłoby, bowiem możliwe bez opracowania koncepcji, stworzenia projektu, fazy testów oraz kontroli jakości od strony jej funkcjonalności oraz przeprowadzenia wielu badań. W konsekwencji między fazami procesu istnieje ścisła zależność i związek przyczynowo - skutkowy, co wskazuje na spełnienie warunku „systematyczności”.

Wnioskodawca deklaruje również, że prowadzi prace B+R wpisujące się w przedstawione powyżej definicje. Celem Wnioskodawcy jest, bowiem:

-opracowanie innowacyjnych produktów - prace B+R będą miały nowatorski charakter;

-wykorzystanie koncepcji i hipotez dotychczas niepotwierdzonych w branży;

-realizacja prac B+R, która wiąże się z ryzykiem niepewności odnośnie ostatecznych wyników i ma dodatkowo nieprzewidywalny charakter;

-określenie w każdym z obszarów badawczych głównych wyzwań badawczych, planowanych do osiągnięcia celów oraz koncepcji realizacji prac B+R umożliwiających ich osiągnięcie, a także zapewnienie środków finansowych i zasobów ludzkich i organizacyjnych do ich wykonania - prace B+R będą miały metodyczny charakter.

Na mocy powyższego, wszelkie prowadzone projekty posiadają określone cele, a po zakończeniu każdego projektu spisywane są wnioski z jego przebiegu. Projekty są uważane za rozpoczęte od momentu prowadzenia wstępnych prac koncepcyjnych (zebrania informacji o wymaganiach technicznych od klienta, stworzenie zbioru wytycznych itp.) do momentu walidacji, bądź certyfikacji wyrobu, która ujawnia wszelkie ryzyka i nieścisłości występujące podczas wprowadzania nowych rozwiązań i pozwala na wyeliminowanie ewentualnych nieprawidłowości. Projekty mają jasno określony harmonogram działań i do każdego z projektów są przypisane odpowiednie zasoby (zasoby ludzkie oraz zużyte materiały i surowce). Wnioskodawca z przeprowadzonych projektów sporządza zapisy z wnioskami. Tak prowadzona dokumentacja pozwala w sposób systematyczny zbierać, magazynować i dystrybuować nową wiedzę powstałą podczas prowadzenia projektu. Projekty prowadzone przez Wnioskodawcę są zatem projektami prowadzonymi w sposób systematyczny.

Reasumując, realizowane projekty z obszarów B+R wpisują się w definicję prac badawczo-rozwojowych zawartą w ustawie PIT, ponieważ mają charakter twórczy, nie wprowadzają zmian o charakterze rutynowym bądź okresowym, są prowadzone w sposób systematyczny według określonych harmonogramów i wytycznych, przez Pracowników posiadających odpowiednie kompetencje i wykształcenie. Realizowane przez Wnioskodawcę projekty z obszarów B+R dążą do stworzenia czegoś innowacyjnego, ulepszenia procesu produkcyjnego wpływającego na finalną efektywność procesów produkcyjnych, bądź niezbędnego do walidacji danego procesu. Bez znaczenia pozostaje również przy tym fakt, że produkt jest wykonywany na zlecenie Klienta, bowiem Wnioskodawca nie otrzymuje żadnych informacji bądź wstępnych założeń dot. finalnego produktu. Wnioskodawca otrzymuje jedynie parametry wyjściowe, jakie musi uzyskać.

Wobec powyższego, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że opisana w stanie faktycznym działalność w zakresie badań i rozwoju stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy PIT. Zdaniem Wnioskodawcy, interpretacja inna niż przedstawiona powyżej prowadziłaby do sytuacji, że przedmiotowa ulga nie uwzględniałaby projektów badawczo-rozwojowych prowadzonych przez przedsiębiorstwa produkcyjne, co prowadziłoby do nierównego traktowania przedsiębiorców.

Z uwagi na powyższe, prace wykonywane przez Wnioskodawcę, w ramach projektów opisanych we wniosku stanowią działalność BR.

Ad 2

Zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy PIT, podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Na podstawie art. 26e ust. 2 ustawy PIT, za koszty kwalifikowane uznaje się m.in.:

§poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

§poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

§nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

§nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

§ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

§odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

§nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

§koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

-przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy;

-prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego;

-odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie;

-opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Ponadto, zgodnie z art. 26e ust. 3 ustawy PIT, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane wdanym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Natomiast, w art. 26e ust. 5 ustawy PIT ustawodawca wskazał, że koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

Zgodnie z art. 26e ust. 8 ustawy PIT, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 26eb ust. 1.

Zgodnie z art. 26f ustawy PIT, podatnicy korzystający z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, oraz podatnicy, którym przysługuje kwota określona w art. 26ea, są obowiązani wykazać w zeznaniu poniesione koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu lub stanowiące podstawę do wyliczenia przysługującej podatnikowi kwoty.

W konsekwencji, podatnikowi podatku PIT przysługuje prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym pod warunkiem, że:

-poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy PIT; koszty działalności badawczo-rozwojowej stanowiły dla niego koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy PIT;

-koszty działalności B+R mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ust. 2-3 ustawy PIT;

-w ewidencji wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej;

-wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu, kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;

-koszty kwalifikowane nie zostały mu zwrócone w jakiekolwiek formie.

Wobec powyższego, Wnioskodawca w tym miejscu pragnie pokrótce odnieść się do każdego z wymienionych Kosztów kwalifikowanych działalności B+R.

a.koszty wynagrodzeń i ubezpieczeń społecznych

Zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy PIT, za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Natomiast, art. 12 ust. 1 ustawy PIT stanowi, że za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Należy, zatem stwierdzić, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Za pracownika zatrudnionego w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej należy uznać pracownika, w zakresie obowiązków, którego pozostaje czynne uczestnictwo w prowadzonych pracach badawczo-rozwojowych. Jednakże, istotne jest również to, aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych. Nie wystarczy, zatem, że umowa o pracę, bądź inny dokument potwierdza, że w zakresie kompetencji danego pracownika znajduje się wykonywanie czynności stanowiących realizację działalności badawczo-rozwojowej, pracownik ten musi też faktycznie uczestniczyć w tych pracach. Tylko wówczas, bowiem wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.

Zatem, w przypadku, gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Powyższe oznacza, że do kosztów kwalifikowanych można zaliczyć wydatki poniesione na pracowników wykonujących prace B+R, tj.m.in. wydatki na wynagrodzenie, godziny nadliczbowe, dodatki, nagrody, stanowiące przychody ze stosunku pracy, jak również sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, tj. składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe. Warunkiem jest jednak, określenie części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności B+R pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 ustawy PIT, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są, więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Należy zauważyć, że pojęcie czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, odnosi się do czasu faktycznie poświęconego. Zatem, odliczeniu nie\ będą podlegały kwoty wynagrodzeń oraz składek proporcjonalnie przypisanych do dni nieobecności pracownika tj. wynagrodzeń za czas urlopu, wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy, wynagrodzenia za dni wolne na opiekę nad dzieckiem, oraz wynagrodzenie za inne zwolnienia od pracy.

W sytuacji, gdy w danym miesiącu pracownik otrzyma wyłącznie wynagrodzenie za czas, w którym nie będzie faktycznie realizował działalności badawczo-rozwojowej, wówczas ww. wynagrodzenie wraz ze sfinansowanymi przez płatnika składkami od ww. przychodu, określonymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, nie będzie stanowiło kosztów kwalifikowanych.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca dysponuje i będzie dysponować ewidencją czasu pracy, która w jasny i bezsprzeczny sposób wskaże, ile godzin poświęci dany pracownik na działalność przy obszarach B+R, jeżeli pracownik zajmować się będzie również innymi zadaniami, które nie będą kwalifikowane do projektów z obszarów B+R.

Dodatkowo Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, że możliwe będzie również określenie:

-którzy Pracownicy biorą udział w realizacji danego projektu z obszaru B+R;

-całkowitej liczby godzin zaangażowania Pracowników biorących udział w danym projekcie; wartości zaangażowania wszystkich Pracowników biorących udział w danym projekcie.

Ponadto, należy zaznaczyć, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane, poza należnościami z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy PIT oraz sfinansowanymi przez płatnika składkami z tytułu tych należności określonymi w  ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, również należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy PIT, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Stosownie, zatem do art. 13 pkt 8 lit. a ustawy PIT, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się: przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością, przedsiębiorstwa w spadku - z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Wnioskodawca wskazuje, iż projekty z Obszarów B+R są realizowane zasadniczo przez Pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jednak Wnioskodawca pragnie również nadmienić, iż Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę oraz ci zatrudnieni w oparciu o umowy cywilnoprawne, których wynagrodzenia Wnioskodawca zamierza rozpoznać, jako koszty kwalifikowane, nie wykonywali/nie wykonują/nie będą wykonywać tych umów w ramach prowadzonych przez siebie działalności gospodarczych.

Zatem, poniesione przez Wnioskodawcę Koszty Pracownicze związane z zatrudnianiem osób realizujących działalność badawczo-rozwojową, tj.:

-wynagrodzenie podstawowe;

-wynagrodzenie za nadgodziny;

-ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, przyznawany na podstawie art. 171 § 1 Kodeksu pracy w przypadku niewykorzystania przez pracownika przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy;

-premie przyznawane na podstawie wewnętrznych regulaminów;

-wydatki w związku z podróżą i pobytem Pracowników realizujących działalność badawczo-rozwojową;

-koszty uczestnictwa w szkoleniach, konferencjach i wizytach studyjnych (w tym, w razie zaistnienia takiej potrzeby, koszty dojazdu na szkolenia, konferencje i wizyty studyjne, koszty noclegów i wyżywienia), koszty delegacji, które dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej, gdyż eksperci Spółki muszą brać aktywny udział w licznych seminariach i konferencjach branżowych

stanowią zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy PIT, koszty kwalifikowane.

Reasumując, wskazane koszty wynagrodzeń i ubezpieczeń społecznych, mogą w ocenie Wnioskodawcy stanowić koszty kwalifikowane, w proporcji czasu pracy poświęconego przez danego pracownika na realizację działalności B+R w ogólnym czasie pracy tego pracownika w danym miesiącu lub w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wskazane usługi pozostaje do całości czasu przeznaczonego na wykonywanie usługi. Wyżej wymienione koszty zatrudnienia pracowników, które ponosi Wnioskodawca są bowiem kosztami związanymi z prowadzoną przez Niego działalnością badawczo-rozwojową. Są to, bowiem m.in. czynności mające istotne znaczenie dla rozwoju pracowników, umożliwiające poszerzanie wiedzy, w tym w zakresie najnowszych rozwiązań naukowych i technicznych, a  także umożliwiające zdobywanie nowych kwalifikacji.

b.koszty materiałów i surowców

Jak wskazano wyżej, zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 2 Ustawy PIT, za koszty kwalifikowane uznaje się m.in. nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Wnioskodawca w ramach działalności BR może zużywać różnego rodzaju materiały, surowce, narzędzia ręczne czy osprzęt pomiarowy konieczny do realizacji prac z zakresu automatyki przemysłowej, produkcji, czy modernizacji maszyn/urządzeń/pojazdów. Przedmioty te mieszczą się wprost w definicji działalności badawczo-rozwojowej zawartej w art. 5a pkt 38-40 ustawy PIT, zatem materiały i surowce zużyte w trakcie tych aktywności powinny być uznane za materiały i surowce bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Ponadto, Wnioskodawca planuje uznawać za koszt kwalifikowany również wszelkie wydatki związane z nabyciem surowców i materiałów do projektów z obszarów B+R, w tym w szczególności:

-koszt samego materiału/surowca;

-koszt transportu;

-koszt pakowania;

bowiem bez poniesienia wszystkich powyższych kosztów niemożliwe byłoby nabycie towaru.

Wobec powyższego, należy wskazać, że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Przepisy omawianej ustawy podatkowej nie precyzują jednak, co należy rozumieć pod pojęciem materiałów i surowców. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku, których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.

Należy przy tym zwrócić uwagę, że ustawodawca posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały jednak zdefiniowane w przepisach ustawy o CIT, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

Jeżeli chodzi, zatem o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 120 ze zm., dalej: UOR).

W świetle, bowiem art. 3 ust. 1 pkt 19 UOR, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Ponadto, w sposób pośredni można posiłkować się również art. 28 ust. 2 UOR, zgodnie, z którym Cena nabycia (...) to cena zakupu składnika aktywów, obejmująca kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, a w przypadku importu powiększona o obciążenia o charakterze publicznoprawnym oraz powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu, łącznie z kosztami transportu, jak też załadunku, wyładunku, składowania lub wprowadzenia do obrotu, a obniżona o rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzyski.

Zdaniem Wnioskodawcy, dla potrzeb rozpoznawania wydatków związanych z „nabyciem materiałów i surowców do działalności B+R”, jako koszty kwalifikowane, istotne jest to, w jaki sposób - zgodnie z przyjętą polityką rachunkowości - Wnioskodawca rozpoznaje zużycie materiałów dla ogólnego rozliczenia kosztów uzyskania przychodów. W przypadku Wnioskodawcy wartość przyjmowanych przez Wnioskodawcę materiałów zawiera również inne koszty, w tym włączając koszty transportu, koszty pakowania oraz inne związane bezpośrednio z wysyłką koszty. Uzasadnione, zdaniem Wnioskodawcy jest, zatem doliczanie do kosztów materiałów oraz surowców wszystkich niezbędnych kosztów dodatkowych związanych z transportem, pakowaniem oraz fizycznym dostarczeniem surowca/materiału do siedziby Wnioskodawcy.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam. Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj. Walińska Anna. Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

Co więcej, skoro za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, zdaniem Wnioskodawcy, konstrukcja powyżej przytoczonego przepisu pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych, kosztów wszelkich materiałów i surowców (kosztów uzyskania przychodu), a zatem także surowców i materiałów zużywanych do wytworzenia narzędzi lub oprzyrządowania, jeżeli bez wyżej opisanych elementów niemożliwe będzie wytworzenie np. prototypu.

Skoro bez tych materiałów i surowców niemożliwe byłoby zrealizowanie projektu, to należy uznać, iż zachodzi bezpośredni związek tych materiałów i surowców z działalnością badawczo-rozwojową. Wytworzenie nowych technologicznie produktów wymaga, bowiem również zastosowania nowych, odpowiednio dostosowanych stanowisk, matryc, narzędzi i oprzyrządowania, niedostępnych na rynku, wobec czego Wnioskodawca musi je opracować i stworzyć samodzielnie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Wnioskodawca pragnie wskazać, że taka interpretacja jest zgodna z charakterem działalności badawczo-rozwojowej, w trakcie, której należy wytworzyć prototyp, a bez wyżej opisanych, odpowiednio dostosowanych elementów jest to niemożliwe. W przypadku Wnioskodawcy jest to nieodłączny element prac badawczo-rozwojowych. Wnioskodawca pragnie również dodać, iż proporcja, w jakiej koszty nabytych materiałów i surowców mogą być uznane za koszty kwalifikowane, będzie wynikać z ewidencji pomocniczej.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, będzie On uprawniony do uznania. materiałów i surowców wykorzystanych do realizacji prac B+R za koszty kwalifikowane prac badawczo-rozwojowych zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 2 Ustawy o PIT.

c.koszty amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności związanej z realizacją danego projektu (Obszary B+R) - z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Zgodnie z art. 26e ust. 3 ustawy PIT, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Na gruncie powyższego przepisu można wskazać na przesłanki, jakie muszą zostać spełnione, aby odpisy amortyzacyjne od środków trwałych/WNiP stanowiły koszty kwalifikowane.

Odpisy amortyzacyjne mogą zostać odliczone od postawy opodatkowania w ramach ulgi B+R pod warunkiem, że:

-zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów oraz zostały dokonane w danym roku podatkowym;

-nie dotyczą środków trwałych/WNiP wprost wyłączonych z zakresu ulgi, tj. samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością;

-środek trwały/WNiP, którego dotyczy odpis, wykorzystywany jest w prowadzonej działalności rozwojowej.

Kosztem kwalifikowanym może być tym samym tylko taki odpis amortyzacyjny, który spełnia definicję kosztów uzyskania przychodów, określoną w art. 22 ust. 1 ustawy PIT.

Tym samym, odpisy amortyzacyjne kwalifikujące się do odliczenia w ramach ulgi B+R powinny dotyczyć tych aktywów, które spełniają definicję środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych. Ponadto, aktywa nie mogą zostać wymienione w negatywnym katalogu środków trwałych/WNiP niepodlegających amortyzacji, ujętym w art. 22c ustawy PIT.

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, Wnioskodawca ponosi koszty związane z odpisami amortyzacyjnymi od środków trwałych (innych niż budynki, budowle, samochody osobowe, lokale będące odrębną własnością) oraz WNiP, które wykorzystywane są przez pracowników bezpośrednio (wyłącznie lub w części) do prac rozwojowych dotyczących działalności B+R.

Wnioskodawca może dokonać odpowiedniego wyodrębnienia środków trwałych oraz WNiP używanych do prac badawczo-rozwojowych np. w ewidencji pomocniczej, co umożliwi określenie wysokości kosztów z tytułu odpisów amortyzacyjnych od tych środków trwałych oraz WNiP związanych bezpośrednio z działalnością badawczo-rozwojową (w całości lub proporcjonalnie w zakresie, w jakim były wykorzystywane do prac badawczo-rozwojowych).

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, będzie On uprawniony do uznania powyżej wskazanych kosztów za koszty kwalifikowane zgodnie z art. 26e ust. 3 ustawy PIT. pod warunkiem i w zakresie, w jakim wykorzystywane są do działalności rozwojowej w ramach prac B+R.

W związku z powyższym, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości stanowiska przedstawionego na wstępie.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest w części nieprawidłowe i w części prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie podkreślenia wymaga, że zgodnie z Pana intencją, wniosek dotyczy lat 2021-2022.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2020 r. poz. 1426 ze zm.), jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 tejże ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Z opisu sprawy wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w ramach, której zajmuje się Pan specjalnymi technologiami w zakresie projektowania, adaptacji i modyfikacji (…), wdrożenia do produkcji prototypów oraz nadzorem nad produkcją (…), a ponadto realizuje usługi w zakresie dostarczania kompleksowych rozwiązań przewidzianych dla linii produkcyjnych.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie z art. 5a pkt 39 omawianej ustawy:

Ilekroć w ustawie mowa jest o badaniach naukowych – oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce ,

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie natomiast z art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie mowa jest o pracach rozwojowych – oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Stosownie do treści art. 4 ust. 2 ustawy z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 85 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Zgodnie z art. 4 ust. 3 tej ustawy:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zatem, z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

Przenosząc powyższe na grunt Pana sprawy, wyraźnie podkreślam, że w celu stwierdzenia, czy prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych Pana aktywności, które spełniają definicję wskazaną w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy.

Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny, a więc metodyczny i zaplanowany.

Ww. dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: badania naukowe oraz prace rozwojowe, zdefiniowane w sposób wskazany na wstępie.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika, że zakres Pana usług, obejmuje:

1.Projektowanie, produkcja i dostawy (…).

2.Doradztwo techniczno-technologiczne w zakresie budowy, adaptacji i modyfikacji (…).

3.Projektowanie pojazdów, części maszyn i urządzeń.

4.Wdrażanie prototypów oraz optymalizacja procesów produkcyjnych z zastosowaniem (…)

Potrzeba podejmowania przez Pana wskazanych prac wynika/wynikała bezpośrednio z oczekiwań obecnych i potencjalnych klientów oraz konieczności wprowadzania na rynek nowych produktów, bądź wprowadzania nowych technologii, czy poprawieniu parametrów w odniesieniu do produktów już istniejących. Celem wdrożenia technologii było rozpoczęcie produkcji znacząco ulepszonych wyrobów, które nosiły znamiona innowacji w skali świata. Wszystkie projektowane produkty wyróżniały się pod względem ich jakości oraz innowacyjności, co do stosowanych przy ich produkcji materiałów i surowców, jak również wykorzystywanych technologii w zakresie produkcji. Unikalność polega na wysokiej jakości oraz innowacyjności, co do stosowanych przy ich produkcji materiałów i surowców, jak również wykorzystywanych technologii w zakresie produkcji co w konsekwencji powoduje, że części, maszyny czy urządzenia wyróżniają się niepowtarzalnym zespołem cech i przez to są jedyne w swoim rodzaju, zwłaszcza, że ich specyfika polega na ścisłym dopasowaniu do potrzeb Klienta, przy zachowaniu nowatorskiego charakteru nadawanego przez Pana.

Jak wskazał Pan we wniosku – Pana działalność, jest działalnością twórczą, obejmującą prace rozwojowe, podejmowaną w systematyczny sposób, w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W ramach prowadzonej przez Pana działalności prowadzone były prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Nie były prowadzone (nie są prowadzone) badania podstawowe, zdefiniowane w art. 5a pkt 39 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak wynika z powyższego, opisana we wniosku działalność, nosi znamiona działalności twórczej, podejmowanej w sposób systematyczny, oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań, bowiem jak podkreślił Pana we wniosku, realizowane prace nad obszarami B+R:

·są prowadzone w sposób systematyczny, według metodologii określanej przez dedykowanych pracowników posiadających specjalistyczną wiedzę oraz niezbędne doświadczenie;

·mają charakter twórczy, gdyż są nakierowane na wypracowanie lub wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy do tworzenia nowych pojazdów, elementów pojazdów, maszyn i urządzeń.

We wniosku wyjaśnił Pan przy tym, że ta działalność nie obejmuje badań naukowych w rozumieniu art 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podjęta przez Pana działalność obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Wyjaśnił Pan, że prowadził i prowadzi Pan - przy zachowaniu standardów, które wynikają z przepisów Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce oraz z danej dziedziny wiedzy i umiejętności - prace rozwojowe, które są wyodrębnione z uwagi na cel ich prowadzenia i obejmują one łącznie:

a)nabywanie wiedzy i umiejętności;

b)łączenie wiedzy i umiejętności (tj. znajdowanie takich zależności pomiędzy wiedzą z  różnych zakresów, dziedzin lub wiedzą wynikającą z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów prac);

c)kształtowanie wiedzy i umiejętności (tj. takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac) oraz

d)wykorzystywanie wiedzy i umiejętności.

Powyższe – jak wyjaśnił Pan we wniosku – powoduje, że całość tych czynności odpowiednio służyła albo służy planowaniu produkcji, bądź projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Reasumując, w ramach wszystkich czynności wykonywanych w ramach projektów, które zmierzają do wyżej wymienionych celów (w zakresie projektowania, adaptacji i modyfikacji (…), wdrożenia do produkcji prototypów oraz nadzorem nad (…), a ponadto realizuje usługi w zakresie dostarczania kompleksowych rozwiązań przewidzianych dla linii produkcyjnych), a więc na każdym etapie procesu –prowadzone są prace rozwojowe.

Wobec powyższych okoliczności i przedstawienia wszystkich cech charakterystycznych dla działalności badawczo-rozwojowej, a wskazanych w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy zgodzić się z Pana stanowiskiem, w świetle którego czynności podejmowane przez Pana w ramach obszarów B+R, tj.: projektowanie, adaptacja i modyfikacja (…); wdrożenie do produkcji prototypów oraz produkcja (…), realizacja usług w zakresie dostarczania kompleksowych rozwiązań przewidzianych dla linii produkcyjnych - stanowią działalność badawczo-rozwojową, w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem w tej części Pana stanowisko jest prawidłowe.

Jednocześnie, w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową wskazać trzeba, że zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej  „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 1, pkt 1a i pkt 2 omawianej ustawy:

Za koszty kwalifikowane uznaje się

1. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

2. nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Stosownie do art. 26e ust. 3 ww. ustawy:

Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Wskazać trzeba też, że zgodnie z art. 26e ust. 5 ww. ustawy:

Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

Ponadto, w myśl art. 26e ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Stosownie do art. 26e ust. 7 ustawy w stanie prawnym obowiązującym od 2018 r:

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a, ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Od 1 stycznia 2022 r. ww. przepis wskazuje, że:

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Zgodnie z art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2021 r.:

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Zgodnie natomiast z nowym brzmieniem art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 26eb ust. 1.

Pamiętać trzeba też, że stosowanie do treści art. 24a ust. 1b ustawy:

Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych, o których mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Reasumując, ulga badawczo-rozwojowa polega na możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania określonej kwoty kosztów podatkowych poniesionych przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową, czyli tzw. „kosztów kwalifikowanych”

Oznacza to, że koszty związane z działalnością badawczo-rozwojową dwukrotnie wpływają na wysokość podstawy obliczenia podatku dochodowego u przedsiębiorcy inwestującego w taką działalność (raz jako koszty uzyskania przychodu, a drugi raz jako koszty kwalifikowane) i w efekcie znacznie pomniejszają wysokość opłacanego podatku dochodowego.

W oparciu o wskazane wyżej przepisy, należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1)podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2)koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

3)koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ust. 2-3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

4)ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

5)jeżeli w roku podatkowym podatnik prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

6)w ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik wyodrębnił w sposób prawidłowy koszty działalności badawczo-rozwojowej,

7)podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

8)kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych,

9)koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Z przedstawionego przez Pana opisu sprawy wynika, że:

Podatnik dokonuje rozliczeń podatkowych w oparciu o prowadzoną Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów, dlatego też wyodrębnienie kosztów działalności badawczo-rozwojowej dokonywane jest w dodatkowej odrębnej ewidencji.

Wskazać trzeba więc w tym miejscu (co istotne z punktu widzenia Pana wniosku), że w myśl art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości:

Księgi rachunkowe obejmują zbiory zapisów księgowych, obrotów (sum zapisów) i sald, które tworzą:

1)  dziennik;

2)  księgę główną;

3)  księgi pomocnicze;

4)  zestawienia: obrotów i sald kont księgi głównej oraz sald kont ksiąg pomocniczych;

wykaz składników aktywów i pasywów (inwentarz).

Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o rachunkowości:

Konta ksiąg pomocniczych zawierają zapisy będące uszczegółowieniem i uzupełnieniem zapisów kont księgi głównej. Prowadzi się je w ujęciu systematycznym jako wyodrębniony system ksiąg, kartotek (zbiorów kont), komputerowych zbiorów danych, uzgodniony z saldami i zapisami na kontach księgi głównej.

Prowadzenie ksiąg pomocniczych w przypadku ksiąg rachunkowych wynika zatem wprost z przepisów.

Zgodnie natomiast z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2019 r. poz. 2544):

Osoby fizyczne, przedsiębiorstwa w spadku, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, o których mowa w art. 24a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwanej dalej „ustawą o podatku dochodowym”, są obowiązane prowadzić księgę, z zastrzeżeniem ust. 2, według wzoru ustalonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia, w sposób określony w rozdziale 2.

Zgodnie z załącznikiem nr 1 (wzór podatkowej księgi przychodów i rozchodów) kolumna 16 jest przeznaczona do wpisywania kosztów działalności badawczo-rozwojowej, o których mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Po zakończeniu roku należy zsumować te koszty. W kolumnie tej należy wpisać wszystkie koszty działalności badawczo-rozwojowej, niezależnie od tego, jaka ich część będzie odliczona od podstawy opodatkowania.

Z przepisów § 10 oraz § 11 tego rozporządzenia wynika też, że:

·podatnik jest obowiązany prowadzić księgę rzetelnie i w sposób niewadliwy;

·za niewadliwą uważa się księgę prowadzoną zgodnie z przepisami rozporządzenia, według ustalonego wzoru księgi i zgodnie z objaśnieniami do wzoru księgi;

·księgę uznaje się za rzetelną również, gdy brak właściwych zapisów jest związany z nieszczęśliwym wypadkiem lub zdarzeniem losowym, które uniemożliwiło podatnikowi prowadzenie księgi, lub podatnik uzupełnił zapisy lub dokonał korekty błędnych zapisów w księdze przed rozpoczęciem kontroli przez organ podatkowy lub w terminie, w którym podatnikowi przysługuje uprawnienie do skorygowania deklaracji na podstawie art. 62 ust. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. z 2019 r. poz. 768, 730, 1520, 1556 i 2200), lub błędne zapisy są skutkiem oczywistej omyłki, a podatnik posiada dowody księgowe odpowiadające warunkom, o których mowa w § 11 ust. 3.

O ile wiec ustawa o podatku dochodowym wprost nie precyzuje, w jaki sposób to wyodrębnienie powinno zostać wykonane, to z powyższych przepisów wynika jednoznacznie, że kwestie ewidencyjne związane z kosztami kwalifikowanymi zależą od tego, czy podatnik prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, czy też księgi rachunkowe.

Skoro prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów w celu skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej koniecznym jest wpisanie kosztów kwalifikowanych do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodnie z treścią ww. rozporządzenia. Nie wystarczy więc dodatkowa odrębna ewidencja kosztów kwalifikowanych.

Biorąc pod uwagę opis okoliczności faktycznych, z których wynika, że w okresie którego dotyczy wniosek dokonywał Pan wyodrębnienia kosztów działalności badawczo-rozwojowej w dodatkowej odrębnej ewidencji, nie sposób uznać, że dopełnił Pan w tym okresie obowiązek ewidencyjny, wynikający z ww. przepisów.  Z uwagi na powyższe:

·nie przysługuje Panu prawo do skorzystania z dodatkowego odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za lata 2021-2022,

·koszty działalności B+R, tj.:

a)koszty wynagrodzeń i ubezpieczeń społecznych;

b)koszty materiałów i surowców;

c)koszty amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnychwykorzystywanych w prowadzonej działalności związanej z realizacją danego projektu Obszary B+R - z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością

ponoszone przez Pana w ramach działalności badawczo-rozwojowej nie stanowią kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 26e ust. 2 i ust. 3 ww. ustawy, które mogą być rozliczone w ramach ulgi badawczo-rozwojowej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Należy zastrzec, że interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku w kontekście zadanych pytań, natomiast nie rozstrzyga innych kwestii wynikających z opisu sprawy, które nie były przedmiotem pytania i własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.