Opodatkowanie przychodu w związku z objęciem nowych udziałów w spółkach w zamian za wkład pieniężny. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-3.4011.143.2024.1.GG

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 18 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.143.2024.1.GG

Temat interpretacji

Opodatkowanie przychodu w związku z objęciem nowych udziałów w spółkach w zamian za wkład pieniężny.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych objęcia nowych udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością za wkład pieniężny po ich wartości nominalnej.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie jest menadżerem z 26 letnim stażem pracy w branży specjalizującym się w rozwoju strategicznym, sprzedażą, marketingiem i zarządzaniem przedsiębiorstw (...) w szczególności w zakresie (...). W tym zakresie prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której świadczy wyżej opisane usługi. Jednocześnie jest członkiem zarządu w kilku spółkach zajmujących się świadczeniem usług na rzecz podmiotów z sektora (...). Każda ze spółek prowadzi działalność w innym zakresie, chociaż wspólnym mianownikiem jest związek z branżą (...).

Działalność wykonywana przez spółki obejmuje w szczególności: (...),

Wszystkie spółki, z którymi Wnioskodawca współpracuje, są ze sobą powiązane poprzez głównego wspólnika, który posiada większościowy pakiet udziałów i praw w spółkach. Większość spółek to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jednak jedna z nich to spółka komandytowa, która w najbliższym czasie zostanie przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółki mają siedzibę w Polsce i podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów na terytorium kraju (są polskimi rezydentami podatkowymi). W jednej ze spółek, spółce komandytowej, która będzie niedługo przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, Wnioskodawca był już wspólnikiem posiadającym nieznaczny udział, jednak obecnie nie posiada udziałów w żadnej ze spółek, w których - zgodnie z opisanym w niniejszym wniosku zdarzeniem przyszłym – miałby On stać się wspólnikiem.

W ostatnim czasie Wnioskodawca otrzymał od większościowego wspólnika spółek propozycję objęcia części nowych udziałów w każdej ze spółek. W wyniku objęcia udziałów w spółkach stałby się On ich udziałowcem. W przypadku wyrażenia przez Niego zgody na powyższą propozycję planowane jest dokonanie podwyższenie kapitału zakładowego we wszystkich spółkach oraz emisja nowych udziałów przez poszczególne spółki, zaś czynności te zostaną wykonane zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych.

W związku z otrzymaną propozycją od większościowego wspólnika spółek Wnioskodawca miałby objąć części nowych udziałów w każdej ze spółek po cenie nominalnej - w przypadku spółki komandytowej objęcie udziałów miałoby miejsce dopiero po jej przekształceniu w spółkę z o.o. W konsekwencji obejmowałby On udziały wyłącznie w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Wartość nominalna nowych udziałów byłaby niższa od wartości rynkowej udziałów w poszczególnych spółkach oraz byłaby niższa od wartości bilansowej udziałów w tych spółkach.

Udziały zostaną objęte wyłącznie za wkład pieniężny.

Warunkiem objęcia udziałów w spółkach jest podpisanie przez Niego umowy inwestycyjnej z większościowym udziałowcem ww. spółek, z której wynikałby Jego obowiązek długofalowej współpracy ze spółkami, świadczenie na ich rzecz usług i prowadzenie ich spraw - o ile zostałby powołany do zarządu poszczególnych spółek. Umowa inwestycyjna będzie również określała konsekwencje niewywiązania się przez Niego z obowiązków z niej wynikających, w szczególności braku dostatecznego zaangażowania się w działalność poszczególnych spółek {włącznie z możliwością przymusowego umorzenia posiadanych przez Niego udziałów w spółkach). Część zapisów umowy inwestycyjnej dotyczących Jego obowiązków związanych z zaangażowaniem się w działalność spółek będzie zawarta również w postanowieniach umów tych spółek.

Motywacją powyższych działań zmierzających do uzyskania przez Niego statusu wspólnika poszczególnych spółek jest chęć długofalowej współpracy ze spółkami oraz zwiększenia Jego zaangażowania w działalność spółek, wzrost ich wartości w dłuższym okresie czasu - a w konsekwencji osiąganie przez Niego zysków w postaci wypłacanej dywidendy a także w przyszłości możliwość sprzedaży udziałów - o ile znalazłby się inwestor zainteresowany nabyciem wszystkich lub poszczególnych spółek.

Pytanie

Czy w związku z objęciem nowych udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością za wkład pieniężny po ich wartości nominalnej na zasadach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego powstanie dla Pana przychód w podatku dochodowym od osób fizycznych?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, w przypadku objęcia udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością za wkład pieniężny po ich wartości nominalnej na zasadach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego nie powstanie dla Pana przychód w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pana stanowisko wynika z następujących okoliczności.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, przychodami – z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f – są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z kolei w myśl art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, wartość wkładu określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o  podobnym charakterze – w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego.

Z powyższego przepisu wynika zatem, że przychód z kapitałów pieniężnych powstaje wyłącznie w sytuacji, gdy do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wnoszony jest wkład niepieniężny. A contrario, przepis ten nie dotyczy z kolei sytuacji, w której do spółki z o.o. wnoszony jest wkład pieniężny. Zatem normy prawne wynikające z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT różnicują skutki podatkowe objęcia udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością od charakteru wkładu, za jaki są obejmowane te udziały. W  konsekwencji w przypadku wkładu niepieniężnego przychód podatkowy powstaje już w  chwili objęcia udziałów, zaś w przypadku wkładu niepieniężnego przychód podatkowy nie powstaje w momencie objęcia udziałów – przy wkładzie pieniężnym przychód podatkowy powstanie dopiero w momencie sprzedaży udziałów. Jednocześnie w ustawie o PIT nie istnieje żaden inny przepis – niż przytoczony powyżej art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT – konstytuujący przychód podatkowy w wypadku wniesienia do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wkładu pieniężnego. W konsekwencji, zgodnie z zasadą racjonalnego ustawodawcy należy uznać, że w momencie objęcia udziałów za wkład pieniężny przychód podatkowy nie powstaje niezależnie od wartości obejmowanych udziałów. Gdyby bowiem celem ustawodawcy było objęcie opodatkowaniem ewentualnego przychodu w momencie objęcia udziałów za wkład pieniężnych, to wprowadziłby do ustawy przepis wiążący powstanie przychodu z takim zdarzeniem, a nie wskazywałby że taki przychód powstaje jedynie w przypadku objęcia udziałów za wkład niepieniężny. Skoro więc na gruncie ww. ustawy istnieje przepis, który wiąże powstanie przychodu z wniesieniem w zamian za obejmowane udziały wkładu niepieniężnego, a zarazem brak jest analogicznego przepisu dotyczącego wnoszenia wkładu pieniężnego to zdarzenie takie nie powinno skutkować po Jego stronie powstania przychodu podatkowego. 

Argumentem za prawidłowością powyższego stanowiska jest również brzmienie art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o PIT, zgodnie z którym za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody m.in. z  odpłatnego zbycia udziałów. Konsekwentnie należy uznać, że ustawa o PIT wiąże powstanie przychodu podatkowego ze zbyciem nabytych/objętych uprzednio udziałów, tj.  momentem, w którym realizuje się u podatnika konkretne przysporzenie majątkowe mające wymierną wartość ekonomiczną. Za powstaniem przychodu podatkowego dopiero w  momencie sprzedaży przez Pana udziałów objętych za wkład pieniężny przemawia również brzmienie art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT, który z kosztów uzyskania przychodu wyłącza wydatki na objęcie udziałów, wskazuje jednocześnie, że wydatki takie są kosztem w momencie odpłatnego zbycia tych udziałów. Tym samym w zamyśle ustawodawcy (wyrażonym w  literalnym brzmieniu ustawy o PIT, opodatkowanie związane z posiadaniem udziałów objętych za wkład pieniężny zostało odroczone do momentu ich zbycia, także ze względu na przeniesienie do tego momentu materializacji uprawnienia do pomniejszenia przychodu o  koszty jego uzyskania (które to uprawnienie pozostaje nierozłącznym elementem ustalenia podstawy opodatkowania, której wartość jest niezbędna do określenia wysokości, i  w  rezultacie – zapłaty podatku).

Końcowo należy wskazać, że na tle art. 11 ustawy o PIT za przychód należy uznać wyłącznie przysporzenia definitywne, o charakterze trwałym, mające w konkretny wymiar majątkowy powiększający aktywa podatnika (lub zmniejszający pasywa).

W tym kontekście objęcie udziałów w spółce na zasadach opisanych powyżej nie będzie skutkować osiągnięciem przychodu, gdyż celem mojego wejścia do spółek jest nawiązanie długofalowej współpracy z tymi podmiotami w celu czerpania zysków w formie dywidend, a w przyszłości może również uzyskania przychodu ze sprzedaży tych udziałów. Z  tego powodu zarówno we wspomnianej umowie inwestycyjnej jak również w  treści umów poszczególnych spółek zostaną wskazane nałożone na Pana obowiązki związane z tą współpracą. Wartość obejmowanych przez Pana udziałów jest dosyć płynna i zależy od sytuacji każdej ze spółek, która może z biegiem czasu się zmieniać – rosnąć lub spadać zależnie od kondycji spółki na dany moment. Oznacza to, że w momencie objęcia udziałów nie można mówić o  jakimkolwiek definitywnym przysporzeniu majątkowym po Jego stronie, nawet jeżeli na moment objęcia udziałów po cenie nominalnej ich wartość rynkowa czy bilansowa byłaby wyższa. Ewentualne korzyści wynikające z objęcia udziałów po wartości nominalnej zostanie uwzględniona – a tym samym stanie się przychodem podatkowym – w  momencie sprzedaży tych udziałów.

Powyższe stanowisko zostało również potwierdzone w szeregu interpretacjach Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (co wskazywałoby na utrwaloną praktykę interpretacyjną w  przedmiotowym zakresie, o której mowa w art. 14n § 4 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

Przykładem takiego stanowiska jest interpretacja z dnia 5 października 2023 r. (nr 0115-KDIT1.4011.565.2023.2.MR), Dyrektora KIS, w której organ uznał, że: „w przedstawionym zdarzeniu przyszłym obejmie Pan akcje w spółce akcyjnej w zamian za wkład pieniężny, przy czym może Pan objąć te akcje według ich wartości nominalnej, która będzie niższa od ich wartości rynkowej. Z uwagi na charakter wnoszonego wkładu nie uzyska Pan przychodu w  momencie objęcia akcji (art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy a contrario)”.

Co więcej, prezentowane przez Pana we wniosku stanowisko potwierdza szereg innych, wydanych w ostatnich latach interpretacji podatkowych, czego przykładem są następujące stanowiska Dyrektora KIS:

a)0112-KDIL2-1.4011.625.2023.2.AK z dnia 7 września 2023 r.

b)0112-KDIL2-1.4011.620.2023.2.JK z dnia 4 września 2023 r.

c)0115-KDIT1.4011.336.2023.1.DB z dnia 27 czerwca 2023 r.

d)0112-KDIL2-2.4011.149.2023.2.AA z dnia 19 maja 2023 r.

e)0112-KDIL2-1.4011.230.2023.1.KF z dnia 16 maja 2023 r.

f)0114-KDIP3-1.4011.328.2023.1.AK z dnia 10 maja 2023 r.

g)0112-KDIL2-2.4011.150.2023.1.AG z dnia 13 kwietnia 2023 r.

h)0113-KDIPT2-3.4011.96.2023.1.GG z dnia 12 kwietnia 2023 r.

i)0114-KDIP3-1.4011.311.2022.1.BS z dnia 11 kwietnia 2022 r.

j)0115-KDIT1.4011.110.2023.1.JG z dnia 3 kwietnia 2023 r.

k)0112-KDIL2-1.4011.240.2023.1.JK z dnia 3 kwietnia 2023 r.

l)0113-KDIPT2-3.4011.96.2023.1.GG z dnia 4 kwietnia 2023 r.

m)0114-KDIP3-1.4011.134.2023.1.MG z dnia 28 marca 2023 r.

n)0112-KDIL2-1.4011.101.2023.1.TR z dnia 8 marca 2023 r.

o)0112-KDIL2-1.4011.102.2023.1.SN z dnia 8 marca 2023 r.

p)0115-KDIT1.4011.2.2023.1.MST z dnia 20 lutego 2023 r.

q)0113-KDIPT2-3.4011.690.2022.1.GG z dnia 4 listopada 2022 r.

Również w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 lipca 2017 r. o sygn. akt II FSK 1792/15, wskazano, że „wymierną korzyść, którą uzyskuje podatnik w postaci objęcia udziałów po wartości niższej niż ich wartość rynkowa zostanie uwzględniona przy opodatkowaniu, w momencie „realizacji (otrzymania) dochodu”, czyli przy sprzedaży objętych w ten sposób udziałów, stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) u.p.d.o.f.

Jak słusznie wskazuje się w orzecznictwie NSA, za zasadnością tego wniosku przemawia art. 23 ust. 1 pkt 38 u.p.d.o.f. Przepis ten dotyczy zarówno objęcia, jak i nabycia akcji. W obu tych przypadkach poczynione wydatki (również, tak jak w niniejszej sprawie, poniżej cen rynkowych) mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów dopiero przy ustalaniu dochodu w momencie odpłatnego zbycia tych akcji”.

Podobnie stwierdzono m.in. w wyrokach NSA z 24 maja 2018 r. sygn. II FSK 1524/16 oraz z 19 grudnia 2017 r. sygn. II FSK 3421/15.

Stanowiska organów podatkowych przedstawione we wskazanych interpretacjach oraz sądów administracyjnych znajdują także potwierdzenie w komentarzach do wskazanych przepisów. W komentarzu do art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT, A. Bartosiewicza i R. Kubackiego (A. Bartosiewicz, R. Kubacki [w:] A. Bartosiewicz, R. Kubacki, PIT, Komentarz, wyd. V, Warszawa 2015, art. 10, art. 17) przedstawiono następujące stanowisko: „Objęcie udziałów, akcji lub wkładów w zamian za gotówkę nie kreuje u podatnika przychodu. Wynika to pośrednio z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT, który stanowi, że kosztem uzyskania przychodu nie są wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce. Jeżeli bowiem te wydatki nie stanowią kosztu uzyskania przychodu, oznacza to, że nie są ponoszone w celu uzyskania przychodu, ergo - wartość obejmowanych za gotówkę akcji (udziałów, wkładów) nie stanowi przychodu”.

Zatem, bezsprzecznie udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością stanowią określone uprawnienia majątkowe i niemajątkowe, które dopiero w przyszłości mogą wiązać się z  przysporzeniem majątkowym. W szczególności takim przysporzeniem majątkowym będzie przychód z odpłatnego zbycia udziałów w spółce z o.o. oraz np. przychód z dywidendy wypłacanej przez taką spółkę. Natomiast na moment objęcia udziałów w spółce z o.o. w  zamian za wkład pieniężny nie można określić przysporzenia majątkowego o konkretnym wymiarze finansowym – w szczególności biorąc pod uwagę fakt, iż w związku z objęciem udziałów nałożone zostaną na Pana obowiązki związane z długofalową współpracą ze spółkami.

Podsumowując powyższe należy wskazać, że po Pana stronie nie powstanie przychód w podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z objęciem nowych udziałów w spółkach z  ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za wkład pieniężny na zasadach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych kompleksowo reguluje skutki podatkowe czynności związanych z uzyskaniem, posiadaniem i utratą statusu wspólnika w spółce zdefiniowanej w art. 5a pkt 28 ww. ustawy (tj. m.in. w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością).

Jednym z elementów tych regulacji jest art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, który dotyczy objęcia udziałów (akcji) w spółce. Normy wynikające z ww. przepisu różnicują skutki podatkowe tego rodzaju czynności w zależności od charakteru wkładu, za jaki są obejmowane te udziały (akcje).

Wniesienie do spółki wkładu niepieniężnego skutkuje po stronie podatnika powstaniem przychodu ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, zgodnie z którym:

Źródłem przychodu są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a - c;

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się wartość wkładu określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze – w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważa się wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 19 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

I tak, w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce:

a)w zamian za wkład niepieniężny – po stronie wnoszącego wkład powstaje przychód, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przy czym:

-jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część – przychód ten jest wolny od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 ww. ustawy;

-jeżeli wkład niepieniężny ma postać inną niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część – ww. ustawa nie przewiduje zwolnienia tego przychodu od podatku;

b)w zamian za wkład inny niż niepieniężny, czyli pieniężny – po stronie wnoszącego wkład nie powstaje przychód podatkowy (art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy a contrario).

Wskazane różnice w podatkowym traktowaniu sytuacji objęcia udziałów w zamian za wkład pieniężny i niepieniężny wynikają z tego, że:

a)w przypadku wkładu pieniężnego podmiot wnoszący wkład dokonuje po prostu odpłatnego „nabycia” (w potocznym znaczeniu tego pojęcia) udziałów (akcji) za środki pieniężne;

b)w przypadku wkładu niepieniężnego podmiot wnoszący wkład dokonuje natomiast:

-odpłatnego „nabycia” (w potocznym znaczeniu tego pojęcia) udziałów (akcji) w zamian za „cenę” w wartości przedmiotu wkładu, oraz jednocześnie

-odpłatnego zbycia przedmiotu wkładu – wnoszący wkład przenosi własność przedmiotu wkładu na spółkę w zamian za określoną „cenę”, tj. wartość objętych udziałów (akcji) w spółce.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje przy tym pojęć „wkład niepieniężny” i „wkład pieniężny”. Nie odsyła również do stosowania w tym zakresie definicji z innych dziedzin prawa, w tym do przepisów prawa cywilnego (handlowego), na gruncie których spółki są tworzone. Wobec powyższego, przepisy prawa cywilnego (handlowego) stanowiące podstawy prawne wnoszenia wkładów do spółek mogą być pomocne dla kwalifikacji danego wkładu jako pieniężny albo niepieniężny dla celów podatkowych. Nie mają one jednak znaczenia decydującego, z uwagi na zasadę autonomii prawa podatkowego. Znaczenie określeń „wkład niepieniężny” i „wkład pieniężny” na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy odczytywać z uwzględnieniem językowego znaczenia tych pojęć oraz ratio legis przepisów regulujących skutki podatkowe wnoszenia wkładów do spółek.

Należy więc wskazać, że przymiotnik „pieniężny” pochodzi od słowa „pieniądz”, czyli „środek płatniczy przyjmowany w zamian za towary i usługi lub zwalniający od zobowiązań”, „moneta lub banknot obiegowy”. Niepieniężny to przeciwieństwo pieniężnego, „inny niż pieniężny” (Słownik Języka Polskiego PWN – wersja internetowa, https://sjp.pwn.pl).

Można zatem stwierdzić, że „wkład pieniężny” to przekazywana spółce w celu pokrycia kapitału zakładowego określona liczba znaków pieniężnych wnoszonych w gotówce albo też w formie bankowego, czy pocztowego transferu pieniądza. Wkład niepieniężny natomiast to przekazywane spółce w celu pokrycia kapitału zakładowego wartości majątkowe, które nie są pieniądzem (w szczególności zbywalne rzeczy lub prawa).

Mając na uwadze powyższy stan prawny oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że objęcie przez Pana udziałów w spółkach z o.o. w zamian za wkład pieniężny odpowiadający wartości nominalnej obejmowanych udziałów i jednocześnie niższy niż wartość rynkowa udziałów, nie będzie skutkować powstaniem po Pana stronie przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód podatkowy powstanie dopiero w momencie zbycia tych udziałów.

Dodatkowe informacje

Odnośnie powołanych przez Pana interpretacji indywidualnych oraz wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - wskazać należy, że orzeczenia te dotyczą tylko konkretnej, indywidualnej sprawy, jak również powołane wyroki dotyczą konkretnych spraw podatników osądzonych w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Natomiast organy podatkowe, mimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, że nie stanowią materialnego prawa podatkowego.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2328 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w … . Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2328 ze zm.).