Skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości nabytej w spadku. - Interpretacja - 0112-KDSL1-2.4011.71.2024.2.AP

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 18 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.71.2024.2.AP

Temat interpretacji

Skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości nabytej w spadku.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 lutego 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 5 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 marca 2024 r. (wpływ 22 marca 2024 r.) Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Chciałaby Pani uzyskać informację, czy na podstawie poniższego oświadczenia będzie Pani zobowiązana wraz z mamą do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych po sprzedaży mieszkania, które odziedziczyły Panie po śmierci Pani taty i zarazem męża Pani mamy.

Mieszkanie odziedziczyła Pani wraz z mamą na podstawie Notarialnego Aktu poświadczenia dziedziczenia po śmierci Pani taty w czerwcu 2021 r.

Notarialny Akt poświadczenia dziedziczenia miał miejsce 20 lipca 2021 r. Nabycie spadku zostało zgłoszone w Urzędzie Skarbowym 30 lipca 2021 r.

Odziedziczone mieszkanie znajduje się w budynku dwurodzinnym, który uzyskał pozwolenie na użytkowanie (…). W tej nieruchomości (budynku) znajdują się 2 mieszkania, które mają status samodzielnych lokali mieszkalnych.

Zaświadczenie dla lokalu nr 1 (parter – Państwa mieszkanie) stwierdzające samodzielność lokalu mieszkalnego: 1, wydane przez Urząd Miejski.

Zaświadczenie dla lokalu nr 2 (piętro – mieszkanie sąsiadów) stwierdzające samodzielność lokalu mieszkalnego: 2, wydane przez Urząd Miejski.

Pani wraz z mamą zamieszkiwała lokal nr 1 na parterze nieprzerwanie od 1986 r.

Państwa spadkodawca (tata/mąż) był właścicielem wyżej wymienionego lokalu nr 1 od 2001 r. (na podstawie Aktu Notarialnego Repetytorium), zamieszkiwał go nieprzerwanie od 1986 r., a od 1972 r. do 1986 r. z kilkuletnią przerwą.

Do lipca 2023 r. ta nieruchomość (budynek dwurodzinny) była współwłasnością z księgą wieczystą: (…).

7 lipca 2023 r. Aktem Notarialnym Repetytorium została zniesiona nieodpłatnie współwłasność poprzez ustanowienie odrębnej własności lokalu. Zostały ustanowione 2 księgi wieczyste odrębne dla lokalu nr 1 i lokalu nr 2.

Lokal nr 1 stanowiący odrębną własność (parter, tj. Państwa mieszkanie) nr księgi wieczystej (…) oraz lokal nr 2 stanowiący odrębną własność (piętro, tj. mieszkanie sąsiadów) nr księgi wieczystej (…).

Wraz z sąsiadami (spadkobiercami drugiego mieszkania) wspólnie zdecydowaliście się Państwo na sprzedaż całej nieruchomości, tj. obydwu mieszkań w całości jednocześnie.

16 stycznia 2024 r. zostały sporządzone 2 Akty Notarialne sprzedaży niniejszej nieruchomości. Akt Notarialny Repetytorium 1 dla sprzedaży lokalu nr 1 (parter). Akt Notarialny Repetytorium 2 dla sprzedaży lokalu nr 2 (piętro).

J.G. – spadkodawca; Z.G. (żona) – spadkobierca; M.G. (córka) – spadkobierca.

Odziedziczone mieszkanie (lokal nr 1 – parter) znajduje się przy ul. a w B. Dodaje Pani, że na chwilę obecną jest to Państwa adres zamieszkania do końca czerwca 2024 r. Termin ten jest wskazany w Akcie Notarialnym sprzedaży lokalu nr 1 jako termin wydania nowym właścicielom.

Za otrzymane środki ze sprzedaży mieszkania nabyły Panie mieszkanie. Akt Notarialny kupna nowego mieszkania miał miejsce 23 stycznia 2024 r. Akt Notarialny Repetytorium . Nabyte mieszkanie mieści się przy ul. b w B.

W uzupełnieniu wniosku udzieliła Pani następujących odpowiedzi na zadane pytania:

1.Czy w skład masy spadkowej po Pani zmarłym ojcu wchodziła tylko nieruchomość przy ul. a w B? Jeśli nie, to proszę wskazać jakie inne składniki majątku (nieruchomości, ruchomości, rzeczy, prawa majątkowe) wchodziły do masy spadkowej.

Odpowiedź: Po zmarłym ojcu w skład masy spadkowej wchodziła nieruchomość przy ul. a (wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, którą stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali) oraz środki zgromadzone na rachunku bankowym.

2.Kto był spadkobiercą po Pani zmarłym ojcu i jaki udział w spadku przysługiwał poszczególnym spadkobiercom?

Odpowiedź: Po zmarłym ojcu spadkobiercą była Pani oraz Pani matka. Zgodnie z aktem poświadczenia dziedziczenia każda z Pań odziedziczyła po 1/2 części wprost.

3.Czy po śmierci Pani ojca został przeprowadzony dział spadku lub zniesienie współwłasności?

Jeśli odbył się dział spadku, to proszę wskazać:

a)kiedy odbył się dział spadku;

b)co było przedmiotem działu spadku i jakie składniki majątku otrzymała Pani w ramach tej czynności;

c)czy działowi spadku towarzyszyły spłaty i dopłaty;

d)czy wartość udziału w masie spadkowej była równa czy wyższa od wartości majątku otrzymanego w wyniku działu spadku (należy porównać wartość, a nie wysokość udziału).

Jeśli natomiast odbyło się zniesienie współwłasności, to proszę wskazać:

a)kiedy odbyło się zniesienie współwłasności;

b)na czyją rzecz i w jakich udziałach nastąpiło zniesienie współwłasności;

c)czy wskutek zniesienia współwłasności uzyskała Pani przysporzenie majątkowe kosztem innych współwłaścicieli nieruchomości;

Innymi słowy: czy w wyniku zniesienia współwłasności nabyła Pani udział w nieruchomości o wartości ponad wartość udziału, który otrzymała Pani w wyniku spadkobrania po ojcu (należy porównać wartość, a nie wysokość udziału);

d)czy zniesieniu współwłasności towarzyszyły spłaty bądź dopłaty; jeśli tak, proszę wskazać na czyją rzecz.

Odpowiedź: Nie został przeprowadzony dział spadku ani zniesienie współwłasności. Sprzedaż nieruchomości (wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, którą stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali) nastąpiła przez Panią i przez Pani matkę, jako współwłaścicielki w udziałach po 1/2 części.

4.Czy prowadzi Pani działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.)? W przypadku odpowiedzi twierdzącej proszę wskazać:

a)w jakim dokładnie zakresie prowadzi Pani taką działalność?

b)czy odpłatne zbycie nieruchomości nastąpiło w ramach wykonywania tej działalności?

Odpowiedź: Nie prowadzi Pan działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

5.Czy posiada Pani nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Odpowiedź: Posiada Pani nieograniczony obowiązek podatkowym na terytorium Polski – jest Pani rezydentem podatkowym w Polsce.

6.Czy mieszkanie będące przedmiotem wniosku było udostępniane osobom trzecim nieodpłatnie lub odpłatnie na podstawie umowy najmu, użyczenia lub innych umów o podobnych charakterze?

Odpowiedź: Mieszkanie nie było udostępniane osobom trzecim nieodpłatnie ani też nie było udostępniane odpłatnie na podstawie umowy najmu, użyczenia lub innych umów.

Pytanie (ostatecznie sformułowane w piśmie z 18 marca 2024 r.)

Czy w sytuacji sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, którą stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali, nabytego w drodze spadku po zmarłym ojcu, nie będzie Pani zobowiązana do zapłaty podatku od osób fizycznych, ze względu na upływ 5 lat od nabycia nieruchomości przez spadkodawcę, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 w zw. art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Pani stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w piśmie z 18 marca 2024 r.)

W Pani ocenie, w sytuacji sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, którą stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali, nabytego w drodze spadku po zmarłym ojcu, nie będzie Pani zobowiązana do zapłaty podatku od osób fizycznych, ze względu na upływ 5 lat od nabycia nieruchomości przez spadkodawcę, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 w zw. art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, źródłami przychodów są odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku od osób fizycznych w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Udział w mieszkaniu (wraz ze stosownymi udziałami w części wspólnej) nabyła Pani w drodze spadku w 2021 r. w związku ze śmiercią Pani ojca.

Pani ojciec nabył nieruchomość w 2001 r.

Wobec tego, od nabycia nieruchomości przez Pani ojca do dnia sprzedaży minęło 5 lat. Tym samym, sprzedając udział (nabyty przez Panią w drodze dziedziczenia) w nieruchomości wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, którą stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali nie będzie Pani zobowiązana do zapłaty podatku od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy:

jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

− jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa majątkowego nastąpi po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, nie stanowi ono źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym kwota uzyskana ze zbycia nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa majątkowego w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Zatem, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub ww. praw majątkowych następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonywaniu działalności gospodarczej stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Na podstawie art. 10 ust. 7 ww. ustawy:

Nie stanowi nabycia albo odpłatnego zbycia, o których mowa w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, odpowiednio nabycie albo odpłatne zbycie, w drodze działu spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, do wysokości przysługującego podatnikowi udziału w spadku.

Z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że jeżeli nieruchomości lub prawa majątkowe określone przez art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c tej ustawy zostały nabyte w drodze spadku, to ich odpłatne zbycie (dokonane poza działalnością gospodarczą) stanowi przychód podlegający opodatkowaniu, jeżeli nastąpiło ono przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Wobec powyższego, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c w związku z art. 10 ust. 5 ww. ustawy (czyli nabytych w drodze spadku), decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma forma prawna ich nabycia oraz moment nabycia przez spadkodawcę.

Do wyliczenia 5-letniego okresu, od którego uzależnione jest opodatkowanie sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych nabytych w drodze spadku, wliczany jest zatem nie tylko okres własności nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę, który dokonuje sprzedaży, ale także okres własności nieruchomości (praw majątkowych) spadkodawcy. Jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę, do momentu odpłatnego zbycia nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę upłynęło 5 lat – to sprzedaż nie podlega opodatkowaniu.

Z treści wniosku i jego uzupełnienia wynika, że w czerwcu 2021 r. odziedziczyła Pani wraz z Pani mamą po zmarłym ojcu udział w nieruchomość przy ul. a (wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej , którą stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali). Pani ojciec (spadkodawca) właścicielem tej nieruchomości był od 2001 r. Nie został przeprowadzony dział spadku ani zniesienie współwłasności dla tej nieruchomości. Sprzedaż udziału w lokalu mieszkalnym (wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, którą stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali) nastąpiła w 2024 roku. Nie prowadzi Pani działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Lokal mieszkalny nie był udostępniany osobom trzecim nieodpłatnie ani też nie był udostępniany odpłatnie na podstawie umowy najmu, użyczenia lub innych umów.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji pojęcia „spadek” ani też „nabycie w drodze spadku”, dlatego też zasadnym jest odwoływanie się do regulacji zawartych w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.).

Zgodnie z art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego:

Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

W myśl art. 924 i art. 925 Kodeksu cywilnego:

Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Stosownie do art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego:

Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia.

Zatem nabycie spadku przez spadkobiercę następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Moment, z jakim następuje nabycie spadku w sposób jednoznaczny i nie budzący żadnych wątpliwości interpretacyjnych, określony został w art. 925 Kodeksu cywilnego. Stosownie do tego przepisu, spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Dodatkowo należy wskazać, że prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku, czy też akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza, potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Mając na uwadze powyższe stała się Pani właścicielem nieruchomości z dniem otwarcia spadku, tj. w dacie śmierci spadkodawcy – Pani ojca.

Na mocy art. 1035 Kodeksu cywilnego:

Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu.

Zgodnie z art. 1037 § 1 Kodeksu cywilnego:

Dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców.

W świetle powyższego stwierdzić należy, że pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w odniesieniu do ww. nieruchomości, należy liczyć od końca 2001 r., tj. od końca roku nabycia nieruchomości przez Pani ojca.

Zatem, sprzedaż przez Panią udziału w lokalu mieszkalnym nie stanowi dla Pani źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 i ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającego opodatkowaniu ww. podatkiem od osób fizycznych, ponieważ nastąpiła po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości przez spadkodawcę (Pani ojca).

Podsumowując, dokonana w 2024 r. sprzedaż udziału w lokalu mieszkalnym wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, którą stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali, nabytego w drodze spadku po zmarłym ojcu, nie stanowi dla Pani źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji nie jest Pani zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od kwoty uzyskanej ze sprzedaży ww. udziału w nieruchomości odziedziczonej w spadku po zmarłym ojcu.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).