Interpretacja indywidualna z dnia 12 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.104.2024.4.ACZ
Temat interpretacji
Sprzedaż działki w ramach majątku prywatnego.
Interpretacja indywidualna- stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
31 stycznia 2024 r. złożyła Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości oraz podatku od towarów i usług. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 10 kwietnia 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
...... (dalej jako: Wnioskodawczyni) jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni nie jest zarejestrowana do celów VAT, a w szczególności nigdy nie prowadziła i nie prowadzi działalności związanej z obrotem i zarządzaniem nieruchomościami ani też żadnej pokrewnej działalności. W latach 2006-2008 Wnioskodawczyni prowadziła działalność gospodarczą (usługi informatyczne oraz sprzedaż rozwiązań informatycznych) i była w tym okresie czynnym podatnikiem podatku VAT. Przed tym okresem oraz po tym okresie była i nadal pozostaje zatrudniona w ramach umowy o pracę.
Wnioskodawczyni od 1997 r. jest w związku małżeńskim, w którym od 2015 r. obowiązuje ustrój rozdzielności majątkowej. W trakcie ostatnich dwudziestu lat Wnioskodawczyni najpierw wraz z mężem w ramach wspólnoty majątkowej, a następnie samodzielnie, po ustanowieniu rozdzielności majątkowej, nabyła kilka nieruchomości gruntowych na potrzeby własne związane z planami budowy domu w macierzystej miejscowości oraz budowy domku letniskowego w górach, jak też w związku z chęcią zabezpieczenia startu życiowego dla małoletnich wówczas dzieci oraz celem zabezpieczenia oszczędności przed deprecjacją.
Wnioskodawczyni, jak też Jej współmałżonek, nie wykorzystywali żadnej z posiadanych nieruchomości gruntowych do prowadzenia działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni wszystkie działania dotyczące tych nieruchomości, realizowane przed złożeniem niniejszego wniosku, podejmowała w ramach zarządu majątkiem prywatnym. Nie zamierza także przeznaczać uzyskanych ze sprzedaży środków na jakąkolwiek działalność gospodarczą, lecz wyłącznie na cele osobiste. Wnioskodawczyni nie ma w planach dokonywania w przyszłości zakupów kolejnych nieruchomości.
Obecnie Wnioskodawczyni posiada następujące nieruchomości:
- mieszkanie w D., zakupione w 2006 r. z rynku wtórnego, wykorzystywane od 17 lat na własne potrzeby mieszkaniowe;
- mieszkanie w D., otrzymane w 2013 r. w darowiźnie od swoich rodziców, którzy od 34 lat wykorzystują je na własne potrzeby mieszkaniowe (obecnie tylko matka);
- udział we własności garażu otrzymany w 2022 r. w spadku po ojcu;
- domek letniskowy (całoroczny) w górach, wykorzystywany na własne potrzeby w związku z problemami zdrowotnymi;
- działka w D., ul. (…), KW (…), działka nr (…), pow. 750 m2, zakupiona w 2002 r. od osoby fizycznej, z zamiarem wykorzystania do własnych celów mieszkaniowych (budowa domu); zamiar ten porzucono w 2003 r. z powodu braku dojazdu do działki; docelowo porzucony, ponieważ nie wydano warunków zabudowy – właśnie z powodu braku dojazdu do działki;
- działka w D. przy ul. (…), KW (…), działki nr: (…) i (…), pow. 2088 m2, zakupiona w 2004 r. od Urzędu Miasta z zamiarem wykorzystania do własnych celów mieszkaniowych (budowa domu);
- działka w U. przy ul. (…), KW (…), działka nr A, pow. 10072 m2, zakupiona w 2008 r. od osoby fizycznej z zamiarem wykorzystania do własnych celów mieszkaniowych (planowana przeprowadzka do U. w związku z problemami zdrowotnymi);
- działka w U. przy ul. (…), KW (…), działki nr: (…), (…), (…), (…), (…), pow. 5418 m2, zakupiona w 2009 r. od osoby fizycznej w związku z planami przeprowadzki do U. i założenia gospodarstwa rolnego (działka kupiona na powiększenie zakupionego rok wcześniej gospodarstwa – działki w U. przy ul. (…));
- działka w D. przy ul. (…), KW (…), działka nr (…), pow. 1407 m2, zakupiona w 2018 r. od osoby fizycznej do własnych celów mieszkaniowych; w 2019 r. zostały wydane warunki zabudowy, realizacja budowy odłożona najpierw z powodów pandemii, a następnie w wyniku wzrostu kosztów budowy;
- cztery działki oraz udział w dwóch działkach stanowiących drogi dojazdowe, w D., ul. (…), działki główne: D., ul. (…), KW (…) działka nr (…), pow. 742 m2, KW (…) działka nr (…), pow. 794 m2, D., ul. (…), KW (…) działka nr (…), pow. 780 m2 oraz D., ul. (…), KW (…) działka nr (…), pow. 790 m2, udział w drodze dojazdowej: działka - droga D., ul. (…), KW (…) działka nr (…), pow. 135 m2 oraz działka - droga D., ul. (…), KW (…) działka nr (…), pow. 158 m2. Działki zakupione w 2020 r. od dwóch różnych osób fizycznych. Zakup zrealizowany z darowizn od matki i męża, z zamiarem zakupu działek i przekazania ich w przyszłości dzieciom, po uzyskaniu pełnoletniości i usamodzielnieniu się.
Wnioskodawczyni ma zamiar sprzedać jedną z posiadanych działek (U., ul. (…)). W tym celu skierowała do biura nieruchomości ogłoszenie o sprzedaży. Niestety, z uwagi na rolny charakter działki, brak planu zagospodarowania przestrzennego, powierzchnię działki powyżej 1 ha (10072 m2) i związane z tym ograniczone możliwości zbycia działki, nie udało się znaleźć nabywcy.
W związku z tym, Wnioskodawczyni wystąpiła o warunkowy podział działki na dwie, o powierzchniach 9938 m2 i 134 m2. Urząd Miasta wyraził zgodę na warunkowe wykonanie takiego podziału, pod warunkiem przyłączenia mniejszej działki do innej działki, bezpośrednio z nią sąsiadującej i należącej do osoby trzeciej. W związku z tym, Wnioskodawczyni dokonała opisanego wyżej podziału a jednocześnie mniejszą z działek przekazała w drodze notarialnego aktu darowizny właścicielowi sąsiedniej działki. Po dokonaniu podziału, w szczególności zmniejszeniu powierzchni działki poniżej 1 ha, Wnioskodawczyni ponownie skierowała do biura nieruchomości ogłoszenie o sprzedaży wydzielonej działki o powierzchni 9938 m2. Działka nie była grodzona ani zbrojona. Nie były wykonywane żadne ulepszenia. Działka nie była wykorzystywana do działalności gospodarczej. Nie występowano o wydanie warunków zabudowy. Środki otrzymane ze sprzedaży działek zostaną wydatkowana na cele osobiste. Otrzymane środki nie będę przeznaczone na zakup innych nowych działek.
Poniżej Wnioskodawczyni prezentuje pełny obraz czynności związanych także z innymi nieruchomościami prywatnymi zakupionymi lub sprzedanymi w ramach zarządzania majątkiem prywatnym.
2001 r. – Wnioskodawczyni otrzymuje w spadku stary dom po swojej babce (B. ul. (…)).
2002 r. – Wnioskodawczyni wraz z mężem dokonują zakupu działki położonej w D., ul. (…), KW (…), działka nr (…), pow. 750 m2 (dalej: (…)) z rynku wtórnego od osoby prywatnej. Jak okazało się po zakupie, działka nie posiadała dojazdu, w związku z czym stała się bezużyteczna do celu (budowa domu), w którym została zakupiona.
2002 r. – Wnioskodawczyni wraz z mężem dokonują zakupu działki położonej w D. przy ul. (…), KW (…), działka nr (…), pow. 1114 m2 (dalej: (…)). Działka została zakupiona w ramach przetargu od Urzędu Miasta D. Miasto D. wystawiło w związku ze sprzedażą fakturę VAT, z której nie był odliczany podatek naliczony. Nieruchomość była zakupiona do majątku prywatnego małżonków i nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej ani nie była ujmowana w ewidencji środków trwałych.
2003 r. – Wnioskodawczyni wraz z mężem dokonują wykupu mieszkania zakładowego położonego w D. przy ul. (…) (dalej: (…)), w którym Wnioskodawczyni wraz z mężem mieszkała i realizowała własne cele mieszkaniowe, a ponadto wspólnie byli tam zameldowani w latach 1997-2006.
2004 r. – Wnioskodawczyni wraz z mężem dokonują zakupu działki położonej w D. przy ul. (…), KW (…), działki nr: (…) i (…), pow. 2088 m2 (dalej: (…)). Działka została zakupiona w ramach przetargu od Miasta D. Miasto D. wystawiło w związku ze sprzedażą fakturę VAT, z której nie był odliczany podatek naliczony. Nieruchomość była zakupiona do majątku prywatnego małżonków i nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej ani nie była ujmowana w ewidencji środków trwałych.
2005 r. – działka P. została uzbrojona w wodociąg i kanalizację. W 2005 r. właściciele sąsiednich działek chcieli dokonać uzbrojenia terenu. W związku z tym, Wnioskodawczyni wiedząc, że i tak będą wykonywane prace przyłączeniowe, dołączyła do inicjatywy i partycypowała w kosztach przyłączenia wodociągowego i kanalizacyjnego. Wnioskodawczyni partycypowała w kosztach uzbrojenia, lecz nie udzielała w związku z tym żadnych pełnomocnictw, nie występowała przed urzędami oraz nie zlecała żadnych prac.
2005 r. – Wnioskodawczyni sprzedaje otrzymany w spadku dom w B.
2005 r. – Wnioskodawczyni wraz z mężem dokonują zakupu domku letniskowego w górach położonego w U. przy ul. (…) (dalej: (…)) ze środków pozyskanych ze sprzedaży domu w B. ze spadku oraz własnych oszczędności. Nieruchomość była kupiona na rynku wtórnym od osoby prywatnej. Dom jest wykorzystywany przez małżonków w celu rekreacyjnym – dom letniskowy.
2006 r. – Wnioskodawczyni wraz z mężem dokonują zakupu działki położonej w D. przy ul. (…), KW (…), działka nr (…), pow. 1152 m2 (dalej: (…)). Działka została zakupiona w ramach przetargu od Miasta D. Miasto D. wystawiło w związku ze sprzedażą fakturę VAT, z której nie był odliczany podatek naliczony. Nieruchomość była zakupiona do majątku prywatnego małżonków i nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej ani nie była ujmowana w ewidencji środków trwałych.
2006 r. – Wnioskodawczyni wraz z mężem dokonują zakupu mieszkania położonego w D. przy ul. (…) (dalej: (…)). Wnioskodawczyni wraz z mężem zakupili nieruchomość z rynku wtórnego od osoby prywatnej na własne cele mieszkaniowe. Wnioskodawczyni wraz z mężem byli tam od 2006 r. i nadal są zameldowani.
2006 r. – Wnioskodawczyni rozpoczyna działalności gospodarczą niezwiązaną z obrotem nieruchomościami (branża IT), w związku z czym na okres 3 lat prowadzenia tej działalności zostaje podatnikiem VAT.
2008 r. – Wnioskodawczyni wraz z mężem dokonują zakupu działki położonej w U. przy ul. (…), KW (…), działka nr A, pow. 10072 m2 (dalej: działka K. lub K.). Nieruchomość została zakupiona od osoby prywatnej. Intencją dokonania tego zakupu była chęć nabycia działki umożliwiającej w przyszłości budowę mieszkalnego domu całorocznego i przeprowadzkę do miejscowości U. Zakupiona nieruchomość z uwagi na swoją powierzchnię 10072 m2 stanowiła gospodarstwo rolne. Aktualnie działka nie posiada planu zagospodarowania (został unieważniony). Nieruchomość była zakupiona do majątku prywatnego małżonków i nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej ani nie była ujmowana w ewidencji środków trwałych. Na tym etapie życia Wnioskodawczyni i Jej męża, w związku z problemami zdrowotnymi, jako opcja, Wnioskodawczyni brała pod uwagę możliwość prowadzenia w przyszłości małego gospodarstwa rolnego. Na działce nie była prowadzona działalność gospodarcza, działka nie była zbrojona, nie była grodzona, nie występowano o warunki zabudowy.
2008 r. – Wnioskodawczyni wraz z mężem w związku z przeprowadzką do nowego mieszkania, po 11 latach użytkowania do celów własnych, sprzedają mieszkanie przy ul. (…) osobie prywatnej.
2008 r. – Wnioskodawczyni zamyka działalność gospodarczą i została wykreślona z rejestru VAT jako podatnika VAT.
2009 r. – Wnioskodawczyni wraz z mężem dokonują zakupu działki składającej się geodezyjnie z 5 sąsiadujących ze sobą działek położonych w U. przy ul. (…), KW (…), działki nr: (…), (…), (…), (…), (…), pow. 5418 m2 (dalej: (…)). Nieruchomość została zakupiona od osoby prywatnej. Intencją dokonania tego zakupu była chęć powiększenia planowanego w przyszłości gospodarstwa rolnego w ramach posiadanej już w tej samej miejscowości działki o powierzchni 10072 m2 objętej KW (…). Aktualnie działka nie posiada planu zagospodarowania, ponieważ został on unieważniony. Na działce nie była prowadzona działalność gospodarcza, działka nie była zbrojona, nie była grodzona, nie występowano o warunki zabudowy. Nieruchomość była zakupiona do majątku prywatnego małżonków i nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej ani nie była ujmowana w ewidencji środków trwałych.
2013 r. – Wnioskodawczyni otrzymuje w darowiźnie od rodziców lokal mieszkalny znajdujący się w D. przy ul. (…) (dalej: (…)), w którym do chwili obecnej mieszka Jej matka.
2014 r. – Wnioskodawczyni wraz z mężem sprzedają domek letniskowy w górach (…) osobie prywatnej.
2014 r. – Wnioskodawczyni wraz z mężem dokonują zakupu nowego domu letniskowego w górach położonego w U. przy ul. (…) (dalej: (…)) z rynku pierwotnego. Sprzedawca (deweloper) wystawił w związku ze sprzedażą fakturę VAT, z której nie był odliczany podatek naliczony. Nieruchomość była zakupiona do majątku prywatnego małżonków, na własne potrzeby mieszkaniowe, zdrowotne i rekreacyjne i nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej ani nie była ujmowana w ewidencji środków trwałych. Małżonkowie cały czas korzystają z tej nieruchomości do własnych celów zdrowotno-rekreacyjnych.
2015 r. – Wnioskodawczyni zawarła z małżonkiem umowę ustanawiającą ustrój rozdzielności majątkowej małżeńskiej. Jednocześnie w związku z zawartą umową doszło do podziału majątku wspólnego małżonków. Wnioskodawczyni otrzymała wszystkie nieruchomości oraz środki pieniężne. Natomiast mąż otrzymał składniki majątku związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
W ramach podziału majątku żona ustanawia na rzecz męża dożywotnie i nieodpłatne prawo użytkowania na nieruchomościach:
- mieszkanie S.,
- dom letniskowy S.,
- działki B.2,
- działka K.,
- niezabudowana działka S.D.
2018 r. – Wnioskodawczyni dokonuje zakupu działki położonej w D. przy ul. (…), KW (…), działka nr (…), pow. 1407 m2 (dalej: (…)); nieruchomość została zakupiona od osoby prywatnej. Intencją dokonania tego zakupu było porzucenie planów budowy domu w U. i chęć budowy wielorodzinnego domu na własne potrzeby mieszkaniowe w D., przy czym środki na budowę miały pochodzić ze sprzedaży innych działek. Aktualnie działka w dalszym ciągu nie posiada planu zagospodarowania. Nieruchomość była zakupiona do majątku prywatnego Wnioskodawczyni i nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej.
2018 r. – Wnioskodawczyni występuje o decyzję o warunkach zabudowy (tzw. WZ) dla zakupionej działki (…) w związku z planami wybudowania domu na własne potrzeby mieszkaniowe.
2019 r. – Wnioskodawczyni ustanawia na rzecz swojej matki prawo dożywotniego i nieodpłatnego prawa użytkowania dla nieruchomości:
- mieszkanie S.,
- dom letniskowy S.
2020 r. – z darowizn otrzymanych od matki i męża Wnioskodawczyni dokonuje zakupu 4 działek (…) z rynku wtórnego od osoby prywatnej. Zakup obejmuje również udział w drogach dojazdowych. W ramach zakupu Wnioskodawczyni udziela pełnomocnictwa osobie trzeciej (powiązanej ze sprzedającym) do ustanowienia służebności przesyłu na działce stanowiącej drogę dojazdową. Powodem udzielenia pełnomocnictwa był fakt, że sprzedający działki (…), kilka lat wcześniej kupił duży teren, następnie wydzielił działki, drogi, utwardził dojazd, doprowadził część mediów i zaczął te tereny sprzedawać, część działek sprzedający przekazał w darowiźnie swojemu teściowi. Wnioskodawczyni zakupiła dwie działki od teścia sprzedającego i dwie od sprzedającego. W aktach notarialnych sprzedający oraz jego teść zobowiązali się do dokończenia procesu doprowadzenia prądu do celów budowlanych, prądu docelowego wraz ze skrzynkami elektrycznymi dla działki stanowiącej drogę dojazdową. W tym celu, w związku ze zmianą właściciela nieruchomości, sprzedający oraz jego teść potrzebowali odpowiednich pełnomocnictw od Kupującej do występowania przed Energetyką, Urzędem Miasta, ustanawiania służebności przesyłu itp. Nadmienić należy, że udzielone pełnomocnictwa dotyczyły jedynie działek będących drogami dojazdowymi, a nie działek będących przedmiotem zakupu.
2021 r. – Wnioskodawczyni występuje o warunki zabudowy dla działki (…). Właściwy urząd gminy odmówił wydania decyzji, ponieważ działka nie posiada dojazdu do drogi publicznej.
2022 r. – Wnioskodawczyni otrzymuje w spadku udział we własności garażu położonego w D. przy ul. (…) (dalej: (…)). Garaż wykorzystuje do własnych celów.
2022 r. – ponieważ okazało się, że dwie z posiadanych niezabudowanych działek nie posiadają dojazdu, Wnioskodawczyni w związku z zamiarem uregulowania spraw związanych dojazdem do działki (…) występuje do Urzędu Miasta o ustanowienie służebności dojazdu do tej działki, którą to służebność od Urzędu Miasta odpłatnie nabywa. Wcześniej działka nie posiadała prawnego dojazdu. Służebność została wpisana dla każdorazowego właściciela działki. Wystąpienie o ustanowienie służebności dojazdu było konieczne, ponieważ bez niego działka nie miałaby żadnej wartości i byłaby niesprzedawalna. Wnioskodawczyni wystąpiła do Urzędu Miasta z wnioskiem o ustanowienie tej służebności jeszcze w 2021 r.
2023 r. – Wnioskodawczyni dokonuje sprzedaży działki (…) na podstawie umowy warunkowej zawartej 2 grudnia 2021 r. Kupującym był deweloper działający w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, który zgłosił się do Wnioskodawczyni. Działka (…) została sprzedana prywatnie, bez rozliczania podatku dochodowego oraz podatku VAT. Działka nie była nigdy przedmiotem najmu, nie była wykorzystywana do działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni nie dokonywała na działce żadnych inwestycji w postaci ogrodzenia, uzbrojenia lub jakiejkolwiek czynności prowadzącej do zwiększenia jej wartości. Wnioskodawczyni nie udzielała żadnych pełnomocnictw stronie kupującej. Jedyna zgoda dotyczyła wpisu do księgi wieczystej wzmianki o umowie przedwstępnej warunkowej z 2 grudnia 2021 r. W momencie sprzedaży działka była działką budowlaną i obowiązywał plan zagospodarowania przestrzennego.
2023 r. – Wnioskodawczyni dokonuje darowizny działki (…) na rzecz swojego męża.
2023 r. – w związku z fiaskiem planów zmiany miejsca zamieszkania na U., Wnioskodawczyni podejmuje decyzję o zbyciu jednej z dwóch niezabudowanych działek położonych w tej miejscowości, które były zakupione w latach 2008-2009 (tj. działki K.). Wnioskodawczyni występuje do lokalnego biura nieruchomości z ofertą sprzedaży, ale okazuje się, że działka rolna o powierzchni powyżej 1 ha, bez planu zagospodarowania przestrzennego, jest w praktyce niesprzedawalna. Wnioskodawczyni dokonuje podziału warunkowego działki K. Z działki 10220 m2 zostają wyodrębnione dwie działki: 9938 m2 oraz 280 m2. Mniejsza z tych działek, zgodnie z wymogiem decyzji warunkowej o podziale, musi być w ciągu 6 miesięcy od podziału przyłączona do sąsiedniej działki należącej do osoby trzeciej.
10 lipca 2023 r. Wnioskodawczyni wykonuje darowiznę działki nr A1 o powierzchni 282 m2 na rzecz właściciela sąsiedniej działki objętej KW (…). Dzięki temu, pozostała część działki jest poniżej 1 ha i może być dzięki temu sprzedana bez możliwości wykonania prawa pierwokupu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Wyjaśnienia wymaga fakt występowania przez Wnioskodawczynię o wydanie decyzji o warunkach zabudowy oraz występowania o ustanowienie służebności dojazdu do jednej z posiadanych działek, która jednak nie jest przedmiotem sprzedaży. Mianowicie w 2018 r. Wnioskodawczyni i jej mąż porzucili pomysł przeprowadzenia się do U. i chcieli wybudować dom dla własnych potrzeb w D. Dlatego też Wnioskodawczyni wraz z mężem zdecydowali się na zakup działki (…), ponieważ miała dojazd drogą publiczną, media w drodze, a także była świetnie położona i skomunikowana. Plany te jednak pokrzyżowała pandemia, wzrosty kosztów itp. Z tego powodu w 2021 r. Wnioskodawczyni podjęła decyzję o tym, że będą budować mniejszy budynek na małej działce i wybór padł na działkę (…). Wnioskodawczyni złożyła wniosek o wydanie WZ, ale urząd miasta odmówił wydania decyzji, ponieważ okazało się, że działka nie posiada prawnego dojazdu (nie posiadała służebności drogi koniecznej, z której korzystają właściciele innych działek). Po tych niepowodzeniach Wnioskodawczyni zaczęła rewidować, czy inne działki do Niej należące posiadają dojazd i okazało się, że podobny problem ma działka (…). Dlatego w 2022 r. Wnioskodawczyni wystąpiła do urzędu z wnioskiem o ustanowienie służebności dojazdu do działki (…) i taka służebność została odpłatnie ustanowiona. Natomiast w zakresie dojazdu do działki (…), gdzie nie wydano decyzji WZ, właściciel drogi nie chce ustanowić służebności odpłatnej i Wnioskodawczyni podejrzewa, że z czasem konieczne może okazać się skierowanie sprawy do sądu o odpłatne ustanowienie takiej służebności.
Na dzień sporządzenia niniejszego wniosku Wnioskodawczyni nie planuje w najbliższym czasie sprzedawać żadnej z pozostałych działek. Służą one przede wszystkim, tak jak to zostało opisane na początku, jako lokata kapitału zabezpieczająca deprecjację oszczędności.
W związku z planowaną sprzedażą i wykonanym podziałem działki K. oraz zleceniem ogłoszenia do biura nieruchomości dla tej działki, jak też w związku z chęcią dochowania należytej staranności, Wnioskodawczyni chciałaby rozwiać swoje wątpliwości dotyczące podatkowych aspektów sprzedaży tej nieruchomości.
W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawczyni wskazała, że w 2008 r. zakupiona została działka o nr A. Jej powierzchnia, według danych z rejestru gruntów i księgi wieczystej, wynosiła wówczas (w momencie zakupu) 10072 m2. Należy jednak wskazać, że pomiary powierzchni działki miały miejsce w latach 70-tych ubiegłego wieku. Z uwagi na jej rolny charakter, brak było ogrodzenia tej działki oraz innej formy rozdzielenia z sąsiadującymi działkami. Ponadto, także nieregularny kształt granic uniemożliwiał dokładny pomiar bez udziału geodety. W 2023 r., we wniosku o warunkowy podział działki nr A, została wskazana właśnie taka powierzchnia (10072 m2), jak też wniosek o podział na działki o powierzchniach: A2 m2 oraz A1 m2. W trakcie realizacji tego podziału, geodeta po dokonaniu dokładnych pomiarów GPS stwierdził natomiast, że działka nr A ma powierzchnię 10220 m2. W związku z tym, dokonano stosowanych zmian zapisów o powierzchni tej działki w rejestrze gruntów oraz w księgach wieczystych. W ślad za tym, dokonano podziału działki nr A o zaktualizowanej powierzchni 10220 m2 na dwie: odpowiednio nr A1 o powierzchni 282 m2 oraz nr A2 o powierzchni 9 938 m2. Mniejszą z tych działek, zgodnie z nakazem decyzji warunkowej Urzędu Miasta w U., dołączono do działki sąsiada poprzez wykonanie darowizny na jego rzecz. Jedyną intencją tego podziału było zmniejszenie jej powierzchni poniżej 1 ha, co umożliwiło jej sprzedaż – wobec fiaska wcześniejszych prób sprzedaży działki rolnej (o powierzchni powyżej 1 ha). Powierzchnia 282 m2 została określona przez geodetę i wynikała z konieczności wyprostowania przebiegu granicy między działkami. Powierzchnia 280 m2 dla działki nr A1 w jednym z fragmentów opisu stanu faktycznego została natomiast podana przez pomyłkę.
Nabycie działki nr A nastąpiło w drodze umowy sprzedaży (w 2008 r.) do majątku wspólnego Wnioskodawczyni i Jej męża.
Ustanowienie ustroju rozdzielności majątkowej oraz podział majątku wspólnego nastąpiło natomiast w 2015 r. Na tej podstawie (tj. w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków) działka nr A stała się wyłączną własnością Wnioskodawczyni.
Podział działki nr A na dwie mniejsze działki nastąpił na przełomie czerwca i lipca 2023 r. Wnioskodawczyni próbowała wcześniej sprzedać tę działkę w całości, co jednak nie powiodło się ze względu na brak zainteresowania. Specyfika działki rolnej o powierzchni ponad 1 ha w praktyce zawężała bowiem grono potencjalnych kupców do lokalnych rolników, których nie ma zbyt wielu.
Numer ewidencyjny działki o powierzchni 9938 m2, położonej w U. przy ul. ....., którą Wnioskodawczyni zamierza sprzedać, to A2. Jej powierzchnia to 9938 m2.
Rodzaj gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków wchodzących w skład działki nr A2 o powierzchni 9938 m2 to grunty rolne. Jest to ziemia rolna klasy RIVb.
Działka nr A2 o powierzchni 9938 m2 nie jest obecnie objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W momencie jej zakupu w 2008 r. działka ta, podobnie jak całe miasto U., posiadała miejscowy plan zagospodarowania. Został on jednak wkrótce potem unieważniony przez Urząd Miasta. Unieważnienie dotyczyło całego miasta U. Do chwili obecnej nie powstał nowy plany zagospodarowania przestrzennego dla tej działki (jak i dla całej dzielnicy, a w praktyce planu takiego nie ma 90% powierzchni miasta). Chcąc realizować inwestycję na tej działce należy uzyskać warunki zabudowy. Wnioskodawczyni nie występowała o warunki zabudowy dla tej działki. Wnioskodawczyni nie wnioskowała o plan zagospodarowania przestrzennego.
Działka nr A oraz działki powstałe z jej podziału, od momentu nabycia działki nr A w 2008 r., poprzez jej podział na dwie działki, aż do momentu planowanej sprzedaży działki o powierzchni 9938 m2 nie były faktycznie przez Wnioskodawczynię w żaden sposób wykorzystywane. Działka została zakupiona z myślą o planach budowy domu na potrzeby własne – plany te nie doszły jednak do skutku. Z działką tą Wnioskodawczyni nie wiąże obecnie żadnych dalszych planów – poza jej sprzedażą jako zbędnego składnika majątku. Działka ta (w całości lub w jakiejkolwiek części), nie była oddawana w najem, dzierżawę albo do używania na podstawie innych umów.
Działka nr A2 o powierzchni 9938 m2 położona w U. przy ul. ..... sprzedawana jest wobec faktu, iż nie zostały względem tej działki zrealizowane pierwotne plany związane z zamiarem budowy domu na potrzeby własne. Jednocześnie, ze względu na problemy zdrowotne, Wnioskodawczyni nie może wykonywać pracy w pełnym wymiarze godzin. W związku z tym, chce sprzedać niewykorzystywaną działkę (zbędny składnik majątku), aby podreperować swój budżet domowy. W tym znaczeniu, przyczyny planowanej sprzedaży mają charakter osobisty. Przy tym, Wnioskodawczyni podejmowała próby sprzedaży tej działki (także przed jej podziałem) już od około dwóch lat, lecz były one nieskuteczne wobec braku chętnych. Wnioskodawczyni planuje sprzedaż w najbliższej przyszłości, jak tylko znajdzie klienta zainteresowanego transakcją. Na chwilę obecną nie jest możliwe określenie roku sprzedaży. Wnioskodawczyni zakłada, że nastąpi to w 2024 r. lub w 2025 r.
Działka nr A2 o powierzchni 9938 m2 w momencie sprzedaży będzie niezabudowana. Działka ta nie była, nie jest i nie będzie zabudowana, bo Wnioskodawczyni nie planuje żadnych inwestycji na tej działce.
Przed sprzedażą działki nr A2 o powierzchni 9938 m2 Wnioskodawczyni nie występowała i nie zamierza występować o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla tej działki.
Dla działki nr A2 o powierzchni 9938 m2 przed jej sprzedażą nie będzie wydane pozwolenie na budowę. Wnioskodawczyni nie zamierza występować o takie pozwolenie oraz nie będzie udzielała innemu podmiotowi prawa do dysponowania tą nieruchomością na cele budowlane.
Działka nr A2 o powierzchni 9938 m2 od samego początku miała dostęp do drogi publicznej i nadal taki dostęp posiada, a więc będzie miała zapewniony dostęp do drogi publicznej także przed sprzedażą. Działka ta sąsiaduje z drogą publiczną swoim krótszym bokiem, a podział działki nr A, z którego powstała działka nr A2, był zrealizowany na jej dłuższym boku. Dłuższy bok nie ma dostępu do drogi publicznej, lecz nie było to przeszkodą do podziału, ponieważ wydzielona działka nr A1 o powierzchni 282 m2 została dołączona do działki sąsiada.
Przed sprzedażą działki nr A2 o powierzchni 9938 m2 Wnioskodawczyni nie poniosła i nie będzie ponosić z tytułu przygotowania tej działki do sprzedaży nakładów takich jak np. droga dojazdowa, uzbrojenie wodno-kanalizacyjne, przyłącza linii elektrycznej, ogrodzenie, oferty sprzedaży, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działki, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia. Jedynymi nakładami poniesionymi przez Wnioskodawczynię było wykonanie podziału działki nr A oraz darowizna powstałej z tego podziału działki nr A1 o powierzchni 282 m2 na rzecz sąsiada. Ponadto, w związku z planowaną sprzedażą działki nr A2 Wnioskodawczyni wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Działka nr A2 (a przed podziałem działka nr A) od początku (momentu jej zakupu) posiadała dostęp do drogi publicznej, nie jest uzbrojona, nie posiada przyłączy, nie posiada ogrodzenia, nie były podejmowane żadne działania marketingowe. Wnioskodawczyni wyłącznie zgłosiła działkę do sprzedaży do biur nieruchomości, ale nie wiązały się z tym żadne koszty (nakłady ze strony Wnioskodawczyni), a biura nie znalazły chętnych nabywców – między innymi z uwagi na powierzchnię działki (przed podziałem) ponad 1 ha i jej rolny charakter. Wnioskodawczyni nie będzie wykonywała żadnych innych działań zarówno w odniesieniu do samej działki, jak i w zakresie poszukiwania chętnych na jej zakup. Wnioskodawczyni jest przekonana, iż po zmniejszeniu powierzchni działki (podziale działki nr A), biuro nieruchomości znajdzie kupca lub kupiec na tę działkę znajdzie się w inny sposób.
Działka nr A2 o powierzchni 9938 m2, która będzie przedmiotem sprzedaży, nie jest uzbrojona – na jej terenie nie ma żadnych przyłączy. Wszystkie media są natomiast w publicznej drodze, do której działka ma dostęp. Przez działkę tranzytem przebiega napowietrzna linia energetyczna (prawdopodobnie średniego napięcia). Linia ta była wybudowana w latach 70-tych i według najlepszej wiedzy Wnioskodawczyni nie można się do niej podłączyć. Wnioskodawczyni przed sprzedażą działki nie będzie wykonywała żadnych przyłączy, nie będzie doprowadzała do działki mediów. Dla działki nie zostały wydane decyzje/warunki dotyczące jej uzbrojenia oraz Wnioskodawczyni nie będzie wnioskować o ich wydanie przed sprzedażą działki.
Żadne pozwolenia, decyzje, warunki techniczne, itp. nie były dotychczas wydane i nie będą wydane przed sprzedażą działki nr A2 o powierzchni 9938 m2. Wnioskodawczyni nie posiada takich decyzji, pozwoleń, warunków technicznych itp. oraz nie będzie o nie występować. Jedynie postępowanie administracyjne dotyczyło podziału działki nr A, z którego powstała działka nr A2 (podział ten wyczerpująco opisano we wniosku oraz w odpowiedziach na pozostałe pytania).
Wnioskodawczyni korzysta i będzie korzystała z pomocy pośrednika przy sprzedaży działki nr A2 o powierzchni 9938 m2. Jest to pośrednik w zakresie obrotu nieruchomościami. Pośrednik wykonał zdjęcia i umieścił ogłoszenie w Internecie oraz udziela informacji potencjalnym kupującym, w razie potrzeby okazuje im nieruchomość. Umowa z pośrednikiem przewiduje wynagrodzenie dla niego wyłącznie w przypadku znalezienia kupca i finalizacji transakcji. Wnioskodawczyni nie udzielała pośrednikowi pełnomocnictw.
Przed sprzedażą działki nr A2 o powierzchni 9938 m2 Wnioskodawczyni nie zamierza zawierać z przyszłym nabywcą umowy dzierżawy lub najmu tej nieruchomości (działki). Jak wyjaśniono w odpowiedziach na wcześniejsze pytania, Wnioskodawczyni planuje wyłącznie sprzedaż działki – nie jest zainteresowana jej dzierżawą lub najmem.
Wnioskodawczyni pragnie podkreślić, że w chwili obecnej nie ma jeszcze żadnego zadeklarowanego potencjalnego klienta na zakup działki nr A2 o powierzchni 9938 m2. Niemniej według informacji przekazanych przez biuro pośrednika, działka rolna jest objęta prawem pierwokupu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W związku z tym, w przypadku sprzedaży działki, będzie musiała być zawarta warunkowa umowa sprzedaży, a następnie będzie ona przekazana do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który skorzysta z prawa pierwokupu albo zrezygnuje z niego i dopiero w takim przypadku będzie można przystąpić do zawarcia umowy przyrzeczonej (finalnej umowy przeniesienia własności nieruchomości). Wnioskodawczyni będzie dążyć do tego, aby w umowie sprzedaży zaznaczyć, że płatność za działkę ma być wykonana przed podpisaniem aktu notarialnego przeniesienia jej własności. Poza tymi uwarunkowaniami, Wnioskodawczyni nie zamierza zawierać innych umów ani określać warunków, które będą musiały być spełnione w celu zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży przenoszącej własność tej działki na nabywcę. Powyższa uwaga nie obejmuje jednak ewentualnych ustaleń, praw i obowiązków wskazanych przez notariusza i charakterystycznych (typowych) dla tego typu umów, takich jak np. obowiązek okazania punktów granicznych, przekazanie działki w formie protokołu zdawczo-odbiorczego, uzyskanie dokumentów koniecznych do sprzedaży (wyciąg z rejestru gruntów, zaświadczenie o braku miejscowego planu zagospodarowania, wyrysy z mapy, odpisy z ksiąg wieczystych itp.).
W związku z planowaną sprzedażą działki nr A2 o powierzchni 9938 m2 Wnioskodawczyni udzielała pełnomocnictwa doradcy podatkowemu w zakresie wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji indywidualnej. Poza tym pełnomocnictwem, brak jest innych pełnomocnictw udzielonych przez Wnioskodawczynię w związku z planowaną sprzedażą tej działki. Wnioskodawczyni nie planuje udzielenia takich pełnomocnictw.
Aktualnie brak jest konkretnego chętnego na zakup działki nr A2 o powierzchni 9938 m2. Formalny status potencjalnie zainteresowanych (pytających o działkę) nie jest natomiast znany Wnioskodawczyni. Status nabywcy zasadniczo będzie obojętny dla Wnioskodawczyni, o ile warunki transakcji będą zadowalające oraz transakcja realizować będzie założenia opisane w odpowiedziach na poprzednie pytania.
Wnioskodawczyni zamierza sprzedać działkę nr A2 o powierzchni 9938 m2 w całości. Nie zamierza przed sprzedażą dokonywać jej podziału na mniejsze działki.
W zakresie sposobu wykorzystywania przez Wnioskodawczynię poszczególnych działek, tj. nr: (…), (…) i (…), położonych przy ul. (…) w D., nr: (…), (…), (…), (…), (…) o powierzchni 5418 m2, położonych w U. przy ul. (…); nr (…) położonej w D. przy ul. (…), czterech działek oraz udział w dwóch działkach stanowiących drogi dojazdowe, położone w D. przy ul. (…), Wnioskodawczyni wskazuje, że:
- działki nr: (…), (…) i (…), położone przy ul. (…) w D., nie są wykorzystywane do żadnych celów; „leżą odłogiem”; okresowo są wycinane samosiejki;
- działki nr: (…), (…), (…), (…), (…), położone w U. przy ul. (…), nie są wykorzystywane do żadnych celów; „leżą odłogiem”; okresowo są wycinane samosiejki;
- cztery działki oraz udział w dwóch działkach stanowiących drogi dojazdowe, położone w D. przy ul. (…), nie są wykorzystywane do żadnych celów; „leżą odłogiem”; okresowo są wycinane samosiejki;
Wymienione w poprzednich podpunktach działki i udziały w działkach nie są przedmiotem najmu, dzierżawy ani innych umów.
Nieruchomości, w tym lokale mieszkalne wskazane we wniosku, nabyte przed ustanowieniem rozdzielności majątkowej, nabyte zostały do majątku wspólnego Wnioskodawczyni i Jej męża – za wyjątkiem dwóch niżej wskazanych nieruchomości:
- dom w B., który został darowany Wnioskodawczyni przez Jej babkę w 1986 r. jeszcze przed tym, jak w 1997 r. Wnioskodawczyni weszła w związek małżeński; w tym zakresie Wnioskodawczyni prostuje opis zawarty we wniosku, iż dom w B. Wnioskodawczyni otrzymała w spadku w 2001 r.;
- mieszkanie w D. (przy ul. (…)), które Wnioskodawczyni otrzymała w 2013 r. w drodze darowizny od swoich rodziców, a które weszło do majątku odrębnego Wnioskodawczyni; Wnioskodawczyni była już wtedy w związku małżeńskim, lecz w Jej związku nie obowiązywała wówczas jeszcze rozdzielność majątkowa oraz było to przed dokonaniem podziału majątku wspólnego (co miało miejsce dopiero w 2015 r.).
Jak wskazano powyżej, dom w B. został darowany Wnioskodawczyni przez Jej babkę w 1986 r. W tym zakresie Wnioskodawczyni prostuje opis zawarty we wniosku, iż dom w B. Wnioskodawczyni otrzymała w spadku w 2001 r. Po dodatkowym sprawdzeniu Wnioskodawczyni ustaliła bowiem, iż nie otrzymała tej nieruchomości (dom z lat 30-tych ubiegłego wieku) w spadku po swojej babce. Babka Wnioskodawczyni w 1986 r. wykonała darowiznę tej nieruchomości na rzecz Wnioskodawczyni, kiedy ta była jeszcze nieletnia (miała wówczas 11 lat), a więc na długo przed wstąpieniem w związek małżeński. Wnioskodawczyni nie miała o tym wiedzy i dowiedziała się o tym fakcie dopiero po śmierci babki. Babka Wnioskodawczyni zamieszkiwała tę nieruchomość do swojej śmierci w 2001 r. Następnie nieruchomość stała pusta (niewykorzystywana). Nie były wykonywane żadne nakłady zwiększające jej wartość. W związku ze złym stanem zdrowia Wnioskodawczyni, podjęła ona w 2005 r. decyzję o sprzedaży tego domu, a środki ze sprzedaży przeznaczyła wraz z mężem na zakup domku letniskowego w U. (w celach zdrowotnych). Sprzedaż domu w B. nie była opodatkowana podatkiem dochodowym, bowiem nastąpiła po upływie ponad 5 lat podatkowych, licząc od końca roku podatkowego, w którym miała miejsca darowizna. Środki z sprzedaży przeznaczono na zakup innej nieruchomości (domku letniskowego w U. przy ul. (…)).
Przyczyną sprzedaży mieszkania w D. przy ul. (…) była przeprowadzka do większego mieszkania (D., ul. (…)) w związku z powiększeniem się rodziny. Mieszkanie w D. przy ul. (…) było małe (w praktyce pokój z kuchnią) i znajdowało się w budynku z lat 50-tych. Było to mieszkanie zakładowe męża Wnioskodawczyni, które w tamtych latach mogło zostać wykupione na własność. Mieszkanie to (przy ul. (…)) było wykorzystywane przez męża Wnioskodawczyni od 1996 r. Nie były wykonane w nim nakłady zwiększające wartość – ponad standardowe odświeżenie. Środki ze sprzedaży tego mieszkania Wnioskodawczyni wraz z mężem przeznaczyła na remont nowego mieszkania (D., ul. (…)), w którym mieszka do chwili obecnej. Jednocześnie Wnioskodawczyni dokonuje sprostowania roku sprzedaży tego mieszkania (w D., ul. (…)) – z 2008 r. na 2009 r. Prawidłowa data sprzedaży tego mieszkania to 2009 r.
Wnioskodawczyni oraz młodsze z dzieci mieli problemy zdrowotne związane z zanieczyszczeniem występującym w ówczesnej D. (niedziałająca już obecnie w takiej skali huta w centrum miasta, inne zakłady emitujące duże zanieczyszczenie powietrza). Pobyt w czystszym środowisku (nieodległe P.) skutecznie zmniejszał te dolegliwości. Częste wyjazdy były jednak dość kosztowne i niewygodne, dlatego Wnioskodawczyni zdecydowała się sprzedać stary dom (w B.) otrzymany w 1986 r. w darowiźnie od babki Wnioskodawczyni i środki z tej sprzedaży przeznaczyć na zakup domku letniskowego w U. (przy ul. (…)), gdzie znajdowała się także baza rehabilitacyjna i sanatoria. Domek ten, kupiony w 2005 r., to w praktyce dwuizbowy domek z lat 60-tych, remontowany przez poprzedniego właściciela w latach 90-tych. Domek został zakupiony przez Wnioskodawczynię w 2005 r. do własnych celów (pobyty w celach zdrowotnych w czystszym środowisku, pobyty w celach wypoczynkowych) i był stale wykorzystywany. Przyczyną sprzedaży tej nieruchomości w 2014 r. był jej nienajlepszy stan techniczny i perspektywa przeprowadzenia znaczących remontów, co w połączeniu z powiększającą się rodziną skutkowało decyzją o sprzedaży w 2014 r. tego domku letniskowego bez dokonywania remontu. Przed transakcją Wnioskodawczyni nie ponosiła nakładów zwiększających wartość tej nieruchomości (jedynie wydatki na zwykłe jej utrzymanie). Przychód ze sprzedaży nie był opodatkowany podatkiem dochodowym, bowiem został zadeklarowany jako przeznaczony na własne cele mieszkaniowe (zwolnienie z podatku). Tak też środki uzyskane z tej sprzedaży zostały przeznaczone na zakup (również w 2014 r.) nowego domku letniskowego (U., ul. (…)), który jest wykorzystywany w tych samych celach do dnia dzisiejszego. Jednocześnie likwidacja uciążliwego przemysłu w D. oraz związana z tym poprawa jakości powietrza spowodowały, że Wnioskodawczyni zarzuciła plany budowy domu całorocznego w U. oraz założenia tam gospodarstwa rolnego. Stan zdrowia polepszył się na tyle, że Wnioskodawczyni częściowo wróciła do aktywności zawodowej. Domek letniskowy w U. przy ul. (…) jest jednak nadal wykorzystywany do celów rehabilitacyjnych i wypoczynkowych.
Zakup w 2006 r. (wraz z mężem Wnioskodawczyni) działki nr (…) położonej w D. przy ul. (…) podyktowany był tym, iż Wnioskodawczyni wraz z mężem planowali wówczas budowę własnego domu. Wnioskodawczyni była w tamtym czasie w drugiej ciąży, a zakupione wcześniej działki miały problemy z dojazdem, brakiem dostępów do mediów, itp. (co utrudniało lub wręcz uniemożliwiało realizację planów budowy własnego domu). Aby przyspieszyć plany budowy własnego domu, Wnioskodawczyni wraz z mężem, na bazie wcześniejszych swoich doświadczeń, zdecydowali się na wzięcie kredytu i zakup od miasta działki, która będzie pozbawiona tych problemów. Spłata kredytu i następnie budowa domu miały być natomiast sfinansowane ze sprzedaży wcześniej zakupionych działek. Okoliczności życiowe zweryfikowały jednak te założenia i budowa domu nie została zrealizowana, a plany z tym związane zostały ostatecznie całkowicie porzucone. Działka ta (nr (…) położona w D. przy ul. (…)) nie była w żaden sposób przez Wnioskodawczynię wykorzystywana. Przyczyną jej sprzedaży była konieczność spłaty przez Wnioskodawczynię pożyczek oraz przeznaczenie środków na studia starszego dziecka, jak też ogólnie na uzupełnienie budżetu domowego. Działka została sprzedana w 2023 r., a więc przychód z jej sprzedaży nie był opodatkowany podatkiem dochodowym, ponieważ sprzedaż nastąpiła po upływie pełnych 5 lat podatkowych, licząc od końca roku, w którym dokonano podziału majątku (miał miejsce w 2015 r.). Działka została zakupiona przez lokalnego dewelopera, a następnie praktycznie od razu pojawiła się w ogłoszeniach w Internecie z ceną o 40% wyższą.
Wnioskodawczyni nie zamierza występować o warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla działek będących własnością lub współwłasnością Wnioskodawczyni. Wynika to ze zmiany okoliczności życiowych dotyczących Wnioskodawczyni. Wchodzące w dorosłość dzieci i inne zmiany w życiu Wnioskodawczyni spowodowały całkowitą rezygnację z jakichkolwiek planów budowy domu. W odniesieniu do przeszłości, Wnioskodawczyni występowała o warunki zabudowy dla:
- działki (D., (…)) – warunki zabudowy wydane w 2019 r. na wniosek z 2018 r.; rezygnacja z planów budowy w związku z pandemią oraz wygaśnięciem potrzeb Wnioskodawczyni w tym zakresie;
- działki (D., (…)) – Urząd Miasta odmówił w 2021 r. wydania Wnioskodawczyni warunków zabudowy, o które Wnioskodawczyni wystąpiła w 2021 r.; nie uzyskano warunków zabudowy, ponieważ działka nie posiada dojazdu; była to najmniejsza z posiadanych działek, ale perspektywa budowy nawet małego domu okazała się niemożliwa z powodu braku dojazdu do tej działki; wobec tych niepowodzeń, plany budowy własnego domu zostały zarzucone.
Poza wskazanymi we wniosku sprzedażami: w 2005 r. domu w B., w 2008 r. mieszkania w D. przy ul. (…), w 2014 r. domku letniskowego w U. przy ul. (…), w 2023 r. działki w D. przy ul. (…) oraz poza planowaną sprzedażą działki nr A2 o powierzchni 9938 m2 – Wnioskodawczyni nie sprzedawała wcześniej innych nieruchomości.
Wnioskodawczyni nie posiada innych nieruchomości, poza nieruchomościami wymienionymi we wniosku, wobec powyższego Wnioskodawczyni nie posiada również jeszcze innych nieruchomości przeznaczonych w przyszłości do sprzedaży (oprócz nieruchomości wymienionych we wniosku). Natomiast Wnioskodawczyni pragnie wskazać, iż w zakresie posiadanych nieruchomości (opisanych we wniosku), oprócz planowanej sprzedaży działki, której dotyczy wniosek (a więc działka U., ul. K.), Wnioskodawczyni na chwilę obecną, w perspektywie najbliższych 10 lat, rozważa następujące czynności w zakresie już posiadanych (i opisanych we wniosku) nieruchomości:
a)w związku z wejściem w dorosłość dzieci, Wnioskodawczyni nosi się z zamiarem sprzedaży w perspektywie 5 lat obecnego mieszkania (D., ul. (…)), w którym zamieszkuje od 2006 r.; powodem sprzedaży będzie wyprowadzka dzieci, znaczne koszty utrzymania dużego mieszkania, niedostosowanie mieszkania do przyszłych potrzeb Wnioskodawczyni i Jej męża (brak windy), konieczność przeprowadzenia istotnych remontów po około dwudziestoletnim okresie użytkowania; jednocześnie Wnioskodawczyni nie planuje zakupu innej nieruchomości; Wnioskodawczyni będzie mieszkała w mniejszym mieszkaniu otrzymanym od rodziców (D., ul. (…)) lub z mężem;
b)w przypadku, gdy któreś z dzieci podejmie decyzję o założeniu rodziny, Wnioskodawczyni planuje przekazać temu dziecku w darowiźnie jedną lub dwie z posiadanych działek, celem przeznaczenia na ich własne potrzeby mieszkaniowe;
c)Wnioskodawczyni wraz ze swoją matką planują w perspektywie 2 lat sprzedaż swoich udziałów w garażu wolnostojącym (D., (…)), które Wnioskodawczyni otrzymała w 2022 r. w spadku po ojcu;
d)pozostałe działki Wnioskodawczyni planuje zatrzymać na wypadek nagłego pogorszenia się Jej sytuacji życiowej, konieczności leczenia lub innych tego typu zdarzeń losowych, które dotyczyłyby Wnioskodawczyni lub Jej najbliższej rodziny;
e)opisane powyżej plany mogę jednak ulec zmianie w przypadku śmierci matki Wnioskodawczyni lub męża Wnioskodawczyni, w razie konieczności opuszczenia kraju lub innych podobnych czynników (w szczególności zdarzeń losowych), które w chwili obecnej nie są jednak możliwe do przewidzenia, a które mogą istotnie wpłynąć na życiowe decyzje Wnioskodawczyni.
Pytania
1.Czy Wnioskodawczyni przy sprzedaży niezabudowanej nieruchomości gruntowej (opisanej w niniejszym wniosku jako działka K.) będzie działała w charakterze podatnika podatku od towarów i usług oraz w konsekwencji, czy sprzedaż tej działki będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów usług?
2.Czy dochód Wnioskodawczyni ze sprzedaży powyższej działki (działka K.), a więc zakupionej w 2008 r. w ramach małżeńskiej wspólności majątkowej, następnie w 2015 r. przejętej w całości na własność wskutek ustanowienia rozdzielności majątkowej i w ramach podziału majątku, będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku nr 2, dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1, dotyczącego podatku od towarów i usług, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Pani stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawczyni, dochód ze sprzedaży powyższej działki nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca o podatki od towarów i usług, podatnikami są m.in. osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Obejmuje ona w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Jednocześnie przyjmuje się w doktrynie i orzecznictwie, że dany podmiot może mieć status podatnika VAT bez względu na to, czy spełnił on warunki formalne i administracyjne, np. czy zarejestrował się w urzędzie skarbowym jako podatnik VAT czynny.
W zakresie sprzedaży nieruchomości doktryna i orzecznictwo wypracowało koncepcję, że osoba fizyczna, która dokonuje zbycia nieruchomości z własnego majątku prywatnego (poza działalnością gospodarczą) może być traktowana jako podatnik VAT czynny, jeżeli wykonuje czynności, które są charakterystyczne dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie obrotu nieruchomościami.
Podstawą rozważań w tym zakresie jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 września 2011 r. w połączonych sprawach C-180, C-181 Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów; Emilian Kuć, Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie. Najważniejszym fragmentem uzasadnienia wyroku jest poniższa teza: „Natomiast jeżeli osoba ta w celu dokonania wspomnianej sprzedaży podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi dyrektywy 2006/112, zmienionej dyrektywą 2006/138, należy uznać ją za podmiot prowadzący „działalność gospodarczą” w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od wartości dodanej”.
Z kolei, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych – ustawa o PIT (art. 5a ust. 6 tej ustawy) wskazuje, że przez działalność gospodarczą należy rozumieć działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Natomiast, jeżeli przychód ze sprzedaży nieruchomości nie jest zaliczany do źródła działalność gospodarcza, to w takim wypadku jest kwalifikowany do źródła odpłatne zbycie, tj. art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Przy czym, zgodnie z tym przepisem, do tego źródła przychodów nie kwalifikuje się sprzedaży nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nastąpiło po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.
Zatem, w omawianym stanie faktycznym, jeżeli sprzedaż nieruchomości nie będzie przypisana do źródła działalność gospodarcza, to nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Konieczne jest więc ocenienie czynności wykonywanych przez Wnioskodawczynię pod kątem tego, czy działała Ona w sposób podobny, w jaki działają osoby zajmujące się zawodowo sprzedażą nieruchomości.
W orzecznictwie i interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej podkreśla się, że osoba fizyczna sprzedaje nieruchomość z majątku prywatnego jako podatnik VAT oraz ze źródła działalność gospodarcza, jeżeli dokonuje czynności mające na celu uatrakcyjnienie działki i zwiększanie jej wartości, wykonywane z zamysłem maksymalizacji zysku, jak również w sposób zorganizowany i ciągły. Wymienia się takie działania jak:
- odrolnienie,
- podział na mniejsze działki ewidencyjne,
- uzbrojenie,
- wystąpienie o pozwolenie na budowę,
- wystąpienie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
Jednakże należy mieć na uwadze, że tego rodzaju działania mogą też być dokonywane w ramach rozporządzania majątkiem prywatnym. Należy badać charakter i skalę wykonywanych działań, a także upływ czasu pomiędzy poszczególnymi czynnościami.
W przedstawionym stanie faktycznym na planowanych do sprzedaży działek nie wykonywano czynności, które można by określić jako profesjonalne.
Należy zaznaczyć, że dostawa towarów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana jest przez podmiot działający w charakterze podatnika w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.
Właściwym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.
W kontekście powyższych rozważań nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej, a tylko np. wyzbywa się majątku osobistego. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.
W tym miejscu podkreślić należy, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen V. Dieter Armbrecht), jakie dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę, będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mógł być np. zamiar wybudowania domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, w którym TSUE stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.
Z treści przytoczonych przepisów wynika, że aby zachowania danego podmiotu uznać za działalność gospodarczą, istotne znaczenia ma ich zorganizowany i ciągły charakter. Zatem planowana przez Wnioskodawczynię dostawa gruntu podlegałaby opodatkowaniu VAT, gdyby ich działaniom w tym zakresie można było przypisać wskazane znamiona działalności gospodarczej.
W kwestii opodatkowania VAT dostawy nieruchomości istotne jest, czy zbywca w celu jej dokonania podjął aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca lub usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 Ustawy o VAT (co skutkowałoby uznaniem go za podatnika), czy też sprzedaż nastąpi w ramach zarządzania ich majątkiem prywatnym. Zwykłe nabycie (szczególnie rodzinne/prywatne) lub sprzedaż rzeczy nie stanowi bowiem wykorzystywania majątku w sposób ciągły w celu uzyskania z tego tytułu dochodu w rozumieniu Dyrektywy VAT, a tym samym art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.
W orzecznictwie na gruncie wskazanych przepisów ustawy o VAT i Dyrektywy VAT (np. wyrok NSA z 27 maja 2014 r., sygn. akt I FSK 774/13) sądy administracyjne wskazują na kryteria, jakimi należy kierować się przy ocenie, czy mamy do czynienia z działalnością gospodarczą w zakresie obrotu nieruchomościami, czy z zarządem majątkiem prywatnym. Zgodnie z nim, na gospodarczy charakter uzyskiwanego dochodu mógłby wskazywać zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, polegających na: wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym przygotowanych w ten sposób do zbycia nieruchomości oraz dokonywaniu tych transakcji (nabycia i zbycia) w stosunkowo krótkim przedziale czasowym.
O kwalifikacji uzyskanych przez podatnika dochodów do działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT nie mogą zaś, zdaniem sądów administracyjnych, w sposób zasadniczy i wyłączny decydować takie tylko okoliczności, jak: liczba transakcji sprzedaży, osiągnięcie zysku (rozumianego jako nadwyżka między kosztami zakupu a przychodem ze sprzedaży), nawet podział dużej nieruchomości gruntowej na mniejsze działki dla poprawy możliwości zagospodarowania oraz poszukiwanie nabywców przez składanie ofert sprzedaży. Wszystkie te formy aktywności mogą mieścić się w zwykłych czynnościach związanych z właściwym zarządem własnym majątkiem. Nie przekraczają granic takiego zarządu czynności stanowiące naturalną konsekwencję prawidłowego gospodarowania własnym mieniem. Działań z zachowaniem – normalnych w takich przypadkach – reguł gospodarności nie należy z gruntu utożsamiać z działalnością gospodarczą. W ramach zwykłego zarządu sprawami majątkowymi może mieścić się również nabycie nieruchomości na tzw. lokatę i dochód ze sprzedaży takiej nieruchomości także nie będzie związany z działalnością gospodarczą, jeżeli między datą nabycia i sprzedaży upłynął dłuższy okres, a na operację zbycia takiej nieruchomości nie nakładałyby się inne transakcje powtarzającego się zakupu i sprzedaży o podobnym charakterze, tworzące razem obraz działalności zorganizowanej i ciągłej, z której podatnik uczyniłby sobie trwałe źródło zarobkowania.
Analogicznie należy patrzeć na sprawę w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych.
Definicja działalności gospodarczej zamieszczona w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT wskazuje, że powinna być to działalność wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Analogicznie jak w przypadku powyższej argumentacji dotyczącej podatku od towarów i usług nie jednorazowy zakup nieruchomości, lecz podjęcie procesu przygotowującego nieruchomość do zbycia, ciągłość i metodyczność działań stanowią o charakterze działalności podatnika (wyrok WSA w Krakowie z 26 stycznia 2023 r. sygn. akt I SA/Kr 1171/22).
Przenosząc powyższe rozważania na analizowany stan faktyczny, to przede wszystkim należy zwrócić uwagę na cel zakupu tych działek. Wnioskodawczyni wraz z mężem, oprócz nieruchomości nabywanych dla własnych celów mieszkaniowych, nabywała przez ponad 20 lat nieruchomości celem ulokowania kapitału zabezpieczając oszczędności przed utratą wartości z powodu inflacji lub też chęci budowy domu przeznaczonego na własne cele mieszkaniowe. Brak jest w tym wypadku chęci zarobku charakterystycznego dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Wszystkie czynności były dokonane w bardzo długim przedziale czasowym. Nabywanie pierwszych nieruchomości rozpoczęło się już w 2002 r. Pojedyncze czynności dotyczące działek były wykonywane raz na kilka lat, przy czym od momentu zakupu nieruchomości leżały odłogiem. Brak jest w tym wypadku zorganizowania, które byłoby charakterystyczne dla profesjonalnych przedsiębiorców obracających nieruchomościami, którzy dokonują wielu czynności opisanych powyżej w krótkim czasie w celu maksymalizacji zysku.
Ponadto składane przez Wnioskodawczynię wnioski o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, ustanowienie służebności drogi koniecznej, miały na celu umożliwienie budowy domu na własne cele mieszkaniowe albo też podjęcie działań, które w ogóle umożliwiłyby sprzedaż nieruchomości, a nie zwiększenie zysku ze sprzedaży.
Z przedstawionych okoliczności wynika, że skala zaangażowania w odniesieniu do sprzedaży działki K. nie wykracza poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. W opisywanej sprawie brak jest przesłanek świadczących o takiej aktywności w przedmiocie planowanej sprzedaży działki, która byłaby porównywalna do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem (brak przesłanek zawodowego – stałego i zorganizowanego charakteru takiej działalności). Nie wystąpił bowiem taki ciąg zdarzeń, który jednoznacznie przesądziłby, że sprzedaż działki wypełni przesłanki działalności gospodarczej.
W tym konkretnym przypadku nie podjęto aktywnych działań w zakresie obrotu nieruchomościami, które świadczyłyby o angażowaniu środków w sposób podobny do wykorzystywanych przez handlowców, bowiem z okoliczności sprawy wynika, że czynności poczynione w stosunku przedmiotowej działki nie wykraczają poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności w stosunku do przedmiotowej działki. Podjęte działania należą do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.
Zatem, w związku ze sprzedażą działki, Wnioskodawczyni nie będzie działała w charakterze podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Sprzedaż ww. działki, w analizowanej sprawie, należy uznać za czynność związaną ze zwykłym wykonywaniem prawa własności, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania.
Konkluzję tę, przez analogię należy odnieść do skutków sprzedaży tej działki na gruncie podatku dochodowego. Transakcja nie wygeneruje po stronie Wnioskodawczyni przychodu z działalności gospodarczej.
W konsekwencji, należy stwierdzić, że wszystkie działania wykonywane przez Wnioskodawczynię nie miały charakteru zorganizowanego i nastawionego na zysk. Przeciwnie, działania te miały tylko i wyłącznie na celu zabezpieczenie własnego majątku prywatnego gromadzonego przez lata oraz były przejawem zarządzania tym majątkiem prywatnym, w tym w szczególności umożliwiające sprzedaż tego majątku (co dotyczy także działki K. będącej przedmiotem wniosku).
Tym samym, należy stwierdzić, że sprzedaż nieruchomości, której dotyczy wniosek, nie będzie podlegała ani podatkowi dochodowemu od osób fizycznych ani podatkowi od towarów i usług.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Źródła przychodów
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.
Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodu jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
Z kolei, jak stanowi art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy:
Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy,
– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Podkreślić należy, że przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, zgodnie z którą sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w tym przepisie przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, jeżeli nie następuje w ramach wykonywania działalności gospodarczej, skutkuje powstaniem przychodu. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w ramach wykonywania działalności gospodarczej – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym, kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.
Zatem, przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie w podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:
- odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
- zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.
Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Określenie przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej
Użyte w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej opiera się na trzech przesłankach:
- zarobkowym celu działalności,
- wykonywaniu działalności w sposób zorganizowany i ciągły,
- prowadzeniu działalności we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.
Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże, brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz, czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych. Za takim rozumieniem pojęcia „zorganizowany” przemawia również definicja słownikowa. Zgodnie z Nowym Słownikiem Poprawnej Polszczyzny Wydawnictwo Naukowe PWN pod redakcją Andrzeja Markowskiego Warszawa 2000, organizować to przygotowywać, zakładać jakieś przedsięwzięcie, bądź w znaczeniu drugim nadawać czemuś reguły, wprowadzać porządek (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 7 maja 2008 r., sygn. akt I SA/Op 18/08).
Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku. Natomiast, przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.
Ponadto należy wskazać, że w myśl art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
W związku z powyższym, istotne jest również dla aktywności zarobkowej podatnika – mieszczącej się w zakresie zdefiniowanym w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – nieistnienie przeszkód określonych w art. 5b ust. 1 ww. ustawy. Aby dana aktywność nie została uznana za działalność gospodarczą, konieczne jest łączne spełnienie tych przesłanek.
Zgodnie natomiast z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.
Natomiast w świetle art. 14 ust. 1 ww. ustawy:
Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Zgodnie z przepisem art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przychodem z działalności gospodarczej są również:
1)przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:
a)środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
b)składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,
c)składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
d)składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
‒ wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.
Należy zatem zwrócić uwagę również na fakt, że przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.
O tym jaki składnik majątku może stanowić środek trwały decydują regulacje zawarte w art. 22a i art. 22c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależniają możliwości uznania danego składnika majątku za środek trwały od ujęcia go w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wymagają jednak aby składnik majątku był przez podatnika wykorzystywany na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.
Z przytoczonych przepisów wynika, że przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości może stanowić przychód jednego z dwóch źródeł, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) lub z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustalenie, z jakiego źródła pochodzi przychód, ma kluczowe znaczenie dla ustalenia sposobu opodatkowania przychodu. W pewnych sytuacjach możliwe jest występowanie wątpliwości, do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować danego rodzaju przychód. Jeden i ten sam przychód stanowić może przychód wyłącznie z jednego źródła. Ponadto nie jest możliwa sytuacja, w której ten sam przychód będzie np. zakwalifikowany częściowo do jednego źródła, a częściowo do innego.
Wobec powyższego, w celu zakwalifikowania – na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – działań podjętych przez Wnioskodawczynię do właściwego źródła przychodu należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z planowanym odpłatnym zbyciem niezabudowanej działki nr A2, wyodrębnionej w wyniku podziału działki nr A.
Jak wskazała Wnioskodawczyni w opisie sprawy, Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej i nigdy nie prowadziła i nie prowadzi działalności związanej z obrotem i zarządzaniem nieruchomościami ani też żadnej pokrewnej działalności. W latach 2006-2008 Wnioskodawczyni prowadziła działalność gospodarczą (usługi informatyczne oraz sprzedaż rozwiązań informatycznych) i była w tym okresie czynnym podatnikiem podatku VAT. Przed tym okresem oraz po tym okresie była i nadal pozostaje zatrudniona w ramach umowy o pracę.
Wnioskodawczyni od 1997 r. jest w związku małżeńskim, w którym od 2015 r. obowiązuje ustrój rozdzielności majątkowej. W trakcie ostatnich dwudziestu lat Wnioskodawczyni najpierw wraz z mężem w ramach wspólnoty majątkowej, a następnie samodzielnie, po ustanowieniu rozdzielności majątkowej, nabyła kilka nieruchomości gruntowych na potrzeby własne związane z planami budowy domu w macierzystej miejscowości oraz budowy domku letniskowego w górach, jak też w związku z chęcią zabezpieczenia startu życiowego dla małoletnich wówczas dzieci oraz celem zabezpieczenia oszczędności przed deprecjacją.
Wnioskodawczyni, jak też Jej współmałżonek, nie wykorzystywali żadnej z posiadanych nieruchomości gruntowych do prowadzenia działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni wszystkie działania dotyczące tych nieruchomości, realizowane przed złożeniem wniosku, podejmowała w ramach zarządu majątkiem prywatnym. Nie zamierza także przeznaczać uzyskanych ze sprzedaży środków na jakąkolwiek działalność gospodarczą, lecz wyłącznie na cele osobiste. Wnioskodawczyni nie ma w planach dokonywania w przyszłości zakupów kolejnych nieruchomości.
Obecnie Wnioskodawczyni posiada następujące nieruchomości:
- mieszkanie w D., zakupione w 2006 r. z rynku wtórnego, wykorzystywane od 17 lat na własne potrzeby mieszkaniowe;
- mieszkanie w D., otrzymane w 2013 r. w darowiźnie od swoich rodziców, którzy od 34 lat wykorzystują je na własne potrzeby mieszkaniowe (obecnie tylko matka);
- udział we własności garażu otrzymany w 2022 r. w spadku po ojcu;
- domek letniskowy (całoroczny) w górach, wykorzystywany na własne potrzeby w związku z problemami zdrowotnymi;
- działka w D., ul. (…), działka nr (…), pow. 750 m2, zakupiona w 2002 r. od osoby fizycznej, z zamiarem wykorzystania do własnych celów mieszkaniowych (budowa domu); zamiar ten porzucono w 2003 r. z powodu braku dojazdu do działki; docelowo porzucony, ponieważ nie wydano warunków zabudowy – właśnie z powodu braku dojazdu do działki;
- działki nr: (…) i (…), położone w D. przy ul. (…), o pow. 2088 m2, zakupione w 2004 r. od Urzędu Miasta z zamiarem wykorzystania do własnych celów mieszkaniowych (budowa domu);
- działka nr A w U. przy ul. K., pow. 10220 m2, zakupiona w 2008 r. od osoby fizycznej z zamiarem wykorzystania do własnych celów mieszkaniowych (planowana przeprowadzka do U. w związku z problemami zdrowotnymi);
- działki nr: (…), (…), (…), (…), (…), w U. przy ul. (…), pow. 5418 m2, zakupione w 2009 r. od osoby fizycznej w związku z planami przeprowadzki do U. i założenia gospodarstwa rolnego (działka kupiona na powiększenie zakupionego rok wcześniej gospodarstwa – działki w U. przy ul. K.);
- działka nr (…) w D. przy ul. (…), pow. 1407 m2, zakupiona w 2018 r. od osoby fizycznej do własnych celów mieszkaniowych; w 2019 r. zostały wydane warunki zabudowy, realizacja budowy odłożona najpierw z powodów pandemii, a następnie w wyniku wzrostu kosztów budowy;
- cztery działki oraz udział w dwóch działkach stanowiących drogi dojazdowe, w D., ul. R., działki główne: D., ul. (…), działka nr (…), pow. 742 m2, działka nr (…), pow. 794 m2, D., ul. (…), działka nr (…), pow. 780 m2 oraz D., ul. (…) działka nr (…), pow. 790 m2, udział w drodze dojazdowej: działka - droga D., ul. (…), działka nr (…), pow. 135 m2 oraz działka - droga D., ul. (…), działka nr (…), pow. 158 m2. Działki zakupione w 2020 r. od dwóch różnych osób fizycznych. Zakup zrealizowany z darowizn od matki i męża, z zamiarem zakupu działek i przekazania ich w przyszłości dzieciom, po uzyskaniu pełnoletniości i usamodzielnieniu się.
Poniżej Wnioskodawczyni prezentuje pełny obraz czynności związanych także z innymi nieruchomościami prywatnymi zakupionymi lub sprzedanymi w ramach zarządzania majątkiem prywatnym.
1986 r. – Wnioskodawczyni otrzymuje w drodze darowizny od Jej babki dom (B. ul. (…)).
2002 r. – Wnioskodawczyni wraz z mężem dokonują zakupu działki nr (…), położonej w D., ul. (…), pow. 750 m2 z rynku wtórnego od osoby prywatnej. Jak okazało się po zakupie, działka nie posiadała dojazdu, w związku z czym stała się bezużyteczna do celu (budowa domu), w którym została zakupiona.
2002 r. – Wnioskodawczyni wraz z mężem dokonują zakupu działki nr (…), położonej w D. przy ul. (…), pow. 1114 m2. Działka została zakupiona w ramach przetargu od Urzędu Miasta D. Nieruchomość była zakupiona do majątku prywatnego małżonków i nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej ani nie była ujmowana w ewidencji środków trwałych.
2003 r. – Wnioskodawczyni wraz z mężem dokonują wykupu mieszkania zakładowego położonego w D. przy ul. (…), w którym Wnioskodawczyni wraz z mężem mieszkała i realizowała własne cele mieszkaniowe, a ponadto wspólnie byli tam zameldowani w latach 1997-2006.
2004 r. – Wnioskodawczyni wraz z mężem dokonują zakupu działek nr: (…) i (…), położonych w D. przy ul. (…), pow. 2088 m2. Działka została zakupiona w ramach przetargu od Miasta D. Nieruchomość była zakupiona do majątku prywatnego małżonków i nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej ani nie była ujmowana w ewidencji środków trwałych.
2005 r. – działka przy ul. (…) została uzbrojona w wodociąg i kanalizację. W 2005 r. właściciele sąsiednich działek chcieli dokonać uzbrojenia terenu. W związku z tym, Wnioskodawczyni wiedząc, że i tak będą wykonywane prace przyłączeniowe, dołączyła do inicjatywy i partycypowała w kosztach przyłączenia wodociągowego i kanalizacyjnego. Wnioskodawczyni partycypowała w kosztach uzbrojenia, lecz nie udzielała w związku z tym żadnych pełnomocnictw, nie występowała przed urzędami oraz nie zlecała żadnych prac.
2005 r. – Wnioskodawczyni sprzedaje otrzymany w darowiźnie dom w B.
2005 r. – Wnioskodawczyni wraz z mężem dokonują zakupu domku letniskowego w górach położonego w U. przy ul. (…) ze środków pozyskanych ze sprzedaży domu w B. ze spadku oraz własnych oszczędności. Nieruchomość była kupiona na rynku wtórnym od osoby prywatnej. Dom jest wykorzystywany przez małżonków w celu rekreacyjnym – dom letniskowy.
2006 r. – Wnioskodawczyni wraz z mężem dokonują zakupu działki nr (…), położonej w D. przy ul. (…), pow. 1152 m2. Działka została zakupiona w ramach przetargu od Miasta D. Nieruchomość była zakupiona do majątku prywatnego małżonków i nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej ani nie była ujmowana w ewidencji środków trwałych.
2006 r. – Wnioskodawczyni wraz z mężem dokonują zakupu mieszkania położonego w D. przy ul. (…). Wnioskodawczyni wraz z mężem zakupili nieruchomość z rynku wtórnego od osoby prywatnej na własne cele mieszkaniowe. Wnioskodawczyni wraz z mężem byli tam od 2006 r. i nadal są zameldowani.
2006 r. – Wnioskodawczyni rozpoczyna działalności gospodarczą niezwiązaną z obrotem nieruchomościami (branża IT), w związku z czym na okres 3 lat prowadzenia tej działalności zostaje podatnikiem VAT.
2008 r. – Wnioskodawczyni wraz z mężem dokonują zakupu działki nr A, położonej w U. przy ul. K., pow. 10220 m2, do majątku wspólnego. Nieruchomość została zakupiona od osoby prywatnej. Intencją dokonania tego zakupu była chęć nabycia działki umożliwiającej w przyszłości budowę mieszkalnego domu całorocznego i przeprowadzkę do miejscowości U. Zakupiona nieruchomość z uwagi na swoją powierzchnię stanowiła gospodarstwo rolne. Aktualnie działka nie posiada planu zagospodarowania (został unieważniony). Nieruchomość była zakupiona do majątku prywatnego małżonków i nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej ani nie była ujmowana w ewidencji środków trwałych. Na tym etapie życia Wnioskodawczyni i Jej męża, w związku z problemami zdrowotnymi, jako opcja, Wnioskodawczyni brała pod uwagę możliwość prowadzenia w przyszłości małego gospodarstwa rolnego. Na działce nie była prowadzona działalność gospodarcza, działka nie była zbrojona, nie była grodzona, nie występowano o warunki zabudowy.
2008 r. – Wnioskodawczyni zamyka działalność gospodarczą i została wykreślona z rejestru VAT jako podatnika VAT.
2009 r. – Wnioskodawczyni wraz z mężem w związku z przeprowadzką do nowego mieszkania, po 11 latach użytkowania do celów własnych, sprzedają mieszkanie przy ul. (…) osobie prywatnej.
2009 r. – Wnioskodawczyni wraz z mężem dokonują zakupu działki składającej się geodezyjnie z 5 sąsiadujących ze sobą działek położonych w U. przy ul. (…), działki nr: (…), (…), (…), (…), (…), pow. 5418 m2. Nieruchomość została zakupiona od osoby prywatnej. Intencją dokonania tego zakupu była chęć powiększenia planowanego w przyszłości gospodarstwa rolnego w ramach posiadanej już w tej samej miejscowości działki o powierzchni 10220 m2. Aktualnie działka nie posiada planu zagospodarowania, ponieważ został on unieważniony. Na działce nie była prowadzona działalność gospodarcza, działka nie była zbrojona, nie była grodzona, nie występowano o warunki zabudowy. Nieruchomość była zakupiona do majątku prywatnego małżonków i nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej ani nie była ujmowana w ewidencji środków trwałych.
2013 r. – Wnioskodawczyni otrzymuje w darowiźnie od rodziców lokal mieszkalny znajdujący się w D. przy ul. (…), w którym do chwili obecnej mieszka Jej matka.
2014 r. – Wnioskodawczyni wraz z mężem sprzedają domek letniskowy w górach (…) osobie prywatnej.
2014 r. – Wnioskodawczyni wraz z mężem dokonują zakupu nowego domu letniskowego w górach położonego w U. przy ul. (…) z rynku pierwotnego. Sprzedawca (deweloper) wystawił w związku ze sprzedażą fakturę VAT, z której nie był odliczany podatek naliczony. Nieruchomość była zakupiona do majątku prywatnego małżonków, na własne potrzeby mieszkaniowe, zdrowotne i rekreacyjne i nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej ani nie była ujmowana w ewidencji środków trwałych. Małżonkowie cały czas korzystają z tej nieruchomości do własnych celów zdrowotno-rekreacyjnych.
2015 r. – Wnioskodawczyni zawarła z małżonkiem umowę ustanawiającą ustrój rozdzielności majątkowej małżeńskiej. Jednocześnie w związku z zawartą umową doszło do podziału majątku wspólnego małżonków. Wnioskodawczyni otrzymała wszystkie nieruchomości, w tym działkę nr A oraz środki pieniężne. Natomiast mąż otrzymał składniki majątku związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
2018 r. – Wnioskodawczyni dokonuje zakupu działki nr (…), położonej w D. przy ul. (…), pow. 1407 m2; nieruchomość została zakupiona od osoby prywatnej. Intencją dokonania tego zakupu było porzucenie planów budowy domu w U. i chęć budowy wielorodzinnego domu na własne potrzeby mieszkaniowe w D., przy czym środki na budowę miały pochodzić ze sprzedaży innych działek. Aktualnie działka w dalszym ciągu nie posiada planu zagospodarowania. Nieruchomość była zakupiona do majątku prywatnego Wnioskodawczyni i nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej.
2018 r. – Wnioskodawczyni występuje o decyzję o warunkach zabudowy (tzw. WZ) dla zakupionej działki (…) w związku z planami wybudowania domu na własne potrzeby mieszkaniowe.
2019 r. – Wnioskodawczyni ustanawia na rzecz swojej matki prawo dożywotniego i nieodpłatnego prawa użytkowania dla nieruchomości:
- mieszkanie S.,
- dom letniskowy S.
2020 r. – z darowizn otrzymanych od matki i męża Wnioskodawczyni dokonuje zakupu 4 działek (…) z rynku wtórnego od osoby prywatnej. Zakup obejmuje również udział w drogach dojazdowych. W ramach zakupu Wnioskodawczyni udziela pełnomocnictwa osobie trzeciej (powiązanej ze sprzedającym) do ustanowienia służebności przesyłu na działce stanowiącej drogę dojazdową. Powodem udzielenia pełnomocnictwa był fakt, że sprzedający działki (…), kilka lat wcześniej kupił duży teren, następnie wydzielił działki, drogi, utwardził dojazd, doprowadził część mediów i zaczął te tereny sprzedawać, część działek sprzedający przekazał w darowiźnie swojemu teściowi. Wnioskodawczyni zakupiła dwie działki od teścia sprzedającego i dwie od sprzedającego. W aktach notarialnych sprzedający oraz jego teść zobowiązali się do dokończenia procesu doprowadzenia prądu do celów budowlanych, prądu docelowego wraz ze skrzynkami elektrycznymi dla działki stanowiącej drogę dojazdową. W tym celu, w związku ze zmianą właściciela nieruchomości, sprzedający oraz jego teść potrzebowali odpowiednich pełnomocnictw od Kupującej do występowania przed Energetyką, Urzędem Miasta, ustanawiania służebności przesyłu itp. Nadmienić należy, że udzielone pełnomocnictwa dotyczyły jedynie działek będących drogami dojazdowymi, a nie działek będących przedmiotem zakupu.
2021 r. – Wnioskodawczyni występuje o warunki zabudowy dla działki (…). Właściwy urząd gminy odmówił wydania decyzji, ponieważ działka nie posiada dojazdu do drogi publicznej.
2022 r. – Wnioskodawczyni otrzymuje w spadku udział we własności garażu położonego w D. przy ul. (…). Garaż wykorzystuje do własnych celów.
2022 r. – ponieważ okazało się, że dwie z posiadanych niezabudowanych działek nie posiadają dojazdu, Wnioskodawczyni w związku z zamiarem uregulowania spraw związanych dojazdem do działki Piłsudskiego występuje do Urzędu Miasta o ustanowienie służebności dojazdu do tej działki, którą to służebność od Urzędu Miasta odpłatnie nabywa. Wcześniej działka nie posiadała prawnego dojazdu. Służebność została wpisana dla każdorazowego właściciela działki. Wystąpienie o ustanowienie służebności dojazdu było konieczne, ponieważ bez niego działka nie miałaby żadnej wartości i byłaby niesprzedawalna. Wnioskodawczyni wystąpiła do Urzędu Miasta z wnioskiem o ustanowienie tej służebności jeszcze w 2021 r.
2023 r. – Wnioskodawczyni dokonuje sprzedaży działki (…) na podstawie umowy warunkowej zawartej 2 grudnia 2021 r. Kupującym był deweloper działający w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, który zgłosił się do Wnioskodawczyni. Działka (…) została sprzedana prywatnie, bez rozliczania podatku dochodowego oraz podatku VAT. Działka nie była nigdy przedmiotem najmu, nie była wykorzystywana do działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni nie dokonywała na działce żadnych inwestycji w postaci ogrodzenia, uzbrojenia lub jakiejkolwiek czynności prowadzącej do zwiększenia jej wartości. Wnioskodawczyni nie udzielała żadnych pełnomocnictw stronie kupującej. Jedyna zgoda dotyczyła wpisu do księgi wieczystej wzmianki o umowie przedwstępnej warunkowej z 2 grudnia 2021 r. W momencie sprzedaży działka była działką budowlaną i obowiązywał plan zagospodarowania przestrzennego.
2023 r. – Wnioskodawczyni dokonuje darowizny działki (…) na rzecz swojego męża.
2023 r. – w związku z fiaskiem planów zmiany miejsca zamieszkania na U., Wnioskodawczyni podejmuje decyzję o zbyciu jednej z dwóch niezabudowanych działek położonych w tej miejscowości, które były zakupione w latach 2008-2009 (tj. działki K.). Wnioskodawczyni występuje do lokalnego biura nieruchomości z ofertą sprzedaży, ale okazuje się, że działka rolna o powierzchni powyżej 1 ha, bez planu zagospodarowania przestrzennego, jest w praktyce niesprzedawalna.
W związku z tym, Wnioskodawczyni wystąpiła o warunkowy podział działki na dwie, o powierzchniach 9938 m2 i 134 m2. Urząd Miasta wyraził zgodę na warunkowe wykonanie takiego podziału, pod warunkiem przyłączenia mniejszej działki do innej działki, bezpośrednio z nią sąsiadującej i należącej do osoby trzeciej. W trakcie realizacji tego podziału, geodeta po dokonaniu dokładnych pomiarów GPS stwierdził natomiast, że działka nr A ma powierzchnię 10220 m2. W związku z tym, dokonano stosowanych zmian zapisów o powierzchni tej działki w rejestrze gruntów oraz w księgach wieczystych. W ślad za tym, na przełomie czerwca i lipca 2023 r. dokonano podziału działki nr A o zaktualizowanej powierzchni 10220 m2 na dwie: odpowiednio nr A1 o powierzchni 282 m2 oraz nr A2 o powierzchni 9 938 m2. Mniejszą z tych działek, zgodnie z nakazem decyzji warunkowej Urzędu Miasta w U., dołączono do działki sąsiada poprzez wykonanie darowizny 10 lipca 2023 r. na jego rzecz. Jedyną intencją tego podziału było zmniejszenie jej powierzchni poniżej 1 ha, co umożliwiło jej sprzedaż – wobec fiaska wcześniejszych prób sprzedaży działki rolnej (o powierzchni powyżej 1 ha). Dzięki temu, pozostała część działki jest poniżej 1 ha i może być dzięki temu sprzedana bez możliwości wykonania prawa pierwokupu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Po dokonaniu podziału, w szczególności zmniejszeniu powierzchni działki poniżej 1 ha, Wnioskodawczyni ponownie skierowała do biura nieruchomości ogłoszenie o sprzedaży wydzielonej działki nr A2 o powierzchni 9938 m2. Działka nie była grodzona ani zbrojona. Nie były wykonywane żadne ulepszenia. Działka nie była wykorzystywana do działalności gospodarczej. Nie występowano o wydanie warunków zabudowy.
Rodzaj gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków wchodzących w skład działki nr A2 o powierzchni 9938 m2 to grunty rolne. Jest to ziemia rolna klasy RIVb.
Działka nr A2 o powierzchni 9938 m2 nie jest obecnie objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W momencie jej zakupu w 2008 r. działka ta, podobnie jak całe miasto U., posiadała miejscowy plan zagospodarowania. Został on jednak wkrótce potem unieważniony przez Urząd Miasta. Unieważnienie dotyczyło całego miasta U. Do chwili obecnej nie powstał nowy plany zagospodarowania przestrzennego dla tej działki (jak i dla całej dzielnicy, a w praktyce planu takiego nie ma 90% powierzchni miasta). Chcąc realizować inwestycję na tej działce należy uzyskać warunki zabudowy. Wnioskodawczyni nie występowała o warunki zabudowy dla tej działki. Wnioskodawczyni nie wnioskowała o plan zagospodarowania przestrzennego.
Działka nr A oraz działki powstałe z jej podziału, od momentu nabycia działki nr A w 2008 r., poprzez jej podział na dwie działki, aż do momentu planowanej sprzedaży działki o powierzchni 9938 m2 nie były faktycznie przez Wnioskodawczynię w żaden sposób wykorzystywane. Działka została zakupiona z myślą o planach budowy domu na potrzeby własne – plany te nie doszły jednak do skutku. Z działką tą Wnioskodawczyni nie wiąże obecnie żadnych dalszych planów – poza jej sprzedażą jako zbędnego składnika majątku. Działka ta (w całości lub w jakiejkolwiek części), nie była oddawana w najem, dzierżawę albo do używania na podstawie innych umów.
Działka nr A2 sprzedawana jest wobec faktu, iż nie zostały względem tej działki zrealizowane pierwotne plany związane z zamiarem budowy domu na potrzeby własne. Jednocześnie, ze względu na problemy zdrowotne, Wnioskodawczyni nie może wykonywać pracy w pełnym wymiarze godzin. W związku z tym, chce sprzedać niewykorzystywaną działkę (zbędny składnik majątku), aby podreperować swój budżet domowy. W tym znaczeniu, przyczyny planowanej sprzedaży mają charakter osobisty. Przy tym, Wnioskodawczyni podejmowała próby sprzedaży tej działki (także przed jej podziałem) już od około dwóch lat, lecz były one nieskuteczne wobec braku chętnych. Wnioskodawczyni planuje sprzedaż w najbliższej przyszłości, jak tylko znajdzie klienta zainteresowanego transakcją. Na chwilę obecną nie jest możliwe określenie roku sprzedaży. Wnioskodawczyni zakłada, że nastąpi to w 2024 r. lub w 2025 r.
Działka nr A2 w momencie sprzedaży będzie niezabudowana.
Przed sprzedażą działki nr A2 Wnioskodawczyni nie występowała i nie zamierza występować o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla tej działki. Dla działki tej przed jej sprzedażą nie będzie również wydane pozwolenie na budowę. Wnioskodawczyni nie zamierza występować o takie pozwolenie oraz nie będzie udzielała innemu podmiotowi prawa do dysponowania tą nieruchomością na cele budowlane.
Działka nr A2 od samego początku miała dostęp do drogi publicznej i nadal taki dostęp posiada, a więc będzie miała zapewniony dostęp do drogi publicznej także przed sprzedażą.
Przed sprzedażą działki nr A2 Wnioskodawczyni nie poniosła i nie będzie ponosić z tytułu przygotowania tej działki do sprzedaży nakładów takich jak np. droga dojazdowa, uzbrojenie wodno-kanalizacyjne, przyłącza linii elektrycznej, ogrodzenie, oferty sprzedaży, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działki, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia. Działka nr A2 nie jest uzbrojona – na jej terenie nie ma żadnych przyłączy. Wszystkie media są natomiast w publicznej drodze, do której działka ma dostęp.
Jedynymi nakładami poniesionymi przez Wnioskodawczynię było wykonanie podziału działki nr A oraz darowizna powstałej z tego podziału działki nr A1 o powierzchni 282 m2 na rzecz sąsiada. Ponadto, w związku z planowaną sprzedażą działki nr A2 Wnioskodawczyni wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Wnioskodawczyni wyłącznie zgłosiła działkę do sprzedaży do biur nieruchomości, ale nie wiązały się z tym żadne koszty (nakłady ze strony Wnioskodawczyni), a biura nie znalazły chętnych nabywców – między innymi z uwagi na powierzchnię działki (przed podziałem) ponad 1 ha i jej rolny charakter. Wnioskodawczyni nie będzie wykonywała żadnych innych działań zarówno w odniesieniu do samej działki, jak i w zakresie poszukiwania chętnych na jej zakup.
Żadne pozwolenia, decyzje, warunki techniczne, itp. nie były dotychczas wydane i nie będą wydane przed sprzedażą działki nr A2. Wnioskodawczyni nie posiada takich decyzji, pozwoleń, warunków technicznych itp. oraz nie będzie o nie występować. Jedynie postępowanie administracyjne dotyczyło podziału działki nr A, z którego powstała działka nr A2.
Wnioskodawczyni korzysta i będzie korzystała z pomocy pośrednika przy sprzedaży działki nr A2. Jest to pośrednik w zakresie obrotu nieruchomościami. Pośrednik wykonał zdjęcia i umieścił ogłoszenie w Internecie oraz udziela informacji potencjalnym kupującym, w razie potrzeby okazuje im nieruchomość. Umowa z pośrednikiem przewiduje wynagrodzenie dla niego wyłącznie w przypadku znalezienia kupca i finalizacji transakcji. Wnioskodawczyni nie udzielała pośrednikowi pełnomocnictw.
Przed sprzedażą działki nr A2 Wnioskodawczyni nie zamierza zawierać z przyszłym nabywcą umowy dzierżawy lub najmu tej nieruchomości (działki).
Wnioskodawczyni pragnie podkreślić, że w chwili obecnej nie ma jeszcze żadnego zadeklarowanego potencjalnego klienta na zakup działki nr A2 o powierzchni 9938 m2. Niemniej według informacji przekazanych przez biuro pośrednika, działka rolna jest objęta prawem pierwokupu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W związku z tym, w przypadku sprzedaży działki, będzie musiała być zawarta warunkowa umowa sprzedaży, a następnie będzie ona przekazana do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który skorzysta z prawa pierwokupu albo zrezygnuje z niego i dopiero w takim przypadku będzie można przystąpić do zawarcia umowy przyrzeczonej (finalnej umowy przeniesienia własności nieruchomości).
W związku z planowaną sprzedażą działki nr A2 Wnioskodawczyni udzielała pełnomocnictwa doradcy podatkowemu w zakresie wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji indywidualnej. Poza tym pełnomocnictwem, brak jest innych pełnomocnictw udzielonych przez Wnioskodawczynię w związku z planowaną sprzedażą tej działki. Wnioskodawczyni nie planuje udzielenia takich pełnomocnictw.
Aktualnie brak jest konkretnego chętnego na zakup działki nr A2. Formalny status potencjalnie zainteresowanych (pytających o działkę) nie jest natomiast znany Wnioskodawczyni. Status nabywcy zasadniczo będzie obojętny dla Wnioskodawczyni, o ile warunki transakcji będą zadowalające oraz transakcja realizować będzie założenia opisane w odpowiedziach na poprzednie pytania.
Wnioskodawczyni zamierza sprzedać działkę nr A2 w całości. Nie zamierza przed sprzedażą dokonywać jej podziału na mniejsze działki.
Środki otrzymane ze sprzedaży działki zostaną wydatkowana na cele osobiste. Otrzymane środki nie będę przeznaczone na zakup innych nowych działek.
Działki nr: (…), (…) i (…), położone przy ul. (…) w D., nie są wykorzystywane do żadnych celów; „leżą odłogiem”; okresowo są wycinane samosiejki. Działki nr: (…), (…), (…), (…), (…), położone w U. przy ul. (…), nie są wykorzystywane do żadnych celów; „leżą odłogiem”; okresowo są wycinane samosiejki. Cztery działki oraz udział w dwóch działkach stanowiących drogi dojazdowe, położone w D. przy ul. (…), nie są wykorzystywane do żadnych celów; „leżą odłogiem”; okresowo są wycinane samosiejki. Działki te i udziały w działkach nie są przedmiotem najmu, dzierżawy ani innych umów.
W związku ze złym stanem zdrowia Wnioskodawczyni, podjęła ona w 2005 r. decyzję o sprzedaży nieruchomości w B. – bez wykonywania żadnych nakładów zwiększających jej wartość, a środki ze sprzedaży przeznaczyła wraz z mężem na zakup domku letniskowego w U. (w celach zdrowotnych).
Przyczyną sprzedaży mieszkania w D. przy ul. (…) była przeprowadzka do większego mieszkania (D., ul. (…)) w związku z powiększeniem się rodziny. Mieszkanie w D. przy ul. (…) było małe (w praktyce pokój z kuchnią) i znajdowało się w budynku z lat 50-tych. Było to mieszkanie zakładowe męża Wnioskodawczyni, które w tamtych latach mogło zostać wykupione na własność. Mieszkanie to (przy ul. (…)) było wykorzystywane przez męża Wnioskodawczyni od 1996 r. Nie były wykonane w nim nakłady zwiększające wartość – ponad standardowe odświeżenie. Środki ze sprzedaży tego mieszkania Wnioskodawczyni wraz z mężem przeznaczyła na remont nowego mieszkania (D., ul. (…)), w którym mieszka do chwili obecnej.
Wnioskodawczyni oraz młodsze z dzieci mieli problemy zdrowotne związane z zanieczyszczeniem występującym w ówczesnej D. (niedziałająca już obecnie w takiej skali huta w centrum miasta, inne zakłady emitujące duże zanieczyszczenie powietrza). Pobyt w czystszym środowisku (nieodległe P.) skutecznie zmniejszał te dolegliwości. Częste wyjazdy były jednak dość kosztowne i niewygodne, dlatego Wnioskodawczyni zdecydowała się sprzedać stary dom (w B.) otrzymany w 1986 r. w darowiźnie od babki Wnioskodawczyni i środki z tej sprzedaży przeznaczyć na zakup domku letniskowego w U. (przy ul. (…)), gdzie znajdowała się także baza rehabilitacyjna i sanatoria. Domek ten, kupiony w 2005 r., to w praktyce dwuizbowy domek z lat 60-tych, remontowany przez poprzedniego właściciela w latach 90-tych. Domek został zakupiony przez Wnioskodawczynię w 2005 r. do własnych celów (pobyty w celach zdrowotnych w czystszym środowisku, pobyty w celach wypoczynkowych) i był stale wykorzystywany. Przyczyną sprzedaży tej nieruchomości w 2014 r. był jej nienajlepszy stan techniczny i perspektywa przeprowadzenia znaczących remontów, co w połączeniu z powiększającą się rodziną skutkowało decyzją o sprzedaży w 2014 r. tego domku letniskowego bez dokonywania remontu. Przed transakcją Wnioskodawczyni nie ponosiła nakładów zwiększających wartość tej nieruchomości (jedynie wydatki na zwykłe jej utrzymanie). Przychód ze sprzedaży nie był opodatkowany podatkiem dochodowym, bowiem został zadeklarowany jako przeznaczony na własne cele mieszkaniowe (zwolnienie z podatku). Tak też środki uzyskane z tej sprzedaży zostały przeznaczone na zakup (również w 2014 r.) nowego domku letniskowego (U., ul. (…)), który jest wykorzystywany w tych samych celach do dnia dzisiejszego. Jednocześnie likwidacja uciążliwego przemysłu w D. oraz związana z tym poprawa jakości powietrza spowodowały, że Wnioskodawczyni zarzuciła plany budowy domu całorocznego w U. oraz założenia tam gospodarstwa rolnego. Stan zdrowia polepszył się na tyle, że Wnioskodawczyni częściowo wróciła do aktywności zawodowej. Domek letniskowy w U. przy ul. (…) jest jednak nadal wykorzystywany do celów rehabilitacyjnych i wypoczynkowych.
Zakup w 2006 r. (wraz z mężem Wnioskodawczyni) działki nr (…) położonej w D. przy ul. (…) podyktowany był tym, iż Wnioskodawczyni wraz z mężem planowali wówczas budowę własnego domu. Wnioskodawczyni była w tamtym czasie w drugiej ciąży, a zakupione wcześniej działki miały problemy z dojazdem, brakiem dostępów do mediów, itp. (co utrudniało lub wręcz uniemożliwiało realizację planów budowy własnego domu). Aby przyspieszyć plany budowy własnego domu, Wnioskodawczyni wraz z mężem, na bazie wcześniejszych swoich doświadczeń, zdecydowali się na wzięcie kredytu i zakup od miasta działki, która będzie pozbawiona tych problemów. Spłata kredytu i następnie budowa domu miały być natomiast sfinansowane ze sprzedaży wcześniej zakupionych działek. Okoliczności życiowe zweryfikowały jednak te założenia i budowa domu nie została zrealizowana, a plany z tym związane zostały ostatecznie całkowicie porzucone. Działka ta (nr (…) położona w D. przy ul. (…)) nie była w żaden sposób przez Wnioskodawczynię wykorzystywana. Przyczyną jej sprzedaży była konieczność spłaty przez Wnioskodawczynię pożyczek oraz przeznaczenie środków na studia starszego dziecka, jak też ogólnie na uzupełnienie budżetu domowego. Działka została sprzedana w 2023 r., a więc przychód z jej sprzedaży nie był opodatkowany podatkiem dochodowym, ponieważ sprzedaż nastąpiła po upływie pełnych 5 lat podatkowych, licząc od końca roku, w którym dokonano podziału majątku (miał miejsce w 2015 r.). Działka została zakupiona przez lokalnego dewelopera, a następnie praktycznie od razu pojawiła się w ogłoszeniach w Internecie z ceną o 40% wyższą.
Wnioskodawczyni nie zamierza występować o warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla działek będących własnością lub współwłasnością Wnioskodawczyni. Wynika to ze zmiany okoliczności życiowych dotyczących Wnioskodawczyni. Wchodzące w dorosłość dzieci i inne zmiany w życiu Wnioskodawczyni spowodowały całkowitą rezygnację z jakichkolwiek planów budowy domu.
W odniesieniu do przeszłości, Wnioskodawczyni występowała o warunki zabudowy dla:
- działki (D., (…)) – warunki zabudowy wydane w 2019 r. na wniosek z 2018 r.; rezygnacja z planów budowy w związku z pandemią oraz wygaśnięciem potrzeb Wnioskodawczyni w tym zakresie;
- działki (D., (…)) – Urząd Miasta odmówił w 2021 r. wydania Wnioskodawczyni warunków zabudowy, o które Wnioskodawczyni wystąpiła w 2021 r.; nie uzyskano warunków zabudowy, ponieważ działka nie posiada dojazdu; była to najmniejsza z posiadanych działek, ale perspektywa budowy nawet małego domu okazała się niemożliwa z powodu braku dojazdu do tej działki; wobec tych niepowodzeń, plany budowy własnego domu zostały zarzucone.
Poza wskazanymi we wniosku sprzedażami: w 2005 r. domu w B., w 2008 r. mieszkania w D. przy ul. (…), w 2014 r. domku letniskowego w U. przy ul. (…), w 2023 r. działki w D. przy ul. (…) oraz poza planowaną sprzedażą działki nr A2 o powierzchni 9938 m2 – Wnioskodawczyni nie sprzedawała wcześniej innych nieruchomości.
Wnioskodawczyni nie posiada innych nieruchomości, poza nieruchomościami wymienionymi we wniosku, wobec powyższego Wnioskodawczyni nie posiada również jeszcze innych nieruchomości przeznaczonych w przyszłości do sprzedaży (oprócz nieruchomości wymienionych we wniosku).
Natomiast Wnioskodawczyni pragnie wskazać, iż w zakresie posiadanych nieruchomości (opisanych we wniosku), oprócz planowanej sprzedaży działki, której dotyczy niniejszy wniosek (a więc działka U., ul. K.), Wnioskodawczyni na chwilę obecną, w perspektywie najbliższych 10 lat, rozważa następujące czynności w zakresie już posiadanych (i opisanych we wniosku) nieruchomości:
a)w związku z wejściem w dorosłość dzieci, Wnioskodawczyni nosi się z zamiarem sprzedaży w perspektywie 5 lat obecnego mieszkania (D., ul. (…)), w którym zamieszkuje od 2006 r.; powodem sprzedaży będzie wyprowadzka dzieci, znaczne koszty utrzymania dużego mieszkania, niedostosowanie mieszkania do przyszłych potrzeb Wnioskodawczyni i Jej męża (brak windy), konieczność przeprowadzenia istotnych remontów po około dwudziestoletnim okresie użytkowania; jednocześnie Wnioskodawczyni nie planuje zakupu innej nieruchomości; Wnioskodawczyni będzie mieszkała w mniejszym mieszkaniu otrzymanym od rodziców (D., ul. (…)) lub z mężem;
b)w przypadku, gdy któreś z dzieci podejmie decyzję o założeniu rodziny, Wnioskodawczyni planuje przekazać temu dziecku w darowiźnie jedną lub dwie z posiadanych działek, celem przeznaczenia na ich własne potrzeby mieszkaniowe;
c)Wnioskodawczyni wraz ze swoją matką planują w perspektywie 2 lat sprzedaż swoich udziałów w garażu wolnostojącym (D., (…)), które Wnioskodawczyni otrzymała w 2022 r. w spadku po ojcu;
d)pozostałe działki Wnioskodawczyni planuje zatrzymać na wypadek nagłego pogorszenia się Jej sytuacji życiowej, konieczności leczenia lub innych tego typu zdarzeń losowych, które dotyczyłyby Wnioskodawczyni lub Jej najbliższej rodziny;
e)opisane powyżej plany mogę jednak ulec zmianie w przypadku śmierci matki Wnioskodawczyni lub męża Wnioskodawczyni, w razie konieczności opuszczenia kraju lub innych podobnych czynników (w szczególności zdarzeń losowych), które w chwili obecnej nie są jednak możliwe do przewidzenia, a które mogą istotnie wpłynąć na życiowe decyzje Wnioskodawczyni.
Na dzień sporządzenia wniosku i jego uzupełnienia, Wnioskodawczyni nie planuje w najbliższym czasie sprzedawać żadnej z pozostałych działek. Służą one przede wszystkim, tak jak to zostało opisane na początku, jako lokata kapitału zabezpieczająca deprecjację oszczędności.
Okoliczności opisane we wniosku wskazują, że planowane odpłatne zbycie przez Wnioskodawczynię niezabudowanej nieruchomości stanowiącej działkę nr A2, nie nastąpi w ramach zorganizowanej i ciągłej działalności, która wyczerpywałaby znamiona działalności gospodarczej, określonej w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jak już wcześniej wyjaśniono, na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może wskazywać, rozpatrywany całościowo zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości. Brak jest natomiast podstaw, aby podejmowane przez podatnika czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem, kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Biorąc pod uwagę powyższe, planowana sprzedaż przez Wnioskodawczynię w 2024 r. lub w 2025 r. niezabudowanej nieruchomości stanowiącej działkę nr A2, nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej, a zatem nie spowoduje powstania przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W konsekwencji, skutki podatkowe planowanej sprzedaży niezabudowanej nieruchomości stanowiącej działkę nr A2, należy rozpatrywać w kontekście przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.
Skutki podatkowe planowanej sprzedaży niezabudowanej działki nr 1382/17
W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment i sposób ich nabycia.
Należy przy tym podkreślić, że przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nakazuje liczyć bieg określonego w nim pięcioletniego terminu od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie własności nieruchomości, a nie przekształcenie, podział, czy scalenie danej nieruchomości. W wyniku podziału nieruchomości następuje co prawda zmiana powierzchni oraz numerów ewidencyjnych, jednakże wydzielenie działek z nieruchomości gruntowych nie powoduje zmiany ich właściciela, a także na skutek dokonania tej czynności nie następuje przeniesienie prawa własności działek, a więc nie dochodzi do ich nabycia. W konsekwencji, okoliczność podziału nieruchomości nie powoduje konieczności liczenia na nowo pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Natomiast, zgodnie z treścią art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
W przypadku odpłatnego zbycia po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej, nabytych do majątku wspólnego małżonków lub wybudowanych w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej nieruchomości lub nabytych do majątku wspólnego małżonków praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie do majątku wspólnego małżonków lub ich wybudowanie w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej.
Biorąc pod uwagę, że nieruchomość stanowiąca działkę nr A, z której w 2023 r. wyodrębniono geodezyjnie m.in. działkę nr A2, została nabyta przez Panią w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej, należy odnieść się również do przepisów ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2809 ze zm.).
Zgodnie z art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Z kolei jak stanowi art. 35 ww. Kodeksu:
W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.
Ustawowy ustrój majątkowy między małżonkami może ulec zniesieniu lub ograniczeniu na skutek zawartej między nimi umowy (art. 47 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), na skutek orzeczenia sądu (art. 52 § 1 ww. Kodeksu) albo z mocy prawa np. ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków (art. 53 ww. Kodeksu).
Co do zasady, z chwilą ustania wspólności ustawowej, wspólność dotychczas bezudziałowa zostaje zastąpiona przez współwłasność w częściach ułamkowych. Od tej chwili małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym, niezależnie od tego, w jakim stopniu każdy z nich przyczynił się do jego powstania.
Stosownie natomiast do art. 501 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
W razie ustania wspólności, udziały małżonków są równe, chyba że umowa majątkowa małżeńska stanowi inaczej.
Z reguły jest to stan przejściowy, który prowadzi do podziału majątku, choć – jak wynika z dyspozycji przepisu art. 211 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.) – podział ten nie jest obowiązkowy. Zgodnie bowiem z tym przepisem:
Każdy ze współwłaścicieli może żądać, żeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości.
Zgodnie z art. 1037 Kodeksu cywilnego w związku z art. 46 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, podział majątku wspólnego może nastąpić bądź na mocy umowy między małżonkami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek z małżonków.
Wspólność małżeńska jest szczególnym rodzajem współwłasności – tzw. „współwłasność łączna”. Jest to wspólność bezudziałowa, a w czasie jej trwania małżonkowie nie mogą rozporządzać swoimi prawami do majątku wspólnego jako całości. Wspólność ta jest wspólnością masy majątkowej i obejmuje cały zbiór praw majątkowych, takich jak własność i inne prawa rzeczowe czy wierzytelności. Współwłasność łączna, w tym wypadku wspólność majątkowa, różni się od ułamkowej tym, że nie można w niej określić ilości udziałów każdego współwłaściciela.
W świetle powyższego, zgodnie z art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, datę nabycia niezabudowanej nieruchomości stanowiącej działkę nr A2, wyodrębnionej w wyniku podziału działki nr A, należy utożsamiać z datą nabycia przez Wnioskodawczynię działki nr A w drodze umowy sprzedaży do majątku wspólnego małżonków, tj. 2008 r.
Zatem ww. pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, upłynął z końcem 2013 r.
Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że planowana przez Wnioskodawczynię w 2024 r. lub w 2025 r. sprzedaż niezabudowanej działki nr A2 wyodrębnionej w wyniku podziału działki nr A, w związku z tym, że sprzedaż tej działki nie nastąpi w wykonywaniu działalności gospodarczej, nie będzie stanowiła przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc Wnioskodawczyni nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego z tego tytułu.
Jednocześnie, planowana przez Wnioskodawczynię sprzedaż ww. działki nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w związku z upływem okresu pięciu lat liczonego od końca roku, w którym nastąpiło nabycie działki nr A do majątku wspólnego Wnioskodawczyni i Jej męża. Zatem, Wnioskodawczyni również nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 30e ww. ustawy.
W konsekwencji, stanowisko Wnioskodawczyni, w którym wskazała, że dochód ze sprzedaży działki nr A2 nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego, w związku z czym nie dokonuje analizy dołączonych do wniosku dokumentów. Postępowanie w sprawie wydania interpretacji indywidualnej ma na celu wyjaśnienie wątpliwości co do sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego materialnego do określonego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.) jest sam przepis prawa. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli zatem, przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie różniło się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pani chroniła w zakresie rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).