Interpretacja indywidualna z dnia 5 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.163.2024.2.BM
Temat interpretacji
Sprzedaży działek na rzecz spółki osobowej, w której Wnioskodawca jest wspólnikiem.
Interpretacja indywidualna
- stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 7 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży działek.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą (dalej: „j.d.g.”). Widnieje Pan w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: „CEIDG”), jako osoba fizyczna prowadząca j.d.g. pod firmą: „A.”. Według informacji zamieszczonych w CEIDG w ramach prowadzonej j.d.g. zajmuje się Pan:
1)PKD 68.20.Z. „Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi” (przeważająca działalność gospodarcza);
2)PKD 55.10.Z. „Hotele i podobne obiekty zakwaterowania”;
3)PKD 41.20.Z. „Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych”;
4)PKD 41.10.Z. „Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków”.
Powyższa działalność gospodarcza prowadzona jest przez Pana od 10 października 2022 r. Działalność ma status aktywny (nie jest zawieszona).
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej posługuje się Pan NIP: (...). Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w tzw. „Białej liście podatników VAT” posiada Pan status podatnika VAT czynnego.
Jest Pan również wspólnikiem spółki osobowej (spółki jawnej) działającej pod firmą B. Spółka Jawna z siedzibą w (...) (Numer KRS: (...). Głównym przedmiotem działalności tej spółki jest „Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków” (PKD 41.10.Z.). Pozostałe przedmioty działalności to między innymi (zgodnie z kodami PKD): 41.20.Z. „Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych”, 68.10.Z. „Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek”, 68.20.Z. „Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi”, 68.31.Z. „Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami”, 68.32.Z. „Zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie”, 70.22.Z. „Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania”, 82.99.Z. „Pozostała działalność wspomagająca prowadzenie działalności gospodarczej, gdzie indziej niesklasyfikowana”, 77.12.Z. „Wynajem i dzierżawa pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli”. Spółka, której Pan jest wspólnikiem, zajmuje się zatem działalnością budowlaną i deweloperską.
1 marca 2018 r. nabył Pan, wraz z małżonką L.W., na podstawie jednej umowy sprzedaży (jeden akt notarialny) cztery działki (nieruchomości gruntowe) położone w (...). Są to działki o numerach: 1, 2, 3, 4. Działki te weszły w skład majątku wspólnego małżonków.
W akcie notarialnym obejmującym umowę sprzedaży jako sprzedawca została wskazana opisana wyżej spółka osobowa - B. Spółka Jawna. Spółka ta posiada status czynnego podatnika VAT począwszy od 13 czerwca 2007 r. (zgodnie z informacjami z tzw. „Białej listy podatników VAT”). W związku z tym oraz biorąc pod uwagę przedmiot działalności gospodarczej prowadzonej przez tę spółkę, sprzedaż działek przez spółkę na Pana rzecz oraz Pana małżonki podlegała opodatkowaniu VAT.
Nie odliczył Pan jednak VAT w związku z nabyciem przedmiotowych działek. Wynikało to stąd, że Pan i Pana małżonka nabyliście cztery działki po to, aby przekazać je w przyszłości (darować) Państwa wnukom.
W związku z tym, że nabył Pan działki jedynie po to, aby darować je w przyszłości na rzecz wnuków, które w domyśle miały na nich wybudować swoje domy, nie podejmował Pan w stosunku do działek działań, takich jak:
1)Zabudowanie działek domami jednorodzinnymi;
2)Wystąpienie z wnioskiem o zmianę przeznaczenia działek w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP);
3)Wystąpienie z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę dla poszczególnych działek;
4)Wystąpienie z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla poszczególnych działek;
5)Uzbrojenie działek (działki były już uzbrojone przed ich nabyciem przez Pana i Pana małżonkę).
Posiadane przez Pana i Pana małżonkę działki nie były także przedmiotem umowy najmu lub dzierżawy. Nie wykorzystywał Pan też działek w jakikolwiek inny sposób. W szczególności do celów działalności gospodarczej. Oczekiwały one po prostu na moment, kiedy zostaną darowane Pana i Pana małżonki wnukom.
Jedynym działaniem jakie Pan podjął w stosunku do działek było ich ogrodzenie za pomocą siatki, co wynikało z faktu zaśmiecania działki przez osoby trzecie.
Działki należące do majątku wspólnego Pana i Pana małżonki są objęte obowiązującym MPZP. Zgodnie z jego dyspozycjami działki te posiadają następujące przeznaczenie „tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej” (oznaczenie na planie: 2MN). Według Uchwały Nr (...) Rady Miejskiej w (...) z 16 stycznia 2007 roku w sprawie przyjęcia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy (...) dla terenów w rejonie Strzelnicy Wojskowej (§ 23 ust. 1), przeznaczeniem podstawowym jednostki terenowej 2MN oznacza się tereny działek, na których znajdują się i mogą być realizowane budynki jednorodzinne oraz ich zaplecza obejmujące: dojścia, podjazdy, podwórza, budynki gospodarcze, garaże, ogrody przydomowe, obiekty małej architektury, zewnętrzne urządzenia infrastruktury technicznej, a także towarzyszące usługi.
Ponadto, zgodnie z § 23 ust. 2 wyżej wymienionej uchwały, dopuszczalnym przeznaczeniem towarzyszącym jednostki terenowej 2MN mogą być:
1)Usługi - bez przesądzania ich profilu - spełniające standardy przewidziane dla terenów mieszkaniowych, wynikające z przepisów prawo ochrony środowiska;
2)Ogólnodostępne drogi lub ulice oraz dojazdy i ciągi pieszo-jezdne, stanowiące osobne działki gruntu.
Obecnie planuje Pan wraz z małżonką sprzedaż należących do Pana 4 działek. Uważa Pan bowiem wraz z Pana małżonką, że straciły one na atrakcyjności i nie chcą Państwo przekazać takich działek swoim wnukom (chcieliby Państwo, żeby wnukowie „wybudowali się” w ładniejszej lokalizacji). Chciałby Pan wobec tego nabyć „dla wnuków” inne grunty, w zamian za środki pieniężne, które uzyska ze sprzedaży działek.
Planuje Pan sprzedaż działek na rzecz spółki osobowej, której jest wspólnikiem (B. Spółka Jawna). W związku z tym, nie będzie Pan podejmował żadnych działań o charakterze marketingowym w celu sprzedaży działki (np. nie zamieści ogłoszenia w Internecie lub na bilbordzie).
Należy dodać, że nie posiada Pan żadnych innych nieruchomości niż te, które zamierza sprzedać na rzecz spółki. W przeszłości nie zajmował się Pan sprzedażą nieruchomości jako osoba fizyczna. Tym zajmuje się spółka osobowa, której jest Pan wspólnikiem.
W związku z tak opisanym zdarzeniem przyszłym zastanawia się Pan, czy sprzedaż czterech działek dokonana przez Pana na rzecz B. Spółka Jawna będzie:
1)Rodziła przychód w PIT w ramach źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm., zwanej dalej: „Ustawą o PIT”);
2)Podlegała opodatkowaniu VAT, z uwagi na to, że sprzedając cztery działki Wnioskodawca będzie występował jako osoba prowadząca działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm., zwanej dalej: „Ustawą o VAT”).
Pytania
1)Czy sprzedaż działek przez Pana na rzecz spółki osobowej, w której jest wspólnikiem, będzie rodziła przychód ze źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy o PIT)?
2)Czy sprzedaż działek przez Wnioskodawcę na rzecz spółki osobowej, w której jest wspólnikiem, będzie podlegała opodatkowaniu VAT?
Przedmiotowa interpretacja dotyczy pytania oznaczonego Nr 1 w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast w zakresie pytania Nr 2 dotyczącego podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygniecie.
Pana stanowisko w sprawie
W Pana ocenie sprzedaż działek na rzecz B. Spółka Jawna nie spowoduje powstania przychodu ze źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy o PIT). Dodatkowo nie spowoduje ona również powstania przychodu ze źródła przychodów, jakim jest odpłatne zbycie nieruchomości (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a Ustawy o PIT), ponieważ upłynął już termin 5 lat, o którym mowa w Ustawie o PIT.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy o PIT jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Definicja pozarolniczej działalności gospodarczej z art. 5a pkt 6 Ustawy o PIT wskazuje, że jest to działalność zarobkowa:
1)Wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa;
2)Polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż;
3)Polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Przy czym działalność ta musi być w każdym wypadku prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 Ustawy o PIT.
W powołanym przepisie wskazano między innymi na następujące znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej:
1)Zarobkowość (działanie w celu osiągnięcia zysku);
2)Zorganizowany charakter oraz
3)Ciągłość działania.
Zarobkowy charakter działalności gospodarczej interpretuje się w ten sposób, że celem (zamiarem) podatnika jest osiąganie zysku (nadwyżki przychodów nad wydatkami). W kontekście tej przesłanki pozarolniczej działalności gospodarczej należy dostrzec, że nabył Pan wraz z małżonką 4 działki nie po to, aby następnie sprzedać je i osiągnąć zysk (wzbogacić się), lecz po to, aby przekazać (darować) je Pana wnukom, którzy w przyszłości mieliby na nich wybudować swoje domy jednorodzinne. Pana zamiarem nie było zatem osiągnięcie w przyszłości zysku z tytułu sprzedaży działek, lecz dokonanie bezpłatnego przysporzenia na rzecz zstępnych. Z opisanego zdarzenia przyszłego wynika ponadto, że nie zmienił Pan swojego zamiaru. Nadal Pana celem jest przekazanie działek wnukom. Na realizację tego celu przeznaczy Pan bowiem pieniądze uzyskane ze sprzedaży działek.
W efekcie Pana działań nie cechuje zarobkowość. W ramach danego zdarzenia przyszłego nie wystąpiła więc przesłanka zarobkowości z art. 5a pkt 6 Ustawy o PIT.
Następnie należy ustalić, czy Pana działania opisane w zdarzeniu przyszłym mają zorganizowany charakter. Zorganizowany charakter działalności gospodarczej należy rozumieć jako takie ułożenie i wyodrębnienie aktualnych i przyszłych działań danego podmiotu, które umożliwią jego racjonalne i prawidłowe funkcjonowanie w określonej dziedzinie. Do prowadzenia działalności w sposób zorganizowany nie jest konieczne ustanowienie określonych struktur organizacyjnych, czy majątkowych. Sposób zorganizowania danej działalności wynika z jej przedmiotu, wymogów rynku oraz potrzeb prowadzącego taką działalność.
W przypadku działalności gospodarczej polegającej na obrocie nieruchomościami o jej zorganizowanym charakterze świadczą zazwyczaj takie okoliczności, jak:
1)Dokonanie podziału nieruchomości na mniejsze działki;
2)Uzbrojenie działki (doprowadzenie do niej mediów);
3)Wystąpienie z wnioskiem o wydanie dla działki/poszczególnych działek decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
4)Wystąpienie z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę dla działki/poszczególnych działek;
5)Dokonanie zabudowy działki;
6)Wystąpienie z wnioskiem o zmianę przeznaczenia działki (np. z rolnej na budowlaną);
7)Prowadzenie aktywnych działań marketingowych w celu znalezienia nabywcy (np. umieszczenie ogłoszenia w Internecie lub na bilbordzie).
Działania te są bowiem podobne do tych, które podejmują podmioty zajmujące się profesjonalnie obrotem nieruchomościami. Dzięki nim możliwe jest między innymi uzyskanie wyższej ceny z tytułu sprzedaży nieruchomości.
Jak wynika z opisanego zdarzenia przyszłego nie podjął Pan żadnych takich działań. Jest to związane z tym, że jego celem nie było osiągnięcie zysku, lecz darowanie działek w przyszłości Pana wnukom.
W zasadzie jedynym działaniem jakie podjął Pan w stosunku do działek było ich ogrodzenie za pomocą ogrodzenia z siatki. Jest to jednak działanie mieszczące się w zakresie sprawowania zarządu nad majątkiem prywatnym. Wynika to z faktu, że ogrodzenie działek za pomocą ogrodzenia z siatki zabezpiecza właściciela (Pana) przed ingerowaniem osób trzecich w sferę Pana własności. Takie działanie nie powinno zatem zostać uznane za wskazujące na zawodowy (profesjonalny) charakter aktywności podatnika. Zwłaszcza, że w przypadku ogrodzenia działek za pomocą ogrodzenia z siatki nie można w ogóle mówić o tym, aby ich wartość wzrosła w jakikolwiek sposób.
W konsekwencji należy uznać, że Pana działania opisane w zdarzeniu przyszłym nie mają zorganizowanego charakteru. Nie podjął Pan zespołu czynności, podobnych do tych, które podejmują podmioty profesjonalnie zajmujące się obrotem nieruchomościami, które prowadziłyby do sprzedaży działek po jak najwyższej cenie. Tym samym w opisanym zdarzeniu przyszłym nie została spełniona przesłanka zorganizowania działalności gospodarczej.
Następnie należy ustalić, czy zbywanie nieruchomości przez Pana ma charakter ciągły (powtarzalny). Ciągłość działalności gospodarczej jest rozumiana jako stałość (trwałość) jej wykonywania, powtarzalność, regularność i stabilność. Przeciwieństwem ciągłości zbywania nieruchomości jest ich okazjonalne zbywanie, które następuje nieregularnie i nie stanowi stałego sposobu zarobkowania przez podatnika.
Z opisanego zdarzenia przyszłego wynika, że Pan, jako osoba fizyczna, nie sprzedawał w przeszłości żadnych nieruchomości. Nie posiada Pan także żadnych innych nieruchomości, niż te będące przedmiotem tego wniosku.
Nie podejmuje Pan więc działań, które wskazywałyby na to, że zbywanie przez Pana nieruchomości ma charakter ciągły (powtarzalny). Ze zdarzenia przyszłego wynika, że sprzedaż 4 działek w Pana przypadku ma charakter okazjonalny. Jest ona związana ze zmianą Pana planów, w których chciałby Pan darować swoim wnukom atrakcyjniejsze działki, aniżeli te, które są przedmiotem tego wniosku.
Dla oceny ciągłości wykonywania działalności gospodarczej nie powinno mieć znaczenia to, że jest Pan wspólnikiem spółki osobowej, która zajmuje się profesjonalnie działalnością budowlaną i deweloperską. Spółka ta jest bowiem odrębnym od Pana podmiotem prawa, który posiada swój własny, odrębny od majątku osobistego jej wspólników, majątek.
Zgodnie bowiem z art. 8 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Z przepisu tego wynika, że spółki osobowe, w tym spółka jawna, są podmiotami prawa, a więc mają zdolność prawną. Spółki osobowe są wyodrębnione organizacyjnie i majątkowo, a zatem stanowią one odrębną od wspólników strukturę pod względem organizacyjnym i majątkowym, podobnie jak osoby prawne.
W efekcie należy uznać, że w opisanym zdarzeniu przyszłym nie jest spełniona przez Pana przesłanka ciągłości prowadzenia działalności gospodarczej.
Brak spełnienia w opisanym zdarzeniu przyszłym przesłanek wymienionych w art. 5a pkt 6 Ustawy o PIT powoduje, że przychód osiągnięty przez Pana z tytułu sprzedaży 4 działek na rzecz spółki jawnej, której jest wspólnikiem, nie będzie stanowił przychodu ze źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
Właściwym źródłem przychodów byłoby zatem źródło wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a Ustawy o PIT.
Niemniej jednak skoro okres pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości upłynął z dniem 31 grudnia 2023 r., to obecnie sprzedaż działek nie powinna skutkować powstaniem przychodu podatkowego, w tym również ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a Ustawy o PIT.
Na potwierdzenie słuszności Pana stanowiska wskazuje Pan na następujące interpretacje indywidualne, które zostały wydane w podobnych stanach faktycznych:
1)Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 16 listopada 2023 r. (znak: 0113-KDIPT2-1.4011.569.2023.3.MAP), w której wskazano, że: "Jak wynika z opisu sprawy 11 grudnia 2018 r. wraz z żoną, z którą wówczas pozostawał Pan we wspólności majątkowej małżeńskiej, nabył Pan od osób prywatnych dwie niezabudowane nieruchomości gruntowe: działki nr... i.. Umowę kupna wskazanych we wniosku nieruchomości zawarł Pan jako osoba fizyczna, wraz ze swoją żoną. Zakup nastąpił na potrzeby prywatne. Wraz z żoną nabył Pan wskazane działki w celu budowy domu rodzinnego w urokliwej okolicy - dla siebie lub swoich dzieci. Gdyby to nie nastąpiło, działki miały stanowić formę bezpiecznej lokaty kapitału. Od dnia zakupu nie dokonywał Pan jakichkolwiek zmian prawnych i faktycznych w zakresie działek - nie dzielił ich, nie doprowadzał mediów, nic na nich nie budował, ani też nie oddawał działek w najem lub dzierżawę. Działki nigdy nie były wykorzystywane w Pana działalności gospodarczej, ani też nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. 27 kwietnia 2020 r., na mocy umowy o częściowy podział majątku wspólnego, stał się Pan wyłącznym właścicielem ww. działek. Planuje Pan sprzedać wskazane powyżej działki. Sprzedaż nastąpi najwcześniej w 2024 r. Działki zostaną sprzedane w takim stanie w jakim są na moment złożenia wniosku - nie będzie Pan dokonywał zmian faktycznych lub prawnych dot. działek. Nie zamierza ponosić innych, dodatkowych nakładów finansowych związanych z przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży. Z opisanych okoliczności sprawy wynika, że brak jest podstaw, aby podejmowane przez Pana czynności, mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem, kwalifikować do źródła z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ww. ustawy. Sprzedaż przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą (nie były wykorzystywane w działalności gospodarczej) oraz nie były nabyte w celu ich odsprzedaży, nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Biorąc pod uwagę powyższe, stwierdzić należy, że sprzedaż nieruchomości nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej, w związku z tym nie powstanie przychód ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, w oparciu o okoliczności, które Pan przedstawił, skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości należy rozpatrywać w kontekście przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości".
2)Interpretacja indywidualna z dnia 19 października 2023 r. (znak: 0112-KDIL2-2.4011.307.2023.6.IM), w której Dyrektor KIS wskazał, że: "Nieruchomość nr 1, nr 2, nr 3 i nr 4 nie zostały nabyte przez Państwa dla celów prowadzenia działalności gospodarczej i nie były w takiej działalności wykorzystywane. W Państwa sprawie czynności podejmowane przez Państwa wskazują, że nie mają one charakteru profesjonalnego działania przypisywanego przedsiębiorcom i mieszczą się w zwykłych działaniach związanych z właściwym zarządem własnym majątkiem. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności, czy też jej rodziny. Zatem sprzedaż przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą, nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie sposób zatem przyjąć, że sprzedaż Nieruchomości nr 1, nr 2, nr 3 i nr 4 przez Państwa wygeneruje przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Całokształt czynności, a w szczególności zakres i cel Państwa działania, a zwłaszcza sposób jej wykorzystywania w czasie posiadania, brak przygotowania przez Państwa do sprzedaży (przez czynności mające na celu zwiększenie jej wartości) sugerują, że są to działania należące do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. Tym samym przychody z planowanej przez Państwa sprzedaży Nieruchomości nr 1, nr 2, nr 3 i nr 4 nie będą uzyskane ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji - oceny, czy przychód ze sprzedaży Nieruchomości nr 1, nr 2, nr 3 i nr 4 będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, należy dokonać z uwzględnieniem art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych".
3)Interpretacja indywidualna z dnia 30 grudnia 2022 r. (znak: 0113-KDIPT2-2.4011.936.2022.2.KR), w której Dyrektor KIS wskazał, że: "nie sposób przyjąć, że sprzedaż przedmiotowych nieruchomości (działki: nr (...), nr (...), nr (...), nr (...), nr (...), nr (...), nr (...), nr (...)) wygeneruje przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Okoliczności przedstawione we wniosku wskazują, że przedmiotowe nieruchomości/działki, nie zostały nabyte przez Wnioskodawców dla celów prowadzenia działalności gospodarczej i nie były w niej wykorzystywane. W przedmiotowej sprawie, czynności podejmowane przez Wnioskodawców wskazują, że nie mają one charakteru profesjonalnego działania przypisywanego przedsiębiorcom i mieszczą się w zwykłych działaniach związanych z właściwym zarządem własnym majątkiem. Zatem, okoliczności opisane we wniosku nie wskazują, że planowana sprzedaż przedmiotowych nieruchomości/działek, nastąpi w ramach zorganizowanej i ciągłej działalności, która wyczerpywałaby znamiona działalności gospodarczej, określone w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast całokształt okoliczności, a w szczególności zakres, stopień zaangażowania i cel działania Wnioskodawców wskazują, że są to działania należące do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. Tym samym, sprzedaż przez Wnioskodawców przedmiotowych nieruchomości/działek, będzie stanowiła zwykłe wykonywanie prawa własności, a Wnioskodawcy zbywając ww. nieruchomości, będą korzystali z przysługującego Im prawa do rozporządzania tym majątkiem".
W efekcie Pana zdaniem stanowisko w zakresie pytania Nr 1 powinno zostać uznane za prawidłowe w całości.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Źródła przychodów
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Źródłem przychodu jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy:
Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a.nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b.spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c.prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d.innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Aby przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości mógł zostać zaliczony do źródła przychodów określonego wyżej wskazanym przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 cyt. ustawy, spełnione powinny zostać dwie podstawowe przesłanki:
- odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
- zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Odrębnym źródłem przychodów jest, wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy pozarolnicza działalność gospodarcza.
Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Określenie przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej
Treść definicji zawartej w wyżej cytowanym art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych daje podstawę by przyjąć, że dla uznania określonej działalności za działalność gospodarczą, konieczne jest m. in. łączne spełnienie trzech warunków:
- po pierwsze, dana działalność musi być działalnością zarobkową,
- po drugie, działalnością wykonywaną w sposób zorganizowany oraz,
- po trzecie, w sposób ciągły.
Tak więc, działalność gospodarcza to taka działalność, która:
1)jest prowadzona w celu osiągnięcia dochodu, przy czym nawet ewentualna strata będąca wynikiem tej działalności nie pozbawia jej statusu działalności gospodarczej, bowiem istotny jest sam zamiar osiągnięcia dochodu;
2)wykonywana jest w sposób ciągły. Jednakże przesłanki tej nie należy rozumieć jako konieczność wykonywania działalności bez przerwy; istotny jest zamiar powtarzalności określonych czynności celem osiągnięcia dochodu np. powtarzalna sprzedaż przedmiotów własności posiadających tożsamy charakter;
3)prowadzona jest w sposób zorganizowany, co oznacza, że podejmowane działania są podporządkowane obowiązującym regułom, normom i służą osiągnięciu celu, mają wpływ na racjonalność gospodarowania posiadanymi środkami, a tym samym uczestnictwa w obrocie gospodarczym.
Zatem, każde działanie spełniające wskazane wyżej przesłanki stanowi w rozumieniu przepisów ww. ustawy pozarolniczą działalność gospodarczą niezależnie od tego, czy podatnik dokonał jej rejestracji.
Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie bowiem działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.
Prowadzenie działalności gospodarczej we własnym imieniu oznacza, że związane z działalnością prawa i obowiązki dotyczą osoby fizycznej, która ją prowadzi; podmiot prowadzący działalność gospodarczą występuje jako podmiot niezależny prawnie od innych podmiotów, a podejmowane przez niego czynności rodzą bezpośrednio dla niego określone prawa i obowiązki.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz, czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.
Na pojęcie „zorganizowanie” w rozumieniu art. 5a pkt 6 ww. ustawy składa się zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonych działalności, jak i w fazie realizacji.
Za takim rozumieniem pojęcia „zorganizowany” przemawia również definicja słownikowa. Zgodnie z Nowym Słownikiem Poprawnej Polszczyzny Wydawnictwo Naukowe PWN pod redakcją Andrzeja Markowskiego Warszawa 2000, „organizować” to „przygotowywać”, „zakładać jakieś przedsięwzięcie”, bądź w znaczeniu drugim „nadawać czemuś reguły”, „wprowadzać porządek”.
Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym.
Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.
Zatem jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 3 czerwca 2015 roku sygn. I SA/Po 919/14:
„Dla przyjęcia, że działalność ma charakter ciągły, nie jest niezbędne, by powtarzane były konkretne czynności; możliwe, że dana czynność (np. sprzedaż) będzie dokonana jednorazowo, natomiast wraz z poprzedzającymi ją czynnościami przygotowawczymi będzie tworzyła ciąg działań, który uznać należy za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a ust. 6 u.p.d.f”.
Przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności, (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, nie powiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.
W celu zakwalifikowania - na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - działań podjętych przez Pana do właściwego źródła przychodu należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem udziału w nieruchomości (nieruchomość, na której rozpoczęto budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego wolnostojącego), o której mowa we wniosku.
Dla oceny, czy dokonywane czynności spełniają kryteria działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych rozstrzygające znaczenie mają okoliczności, w jakich są one wykonywane.
O prowadzeniu działalności gospodarczej przesądzają obiektywne i zewnętrzne jej przejawy, a nie przekonanie podatnika. W tym sensie nie ma i nie może mieć znaczenia, że określony podmiot prowadzący konkretną działalność nie ocenia jej (subiektywnie) jako działalności gospodarczej.
Podatnik nie może zatem w sposób dowolny w zależności od stanu swojej świadomości, czy przewidywanych korzyści podatkowych dokonywać swobodnej kwalifikacji poszczególnych kategorii przychodów do określonych źródeł przychodów.
Na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może wskazywać, rozpatrywany całościowo zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości.
Brak jest natomiast podstaw, aby podejmowane przez podatnika czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem, kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy.
Okoliczności przedstawione we wniosku wskazują, że działki będące współwłasnością Pana i Pana małżonki nie zostały nabyte dla celów prowadzenia działalności gospodarczej i nie były w takiej działalności wykorzystywane.
Wskazał Pan, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą -„A.”. Według informacji zamieszczonych w CEIDG w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej zajmuje się Pan:
1)PKD 68.20.Z. „Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi” (przeważająca działalność gospodarcza);
2)PKD 55.10.Z. „Hotele i podobne obiekty zakwaterowania”;
3)PKD 41.20.Z. „Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych”;
4)PKD 41.10.Z. „Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków”.
Powyższą działalność gospodarczą prowadzi Pan od 10 października 2022 r. Działalność ma status aktywny (nie jest zawieszona). Posiada Pan status podatnika VAT czynnego.
Jest Pan również wspólnikiem spółki osobowej (spółki jawnej) działającej pod firmą B. Spółka Jawna. Głównym przedmiotem działalności tej spółki jest „Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków” (PKD 41.10.Z.). Spółka, której jest Pan wspólnikiem, zajmuje się działalnością budowlaną i deweloperską.
W 2018 r. nabył Pan, wraz z małżonką, na podstawie jednej umowy sprzedaży (jeden akt notarialny) cztery działki (nieruchomości gruntowe). Są to działki o numerach: 1, 2, 3, 4. Działki te weszły w skład majątku wspólnego małżonków.
W akcie notarialnym obejmującym umowę sprzedaży jako sprzedawca została wskazana opisana wyżej spółka osobowa - B. Spółka Jawna. Spółka ta posiada status czynnego podatnika VAT począwszy od 13 czerwca 2007 r. W związku z tym oraz biorąc pod uwagę przedmiot działalności gospodarczej prowadzonej przez tę spółkę, sprzedaż działek przez spółkę na rzecz Pana i Pana małżonki, podlegała opodatkowaniu VAT.
Nie odliczył Pan jednak podatku VAT w związku z nabyciem przedmiotowych działek. Wynikało to stąd, że nabył Pan cztery działki wyłącznie w celu ich przekazania (darowania) w przyszłości wnukom (które w domyśle miały na nich wybudować domy).
Nie podejmował Pan w stosunku do działek działań, takich jak:
- zabudowanie działek domami jednorodzinnymi,
- wystąpienie z wnioskiem o zmianę przeznaczenia działek w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP),
- wystąpienie z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę dla poszczególnych działek,
- wystąpienie z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla poszczególnych działek,
- uzbrojenie działek (działki były już uzbrojone przed ich nabyciem).
Działki nie były także przedmiotem umowy najmu lub dzierżawy. Nie wykorzystywał Pan działek w jakikolwiek inny sposób - w szczególności do celów działalności gospodarczej. Oczekiwały one po prostu na moment, kiedy zostaną darowane wnukom.
Jedynym działaniem jakie Pan podjął w stosunku do działek było ich ogrodzenie za pomocą siatki, co wynikało z faktu zaśmiecania działki przez osoby trzecie.
Działki są objęte obowiązującym MPZP jako „Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej” - tereny działek, na których znajdują się i mogą być realizowane budynki jednorodzinne oraz ich zaplecza obejmujące: dojścia, podjazdy, podwórza, budynki gospodarcze, garaże, ogrody przydomowe, obiekty małej architektury, zewnętrzne urządzenia infrastruktury technicznej, a także towarzyszące usługi. Dopuszczalnym przeznaczeniem towarzyszącym jednostki terenowej 2MN mogą być:
1)Usługi - bez przesądzania ich profilu - spełniające standardy przewidziane dla terenów mieszkaniowych, wynikające z przepisów prawo ochrony środowiska;
2)Ogólnodostępne drogi lub ulice oraz dojazdy i ciągi pieszo-jezdne, stanowiące osobne działki gruntu.
Planuje Pan wraz z małżonką sprzedaż czterech opisanych działek. Uważa Pan, że straciły one na atrakcyjności i nie chce przekazać takich działek swoim wnukom. Chciałby Pan nabyć „dla wnuków” inne grunty w ładniejszej lokalizacji, za środki pieniężne, które uzyska Pan ze sprzedaży działek.
Planuje Pan sprzedaż działek na rzecz spółki osobowej, której jest wspólnikiem (B. Spółka Jawna). W związku z tym, nie będzie Pan podejmował żadnych działań o charakterze marketingowym w celu ich sprzedaży (np. nie zamieści Pan ogłoszenia w Internecie lub na bilbordzie).
Nie posiada Pan żadnych innych nieruchomości niż te, które zamierza sprzedać na rzecz spółki. W przeszłości nie zajmował się Pan sprzedażą nieruchomości, jako osoba fizyczna. Tym zajmuje się spółka osobowa, której jest Pan wspólnikiem.
Sprzedaż przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie były nabyte w celu ich odsprzedaży, nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wskazał Pan, że działki były i miały być wykorzystywana jedynie w celach prywatnych (dla realizacji potrzeb mieszkaniowych Pana rodziny). Nabył Pan działki jedynie po to, aby darować je w przyszłości na rzecz Pana wnuków. Posiadane przez Pana i Pana małżonkę działki nie były przedmiotem umowy najmu i dzierżawy. Nie wykorzystywał Pan też działek w jakikolwiek inny sposób. W szczególności do celów działalności gospodarczej. Oczekiwały one po prostu na moment, kiedy zostaną darowane Pana wnukom.
Zatem, sprzedaż nieruchomości nie spowoduje u Pana powstania przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Nabycie nieruchomości w drodze umowy kupna-sprzedaży
Zgodnie z art. 155 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.):
Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo, że strony inaczej postanowiły.
Należy zatem wskazać, że nabyciem w rozumieniu przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest każda czynność, na mocy której na osobę fizyczną - nabywcę, przechodzi własność nieruchomości, bez względu na to, czy nabycie następuje w sposób odpłatny, czy nieodpłatny.
Stosownie do art. 1052 § 1 Kodeksu cywilnego:
Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do zbycia spadku przenosi spadek na nabywcę, chyba że strony inaczej postanowiły.
Nabył Pan działki wraz z Pana małżonką do majątku wspólnego z na podstawie umowy sprzedaży w dniu 1 marca 2018 r.
W bieżącym roku planuje Pan wraz z małżonką sprzedać działki na rzecz spółki osobowej, w której jest Pan wspólnikiem.
Skutki podatkowe sprzedaży przez Pana działek
Sprzedaż przez Pana działek można uznać za czynność związaną ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Zbycie działek nie będzie dokonane w ramach działalności gospodarczej, lecz w ramach rozporządzania własnym majątkiem i będzie działaniem w sferze prywatnej.
Nabycie przedmiotowych działek przez Pana i Pana małżonkę do majątku wspólnego nastąpiło 1 marca 2018 r., zatem okres 5 lat od daty nabycia minął 31 grudnia 2023 r.
Sprzedaż działek nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na upływ 5-letniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Pana stanowisko jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego.
Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe jest zgodny ze stanem rzeczywistym.
Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej.
Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych wskazać należy, że rozstrzygnięcie w nich zawarte nie są wiążące w Pani sprawie. Interpretacje te dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników, osadzonych w określonym stanie faktycznym lub zdarzeniu przyszłym i tylko w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące.
Ponadto, interpretacja rozstrzyga kwestie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości dla Pana, natomiast nie rozstrzyga dla współwłaściciela nieruchomości - Pana żony.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego.
Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).