Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-2.4011.921.2023.3.MK

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 13 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.921.2023.3.MK

Temat interpretacji

Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 grudnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 9 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie  skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwania – pismami złożonymi 12 lutego 2024 r. i 16 lutego 2024 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego (przedstawiony w uzupełnieniu wniosku)

4 lipca 2003 r. siostra Wnioskodawczyni, …, nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego położonego przy ul. … . Siostra Wnioskodawczyni zmarła 13 sierpnia 2012 r. Na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w  … z dnia 17 września 2013 r., spadek po siostrze Wnioskodawczyni, …, nabyli: matka … oraz ojciec …, po 1/2 części każde. W skład masy spadkowej siostry wchodziło: spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nr … znajdującego się w budynku przy ul. … w … (lokal mieszkalny o powierzchni użytkowej … m2, składający się z trzech pokoi, kuchni, łazienki, wc i przedpokoju o powierzchni użytkowej … m2, do którego pomieszczeniem przynależnym jest komórka w piwnicy o powierzchni … m2, usytuowany na dwunastej kondygnacji budynku).

Dnia 7 listopada 2012 r. zmarł ojciec …. Sąd Rejonowy w … dnia 5 lutego 2015 r. orzekł, że spadek po ojcu, na podstawie testamentu sporządzonego … r., nabyli Wnioskodawczyni oraz brat …, po 1/2 każde.

W skład masy spadkowej po ojcu wchodziło:

1)spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nr … znajdującego się w budynku przy ul. …, w części 1/2,

2)nieruchomość gruntowa stanowiąca działkę nr … o powierzchni … ha, położona w …, zabudowana budynkiem mieszkalnym, w części 1/2,

3)nieruchomość gruntowa stanowiąca działkę nr … o powierzchni … ha, położona w …, obręb …, powiat …, województwo …, w części 1/2,

4)nieruchomość gruntowa stanowiąca działkę nr … o powierzchni … ha, położona w miejscowości …, obręb …, powiat …, województwo …, w części 1/2.

Dnia 21 grudnia 2017 r. matka … przekazała Wnioskodawczyni w darowiźnie, cały swój udział wynoszący 1/2 spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr …, znajdującego się w budynku przy ul. … . Od tego momentu Wnioskodawczyni przysługiwało 3/4 części. Właścicielem 1/4 części był brat Wnioskodawczyni … .

W dniu 27 listopada 2018 r. przeprowadzono podział spadku po ojcu na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w …. Podział spadku polegał na zawarciu ugody z bratem … . Na podstawie zawartej ugody, prawo własności nieruchomości wymienionych w ww. punktach 2,3,4 w całości nabył brat Wnioskodawczyni …, natomiast Wnioskodawczyni nabyła prawo do lokalu mieszkalnego nr … położonego przy ul. …, w 1/4 części. Dodatkowo otrzymała również spłatę od brata w wysokości 20 tys. zł. Wartość rynkowa nabytych składników w wyniku działu spadku mieściła się w udziale jaki przysługiwał Wnioskodawczyni, łącznie ze spłatą, której na Jej rzecz dokonał brat.

Od dnia 27 listopada 2018 r. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nr … znajdującego się w budynku przy ul. … przysługiwało Wnioskodawczyni w całości.

Dnia 26 sierpnia 2021 r. na podstawie aktu notarialnego została zawarta umowa pomiędzy Spółdzielnią Mieszkaniową … z siedzibą … a Wnioskodawczynią, o przeniesienie na Nią własności lokalu nr … mieszczącego się przy ul. … . Wnioskodawczyni dokonała ustanowienia odrębnej własności lokalu w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.

Dnia 6 grudnia 2023 r. lokal nr … mieszczący się przy ulicy … został sprzedany. Sprzedaż nieruchomości nie nastąpiła w wykonywaniu działalności gospodarczej. Od 2021 r. Wnioskodawczyni nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej.

Pytanie

Jaką datę Wnioskodawczyni powinna przyjąć jako datę nabycia nieruchomości?

Czy w świetle obowiązujących przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Wnioskodawczyni jest zobowiązana do zapłacenia podatku od sprzedaży nieruchomości? Jeśli jest zobowiązana do zapłacenia podatku, to czy powinna zapłacić podatek od całej kwoty, jaką otrzymała z tytułu sprzedaży nieruchomości?

Pani stanowisko w sprawie

Wnioskodawczyni uważa, że okres 5 lat należy liczyć od momentu nabycia nieruchomości przez siostrę Wnioskodawczyni, w związku z czym Wnioskodawczyni nie obowiązuje podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości przy ul. …, ponieważ nieruchomość nabyła w drodze spadku po zmarłym ojcu, na podstawie umowy darowizny od matki oraz ugody sądowej w sprawie o dział spadku po zmarłym ojcu i siostrze, podziału majątku wspólnego i zniesienie współwłasności.

Stosownie do art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych 5 letni okres liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Siostra Wnioskodawczyni nabyła mieszkanie w lipcu 2003 r., następnie ojciec odziedziczył tą nieruchomość po siostrze w części 1/2 na mocy postanowienia z 17 września 2013 r. Natomiast w myśl art. 10 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie stanowi nabycia albo odpłatnego zbycia, odpowiednio nabycie albo odpłatne zbycie, w drodze działu spadku, nieruchomości lub praw majątkowych do wysokości przysługującego podatnikowi udziału w spadku. Wartość rynkowa nabytych przez Wnioskodawczynię składników w wyniku działu spadku mieściła się w udziale, jaki Jej przysługiwał łącznie ze spłatą, której na rzecz Wnioskodawczyni dokonał brat.

Jeśli należałoby liczyć okres 5 lat od momentu darowizny dokonanej przez mamę, to od momentu darowizny również minęło 5 lat. Darowiznę przekazano w grudniu 2017 r., więc również w tej części Wnioskodawczyni uważa, że nie powinna płacić podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości.

W interpretacji indywidualnej 0113-KDIPT2-2.4011.56.2023.1.KR z 23 marca 2023 r. Dyrektor Krajowej informacji Skarbowej uznał, iż w sytuacji, w której zostało nabyte spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie nastąpiło ustanowienie prawa odrębnej własności tego lokalu w trybie ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1208 z późn. zm.), za datę nabycia lokalu, potrzebną do obliczenia 5-letniego terminu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy uznać datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego nie jest zdarzeniem, które należy utożsamiać z nabyciem, dlatego też przekształcenie lokalu mieszkalnego w odrębną własność jest jedynie zmianą formy prawnej dysponowania lokalem mieszkalnym.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Źródła przychodów

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy:

Jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Przytoczony przepis formułuje generalną zasadę, zgodnie z którą sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w tym przepisie przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Ustawą z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw  (Dz. U. z  2018  r. poz. 2159) do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dodano  art. 10 ust. 5.

Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Zgodnie z art. 10 ust. 7 ww. ustawy:

Nie stanowi nabycia albo odpłatnego zbycia, o których mowa w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), odpowiednio nabycie albo odpłatne zbycie, w drodze działu spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), do wysokości przysługującego podatnikowi udziału w spadku.

Do wyliczenia 5-letniego okresu, od którego uzależnione jest opodatkowanie odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych nabytych w drodze spadku, wliczany jest zatem nie tylko okres własności nieruchomości (praw majątkowych) spadkobiercy, który dokonuje odpłatnego zbycia, ale także okres własności nieruchomości (praw majątkowych) spadkodawcy. Jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę, do momentu odpłatnego zbycia nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę upłynęło 5 lat – to odpłatne zbycie nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Należy również wskazać, że dla celów stosowania art. 10 ust. 5 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, momentem nabycia nieruchomości przez spadkodawcę, który tę nieruchomość nabył również w drodze spadku, jest moment nabycia tej nieruchomości zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.). Zatem, za moment nabycia nieruchomości lub praw, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uważa się nabycie nieruchomości lub praw przez spadkodawcę, nie zaś przez jego spadkodawców.

Wobec powyższego w przypadku odpłatnego zbycia nabytej w spadku nieruchomości istotne znaczenie ma ustalenie daty nabycia tej nieruchomości przez spadkodawców.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że 4 lipca 2003 r. siostra Wnioskodawczyni nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Na mocy postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 17 września 2013 r., spadek po siostrze Wnioskodawczyni, nabyli matka oraz ojciec, po 1/2 części każde. W skład masy spadkowej siostry wchodziło: spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

Dnia 7 listopada 2012 r. zmarł ojciec Wnioskodawczyni. Sąd Rejonowy orzekł, że spadek po ojcu, na podstawie testamentu, nabyli Wnioskodawczyni oraz brat, po 1/2 każde. W skład masy spadkowej po ojcu wchodziły: udział 1/2 części w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego oraz udziały 1/2 części w trzech nieruchomościach gruntowych.

Dnia 21 grudnia 2017 r. matka przekazała Wnioskodawczyni w darowiźnie, cały swój udział wynoszący 1/2 spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego; od tego momentu Wnioskodawczyni przysługiwało 3/4 części. Właścicielem 1/4 części w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego był brat Wnioskodawczyni. W dniu 27 listopada 2018 r. przeprowadzono podział spadku po ojcu na mocy postanowienia Sądu Rejonowego. Podział spadku polegał na zawarciu ugody z bratem. Na podstawie zawartej ugody, Wnioskodawczyni nabyła prawo do lokalu mieszkalnego w 1/4 części, natomiast brat nabył w całości trzy nieruchomości gruntowe. Dodatkowo Wnioskodawczyni otrzymała również spłatę od brata w wysokości 20 tys. zł. Wartość rynkowa nabytych składników w wyniku działu spadku mieściła się w udziale jaki przysługiwał Wnioskodawczyni, łącznie ze spłatą, której na Jej rzecz dokonał brat.

Dnia 26 sierpnia 2021 r. na podstawie aktu notarialnego została zawarta umowa pomiędzy Spółdzielnią Mieszkaniową a Wnioskodawczynią, o przeniesienie na Nią własności lokalu. Wnioskodawczyni dokonała ustanowienia odrębnej własności lokalu w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. Dnia 6 grudnia 2023 r. lokal został sprzedany. Sprzedaż nieruchomości nie nastąpiła w wykonywaniu działalności gospodarczej. Od 2021 r. Wnioskodawczyni nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej.

Spadek i dział spadku

W myśl art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.):

Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

Zgodnie z art. 924 Kodeksu cywilnego:

Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego).

Stosownie do art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego:

Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia.

Prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku, czy też akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza, potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Art. 1035 Kodeksu cywilnego stanowi, że:

Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu.

Stosownie do art. 1037 § 1 i § 2 ww. Kodeksu:

Dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź  na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców. Jeżeli do spadku należy nieruchomość, umowa o dział spadku powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

W wyniku działu spadku prawa majątkowe objęte spadkiem przyznane poszczególnym spadkobiercom, przechodzą na nich, ustaje więc wspólność majątku spadkowego. Umowa o dział spadku lub prawomocne orzeczenie sądowe o dziale spadku stanowią tytuł własności rzeczy, które w dziale przypadły poszczególnym spadkobiercom. Na skutek działu spadku następuje konkretyzacja składników masy spadkowej przypadających poszczególnym spadkobiercom.

Zgodnie z art. 210 Kodeksu cywilnego:

Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności.

Stosownie zaś do art. 211 Kodeksu cywilnego:

Każdy ze współwłaścicieli może żądać, ażeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo że pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości.

W myśl art. 212 Kodeksu cywilnego:

§ 1. Jeżeli zniesienie współwłasności następuje na mocy orzeczenia sądu, wartość poszczególnych udziałów może być wyrównana przez dopłaty pieniężne. Przy podziale gruntu sąd może obciążyć poszczególne części potrzebnymi służebnościami gruntowymi.

§ 2. Rzecz, która nie daje się podzielić, może być przyznana stosownie do okoliczności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych albo sprzedana stosownie do przepisów kodeksu postępowania cywilnego.

§ 3. Jeżeli ustalone zostały dopłaty lub spłaty, sąd oznaczy termin i sposób ich uiszczenia, wysokość i termin uiszczenia odsetek, a w razie potrzeby także sposób ich zabezpieczenia. W razie rozłożenia dopłat i spłat na raty terminy ich uiszczenia nie mogą łącznie przekraczać lat dziesięciu. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie sąd na wniosek dłużnika może odroczyć termin zapłaty rat już wymagalnych.

Z instytucją działu spadku mamy do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom. W wyniku działu spadku prawa majątkowe objęte spadkiem przyznane poszczególnym spadkobiercom, przechodzą na nich, ustaje więc wspólność majątku spadkowego. Umowa o dział spadku lub prawomocne orzeczenie sądowe o dziale spadku stanowią tytuł własności rzeczy, które w dziale przypadły poszczególnym spadkobiercom. Na skutek działu spadku następuje konkretyzacja składników masy spadkowej przypadających poszczególnym spadkobiercom. Stosownie do obowiązujących przepisów, dział spadku jest czynnością dokonywaną wyłącznie między spadkobiercami, tj. dziedziczącymi po spadkodawcy. Zatem, w dziale spadku nie uczestniczą osoby, które nie są spadkobiercami. Wskutek działu spadku poszczególni spadkobiercy stają się podmiotami wyłącznie uprawnionymi względem przyznanych im praw majątkowych, stanowiących do  chwili działu przedmiot wspólności. Na skutek działu spadku następuje konkretyzacja składników masy spadkowej przypadających poszczególnym spadkobiercom.

W rezultacie, w wyniku działu spadku dochodzi więc między spadkobiercami, jedynie do nowego ukształtowania prawa własności poprzez odebranie temu prawu cechy wspólności.

Jeżeli zatem, wartość nieruchomości lub prawa (udziałów w nieruchomości lub prawie) nabytych w wyniku działu spadku jest zgodna z udziałem posiadanym przed działem spadku – nie następuje nabycie, ponieważ w ten sposób nie ulega powiększeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad nieruchomością lub prawem, jak i stan jej majątku osobistego. Dział spadku, w wyniku którego udział w nieruchomości lub prawie nie zwiększył się, zmienia wyłącznie charakter własności.

Co do zasady dział spadku jest formą nowego nabycia tylko wówczas, gdy – w wyniku tego działu – podatnik otrzymuje składniki majątkowe, których wartość po dokonanym podziale przekracza wartość udziału, jaki pierwotnie mu przysługiwał.

Wynik odpłatnego działu spadku, w sytuacji, gdy kwota ostatecznej spłaty mieściła się w udziale jaki przysługiwał Wnioskodawczyni w spadku, nie stanowi odpłatnego zbycia, o którym mowa w ww. ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), i co za tym idzie nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Darowizna

Zgodnie z art. 888 § 1 ustawy Kodeks cywilny:

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku.

Z powyżej zacytowanego przepisu wynika, że darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego (świadczenie musi wzbogacić obdarowanego) i zobowiązanie darczyńcy musi być zamierzone jako nieodpłatne.

Przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności lokalu

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzanie tym prawem, z pewnymi ograniczeniami, na zasadach zbliżonych do prawa własności. Świadczy o tym chociażby umiejscowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w Księdze Drugiej Kodeksu cywilnego – „Własność i inne prawa rzeczowe”. Natomiast ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego powoduje, że osoba, której przysługuje to prawo, uzyskuje pełnię uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawo do udziału w związanej z tym lokalem nieruchomości gruntowej.

Podkreślić należy, że w sytuacji, w której zastało nabyte spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie nastąpiło ustanowienie prawa odrębnej własności tego lokalu w trybie ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1208 ze zm.), za datę nabycia lokalu, potrzebną do obliczenia 5-letniego terminu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy uznać datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Wobec powyższego, ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego oraz przeniesienie prawa własności nie jest zdarzeniem prawnopodatkowym, które należy utożsamiać z nabyciem, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego jest tylko inną formą własności, a nie nowym nabyciem. Tym samym, przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność jest jedynie zmianą formy prawnej dysponowania lokalem mieszkalnym. Tak więc na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, datę nabycia lokalu mieszkalnego należy utożsamiać z chwilą pierwotnego nabycia prawa do tego lokalu, tj. z datą nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Mając na uwadze przedstawiony opis stanu faktycznego oraz stosownie do art. 10 ust. 5 w zw. z ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za datę nabycia przez Panią udziałów w nieruchomości położonej przy ul. … należy przyjąć:

-21 grudnia 2017 r. – w odniesieniu do nabytego przez Panią w drodze darowizny od matki udziału 1/2 w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego,

-13 sierpnia 2012 r. – w odniesieniu do udziału nabytego przez Panią w spadku po ojcu (w części 1/2 nabytej przez ojca w spadku po córce zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego).

Tym samym, dokonane przez Panią 6 grudnia 2023 r. – nienastępujące w wykonaniu działalności gospodarczej – odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, nabytego przez Panią w części w 2012 r. oraz w części w 2017 r., nie będzie stanowić dla Pani źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w zw. z art. 10 ust. 5 i ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym, z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w przywołanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, i tym samym nie będzie skutkować obowiązkiem uiszczenia podatku dochodowego z ww. transakcji.

Stanowisko Pani w zakresie braku obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu sprzedaży w 2023 r. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność uznano za prawidłowe pomimo niewłaściwego wskazania, że okres 5 lat należy liczyć od momentu nabycia nieruchomości przez Pani siostrę, gdyż nie była Pani bezpośrednim spadkobiercą po siostrze lecz spadkobiercą po ojcu, który nabył spadek po siostrze. Powyższe nie wpływa jednak na skutki podatkowe powyższej sprzedaży oraz brak obowiązku zapłaty podatku dochodowego z tytułu tej transakcji, z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w przywołanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Odnosząc się do powołanej przez Panią interpretacji indywidualnej, wskazać należy, że rozstrzygnięcie to nie jest wiążące dla tutejszego organu. Interpretacja organu podatkowego dotyczy tylko konkretnej, indywidualnej sprawy, osadzonej w określonym stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) i tylko w tej sprawie rozstrzygnięcie w niej zawarte jest wiążące. Natomiast organy podatkowe, mimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, że nie stanowią materialnego prawa podatkowego.

Procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację indywidualną w trybie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.), opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Należy wskazać, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy Organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Jeżeli zatem, przedstawiony we wniosku stan faktyczny będzie różnił się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Pani w zakresie przedstawionego stanu faktycznego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w . Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).