Interpretacja indywidualna z dnia 29 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.1003.2023.2.AK
Temat interpretacji
Źródło przychodu i sposób opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży Tytułów ETF.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 listopada 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie określenia źródła przychodu i sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży tytułów ETF.
Uzupełnił go Pan pismem z 26 stycznia 2024 r (data wpływu 26 stycznia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
„Wnioskodawca” posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce (jest rezydentem podatkowym w Polsce).
Za pośrednictwem zagranicznego przedsiębiorstwa brokerskiego Wnioskodawca inwestuje w zagraniczne fundusze inwestycyjne typu ETF („Fundusz ETF”) poprzez dokonywanie zakupu i zbycia tytułów uczestnictwa w Funduszach ETF („Tytuły ETF”) na zagranicznych giełdach papierów wartościowych. Zagraniczne przedsiębiorstwo brokerskie składa zlecenia kupna i sprzedaży Tytułów ETF w imieniu Wnioskodawcy.
Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej związanej z dokonywaniem transakcji Tytułami ETF.
Fundusze ETF (ang. exchange traded fund) to fundusze inwestycyjne posiadające określoną formę organizacyjno-prawną według prawa właściwego dla miejsca ich działalności / rejestracji, które są uprawnione do emisji Tytułów ETF na podstawie prawa właściwego dla miejsca ich działalności/rejestracji.
Fundusze ETF są notowane na giełdach papierów wartościowych. Fundusze ETF odzwierciedlają notowania określonych indeksów giełdowych lub notowania określonego aktywa lub grupy aktywów. Naśladując indeksy giełdowe lub określone aktywa Fundusze ETF pozwalają pośrednio inwestować w papiery wartościowe lub inne aktywa, które składają się na określony indeks giełdowy.
Aby zagwarantować płynność obrotu Tytułami ETF, giełdy papierów wartościowych korzystają z usług animatorów rynku, którzy stale składają zlecenia kupna i sprzedaży Tytułów ETF.
Zgodnie z prospektami emisyjnymi dotyczącymi Tytułów ETF, nabywane i zbywane przez Wnioskodawcę Tytuły ETF spełniają następujące cechy:
- są zbywalnymi prawami majątkowymi i podlegają swobodnemu obrotowi giełdowemu;
- są notowane na zagranicznych giełdach papierów wartościowych w walutach, w których są emitowane.
Fundusze ETF dokonują emisji Tytułów ETF i w niektórych przypadkach są uprawnione do ich wykupu i umorzenia. Natomiast obrót Tytułami ETF odbywa się na giełdzie papierów wartościowych, gdzie są notowane Tytuły ETF.
Tytuły ETF nie uprawniają inwestorów do nabycia innych aktywów w ramach sprzedaży Tytułów ETF. Rozliczenie pieniężne Tytułów ETF odzwierciedla różnicę wartości Tytułów ETF w momencie ich nabycia i sprzedaży lub wykupu lub umorzenia przez Fundusze ETF.
Odnoszą się do papierów wartościowych określonych w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a Ustawy o PIT, walut, stóp procentowych, stóp zwrotu, towarów i innych wskaźników i mierników (prawa pochodne).
Tytuły ETF stanowiły / stanowią / będą stanowiły papiery wartościowe w rozumieniu art. 5a pkt 11 Ustawy o PIT ponieważ spełniały / spełniają / będą spełniały co najmniej cechy papierów wartościowych określone w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi („Ustawa o OIF”).
W momencie sprzedaży Tytułów ETF Wnioskodawca realizuje przychód ze sprzedaży Tytułów ETF. Zysk występuje, jeżeli cena sprzedaży Tytułów ETF jest wyższa niż cena po której zostały wcześniej zakupione przez Wnioskodawcę. Jeżeli cena sprzedaży Tytułów ETF jest niższa niż cena ich nabycia, Wnioskodawca ponosi stratę.
Druga strona transakcji kupna i sprzedaży Tytułów ETF jest nieznana Wnioskodawcy. Jest to charakterystyczne dla transakcji na rynku giełdowym, gdzie inwestorzy nie znają tożsamości drugiej strony transakcji, którą może być m.in. broker, inny inwestor lub instytucja finansowa.
Wnioskodawca dostaje od zagranicznego przedsiębiorstwa brokerskiego okresowe zestawienie transakcji Tytułami ETF zawierające daty i ceny kupna i sprzedaży Tytułów ETF. Zagraniczne przedsiębiorstwo brokerskie nie wystawia Wnioskodawcy informacji lub deklaracji podatkowych związanych z rozliczeniem podatku dochodowego od osób fizycznych od przychodów ze sprzedaży Tytułów ETF.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu sprawy:
Zagranicznym przedsiębiorstwem (brokerem) za pośrednictwem którego Wnioskodawca inwestuje/będzie inwestował w Tytuły ETF jest/będzie Bank z siedzibą w Zurychu, Szwajcaria. Transakcje zakupu i sprzedaży Tytułów ETF są/będą dokonywane w szczególności na giełdach papierów wartościowych w Szwajcarii, USA i Wielkiej Brytanii. Może zdarzyć się, że Tytuły ETF są / będą przedmiotem obrotu także na giełdach papierów wartościowych w innych państwach w zależności od decyzji podjętej przez brokera.
Pytanie
Czy przychód Wnioskodawcy ze sprzedaży Tytułów ETF stanowi / będzie stanowił przychód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych określony w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a Ustawy o PIT i podlega / będzie podlegał rozliczeniu na zasadach określonych w art. 30b Ustawy o PIT?
Pana stanowisko w sprawie
W ocenie Wnioskodawcy przychód Wnioskodawcy ze sprzedaży Tytułów ETF zalicza się / będzie się zaliczał do przychodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych określonych w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a Ustawy o PIT i podlega / będzie podlegał rozliczeniu na zasadach określonych w art. 30b Ustawy o PIT.
VI. UZASADNIENIE STANOWISKA WNIOSKODAWCY
Klasyfikacja Tytułów ETF jako papierów wartościowych na gruncie Ustawy o PIT
Na podstawie art. 5a pkt 11 Ustawy o PIT przez papiery wartościowe należy rozumieć papiery wartościowe określone w art. 3 pkt 1 Ustawy o OIF.
Zgodnie z art. 3 pkt 1 lit. a Ustawy o OIF, papiery wartościowe oznaczają akcje, prawa poboru w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych, prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z akcji lub z zaciągnięcia długu, wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego.
Zgodnie z art. 3 pkt 1 lit. b Ustawy o OIF, papiery wartościowe oznaczają inne zbywalne prawa majątkowe, które powstają w wyniku emisji, inkorporujące uprawnienie do nabycia lub objęcia papierów wartościowych o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. a Ustawy o OIF, lub wykonywane przez dokonanie rozliczenia pieniężnego, odnoszące się do papierów wartościowych o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. a Ustawy o OIF, walut, stóp procentowych, stóp zwrotu, towarów oraz innych wskaźników lub mierników (prawa pochodne).
W analizowanym stanie faktycznym / zdarzeniu przyszłym, nabywane i zbywane przez Wnioskodawcę Tytuły ETF spełniają / będą spełniały co najmniej cechy papierów wartościowych wskazanych w art. 3 pkt 1 lit. b Ustawy o OIF.
Odnosząc się do definicji papierów wartościowych zawartej w art. 3 pkt 1 lit. b Ustawy o OIF Tytuły ETF posiadają / będą posiadały następujące cechy:
- są zbywalnymi prawami majątkowymi i podlegają swobodnemu obrotowi giełdowemu;
Prospekty emisyjne dotyczące Tytułów ETF wskazują, że Tytuły ETF są zbywalne i podlegają obrotowi na giełdzie papierów wartościowych.
- powstały w wyniku emisji przez Fundusze ETF;
Prospekty emisyjne dotyczące Tytułów ETF wskazują, że Fundusze ETF emitują Tytuły ETF.
- są wykonywane przez dokonanie rozliczenia pieniężnego;
Prospekty emisyjne dotyczące Tytułów ETF wskazują, że Tytuły ETF są notowane na giełdzie i ich cena odpowiada ich cenie rynkowej w momencie nabycia i zbycia na giełdzie papierów wartościowych. Tytuły ETF nie uprawniają inwestorów do nabycia innych aktywów w ramach sprzedaży Tytułów ETF. Rozliczenie pieniężne Tytułów ETF odzwierciedla różnicę wartości Tytułów ETF w momencie ich nabycia i sprzedaży lub wykupu lub umorzenia przez Fundusze ETF.
- odnoszą się do papierów wartościowych określonych w art. 3 pkt 1 lit. a Ustawy o OIF, walut, stóp procentowych, stóp zwrotu, towarów i innych wskaźników lub mierników (prawa pochodne).
Prospekty emisyjne dotyczące Tytułów ETF wskazują, że Fundusze ETF inwestują w różnego rodzaju papiery wartościowe lub aktywa, w tym wchodzące w skład indeksów giełdowych.
W konsekwencji Tytuły ETF spełniając, co najmniej, cechy papierów wartościowych określone w art. 3 pkt 1 lit. b Ustawy o OIF stanowiły / stanowią / będą stanowiły papiery wartościowe na gruncie art. 5a pkt 11 Ustawy o PIT.
Klasyfikacja przychodów ze zbycia Tytułów ETF
Przychodami z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 Ustawy o PIT są m.in.:
- przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem art. 17 ust. 1c Ustawy o PIT, określone w art. 17 ust. 1 pkt 5 Ustawy o PIT;
- przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, określone w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a Ustawy o PIT.
Pod pojęciem przychodów z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 5 Ustawy o PIT należy rozumieć przysporzenia wynikające z relacji występującej między funduszem kapitałowym i uczestnikiem funduszu kapitałowego. Kategoria przychodów obejmuje zatem tylko takie przychody, które są rezultatem realizacji przez fundusz kapitałowy uprawnień majątkowych podatnika jako jego uczestnika, w szczególności poprzez umorzenie lub wykup wyemitowanych przez fundusz jednostek uczestnictwa w funduszu kapitałowym lub certyfikatów inwestycyjnych, lub innych praw majątkowych wyemitowanych przez fundusz.
Powyższe oznacza, że przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 5 Ustawy o PIT nie obejmują przysporzeń wynikających z czynności innych niż te występujące między funduszem kapitałowym i uczestnikiem funduszu kapitałowego. Nie dotyczą zatem przysporzeń będących rezultatem czynności dokonanych między uczestnikiem funduszu kapitałowego i podmiotami trzecimi, nawet jeżeli wskazane czynności dotyczą praw majątkowych wyemitowanych przez fundusz kapitałowy.
Tym samym, dysponowanie prawami majątkowymi przez inwestora na rzecz osób trzecich, w tym poprzez ich zbycie, nie generuje przychodów z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 5 Ustawy o PIT.
Niniejsze stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w stanowiskach prezentowanych przez organy podatkowe w interpretacjach indywidualnych: Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 29 kwietnia 2020 r., nr 0115-KDIT1.4011.116.2020.1.MT
„Należy wyjaśnić, że – wbrew twierdzeniom Zainteresowanego – wykup certyfikatów inwestycyjnych przez fundusz nie mieści się w zakresie zastosowania art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Certyfikaty inwestycyjne są co prawda papierem wartościowym, o którym mowa w art. 3 pkt 1 lit. a ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Niemniej jednak, regulacji art. 30b ustawy podlegają dochody z ich odpłatnego zbycia na rzecz podmiotów trzecich, natomiast wykup certyfikatów przez fundusz kapitałowy mieści się w zakresie zastosowania art. 30a tej ustawy. A zatem, omawiana sytuacja wykupu certyfikatów inwestycyjnych posiadanych przez Zainteresowanego podlega regulacji art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie ma do niej natomiast zastosowania art. 30b tej ustawy”.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 lutego 2010 r., nr IPPB2/415-736/09-2/MK
„Zasady opodatkowania dochodów uzyskanych z tytułu udziału w funduszach kapitałowych reguluje art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w świetle którego od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a w przypadku gdy Podatnik dokonuje sprzedaży papierów wartościowych np. certyfikatów inwestycyjnych na rzecz funduszu inwestycyjnego. […]. Natomiast jeżeli podatnik dokonuje zbycia papierów wartościowych np. certyfikatów inwestycyjnych na rzecz osoby trzeciej na podstawie art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu”.
Stanowisko Wnioskodawcy znajduje także odzwierciedlenie w doktrynie prawa podatkowego: Sekita Jarosław, Opodatkowanie dochodów osób fizycznych z inwestowania i lokacji majątku, ABC 2011 „Nabywane przez uczestników funduszy zamkniętych certyfikaty inwestycyjne są papierami wartościowymi, które podlegają obrotowi wtórnemu (art. 121 ust. 1 i 8 u.f.i.). W przeciwieństwie do jednostek uczestnictwa w otwartych funduszach inwestycyjnych mogą być one zbywane na rzecz osób trzecich. Przychód ze sprzedaży (oraz innych odpłatnych form zbycia) certyfikatu nie jest już przychodem uzyskanym z tytułu udziału w funduszu. To nie wartość aktywów funduszu, ale środki własne nabywcy są źródłem zapłaty ceny. Sprzedaż certyfikatu przez jego właściciela nie jest formą wykupu przez fundusz, czyli bezpośrednim zrealizowaniem zysku z udziału w funduszu, ale uzyskaniem ceny sprzedaży papieru wartościowego. Przychód ze sprzedaży (innej formy odpłatnego zbycia) papieru wartościowego (jakim jest certyfikat) jest przychodem wymienionym w art. 17 ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.f. i podlega opodatkowaniu na zasadach właściwych dla dochodów ze zbycia papierów wartościowych. Tego rodzaju przychód (należny, choćby nie został faktycznie otrzymany) podlega art. 30b u.p.d.o.f. i jest wyłączony ze stosowania art. 30a u.p.d.o.f”.
Zbycie takich praw majątkowych na rzecz osób trzecich generuje przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a Ustawy o PIT.
W niniejszym stanie faktycznym Wnioskodawca nabywa i zbywa Tytuły ETF na giełdach papierów wartościowych. W każdym przypadku druga strona transakcji kupna i zbycia Tytułów ETF jest nieznana Wnioskodawcy. Jest to charakterystyczne dla transakcji na rynku giełdowym, gdzie inwestorzy nie znają tożsamości drugiej strony transakcji, którą może być m. in. broker, inny inwestor lub instytucja finansowa, w tym Fundusz ETF nabywający Tytuły ETF w celu ich umorzenia.
Nie można zatem uznać, że sprzedaż Tytułów ETF przez Wnioskodawcę wynika z czynności dokonanych między Wnioskodawcą i Funduszami ETF w wyniku wykonania przez Fundusze ETF praw majątkowych w stosunku do Wnioskodawcy jako uczestnika Funduszy ETF, poprzez wykup lub umorzenie Tytułów ETF. W analizowanym stanie faktycznym / zdarzeniu przyszłym, sprzedaż Tytułów ETF jest / będzie dokonywana przez Wnioskodawcę w wykonaniu własnych praw majątkowych bez udziału i niezależnie od praw majątkowych Funduszy ETF. Należy bowiem podkreślić, że Fundusze ETF dokonują emisji Tytułów ETF i w niektórych przypadkach są uprawnione do ich umorzenia natomiast obrót Tytułami ETF odbywa się na giełdach papierów wartościowych na których są notowane Tytuły ETF. W związku z tym, skoro sprzedaż Tytułów ETF przez Wnioskodawcę następuje na giełdach papierów wartościowych i Wnioskodawca nie zna tożsamości nabywców Tytułów ETF, to okoliczność ta wskazuje, że zbycie Tytułów ETF nie powinno stanowić czynności wynikającej z relacji między Wnioskodawcą i Funduszami ETF.
W ocenie Wnioskodawcy przychody ze sprzedaży Tytułów ETF należy zatem zaliczyć do przychodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a w zw. z art. 5a pkt 11 Ustawy o PIT. Przychody Wnioskodawcy nie stanowią / nie będą stanowić natomiast przychodów z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, określonych w art. 17 ust. 1 pkt 5 Ustawy o PIT.
Rozliczenie podatku PIT od dochodów ze zbycia Tytułów ETF
Co istotne, przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 5 Ustawy o PIT podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym według zasad określonych w art. 30a Ustawy o PIT, natomiast przychody określone w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a Ustawy o PIT są opodatkowane podatkiem dochodowym na podstawie zasad określonych w art. 30b Ustawy o PIT.
Mając na uwadze, że przychody Wnioskodawcy ze zbycia Tytułów ETF stanowią / będą stanowiły przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a Ustawy o PIT, dochód ze zbycia Tytułów ETF podlega / będzie podlegał opodatkowaniu według zasad z art. 30b Ustawy o PIT.
Zgodnie z art. 30b ust. 1 Ustawy o PIT od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.
W świetle art. 30b ust. 2 pkt 1 Ustawy o PIT dochodem ze zbycia papierów wartościowych jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38 Ustawy o PIT, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14 Ustawy o PIT.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 Ustawy o PIT w momencie zbycia papierów wartościowych wydatki poniesione na objęcie lub nabycie papierów wartościowych stanowią koszty uzyskania przychodów.
Tym samym w celu ustalaniu dochodu z tytułu zbycia Tytułów ETF Wnioskodawca powinien pomniejszyć przychody osiągnięte ze sprzedaży tych Tytułów ETF w danym roku podatkowym o wydatki poniesione na nabycie zbywanych Tytułów ETF.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 9 ust. 2 omawianej ustawy:
Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Jak wynika z powołanych przepisów, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje zasadę powszechności opodatkowania (art. 9 ust. 1). Konstrukcja podatku dochodowego od osób fizycznych zakłada przy tym zróżnicowanie sposobu opodatkowania poszczególnych rodzajów dochodów (przychodów) osób fizycznych w oparciu o system przyporządkowywania ich do odpowiedniego źródła przychodów. Ustawodawca tworząc system opodatkowania dochodów osób fizycznych miał na względzie, że przysporzenia uzyskiwane przez osoby fizyczne mogą być skutkiem różnych rodzajów czynności i zdarzeń. Stworzył więc klasyfikację tych przysporzeń w oparciu o kryterium źródła przychodów i system ich opodatkowania uwzględniający specyfikę poszczególnych źródeł przychodów. System ten obejmuje:
- tzw. opodatkowanie na zasadach ogólnych, w przypadku którego mają zastosowanie m.in. ogólne reguły ustalania podstawy opodatkowania wynikające z art. 9 ust. 1a, ust. 2 i ust. 3 ustawy oraz
- szczególne tryby opodatkowania dotyczące wyodrębnionych kategorii przychodów (m.in. szczególne tryby opodatkowania unormowane odpowiednio w art. 30a i art. 30b ustawy).
Ogólne wyjaśnienie pojęcia „przychodów” zawarto w art. 11 ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którym:
przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Kosztami uzyskania przychodów są natomiast - w myśl art. 22 ust. 1 ustawy są:
Koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Źródła przychodów zostały określone w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wśród nich ustawodawca wyodrębnił – w puncie 7 ww. przepisu – źródło jakimi są:: kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.
Stosownie do art. 17 ust. 1 omawianej ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in.:
odsetki od pożyczek (art. 17 ust. 1 pkt 1);
odsetki (dyskonto) od papierów wartościowych (art. 17 ust. 1 pkt 3);
dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału (art. 17 ust. 1 pkt 4);
przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 1c (art. 17 ust. 1 pkt 5);
przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych (art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a);
przychody z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. b);
przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających (art. 17 ust. 1 pkt 10).
Co istotne, przychody pochodzące ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy nie podlegają temu samemu reżimowi opodatkowania podatkiem dochodowym. W szczególności, w odniesieniu do poszczególnych rodzajów przychodów z kapitałów pieniężnych wymienionych w art. 17 ust. 1 ustawodawca przewidział opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym w trybie art. 30a ustawy albo opodatkowanie w trybie art. 30b ustawy. Przy czym, jak wskazywano powyżej, regulacje art. 30a i art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mają charakter szczególny w stosunku do ogólnej reguły ustalania podstawy opodatkowania wynikającej z art. 9 ust. 1a, ust. 2 i ust. 3 ustawy.
W opisie sprawy wskazuje Pan, że posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Za pośrednictwem zagranicznego przedsiębiorstwa brokerskiego inwestuje Pan w zagraniczne fundusze inwestycyjne typu ETF poprzez dokonywanie zakupu i zbycia tytułów uczestnictwa w Funduszach ETF na zagranicznych giełdach papierów wartościowych. Zagraniczne przedsiębiorstwo brokerskie z siedzibą w Szwajcarii składa zlecenia kupna i sprzedaży Tytułów ETF w Pana imieniu. Fundusze ETF są notowane na giełdach papierów wartościowych. Transakcje zakupu i sprzedaży Tytułów ETF są/będą dokonywane w szczególności na giełdach papierów wartościowych w Szwajcarii, USA i Wielkiej Brytanii lub innych. Wskazuje Pan, że Tytuły ETF stanowiły / stanowią / będą stanowiły papiery wartościowe w rozumieniu art. 5a pkt 11 Ustawy o PIT ponieważ spełniały / spełniają / będą spełniały co najmniej cechy papierów wartościowych określone w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. W momencie sprzedaży Tytułów ETF Wnioskodawca realizuje przychód ze sprzedaży Tytułów ETF. Otrzymuje Pan od zagranicznego przedsiębiorstwa brokerskiego okresowe zestawienie transakcji Tytułami ETF zawierające daty i ceny kupna i sprzedaży Tytułów ETF. Zagraniczne przedsiębiorstwo brokerskie nie wystawia informacji lub deklaracji podatkowych związanych z rozliczeniem podatku dochodowego od osób fizycznych od przychodów ze sprzedaży Tytułów ETF.
Pojęcie „fundusze kapitałowe” w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zdefiniowane zostało w art. 5a pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z tym przepisem:
Fundusze kapitałowe oznacza fundusze inwestycyjne oraz fundusze zagraniczne, o których mowa w przepisach o funduszach inwestycyjnych, oraz ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe działające na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, z wyjątkiem funduszy emerytalnych, o których mowa w przepisach o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.
Wskazuje Pan, że Tytuły ETF stanowiły / stanowią / będą stanowiły papiery wartościowe w rozumieniu art. 5a pkt 11 Ustawy o PIT ponieważ spełniały / spełniają / będą spełniały co najmniej cechy papierów wartościowych określone w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.
Dla prawidłowego określenia skutków podatkowych z tytułu sprzedaży Tytułów ETF istotne jest wyjaśnienie, do jakich przychodów z kapitałów pieniężnych mają zastosowanie odpowiednio art. 30a i art. 30b ustawy.
I tak, stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy:
Do kategorii przychodów z kapitałów pieniężnych należą przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych z zastrzeżeniem ust. 1c
Pod pojęciem „przychodów z udziału w funduszu kapitałowym” rozumie się wszelkie przysporzenia wynikające z relacji fundusz kapitałowy – uczestnik tego funduszu. Przepis ten dotyczy zatem przychodów które są rezultatem realizacji przez fundusz kapitałowy uprawnień majątkowych podatnika jako uczestnika funduszu.
Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2023 r., poz. 646 ze zm. ):
Instrumentami finansowymi w rozumieniu ustawy są niebędące papierami wartościowymi tytuły uczestnictwa w instytucjach wspólnego inwestowania.
Zgodnie natomiast z art. 3 pkt 3 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi:
ilekroć w ustawie jest mowa o tytułach uczestnictwa w instytucjach wspólnego inwestowania - rozumie się przez to wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego papiery wartościowe lub niebędące papierami wartościowymi instrumenty finansowe reprezentujące prawa majątkowe przysługujące uczestnikom instytucji wspólnego inwestowania, w tym w szczególności jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
lit a - do przychodów z kapitałów pieniężnych zalicza się również przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, jak i
lit. b przychody z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych o których mowa w art. 3 pkt 1 lit b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r o obrocie instrumentami finansowymi,
Dochody z w/w tytułu podlegają opodatkowaniu w trybie art. 30b ustawy.
Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 5 omawianej ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2023 r.
1. Od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a:
5) od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych;
Natomiast treść art. 30a ust. 1 pkt 5 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2024 r. stanowi:
1. Od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a:
5) ze świadczeń otrzymanych z dochodów funduszu kapitałowego, jeżeli statut przewiduje wypłaty z tych dochodów jego uczestnikom bez umarzania, odkupywania, wykupywania albo unicestwiania w inny sposób tytułów uczestnictwa w takim funduszu;
Stosownie do art. 30b ust. 1 ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2023 r.
od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.
Z kolei wprowadzony od 1 stycznia 2024 r. do art. 30b ust. 1 - pkt 5 stanowi, że:
1. Od dochodów uzyskanych:
5) z umorzenia, odkupienia, wykupienia albo unicestwienia w inny sposób tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych
- podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu
Przedmiotem Pana wątpliwości jest kwestia czy uzyskany przychód ze sprzedaży Tytułów ETF, które jak Pan wskazuje w opis sprawy stanowią i będą stanowić papiery wartościowe, winien podlegać opodatkowaniu wg zasad przewidzianych w treści art. 30a czy też art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Regulacji art. 30b ustawy podlegają zatem dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.
Jak wynika z art. 30b ust. 2 pkt 1 ww. ustawy:
Dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub 1g lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.
Stosownie natomiast do art. 30b ust. 2 pkt 7 ustawy:
Dochodem, o którym mowa w ust. 1 jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu umorzenia, odkupienia, wykupienia albo unicestwienia w inny sposób tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38.
Jak stanowi art. 30b ust. 5 tej ustawy:
Dochodów, o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c.
Z kolei, w świetle art. 30b ust. 6 pkt 1 ustawy:
Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1, wykazać uzyskane w roku podatkowym dochody, o których mowa w ust. 1 i 1a, i obliczyć należny podatek dochodowy.
W podstawie opodatkowaniu w trybie art. 30b uwzględnia się m.in. osiągniętą w roku podatkowym różnicę między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14 (art. 30b ust. 2 pkt 1).
Zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym.
W myśl art. 45 ust. 1a pkt 1 omawianej ustawy:
W terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b.
Stosownie do art. 45 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy:
Przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania podatnicy są obowiązani wpłacić - należny podatek dochodowy wynikający z zeznania, o którym mowa w ust. 1a pkt 1, albo różnicę pomiędzy podatkiem należnym wynikającym z zeznania, o którym mowa w ust. 1a pkt 1, a sumą zapłaconych za dany rok zaliczek.
Sprzedaż przez Pana Tytułów ETF, które zgodnie z opisem sprawy stanowią papiery wartościowe, spowoduje po Pana stronie powstanie przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód ten należy zakwalifikować do przychodów z kapitałów pieniężnych, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i opodatkować na podstawie zasad określonych w art. 30b ww. ustawy .
W konsekwencji, Pana stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
- stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
- zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Odnośnie powołanych przez Pana interpretacji indywidualnych oraz wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - wskazać należy, że orzeczenia te dotyczą tylko konkretnej, indywidualnej sprawy, jak również powołane wyroki dotyczą konkretnych spraw podatników osądzonych w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Natomiast organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, że nie stanowią materialnego prawa podatkowego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).