Interpretacja indywidualna z dnia 26 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.43.2024.2.AD
Temat interpretacji
Skutki podatkowe zbycia nieruchomości.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 stycznia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 15 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 9 lutego 2024 r. Treść wniosku jest następująca.
Opis zdarzenia przyszłego
W dniu (...) 2022 r. została podpisana pomiędzy X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w A, B. B (wraz z reprezentowaną małżonką) oraz Panem w kancelarii notarialnej umowa zniesienia współwłasności, z treści której wynika, że wpisani w księdze wieczystej (...):
•Pan w udziale wynoszącym 1/4 (jedna czwarta) części
•X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w A w udziale wynoszącym 1/4 (jedna czwarta) części oraz
•C. i B. małżonkowie B na prawach wspólności majątkowej małżeńskiej w udziale wynoszącym 2/4 (dwie czwarta) części
•dokonali zniesienia współwłasności nieruchomości w ten sposób, że:
•ustanowiony odrębną własność lokal mieszkalny numer 2 o łącznej powierzchni użytkowej wynoszącej (...) m2 przypadł na wyłączną własność Panu,
•ustanowiony odrębną własność lokal mieszkalny numer 1 o łącznej powierzchni użytkowej wynoszącej (...) m2 przypadł na wyłączną własność C. i B. małżonkom B do ich majątku wspólnego w udziale 2/3 (dwie trzecie) części, oraz
•X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w A w udziałach po 1/3 (jedna trzecia) części.
Strony zapewniły, że w związku z dokonanym tym aktem zniesieniem współwłasności nie czynili sobie wzajemnie żadnych spłat ani dopłat.
Udział w powyższej nieruchomości nabył Pan:
•częściowo w drodze prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego w D z (...) 2005 r. o stwierdzenie nabycia spadku, sygn. akt (...), po matce E. E, oraz
•częściowo w drodze prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego w D z (...) 2007 r. o stwierdzenie nabycia spadku, sygn. (...) po ojcu F. F.
C. i B. małżonkowie B udział w powyższej nieruchomości nabyli na podstawie umowy sprzedaży z (...) 2021 r. do majątku wspólnego.
X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w A udział w powyższej nieruchomości nabyła na podstawie umowy sprzedaży z (...) 2021 r.
Urząd Skarbowy zakwestionował wartość lokalu, która przypadła Panu, uznając, że nabył Pan lokal o wartości większej niż przysługujący mu dotychczas udział. Decyzją z (...) 2023 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w D (znak sprawy: (...)) ustalił wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od spadków i darowizn w wysokości (...) zł, uznając, że wobec Pana wystąpiła nadwyżka stanowiąca podstawę opodatkowania w rozumieniu art. 7 ust. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Uzupełnienie wniosku
W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że:
•Zbycia opisanego we wniosku lokalu zamierza Pan dokonać w miesiącu (...) 2024 r.
•Wartość otrzymanej nieruchomości w wyniku zniesienia współwłasności przekroczyła udział jaki Panu przysługiwał dotychczas, czyli przed zniesieniem współwłasności, co zostało potwierdzone decyzją Naczelnika Urzędu Skarbowego w D z 9 listopada 2023 r., której Pan nie kwestionuje.
Pytanie
W uzupełnieniu wniosku sformułował Pan następujące pytanie.
Czy na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym do osób fizycznych w opisanym stanie faktycznym zbycie lokalu opisanego we wniosku w miesiącu (...) 2024 r. rodzi obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu zbycia nieruchomości?
Pana stanowisko w sprawie
W sformułowanym w uzupełnieniu wniosku własnym stanowisku podaje Pan, że w Pana ocenie, odpowiedź na pytanie brzmi nie. Zbycie lokalu opisanego we wniosku w miesiącu (...) 2024 r. nie rodzi obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu zbycia nieruchomości na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym do osób fizycznych.
W Pana ocenie, termin 5 lat w zakresie obowiązku podatkowego od zbycia nieruchomości należy liczyć od dnia pierwotnego nabycia nieruchomości przez Pana w 2007 r., a nie od daty zniesienia współwłasności w 2022 r., gdyż w opisanym stanie faktycznym zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia rzeczy, ponieważ odbyło się bez spłat lub dopłat.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy :
Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy,
–jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Tym samym, każda czynność prawna, której przedmiotem jest odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)˗c) cytowanej ustawy stanowi źródło przychodów w rozumieniu tego przepisu, jeżeli zostanie dokonana w określonym czasie, tj. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.
Wobec powyższego, w przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu przychodu ma moment i sposób nabycia tej nieruchomości.
Z treści wniosku wynika, że pierwotny udział w nieruchomości nabył Pan częściowo:
•w 2005 r. w drodze spadku po matce, oraz
•w 2007 r. w drodze spadku po ojcu.
Następnie w wyniku zniesienia współwłasności nieruchomości, które miało miejsce w 2022 r. nabył Pan na wyłączną własność lokal. Wartość otrzymanej nieruchomości w wyniku zniesienia współwłasności przekroczyła wartość udziału jaki przysługiwał Panu przed zniesieniem współwłasności. Zbycia opisanego we wniosku lokalu zamierza Pan dokonać w miesiącu (...) 2024 r.
Stosownie zaś do art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.
Zatem, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) w związku z art. 10 ust. 5 ww. ustawy (czyli nabytych w drodze spadku), znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment ich nabycia przez spadkodawcę.
W niniejszej sprawie, w kontekście treści art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, istotna jest również ocena skutków prawnych zniesienia współwłasności.
Celem postępowania o zniesienie współwłasności w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego jest nowe ukształtowanie prawa własności rzeczy, która stanowi przedmiot współwłasności.
Stosownie do art. 211 i art. 212 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (t. j. Dz. U z 2022 r. poz. 1360):
Zniesienie współwłasności może nastąpić przez podział rzeczy wspólnej, a gdy rzeczy nie da się podzielić, przez przyznanie rzeczy jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych bądź przez podział cywilny, polegający na sprzedaży rzeczy wspólnej i podziale uzyskanej ceny stosownie do wielkości udziałów współwłaścicieli.
Mając zatem na uwadze powyższe stwierdzić należy, że zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia rzeczy tylko wówczas, jeżeli mieści się w ramach udziału jaki przypadał byłym współwłaścicielom w rzeczy wspólnej i odbyło się bez spłat i dopłat. Natomiast, jeżeli udział danej osoby ulega powiększeniu (nawet bez spłat i dopłat) to traktowany jest w kategorii nabycia, ponieważ w ten sposób ulega powiększeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad rzeczą (nieruchomością), jak i stan jej majątku osobistego.
Tak więc co do zasady, zniesienie współwłasności jest formą nowego nabycia wówczas, gdy w wyniku tego zniesienia podatnik otrzymuje nieruchomość, która przekracza udział jaki pierwotnie podatnikowi przysługiwał.
Podobne wnioski wynikają z ukształtowanej już linii orzeczniczej Naczelnego Sądu Administracyjnego, zgodnie z którą, nabyciem rzeczy w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie jest przyznanie jej na wyłączną własność jednemu ze współwłaścicieli w wyniku dokonanego zniesienia współwłasności, jeśli:
•podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty i dopłaty, lub
•wartość otrzymanej przez daną osobę rzeczy w wyniku podziału tego majątku mieści się w udziale, jaki przysługiwał tej osobie we współwłasności.
Za datę nabycia nieruchomości lub prawa, które przypadły danej osobie w wyniku zniesienia współwłasności – w przypadku ich sprzedaży – należy przyjąć więc datę ich pierwotnego nabycia, jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości lub prawa w wyniku zniesienia współwłasności mieści się w udziale, jaki przysługuje tej osobie w majątku objętym współwłasnością.
Natomiast, jeżeli w wyniku dokonanego zniesienia współwłasności, przedmiotem którego były nieruchomości, udział w nich zwiększa się, tj. przekracza wartość udziału dotychczas posiadanego, to data zniesienia współwłasności będzie również datą nabycia tego udziału w nieruchomościach, o który zwiększył się udział w nich po dokonaniu tej czynności. Nabycie w wyniku zniesienia współwłasności części majątku, który należał do innych współwłaścicieli, należy więc traktować jako nabycie w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W przedmiotowej sprawie wskazał Pan, że w wyniku zniesienia współwłasności wartość udziału Pana w nieruchomości, po zniesieniu współwłasności przekroczyła wartość udziału, jaki przysługiwał Panu przed dokonanym zniesieniem współwłasności.
Wobec powyższego, dla celów podatku dochodowego, bieg terminu pięcioletniego dla udziału w nieruchomości, nabytego w wyniku zniesienia współwłasności w części, która przekroczyła wartość udziału, jaki przysługiwał Panu przed dokonanym zniesieniem współwłasności należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie w drodze zniesienia współwłasności. W Pana przypadku będzie to 2022 r.
Podsumowując, mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku opis sprawy należy uznać, że odpłatne zbycie nieruchomości opisanej we wniosku w części nabytej przez Pana w drodze spadku w 2005 r. i w 2007 r. nie będzie stanowić źródła przychodu, ponieważ, zbycie nastąpiło po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.
Natomiast odpłatne zbycie nieruchomości, w części odpowiadającej udziałowi, który nabył Pan w wyniku zniesienia współwłasności, stanowić będzie źródło przychodu, w rozumieniu powołanego wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W konsekwencji zajęte przez Pana stanowisko uznać należy za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpetacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
•Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
•Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
•Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
•w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo
•w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).