Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). - Interpretacja - 0112-KDSL1-2.4011.558.2023.2.AP

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 23 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.558.2023.2.AP

Temat interpretacji

Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 grudnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 19 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 stycznia 2024 r. (wpływ 1 lutego 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca (…) (dalej: Wnioskodawca lub Przedsiębiorca) prowadzi od 3 sierpnia 2012 r. działalność gospodarczą pod nazwą (…), zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Przedmiotem prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej jest m.in.: działalność związana z oprogramowaniem (PKD: 62.01.Z) polegająca na tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania.

Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy na podstawie art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) i rozlicza się z podatku dochodowego w formie podatku liniowego.

Wnioskodawca zawarł w 2022 r. umowę świadczenia usług i wystawia z tego tytuły faktury VAT kontrahentowi (…) mającym siedzibę w (…). Przedmiotem umowy jest wytworzenie autorskiego oprogramowania – aplikacji. Na podstawie ww. umowy Wnioskodawca przenosi na klienta całość autorskich praw majątkowych do programu komputerowego, za co otrzymuje określone w umowie wynagrodzenie.

Wnioskodawca nie nabywa wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty ani praw autorskich innych podmiotów. Oprogramowanie wytwarzane, rozwijane i ulepszane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej bezpośrednio działalności gospodarczej jest rezultatem jego własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej. Oprogramowanie takie stanowi utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: ustawa o prawie autorskim).

W ramach współpracy z klientem Wnioskodawca działa i będzie działać w przyszłości jako programista we wskazanym poniżej zakresie.

Wnioskodawca w ramach działalności badawczo-rozwojowej tworzy i będzie tworzył od podstaw nowe oprogramowanie – aplikację.

Wnioskodawca w 2016 r. ukończył studia magisterskie na wydziale (…) w kierunku Informatyka. W trakcie studiów zaangażował się w prace naukowo-badawcze w kierunku uczenia maszynowego, czego efektem była publikacja naukowa opublikowana w prestiżowym czasopiśmie (…), a wyniki prac były prezentowane na konferencji (…). Wnioskodawca jest współautorem ww. publikacji.

W toku kształcenia uzyskał solidne podstawy zarówno wiedzy, jak i metodologii dotyczącej prowadzenia działalności badawczej. Umiejętności te codziennie wykorzystuje i rozwija w prowadzonej działalności gospodarczej, w ramach której współpracuje z kilkoma zagranicznymi klientami, dla których analizuje, projektuje, wdraża, a następnie rozwija autorskie rozwiązania.

Do zadań Wnioskodawcy należy stworzenie programu – aplikacji służącej do agregacji, klasyfikacji i oceny atrakcyjności nieruchomości na rynku (…), a następnie udostępniania jej do łatwego wyszukiwania użytkownikom końcowym w języku (…), przy użyciu bazy danych (…) w wariancie konwersacyjnym. W ramach projektu do obowiązków Wnioskodawcy należy również integracja dziesiątek (…) udostępnionych przez strony rządowe i prywatne firmy w celu pozyskania informacji niezbędnych do realizacji założeń aplikacji.

W skład zadań wchodzi również analiza biznesowa i funkcjonalna, analiza i utworzenie planu architektury aplikacji, implementacja, instalacja aplikacji w środowisku rozproszonym (wiele serwerów), utworzenie scenariuszy testowych oraz samo testowanie aplikacji.

Zadaniem postawionym przez klienta było i jest zaprojektowanie oraz implementacja aplikacji w formie usługi WWW, na której klient końcowy otrzymuje możliwość wyszukiwania nieruchomości, jednak w porównaniu z istniejącymi rozwiązaniami, stawia on szczególny nacisk na analizę potrzeb potencjalnego klienta nie tylko dotyczących warunków mieszkaniowych, ale również najbliższego otoczenia.

Po wprowadzeniu nieruchomości do systemu, następuje zautomatyzowana analiza otoczenia, w której znajduje się nieruchomość, mająca na celu uzyskanie faktów niezbędnych dla dalszego przetwarzania. Analizowanymi parametrami są między innymi:

-bliskość przedszkoli, szkół, uniwersytetów oraz ich oceny;

-bliskość parków, atrakcji;

-udział ludzi młodych w przekroju społecznym w danym dystrykcie;

-dostęp do komunikacji miejskiej – odległość do najbliższych stacji;

-potencjalne problemy z transportem (częste korki);

-ilość zdarzeń kryminalnych w okolicy.

Do tego celu wykorzystywanych jest wiele źródeł informacji, takich jak: (…).

Należy podkreślić, że dla każdej prowincji w (…) zestaw źródeł danych jest odmienny, co dodatkowo rozszerza zakres zadań. Dodatkowo, system musi wspierać rozszerzanie listy ocenianych parametrów wraz z upływem czasu. Na podstawie tych faktów, następuje przypisanie tagów przez podsystem tagujący z odpowiednią oceną do danej nieruchomości. Przykładowe tagi to „dobre miejsce do wychowywania dzieci”, „miejsce przyjazne dla transportu publicznego”, „okolica pełna energii” czy „zielona okolica”. Podsystem tagujący musi uwzględnić liczne fakty w celu przypisania tagu z odpowiednią oceną dla danej nieruchomości. Przykładowo, dla ustalenia oceny tagu „dobre miejsce dla wychowywania dzieci”, system musi brać pod uwagę następujące fakty:

-bliskość szkół podstawowych, oraz wyższych – im bliżej do nieruchomości, tym ocena cząstkowa jest wyższa;

-udział młodych ludzi w populacji w danym dystrykcie – im wyższa, tym wyższa ocena cząstkowa;

-niska przestępczość – im niższa, tym wyższa ocena cząstkowa;

-bliskość parków i atrakcji dla dzieci – im bliżej tym wyższa ocena cząstkowa.

Oceny cząstkowe są sumowane z odpowiednimi wagami, co przekłada się na ocenę danego tagu dla danej nieruchomości. W ten sposób każda nieruchomość dodawana do systemu, poza podstawowymi parametrami takimi jak typ, wielkość, cena, ilość pokoi i sypialni, otrzymuje również rozbudowaną ocenę lokalizacji, w której jest ona umiejscowiona, a klienci są w stanie podjąć optymalną decyzję zakupową. Dane są przedstawiane w formie tabelarycznej oraz mapy. Takie podejście jest zupełną nowością, która nie istnieje na rynku. Dodatkową możliwością udostępnioną klientom ma być w pełni zautomatyzowany (…) wykorzystujący modele (…), który w swobodnej rozmowie z potencjalnym klientem i zadawaniu serii pytań będzie w stanie wyekstrahować atrybuty, na których najbardziej zależy kupującemu. W celu analizy potrzeb, poza podstawowymi pytaniami, takimi jak budżet oraz ogólna lokalizacja, (…) będzie zadawał również pytania takie jak – czy klient posiada dzieci, czy porusza się samochodem czy komunikacją miejską. Na tej podstawie będzie w stanie zaproponować najlepsze nieruchomości wraz z uzasadnieniem dokonanych wyborów. Program – aplikacja, jest innowacyjna, ponieważ wymaga połączenia wielu metod pozyskiwania oraz przetwarzania informacji w celu analizy otoczenia nieruchomości. Na rynku nie istnieje podobne rozwiązanie.

Wnioskodawca nie nabywa wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty ani praw autorskich innych podmiotów. Oprogramowanie wytwarzane, rozwijane i ulepszane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej bezpośrednio działalności gospodarczej jest rezultatem jego własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej. Oprogramowanie takie stanowi utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: ustawa o prawie autorskim).

Wnioskodawca podnosi, że wytwarzanie, ulepszanie i rozwijanie oprogramowania dla opisanego wyżej klienta ma miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu tworzenia nowych zastosowań i ich rozwijania, w postaci nowoczesnych aplikacji, które powodują powstanie nowych zastosowań i możliwości.

W ramach omawianej działalności, Wnioskodawca zdobywa, poszerza i łączy interdyscyplinarną wiedzę z zakresu matematyki, algorytmiki i informatyki i programowania, uczenia maszynowego w celu tworzenia, optymalizacji i rozwijania omawianych aplikacji. Wnioskodawca posiada także szeroką i aktualną wiedzę w ww. dziedzinach, a jego rola w projektach skupia się w obszarze R&D (badania i rozwój), zarówno w fazach analizy, specyfikacji, jak i prototypowania oraz tworzenia i wdrażania. Efekty działalności Wnioskodawcy są rozwiązaniami niewystępującymi dotychczas w praktyce gospodarczej lub są na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Omawiana aplikacja zawiera szereg unikalnych w skali światowej funkcjonalności.

Wnioskodawca przenosi na ww. klienta w ramach zawartej umowy całość autorskich praw majątkowych do wytwarzanego w omówiony sposób oprogramowania (aplikacji).

Wnioskodawca zamierza skorzystać z przepisów art. 30ca i art. 30cb ustawy o PIT, które umożliwiają zastosowanie 5% stawki opodatkowania w zakresie dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. autorskiego prawa do programu komputerowego (art. 30ca ust. 1 i ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT) (dalej: ulga IP BOX). W konsekwencji Wnioskodawca zamierza w zeznaniu rocznym za rok 2022 (korekta) i w latach przyszłych rozliczyć dochód uzyskany z autorskiego prawa do programu komputerowego w ramach opisanej współpracy z klientem z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącej 5%.

Jednocześnie Wnioskodawca oświadcza, że na potrzeby skorzystania z IP Box posiada i będzie posiadał odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodną z wymogami art. 30cb ustawy o PIT, ewidencję, pozwalającą na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT przypadających na każde wyżej wymienione prawo i zapewniającą określenie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

W piśmie z 29 stycznia 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzielił Pan następujących odpowiedzi na zadane w wezwaniu pytania:

1)na czym polega/będzie polegać innowacyjność tworzonego i rozwijanego przez Pana „oprogramowania”, w okresie którego dotyczy wniosek, w stosunku do którego przenosił/będzie Pan przenosił autorskie prawa majątkowe na rzecz Zleceniodawcy?

Odpowiedź: Innowacyjność tworzonego i rozwijanego poniższego „oprogramowania”, w okresie którego dotyczy wniosek, w stosunku do którego Wnioskodawca przenosił/będzie przenosił autorskie prawa majątkowe na rzecz Zleceniodawcy, polega na połączeniu wielu poniżej opisanych metod pozyskiwania oraz przetwarzania informacji w celu analizy otoczenia nieruchomości. Na rynku nie istnieje podobne rozwiązanie.

Do zadań Wnioskodawcy należy stworzenie programu – aplikacji służącej do agregacji, klasyfikacji i oceny atrakcyjności nieruchomości na rynku (…), a następnie udostępniania jej do łatwego wyszukiwania użytkownikom końcowym w języku (…), przy użyciu bazy danych (…) w wariancie konwersacyjnym. W ramach projektu do obowiązków Wnioskodawcy należy również integracja dziesiątek (…) udostępnionych przez strony rządowe i prywatne firmy w celu pozyskania informacji niezbędnych do realizacji założeń aplikacji.

W skład zadań wchodzi również analiza biznesowa i funkcjonalna, analiza i utworzenie planu architektury aplikacji, implementacja, instalacja aplikacji w środowisku rozproszonym (wiele serwerów), utworzenie scenariuszy testowych oraz samo testowanie aplikacji. Zadaniem postawionym przez klienta było i jest zaprojektowanie oraz implementacja aplikacji w formie usługi WWW, na której klient końcowy otrzymuje możliwość wyszukiwania nieruchomości, jednak w porównaniu z istniejącymi rozwiązaniami, stawia on szczególny nacisk na analizę potrzeb potencjalnego klienta nie tylko dotyczących warunków mieszkaniowych, ale również najbliższego otoczenia.

Po wprowadzeniu nieruchomości do systemu, następuje zautomatyzowana analiza otoczenia, w której znajduje się nieruchomość, mająca na celu uzyskanie faktów niezbędnych dla dalszego przetwarzania. Analizowanymi parametrami są między innymi:

-bliskość przedszkoli, szkół, uniwersytetów oraz ich oceny;

-bliskość parków, atrakcji;

-udział ludzi młodych w przekroju społecznym w danym dystrykcie;

-dostęp do komunikacji miejskiej – odległość do najbliższych stacji;

-potencjalne problemy z transportem (częste korki);

-ilość zdarzeń kryminalnych w okolicy.

Do tego celu wykorzystywanych jest wiele źródeł informacji, takich jak: (…).

Należy podkreślić, że dla każdej prowincji w (…) zestaw źródeł danych jest odmienny, co dodatkowo rozszerza zakres zadań. Dodatkowo, system musi wspierać rozszerzanie listy ocenianych parametrów wraz z upływem czasu. Na podstawie tych faktów, następuje przypisanie tagów przez podsystem tagujący z odpowiednią oceną do danej nieruchomości. Przykładowe tagi to „dobre miejsce do wychowywania dzieci”, „miejsce przyjazne dla transportu publicznego”, „okolica pełna energii” czy „zielona okolica”.

Podsystem tagujący musi uwzględnić liczne fakty w celu przypisania tagu z odpowiednią oceną dla danej nieruchomości. Przykładowo, dla ustalenia oceny tagu „dobre miejsce dla wychowywania dzieci”, system musi brać pod uwagę następujące fakty:

-bliskość szkół podstawowych, oraz wyższych – im bliżej do nieruchomości, tym ocena cząstkowa jest wyższa;

-udział młodych ludzi w populacji w danym dystrykcie – im wyższa, tym wyższa ocena cząstkowa;

-niska przestępczość – im niższa, tym wyższa ocena cząstkowa;

-bliskość parków i atrakcji dla dzieci – im bliżej tym wyższa ocena cząstkowa.

Oceny cząstkowe są sumowane z odpowiednimi wagami, co przekłada się na ocenę danego tagu dla danej nieruchomości. W ten sposób każda nieruchomość dodawana do systemu, poza podstawowymi parametrami takimi jak typ, wielkość, cena, ilość pokoi i sypialni, otrzymuje również rozbudowaną ocenę lokalizacji, w której jest ona umiejscowiona, a klienci są w stanie podjąć optymalną decyzję zakupową. Dane są przedstawiane w formie tabelarycznej oraz mapy. Takie podejście jest zupełną nowością, która nie istnieje na rynku.

Dodatkową możliwością udostępnioną klientom ma być w pełni zautomatyzowany (…) wykorzystujący modele (…), który w swobodnej rozmowie z potencjalnym klientem i zadawaniu serii pytań będzie w stanie wyekstrahować atrybuty, na których najbardziej zależy kupującemu. W celu analizy potrzeb, poza podstawowymi pytaniami, takimi jak budżet oraz ogólna lokalizacja, (…) będzie zadawał również pytania takie jak – czy klient posiada dzieci, czy porusza się samochodem czy komunikacją miejską. Na tej podstawie będzie w stanie zaproponować najlepsze nieruchomości wraz z uzasadnieniem dokonanych wyborów.

2)w odniesieniu do Pana działalności, w ramach której tworzy/będzie Pan tworzył i rozwija/będzie Pan rozwijał „oprogramowanie” proszę wyjaśnić:

a)jakimi zasobami wiedzy dysponował/będzie Pan dysponował przed rozpoczęciem realizacji „oprogramowania” będącego przedmiotem wniosku?

Odpowiedź: W odniesieniu do działalności Wnioskodawcy, w ramach której Wnioskodawca tworzy/będzie tworzył i rozwija/będzie rozwijał „oprogramowanie” wyjaśniam, iż Wnioskodawca dysponował/będzie dysponował przed rozpoczęciem realizacji „oprogramowania” będącego przedmiotem wniosku następującymi zasobami wiedzy, tj. Wnioskodawca w 2016 roku ukończył studia magisterskie na wydziale (…) w kierunku Informatyka. W trakcie studiów zaangażował się w prace naukowo-badawcze w kierunku uczenia maszynowego, czego efektem była publikacja naukowa opublikowana w prestiżowym czasopiśmie (…), a wyniki prac były prezentowane na konferencji (…). Wnioskodawca jest współautorem ww. publikacji. W toku kształcenia uzyskał solidne podstawy zarówno wiedzy, jak i metodologii dotyczące prowadzenia działalności badawczej. Umiejętności te codziennie wykorzystuje i rozwija w prowadzonej działalności gospodarczej, w ramach której współpracuje z kilkoma zagranicznymi klientami, dla których analizuje, projektuje, wdraża, a następnie rozwija autorskie rozwiązania oraz nadal rozwija swoje umiejętności i poszerza wiedzę.

b)jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystywał/wykorzystuje/będzie Pan wykorzystywał i rozwijał/rozwija i będzie Pan rozwijał w ramach tej działalności?

Odpowiedź: Wnioskodawca wykorzystywał/wykorzystuje/będzie wykorzystywał i rozwijał/rozwija i będzie rozwijał w ramach tej działalności następującą wiedzę i umiejętności, tj. Wnioskodawca w ramach prowadzone działalności nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu tworzenia nowych zastosowań i ich rozwijania, w postaci nowoczesnych aplikacji, które powodują powstanie nowych zastosowań i możliwości. W ramach omawianej działalności, Wnioskodawca zdobywa, poszerza i łączy interdyscyplinarną wiedzę z zakresu matematyki, algorytmiki i informatyki i programowania, uczenia maszynowego w celu tworzenia optymalizacji i rozwijania omawianych aplikacji. Wnioskodawca posiada także szeroką i aktualną wiedzę w ww. dziedzinach, a jego rola w projektach skupia się w obszarze R&D (badania i rozwój), zarówno w fazach analizy, specyfikacji, jak i prototypowania oraz tworzenia i wdrażania. Efekty działalności Wnioskodawcy są rozwiązaniami niewystępującymi dotychczas w praktyce gospodarczej lub są na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Omawiana aplikacja zawiera szereg unikalnych w skali światowej funkcjonalności. Wnioskodawca podnosi, że wytwarzanie, ulepszanie i rozwijanie oprogramowania dla opisanego wyżej klienta ma miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wnioskodawca wykorzystuje m.in. język (…), bazy danych (…) w wariancie konwersacyjnym. W ramach projektu do obowiązków Wnioskodawcy należy również integracja dziesiątek (…).

c)przy użyciu jakich „innowacyjnych technologii” powstały/powstaną poszczególne innowacyjne rozwiązania, jakie nowe zastosowania i usprawnienia odróżniają/będą odróżniać tworzone i rozwijane „oprogramowanie” od już istniejących?

Odpowiedź: Wnioskodawca tworzy i rozwija „oprogramowanie” przy użyciu „innowacyjnych technologii”, na podstawie których powstały/powstaną poszczególne innowacyjne rozwiązania, a tworzone i rozwijane oprogramowanie posiada nowe zastosowania i usprawnienia, które odróżniają/będą odróżniać tworzone i rozwijane „oprogramowanie” od już istniejących, w szczególności Wnioskodawca wykorzystuje w tworzonym i rozwijanym oprogramowaniu technologię tzw. „uczenia maszynowego” oraz wykorzystuje języki programowania (…). W ramach projektu do obowiązków Wnioskodawcy należy również integracja dziesiątek (…). Do zadań Wnioskodawcy należy także m.in. utworzenie środowiska testowego, scenariuszy testowych oraz dokładne przetestowanie rozwiązania, zatem w tym zakresie prowadzi również prace badawcze. Wnioskodawca wykorzystuje także wiele źródeł informacji, takich jak: (…).

Poniżej Wnioskodawca wskazuje nowe zastosowania i usprawnienia które odróżniają/będą odróżniać tworzone i rozwijane „oprogramowanie” od już istniejących, tj. po wprowadzeniu nieruchomości do systemu, następuje zautomatyzowana analiza otoczenia, w której znajduje się nieruchomość, mająca na celu uzyskanie faktów niezbędnych dla dalszego przetwarzania. Analizowanymi parametrami są między innymi: bliskość przedszkoli, szkół, uniwersytetów oraz ich ocen, bliskość parków, atrakcji, udział ludzi młodych w przekroju społecznym w danym dystrykcie, dostęp do komunikacji miejskiej – odległość do najbliższych stacji, potencjalne problemy z transportem (częste korki), ilość zdarzeń kryminalnych w okolicy. Należy podkreślić, że dla każdej prowincji w (…) zestaw źródeł danych jest odmienny, co dodatkowo rozszerza zakres zadań. Dodatkowo, system musi wspierać rozszerzanie listy ocenianych parametrów wraz z upływem czasu. Na podstawie tych faktów, następuje przypisanie tagów przez podsystem tagujący z odpowiednią oceną do danej nieruchomości. Przykładowe tagi to „dobre miejsce do wychowywania dzieci”, „miejsce przyjazne dla transportu publicznego”, „okolica pełna energii” czy „zielona okolica”. Podsystem tagujący musi uwzględnić liczne fakty w celu przypisania tagu z odpowiednią oceną dla danej nieruchomości. Przykładowo, dla ustalenia oceny tagu „dobre miejsce dla wychowywania dzieci”, system musi brać pod uwagę następujące fakty: bliskość szkół podstawowych, oraz wyższych – im bliżej do nieruchomości, tym ocena cząstkowa jest wyższa; udział młodych ludzi w populacji w danym dystrykcie – im wyższa, tym wyższa ocena cząstkowa; niska przestępczość – im niższa, tym wyższa ocena cząstkowa; bliskość parków i atrakcji dla dzieci – im bliżej tym wyższa ocena cząstkowa. Oceny cząstkowe są sumowane z odpowiednimi wagami, co przekłada się na ocenę danego tagu dla danej nieruchomości. W ten sposób każda nieruchomość dodawana do systemu, poza podstawowymi parametrami takimi jak typ, wielkość, cena, ilość pokoi i sypialni, otrzymuje również rozbudowaną ocenę lokalizacji, w której jest ona umiejscowiona, a klienci są w stanie podjąć optymalną decyzję zakupową. Dane są przedstawiane w formie tabelarycznej oraz mapy. Takie podejście jest zupełną nowością, która nie istnieje na rynku.

Dodatkową możliwością udostępnioną klientom ma być w pełni zautomatyzowany (…) wykorzystujący modele (…), który w swobodnej rozmowie z potencjalnym klientem i zadawaniu serii pytań będzie w stanie wyekstrahować atrybuty, na których najbardziej zależy kupującemu. W celu analizy potrzeb, poza podstawowymi pytaniami, takimi jak budżet oraz ogólna lokalizacja, (…) będzie zadawał również pytania takie jak – czy klient posiada dzieci, czy porusza się samochodem czy komunikacją miejską. Na tej podstawie będzie w stanie zaproponować najlepsze nieruchomości wraz z uzasadnieniem dokonanych wyborów.

Program – aplikacja, jest innowacyjna, ponieważ wymaga połączenia wielu metod pozyskiwania oraz przetwarzania informacji w celu analizy otoczenia nieruchomości. Na rynku nie istnieje podobne rozwiązanie.

d)jakie produkty, usługi, procesy oferował Pan dotychczas w swojej działalności?

Odpowiedź: Wnioskodawca dotychczas w swojej działalności oferował następujące produkty, usługi, procesy, tj. Wnioskodawca tworzy i rozwija „oprogramowanie”, które jest innowacyjne na rynku. Dotychczas powstało m.in. oprogramowanie do szybkiego i automatycznego szacowania ryzyka danej transakcji i jej odpowiedniego klasyfikowania do jednej z trzech kategorii dla platformy zakupowej, ponadto tworzył i rozwijał oprogramowanie, tj. wielomodułową aplikację działającą w środowisku rozproszonym, tworzącą platformę do pozyskiwania, przetwarzania, oczyszczania, wzbogacania, analizy i prezentacji danych dotyczących wykładowców prowadzących zajęcia na uczelniach wyższych w Europie oraz tego, jakich książek używają w trakcie swoich zajęć. Platforma docelowo skierowana jest do wydawców książek, którzy dzięki dokładnej analizie wykorzystania własnych książek w rożnych uczelniach w Europie mogą podejmować trafniejsze decyzje biznesowe, przetwarzającą dane z przeszło 150 uczelni wyższych w 5 językach w całej Europie, a także aplikację służącą do nauki języka angielskiego do standaryzowanych testów (…) w języku (…) przy użyciu (…), oraz oprogramowanie wraz z autorską aparaturą dla ogrodnictwa przemysłowego z użyciem kamer termowizyjnych do obrazowania otwarcia aparatów szparkowych roślin i przy użyciu automatycznie wykrywanego punktu referencyjnego o znanej temperaturze. Zadaniem tego oprogramowania jest zatem cykliczne odbieranie odczytów z sensorów oraz kamer, ich przekształcenie, centralizacja, integracja – w tym skorelowanie odczytów wilgotności powietrza i gleby, temperatury powietrza i gleby, nasłonecznienia, poziomu CO2, a także obrazu pozyskiwanego ze specjalistycznych kamer termicznych celem dostarczenia informacji mających na celu zwiększenie wydajności upraw. Każde oferowane przez Wnioskodawcę oprogramowanie, aplikacja były innowacyjne i nie istniało podobne na rynku.

e)na jakich rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych, czy programistycznych oparte były/są/będą te produkty, usługi, procesy?

Odpowiedź: Powyższe tworzone i rozwijane oprogramowanie, produkty, usługi, procesy były/są/będą te produkty, usługi, procesy, oparte na następujących wiedzowych, technicznych, technologicznych, programistycznych rozwiązaniach, tj. na podstawie wiedzy zdobytej na studiach magisterskich na wydziale (…) w kierunku Informatyka oraz w trakcie prac naukowo-badawczych w kierunku uczenia maszynowego, czego efektem była publikacja naukowa opublikowana w prestiżowym czasopiśmie (…), a wyniki prac były prezentowane na konferencji (…). Wnioskodawca jest współautorem ww. publikacji. Ponadto na wiedzy matematycznej, informatycznej oraz z dziedziny algorytmiki. Wnioskodawca wykorzystuje języki programowania (…), przy użyciu bazy danych (…) w wariancie konwersacyjnym. W ramach projektu do obowiązków Wnioskodawcy należy również integracja dziesiątek (…). Wnioskodawca wykorzystuje także wiele źródeł informacji, takich jak: (…).

f)co Pan zaplanował/zaplanuje i jakie cele Pan postawił/postawi?

Odpowiedź: Wnioskodawca zaplanował i zaplanuje oraz postawił/postawi sobie następujące cele, tj. do zadań Wnioskodawcy należy stworzenie programu – aplikacji służącej do agregacji, klasyfikacji i oceny atrakcyjności nieruchomości na rynku (…), a następnie udostępniania jej do łatwego wyszukiwania użytkownikom końcowym w języku (…), przy użyciu bazy danych (…). W ramach projektu do obowiązków Wnioskodawcy należy również integracja dziesiątek (…) udostępnionych przez strony rządowe i prywatne firmy w celu pozyskania informacji niezbędnych do realizacji założeń aplikacji. W skład zadań wchodzi również analiza biznesowa i funkcjonalna, analiza i utworzenie planu architektury aplikacji, implementacja, instalacja aplikacji w środowisku rozproszonym (wiele serwerów), utworzenie scenariuszy testowych oraz samo testowanie aplikacji. Celem było i jest zaprojektowanie oraz implementacja aplikacji w formie usługi WWW, na której klient końcowy otrzymuje możliwość wyszukiwania nieruchomości, jednak w porównaniu z istniejącymi rozwiązaniami, stawia on szczególny nacisk na analizę potrzeb potencjalnego klienta nie tylko dotyczących warunków mieszkaniowych, ale również najbliższego otoczenia.

g)co było/jest/będzie efektem działań, tj. jakie nowe zastosowanie powstało/powstanie przy realizacji opisanego projektu?

Odpowiedź: Efektem działań, w szczególności jakie nowe zastosowanie powstało/powstanie przy realizacji opisanego projektu było, jest i będzie, Wnioskodawca wskazuje, że efektem działań było/jest i będzie powstanie innowacyjnego oprogramowania, polegającego na połączeniu wielu metod pozyskiwania oraz przetwarzania informacji w celu analizy otoczenia nieruchomości na rynku (…). Każda nieruchomość dodawana do systemu, poza podstawowymi parametrami takimi jak typ, wielkość, cena, ilość pokoi i sypialni, otrzymuje również rozbudowaną ocenę lokalizacji, w której jest ona umiejscowiona, a klienci są w stanie podjąć optymalną decyzję zakupową. Dane są przedstawiane w formie tabelarycznej oraz mapy. Takie podejście jest zupełną nowością, która nie istnieje na rynku.

h)w jaki sposób realizował/realizuje/będzie Pan realizował zaplanowane przedsięwzięcia?

Odpowiedź: Wnioskodawca realizował/realizuje/będzie Pan realizował zaplanowane przedsięwzięcia w następujący sposób, że wytwarzanie, ulepszanie i rozwijanie oprogramowania dla opisanego wyżej klienta ma miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu tworzenia nowych zastosowań i ich rozwijania, w postaci nowoczesnych aplikacji, które powodują powstanie nowych zastosowań i możliwości. W ramach omawianej działalności Wnioskodawca zdobywa, poszerza i łączy interdyscyplinarną wiedzę z zakresu matematyki, algorytmiki i informatyki i programowania, uczenia maszynowego w celu tworzenia, optymalizacji i rozwijania omawianych aplikacji. Wnioskodawca posiada także szeroką i aktualną wiedzę w ww. dziedzinach, a jego rola w projektach skupia się w obszarze R&D (badania i rozwój), zarówno w fazach analizy, specyfikacji, jak i prototypowania oraz tworzenia i wdrażania. Efekty działalności Wnioskodawcy są rozwiązaniami niewystępującymi dotychczas w praktyce gospodarczej lub są na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Omawiana aplikacja zawiera szereg unikalnych w skali światowej funkcjonalności.

3)w czym przejawiał się/przejawia się/będzie przejawiał się twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do „oprogramowania”, którego dotyczy wniosek?

Odpowiedź: Twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do „oprogramowania”, którego dotyczy wniosek, przejawiał się/przejawia się/będzie przejawiał się na wytworzeniu nowego nieistniejącego na rynku oprogramowania. Efekty działalności Wnioskodawcy są rozwiązaniami niewystępującymi dotychczas w praktyce gospodarczej lub są na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Omawiana aplikacja zawiera szereg unikalnych w skali światowej funkcjonalności. Wnioskodawca wykonuje prace polegające na tworzeniu nowego oprogramowania, ulepszania go i rozwijania, które mają twórczy (odpowiednio ustalony, indywidualny oraz oryginalny) charakter, ponieważ służą tworzeniu innowacyjnych i oryginalnych rozwiązań, a inwencja i zaprojektowanie tych rozwiązań leży po stronie Wnioskodawcy. Prace wykonywane przez Wnioskodawcę obejmują wykorzystywanie zasobów wiedzy i umiejętności w zakresie sprzętu, narzędzi informatycznych i oprogramowania do projektowania i tworzenia nowych produktów, procesów lub usług przy użyciu najnowocześniejszych rozwiązań, a także zwiększają zasoby wiedzy. Prace nad oprogramowaniem mają także systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) charakter, ponieważ nie mają charakteru jednorazowego, lecz są prowadzone w sposób zorganizowany, z nastawieniem na ciągły rozwój i ulepszanie w przyszłości. Program tworzony przez Wnioskodawcę nie istnieje na rynku, a zatem jest całkowicie innowacyjny, a używane metody, czyli np. uczenie maszynowe, jest najnowocześniejsze na rynku.

Ponadto należało wyjaśnić jakie konkretne działania podejmował/podejmuje/będzie Pan podejmował w celu opracowania nowego lub rozwijanego „oprogramowania”, a w szczególności:

a)jakie konkretne działania zmierzające do wytworzenia i rozwinięcia „oprogramowania” zostały/zostaną podjęte w celu realizacji projektu, w ramach którego tworzy i rozwija Pan „oprogramowanie”?

Odpowiedź: Wnioskodawca w celu realizacji projektu, w ramach którego tworzy i rozwija „oprogramowanie” podejmuje i będzie podejmował działania zmierzające do wytworzenia i rozwinięcia „oprogramowania”, tj. polegające na prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej zgodnie z kryteriami (twórczości, systematyczności, zwiększenia zasobów wiedzy lub wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań), na podstawie których tworzy i będzie tworzył nowe oprogramowanie. W skład działań Wnioskodawcy wchodzi także analiza biznesowa i funkcjonalna, analiza i utworzenie planu architektury aplikacji, implementacja, instalacja aplikacji w środowisku rozproszonym (wiele serwerów), utworzenie scenariuszy testowych oraz samo testowanie aplikacji. Ponadto, także zaprojektowanie oraz implementacja aplikacji w formie usługi WWW, na której klient końcowy otrzymuje możliwość wyszukiwania nieruchomości, jednak w porównaniu z istniejącymi rozwiązaniami, stawia on szczególny nacisk na analizę potrzeb potencjalnego klienta nie tylko dotyczących warunków mieszkaniowych, ale również najbliższego otoczenia. Stworzenie zautomatyzowanej analizy otoczenia, przypisanie tagów przez podsystem tagujący z odpowiednią oceną do danej nieruchomości, stworzenie zautomatyzowanego (…) wykorzystującego modele (…), który w swobodnej rozmowie z potencjalnym klientem i zadawaniu serii pytań będzie w stanie wyekstrahować atrybuty, na których najbardziej zależy kupującemu.

b)w oparciu o jakie technologie informatyczne został/zostanie wytworzone i rozwinięte przez Pana „oprogramowanie”? Czego dotyczyło/będzie dotyczyło tworzenie i rozwijane przez Pana „oprogramowania”? Jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Pana praktyce gospodarczej Pan zastosował/zastosuje?

Odpowiedź: Wytworzone i rozwinięte przez Wnioskodawcę oprogramowanie jest oparte o technologię uczenia maszynowego, język (…), przy użyciu bazy danych (…), przy użyciu zautomatyzowanego (…) wykorzystującego modele (…) w wariancie konwersacyjnym. W ramach projektu do obowiązków Wnioskodawcy należy również integracja dziesiątek (…) oraz tworzenie podsystemów tagujących.

Tworzone i rozwijane przez Wnioskodawcę oprogramowanie dotyczyło i będzie dotyczyło oprogramowania w zakresie możliwości wyszukiwania nieruchomości na rynku (…) polegającego na połączeniu wielu metod pozyskiwania oraz przetwarzania informacji. Dane są przedstawiane w formie tabelarycznej oraz mapy.

Wnioskodawca zastosował/zastosuje narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy, m.in. utworzenie środowiska testowego, scenariuszy testowych oraz dokładne przetestowanie rozwiązania, zatem w tym zakresie prowadzi również prace badawcze. Wnioskodawca wykorzystuje także wiele źródeł informacji, takich jak: (…). Na podstawie tych faktów, następuje przypisanie tagów przez podsystem tagujący z odpowiednią oceną do danej nieruchomości. Przykładowe tagi to „dobre miejsce do wychowywania dzieci”, „miejsce przyjazne dla transportu publicznego”, „okolica pełna energii” czy „zielona okolica”. Podsystem tagujący musi uwzględnić liczne fakty w celu przypisania tagu z odpowiednią oceną dla danej nieruchomości. Przykładowo, dla ustalenia oceny tagu „dobre miejsce dla wychowywania dzieci”, system musi brać pod uwagę następujące fakty: bliskość szkół podstawowych, oraz wyższych – im bliżej do nieruchomości, tym ocena cząstkowa jest wyższa, udział młodych ludzi w populacji w danym dystrykcie – im wyższa, tym wyższa ocena cząstkowa, niska przestępczość – im niższa, tym wyższa ocena cząstkowa, bliskość parków i atrakcji dla dzieci – im bliżej tym wyższa ocena cząstkowa. Oceny cząstkowe są sumowane z odpowiednimi wagami, co przekłada się na ocenę danego tagu dla danej nieruchomości. W ten sposób każda nieruchomość dodawana do systemu, poza podstawowymi parametrami takimi jak typ, wielkość, cena, ilość pokoi i sypialni, otrzymuje również rozbudowaną ocenę lokalizacji, w której jest ona umiejscowiona, a klienci są w stanie podjąć optymalną decyzję zakupową. Dane są przedstawiane w formie tabelarycznej oraz mapy. Takie podejście jest zupełną nowością, która nie istnieje na rynku. Dodatkową możliwością udostępnioną klientom ma być w pełni zautomatyzowany (…) wykorzystujący modele (…), który w swobodnej rozmowie z potencjalnym klientem i zadawaniu serii pytań będzie w stanie wyekstrahować atrybuty, na których najbardziej zależy kupującemu. W celu analizy potrzeb, poza podstawowymi pytaniami, takimi jak budżet oraz ogólna lokalizacja, (…) będzie zadawał również pytania takie jak – czy klient posiada dzieci, czy porusza się samochodem czy komunikacją miejską. Na tej podstawie będzie w stanie zaproponować najlepsze nieruchomości wraz z uzasadnieniem dokonanych wyborów.

c)co powoduje, że wytworzone nowe i rozwinięte „oprogramowanie” różni się/będzie się różnić od rozwiązań już funkcjonujących u Pana? Na czym polega/będzie polegała oryginalność tego „oprogramowania”?

Odpowiedź: Wytworzone nowe i rozwinięte „oprogramowanie” różni się/będzie się różnić od rozwiązań już funkcjonujących u Wnioskodawcy oraz jego oryginalność polega na tym, że źródłem danych które są przetwarzane, sposobem ekstrakcji oraz wnioskowania na podstawie danych. Będzie się różnić również interfejsem udostępnionym klientom końcowym – zautomatyzowany (…) wykorzystujący (…). Żadne rozwiązanie funkcjonujące u Wnioskodawcy nie przetwarza danych niezbędnych do realizacji założeń tego projektu w opisany sposób, oraz nie udostępnia podobnego interfejsu klientom końcowym.

d)zastosowanie jakich technologii informatycznych (rozwiązań, narzędzi) powoduje, iż „oprogramowanie” po jego wytworzeniu i rozwinięciu różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana?

Odpowiedź: Zastosowanie następujących technologii informatycznych (rozwiązań, narzędzi) powoduje, iż „oprogramowanie” po jego wytworzeniu i rozwinięciu różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Wnioskodawcy, tj. zastosowanie autorskiego systemu przypisującego tagi na podstawie faktów dla nieruchomości na danym terenie, oraz zastosowanie zautomatyzowanego (…) wykorzystującego (…) różni „oprogramowanie” od rozwiązań już funkcjonujących u Wnioskodawcy.

4)wobec wskazania we wniosku, że:

W ramach prowadzonej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) (…)

proszę wyjaśnić:

a)jakie cele na wstępie postawił/postawi Pan sobie w zakresie poszczególnych realizowanych „oprogramowań” oraz źródeł finansowania zaplanowanych prac?

Odpowiedź: Wnioskodawca postawił/postawi sobie w zakresie poszczególnych realizowanych „oprogramowań” oraz źródeł finansowania zaplanowanych prac, następujące cele, tj. każdy z programów był tworzony i będzie tworzony w sposób zindywidualizowany, w zakresie potrzeb i zlecenia konkretnego klienta. Oprogramowania są całkowicie różne i niepowtarzalne. Każde z oprogramowań przenoszone jest wraz z prawami autorskimi tylko na jednego klienta, który zlecił wytworzenie oprogramowania. Zaplanowane prace są finansowane i rozliczane odrębnie według danego oprogramowania i klienta.

b)jakie konkretnie cele zostały/zostaną osiągnięte, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych nastąpiło/nastąpi opracowanie konkretnego rozwiązania praktycznego problemu lub innowacyjnego rozwiązania?

Odpowiedź: Konkretne cele zostały/zostaną osiągnięte w ramach poniższych zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych, gdzie nastąpiło/nastąpi opracowanie konkretnego rozwiązania praktycznego problemu lub innowacyjnego rozwiązania, tj. głównym celem, który zostanie osiągnięty jest utworzenie „oprogramowania”, które będzie w sposób innowacyjny umożliwiało znalezienie najlepszej nieruchomości dla danego klienta końcowego, uwzględniając szeroki wachlarz wymagań wynikających z jego sytuacji materialnej, osobowej, rodzinnej oraz biorąc pod uwagę szereg nieoczywistych uwarunkowań wynikających z lokalizacji danej nieruchomości. Wnioskodawca jest wyłącznie odpowiedzialny za zaplanowanie oraz realizację ww. celu oraz pracuje samodzielnie w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, przy użyciu własnego sprzętu oraz własnych nakładów finansowych.

c)na czym polega systematyczność w odniesieniu do Pana działań w zakresie wykonywanych przez Pana czynności?

Odpowiedź: Systematyczność w odniesieniu do działań Wnioskodawcy w zakresie wykonywanych przez Wnioskodawcę czynności polega na metodycznym, zaplanowanym i uporządkowanym prowadzeniu działań twórczych w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, matematyki, informatyki w celu tworzenia nowych zastosowań i ich rozwijania, w postaci nowoczesnych aplikacji, które powodują powstanie nowych zastosowań i możliwości. W ramach omawianej działalności, Wnioskodawca zdobywa, poszerza i łączy interdyscyplinarną wiedzę z zakresu matematyki, algorytmiki i informatyki i programowania, uczenia maszynowego w celu tworzenia, optymalizacji i rozwijania omawianych aplikacji. Działania Wnioskodawcy nie mają charakteru jednorazowego, lecz są prowadzone w sposób zorganizowany, z nastawieniem na ciągły rozwój i ulepszanie w przyszłości.

d)jakie harmonogramy w związku z tym zostały/zostaną opracowane (w jakim okresie), a które z nich zostały/zostaną faktycznie zrealizowane w stosunku do jakiego programu komputerowego?

Odpowiedź: Zostały/zostaną opracowane następujące harmonogramy, które zostały/zostaną faktycznie zrealizowane w stosunku do oprogramowania będącego przedmiotem wniosku, tj. metodologią wytworzenia wyżej wymienionego „oprogramowania” będzie metodologia zwinna (…), zakładająca planowanie oraz wykonywanie tzw. sprintów, czyli ograniczonych czasowo okresów, w trakcie których Wnioskodawca pracuje nad ukończeniem konkretnej ilości pracy. Każdy „sprint” rozszerza lub ulepsza funkcjonalność „oprogramowania” o np. kolejne źródła danych, rozszerzenie funkcjonalności silnika wnioskującego itp. Zastosowanie tej metodologii wynika z bardzo szerokiego zakresu funkcjonalności „oprogramowania” oraz konieczności wzbogacania wiedzy w celu implementacji innowacyjnych funkcjonalności. W przypadku metodologii zwinnych, „oprogramowanie” jest tworzone podczas serii iteracji zwanych sprintami, które pozwalają podzielić duże, złożone projekty na mniejsze fragmenty.

Harmonogram jest oznaczony w zawartej umowie. Na każdy z programów, jakie wytwarza Wnioskodawca jest zawarta odrębna umowa, a w umowie określony jest odrębny harmonogram.

5)czy podejmowane przez Pana działania nie miały/nie będą miały charakteru działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do „oprogramowania”, nawet jeżeli takie zmiany miały charakter ulepszeń?

Odpowiedź: Nie. Podejmowane przez Wnioskodawcę działania nie miały/nie będą miały charakteru działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do „oprogramowania”, nawet jeżeli takie zmiany miały charakter ulepszeń.

6)czy wobec zaznaczenia w opisie sprawy, że:

Oprogramowanie takie stanowi utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (…)

należy rozumieć, że w każdym przypadku – tj. zarówno w przypadku tworzenia, jak i w przypadku rozwijania utworów – efekty Pana pracy były/są/będą odrębnymi programami komputerowymi, które podlegały/podlegają/będą podlegały ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych? Czy przysługiwały/przysługują/będą przysługiwały Panu osobiste i majątkowe prawa autorskie do tych programów komputerowych?

Odpowiedź: Tak. W każdym przypadku – tj. zarówno w przypadku tworzenia, jak i w przypadku rozwijania utworów – efekty pracy Wnioskodawcy były/są/będą odrębnymi programami komputerowymi, które podlegały/podlegają/będą podlegały ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Tak, przysługiwały/przysługują/będą przysługiwały Wnioskodawcy osobiste i majątkowe prawa autorskie do tych programów komputerowych.

7)czy w przypadku, gdy rozwija (ulepsza) Pan „oprogramowanie”:

(i)jest Pan właścicielem lub współwłaścicielem oprogramowania, który Pan rozwija (ulepsza), jeżeli nie – to czy w stosunku do tego oprogramowania posiada Pan wyłączną licencję, tj. umowę, w której zastrzeżono wyłączność korzystania przez Pana z tego prawa?

Odpowiedź: Tak, w przypadku, gdy Wnioskodawca rozwija (ulepsza) „oprogramowanie” jest właścicielem lub współwłaścicielem oprogramowania, które rozwija (ulepsza).

(ii)Pana działania zmierzają do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tego oprogramowania?

Odpowiedź: Tak, działania Wnioskodawcy zmierzają do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tego oprogramowania.

(iii)czy zmiany wprowadzane przez Pana do rozwijanego (ulepszanego) oprogramowania mają charakter rutynowych/okresowych zmian?

Odpowiedź: Nie, zmiany wprowadzane przez Wnioskodawcę do rozwijanego (ulepszanego) oprogramowania nie mają charakter rutynowych/okresowych zmian.

(iv)w wyniku podjętych przez Pana czynności powstaje odrębny od tego oprogramowania utwór (nowe kwalifikowane prawo własności intelektualnej w postaci nowego autorskiego prawa do programu komputerowego), podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?

-jeżeli tak ‒ czy przenosi Pan całość autorskich praw majątkowych, otrzymując w zamian wynagrodzenie za sprzedaż tego prawa,

-jeżeli nie – czy Pan wynagrodzenie jest tylko wynagrodzeniem za efekty swoich prac badawczo-rozwojowych?

Odpowiedź: Tak, w wyniku podjętych przez Wnioskodawcę czynności powstaje odrębny od tego oprogramowania utwór (nowe kwalifikowane prawo własności intelektualnej w postaci nowego autorskiego prawa do programu komputerowego), podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i Wnioskodawca przenosi całość autorskich praw majątkowych, otrzymując w zamian wynagrodzenie za sprzedaż tego prawa.

8)czy w przypadku, gdy rozwija (ulepsza) Pan „oprogramowanie”, a w wyniku rozwijania (ulepszania) „oprogramowania” nie powstało nowe prawo własności intelektualnej, to jest Pan właścicielem, współwłaścicielem lub użytkownikiem tego „oprogramowania” na podstawie licencji wyłącznej?

Odpowiedź: Tak, w przypadku, gdy Wnioskodawca rozwija (ulepsza) „oprogramowanie”, a w wyniku rozwijania (ulepszania) „oprogramowania” nie powstało nowe prawo własności intelektualnej, to Wnioskodawca jest właścicielem, współwłaścicielem lub użytkownikiem tego „oprogramowania” na podstawie licencji wyłącznej.

9)czy efektyPana pracy (dotyczy zarówno tworzenia, jak i rozwijania), które nazywa Pan „oprogramowaniem” zawsze są/będą utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:

·zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;

·nie są efektem pracy która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;

·nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą” realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Kontrahenta?

Odpowiedź: Efekty pracy Wnioskodawcy (dotyczy zarówno tworzenia, jak i rozwijania), które Wnioskodawca nazywa „oprogramowaniem” zawsze są/będą utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj. zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej.

10)czy ponosi/będzie Pan ponosił odpowiedzialność za efekty swojej pracy w stosunku do osób trzecich (innych niż Zleceniodawca)?

Odpowiedź: Tak, Wnioskodawca ponosi/będzie ponosił odpowiedzialność za efekty swojej pracy w stosunku do osób trzecich (innych niż Zleceniodawca).

11)czy wykonującte usługi, ponosi/będzie ponosił Pan ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością?

Odpowiedź: Tak, wykonując te usługi, Wnioskodawca ponosi/będzie ponosił ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.

12)czy usługi świadczone przez Pana są/będą wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności?

Odpowiedź: Nie, usługi świadczone przez Wnioskodawcę nie są i nie będą wykonywane pod kierownictwem oraz nie są i nie będą wykonywane w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności.

13)w jaki sposób umowa ze Zleceniodawcą reguluje kwestię Pana wynagrodzenia? Czy otrzymuje Pan wynagrodzenie:

·wyłącznie z tytułu przenoszenia na Zleceniodawcę praw do „oprogramowania” (jeśli tak, proszę wskazać, jakie to prawa);

·także z tytułu innych czynności (jeśli tak, proszę wskazać jakich i czy ulgą IP Box zamierza Pan objąć również dochód z tego tytułu).

Odpowiedź: Umowa ze Zleceniodawcą reguluje kwestie wynagrodzenia Wnioskodawcy w ten sposób, że Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie z umowy wyłącznie z tytułu przenoszenia na Zleceniodawcę praw do „oprogramowania”, tj. z tytułu przenoszenia całości praw autorskich majątkowych, na wszystkich znanych w chwili zawierania umowy polach eksploatacji.

14)czy sposób przenoszenia na Zleceniodawcę praw do „oprogramowania” każdorazowo spełnia warunki przewidziane w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności następuje z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 tejże ustawy?

Odpowiedź: Tak, sposób przenoszenia na Zleceniodawcę praw do „oprogramowania” każdorazowo spełnia warunki przewidziane w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności następuje z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 tejże ustawy.

15)w jaki sposób umowa ze Zleceniodawcą reguluje kwestię sposobu (trybu, zasad) przenoszenia przez Pana na Zleceniodawcę praw do konkretnego stworzonego przez Pana „oprogramowania”? W jaki sposób odbywa się wyodrębnienie konkretnego „oprogramowania” i przeniesienie praw do tego efektu Pana pracy na Zleceniodawcę (jakie czynności realizujecie odpowiednio Pan i Zleceniodawca)? Co potwierdza przeniesienie tych praw?

Odpowiedź: Kwestię sposobu (trybu, zasad) przenoszenia przez Wnioskodawcę na Zleceniodawcę praw do konkretnego stworzonego „oprogramowania” reguluje pisemna umowa. Oprogramowanie jest produktem cyfrowym, wszelkie czynności z nim związane odbywają się w świecie cyfrowym. Program komputerowy tworzony przez Wnioskodawcę jest przekazywany do repozytorium zarządzanego przez Klienta i odbywa się to elektronicznie i jest on wtedy wyodrębniony jako indywidualny kod. Przeniesienie następuje i będzie następować z momentem zapłaty należnego wynagrodzenia po zawarciu pisemnej umowy i umieszczeniu kodu w repozytorium Klienta. Wnioskodawca tworzy dane oprogramowanie, które podlega ochronie na gruncie prawa autorskiego i przenosi go fizycznie na klienta (Zleceniodawcę) umieszczając w repozytorium Klienta. Przeniesienie praw potwierdza pisemna umowa i umieszczenie go w repozytorium Klienta.

16)czy dochody za przyszłe okresy (lata kolejne) będą uzyskiwane w takich samych okolicznościach faktycznych, jak w przedstawionych we wniosku (jeżeli nie, należy wyczerpująco przedstawić okoliczności ich uzyskiwania)?

Odpowiedź: Tak, dochody za przyszłe okresy (lata kolejne) będą uzyskiwane w takich samych okolicznościach faktycznych, jak w przedstawionych we wniosku.

17)czy w związku z tworzeniem i rozwijaniem „oprogramowania”, osiągnął/osiąga Pan dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej:

a)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej – co oznacza, że prawa własności pozostają przy Panu jako twórcy, a Pan udziela jedynie prawa do korzystania z programu komputerowego;

b)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej – co oznacza, że przenosi Pan prawa własności do programu komputerowego na nabywcę, a umowa określa wysokość wynagrodzenia;

c)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi – co oznacza, że wytwarza Pan program komputerowy i wykorzystuje go w produkcji lub świadczeniu usług;

d)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu

-które zamierza opodatkować 5% preferencyjną stawką podatku?

Proszę udzielić odpowiedzi wskazując właściwy ww. punkt związany z uzyskiwaniem tych dochodów.

Odpowiedź: W związku z tworzeniem i rozwijaniem „oprogramowania”, Wnioskodawca osiągnął/osiąga dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej – co oznacza, że Wnioskodawca przenosi prawa własności do programu komputerowego na nabywcę, a umowa określa wysokość wynagrodzenia.

18)od kiedy (dd-mm-rrrr) rozpoczął Pan prowadzenie odrębnej ewidencji, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Odpowiedź: Wnioskodawca od 1 stycznia 2019 r. rozpoczął prowadzenie odrębnej ewidencji, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

19)czy odrębna ewidencja jest prowadzona od początku realizacji działalności badawczo-rozwojowej zmierzającej do wytworzenia kwalifikowanego IP?

Odpowiedź: Tak, odrębna ewidencja jest prowadzona od początku realizacji działalności badawczo-rozwojowej zmierzającej do wytworzenia kwalifikowanego IP.

20)czy odrębna ewidencja prowadzona jest na bieżąco, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów przypadających na kwalifikowane prawo własności intelektualnej?

Odpowiedź: Tak, odrębna ewidencja prowadzona jest na bieżąco, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów przypadających na kwalifikowane prawo własności intelektualnej.

21)czy w odrębnej ewidencji na bieżąco wyodrębnia Pan każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej?

Odpowiedź: Tak, w odrębnej ewidencji Wnioskodawca na bieżąco wyodrębnia każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej.

22)czy i w jaki sposób oblicza Pan tzw. wskaźnik nexus (art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Odpowiedź: Jak wskazano we wniosku o interpretację Wnioskodawca zamierza skorzystać z przepisów art. 30ca i art. 30cb ustawy o PIT, które umożliwiają zastosowanie 5% stawki opodatkowania w zakresie dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. do autorskiego prawa do programu komputerowego (art. 30ca ust. 1 i ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT). W konsekwencji zamierza w zeznaniu rocznym za rok 2022 (korekta) i w latach przyszłych rozliczyć dochód uzyskany z autorskiego prawa do programu komputerowego z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącej 5%.

Prowadzi on odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, a tzw. wskaźnik nexus oblicza jedynie na użytek wewnętrzny, w ten sposób, że stosownie do treści art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT, wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a+b) x 1,3

a+b+c+d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Po wydanej interpretacji Wnioskodawca zastosuje ww. tzw. wskaźnik nexus, do obliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

23)czy usługi świadczone na rzecz (…) mającym siedzibę w (…) oraz w przyszłości na rzecz innych Kontrahentów są/będą wykonywane przez Pana w Polsce czy w kraju, w którym Kontrahenci mają/będą mieć siedzibę?

Odpowiedź: Usługi świadczone na rzecz (…) mającym siedzibę w (…) oraz w przyszłości na rzecz innych Kontrahentów są/będą wykonywane przez Wnioskodawcę w Polsce.

24)jeśli usługi są/będą wykonywane w kraju, w którym (…) oraz inni Kontrahenci mają/będą mieli siedzibę, to proszę wskazać, czy działalność gospodarcza w tych państwach jest/będzie prowadzona za pośrednictwem zakładu w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a tymi państwami?

Odpowiedź: Z uwagi na odpowiedź w pkt 23, nie dotyczy.

25)czy w związku z wykonywaną umową zawartą z firmą wskazaną we wniosku wystawia Pan faktury, jeśli tak, to czy wyodrębniają one wynagrodzenie z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów Pana prac na zlecającego? Jeśli nie, proszę wskazać dlaczego i w jaki sposób określa Pan wartość wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich?

Odpowiedź: Wnioskodawca wyjaśnia, że w związku z bardzo szerokim zakresem funkcjonalności „oprogramowania” oraz zastosowaniem metodologii zwinnej (…) do wytwarzania „oprogramowania”, wynagrodzenie określane jest na podstawie realizacji planu danego tzw. sprintu, czyli ograniczonego czasowo okresu, w trakcie którego Wnioskodawca pracuje nad ukończeniem konkretnej ilości pracy. W przypadku metodologii zwinnych, „oprogramowanie” jest tworzone podczas serii iteracji zwanych sprintami, które pozwalają podzielić duże, złożone projekty na mniejsze fragmenty. Zatem wynagrodzenie z tytułu przeniesienia praw autorskich jest określane w umowie, na podstawie realizacji planu danego tzw. Sprintu. Faktury nie wymagają wyodrębnienia, bowiem wartość wynagrodzenia z tytułu przeniesienia praw aktorskich stanowi 100 % wartości wynagrodzenia wskazanego na każdej z faktur.

Pytanie

Czy w świetle przedstawionego powyżej zdarzenia przyszłego/stanu faktycznego prawidłowe jest stanowisko, że Wnioskodawca (w ramach preferencyjnej ulgi z tytułu tzw. IP BOX) będzie mógł zastosować stawkę 5% podatku od dochodu uzyskiwanego z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych do tworzonego i rozwijanego przez Wnioskodawcę oprogramowania?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle przedstawionego powyżej zdarzenia przyszłego/stanu faktycznego stanowisko, że Wnioskodawca (w ramach preferencyjnej ulgi z tytułu tzw. IP BOX) będzie mógł zastosować stawkę 5% podatku od dochodu uzyskiwanego z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych do tworzonego i rozwijanego przez Wnioskodawcę oprogramowania – jest prawidłowe.

Zdaniem Wnioskodawcy, spełnia on wszystkie wymagania ustawowe dotyczące możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5% od dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (tzw. ulga IP BOX).

Zgodnie z art. 74 ustawy o Prawie autorskim i prawach pokrewnych, programy komputerowe podlegają ochronie jak utwory literackie.

Powołując się na art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT, podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Ponadto, zgodnie z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT, kwalifikowanym prawem własności intelektualnej jest między innymi autorskie prawo do programu komputerowego podlegające ochronie prawnej na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, którego przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Z kolei działalność badawczo-rozwojowa, zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z kolei, na podstawie art. 5a pkt 39 i 40 ustawy o PIT, badania naukowe (badania podstawowe i badania aplikacyjne) oraz prace rozwojowe winny być zgodne z regulacjami ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z jej treścią – badania naukowe są działalnością obejmującą badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne bądź badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Powołując się na art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym (art. 30ca ust. 3 ustawy).

Z kolei, zgodnie z art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy, dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Ponadto, na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o PIT, podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca obowiązani są do spełnienia opisanych w przepisach warunków (m.in. odrębna ewidencja).

Zgodnie z treścią objaśnień podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących IP BOX Ministerstwa Finansów, aby skorzystanie z ulgi IP BOX było możliwe, należy:

1)zweryfikować prace związane z działalnością badawczo-rozwojową, które prowadzą do wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia kwalifikowanych IP;

2)wyodrębnić kwalifikowane IP;

3)zapewnić ewidencję, która prowadzi do wyodrębnienia przychodów i kosztów przypadających na każde kwalifikowane IP (dla każdego kwalifikowanego IP oddzielnie).

Zatem biorąc pod uwagę wskazane wyżej przepisy prawa oraz objaśnienia podatkowe MF – do skorzystania z ulgi IP BOX wymagane jest łączne spełnienie poniższych warunków:

1)prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej zgodnie z kryteriami (twórczości, systematyczności, zwiększenia zasobów wiedzy lub wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań);

2)wytworzenie kwalifikowanego IP, np. autorskiego prawa do programu komputerowego;

3)uzyskanie dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

4)poniesienie wydatków związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową implikuje wytworzenie kwalifikowanego IP;

5)prowadzenie odrębnej ewidencji zdarzeń gospodarczych dla celów ulgi IP BOX.

W przedmiotowym zdarzeniu przyszłym/stanie faktycznym Wnioskodawca w zakresie Klienta X:

1.Prowadzi działalności badawczo-rozwojową, tj. wykonuje prace polegające na tworzeniu nowego oprogramowania, ulepszania go i rozwijania, które mają twórczy (odpowiednio ustalony, indywidualny oraz oryginalny) charakter, ponieważ służy tworzeniu innowacyjnych i oryginalnych rozwiązań, a inwencja i zaprojektowanie tych rozwiązań leży po stronie Wnioskodawcy. Prace wykonywane przez Wnioskodawcę obejmują wykorzystywanie zasobów wiedzy i umiejętności w zakresie sprzętu, narzędzi informatycznych i oprogramowania do projektowania i tworzenia nowych produktów, procesów lub usług przy użyciu najnowocześniejszych rozwiązań, a także zwiększają zasoby wiedzy. Prace nad oprogramowaniem mają także systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) charakter, ponieważ nie mają charakteru jednorazowego, lecz są prowadzone w sposób zorganizowany, z nastawieniem na ciągły rozwój i ulepszanie w przyszłości. Program tworzony przez Wnioskodawcę nie istnieje na rynku, a zatem jest całkowicie innowacyjny.

2.Wytwarza kwalifikowane IP, tj. autorskie prawo do programu komputerowego. Wnioskodawca tworzy, program w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, który stanowi oryginalny wytwór jego twórczej pracy oraz przedmiot ochrony prawa autorskiego.

3.Uzyskuje dochód (stratę) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Wnioskodawca w 2021 r. i w latach następnych przeniósł i nadal będzie przenosił na klientów całość majątkowych praw autorskich do wytwarzanego przez siebie programu otrzymując wynagrodzenie z tego tytułu. Wnioskodawca zatem osiągnął i będzie osiągał nadal dochody z tytułu sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o PIT).

4.Ponosi wydatki związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową implikowane wytworzeniem kwalifikowanego IP. Wnioskodawca ponosi wydatki w tym zakresie związane z wytworzeniem kwalifikowanego IP.

5.Prowadzi odrębną ewidencję zdarzeń gospodarczych dla celów ulgi IP BOX.

Mając na uwadze powyższe, spełnia on wszystkie kryteria określone w art. 5a pkt 38-40 w zw. z art. 30ca ust. 1, ust. 2 pkt 8 i ust. 7 ustawy o PIT, a tym samym w rozliczeniu rocznym za rok 2021 i w latach następnych będzie mógł skorzystać ze stawki 5% podatku od dochodu uzyskiwanego z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych do oprogramowania tworzonego i rozwijanego przez Wnioskodawcę.

Powyższe stanowisko potwierdza również Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacjach:

-Dyrektor KIS, 22.11.2019 r., sygn. akt 0114-KDIP3-2.4011.488.2019.3.EC,

-Dyrektor KIS, 13.11.2019 r., sygn. akt 0114-KDIP3-2.4011.463.2019.3.MK1,

-Dyrektor KIS, 20.11.2019 r., sygn. akt 0113-KDIPT2-1.4011.492.2019.1.KO,

-Dyrektor KIS, 19.11.2019 r., sygn. akt 0114-KDIP3-2.4011.459.2019.2.MG,

-Dyrektor KIS, 15.11.2019 r., sygn. akt 0113-KDIPT2-3.4011.507.2019.1.JŚ,

-Dyrektor KIS, 15.08.2021 r., sygn. akt 0115-KDIT3.4011.449.2021.2.MK,

-Dyrektor KIS, 18.08.2021 r., sygn. akt 0113-KDWPT.4011.243.2021.1.IL,

-Dyrektor KIS, 22.11.2023 r., sygn. akt 0113-KDWPT.4011.145.2023.2.KSM.

Zgodnie z interpretacją indywidualną wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 listopada 2019 r., sygn. akt 0114-KDIP3-2.4011.488.2019.3.EC „(...) w sytuacji, gdy Wnioskodawca wytwarza oprogramowanie stanowiące utwór podlegający ochronie prawnej z art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i przenosi na Spółki całość autorskich praw majątkowych do wytworzonych przez siebie programów komputerowych, za co otrzymuje wynagrodzenie, będzie uprawniony do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodu uzyskiwanego z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych do tworzonego przez Wnioskodawcę oprogramowania według stawki 5%”.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 20 listopada 2019 r., sygn. akt 0113-KDIPT2-1.4011.492.2019.1.KO, uznając stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe odniósł się do kryteriów stosowania ulgi IP BOX stwierdził, że „W celu poprawnego zastosowania preferencji IP Box wobec autorskiego prawa do programu komputerowego należy nadać mu znaczenia funkcjonalne, celowościowe i rozszerzające, w zgodzie z najbardziej istotnym międzynarodowym kontekstem przepisów o IP Box, czyli Raportem OECD BEPS Plan Działania nr 5. Zgodnie z akapitem 34 tego Raportu, copyrighted software, nie tylko program komputerowy chroniony prawem autorskim, ale szerzej oprogramowanie chronione prawem autorskim, może zawierać się w katalogu kwalifikowanych IP, jako aktywa funkcjonalnie ekwiwalentne do patentu. OECD wskazuje, że oprogramowanie chronione prawem autorskim dzieli podstawowe cechy patentów, ponieważ jest nowatorskie, nieoczywiste i użyteczne, a zatem zasadniczo wynika z prowadzenia innowacyjnej działalności badawczo-rozwojowej, której prowadzenie powinny stymulować przepisy o IP Box. OECD stwierdza także, że nie wszystkie jurysdykcje zapewniają ochronę patentową oprogramowania i dlatego wielu podatników, którzy wytwarzają oprogramowanie, musi posiadać prawa autorskie, zamiast polegać na ochronie patentowej. Włączenie oprogramowania chronionego prawem autorskim do definicji funkcjonalnie równoważnych kwalifikowanych IP zapewnia również, że różne traktowanie oprogramowania na mocy prawa patentowego różnych jurysdykcji nie ma wpływu na to, czy dochody z oprogramowania mogą korzystać z różnych regulacji IP Box. (...) Mając powyższe na uwadze, dochód z odpłatnego zbycia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. autorskiego prawa do programu komputerowego, które stanowi utwór prawnie chroniony i zostało wytworzone w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, kwalifikuje się do dochodów z kwalifikowanego IP w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. To oznacza, że Wnioskodawca może skorzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów z tego tytułu wg stawki 5%. (...) autorskie prawo do programu komputerowego podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, to oprogramowanie (aplikacja) może być, uznane za kwalifikowane IP w świetle rozszerzającej wykładni art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych”.

Reasumując, Wnioskodawca w przedmiotowym zdarzeniu przyszłym/stanie faktycznym spełnia wszelkie warunki do korzystania z ulgi tzw. IP BOX.

Mając na względzie powyższe, stanowisko Wnioskodawcy jawi się jako uzasadnione i zasługuje na uwzględnienie, o co raz jeszcze wnosi.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą:

ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one:

prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.):

badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że w 2022 r. zawarł Pan umowę świadczenia usług, przedmiotem której jest wytworzenie autorskiego oprogramowania – aplikacji. Na podstawie ww. umowy przenosi Pan na klienta całość autorskich praw majątkowych do programu komputerowego, za co otrzymuje określone w umowie wynagrodzenie. Do Pana zadań należy stworzenie programu – aplikacji służącej do agregacji, klasyfikacji i oceny atrakcyjności nieruchomości na rynku (…), a następnie udostępniania jej do łatwego wyszukiwania użytkownikom końcowym w języku (…), przy użyciu bazy danych (…). W ramach projektu do Pana obowiązków należy również integracja dziesiątek (…) udostępnionych przez strony rządowe i prywatne firmy w celu pozyskania informacji niezbędnych do realizacji założeń aplikacji. W skład zadań wchodzi również analiza biznesowa i funkcjonalna, analiza i utworzenie planu architektury aplikacji, implementacja, instalacja aplikacji w środowisku rozproszonym (wiele serwerów), utworzenie scenariuszy testowych oraz samo testowanie aplikacji. Zadaniem postawionym przez klienta było i jest zaprojektowanie oraz implementacja aplikacji w formie usługi WWW, na której klient końcowy otrzymuje możliwość wyszukiwania nieruchomości, jednak w porównaniu z istniejącymi rozwiązaniami, stawia on szczególny nacisk na analizę potrzeb potencjalnego klienta nie tylko dotyczących warunków mieszkaniowych, ale również najbliższego otoczenia. Po wprowadzeniu nieruchomości do systemu, następuje zautomatyzowana analiza otoczenia, w której znajduje się nieruchomość, mająca na celu uzyskanie faktów niezbędnych dla dalszego przetwarzania. Analizowanymi parametrami są między innymi:

-bliskość przedszkoli, szkół, uniwersytetów oraz ich oceny;

-bliskość parków, atrakcji;

-udział ludzi młodych w przekroju społecznym w danym dystrykcie;

-dostęp do komunikacji miejskiej – odległość do najbliższych stacji;

-potencjalne problemy z transportem (częste korki);

-ilość zdarzeń kryminalnych w okolicy.

Do tego celu wykorzystywanych jest wiele źródeł informacji, takich jak: (…).

Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena, czy prowadzone przez Pana projekty programistyczne stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Pana efektów tych prac (oprogramowania opisanego we wniosku).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

W opisie sprawy wskazał Pan, że oprogramowanie wytwarzane, rozwijane i ulepszane przez Pana w ramach prowadzonej bezpośrednio działalności gospodarczej jest rezultatem Pana własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej. Efekty Pana działalności są rozwiązaniami niewystępującymi dotychczas w praktyce gospodarczej lub są na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Omawiana aplikacja zawiera szereg unikalnych w skali światowej funkcjonalności.

W uzupełnieniu wniosku dodał Pan, że wykorzystuje Pan w tworzonym i rozwijanym oprogramowaniu technologię tzw. „uczenia maszynowego” oraz wykorzystuje języki programowania (…), bazy danych (…). W ramach projektu do Pana obowiązków należy również integracja dziesiątek (…). Do Pana zadań należy także m.in. utworzenie środowiska testowego, scenariuszy testowych oraz dokładne przetestowanie rozwiązania, zatem w tym zakresie prowadzi również prace badawcze. Wnioskodawca wykorzystuje także wiele źródeł informacji, takich jak: (…). Ponadto wskazał Pan nowe zastosowania i usprawnienia, które odróżniają/będą odróżniać tworzone i rozwijane „oprogramowanie” od już istniejących, tj. po wprowadzeniu nieruchomości do systemu, następuje zautomatyzowana analiza otoczenia, w której znajduje się nieruchomość, mająca na celu uzyskanie faktów niezbędnych dla dalszego przetwarzania. Analizowanymi parametrami są między innymi: bliskość przedszkoli, szkół, uniwersytetów oraz ich ocen, bliskość parków, atrakcji, udział ludzi młodych w przekroju społecznym w danym dystrykcie, dostęp do komunikacji miejskiej – odległość do najbliższych stacji, potencjalne problemy z transportem (częste korki), ilość zdarzeń kryminalnych w okolicy. Podkreślił Pan również, że dla każdej prowincji w (…) zestaw źródeł danych jest odmienny, co dodatkowo rozszerza zakres zadań. Dodatkowo, system musi wspierać rozszerzanie listy ocenianych parametrów wraz z upływem czasu. Na podstawie tych faktów, następuje przypisanie tagów przez podsystem tagujący z odpowiednią oceną do danej nieruchomości. Przykładowe tagi to „dobre miejsce do wychowywania dzieci”, „miejsce przyjazne dla transportu publicznego”, „okolica pełna energii” czy „zielona okolica”. Podsystem tagujący musi uwzględnić liczne fakty w celu przypisania tagu z odpowiednią oceną dla danej nieruchomości. Oceny cząstkowe są sumowane z odpowiednimi wagami, co przekłada się na ocenę danego tagu dla danej nieruchomości. W ten sposób każda nieruchomość dodawana do systemu, poza podstawowymi parametrami takimi jak typ, wielkość, cena, ilość pokoi i sypialni, otrzymuje również rozbudowaną ocenę lokalizacji, w której jest ona umiejscowiona, a klienci są w stanie podjąć optymalną decyzję zakupową. Dane są przedstawiane w formie tabelarycznej oraz mapy. Takie podejście jest zupełną nowością, która nie istnieje na rynku. Dodatkową możliwością udostępnioną klientom ma być w pełni zautomatyzowany (…) wykorzystujący modele (…), który w swobodnej rozmowie z potencjalnym klientem i zadawaniu serii pytań będzie w stanie wyekstrahować atrybuty, na których najbardziej zależy kupującemu. W celu analizy potrzeb, poza podstawowymi pytaniami, takimi jak budżet oraz ogólna lokalizacja, (…) będzie zadawał również pytania takie jak – czy klient posiada dzieci, czy porusza się samochodem czy komunikacją miejską. Na tej podstawie będzie w stanie zaproponować najlepsze nieruchomości wraz z uzasadnieniem dokonanych wyborów. Program – aplikacja, jest innowacyjna, ponieważ wymaga połączenia wielu metod pozyskiwania oraz przetwarzania informacji w celu analizy otoczenia nieruchomości. Na rynku nie istnieje podobne rozwiązanie. Zatem, twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do „oprogramowania”, którego dotyczy wniosek, przejawiał się/przejawia się/będzie przejawiał się, na wytworzeniu nowego nieistniejącego na rynku oprogramowania. Omawiana aplikacja zawiera szereg unikalnych w skali światowej funkcjonalności. Wykonuje Pan prace polegające na tworzeniu nowego oprogramowania, ulepszania go i rozwijania, które mają twórczy (odpowiednio ustalony, indywidualny oraz oryginalny) charakter, ponieważ służą tworzeniu innowacyjnych i oryginalnych rozwiązań, a inwencja i zaprojektowanie tych rozwiązań leży po Pana stronie. Program tworzony przez Pana nie istnieje na rynku, a zatem jest całkowicie innowacyjny, a używane metody, czyli np. uczenie maszynowe, jest najnowocześniejsze na rynku. Ponadto, zaznaczył Pan, że efekty Pana pracy (dotyczy zarówno tworzenia, jak i rozwijania), które nazywa Pan „oprogramowaniem” zawsze są/będą utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj. zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej.

Zatem, prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia i rozwijania wymienionego oprogramowania ma twórczy charakter.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

W przedstawionym opisie sprawy wskazał Pan, że wytwarzanie, ulepszanie i rozwijanie oprogramowania ma miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany). Wyjaśnił Pan w uzupełnieniu wniosku, że systematyczność w odniesieniu do Pana działań w zakresie wykonywanych przez Pana czynności polega na metodycznym, zaplanowanym i uporządkowanym prowadzeniu działań twórczych w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Pana celem było i jest zaprojektowanie oraz implementacja aplikacji w formie usługi WWW, na której klient końcowy otrzymuje możliwość wyszukiwania nieruchomości, jednak w porównaniu z istniejącymi rozwiązaniami, stawia on szczególny nacisk na analizę potrzeb potencjalnego klienta nie tylko dotyczących warunków mieszkaniowych, ale również najbliższego otoczenia. Do Pana zadań należy stworzenie programu – aplikacji służącej do agregacji, klasyfikacji i oceny atrakcyjności nieruchomości na rynku (…), a następnie udostępniania jej do łatwego wyszukiwania użytkownikom końcowym w języku (…), przy użyciu bazy danych (…). W ramach projektu do Pana obowiązków należy również integracja dziesiątek (…) udostępnionych przez strony rządowe i prywatne firmy w celu pozyskania informacji niezbędnych do realizacji założeń aplikacji. W skład zadań wchodzi również analiza biznesowa i funkcjonalna, analiza i utworzenie planu architektury aplikacji, implementacja, instalacja aplikacji w środowisku rozproszonym (wiele serwerów), utworzenie scenariuszy testowych oraz samo testowanie aplikacji. Prace nad oprogramowaniem mają systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) charakter, ponieważ nie mają charakteru jednorazowego, lecz są prowadzone w sposób zorganizowany, z nastawieniem na ciągły rozwój i ulepszanie w przyszłości. Metodologią wytworzenia wyżej wymienionego „oprogramowania” będzie metodologia zwinna (…), zakładająca planowanie oraz wykonywanie tzw. sprintów, czyli ograniczonych czasowo okresów, w trakcie których Wnioskodawca pracuje nad ukończeniem konkretnej ilości pracy. Każdy „sprint” rozszerza lub ulepsza funkcjonalność „oprogramowania” o np. kolejne źródła danych. Zastosowanie tej metodologii wynika z bardzo szerokiego zakresu funkcjonalności „oprogramowania” oraz konieczności wzbogacania wiedzy w celu implementacji innowacyjnych funkcjonalności. W przypadku metodologii zwinnych, „oprogramowanie” jest tworzone podczas serii iteracji zwanych sprintami, które pozwalają podzielić duże, złożone projekty na mniejsze fragmenty. Harmonogram jest oznaczony w zawartej umowie. Na każdy z programów, jakie Pan wytwarza jest zawarta odrębna umowa, a w umowie określony jest odrębny harmonogram. W konsekwencji, głównym celem, który zostanie osiągnięty jest utworzenie „oprogramowania”, które będzie w sposób innowacyjny umożliwiało znalezienie najlepszej nieruchomości dla danego klienta końcowego, uwzględniając szeroki wachlarz wymagań wynikających z jego sytuacji materialnej, osobowej, rodzinnej oraz biorąc pod uwagę szereg nieoczywistych uwarunkowań wynikających z lokalizacji danej nieruchomości. Jest Pan wyłącznie odpowiedzialny za zaplanowanie oraz realizację ww. celu oraz pracuje samodzielnie w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, przy użyciu własnego sprzętu oraz własnych nakładów finansowych.

Zatem kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej, tj. prowadzenie działalności w sposób systematyczny, w odniesieniu do wskazanego przez Pana oprogramowania jest spełnione.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.

Z opisu sprawy wynika, że w 2016 r. ukończył Pan studia magisterskie na wydziale (…) w kierunku Informatyka. W trakcie studiów zaangażował się Pan w prace naukowo-badawcze w kierunku uczenia maszynowego, czego efektem była publikacja naukowa opublikowana w prestiżowym czasopiśmie (…), a wyniki prac były prezentowane na konferencji (…). Jest Pan współautorem ww. publikacji. W toku kształcenia uzyskał Pan solidne podstawy zarówno wiedzy, jak i metodologii dotyczącej prowadzenia działalności badawczej. Umiejętności te codziennie wykorzystuje i rozwija Pan w prowadzonej działalności gospodarczej, w ramach której współpracuje z kilkoma zagranicznymi klientami, dla których analizuje, projektuje, wdraża, a następnie rozwija autorskie rozwiązania. Wytwarzanie, ulepszanie i rozwijanie „oprogramowania” ma miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W ramach prowadzonej działalności nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje Pan dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu tworzenia nowych zastosowań i ich rozwijania, w postaci nowoczesnych aplikacji, które powodują powstanie nowych zastosowań i możliwości. W ramach omawianej działalności, zdobywa, poszerza i łączy Pan interdyscyplinarną wiedzę z zakresu matematyki, algorytmiki i informatyki i programowania, uczenia maszynowego w celu tworzenia, optymalizacji i rozwijania omawianych aplikacji. Posiada Pan także szeroką i aktualną wiedzę w ww. dziedzinach, a Pana rola w projektach skupia się w obszarze R&D (badania i rozwój), zarówno w fazach analizy, specyfikacji, jak i prototypowania oraz tworzenia i wdrażania. Wykorzystuje Pan m.in. język (…), bazy danych (…). W ramach projektu do Pana obowiązków należy również integracja dziesiątek (…). Efekty Pana działalności są rozwiązaniami niewystępującymi dotychczas w praktyce gospodarczej lub są na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Omawiana aplikacja zawiera szereg unikalnych w skali światowej funkcjonalności.

Zatem powyższe pozwala uznać, że wykorzystuje Pan istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:

(i)badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz

(ii)prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje m.in. prace rozwojowe w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

·nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;

·łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;

·kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;

·wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

·planowaniu produkcji oraz

·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że oprogramowanie wytwarzane, rozwijane i ulepszane przez Pana w ramach prowadzonej bezpośrednio działalności gospodarczej jest rezultatem Pana własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej. W toku kształcenia uzyskał Pan solidne podstawy zarówno wiedzy, jak i metodologii dotyczące prowadzenia działalności badawczej. Umiejętności te codziennie wykorzystuje i rozwija Pan w prowadzonej działalności gospodarczej, w ramach której współpracuje z kilkoma zagranicznymi klientami, dla których analizuje, projektuje, wdraża, a następnie rozwija autorskie rozwiązania oraz nadal rozwija swoje umiejętności i poszerza wiedzę. Zaznaczył Pan, że w ramach prowadzonej działalności nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje Pan dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu tworzenia nowych zastosowań i ich rozwijania, w postaci nowoczesnych aplikacji, które powodują powstanie nowych zastosowań i możliwości. W ramach omawianej działalności, zdobywa, poszerza i łączy Pan interdyscyplinarną wiedzę z zakresu matematyki, algorytmiki i informatyki i programowania, uczenia maszynowego w celu tworzenia, optymalizacji i rozwijania omawianych aplikacji. Posiada Pan także szeroką i aktualną wiedzę w ww. dziedzinach, a Pana rola w projektach skupia się w obszarze R&D (badania i rozwój), zarówno w fazach analizy, specyfikacji, jak i prototypowania oraz tworzenia i wdrażania. Efektem Pana działań było/jest i będzie powstanie innowacyjnego oprogramowania, polegającego na połączeniu wielu metod pozyskiwania oraz przetwarzania informacji w celu analizy otoczenia nieruchomości na rynku (…). Każda nieruchomość dodawana do systemu, poza podstawowymi parametrami takimi jak typ, wielkość, cena, ilość pokoi i sypialni, otrzymuje również rozbudowaną ocenę lokalizacji, w której jest ona umiejscowiona, a klienci są w stanie podjąć optymalną decyzję zakupową. Dane są przedstawiane w formie tabelarycznej oraz mapy. W tworzonym i rozwijanym oprogramowaniu wykorzystuje Pan technologię tzw. „uczenia maszynowego” oraz języki programowania (…). W ramach projektu do Pana obowiązków należy również integracja dziesiątek (…). Do Pana zadań należy także m.in. utworzenie środowiska testowego, scenariuszy testowych oraz dokładne przetestowanie rozwiązania, zatem w tym zakresie prowadzi również prace badawcze. Wykorzystuje Pan także wiele źródeł informacji, takich jak: (…). Podejmowane przez Pana działania nie miały/nie będą miały charakteru działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do oprogramowania, nawet jeżeli takie zmiany miały charakter ulepszeń. Efekty Pana działalności są rozwiązaniami niewystępującymi dotychczas w praktyce gospodarczej lub są na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Omawiana aplikacja zawiera szereg unikalnych w skali światowej funkcjonalności.

Powyższe pozwala uznać, że opisana działalność w zakresie tworzenia i rozwijania oprogramowania spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.

W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy, a także powołane przepisy należy stwierdzić, że podejmowana przez Pana działalność polegająca na tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Pana ani też całość prowadzonej przez Pana działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu – takiego jak ten, który został wymieniony we wniosku i jego uzupełnieniu i w warunkach działalności wynikającej z wniosku i jego uzupełnienia.

Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:

kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

-podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.

Stosownie natomiast do ust. 4 art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:

do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Artykuł 30ca ust. 6 tej ustawy stanowi:

w przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.

Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 przywołanej ustawy:

dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji, jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP BOX nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

Zgodnie z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1) wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2) prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3) wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4) dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5) dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

W myśl art. 30cb ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

w przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencja – zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ma zatem na celu obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych. Wskazana ewidencja jest bardzo ważna, ponieważ jej prowadzenie w sposób niezapewniający osiągnięcie ww. celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego według skali bądź stawki liniowej.

Powyższe przepisy wprowadzają korzystne rozwiązania podatkowe dla przedsiębiorców, którzy uzyskują dochody z komercjalizacji wytworzonych lub rozwiniętych przez nich praw własności intelektualnej, tzw. Innovation Box.

W ramach tych rozwiązań podatnik może opodatkować preferencyjną 5% stawką podatkową swoje dochody z praw własności intelektualnej. Warunkiem jest, aby:

·podatnik był właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem tych praw lub posiadał prawa do korzystania z nich na podstawie umowy licencyjnej i

·prawa te były chronione na podstawie obowiązującego prawa krajowego lub międzynarodowego przez m.in. patent, dodatkowe prawo ochronne na wzór użytkowy czy prawo z rejestracji wzoru przemysłowego.

Prawa takie są zwane „kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej”.

Podatnik może również skorzystać z ulgi Innovation Box jeśli zakupi kwalifikowane prawa własności intelektualnej, o których mowa powyżej, a następnie poniesie koszty związane z rozwojem lub ulepszeniem nabytego prawa.

Dochodem kwalifikującym się do ulgi Innovation Box jest:

·dochód uzyskany z tytułu należności/opłat licencyjnych lub innych należności związanych z wykorzystywaniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

·dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jak również,

·dochód z tego aktywa uwzględniony w cenie sprzedaży produktu lub usługi określany na zasadzie ceny rynkowej.

Warunkiem koniecznym dla skorzystania z omawianej preferencji jest prowadzenie przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, komercjalizacją, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Poziom dochodu kwalifikowanego do zastosowania preferencyjnej stawki opodatkowania jest wyliczany przy zastosowania formuły (wzoru) określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy.

Co istotne, podatnik ma obowiązek ustalenia odrębnych wskaźników nexus dla poszczególnych kwalifikowanych IP. Zaznaczenia przy tym wymaga, że w Pana sytuacji, opodatkowaniu 5% stawką będzie podlegała suma przemnożonych przez wskaźniki nexus dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej, tj. autorskich praw do programów komputerowych.

Istotnym jest, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są, lub ze swej natury nie mogą być bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:

-wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

-kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz

-dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.

Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym, należy ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.

Przyjąć więc trzeba, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy podkreślić, że stosowanie ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się jednak, dodatkowe obowiązki po stronie podatników – w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji, która pozwala na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Podatnicy nie prowadzący ksiąg rachunkowych mogą spełnić wymóg dotyczący takiej ewidencji przez sporządzanie kumulatywnego, comiesięcznego zestawienia dokumentów potwierdzających poniesione wydatki dotyczące projektu kwalifikowanego IP. Zestawienie powinno obejmować wydatki od początku działalności badawczo-rozwojowej prowadzącej do wytworzenia kwalifikowanego IP do końca danego miesiąca kalendarzowego. Zestawienie to powinno być sporządzane przez narastające ujęcie wydatków dotyczących poszczególnych zadań. Należy je sporządzać na podstawie zestawienia dokumentów, które potwierdzają poniesione wydatki.

Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509).

Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozwinięcie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych brzmi:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Oznacza to, że ulga IP Box, jest preferencją podatkową, z której można skorzystać po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu rocznym.

Z przedstawionych okoliczności analizowanej sprawy wynika, że:

1)w ramach współpracy z Kontrahentem, tworzy, rozwija i ulepsza Pan oprogramowanie;

2)wykonuje Pan powyższe czynności w ramach prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej spełniającej definicję wskazaną w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;

3)w każdym przypadku – tj. zarówno w przypadku tworzenia, jak i w przypadku rozwijania utworów – efekty Pana pracy były/są/będą odrębnymi programami komputerowymi, które podlegały/podlegają/będą podlegały ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych;

4)otrzymuje Pan wynagrodzenie z umowy wyłącznie z tytułu przenoszenia na Zleceniodawcę praw do oprogramowania, tj. z tytułu przenoszenia całości praw autorskich majątkowych, na wszystkich znanych w chwili zawierania umowy polach eksploatacji; osiąga Pan dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

5)od 1 stycznia 2019 r. prowadzi Pan na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w której wyodrębnia Pan każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Prowadzona odrębna ewidencja pozwala na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30 ca ust. 4 ww. ustawy przypadających na każde ww. prawo, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

Prawo do oprogramowania tworzonego i rozwijanego przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do oprogramowania w ramach wykonywanej przez Pana działalności stanowi sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochód ten stanowi kwalifikowany dochód w rozumieniu art. 30ca ust. 4 w związku z art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, w świetle przedstawionego powyżej stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego (w ramach preferencyjnej ulgi z tytułu tzw. IP BOX) może Pan zastosować stawkę 5% podatku od kwalifikowanego dochodu uzyskiwanego z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych do tworzonego i rozwijanego oprogramowania. Z ulgi tej może Pan skorzystać w zeznaniu rocznym za rok 2022 oraz w latach przyszłych, jeżeli Pana sytuacja i obowiązujące prawo nie zmienią się.

Stwierdzam, że Pana stanowisko jest prawidłowe pomimo, że w treści Pana własnego stanowiska wskazał Pan, że „w rozliczeniu rocznym za rok 2021 i latach następnych będzie mógł skorzystać ze stawki 5% podatku od dochodu uzyskiwanego z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych do oprogramowania tworzonego i rozwijanego przez Wnioskodawcę”. Uznałem, że doszło do oczywistej omyłki pisarskiej w zakresie wskazania okresu korzystania z preferencji podatkowej IP Box, gdyż z przedstawionego opisu sprawy jednoznacznie wynika, że zamierza Pan w zeznaniu rocznym za rok 2022 (korekta) oraz w latach przyszłych rozliczyć dochód uzyskany z autorskiego prawa do programu komputerowego w ramach opisanej współpracy z klientem z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącej 5%.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

-zaistniałych stanów faktycznych przedstawionych przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,

-zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.

W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji indywidualnych stwierdzam, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania w sprawie będącej przedmiotem Pana wniosku.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).