Interpretacja indywidualna z dnia 12 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.889.2023.2.NM
Temat interpretacji
Możliwość skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 grudnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 stycznia 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
... (dalej: „Wnioskodawca”) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą ..., zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej od 6 marca 2023 r.
Przedmiotem Jego działalności jest programowanie ....
Działalność Wnioskodawcy, zgodnie z wpisem do CEIDG jest sklasyfikowana w przeważającej części jako PKD 62.01.Z Działalność związana z oprogramowaniem.
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym rozliczającym podatek dochodowy na podstawie art. 30c ustawy z dnia 16 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. 2022 r. poz. 2647 ; dalej: „updof”).
Dla celów rozliczania podatku dochodowego Wnioskodawca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Wnioskodawca w swojej działalności gospodarczej zajmuje się głównie programowaniem kompletnych aplikacji mobilnych, ale również ich poszczególnych funkcjonalności. Jego prace skierowane są na platformę .... W swojej działalności używa języków programowania ....
W ramach wskazanego obszaru działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonuje bieżące programowanie nowych aplikacji i poszerzanie ich o nowe funkcjonalności. Praca ta podzielona jest na etapy zaczynające się analizą wstępną projektu, planowanie prac i zebraniem koniecznych wymagań. Następnie w ramach analizy szczegółowej sprawdzana jest architektura systemu aplikacji, powstają pierwsze prototypy rozwiązań informatycznych oraz finalne uzgodnienie wymagań. Kolejnym etapem jest finalne kodowanie rozwiązania z wykorzystaniem jednego z języków programistycznych. Prace kończone są testowaniem rozwiązania oraz zapisem dokumentacji powstałego rozwiązania informatycznego.
Wnioskodawca nie nabywa wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty, ani praw autorskich innych podmiotów.
Oprogramowanie wytwarzane, rozwijane i ulepszane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Niego działalności gospodarczej jest rezultatem Jego własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji, stanowi utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. J. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509 ze zm.).
Należy uznać, iż prace polegające na tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania mają skomplikowany charakter i każdorazowo wymagają podjęcia wielu prac i czynności o charakterze programistycznym. Mają one przymiot indywidualności, innowacyjności oraz niepowtarzalny charakter. Wnioskodawca opracowuje nowe lub ulepszone produkty lub procesy, które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u Wnioskodawcy i Jego Zleceniodawcy.
Ponadto, na mocy zawartej pisemnej umowy Wnioskodawca zobowiązany jest, na uprzednie żądanie kontrahenta, do przekazania Zleceniodawcy kopi całej wykonanej pracy, w tym programu źródłowego, który został ostatecznie opracowany w ramach świadczonych usług, jak również powiązanej dokumentacji. Wnioskodawca każdorazowo przenosi za wynagrodzeniem wszystkie prawa autorskie do stworzonych aplikacji i prac z nimi związanych, powstałych w ramach usług, które Wnioskodawca wykonuje dla kontrahenta.
W konsekwencji, Wnioskodawca osiąga dochody ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Wytwarzanie i rozwijanie oprogramowania komputerowego są przejawem własnej twórczości intelektualnej Wnioskodawcy. Czynności te są wykonywane w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. W ramach własnej działalności gospodarczej Wnioskodawca prowadzi działalność badawczo-rozwojową, a efektem tych prac jest powstałe oprogramowanie.
Tworzenie i rozwijanie oprogramowania jest prowadzone w sposób systematyczny. Działalność Wnioskodawcy wymaga stałego, sukcesywnego poszerzania wiedzy oraz łączenia, kształtowania i wykorzystywania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych procesów lub usług.
Wykonywane przez Wnioskodawcę czynności związane z tworzeniem i rozwijaniem oprogramowania prowadzone są w sposób systematyczny i metodyczny. Prace nad nowym oprogramowaniem czy rozwijaniem oprogramowania już istniejącego wymagają zaplanowanych i uporządkowanych działań. Przedmiotem wniosku nie są okresowe i rutynowe zmiany oprogramowania dotyczące jego aktualizacji.
Wnioskodawca podejmując się tworzenia lub ulepszenia określonych aplikacji oraz ich części, każdorazowo podejmuje następujące czynności:
1)analiza oraz planowanie;
2)projektowanie;
3)implementacja;
4)testowanie;
5)wdrożenie i utrzymanie.
Kroki te są powtarzane przez Wnioskodawcę w cyklach, zarówno w przypadku tworzenia kompletnych aplikacji mobilnych, jak i ich części, w tempie jak są rozwijane i ulepszane. Wnioskodawca nie jest właścicielem oprogramowania, które rozwija. Właścicielem oprogramowania jest Zleceniodawca na rzecz, którego Wnioskodawca świadczy usługi. Wnioskodawcy przysługują autorskie prawa majątkowe w zakresie części oprogramowania, które jest efektem prac rozwojowych. Prawa te są przenoszone na Spółkę na podstawie pisemnej umowy zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy.
W ocenie Wnioskodawcy, oprogramowanie stanowi kwalifikowane prawo własności intelektualnej w myśl art. 30 ca ust. 2 updof, ponieważ jest program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wnioskodawca wskazuje, że prowadzi na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, o której mowa w art. 30cb ust. 2 updof, pozwalającą na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 updof, przypadających na każde wyżej wymienione prawo i zapewniającą określenie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych. Prowadzona ewidencja pozwala na wyodrębnienie przychodów i kosztów w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.
Zawiera przede wszystkim informacje o:
·zbywanym w danym okresie prawie własności intelektualnej, tj. określonym oprogramowaniu;
·przychodach uzyskiwanych ze zbycia oprogramowania w danym okresie, tj. wynagrodzeniu za przeniesienie autorskich praw majątkowych do oprogramowania;
·kosztach faktycznie poniesionych w danym okresie przez Wnioskodawcę na prowadzoną bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalność związaną z wytworzeniem oprogramowania;
·dochodzie ze zbycia Oprogramowania obliczonym jako różnica pomiędzy przychodami i kosztami opisanymi powyżej.
Uzupełnienie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Wniosek dotyczy okresu podatkowego od rozpoczęcia działalności gospodarczej, tj. 6 marca 2023 r.
Pojęcie „oprogramowanie” należy rozumieć jako aplikacja mobilna, czyli oprogramowanie działające na urządzeniach mobilnych.
Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność w zakresie tworzenia/rozwijania/ulepszania aplikacji/oprogramowania spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 updof.
Aplikacje/oprogramowania, o których mowa we wniosku są tworzone, ulepszane (rozwijane) w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności badawczo‑rozwojowej.
Uzyskiwane przez Wnioskodawcę przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej są przychodami z tytułu autorskiego prawa do programu komputerowego zgodnie z art. 30ca ust. 2 pkt 8 updof.
Wnioskodawca w ramach wykonywanej działalności wykorzystuje i rozwija wiedzę i umiejętności nabyte podczas indywidualnego studiowania materiałów z zakresu informatyki, programowania i nowoczesnych technologii oraz swojego doświadczenia zawodowego. Są to wiedza i umiejętności z zakresu technologii informatycznej, technologii programowania oraz z branży masowego pozyskiwania i przetwarzania danych. Do najczęściej wykorzystywanych technologii należą: …. Z uwagi na charakter branży Wnioskodawca stale zdobywa coraz to bardziej aktualną wiedzę w ich zakresie, przez co tworzy nowe kombinacje narzędzi i technologii, które pozwalają na wytworzenie aplikacji o niewystępującej wcześniej specyfikacji i jakości.
Przy tworzeniu od podstaw/ulepszaniu oprogramowania Wnioskodawca każdorazowo korzystał z nowej i bardziej zaawansowanej wiedzy, stosując zupełnie inne rozwiązania.
Swoją pracę dzieli na 3 podstawowe etapy, które odpowiednio dostosowane do aktualnego zlecenia są wykonywane w sposób zaplanowany i metodyczny:
·pierwszy etap to konsultacje z klientem. Podczas konsultacji przedstawiane są cele, jakie mają być osiągnięte w projekcie. Klient definiuje swoje oczekiwania co do parametrów i funkcjonalności oprogramowania. Na tym etapie Wnioskodawca dokonuje analizy na podstawie posiadanej aktualnie wiedzy oraz doświadczenia. Z uwagi na każdorazowe tworzenie zupełnie nowych rozwiązań Wnioskodawca nie operuje gotowymi rozwiązaniami technologicznymi;
·kolejny etap to tworzenie/ulepszenie oprogramowania, na które składa się szereg czynności zmierzający do realizacji przyjętego zlecenia. Jest to analiza możliwych do zastosowania rozwiązań, zaplanowanie prac oraz tworzenie dokumentacji projektowej;
·ostatni etap to ukończenie oprogramowania oraz przedstawienie wyników prac klientowi. Na tym etapie następuje akceptacja oprogramowania przez klienta lub znalezienie wspólnie kolejnych, alternatywnych rozwiązań.
Wnioskodawca każdorazowo stosuje nowe, odpowiednio dobrane i zaprojektowane mieszanki technologii: … z zastosowaniem coraz to nowszej wiedzy. Wynikiem tego jest oprogramowanie/ulepszenie dostosowane do potrzeb konkretnego klienta, różniące się od wszelkich innych funkcjonujących rozwiązań, co wyklucza wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian w produktach.
Wnioskodawca tworząc/rozwijając/ulepszając oprogramowania realizuje każdorazowo odrębne cele klientów. Wykonuje to z zastosowaniem odpowiednio połączonych technologii oraz z wykorzystaniem coraz nowszej wiedzy, przez co wynik Jego prac jest za każdym razem oryginalny i różniący się od obecnie dostępnych. Produkty są zawsze dostosowane do potrzeb klientów, którzy z powodu braku dostępności już istniejących rozwiązań, zlecają realizacje nowych projektów.
Ulepszony charakter produktów nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do produktów. Prace prowadzone przez Wnioskodawcę polegające na rozwijaniu i ulepszaniu oprogramowania mają twórczy charakter.
Wśród przykładowych obszarów prowadzonych przez Wnioskodawcę prac można wyróżnić:
a)tworzenie prototypowych rozwiązań informatycznych;
b)rozwój nowych narzędzi i elementów produktów;
c)analiza możliwości rozwoju produktów pod kątem obecnych rozwiązań technologicznych;
d)opracowanie nowych algorytmów, skryptów, struktur i architektury;
e)rozwój oprogramowania i jego demonstracje;
f)opracowanie nowych narzędzi, platform i aplikacji;
g)opracowanie nowych koncepcji technologicznych rozwiązujących występujące problemy;
h)wprowadzenie udoskonaleń do istniejących produktów.
Efekty pracy Wnioskodawcy są produktami o charakterze oryginalnym, twórczym, zawsze są kreacją nowego, nieistniejącego wcześniej rozwiązania. Produkty te nie są również efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych. Projekty tworzone przez Wnioskodawcę niewątpliwie mają charakter twórczy, ponieważ to do Wnioskodawcy należy urzeczywistnienie wizji tworzonego produktu.
Celem Wnioskodawcy jest dostarczenie klientowi oprogramowania/ulepszeń oprogramowania realizujących założenia klientów, tj. w szczególności:
a)tworzenie rozwiązań spełniających założone wskaźniki jakości i efektywności,
b)tworzenie kodu z zachowaniem odpowiedniej struktury (w tym z wykorzystaniem optymalnych narzędzi, funkcji i języków programowania),
c)tworzenie oprogramowania, które realizuje cele klientów.
Cele te obowiązywały i obowiązują w każdym z lat, tj. w 2023 r. i będą obowiązywać w latach kolejnych. Finansowanie następuje ze środków własnych.
Wnioskodawca w ramach tworzenia/ulepszania aplikacji mobilnych oraz ich części systematycznie wykonuje analizę, planowanie, projektowanie tworzenie oraz implementacje nowych rozwiązań. Są to czynności wykonywane systematycznie oraz dopasowane do każdego nowego projektu.
Harmonogramy prac są ustalane na bieżąco w toku realizacji projektów. W trakcie prac może dochodzić do zmiany harmonogramów, np. poprzez zmiany terminów zakończenia poszczególnych etapów prac. Tak realizowane, dynamiczne harmonogramy były przez Wnioskodawcę zawsze faktycznie zrealizowane w odniesieniu do ww. oprogramowań.
W odniesieniu do działalności Wnioskodawcy:
a)Wnioskodawca dysponował zasobami wiedzy o oprogramowaniu i narzędziach informatycznych, występujących zarówno w ogólnym stanie nauki, jak i w środowisku, w którym ma funkcjonować wytworzony program. Wykorzystywał oraz rozwijał wiedzę i umiejętności nabyte podczas kształcenia zawodowego w szkole wyższej, indywidualnego studiowania materiałów z zakresu informatyki, programowania i nowoczesnych technologii oraz swojego doświadczenia zawodowego;
b)Wnioskodawca wykorzystuje i rozwija wiedzę z zakresu informatyki i programowania oraz najnowszych rozwiązań technologicznych. Jest to wiedza będąca wynikiem samodzielnego kształcenia i ciągłego doszkalania oraz bogatego doświadczenia zawodowego. Oprogramowania mają skomplikowany charakter i każdorazowo wymagają podjęcia wielu czynności o charakterze programistycznym popartych wiedzą i umiejętnościami. Mają one przymiot indywidualności, innowacyjności oraz niepowtarzalny charakter. Innowacyjność polega na zastosowaniu nieistniejących wcześniej rozwiązań, mieszanek technologii …;
c)Wnioskodawca każdorazowo wykorzystuje zdobytą wiedzę, umiejętności oraz doświadczenie zawodowe w celu wytworzenia innowacyjnych rozwiązań dopasowanych do potrzeb klienta. W zależności od danego projektu, Wnioskodawca odpowiednio analizuje problem i dobiera rozwiązania w oparciu o posiadane umiejętności. Każdy projekt charakteryzuje się inną potrzebą klienta, w związku z czym Wnioskodawca każdorazowo dokonuje selekcji własnej wiedzy w ramach prowadzonej w etapie pierwszym analizy;
d)Wnioskodawca planuje dalej tworzyć innowacyjne technologie oraz rozwijać swoje umiejętności i wiedzę w zakresie rozwiązań informatycznych;
e)celem Wnioskodawcy jest dostarczanie klientom nowych/ulepszonych aplikacji mobilnych, które będą spełniały ich oczekiwania i wymagania;
f)przedsięwzięcie było i w dalszym ciągu jest realizowane na skutek posiadanej wiedzy z zakresu rozwiązań informatycznych, doświadczenia zawodowego oraz systematycznej pracy.
Efekty prac Wnioskodawcy zawsze są oraz będą utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj. zawsze odznaczały się/odznaczają się/będą odznaczały się oryginalnym, twórczym charakterem oraz zawsze są kreacją nowej wartości materialnej, a także nie były/nie są/nie będą efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych, i której rezultaty można z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny. Efekty prac nie były/nie są/nie będą jedynie „techniczną”, a „twórczą" realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez kontrahenta.
Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność za efekty swojej pracy w stosunku do osób trzecich (innych niż Zleceniodawca).
Oprogramowanie tworzone przez Wnioskodawcę jest wersjonowane w odpowiednim systemie, który następnie systematycznie jest synchronizowany z wersją przenoszoną na kontrahenta na platformie, z której korzysta. Przeniesienie następuje z momentem zapłaty należnego Wnioskodawcy wynagrodzenia. Wnioskodawca tworzy dane oprogramowanie, które podlega ochronie na gruncie prawa autorskiego i przenosi go fizycznie na klienta umieszczając w repozytorium na serwerze klienta. Przeniesienie praw potwierdza umowa i umieszczenie go na serwerze.
Wnioskodawca wystawia faktury na rzecz Zleceniodawcy. Faktury wyodrębniają wynagrodzenie z tytułu przeniesienia praw autorskich jako prace deweloperskie, zgodnie z przyjętym z klientem sposobem rozliczeń.
Końcem okresu rozliczeniowego jest moment zakończenia prac oraz akceptacji ich wyniku przez kontrahenta. Przeniesienia prawa autorskiego następuje z momentem zapłaty należnego Wnioskodawcy wynagrodzenia.
Umowa przewiduje wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich oraz tzw. czynności administracyjne.
Wnioskodawca zamierza objąć stawką preferencyjną wyłącznie wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich.
Wnioskodawca osiąga/zamierza osiągnąć dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej
Właściwa ewidencja jest prowadzona na podstawie art. 30cb updof od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej.
Klienci/Zleceniodawcy mają siedzibę w kraju innym niż Polska. Działalność Wnioskodawcy jest prowadzona na terytorium Polski. Wnioskodawca nie posiada zakładu podatkowego w innej rezydencji podatkowej.
Opisane i wyeksponowane we wniosku oraz jego uzupełnieniu informacje będą obowiązywać również w przyszłości.
Pytanie
Czy w opisanym wyżej zdarzeniu Wnioskodawca będzie mógł zastosować stawkę podatku 5% od dochodu uzyskiwanego z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych do oprogramowania tworzonego i rozwijanego przez Niego zgodnie z art. 30ca updof?
Pana stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, spełnia On wszystkie wymagania ustawowe dotyczące możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5% od dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 updof, podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
Z kolei zgodnie z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ww. ustawy, kwalifikowanym prawem własności intelektualnej jest między innymi autorskie prawo do programu komputerowego – podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Działalność badawczo-rozwojowa została zdefiniowana w art. 5a pkt 38 updof i oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Z kolei badania naukowe (badania podstawowe i badania aplikacyjne) oraz prace rozwojowe winny być zgodnie z art. 5a pkt 39 i 40 updof rozumiane zgodnie z art. 4 ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl tych przepisów:
1.Badania naukowe są działalnością obejmującą:
a)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
b)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
2.Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zdaniem Wnioskodawcy, wykonywana przez Niego działalność nosi znamiona działalności badawczo-rozwojowej. Po pierwsze, prace prowadzone przez Wnioskodawcę polegające na tworzeniu, rozwijaniu i ulepszaniu oprogramowania mają twórczy charakter, ponieważ służą tworzeniu nowych i oryginalnych rozwiązań, a inwencja i zaprojektowanie tych rozwiązań leży po stronie Wnioskodawcy. Oprogramowanie tworzone przez Wnioskodawcę stanowi oryginalny wytwór Jego twórczej pracy oraz przedmiot ochrony prawa autorskiego. Po drugie, prace wykonywane przez Wnioskodawcę obejmują wykorzystywanie wiedzy i umiejętności w zakresie narzędzi informatycznych i oprogramowania, do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Działalność Wnioskodawcy przyczynia się do tworzenia, rozwoju i ulepszania oprogramowania … . Po trzecie, prace nad oprogramowaniem mają charakter systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany).
Wnioskodawca przenosi na spółkę całość majątkowych praw autorskich do oprogramowania wytwarzanego w ramach prowadzonej przez Niego działalności badawczo-rozwojowej i otrzymuje wynagrodzenie z tego tytułu, a zatem - w ocenie Wnioskodawcy - osiąga kwalifikowane dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, tj. dochody ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 updof.
Powyższe stanowisko potwierdzają także organy podatkowe, w indywidualnych interpretacjach podatkowych, m.in. w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:
·z 20 listopada 2019 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.492.2019.1.KO,
·z 19 listopada 2019 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.459.2019.2.MG;
·z 3 listopada 2020 r., sygn. 0112-KDIL2-1.4011.612.2020.2.AMN,
·z 28 września 2023 r., sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.433.2023.2.SR.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) stanowi, że:
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych - oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:
Ilekroć w ustawie jest mowa pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.):
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Natomiast stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:
Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
1)patent,
2)prawo ochronne na wzór użytkowy,
3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),
8)autorskie prawo do programu komputerowego
- podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509).
Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy:
Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.
W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.
Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.
Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
[(a + b) x 1,3]/(a + b + c + d)
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związanąz kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b –nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,
c –nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,
d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:
Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Artykuł 30ca ust. 6 tej ustawy stanowi:
W przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.
Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:
Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
W myśl art. 30ca ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepis art. 23o i art. 23p stosuje się odpowiednio.
W myśl art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).
Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.
Ponadto należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.
Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:
1) wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
2) prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
3) wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
4) dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
5) dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.
Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.
Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:
W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.
Odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencja – zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ma zatem na celu obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.
Wskazana ewidencja jest bardzo ważna, ponieważ jej prowadzenie w sposób niezapewniający osiągnięcie ww. celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego według skali bądź stawki liniowej. Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.
Jak wynika z przedstawionego we wniosku i jego uzupełnienia stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego:
- prowadzi Pan działalność gospodarczą, w ramach której wytwarza i rozwija Pan oprogramowanie;
- prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia i rozwijania oprogramowania odbywa się w ramach prac rozwojowych, wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 w zw. z pkt 39 i 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
- efekty Pana prac stanowią odrębne programy komputerowe, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych;
- przenosi Pan ogół praw autorskich na rzecz Zleceniodawcy na mocy pisemnej umowy o świadczenie usług. Przeniesienie praw autorskich na rzecz Zleceniodawcy jest odpłatne.
- uzyskuje Pan dochody osiągnięte ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej zgodnie z art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
- prowadzi Pan na bieżąco, od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej, tj. od 6 marca 2023 r., odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ewidencję, o której mowa w art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W prowadzonej ewidencji wyodrębnia Pan prawa autorskie do oprogramowania (Prawa IP Box), spełniając tym samym wymóg wynikający z art. 30cb tej ustawy. W przedmiotowej ewidencji dokonuje Pan wyodrębnienia przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej.
Reasumując, mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że może Pan zastosować stawkę 5% do dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiąganych od 6 marca 2023 r., tj. od momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 30cb ust. 1-2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem, przysługuje Panu prawo do skorzystania w zeznaniach rocznych z preferencyjnego opodatkowania dochodów uzyskiwanych w 2023 r. (od 6 marca 2023 r.), a także przysługiwać będzie Panu prawo do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów uzyskanych w latach przyszłych, jeżeli nie zmieni się stan faktyczny lub nie ulegną zmianie przepisy prawa podatkowego w tym zakresie.
Zaznaczyć należy w tym miejscu, że o ile podstawą opodatkowania preferencyjną 5% stawką podatkową jest suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym, to wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dodatkowe informacje
Należy zastrzec, że interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku w kontekście zadanego pytania, natomiast nie rozstrzyga innych kwestii wynikających z opisu sprawy, które nie były przedmiotem pytania i własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej.
Podkreślamy, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Należy wskazać, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe są zgodne ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Jeżeli zatem, przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe będą się różnić od stanu/zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Pana w zakresie przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego.
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).
Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).