Opodatkowanie w Polsce dochodu ze sprzedaży akcji przez rezydenta Szwajcarii. - Interpretacja - 0114-KDIP3-2.4011.887.2023.4.JM

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 27 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.887.2023.4.JM

Temat interpretacji

Opodatkowanie w Polsce dochodu ze sprzedaży akcji przez rezydenta Szwajcarii.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 października 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży przez rezydenta Szwajcarii akcji spółek na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Uzupełnił go Pan za pośrednictwem platformy e-Urząd – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 listopada 2023 r. oraz pismem z 28 listopada 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Od 1 września 2015 r. mieszka Pani i pracuje w Szwajcarii. Tam też posiada Pan rezydencję podatkową. Informował Pan o tym fakcie Urząd Skarbowy w (…). W 2022 r. uzyskał Pan zysk na giełdzie w wysokości (…). W myśl „Konwencji między Rzeczpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku” ma Pan prawo i obowiązek deklarowania swojej działalności i zysków w Szwajcarii (artykuł 13). Zapłacił Pan już podatki zgodnie ze szwajcarskim prawem podatkowym i nie powinien Pan być jeszcze raz opodatkowany w Polsce. Wszystkie Pana akcje i związane z nimi zyski/straty były zgłoszone w Pana zeznaniu podatkowym w Szwajcarii.   

Pana szwajcarski numer (…)

W załączniku przesłał Pan kopię Pana zeznania podatkowego za 2022 r. złożonego w biurze podatkowym we (…).

Uzupełnienie opisu stanu faktycznego

Wniosek dotyczy wydania interpretacji indywidualnej za 2022 r.

W 2022 r. posiadał Pan miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Szwajcarii (…) oraz rozliczał się Pan tam ze wszystkich dochodów.

W 2022 r. był Pan osobą o ograniczonym obowiązku podatkowym w Polsce, tzn. nie miał Pan miejsca zamieszkania na terytorium Polski i nie przebywał Pan tam dłużej niż 3 tygodnie. Posiada Pan szwajcarski certyfikat rezydencji podatkowej potwierdzający Pana miejsce zamieszkania.

W 2022 r. uzyskał Pan zysk giełdowy z tytułu sprzedaży akcji spółek kapitałowych notowanych na GPW. Wszystkie ww. spółki miały siedzibę w Polsce, poza (…) (Cypr).

Sprzedaż akcji dokonał Pan jako osoba prywatna, nie były one dokonane w ramach działalności gospodarczej. Są to Pana oszczędności, które inwestuje Pan na giełdzie i nie są powiązane z żadną działalnością gospodarczą.

W świetle Pana wiedzy majątek nieruchomy ww. spółek położony w Polsce nie stanowił więcej niż 50% całego majątku Spółki, stosownie do treści art. 13 ust. 3a Konwencji między Rzeczpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku sporządzonej w (...) dnia 2 września 1991 r.

Pytanie

Czy w świetle przedstawionych informacji musi Pan ponownie zapłacić podatek dochodowy od zysków uzyskanych ze sprzedaży akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w 2022 r. do Urzędu Skarbowego w (...)?

Pana stanowisko w sprawie

Zyski ze sprzedaży papierów wartościowych w 2022 r. zostały już zadeklarowane i opodatkowane w Szwajcarii. Jako że posiada Pan tam rezydencję podatkową, nie powinny one być ponownie opodatkowane w Polsce. Urząd Skarbowy w (…) nie ma racji wymagając zapłacenia podatku dochodowego od zysków ze sprzedaży papierów wartościowych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Stosownie to treści art. 3 ust. 1a ww. ustawy:

Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1)posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2)przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Jak stanowi art. 3 ust. 2a cytowanej ustawy:

Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Art. 3 ust. 2b ww. ustawy stanowi, że:

Za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o  których mowa w ust. 2a, uważa się w szczególności dochody (przychody) z:

1)pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;

2)działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;

3)działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład;

4)położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości lub praw do takiej nieruchomości, w tym ze zbycia jej w całości albo w części lub zbycia jakichkolwiek praw do takiej nieruchomości;

5)papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi, dopuszczonych do publicznego obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach regulowanego rynku giełdowego, w tym uzyskane ze zbycia tych papierów albo instrumentów oraz z realizacji praw z nich wynikających;

6)tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji) w spółce, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną lub tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, instytucji wspólnego inwestowania lub innej osobie prawnej i praw o podobnym charakterze lub z tytułu należności będących następstwem posiadania tych udziałów (akcji), ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa lub praw - jeżeli co najmniej 50% wartości aktywów tej spółki, spółki niebędącej osobą prawną, tego funduszu inwestycyjnego, tej instytucji wspólnego inwestowania lub osoby prawnej, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości;

6a) tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji), ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa lub praw o podobnym charakterze w spółce nieruchomościowej;

7)tytułu należności regulowanych, w tym stawianych do dyspozycji, wypłacanych lub potrącanych, przez osoby fizyczne, osoby prawne albo jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, mające miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, niezależnie od miejsca zawarcia umowy i wykonania świadczenia;

8)niezrealizowanych zysków, o których mowa w art. 30da.

W świetle art. 4a ww. ustawy:

Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Zgodnie z zapisem art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy:

Źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c).

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych.

Stosownie do art. 30b ust. 1 ww. ustawy:

Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), z odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielni oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Jak wynika z art. 30b ust. 2 pkt 4 ww. ustawy:

Dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest równica pomiędzy suma przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) albo udziałów w spółdzielni a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f oraz art. 23 ust. 1 pkt 38 i 38c.

Na podstawie art. 30b ust. 3 ww. ustawy:

Przepisy ust. 1 i 1a stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niezapłacenie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

Z kolei, w świetle art. 30b ust. 6 pkt 1 ustawy:

Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym również dochody, o których mowa w art. 24 ust. 14, dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielniach, w zamian za wkład niepieniężny i obliczyć należny podatek dochodowy.

Z opisu sprawy wynika, że od 1 września 2015 r. mieszka i pracuje Pan w Szwajcarii, ma Pan tam swoją rezydencję podatkową. W 2022 r. posiadał Pan miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Szwajcarii oraz rozliczał się Pan tam ze wszystkich dochodów. W 2022 r. był Pan osobą o ograniczonym obowiązku podatkowym w Polsce, tzn. nie miał Pan miejsca zamieszkania na terytorium Polski i nie przebywał Pan dłużej niż 3 tygodnie. Posiada Pan szwajcarski certyfikat rezydencji podatkowej potwierdzający Pana miejsce zamieszkania. W 2022 r. uzyskał Pan zysk kapitałowy ze sprzedaży akcji spółek kapitałowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Spółki kapitałowe, których akcje Pan sprzedał miały siedzibę w Polsce poza jedną mającą siedzibę na Cyprze. W świetle posiadanej przez Pana wiedzy, dla żadnej z posiadanych przez Pana spółek majątek nieruchomy położony w Polsce nie stanowił więcej niż 50% całego majątku Spółki, stosownie do treści art. 13 ust. 3a Konwencji między Rzeczpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku sporządzonej w Bernie dnia 2 września 1991 r.

Z treści art. 30b ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że w przypadku dochodów uzyskanych przez nierezydenta ze sprzedaży akcji możliwe jest zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niezapłacenie podatku zgodnie z taką umową w sytuacji udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania certyfikatem rezydencji.

Stosownie do art. 5a ust. 1 pkt 21 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o certyfikacie rezydencji oznacza to zaświadczenie o miejscu zamieszkania podatnika dla celów podatkowych wydane przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca zamieszkania podatnika.

Z uwagi na to, że ma Pan miejsce zamieszkania w Szwajcarii oraz dysponuje Pan szwajcarskim certyfikatem rezydencji podatkowej potwierdzającym Pana miejsce zamieszkania w Szwajcarii w przedmiotowej sprawie znajdą zastosowanie uregulowania zawarte w Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzona w Bernie 2 września 1991 r. (Dz. U. z 1993 r. Nr 22 poz. 92).

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Konwencji:

Zyski osiągnięte przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z przeniesienia własności majątku nieruchomego, o którym mowa w artykule 6, a położonego w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Na mocy art. 13 ust. 3a ww. Konwencji:

Zyski osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, z tytułu przeniesienia własności akcji (udziałów) w spółce, której aktywa majątkowe składają w więcej niż 50 procentach bezpośrednio lub pośrednio z majątku nieruchomego, położonego w drugim Umawiającym się Państwie mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Jak wynika natomiast z art. 13 ust. 4 ww. Konwencji:

Zyski z przeniesienia własności jakiegokolwiek majątku nie wymienionego w ustępach 1, 2, 3 i 3a podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym przenoszący własność ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.

Przechodząc na grunt rozpatrywanej sprawy, stwierdzić należy, że w sytuacji, gdy wartość sprzedawanych przez Pana akcji w więcej niż 50 procentach nie będzie pochodziła bezpośrednio lub pośrednio z majątku nieruchomego położonego w Polsce, wówczas zastosowanie znajdzie art. 13 ust. 4 Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku. Zatem, w takim przypadku dochód osiągnięty w 2022 r. ze zbycia akcji polskich spółek, których majątek składa się w mniej niż w 50% z majątku nieruchomego położonego w Polsce, jest stosownie do treści art. 13 ust. 4 cytowanej Konwencji, opodatkowany wyłącznie w Pana miejscu zamieszkania, tj. w Szwajcarii. Dochód ten nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

Natomiast czynność sprzedaży w 2022 r. przez Pana jako rezydenta Szwajcarii akcji spółki mającej siedzibę na Cyprze nie podlega pod polską jurysdykcję podatkową. W celu oceny opodatkowania dochodu ze sprzedaży tej akcji należałoby zinterpretować przepisy wynikające z umów/Konwencji zawartych między Szwajcarią a Cyprem, do czego tutejszy nie jestem uprawniony. 

Dodatkowe informacje

Ponadto, zaznaczam, że nie oceniam działań innych organów podatkowych, ponieważ nie mam do tego uprawnień. Nie prowadzę również czynności w ramach postępowania dowodowego, ani kontrolnego. Opieram się wyłącznie na informacjach przedstawionych we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, nie analizuję załączników dołączonych do wniosku.  Czynności te, prowadzi odpowiedni w Pana sprawie organ podatkowy, który na podstawie przedstawionych przez Pana dokumentów oceni poprawność przedstawionych przez Pana informacji.   

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dniu zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

 1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

 3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA) albo

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2383).