Interpretacja indywidualna z dnia 14 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.646.2023.3.DJD
Temat interpretacji
Zwolnienie od opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu wynajmu pokoi gościnnych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 września 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 30 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu wynajmu pokoi gościnnych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 listopada 2023 r. (wpływ 20 listopada 2023 r.) oraz pismem z 4 grudnia 2023 r. (wpływ 12 grudnia 2023 r.)
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zarejestrowanej w CEiDG świadczy Pan usługi wynajmu pokoi lub lokalu mieszkalnego w całości (agroturystyka). Formą opodatkowania prowadzonej przez Pana działalności są zasady ogólne.
Na potrzeby prowadzonej działalności została przeprowadzona inwestycja - przebudowa budynku mieszkalnego - prace inwestycyjne zostały dokonane w części budynku mieszczącej się w bryle domu, w którym Pan mieszka. Jest to część budynku mieszkalnego. W ramach inwestycji wyodrębnione zostały pomieszczenia przeznaczone pod wynajem, składające się z 4 pokoi wraz z łazienkami, salonu oraz kuchni. Ponadto, wspólnie z żoną posiada Pan i prowadzi gospodarstwo rolne położone na obszarze wiejskim - w miejscowości ... (gmina ... w powiecie ...). Z tego tytułu opłacany jest podatek rolny. Lokal mieszkalny mieszczący się w Państwa domu, będący przedmiotem wynajmu, położony jest na terenie ww. gospodarstwa rolnego. Na terenie tego gospodarstwa mieszczą się także pozostałe zabudowania gospodarskie. Usługi wynajmu są prowadzone na rzecz turystów, osób przebywających na wypoczynku. Jest to najem krótkoterminowy.
W uzupełnieniu wniosku z 15 listopada 2023 r. doprecyzował Pan, że działalność rozpoczął Pan 24 marca 2021 r., jednak pierwszy przychód z tytułu najmu osiągnął w kwietniu 2023 r. Przedmiotem działalności są usługi krótkotrwałego zakwaterowania (agroturystyka) PKD 55.20.Z. Przychody z działalności gospodarczej opodatkowane są na zasadach ogólnych. Do celów działalności gospodarczej prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów. W ramach prowadzonej działalności zajmuje się Pan agroturystyką, wynajmuje pokoje dla gości przebywających na wypoczynku, a przy okazji w ramach gościnności jeśli są chętni, organizuje Pan wolny czas gościom, poprzez oprowadzanie po gospodarstwie i przybliżanie ludzi do natury, kontakt ze zwierzętami, roślinnością na łonie przyrody, itp. Nie zajmuje się i nie zajmował się Pan obrotem nieruchomościami oraz najmem - poza pokojami w gospodarstwie rolnym.
Zgodnie z PKOB 1110 budynek jest budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym. Budynek nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie był amortyzowany. Nakłady na rozbudowę nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Budynek składa się z dwóch lokali mieszkalnych, jeden z lokali całkowicie użytkuje Pan ze swoją rodziną, drugi lokal mieszkalny udostępnia dla gości, a w nim są 4 pokoje sypialniane z łazienkami oraz salon połączony z kuchnią i toaletą. Budynek posiada jeszcze część gospodarczą, ma wspólne ogrzewanie i inne media dla obu lokali stanowiących jedną całość w obsłudze i w bryle budynku. Cały budynek ma 8 pokoi, cztery zajmuje Pan z żoną i szóstką dzieci. Część zamieszkiwana przez Pana stanowi lokal mieszkalny, który nie jest przedmiotem zapytania, nie jest przeznaczony pod działalność.
Przedmiotem najmu jest drugi z dwóch lokali w budynku mieszkalnym położonym na terenie gospodarstwa rolnego w zabudowie zagrodowej. Posiada on 4 pokoje sypialniane z łazienkami oraz salon połączony z kuchnią i toaletą. Cały lokal mieszkalny, o którym mowa we wniosku to 4 pokoje sypialniane z łazienkami oraz salon połączony z kuchnią i toaletą. Przedmiotem wniosku o interpretację jest najem 4 pokoi, każdego indywidualnie, z osobna przez inne rodziny, grupy lub przez jedną grupę osób w całości. Salon, jadalnia/kuchnia (jest to jedno pomieszczenie) i jest częścią wspólną dla czterech wynajmowanych pokoi.
W ramach prowadzonej działalności nie wynajmuje Pan innych pokoi. Pierwszy przychód z najmu, o którym mowa we wniosku osiągnął Pan w kwietniu 2023 r. Przychody z najmu zaliczane są do przychodów z jednoosobowej działalności gospodarczej. Działa Pan we własnym imieniu, niezależny od innych podmiotów, a podejmowane czynności rodzą Pana obowiązki i prawa.
W uzupełnieniu wniosku z 4 grudnia 2023 r. wskazał Pan, że jest współwłaścicielem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, nie posiada Pan z żoną rozdzielności majątkowej. Prowadzone gospodarstwo rolne posiada ponad 30 hektarów. Są to grunty klasy IIIa, lllb, IVa, IVb oraz V. Na terenie gospodarstwa jest kilka budynków tj.: budynek gospodarczy, wiaty oraz budynek inwentarski. Gospodarstwo zajmuje się ekologiczną produkcją roślinną, uprawą zboża, owoców z sadu oraz traw, a także prowadzony jest chów i hodowla zwierząt m.in.: kur, kaczek, królików, kóz, owiec. Prowadzona działalność stanowi działalność rolniczą w myśl art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oprócz wskazanej działalności gospodarczej i rolniczej nie uzyskuje Pan innych dochodów podlegających opodatkowaniu, nie uzyskuje Pan żadnych dochodów w związku z umową o pracę, itp.
Pytanie (sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Czy prowadząc działalność gospodarczą, uzyskane przychody pochodzące z wynajmu 4 pokoi są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Pana stanowisko w sprawie
Uważa Pan, że dochody uzyskane w ramach działalności gospodarczej, pochodzące z wynajmu 4 pokoi gościnnych korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym w myśl art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Nieruchomość mieszkalna znajduje się w Pana gospodarstwie rolnym, (jako drugi lokal mieszkalny w budynku, w którym mieszka Pan z rodziną) na terenie wiejskim, a wynajem jest prowadzony na rzecz osób przebywających na wypoczynku.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do art. 14 ust. 1 ww ustawy:
Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Jak stanowi art. 14 ust. 2 pkt 11 cytowanej ustawy:
Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Natomiast w myśl art. 21 ust. 1 pkt 43 ww. ustawy:
Wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.
Zastosowanie zwolnienia określonego w tym przepisie – w odniesieniu do wynajmu pokoi gościnnych – uzależnione jest od spełnienia łącznie kilku warunków, a mianowicie:
·najem musi dotyczyć pokoi gościnnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych,
·budynki mieszkalne, w których znajdują się wynajmowane pokoje są położone na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym,
·przedmiotem usług jest najem pokoi gościnnych osobom przebywającym na wypoczynku,
·liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.
Celem omawianego zwolnienia jest wspieranie działalności agroturystycznej prowadzonej na terenach wiejskich, w gospodarstwach rolnych. Ustawodawca nie objął jednak zwolnieniem od opodatkowania wszelkich dochodów z agroturystyki, a jedynie dochody uzyskiwane z „podstawowych” usług agroturystycznych, tj. z wynajmu pokoi gościnnych (przy spełnieniu określonych warunków) i z wyżywienia osób wynajmujących te pokoje.
Stosownie do treści art. 2 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym.
W myśl art. 2 ust. 1 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 333 ze zm.):
Za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.
Z opisu sprawy wynika, że na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług krótkotrwałego zakwaterowania PKD 55.20.Z została przeprowadzona przez Pana inwestycja - przebudowa budynku mieszkalnego - prace inwestycyjne zostały dokonane w części budynku mieszczącej się w bryle domu, w którym Pan mieszka. Jest to część budynku mieszkalnego, który nie stanowi środka trwałego w prowadzonej działalności gospodarczej i nie jest amortyzowany. W ramach inwestycji wyodrębnione zostały pomieszczenia przeznaczone pod wynajem, składające się z 4 pokoi wraz z łazienkami, salonu oraz kuchni. Ponadto, wspólnie z żoną posiada Pan i prowadzi gospodarstwo rolne położone na obszarze wiejskim i opłaca podatek rolny. Zajmuje się Pan ekologiczną produkcją roślinną oraz chowem i hodowlą zwierząt. Prowadzona działalność stanowi działalność rolniczą w myśl art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W ramach usług krótkotrwałego zakwaterowania w budynku mieszkalnym jednorodzinnym położonym na terenie gospodarstwa rolnego wynajmuje Pan jeden z dwóch lokali mieszkalnych, składający się z 4 pokoi z łazienkami wraz częścią wspólną (salonem, kuchnią i toaletą) wynajmowanych indywidualnie, przez rodziny lub grupy osób. Wskazane pokoje wynajmuje Pan dla gości przebywających na wypoczynku, a przy okazji w ramach gościnności jeśli są chętni, organizuje Pan wolny czas gościom, poprzez oprowadzanie po gospodarstwie i przybliżanie ludzi do natury, kontakt ze zwierzętami, roślinnością na łonie przyrody, itp.
Zaznaczyć w tym miejscu należy, że godnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.
Stosownie zaś do art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:
1.rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;
2.ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.
Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz przedstawione we wniosku opis stanu faktycznego stwierdzić należy, że warunki określone w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z najmem 4 pokoi z łazienkami wraz częścią wspólną (salonem, kuchnią i toaletą), są spełnione, tj.:
·najem dotyczy pokoi gościnnych znajdujących się w budynku mieszkalnym;
·budynek mieszkalny, w którym znajdują się wynajmowane pokoje jest położony na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym;
·przedmiotem usług jest najem pokoi gościnnych osobom przebywającym na wypoczynku;
·liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.
Na podstawie powołanych wyżej przepisów prawa oraz przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego stwierdzić należy, że skoro prowadzi Pan gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym, to dochody uzyskane przez Pana z tytułu wynajmu pokoi gościnnych w liczbie nie większej niż 5 w budynku mieszkalnym położonym na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku, podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W związku z tym, że łączna liczba wynajmowanych pokoi w budynku mieszkalnym położonym na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym nie przekracza liczby 5, może Pan skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, proporcjonalnie do Pana udziału w tej nieruchomości.
Tym samym, prowadząc działalność gospodarczą, uzyskane przychody pochodzące z wynajmu 4 pokoi są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Pana stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na opisie stanu faktycznego przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Niniejsza interpretacja indywidualna stanowi rozstrzygnięcie tylko i wyłącznie w zakresie sprawy objętej pytaniem. A zatem, nie odnosi się do innych kwestii zawartych w opisie sprawy oraz we własnym stanowisku, które nie były przedmiotem zapytania.
Ponadto wskazuję, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – niniejsza interpretacja dotyczy Pana, nie wywołuje skutków prawnych dla Pana żony.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego . Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).