Ulga badawczo-rozowjowa. - Interpretacja - 0112-KDIL2-2.4011.691.2023.2.AA

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 8 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.691.2023.2.AA

Temat interpretacji

Ulga badawczo-rozowjowa.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

W dniu 3 października 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 3 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 listopada 2023 r. (wpływ 30 listopada 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Polski zgodnie z art. 3 ust. 1 i ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2022.2647 z późn. zm.) (dalej: Ustawa PIT). Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w oparciu o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, posiada miejsce zamieszkania w Polsce i podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem PIT od całości swoich dochodów.

Przedmiotem prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej jest w przeważającej mierze projektowanie i produkcja maszyn i systemów automatyki przemysłowej (dalej łącznie: budowa maszyn), w tym w znacznej części zrobotyzowanych rozwiązań stanowiących (...). Wnioskodawca posiada własny park maszynowy w siedzibie przedsiębiorcy, wyposażony w nowoczesny sprzęt, który umożliwia mu wykonanie zaprojektowanych uprzednio maszyn i urządzeń.

Specjaliści zatrudnieni przez Wnioskodawcę swoją pracę wykonują w środowisku infrastruktury obejmującej specjalistyczny sprzęt wytyczający standardy w dziedzinie automatyki i robotyki (zarówno sprzęt inżynieryjny, jak i komputerowy, w tym oprogramowanie).

Wnioskodawca jest małym przedsiębiorcą, zatrudniającym nie więcej niż 20 osób, stąd też brak w jego strukturze ścisłego wyodrębnienia działów odpowiedzialnych za dane etapy procesu produkcji. Niemniej jednak, sam Wnioskodawca oraz każdy z jego pracowników posiada ściśle określone kompetencje, potwierdzone wykształceniem, które są konieczne dla realizacji procesu projektowania, produkcji, a jeśli zachodzi potrzeba również programowania. W ramach swojej działalności Wnioskodawca na zlecenia klientów tworzy nowe, prototypowe maszyny, kładąc przy tym nacisk na tworzenie innowacyjnych rozwiązań i koncepcji ułatwiających pracę przy seryjnej produkcji różnego rodzaju produktów. Należy podkreślić, że każde zlecenie udzielone przez klienta wymaga indywidualnego i odrębnego podejścia. Wnioskodawca, realizując kolejne zlecenie, nie powiela przyjętych rozwiązań dostępnych na rynku, gdyż jest to niemożliwe ze względu na znaczne różnice występujące pomiędzy każdym z nich. Wnioskodawca realizuje zlecenia, które zawsze dotyczą opracowywania innowacji w zakresie budowy maszyn. Stosuje przy tym określony schemat postępowania, w oparciu o który realizowane są projekty, a następnie produkcja. Wnioskodawca nie realizuje produktów powtarzalnych, a jego prace dotyczą indywidualnych zamówień klientów. Nowe rozwiązania opracowywane przez Wnioskodawcę stanowią prototypy, które po zaprojektowaniu, skonstruowaniu i przetestowaniu mogą być powielane. Proces projektowania, a następnie produkcji maszyny zostaje zainicjowany przez zapytanie ofertowe otrzymane od klienta. Zapytanie ofertowe nie zawiera jednak opisu oczekiwanego produktu, instrukcji lub informacji o sposobie jego realizacji. Wnioskodawca otrzymuje od klienta minimalne parametry i standardy, które ma spełniać maszyna lub parametry produktu, który maszyna ma opracowywać. Najczęściej jest to rysunek techniczny konkretnego detalu lub elementu (...).

W konsekwencji, to po stronie Wnioskodawcy leży opracowanie koncepcji, następnie całego projektu i zasad jego funkcjonowania, a następnie wyprodukowanie, programowanie i testowanie maszyny. W wyniku działań Wnioskodawcy powstaje maszyna, która realizuje proces automatyzacji produkcji – robotyzacji (...). Jak wskazano powyżej, każda z maszyn realizowana jest przez pracowników posiadających specjalistyczną wiedzę.

Proces opracowania maszyny/prototypu podzielony jest na etapy:

1)Pierwszym krokiem jest powstanie koncepcji projektu, w której pracownicy Wnioskodawcy posiadający wiedzę z zakresu projektowania i budowy maszyn przystępują do opracowania założeń projektu. Faza ta ma charakter autorski i niepowtarzalny. Na tym etapie powstają główne innowacje, tutaj tworzy się pierwsza koncepcja nowego rozwiązania. Tutaj tez zostają zidentyfikowane obszary wiedzy, której wykorzystanie będzie konieczne przy opracowaniu rozwiązań zawartych w koncepcji. Na tym etapie następuje również analiza zdolności, w której Wnioskodawca sam musi zdecydować, czy jest w stanie zrealizować dane zamówienie klienta.

2)Na podstawie opracowanej koncepcji zostaje przygotowany projekt maszyny. Sam projekt tworzony jest w specjalistycznych narzędziach informatycznych, które umożliwiają przeprowadzenie symulacji działania maszyny, a przez to pierwsze wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.

3)Na podstawie opracowanego projektu pracownicy Wnioskodawcy, posiadający wykształcenie z dziedziny konstrukcji i budowy maszyn, a także elektrycy i automatycy przystępują do realizacji maszyny. Wykorzystywany jest w tym zakresie posiadany przez Wnioskodawcę park maszyn. Pracownicy zgodnie z projektem przygotowują elementy i łączą. Należy zaznaczyć, iż opracowanie maszyny jest procesem, który wymaga połączenia wielu elementów technicznych wraz z oprogramowaniem. W wyniku tego procesu powstają nowe rozwiązania dotyczące funkcjonowania przyjętych na etapie koncepcji rozwiązań. W wyniku łączenia odpowiednich układów mechanicznych, elektronicznych i pneumatycznych powstają nowe rozwiązania, które w całości lub częściowo mogą zostać wykorzystane przez Wnioskodawcę np. przy powielaniu pierwotnego prototypu lub przy kolejnych projektach. Czasami, ze względu na złożoność maszyny etap ten potrafi być bardzo długotrwały. W ramach tego etapu pracownicy tworzą również oprogramowanie dla maszyny, oparte o indywidualnie przygotowany kod źródłowy, które stanowiło będzie podstawę jej funkcjonowania. Oprogramowanie tworzone jest w specjalistycznym środowisku informatycznym przez pracownika posiadającego odpowiednie kompetencje. Działanie maszyny jest w pełni automatyczne.

4)Kiedy cała maszyna jest gotowa, następuje faza testów, podczas której przeprowadzane są próby działania maszyny. Zazwyczaj początkowe testy kończą się niepowodzeniem, co wymaga wprowadzania poprawek i usprawnień. Cechą budowy maszyny jest bowiem nieprzewidywalność i ryzyko niepowodzenia, które w momencie wystąpienia wymaga od Wnioskodawcy pogłębienia analiz oraz nowych prób.

5)Po zakończonej pozytywnie fazie testów następuje faza kontroli jakości oraz wdrożenia u klienta. Każdy z powyższych elementów procesu stanowi ciąg przyczynowo-skutkowy. Klient zostaje zaangażowany dopiero na etapie kontroli jakości i wdrożenia. Do tego momentu za opracowanie całej maszyny odpowiada jedynie Wnioskodawca. To on tworzy innowacyjne rozwiązania, które implementuje w ostateczny kształt urządzenia. Dzięki temu jest ono niepowtarzalne i za każdym razem stanowi nowy produkt, nieposiadający elementów odtwórczych.

Powyższy opis procesu produkcji uzasadnia także wyrażoną powyżej tezę, że produkty trafiające do Klienta nie występują powszechnie na rynku, gdyż każdy produkt posiada cechy charakterystyczne jedynie dla niego. Dopiero po opracowaniu działającego zgodnie z założeniami prototypu, co związane jest z realizacją każdego z powyższych etapów, od koncepcji do zakończenia pozytywnego testów, powstaje nowy produkt. Sposób jego funkcjonowania jest za każdym razem inny, a w konsekwencji dla jego opracowania konieczne jest wykorzystanie wiedzy i doświadczenia pracowników Wnioskodawcy. W wyniku działań pracowników powstają nowe rozwiązania techniczne, które mogą zostać wykorzystane w kolejnych projektach realizowanych przez Wnioskodawcę. Należy zaznaczyć, że przystępując do realizacji zlecenia, Wnioskodawca nie posiada wiedzy na temat zasad funkcjonowania oraz materiałów koniecznych dla wykonania danego zlecenia automatyzacji produkcji. Wiedza ta jest pozyskiwana wraz z rozwojem projektu i opracowywaniem jego kolejnych elementów. Otrzymana w ten sposób technologia pozwalająca na automatyzację ww. elementów stanowi nową wiedzę, która swój wyraz znajduje w prawidłowo funkcjonującym prototypie. Wiedza ta może zostać wykorzystana podczas budowy kolejnych maszyn lub poprzez powielenie pierwszego prototypu. Wnioskodawca prowadzi projekty, które nie powielają typowych koncepcji, a zapewniają nowoczesne i innowacyjne produkty w dziedzinie produkcji maszyn i systemów automatyki przemysłowej dla klientów.

Prace opisane powyżej stanowią działalność badawczo-rozwojową w zakresie prac rozwojowych:

1.Mają one charakter twórczy – gdyż ich celem jest stworzenie nowych, oryginalnych rozwiązań.

2.Prowadzone są w sposób systematyczny – w sposób metodyczny, uporządkowany i zaplanowany, a charakter działalności świadczy, iż w taki sam sposób będą prowadzone również w przyszłości.

3.Obejmują one prace rozwojowe, w ramach których Wnioskodawca wykorzystuje dostępna i posiadaną wiedzę i umiejętności, łączy je i kształtuje w celu projektowania i tworzenia nowych produktów.

4.Wykorzystanie i łączenie posiadanej obecnie wiedzy prowadzi do powstania wartości dodanej w postaci nowej koncepcji/prototypu.

5.Opracowany prototyp stanowi efekt wiedzy pracowników, w ramach jej wykorzystania powstały nowe rozwiązania obejmujące wspólne funkcjonowanie układów technicznych, elektronicznych oraz mechanicznych sterowanych przez przygotowane oprogramowanie. Opracowane rozwiązania, a przez to technologia i funkcjonowanie procesu automatyzacji produkcji stanowią nową wiedzę, która może zostać wykorzystana częściowo przy kolejnych projektach lub w całości w przypadku powielenia skończonego i funkcjonującego prototypu. Wiedza ta kształtuje się wraz z kolejnymi etapami rozwoju projektu.

6.Prace nie stanowią rutynowych i okresowych zmian w produktach. Przedmiot działalności gospodarczej Wnioskodawcy, opisany w niniejszym wniosku stanowi działalność twórczą podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania tych zasobów do tworzenia nowych zastosowań.

Działalność badawczo-rozwojowa w zakresie prac rozwojowych prowadzona była w latach, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022. Na początku roku 2023 działalność jednoosobowa Wnioskodawcy, w ramach której prowadzone były prace rozwojowe, uległa przekształceniu w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a w konsekwencji kontynuacja działalności badawczo-rozwojowej opodatkowana jest na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Niemniej, po zakończeniu procedury przekształcenia Wnioskodawca ponownie otworzył jednoosobową działalność gospodarczą, która funkcjonuje w oparciu o ten sam numer NIP, na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W konsekwencji powyższego, podejmowane przez Wnioskodawcę działania polegające na projektowaniu i produkcji maszyn na indywidualne zamówienia klientów są i będą pracami rozwojowymi. W wyniku prac rozwojowych Wnioskodawca realizuje produkty, które za każdym razem stanowią inne maszyny/prototypy. Prace rozwojowe prowadzone są na każdym z etapów od opracowania danego Projektu, od etapu koncepcji do etapu testów. Przykładem prowadzonych przez Wnioskodawcę prac rozwojowych jest opracowywanie (…)

W ramach realizowanej działalności badawczo-rozwojowej Wnioskodawca ponosił koszty uzyskania przychodu stanowiące koszty materiałów (materiały, części, podzespoły). Wnioskodawca posiada odrębną dla każdej opracowanej maszyny, ewidencję kosztów materiałów, wykorzystanych podczas budowy maszyny.

Koszty te stanowią wartości fakturowe nabytych materiałów. Ewidencja zawiera jedynie koszty materiałów wykorzystywanych do danej budowanej maszyny.

Wnioskodawca ponosi także koszty związane z wynagrodzeniami pracowników, którzy poświęcili czas na realizację prac rozwojowych w zakresie budowy maszyn. Wnioskodawca posiada odrębną dla każdej opracowanej maszyny ewidencję godzin pracy pracowników.

Pracownicy zaangażowani w realizację prac rozwojowych, których wynagrodzenia stanowią dla Wnioskodawcy koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę. Koszty wynagrodzeń pracowników stanowią należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednakże Wnioskodawca z zakresu kosztów kwalifikowanych rozliczanych w ramach ulgi badawczo-rozwojowej wskazanych w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT wyłączy należności z tytułu: ekwiwalentów za niewykorzystany urlop, wynagrodzenia za czas choroby, urlopu, lub innej nieobecności pracowników.

Wnioskodawca jako koszty kwalifikowane rozliczane w ramach ulgi B+R będzie rozliczał koszty wynagrodzeń ze stosunku pracy wraz ze sfinansowanymi przez płatnika składkami z tytułu tych należności określonymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz finansowane przez pracodawcę wpłaty na pracownicze plany kapitałowe (PPK); z wyłączeniem składek na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Solidarnościowy oraz wpłat na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. W skład wynagrodzeń pracowników wchodzą w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, wynagrodzenie za urlop i czas choroby. Jednakże jako koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zostaną potraktowane jedynie następujące elementy: wynagrodzenia zasadnicze oraz wynagrodzenia za godziny nadliczbowe w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności B+R pozostaje w ich ogólnym czasie pracy – zgodnie z ewidencją czasu pracy prowadzoną przez Wnioskodawcę.

Ponadto Wnioskodawca oświadcza, że:

-chce skorzystać z możliwości zastosowania ulgi badawczo-rozwojowej za lata 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022;

-nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej;

-w przypadku uznania przez tutejszy organ podatkowy stanowiska Wnioskodawcy w zakresie prawa do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej za prawidłowe, odliczy koszty kwalifikowane od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 26e Ustawy PIT;

-prowadzi i będzie prowadził ewidencję, pozwalającą wyodrębnić koszty działalności w zakresie opisanym powyżej;

-prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, w której wyodrębnił koszty kwalifikowane działalności opisanej we wniosku w celu skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

-w kolumnie 16 podatkowej książki przychodów i rozchodów wpisuje koszty, które chce uznać za koszty kwalifikowane;

-Wnioskodawca nie posiada/posiadał statusu centrum badawczo-rozwojowego,

-koszty kwalifikowane nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym;

-w latach podatkowych, za które Wnioskodawca chciałby skorzystać z ulgi B+R, nie korzystał on ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b ww. ustawy;

-nie uzyskał dotychczas żadnych zwrotów wydatków ponoszonych na działalność w zakresie opisanym powyżej;

-nie otrzymuje żadnych dotacji unijnych na realizację projektów kwalifikujących się pod ulgę badawczo-rozwojową;

-prowadzona działalność w latach 2017-2022 opodatkowana była podatkiem liniowym;

-działalność Wnioskodawcy ukierunkowana była na nowe odkrycia, ponieważ przystępując do realizacji każdej z maszyn, nie znał założeń ich funkcjonowania. Opracowywane rozwiązania były nowymi koncepcjami. To z kolei prowadziło do zdobycia nowej wiedzy w zakresie sposobów funkcjonowania opracowywanych rozwiązań, które mogły zostać wykorzystane przy kolejnych opracowywanych maszynach lub przy powieleniu skończonego i funkcjonującego prototypu;

-mając na uwadze, iż działalność Wnioskodawcy polegała na realizowaniu maszyn spełniających potrzeby jego indywidualnych klientów, działalność nie mogła i nie może polegać na działalności odtwórczej. W konsekwencji, działalność rozwojowa prowadzona przez Wnioskodawcę oparta była na oryginalnych koncepcjach i hipotezach;

-każda z realizowanych maszyn odróżnia się od dotychczas opracowywanych rozwiązań;

-mając na uwadze podział procesu twórczego na etapy: koncepcja, projekt, realizacja, testy oraz ilość elementów, od których zależy powodzenie projektu, na pierwszych etapach brak jest pewności co do wyniku końcowego. Dlatego też na każdym etapie należy liczyć się z niepowodzeniem w realizacji danego projektu, co wymusza weryfikację i przyjęcie nowych założeń. Po fazie realizacji następuje faza testów, podczas której może okazać się, że założenie przyjęte na etapie koncepcji i projektu było błędne. Wówczas może okazać się, że konieczna jest weryfikacja projektu oraz poprawa niektórych elementów lub całości. W konsekwencji, słuszne jest stwierdzenie, iż przystępując do realizacji maszyn, brak było pewności co do wyniku końcowego.

Ponadto w uzupełnieniu do wniosku udzielił Pan odpowiedzi na następujące pytania:

W czym przejawia się twórczy charakter działalności wskazanej we wniosku związanej z projektowaniem i produkcją maszyn, w szczególności:

-jakie konkretnie maszyny powstały w ramach opisanych we wniosku prac mających stanowić działalność badawczo-rozwojową, na podstawie jakich technologii,

Wnioskodawca realizuje około 20 maszyn spełniających kryteria działalności badawczo-rozwojowej w skali roku. W konsekwencji, poniżej w odpowiedzi na szczegółowe pytania przedstawiono cztery projekty, jako przykład działalności spełniającej kryteria zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej.

Do omawianych projektów należą wskazane w treści wniosku o interpretację:

-(…)

Czy koszty będące przedmiotem pytania nr 2 zostały zaliczone, w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez Pana?

Koszty będące przedmiotem pytania nr 2 zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę.

Jakie konkretnie materiały (materiały, części, podzespoły) oraz w jaki sposób wykorzystywał Pan w ramach podejmowanych przez Pana prac związanych z projektowaniem i produkcją maszyn?

(…)

Czy wszystkie nabywane przez Pana materiały były bezpośrednio wykorzystywane w ramach podejmowanej przez Pana działalności związanej z projektowaniem i produkcją maszyn mającej stanowić działalność badawczo-rozwojową?

W ramach działalności badawczo-rozwojowej wykorzystywane były jedynie materiały bezpośrednio związane z opracowaniem danej maszyny, spełniającej definicję działalności badawczo-rozwojowej. Koszt nabycia tych materiałów został wyodrębniony jako koszt kwalifikowany w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Czy koszty, których dotyczy zadane we wniosku pytanie nr 2, były odliczone przez Pana od podstawy obliczenia podatku?

Koszty, których dotyczy pytanie nr 2, nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

Ponadto odnosząc się do pytań dotyczących poszczególnych, przykładowych projektów wyjaśnił Pan:

(…)

a) w czym przejawia się twórczy charakter działalności wskazanej we wniosku związanej z projektowaniem i produkcją maszyn, w szczególności:

-co jest efektem tych prac, tj. jakie nowe zastosowanie powstało przy realizacji poszczególnych maszyn,

ad. Efektem realizacji projektu stało się autorskie (...). Nowym zastosowaniem było opracowanie przez Wnioskodawcę od podstaw nowej technologii (...). Kiedy Wnioskodawca przystępował do realizacji tej maszyny zarówno w jego dotychczasowej praktyce, jak i na rynku nie istniała taka technologia. Ponadto maszyna umożliwiała wykorzystanie tej technologii (...). Kwestia ta miała bardzo duże znaczenie ze względu na (...). (...) a w konsekwencji przy opracowaniu technologii i maszyny należało kierować się również bezpieczeństwem.

-jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Pana praktyce gospodarczej zastosowano,

ad. Opracowano od podstaw (…). Opracowanie polegało na przygotowaniu jej koncepcji, następnie projektu, realizacji i fazy testów. (...)

-co powoduje, że wytworzone maszyny różnią się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana lub na rynku; na czym polega oryginalność Pana maszyn,

ad. Uzupełniając kwestię opracowania (...), konstrukcja samej maszyny wyróżnia się od pozostałych opracowywanych, urządzenie opracowano tak, aby było maksymalnie wydajne, zawiera dwie strefy pracy naprzemiennej. Opracowano ją jako opcję do współpracy z (…) – by w ramach dalszego rozwoju projektu możliwa była jej ewentualna integracja z robotami współpracującymi.

-zastosowanie jakich technologii (rozwiązań, narzędzi) powoduje, że maszyny różnią się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana lub na rynku;

ad. Jak wskazano powyżej, w ramach projektu maszyny po raz pierwszy opracowano nową technologię (...).

b) w odniesieniu do kryterium „systematyczności”:

-jakie cele postawił Pan w zakresie realizacji prac związanych z projektowaniem i produkcją maszyn,

ad. Celem projektu było opracowanie nowej technologii (...), która umożliwi w pierwszej kolejności (...), po drugie technologia będzie zapewniała wytrzymałość i bezpieczeństwo dla jej użytkowników, po trzecie będzie realizowana w sposób maksymalnie wydajny.

-jakie cele zostały osiągnięte, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych zostały faktycznie zrealizowane poszczególne maszyny,

ad. W trakcie prac nad maszyną uczestniczyli pracownicy, którzy posiadali wykształcenie z dziedziny: metalurgii, technologii (...), technologii i budowy maszyn (projektant konstruktor), automatyk, robotyk, programista (...). Wykorzystano m.in.: (…)

-czy poszczególne prace związane z projektowaniem i produkcją maszyn były realizowane wg określonych harmonogramów, jeśli tak - prosimy wskazać, co przewidywały te harmonogramy i czy zostały zrealizowane;

ad. Proces opracowania maszyny stanowił zaplanowane działanie, ukierunkowane na osiągnięcie zamierzonego celu. Ze względu na brak odpowiedniej technologii (...) oraz konieczność opracowania od podstaw rozwiązań funkcjonujących w ramach maszyny Wnioskodawca w pierwszej kolejności musiał stworzyć samą koncepcję, która następnie przerodziła się w projekt techniczny. Działania Wnioskodawcy stanowiły ciąg przyczynowo-skutkowy, gdzie zakończenie jednej z faz stanowiło początek kolejnej. Na etapie projektu technicznego zostały przeprowadzone pierwsze wirtualne symulacje funkcjonowania samej maszyny. Przetestowanie skuteczności nowej technologii i możliwości jej zastosowania nie mogło nastąpić przed wykonaniem samego urządzenia, oprogramowania sterującego oraz jego elementów. Dopiero po przeprowadzeniu fazy testów, wykryciu w jej trakcie nieprawidłowości i ich poprawieniu można było mówić o ukończeniu projektu.

c) w odniesieniu do kryterium „w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”:

-jakimi zasobami wiedzy dysponował Pan przed rozpoczęciem projektowania i produkcji poszczególnych maszyn,

ad. W realizacji maszyny uczestniczył sam Wnioskodawca oraz jego pracownicy, którzy posiadają wykształcenie z dziedziny: metalurgii, technologii (...), technologii i budowy maszyn (projektant konstruktor), automatyk, robotyk, programista, (...). Zaangażowanie osób o wskazanych kompetencjach umożliwiło przystąpienie do prac nad opracowaniem samej technologii (...) oraz maszyny.

-jaki rodzaj wiedzy i umiejętności Pan wykorzystał i rozwinął w ramach prowadzonych prac związanych z projektowaniem i produkcją poszczególnych maszyn,

ad. Wykorzystano wiedzę z zakresu metalurgii i technologii (...). Było to konieczne dla opracowania nowej technologii (...). W wyniku rozwinięcia tej wiedzy powstała nowa technologia, która obecnie może być stosowana na szeroką skalę. Ponadto wykorzystano wiedzę z zakresu robotyki, czego efektem było opracowanie sposobu (...). Do powyższego należy dodać wykorzystaną wiedzę z zakresu konstrukcji maszyn i pisania kodów źródłowych sterowników (…) dla sterowania całą maszyną.

-wskazanie miejsca, sposobu wykorzystywania oraz selekcji wiedzy pod względem jej przydatności (jaka wiedza została wykorzystana) podczas prac związanych z projektowaniem i produkcją poszczególnych maszyn,

ad. Przed przystąpieniem do realizacji projektu/maszyny przez Wnioskodawcę tworzona jest karta projektu, zakładany jest nowy projekt w wewnętrznych systemach informatycznych, wówczas Wnioskodawca podejmuje decyzję o konieczności zaangażowania konkretnych pracowników o danym wykształceniu. Wiedza określona w poprzednim pytaniu została wykorzystana podczas tworzenia nowych zastosowań technologicznych oraz oprogramowania.

-czy w ramach prac połączono i kształtowano istniejącą wiedzę (jaką); co było efektem tego połączenia i kształtowania,

ad. Połączono i kształtowano wiedzę z zakresu metalurgii, opracowania technologii (...), robotyki oraz automatyki (sterownik …). W efekcie opracowano nową technologię (...). Uzyskano niedostępną na rynku unikalną technologię (...) oraz opracowano wydajny proces wykorzystania tej technologii w ramach automatyzacji.

-czy Pana prace miały na celu przede wszystkim zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności – jeśli tak, prosimy wskazać jakiego zakresu ta wiedza i umiejętności dotyczą,

ad. Założeniem realizacji maszyny było opracowanie rozwiązania „problemu” ( możliwości (...) oraz realizacji tego w sposób najtrwalszy, bezpieczny, automatyczny i wydajny), które nie występowało na rynku. W konsekwencji, założeniem projektu było przede wszystkim zdobycie nowej wiedzy i poszerzenie umiejętności, które mogą zostać wykorzystane w przyszłości.

-czy zdobycie nowej wiedzy i umiejętności służyło opracowaniu nowych produktów, procesów lub usług bądź wprowadzaniu do nich znaczących ulepszeń; jeśli tak, to w czym się to przejawia,

ad. W efekcie prac nad realizacją opisanej powyżej maszyny uzyskano nowy produkt, co ściśle łączyło się z rozwojem nowej wiedzy poprzez opracowanie nowej technologii (...), a w końcu nowego kodu źródłowego sterującego działaniem całej maszyny.

-czy Pana prace związane z projektowaniem i produkcją poszczególnych maszyn były ukierunkowane na nowe odkrycia – jeśli tak, prosimy wskazać jakie;

ad. Prace związane z produkcją i projektowaniem od początku nastawione były na opracowanie nowego rozwiązania, które niedostępne było w praktyce Wnioskodawcy oraz na runku. W konsekwencji, wszystkie działania w ramach realizacji projektu, opisane w powyższych odpowiedziach, dążyły do opracowania nowego odkrycia.

2) ()

a) w czym przejawia się twórczy charakter działalności wskazanej we wniosku związanej z projektowaniem i produkcją maszyn, w szczególności:

-co jest efektem tych prac, tj. jakie nowe zastosowanie powstało przy realizacji poszczególnych maszyn,

ad. W ramach projektu opracowano od podstaw technologię (…)

-jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Pana praktyce gospodarczej zastosowano,

ad. Nowymi rozwiązaniami niewystępującymi w praktyce było opracowanie technologii (...) Dodatkowo dzięki zastosowaniu czujników możliwe było napisanie kodu źródłowego i opartego na nim oprogramowania, które umożliwiało osobie obsługującej maszynę stałą inspekcję procesu (...).

-co powoduje, że wytworzone maszyny różnią się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana lub na rynku; na czym polega oryginalność Pana maszyn,

ad. Wnioskodawca w ramach tej maszyny po raz pierwszy wyposażył przyrządy w czujniki, co w połączeniu z napisanymi przez Wnioskodawcę algorytmami sterującymi sprawiło, że przyrząd (...) sam kontrolował prace całej maszyny i przebieg procesu (...).

-zastosowanie jakich technologii (rozwiązań, narzędzi) powoduje, że maszyny różnią się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana lub na rynku,

ad. Jak wskazano powyżej, zastosowano opracowany od podstaw przez Wnioskodawcę przyrząd (...). Napisano od podstaw kod źródłowy sterownika i oprogramowania. W konsekwencji, pierwszy raz opracowano maszynę, która sama identyfikuje, co będzie (...).

b) w odniesieniu do kryterium „systematyczności”:

-jakie cele postawił Pan w zakresie realizacji prac związanych z projektowaniem i produkcją maszyn,

ad. Celem realizacji maszyny było uzyskanie rozwiązania, w którym maszyna sama zdolna jest do (...).

-jakie cele zostały osiągnięte, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych zostały faktycznie zrealizowane poszczególne maszyny,

ad. W trakcie prac nad maszyną uczestniczyli pracownicy, którzy posiadali wykształcenie z dziedziny: technologii (...), technologii i budowy maszyn (projektant konstruktor), automatyk, robotyk, programista. Wykorzystano m.in. (…).

-czy poszczególne prace związane z projektowaniem i produkcją maszyn były realizowane wg określonych harmonogramów, jeśli tak – prosimy wskazać, co przewidywały te harmonogramy i czy zostały zrealizowane;

ad. Podobnie jak w przypadku każdego realizowanego przez Wnioskodawcę projektu, proces opracowania maszyny stanowił zaplanowane działanie, ukierunkowane na osiągnięcie zamierzonego celu. Przystępując do realizacji przedmiotowej maszyny, Wnioskodawca nie posiadał/nie znał odpowiedniej technologii. W konsekwencji, rozwiązania opisane powyżej zostały stworzone od podstaw przez Wnioskodawcę. W pierwszej kolejności stworzono samą koncepcję, która następnie przerodziła się w projekt techniczny. Działania Wnioskodawcy stanowiły ciąg przyczynowo-skutkowy, gdzie zakończenie jednej z faz stanowiło początek kolejnej. Na etapie projektu technicznego zostały przeprowadzone pierwsze wirtualne symulacje funkcjonowania samej maszyny. W przypadku tego projektu dużo czasu zajęło przygotowanie samych algorytmów, które współpracowały z zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi. Przetestowanie skuteczności nowej technologii i możliwości jej zastosowania nie mogło nastąpić przed wykonaniem samego urządzenia oraz jego elementów. Dopiero po przeprowadzeniu fazy testów, wykryciu w jej trakcie nieprawidłowości i ich poprawieniu można było mówić o ukończeniu projektu.

c) w odniesieniu do kryterium „w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”:

-jakimi zasobami wiedzy dysponował Pan przed rozpoczęciem projektowania i produkcji poszczególnych maszyn,

ad. Pracownicy Wnioskodawcy posiadali wiedzę na temat (…) Transfer, która została zastosowana w przedmiotowej maszynie. Za opracowanie nowych przyrządów (...) wraz z algorytmami/oprogramowaniem odpowiadali automatyk i programista. Za opracowanie modelu pracy samego robota odpowiadał automatyk i robotyk.

-jaki rodzaj wiedzy i umiejętności Pan wykorzystał i rozwinął w ramach prowadzonych prac związanych z projektowaniem i produkcją poszczególnych maszyn,

ad. Wykorzystano wiedzę dotyczącą współpracy algorytmów w postaci zaawansowanego kodu źródłowego z czujnikami i rozwiązaniami technicznymi – siłownikami i robotem realizującym proces (...). Rozwiązania takie nie występowały nigdy wcześniej w działalności Wnioskodawcy. W ten sposób opracowano zupełnie nowe i autorskie rozwiązanie, w którym (...). Ponadto rozwinięto wiedzę z zakresu programowania poprzez przygotowanie od podstaw nowej aplikacji umożliwiającej śledzenie procesu.

-wskazanie miejsca, sposobu wykorzystywania oraz selekcji wiedzy pod względem jej przydatności (jaka wiedza została wykorzystana) podczas prac związanych z projektowaniem i produkcją poszczególnych maszyn,

ad. Podobnie jak w każdym projekcie, przed przystąpieniem do realizacji projektu/maszyny przez Wnioskodawcę tworzona jest karta projektu, zakładany jest nowy projekt w wewnętrznych systemach informatycznych, wówczas Wnioskodawca podejmuje decyzję o konieczności zaangażowania konkretnych pracowników o danym wykształceniu. Wykorzystano wiedzę z dziedziny programowania, robotyki, automatyki oraz technologii (...).

-czy w ramach prac połączono i kształtowano istniejącą wiedzę (jaką); co było efektem tego połączenia i kształtowania,

ad. Głównym rodzajem wiedzy, który został połączony, to wiedza z zakresu automatyki, robotyki i programowania. W jej efekcie powstało zupełnie nowe i autorskie rozwiązanie, które łączyło rozwiązania technologiczne i programistyczne. W ten sposób uzyskano wiedzę na temat opracowywania rozwiązań technologicznych o wysokim stopniu samodzielności (…). Rozwiązania takie mogą być rozwijane w ramach innych projektów.

-czy Pana prace miały na celu przede wszystkim zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności – jeśli tak, prosimy wskazać jakiego zakresu ta wiedza i umiejętności dotyczą,

ad. Opracowany projekt od początku był rozwiązaniem innowacyjnym i autorskim. Wnioskodawca nie był pewien co do powodzenia przyjętych w koncepcji rozwiązań. Jednakże w wyniku prowadzonych prac uzyskano nowe rozwiązanie technologiczne, dzięki któremu Wnioskodawca nabył wiedzę z zakresu łączenia elementów technicznych z algorytmami i nowym kodem źródłowym oprogramowania.

-czy zdobycie nowej wiedzy i umiejętności służyło opracowaniu nowych produktów, procesów lub usług bądź wprowadzaniu do nich znaczących ulepszeń; jeśli tak, to w czym się to przejawia,

ad. Dzięki nowej wiedzy opracowano nowy produkt (...)

-czy Pana prace związane z projektowaniem i produkcją poszczególnych maszyn były ukierunkowane na nowe odkrycia – jeśli tak, prosimy wskazać jakie;

ad. Podstawowym nowym odkryciem był proces identyfikacji detalu oraz automatycznego doboru programu (...). Zostało to zrealizowane poprzez połączenie napisanych od podstaw algorytmów z rozwiązaniami technicznymi. Ponadto nowy kod źródłowy zintegrowany z czujnikami umożliwił (...). Tak jak wskazano powyżej, nowe odkrycia mogą zostać wykorzystane i rozwinięte w kolejnych projektach.

3) (…)

a) w czym przejawia się twórczy charakter działalności wskazanej we wniosku związanej z projektowaniem i produkcją maszyn, w szczególności:

-co jest efektem tych prac, tj. jakie nowe zastosowanie powstało przy realizacji poszczególnych maszyn,

ad. W ramach projektu opracowano (…)

-jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Pana praktyce gospodarczej zastosowano,

ad. W maszynie umieszczono robota na (...)

-co powoduje, że wytworzone maszyny różnią się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana lub na rynku; na czym polega oryginalność Pana maszyn,

ad. Wnioskodawca w ramach tej maszyny zastosował zupełnie odmienną konstrukcję, w której (…).

-zastosowanie jakich technologii (rozwiązań, narzędzi) powoduje, że maszyny różnią się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana lub na rynku;

ad. Wnioskodawca po raz pierwszy zastosował robota (...) było to pierwsze rozwiązanie w praktyce Wnioskodawcy, które pozwoliło na rozbudowę możliwości ruchu robota.

b) w odniesieniu do kryterium „systematyczności”:

-jakie cele postawił Pan w zakresie realizacji prac związanych z projektowaniem i produkcją maszyn,

ad. Celem było opracowanie maszyny (...).

-jakie cele zostały osiągnięte, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych zostały faktycznie zrealizowane poszczególne maszyny,

ad. W trakcie prac nad maszyną uczestniczyli pracownicy, którzy posiadali wykształcenie z dziedziny: technologii (...), technologii i budowy maszyn (projektant konstruktor), automatyk, robotyk, programista. Wykorzystano m.in. (…).

-czy poszczególne prace związane z projektowaniem i produkcją maszyn były realizowane wg określonych harmonogramów, jeśli tak – prosimy wskazać, co przewidywały te harmonogramy i czy zostały zrealizowane;

ad. Podobnie jak w przypadku każdego realizowanego przez Wnioskodawcę projektu, proces opracowania maszyny stanowił zaplanowane działanie, ukierunkowane na osiągnięcie zamierzonego celu. Przystępując do realizacji przedmiotowej maszyny, Wnioskodawca nie posiadał/nie znał odpowiedniej technologii. W konsekwencji, rozwiązania opisane powyżej zostały stworzone od podstaw przez Wnioskodawcę. W pierwszej kolejności stworzono samą koncepcję, która następnie przerodziła się w projekt techniczny. Działania Wnioskodawcy stanowiły ciąg przyczynowo-skutkowy, gdzie zakończenie jednej z faz stanowiło początek kolejnej. Na etapie projektu technicznego zostały przeprowadzone pierwsze wirtualne symulacje funkcjonowania samej maszyny. W przypadku tego projektu dużo czasu poświęcono na przygotowanie danych maszynowych, których zadaniem było rozbudowanie możliwości pracy robota o kolejne osie. Dane te zostały napisane od podstaw przez Wnioskodawcę. Podobnie dużo czasu wymagało przygotowanie sterowania robotem, umożliwiające (...). Przetestowanie skuteczności nowej technologii i możliwości jej zastosowania nie mogło nastąpić przed wykonaniem samego urządzenia oraz jego elementów. Dopiero po przeprowadzeniu fazy testów, wykryciu w jej trakcie nieprawidłowości i ich poprawieniu można było mówić o ukończeniu projektu.

c) w odniesieniu do kryterium „w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”:

-jakimi zasobami wiedzy dysponował Pan przed rozpoczęciem projektowania i produkcji poszczególnych maszyn,

ad. W realizacji maszyny uczestniczył sam Wnioskodawca oraz jego pracownicy, którzy posiadają wykształcenie z dziedziny: metalurgii, technologii (...), technologii i budowy maszyn (projektant kosntruktor), automatyk, robotyk, programista (...).

-jaki rodzaj wiedzy i umiejętności Pan wykorzystał i rozwinął w ramach prowadzonych prac związanych z projektowaniem i produkcją poszczególnych maszyn,

ad. Podstawowa wiedza wykorzystana przy opracowaniu maszyny to konstrukcja i budowa maszyn. Ze względu na konieczność przygotowania nowych danych maszynowych dla sterowania robota (...) konieczne stało się wykorzystanie wiedzy z zakresu robotyki i automatyki. Stworzono nowy kod źródłowy, który rozwinął prace robota do 7 osi + 2 osie pozycjonera.

-wskazanie miejsca, sposobu wykorzystywania oraz selekcji wiedzy pod względem jej przydatności (jaka wiedza została wykorzystana) podczas prac związanych z projektowaniem i produkcją poszczególnych maszyn,

ad. Podobnie jak w każdym projekcie, przed przystąpieniem do realizacji projektu/maszyny przez Wnioskodawcę tworzona jest karta projektu, zakładany jest nowy projekt w wewnętrznych systemach informatycznych, wówczas Wnioskodawca podejmuje decyzję o konieczności zaangażowania konkretnych pracowników o danym wykształceniu. Wiedza z zakresu konstrukcji i budowy maszyn została wykorzystana przy opracowaniu rozwiązania polegającego na umieszczeniu robota (...). Wiedza z zakresu automatyki i programowania została wykorzystana przy tworzeniu nowych kodów źródłowych w postaci danych maszynowych sterujących robotem.

-czy w ramach prac połączono i kształtowano istniejącą wiedzę (jaką); co było efektem tego połączenia i kształtowania,

ad. W ramach projektu połączono wiedzę z dziedziny technologii i budowy maszyn z wiedzą z zakresu automatyki i programowania. W ten sposób po raz pierwszy uzyskano (...).

-czy Pana prace miały na celu przede wszystkim zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności – jeśli tak, prosimy wskazać jakiego zakresu ta wiedza i umiejętności dotyczą,

ad. Nowa wiedza i umiejętności dotyczyły przede wszystkim rozwiązań technicznych robota (...), a w konsekwencji napisania specjalnego kodu źródłowego, który uwzględnił (...). Ponadto w ramach rozwiązań technologicznych zaplanowano i połączono specjalistyczne elementy konstrukcyjne (...) tak, aby zachować maksymalną precyzję realizowanego procesu (...).

-czy zdobycie nowej wiedzy i umiejętności służyło opracowaniu nowych produktów, procesów lub usług bądź wprowadzaniu do nich znaczących ulepszeń; jeśli tak, to w czym się to przejawia,

ad. Dzięki zdobyciu nowej wiedzy, dotyczącej rozszerzenia zakresów ruchu robota możliwe było jego wykorzystanie w połączeniu z pozostałymi elementami technologicznymi. Dzięki temu opracowano (...).

-czy Pana prace związane z projektowaniem i produkcją poszczególnych maszyn były ukierunkowane na nowe odkrycia - jeśli tak, prosimy wskazać jakie,

ad. Od początkowych założeń celem prac było opracowanie maszyny, w której możliwe będzie (...). Dzięki przeprowadzonym działaniom uzyskano nowe odkrycie w postaci (...), w której zakres ruchów robota został znacznie rozszerzony.

4) (…)

a) w czym przejawia się twórczy charakter działalności wskazanej we wniosku związanej z projektowaniem i produkcją maszyn, w szczególności:

-co jest efektem tych prac, tj. jakie nowe zastosowanie powstało przy realizacji poszczególnych maszyn,

ad. W ramach projektu Wnioskodawca opracował zamkniętą (…)

-jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Pana praktyce gospodarczej zastosowano,

ad. Skonstruowano (…)

-co powoduje, że wytworzone maszyny różnią się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana lub na rynku; na czym polega oryginalność Pana maszyn,

ad. Do momentu opracowania tego projektu nie stosowano nigdy (…). Napisano od podstaw kod źródłowy sterujący całym procesem (...) i programujący maszynę.

-zastosowanie jakich technologii (rozwiązań, narzędzi) powoduje, że maszyny różnią się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana lub na rynku;

ad. Stworzona maszyna nie służy do (...). Wnioskodawca stworzył od podstaw (...).

b) w odniesieniu do kryterium „systematyczności”:

-jakie cele postawił Pan w zakresie realizacji prac związanych z projektowaniem i produkcją maszyn,

ad. Celem Wnioskodawcy było stworzenie (...).

-jakie cele zostały osiągnięte, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych zostały faktycznie zrealizowane poszczególne maszyny,

ad. Podobnie jak w poprzednich przypadkach, w trakcie prac nad maszyną uczestniczyli pracownicy, którzy posiadali wykształcenie z dziedziny: technologii (...), technologii i budowy maszyn (projektant konstruktor), automatyk, robotyk, programista. Wykorzystano (…)

-czy poszczególne prace związane z projektowaniem i produkcją maszyn były realizowane wg określonych harmonogramów, jeśli tak – prosimy wskazać, co przewidywały te harmonogramy i czy zostały zrealizowane;

ad. Podobnie jak w przypadku każdego realizowanego przez Wnioskodawcę projektu, proces opracowania maszyny stanowił zaplanowane działanie, ukierunkowane na osiągnięcie zamierzonego celu. Przystępując do realizacji przedmiotowej maszyny, Wnioskodawca nie posiadał/nie znał odpowiedniej technologii. W konsekwencji, rozwiązania opisane powyżej zostały stworzone od podstaw przez Wnioskodawcę. W pierwszej kolejności stworzono samą koncepcję, która następnie przerodziła się w projekt techniczny. Działania Wnioskodawcy stanowiły ciąg przyczynowo-skutkowy, gdzie zakończenie jednej z faz stanowiło początek kolejnej. Na etapie projektu technicznego zostały przeprowadzone pierwsze wirtualne symulacje funkcjonowania samej maszyny. W przypadku tego projektu dużo czasu poświęcono na napisanie całkowicie nowego, intuicyjnego oprogramowania sterującego pracę (...). Przetestowanie skuteczności nowej technologii i możliwości jej zastosowania nie mogło nastąpić przed wykonaniem samego urządzenia, jego oprogramowania i elementów. Dopiero po przeprowadzeniu fazy testów, wykryciu w jej trakcie nieprawidłowości i ich poprawieniu można było mówić o ukończeniu projektu.

c) w odniesieniu do kryterium „w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”:

-jakimi zasobami wiedzy dysponował Pan przed rozpoczęciem projektowania i produkcji poszczególnych maszyn,

ad. W realizacji maszyny uczestniczył sam Wnioskodawca oraz jego pracownicy, którzy posiadają wykształcenie z dziedziny: metalurgii, technologii (...), technologii i budowy maszyn (projektant, konstruktor), automatyk, robotyk, programista (...). Ponadto sama aplikacja sterująca została napisana od podstaw w języku programowania (...), co wymagało zaangażowania programisty znającego ten język.

-jaki rodzaj wiedzy i umiejętności Pan wykorzystał i rozwinął w ramach prowadzonych prac związanych z projektowaniem i produkcją poszczególnych maszyn,

ad. W ramach tego projektu napisany został od podstaw zaawansowany kod źródłowy, który sterował pracą robota (...) oraz umożliwiał jego programowanie. Kod źródłowy został po raz pierwszy zintegrowany z rozwiązaniem opisanej powyżej (…).

W konsekwencji, wykorzystano wiedzę z zakresu konstrukcji i budowy maszyn, robotyki i automatyki, a także programowania (...).

-wskazanie miejsca, sposobu wykorzystywania oraz selekcji wiedzy pod względem jej przydatności (jaka wiedza została wykorzystana) podczas prac związanych z projektowaniem i produkcją poszczególnych maszyn,

ad. Podobnie jak w każdym projekcie, przed przystąpieniem do realizacji projektu/maszyny przez Wnioskodawcę tworzona jest karta projektu, zakładany jest nowy projekt w wewnętrznych systemach informatycznych, wówczas Wnioskodawca podejmuje decyzję o konieczności zaangażowania konkretnych pracowników o danym wykształceniu. Wykorzystano wiedzę z zakresu konstrukcji i budowy maszyn, robotyki i automatyki, a także programowania (...).

-czy w ramach prac połączono i kształtowano istniejącą wiedzę (jaką); co było efektem tego połączenia i kształtowania,

ad. Efektem łączenia wiedzy z zakresu technologii (...), robotyki, automatyki i programowania było opracowanie (…).

-czy Pana prace miały na celu przede wszystkim zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności – jeśli tak, prosimy wskazać jakiego zakresu ta wiedza i umiejętności dotyczą,

ad. Wykonane prace miały na celu zdobycie nowej wiedzy z zakresu nowych koncepcji sterowania – tworzenia od etapu kodu źródłowego do wyglądu interfejsu – oprogramowania sterującego (...). Oprogramowanie zostało wdrożone z sukcesem w przedmiotowej (...). Obecnie wraz z rozwojem zapotrzebowania przy konstruowaniu nowych maszyn - może być rozwijane o nowe funkcjonalności.

-czy zdobycie nowej wiedzy i umiejętności służyło opracowaniu nowych produktów, procesów lub usług bądź wprowadzaniu do nich znaczących ulepszeń; jeśli tak, to w czym się to przejawia,

ad. Jak wskazano powyżej, prace prowadzone przez Wnioskodawcę, opracowanie nowego kodu źródłowego – oprogramowania sterującego wraz z wykorzystaniem nowych technologii (...) doprowadziły do stworzenia nowego produktu.

-czy Pana prace związane z projektowaniem i produkcją poszczególnych maszyn były ukierunkowane na nowe odkrycia – jeśli tak, prosimy wskazać jakie;

ad. Nowym odkryciem było napisanie kodu źródłowego, który integruje w ramach sterowania maszyną nowe oprogramowanie z rozwiązaniami technologicznymi – (...) oraz zastosowaną po raz pierwszy (…).

Pytania

1.Czy działalność Wnioskodawcy polegająca na projektowaniu i produkcji maszyn podejmowana w sposób przedstawiony w opisie stanu faktycznego stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 i 40 Ustawy PIT w brzmieniu obowiązującym do dnia 1 października 2018 r. oraz od dnia 1 października 2018 r., a w konsekwencji Wnioskodawcy przysługuje prawo do skorzystania z odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e Ustawy PIT?

2.Czy koszty ponoszone przez Wnioskodawcę w związku z projektowaniem i produkcją maszyn opisane w stanie faktycznym stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 Ustawy PIT?

Pana stanowisko w sprawie

W Pana ocenie – w odniesieniu do pytania nr 1 – zgodnie z definicją działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oznacza ona działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Natomiast definicja prac rozwojowych zawarta w ustawie w podatku dochodowym od osób fizycznych odsyła do art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, zgodnie z którym Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zdaniem Wnioskodawcy prace opisywane we wniosku stanowią działalność B+R (prace rozwojowe) i w konsekwencji, koszty kwalifikowane tych prac objęte są ulgą B+R. Wobec powyższego, odnosząc się do kwestii będącej przedmiotem niniejszego wniosku, należy wskazać, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową należy w pierwszej kolejności przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową.

Działalność Wnioskodawcy w zakresie projektowania i produkcji maszyn i systemów automatyki przemysłowej (dalej łącznie: budowa maszyn) obejmuje działalność badawczo-rozwojową, stanowiącą prace rozwojowe. Spełnia ona następujące kryteria:

-działalność stanowi działalność twórczą,

-działalność podejmowana jest w sposób systematyczny,

-celem działalności jest zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań,

-działalność polega na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług,

-działalność nie stanowi rutynowych i okresowych zmian, nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Odnosząc się do kryterium twórczości, należy zaznaczyć, iż ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje pojęcia „twórczy”, co oznacza, iż zgodnie z teorią wykładni prawa należy odwołać się do znaczenia tego słowa w języku słownikowym i potocznym w celu jego zrozumienia i zastosowania. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego charakter twórczy oznacza „tworzący lub mający zdolność tworzenia, mający na celu tworzenie, odkrywczy”. Warto również sięgnąć do Objaśnień podatkowych z 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów pochodzących z prawa własności intelektualnej, tj. IP Box. Przedmiotowe objaśnienia dotyczą innej ulgi podatkowej, jednakże definicja działalności badawczo-rozwojowej jest wspólna zarówna dla ulgi IP Box, jak i dla ulgi na działalność badawczo-rozwojową, która została przewidziana w art. 26e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak wskazano w Objaśnieniach podatkowych, za działalność twórczą uznaje się działalność, której rezultat jest odpowiednio ustalony, przez co może odbyć się w dowolnej formie; ma charakter indywidualny, w związku z tym nie jest wynikiem wyłącznie mechanicznych działań, ale kreatywnych procesów myślowych; oraz ma charakter oryginalny, tzn. stanowi nowy twór, przy czym oryginalność należy rozpatrywać retrospektywnie (tzn. rezultat pracy nie jest twórczy w sytuacji, w której istnieje identyczne, uprzednio stworzone już dzieło).

Ponadto, zostało wskazane, że: „na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika”. W świetle powyższego działalność Wnioskodawcy ma charakter twórczy, ponieważ jego prace składają się na projektowanie i wykonywanie maszyn, w szczególności opracowywanie koncepcji maszyny, tworzenie dokumentacji technicznej, przeprowadzanie testowania, analiz. Działalność ta ma za cel opracowywanie i wdrażanie nowych technologii, a każdy projekt jest oryginalny i indywidualny. Każdy z projektów jest tworzony dla zindywidualizowanych potrzeb klienta, a to zaś powoduje konieczność sięgania po innowacyjne, dotychczas niewykorzystywane rozwiązania, których zastosowanie pozwoli zrealizować projekt/maszynę. Wobec tego każdy produkt, jako rezultat pracy Wnioskodawcy, stanowi nowe rozwiązanie techniczne, dotychczas niewystępujące w praktyce gospodarczej. Ma charakter oryginalny – stanowi nowy wytwór intelektu. Wnioskodawca wskazuje, że prace mające na celu projektowanie, wykonywanie i uruchamianie maszyn odznaczają się twórczym charakterem.

Wniosek ten wynika również z celu i zakresu realizowanych prac, ponieważ prowadzą one w założeniu do powstania nowego, oryginalnego produktu, który znajduje zastosowanie w działalności gospodarczej klientów Wnioskodawcy. Jednocześnie, realizowane prace oparte są o wiedzę, umiejętności i inwencję pracowników oraz o testy i wdrożenie samodzielnie wykonanych maszyn (prace nie polegają na nabywaniu i implementowaniu gotowych rozwiązań). W opisywanym stanie faktycznym kształt i parametry maszyn są definiowane w całości przez Wnioskodawcę od etapu koncepcyjnego.

Kryterium Systematyczności również nie posiada ustawowej definicji. Systematyczny charakter działalności oznacza, że nie ma ona charakteru jednorazowego, lecz jest prowadzona w sposób zorganizowany, z nastawieniem na jej ciągłe prowadzenie w przyszłości (tak, np. Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 8 stycznia 2018 r., nr 0114-KDIP2-1.4010.330.2017.1.JS, zgodnie z którą „z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Przesłankę tę należy rozumieć jako zakaz obejmowania ulgą incydentalnych działań podatnika”). Odnosząc powyższe do przedstawionej działalności Wnioskodawcy, należy wskazać, że prace badawczo-rozwojowe w strukturze Wnioskodawcy prowadzone są w sposób metodyczny, zaplanowany, zorganizowany i ciągły. Nie mają one charakteru jednorazowego lub przypadkowego, co jedynie świadczy o ich systematycznym charakterze.

Działania Wnioskodawcy w obszarze B+R dążą również do zwiększenia zasobów wiedzy oraz ich wykorzystania do tworzenia nowych zastosowań. Wnioskodawca wraz z każdym projektem, którego opracowanie wymaga indywidualnego podejścia, tworzy nowe zastosowania, a przez to zgłębia zasoby wiedzy, rozwija specyficzną wiedzę oraz umiejętności, które mogą zostać wykorzystane w kolejnych projektach lub przy powieleniu opracowanego nowego rozwiązania. Każda nowa maszyna, ze względu na jej odmienny charakter od pozostałych rozwiązań, wymaga nowej koncepcji. W ramach koncepcji, a następnie projektu realizowany jest prototyp, który zawiera innowacyjne technologie, polegające na łączeniu elementów mechaniki, elektroniki wraz z sterującym nimi oprogramowaniem. Całe nowe innowacyjne elementy stanowią nową wiedzę, dotyczącą funkcjonowania założonych rozwiązań. Przystępując do realizacji maszyny, Wnioskodawca nie posiada wiedzy na temat rozwiązań technologicznych oraz wykorzystania materiałów koniecznych dla osiągnięcia celu projektu.

Wiedza ta powstaje wraz z kolejnymi etapami, od koncepcji do zakończenia testów prototypu. W ten sposób powstaje wiedza dotycząca funkcjonowania samej maszyny, a zarazem wiedza na temat technologii automatyzacji danego procesu.

W końcu, działalność Wnioskodawcy w pełni wpisuje się w ustawową definicję prac rozwojowych, która polega na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów(…). W swojej działalności Wnioskodawca wykorzystuje dostępną obecnie wiedzę z dziedzin, np. mechaniki, elektroniki, informatyki, robotyki, obróbki materiałów, planowania i projektowania, tylko po to, aby stworzyć nowy, innowacyjny produkt, zgodny z oczekiwaniami klienta. Nowe rozwiązania powstają dzięki wiedzy i doświadczeniu samego Wnioskodawcy i jego pracowników. W tym miejscu należy zaznaczyć, że zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym przez Ministerstwo Finansów, w Objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019r., dotyczących ulgi IP BOX, określono że: Definicja działalności badawczo-rozwojowej wymaga, aby działania jakie podejmuje podatnik poprzez badania naukowe zwiększały zasoby wiedzy, natomiast w efekcie prac rozwojowych wystarczy, by podatnik zdobył i wykorzystał aktualnie dostępną wiedzę i umiejętności w celu planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych, zmienionych czy usprawnionych produktów, procesów lub usług. Podręcznik Frascati 2015 do działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio odnosi się do szeregu czynności wykonywanych w ramach prac Wnioskodawcy. Mając na względzie procesy oraz specyfikę jego działalności, warto wskazać fragment dotyczący prototypowania. Zgodnie z jego treścią faza koncepcyjna, projektowanie, budowa i testowanie prototypów stanowią działalność badawczo-rozwojową, do momentu wprowadzenia w nich wszelkich niezbędnych zmian i poprawek oraz osiągnięcia zadowalających rezultatów. Tym samym działalność prowadzona przez Wnioskodawcę wyczerpuje znamiona określone w ww. podręczniku, czyli w ramach prowadzonych projektów i produkcji działalność ta obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Działalność nie stanowi rutynowych i okresowych zmian, nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Jak opisano na wstępie, prace zakwalifikowane przez Wnioskodawcę jako działalność badawczo-rozwojowa polegają zawsze na tworzeniu nowych rozwiązań.

Uznanie działalności Wnioskodawcy za działalność badawczo-rozwojową zostało potwierdzone w interpretacjach indywidualnych, m.in. w:

-interpretacji z 9 października 2020 r. (znak: 0111-KDIB1-3.4010.357.2020.2.MBD), w której Dyrektor KIS zgodził się z wnioskodawcą i uznał, że prowadzenie działalności w branży elektrotechnicznej m.in. w zakresie specjalistycznego projektowania, programowania, budowania, instalowania i uruchamiania maszyn, linii produkcyjnych czy robotów przemysłowych, w tym: montaż elektryczny i mechaniczny, symulacja, automatyzacja i robotyzacja nowych procesów, modernizacja istniejących linii produkcyjnych, obliczenia wytrzymałościowe oraz prefabrykacja szaf sterowniczych, stanowi działalność badawczo-rozwojową,

-interpretacji z 27 maja 2020 r. (znak: 0111-KDIB1-3.4010.89.2020.1.BM), w której Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy, że prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na projektowaniu i produkcji maszyn, urządzeń, pozostałych narzędzi mechanicznych, a także zajmowanie się ich naprawą i konserwacją, w tym projektowanie zautomatyzowanych systemów produkcji; natomiast realizowane przez wnioskodawcę zlecenia polegają na projektowaniu, programowaniu oraz uruchamianiu nowoczesnych oraz niezawodnych zrobotyzowanych systemów produkcyjnych na rzecz klientów mieści się w definicji działalności badawczo-rozwojowej, uprawniającej jednocześnie do zastosowania tzw. ulgi B+R,

-interpretacji z 16 listopada 2017 r. (znak: 0111-KDIB1-3.4010.387.2017.1.APO, w której Dyrektor KIS potwierdził stanowisko wnioskodawcy, że prowadzenie działalności w zakresie konstruowania urządzeń i maszyn zindywidualizowanych, dostosowanych do specyficznych potrzeb klientów, w tym: projektowanie i wykonawstwo układów sterowań, projektowanie i prefabrykacja szaf sterujących, modernizacja programowalnych sterowników logicznych (PLC) oraz sterowników numerycznych (CNC), wizualizacja i kontrola procesów produkcyjnych, a także programowanie robotów spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej.

W konsekwencji powyższego, działalność Wnioskodawcy polegająca na projektowaniu i produkcji maszyn stanowi działalność badawczo-rozwojową, a Wnioskodawca jest uprawniony do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 26e ust. 1 ww. ustawy.

W Pana ocenie – w odniesieniu do pytania nr 2 – zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami kwalifikowanymi są:

-poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu,

-koszty nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Wnioskodawca w tym zakresie chce dokonać zaliczenia do kosztów kwalifikowanych kosztów wynagrodzeń pracowników realizujących w jego strukturze opisane w niniejszym wniosku prace badawczo-rozwojowe oraz koszty materiałów i podzespołów wykorzystanych i niezbędnych do realizacji prac rozwojowych – projektowania i budowy maszyn.

Wnioskodawca jest w stanie wskazać ww. koszty na podstawie ewidencji przypisanej do każdego z realizowanych Projektów. Pomiędzy każdym z kosztów zachodzi bezpośredni związek z realizacją projektu. Wszystkie materiały, części i podzespoły wykorzystane przy tworzeniu maszyny, w tym wykonane na indywidualne zlecenie Wnioskodawcy, stanowią części składowe urządzeń, do których zostały wykorzystane. Stanowią one koszty kwalifikowane ponoszone w związku z działalnością badawczo-rozwojową.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Stosownie do art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w stanie prawnym obowiązującym do 30 września 2018 r.:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:

a)badania podstawowe – oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,

b)badania stosowane – prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,

c)badania przemysłowe – badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

W myśl art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w stanie prawnym obowiązującym do 30 września 2018 r.:

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych – oznacza to nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

a)opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,

b)opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Ustawa z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1669) znowelizowała definicję badań naukowych oraz prac rozwojowych zawartą w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tą ustawą – nowelizacja powyższych pojęć weszła w życie 1 października 2018 r.

I tak, stosownie do art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r.:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w stanie prawnym obowiązującym od 1 października 2018 r.:

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych – oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

Przenosząc powyższe na grunt Pana sprawy, wyraźnie podkreślam, że w celu stwierdzenia, czy prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych Pana aktywności, które spełniają definicję wskazaną w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podmiotu lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u tego podmiotu.

Z opisu sprawy przedstawionego we wniosku i uzupełnienia wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą , której przedmiotem w głównej mierze jest projektowanie i produkcja maszyn oraz systemów automatyki przemysłowej, w tym znacznej części zrobotyzowanych rozwiązań stanowiących (...). W uzupełnieniu szczegółowo opisał Pan przykładowe projekty jako przykład działalności spełniającej kryteria zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej.

W ramach swojej działalności na zlecenia klientów tworzy Pan nowe, prototypowe maszyny, kładąc przy tym nacisk na tworzenie innowacyjnych rozwiązań i koncepcji ułatwiających pracę przy seryjnej produkcji różnego rodzaju produktów. Każde zlecenie udzielone przez klienta wymaga indywidualnego i odrębnego podejścia. Realizując kolejne zlecenie, nie powiela Pan przyjętych rozwiązań dostępnych na rynku, gdyż jest to niemożliwe ze względu na znaczne różnice występujące między każdym z nich. Realizuje Pan zlecenia, które zawsze dotyczą opracowywania innowacji w zakresie budowy maszyn. Stosuje przy tym Pan określony schemat postępowania, na podstawie którego realizowane są projekty, a następnie produkcja. Nie realizuje Pan produktów powtarzalnych, a Pana prace dotyczą indywidualnych zamówień klientów. Nowe rozwiązania opracowywane przez Pana stanowią prototypy, które po zaprojektowaniu, skonstruowaniu i przetestowaniu mogą być powielane. Proces projektowania, a następnie produkcji maszyny zostaje zainicjowany przez zapytanie ofertowe otrzymane od klienta. Zapytanie ofertowe nie zawiera jednak opisu oczekiwanego produktu, instrukcji lub informacji o sposobie jego realizacji. Otrzymuje Pan od klienta minimalne parametry i standardy, które ma spełniać maszyna lub parametry produktu, który maszyna ma opracowywać. Najczęściej jest to rysunek techniczny konkretnego detalu lub elementu (...). Każda z realizowanych maszyn odróżnia się od dotychczas opracowywanych rozwiązań. W konsekwencji, to po Pana stronie leży opracowanie koncepcji, następnie całego projektu i zasad jego funkcjonowania, a następnie wyprodukowanie, programowanie i testowanie maszyny. W wyniku Pana działań powstaje maszyna, która realizuje proces automatyzacji produkcji – robotyzacji (...). Każda z maszyn realizowana jest przez pracowników posiadających specjalistyczną wiedzę. W ramach pierwszego z opisanych projektów stworzył Pan autorskie (...). Nowym zastosowaniem było opracowanie przez Pana od podstaw nowej technologii (...). W drugim z projektów opracował Pan od podstaw technologię (...). W ramach tej maszyny po raz pierwszy wyposażył Pan przyrządy w czujniki, co w połączeniu z napisanymi przez Pana algorytmami sterującymi sprawiło, że przyrząd (...). Trzeci projekt, który Pan opisał, to opracowanie (...), w której robot (...). Rozwiązanie takie było innowacją w Pana praktyce. W ramach ostatniego projektu opracował Pan (...). Maszyna posiada indywidualnie napisany przez Pan kod źródłowy oprogramowania sterującego. Zastosował Pan tu (...).

Zatem prowadzona przez Pana działalność, która została opisana we wniosku, ma twórczy charakter.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podmiot stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu, przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podmiot podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podmiot zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

W odniesieniu do kryterium systematyczności wskazał Pan, że prace opisane we wniosku są prowadzone w sposób systematyczny, tj. w sposób metodyczny i uporządkowany i zaplanowany, a charakter działalności świadczy o tym, że w taki sam sposób będą prowadzone również w przyszłości. W przypadku każdego z realizowanych przez Pana projektów, proces opracowywania maszyny stanowił zaplanowane działanie ukierunkowane na osiągnięcie zamierzonego celu. Rozwiązania dotyczące poszczególnych projektów zostały stworzone od podstaw przez Pana. Pana działania stanowiły ciąg przyczynowo-skutkowy. W przypadku każdego realizowanego przez Pana projektu, proces opracowania maszyny stanowił zaplanowane działanie, ukierunkowane na osiągnięcie zamierzonego celu.

Zatem kryterium systematyczności w odniesieniu do opisanych projektów również jest spełnione.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

W odniesieniu do tego kryterium wskazał Pan, że przy realizacji projektów uczestniczył Pan oraz Pana pracownicy. W każdym projekcie, przed przystąpieniem do realizacji projektu/maszyny, tworzona jest przez Pana karta projektu, zakładany jest nowy projekt w wewnętrznych systemach informatycznych, wówczas podejmuje Pan decyzję o konieczności zaangażowania konkretnych pracowników o danym wykształceniu. W ramach opisanych projektów wykorzystano wiedzę z zakresu konstrukcji i budowy maszyn, robotyki i automatyki, a także programowania (...). W pierwszym projekcie prace związane z produkcją i projektowaniem od początku nastawione były na opracowanie nowego rozwiązania, które niedostępne było w Pana praktyce oraz na rynku. W kolejnym projekcie nowym odkryciem był proces (...). Trzeci z projektów od początkowych założeń miał na celu opracowanie maszyny, w której możliwe będzie (...). Dzięki przeprowadzonym działaniom uzyskał Pan nowe odkrycie w postaci(...). Nowym odkryciem w ostatnim projekcie było napisanie kodu źródłowego, który integruje w ramach sterowania maszyną nowe oprogramowanie z rozwiązaniami technologicznymi – (...) oraz zastosowaną po raz pierwszy (…).

Zatem kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej w odniesieniu do realizowanych projektów jest spełnione.

Ponadto kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:

-badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz

-prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

·nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;

·łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności między wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz między umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badań rozwojowych;

·kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;

·wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

·planowaniu produkcji oraz

·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Zwracam też uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podmiotu, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Tym samym ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas), będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Jak Pan wskazała w opisie, w pierwszym projekcie połączono i kształtowano wiedzę z zakresu metalurgii, opracowania technologii (...), robotyki oraz automatyki (sterownik (...)). W efekcie opracowano nową technologię (...) oraz stosującą tą technologię automatyczne (...). W kolejnym projekcie głównym rodzajem wiedzy, który został połączony, to wiedza z zakresu automatyki, robotyki i programowania. W jej efekcie powstało zupełnie nowe i autorskie rozwiązanie, które łączyło rozwiązania technologiczne i programistyczne. W ten sposób uzyskał Pan wiedzę na temat opracowywania rozwiązań technologicznych o wysokim stopniu samodzielności (...). W ramach trzeciego projektu połączono wiedzę z dziedziny technologii i budowy maszyn z wiedzą z zakresu automatyki i programowania. W ten sposób po raz pierwszy uzyskał Pan (...). Efektem w ramach ostatniego projektu było łączenia wiedzy z zakresu technologii (...), robotyki, automatyki i programowania, co skutkowało opracowaniem (...).

Wobec powyższych okoliczności i przedstawienia wszystkich cech charakterystycznych dla działalności badawczo-rozwojowej stwierdzam, że wskazana w opisie sprawy działalność w zakresie opisanym we wniosku stanowi działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w ww. art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując – prace polegające na projektowaniu i produkcji maszyn podejmowane w sposób przedstawiony w opisie sprawy stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 i pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przechodząc do kwestii ulgi na działalność badawczo-rozwojową, wskazuję, że zgodnie  z art. 26e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Aby stwierdzić, czy przysługuje Panu prawo do skorzystania z odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, niezbędna jest ocena, czy spełnione są pozostałe warunki do skorzystania z tego odliczenia, w tym czy koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się  w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 26e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w stanie prawnym obowiązującym do 30 września 2018 r.:

Za koszty kwalifikowane uznaje się:

1)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3)ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia  2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2018 r. poz. 87), a także nabycie od takiej jednostki wyników prowadzonych przez nią badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

4)odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 25 ust. 1 i 4;

4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 25;

5)koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a)przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b)   prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów,  w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c)odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno  w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d)opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Zgodnie z art. 26e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w stanie prawnym obowiązującym od 1 października 2018 r.:

Za koszty kwalifikowane uznaje się:

1)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3)   ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

4)   odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

5)   koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a)   przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b)   prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c)   odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d)   opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

W myśl art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Stosownie do art. 26e ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

W myśl art. 26e ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. do 29 czerwca 2018 r.:

Podatnikowi, który w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia.

Stosownie do art. 26e ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w stanie prawnym obowiązującym od 30 czerwca 2018 r.:

Podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Z kolei stosownie do art. 26e ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych –w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.:

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a, ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Natomiast zgodnie z art. 26e ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych –w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Ponadto w myśl art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.:

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Zgodnie natomiast z art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 26eb ust. 1.

W myśl art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych, o których mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Na podstawie tych przepisów stwierdzam, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym, powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1)podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2)koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

3)koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ust. 2, 2a i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

4)podatnik nie uwzględnił kosztów kwalifikowanych w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 63a lub pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

5)w ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

6)podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

7)kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych,

8)koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały przez niego odliczone od podstawy obliczenia podatku.

W odniesieniu do uznania ponoszonych przez Pana w związku z działalnością badawczo-rozwojową opisanych we wniosku wydatków za koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1.

Definicja kosztów uzyskania przychodów sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu – każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika podlega indywidualnej ocenie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Jednocześnie art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera zamknięty katalog wydatków, których podatnik nie może zaliczyć do kosztów pomniejszających przychody nawet wówczas, gdy mają one związek z prowadzoną przez niego działalnością i zostały poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Z wniosku wynika, że w związku z działalnością badawczo-rozwojową ponosi Pan koszty wynagrodzeń z umów o pracę pracowników wykonujących zadania ściśle związane  z projektami oraz koszty składek na ubezpieczenie społeczne od tych wynagrodzeń jako płatnik składek.

Kwestia dotycząca możliwości zaliczenia wynagrodzeń pracowników (tj. osób zatrudnionych na umowy o pracę) do kosztów kwalifikowanych została uregulowana w cytowanym wyżej art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie natomiast do art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Należności ze stosunku pracy mogą być uznane za koszty kwalifikowane tylko w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Przez „ogólny czas pracy pracownika w danym miesiącu” należy rozumieć wyłącznie czas faktycznie przepracowany. Zwracam uwagę, że pojęcie czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, o którym mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odnosi się do czasu faktycznie poświęconego. Zatem, odliczeniu nie będą podlegać kwoty wynagrodzeń proporcjonalnie przypisanych do dni nieobecności pracownika, tj. wynagrodzeń za czas urlopu, wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy, wynagrodzenia za dni wolne na opiekę nad dzieckiem oraz wynagrodzenie za inne zwolnienia od pracy. Natomiast odliczeniu, co do zasady, będą podlegać wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Takie rozumienie przepisu prowadzi do sytuacji, w której każdy składnik wynagrodzenia pracownika, uzyskującego należności z tego tytułu, musi być przeanalizowany pod kątem tego, czy może być uznany za koszt kwalifikowany.

Zwracam też uwagę, że istotne jest, aby pracownicy (tj. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę) faktycznie wykonywali zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych. Nie wystarczy zatem, że umowa o pracę bądź inny dokument potwierdza, że w zakresie kompetencji pracownika znajduje się wykonywanie czynności stanowiących realizację działalności badawczo-rozwojowej, pracownik ten musi też faktycznie uczestniczyć w tych pracach. Tylko wówczas ich wynagrodzenia obejmujące ww. koszty pracownicze będą mogły stanowić dla podatnika koszt kwalifikowany w całości.

W sytuacji jednak, gdy pracownicy wykonują obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadne jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzeń wypłaconych pracownikom, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Podkreślam, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy takiego podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Można zatem przyjąć, że podatnik korzystający z ulgi – dla celów dowodowych – winien prowadzić ewidencję czasu pracy poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową.

W sytuacji, gdy w danym miesiącu pracownik otrzyma wyłącznie wynagrodzenie za czas, w którym nie będzie faktycznie realizował działalności badawczo-rozwojowej, wówczas to wynagrodzenie nie będzie stanowić kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem koszty wynagrodzeń pracowników oraz składki na ubezpieczenia społeczne od tych wynagrodzeń finansowane przez Pana mogą być uznane za koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu w ramach ulgi badawczo-rozwojowej w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Reasumując – wydatki poniesione na wynagrodzenia pracowników oraz sfinansowane przez Pana, jako płatnika, składki na ubezpieczenia społeczne od tych wynagrodzeń, w części, w jakiej w danym miesiącu wykonują oni czynności w ramach działalności badawczo-rozwojowej, może Pan zaliczyć do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 26 ust. 1 w zw. z art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w celu skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e tej ustawy, z uwzględnieniem art. 26e ust. 7 tej ustawy.

Ponadto, w związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, ponosił Pan koszty nabycia materiałów (materiały, części, podzespoły).

W odniesieniu do kosztów materiałów zużytych podczas prac badawczo-rozwojowych zwracam uwagę, że w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca posługuje się pojęciem „materiały”, które nie zostało zdefiniowane w przepisach ustawy o podatku dochodowym od fizycznych, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

W zakresie interpretacji pojęcia „materiały” należy odwołać się do interpretacji tego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości  (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.).

W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości:

Materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Pogląd ten znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.

Zatem wydatki na nabycie materiałów (materiałów, części, podzespołów), wyszczególnione przez Pana w uzupełnieniu – wpisują się w kategorię materiały. To oznacza, że ma Pan możliwość uznania tych wydatków za koszty kwalifikowane.

Reasumując – ponoszone przez Pana wydatki na zakup materiałów (materiałów, części, podzespołów) mogą stanowić dla Pana tzw. koszty kwalifikowane na podstawie art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwzględnieniem art. 26e ust. 7 tej ustawy.

Do omówienia pozostaje zatem kwestia możliwości skorzystania przez Pana z ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

W opisie sprawy wskazał Pan, że:

1)w latach podatkowych, za które chciałby Pan skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej, nie korzystał Pan ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a oraz pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

2)koszty kwalifikowane (które są przedmiotem pytania nr 2) zostały przez Pana zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej,

3)nie otrzymał Pan dotychczas żadnych zwrotów wydatków ponoszonych na działalność w zakresie opisanym we wniosku,

4)koszty projektów (których dotyczy pytanie nr 2) nie zostały odliczone od podstawy obliczania podatku,

5)prowadzi i będzie prowadzić Pan ewidencję pozwalającą wyodrębnić koszty działalności.

W interpretacji wskazałem, że czynności podejmowane przez Pana w opisie sprawy stanowią działalność badawczo-rozwojową, w rozumieniu art. 5a pkt 38 i pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto wskazałem, że:

-poniesione wydatki na wynagrodzenia pracowników oraz sfinansowane przez Pana, jako płatnika, składki na ubezpieczenia społeczne od tych wynagrodzeń w części, w jakiej w danym miesiącu wykonują oni czynności w ramach działalności badawczo-rozwojowej,

-poniesione wydatki na zakup materiałów (materiałów, części, podzespołów)

mogą być zaliczone do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem spełnia Pan przesłanki do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Reasumując – przysługuje Panu prawo do skorzystania z odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).