Interpretacja indywidualna z dnia 6 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDWPT.4011.146.2023.2.KU
Temat interpretacji
Możliwość skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jest:
− nieprawidłowe – w części dotyczącej uznania wydatków ponoszonych na reklamę oraz koszty strony internetowej (w tym hosting oraz domeny), w zakresie w jakim wykorzystywane są do celów reklamy/marketingu, za koszt do obliczenia wskaźnika nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
− prawidłowe – w pozostałym zakresie.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 października 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 listopada 2023 r. oraz z 20 listopada 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Jest Pan polskim rezydentem prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, świadczącym usługi programistyczne. Pana kontrahentami mogą być zarówno podatnicy będący polskimi rezydentami, jak i podatnicy zagraniczni nie posiadający w RP siedziby ani zakładu. W celu rozliczenia działalności, korzysta Pan z księgi przychodów i rozchodów oraz opodatkowania liniowego.
Opis działalności
Głównym przedmiotem Pana działalności gospodarczej jest tworzenie i rozwój nowego oprogramowania niedostępnego na rynku, które potem jest sprzedawane kontrahentom. Proces tworzenia i rozwoju oprogramowania ma charakter ciągły i metodyczny. Nie jest ustandaryzowany i wymaga twórczego oraz unikalnego podejścia. Wynikiem tego procesu jest powstanie nowego kodu. Może Pan pełnić rolę samodzielnego lidera projektu lub członka istniejącego zespołu, dostosowując się do wymagań projektu. Poniżej przedstawiono opisy zadań, które realizował Pan i będzie realizować w ramach prowadzonej działalności:
-Definiowanie celu, zakresu prac i wymagań klienta - Zadanie to obejmuje komunikację i analizę mającą na celu ustalenie konkretnych wytycznych dla projektów związanych z tworzeniem oprogramowania i aplikacji. Współpracuje Pan z klientem w celu zrozumienia celów biznesowych projektu oraz wizji, którą projekt ma realizować. Analizuje funkcjonalności, określa wymagania oraz identyfikuje potencjalne integracje, tworząc podstawy dla dalszych działań. W wyniku tego zadania wyłania się wyraźna wizja projektu, szczegółowe wymagania oraz ogólny zakres prac. Te informacje stanowią mapę prowadzącą przez kolejne etapy projektu, służąc jako wytyczne dla wszystkich uczestników, umożliwiając spójną pracę w kierunku osiągnięcia celów biznesowych i projektowych.
-Rozpoznanie optymalnych narzędzi i technologii do realizacji celów - W ramach tego zadania, angażuje się Pan w identyfikację najlepiej dopasowanych narzędzi i technologii, które umożliwią osiągnięcie celów projektu. Przez badanie dostępnych rozwiązań i analizę ich potencjału, kształtuje Pan ścieżkę technologiczną, mając na uwadze efektywność, wydajność oraz zgodność z założeniami projektowymi. Analizuje Pan dostępne narzędzia, ramy pracy oraz technologie, oceniając ich przydatność i dostosowanie do konkretnych wymagań projektu. Działania te umożliwiają wybór rozwiązań, które będą sprzyjać realizacji funkcji, integracji oraz osiągnięciu założonych celów projektu. Wynikiem tego zadania jest określenie optymalnych narzędzi i technologii, które zostaną wykorzystane do tworzenia projektu.
-Rozbicie celu na zadania i estymacja czasu implementacji - W ramach tego zadania, dokonuje Pan dekompozycji głównego celu projektu na konkretne zadania oraz przeprowadza estymację czasu potrzebnego na ich implementację. Proces ten obejmuje szczegółowe analizy oraz przewidywanie czasu i zasobów niezbędnych do wykonania poszczególnych etapów. Identyfikuje Pan kluczowe elementy projektu i określa, w jakie zadania można je podzielić. Dzięki temu tworzone są sprecyzowane cele pośrednie, które kierują dalszym postępem prac. Następnie, przystępuje Pan do estymacji czasu potrzebnego na realizację każdego z zadań. Wykorzystuje swoje doświadczenie i wiedzę, uwzględniając ewentualne czynniki ryzyka oraz zależności pomiędzy zadaniami. Estymacja ta dostarcza realistycznego poglądu na czasochłonność projektu i pozwala na skuteczne planowanie działań. Wynikiem tego zadania jest spis zadań, ich szczegółowe cele pośrednie oraz estymacja czasu implementacji. To stanowi podstawę dla dalszej organizacji pracy oraz pozwala na skuteczne monitorowanie postępu projektu i odpowiednie reagowanie na ewentualne zmiany i wyzwania.
-Implementacja zadań - Pierwszym krokiem implementacji jest dokładna analiza opisu zadania i kryteriów akceptacji, co pozwala na pełne zrozumienie wymagań przed przystąpieniem do realizacji. Dba Pan o dostępność niezbędnych narzędzi oraz zasobów, które umożliwiają efektywne wykonywanie zadań. W przypadku braku odpowiednich narzędzi, przeprowadza badania, aby wybrać najlepsze dostępne rozwiązania. Po wyborze narzędzi, przechodzi Pan do etapu tworzenia nowego kodu zgodnie z opisem i kryteriami zadania. Następnie, każde zadanie jest poddawane testowaniu, aby upewnić się, że spełnia kryteria akceptacji. W przypadku wykrycia niedoskonałości, dokonuje Pan niezbędnych dostosowań w celu osiągnięcia pełnej zgodności. Po pomyślnym przejściu testów, zadanie jest uznawane za zakończone i gotowe do dalszych etapów projektu. Dba Pan o spójność zadania z ogólnym celem projektu oraz o to, by spełniało oczekiwania klienta.
-Wdrażanie - Proces wdrażania stanowi kluczowy etap w cyklu projektowym, w którym dokonuje Pan rzeczywistej implementacji produktu lub nowej funkcjonalności, zapewniając sprawne wprowadzenie rozwiązania na docelowe środowisko. Rozpoczyna Pan od dokładnego przeglądu stworzonego rozwiązania, upewniając się, że spełnia ono wszystkie ustalone kryteria akceptacji. W tym etapie, analizuje również dostępne środowiska docelowe oraz przeprowadza testy w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, aby wykryć ewentualne problemy z zależnościami, wydajnością, czy zgodnością. Dokonuje Pan konfiguracji docelowego środowiska, tworząc optymalne warunki do wdrożenia. Ustawienia serwerów, baz danych i innych elementów infrastruktury są dostosowywane, aby zapewnić stabilne i efektywne działanie. Po przygotowaniach, wprowadza Pan rozwiązanie na docelowe środowisko. To oznacza przeniesienie kodu źródłowego, baz danych oraz innych elementów, które tworzą produkt. Proces ten może być zautomatyzowany za pomocą narzędzi do….. Po wdrożeniu, przeprowadza Pan kolejne testy, które obejmują weryfikację, czy rozwiązanie działa zgodnie z oczekiwaniami na docelowym środowisku. Testy wydajności, bezpieczeństwa oraz funkcjonalności są wykonywane, aby upewnić się, że produkt spełnia założone cele. Po wdrożeniu, rozpoczyna Pan monitoring działania produktu, śledząc wydajność, ewentualne problemy, czy awarie. W razie potrzeby, podejmuje szybkie działania naprawcze lub dostosowawcze. Po zakończeniu procesu wdrażania, dostarcza Pan gotowy produkt lub funkcjonalność klientowi. Wspiera klienta w przypadku ewentualnych pytań czy problemów, zapewniając ciągłe wsparcie po wdrożeniu.
-Dokumentacja -Dokumentacja stanowi istotny element procesu, w którym tworzy Pan przejrzysty opis rozwiązania, ułatwiający zrozumienie, korzystanie oraz dalszy rozwój produktu. Proces tworzenia dokumentacji obejmuje następujące kroki: zaczyna Pan od zbierania wszelkich istotnych informacji dotyczących rozwiązania. Może to obejmować opisy funkcjonalności, strukturę kodu, wykorzystane technologie, zasady interakcji oraz wszelkie istotne szczegóły. Następnie, organizuje Pan zebrane informacje w przejrzystą i logiczną strukturę. Tworzy sekcje, podrozdziały i punkty, które pozwalają użytkownikom na łatwe nawigowanie po dokumentacji. W opisie każdej funkcjonalności, wyjaśnia Pan jej działanie, dostępne opcje oraz sposób korzystania. W przypadku interfejsu użytkownika, może dodatkowo dostarczyć zrzuty ekranu, aby zobrazować poszczególne kroki. W dokumentacji są również opisane wymagania techniczne, takie jak konfiguracja środowiska, narzędzia czy zależności. To ułatwia innym programistom i osobom pracującym nad projektem rozpoczęcie pracy oraz zrozumienie kontekstu. Może Pan również dołączyć przykładowe kody, które ilustrują wykorzystanie poszczególnych funkcji lub rozwiązania konkretnych problemów. Gdy dokumentacja jest kompletna, dostarcza ją Pan klientowi lub innym członkom zespołu. Może to być w formie pliku PDF, strony internetowej lub innego formatu, który jest wygodny dla odbiorców.
-Utrzymanie - Utrzymanie stanowi istotny etap w cyklu życia projektu, w którym dba Pan o ciągłość, wydajność i doskonałość rozwiązania. Proces utrzymania obejmuje następujące kroki: regularnie monitoruje Pan działanie rozwiązania, śledząc parametry wydajności, dostępność oraz reakcję na obciążenie. Dzięki temu może szybko zidentyfikować ewentualne problemy i podjąć działania naprawcze. Gdy wystąpią problemy, podejmuje Pan działania naprawcze. Analizuje przyczyny problemów, wprowadza poprawki do kodu oraz optymalizuje działanie systemu, aby przywrócić stabilność i sprawność. Dba Pan o regularne aktualizacje rozwiązania, które mogą obejmować nowe funkcje, łatki bezpieczeństwa oraz optymalizacje. Aktualizacje są wprowadzane w sposób kontrolowany, aby minimalizować ryzyko zakłóceń. Zapewnia Pan ciągłe wsparcie techniczne dla użytkowników i zespołu. Odpowiada na pytania, udziela wskazówek i pomaga rozwiązywać problemy związane z rozwiązaniem. W przypadku wzrostu zapotrzebowania lub zmieniających się wymagań, podejmuje Pan działania mające na celu skalowanie lub rozwijanie rozwiązania. Może to obejmować dostosowywanie infrastruktury, dodawanie nowych funkcji czy modyfikowanie istniejących. Stale śledzi Pan trendy i nowości w dziedzinie frontendu, by być na bieżąco z nowymi technologiami i narzędziami. To pozwala na dostosowanie rozwiązania do zmieniających się potrzeb rynku. Proces utrzymania jest kluczowy dla zapewnienia długotrwałej doskonałości rozwiązania oraz zadowolenia użytkowników. Regularne monitorowanie, naprawy, aktualizacje i wsparcie techniczne umożliwiają utrzymanie wysokiej jakości produktu oraz efektywną reakcję na zmieniające się warunki i potrzeby.
-Rozwój i nabywanie wiedzy - W ramach tego zadania nabywa Pan wiedzę i kompetencje wymagane do realizacji projektu poprzez uczestnictwo w szkoleniach, kursach, czytaniu literatury programistycznej, tworzenie testowych projektów i inne formy rozwoju. Umowy i faktury, warunki współpracy definiowane są przez umowy, które precyzują zakres świadczonych usług. Umowy regulują następujące kwestie: zakres Pana obowiązków, zakres obowiązków kontrahenta, wynagrodzenie, przekazanie praw autorskich, klauzula poufności, ograniczenia współpracy z konkurencją, czas trwania umowy, warunki wypowiedzenia umowy, udostępnienie i zwrot sprzętu, odpowiedzialność majątkowa. Rozliczenia finansowe prowadzone są za pomocą comiesięcznie wystawianych faktur. Usługi w fakturach są dzielone na te, które prowadzą do stworzenia praw autorskich, oraz te, które nie generują takich praw. Wydatki przedstawione w poniższym rozdziale dotyczą zarówno wydatków już poniesionych, jak i tych, które mogą pojawić się w przyszłej działalności:
a)Oto lista różnorodnych wydatków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej: zakup samochodu, utrzymanie samochodu, koszty paliwa, ubezpieczenie samochodu, przeglądy techniczne, naprawy i konserwacja, księgowość, opłaty za usługi księgowe, rozliczenia podatkowe, opłaty za raportowanie finansowe, sprzęt i oprogramowanie, zakup komputerów i laptopów, koszty oprogramowania, aktualizacje, naprawa sprzętu, drukarki, projektory, głośniki, klawiatury, myszki, kable, nośniki danych, podzespoły komputerowe, monitory, słuchawki, artykuły i wyposażenie biurowe: zakup papieru i długopisów, tonery do drukarek, notatniki i kalendarze, biurko, fotel biurowy, listwy zasilające, edukacja: opłaty za szkolenia, kursy online, udział w konferencjach, inne: strona internetowa, reklama, telefon, Internet, hosting, domeny;
b)A oto lista wydatków, które mogą być bezpośrednio związane z tworzeniem praw autorskich: laptop: zakup, naprawa laptopa służącego do działalności związanej z tworzeniem praw autorskich, strona internetowa: koszty związane z utrzymaniem i rozwijaniem strony internetowej, która promuje lub wspiera tworzenie praw autorskich, reklama: wydatki na promocję produktów lub usług związanych z tworzeniem praw autorskich, hosting i domeny: koszty związane z utrzymaniem witryn internetowych, serwerów oraz rejestracją i obsługą domen internetowych, które są wykorzystywane w kontekście tworzenia praw autorskich, opłaty za szkoleni. Koszty związane z uczestnictwem w szkoleniach i kursach, w wyniku których nabywana jest wiedza wykorzystywana w procesie tworzenia praw autorskich. Kursy online - Koszty związane z uczestnictwem w kursach online, w wyniku których nabywana jest wiedza wykorzystywana w procesie tworzenia praw autorskich. Udział w konferencjach - wydatki na udział w konferencjach i wydarzeniach branżowych, w wyniku których nabywana jest wiedza wykorzystywana w procesie tworzenia praw autorskich. Literatura programistyczna - koszty zakupu literatury i materiałów programistycznych wykorzystywanych w procesie tworzenia praw autorskich.
Te listy stanowią podstawowy przegląd konkretnych wydatków, które mogą występować w ramach prowadzenia działalności gospodarczej.
Uzupełnienie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
W uzupełnieniu wniosku z 18 listopada 2023 r. udzielił Pan następujących odpowiedzi na zadane w wezwaniu pytania:
1)Pana wniosek dotyczy stanu faktycznego z lat 2022 i 2023 oraz zdarzenia przyszłego.
2)Działalność gospodarczą polegającą na pracach programistycznych prowadzi Pan od 3 stycznia 2022 r.
3)Program komputerowy to przetworzony w odpowiednim oprogramowaniu programistycznym kod źródłowy (zbiór procedur, z których każda odpowiada w pełni za określone zadania, które realizuje). W praktyce zawodu tych pojęć używa się zamiennie, podobnie zamiennie można nazywać go oprogramowaniem.
- Program każdorazowo realizuje wytyczne zamawiającego, np. optymalizacja czasu przetwarzania określonych zadań.
- Funkcjonalność to zwykle nowa opcja, nowa możliwość, która jest zlecona do zaimplementowania (napisania programu komputerowego), np. opcja eksportu zestawienia do pliku …, gdy dotychczas program oferował wyłącznie jego wydruk.
- Produkt oznacza gotowy do działania program komputerowy zamawiany przez klienta, niezależnie od tego, czy składa się z 1 funkcjonalności, czy wielu. Produkt zawsze jest programem komputerowym.
- Projekt jest to zorganizowany proces, w ramach którego tworzy się zestaw funkcjonalności, które razem składają się na finalny produkt. Wynikiem końcowym realizacji projektu jest właśnie ten produkt, gotowy do użytku, spełniający określone wymagania i potrzeby klienta.
- Interfejs, o którym wspomniał Pan w sekcji dokumentacji jest warstwą wizualną produktu, za pośrednictwem, której użytkownik może wejść w interakcję z produktem. Elementem interfejsu może być, np. guzik na stronie internetowej lub pole do wpisywania tekstu.
4)Prace polegające na tworzeniu i rozwoju Oprogramowania mają skomplikowany charakter i każdorazowo wymagają podjęcia wielu prac i czynności o charakterze programistycznym. Mają one przymiot indywidualności, innowacyjności oraz niepowtarzalny charakter. Opracowuje Pan nowe, ulepszone produkty, procesy, które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Tworzenie oprogramowania to realizacja założeń zamawiającego poprzez napisanie stosownego kodu źródłowego (implementacja), w zależności od potrzeb także wbudowanie do istniejącego programu stanowiące jego ulepszenie. Rozwój oprogramowania to także „podmiana” przestarzałych funkcjonalności na nowo stworzone. Tworzenie oprogramowania to także napisanie programu „od zera” przy wykorzystaniu ogólnodostępnych bibliotek programistycznych - w zależności od potrzeb zamawiającego. Każdorazowo kod źródłowy jest przetwarzany w stosownym edytorze kodu źródłowego, np……….
5)Wykonuje Pan prace programistyczne i projektowe zlecane przez Zleceniodawcę, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań. W ramach projektów dotychczasowej działalności stworzył Pan następujące oprogramowanie:
-Rozwój strony internetowej prezentującej działalność klienta mającej na celu pozyskiwanie partnerów biznesowych (klient pozyskiwał kliniki medyczne do swojej sieci po czym wdrażał te kliniki do swojego systemu informatycznego). Projekt przewidywał wdrażanie nowych funkcjonalności jak ………strony tak, aby wyświetlała się dobrze na różnych urządzeniach i rozdzielczościach, aktualizacje warstwy wizualnej według projektów graficznych (pliki stworzone w programie …………obrazujące docelowy wygląd produktu) oraz wdrażanie nowej technologii programistycznej (programy, języki programowania, biblioteki, narzędzia) ……. mający zapewnić spójność z technologiami reszty projektów. Realizacja tego projektu wymagała twórczej inicjatywy, kształcenia się i pozyskiwania wiedzy na temat używanych technologii i tworzenia nowego nieistniejącego przedtem kodu źródłowego. Rozwijając tę stronę internetową używał Pan następujących technologii: ...
-Projekt rozwoju stron internetowych dla pozyskanych klinik w sieci klienta. Produktem tego projektu był rozwój oprogramowania generującego strony internetowe dla każdej z klinik i panelu administracyjnego do zarządzania treściami stron konkretnych klinik. Tak jak w przypadku projektu rozwoju prezentacyjnej strony działalności klienta ten też przewidywał wdrażanie nowych funkcjonalności jak …………..strony, aktualizacje warstwy wizualnej według projektów graficznych oraz wdrażanie nowej technologii programistycznej …… i wymagał twórczej inicjatywy, kształcenia się i pozyskiwania wiedzy na temat używanych technologii i tworzenia nowego nieistniejącego przedtem kodu źródłowego. Technologie użyte w tym projekcie były takie same jak w przypadku projektu strony prezentacyjnej działalności klienta, czyli: ...
-Projekt odświeżenia wizualnego wtyczki do umawiania wizyt lekarskich. W ramach tego projektu tworzył Pan nowy kod źródłowy, który zmieniał wygląd wtyczki tak, by wyglądała zgodnie z dostarczonymi projektami graficznymi. Implementacja nowej warstwy wizualnej wymagała tworzenia nowego kodu źródłowego, innych nieistniejących dotychczas rozwiązań w wyniku, których otrzymywano docelowy efekt wizualny. Technologie używane w projekcie to: ...
-Projekt ….. czyli ………………..(np. guziki, pola wprowadzania tekstu, czcionki, kolory), które mogą być wykorzystywane w reszcie projektów klienta, aby ujednolicić wygląd produktów i zapobiec potrzebie implementacji tych elementów w każdym z projektów oddzielnie. Projekt również przewidywał stworzenie interfejsu dającego możliwość podglądu komponentów biblioteki, tworzenie nowych komponentów, edycji istniejących oraz ich dystrybucji. Był to projekt, który tworzył Pan „od zera”. Wymagał od Pana przeprowadzenia badań odnośnie optymalnej technologii do realizacji tego projektu (wynikiem tego badania był wybór technologii bit.dev), pozyskiwaniu wiedzy i wykształceniu się w implementacji tej technologii. W ramach tego projektu konfigurował Pan unikalny zestaw technologii tak, by współgrał ze sobą, tworzył nowy kod źródłowy oraz udokumentował Pan działanie i obsługę stworzonego produktu. Technologie użyte w projekcie to: ...
6)Pana działalność, polegająca na tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania/programu komputerowego, ma charakter twórczy - każdorazowo bazuje na indywidualnym, własnym pomyśle. Zlecania zawsze wymagają kreatywności i nowatorskich rozwiązań, o czym pisał Pan w pkt 5. Unikatowość tworzonych programów jest bezdyskusyjna w przeciwnym razie Klient mógłby skorzystać z gotowych bibliotek, nie byłoby konieczności komponowania indywidualnych utworów jakimi są zamawiane programy komputerowe.
7)Rozmyśla Pan, planuje, poszukuje pomysłów, sprawdza najnowsze trendy w programowaniu, dostępne platformy, dyskutuje na forach branżowych o potrzebach i możliwościach oprogramowania, itp. aby opracować najlepsze rozwiązanie dla danego projektu zleconego przez Klienta. To do czego służy oprogramowanie zależy od założeń projektu. Może to być napisanie strony internetowej, rozwój strony internetowej poprzez implementację nowych projektów graficznych, optymalizację wydajności, dodanie nowych funkcjonalności do produktu, np. uczynienie go responsywnym poprzez pisanie kodu źródłowego, implementację integracji z innymi usługami, takimi jak płatności online, systemy rezerwacji, interfejsy komunikacji z Al (sztuczna inteligencja), czy platformy społecznościowe, umożliwiając użytkownikom łatwiejsze korzystanie z produktów.
Narzędzia to technologie programistyczne takie jak: języki programowania... biblioteki jak ... edytory kodu źródłowego jak ..., narzędzia organizacyjne online takie jak.... Oryginalność tworzonego oprogramowania wynika z połączenia różnorodnych technologii oraz spersonalizowanego podejścia do potrzeb klienta. Kod, który Pan pisze, jest dostosowany do indywidualnych wymagań projektu i klienta, oferując rozwiązania niestandardowe, które nie są dostępne na rynku. To właśnie unikalne połączenie technologii, formy i celu, które wyróżnia Pana oprogramowanie spośród istniejących rozwiązań. Technologie, narzędzia i biblioteki programistyczne są ciągle rozwijane i dostarczają nowych funkcjonalności nie wdrożonych jeszcze do żadnego produktu. Można regularnie aktualizować produkty, wykorzystując te innowacje, co przyczynia się do ich ulepszania i dostosowywania do bieżących potrzeb i oczekiwań użytkowników. Przykładowo, nowe wersje języków programowania, takie jak ... z kolejnymi wersjami ..., czy też pojawiające się funkcjonalności CSS, pozwalają na wykorzystanie najnowszych możliwości przy tworzeniu interfejsów użytkownika. Natomiast, ostateczna unikalność produktu często wynika z indywidualnego podejścia do problemów. Personalizacja i elastyczność w wyborze technologii oraz strategii implementacyjnych pozwalają na stworzenie rozwiązań dopasowanych do konkretnych wymagań klienta. To właśnie unikalne podejście do projektów, uwzględniające specyfikę i cele klienta, sprawia, że oprogramowanie wytwarzane w ramach tych projektów wyróżnia się na tle innych, ogólnie dostępnych rozwiązań.
8)Działalność jest przez Pana podejmowana w sposób ciągły i systematyczny, celem zwiększenia oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i jest działalnością twórczą. Pana działalność w zakresie tworzenia i rozwijania oprogramowania odbywa się w ramach prac rozwojowych, tj. w ramach działalności obejmującej nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Zatem obejmuje prace rozwojowe w rozumieniu w art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Głównym celem Pana działalności jest tworzenie innowacyjnego oprogramowania, spełniającego potrzeby Klientów, z zastosowaniem najnowszych trendów i technologii programistycznych. Cel ten przyświeca Panu od początku działalności, zaś źródłem finansowania prac są dochody ze sprzedaży praw autorskich do w/w oprogramowania. Zostały osiągnięte cele realizacji projektów wymienionych w pkt 5, czyli projekt rozwoju strony internetowej prezentującej działalność klienta, projekt rozwoju stron internetowych dla pozyskanych klinik w sieci klienta, projekt odświeżenia wizualnego wtyczki do umawiania wizyt lekarskich, projekt biblioteki komponentów interfejsu użytkownika. Wszystkie produkty stworzone w ramach tych projektów cechują się innowacyjnością. Prace nad realizacją tych celów były finansowane ze sprzedaży praw autorskich do w/w oprogramowania bazując na własnym zaangażowaniu twórcy, literaturze branżowej i innych źródłach. Systematyczność to codzienna praca badawcza prowadzona w zakresie zlecanych do rozwiązania problemów, opracowania funkcjonalności zadanych przez Klienta. Nie prowadzi Pan harmonogramów, cały swój czas zawodowy przeznacza na rozwiązanie aktualnie zleconego zadania.
9)Pana działalność, w ramach której tworzy/rozwija oprogramowanie obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych oraz nowych produktów.
10)W ramach działalności nie wprowadza Pan rutynowych i okresowych zmian - tworzy innowacyjne oprogramowanie, a każde ulepszenie nosi znamiona większego projektu a nie drobnej modyfikacji.
11)Uczęszczał Pan na studia na kierunku Automatyka i Robotyka na Politechnice. Posiada Pan praktyczną wiedzę, umiejętności programistyczne i wszelkie kwalifikacje stosowne do wykonywania zleceń. W pracy wykorzystuje Pan różnorodne umiejętności i wiedzę z obszaru programowania, projektowania interfejsów użytkownika …..oraz zarządzania projektem. Tworzy Pan rozwiązania przy użyciu innowacyjnych technologii, takich jak sztuczna inteligencja (Al), najnowsze biblioteki i frameworki programistyczne, umożliwiające tworzenie oprogramowania bardziej efektywnego i nowatorskiego.
Opracowywane przez Pana oprogramowanie wyróżnia się poprzez łączenie i rozwijanie nowych funkcjonalności technologii programistycznych, co umożliwia wprowadzenie innowacyjnych zastosowań i usprawnień. Stosowanie najnowszych narzędzi programistycznych oraz wykorzystywanie coraz bardziej zaawansowanych technik pozwala na stworzenie interfejsów użytkownika bardziej interaktywnych, optymalizację kodu dla szybszego działania aplikacji, a także umożliwia elastyczne dostosowywanie oprogramowania do indywidualnych potrzeb klienta. Te nowatorskie rozwiązania są rezultatem adaptacji i wykorzystania nowych funkcji, które wyłaniają się z rozwoju technologicznego, co nadaje Pana produktom charakterystyczny, innowacyjny wymiar w porównaniu z istniejącymi rozwiązaniami na rynku. Miejsce w którym wykorzystuje Pan posiadaną wiedzę to siedziba Pana działalności. Jako autor utworów sam dokonuje Pan selekcji niezbędnych rozwiązań, wykorzystuję swoją wiedzę w zależności od potrzeb realizowanego zadania. Cała Pana wiedza informatyczna jest każdorazowo angażowana do tworzenia oprogramowania. Sam kod źródłowy w formie bibliotek procedur przechowuje Pan na dysku swojego komputera oraz w chmurowych systemach wersjonowania kodu. W działalności oferuje Pan innowacyjne usługi programistyczne. Pana usługi bazują na wykorzystywaniu innowacyjnych technologii programistycznych, takich jak: ..., Jest, ... oraz sztuczna inteligencja (Al). Ponadto, aplikuje Pan w swej pracy na bieżąco zdobywaną wiedzę o nowych metodologiach, dobrych praktykach i konwencjach w branży, takich jak:..., czy też ...(...). Postawił Pan sobie cel produkcji na zlecenie innowacyjnego oprogramowania. Przedsięwzięcie realizował Pan poprzez sukcesywne, systematyczne poszerzanie wiedzy i poznawanie nowoczesnych technologii programistycznych. W przypadku projektów stron internetowych efektem Pana prac jest nowa warstwa wizualna, funkcjonalność………./, możliwość prezentowania i edycji nowych informacji oraz unowocześnienie technologii. W przypadku projektu wtyczki do umawiania wizyt lekarskich efektem jest nowa warstwa wizualna w ramach, której funkcjonalność wyboru daty wizyty została kompletnie zmieniona i unowocześnienie technologii. W ramach projektu biblioteki komponentów interfejsu klient uzyskał możliwość tworzenia, edycji i dystrybucji komponentów, które następnie mogą być użyte w innych projektach klienta w rezultacie ujednolicając wizualnie produkty i eliminując potrzebę implementacji tych komponentów dla każdego projektu z osobna. Bardziej precyzyjny opis narusza umowę o zachowaniu tajemnicy przedsiębiorstwa dla którego wykonano Zlecenie.
12)Dochody uzyskiwane z tytułu realizacji autorskiego, innowacyjnego oprogramowania na rzecz Pana Klientów stanowią dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o PIT.
13) Wszystkie efekty Pana pracy czyli oprogramowanie które rozwija oraz ulepsza już istniejące programy stanowią utwór podlegający ochronie na mocy przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, gdyż zawsze jest nowym opracowaniem o charakterze unikatowym i twórczym, nie jest efektem pracy odtwórczej, powtarzalnej, nie nosi znamion prac mających na celu jedynie utrzymanie działania projektów, tzw. prac konserwacyjnych ani innych technicznych zadań nie programistycznych.
14)Efekty Pana prac zawsze są odrębnymi programami komputerowymi - jak wspomniał Pan na początku, rozpiętość projektów może być różna, jednak każdorazowo powstaje utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, do którego posiada Pan majątkowe prawa autorskie.
15)W ramach pracy w zespole implementował Pan odrębne procedury (z których każda odpowiada w pełni za określone zadania) stanowiące programy komputerowe, które jako Pana utwory podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, do których posiada Pan majątkowe prawa autorskie.
16)Jeśli w ramach prowadzonych prac programistycznych tworzy Pan odrębne procedury, gotowe do wykorzystania (wywołania) w programie Klienta, nawet w połączeniu z częściami wytworzonymi przez inne osoby, to stanowią one odrębne utwory podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a dochód z ich sprzedaży stanowi dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o PIT. Każda z osób zaangażowanych w projekt przenosi na Zleceniodawcę swoje prawa autorskie za stosownym wynagrodzeniem.
17)Prawa autorskie przenosił Pan na Zleceniodawcę w całości wraz z wystawieniem faktury za wykonane oprogramowanie.
18)Odpowiedzialność na rzecz osób trzecich za efekty Pana pracy przechodzi na Zleceniodawcę wraz z przekazaniem mu praw autorskich.
19)Rozwijając lub ulepszając oprogramowanie działa Pan na zlecenie podmiotu będącego właścicielem tego oprogramowania (Zlecającego).
20)Świadczone przeze Pana usługi nie są prowadzone pod kierownictwem, ani w wyznaczonym przez Zlecającego miejscu i czasie.
21)Wykonując usługi ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.
22)Warunki współpracy zdefiniowane zostały poprzez umowę, która między innymi reguluje kwestię przekazania praw autorskich. Prawa autorskie przenosił Pan na Zleceniodawcę w całości wraz z wystawieniem faktury za wykonane oprogramowanie. Zleceniodawca określa zapotrzebowanie na oprogramowanie, zaś podział na konkretne funkcjonalności stanowiące poszczególne utwory prowadzi je Pan jako osoba kompetentna do takiego działania. Czasem zapotrzebowanie odnosi się tylko do pojedynczej funkcjonalności (wąski projekt).
23)Nie nabywał Pan wyników prac badawczo-rozwojowych od innych podmiotów.
24)Koszty hostingu i domeny zamierza Pan ponosić do budowy oprogramowania w przyszłości, będą elementem (materiałem) wykorzystywanym bezpośrednio do budowy i testowania oprogramowania. Sformułowanie „koszty strony internetowej” oznaczają wszelkie wydatki, które będą ponoszone w związku z budową oprogramowania dla Klienta, jak i strony firmy, mającej na celu prezentację możliwości firmy, np. prowizje od przelewów online. We wniosku zaznaczył Pan, że lista wydatków zawiera równocześnie te, które Pan poniósł oraz te, które Pan zamierzam ponosić w przyszłej działalności. Jeżeli chodzi o hosting i domeny to tych wydatków Pan nie ponosił w dotychczasowej działalności.
25)Poprzez materiały programistyczne rozumie Pan zarówno sprzęt niezbędny do tworzenia oprogramowania jak i koszty dostępów do stron branżowych, licencji, plug-inów, bibliotek, forów, przynależności do grup programistów, miejsc do przechowywania kodu z możliwością jego wersjonowania, koszty szeroko rozumianego korzystania z Al - które ponosił Pan w 2022 r. oraz zamierza Pan ponosić w przyszłości. To również koszty innych nośników niż fizyczne książki.
26) Wymienione koszty, które chciałby Pan uwzględnić we wskaźniku nexus ponosił Pan w roku 2022 i zamierza ponosić w roku 2023 oraz latach kolejnych. Przy tworzeniu oprogramowania wykorzystuje Pan hosting i domeny do testowania programu. Przez „stronę internetową” miał Pan na myśli hosting i domeny, wraz z niezbędnymi dodatkowymi opłatami. Reklama ma na celu pozyskanie Klienta - a więc uzyskanie przychodu ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o PIT. Opłaty za szkolenia pozwolą Panu nabyć wiedzę o nowoczesnych technologiach, którą później może Pan zaadaptować na potrzeby tworzonego oprogramowania. Udział w konferencjach i wydarzeniach branżowych stanowił nieodłączny element optymalizacji rozwiązań w celu ulepszenia i poprawy funkcjonowania oprogramowania, stworzenia innowacyjnych rozwiązań programistycznych, tzw. burze mózgów podsuwają często myśl będącą zaczątkiem prac badawczych. Literatura programistyczna jest niezbędna do pisania kodu źródłowego - stanowi techniczne wsparcie. Podobnie materiały programistyczne - laptop i głośniki są niezbędne do fizycznego pisania kodu źródłowego i testowania oprogramowania oraz zdalnego kontaktu ze Zleceniodawcą celem omówienia, np. wyników pracy. Wymienione we wniosku koszty zostały poniesione (laptop, głośniki) lub będą poniesione w przyszłości, w całości przez Pana i są bezpośrednio związane z wytwarzaniem oprogramowania. Wymienione w pytaniu nr 4 koszty przyporządkował Pan odpowiadając sobie na pytanie: „czy bez w/w kosztów mógłby Pan wykonać zlecone zadania programistyczne”, odpowiedź „nie” oznacza wg Pana, że ma do czynienia z kosztami bezpośrednio związanymi z wytwarzanym oprogramowaniem, a zatem z wydatkami jakie należy uwzględnić we wskaźniku nexus. Innych zasad nie stosował Pan. W działalności gospodarczej nie posiada Pan środków trwałych.
27)Wskaźnik nexus oblicza Pan wg wzoru zawartego w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT, do litery a przyporządkowując ww. koszty bezpośrednie, odrębnie na każde prawo IP BOX .
28)Od dnia rozpoczęcia działalności tj. 3 stycznia 2022 r. prowadzi Pan na bieżąco odrębną ewidencję, o której mowa w art. 30cb ust. 2 ustawy o PIT , w której wyodrębnia Pan każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Ewidencja jest prowadzona w sposób zapewniający ustalenie przychodów i kosztów przypadających na każde IP BOX oraz umożliwiający wyznaczenie wskaźnika nexus.
29)Zamierza Pan w dalszym ciągu świadczyć usługi na rzecz kontrahentów zarówno polskich, jak i zagranicznych z różnych krajów świata. Będą one jednak wykonywane w Polsce.
30)W okresach przyszłych będą występowały takie same okoliczności jak bieżący opis stanu faktycznego.
Pytania
1.Czy prace prowadzone w ramach działalności przedstawionej we wniosku stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 30ca ust. 2 w zw. z art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT?
2.Czy Prawa IP Box, tj. autorskie prawa majątkowe do programu komputerowego, wskazane w niniejszym wniosku, będące efektem tworzenia lub rozwijania programów komputerowych, spełniają definicję kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT?
3.Czy dochód uzyskany z kwalifikowanego IP może Pan opodatkować 5% stawką podatku?
4.Czy ustalając wskaźnik Nexus, będzie miał Pan prawo do uwzględniania kosztów, opisanych w niniejszym wniosku do litery „a” wskaźnika?
Pytania nr 2 i 4 zostały ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z dnia 18 listopada 2023 r.
Pana stanowisko w sprawie
Ad. 1
Działalność przedstawiona we wniosku wykazuje cechy typowe dla działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 w zw. z art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT. Po pierwsze, podejmuje Pan działalność twórczą poprzez proces tworzenia i rozwijania oprogramowania, który wymaga innowacyjnego myślenia, analizy oraz rozwiązywania problemów związanych z implementacją nowych rozwiązań. Nie tylko tworzy Pan nowy kod, ale także podejmuje prace rozwojowe, które obejmują iteracyjne ulepszanie istniejących funkcji oraz tworzenie zupełnie nowych aspektów projektu. Po drugie, proces ten jest podejmowany w sposób systematyczny. Definiuje Pan cele, zakres prac oraz estymuje czas implementacji poszczególnych zadań. To planowanie i strukturalne podejście do projektu świadczą o długofalowej i systematycznej naturze działalności, co jest charakterystyczne dla działalności badawczo-rozwojowej. Po trzecie, pozyskuje Pan zasoby wiedzy w trakcie prowadzenia projektów. Analiza dostępnych narzędzi i technologii, badania literatury programistycznej, udział w szkoleniach i kursach. Wszystkie te działania przyczyniają się do zwiększenia zasobów wiedzy, które są wykorzystywane w procesie tworzenia i rozwijania oprogramowania. Po czwarte, zasoby wiedzy są wykorzystywane do tworzenia nowych zastosowań. Identyfikuje Pan potrzeby klienta i tworzy rozwiązania, które nie tylko spełniają oczekiwania, ale także poszerzają możliwości poprzez wprowadzanie innowacyjnych funkcji i mechanizmów. To dowodzi, że zdobywana wiedza jest efektywnie wykorzystywana w celu kreowania nowych możliwości i zastosowań. Wreszcie, tworzenie nowych zastosowań jest wynikiem tego procesu. Pana działalność prowadzi do powstania nowego oprogramowania, które znajduje zastosowanie w rzeczywistych projektach i spełnia konkretnie określone cele. To potwierdza, że Pana działalność jest twórcza i prowadzi do powstawania nowych zastosowań opartych na zdobywanej wiedzy oraz osiągniętych efektach prac badawczo-rozwojowej.
Ad. 2 (stanowisko przedstawione w uzupełnieniu wniosku do przeformułowanego pytania)
Pana zdaniem, Prawa IP Box, tj. autorskie prawa majątkowe do programu komputerowego, wskazane w niniejszym wniosku będące efektem tworzenia lub rozwijania programów komputerowych, spełniają definicję kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT.
W przedmiotowym wniosku, wskazał Pan, że przejaw Pana działań prowadzonych w ramach działalności gospodarczej stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a ust. 38 ustawy o PIT. Pana praca spełnia bowiem definicje prac rozwojowych zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 85 z póżn. zm.).
Wskazuje Pan, że w ramach działalności m.in. „tworzy” i „rozwija” oprogramowanie, co ustawodawca wymaga, aby uznać je za prace rozwojowe.
Prawa autorskie realizowane przez Pana, są programami komputerowymi, podlegającymi osobnej ochronie, o której mowa w art. 74 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z objaśnieniami podatkowymi MF do IP BOX (pkt. 80), program komputerowy to w szczególności zestaw instrukcji przeznaczonych do wykonywania bezpośrednio lub pośrednio w komputerze czynności w celu osiągnięcia określonego rezultatu. Stwierdzono ponadto, że pojęcie to należy traktować szeroko. W takim przypadku wytwarza Pan program komputerowy. Nadto, jak zostało wyżej podkreślone, podlega ono ochronie prawnej.
Ad. 3
Zakładając, że w ramach działalności gospodarczej jest tworzony przez Pana utwór, który jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, jak wspomniano w stanowisku odnośnie pytania nr 2 oraz mając na uwadze zapis art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT, który mówi, że podatek od uzyskanego przez podatnika kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania, Pan zdaniem, w tym przypadku dochód uzyskany z kwalifikowanego IP może być opodatkowany stawką 5%.
Ad. 4 (stanowisko przedstawione w uzupełnieniu wniosku do przeformułowanego pytania)
Pana zdaniem, ustalając wskaźnik Nexus, będzie miał Pan prawo do uwzględniania wszystkich kosztów, opisanych w niniejszym wniosku do litery „a” wskaźnika odrębnie na każde Prawo IP BOX.
Ustawodawca w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT, wskazuje, że podatnik chcący skorzystać z preferencyjnej stawki podatkowej, zobowiązany jest obliczyć tzw. wskaźnik nexus. Jedną ze składowych mających zastosowanie w przedmiotowym wskaźniku, są koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.
Zastrzeżono przy tym, że nie wszystkie koszty uznać można za kwalifikowane. Nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej wartość odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami. Ustawodawca posłużył się tu katalogiem otwartym takich kosztów.
Głównymi kosztami w prowadzonej przez Pana działalności są koszty bezpośrednio związane z działalnością polegającą na realizacji praw autorskich opisanych szeroko w stanie faktycznym, tj.:
1.Reklama - będzie miała na celu pozyskanie Klienta, a więc uzyskanie przychodu ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o PIT;
2.Hosting i domeny - są niezbędne do testowania programu;
3.Opłaty za szkolenia – niezbędne by nabyć i zastosować w tworzonym oprogramowaniu wiedzę o nowoczesnych technologiach ;
4.Udział w konferencjach i wydarzeniach branżowych – stanowią nieodłączny element optymalizacji rozwiązań w celu ulepszenia i poprawy funkcjonowania oprogramowania, stworzenia innowacyjnych rozwiązań programistycznych;
5.Kursy online – niezbędne by nabywać wiedzę o nowoczesnych technologiach i materiały programistyczne w tym laptop, głośniki – niezbędne do pisania kodu źródłowego, laptop to główne narzędzie, bez którego niemożliwym jest tworzenie oprogramowania.
Są to koszty bezpośrednie, a więc takie, których wartość powinna zostać zaliczona przy obliczaniu wskaźnika Nexus.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 5a pkt 6 tejże ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
W związku z tym, że przepisy dotyczące IP Box odnoszą się do działalności badawczo-rozwojowej, należy także przytoczyć definicje, które wynikają w tym zakresie z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.).
Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy :
Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2022 r., poz. 574, z późn. zm.),
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:
Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Na podstawie art. 4 ust. 2 tej ostatniej ustawy :
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Natomiast zgodnie art. 4 ust. 3 ww. ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Z opisu sprawy wynika, że jest Pan polskim rezydentem, prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, świadczącym usługi programistyczne. Głównym przedmiotem Pana działalności gospodarczej jest tworzenie i rozwój nowego oprogramowania niedostępnego na rynku, które potem jest sprzedawane kontrahentom.
W opisie sprawy wskazał Pan przykładowe programy, które Pan tworzył:
-Rozwój strony internetowej prezentującej działalność klienta mającej na celu pozyskiwanie partnerów biznesowych (klient pozyskiwał kliniki medyczne do swojej sieci po czym wdrażał te kliniki do swojego systemu informatycznego).
-Projekt rozwoju stron internetowych dla pozyskanych klinik w sieci klienta. Produktem tego projektu był rozwój oprogramowania generującego strony internetowe dla każdej z klinik i panelu administracyjnego do zarządzania treściami stron konkretnych klinik.
-Projekt odświeżenia wizualnego wtyczki do umawiania wizyt lekarskich. W ramach tego projektu tworzył Pan nowy kod źródłowy, który zmieniał wygląd wtyczki tak, by wyglądała zgodnie z dostarczonymi projektami graficznymi.
-Projekt „...” czyli biblioteka komponentów interfejsu użytkownika (np. guziki, pola wprowadzania tekstu, czcionki, kolory), które mogą być wykorzystywane w reszcie projektów klienta, aby ujednolicić wygląd produktów i zapobiec potrzebie implementacji tych elementów w każdym z projektów oddzielnie. Projekt również przewidywał stworzenie interfejsu dającego możliwość podglądu komponentów biblioteki, tworzenie nowych komponentów, edycji istniejących oraz ich dystrybucji.
Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena czy prowadzone przez Pana prace programistyczne stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Pana efektów tych prac (programów opisanych we wniosku).
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć– powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
W opisie sprawy wskazał Pan, że głównym przedmiotem Pana działalności gospodarczej jest tworzenie i rozwój nowego oprogramowania niedostępnego na rynku, które potem jest sprzedawane kontrahentom. Wynikiem tego procesu jest powstanie nowego kodu. Prace polegające na tworzeniu i rozwoju oprogramowania mają skomplikowany charakter i każdorazowo wymagają podjęcia wielu prac i czynności o charakterze programistycznym. Mają one przymiot indywidualności, innowacyjności oraz niepowtarzalny charakter. Opracowuję nowe, ulepszone produkty, procesy, które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Wykonuje Pan prace programistyczne i projektowe zlecane przez Zleceniodawcę, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań. Pana działalność, polegająca na tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania/programu komputerowego, ma charakter twórczy - każdorazowo bazuje na indywidualnym, własnym pomyśle. Zlecania zawsze wymagają kreatywności i nowatorskich rozwiązań. Unikatowość tworzonych programów jest bezdyskusyjna w przeciwnym razie Klient mógłby skorzystać z gotowych bibliotek, nie byłoby konieczności komponowania indywidualnych utworów jakimi są zamawiane programy komputerowe. Wszystkie efekty Pana pracy czyli oprogramowanie które rozwija oraz ulepsza już istniejące programy stanowią utwór podlegający ochronie na mocy przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych gdyż zawsze jest nowym opracowaniem o charakterze unikatowym i twórczym, nie jest efektem pracy odtwórczej, powtarzalnej, nie nosi znamion prac mających na celu jedynie utrzymanie działania projektów, tzw. prac konserwacyjnych, ani innych technicznych zadań nie programistycznych.
Zatem, prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia wymienionych programów komputerowym ma twórczy charakter.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN, słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Wyjaśnił Pan, że działalność jest podejmowana przez Pana w sposób ciągły i systematyczny, celem zwiększenia oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i jest działalnością twórczą. Systematyczność to codzienna praca badawcza prowadzona w zakresie zlecanych do rozwiązania problemów, opracowania funkcjonalności zadanych przez Klienta. Nie prowadzi Pan harmonogramów, cały swój czas zawodowy przeznacza na rozwiązanie aktualnie zleconego zadania. Proces tworzenia i rozwoju oprogramowania ma charakter ciągły i metodyczny. W ramach prowadzonej działalności realizował Pan i będzie realizować następujące zadania:
-Definiowanie celu, zakresu prac i wymagań klienta - Zadanie to obejmuje komunikację i analizę mającą na celu ustalenie konkretnych wytycznych dla projektów związanych z tworzeniem oprogramowania i aplikacji.
-Rozpoznanie optymalnych narzędzi i technologii do realizacji celów - W ramach tego zadania, angażuje się Pan w identyfikację najlepiej dopasowanych narzędzi i technologii, które umożliwią osiągnięcie celów projektu. Wynikiem tego zadania jest określenie optymalnych narzędzi i technologii, które zostaną wykorzystane do tworzenia projektu.
-Rozbicie celu na zadania i estymacja czasu implementacji - W ramach tego zadania, dokonuje Pan dekompozycji głównego celu projektu na konkretne zadania oraz przeprowadza estymację czasu potrzebnego na ich implementację. Wykorzystuje swoje doświadczenie i wiedzę, uwzględniając ewentualne czynniki ryzyka oraz zależności pomiędzy zadaniami.
-Implementacja zadań - Pierwszym krokiem implementacji jest dokładna analiza opisu zadania i kryteriów akceptacji, co pozwala na pełne zrozumienie wymagań przed przystąpieniem do realizacji. Dba Pan o dostępność niezbędnych narzędzi oraz zasobów, które umożliwiają efektywne wykonywanie zadań. W przypadku braku odpowiednich narzędzi, przeprowadza badania, aby wybrać najlepsze dostępne rozwiązania. Po wyborze narzędzi, przechodzi Pan do etapu tworzenia nowego kodu zgodnie z opisem i kryteriami zadania. Następnie, każde zadanie jest poddawane testowaniu, aby upewnić się, że spełnia kryteria akceptacji.
-Wdrażanie - Proces wdrażania stanowi kluczowy etap w cyklu projektowym, w którym dokonuje Pan rzeczywistej implementacji produktu lub nowej funkcjonalności, zapewniając sprawne wprowadzenie rozwiązania na docelowe środowisko.
-Dokumentacja -Dokumentacja stanowi istotny element procesu, w którym tworzy Pan przejrzysty opis rozwiązania, ułatwiający zrozumienie, korzystanie oraz dalszy rozwój produktu. Proces tworzenia dokumentacji obejmuje następujące kroki: zaczyna Pan od zbierania wszelkich istotnych informacji dotyczących rozwiązania.
-Utrzymanie - Utrzymanie stanowi istotny etap w cyklu życia projektu, w którym dba Pan o ciągłość, wydajność i doskonałość rozwiązania. Proces utrzymania obejmuje następujące kroki: regularnie monitoruje Pan działanie rozwiązania, śledząc parametry wydajności, dostępność oraz reakcję na obciążenie. monitoruje Pan działanie rozwiązania, śledząc parametry wydajności, dostępność oraz reakcję na obciążenie.
-Rozwój i nabywanie wiedzy - W ramach tego zadania nabywa Pan wiedzę i kompetencje wymagane do realizacji projektu poprzez uczestnictwo w szkoleniach, kursach, czytaniu literatury programistycznej, tworzenie testowych projektów i inne formy rozwoju.
Zatem kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej w odniesieniu do wskazanych przez Pana programów komputerowych jest spełnione.
Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.
Z opisu sprawy wynika, że uczęszczał Pan na studia na kierunku Automatyka i Robotyka. Posiada Pan praktyczną wiedzę, umiejętności programistyczne i wszelkie kwalifikacje stosowne do wykonywania zleceń. W pracy wykorzystuje Pan różnorodne umiejętności i wiedzę z obszaru programowania, projektowania interfejsów użytkownika UI/UX oraz zarządzania projektem. Tworzy Pan rozwiązania przy użyciu innowacyjnych technologii, takich jak sztuczna inteligencja (Al), najnowsze biblioteki i frameworki programistyczne, umożliwiające tworzenie oprogramowania bardziej efektywnego i nowatorskiego. Opracowywane przez Pana oprogramowanie wyróżnia się poprzez łączenie i rozwijanie nowych funkcjonalności technologii programistycznych, co umożliwia wprowadzenie innowacyjnych zastosowań i usprawnień. Stosowanie najnowszych narzędzi programistycznych oraz wykorzystywanie coraz bardziej zaawansowanych technik pozwala na stworzenie interfejsów użytkownika bardziej interaktywnych, optymalizację kodu dla szybszego działania aplikacji, a także umożliwia elastyczne dostosowywanie oprogramowania do indywidualnych potrzeb klienta. Te nowatorskie rozwiązania są rezultatem adaptacji i wykorzystania nowych funkcji, które wyłaniają się z rozwoju technologicznego, co nadaje Pana produktom charakterystyczny, innowacyjny wymiar w porównaniu z istniejącymi rozwiązaniami na rynku. Miejsce w którym wykorzystuje Pan posiadaną wiedzę to siedziba Pana działalności. Jako autor utworów sam dokonuje Pan selekcji niezbędnych rozwiązań, wykorzystuję swoją wiedzę w zależności od potrzeb realizowanego zadania. Cała Pana wiedza informatyczna jest każdorazowo angażowana do tworzenia oprogramowania. Pana usługi bazują na wykorzystywaniu innowacyjnych technologii programistycznych, takich jak: ... oraz sztuczna inteligencja (Al). Ponadto, aplikuje Pan w swej pracy na bieżąco zdobywaną wiedzę o nowych metodologiach, dobrych praktykach i konwencjach w branży, takich jak: ... (...). Postawił Pan sobie cel produkcji na zlecenie innowacyjnego oprogramowania.
Zatem powyższe pozwala uznać, że wykorzystuje Pan istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:
-badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz
-prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.
Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:
·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.
Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:
·nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
·łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;
·kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
·wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.
Co istotne, całość ww. czynności służy:
·planowaniu produkcji oraz
·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.
Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.
Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.
Jak sam Pan wskazuje we wniosku, głównym przedmiotem Pana działalności gospodarczej jest tworzenie i rozwój nowego oprogramowania niedostępnego na rynku, które potem jest sprzedawane kontrahentom. Wynikiem tego procesu jest powstanie nowego kodu. Pana działalność w zakresie tworzenia i rozwijania oprogramowania odbywa się w ramach prac rozwojowych, tj. w ramach działalności obejmującej nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Prace polegające na tworzeniu i rozwoju oprogramowania mają skomplikowany charakter i każdorazowo wymagają podjęcia wielu prac i czynności o charakterze programistycznym. Mają one przymiot indywidualności, innowacyjności oraz niepowtarzalny charakter. Wszystkie efekty Pana pracy czyli oprogramowanie które rozwija oraz ulepsza już istniejące programy stanowią utwór podlegający ochronie na mocy przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych gdyż zawsze jest nowym opracowaniem o charakterze unikatowym i twórczym, nie jest efektem pracy odtwórczej, powtarzalnej, nie nosi znamion prac mających na celu jedynie utrzymanie działania projektów, tzw. prac konserwacyjnych, ani innych technicznych zadań nie programistycznych. Działalność jest przez Pana podejmowana w sposób ciągły i systematyczny, celem zwiększenia oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i jest działalnością twórczą. Pana usługi bazują na wykorzystywaniu innowacyjnych technologii programistycznych, takich jak:..., Jest, ... oraz sztuczna inteligencja (Al). Ponadto, aplikuje Pan w swej pracy na bieżąco zdobywaną wiedzę o nowych metodologiach, dobrych praktykach i konwencjach w branży. Działalność gospodarczą polegającą na pracach programistycznych prowadzi Pan od 3 stycznia 2022 r.
Zatem, powyższe pozwala uznać, że opisana działalność w zakresie tworzenia wymienionych programów spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.
Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Pana ani też całość prowadzonej przez Pana działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu - takich jak te, które zostały wymienione we wniosku i jego uzupełnieniu i w warunkach działalności wynikające z wniosku i jego uzupełnienia.
W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy, działalność polegająca na tworzeniu programów komputerowych spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
W myśl art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
1)patent,
2)prawo ochronne na wzór użytkowy,
3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),
8)autorskie prawo do programu komputerowego
– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2509).
Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o PAIPP:
Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.
W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.
Stosownie do art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.
Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.
Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
(a+b) x 1,3
a+b+c+d
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a - prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,
c - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,
d - nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Stosownie do art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych :
Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Zgodnie natomiast z art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
W myśl art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).
Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.
Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.
Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP BOX nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.
Zgodnie bowiem z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:
1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.
Stosownie do art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych :
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.
Zgodnie z art. 30cb ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych :
W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.
Należy podkreślić, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) będzie prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac
Odnosząc powyższe przepisy podatkowe do przedstawionego opisu sprawy, należy wskazać, że:
-tworzy Pan wymienione w opisie programy komputerowe w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, spełniającej definicje wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;
-wytwarzane przez Pana oprogramowanie, jak również jego nowe funkcjonalności, które mają na celu ulepszenie (rozwinięcie) danego oprogramowania (osobny przedmiot obrotu), stanowią utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i podlegają ochronie na podstawie art. 74 tej ustawy;
-dokonuje Pan odpłatnego przeniesienia wszelkich autorskich praw majątkowych do wytworzonego oprogramowania w zamian za stosowne wynagrodzenie;
-prowadzi Pan na bieżąco od 3 stycznia 2022 r. odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Należy także wskazać, że oprogramowanie – definiowane, jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509 dalej: „ustawa o PAIPP”).
Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.
Mając powyższe na uwadze, autorskie prawo do programu komputerowego (Oprogramowanie), wytwarzane samodzielnie przez Pana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do programu komputerowego (Oprogramowanie) stanowi dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Tym samym może Pan, zastosować stawkę opodatkowania 5% do dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, na podstawie art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągniętego od 3 stycznia 2022 r., tj. od momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 30cb ust. 1-2 tej ustawy. Zatem, przysługuje Panu prawo do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów w zeznaniu rocznym za 2022 r. i 2023 r. oraz w latach kolejnych, jeżeli nie zmieni się stan faktyczny i nie ulegną zmianie przepisy prawa podatkowego w tym zakresie.
Przechodząc do kwestii, uznania wskazanych w opisie sprawy kosztów, za koszty prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, tutejszy Organ wyjaśnia, co następuje.
Należy przede wszystkim podkreślić, że wysokość dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn:
-dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i
-wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem dla potrzeb obliczenia podstawy opodatkowania podlegającej preferencyjnemu opodatkowaniu stawką 5% podatnik jest zobowiązany do wyliczenia dwóch podstawowych wartości:
-dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym oraz
-wskaźnika, którym zostanie przemnożony powyższy dochód.
Z objaśnień podatkowych z 15 lipca 2019 r. wynika bowiem, że „Obliczając wysokość dochodu z kwalifikowanego IP, który w dalszej kolejności zostanie przemnożony przez wskaźnik nexus w celu obliczenia końcowego dochodu podlegającego 5% stawce podatku, niezbędne jest określenie związanych z kwalifikowanym IP przychodów oraz kosztów. Konieczne jest więc wskazanie przez podatnika przychodów osiąganych z danego kwalifikowanego IP oraz alokowanie do tych przychodów funkcjonalnie związanych z nimi kosztów, które w sposób bezpośredni i pośredni przyczyniły się do powstania tego przychodu. Zatem, dochodem z kwalifikowanego IP jest nadwyżka sumy przychodów osiągnięta z tego kwalifikowanego IP nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą z kwalifikowanego IP”.
Przechodząc do Pana wątpliwości dotyczących uznania ponoszonych przez Pana wydatków za koszty konieczne do wyliczenia wskaźnika, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy zauważyć, że istotne jest to, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:
-wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
-kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz
-dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.
Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym powinien Pan również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.
Należy zatem przyjąć, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez Niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez Niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Analiza ponoszonych przez Pana wydatków prowadzi do wniosku, że nie może/nie będzie Pan mógł uznać wydatków ponoszonych na reklamę oraz koszty strony internetowej (w tym hosting oraz domeny) wykorzystywanych dla celów reklamy/marketingu, za koszty prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie bowiem z cytowanym art. 30 ust. 5 ww. ustawy, do kosztów uwzględnianych we wskaźniku Nexus nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Ustawodawca nie wprowadził katalogu zamkniętego na potrzeby ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pojęcia „związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej”, dlatego zasadne jest zastosowanie wykładni językowej dla właściwego zrozumienia tego pojęcia. Zgodnie z wykładnią językową „związany” to „mający coś wspólnego z kimś lub czymś dotyczący tego kogoś lub czegoś”.
Zatem, do kalkulacji wskaźnika nexus (litera a) nie może/nie będzie Pan mógł ująć kosztów ponoszonych na reklamę oraz koszty strony internetowej (w tym hosting oraz domeny) - wykorzystywanych dla celów reklamy/marketingu. Trudno bowiem uznać, że wydatki te związane są z prowadzoną bezpośrednio przez Pana działalnością badawczo-rozwojową. Reklama i hosting oraz domeny (koszty strony internetowe) stanowią wydatki związane z Pana działalnością w ujęciu ogólnym, a nie z wytworzeniem, rozwinięciem, ulepszeniem konkretnego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Koszty te pozwalają dotrzeć Panu do szerszego grona odbiorców, co finalnie przekłada się na zyski prowadzonej działalności gospodarczej jednak nie mają bezpośredniego związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Należy zauważyć, że wydatki o charakterze reklamowym/marketingowym nie są związane z wytworzeniem, rozwinięciem, ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, a z jego późniejszą komercjalizacją.
Tym samym, kierując się treścią art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatków które Pan poniósł lub będzie Pan ponosił na: reklamę oraz koszty strony internetowej (w tym hosting oraz domeny), w zakresie w jakim wykorzystywane są do celów reklamy/marketingu, nie można uznać za koszty prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Powyższy przepis literalnie wskazuje, że do kosztów, o których mowa w ust. 4 ww. przepisu, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Trudno racjonalnie stwierdzić, że ww. wymienione wydatki są wprost związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem oprogramowania. Z opisanych w sprawie okoliczności nie wynika, aby koszty te pozostawały w bezpośrednim związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, a w konsekwencji z wytworzeniem konkretnego kwalifikowanego IP.
Natomiast wydatki, które Pan poniósł lub będzie Pan ponosił na: koszty strony internetowej oraz hosting i domeny w części, w jakiej są wykorzystywane w celu wykonania zlecenia (tworzenia programu komputerowego) i nie służą celom reklamowym/marketingowym, opłaty za szkolenia, udział w konferencjach i wydarzeniach branżowych, kursy online, literaturę programistyczną, materiały programistyczne, przy zachowaniu właściwej proporcji, należy uznać za koszty, o których mowa w lit. a wzoru do obliczenia wskaźnika nexus, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Wobec powyższego, Pana stanowisko w zakresie uznania wydatków ponoszonych na reklamę oraz koszty strony internetowej (w tym hosting oraz domeny), w zakresie w jakim wykorzystywane są do celów reklamy/marketingu, za koszt do obliczenia wskaźnika nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ww. ustawy, należało uznać za nieprawidłowe, natomiast w pozostałym zakresie należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Pana stanowisko uznano za prawidłowe w części pomimo tego, że w treści własnego stanowiska przytoczył Pan przepis art. 5a ust. 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powyższe uznano za oczywistą omyłkę, gdyż w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych ww. przepisy nie istnieją. W zakresie objętym przedmiotowym wnioskiem zastosowanie znajdują przepisy art. 5a pkt 38 ww. ustawy. Zatem, tutejszy Organ uznał, że jest to oczywista omyłka pisarska, niemającą wpływu na rozstrzygnięcie, co potwierdzają wskazane powyżej elementy wniosku ORD-IN.
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy :
·stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia oraz
·zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).