Temat interpretacji
Prawo do ulgi badawczo-rozwojowej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 sierpnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej. Uzupełnił go Pan pismem z 12 października 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca będący osobą fizyczną, prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Posiada On miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca działa na rynku od 9 lipca 2012 r.
Przedmiotem przeważającej działalności Wnioskodawcy jest: działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki (PKD 62.02.Z)
I. Opis działalności Wnioskodawcy
Działalność Wnioskodawcy polega na tworzeniu gier mobilnych na platformy … przy użyciu autorskiej platformy do tworzenia gier. Wszystkie gry można znaleźć na stronie internetowej … . W systemach operacyjnych … funkcjonują tzw. „sklepy” (…), które pozwalają użytkownikom np. tabletów i smartfonów ściągać gry z „sklepów” na swoje urządzenia, aby w nie potem grać. W gry Wnioskodawcy grają gracze z całego świata. Gry Wnioskodawcy zostały pobrane przez graczy na całym świecie ponad 80 milionów razy.
Wnioskodawca czerpie w przeważającej części przychody z wynajmu powierzchni reklamowej w grach (podczas grania w gry graczowi wyświetlają się reklamy, za umieszczenie których w grze Wnioskodawca otrzymuje przychody). Dla gracza co do zasady gry Wnioskodawcy są bezpłatne – gracz może nieodpłatnie ściągnąć grę na urządzenie mobilne (np. tablet, smartphone). Natomiast w trakcie gry gracz może nabywać odpłatnie np. podpowiedzi do rozwiązania danego quizu.
II. Obszary działalności B+R
Dział badawczo-rozwojowy zajmuje się w szczególności:
a)projektowaniem, wdrażaniem nowych i innowacyjnych na skalę przedsiębiorstwa produktów/usług,
b)ulepszeniem produktów/usług będących w ofercie Wnioskodawcy,
c)opracowywaniem i wdrażaniem nowych innowacyjnych na skalę przedsiębiorstwa technologii (oprogramowania) do wytwarzania produktów/świadczenia usług.
Prowadzona obecnie i planowana w najbliższej przyszłości działalność Wnioskodawcy w zakresie B+R obejmuje następujący obszar: opracowywanie i wytworzenie innowacyjnej, autorskiej platformy do produkcji (wydawania) gier i wdrażanie ulepszeń do tego oprogramowania w celu stworzenia nowych usług/produktów i ulepszenia istniejących usług/produktów
W ramach działalności opisanej w pkt 1) są i będą prowadzone prace badawczo-rozwojowe w zakresie opracowywania nowej platformy do wydania nowych gier.
Wnioskodawca nie prowadzi badań naukowych, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 lub 2 ustawy z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Prace badawczo-rozwojowe obejmują stworzenie innowacyjnej, autorskiej platformy (powstałej dzięki kreatywnej pracy działu badawczo-rozwojowego) dzięki, której Wnioskodawca będzie mógł produkować nowe gry „w stylu” quiz-ów.
Platforma będzie się składać z:
-aplikacji mobilnej – całkowicie nowej wersji gier dostępna na telefony z systemem …. Obejmuje nowe innowacyjne elementy rozgrywki jak np. pojedynki graczy w formie …. Treści mogą być w nowej wersji gier pobierane z serwera aplikacji.
-serwera aplikacji i bazy danych (tzw. …) za pośrednictwem, którego gracze będą mogli:
·pobierać aktualne zagadki i poziomy dostępne w grze,
·sprawdzać swoją pozycję w rankingach graczy,
·zapisywać stan gry,
·dodatkowo serwer zbiera statystyki określające jak skutecznie gracze odgadują zagadki.
-panelu administracyjnego dostępnego z poziomu strony www, który umożliwia zdalną edycję zawartości danej gry/gier, dzięki czemu Wnioskodawca będzie mógł rozwijać grę/gry (dodawać nowe zagadki i poziomy) bez udziału programisty.
Należy wskazać, iż Wnioskodawca rozpoczął prace koncepcyjne na nową platformę do wydawania gier od analizy konkurencji oraz ustalenie profilu klienta, do którego nowe gry mają być adresowane (ustalenie preferencji klienta docelowego).
Następnie prowadzone były prace nad bazą danych czyli … umieszczonym na serwerze, na którym przechowywane są dane z panelu administracyjnego i aplikacji mobilnej. Wnioskodawca wprowadził i nadal wprowadza nowe rozwiązania do monitorowania (np. telemetria) danych o graczach – typu jaka jest popularność danej zagadki czy rozpoznawalność np. loga globalnych firm (np. …). Dzięki zbieraniu, monitorowaniu i analizie danych Wnioskodawca dopasowuje poziom trudności zagadek bądź rodzaj zagadek do preferencji graczy. Ponadto Wnioskodawca na podstawie danych może wydawać różne zagadki (w różnych wersjach językowych) w różnych krajach uwzględniając aspekty kulturowe czy polityczne w danym kraju.
Wnioskodawca stworzył także panel administracyjny do wydawania gier (wydawania i edytowania treści quizów zagadek). Wnioskodawca lub jego współpracownicy mogą przygotować treści do gry, tworzyć zagadki, załadować grafikę zagadek, stworzyć podpowiedzi dla zagadki, przypisać jej kategorię itp. Mogą również tworzyć poziomy w grze i przypisywać do nich stworzone wcześniej zagadki. W ten sposób mogą wydać grę przy wykorzystaniu dostępnej w panelu grafiki oraz różnorodnych funkcjonalności (w tym wskazanych powyżej).
Dla graczy będzie dostępny zwykły tryb gry, tryby specjalne (tematyczne np. halloween) oraz innowacyjny tryb … (tryb rozgrywki …, gdzie rywalizuje między sobą kilku graczy – ten tryb nie był w dotychczasowej ofercie Wnioskodawcy dostępny).
Planowane dalsze prace dotyczą zarówno wdrażania ulepszeń do Platformy, tj. do panelu … – czyli systemu zarządzania treścią aplikacji mobilnej oraz do tzw. …-u (… – baza danych do aplikacji mobilnej i serwer do dostarczania treści do aplikacji mobilnej), jak i powstawania kolejnych elementów Platformy (aplikacja mobilna na telefon oraz grafika).
Tworzona jest aplikacja mobilna, która w zależności od wyboru gracza ma np. pobierać zagadki „…” z serwera (back-endu) na urządzenie mobilne gracza. Aplikacja mobilna ma posiadać nowe, innowacyjne funkcjonalności takie jak wspomniany powyżej tryb … (tryb rozgrywki …), nową oprawę autorską graficzną (innowacyjne funkcje) tworzoną na indywidualne zlecenie Wnioskodawcy oraz nową ścieżkę (oprawę) muzyczną.
Każdy funkcjonalny element platformy (np. wyświetlanie zagadek, rankingi graczy) wymaga przejścia 3 faz prac badawczo-rozwojowych:
1)etap koncepcji/dokumentacji technicznej,
2)wytworzenie prototypu,
3)testowanie prototypu do momentu wdrożenia do seryjnej produkcji.
Po wytworzeniu wszystkich elementów platformy nastąpi integracja wszystkich elementów platformy oraz przetestowanie platformy w realnym działaniu z udziałem najpierw testerów, a potem sukcesywnie coraz większych grup graczy z jednoczesnym uruchamianiem coraz większej ilości funkcjonalności w kolejnych wersjach platformy (wersja platformy alfa, beta, itp.) aż do momentu, gdy platforma zostanie w pełni przetestowana i podjęta zostanie decyzja o rozpoczęciu seryjnej produkcji (tj. wydawania gier za pomocą tej platformy).
Należy wskazać, iż ww. platforma do produkcji gier jest autorskim rozwiązaniem działu B+R Wnioskodawcy. Nie można nabyć na rynku takiej platformy.
Należy podkreślić, iż Wnioskodawca działa na bardzo konkurencyjnym rynku gier mobilnych, co wymaga ciągłych ulepszeń gier, nowości aby przyciągnąć graczy. Producenci gier prześcigają się w nowych pomysłach, które mają przyciągnąć graczy i spowodować, iż dana gra zyska większą ilość użytkowników i pobrań, co przekłada się na wyższe wpływy ze sprzedaży powierzchni reklamowej w grach (gracze oglądają reklamy w trakcie gry).
Ponadto rynek gier podlega szybkiemu postępowi technologicznemu. Co chwila wprowadzane są na rynek nowe rozwiązania informatyczne oferujące nowe funkcjonalności bądź ulepszające dotychczasowe funkcjonalności.
Z tego względu Wnioskodawca stale ulepsza swoje produkty (gry) oraz technologię do ich wytwarzania czyli tzw. „silnik do gier” (platforma do wytwarzania gier), aby utrzymać się na wysoce konkurencyjnym rynku.
Ponadto co kilka lat zmieniają się technologie w systemach operacyjnych … (urządzenia …), co wymusza wprowadzanie nowych platform do wytwarzania gier tak, aby były one kompatybilne z aktualnymi rozwiązaniami informatycznymi w tzw. „sklepach” (… lub …), za pośrednictwem których gracze ściągają gry na swoje urządzenia mobilne.
Przykładowo obecne wersje gier Wnioskodawcy składają się wyłącznie z „aplikacji mobilnej”. Chcąc wprowadzać nową zawartość do gry (np. nowe zagadki) trzeba wdrażać każdorazowo nową wersję aplikacji do tzw. „sklepu” (… lub …). Gracz, aby otrzymać nową zawartość musi zaktualizować grę w „sklepie” na swoim urządzeniu. Nowa platforma pozwoli na dostarczanie nowych treści do gry bez potrzeby aktualizacji aplikacji.
Dodatkowo od czasu powstania pierwszej gry Wnioskodawcy (28 maj 2012 r.) minęło 10 lat. Kod aplikacji Wnioskodawcy jest przestarzały i coraz ciężej go rozwijać. Pojawia się też problem z niekompatybilnością niektórych bibliotek zewnętrznych dostawców, co ogranicza możliwości rozwoju Wnioskodawcy. Nowa platforma będzie zbudowana w oparciu o nowe rozwiązania dzięki czemu zapewni to Wnioskodawcy możliwości rozwoju na kolejne lata (przewiduje się minimum 5-letni okres bezproblemowego rozwoju kodu).
Kolejnym powodem prowadzenia przez Wnioskodawcę prac badawczo-rozwojowych są zmieniające się preferencje i oczekiwania graczy, które Wnioskodawca systematyczne monitoruje dostosowując swoje gry do oczekiwań rynkowych.
Wnioskodawca poznaje preferencje graczy wskutek m.in. opinii, które gracze umieszczają na temat aplikacji Wnioskodawcy w sklepach … i …. Gracze także piszą bezpośrednio do Wnioskodawcy (korespondencja elektroniczna). Ponadto Wnioskodawca mierzy, które z wprowadzonych rozwiązań preferują klienci za pomocą tzw. testów …. Wnioskodawca analizuje również statystyki jakie aplikacje performują na urządzeniach graczy. Dzięki temu Wnioskodawca może ulepszać działanie swoich gier na konkretne urządzenia.
Elementem prac badawczo-rozwojowych w ramach nowej platformy gier jest rozbudowany system zbierania zdarzeń, które podlegają późniejszej analizie.
Zostało zdefiniowanych około 40 typów zdarzeń do monitorowania np.:
-odblokowanie poziomu – wartością jest numer poziomu,
-odgadnięcie zagadki – wartością jest czas odgadywania zagadki,
-poziom postępu w grze – wartością jest aktualny postęp(poziom gracza) w grze, itp.
Zdefiniowanie zdarzeń w aplikacji pozwala konstruować różnego rodzaju metryki (zdefiniowano 23 metryki), dzięki czemu Wnioskodawca będzie mógł obserwować:
-postępy w grze – np. postęp w grze względem ilości dni przebytych w aplikacji, do którego wykorzystywać będziemy zdarzenie „poziom postępu w grze”,
-zaangażowanie graczy,
-jak często gracze używają zakupionych przedmiotów,
-ile mają wirtualnych monet i w jaki sposób je wydają.
Wnioskodawca przygotował w ramach prac badawczo-rozwojowych dokument dokładnie opisujący wszystkie zdarzenia, które planuje zbierać w ramach nowej platformy do wydawania gier i określił jakie metryki na podstawie zdarzeń chce skonstruować po stronie narzędzia analitycznego (…).
Na podstawie analizy metryk Wnioskodawca będzie mógł lepiej dostosowywać platformy do wydawania gier do potrzeb i preferencji graczy (klientów).
Należy także podkreślić, iż na potrzeby platformy jest tworzona, autorska, innowacyjna oprawa graficzna zagadek z użyciem nowych technologii prezentacji grafik w urządzeniach mobilnych (lepsza jakość kolorów, rozdzielność, płynność ruchu, itp.) Grafiki do zagadek są tworzone przez grafika na podstawie umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich na Wnioskodawcę. Ponadto grafik tworzy także oprawę graficzną (design, elementy grafiki) aplikacji mobilnej.
Podsumowując, celem dotychczasowych i planowanych prac badawczo-rozwojowych jest opracowanie innowacyjnej, autorskiej platformy do produkcji (wydawania) gier i wdrażanie ulepszeń do tego oprogramowania w celu stworzenia nowych produktów/usług i ulepszenia istniejących produktów/usług.
Powyższe prace badawczo-rozwojowe będą stanowić autorską innowację i jednocześnie ulepszenie procesu wydawania gier mobilnych przez Wnioskodawcę.
Obecnie nie ma na rynku oprogramowania o pożądanym przez Wnioskodawcę zakresie funkcjonalności, a istniejące w pewnych zakresach oprogramowanie nie jest dostosowane do potrzeb Wnioskodawcy. Stąd potrzeba stworzenia innowacyjnego oprogramowania (platformy do wydawania gier mobilnych), które pozwoli na opracowanie nowego procesu produkcyjnego gier w celu wytworzenia gier spełniających aktualne oczekiwania i preferencje graczy.
Zdaniem Wnioskodawcy, taka działalność ma walor działalności innowacyjnej i badawczo-rozwojowej na skalę przedsiębiorstwa, ponieważ opracowywanie i wdrożenie innowacyjnego oprogramowania (platformy) do wydawania gier pozwoli na ulepszenie i usprawnienia procesu produkcji gier w połączeniu z nowymi technologiami … (technologie informacyjne i komunikacyjne).
Konieczne jest stworzenie „od zera” dokumentacji technicznej aplikacji i opracowanie nowego procesu produkcji gier dotychczas nie stosowanego w Spółce.
Do realizacji opisanego powyżej oprogramowania niezbędne jest posiadanie odpowiedniego zespołu ludzkiego posiadającego wysokie kompetencje i know-how, zarówno w zakresie rynku gier, jak i w zakresie projektowania i wdrażania innowacyjnych, twórczych rozwiązań technicznych oraz specjalistycznego sprzętu komputerowego i oprogramowania. Powyższe innowacje są i będą kreowane przez członków Działu B+R według ich twórczych konceptów opartych na posiadanej wiedzy informatycznej oraz doświadczeniu zawodowym. Działalność ta jest i będzie prowadzona w sposób systematyczny, ciągły i zorganizowany w ramach prac Działu B+R.
Prace rozwojowe są i będą wykonywane według z góry określonego schematu (opisanego poniżej) prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w celu osiągnięcia oczekiwanych efektów, co jednoznacznie wskazuje, iż działalność rozwojowa Wnioskodawcy jest i będzie prowadzona w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia.
Powyższa działalność Wnioskodawcy ma na celu łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania, projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich.
III. Proces realizacji prac B+R
Działalność badawczo-rozwojowa Wnioskodawcy jest prowadzona w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny według schematu opisanego poniżej.
Każdy funkcjonalny element platformy (np. wyświetlanie zagadek, rankingi graczy) wymaga przejścia 3 faz prac badawczo-rozwojowych:
1)etap opracowywania koncepcji/dokumentacji technicznej,
2)wytworzenie prototypu,
3)testowanie prototypu do momentu wdrożenia do seryjnej produkcji.
Każde zlecenie wymagające prac badawczo-rozwojowych jest wykonywane według powyższego schematu w celu osiągnięcia oczekiwanych przez Wnioskodawcę parametrów, co jednoznacznie wskazuje, iż działalność badawczo-rozwojowa Wnioskodawcy jest prowadzona w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia.
Po wytworzeniu wszystkich elementów platformy nastąpi integracja wszystkich elementów platformy oraz przetestowanie platformy w realnym działaniu z udziałem najpierw testerów, a potem sukcesywnie coraz większych grup graczy z jednoczesnym uruchamianiem coraz większej ilości funkcjonalności w kolejnym wersjach platformy (wersja platformy alfa, beta, itp.) aż do momentu, gdy platforma zostanie w pełni przetestowana i podjęta zostanie decyzja o rozpoczęciu seryjnej produkcji (tj. wydawania gier za pomocą tej platformy), która nie jest już działalnością badawczo-rozwojową.
IV. Dział badawczo-rozwojowy
Wnioskodawca zatrudnia w ramach umowy zlecenia i o dzieło (planowane jest zatrudnienie na umowę o pracę), osoby posiadające specjalistyczną wiedzę, doświadczenie oraz kwalifikacje niezbędne do wykonywania swoich obowiązków (zwani dalej: „Pracownicy”).
Wnioskodawca stworzył do wykonywania ww. czynności dedykowane zespoły odpowiedzialne za poszczególne etapy projektowania oraz wytwarzania poszczególnych elementów innowacyjnej platformy do wydawania gier.
1)etap opracowywania koncepcji/dokumentacji technicznej – za ten etap odpowiadają: Kierownikiem Działu B+R jest właściciel Wnioskodawcy ( …), posiadający wykształcenie informatyczne i bogate doświadczenie zawodowe w projektowaniu i wdrażaniu nowych gier i platform do wydawania gier oraz ulepszania procesów informatycznych. Współpracownikiem Działu B+R jest informatyk zatrudniony na umowę zlecenia (w przyszłości planuje się zatrudnienie informatyka na umowę o pracę), grafik (zatrudniony na umowę o dzieło). Obowiązki poszczególnych członków Działu B+R są określone w zakresie obowiązków pracowniczych. Kierownik Działu B+R ustala z pozostałymi członkami Działu B+R założenia koncepcyjne i wyznacza funkcjonalności, jakie powinna spełniać platforma do wydawania gier, określa oczekiwane rozwiązania informatyczne, harmonogram i zakres prac nad platformą do wydawania gier, co następnie znajdują odzwierciedlenie w projektowanej dokumentacji technicznej. Powyższe osoby stanowią trzon działu badawczo-rozwojowego. Wspierają je także inni Współpracownicy Działu B+R – twórcy treści zagadek, testerzy – zatrudnieni na umowę o dzieło),
2)etap wytworzenia prototypu – prototypy poszczególnych elementów platformy są sukcesywne tworzone przez członków Działu B+R pod nadzorem Kierownika Działu B+R,
3)etap testowania prototypu do momentu wdrożenia do seryjnej produkcji. W realizacji tego etapu biorą udział w zależności od potrzeb: Kierownik Działu B+R, informatyk, grafik, a także inni Współpracownicy Działu B+R – twórcy treści zagadek, testerzy. Powyższe osoby tworzą dedykowane zespoły rozwojowe w zakresie prac nad konkretnymi prototypami. Przy każdym elemencie platformy może się zmieniać skład osoby (stanowisk pracy) w zależności od tego jacy specjaliści są niezbędni do wdrożenia (testowania) konkretnych elementów platformy.
Podczas prac rozwojowych prowadzona jest ewidencja czasu pracy pozwalająca na ustalenie ile czasu dany członek Działu B+R poświęcił na prace badawczo-rozwojowe.
V. Używane materiały/surowce w działalności badawczo-rozwojowej
Wnioskodawca używa w trakcie prac badawczo-rozwojowych niektóre grafiki, zdjęcia, sample muzyczne (udźwiękowienie gry), które nabywa na własność w stosownych bankach danych (np. zdjęć).
Należy wskazać, iż w związku ze specyfiką działalności Wnioskodawcy (świat komputerowy, wirtualny, niematerialny) nie występują klasyczne materiały/surowce (typu stal), lecz materiały wykorzystywane przez Wnioskodawcę to rastrowe i wektorowe grafiki, zdjęcia czy sample w celu rozwijania, ulepszanie platformy do wytwarzania gier. Wnioskodawca posiada do nich prawo własności.
Jednocześnie należy podkreślić, iż Wnioskodawca nie jest w stanie określić wszystkich możliwych materiałów/surowców, które może wykorzystywać w pracach badawczo-rozwojowych ze względu na ich twórczy, eksperymentalny charakter, a co za tym idzie mogą podlegać różnorakim modyfikacjom w trakcie ich prowadzenia. W przypadku pojawienia się na rynku nowych, lepszych materiałów/surowców Wnioskodawca użyje ich w pracach badawczo-rozwojowych.
VI. Używane maszyny i urządzenia pomiarowe w działalności badawczo-rozwojowej
Wnioskodawca wskazuje, iż w celu prowadzenia prac badawczo-rozwojowych:
·wykorzystuje środki trwałe:
-komputer z procesorem …, 16 GB RAM, Dysk … GB, karta graficzna …,
-komputer z procesorem … …, 32 GB RAM, Dysk … GB, karta graficzna …,
-telefony (…) – do testowania aplikacji mobilnej,
·wykorzystuje wartości niematerialne i prawne:
-aplikacja graficzna …
·dzierżawi serwery robocze (powierzchnię na serwerach) oraz domenę (hosting), bazy danych, gdyż serwery muszą mieć m.in. płatny certyfikat … do szyfrowania komunikacji pomiędzy serwerem a aplikacją mobilną (jest to konieczny poziom bezpieczeństwa aby zapobiec włamaniu do platformy i np. podmiany danych w aplikacji mobilnej),
·wykorzystuje płatne aplikacje … (licencja) do zbierania statystyk zdarzeń będące oprogramowaniem (narzędziami) pomiarowymi.
Należy wskazać, iż w związku ze specyfiką działalności Wnioskodawcy (świat komputerowy, wirtualny, niematerialny) nie występują klasyczne urządzenia pomiarowe (typu miarka), lecz wykorzystywane jest przez Wnioskodawcę wysoce zaawansowane (oprogramowanie) pomiarowe (analityczne) w celu rozwijania, ulepszania platformy na podstawie identyfikacji i analizy zdarzeń w grach.
Ww. aplikacje umożliwią zbieranie zdarzeń występujących w produkowanych grach mobilnych takie jak: postęp testera (gracza), ilość odgadniętych zagadek, odblokowanie poziomu, ilość wydanej wirtualnej waluty itp.
Dzięki temu będziemy mieć możliwość tworzenia metryk (statystyk) w zależności od: wieku, płci, modelu telefonu, położenia geograficznego użytkowników itp. Gry mobilne Wnioskodawcy są dostępne poprzez aplikacje typu „…” na urządzeniach mobilnych (telefony, tablety) na całym świecie. W związku z powyższym istnieje konieczność przygotowania różnych wersji językowych oraz różnych wersji zagadek, tak aby były one dostosowane do światopoglądu czy potrzeb graczy z danego kontynentu, kręgu kulturowego, religijnego. Inne zagadki będą interesować mieszkańca Afryki, Azji czy Europy. Niektóre treści mogą być „obraźliwe” czy trudne do zrozumienia dla graczy z danego kraju czy kontynentu.
Metryki pozwalają zatem ocenić zaangażowanie testerów (graczy), zebrać dane o ich potrzebach i oczekiwaniach, co pozwala udoskonalić i dostosowywać Wnioskodawcy aplikacje mobilne do potrzeb graczy (klientów docelowych).
Jednocześnie należy podkreślić, iż Wnioskodawca nie jest w stanie określić wszystkich możliwych maszyn i urządzeń, wartości niematerialnych i prawnych, oprogramowania pomiarowego, które może wykorzystywać w pracach badawczo-rozwojowych ze względu na ich twórczy, eksperymentalny charakter, a co za tym idzie mogą podlegać różnorakim modyfikacjom w trakcie ich prowadzenia. W przypadku pojawienia się na rynku nowych, lepszych maszyn, urządzeń, wartości niematerialnych i prawnych, oprogramowania pomiarowego Wnioskodawca użyje ich w pracach rozwojowych.
VII. Rodzaj alokowanych kosztów działalności badawczo-rozwojowej
W odniesieniu do opisanych powyżej prac Wnioskodawca wskazuje, że do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 UPDOF, związanych z realizowanymi projektami z działalności B+R są alokowane:
1)koszty osobowe (wynagrodzenia) członków działu B+R zatrudnionych na zlecenia (w przyszłości na umowę o pracę), o dzieło oraz osób zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło, które zostały zatrudnione w innych działach, lecz wspomagających prace wyżej wymienionego działu B+R – w części odpowiadającej pracy związanej z działalnością badawczo-rozwojową.
Dodatkowo Wnioskodawca zaznacza, że jest możliwe określenie:
·którzy Pracownicy brali udział w realizacji danego projektu w zakresie działalności B+R;
·określić całkowitą liczbę godzin zaangażowania Pracowników biorących udział w danym projekcie;
·określić wartość zaangażowania (wysokość wynagrodzenia) wszystkich Pracowników biorących udział w danym projekcie.
Projekty w zakresie działalności B+R są realizowane przez Pracowników/Współpracowników zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia, o dzieło a w przyszłości umowy o pracę.
Do obowiązków Kierownika Działu B+R należy:
a)nadzór merytoryczny nad realizowanymi pracami badawczo-rozwojowymi,
b)współudział w realizacji prac B+R na wszystkich etapach,
c)monitorowanie postępów realizacji projektu,
d)wprowadzanie zmian w zakresie przedmiotowym badań,
e)reagowanie na występujące ryzyka,
f)bieżąca ocena cząstkowych efektów prac B+R,
g)podejmowanie kluczowych decyzji, w tym również ewentualnego wcześniejszego zakończenia projektu (w przypadku braku możliwości osiągnięcia zakładanych efektów prac),
h)opracowywanie dokumentów „…” i zatwierdzanie ich.
Do obowiązków Pracowników/Współpracowników zaangażowanych w projekty w ramach działalności B+R należy:
a)przygotowywanie koncepcji innowacyjnych rozwiązań informatycznych i technologicznych nowych lub ulepszonych produktów/usług bądź ulepszenia procesów produkcyjnych/świadczenia usług,
b)sporządzanie dokumentacji (specyfikacji) technicznej w zakresie procesów produkcyjnych/świadczenia usług,
c)wykonywanie prototypów produktów/usług oraz ich testowanie,
d)kontrola zgodności prototypu ze specyfikacją techniczną,
e)przystosowywanie parametrów technologicznych pozwalających na seryjną produkcję produktów/usług,
f)wypełnianie dokumentów „…” z uwzględnieniem ewidencji czasu pracy związanej z działalnością badawczo-rozwojową.
Powyższe obowiązki znajdują się w wewnętrznej dokumentacji Wnioskodawcy.
Ponadto, Wnioskodawca dysponuje ewidencją czasu pracy, która w jasny, bezsprzeczny sposób wskazuje, ile godzin poświęcił dany Pracownik/Współpracownik na działalność w zakresie B+R, jeżeli pracownik zajmuje się również innymi zadaniami, które nie są związane bezpośrednio z działalnością badawczo-rozwojową. Ewidencja czasu pracy prowadzona jest za pomocą Karty Rozwoju Projektu, gdzie zapisana jest zarówno ilość czasu, który dany Pracownik/Współpracownik poświęcił na daną czynność w zakresie prac mu zleconych, jak i produkt nad którym pracował.
Wszystkie wyżej wymienione składniki kosztów Współpracowników stanowią należności poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu. W przyszłości będą ponoszone należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 UPDOF.
2)koszty nabycia i wytworzenia materiałów i surowców zużytych na wytworzenie prototypów elementów innowacyjnej platformy do wydawania gier, w ramach działalności rozwojowej opisanej w stanie faktycznym oraz wydatki na nabycie sprzętu oraz oprogramowania (w tym licencje) w części wykorzystanej na produkcję nowych gier w ramach działalności rozwojowej opisanej w stanie faktycznym, które są określane na podstawie dokumentacji księgowej (faktur, zamówień handlowych, itp.), Karty Rozwoju Projektu,
3)koszty amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności związanej z realizacją danego projektu (w zakresie działalności rozwojowej) – z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością,
4)koszty nabycia niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.
Koszty danego projektu w zakresie działalności rozwojowej są ewidencjonowane w specjalnie przeznaczonej do tego celu, odrębnej ewidencji w stosunku do każdego produktu (projektu) w postaci Karty Rozwoju Projektu, co pozwala na szczegółową analizę kosztów przypisanych danemu produktowi w zakresie działalności rozwojowej. Ta dodatkowa ewidencja kosztów projektów pozwala na wyodrębnienie kosztów, wraz z przypisaniem ich do danego produktu. Powyższe pozwala na śledzenie przebiegu produktu (projektu) oraz zapewnia przejrzystą ewidencję kosztów związanych z danych projektem B+R.
VIII. Podsumowanie
Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż realizowane przez Niego projekty w ramach działalności rozwojowej:
1)są prowadzone w sposób systematyczny, według metodologii i harmonogramów określanych przez Kierownika Działu B+R posiadającego wiedzę, niezbędne doświadczenie oraz specjalistyczne wykształcenie zawodowe (informatyczne);
2)są dokumentowane w ewidencji Wnioskodawcy w sposób pozwalający na ich wyodrębnienie w stosunku do seryjnej produkcji;
3)dotyczą opracowywania i wytworzenia nowych produktów lub ulepszeń zmian w istniejących produktach lub procesach technologicznych;
4)dotyczą wdrażania innowacyjnych rozwiązań na skalę przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.
Ponadto Wnioskodawca oświadcza, iż :
1)będzie prowadzić działalność w zakresie opisanym powyżej (tj. działalność B+R) również w przyszłości;
2)nie posiada/nie posiadał statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej;
3)nie otrzymał zwrotu w jakiejkolwiek formie kosztów wynagrodzeń Pracowników/Współpracowników, materiałów, surowców i narzędzi oraz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych do realizacji projektów z działalności B+R;
4)nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b UPDOF;
5)na projekt/platformę objęty wskazanymi kosztami, o których mowa we wniosku nie zostały i nie zostaną przyznane Wnioskodawcy dotacje/subwencje, bądź inne dofinansowania. Projekt/platforma jest finansowy przez Wnioskodawcę wyłącznie ze środków własnych;
6)prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów;
7)wszystkie koszty opisane we wniosku stanowią koszty uzyskania przychodów w działalności gospodarczej Wnioskodawcy;
8)stosownie do treści art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w prowadzonej podatkowej księdze przychodów i rozchodów wyodrębnił/wyodrębnia i będzie wyodrębniał koszty kwalifikowane działalności opisanej we wniosku w celu skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 26e ww. ustawy;
9)stosownie do rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów w kolumnie 16 Wnioskodawca wpisywał/wpisuje i będzie wpisywać koszty, które chciałby uznać za koszty kwalifikowane.
W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że działalność badawczo-rozwojową nad wytwarzaniem gier prowadzi od momentu założenia działalności gospodarczej czyli od 9 lipca 2012 r. Przychody uzyskuje z mikropłatności w ramach gier (za które gracz może nabyć wirtualne przedmioty w danej grze oraz np. podpowiedzi do zagadek, itp.) oraz przychody ze sprzedaży powierzchni reklamowej wyświetlanych w grach Wnioskodawcy. Gry Wnioskodawcy powstają przy udziale prowadzonych przez Wnioskodawcę prac rozwojowych. Pierwsze przychody Wnioskodawca uzyskał w dniu 14 września 2012 r. (pierwsza faktura).
Czynności podejmowane przez Wnioskodawcę w ramach działalności będącej przedmiotem pytania nr 1 nosiły/noszą/będą nosić znamiona prac rozwojowych, tj. działalności twórczej, podejmowanej w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Wszystkie czynności wykonywane w ramach prac B+R były/będą działalnością twórczą obejmującą prace rozwojowe i nie stanowią:
a)czynności wdrożeniowych w zakresie opracowywanych już produktów i usług,
b)produkcji seryjnej/produkcji komercyjnej/bieżącej działalności Spółki,
c)działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczającej poza zakres prac B+R,
d)czynności:
i. testowania produktu/produktów,
ii. wykonania badań produktu/produktów,
iii. oceny produktu/produktów,
iv. bądź innych tego typu prac,
dokonywanych już po zakończeniu prac B+R w ramach danego Projektu,
e)czynności serwisowych,
f)promowania ulepszeń dokonanych już w Pana firmie,
g)czynności mających wyłącznie charakter pośredniej działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczające poza zakres prac B+R,
h)innych prac spoza prac B+R.
Wnioskodawca obecnie zamierza korzystać z ulgi z tytułu prac rozwojowych nad stworzeniem innowacyjnej, autorskiej platformy do wydawania gier (…).
W ramach tworzenia innowacyjnej, autorskiej platformy do wydawania gier wykonano następujące prace rozwojowe: stworzenie panelu administracyjnego i backendu, które obejmowało przygotowanie oprogramowania narzędzi ułatwiających produkcję gry, takich jak edytory poziomów czy narzędzia do zmiany zawartości gry.
W ramach tworzenia innowacyjnej, autorskiej platformy do wydawania gier nadal prowadzone są prace rozwojowe nad aplikacją mobilną: tj. tworzone są kody gry (tworzenie różnych trybów rozgrywki), tworzony jest interfejs użytkownika, tworzone są systemy zdobywania nagród, projektowany jest model płatności, tworzone są animacje interakcji i efektów specjalnych, dokonywana jest implementacja dźwięku w grze, przygotowywana jest optymalizacja gry pod kątem wydajności oraz trwają prace rozwojowe nad wieloma innymi funkcjonalnościami innowacyjnej, autorskiej platformy do wydawania gier.
Planowane jest także dostosowanie innowacyjnej, autorskiej platformy do wydawania gier do różnych platform, takich jak ….
W przyszłości być może także nastąpi dostosowanie innowacyjnej, autorskiej platformy do wydawania gier na komputery … oraz być może nastąpi dostosowanie innowacyjnej, autorskiej platformy do wydawania gier do wersji przeglądarkowej.
Obecnie wykorzystywane materiały i surowce niezbędne do realizacji projektów do momentu zakończenia prac nad innowacyjną platformą do wydawania gier są/będą wykorzystywane wyłącznie w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności, którą Wnioskodawca uważa za działalność badawczo-rozwojową. Wnioskodawca wskazał we wniosku, iż te materiały i surowce to: grafiki, zdjęcia, sample muzyczne (udźwiękowienie gry), które nabywa na własność w stosownych bankach danych (np. zdjęć).
Należy wskazać, iż w związku ze specyfiką działalności Wnioskodawcy (świat komputerowy, wirtualny, niematerialny) nie występują klasyczne materiały/surowce (typu stal), lecz materiały wykorzystywane są przez Wnioskodawcę to … w celu rozwijania, ulepszanie platformy do wytwarzania gier. Są one własnością Wnioskodawcy (Wnioskodawca posiada do nich prawo własności).
Wskazane przez Wnioskodawcę materiały i surowce są niezbędne do zakończenia prac nad innowacyjną platformą do wytwarzania gier. Natomiast materiały i surowce nie będą już potrzebne do produkcji kolejnych kopii gier, gdyż gry są wirtualne i są ściągane przez graczy na urządzenia mobilne (w szczególności smartfony). Nie występuje tutaj sytuacja jaka jest w przypadku standardowej produkcji „w świecie rzeczywistym” gdzie np. producent bram najpierw zużywa materiały na budowę prototypu bramy, a następnie musi nabywać kolejne materiały w celu seryjnej produkcji bram.
Jednocześnie należy podkreślić, iż Wnioskodawca nie jest w stanie określić wszystkich możliwych materiałów/surowców, które może wykorzystywać w pracach badawczo-rozwojowych ze względu na ich twórczy, eksperymentalny charakter, a co za tym idzie mogą podlegać różnorakim modyfikacjom w trakcie ich prowadzenia. W przypadku pojawienia się na rynku nowych, lepszych materiałów/surowców Wnioskodawca użyje ich w pracach badawczo-rozwojowych.
Osoby zatrudnione na podstawie umów zleceń lub umów o dzieło nie są osobami prowadzącymi działalność gospodarczą w takim samym zakresie w jakim wykonują usługi.
Usługi wykonywane na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło będą stanowiły wyłącznie należności ze źródła określonego w treści art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Poprzez „koszty osobowe członków Działu B+R zatrudnionych na umowy zlecenia i o dzieło (a w przyszłości na umowy o pracę), oraz osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umów zlecenia i o dzieło, wspomagających prace wyżej wymienionego Działu B+R – w części odpowiadającej pracy związanej z działalnością badawczo-rozwojową” Wnioskodawca rozumie:
a)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
b)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.
Elementy wynagrodzenia, które wchodzą w skład wynagrodzeń osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło to:
Umowa o pracę:
·wynagrodzenie zasadnicze z tytułu umowy o pracę, godziny nadliczbowe, ekwiwalent za urlop, zasiłek macierzyński, zasiłek chorobowy, premie, dodatki, nagrody stanowiące przychody ze stosunku pracy,
·składka na ubezpieczenie emerytalne finansowana przez pracodawcę (Wnioskodawcę),
·składka na ubezpieczenie rentowe finansowana przez pracodawcę (Wnioskodawcę),
·składka na ubezpieczenie wypadkowe finansowana przez pracodawcę (Wnioskodawcę),
·składka na Fundusz Pracy finansowana przez pracodawcę (Wnioskodawcę),
·składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych finansowana przez pracodawcę (Wnioskodawcę),
Umowy o dzieło/umowy zlecenia:
·wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło/umowy zlecenia,
·składka na ubezpieczenie emerytalne finansowana przez zleceniodawcę (Wnioskodawcę),
·składka na ubezpieczenie rentowe finansowana przez zleceniodawcę (Wnioskodawcę),
·składka na ubezpieczenie wypadkowe finansowana przez zleceniodawcę (Wnioskodawcę),
·składka na Fundusz Pracy finansowana przez zleceniodawcę (Wnioskodawcę),
·składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych finansowana przez zleceniodawcę (Wnioskodawcę).
Powyższe koszty osobowe zostaną zaliczone do kosztów kwalifikowanych w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.
Poprzez „koszty osobowe pracowników sprawujących funkcje nadzorcze i kierownicze nad pracami badawczo-rozwojowymi, w zakresie w jakim wykonywane przez nich czynności, w tym nadzorcze, związane bezpośrednio z działalnością B+R opisaną w stanie faktycznym” Wnioskodawca rozumie:
a)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
b)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
Elementy wynagrodzenia, które wchodzą w skład wynagrodzeń osób sprawujących funkcje nadzorcze i kierownicze nad pracami badawczo-rozwojowymi, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło to:
Umowa o pracę:
·wynagrodzenie zasadnicze z tytułu umowy o pracę, godziny nadliczbowe, ekwiwalent za urlop, zasiłek macierzyński, zasiłek chorobowy, premie, dodatki, nagrody stanowiące przychody ze stosunku pracy,
·składka na ubezpieczenie emerytalne finansowana przez pracodawcę (Wnioskodawcę),
·składka na ubezpieczenie rentowe finansowana przez pracodawcę (Wnioskodawcę),
·składka na ubezpieczenie wypadkowe finansowana przez pracodawcę (Wnioskodawcę),
·składka na Fundusz Pracy finansowana przez pracodawcę (Wnioskodawcę),
·składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych finansowana przez pracodawcę (Wnioskodawcę),
Umowy o dzieło/umowy zlecenia:
·wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło / umowy zlecenia,
·składka na ubezpieczenie emerytalne finansowana przez zleceniodawcę (Wnioskodawcę),
·składka na ubezpieczenie rentowe finansowana przez zleceniodawcę (Wnioskodawcę),
·składka na ubezpieczenie wypadkowe finansowana przez zleceniodawcę (Wnioskodawcę),
·składka na Fundusz Pracy finansowana przez zleceniodawcę (Wnioskodawcę),
·składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych finansowana przez zleceniodawcę (Wnioskodawcę).
Powyższe koszty osobowe zostaną zaliczone do kosztów kwalifikowanych w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.
W skład należności dotyczących pracowników nie wchodzą/nie będą wchodzić np. wynagrodzenia za: czas choroby, za czas urlopu, za czas opieki nad dzieckiem itp. Wnioskodawca wynagrodzeń czas choroby, za czas urlopu, za czas opieki nad dzieckiem itp. nie zamierza odliczać w ramach ulgi B+R.
Prowadzona jest przez Wnioskodawcę ewidencja czasu pracy pozwalająca na wyodrębnienie czasu pracy osób zatrudnionych przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu.
Wnioskodawca wskazuje, iż środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, których dotyczą/będą dotyczyć odpisy amortyzacyjne to:
• środki trwałe:
-komputer z procesorem …, 16 GB RAM, Dysk …GB, karta graficzna …,
-komputer z procesorem …, 32 GB RAM, Dysk …GB, karta graficzna …,
-telefony (…) – do testowania aplikacji mobilnej,
• wartości niematerialne i prawne:
-aplikacja graficzna …,
Wnioskodawca dzierżawi serwery robocze (powierzchnię na serwerach) oraz domenę (hosting), bazy danych, gdyż serwery muszą mieć m.in. płatny certyfikat … do szyfrowania komunikacji pomiędzy serwerem a aplikacją mobilną (jest to konieczny poziom bezpieczeństwa aby zapobiec włamaniu do platformy i np. podmiany danych w aplikacji mobilnej).
Jednocześnie należy podkreślić, iż Wnioskodawca nie jest w stanie określić wszystkich możliwych maszyn i urządzeń, wartości niematerialnych i prawnych, które może wykorzystywać w pracach badawczo-rozwojowych ze względu na ich twórczy, eksperymentalny charakter, a co za tym idzie mogą podlegać różnorakim modyfikacjom w trakcie ich prowadzenia. W przypadku pojawienia się na rynku nowych, lepszych maszyn, urządzeń, wartości niematerialnych i prawnych, Wnioskodawca użyje ich w pracach rozwojowych.
Powyższe koszty są związane również z pozostałą działalnością prowadzoną przez Wnioskodawcę.
Wprowadzona przez Wnioskodawcę ewidencja pozwala na określenie czasu wykorzystania danego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej na prowadzoną przez Wnioskodawcę działalność badawczo-rozwojową w stosunku do ogólnego czasu wykorzystania danego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy.
W związku z powyższym odpisy amortyzacyjne są zaliczone do kosztów kwalifikowanych wyłącznie w części, w jakiej środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne są/będą wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Koszty, o których mowa we wniosku, które Wnioskodawca zamierza odliczyć w ramach ulgi B+R nie zostały Wnioskodawcy zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.
Wydatki na nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, którego dotyczy postawione we wniosku pytanie nr 6, to wydatki na płatne aplikacje … (licencja) do zbierania statystyk zdarzeń – są to aplikacje (oprogramowanie) pomiarowe.
Należy wskazać, iż w związku ze specyfiką działalności Wnioskodawcy (świat komputerowy, wirtualny, niematerialny) nie występują klasyczne urządzenia pomiarowe (typu miarka), lecz wykorzystywane jest przez Wnioskodawcę wysoce zaawansowane (oprogramowanie) pomiarowe (analityczne) w celu rozwijania, ulepszanie platformy na podstawie identyfikacji i analizy zdarzeń w grach.
Jednocześnie należy podkreślić, iż Wnioskodawca nie jest w stanie określić wszystkich możliwych urządzeń/oprogramowania pomiarowego, które może wykorzystywać w pracach badawczo-rozwojowych ze względu na ich twórczy, eksperymentalny charakter, a co za tym idzie mogą podlegać różnorakim modyfikacjom w trakcie ich prowadzenia. W przypadku pojawienia się na rynku nowych, lepszych, urządzeń/oprogramowania pomiarowego Wnioskodawca użyje ich w pracach badawczo-rozwojowych.
Powyższe koszty są związane również z pozostałą działalnością prowadzoną przez Wnioskodawcę.
Wprowadzona przez Wnioskodawcę ewidencja pozwala na wyodrębnienie tych kosztów w części odpowiadającej wydatkom związanym z działalnością badawczo-rozwojową. Podstawą wyodrębnienia są dane z faktur kosztowych lub czas wykorzystywany na prowadzoną przez Wnioskodawcę działalność badawczo-rozwojową w stosunku do ogólnego czasu wykorzystania w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy.
W związku z powyższym wydatki te są zaliczone do kosztów kwalifikowanych wyłącznie w części, w jakiej wydatki te są/będą wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Część prac rozwojowych wprowadzonych przez Wnioskodawcę została zakończona pozytywnym wynikiem (stworzenie panelu i … w ramach innowacyjnej platformy do wytwarzania gier). Pozytywnym wynikiem jest spełnianie zakładanych funkcjonalności przez panel i … w ramach innowacyjnej platformy do wytwarzania gier.
Natomiast część prac rozwojowych nadal jest prowadzona (tworzenie aplikacji mobilnej – ostatni z elementów innowacyjnej platformy do wytwarzania gier), więc nie można jeszcze stwierdzić, czy zakończyła się pozytywnym wynikiem.
Ponadto należy wskazać, iż prace badawczo-rozwojowe nie muszą być zakończone pozytywnym wynikiem, aby stanowić koszty, o których mowa w art. 26e updof, gdyż przepis ten nie ustanawia wymogu, że prace badawczo-rozwojowe muszą się zakończyć pozytywnym wynikiem (sukcesem), aby mogły być odliczone w ramach ulgi badawczo-rozwojowej. Jest to racjonalne założenie ze strony ustawodawcy, gdyż prace badawczo-rozwojowe z natury rzeczy są pracami o charakterze eksperymentalnym, których efekt nie jest z góry wiadomy.
Produkty, które są modyfikacjami lub ulepszeniami produktów powstałymi w wyniku prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej uzyskują innowacyjny charakter w skali przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, gdyż są nowymi rozwiązaniami w skali przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.
Pokrewne stanowisko w tym zakresie prezentowane jest również przez Ministerstwo Finansów, które w Objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 r. dotyczących ulgi IP Box– preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej, określiło, że: „Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia. Ponadto, uznać należy, i na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.“
Pytania (po przeformułowaniu)
1.Czy prowadzone przez Wnioskodawcę prace w zakresie opracowywania i wytworzenia innowacyjnej, autorskiej platformy do produkcji (wydawania) gier i wdrażanie ulepszeń do tego oprogramowania w celu stworzenia nowych produktów/usług/i ulepszenia istniejących produktów/usług opisane w stanie faktycznym, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 UPDOF, co uprawnia Wnioskodawcę do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 26e ust. 1 UPDOF?
2.Czy w kosztach kwalifikowanych Wnioskodawca może uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, koszty osobowe (wskazane w art. 26e ust. 2 pkt 1 i 1a UPDOF) członków Działu B+R zatrudnionych na umowy zlecenia i o dzieło (a w przyszłości na umowy o pracę), oraz osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umów zlecenia i o dzieło, wspomagających prace wyżej wymienionego Działu B+R – w części odpowiadającej pracy związanej z działalnością badawczo-rozwojową opisaną w stanie faktycznym?
3.Czy w kosztach kwalifikowanych Wnioskodawca może uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, koszty osobowe pracowników sprawujących funkcje nadzorcze i kierownicze nad pracami badawczo-rozwojowymi, w zakresie w jakim wykonywane przez nich czynności, w tym nadzorcze, związane są bezpośrednio z działalnością B+R opisaną w stanie faktycznym, a nieobjętej dofinansowaniem ze środków unijnych?
4.Czy w kosztach kwalifikowanych wskazanych w art. 26e ust. 3 UPDOF – Wnioskodawca może uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, koszty odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością) opisanych w stanie faktycznym i wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym?
5.Czy Wnioskodawca może uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczorozwojowej, koszty (wskazane w art. 26e ust. 2 pkt 2 UPDOF) nabycia materiałów i surowców zużytych na wytworzenie i testowanie nowych produktów w ramach działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym?
6.Czy Wnioskodawca może uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej (zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 2a UPDOF) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym, w szczególności urządzeń pomiarowych oraz naczyń i przyborów laboratoryjnych?
Pana stanowisko w sprawie
Wprowadzenie do stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania 1
Zgodnie z art. 5a pkt 38 UPDOF, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W kontekście badań naukowych istotny jest art. 5a pkt 39 UPDOF, zgodnie z którym przez badania naukowe rozumie się:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Przenosząc definicje badań naukowych z art. 4 ust. 2 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, należy zauważyć, że badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Co ważne, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zdefiniowane zostały także prace rozwojowe. One również uprawnione są do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Na gruncie art. 5a pkt 40 UPDOF, prace rozwojowe są to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Zgodnie z ww. art. 4 ust. 3 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Biorąc pod uwagę wyżej wskazane przepisy, które definiują działalność badawczo-rozwojową, działalność taka znajduje swoje zastosowanie, w momencie gdy realizowane projekty:
1)mają twórczy charakter,
2)mają określony cel, jakim jest zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie w celu tworzenia nowych rozwiązań, zastosowań,
3)prowadzone są w sposób systematyczny.
Pokrewne stanowisko w tym zakresie prezentowane jest również przez Ministerstwo Finansów, które w Objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 r. dotyczących ulgi IP Box– preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej, określiło, że:
Powyższe ukazuje, że ustawodawca użył, ale nie zdefiniował w ustawie o CIT i ustawie o PIT, pojęć spoza ustaw podatkowych na potrzeby pełnego zrekonstruowania definicji działalności badawczo-rozwojowej mającej znaczenie dla zastosowania przepisów podatkowych. Dotyczy to nie tylko stosowania omawianej preferencji IP Box, ale i obowiązującej w polskim systemie prawa podatkowego ulgi badawczo-rozwojowej. W konsekwencji kryteria działalności badawczo-rozwojowej:
(i) twórczość;
(ii) systematyczność; oraz
(iii) zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Przedstawione wyżej (w pkt I, II, III) pojęcia zostały w objaśnieniach tych zdefiniowane w następujący sposób:
a) Systematyczność, powinna być rozumiana jako:
„W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną [działalność] w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej.
(...) Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany”;
b) Twórczość, powinna być rozumiana jako:
„Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia. Ponadto, uznać należy, iż na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika“;
c) Zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań powinno być rozumiane jako:
W świetle konstrukcji definicji badawczo-rozwojowej należy uznać, że „zwiększenie zasobów wiedzy” odnosi się przede wszystkim do prowadzenia badań naukowych, natomiast „wykorzystanie już istniejącej lub zwiększonej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań” dotyczy przede wszystkim prac rozwojowych. Innymi słowy, działalność badawczo-rozwojowa to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, w tym badań naukowych (nakierowanych na nową wiedzę i umiejętności) oraz prac rozwojowych (nakierowanych na wykorzystanie dostępnej wiedzy i umiejętności) w celu zwiększenia zasobów wiedzy do tworzenia nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług (również w formie nowych technologii).
Definicja działalności badawczo-rozwojowej wymaga, aby działania jakie podejmuje podatnik poprzez badania naukowe zwiększały zasoby wiedzy, natomiast w efekcie prac rozwojowych wystarczy, by podatnik zdobył i wykorzystał aktualnie dostępną wiedzę i umiejętności w celu planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych, zmienionych czy usprawnionych produktów, procesów lub usług.
W związku z tym, że ustawodawca dla potrzeb preferencji IP Box, czy też ulgi B+R, nie zdefiniował sformułowania „zwiększenia zasobów wiedzy”, nie jest jasne czy zasoby wiedzy odnoszą się do wiedzy ogólnej, wiedzy pracowników, wiedzy w przedsiębiorstwie, czy też wiedzy w danej dziedzinie przemysłowej lub naukowej. Nie ma zatem przeszkód, aby przyjąć, że sformułowanie „zwiększenie zasobów wiedzy” odnosi się wyłącznie do wiedzy danego przedsiębiorstwa, gdyż ustawodawca nie przewidział minimalnego progu skalowalności zwiększenia zasobów wiedzy. Istotny jest element celowościowy w postaci zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań, niezależnie od tego czy zastosowania te obejmują wyłącznie jedno przedsiębiorstwo czy też całe państwo, kontynent lub świat”.
Zważywszy na powyższe wskazać należy, iż zdefiniowane w taki sposób przesłanki, jakie musi spełniać działalność badawczo-rozwojowa, potwierdzają organy podatkowe, a przedstawiane przez nie rozumienie działalności badawczo-rozwojowej jest tożsame.
Powyższe potwierdza m.in. interpretacja Dyrektora Informacji Skarbowej z dnia 14 marca 2017 r., nr 1462-IPPB5.4510.21.2017.2.MR, w której wskazano, że „ (...) innowacja jest to każda zmiana, która coś ulepsza, daje nową jakość lub pozwala stworzyć nowy produkt, usługę bądź nową jakość. Może to być zmiana radykalna, dająca zupełnie nowy produkt, ale również cząstkowa, prowadzona do udoskonalenia produktu. Dlatego też definicja tego słowa jest bardzo szeroka”.
Również w Interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 15 kwietnia 2019 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.143.2019.1.ES, wskazano, iż:
„Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. (...) z art. 5a pkt 38 ww. ustawy wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób, czyli chodzi o bieżące prowadzenie prac badawczo -rozwojowych podjętych w przyszłości, jak i rozpoczęcie działań badawczo-rozwojowych przy jednoczesnym założeniu, że podatnik w przyszłości będzie dalej podejmował i realizował prace tego rodzaju. Przesłankę tę należy zatem rozumieć jako zakaz obejmowania ulgą incydentalnych działań podatnika. Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań”.
Zdaniem Wnioskodawcy, wszelkie wskazane wyżej cechy występują w przypadku opisanych w stanie faktycznym prac realizowanych przez Wnioskodawcę. Działalność członków Działu B+R w zakresie opracowania i wytworzenia innowacyjnej, autorskiej platformy do wydawania gier i wprowadzania na rynek nowych, innowacyjnych produktów/usług bądź ulepszania/udoskonalanie dotychczasowych produktów/usług lub ulepszania procesów produkcyjnych jest procesem niezwykle złożonym, wymagającym przeprowadzenia wielu testów oraz prób w celu uzyskania zadowalających rezultatów. Zatem, ta działalność ma charakter twórczy. W powyższym procesie konieczne jest także wykorzystanie specjalistycznej wiedzy informatycznej i doświadczenia pracowników wynikającego z poprzednio przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych.
Powyższe działania podejmowane w sposób usystematyzowany według wskazanej powyżej procedury prowadzenia prac badawczo-rozwojowych i są ukierunkowane na zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Na etapie opracowywania nowych/ulepszonych produktów/usług lub udoskonalania technologii produkcji, Wnioskodawca wykonuje bądź zleca szereg prób i testów. Wyniki przeprowadzanych prac pozwalają udoskonalać i poprawiać pożądane parametry, niezbędne do osiągnięcia zadowalających rezultatów już na etapie finalnym, czyli produkcyjnym. Wykonywane prace dają możliwość ciągłych modyfikacji, których skutkiem końcowym ma być stworzenie nowego innowacyjnego produktu lub udoskonalenie istniejącego produktu/usługi lub ulepszenie procesu produkcyjnego.
Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1
Przenosząc przedstawioną powyżej analizę definicji prac badawczo-rozwojowych do wskazanej w pytaniu nr 1 działalności badawczo-rozwojowej warto zauważyć, że:
a)dotyczy ona opracowania i wytworzenia innowacyjnej, autorskiej platformy do produkcji (wydawania) gier i wdrażanie ulepszeń do tego oprogramowania w celu stworzenia nowych produktów/usług i ulepszenia istniejących produktów/usług,
b)posiada ona charakter twórczy, z racji tego że dokonywane przez wyspecjalizowanych członków działu B+R działania służą opracowaniu i wytworzeniu innowacyjnej, autorskiej platformy do produkcji (wydawania) gier i wdrażanie ulepszeń do tego oprogramowania w celu stworzenia nowych produktów/usług i ulepszenia istniejących produktów/usług – takie innowacyjne rozwiązania dotychczas nie istniały w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy, a są konieczne ze względu na wymogi rynkowe,
c)prace badawczo-rozwojowe są wykonywane w ściśle uporządkowany sposób, przy uwzględnieniu odpowiedniego systemu, harmonogramu oraz wcześniej przygotowanego planu,
d)nad realizacją prac czuwają członkowie Działu B+R zatrudnieniu na umowę zlecenia, o dzieło posiadający doświadczenie, zdobyte w ramach wcześniej prowadzonych prac badawczo-rozwojowych oraz specjalistyczną wiedzę, konieczną w kontekście realizacji projektów badawczo-rozwojowych.
Działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 UPDOF stanowi opracowanie i wytworzenie innowacyjnej, autorskiej platformy do produkcji (wydawania) gier i wdrażanie ulepszeń do tego oprogramowania w celu stworzenia nowych produktów/usług i ulepszenia istniejących produktów/usług w połączeniu z nowymi technologiami ICT (technologie informacyjne i komunikacyjne).
Konieczne jest stworzenie „od zera” dokumentacji technicznej aplikacji i opracowanie nowego procesu produkcji gier dotychczas nie stosowanego w Spółce.
Taka działalność ma walor działalności innowacyjnej i badawczo-rozwojowej na skalę przedsiębiorstwa, ponieważ opracowanie i wytworzenie innowacyjnej, autorskiej platformy do produkcji (wydawania) gier wymaga kreatywnego, twórczego podejścia, przeanalizowania możliwości „usprawnienia” oraz przygotowania optymalnego rozwiązania pod względem konstrukcyjnym (programistycznym). Musi ono zarazem spełniać oczekiwania systemów operacyjnych Android i iOS.
Do realizacji opisanego powyżej oprogramowania niezbędne jest posiadanie odpowiedniego zespołu ludzkiego posiadające wysokie kompetencje i know how, zarówno w zakresie rynku gier, jak i w zakresie projektowania i wdrażania innowacyjnych, twórczych rozwiązań technicznych (informatycznych) oraz specjalistycznego sprzętu komputerowego oprogramowania. Powyższe innowacje są i będą kreowane przez członków Działu B+R według ich twórczych konceptów opartych na posiadanej wiedzy informatycznej oraz doświadczeniu zawodowym. Działalność ta jest i będzie prowadzona w sposób systematyczny, ciągły i zorganizowany w ramach prac Działu B+R.
Prace badawczo-rozwojowe są i będą wykonywane według z góry określonego schematu (opisanego poniżej) prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w celu osiągnięcia oczekiwanych parametrów, co jednoznacznie wskazuje, iż działalność badawczo-rozwojowa Wnioskodawcy jest prowadzona w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia.
Powyższa działalność ma na celu łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, a zatem spełnia przesłanki definicji prac rozwojowych zawartej w art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Nie ulega wątpliwości, iż zgodnie z wyżej wskazanymi przesłankami działalność badawczo-rozwojowa musi mieć także określony cel. Celem tym zgodnie z Objaśnieniami podatkowymi z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP BOX, jest nakierowanie na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Działania podejmowane przez Wnioskodawcę w ramach prac badawczo-rozwojowych z całą pewnością zwiększają zasób wiedzy. Pracownicy realizujący zadania w ramach projektu uzyskują specjalistyczną wiedzę. Uzyskiwana, w ramach kolejnych projektów, wiedza pozwoli na tworzenie coraz to nowszych, lepszych i bardziej innowacyjnych rozwiązań technologicznych pozwalających na opracowanie i wytworzenie innowacyjnej, autorskiej platformy do produkcji gier mobilnych. Z całą pewnością realizowane prace badawcze w konsekwencji skutkują ciągłym zwiększaniem zasobów wiedzy posiadanych przez członków Działu B+R Wnioskodawcy. Z kolei zwiększane, w ramach kolejnych prac badawczo-rozwojowych, zasoby wiedzy wykorzystywane będą do tworzenia nowych rozwiązań.
Co ważne, działalność badawczo-rozwojowa w zakresie opracowywania innowacyjnej, autorskiej platformy do produkcji (wydawania) gier jest wykonywana przez Wnioskodawcę w systematyczny sposób. Tym samym, działania podejmowane są w sposób zaplanowany, a osiąganie wyznaczonych celów jest na bieżąco monitorowane. Każdy projekt jest realizowany według z góry określonej procedury prac badawczo-rozwojowych. Zatem działalność badawczo-rozwojowa Wnioskodawcy w powyższym zakresie prowadzona jest w sposób uporządkowany, według ściśle określonego systemu, w sposób metodyczny oraz z góry zaplanowany.
Przedstawione stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym wskazane wyżej cechy poświadczają badawczo-rozwojowy charakter działalności potwierdza wiele interpretacji wydanych przez organy podatkowe w pokrewnych stanach faktycznych.
Przykładem takich interpretacji są, np.:
1)interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25 października 2019 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.441.2019.1.JKT,
2)interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 października 2019 r., nr 0114-KDIP2-1.4010.372.2019.1.JS,
3)interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 maja 2017 r., nr 0114-KDIP2-1.4010.41.2017.1.MR,
4)interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 6 września 2017 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.165.2017.2.APO,
5)interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 sierpnia 2019 r., nr 0114-KDIP2-1.4010.166.2019.3.PW/SP,
6)interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 lipca 2020 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.179.2020.2.NL.
Wprowadzenie do stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytań 2-6
Przyjmując założenie, iż prowadzoną przez Wnioskodawcę działalność opisaną w pkt II można uznać za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 UPDOF, uprawniać to będzie Wnioskodawcę do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 26e ust. 1 UPDOF.
Koszty realizacji opisanych we wniosku prac Wnioskodawca ponosi ze środków własnych.
Zgodnie z art. 26e ust. 8 UPDOF, podatnicy korzystający z odliczenia, o którym mowa w art. 26e ust. 1 UPDOF, są obowiązani wykazać w zeznaniu poniesione koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu. Ponadto, art. 24a ust. 1b UPDOF wskazuje na konieczność wyodrębnienia w ewidencji rachunkowej kosztów działalności B+R.
W konsekwencji, podatnikowi podatku PIT przysługuje prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym pod warunkiem, że:
·poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 w zw. z art. 26e ust. 1 UPDOF,
·koszty działalności badawczo-rozwojowej stanowiły dla niego koszty uzyskania przychodów w rozumieniu UPDOF,
·koszty działalności B+R mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ust. 2-3 UPDOF,
·w ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1b UPDOF, wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
·wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
·kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w UPDOF,
·koszty kwalifikowane nie zostały mu zwrócone w jakiekolwiek formie.
Należy zauważyć, że przepisy UPDOF nie zawierają dodatkowych warunków, jakie podatnik powinien spełnić w przypadku, gdy postanowi on ujmować koszty prac badawczo-rozwojowych dla celów podatkowych zgodnie z art. 22 ust. 7b pkt 1, albo punkt 2 albo punkt 3 UPDOF. W rezultacie, zgodnie z wyborem podatnika, w przypadku prowadzenia prac badawczo-rozwojowych ich koszty mogą być przez podatnika rozpoznawane jako koszty podatkowe w trakcie trwania tych prac, bądź jednorazowo na moment ich zakończenia, albo też podatnik może rozpoznawać koszty tych prac poprzez odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnych i prawnych.
Wnioskodawca może zatem podjąć decyzję o sposobie potrącalności wydatków związanych z pracami badawczo-rozwojowymi, a następnie stosując ulgę i obliczając wysokość kosztów kwalifikowanych, ujętych uprzednio w rachunku podatkowym jako koszt, odliczyć je od podstawy opodatkowania w roku podatkowym, w którym dany koszt został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.
Zgodnie z art. 22 ust. 7b UPDOF, od decyzji Wnioskodawcy zależy forma rozliczania wydatków ponoszonych z tytułu prac badawczo-rozwojowych.
Wybrana przez Wnioskodawcę metoda zaliczenia wydatków dotyczących działalności badawczo-rozwojowej do kosztów uzyskania przychodów decydowała będzie o momencie, w którym uprawniony On będzie do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową w związku z ponoszonymi kosztami (przy założeniu, że koszty te spełnią warunki klasyfikacji jako koszty kwalifikowane w ramach powyższej ulgi).
Potwierdzeniem tego stanowisko jest np. interpretacja indywidualna z dnia 27 lutego 2019 r. nr 0113-KDIPT2-3.4011.596.2018.4.RR.
Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2
Zdaniem Wnioskodawcy, koszty osobowe członków działu badawczo-rozwojowego zatrudnionych na umowy zlecenia i o dzieło (a w przyszłości umowy o pracę), oraz osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia i o dzieło wspomagających prace wyżej wymienionego działu – w części odpowiadającej pracy związanej z działalnością badawczo-rozwojową, podatnik może uznać za koszt kwalifikowany na podstawie art. 26e ust. 2 pkt 1 i 1a UPDOF.
Wskazany przepis za koszty kwalifikowane uznaje:
a)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 przychody ze stosunku pracy, służbowego, pracy nakładczej, pojęcie pracownika ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
b)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 przychód z działalności wykonywanej osobiście pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.
Powyższe oznacza, że do kosztów kwalifikowanych można zaliczyć wydatki poniesione na pracowników wykonujących prace B+R, tj. wydatki na wynagrodzenie, godziny nadliczbowe, dodatki, nagrody, stanowiące przychody ze stosunku pracy, jak również sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, tj. składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe.
Pracownicy Działu B+R realizują prace stanowiące, w ocenie Wnioskodawcy, prace badawczo-rozwojowe. Jeśli pracownicy ci będą realizowali również inne zadania, Wnioskodawca zamierza zaliczać do kosztów kwalifikowanych czas w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.
Stanowisko Wnioskodawcy potwierdza m.in. interpretacja indywidualna z dnia 23 stycznia 2020 r. o nr 0113-KDIPT2-3.4011.652.2019.2.RR.
Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 3
Zdaniem Wnioskodawcy, koszty osobowe pracowników sprawujących funkcje nadzorcze i kierownicze nad pracami badawczo-rozwojowymi, w zakresie w jakim wykonywane przez nich czynności, w tym nadzorcze, związane są bezpośrednio z działalnością B+R, podatnik może uznać za koszt kwalifikowany na podstawie art. 26e ust. 2 pkt 1 i 1a UPDOF, w zakresie w jakim nie zostaną mu zwrócone.
Zgodnie z podręcznikiem Frascati „Proponowane procedury standardowe dla badań statystycznych w zakresie działalności badawczo-rozwojowej” (obowiązującym w krajach OECD do celów statystycznych), zawierającym procedury standardowe dla badań statystycznych w zakresie działalności badawczo-rozwojowej, w statystyce badawczo-rozwojowej przyjęło się, że dane odnoszące się do nakładów finansowych związanych z pracownikami B+R powinny obejmować „pełen koszt działalności badawczo-rozwojowej”, którego poniesienie jest „niezbędne do prawidłowej realizacji działalności B+R”.
Podręcznik wskazuje, że do prac B+R należy zaliczać również:
1)wykonywanie prac naukowo-technicznych na potrzeby projektów (projektowanie i przeprowadzanie eksperymentów i badań, konstruowanie prototypów itd.);
2)planowanie i kierowanie projektami B+R, szczególnie w ich aspekcie naukowo-technicznym;
3)przygotowywanie raportów cząstkowych i końcowych dla projektów badawczo-rozwojowych, szczególnie w odniesieniu do aspektów związanych z pracami badawczo-rozwojowymi;
4)obsługa administracyjna/koordynacja/kierowanie projektami badawczo-rozwojowymi.
Mając powyższe na uwadze, do pracowników zajmujących się działalnością B+R należy zaliczyć wszystkie osoby zatrudnione bezpośrednio przy działalności B+R. W szczególności do osób takich należy zaliczyć również osoby, które zajmują się choćby w części, czynnościami takimi jak czynności administracyjne bezpośrednio i nierozłącznie związane z pracami B+R, kierowanie działalnością B+R w aspekcie technicznym, raportowanie i konsultowanie w zakresie wykonywanej działalności B+R, czy też rekrutacja pracowników do działalności B+R.
Zatem również czynności o charakterze nadzorczym czy kierowniczym, jeżeli są związane bezpośrednio z działalnością B+R, należy zaliczyć do działań stanowiących prace badawczo-rozwojowe.
Czynności nadzorcze i kierownicze w ramach opisanych działań B+R są koniecznym elementem tychże działań. Skoro działalność pracowników nadzorowanych i kierowanych jest twórcza, to tym bardziej należy tę cechę przypisać działaniom osób, pod których nadzorem przeprowadzane są prace badawczo-rozwojowe.
Czynności mające konstytuować działalność B+R oraz wskazane zadania osób nadzorujących spełniają także kryterium celowości, to jest podejmowane są celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 11 maja 2018 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.159.2018.1.IZ wskazano, że wynagrodzenia osób pełniących w Spółce funkcje kierownicze w zakresie w jakim wykonywane przez nich czynności, w tym nadzorcze związane są bezpośrednio z działalnością badawczo-rozwojową mogą stanowić koszt kwalifikowany.
Powyższa teza znajduje także pośrednie potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych, w których organy podatkowe nie wyłączają z grupy kosztów kwalifikowanych kadry managerskiej i dyrektorskiej m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 marca 2017 r., nr 2461-IBPB-1-3.4510.1184.2016.1.TS.
Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie także w wyroku Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 23 czerwca 2020 r., sygn. akt I SA/Gl 1588/19, zgodnie z wykorzystanie swojej wiedzy technicznej i doświadczenia w procesie B+R bez wątpienia wyczerpuje ustawowe kryterium „wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”. Sąd zgodził się z wnioskodawcą, że wynagrodzenia takich osób wraz z należnymi składkami na ubezpieczenia społeczne mogą być uwzględniane w uldze B+R. Sąd wskazał, że jeśli ustawodawca nie rozróżnia pracowników, którzy „własnoręcznie” realizują działalność B+R (np. własnoręcznie przeprowadzają symulacje komputerowe, czy własnoręcznie testują prototyp) od pracowników, którzy kontrolują czy nadzorują te czynności oraz doradzają w tymże procesie – to interpretatorowi także tego czynić nie wolno.
Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 4
Zdaniem Wnioskodawcy, koszty odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo- rozwojowej stanowią koszt kwalifikowany w rozumieniu 26e ust. 3 UPDOF, w zakresie w jakim nie zostaną Mu zwrócone.
Środki trwałe w opisie stanu faktycznego środki trwałe zostały ujawniane w ewidencji jako środki trwałe, a od ich wartości początkowej dokonywane są odpisy amortyzacyjne według stawek określonych w UPDOF.
Zakupione przez Wnioskodawcę środki trwałe wprawdzie zostały zakupione w poprzednich latach, jednakże obecnie są wykorzystywane w ramach działalności badawczo-rozwojowej. W związku z tym odpisy amortyzacyjne, które pozostały do końca użyteczności ekonomicznej urządzeń powinny zostać zaklasyfikowane jako koszty kwalifikowane.
Stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają interpretacje indywidualne, m.in.:
·interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 21 listopada 2016 r., nr 2461-IBPB-1-2.4510.929.2016.1.BG, w której Dyrektor w pełni przyjął argumentację Wnioskodawcy w zakresie zaliczenia do kosztów kwalifikowanych odpisów od licencji nabytych przed rokiem objętym wnioskiem: „Wnioskodawca w celu realizacji prac inżynieryjnych korzysta z licencji na specjalistyczne programy komputerowe nabyte zarówno przed 2016 r. jak i nabywane na bieżąco. Z powołanego wyżej art. 18d ust. 3 updop wynika, że dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej stanowią koszty kwalifikowane. Dla skorzystania z odpisu kosztów kwalifikowanych znaczenie ma data dokonania odpisu amortyzacyjnego (przy założeniu, że odpis jest dokonywany zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów art. 16a-16m updop). Zatem do kalkulacji podstawy ulgi opisanej w art. 18d updop można włączyć odpisy amortyzacyjne od licencji na specjalistyczne programy komputerowe służące wykonywaniu prac inżynieryjnych”,
·interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 26 marca 2018 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.20.2018.2.MBD, w której zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawcy w zakresie zaliczenia do kosztów kwalifikowanych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które zostały nabyte w okresie nieobjętym wnioskiem. Wnioskodawca w swojej argumentacji powołał się na interpretację 2461-IBPB-1-2.4510.929.2016.1.BG: „Należy podkreślić, że powołane powyżej przepisy art. 18d ustawy o CIT, nie odnoszą się do momentu nabycia lub wytworzenia przez podatnika aktywów podlegających amortyzacji, odpisy od których mają stanowić koszt kwalifikowany. Warunkiem zaliczenia odpisów amortyzacyjnych do bazy kosztów kwalifikowanych jest wykorzystywanie przedmiotu amortyzacji w działalności badawczo-rozwojowej oraz zaliczenie odpisu amortyzacyjnego do kosztów uzyskania przychodu w roku podatkowym w którym mają być one zaliczone do bazy kosztów kwalifikowanych”.
Ponieważ środki trwałe, jak i wartości niematerialne i prawne mogą być wykorzystywane jedynie częściowo w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, zostaną one odliczone przez Wnioskodawcę w ramach kosztów kwalifikowanych wyłącznie w tej części, w jakiej będą wykorzystywane na potrzeby prac badawczo-rozwojowych.
Wnioskodawca stoi zatem na stanowisku, że na podstawie art. 26e ust. 3 UPDOF, będzie mieć prawo do uznania za koszty kwalifikowane dokonywanych w danym roku podatkowym i zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od urządzeń i oprogramowania, stanowiących środki trwałe, bądź wartości niematerialne i prawne.
Stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają interpretacje organów podatkowych, które wprawdzie zostały wydane na gruncie podatku CIT, jednakże zostały oparte na analogicznych przepisach jak w ustawie o PIT np.:
·interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25 maja 2017 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.11.2017.2.IZ, w której czytamy: „Natomiast, odnosząc się do odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych (w tym maszyn, urządzeń oraz sprzętu biurowego), wykorzystywanych przez Wnioskodawcę w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej należy zauważyć, że z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że do procesu rozwojowego nowego produktu leczniczego wykorzystywane są urządzenia, maszyny oraz inne środki trwałe Wnioskodawcy zakupione w celu prowadzenia prac badawczo-rozwojowych tego produktu, podlegające amortyzacji. Skoro, jak wskazuje Wnioskodawca, środki trwałe, wskazane we wniosku przez Wnioskodawcę, są związane i wykorzystywane w prowadzonych przez Wnioskodawcę pracach badawczo-rozwojowych, to również, w ocenie tut. Organu, odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 3 updop.”,
·interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 kwietnia 2017 r., nr 1462-IPPB5.4510.82.2017.1.MR, w której czytamy: „Tym samym wskazać należy, że odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych uwzględniające oprócz kosztów wdrożenia wydatki na ich nabycie, należy zaliczyć do kosztów kwalifikowanych w pełnej wysokości, stosownie do treści art. 18d ust. 3 ustawy, a następnie dla ustalenia wysokości odliczenia na podstawie art. 18d ust. 5 ustawy należy wyłączyć tą ich część, która nie odpowiada wkładowi własnemu związanemu zarówno z ich wdrożeniem, jak i nabyciem, bowiem obie kategorie tych wydatków wpływają na ich wartość początkową”,
·interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 lutego 2020 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.623.2019.1.BM, zgodnie z którą: „istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p., w ramach limitów, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych jeżeli są one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, jeżeli służą one bieżącej działalności, odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie stanowią kosztów kwalifikowanych. (...) powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w całości stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej.”
Do kosztów kwalifikowanych zaliczone będą mogły zostać również koszty związane z odpisami amortyzacyjnymi w zakresie środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10 000 00 zł i do których stosuje się możliwość skorzystania z tzw. jednorazowej amortyzacji. Należy bowiem wskazać, że przepisy updop nie wyłączają z kategorii kosztów kwalifikowanych wydatków tego rodzaju. Z tego względu, stosując zasadę o uznawaniu za koszty kwalifikowane odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych wykorzystywanych w działalności B+R, również odpisy jednorazowe (dokonywane w ramach tzw. jednorazowej amortyzacji) będą objęte zakresem art. 26e ust. 3 UPDOF.
Tożsamy pogląd wyraził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 13 czerwca 2019 r. 0112-KDIL3-3.4011.113.2019.2.AA, który uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe w zakresie zaliczenia do kosztów kwalifikowanych kosztów, m.in. kosztów sprzętu komputerowego oraz elektronicznego o wartości poniżej 10 000 zł.
Dodatkowo, Wnioskodawca zaznacza, że odpisy amortyzacyjne od środka trwałego wykorzystywanego w pracach badawczo-rozwojowych Wnioskodawcy, stanowią wydatki kwalifikowane i mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania tylko w tej części w której nie zostały sfinansowane otrzymaną dotacją zgodnie z art. 26e ust. 5 UPDOF.
Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 4 stycznia 2019 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.575.2018.1.AN, a także w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25 lutego 2020 r., nr 0114-KDIP2-1/4010.525.2019.2.JS, zgodnie z którą koszty kwalifikowane, nieobjęte finansowaniem, tj. niezwrócone w żadnej formie, mogą zostać odpisane od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p., w myśl art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p. Analogicznie przepisy znajdują się w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wnioskodawca wskazuje, iż w celu prowadzenia prac badawczo-rozwojowych:
• wykorzystuje środki trwałe:
-komputer z procesorem …, 16 GB RAM, dysk … GB, karta graficzna …,
-komputer z procesorem …, 32 GB RAM, Dysk … GB, karta graficzna …,
-telefony (…) - do testowania aplikacji mobilnej
• wykorzystuje wartości niematerialne i prawne:
-aplikacja graficzna …
·dzierżawi serwery robocze (powierzchnię na serwerach) oraz domenę (hosting), bazy danych, gdyż serwery muszą mieć m.in. płatny certyfikat … do …komunikacji pomiędzy serwerem a aplikacją mobilną (jest to konieczny poziom bezpieczeństwa aby zapobiec włamaniu do platformy i np. podmiany danych w aplikacji mobilnej)
·wykorzystuje płatne aplikacje … (licencja) do zbierania statystyk zdarzeń będące oprogramowaniem (narzędziami) pomiarowymi.
Należy wskazać, iż w związku ze specyfiką działalności Wnioskodawcy (świat komputerowy, wirtualny, niematerialny) nie występują klasyczne urządzenia pomiarowe (typu miarka), lecz wykorzystywane jest przez Wnioskodawcę wysoce zaawansowane (oprogramowanie) pomiarowe (analityczne) w celu rozwijania, ulepszanie platformy na podstawie identyfikacji i analizy zdarzeń w grach.
Ww. aplikacje umożliwią zbieranie zdarzeń występujących w produkowanych grach mobilnych takie jak: postęp testera (gracza), ilość odgadniętych zagadek, odblokowanie poziomu, ilość wydanej wirtualnej waluty itp.
Dzięki temu będziemy mieć możliwość tworzenia metryk (statystyk) w zależności od: wieku, płci, modelu telefonu, położenia geograficznego użytkowników itp. Gry mobilne Wnioskodawcy są dostępne poprzez aplikacje typu „…” na urządzeniach mobilnych (telefony, tablety) na całym świecie. W związku z powyższym istnieje konieczność przygotowania różnych wersji językowych oraz różnych wersji zagadek, tak aby były one dostosowane do światopoglądu czy potrzeb graczy z danego kontynentu, kręgu kulturowego, religijnego. Inne zagadki będą interesować mieszkańca Afryki, Azji czy Europy. Niektóre treści mogą być „obraźliwe” czy trudne do zrozumienia dla graczy z danego kraju czy kontynentu.
Metryki pozwalają zatem ocenić zaangażowanie testerów (graczy), zebrać dane o ich potrzebach i oczekiwaniach, co pozwala udoskonalić i dostosowywać Wnioskodawcy aplikacje mobilne do potrzeb graczy (klientów docelowych).
Jednocześnie należy podkreślić, iż Wnioskodawca nie jest w stanie określić wszystkich możliwych maszyn i urządzeń, wartości niematerialnych i prawnych, oprogramowania pomiarowego, które może wykorzystywać w pracach badawczo-rozwojowych ze względu na ich twórczy, eksperymentalny charakter, a co za tym idzie mogą podlegać różnorakim modyfikacjom w trakcie ich prowadzenia. W przypadku pojawienia się na rynku nowych, lepszych maszyn, urządzeń, wartości niematerialnych i prawnych, oprogramowania pomiarowego Wnioskodawca użyje ich w pracach rozwojowych.
Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 5
Koszty zakupu surowców i materiałów wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej wskazanej w pkt II stanowią koszt kwalifikowany w rozumieniu 26e ust. 2 pkt 2 UPDOF, jeśli nie zostaną zwrócone w jakiejkolwiek formie i są przeznaczone na działalność B+R.
Zgodnie z 26e ust. 2 pkt 2 UPDOF, za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.
Należy zwrócić uwagę, iż ww. przepis posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowiąc przy tym, iż w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.
Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w ocenie Wnioskodawcy, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii" (www.sjp.pwn.pl).
W zakresie definicji surowca wypowiedziała się również Rada Języka Polskiego. W ocenie Rady „nie ma podstaw, by kategorycznie wymagać od sposobu rozumienia hasła surowiec tego, aby był to wyłącznie materiał naturalny [...]. Współczesna definicja leksykograficzna hasła surowiec używanego we współczesnej polszczyźnie powinna mieć postać następującą: Substancja w pierwotnym stanie, zwykle pochodzenia naturalnego, stanowiąca materiał wyjściowy służący do wytwarzania jakichś rzeczy lub energii”.
Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, w ocenie Wnioskodawcy odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j.: Dz.U. z 2019 r. poz. 351; dalej: „UR”). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 UR materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.
Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, iż materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólno-administracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam. Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj. Walińska Anna. Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).
Wnioskodawca używa w trakcie prac badawczo-rozwojowych niektóre grafiki, zdjęcia, sample muzyczne (udźwiękowienie gry), które nabywa na własność w stosownych bankach danych (np. zdjęć).
Należy wskazać, iż w związku ze specyfiką działalności Wnioskodawcy (świat komputerowy, wirtualny, niematerialny) nie występują klasyczne materiały/surowce (typu stal), lecz materiały wykorzystywane są przez Wnioskodawcę to rastrowe i wektorowe grafiki, zdjęcia czy sample w celu rozwijania, ulepszanie platformy do wytwarzania gier. Są one własnością Wnioskodawcy (Wnioskodawca posiada do nich prawo własności).
Jednocześnie należy podkreślić, iż Wnioskodawca nie jest w stanie określić wszystkich możliwych materiałów/surowców, które może wykorzystywać w pracach badawczo-rozwojowych ze względu na ich twórczy, eksperymentalny charakter, a co za tym idzie mogą podlegać różnorakim modyfikacjom w trakcie ich prowadzenia. W przypadku pojawienia się na rynku nowych, lepszych materiałów/surowców Wnioskodawca użyje ich w pracach badawczo-rozwojowych.
Ustawodawca nie objaśnia również, co należy rozumieć przez bezpośredni związek nabywanych materiałów i surowców z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, pozostawiając tym samym swobodę podatnikom w zakresie możliwości udowodnienia takiego związku. Zasadne wydaje się przyjęcie, że materiały i surowce nabyte i wykorzystane na potrzeby prowadzonej działalności innowacyjnej są bezpośrednio z tą działalnością związane. W stanie faktycznym opisanym przez Wnioskodawcę, nabywane surowce są wykorzystywane do wytworzenia nowych produktów/usług bądź ulepszenia istniejących. Wytwarzane produkty/usługi mają charakter nowatorski i unikatowy, o odpowiedniej jakości i funkcjonalności.
Na temat zaliczenia do kosztów kwalifikowanych surowców i materiałów wypowiedział się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej m.in. w interpretacji indywidualnej z dnia 23 stycznia 2020 r. o nr 0113-KDIPT2-3.4011.652.2019.2.RR, który w pełni przyjął argumentację Wnioskodawcy opartą na powyższych założeniach.
Możliwość zaliczenia wydatków poniesionych na materiały oraz surowce, które są następnie wykorzystywane do działań badawczo-rozwojowych również wynikają z literalnego brzmienia przepisów.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 listopada 2018 r., nr 0114-KDIP2-1.4010.346.2018.2.JS: „Kosztem kwalifikowanym u Wnioskodawcy, w myśl art. 18d ust. 2 pkt 2 mogą być również wydatki poniesione w pełnej wysokości na materiały i surowce, z uwagi na fakt, że były/są/będą wykorzystywane wyłącznie do realizacji działalności B+R. Powyższe dotyczy również wymienionych we wniosku narzędzi, o ile wykorzystywane są one wyłącznie do zadań w ramach realizacji prac B+R. W przeciwnym wypadku, narzędzia będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej będą one służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej”.
Stanowisko to zostało potwierdzone w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 stycznia 2020 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.627.2019.1.JKU, zgodnie z którą „Biorąc pod uwagę cytowane przepisy stwierdzić należy, że konstrukcja art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych, kosztów wszelkich materiałów, surowców i wyposażenia, które są kosztami uzyskania przychodów i wykorzystywane są bezpośrednio w działalności badawczo-rozwojowej. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo- rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności”.
Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 6
Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku nabycia niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności oprogramowania pomiarowego Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć je do kosztów kwalifikowanych zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 2a UPDOF.
Wnioskodawca w celu prowadzenia prac badawczo-rozwojowych wykorzystuje płatne aplikacje … (licencja) do zbierania statystyk zdarzeń – są to aplikacje (oprogramowanie) pomiarowe.
Należy wskazać, iż w związku ze specyfiką działalności Wnioskodawcy (świat komputerowy, wirtualny, niematerialny) nie występują klasyczne urządzenia pomiarowe (typu miarka), lecz wykorzystywane jest przez Wnioskodawcę wysoce zaawansowane (oprogramowanie) pomiarowe (analityczne) w celu rozwijania, ulepszanie platformy na podstawie identyfikacji i analizy zdarzeń w grach.
W przypadku gdy będzie konieczne nabycie specjalistycznego sprzętu/oprogramowania pomiarowego na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, Wnioskodawca powinien mieć możliwość zaliczenia kosztów ich zakupu do kosztów kwalifikowanych z tytułu ulgi badawczo-rozwojowej. Takie specjalistyczne sprzęty/oprogramowanie pomiarowe nie jest ujawniane jako środki trwałe, niemniej jednak jest ono istotną częścią wyposażenia wykorzystywanego w ramach pracy badawczo-rozwojowej.
Jednocześnie należy podkreślić, iż Wnioskodawca nie jest w stanie określić wszystkich możliwych urządzeń/oprogramowania pomiarowego, które może wykorzystywać w pracach badawczo-rozwojowych ze względu na ich twórczy, eksperymentalny charakter, a co za tym idzie mogą podlegać różnorakim modyfikacjom w trakcie ich prowadzenia. W przypadku pojawienia się na rynku nowych, lepszych, urządzeń/oprogramowania pomiarowego Wnioskodawca użyje ich w pracach badawczo-rozwojowych.
Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 18 grudnia 2019 r., nr 0114-KDIP2-1.4010.446.2019.4.MR.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.
W pierwszej kolejności przedstawił Pan wątpliwość dotyczącą kwestii czy prowadzone przez Pana prace w zakresie opracowywania i wytworzenia innowacyjnej, autorskiej platformy do produkcji (wydawania) gier i wdrażanie ulepszeń do tego oprogramowania w celu stworzenia nowych produktów/usług/i ulepszenia istniejących produktów/usług opisane w stanie faktycznym, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co uprawnia Pana do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 26e ust. 1 tej ustawy.
Z opisu we wniosku wynika, że celem dotychczasowych i planowanych prac badawczo-rozwojowych jest opracowanie innowacyjnej, autorskiej platformy do produkcji (wydawania) gier i wdrażanie ulepszeń do tego oprogramowania w celu stworzenia nowych produktów/usług i ulepszenia istniejących produktów/usług. Powyższe prace badawczo-rozwojowe będą stanowić autorską innowację i jednocześnie ulepszenie procesu wydawania gier mobilnych przez Wnioskodawcę.
Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą:
Przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych - oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.–- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.– Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.):
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
a)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
b)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Z kolei, w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:
Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych – oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym:
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zatem, z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy.
Twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawia się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Mając na uwadze przedstawiony przez Pana we wniosku opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego oraz cytowane przepisy, należy stwierdzić, że czynności wskazane przez Pana w opisie wykonywane w ramach działalności gospodarczej można uznać jako prace stanowiące działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Według art. 26e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za koszty kwalifikowane uznaje się:
1)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
1a)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
2)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
2a)nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;
3)ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;
4)odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;
4a)nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;
5)koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:
a)przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
b)prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
c)odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
d)opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.
Stosownie do art. 26e ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
W przypadku wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 22b ust. 2 pkt 2, za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane od tej wartości niematerialnej i prawnej odpisy amortyzacyjne w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2.
W myśl art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
Jak stanowi art. 26e ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.
Zgodnie z art. 26e ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.
Z kolei stosownie do art. 26e ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
- w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikro przedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r.– Prawo przedsiębiorców – 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
- w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a, ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
- w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.
Ponadto w myśl art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 26eb ust. 1.
W myśl art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych, o których mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.
W oparciu o wskazane wyżej przepisy, należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:
1)podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
2)w ramach działalności badawczo-rozwojowej podatnik poniósł koszty będące kosztami kwalifikowanymi w rozumieniu art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
3)koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
4)podatnik nie uwzględnił kosztów kwalifikowanych w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 63a lub pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
5)w ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
6)podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
7)kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych,
8)koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.
W odniesieniu do Pana wątpliwości dotyczącej możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych kosztów osobowych (wskazanych w art. 26e ust. 2 pkt 1 i 1a ww. ustawy):
- członków Działu B+R zatrudnionych na umowy zlecenia i o dzieło (a w przyszłości na umowy o pracę), oraz osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umów zlecenia i o dzieło, wspomagających prace Działu B+R – w części odpowiadającej pracy związanej z działalnością badawczo-rozwojową oraz
- pracowników sprawujących funkcje nadzorcze i kierownicze nad pracami badawczo-rozwojowymi, w zakresie w jakim wykonywane przez nich czynności, w tym nadzorcze, związane są bezpośrednio z działalnością B+R
stwierdza się co następuje.
Przepis art. 26 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozwala zaliczyć do kosztów kwalifikowanych poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.
Z kolei, przepis art. 26e ust. 2 pkt 1a ww. ustawy, daje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.
Zatem, ustawodawca w treści art. 26e ust. 2 pkt 1 i pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej i do czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu, czyli do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.
W przypadku gdy pracownik/zleceniobiorca w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.
Mając powyższe na uwadze, należy zatem przyjąć, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy wynagrodzenie oraz składki od wynagrodzenia (w całości lub w części) stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 i pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W opisie sprawy wskazał Pan, że koszty osobowe czyli wynagrodzenie stanowiące przychody ze stosunku pracy, wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło/umowy zlecenia oraz składki na ubezpieczenie społeczne finansowane przez Pana zostaną zaliczone do kosztów kwalifikowanych w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika/wykonywania usługi/umowy o dzieło w danym miesiącu.
Wskazał Pan też, że prowadzona jest przez Pana ewidencja czasu pracy pozwalająca na wyodrębnienie czasu pracy osób zatrudnionych przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu.
Ponadto określił Pan, że w skład należności dotyczących pracowników nie wchodzą/nie będą wchodzić np. wynagrodzenia za: czas choroby, za czas urlopu, za czas opieki nad dzieckiem itp. Wynagrodzeń czas choroby, za czas urlopu, za czas opieki nad dzieckiem itp. nie zamierza Pan odliczać w ramach ulgi B+R.
Odnosząc cytowane powyżej przepisy do przedstawionego we wniosku opisu koszty osobowe członków działu badawczo-rozwojowego zatrudnionych na umowy zlecenia i o dzieło (a w przyszłości umowy o pracę), oraz osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia i o dzieło wspomagających prace wyżej wymienionego działu – w części odpowiadającej pracy związanej z działalnością badawczo-rozwojową, mogą stanowić koszt kwalifikowany na podstawie art. 26e ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Także koszty osobowe pracowników sprawujących funkcje nadzorcze i kierownicze nad pracami badawczo-rozwojowymi, w zakresie w jakim wykonywane przez nich czynności, w tym nadzorcze, związane są bezpośrednio z działalnością B+R, mogą stanowić koszt kwalifikowany na podstawie art. 26e ust. 2 pkt 1 i 1a ww. ustawy.
Podkreślić należy, że przepis art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie obejmuje składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych jako wydatków podlegających odliczeniu jako wydatki kwalifikowane.
Kolejna Pana wątpliwość dotyczy kwestii czy może Pan w kosztach kwalifikowanych wskazanych w art. 26e ust. 3 UPDOF – może Pan uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, koszty odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością) opisanych w stanie faktycznym i wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej opisanej w stanie faktycznym.
W myśl art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
Choć ustawodawca nie użył w treści art. 26e ust. 3 powołanej ustawy sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że za ww. koszty kwalifikowane podatnicy mogą uznać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Z opisu wynika, że wprowadzona przez Pana ewidencja pozwala na określenie czasu wykorzystania danego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej na prowadzoną przez Pana działalność badawczo-rozwojową w stosunku do ogólnego czasu wykorzystania danego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej w Pana przedsiębiorstwie.
W sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Odnosząc powyższe przepisy do przedstawionego we wniosku Organ zgadza się z Pana stanowiskiem, że na podstawie art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ma Pan prawo do uznania za koszty kwalifikowane dokonywane w danym roku podatkowym i zaliczane do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od urządzeń i oprogramowania, stanowiących środki trwałe, bądź wartości niematerialne i prawne.
Odnosząc się z kolei do kwestii czy może Pan uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, wydatki wskazane w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy, tj. nabycia materiałów i surowców zużytych na wytworzenie i testowanie nowych produktów w ramach działalności badawczo-rozwojowej stwierdzić należy, że art. 26e ust. 2 pkt 2 cytowanej ustawy stanowi, iż warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.
W odniesieniu do kosztów materiałów i surowców zużytych podczas prac badawczo-rozwojowych należy zwrócić uwagę, że w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach ustawy o podatku dochodowym od fizycznych, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.
Warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jako kosztów kwalifikowanych, wymienionych w art. 26e ust. 2 pkt 2 ww. ustawy, jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.
Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji niniejszego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych, dla celów ustalenia zakresu zastosowania ulgi należy posłużyć się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).
Z kolei, w zakresie interpretacji pojęcia „materiały” należy odwołać się do interpretacji tego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 tej ustawy: materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.
Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólno-administracyjnej.
Konstrukcja art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z poczynionymi powyżej uwagami pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych, kosztów materiałów i surowców, których definicje słownikowe przytoczono powyżej, stanowiących koszty uzyskania przychodów, niezbędnych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli bez takich elementów niemożliwe będzie jej prowadzenie.
Jak wskazał Pan we wniosku obecnie wykorzystywane materiały i surowce niezbędne do realizacji projektów do momentu zakończenia prac nad innowacyjną platformą do wydawania gier są/będą wykorzystywane wyłącznie w prowadzonej przez Pana działalności, którą uważa Pan za działalność badawczo-rozwojową.
Zatem, poniesione przez Pana wydatki na koszty materiałów/surowców, które są bezpośrednio związane z pracami badawczo-rozwojowymi, stanowią wydatki kwalifikowane mieszczące się w przepisie art. 26e ust. 2 pkt 2 powołanej ustawy.
W przypadku materiałów lub surowców wykorzystywanych nie tylko do działalności badawczo-rozwojowej, podatnik ma możliwość rozliczenia wyłącznie tej części kosztów, która jest związana z działaniami badawczo-rozwojowymi.
Kolejna Pana wątpliwość dotyczy kwestii czy może Pan uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki na nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności urządzeń pomiarowych oraz naczyń i przyborów laboratoryjnych.
Takie specjalistyczne sprzęty/oprogramowanie pomiarowe nie jest ujawniane jako środki trwałe, niemniej jednak jest ono istotną częścią wyposażenia wykorzystywanego w ramach pracy badawczo-rozwojowej.
Z powyższego przepisu wynika, że warunkiem uznania wydatków na nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych jest wykorzystywanie bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Użycie w powyższym przepisie sformułowania w szczególności, oznacza że wymieniony katalog sprzętów nie jest zamknięty.
Według internetowego słownika języka polskiego PWN, „sprzęt” to: przedmiot użytkowy, przedmioty używane do jakichś prac lub w jakichś okolicznościach. Według słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego, sprzęt to każdy przedmiot użytkowy jak mebel, narzędzie, naczynie, to przedmioty używane w określonym celu, związane z jakąś dziedziną.
Z kolei, „specjalistyczny” wg słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego, oznacza m.in. związany z pewną specjalnością.
Z cytowanego powyżej art. 26e ust. 2 pkt 2a ww. ustawy wynika, że aby poniesione wydatki na sprzęt specjalistyczny, uznać za koszty kwalifikowane muszą być spełnione następujące warunki:
-sprzęt nie stanowi środka trwałego,
-zalicza się do kategorii „sprzętu specjalistycznego”, oraz
-jest wykorzystywany bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Mając na uwadze powyższe, zgodzić się należy, że w przypadku nabycia niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności oprogramowania pomiarowego, będzie Pan mógł zaliczyć je do kosztów kwalifikowanych zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 2a powołanej ustawy.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
-stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia,
-zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
W niniejszej interpretacji Organ nie odnosił się do oceny opisanej przez Pana w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego dzierżawy serwerów roboczych (powierzchni na serwerach) oraz domeny (hosting), bazy danych, jako wydatków kwalifikowanych, ponieważ kwestia ta nie była przedmiotem Pana zapytania.
Niniejszą interpretację wydano w oparciu o opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego.
To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi dla siebie korzystne skutki prawne.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).