Skutki podatkowe uczestnictwa w zagranicznych funduszach inwestycyjnych. - Interpretacja - 0115-KDIT1.4011.527.2023.2.MST

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 6 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.527.2023.2.MST

Temat interpretacji

Skutki podatkowe uczestnictwa w zagranicznych funduszach inwestycyjnych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe, jednak z innych względów niż przez Pana wskazane.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 lipca 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych uczestnictwa w zagranicznych funduszach inwestycyjnych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie organu – pismami z 26 września 2023 r. oraz 9 października br. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan polskim rezydentem podatkowym. Korzysta Pan z usług zagranicznego brokera w Banku G w Szwajcarii. Broker inwestuje w ETF (Exchange Trade Funds – fundusze inwestycyjne notowane na giełdzie) po całym świecie. W danym okresie kupuje jednostki tych funduszy, potem przy lepszej koniunkturze je sprzedaje. Są dwa rodzaje tych ETF – akumulacyjne i dystrybucyjne. Od niektórych tych ETF otrzymuje Pan dywidendę.

Uzupełnienie wniosku

Fundusze ETF zarejestrowane są w szczególności w Irlandii, Luksemburgu i UK. Są to zagraniczne fundusze inwestycyjne odwzorowujące zachowanie popularnych indeksów giełdowych. Same fundusze ETF nie są papierem wartościowym, ale jednostki uczestnictwa w funduszach ETF spełniają warunki uznania ich za taki. Jednostki uczestnictwa w funduszach ETF są niezbywalne na rzecz osób trzecich. Bank G w skali roku dokonuje sprzedaży jednostek uczestnictwa w funduszach ETF na rzecz tych funduszy.

Fundusze ETF, którymi obraca Bank G są osobami prawnymi albo podmiotami, które do celów podatkowych są traktowane jak osoby prawne. Ich kraje rezydentury (domicle), po tym co jest wypisane w Tax Report, znajdują się w Europie: Irlandia, Luksemburg i UK.

Fundusze inwestycyjne ETF, które używa Bank G i które figurują w Tax Report są typu dystrybucyjnego (distributing), a Pan otrzymuje dywidendę jako wartość kumulowaną poszczególnych wypłat raz do roku. Przypuszcza Pan, że wysokość poszczególnej dywidendy zależy od kondycji rynkowej danego funduszu inwestycyjnego ETF. Dywidendy te są dopisywane do rachunku, nie może Pan decydować o ich dalszym przeznaczeniu, wchodzą do obrotu, do dyspozycji Banku G.

W Pana przypadku, w krajach siedziby funduszy ETF dywidendy te są zwolnione z podatku u źródła – wynosi on 0%. Przez cały okres Pana obecności jako klient Banku G (od 2018 roku) nie pobrał Pan z tego Banku żadnych zasobów pieniężnych, nie zrealizował żadnego zysku z dywidend, ani ze zbycia jednostek zagranicznych funduszy ETF. Wszelkie przysporzenie majątkowe zostało jedynie dopisane do konta, a sami doradcy (advisors) pracujący w Banku G nazywają te zasoby „paper money” –pieniądze na papierze, które dzisiaj są, a jutro w razie złej koniunktury mogą stopnieć do zera lub nawet osiągnąć wartość ujemną.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą w Polsce – „Działy specjalne produkcji rolnej – ogrodnictwo”. Działalność ta nie jest związana z inwestowaniem w jednostki uczestnictwa w funduszach ETF. Pana wniosek dotyczy roku podatkowego 2018 i lat następnych, gdyż do dzisiaj nie ma Pan klarownego algorytmu jak liczyć ten podatek, a jest Pan zmuszony liczyć go osobiście. Po ostatecznym wyjaśnieniu tej sprawy będzie Pan musiał zapłacić wszystkie kary i odsetki za zwłokę za te minione lata.

Pytanie

Czy dywidendy od funduszy inwestycyjnych notowanych na giełdzie, która idzie w górę i w dół są opodatkowane w Polsce?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, dywidendy te nie powinny być opodatkowane, bo sytuacja finansowa tych funduszy inwestycyjnych jest wysoko niestabilna.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe, jednak z innych względów niż przez Pana wskazane.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zasada powszechności opodatkowania

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.) reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych.

Co do zasady opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody osób fizycznych (art. 9 ust. 1 ustawy). Dochodem jest nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania (art. 9 ust. 2).

Pojęcie przychodu

Ogólną definicję przychodu zawiera art. 11 ust. 1 ustawy. W myśl tego przepisu przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, z zastrzeżeniem:

-w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2018 r.: art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 25b, art. 30f;

-w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.: art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f.

Pojęcie przychodu wiąże się z przysporzeniem majątkowym po stronie podatnika, z wartością wchodzącą do jego majątku. Ustawodawca odróżnia przy tym przysporzenia, które mają charakter:

pieniężny – pieniądze i wartości pieniężne;

niepieniężny – świadczenia w naturze (otrzymane rzeczy lub prawa), nieodpłatne świadczenia inne niż świadczenia w naturze (otrzymane usługi lub świadczenia polegające na udostępnianiu rzeczy lub praw).

Aby przychód powstał musi być:

otrzymany przez podatnika – tj. podatnik musi go rzeczywiście „dostać, odebrać”, albo

postawiony do dyspozycji podatnika – tj. zostać mu faktycznie udostępniony lub przekazany do odbioru.

Źródła przychodów

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych rozróżnia odrębne źródła przychodów osób fizycznych. Od tego, z jakiego źródła pochodzą przychody zależą zasady ich opodatkowania.

Źródła przychodów są określone w art. 10 ust. 1 pkt 1-9 ustawy. Należą do nich m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c (art. 10 ust. 1 pkt 7).

Dany przychód osoby fizycznej jest przypisywany tylko i wyłącznie do jednego określonego źródła przychodów. Aby prawidłowo zakwalifikować przychód do konkretnego źródła przychodów należy uwzględnić wszystkie okoliczności związane z jego powstaniem (uzyskaniem).

Szczegółowe regulacje dotyczące przychodów z poszczególnych źródeł zostały zawarte w art. 12-20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Do kategorii przychodów z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7, ustawodawca zaliczył m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy).

Stosownie natomiast do treści art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a: z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Ocena Pana sytuacji

Jak wynika z podanych przez Pana informacji, nie dysponuje Pan wartościami kumulowanych wypłat pochodzących od funduszy ETF, a są one dopisywane do Pana rachunku – konta prowadzonego przez Bank (q) w Szwajcarii. Nie może Pan decydować o ich dalszym przeznaczeniu, lecz wchodzą one do obrotu, pozostając w dyspozycji tego Banku. Wskazuje Pan ponadto, że nie pobrał z Banku G żadnych zasobów pieniężnych, nie zrealizował żadnego zysku z dywidend ani ze zbycia jednostek zagranicznych funduszy.

Powyższe oznacza, że nie otrzymuje Pan świadczenia w postaci dywidendy. Dywidendy te nie są Panu faktycznie przekazywane w formie pieniężnej, ani nie są postawione Panu do dyspozycji.

Zatem na moment, kiedy „dywidendy” są dopisywane do Pana rachunku jako klienta szwajcarskiego banku, nie można uznać ich za Pana przychód w rozumieniu art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Skoro dywidendy te w ogóle nie są Pana przychodem, nie są także Pana przychodem z kapitałów pieniężnych w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy. Ustawodawca wiąże bowiem powstanie przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (którymi to osobami prawnymi są – jak Pan wskazał – fundusze ETF) z ich faktycznym uzyskaniem.

Należy zgodzić się więc z Pana stanowiskiem, że opisane we wniosku „dywidendy” nie są opodatkowane. Brak ich opodatkowania nie wynika jednak – jak Pan argumentuje – z wysoko niestabilnej sytuacji finansowej funduszy inwestycyjnych ETF, a z faktu, że w przedmiotowej sprawie nie mamy do czynienia z przychodem, a co za tym idzie również z dochodem, który byłby opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Taki przychód może natomiast powstać dopiero w sytuacji zrealizowania przez Pana jednostek uczestnictwa w funduszach ETF poprzez ich odkupienie przez te fundusze albo umorzenie tytułów uczestnictwa w funduszach i otrzymanie przez Pana lub postawienie Panu do dyspozycji związanego z tym przysporzenia majątkowego.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).