Temat interpretacji
W zakresie sposobu ustalenia podstawy opodatkowania w sytuacji wypłaty dywidendy lub zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy, pochodzącej z zysku osiągniętego w okresie opodatkowania Ryczałtem, zastosowania mechanizmu odliczenia przewidzianego w art. 30a ust. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do wypłaty zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy oraz skutków podatkowych wypłaty zysku wypracowanego przez Spółkę Jawną na podstawie uchwał podjętych przez wspólników Spółki z o.o.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego
zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie:
- sposobu ustalenia podstawy opodatkowania w sytuacji wypłaty dywidendy lub zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy, pochodzącej z zysku osiągniętego w okresie opodatkowania Ryczałtem (pytanie nr 1) – jest nieprawidłowe;
- zastosowania mechanizmu odliczenia przewidzianego w art. 30a ust. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do wypłaty zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy (pytanie nr 2) – jest prawidłowe;
- skutków podatkowych wypłaty zysku wypracowanego przez Spółkę Jawną na podstawie uchwał podjętych przez wspólników Spółki z o.o. (pytanie nr 3) – jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 lipca 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych. Uzupełnił Pan wniosek – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 września 2023 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym (dalej: „Wnioskodawca”).
Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej z siedzibą w Polsce (dalej: „Spółka Jawna”). Przedmiotem działalności Spółki Jawnej jest działalność transportowa.
Spółka Jawna nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: „CIT). Podatnikami podatku dochodowego od dochodu wypracowanego przez Spółkę Jawną są Wnioskodawca i drugi ze wspólników (również osoba fizyczna).
Spółka Jawna będzie przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka z o.o.”) a po przekształceniu Spółka z o.o. wybierze opodatkowanie osiąganych przez siebie dochodów, zgodnie z przepisami zawartymi w rozdziale 6b ustawy o CIT (art. 28c - 28t), tj. ryczałtem od dochodów (dalej: „Ryczałt”) - z tym, że wybór opodatkowania Ryczałtem zostanie zgłoszony nie wcześniej niż w drugim roku po przekształceniu.
W związku z przekształceniem nie zajdą żadne zmiany w zakresie struktury właścicielskiej, tj. wspólnikami Spółki z o.o. będą dotychczasowi wspólnicy Spółki Jawnej (w tym Wnioskodawca). Każdy ze wspólników zachowa również taki sam udział w zysku, to znaczy aktualny udział w zysku Spółki Jawnej będzie odpowiadał udziałowi w zysku Spółki z o.o.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wspólnicy Spółki Jawnej (w tym Wnioskodawca) opłacają podatek dochodowy od osób fizycznych (dalej: „PIT) od dochodu wypracowanego przez Spółkę Jawną w części, w jakiej ten dochód przypada na poszczególnych wspólników.
Dochód ten jest opodatkowany przez Wnioskodawcę liniowym 19% PIT, na bieżąco (w momencie uzyskania dochodu przez Spółkę Jawną), niezależnie od samej wypłaty przez Spółkę Jawną do wspólników (w tym Wnioskodawcy). Późniejsza wypłata zysku (już opodatkowanego PIT) nie podlega już ponownemu opodatkowaniu.
Spółka Jawna posiada zysk z lat ubiegłych. Zyski te (dochody) były już opodatkowane PIT na poziomie wspólników (w tym Wnioskodawcy), zgodnie z obowiązującymi przepisami, natomiast nie były nigdy wypłacone przez Spółkę Jawną do wspólników.
Zyski te zostaną wypłacone wspólnikom (w tym Wnioskodawcy) już po przekształceniu Spółki Jawnej w Spółkę z o.o. Na moment przekształcenia zyski te zostaną księgowo wydzielone, tzn. zostaną ujęte w specjalnie utworzonym kapitale zapasowym Spółki z o.o. (jako zyski osiągnięte przez Spółkę Jawną). Możliwe zatem będzie rozdzielenie zysków Spółki z o.o. wypracowanych przez Spółkę z o.o. po przekształceniu oraz tych wypracowanych przez Spółkę Jawną (poprzednika prawnego Spółki z o.o.) przed przekształceniem.
Wypłata takich zysków (wypracowanych przez Spółkę Jawną, opodatkowanych PIT na poziomie Wnioskodawcy i drugiego wspólnika) przez Spółkę z o.o. będzie następować na przestrzeni kilku lat po przekształceniu (tj. w pierwszym, drugim, trzecim i czwartym roku po przekształceniu) - w praktyce będzie więc następować w okresie zarówno przed wyborem przez Spółkę z o.o. Ryczałtu, jak i po wyborze Ryczałtu.
Wypłata zysku będzie następować na podstawie każdorazowej uchwały określającej, że wypłacany zysk pochodzi z okresu sprzed przekształcenia Spółki Jawnej w Spółkę z o.o. Uchwały te będą podejmowane przez wspólników Spółki z o.o.
W związku z przekształceniem nie dojdzie do przeszacowania wartości poszczególnych składników majątkowych dla celów podatkowych, tzn. Spółka z o.o. będzie kontynuowała wycenę podatkową poszczególnych składników majątku stosowaną przez Spółkę Jawną.
Spółka z o.o. będzie również wypłacać zyski wypracowane w trakcie opodatkowania Ryczałtem - zarówno w formie podziału zysku za dany rok obrotowy (dywidendy), jak i zaliczek na poczet dywidendy (zgodnie z odpowiednimi przepisami Kodeksu spółek handlowych ). Zyski, z których będą wypłacane dywidendy lub zaliczki na poczet dywidendy, będą wyodrębnione w kapitale własnym Spółki z o.o.
W przypadku wypłaty dywidendy lub zaliczek na poczet dywidendy, Spółka z o.o. jako płatnik będzie zobowiązana do obliczenia i pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego (PIT od dywidend) oraz do odprowadzenia należnej kwoty podatku na rachunek właściwego urzędu skarbowego. Na Spółce z o.o. zatem będzie ciążył obowiązek ustalenia właściwej podstawy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym, a także kwoty należnego podatku.
Na moment przekształcenia wartość niektórych składników majątku, ustalona zgodnie z przepisami o rachunkowości, będzie wyższa niż ich wartość podatkowa. Nie będzie to jednak wynikać z przeszacowania wartości podatkowej tych składników majątku (gdyż do takiej nie dojdzie), lecz wyłącznie z różnic w ujęciu bilansowym i podatkowym poszczególnych składników (w tym np. składników będących przedmiotem leasingu). Dotyczy to w szczególności tych leasingowanych składników majątku, które dla celów bilansowych są wykazywane jako środki trwałe (leasing finansowy dla celów bilansowych), a które nie są wykazywane jako środki trwałe dla celów podatkowych (leasing operacyjny dla celów podatkowych).
W związku z tym Wnioskodawca chce potwierdzić, czy:
a)w zakresie wypłacanych Mu przez Spółkę z o.o. dywidend lub zaliczek na poczet dywidendy, podstawą opodatkowania PIT będzie kwota zysku przeznaczonego do podziału (tj. dywidenda/zaliczka na dywidendę brutto), czy też kwota zysku wypłacana Wnioskodawcy po potrąceniu należnego do zapłaty przez Spółkę z o.o. ryczałtu (tj. dywidenda/zaliczka na dywidendę netto);
b)w zakresie wypłacanych Mu przez Spółkę z o.o. zaliczek na poczet dywidendy, wypłacanych z zysku osiągniętego w okresie opodatkowania Ryczałtem, zaliczka ta będzie podlegać mechanizmowi odliczenia, przewidzianemu w art. 30a ust. 19 Ustawy o PIT;
c)wypłata przez Spółkę z o.o. zysku wypracowanego przez Spółkę Jawną do momentu przekształcenia, opodatkowanego na bieżąco PIT na poziomie wspólników Spółki Jawnej (w tym Wnioskodawcy), nie będzie już podlegać ponownemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym po stronie Wnioskodawcy w momencie jego wypłaty przez Spółkę z o.o. na rzecz Wnioskodawcy i czy w związku z tym na Spółce z o.o. nie będzie ciążył obowiązek pobrania podatku i jego zapłaty do urzędu skarbowego;
d)w związku z wyborem Ryczałtu przez Spółkę z o.o. nie wystąpi obowiązek wykazania dochodu z przekształcenia.
Pytania
1.Czy w razie wypłaty przez Spółkę z o.o. na rzecz Wnioskodawcy dywidendy lub zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy, wypłacanych z zysku osiągniętego w okresie opodatkowania Ryczałtem, podstawą opodatkowania PIT będzie kwota faktycznie wypłaconego Wnioskodawcy zysku po potrąceniu należnego do zapłaty przez Spółkę z o.o. ryczałtu (tj. dywidenda/zaliczka na dywidendę netto)?
2.Czy w razie wypłaty przez Spółkę z o.o. na rzecz Wnioskodawcy zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy, wypłacanych z zysku osiągniętego w okresie opodatkowania Ryczałtem, zaliczki te będą podlegać mechanizmowi odliczenia, przewidzianemu w art. 30a ust. 19 Ustawy o PIT?
3.Czy wypłata przez Spółkę z o.o. na rzecz Wnioskodawcy zysku wypracowanego przez Spółkę Jawną do momentu przekształcenia, opodatkowanego PIT na poziomie wspólników Spółki Jawnej (w tym Wnioskodawcy), będzie podlegać ponownemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym po stronie Wnioskodawcy w momencie wypłaty tego zysku przez Spółkę z o.o. na rzecz Wnioskodawcy i czy w związku z tym na Spółce z o.o. będzie ciążył obowiązek pobrania podatku i jego zapłaty do urzędu skarbowego?
4.Czy w związku z wyborem przez Spółkę z o.o. Ryczałtu wystąpi dochód z przekształcenia?
Przedmiotem niniejszego rozstrzygnięcia jest odpowiedź na Pana pytania nr 1, nr 2 i nr 3 w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast w zakresie pytania nr 4 dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Pana stanowisko w sprawie
Ad 1
Zdaniem Wnioskodawcy, w razie wypłaty przez Spółkę z o.o. na rzecz Wnioskodawcy dywidendy lub zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy z zysków osiągniętych w okresie opodatkowania Ryczałtem, podstawą opodatkowania PIT będzie kwota faktycznie wypłaconego Wnioskodawcy zysku, po potrąceniu należnego do zapłaty przez Spółkę z o.o. ryczałtu (tj. dywidenda/zaliczka na dywidendę netto).
Uzasadnienie stanowiska
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również:
a) dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
b) oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,
c) podział majątku likwidowanej osoby prawnej lub spółki,
d) wartość dokonanych na rzecz wspólników spółek, nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b Ustawy o PIT.
Nie ulega przy tym wątpliwości, że do wskazanej kategorii zalicza się również zaliczki na poczet dywidendy – potwierdzają to również jednolicie organy podatkowe (np. interpretacja wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 19 grudnia 2014 r., sygn. IBPBII/2/415-862/14/MM:
Tym bardziej, że zaliczka na dywidendę, z uwagi na jej definitywny charakter, będzie opodatkowana analogicznie do przychodu z tytułu dywidendy, stanowiącej źródło przychodów z art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.
Jednocześnie, zgodnie z art. 30a ust. 19 ustawy PIT, zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4 (a więc wg stawki 19% – jaka ma zastosowanie do dywidend), od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych przez tę spółkę w okresie opodatkowania Ryczałtem, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych w kapitale własnym spółki, pomniejsza się o kwotę stanowiącą:
- 90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego Ryczałtu z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany – w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (a więc w przypadku tzw. małych podatników oraz podatników rozpoczynających prowadzenie działalności); albo
- 70% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego Ryczałtu z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany – w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (a więc w przypadku podatników innych niż mały podatnik lub podatnik rozpoczynający prowadzenie działalności).
Zgodnie z art. 41 ust. 4 Ustawy o PIT, płatnicy są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m.in. w art. 30a ust. 1 pkt 1-11 – a więc również od wypłat z tytułu dywidend/zaliczek na poczet dywidend (objętych art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT). Przy czym, zgodnie z art. 41 ust. 4ab Ustawy o PIT, spółki, które dokonują wypłaty tych należności z tytułu podzielonych zysków osiągniętych w okresie opodatkowania Ryczałtem, są obowiązane jako płatnicy pobierać zryczałtowany podatek dochodowy, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 30a ust. 19 Ustawy o PIT.
Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. a Ustawy o CIT, opodatkowaniu Ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania Ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku). Jednocześnie, zgodnie z art. 28m ust. 2 Ustawy o CIT, przepis art. 28m ust. 1 pkt 1 tej ustawy stosuje się odpowiednio do wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy (podzielonego zysku). Tak więc, kwota zysku netto osiągniętego w danym roku opodatkowania Ryczałtem, która zostanie przeznaczona do wypłaty w formie dywidendy/zaliczki na poczet dywidendy, będzie stanowiła podstawę opodatkowania Ryczałtem.
Co istotne w tym kontekście, z art. 28c pkt 3 ustawy o CIT wynika, iż ilekroć w przepisach o Ryczałcie jest mowa o wyniku finansowym netto, to należy przez to rozumieć wynik finansowy netto ustalany na podstawie przepisów o rachunkowości.
Natomiast art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości stanowi, iż w jednostkach innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji na wynik finansowy netto składają się:
- wynik działalności operacyjnej, w tym z tytułu pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych;
- wynik operacji finansowych;
- obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego z tytułu podatku dochodowego, którego podatnikiem jest jednostka, i płatności z nim zrównanych, na podstawie odrębnych przepisów.
W konsekwencji, wynik finansowy netto jest wynikiem finansowym (zyskiem) brutto pomniejszonym o podatek. Dywidenda jest więc wypłacana z wyniku finansowego (zysku) netto. Spółka rozliczająca się Ryczałtem nie jest zatem w stanie wypłacić wspólnikowi pełnej kwoty zysku, gdyż musi od tej kwoty odprowadzić należny Ryczałt. Powyższe dotyczy także wypłaty zaliczki na poczet przyszłej dywidendy.
Dlatego też, zdaniem Wnioskodawcy, podstawą opodatkowania przychodu z tytułu otrzymanej przez Niego dywidendy/zaliczki na poczet dywidendy, będzie faktycznie wypłacona Wnioskodawcy przez Spółkę z o.o. kwota dywidendy/zaliczki na poczet dywidendy. Kwota Ryczałtu, należna od Spółki z o.o. z tytułu wypłaty dywidendy/zaliczki na poczet dywidendy, pomniejszy podstawę opodatkowania podatkiem PIT.
Raz jeszcze należy wskazać tu na brzmienie przepisu art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, który kwalifikuje do przychodów jedynie faktycznie uzyskane przychody z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych (wśród których jest również dywidenda, jak i zaliczka na poczet dywidendy). Z perspektywy PIT istotne znaczenie ma zatem rzeczywiście wypłacona wspólnikowi dywidenda lub zaliczka na poczet dywidendy.
Na koniec należy podkreślić, iż wartość zysku przeznaczona do podziału w uchwale o wypłacie dywidendy lub zaliczki na poczet dywidendy, nie przekłada się bezpośrednio na wysokość opodatkowania podatkiem PIT. Dopiero faktyczna wypłata dywidendy lub zaliczki na poczet dywidendy przez Spółkę z o.o., na podstawie uchwały o podziale zysku/o wypłacie zaliczkowej dywidendy, będzie rodzić obowiązek podatkowy po stronie wspólnika. Analogicznie, w przypadku wypłaty dywidendy w ratach, zryczałtowany podatek PIT będzie należny odrębnie od każdej wypłaconej wspólnikowi (w tym Wnioskodawcy) raty dywidendy.
Potwierdzeniem prawidłowości stanowiska Wnioskodawcy, są również m.in. następujące interpretacja podatkowe wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:
- interpretacja indywidualna z 18 lipca 2022 r.,
sygn. 0111-KDIB1-2.4010.232.2022.3.AW:
Zatem, podejmując uchwałę o wypłacie udziałowcom zysku netto wypracowanego w trakcie opodatkowania ryczałtem od przychodów spółek, Spółka, jako podatnik, powinna od kwoty zysku przeznaczonego do wypłaty udziałowcom zapłacić ryczałt od przychodów spółek, stosownie do stawki wskazanej art. 28o ustawy o CIT.
- interpretacja
indywidualna z 15 lipca 2022 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4011.156.2022.2.AR:
Należy zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że w razie wypłaty przez Spółkę zaliczki na poczet dywidendy podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych będzie kwota faktycznie wypłaconego wspólnikom Spółki zysku po potrąceniu należnego do zapłaty przez spółkę ryczałtu (tj. zaliczka na dywidendę netto).
- interpretacja
indywidualna z 5 sierpnia 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.381.2022.3.AK:
Kwota Ryczałtu należna od Spółki z tytułu wypłaty zaliczki na poczet dywidendy pomniejszy podstawę opodatkowania p.d.o.f. Spółka nie jest w stanie wypłacić wspólnikowi pełnej kwoty zysku przeznaczonego na zaliczkę, gdyż musi od tej kwoty odprowadzić należny Ryczałt.
- interpretacja
indywidualna z 1 sierpnia 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.393.2022.1.KS:
Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy nie ulega wątpliwości, że w razie wypłaty przez Spółkę zaliczki na poczet dywidendy, podstawą opodatkowania podatkiem PIT, będzie kwota faktycznie wypłaconego Wspólnikom Spółki zysku po potrąceniu należnego do zapłaty przez Spółkę ryczałtu (tj. zaliczka na dywidendę netto).
- interpretacja
indywidualna z 2 sierpnia 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.411.2022.1.GG:
W tym miejscu należy zgodzić się z Państwa zdaniem, że w razie wypłaty przez Państwa jako Spółki zaliczki na poczet dywidendy podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych będzie kwota faktycznie wypłaconego wspólnikom Spółki zysku po potrąceniu należnego do zapłaty przez spółkę ryczałtu (tj. zaliczka na dywidendę netto).
- interpretacja
indywidualna z 21 stycznia 2022 r., sygn. 0112-KDIL2-1.4011.981.2021.4.DJ:
W tym miejscu należy zgodzić się z Państwa zdaniem, że w razie wypłaty przez Państwa jako Spółki zaliczki na poczet dywidendy podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych będzie kwota faktycznie wypłaconego wspólnikom Spółki zysku po potrąceniu należnego do zapłaty przez spółkę ryczałtu (tj. zaliczka na dywidendę netto).
Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy nie ulega wątpliwości, że w razie wypłaty przez Spółkę z o.o. na rzecz Wnioskodawcy dywidendy lub zaliczki na poczet dywidendy, podstawą opodatkowania podatkiem PIT, będzie kwota faktycznie wypłaconego Wnioskodawcy zysku, po potrąceniu należnego do zapłaty przez Spółkę z o.o. Ryczałtu (tj. dywidenda/zaliczka na dywidendę netto).
Ad 2
Zdaniem Wnioskodawcy, w razie wypłaty przez Spółkę z o.o. na rzecz Wnioskodawcy zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy z zysków osiągniętych w okresie opodatkowania Ryczałtem, zaliczka ta będzie podlegać mechanizmowi odliczenia przewidzianemu w art. 30a ust. 19 Ustawy o PIT.
Uzasadnienie stanowiska
Zgodnie z art. 30a ust. 19 ustawy PIT, zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4 (a więc wg stawki 19% – jaka ma zastosowanie do dywidend), od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych przez tę spółkę w okresie opodatkowania Ryczałtem, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych w kapitale własnym spółki, pomniejsza się o kwotę stanowiącą:
i) 90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego Ryczałtu z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany – w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (a więc w przypadku tzw. małych podatników oraz podatników rozpoczynających prowadzenie działalności); albo
ii) 70% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego Ryczałtu z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany – w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (a więc w przypadku podatników innych niż mały podatnik lub podatnik rozpoczynający prowadzenie działalności).
Zgodnie z art. 41 ust. 4ab Ustawy PIT, spółki, które dokonują wypłaty należności z tytułu „podzielonych zysków” spółki osiągniętych w okresie opodatkowania Ryczałtem zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy CIT, są obowiązane jako płatnicy pobierać zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4 (19% podatek), z uwzględnieniem zasad określonych w art. 30a ust. 19 Ustawy o PIT.
Art. 30a ust. 19 ustawy PIT, dotyczący pomniejszenia zaliczki na podatek wspólnika, odnosi się przychodów uzyskiwanych przez udziałowca z wypłat „podzielonych zysków” spółki osiągniętych przez tę spółkę w okresie opodatkowania Ryczałtem. Jak wynika z art. 28m ust. 1 pkt 1) lit a) Ustawy o CIT, przez „podzielony zysk” należy rozumieć „zysk netto wypracowany w okresie opodatkowania Ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku)”. Jednocześnie, zgodnie z art. 28m ust. 2 ustawy CIT, przepis dotyczący dochodu z tytułu podzielonego zysku, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 1 Ustawy o CIT, stosuje się odpowiednio także do wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy.
Zdaniem Wnioskodawcy, taka treść przywołanych wyżej przepisów wskazuje, że odliczenie o którym mowa w art. 30a ust. 19 Ustawy o PIT ma zastosowanie nie tylko do wypłacanych dywidend, ale również do zaliczek z tytułu dywidend. Jeśli bowiem art. 30a ust. 19 Ustawy o PIT odwołuje się do „podzielonych zysków”, a jednocześnie odpowiednie przepisy Ustawy o CIT zrównują dywidendę i zaliczkę na poczet dywidendy, traktując obie te płatności na zasadach przewidzianych „podzielonego zysku”, to w konsekwencji oznacza to, że również mechanizm odliczenia, o którym mowa w art. 30a ust. 19 Ustawy o PIT, ma zastosowanie do obu tych płatności. Istotne jest jedynie, by zyski, z których wypłacana jest zaliczka (podobnie zresztą jak sama dywidenda) były wyodrębnione w kapitale własnym spółki opodatkowanej Ryczałtem i by pochodziły z okresu stosowania Ryczałtu.
Warto przy tym zauważyć, że do końca 2021 r. treść ww. przepisów miała inne brzmienie - art. 30a ust. 19 Ustawy o PIT wskazywał, że odpowiednia część Ryczałtu spółki może pomniejszyć zryczałtowany podatek dochodowy „od przychodów z dywidend” (a nie od „podzielonego zysku”). Ówczesne brzmienie przepisów faktycznie powodowało wątpliwości co do tego, czy mechanizm odliczenia przewidziany w art. 30a ust. 19 Ustawy o PIT może mieć zastosowanie do wypłacanych zaliczek na poczet dywidendy. Z dniem 1 stycznia 2022 r. ustawodawca wprowadził jednak zmiany w brzmieniu art. 30a ust. 19 Ustawy o PIT - poprzez wskazanie, że przepis ten odwołuje się do „przychodów uzyskiwanych przez wspólnika z wypłat podzielonych zysków” (a nie do przychodów z dywidend). Skoro więc art. 30a ust. 19 Ustawy o PIT w obowiązującym obecnie brzmieniu odwołuje się już nie tylko do dywidend, a do „wypłat podzielonych zysków” - to zdaniem Wnioskodawcy oznacza to, że regulacja ta swoim zakresem obejmuje również zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy.
Taki wniosek wynika również z Przewodnika do Ryczałtu od dochodów spółek z 23 grudnia 2021 r. (ogólnych wyjaśnień przepisów prawa podatkowego dotyczących stosowania tych przepisów, stanowiących objaśnienia w rozumieniu art. 14a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa; dalej: „Objaśnienia”), w którym wskazano, że:
Do celów Ryczałtu wpłacone zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy uważa się za dochód z tytułu podzielonego zysku, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 1.
Możliwość zastosowania mechanizmu odliczenia, o którym mowa w art. 30a ust. 19 Ustawy o PIT, potwierdzają również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach – w tym m.in. interpretacja indywidualna:
i) wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 grudnia 2022 r., sygn. 0115-KDIT1.4011.632.2022.1.MK:
W konsekwencji pojęciem należności (wypłat) z tytułu podzielonych zysków spółki, o których mowa w art. 30a ust. 19 i art. 41 ust. 4ab ustawy w aktualnym brzmieniu objęte są także zaliczki na poczet przyszłej dywidendy. W przypadku wypłaty zaliczki na poczet przyszłej dywidendy Spółka jako płatnik powinna pobrać i wpłacić 19% zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w oparciu o art. 30a ust. 1 pkt 4 i art. 41 ust. 4ab ustawy. Jednocześnie Spółka zastosuje pomniejszenie, o którym mowa w art. 30a ust. 19 ustawy.
ii) wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 grudnia 2022 r., sygn. 0115-KDIT1.4011.636.2022.1.JG:
Wobec tego, w przypadku wypłaty przez Spółkę zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy z zysków wypracowanych w okresie opodatkowania ryczałtem możliwe będzie zastosowanie mechanizmu odliczenia, o którym mowa w art. 30a ust. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
iii) wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 grudnia 2022 r., sygn. 0115-KDIT1.4011.625.2022.1.AS:
Dla celów Ryczałtu wypłacone zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy uważa się za dochód z tytułu podzielonego zysku, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 1. W konsekwencji pojęciem należności (wypłat) z tytułu podzielonych zysków spółki, o których mowa w art. 30a ust. 19 i art. 41 ust. 4ab ustawy w aktualnym brzmieniu objęte są także zaliczki na poczet przyszłej dywidendy.
iv) wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 sierpnia 2022 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4011.466.2022.2.PP:
Odnosząc się do Państwa wątpliwości zawartych w pytaniu, uznać należy, że w niniejszej sprawie w przypadku wypłaty przez Państwa na rzecz udziałowców zaliczki na poczet dywidendy z zysków wypracowanych w okresie opodatkowania Ryczałtem, możliwe jest zastosowanie przez Państwa mechanizmu odliczenia, o którym mowa w art. 30a ust. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
v) wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 czerwca 2022 r., sygn. 0114-KDIP3-1.4011.329.2022.1.EC:
W konsekwencji pojęciem należności (wypłat) z tytułu podzielonych zysków spółki, o których mowa w art. 30a ust. 19 i art. 41 ust. 4ab ustawy w aktualnym brzmieniu objęte są także zaliczki na poczet przyszłej dywidendy. Odnosząc się wprost do Państwa wątpliwości zawartych w pytaniu, w razie wypłaty zaliczki na poczet przyszłej dywidendy Spółka jako płatnik powinna pobrać i wpłacić 19% zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w oparciu o art. 30a ust. 1 pkt 4 i art. 41 ust. 4ab ustawy. Jednocześnie Spółka zastosuje pomniejszenie, o którym mowa w art. 30a ust. 19 ustawy.
Końcowo warto zauważyć, że za możliwością zastosowania art. 30a ust. 19 Ustawy o PIT do wypłacanych zaliczek na poczet dywidendy przemawia również wykładnia celowościowa i systemowa przywołanych wyżej przepisów. Mając bowiem na uwadze podobną funkcję, jaką pełni dywidenda oraz zaliczka na poczet dywidendy (jaką jest podział zysku) oraz to, że na gruncie innych przepisów podatkowych obie te płatności są de facto zrównane (o czym najlepiej świadczy fakt, że zarówno dywidenda, jak i zaliczka na poczet dywidendy, podlegają tym samym zasadom opodatkowania, to jest podlegają 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym), brak jest uzasadnienia dla odmiennego traktowania obu tych płatności dokonywanych przez spółkę stosującą Ryczałt.
Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, w razie wypłaty przez Spółkę z o.o. na rzecz Wnioskodawcy zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy z zysków osiągniętych w okresie opodatkowania Ryczałtem, zaliczka ta będzie podlegać mechanizmowi odliczenia przewidzianemu w art. 30a ust. 19 Ustawy o PIT. Warunkiem możliwości zastosowania tego odliczenia jest przy tym wyodrębnione w kapitale własnym spółki opodatkowanej Ryczałtem (tj. Spółki z o.o.) zysków, z których wypłacana jest zaliczka na poczet dywidendy.
Ad 3
Zdaniem Wnioskodawcy, wypłata przez Spółkę z o.o. na rzecz Wnioskodawcy zysku wypracowanego przez Spółkę Jawną do momentu przekształcenia, opodatkowanego PIT na poziomie wspólników Spółki Jawnej (w tym Wnioskodawcy), nie będzie podlegać ponownemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym po stronie Wnioskodawcy w momencie wypłaty tego zysku przez Spółkę z o.o. W związku z tym na Spółce z o.o. nie będzie ciążył obowiązek pobrania i zapłaty podatku do urzędu skarbowego od wypłacanego na rzecz Wnioskodawcy zysku.
Uzasadnienie stanowiska
Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 1a ustawy o CIT, jej przepisy mają zastosowanie do spółek jawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Polski, jeżeli wspólnikami spółki jawnej nie są wyłącznie osoby fizyczne oraz spółka jawna nie złoży do właściwego organu podatkowego przed rozpoczęciem roku obrotowego informacji o podatnikach CIT oraz o podatnikach PIT, posiadających, bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotów niebędących podatnikami podatku dochodowego, prawa do udziału w zysku tej spółki lub aktualizacji tej informacji w terminie 14 dni, licząc od dnia zaistnienia zmian w składzie podatników lub licząc od dnia zarejestrowania spółki jawnej (w przypadku nowo utworzonej spółki jawnej oraz spółki jawnej powstałej z przekształcenia innej spółki).
Wspólnikami Spółki Jawnej są wyłącznie osoby fizyczne (w tym Wnioskodawca). W związku z tym, Spółka Jawna nie jest podatnikiem CIT. Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, podatnikami w zakresie dochodu wypracowanego przez Spółkę Jawną są jej wspólnicy – osoby fizyczne (w tym Wnioskodawca), które rozliczają PIT.
Zasady opodatkowania dochodu uzyskiwanego przez osoby fizyczne - wspólników spółki jawnej (tj. spółki niebędącej osobą prawną), są uregulowane w Ustawie o PIT. Stosownie do treści art. 5b ust. 2 ustawy o PIT przychody wspólnika z udziału spółce niebędącej osobą prawną, uznaje się za przychody z działalności gospodarczej (tj. ze źródła o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT). Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 1 Ustawy o PIT, przychody z (m.in.) udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. Jednocześnie, ust. 2 wskazanego artykułu przewiduje, że ta sama zasada (tj. alokacja do danego wspólnika proporcjonalnie do jego udziału w zysku) ma zastosowanie do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat oraz ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.
Tak określony dochód każdego ze wspólników spółki niebędącej osobą prawną może być jednocześnie opodatkowany wg różnych zasad. Ustawa o PIT przewiduje bowiem możliwość rozliczania podatku przez wspólników takiej spółki wg zasad ogólnych (skala podatkowa – art. 27 ustawy o CIT) lub wg liniowego 19% PIT (art. 30c ustawy o PIT). Możliwe jest również opodatkowanie na zasadach przewidzianych w ustawie z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Niezależnie od wybranego wybranych zasad opodatkowania, w każdym przypadku dochody (przychody) wspólników spółki jawnej nie będącej podatnikiem CIT, podlegają opodatkowaniu tylko jeden raz - na poziomie jej wspólników. Cechą charakterystyczną opodatkowania dochodów uzyskanych w związku z uczestnictwem w spółce niebędącej osobą prawną (taką jak np. spółka jawna) jest bowiem to, że spółka ta nie jest podatnikiem CIT (jest podmiotem transparentnym podatkowo) i jej dochody podlegają opodatkowaniu wyłącznie jeden raz, podatkiem PIT. Podatek ten jest należny już w momencie uzyskania dochodu przez spółkę (zgodnie z art. 44 ustawy o PIT, wspólnicy są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na PIT); natomiast późniejsza wypłata tego dochodu przez spółkę do jej wspólników nie podlega już ponownemu opodatkowaniu.
Inaczej wyglądają natomiast zasady opodatkowania wypłat zysku na rzecz osób fizycznych dokonywanych przez spółkę z o.o., tj. osobę prawną (będącą podatnikiem CIT). Zgodnie z art. 41 ust. 4 Ustawy o PIT, płatnicy (a więc m.in. osoby prawne, w tym spółka z o.o.) są obowiązani pobierać zryczałtowany PIT od dokonywanych wypłat/świadczeń lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m.in. w art. 30a ust. 1 pkt 1- 11 – a więc również z tytułu wypłacanych dywidend (które są wskazane w art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT). W takiej sytuacji spółka z o.o. jest płatnikiem podatku i jest obowiązana pobrać zryczałtowany 19% PIT od wypłacanych dywidend oraz przekazać podatek do urzędu skarbowego.
Ustawa o PIT ani Ustawa o CIT nie zawierają szczególnych regulacji, które przewidywałyby zasady opodatkowania dochodu wypracowanego przez spółkę jawną (podmiotu transparentnego podatkowo) po jej przekształceniu w podatnika CIT (np. spółkę z o.o.). Ze względu na opisane powyżej zasady opodatkowania uregulowane w obu ustawach nie budzi jednak żadnych wątpliwości, że dochód ten podlega opodatkowaniu tylko jeden raz (podatkiem PIT). Z tego względu ewentualne przekształcenie spółki osobowej (jawnej) w podmiot będący podatnikiem CIT nie ma żadnego znaczenia dla zasad opodatkowania zysku wygenerowanego przez spółkę jawną do momentu takiego przekształcenia. W praktyce oznacza to, że ewentualna wypłata dochodu przez spółkę z o.o., powstałą z przekształcenia ze spółki jawnej, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym (PIT lub CIT) w części, w jakiej wypłacany dochód został wypracowany/wygenerowany przez spółkę jawną (podmiot transparentny podatkowo) przed jej przekształceniem w spółkę z o.o.
Mimo braku szczególnych regulacji w tym zakresie, takie stanowisko jest również jednolicie potwierdzane przez organy podatkowe i sądy administracyjne. Przykładowo, na brak ponownego opodatkowania wypłaty zysków wygenerowanych przez spółkę jawną po jej przekształceniu w spółkę z o.o., wskazują m.in. następujące interpretacje indywidualne:
i) wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 listopada 2022 r., sygn. 0115-KDIT1.4011.503.2022.2.MK:
Reasumując, w sytuacji, gdy uchwala o podziale zysku została podjęta przed przekształceniem Spółki jawnej wypłata zysków przez Spółkę z o.o. (Spółkę przekształconą) wypracowanych przez Spółkę jawną i opodatkowanych uprzednio przez Zainteresowanych nie spowoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem PIT. W szczególności otrzymanie tych środków nie będzie skutkowało uzyskaniem przez Zainteresowanych przychodu z kapitałów pieniężnych takich jak dywidenda lub inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. W konsekwencji Wnioskodawca jako potencjalny płatnik nie ma obowiązku pobrania podatku PIT od wypłacanych Wspólnikom należności będących podzielonym zyskiem, wypracowanym przed przekształceniem.
ii) wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 listopada 2022 r., sygn. 0112-KDIL2-2.4011.663.2022.2.AA
Reasumując, w przypadku, gdy uchwała o podziale zysku wypracowanego przez Spółkę przekształcaną tj. przez jej wspólników) zostanie podjęta przed jej przekształceniem, natomiast wypłata zysku na rzecz wspólników, stanowiące jej wykonanie zostanie dokonana przez Spółkę nie dojdzie do powstania u tych wspólników przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, wobec tego Spółka nie będzie zobligowana do pełnienia funkcji płatnika od uzyskanych przez wspólników dochodów.
iii) wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 sierpnia 2022 r., sygn. 0115-KDIT1.4011.331.2022.2.MST:
Jeśli zatem - jak Pan wskazuje - wypłacane przez spółkę z o.o. kwoty faktycznie będą miały charakter wypłaty zysków ze spółki jawnej w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, to: - nie będą stanowiły Pana przychodów z udziału w zyskach osoby prawnej (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), bo ich wypłata będzie realizacją zobowiązania, które powstało po stronie spółki jawnej przed jej przekształceniem w spółkę z o.o.; - nie będą stanowiły Pana przychodów, z uwagi na ich wcześniejsze opodatkowanie w trybie art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
iv) wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 27 lipca 2022 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.289.2022.1.PB:
Zyski wypłacane przez spółkę komandytową w momencie posiadania przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, które zostały wypracowane (osiągnięte) w okresie, kiedy ta spółka była jeszcze podmiotem transparentnym podatkowo, nie są opodatkowane ponownie podatkiem dochodowym od osób prawnych lub podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a zatem wypłata takich zysków ze spółki komandytowej jest opodatkowana na zasadach obowiązujących przed 1 stycznia 2021 r. (...) Jak już wcześniej wskazano, do czasu objęcia spółek komandytowych przepisami ustawy o CIT, spółki te były podmiotami transparentnymi podatkowo, co oznacza że dochód tych spółek był opodatkowywany na poziomie jej wspólników. Skoro tak, to dochód każdego ze wspólników, rozumiany jako zysk z tytułu udziału w spółce komandytowej winien być systematycznie opodatkowywany w ciągu roku. W tym zakresie nie ma znaczenia, czy zysk wypracowany przez spółkę komandytową został wypłacony. Jego późniejsza wyplata dotyczy bowiem dochodu już opodatkowanego na poziomie wspólników i, co za tym idzie, "techniczna" czynność wypłaty jest zdarzeniem neutralnym podatkowo.
v) wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 27 czerwca 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.261.2022.3.SJ:
Zdaniem Wnioskodawcy, dokonywanie wypłat zysków osiągniętych przez Spółkę po jej przekształceniu w spółkę kapitałową nie będzie świadczeniem należnym Wspólnikowi z tytułu udziału w spółce kapitałowej, ale świadczeniem spełnianym na rzecz Wspólnika w związku z wcześniejszą działalnością Spółki komandytowej, której wynik został już raz opodatkowany podatkiem dochodowym. W konsekwencji wypłata na rzecz Wspólników spółki przekształconej (spółka z o.o.), uzyskanego w okresie, kiedy spółka komandytowa nie była podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych jest neutralna podatkowo, bowiem Wspólnicy w zakresie przychodów uzyskiwanych przez spółkę komandytową oraz ponoszonych przez tę spółkę kosztów podlegali na bieżąco opodatkowaniu podatkiem dochodowym;
vi) wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 kwietnia 2022 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.1071.2021.2.JG:
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia wynika, że wspólnicy spółki cywilnej przekształcili Spółkę Cywilną w Spółkę Komandytową w dniu (...) r. Przed tym przekształceniem w dniu (...) r. wspólnicy Spółki Cywilnej (przekształcanej) podjęli uchwalę o wypłacie niewypłaconej części zysków, które zostały wypracowane w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę cywilną w łatach (...). Jak wskazano w opisie podział zysków Spółki Cywilnej zostanie dokonany przy uwzględnieniu zasad podziału zysku określonych w umowie spółki. Po podjęciu uchwały kwota zysków Spółki Cywilnej zostanie wykazana dla celów rachunkowych jako zobowiązanie spółki cywilnej wobec jej wspólników. W Uchwale z (...) r. w sprawie wypłaty dotychczas niewypłaconego zysku Spółki Cywilnej nie została wskazana data kiedy wypłata przez Spółkę Komandytową środków nią objętych nastąpi (zastrzeżono jedynie, że wypłata może następować sukcesyjnie). Jak wynika z opisu kwota ta może być wypłacona jednorazowo lub w ratach już po przekształceniu Spółki Cywilnej w Spółkę Komandytową. Biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności sprawy oraz wskazane regulacje prawne stwierdzić należy, że wyplata przez Spółkę Komandytową (spółkę przekształconą) zysku wypracowanych przez Spółkę Cywilną, w przypadającym na Wnioskodawcę udziale nie będzie stanowiła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
vii) wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 czerwca 2021 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.406.2021.2.AW:
Dokonanie przez spółkę powstałą z przekształcenia spółki jawnej na rzecz udziałowca tej spółki (Wspólników), wypłaty środków stanowiących zysk wypracowany do dnia przekształcenia poprzez obniżenie kapitału własnego tej spółki („zysk (strata) z lat ubiegłych”) nie będzie wiązało się z obowiązkiem opodatkowania uzyskanych środków podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji przedmiotowa wypłata środków przez Spółkę, będzie dla Wspólników czynnością prawną neutralną podatkowo na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a Spółka z o.o. nie będzie obowiązana do odprowadzenia (pobrania) należnego podatku dochodowego od osób fizycznych.
viii) wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 czerwca 2021 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.321.2021.1.NM:
W sytuacji gdy uchwała o podziale zysku zostanie podjęta przed przekształceniem spółki jawnej - wypłata zysków przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (spółkę przekształconą) wypracowanych przez spółkę jawną i opodatkowanych uprzednio przez wspólników nie powoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
ix) wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 maja 2021 r., sygn. 0112-KDIL2-2.4011.298.2021.1.AA:
Wypłata zysków wypracowanych przez wspólników w ramach działalności spółki jawnej nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych po podjęciu uchwały o zmianie formy prawnej przez Spółkę, niezależnie czy wypłaty będą następować po przekształceniu spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, ponieważ wypłaty będą dotyczyły wyłącznie zysków osiągniętych przez spółkę jawną przed datą jej przekształcenia.
x) wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 października 2019 r., sygn. 0115-KDIT2-1.4011.330.2019.1.MK
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia wynika, że wspólnicy spółki jawnej zamierzają przekształcić spółkę jawną w spółkę kapitałową, tj. w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wspólnicy zamierzają podjąć uchwałę o wypłacie całości lub części zysków, które zostały wypracowane w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę jawną. Podział zysków spółki jawnej zostanie dokonany przy uwzględnieniu zasad podziału zysku określonych w umowie spółki. Po podjęciu uchwały kwota zysków spółki jawnej zostanie wykazana dla celów rachunkowych jako zobowiązanie spółki jawnej wobec jej wspólników. Biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności sprawy oraz wskazane regulacje prawne stwierdzić należy, że wypłata przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (spółkę przekształconą) zysków wypracowanych przez spółkę jawną, nie będzie stanowiła dla Zainteresowanych przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Analogiczne stanowisko zaprezentował Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 12 lipca 2022 r. (sygn. akt I SA/Wr 1187/21; orzeczenie prawomocne):
Wypłacone Skarżącemu kwoty, których dotyczył pobrany przez płatnika podatek objęty wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty nie pochodzą z zysku - działalności wygenerowanego przez osobę prawną (Sp. z o.o.), albowiem zostały wypracowane przed zaistnieniem tego podmiotu. Nie mogą być zatem uznane za dochód (przychód) faktycznie uzyskany z udziału w tym zysku. Jest to wypłata środków przez Sp. z o.o., które nie mają jednak związku z prawami korporacyjnymi wspólnika tego podmiotu i zyskiem Sp. z o.o. Należy również podkreślić, że Skarżąca podnosiła, w swojej argumentacji, iż: (...) zyski spółki jawnej były na bieżąco opodatkowane przez odprowadzanie zaliczek na podatek PIT, wobec czego opodatkowanie wypłaty takich środków poprzez Spółkę z o.o. podatkiem PIT stanowi ponowne opodatkowanie tej samej wartości tym samym podatkiem (…).
Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca uważa, że wypłata przez Spółkę z o.o. (spółkę powstałą z przekształcenia Spółki Jawnej) na rzecz Wnioskodawcy zysku wypracowanego przez Spółkę Jawną do momentu jej przekształcenia w Spółkę z o.o., opodatkowanego PIT na poziomie wspólników Spółki Jawnej (w tym Wnioskodawcy), nie będzie podlegać ponownemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym po stronie Wnioskodawcy w momencie wypłaty tego zysku na Jego rzecz i w związku z tym na Spółce z o.o. nie będzie ciążył obowiązek pobrania i zapłaty podatku do urzędu skarbowego od wypłacanego zysku. Taka konkluzja jest prawidłowa niezależnie od tego, czy wypłata zysku nastąpi przed, czy też po wybraniu przez Spółkę z o.o. Ryczałtu (jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, wypłata będzie następować w okresie kilku lat po przekształceniu, zarówno w okresie przed wyborem Ryczałtu, jak i po wyborze). W każdej bowiem sytuacji - o ile Spółka z o.o. będzie wypłacać zysk faktycznie wygenerowany przez Spółkę Jawną jeszcze przed jej przekształceniem w Spółkę z o.o., opodatkowany już wcześniej PIT na poziomie wspólników (w tym Wnioskodawcy) - wypłata taka będzie neutralna podatkowo, a więc nie będzie opodatkowana i nie będzie powodować obowiązku pobrania podatku przez Spółkę z o.o.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
W myśl art. 1 § 2 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeksu spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.):
Spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna i spółka akcyjna.
Stosownie do zapisu art. 4 § 1 pkt 1 ww. ustawy:
Użyte w ustawie określenie spółka osobowa oznacza spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną.
W myśl art. 551 § 1 ww. ustawy:
Spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna oraz spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).
Zgodnie z art. 552 ww. ustawy:
Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną.
Z kolei w myśl art. 553 § 1 ww. ustawy:
Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.
Stosownie do art. 553 § 3 ww. ustawy:
Wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej z uwzględnieniem art. 5761.
W myśl art. 555 § 1 ww. ustawy:
Do przekształcenia spółki stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące powstania spółki przekształconej, jeżeli przepisy niniejszego działu nie stanowią inaczej.
Zgodnie z art. 556 ww. ustawy:
Do przekształcenia spółki wymaga się:
1)sporządzenia planu przekształcenia spółki wraz z załącznikami oraz opinią biegłego rewidenta;
2)powzięcia uchwały o przekształceniu spółki;
3)powołania członków organów spółki przekształconej albo określenia wspólników prowadzących sprawy tej spółki i reprezentujących ją;
4)(uchylony)
5)dokonania w rejestrze wpisu spółki przekształconej i wykreślenia spółki przekształcanej.
Art. 558 § 1 stanowi:
Plan przekształcenia powinien zawierać co najmniej:
1)ustalenie wartości bilansowej majątku spółki przekształcanej na określony dzień w miesiącu poprzedzającym przedłożenie wspólnikom planu przekształcenia;
2)w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową określenie wartości godziwej udziałów albo akcji wspólników.
Z art. 558 § 2 pkt 4 wynika:
Do planu przekształcenia należy dołączyć m. in. sprawozdanie finansowe sporządzone dla celów przekształcenia na dzień, o którym mowa w § 1 pkt 1, przy zastosowaniu takich samych metod i w takim samym układzie, jak ostatnie roczne sprawozdanie finansowe.
W myśl art. 572 ww. ustawy:
W przypadku przekształcenia spółki jawnej, w której wszyscy wspólnicy prowadzili sprawy spółki, nie stosuje się przepisów art. 557-561. Nie dotyczy to obowiązku przygotowania dokumentów, o których mowa w art. 558 § 2, oraz poddania wyceny aktywów i pasywów spółki badaniu biegłego rewidenta.
Zgodnie z art. 574 ww. ustawy:
Wspólnicy przekształcanej spółki osobowej odpowiadają na dotychczasowych zasadach solidarnie ze spółką przekształconą za zobowiązania spółki powstałe przed dniem przekształcenia przez okres trzech lat, licząc od tego dnia.
Przekształcenie spółek w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych, powoduje przeniesienie majątku jednej spółki działającej w określonej formie prawnej na inny podmiot, który dalszą działalność ma prowadzić jako spółka handlowa innego typu. Zgodnie z zasadą tożsamości podmiotów biorących udział w przekształceniu, majątek spółki przekształcanej (w sprawie: spółki jawnej) z dniem przekształcenia staje się majątkiem spółki przekształconej (w sprawie: spółki z o.o.).
Stosownie do art. 93a § 1 pkt 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.):
Osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.
W konsekwencji, jeśli przekształcenie spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością było przeprowadzone według przepisów Kodeksu spółek handlowych, to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki przekształcanej spółki jawnej.
Utrwaloną linią interpretacyjną jest uznanie jedności praw i obowiązków dla spółki przekształcanej i przekształconej, w wyniku której treść stosunków prawnych łączących spółkę z podmiotami trzecimi nie ulega zmianie wskutek procesu przekształcenia.
Na potwierdzenie powyższego przytoczyć można uchwałę Sądu Najwyższego podjętą w składzie 3 sędziów z 29 listopada 2017 r., sygn. akt III CZP 68/17, zgodnie z którą:
Przekształcenie oznacza zatem zmianę typu spółki przy zachowaniu tożsamości podmiotowej w zakresie praw i obowiązków. W konsekwencji w przypadku przekształcenia nie dochodzi do sukcesji praw i obowiązków. (...) Zarówno przed, jak i po przekształceniu mamy do czynienia z tym samym podmiotem, który w wyniku przekształcenia zmienia jedynie formę prawną („szatę prawną”) na inny ustawowy typ spółki.
Spółka jawna, w której wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne będąca spółką osobową nieposiadającą osobowości prawnej, nie jest podatnikiem podatków dochodowych. Opodatkowaniu podlegają dochody poszczególnych wspólników spółki jawnej. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce jawnej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Przedmiotem Pana wątpliwości jest m.in. kwestia, czy Spółka z o.o. (Spółka Przekształcona), będzie zobowiązana jako płatnik pobierać zryczałtowany podatek dochodowy w związku z wypłatami z kapitału zapasowego na Pana rzecz.
Przechodząc na grunt przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) należy zauważyć, że zgodnie z art. 9 ust. 1 tej ustawy:
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Powyższy przepis ustanawia generalną zasadę opodatkowania podatkiem dochodowym, zgodnie z którą opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkie uzyskane przez podatnika w danym roku korzyści majątkowe, z wyjątkiem tych, które na mocy ustawy wyłączone zostały z tego opodatkowania (np. przez wprowadzenie ustawowego zwolnienia z opodatkowania, czy też zaniechanie poboru podatku).
W myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy:
Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Do przychodów podatkowych zalicza się tylko takie przychody, które w danym momencie są trwałe, definitywne i bezwarunkowe. Nie będą to zatem jakiekolwiek przychody, lecz przychody, które stanowić będą trwałe przysporzenie majątkowe. Co do zasady więc, o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów podlegających opodatkowaniu decyduje definitywny charakter tego przysporzenia, w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono majątek podatnika (takie, którymi może rozporządzać jak właściciel).
Stosownie do treści art. 5b ust. 2 ww. ustawy:
Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.
Przy czym, w myśl art. 5a pkt 26 ww. ustawy, przez spółkę niebędącą osobą prawną należy rozumieć spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.
W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy:
Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.
Odrębnym źródłem przychodów są m.in. określone w art. 10 ust. 1 pkt 7:
Kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.
W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy:
Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również:
a)dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
b)oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,
c)podział majątku likwidowanej osoby prawnej lub spółki,
d)wartość dokonanych na rzecz wspólników spółek, nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.
Zatem, do wskazanej kategorii zalicza się także dywidendy.
Zgodnie z art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także (…)
Stosownie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy:
Od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.
Zgodnie do art. 30a ust. 6 ww. ustawy:
Zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1 i 4, ust. 5a, 5d i 5e.
Z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że:
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.
W myśl art. 41 ust. 4 ww. ustawy:
Płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 13-16 oraz art. 30a ust. 1 pkt 1-11 oraz 11b-13, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5, 10, 12 i 21.
Z wniosku wynika, że
- jest Pan wspólnikiem spółki jawnej z siedzibą w Polsce;
- spółka nie jest podatnikiem podatku CIT;
- planuje Pan wraz z drugim wspólnikiem przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o. o.
- po przekształceniu Spółka z o.o. wybierze opodatkowanie osiąganych przez siebie dochodów zgodnie z przepisami zawartymi w rozdziale 6b ustawy o CIT (art. 28c – 28t), tj. ryczałtem od dochodów [dalej: Ryczałt] – z tym, że wybór opodatkowania Ryczałtem zostanie zgłoszony nie wcześniej niż w drugim roku po przekształceniu;
- w związku z przekształceniem nie zajdą żadne zmiany w zakresie struktury właścicielskiej, tj. wspólnikami Spółki z o.o. będą dotychczasowi wspólnicy Spółki Jawnej (w tym Pan);
- każdy ze wspólników zachowa również taki sam udział w zysku, to znaczy aktualny udział w zysku Spółki Jawnej będzie odpowiadał udziałowi w zysku Spółki z o.o.;
- spółka jawna posiada zysk z lat ubiegłych;
- zyski te zostaną wypłacone wspólnikom (w tym Wnioskodawcy) już po przekształceniu Spółki Jawnej w Spółkę z o.o.;
- na moment przekształcenia zyski te zostaną księgowo wydzielone, tzn. zostaną ujęte w specjalnie utworzonym kapitale zapasowym Spółki z o.o. (jako zyski osiągnięte przez Spółkę Jawną);
- wypłata takich zysków (wypracowanych przez Spółkę Jawną, opodatkowanych PIT na poziomie Wnioskodawcy i drugiego wspólnika) przez Spółkę z o.o. będzie następować na przestrzeni kilku lat po przekształceniu (tj. w pierwszym, drugim, trzecim i czwartym roku po przekształceniu) – w praktyce będzie więc następować w okresie zarówno przed wyborem przez Spółkę z o.o. Ryczałtu, jak i po wyborze Ryczałtu;
- wypłata zysku będzie następować na podstawie każdorazowej uchwały określającej, że wypłacany zysk pochodzi z okresu sprzed przekształcenia Spółki Jawnej w Spółkę z o.o.;
- uchwały te będą podejmowane przez wspólników Spółki z o.o.
Wskazuje Pan, że wraz z wspólnikiem zamierzacie na podstawie uchwał wspólników Spółki z o. o. dokonywać wypłat zysku dla wspólników Spółki z kapitału zapasowego Spółki. Wypłaty te obejmować będą kwoty zysku wypracowanego w Spółce Jawnej w okresie jej działalności, który został przeniesiony na kapitał zapasowy Spółki w sposób opisany powyżej.
W świetle powyższego nie można zgodzić się z Pana stanowiskiem, że ewentualne wypłaty z opisanego kapitału zapasowego na rzecz wspólników Spółki Przekształconej dotyczyć będą środków uprzednio opodatkowanych przez tych wspólników jako ich dochód z działalności gospodarczej oraz, że wypłaty te nie mogą być uznane za przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, opodatkowany w myśl art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przekształcenie spółki jawnej w spółkę będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oznacza następstwo prawne podmiotów, a spółka przekształcona nie stanowi nowego podmiotu rozpoczynającego działalność, lecz stanowi kontynuację działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki jawnej w zmienionej formie prawnej. Oznacza to, że dochód wypracowany w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki przekształcanej staje się odpowiednio zyskiem spółki przekształconej.
Podkreślić należy, że po przekształceniu istnieje spółka, która posiada określony majątek (w tym majątek pochodzący z dotychczas niewypłaconych wspólnikom zysków wypracowanych w spółce jawnej do dnia poprzedzającego dzień przekształcenia). Wspólnicy spółki jawnej – w wyniku przekształcenia – stają się wspólnikami przekształconej spółki, a „ich uprawnienia” do majątku tej osoby prawnej wyrażone są w przyznanych udziałach. Wspólnicy spółki jawnej z właścicieli majątku wykorzystywanego do prowadzonej w formie spółki jawnej działalności gospodarczej stają się uprawnionymi do majątku spółki przekształconej jedynie w zakresie praw właścicielskich wynikających z posiadanych udziałów, które mogą realizować wyłącznie w zakresie określonym przepisami Kodeksu spółek handlowych.
Wobec powyższego, środki pieniężne otrzymane z tytułu wypłaty przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (powstałą z przekształcenia spółki jawnej), zysków wypracowanych w spółce jawnej, ale podzielonych przez Wspólników uchwałą o podziale zysków w spółce z o.o. (Spółce Przekształconej – zyski zostaną przelane na kapitał zapasowy i przeznaczone na wypłaty zysku dla Wspólników), będą stanowiły dla Wspólników spółki z o.o. przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przy czym przez „dochód (przychód) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych” należy rozumieć wszelkie przysporzenia, jakie powstają w następstwie posiadanych przez podatnika praw do udziału w zyskach osoby prawnej i które faktycznie zostały przez niego osiągnięte. W majątku spółki z o.o. – po przekształceniu – nie funkcjonuje kategoria „zysków z działalności spółki jawnej”. Spółka z o.o. posiada majątek uzyskany w wyniku przekształcenia i to, czy majątek ten był opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych u wspólników spółki jawnej w czasie jej działalności, nie ma znaczenia dla wypłaty dokonywanych z majątku spółki z o.o.
Mając na uwadze opis zdarzenia przyszłego oraz obowiązujące przepisy prawa stwierdzić należy, że wypłata zysku wypracowanego przez spółkę jawną i po przekształceniu wypłaconego Panu na podstawie uchwały o podziale zysku podjętej po przekształceniu – będzie stanowiła dla Pana przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 30a ust. 1 pkt 4 i art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Spółka z o. o. jako płatnik, będzie zobowiązana natomiast do pobrania i odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych w zw. z art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Reasumując, Pana stanowisko w tym zakresie (pytanie nr 3) uznano za nieprawidłowe.
Przechodząc do dalszej analizy wniosku wyjaśniam, że zgodnie z art. 30a ust. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:
Zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4, od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych przez tę spółkę w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych w kapitale własnym spółki, pomniejsza się o kwotę stanowiącą:
1)90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany – w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, albo
2)70% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany – w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Stosownie do art. 28o ust 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. 2022 r. poz. 2587 ze zm.):
Ryczałt wynosi:
1) 10% podstawy opodatkowania - w przypadku małego podatnika oraz podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności;
2) 20% podstawy opodatkowania - w przypadku podatnika innego niż wskazany w pkt 1.
Jak stanowi art. 41 ust. 4ab ww. ustawy, w brzmieniu od 1 stycznia 2022 r.:
Spółki, które dokonują wypłaty należności z tytułu podzielonych zysków spółki osiągniętych w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, są obowiązane jako płatnicy pobierać zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 30a ust. 19.
Literalne brzmienie art. 30a ust. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że wynikająca z niego preferencja może być stosowana wyłącznie w przypadku osiągnięcia przez spółkę objętą ryczałtem tzw. dochodu z podzielonego zysku.
W uzasadnieniu do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw z dnia 29 października 2021 r. (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105), druk 1532 wskazano, że:
Projekt zakłada rozszerzenie możliwości zastosowania przepisów dotyczących ryczałtu od dochodów oraz znaczące złagodzenie warunków zarówno rozpoczęcia stosowania owych przepisów, jak i warunków koniecznych do spełnienia w celu pozostania w systemie ryczałtu od dochodów. (…)
Zmiany w zakresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek spowodowały konieczność zmian dostosowujących w przepisach art. 30a ust. 19 i w konsekwencji art. 41 ust. 4ab ustawy o PIT. W wyniku tych zmian zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4 ustawy PIT, od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika (przez którego należy rozumieć udziałowca spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, akcjonariusza spółki akcyjnej i spółki komandytowo-akcyjnej, oraz komandytariusza i komplementariusza spółki komandytowej) z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych odpowiednio w kapitale własnym spółki, podlega pomniejszeniu.
Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy należy wskazać, że otrzymana kwota dywidendy pochodząca z podziału zysku spółki w okresie, gdy spółka opodatkowana była ryczałtem od dochodów spółek, podlega opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
W przypadku podzielonych zysków spółki otrzymanych z zysków spółki, które były opodatkowane ryczałtem od dochodów spółek, zryczałtowany podatek dochodowy obliczony od tych przychodów podlega pomniejszeniu o odpowiedni wskaźnik procentowy należnego od spółki ryczałtu od dochodów spółek. Istotne jest, w jaki sposób spółka była opodatkowana w okresie, za który osiągnięty przez spółkę zysk jest wypłacony w postaci podzielonych zysków spółki. Dlatego też zyski spółki osiągane za każdy rok, w którym spółka była opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek powinny być wyodrębnione w kapitale własnym spółki. Przy czym, zyski spółki z okresu, gdy była opodatkowana ryczałtem powinny być wyodrębnione w kapitałach własnych spółki nie tylko w okresie, w którym jest opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek, ale również, gdy będzie miała zyski z tego okresu do podziału już po zakończeniu okresu opodatkowania ryczałtem.
W przypadku, gdy podzielony zysk spółki wypłacany przez spółkę opodatkowaną ryczałtem od dochodów spółek pochodzi z podziału wyodrębnionego w kapitale zysku wypracowanego w okresie, w którym była ona opodatkowana ryczałtem – wówczas należny podatek dochodowy każdego wspólnika tej spółki ulega pomniejszeniu o odpowiedni wskaźnik procentowy należnego od spółki ryczałtu od dochodów spółek.
W zależności od stawki ryczałtu od dochodów spółek (10% albo 20% - w zależności od statusu podatnika) wskaźnik odliczenia od zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych (przychody z zysków kapitałowych – stawka 19%) wynosi:
1)90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany – w przypadku przychodów z podzielonego zysku spółki wypłaconych z zysków spółki, które zostały opodatkowane 10% ryczałtem od dochodów spółek, albo
2)70% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany – w przypadku przychodów z podzielonego zysku spółki wypłaconych z zysków spółki, które zostały opodatkowane 20% ryczałtem od dochodów spółek.
Udział wspólnika, ustalany jest według stanu posiadania przez niego udziału w zysku spółki z dnia, w którym wspólnik staje się uprawnionym do otrzymania wypłaty podzielonego zysku spółki. Zasady nabywania prawa do podzielonego zysku spółki przez wspólników, określają przepisy ustawy Kodeks spółek handlowych.
W przypadku braku wyodrębnienia w kapitale własnym spółki, zysków pochodzących z okresu, gdy spółka ta była opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek, podatek dochodowy od osób fizycznych od podzielonych zysków spółki wypłaconych z podziału takich zysków, nie będzie mógł być pomniejszony o część należnego ryczałtu przypadającego na te podzielone zyski spółki.
W objaśnieniach
podatkowych z 23 grudnia 2021 r., „Przewodnik do Ryczałtu od dochodów
spółek” wskazano, że:
Dla celów Ryczałtu wypłacone zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy uważa się za dochód z tytułu podzielonego zysku, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 1.
W konsekwencji pojęciem należności (wypłat) z tytułu podzielonych zysków spółki, o których mowa w art. 30a ust. 19 i art. 41 ust. 4ab ustawy w aktualnym brzmieniu objęte są nie tylko wypłaty zysku w formie dywidendy, ale także zaliczki na poczet przyszłej dywidendy.
Mając na uwadze powyższe wyjaśnienia oraz wskazane przepisy podatkowe, uznać należy, że w razie wypłaty dywidendy z zysku bądź zaliczki na poczet przyszłej dywidendy Spółka jako płatnik powinna pobrać i wpłacić 19% zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w oparciu o art. 30a ust. 1 pkt 4 i art. 41 ust. 4ab ustawy. Jednocześnie Spółka zastosuje pomniejszenie, o którym mowa w art. 30a ust. 19 pkt 2 ustawy w przypadku, w którym Spółka będzie spółką, o której mowa w art. 28o ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zatem Pana stanowisko w tym zakresie, tj. pytania nr 2 należy uznać za prawidłowe.
Odnosząc się natomiast do Pana wątpliwości zawartych w pytaniu nr 1, nie można zgodzić się z Pana stanowiskiem, że w przypadku wypłaty Wspólnikom przez Spółkę z o.o. dywidend lub zaliczek na poczet dywidendy, podstawą opodatkowania PIT będzie kwota zysku przeznaczonego do podziału (tj. dywidenda/zaliczka na dywidendę brutto), czy też kwota zysku wypłacana Panu po potrąceniu należnego do zapłaty przez Spółkę z o.o. ryczałtu (tj. dywidenda/zaliczka na dywidendę netto). Spółka jako płatnik powinna przyjąć jako podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym Wypłacony Zysk, tj. kwotę zysku wynikającą z uchwały Wspólników, pomniejszoną o zapłacony przez Spółkę Ryczałt związany z jej wypłatą.
Wskazać należy, że przykładowa kalkulacja należnego podatku dochodowego od osób fizycznych od wypłaty zysku opodatkowanego ryczałtem od dochodów spółek została zawarta w Przewodniku do Ryczałtu od dochodów spółek z 23 grudnia 2021 r. zamieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa Finansów- Przykład 50 (s. 68), w którym to przykładzie wskazano:
W dniu dywidendy Pani X posiadała 40% udziału w zysku a Pan Y posiadał 60% udziału w zysku.
W związku z przeznaczeniem zysku netto spółki za 2023 r. do podziału akcjonariuszom w wysokości 1 000 000 zł powstał w spółce dochód do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek:
10% x 1 000 000 zł = 100 000 zł
a) Rozliczenie podatku PIT od przychodu z dywidendy uzyskanego przez Panią X:
Na Panią X przypada dywidenda (40% zysku netto przeznaczonego do podziału między akcjonariuszy) w wysokości:
40% x 1 000 000 zł = 400 000 zł;
Podatek PIT od przychodu z dywidendy obliczony wg stawki 19% wynosi:
19% x 400 000 zł = 76 000 zł;
Podatek CIT od podzielonego zysku, z którego została wypłacona dywidenda Pani X wynosi:
40% x 100 000 zł = 40 000 zł;
Kwota pomniejszenia podatku PIT od dywidendy wypłaconej Pani X wynosi:
90% x 40 000zł = 36 000 zł;
Należny podatek PIT od dywidendy wypłaconej Pani X (po zaokrągleniu do pełnych złotych) wynosi:
76 000 zł – 36 000 zł = 40 000 zł.
Łączne obciążenie podatkiem CIT i PIT zysków netto spółki wypłaconych Pani X wynosi 80 000 zł, co stanowi 20% przypadających na nią zysków netto
40 000 zł (CIT) + 40 000 zł (PIT) = 80 000 zł
80 000/400 000 x 100% = 20%
Wobec powyższego w przypadku wypłaty dywidendy Spółka pełniąca funkcje płatnika powinna przyjąć jako podstawę opodatkowania zryczałtowanym podatkiem kwotę przeznaczonego do podziału wspólnikom zysku netto.
Za nieprawidłowe zatem należy uznać Pana stanowisko w zakresie pytania 1, że w przypadku wypłaty dywidendy/zaliczki Spółka pełniąca funkcję płatnika powinna przyjąć jako podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych kwotę faktycznie wypłaconego Panu zysku po potrąceniu należnego do zapłaty przez Spółkę z o. o. ryczałtu.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, że zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla Organu wydającego przedmiotową interpretację. Powołane interpretacje nie stanowią źródła prawa, wiążą strony w konkretnej indywidualnej sprawie, więc zawartych w nich stanowisk organów podatkowych nie można wprost przenosić na grunt innej sprawy. Każdą sprawę tut. Organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie.
Ta interpretacja stanowi ocenę Pana stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...).
Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA),albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).